COURANT TUIN-CONCERT Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAN HELDER. Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. No. 4941 ZATERDAG 1 JUNI 1918 46e JAARGANG Uitgevers C. DE BOER Jr., Heldor. - Oplaag 6500 ex. - AbonnementsprijsIn de atad tl.—por post fl.25, Buitenland f2.25. - Losse ex. 3 cent. - Advortontlên per regel 10 oant -f 10 u/0oorlogstoealag. Op- bh ondergang van Zon en Maan «sa tijd vaa hoogwater (Texel). (Zomertijd). Zou Hooe- Junioponder.' op: onderv.m.n.ne. Zondag 2 m 1.12 a. 1.10 4.44 9.11 1.50 2.0 SSaandag 8 1.82 2.31 4.48 9.12 S.60 8.0 Dtuedag 4 1.62 8.54 4.48 9.12 4.0 {.15 Woonxd. 6 2.16 6.18 4.43 9.12 6.16 6.80 Donderd. 8 2.42 15.40 4.42 9.18 6.20 S.86 Vrijdag 7 8.16 7.68 4.42 9.18 7.20 7.40 Zaterdag 8 4.2 9 6 4 42 9.14 8.15 8.86 gehouden op Danderdeg 30 Mol. Na voorafgegaan comité generaal wordt d« openbare zitting te 9 uur geopend. Afwezig met kennisgeving de hee- ren Michels, Over de Linden en Van der Veer. I. Notulen worden niet vastgesteld. Ingekomen stukken en mededeellngon. II. Beslissing van Gedeputeerde Sta ten inzake bezwaarschriften van M. Kofferman en H. Wfiker tegen hunne aanslagen onderscheidenlijk in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen en in het schoolgeld, dienst 1917. Voor kennisgeving aangenomen. Belasting-kohier. III. Ter vaststelling wordt aangebo- don het. primitief kohier der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1918. De heer Adriaanse zal in 't kort de motieven weergeven waarom spr. tegen een hooger hefflogs per- contage ie. De inkomens in deze ge meente zfla belangrijk omhoog ge gaan, en dit jaar is de belaetmg reeds zoodanig gestegen, dat daar mede de burgerij vrijwel aan het eind van haar draagkracht ia. Uit het thans opgemaakte kohier heelt spr. den indruk gekregen, dat een ver hooging volgens het voorstel van B. en^W. van het hsfflngspercentage slecht» een klein verschil zal maken mot het tegenwoordig cijfer. Spr. wil lietier de begrooting doen sluiten met een nadeelig saldo, want, la dit verhoogde hefflng!»cfifi:r eenmaal aangenomen, dan komt van verlaging niet zoo spoedig weer iete. Dahe«r Biersteker wljaterop, dat uit den boofdelfiken omslag f 308.000.- moet worden gebaald volgens do begrooting. Waar moet dat geld vandaan komen? Noodge dwongen moet thans een suppletoirs begroeting biervoor komen, andere kaa mun de rekening niet sluitend maken. De rodeneering van den heer Adriaanse is inconsequent. Als het waar is, dat het verschil slechte gering ie tusschen het voorstel van B. en W. en hut tegenwoordige hef fiagspercentagu, dan drukt dat ook maar voor een klein gedeelte op de verschillende aanslagen, en waarom zon dat dan niet op elk belasting biljet kunnen worden gelegd? Een nadeelig saldo, zooals de heer Adriaanse prefereert, zullen we toch wel krijgen. Evenmin als apr. wilde de heer Adriaanse dsstijda een criaialesning; is z(Jne meening thans gewijzigd? Het ia een ongezonde politiek als men niet aangeeft waar men het geld vandaan wil balen, en spr. waar schuwt daarop niet integaan. De heer Adriaanse gaat thans nader op de zaak 1d. De toestand is niet zoo schril als de heer Biersteker zegt. Als twee of drie maanden ge leden dit cijfer ware vastgesteld, waren we buiten deze discussie ge bleven en hadden de begrooting nor maal kunnen vaststellen. Spr. is niet afkeerig om eon nadeelig