COURANT No. 4937 DONDERDAG 23 MEI 1918 48e JAARGANG Uitgever! O. DE BOER Jr.. Helder. Oplaag 6600 e». - Abonnementeprll»s In de «tad II.—, per poet 11.25, Buitenland t 2.26. Lo«»e ex. 8 oen». Advertcntlftn per regel 10 oan» 10 oorlogatoealag. DE WEEK. 21 Mei. Eeu van zon en zomerweelde ochitteiende, stralende Pinksteren, die van Mei 1918. Stampvol op de wegen en straten, aan strand en in boecb. Het tweedaagscü feest, dat feitelijk de „Joyeuqo entrée" van den zomer beteeken t, de kentering tusschen voorjaar en vroeg-aoizoen van zomerganaugten, had het „aspect" van prettig lustig vrfiaf-vieren. Wèl wai zeer opmerkelijk het leeg en verlaten zijn - bij dag en bij avond van de atadsche café's. Van vroegere Pinksterfeesten herinner ik mij zeer wel, dat ook „als de zon van den hemel viel", toch op zeker oogenblik do „Zondags menscbjes" bfieenzcholen in muffe lokalen en daar vele uren achtereen zaten, hoogstens onder veranda's of aan de hoog opgeschoven ramen. Bat is andera geworden. „Tempora mutantnr et nos cum illis".Dat is nu tot werkelijkheid geworden. De tijden veranderen en wü, menschen, evenzeer. Het café-bedrijf raakt, gelijk zoo veel in deze dagen, in de verdrukking. Minister Posthuma heeft nieuwe be palingen uitgevaardigd voor het ver schaffen van eten in publieke lokalen, en de onderhandelingen met het departement aan het Haagache Be- zuidenhout duren nog voort. Maar inmiddels worden de consumptie prijzen zoowat met de halve week hoogar. Voor een burgermans beurs raken ze gaandeweg onbereikbaar. En 't zou kunnen z!)q, dat heer Jan Publiek, onderwijl men aan het rede twisten is over de vraag, of de brouwerijen, die aardige percenijes uitdealen, niet matiger vqorwaarden kunnen decreteeren, dat heer Jan ertoe kwam om zich de biertjes e.d. te ontwennen. Zoodat ook hier zou worden bewaarheid, dat wie het onderste uit de kan wil hebben, lid op den neus krijgt. Wij staan cn vóór de allerlaatste periode, den 28en a.s. beginnend, waarin do „stervende" Tweede Kamer zich nog eens zal laten gelden. En alles wijst erop, dat voor den minister yan landbouw, Nijverheid eu Handel nog n warme uurtjes" op het Haag se, he Binnenhof zullen aanbreken, Wat bij de zwoele, drukkende mid zomer-temperatuur. ons nu koestem reed, een weinig-aantrekkelijk voor? uitzicht la Wij passen ons met bewonderens waardige lenigheid tot de „eiachen der tijden" aan. Be gaslooze uren, nu weer aangebroken, brengen wel w$t verwarring in het gezinsleven, maar zoolang de dagen nog lengen en do zomertijd er la, drukt die maatregel niet zoo bijster, Onderwijl zij voor da Industrie, met name het persbedrijf, op vele plaatssffgrootere misère brengt dan de buitenstaander zich kan denken. Het vooruitzicht, dat onder waarborgen en beloften van veiligheid weldra graan uit Amerika zal komen, schenkt ons du kracht 6n moed om ons in het ver minderd br'opdrantsooa te schikken. Onderwijl we ons afvragen, wat er waar la van allerlei geruchten over het .niet opschieten' van de onder handelingen van Duitschland over het nieuwe oeconomlsche verdrag, dat ons weer steenkolen zal kunnpn bezorgen. Terwijl het Kamerlid Niersfcrasz de Regeering reeds Vragen stelde in verband met da bevordering van kolenaanvoer uit Engeland. Buiten en behalve hetgeen reeds voor de „finale", dewelke dan toch op 1 Juni moet eindigen, vóór de borst hebben om „den boer op te gaan", is er op Vrijdag 17 j.1., toen de Tweede Kamer baar Pipkster-recèrje begon, zoo 't oen en ander folfiven liggen. Be beslissing, allereerst, over de beide Enquête-voorstellen. 0e h.h. Marcbant c.e. willen weet men - een onderzoek paar ongerechtigheden, welke gepleegd zijn, door eene zelf standige Staatscommissie, gevormd door dertien „hoogstaande Neder landera", niet-Kamerleden, voorzien van zeer-uitgestrekte volmacht. Db heeren Van Raalte c.s. geven voorkeur aan eene enquête door en vanuit hst Parlement. Op den 17en Mei hebben de heeren elkaar allerlei liefelijkheden naar 't hoofd geworpen, maar in periode van kiestfid dient men zich nu eenmaal aan dikke, aelfa zeer dikke woorden te gewennen. Vermoedelijk zal de meerderheid der Kamer op 29 Mei a.s. de zege ver schaffen aan het voorstel van den Jeider der vrfiz.