DE OORLOG, Sier des Heils. Ji Ci Gi O. Bi Vereeniging voor Lijkverbranding Afwezig A. GRUNWALD, N.V. Irai lELDER-HUISDUINEN. BraitditoffencommissiB HELDER. Brandstoffencommissie Helder. 1 H.L. Cokes PLAATSELIJK NIEUWS Vervolgagenda voor de Raadsvergadering op Donderdag 28 Mei 1918. Vermindering gasprije. Adres van Mej. Weerenbeck c.e. houdende verzoek om vermindering der gaspryzeu. Burgemeester en Wethouder» stel len voor op dit verzoek afwijzend te beschikker). Verkaveling bouwterrein. Adros van C. Adriaans# houdende verdoek om goedkeuring van bet plan tot verkaveling van grond aan den Brakkoveldweg tot bouwterrein, met advies van Burgemeester en Wet houders. Kamarvarkiezingin. Onze niet officieels candldatenlljst voor de kieskring Helder, opgenomen in ono vorig nr. bohooft Benige aanvulling. Door den Economischen Bond werden candidaat gesteld 1. M. W. F. Troub, 2. W. H. de Buisonjé, 3. J. C. E. baron van Lynden, 4. E. A. du Croo, 5. S. W. de Oiercq, 6. W. Bran Goor, 7. Johanna Weuter- man, 8. J. P. van Biyenburgh, 9. F. van Waveren, 10. A. Mesritz. De V&derlandsche Partij leverde de volgende candidateniyst in: 1. L. W. H. 1'Epagniol, 2. G. F. Haak. 3. J. Burger, 4. J. v. d. Made, 5. A. F. C. Bückmann, 6. RNieborg. Verder dienen nog de volgende veranderingen te worden aangebracht Neutrale Party. Nr. 0 wordt G. van Biene. De naam Mullens ❖er- valt. Plattelandsparty. Nr. wordt E. Jansma. E. J. Los en C. Wolmerstett worden du» nr. 5 en 6. Bond vanChriaten-Socia lieten. Nr. 4 op deze lijst wordt J. C. L. Koornan-Timme; de vol gende namen achuivon dus een num mer op. De overige ingeleverde lijsten ver schillen niet met onze opgaaf. De beeren A. Götz, P. van Loplk en J. Legult alhier, slaagden te 's Gravenhage voor het Machinisten examen diploma A. Liefdadigheids-uitvoering „Onze Vloot". Ten bate van de oudersteulngskas van de Vereeniging .Onze Vloot" werd door de Ooderofflciers-vereeni- ging .Vaderland en Oranje" gisteren avond eene herhaling gegeven vau het voor eenigen tijd opgevoerde kluchtspel .In den Miat" van James Henry Darnley, Vóór dan aanvang der voorstelling betrad de luitenant ter zeb le klasse Braam het podium om den aanwe zigen het welkom toe te roepen. Spr. wees er op, dat, daar dn het Onder steuningsfonds van .Onze Vloot" èa de Onderofflciers-vereeniging .Vader land en OraDje" eenzelfde doel hebben de behartiging nameiyk van de langen van het personeel dor zee macht, men op het programma deze beide namen vereenigd ziet. De heer Braam betreurde het; dat «ene plaat» als den Helder, die staat of valt met de vloot, de afdeeling van .Ooze Vloot" slechts een dikke 700 leden telt. Vooral in de laatste dagen is gebleken, dat velen het bestaan van een ondei steun ingsfonds dezer Ver eeniging niet kenden. Om die reden deelde spr. er eenige byzonderheden over moe. In het begin der mobilisatie, toon plotseling vele miliciens en land stormplichtigen werden opgeroepen, werd in hunne gezinnen het ver- dwjjuen van den kostwinner vaak zeer nypend gevoeld. Het Hoofdbe stuur greep in, - wees den weg in den doolhof van reglementen en bepalin gen om het goede adres te vinden waar zy om ondersteuning konden aankloppen. Maar ook daadwerkeiyk werd gesteund waar dit noodig wat. Zoo werden bv. door de slechte ver binding met Iadiö de delegaties on regelmatig uitbetaald. Onze Vloot verstrekte dau voorschotten. Zelfs werden gezinnen, die gèheel onver zorgd achterbleven, gesteund, tydelijk of biy vena onderhouden. Dit geschiedde by voorbeeld by families, die door het ongeluk op de .Frans N&erebout" ge troffen werden. A1b de vereeniging niet ingegrepen had, zouden vele families armoede hebben geleden. Later komt er dau, door de mildheid van stad en laudgenooteu, wel geld binnen, maar er.is onmiddeiyk hulp noodig en daarvoor zorgt .Onze Vloot". Om dit te kunnen blijven doen, is geld noodig en daarom, aldus spr., is het zoo jammer, dat niet meerdsren hier aanwezig zyn om belangstelling in ons streven te toonec. Misschien kunnen de aanwezigen het hier ge sprokeno in wyderen kring verbrei dengiften kunnen worden afgedragen aan het bureau van den officier van politie op 'a Rijkswerf. Om de kas van O. V. te apakkon waren eenige kunstlievende ledeo van .Vaderland en Oranje" bereid eene tooneelvoorstelling te geven. Spr. dankte, namens .Onze Vloot' hen daarvoor en hoopte verder dat de aanwezigen zich zouden amuseeren. Over het aardige stuk zeiden wo destyds reeds een en ander. Wij meenen daarnaar te kunnen verwyzen en voeren er slechts aan toe, dat de medewerkende dames in de pauze bloemen werden overhandigd door het bestuur van .Onze Vloot". Da blauws winkel. 