saldo op crisisuitgaven te brengen. Maar om precies aan te geven welken weg men uit moet, is spr. niet mogelijk. De heer De Zwart zet uiteen, dat de motieven der s. d. niet zijn die des heeren Adriaanse. Herhaalde lijk hebben de soc. dem. aangegeven hoe zi) zich dit criaisfonds dachten, en hebben dit in den broede betoogd. Dat standpunt handhaaft de fractie nog, ni. niet om alles op crisisuit- gaven te brengen, maar alleen die uitgaven, dis speciaal door de crisis zijn ontstaan. Als wij deze buiten gewone onkosten altijd maar weer door de ingezetenen van deze gemaente laten opbrengen, terwijl die van andere gemeenten in gunstiger condities ver keeren doordat ze die uitgaven niet heb ben, worden de lasten van den oorlog ongelijkmatig verdeeld over de bevol king van ons land. Laten wij dus de begrooting op die wijze indienen. De heer G r u n w a 1 d merkt op, dat bij het verschil ook een bedrag is voor de belasting op het gedistil leerd, hetwelk wij derven (f18000.—) en dat uit den hoofdelijken omslag moet worden gevonden. Hoe zullen wij het een volgend jaar, als de uit gaven eerder gestegen zijn dan gedaald, moetan maken, als wij de begrooting nu al niut sluitend kunnen krijgen? Dan moet toch hef heffiogspvrcentage hooger worden en dan niet geleidelijk, maar belangrijk opgevoerd. In de redeneering van den heer Adriaanse ligt bet verwijt aan B. en W,, dat het percentage verhoogd is. Echter is niet dan na ernstige bespreking dit besluit genomeu, op grond van de overweging, dat in deze gemeente wat verdiend is tijdens den oorlog, en de toestand beter is dan er vsor. Bit bleek uit de stijging van het belastbaar inkomen, waardoor de hoofdelijke omslag kon worden ver hoogd. Maar we komen het volgend jaar met dit percentage niet tot dit bedrag. Spr. vraagt den heer de Zwart wat hfi onder crisisuitgaven verstaat. Be salarisverhoogingen van de ambtenaren zijn dit feitelijk ook, maar toch zou eeu dergelijk stand punt niet worden geaccepteerd door Ged. Staf en. Laten wij niet op dit standpunt blijven staan, zegt spr., er zijn al belangrijke uitgaven genoeg, die geleeud moetan worden, eu waar mee de volgende bsgrooting aanzien lijk zal wordon verhoogd. Het zou struisvogelpolitiek zijn aU de Raad deze verhoogirg van het heffia gaper- centage niet aan wildebij zou dan wel uitgaven willen voteeren, maar niet zeggen uit welke inkomsten ze moeten worden gevonden. En hot is 'ïRaads zedelijke plicht ze aan te geven. Tegen den heer Adriaanse zegt spr.: weea dankbaar, dat de hegroo ting nog niet iB ingevuld en wil die thans nog sluitend kunnen maken; dat wij niet voor ean deficit staan. Spr. is het met dien heer eeno, dat het thans onmogelijk is aantereven welken wig mun inslaan moet. Men stelle echter vertrouwen in het Col lege. dat noodgedwongen met deze voorstelleu gikomen is. "Wij kunnen niet alles op criaisuitgaven brengen. En het gaat niet aan te zeggenlaat dan de regeering maar zeggen hoe wfi moeten regeereu. Dat zal ze dan toch wel doen ea voor eene gemeente als deze mogen wij dat niet risqu eeren. - De hser Do Zwart beantwoordt de vraag van den heer Grunwald, wat spr. onder crisisuitgaven ver staat. Spr. doet uit de bijlage een paar grepen. Volgnummer 69. Uitbreiding per soneel secretarie f3900.