-democraten. EeD zeer-areigend wolkje is nu ook het als „quantité négligeable" be schouwen van de motie-K. ter Laan, met 88 tegen 17 stemmen op Bon- derdag 16 Mei door ons Lagerhuis aangenomen. En waarbij men de herhalingsoefeningen-Landweer, de vijfdaagsche, in 1918 te houden, mef noodzakelijk verklaarde. Be burger minister van Oorlog is in zulk geval Strigermate gebonden mag men tflM? vcorbjjzieo - aan het advies ;/an don Qpp#rberelh«bber. Formeel jraa de mlnUite? zeer zeker zijn be- y-t«n doen kennen. ï^aar ln de praktijk moot de "«rantwoordelfikheid voor orders, met de vë^Üeld des lands vtrbftïid houdend, hem wel zeer zypaar drukken, »- hem, d«n niet-militair. En natuurlUk i* dat evenzeer van toe passing voor de Volksvertegenwoor diging, die zich zeker in dezen tijd wel tweemaal bedenken mar, alvorens in te gaan tegen wat het legerbestuur onvermijdelijk verklaart. Bat de beer K. ter Laan *t zich niet, zonder meer, zal laten welgevallen, dat minister Be Jonge zijn motie, door de Kamer aangenomen, „naast zich beeft neer gelegd", men zal 't willen be grijpen. Intusscben, op 21 Mei ztJn candidaten vcor de nieuwe Tweede Kamer officiéél opgegeven. Weldra zullen de nieuwe, 1 M. lange item biljetten hun reis door het land aan vangen de lange strooken papier, dichtbedrukt met vele namen, en die „hier en daar" nogal wat „soesah" en „misverstand" zullen berokkenen, ondorwljl het instituut der Evenredige Vertegenwoordiging nog ia zijn prille jeugd verkeert in Putria. Intusscbon, de Kamer is ster vende, het kabinet zoo goed als de missionair. Teel bijzonders kan men dus niet hopen of duchten, ook van de scherpst toegespitste interpellatie. In haar zeer-laten levensavond heeft de Tweede Kamer nog bard gewerkt. De vele uren, verspild aan het nijdassen en redekavelen over de „fiber-politieke" ontworpen Duys c.s. en Lohman c.s. had men kunnen uitsparen. Ieder wist, dat het ontwerp Ouder domsrente zou wordoa aangenomen met de Linksche hulp, zonder dat de oudjes er een halfcentje voordeel van zullen genieted en ook dat het ont werp Lohman met Linksche tegen kanting zou worden varworpen, zoo dat vermoedelijk zelfs de naïefste bijzondere onderwijzer in den lande aich niet met dit, morsdoode musubje zal hebben verblijd. Het vijftien millioen kostend ontwerp Woningnood ia in da avondzitting van 14 Mei goedgekeurd, en de Kamer maakte het den premier, die toen zijn 72en verjaardag vierde en des ochtends aan zijn departement het felicitatiebezoek van H.M. de Koningin en den Prins Gemaal had ontvangen, evenmin mooielfik als de premier 't de Kamer deed. Op den 17en Mei werd gekozen de motie-Van Doorn, die de strekking had om het ontworp tot wijziging der scbepenvorderings-wet aan te houdende afgevaardigde voor Gouda durfde de mogelijkheid niet openen om onze schepen, die eerlang naar de Oost zullen gaan, door oorlogs bodems te doen convoyaeren. Zekerheid, dat dit plan wordt uitgevoerd, - geen „verwikkelin gen" zal berokkenen, minister Loudon kon deze natuurlijk nietgeven. Wèl verklaarde Z. Exc., te vertrouwen, dat er geenerlei moeilijkheden zullen ontstaan. En minister Posthuma wijzend op het groote belang, voor de vetvoorziening, dat wij in contact komen met Insulinde legde er nadruk op, hoe 't nog vol strekt niet vaststond, dat er zal ge- convoyeerd worden door oorlogs schepen. Mr. Van Doorn wilde toch maar „den secuursten weg" kiezen en stelde aanhouding van het ontwerp voor. Welks kleinmoedige motie de Kamer gelukkig met 45 tegen 7 stemmen verwierp. „Wij gaan niet bij voorbaat voor mogelijk gevaar uit den weg!" riep de deer Patfin uit. Eu dat fiksche woord bleek het de vies, in deze, van de meerderheid te wezen. Toen dit belangrijk votum werd genomen, bleken er zooals men ziet 52 leden present te zfio.Eén meer dan bet wettelijk minimum, het „Quorum". Inderdaad, 't wordt tfid dat nu het „liedje van verlaDgen" eeu eind nearcit. In de politieke arena wordt 't nu met den dag woeliger. Op het laatste oogenblik is er zelfs in den broederkring der antirevolutio nairen vrfi heftige „rumor in Casa" ontstaan, nadat het College van ge machtigden eensklaps in de candi- datenvolgorde beduidende wfiziging had gebracht op eigen houtje. De verkiezingen van 8 Juli a.s. zullen heel wat veranderingen bren gen grootere en kleinere voetstukjes doen wankelen. En nu zal ook moeten bifiken of de hoog bejaarde in de HAagscbe Kanaalstraat al of niet den maarschalksbeter gezegd dictators staf in de forache vuist nog geklemd houdt 1 Zeer druk is nu de schrift«lfike gedachtenwisaeling, door middel van Vragen tusachen Kabinet en