't Gaat met den .blauwen winkel" in het perceel Spoorstraat hoek Koningstraat schittereud. Het bezoek is er groot, niet alleen beneden, maar ook op de bovenverdieping. Aldaar Is, zooals wy zeiden, de lunchroom inge richt en dat het bszoek in de avonduren, nog al wat beteekent, blijkt wel uit bet gemiddelde bedrag van f 50.— per avond, dat er ontvangen wordt. Voor een groot deel komt de eer van dit werk toe aan de beide jeugd organisaties, de J.G.O.B. on J.C G.O.B. Deze week is do tentoonstelling oog geopend. <Jlt hst Pslltla-rappart. Een veehouder, wiens koeien in een land nabij de linie loopen, deed Vrydag aangifte, dat hij dien morgen ten plm. 5 ure tot de ontdekking kwam dat twee van zijne beesten reed» gemolken waren. De politie stelde een onderzoek in en vond in de militaire wacht aan de Roode brug een grooten ketel met melk en eenige kommen, waaruit melk gedronken was. B|j dergelijke over tuiging«stukken viel aan ontkennen niet te denken en de manschappen verklaarden dan ook weldra dat een hunDer de koeien dion nacht gemol ken had en zij allen van de melk gedronken hadden. Proces-verbaal werd opgemaakt. Ten nadeele van een korporaal, gekazerneerd aan boord van het op 'aRyks werf liggonde schip .Adolf van Nassau" is uit een daarby ge plaatste rijwielbergplaats een rijwiel ontvreemd. In den nacht van Vrydag op Zater dag j.1. vond da politie tegen den muur van een perceel aan de Dljkstraat 68u rijwiel, hetwelk aan het bureau werd gedeponeerd. Den volgenden dag kwam de zoon van den bewoner van vermeld perceel het rywiel als zijn eigendom ophalen. Hij kreeg het terug, doch meteen eeno bekeuring voor het laten staan. Zaterdagmorgen jl. nam een marine matroos oen rijwiel weg, hetwelk vóór eeno woning aan den Kanaalweg naby het Weatplein stond. De eigebaar, die dit vau uit zyne kamer zag, holde den dief, die zoor snel wegreed, na, roepende .houdt hem, houdt im 1" Do politie van het bureau aldaar, achtervolgde den dader oumiddellljk op iljwieleD, en trof hem op cea buitenweg achter den ouden Helder aan op eenigen afstand van de die htj in een sloot geworpen had. De man beweerde daarmede niets uitstaande te hsbbeD, doch werd daarna aan het bureau door eenige getuigen herkend als den matroos, die oven tevoren over hetWestplsin reed en dien men nari9p .houdt hem, houdt hem I" Procoo-vei baal ia opgemaakt »n de man tor beschikking van do militaire autoriteit gesteld. Algemeens Nsdsrlandsohs Ambtssaarsbond. Alhier is opgericht eene afda'oling van den Algemeenen Nederluiidschön Ambtenaarsbond, aangesloten by bet N. V. V, Voor belangstellenden verwyzon wy naar de vorgadoring van Zaterdag a. s. in het Alg. Mll. Tehuis, Spoor straat. Secretariaat van Hogaudorpstraat 54. Ons feuilleton. In een volgend nummer zullen wy een aanvang maken met de publi catie van een roman, die een b en afwisselende geschiedenis vormt. „Be Vondeling" is de levensgescbie deuis vau een hoogst begaafde jonge man, die zfcb dpor zyn talent en bekwaamheden omhoog woet te wer ken in de ma&tschappy. Interessante schetsen uit het Eogelscha politieke leven zyn rondom dit verhaal ge weven. BINNENLAND. Mr. Aug. Philips. Naar vernemen beeft de Neder landsche gezant te Washington, mr. Aug. Philips, hier te lande vertoevende, op grond van geneeskundige adviezen thans besloten, ontslag uit zyn ambt te verzosken Da oconomlsohe oaderhaadollRgen mat Dultsahland. Be onderhandelingen over de ver schillende vraagstukken, waarvan een oplossing gezocht wordt, alvorens de besprekingen ovor hernieuwing der economiscbo overeenkomsten met Duitscbland te beginnen, zyn nage noeg beöindigd. Slechts ovsr één punt wordt nog van gedachten gewisseld en het laat zich aanzien, dat dit niet veel tyd meer vorderen zal. Tot goed begrip