-. Ontstaan tengevolge van het meerdere werk ons door het Rijk opgelegd Voorzitter: Verwacht u, dat na den oorlog het personeel ver minderen zal? Be heer De Zwart: Na den oor log zal moeten blijken op welke wijze bet rijk deze zaak wanacht te regelen. Verhooging post kleeding eu uitrus ting agenten van politie, f500.— id. verlichting en verwarming school lokalen f 2260.—zijn crisisuitgaven.... Be Voorzitter: Wanneer zal die crisis eindigen? De heer De Zwart: Baar gaat het hier niet om, meneer de Voor zitter. Mij werd gevraagd crisisuit gaven aan te wijzeu. Verhooging post kosten verpleging arme krankzinnigen f4000.— is een-gevolg van de tijds omstandighedun en de buitengewone stijging, duurtetoeslag aan gepensio neerden f 1900.— id., iu gebruiknemen zalen Mil. Tehuisf41250id. Voeger konden die menschen thuis studoerec, tengevolge van de mobiliiatio moet de gemeente thans een zaal huren. Spr. zou nog meer kunnen aanwijzen, maar heeft hiermede wel aangetoond, dat de uitgaven zeer belangrijk zijn door de tijdsomstandigheden. Voorzitter merkt op, dat men d« hoele begrooting wel als zoodanig beschouwen kan. Crisisuit gaven zijn alleen de directe uitgaven veroorzaakt uit oorlogsschade, zooals bommenschade, e. d. Ook de distri butie zou men er eenigszins ouder kunnen rangschikken. Be heer De Geus vraagt of de heer Be Zwart verwachten zou, dat na den oorlog zich die verhoogde uitgaven herstellen zullen. Wü hebben toch de ondervinding, dat, als die verhoogde uitgaveu er eenmaal zijn, zij ook blfiven. Kunnen wfi straks de salarissen weder gaan verlagen? Immers neen. Be groote massa dezsr uitgaven zijn blijvend, en worden gewone uitgaven, die uit de gewone middelen moeten worden gedekt, te meer nu door belangrijke salaris verhoogingen de uitgaven belangrijk zijn gestegen. Het verbaast spr., dat de heeren Adriaanse en Ba Zwart in dezen samengaan tegen eone ver- hooging van het heffiogspererntage. Juist de fractie van den heer De Zwart bepleit bfi elke gelegenheid om de uitgaven uit directe belas tingen te dekken, en daarvoor voor namelijk progressie in te voeren. Die progressie is hier, en al moge zfi den heer De Zwart niet aanstaan, de directe belasting is er toch. Het verbaast spr., dat deze heer terug schrikt voor eene verhooging en tegelijkertijd iq gebreke blijft aan te geven waar de gelden vandaan moeten komen, Over eon criaisfonds heeft de Raad zich al tweemaal uitgesproken, en zich op het stand punt geplaatst, dat de uitgavendoor de gewone middelen gedekt moeten worden. De heer Adriaanse staat principieel tegenover den heer Be Zwart, en eigenaardig is het, dat beiden samengaan in deze. Nu mag men, zooals de heer Grunwald het noemde, struisvogelpolitiek bedrijven, het gemeentebestuur is niet van standpunt veranderd. Bovendien zul len Ged. Staten een dergelijke be grooting nooit goedkeuren. De heer Biersteker stelt voor eerst de suppletoirs begrooting vast te stellen, en daarna het heffiogs- percentage. Is deze tuppl. begrooting goedgekeurd dan staan wfi sterker en kuunen dan aangeven waarvandaan wfi het geld willen halen. In stemming gebracht, wordt de Wreede suppletoire begrooting ten be drage van f 82904.40$ met 11 tegen 5 stemmen goedgekeurd. Tegen stem den de heeren Be Zwart, Baak, Adriaanse, Spangenberg en Spruit. Onder de inkomsten is een verhooging van den hoofdelijken omslag van f 24944.28$, (over een vroegere ver- hooglng van f48000.