Parlement. Be jongste wederwaardigheden van onze vlsschersvloot die beurtelings van Eagolsche en van Buitsche zijde op allerlei manieren is aangevallen, zullen allicht tot eene interpellatie leiden. De wfize, waarop krachtens de Bistributie-wet in beslag nemingen worden uitgevoerd,-prof. Van Hamel verzamelt dag aan dag bouwstoffen voor een „bemlnnelfik despuut" met den heer Posthuma. De joügste wfizi ging der Distributie wet, thans bij de Kamer aanhangig gaf den nog altfid militanten, hoog bejaarde mr. Samuel van Houten stof tot een „Staatkun- digen Brief", waarin wordt verduide lfikt, hoe „met de burgerlfike vrfiheid door Posthuma en zfin trawanten wordt omgesprongen." Er is storm op komst, zeer-hevige. Het Lagerhuis van 1913 en 1917 heeft nog slechts enkele dagen van werkelfik-leven voor zich. Na 3 Juli la 't een Rchfindoode geworden. Maar alvorens de macht voor-goed uit handen te geven, zal het zich nog eens danig en duchtig roeren. Ook al moest, er nog een week vaD don tocht naar Heer Kiezer af. Baarvan kan men zeker zfin 1 MB. Abtonïo. BINNENLAND. Onze sphiapvaart. Te IJmuiden is het officieel bericht Ingekomen dat sedert Dinsdagmorgen dopr onze regeering het uitvaren van stoomtrawlers is verboden. Alleen de zeilloggers en kuatvisschers vaartuigen waaronder ook de sleepboottrawlers mogen ter visscherfi uitvaren. Beze maatregel is vermoedelijk ge nomen in verband met het opbrengen van verschillende stoomtrawlers naar Britscho havens. Da „Hollaadla". Het stoomschip „Hollandia" yan den Kon. Holl. Lloyd, is Zaterdag j.1. van Buenos-Ayres naar Amsterdam vertrokken. Be „Hollandia" zal, zoo als reed» vroeger is gemeld, ongeveer 4500 ton meel meebrengen. Omtrent da stoomschepen „Java" en „8tella"was heden nog geen bericht van vertrek ontvangen. Opgebracht. Naar aan de „N. R. Ct." is mede gedeeld, ie een scbip, de „Megrez", van de firma Van Nievelt, Goudriaan Co., dat door onze regeering was opgevorderd om in Zweden oen lading hout te halen en dat in ballast daar heen voer, naar Swiaemunde opge bracht. Dt onderhandelingen mat Duitschland. Uit Keulen wordt aan de „N. Rott. Crt." gemold De Berifinsche correspondent van i „Kölnioche Zoitung" meldt, dat de onderhandelingen tusachen Duitsch land en Nederland nog nist tot de onderteekening van de overoenkomat hebben geleid. Ten aanzien van het vraagstuk van den doorvoer bestaan nog kleine moeilijkheden. Bommen op Nederland. Maandagnacht even voor half twaalf vloog een vlieger over de grens en wierp vfif bommen; twee vielen in Belglö eu drie in Nederland. Een der eerste verwondde een Buitsche grens wacht levensgevaarlijk. Te Saa van Gent ontploften twee in een klaver- land, terwfil oan derde niet ia ge sprongen, maar nog in den grond zit. Sas van Gent ia wel het hoekje, waar de slagen vallen. Bit i3 de vierde bommenaanval. Verwonderlijk genoeg is nergens de geringste schade veroorzaakt. Anderhalf uur heeft Maandagnacht het afweergeschut gedonderd en de angstige bewoners uit den slaap gehouden. Dinsdagmorgen 10 uur vertoonde zich weder een Buitsche vlieger boven Sas van Gent. Om half twee hebben eenige vlie gers acht bommen geworpen op Koewacht, waarvan twee niet ont- >loften. Deze zfin onder militaire iswaking gesteld. Een huis en een stal werden ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken zfin niet voorgekomen. Het vatgabrak. Er worden pogingen aangewend om met de „NieuwAmsterdam", naast broodgraan, een lading grond stoffen voor de vetberaiding, die uit Ned.-Indiö naar de Ver. Staten is verscheept, naar Nederland over te brengen. (Hdbl.) Koppige boaran gaatraft. Twee boeren te Broek (Pr.) wei gerden toegang tot hun boerderijen aan de commissie, belast met de vee-inventariaatie, in verband met de vee vordering van Regeringswege. Per telegraaf gelastte de Minister dat van deze onwillige boeren direct eik een koe moest worden gevorderd. Moblllaatlatoalaga, anz. landmacht. Te rekenen van 1 dezer zfin in de bepalingen betreffende mobilisatie toelage en vergoeding wegens gemis aan levensmiddelen, de volgende wijzigingen aangebracht lo. Het bedrag der toelage van alleenreizende onderofficieren boven den rang van sergeant majoor (opper wachtmeester) is van f 1.50 gebracht op f 2 50 per dag. 2o. De overige alleonreizende onder officieren en minderen, in wier voeding (buu woonplaats of tfidelfik aange wezen standplaats) niet door deel neming aan een