van W3t do .Köln. Volkszeitung" zogt, n.J. dat de onder handelingen tusschen Nederland en Duitachlaud nog niet tot onderteeke- ning der overeenkomst hebben ge leld, meikou wy op, dat hel; blad vermoedeiyk doelt op de besprekingen over het complex van vraagstukken, dat te geiyk mot de zand en grind quaestie aau de orde is gesteld. Het definitief afalulten uer overeenkomst, die overigens feitelyk reeds in wer king is getreden, wacht op een rege- llng betreffende de voorschriften op doorvoer van gosderen uit Bc-lgiö naar Duitschland. Hst Amarlkaaaaoha graan. Reuter seint uit NswYork: De correspondent van de .Assoc. Press" te Washington seint: De regeering heoft aan Nederland kennis gegeven dat het verzoek dat aan drie schepen, die nu in Amerikaan- sche havens zich bevinden zal wor den toegestaan een dtel van het door president Wilson aan Nederland be loofde graan te vervoeren, niet kan worden ingewilligd en dat ten einde verder vertraging in het graanver- voer te voorkomen Nederlandache schepen hiervoor zullen worden ge zonden. Het bericht dat Nederland het vertrek van Nederlandache schepen uit zyn havens verbood wordt in ambteiyke kringen niet begrepen, maar men vermoedt dat voor die houding Duitscbland aansprakeiyk is. Da „Hollandia". Volgens by de Directie van den Kon. Holl. Lloyd Ingekomen telegram is het s.s. „Hollandia" Zaterdag j.1. van Buenos Ayres naar Amsterdam vertrokken. Opgebrachte trawlsra. Da als vermist opgegeven trawler .ürania" is Dinsdagavond te IJmui- den aangekomen. Het schip was Zaterdagmiddag naby bet Haaksvuur- schip door een Britach marinevaar tuig aangehouden. Eene pryabemau- ning, bestaande uit een officier met zes man, kwam over. Drie hunner gingen d&dciyk in de machinekamer, terwijl de officier met de overigen op dek bleven. Don schipper werden verschillende vragen gesteld omtrent datum vau vertrek, vangst, enz. Baar de vangat te gering was, kreeg de pryabemanning order het vaartuig weer te verlaten en aan boord van het oorlogsschip terug te keeren. Een mand met visch, hem aangeboden, wiide do officier niet zonder betaling aannemen, m ruil daarvoor weid don viaschers eene hoeveelheid proviand, waarondor vleescb en koffie, verstrekt. Engiland au Nederland. In de .Daily News" waarschuwt G. F. Stewards, de Rotterdamsche correspondent van dat blad, zyn land- genooten, dat de hoogolfik geprezen Engfilsche blokkadepolitiekde handels positie die Engeland voor den oorlog in onzydige Janden had, ten voordeele van öultschlacd, snel ondermijnt. De room van de markt is ic Neder land al in Duitsche hauden. en de Nederlandsche handelaar is geen vry man meer, maar even stevig aan don Bultscben fabrikant geketend als de Britsehe siyter aanzyu brouwer? Het aantal goederen, dat uit Enge land niet naar Nederland uitgevoerd mag worden, is legio. Hot. aantal goederen, dat do Duitscheni echter thans naar Nederland uitvoeren, is bijna even groot. Ondanks de drukte, die in de Duitsche yzorpletterijea en staalgieteryen voor binnenlandsche behoeften heerscht, zien du Duitecbeis toch kans, om onderdooien van machines, ketels, Ijzeren buizen, rij- wielonderdeelen en landbouwgereed schappen naar Nederland te sturen, de moeste handelaars in hun macht; te brengen en tegelykertüd grooto sommen by wyze vau credieteu op fce nemen. In verband met de jongste agitatie over de zand- en cement- kwestie is het de moeite waavd om op te merken, dat Duitschland wel verre van gesmokkeld cement noodig te hebban, thans iu vry groote hoe veelheden cement naar. Nederland uitvoert. Met den Duitschen handel gaat een handige Duitsche propaganda samen, die er op uit is, om te betoogen, dat Duitschland, hoewel het zelf krap zit, van zyn beeijo wat afntaat aan zyn buren, terwyi Engeland, dat be weert van alles volop te hebben, moedwillig weigert om iets aan de kleine natie» te zenden, die hetvsr klaart te beschermen. Men hoort Hollandeche kooplieden voortdurend bitter klagen, dat zy in Engeland goederen gekocht en betaald hebben dat die goederen voor verscheping klaar liggen, maar dat zy nooit ko men, ofschoon het toch niet enkel sea kwestie van scheeparuimte kan zyn. De correspondent wyct ten «lotte op do gelegenheid tot scheepsbouw