— is reeds vroe ger belist), Be heer de Zwart zou gaarne nog de speciale vraag beantwoorden, waarom zfin fractie zich verzet tegen een verhooging van het heffingscfifer hoofd, omslag. De heer De Geus vroeg of wfi dachten, dat de uitgaven ver laagd zouden worden. Wat de sala rissen betreft, niet, doch daarvoor behoeft het cfifer niet verhoogd te worden. Thans reeds komt uit de stfiging van de inkomens er zooveei meer uit. Hoe worden ze gedekt vroeg men spr. Hfi antwoordtde verhoudingen veranderen, de vraag van den heer De Geus is niet compleet, hfi bader bfi moeten zeggen: zal ook niet de toestand veranderen naarmate de crisis vericopt? Hot verschil tusschen ons is, dat wfi vinden, dat da buiten gewone uitgaven ook buitengewone maatregelen wettigen. Als een aantal gemeenten ontzettend zwaar godrukt wordt door den toestand, mogen wfi het, als belanghebbende, er niet bfi laten en die gemeenten maar kalm daarvoor laten opdraaien, maar moe ten wfi ons daartegen verzetten, dat de gemeeatecaren vaa die gemeenten evenredig veol to zwaar belast wor den. Laat uit oDze gemeente de stuw kracht komen voor een andere r«ge ling. Dan komen ook wel de middelen. Iu onze gemeente zfin de belastingen zwaarder dan in andere: gevolg van de buitengewone tijdsomstandigheden. Er zfin gemeenten, die er bijna niet door worden getroffen. Logisch is dus, dat wfi ons verzetten tegen eene politiek, die alleen op dergelijke ge- meentenaren en niet op het volk in zfin geheel die lasten wil doen drukken. De heer De Geus: Dus de ge meentebesturen zouden de bevoegd heid hebben maatregelen te nemen, waardoor op haar begrootingen te korten ontstaan en dan maar bfi het Rfik kunnen komen om die tekorten te laten aanvullen. Bat zal het Rfik niet doen, dan zou bet veel meer controle op do gemeentebesturen moe ten oefenen en de gemeentebesturen niet vrfi meer zfin. Voor een dergelijke politiek kan spr. niet de verantwoorde lijkheid dragen, g«.cn enkele minister zou die goedkeuren. Men geloove maar, dat het voor het college ook niet aangenaam is dergelijke voorstellen ro moeten doen, maar men heeft geen ksus, en moet de consequenties ervan aanvaarden. Eu de heer de Zwart, die zooveel mogelijk alles uit de directe belastingen wilt halen, moet ons hierin steunen. Be heer Adriaanse wil op enkele punten nader ingaan, doch de Voor zitter dringt aan om de discussies te eindigen. Ds heer Van Breda echter heeft nog niet gesproken er. verkrijgt als rog hot woord, om mede te deelen, dat zijnerzijds geen wantrouwen jegens hot College in het spel is, indien hfi tegen de vooratellen van B. en W. stemman zal. Allereerst wordt gestemd over het al of niet aanvaarden van het kohier. Bfi acclamatie aangenomen. Daarna komt in stomming de vaststelling van het percentage ingevolge d» voorstellen vao B. en W., n.1. op 4.2, rasp. 8 4 AaogvDomen met 10 teger. 6 «temmen. Tegen de heeren Baak. Adriaanse, Spangenberg, Spruit, Vaa Breda, De Zwart. Thans is aan de orde Aankoop huls Print Hsndriklaan. IV. Voorstel tot aankoop van 2 perceelen aan de Prins Hendriklaan. Held. Crt., 30 Mei. Aangenomen met algemeeno stern en. Aankoop grond. V. Voorstel tot aankoop van een stukje grond te Huisduinen. Bfi acclamatie aangenomen. Oeldlasning. VI. Voorstel tot het aangaan eener tfidelfikö geldleenicg, groot f 100,000. Aangenomen met algemeene stem men. Af- an overschrijving. VII. Vooratql tot vaststelling der besluiten tot af- en