soldatenmenage of door inkwartiering met voeding kan worden voorzien, ontvangen een mobilisatietoelage per dag, bedragende voor de overige onderofficieren f 2 en voor de korporaals en soldaten f 1.50. Aan de volgende militairen worden, oDgeacht de plaats waar zfi zich ophouden, gedurende den;mobi lisatietoestand de toelagen per dag ver hoogd onderofficieren met raDg boven dien van sergeant majoor van fl.60 op f 2.50voorts wanneer de voeding voor eigen rekening buiton de woning moet geschieden voor de sergeanten- majoors en overige onderofficieren gebracht op f 2voor de korporaals en minderen op f 1.60; wanneer de voeding voor rijksrekening buiten de woning of voor eigen rekening in de woning geschiedt zal deze voor alle onderofficieren, korporaals en minde ren die jaarwedde genieten f 0,50 bedragen, De staking aan da Hsmbrug. Dinsdagmorgen, bfi het vertrek der werkwilligen naar de Hembrug, werd in de Ooaterparkbuurt te Amsterdam met steenen naar een tramwagen geworpen, waarin werkwilligen zaten, Van de tram werden een paar ruiten verbrfizeld. Maandagnacht zfin op verschillende plaatsen in de stad bfi werkwilligen ruiten ingeworpon. Bfi het huiswaarts begeleiden van de werkwilligen aan de Hembrug is Dinsdagmiddag niets bijzonders voor gevallen. Wel hebben zich twee in cidenten voorgedaan, die met de staking slechts in verwijderd verband staan. Op het Kadfiksplein werd met ateenen gegooid naar een wagen van de Centrale Keuken, waarop een man zat, die vroegor aan de Hembrug gewerkt had. Eeu agent kwam tui schenbeide en hield den dader aan, doch ondervond daarbfi hevig verzet van het publiek. Er werd met steenen naar den agent geworpen, terwfil hfi bovendien vermoedelijk met een mes aan de kin verwond werd. Niettemin slaagde hfi erin, zfin arrestant over te brengen naar het politiebureau Kattenburgergracht. Dinsdagmiddag omstreeks vfif uur verscheen een maq mei een revolver in de hand voor de deur, die in de Groote kattenburgerstraat toegang geeft tot de munitiewerkplaats der artillerie-inrichtingen op de Marine werf. Be man, geen staker, doch een cementbewerker, ztlde tot den portier der werf: „Deo eersten den besten „maffer", die er uit komt, schiet ik dood I" Be portier waarschuwde een op zichter der werf, die tevens onbe zoldigd rijksveldwachter is, en deze laatste maakte zich als politieman bekend en vroeg deii man met hem mede te gaan om proées-vorbaal tegen hom op temaken wezens overtreding der wapenwet. Daarop dreigde de man den opzichter met zfin revolver. Een der soldaten van de wacht gaf den man een klap op den arm, waar door hfi in knielende houding kwam, doch ook nu nog richtte hij bet. wapen op den opzichter. Daarop loste een der militairen, ter verdediging van den opzichter, eon schot, waardoor a« aader in hot zitvlak getroffen werd. Da gewonde vluchtte een trap portaal binnen en werd van daar naar een naburige apotheek gedragen, vanwaar hfi naar bet Binnengasthuis werd vervoerd. Zfin toestand was 'savonds ernstig; de kogelschfintin dq buikholte te zfin doorgedrongen. De .revolver, waarmede gedreigd was, word niet teruggevonden. Eenheidsworst. Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Kanter, heeft den 24n April de volgende viagen ingezonden: 1. Is het juist, dat, wanneer uit sluitend eenheidsworst van de run deren en varkens mag worden ge maakt, een groot deel van hetgeen hiervan afvalt, niet in de consumptie komt? 2. Is het juist, dat distributie van het slachtvee als versch vleozcb, in plaats van als eenheidsworst, grooto sommen zal besparen? 3. Is distributie van versch vleesch om bovengenoemde bezwaren niet aan te bevelen? 4. Indien h6t besluit tot het uit sluitend beschikbaar stellen van een heidsworst tóch wordt uitgevoerd, welke maatregelen zullen dan van rageeringswege worden genomen om de gevolgen daarvan voor hen, die in het slageisbedrfif werkzaam sfin, te verzachten? De minister van landbouw, nfiver heid en handel heeft daarop den 16n dezer geantwoord: 1. Het is niet juist, dat, wanneer uitsluitend eenheidsworst van run d6ien en varkens wordt gemaakt, een groot deel van wat hiervan af valt niet in da consumptie komt. Bit deel is integendeel zeer geriDg. 