die er aan bustoaude of nieuwe wer ven aan de Maas en den Waterweg zou zjjo. De geoefende weikiul zyn er, duizenden bootwerkers zouden bly zyo, om zich by hen te voegeD .Is het", zoo besluit Steward, .geheel buiten de macht van onze ouder handelaars om wegen en middelen te vinden, om van deze gelegenheden party te trekken?" Da thaa-voorraad. Naar .Het Volk" uit betrouwbare bron verneemt, heeft een door het distributiekantoor voor thee en koffie ingesteld onderzoek aangetoond, de hoeveelheid thee, dib thans in ons land voor de distributie baschikbaar is, een verstrekking van IJ ons (per oude thee- en kofflwkaait) toelaat. Heeft deze verstrekkirg plaats, hetgeen, wanneer wy juist zyn inge licht, in Juni zal geschieden, dan is daarmede do thee voorraad opgemaakt, Het staat nog niet vast of driemaal een half ons of ineens anderhalf ons gedistribueerd zal worden, ofschoon wel kan, worden aangenomen, dat ineens IJ ons verstrekt zal worden. AaRbasttdlng. Door de genie te Haarlem is aan- basteed het maken van een gebouw voor aen vliegkamp, derde gedeelte bestaande uit een can< inegebouw met onderofficiereneet taal, keuken en by komende werken. Laagste inschryver G. de Graaff te Halfweg voor f 60.400. 8*m«ent«raad vaa Hilversum. Aan B. en W van Hilversum werd een krediet verleend van f 60,000 tot het doen zouten en rooken van daar voor in aanmerking komende visch- soorten, tot het doen koken van gar nalen en tot de beecbikbaarstelling daarvan. Van het Westelijk front Beriyn, 22 Mei. In het gebied vsn in Kemmel heeft de levendige vuurwerkzaamheid voortgeduurd. Ten Noorden van het dorp Kemmel en t«n Zuiden van Loker mislukten des avonds krachtige partieele aan vallen das vyands. Van het Italionnsch- Onstanrijksche gevechtsterrein. Weenen, 22 Mei. Op het front in het gebergte duurde de verhoogde gevechtswerkzaamheid voort. Inden nacht, voorafgaande aan den 21sten, drongen twee vyandelyke compagniön in onze stellingen ten Noordwesten van Col del Rosao binnen. Zy werden door een tegenaanval met groote verliezen teruggeworpen. Luchtaanval op Parijs. Parys, 22 Mol. Gisteravond werd gemold, dat eenige vyandelyke vlieg tuigen zich op weg bevonden naar Parys. Om 10 uur 40 werd aljirm geblrzen; eeu hevig spervuur werd geopend en de luchteskaders stegen op om dep. vyand aan te vallen. In de voorsteden werden op verschillende punten een aanlal bommen geworpen, waarby materieels schade werd aan gericht en ook slachtoffers vielen. Geen enkel vliegtuig slaagde er in boven Parys te komen. Een der aan vallers werd in brand geschoten, en stofte in vlammen gehuld benoorden de stad neer. Om 1 uur 's nachts werd het sein gegeven dat alles vei lig was. Da luchtaanval op Londen. Londen, 22 Mei. Voorzoover de gegevens strekkeo, heeft de lucht aanval van Zondag in alle districten 40 dooden en 179 gewonden gekost. BerfijD, 22 Mei. Krachtige Duitsche bombardementeskaders hebben in den nacht van 19 op 20 Mei wederom een aanval op Londen gedaan. De onderneming ontwikkelde zich door bet groote aantal vliegtuigen, die Londen bereikten en de hoeveelheid midden op de stad neergeworpen bommen, tot den grootsten vau alle tot dusver ten uitvoer gobrachte aan vallen op Londen. Met stelligheid werd de krachtige uitwerking van onze bommen in de City vastgesteld. In de binnenstad braken vier groote branden uit. Mot dozelfde goede resultaten hebben andere vliegtuigen aanvallen op Bover, Chelmsford, Cbatham en Southond gedaan. De duikbootoorlog. Esu officieel W. B. moldt, dat in April 652.0001. voor den vyand bruik bare tonnoenmt vernield is. Sirids het begin van den oorlog ia da ter beschikking staande wereld-tonnen- maat. door oorlogshandelingen met ruim 17.116.000 ton verminderd. Looden, 22 Mei. Heden zyn de verliezen bekend gemaakt aan Brit gche, geallieerde en neutrale scheeps- ruimte tengevolge van de vyandelyke krijgsverrichtingen en de scheep vaart- risico gedurende de maand April 1918, in vergslyking met voorgaande tyd- parkenvoor de Britten 220.709 br. tou, voor de geallieerden en neutralen 84,393 br. ton, toraal 305,102 br. ton, In Maart bedrorgea de cyforsvoor de Britten 222,549 ton, voor de ge allleorden an neutralen 176,924 