2. Het is inderdaad juist, dat dis tributie van het slachtvee als versch vleesch in plaats van eenheidsworst aanzienlfik minder kosten zou mede Bistributie in den vorm van versch vleesch komt ondergeteekende op dit oogenblik n'et aanbevelen^ waardig voor. Bfi de geringe quanti- teiten vleesch, die thans beschikbaar zfin, zou het niet mogelfik wezen, deze in verschen toestand regelmatig over bet geheele volk te verdeelen; bovendien zfin do verschillende soorten zeer afwisselend van 'qualiteit. Daaren boven li gebleken, dat eon beperkt slachtverbod niet de gewenschte resultaten opleverde. Het was niet mogelfik, plotseling een zoodanige controle te doen uitoefenen, dat niet meer geslacht werd dan waartoe vergunning kon worden gegeven. Een tfidelfik geheel stopzetten van het slachten door de gawone slagers was eenige weg om tot afdoende reaul fcaten te komen. 4. Bfizondere maatregelen worden van regeringswege niet genomen om de gevolgen vaa het uitsluitend beschikbaar stellen van eenheidsworst voor hen, die in het slagersbedrfif werkzaam zfin, te verzachten. Twee omstandigheden werken er echter t.oe mede, dat die gevolgen minder druk kend zullen zfin. In de eerste plaats hebben in eenige gemeenten de slagers zich gecombineerd om met goedvinden van het Rfikskantoor voor Vleesch en vetten en den vceartsenfi- kundige dienst gezamenlijk eenheids worst te fabriceeren, zoodat een groot deel der slagers aan het werk is gebleven, terwfil slders de vischver- koop door hen is ter hand genomen. In de tweede plaats kan da verkoop van nuchter kalfsvleesch en van eenheidsworst door de gemeentebe sturen aan de slagers worden opge dragen. Ten slotte mag verwacht worden, dat binnen niet al te lang tijdsverloop de werkloosheid voor dit personeel weder een einde zal nemen. Da splonnags in hit Hoofdkwartier In ons ar. van Zaterdag j.1. kwam n aan de „Telegraaf" ontleend bericht voor, omtrent een poging tot spionuage, waarbfi eenige van de belangrijkste militaire stukkeu waren ontvreemd, welke aan een der oorlog voerende mogendheden waren aan geboden. Na een tegenspraak van het Gorr. Bureau te den Haag, verklaarde de „Telegraaf" des verlangd bereid te zfin de namen der stukken te publiceer et. Thans is de volgende verklaring van den opperbevelhebber verschenen „Naar aanleiding van eene mede deehng in „De Telegraaf' van Zondag 19 Mei 1918, Tweede Blad, verklaart ondergeteekende, dat uit de archieven van bot Algemeen Hoofdkwartier geen geheime stukken zfin vermist of ontvreemd geworden. 's-Gravenhage, 21 Mei 1918. Be opperbevelhebber van land en zeemacht, (w.g.) C. J. SNIJDERS.' spionnage geschiedde on bovendien te verzwijgen het karakter der stukken, die vermist werden." „We zfin benieuwd te vernemen op weike spitsvondige gronden de tegenspraak van den opperbevelhebber berust. Want op feltelfiken grond berust die niet." Da Inbraak Begeer. De Hooge Raad verwierp Dinsdag het beroep van W. C. Veltmac, en H. J. P. Klopper, door het Amoter- damsche Hof wegens de inbraak bfi Regeer veroordeeld tot zes jaar ge vangonisatraf. DE OORLOG. De „Telegraaf teekent hier echter bfi aan „Wfi hebben de ons verstrekte gegevens over deze opzienbarende spionnagezaak ter inzage verstrekt aan don hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage en aan overste Merens, die beiden de juistheid be vestigde n." „Overste Merens verzocht ons bfi de pnblicatie niet te vermelden, ten behoeve van welke mogendheid de Van het Westelijk front. Naar het Eugelsche bericht van Mei aangeeft, hebben de Franscht troepen Zondagnacht ten O. van Loket met succes aangevallen. Over eon front van 4000 M. werden alle gestelde doelen bereikt. 400 man werden gevangen genomen. Ten N.W. van Merville verbeterden de Eogelschen hunne stellingen, waar bfi 30 man ge vangen genomen werden machinegeweren werden ver meesterd. Ten koste van zware verliezen uitgevoerde Duitsche tegenaanvallen hadden geen succes. Volgens het Buitsche bericht wer den do stellingen bfi Kemmelberg Maandag berhaaldelfik, doch zonder succes door de Franscben aangevallen. De Franschen leden hierbfi zware verllezan. Ten O. van Locre kreeg de vfiand op sommige plaatsen vasten voet in Duitsche stellingen, doch door tegenaanvalion werd do eerste linie 'jna geheel hersteld. Een Havas-bericht meldt, dat, hoe- el de nieuwe stormaanval der Buitachera nog niet is losgekomen, er toch teekenen'zfin die er op wfizuu, dat het nog slechts esn kwestie van uren is. Alle specialisten zfin een stemmig van oordcel, dat de huidige toestand niet langer kan worden ge rekt en dat de week niet zal ver- loopen zonder dat do