br. ton, totaal 399,473 br. toD. In April 1917 verloren de Britten 555,056 br. ton, de geallieerden «n neutrale# 838.821 br. ton, totaal 892 877 br. ton ba „Eola". Het Fransche stoomschip ,Eole". dat na bij Doggerabank op een mijci te zyn geloopen, van Nuw York to Rotterdam is aangekomen, hnefc lig plaats genomen in da Maashaven aldaar. Hot stoomschip is geladen met 4000 ton gerst voor de Belgische Reliefcommissie. Omtrent het voorgevallene heeft de heer C. P. Mats, 2a machinist aan boord van de „Eole", aan d« ,N. R. Ct.'" het volgende verteld: Vrydag in den loop van den dag waren wy op verren afitauö zeker al een tiental myuen gepasseerd. Ruim kwart over twaalf iu den nacht van Vrydag op Zitenfig doed plotse ling een geweldige schob het geheele schip schudden en trillen en kwam eeti tachtig meter hooge wate> kolom over het schip neder. Drie minuten later was de geheele, uit 30 man bestaande equipage, in de booten, wanBhet schip zonk snel, De zee was kalm en men bletf ia de nabijheid. Nadat men eenigen tyd ia de booten rondgeroeid had, merkte men op, dat de ,Eole" niet meer zoo snel zonk. Kapitein Jouw begaf zich toen met den derden machinist en den marco nist weder aan boord en draadloos werd het S6in 8.0.8. verzonden. Het was toen drie uur in den nacht. De kapitein ging daarna met den machi nist er. den marconist weder in dn boot tarug. Een uur later begaven alle officiereu zich weder aan boord, terwyi de overige bemanning in booten bleef. In de machinekamer stond vijf voet water, maar de vuren branden nog. Raim een^stond vol water, in ruim twee werd een halve meter water gepeild en in de voorpiek siond byaa geen water. Tevens bleek, dat de ,Eole" van ouderen aan bakboord zijde met de myn in aanraking was gekomen, aan die zyde zag men het graan uit het schip in zee loopen. Na gehouden beraadslaging besloot men een zeil onder het schip door t» halen om het gat zoo mogelyk (e stoppen. Dit gelukte. Om half acht Zaterdagmorgen werden de vuren weder aangemaakt, daarna kwam de geheele equipage aan boord op een paar man na, die in opdracht hadden buiten boord een oog in het zeil te houden en om tien uur in den voor middag was men gereed om langzaam op te stoomen. Tier malen was men in en uit de booten geweest. Terwijl men in deze uren bezig was om peilingen te doen en den toe stand op te nemeD, verschenen er twee Duitsche watervliegtuigen boven het schip. Na eenige groote cirkals beschreven te hebben verdwenen zy. Het loopen op de myn geschiedde op 55 gr. 38' noorderbreedte en 4 gr. 44' oosterlengte, dus in de vrye vaargeul. Tot Zaterdagavond half acht bleef men langzaam doorstoomen, voort durend uitkijkend naar hulp, maar het draadloos aein 8. 0. 8. had blik baar niemand bereikt. Zaterdagavond om acht uur kreeg men den kotter .Drie Gezusters", IJmuiden 244, schipper Jordaan, in zicht, die op de thuisreis was. Twee man van den kotter kwamen op de over en verrichten sedert dien uitstekende loodsdiensten. Goblekan was inmiddels, by verlfieering, dat alle kompassen op de .Eole" 12 graden mlswyzing hadden; een gevolg van den schok. Dit kon vastgesteld worden na de ontmoeting met de .Drie Gezusters". Zondagmorgen nam de .Eole", die inmiddels meer vaart zette, teen her haalde peilingen aanwezen, dat het schip niet verder zonk, den kotter op sleeptouw. Hulp werd niet gezien en toen men Zondagavond ometreeks 8 uur ter hoogte van IJ muiden was, vertrok de kotter .Drie Gezusters", de twee man van baar equipage aan boord van de .Eole" latende. De equipage van de .Eole" hoeft ontzettend zwaren arbeid moeten verrichten om het schip behouden in den Nieuwen Waterweg binnen te brengen. Verschillonde leden der be manning hebben hun klqpding enz. verspeeld in de eerste oogenblikken, die na de ontploffing volgden. Stukken van do myn, die de ont ploffing veroorzaakten zyn aan dek gevonden en in beslag genomen. Behoudens nrkele geringe kwets uren, veroorzaakt by het. gaan inde booten, heeft niemand van de equi page letsel bekomen. Jipan en China. Wat broeit er in het Verre Oosten? Die vraag is weer aan de orde ge komen nu Japau eu China met elkaar een verbond hebben gesloten, een verbond dat zuiver defensief zou zyn en gericht zon zyn tegen de pogingen van Duitschland tot machtsuitbrei ding in Ooafc Aziö. Z 'o althans heet bet. Niettemin zal dit verdrag, dat de positie vaa Japan in China zeer zal veraterkeu by velen in de geal lieerde landen eenig wantrouwen wekken. Japan geniet ongetwijfeld met een mimimum vau oflVre de grootste voordeelen van dezen oorlog en gestadig breidt het in hot Verre Oosten zyn economischen en poliiieken invloed uit, nu doacdeie mededingers door den strijd ia Europa de hauden vol hebben. Zalfs de Vereecigde Staten »chyr.en er zich voorloopig iu tu schikken, dat Japan zich daar in Oost-Aziö een positie verschaft, die het na den oorlog een zeer be- langryken voorsprong zal geven. Zal Japan zich nu tevreden stellen met de vreedzame verovering van China of zal het nu ook nog van de gele genheid gebruik maken om in Russisch Oost Aziö zyn slag te slaan? Dat ligt nog in het duister. Tot dusver is eeu Japansche actie in Oost-Siboriö op het verzet van Amerika afgestuit. Maar de vooistanders van zulk een actie zitten niet stil en telkens weer worden berichten de wereld ingezonden, dio spreken van de ernstig# gevaren, welke van Duit sche zijde zouden dreigen, nu de Russische regeering machteloos is tegen de voortgaande penetratie der Duitscbers in het Russische Ryk. Die gevaren zouden, zoo wordt het voorgesteld, alleen kunnen worden tegengegaan door een actie der ge allieerden, een actie die thans nog alleen maar in Oost Az'ö kan worden begonnen eu waarvan dan uit dan aard der zaak Japan de aangewezen uitvoerder zou zyn. Prasident Wilson scheen eerst over tuigd dat een optreden van de ge allieerden in Ooat Siberiö de vijand schap zou uitlokken vau de Ruattische Sovjotregeeiing tegrn de geallieerden en daar by nog altya hoop scheen te hebben op een mogelijk herstel van het Russische weerstandsvermogen tegen den gemeenscbappeiyken vyand verzette hy zich tegen het gevaariyke experiment. Indien men het bericht vaa Washingtocschen correspondent van de .Times" mag gelooven, zou echter de Amerikaanacüe regeerlng zoo lang zamerhand overtuigd zyn dat er van de Russen voor den stryd tegen de Dultschers toch nieta meer te ver wachten ia en zou zy zich dus meer vertrouwd beginnen te maken met het denkbeeld van een actie dor ge allieerden in Sibenö. Echter uit dit telegram blijkt toch ook, dat het dan de bedoeling zou zijn Japan niet geheel alleen te laten optreden, maar eau zek#re contióle te biyven oefenen. Wat mea nu eigenlyk wil ia zeker nog verre van duideiyk, maar het wordt toch wel steeds waarechyn- lyker, dat er in het Verre Oosten eon actie wordt voorbereid, die voor de toekomst zeer belangrykc gevolgen zal hebben. Ernstige gevolgen ook voor de Westersqhe geallieerde laydon, wier staatslieden tbans alleen het Duitsche gevaar zien en daardoor blind schyr.en te zyn voor de nieuwe gevaren, die in het Verre Oosten voor den toe- komatigen wereldvrede aan bet op komen zyu. (Hbl.) GEMENGD NIEUWS. Soldataa aan daa dorsch. Bij de laatst gedane huiszoekingen door de militairen, naar aanleiding van de nog by de landbouwers aan wezige roggo, is by een boer te O.re- beek zooveel ongedorschte rogge ge vonden, dat de soldaten er 6 dagen werk aan hebben om het koren uit te dorachen. („Vad." Een hamstaraar. Volgens de .Dracht. Crt." is by den veehouder R. J. te Opeinde zóó veel spek en vleesch gevonden, dat hy zal zyn uitgesloten van de vleeicb- distributie tot19401 Vergiftiging T Na het gebruik van chocolademelk, gemaakt van koekjes, gemerkt .Cacao", is een gezin in de gemeente Sarradeel ziek geworden. Hevige pynen in de ingewanden en brakingen volgden: een 87jarige vrouw stierf: de anderen zyn aan de beterende hand. Kattenliefhebbers. In Friesland reizen tegenwoordig .kooplieden" rond om katten op te koopen,' om de velletjas en misschien ook wel om het vleesch. Te Valone werd voor een poes f 6 geboden doch de boerin-eigenares wou het dier daar voor niet misBen. Don volgenden dag was de poe» spoorloos verdwenen. Moord. Zondagmorgen half acht vond het veertienjarige knechtje van den alleen wonenden zeven en-veertig jarigen landbouwer J. Houtjen aau den Arn- hemschen Weg, te Apeldoorn, toen hy op het erf kwam, alles gesloten. Aan den