vfiand zich in beweging zal hebben gezet. Het zware geschut van den vfiand toont zich hier en daar meer od meer actiefde Buitschers zfin een uiterst hevige voorbereiding met gasgranaten begonnen, de vliegors hebben hun werkzaamheid verdubbeld en bun verkennin gsaan vallen vermenig vul digd. Alle bladen leggen den nadruk op de aanzienlijke rol van de vliegers in den aanstaanden veldslag. Van het Italiaansche front. Op het gevechtsterrein in Italië neemt de werkzaamheid der patrouil les toe. De Italianen slaagden erin bfi Camposiie een vooruitgeschoven loopgraaf te vermeesteren en tegen sterks aanvallen to behouden. Het verwachte Oosteurfiksche offen sief is nog niet losgekomen. Echter houdt de bedrijvigheid achter het front aau. In bet Alpengebied zfin massa's troepen samengetrokken en de hoofd spoorwegen eu luchtkabelspoorwegen worden tot. het uiterste gebruikt. Dit echter wfist erop dat het plan door zal gaan. Mogelfik dat het offensief hier gelfiktfidlg met hot Buitsche offensief aan het Wettelfik front zal samenvallen. In Albanl». Naar dd. 20 Mei uit Rome wordt gemeld, zfin de Italiaansche en Fransche troepen, tsr zfide van de Do val!, op 15 Mui de opraarach naar het Noordon begonnen. Na bardnek- klgen tegenstand van den vfiand en de moeilijkheden van het terrein té bobben overwonnen, hebben onze afdeelingen den 18den het front Cerevada-Oatrovica bereikt. De duikboot- en mljnoorlog. Volgens het officieels Buitsche be richt werd in bet versperde gebied rond EDgeland 21.000 ton acheeps- rulmte vernietigd. Naar do „Morning Post" uit Venetiö verneemt, heeft de Italiaansche mi nister van marine, admiraal Belbono, verklaard dat er reden is om aan te nemsn dat do geall. meester zfin van den toestand in do Middellandsche Zee. De moeilijkheden voor de be strfiding der duikbooten, zeide de minister, waren hier grooter dan in de Noordzee. De Ooatonrfiksche vloot waagt zich klaarblfikelfik Diet naar buiten on zou ons volkomen gereed vinden, als het dit waagde. Er gaan geruchten dat de Duitschers Russische schepen, welke zfi in do Zwartn Zee buitmaakten, uitrusten voor overval len in da Augaeiache Zee. maar zfi hebben weinig kans van slagen. Uit Cartagena wordt d.d. 19 Mei gemeld, dat de Duitsche duikboot „U 89" met averfi is binnengeloopen. De autoriteiten gelastten de int er neering van boot en bemanning cn de onbruikbaarmaking van de draad looze installatie en do machines. De „U 39" is beschadigd bfi eon gevecht in de Straat van Gibraltar. Een andere duikboot heeft haar in de haven gesleept om dadelfik daarna weer zee te kiezen. Volgens te Christiania ontvangpn berichten zfin 22 man van een vis- scheraboot, die in de IJszee door een Buitsche duikboot is vernietigd, te Vatda Gubba geland. Zfi vertellen dat de duikboot nog 5 andere schuiten in den grond heeft geboord. Men is zeer bezorgd over de 40 andere booten die Dog uit zfin en wisr bemanningen uit 500 koppen bestaan. 'Op de postboot, die passagiers on post tusschen Vardoei en do Russische kust vervoert, is in de haven van Valda Gubba geschoten10 personen zfin gedood, o. w. twee vrouwen. Dê blokkatrlng van ds Vlaamsoba Havana. De Eugelsche admiraliteit meldt, dat tfidens het mooie weer vliegers photos hebben genomen van Brugge eu Zeebrugge. Hieruit blfikt dat de toestand sinds 21/4 dezelfde ia; het grootste deel van 's vfianda duik-en torpedobootan die bun basis hebben aan de VJaamscbe kust, zfin geïm mobiliseerd te Brugge, sinds de blok keering van Zeebrugge. Luchtaanval op Londen. Zondagavond hebben 20 k 30 Buit sche Gotna vliegtuigen een aanval go- daan op Londen. Eeu groep vliegtuigen kwam onge veer te elf uur langs de Theems- monding en vloog langs de noorde lijke kuat, van Kent. Op hun weg naar Londen werden zfi hevig be schoten door het afweei geschut. Een van deze machinos word te ongeveer half twaalf aangevallen door een Britschen vlieger, die van nabfi vuurde, totdat de machine uit het gezicht verdween. Korten tfid daarop viel zfi in vlammen gehuld, van een hoogte van ongeveer 7000 voet ter aarde. De andere machines Tlogen over Kent het land ln en wierpen op ver schillende plaatsen bommen, zonder nochtans materieel» schade aan te richten. Een andore groep vloog over de kuat van Etsex op weg naar Londen een machine werd door kanonvuur geveld. Eokele dozfinen bommen werden stelselloos op verschillende Londecsche wfi kenge worpenelechts in