voorkant was echter een ruit verbrijzeld. Be knaap haalde de buren, dio den vorigen avond ruim 10 uur een zwaar dubbel schot ge hoord hadden. Be politie werd ge waarschuwd. Boor do verbrijzelde ruit zag men het ïyk van deu bewoner tusschen een paar stoelen liggen. Maandagmorgen arriveerde het parket uit Zutphen, dat een plaatseiyk onder zoek instelde en photo'e nam. Het iyk werd naar het politie-bureau overga bracht, waar bleek, dat de man door een met hagel geladen geweer is gedood; het hart en de longen waren dooi boord. De verelagene leefde heel zuinig, woonde op een boerdery ongeveer 300 meter van den etraatweg gelegsa en door diebt geboomte omringd. Hy zat er warmpjes by, do^h had zyn bezittingen hoofdzakeiyk in gronden testokon, zoadat vermoedelijk weinig contant geld in huis aanwezig was. Wat de dryfveer tot deze daad is geweest ligt io het duister. Aanwij zingen tot den dader zyn er tot dusver niet. Wel is in het bosch achter de woniDg oen houten doos gevonden met een koopakte en andere papieren, eigendom van ver slagens. BUITENLAND. MlJnonjjeluk. In de myn Deutscher Kaiser by Hamborn heeft zich een ontploffing van koolstof voorgedaan, waardoor een aantal arbeider» werd bedolven twintig lyken we;:den naar boven gehaald, één gewonde is onder be handeling. Eaa aardbeving In Chili. Londen, 22 Mei. De .Times" ver neemt uit Yalparaiso: Een hevige aardbeving heefn plaat» gtbad te La Serena op 29 dezer. Vele belangrijke gebouwen zyn verwoest. Men gelooft dat er talryke slachtoffers zyn. De schok werd door de geheele provincies Yalparaiao on Santiago gevoeld. MARINBBBRICHTEM. Hr. Mb, psntaersohlp Kortenaer wordt op «en nador door den mlnUtor van marine te bepalen tijdstip uit dienst gesteld en sal alsdan de kapitein-luitenant ter see jbr. J. H. O. van den Bosch eervol ontheven worden van het tijdelijk bevel over het pantserschip Zeeland, terwijl de kapitein-luitenant ter zee B. Schrsuders eervol ontheven wordt over hot bevel van de Kortenaer hem worden opgedragen bet bevel over de aeland. De buitengewoon adelborst marine-reserve P. 0- van Dlest is 21 Mei 1911 overgeplaatst van Er. Ms. Atjeh naar Hr. Ms. Holland. Met den 28sten Mei 1918 Is de luitenant ter zee der 2e kl. J. T. T. StuU, van Hr. Me. Schorpioen, geplaatst bi) de gymnaatlek- en sportschool dor marine. De luitenant ter zee der 2e kl. marine-reserve J. M. Moerdijk 1b mot 27 Mei 1918 geplaatst aan boord Hr. Ma. Koningin Smma. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 2* Mei 1918sergeant der mariniers W. Verhoef van Hr. Ms. Wachtschip Willems oord naar Hr. Ms. Koningin Emma en geplaatst bjj de bad- en zweminrichting. Op 1 Juni 1918: sergeanttorpedomaker G. A. weerden van Hr. Ms. Sohorploen naar Hr. Ms. Koningin Emma; idem P. Stam van Hr. Ms. Koningin Emma naar Hr. Ms. Schorpioen. zeemlliclensBtoker F. J. Biemers en H. c. L J. Boüen tot korporaal- zeemllictenmontenrstoker LS P. Juohter en kustwaoliter LS C. RaUgh tot korporaalmon teur LS. VI9SGHMRM83BRBCHTMN. Aangebracht te Nicnwadlep 21 MeL Door 1 korder10 kisten klelno schol, per kiet f 8 602 kisten scharren, per kist 16,60. Door 8 roggenvlssohers110 roggen, per stuk f 0.76 a f 086. Door trekkers660 tal haring, per tal f 6.61 a t 7.70102 tal geep, per tal f 83.— a f 60 10000 ansjovis, per 1000 f 7 40 a f 0.—. 22 Mei. Door 6 korders10 tongen, per stuk f 0.76; 80 middeltongen, r*-u SO kleine tongen, per sta botten, per stuk f 6.- f 7.—20 roggen, per stuk t 090; 2 kisten echelvlech, per klsc f 28.— 16 kisten kleine schol, per kist f MARKTBERICHTEN. Broek op LingendUk, U Mei 1918. Ribarber buitenland 60 pot. t 10.- a t 12.-, Idem binnenland 40 pet. fa60a 110.—.eplnazle (drogerij) f 2.80 a f 2.70, bleten f 280 a f 2.70, aUes per 100 K.G. UIT DEN OMTREK. Texel, 22 Mei. Ter markt waren Dinsdag 1.1., be halve de 1058, lammeren, nog aan gevoerd 8 koeien, prfis f 500.— f 625.—; 16 kalveren f 22.— b f85. 28 schrammen f 100.— h. f 125. en 20 schapen f 40.