enkele gevallen werd niet onaan- zionlfike genade toegebracht aan kleine woonnuizen en eigendommen. Het aantal slachtoffers echter is volstrekt niet groot of in evenredigheid met ds materieels schade. Alle raiders, werden krachtig aangevallen door Britsche vliegers. Sommige vfiande- lfike vliegers beproefden langs de Theems terug to vliegen, andere kozen den weg over land. Oagetwfifeld zfin verschillenden machines ernstig beschadigd bfi hun pogingen om over den Londecschen verdecfigingskring te vliegen. Minstens drie konden niet ontkomen. Twee werden neergescho ten, voordat zfi de kuat overvlogen, waarvan er een door een Britschen vlieger werd geveld. Een machine viel brandende m zee, een dergelijk lot onderging een andere, hoewel dit bericht nog niet bevestigd ie. Volgens de laatste berichten moet nog oen raider in zee zfin toreebt gekomen. In bet geheel zfin 87 personen ge dood, en 161 gewond. Behalve twee branden ln groote gebouwen weike men echter sposdlg meeaster was, is schade aaugeriebt aan enkele kleine woonhuizen, welke vernield werden door'de ontploffingen. Denemarken en IJsland. Da correspondent van het „H.blad" te Lausaone, dlo reeds meermalen mededeelingen deed betreffende eene toenemende separatistische beweging op IJsland, meldt thans, dat buiten het medeweten der Beensche rsgeo- ring de IJslandsche autoriteiten een economisch verdrag hebben gesloten met Engeland, in tegenwoordigheid van Amerikaaoscho, Fransche en Italiaansche afgevaardigden. Behalve wegens zfin minerale en visscherfi belangen telt IJsland op het oogenblik wegens zfin airategische positie in de duikbootworsteltng. Keizer Kerl naar Turkije. Keizer Karl van Oostanifik en zfin gemalin, keizerin Zita, brengen een boioak aan Konstantlnopel. Bfi deze gelegenheid is deD sultan den titel van veldmaarschalk van het O.-H. leger verleend un benoemde de sultan op zfin beurt den keizer tot veld maarschalk van hot Turkscbe leger. Op zfin doorreis door Bulgarfie werd den keizer een verzoek overhandigd, waarin werd aangedrongen op aan sluiting van het Noordelijk deel der Bobroedija bfi het reeds aan Bulgarije toegewezen Zuidelfik deel. De correspondent san de „Manch. Buardlan" te Parijs uit Frankrijk gezat Naar dd. 22 Mei uit Londen wordt gemeld, is Robert Dell, de corres pondent vau de „Manch. Guardian" te Parijs, Fiankrfik uitgezet. Dszo uitzetting is van zoiver polltleken aard «n geschiedde op initiatief van den Franschen premier. Zfi is een gevolg van het artikel waarin Ribot en Poincaré werden gecritUeerd omdat za den brief van keizer Karl niet a3n allo goallieerde rcgoeriDgeD. met inbegrip van presi dent Wilson meedeelden en werd opgemerkt dat hier een gelegenheid was voorbijgegaan om eon afzonder lijken vrede met Oostenrijk te sluiten. Het voorspel voor de verkiezingen. Bat was, dezen 2lst«n dag der bloeiende Meimaand van het jaar 1918 een drukke dag voor de burge- messtera der verschillende plaatsen, die de eer hebben de hoofdplaats te zfin van de nieuwe kieskricgen, zooals die onder Evenredige Vertegen woordiging zfin Ingesteld. Eon drukke dag, ook voor afgevaardigden, die de candidatenlfiaten moesten inleve ren. Er waren in dezen kieskring Helder, tweeëntwintig politieke en andere partijen, die tezamen ruim honderdzestig candidateu hadden ge ■teld. Die tweeëntwintig Ifisten met candidatec moesten elk minstens vijfentwintig bandteekeningen van kiezers hebben, en iedere handteeks- nlng moest worden geverifieerd met de kiezerslijsten der gemeente, waar de kiezer woonde. Nu is het ken merkende van eene bandteekenlng, dat zfi in negen van de tien gevallen onleesbaar is, en voor zoover de bssturen der verschillende candidee- rende vereeniglngen en bonden nu deze namen niet verduidelijkt hadden of er het nummer van de plaatselijke kiezerslijsten niet reeds hadden bij gezet, was het, zooals men begrfipen zal een dikwijls wanhopig zoeken naar de namen der onderteekenaars. Stapels kiezerslijsten moesten worden doorworsteld en doorsnuffeld en als dan elndelfik alle veertig of vfiftig of honderd namen waren geidentifl ceerd, werd er het nummer der lijst achtergezet, en dan was het klaar. Ban kreeg de indienende kiesvereni ging een ontvangstbewijs en kon ge rust heengaan, met in het hart de hoop, dat een of meeruer haror candidaten gekozen zou worden. Bfi gioupjes tegelfik kwamen dn afgevaardigden binnen met hun lfis ten: alle vertrekken van ons raad- huls zaten vol met heeren, die hun beurt moesten afwachten. Ia bet bodekamertje zaten er twee, in de zg. „commissiekamer" een stuk of vier, en vrijzinnig en rechts, zat er naast de Algemeene Staatspartij en de groep van den heer Henri ter Hall. Maar ze kregen allemaal een beurt: de Burgemeester schortte zijn honger op, want twee kamers vol menschen moesten nog worden be diend en voort ging het maar weer. Be meeste Ifisten bevatten 10 na men, in overeenstemming met bet aantal kieskringen waarin met de nieuwe regeling ons land verdeeld Zoo de liberale en vrijzinnige groepen, de antirevolutionairen, de Economische Bond, de Algemeene Staatspartij, de Middenstandspartfi. Be Chrlstelijk-Historischen hebben zelfs twee Ifisten, elk van tien can didatenBe bsscheldenste is de partij van den heer A. P. Staalman, do christendemocratische partfi, die slechts twee candidaten heeft gesteld. Of dit nu wezenlfik uit overgroote bescheidenheid is geschied, wagen wfi niet te beslieseu. Hoe de niet heel erg hokvaste kiezers uit dit veelzfidige allegaartje wijs zullen moeten worden, ls niot duidelfik. Men moet al oen oude rot ln de politiek zfin om precies te weten de fijne nuanceeringen tus achen de s.d.&p., de s.d.p., de socia listische partfi, de bond van christen- socialisten, de christelijk sociale partfi. Om van Plattelands-, Middenstands Algemeene StaatsPolitie-, Neutrale Partfi en de Unionisten Liga maar te zwfigen. Be candidaatstelling is thans afge- loopen, en nu is het wacbton op de verkiezingen, die 8 Juli plaats hebben. Voor die verkiezingen krfigt men een oprosplngskaart, die op het stem- bureau ingeruild wordt voor eeu biljet van misschien 90 c.M., doch in ieder geval van minstens 64 c.M. lengte. En dat ia heusch hst minimam dat bereikbaar is. Gelooft u maar, waarde lezer, dat die stemwimpels want aau een „billet" stelt het spraakgebruik andere eiscben, niet waar? menigeu drukker in de achttien hoofdplaatsen van de kies districten slapelooze nachten hebben bezorgd. Stel u voor, dat je ruim 160 namen, verdeeld over 22 rubriekeu, op een „kaart" moet onderbrengen I Ea de wet verbiedt om die kaart bijvoorbeeld in vioren te verdeeleD, zoodat althans de lengte wat inge krompen kan worden en men haar broeder dan maken, noen, alle namen moeten naast elkander komen. Met de oproepingskaart dan moet men zich op 8 Juli aanstaande naar het stembureau begeven. Er is één troost: men behoeft uiet meer zoover te loopen aio vroeger. Want er komen du tien stembureaux in de gemeente in plaats van ds drio (met Koogras mee vier) die er tot nog toe waren.. Van de bonderdzeatig bokjes, die op het stembiljet voorkomen, mag men er maar dén zwart maken. Wat zullen er nog velon onder de kiszers zfin, die zich vergissen en meerdere zwart maken I Veel meer, vreezen wfi,dan onder het oude tystêem. Ea evenaU vroeger, zfin ook thans die stemmen onherroepelijk verloren. En ook, wat zullen or, bfi de be- kande onverschilligheid ten opzichte van politiek, een massa stemplich- tigen zfin, die tengevolge van bun niet opkomen, door den kantonrech ter straks, na afloop van de ver kiezingen beboet worden 1 Daar zullen uit di« boeten heel wat onkosten kunnen worden bestreden 1 Straks komt, voor de verschillende bureaux, het groote work. Van al die duizenden kaarten moeten, één voor één, de honderdzastig hokj ia worden nagegaan om te zien welke daarvan zwartgemaakt zfin. Geluk kig maar, dat men althans het aan tal stembureaux heeft uitgebreid, zoodat voor elk bureau ongeveer 800 biljetten moeten worden uitgezocht. Maar toch, - een benfidensviaardlge functie lfikt one de functie van het stembureau juist niet 1 Wfi komen, te zijner tfid, wel eena weder op Mn en ander terug. Voor- loopig ls het werk afgeloopenaau den kiezer de taak, thana rustig te overwegen welk der hokjes hfi den derden Juli zal moeten zwart maken. Exarasn-humor. Op esn dezer dagen afgenomen onderwfizeraoxameD, vroeg de exami nator naar bet verschil tusicben „zich schamen over" en „zich scha men voor." „Wat zon beter wezen, dunkt U, dat ik moest zeggen: „lk schaam mfi voor mfin zoon", of „ik schaam mfi over mfin zoon I" „Dan was 't boter dat U moest zeggen „ik schaam mfi over mfin zoon!" antwoordde de candidaat. „Waarom „Uw zoon la nog jong, dis kan zich nog beteren en bfi U zal dat moeilijk gaan I"

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1