- b> f 50,- per stuk. Wegens het warme weer, moest met Pinksteren het bedryf der gar- nalenvisschers gestaakt worden. Ge durende hot seizoen waarin ge vischt werd, namen gemiddeld 30 schuiten deel aan de garnalenviaschery. In 't geheel werden gevangen 427 820 K G. garnalen. INGEZONDEN. Bnlten verantwoordelijkheid der Redactie. (Vaa niet geplaatste stukken wordt de copy niet teruggegeven). Aan da Haldarscha Jongalul. Nu het water aan den Zeedyk weer .lekker" wordt en je tot eeu bad uitnoodigt, hob ik jullie een plicht op te dragen. Dj bekende zwemplank (hoofdje Zoutsteeg), die jullie en vele anderen jaren lang over de glibberigheid in 't frisicho nat gevoerd heeft is 't vorig jaar met den storm onklaar geraakt. Ze was daar niet door de Gemeente gelegd, doch behoorde aan eeu parti culiere Zwemclub. Nu wordt ze ver nieuwd wat betrekkeiyk groote kosten mot zich brengt. Jullie en ieder ander, die z'n corpus wil Ysrfrisschen en versterken, naoogt daar gerust gebruik van maken doch 'k hoop un Ver trouw, dat die plank jullie heilig wordt, dat ja zo altyd zult beschermer, eu verdedigen tegen vernielzuchtige handen. Begrypt dus goed - ik spr«ek hier in aller belang, vooral in d&t van do echte Jutters, alias, "Waterrotten. Een Zwemmer. Burgerlijke Stand v. Helder, van 21 en 22 Mei. ONDERTROUWDB. Pot en J. Hennevanger. M. de Vroome en C. H. Bruin. A. Visser en D. Lavell. BEVALLEN: N. Karaten geb. Ewalt, z. W. A. Pelser geb. Blom berg, z. J. v. d. Meulen geb. do Groot, z. R. van Genderen geb. Brinkman, d. N. Kwekol geb. Forrer, z. F. Nelisaen geb. KoaUie, d. G. E. M. v. d, Giesaeu geb. Polling, z. J. G. Wouter geb. van O/orbeek, a. C. M. Mors gob. v. d. Vliet, d. W. Zwart geb. van Drunen, d. J. de Roos geb. Flinks, d. Ondertrouwd: MARINUS DE VROOME «n CATHARINA HELENA BRUIN. Helder, 22 Mei 1918. Vijzelstraat 68. Breestraat 1. Hu weiyksvoltrekking 6 Juni ax A. VISSER, - Ass. Lab. Gem. Gasfabriek, en D. LAVELL, hebben de eer U kennis te g« ven van hun voorgenomen huweiyk waarvan da voltrekking te Helder zal plaats hebben op Woensdag 5 Juni a.s. Loeuwarden, Helder, 22 Mji 1918. SlnlsdtJkstrmat 71. DIRK POT en INDE HENNEVANGER hebben de eer U kennis te ge</en van hun voorgenomen huwelijk, waai van de voltrekking zal pla^t» hebben op Woensdag 6 Juni 1918. Helder. 22 Mei 1918. Vlzmingstraat 81. Getrouwd KLAAS SMELIK, Machinist tor Koopvaardij, en M. C. F. DURIV0U. Apeldoorn, 21 Mei 1918. Eenige plaatsolljke kennisgeving. De Heer en Mevrouw VAN DER MOST VAN SPYK Klik, betuigen hun hartelijken dank voor cie vele blyken van belangstelling, ondervon den by de geboorte van bun Zoor. Haarlem, 21 Mei 1918. Wllhelmlnapark 22. De Heer en Mevrouw M. C. ÖE JONG-Nonhebel betuigen hui- harte- iljkan dank voor de vele blyken ma belangstelling by de geboorte van hun Zoon ondervonden. Helder, 22 Mei 1918. elder. Spoorgracht 38. Zondag 10 uur v.m. on 8 uur n.m. Laldir Kapitaln Adr. Bouwens Chzn. Maandagavond 8 uur Inzegening van Heilsoldaten door Enalgna Colun van Amsterdam. VRIJDAG 24 MEI, des avonds 8 uur, generale repetitie voor koor en orkest Conatantijn, in „Casino". Aller opkomst noodzakelijk. Het Bestuur. De vergadering op Zaterdag a.s. gaat voor beide afdeelingen niet door. De S0IRÉE van de Dansclub „ENTRE N0US", kan door onvoorziene omsfon- dlgheden NIET doorgaon. VERGADERING voor de leden op nader aan te kondigen dsg. HET BESTUUR. Jaarcontributie f 1.50. Secretariaat afd. Herder: Westgracht O. Arts, tot Dinsdag 28 Mei a.s. De praktijk wordt waargenomen door ds Doktoren v. d. LEE, W. J. BAK KER, Kanaalweg en LOUWERSE. Allen die iets te vorderen habton van bovengenoemde Vennootschap, wor den beleefd verzocht hunne rekening In te dienen vóór den len Juni a.s. bij ondargeteakende. P. DE GEUS, Directeur. Het LevensmlddelenbedriJft maakt bekend, dat vanaf VRIJDAG 24 DEZER b(j den gewonen hande laar wordt verkryg baar goaieiö op bon 25 per persoon: 1 ons EENHEIDSWORST prys II cent per ons. Voor de Israëlitische bevolking fa Rabbinale EENHEIDSWORST verkrijgbaar by de slagers: BEEK, Middenstraat, en VAN GELDER, Binnenhaven. Legltlmatle-kaarten kunnen worden afgehaald door hen, die Brandstoffen betrekken van den handelaar BOOIJ op VRIJDAG 24 MEI, tn van den handelaar BLANKMAN op ZATERDAG 25 MEI. DE COMMISSIE. Op bon No. 3 van hot zomerrantsoen is vanaf heden weder op dezelfde wyzo verkrijgbaar h f 1,55. BE COMMISSIE<

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2