overschrijving van de posten op da gemeentebegroting dienst 1918 en van de 2e suppl. be grooting, eveneens dienst 1918. Hiervan ia! het tweede lid: de 2e suppl. begrooticg aangenomenhet eerste gedeelte, de af- en overschrfi vingen, worden bfi acclamatie goed gekeurd. Bamaenta-reinlging. VIII. Voorstel tot vaststelling eener verordening op hot beheer en den dienst der Gomcente-reiniging. De heer Biersteker stalt voor in verband met bfilage 70 (aanstel ling verificateur gemeente financiön) dit punt aantehoudeQ en beide tegelfik te behandelen. Tusschen beido ia esnig verband. Be V o o r z i 11 e r is het verband niet duidelfik. Tegan verdaging ia echter geen bezwaar. Het punt wordt aat gehouden. Procedure. IX. Voorstel om te berusten in het vonnis van de Arrondissement* Recht bank te Alkmaar inzake de procedure tusschen de gemeente en da N. V. Furnes Scheepvaart en Agentuur Maatschappij. (Het nader ingewonnen rechtskundig advies ligt ter inzage). Bfi acclamatie aangenomen. Vergoeding schoonhouden. X. Voorstel tot verhooging van de vergoeding voor het schoonhouden van perceel Bfikatraat 10. Als boven. Stembureaus. XI. Voorstel tot samenstelling der stembureaus voor de verkiezingen. Naar aanleiding van door den heer De Zwart ««vraagde inlichtingen antwoordt de Voorzitter, dat de leden van het stembureau mogen stemmen ia het district waar zfi zitting houden. Het voorstel wordt bfi acclamatie aangenomen. Benoemingen. Onderwijzer school no. 7a. 1. H. C. Hulzsbos te Abcoude. 2. J. Harp te Wieringerwaard. 3. G. v. Zoonen te Helder. Onderwijzer school no. 8. 1. J. Harp te Wieringerwaard. 2. H. C. Hulzebos te Abcoude. 3. G. v. Zoonen te Helder. Met op één na algemeene stemmen bij gunstig weder van 8 tot 10 uur. worden de beeren Hulzebos en Harp benoemd. Nok wordt besloten tot aankoop van eenigo perceelen grond ten be hoeve van het spüikaaaal van het Helderachn kanaal, waarna men ls genaderd tot de Rondvraag. Do heer Spangenberg be spreekt de nieuwe gasdiotributiekaar- ten, die dezen morgen zfin uitgereikt. De vorige kaart loopt van Juni tot en met Meideze nieuwe kaart van Mei tot en mot September. Op de nieuws kaart ia kwantum van Mei geringer dan op de oude. Welke van de beide bedragen ia thans geldig? vraagt apr. De Voorzitter antwoordt, dat de hoeveelheden gas ons aldus zfin opgegeven door het Rfik. Geldig is de oude kaart. Be heer Spangenberg merkt op, dat de hoeveelheden gas door eon groot aantal menschen zulten wordeu overschreden. Wat is nudeprfiavan bet teveel betaalde gas? De Voorzitter: 5 X 28 ct.=- fl.16 per meter. Bö heer Spangenberg: Dat is toch zeker maar scherts? Spr. kan dat. althans niet aannemen. De menschen zfin over het algemeen zoo zuinig mogelfik geweest, maar de schoonmaak is tustchenbeide ge komen, enz. Bit zou veel van tlesachentrekkerfi hebben. De heer De Geus: Be heer Spangenberg vraagt dit vermoedelijk uaar aanleiding van het laatste be sluit van den Raad. Daarin staat, dat 5 maal de gewone prfis wordt geheven over de teveel gebruikte hoeveelheden. Nu zegt de Voorzitter, dat deze 23 cent is, maar voor spr. is de gewone prfis d« kostprfis. Men komt dan op 6 X R cent, dat ls mooi genoeg. D9 heer Spangenberg: Dat geloof ik ook. Maar niet, dat B. en W. deze bedragen al binnen hebben. De Voorzitter zegt, dat het volgen» de verordening aldus was vastgesteld. Er staat boete op om gas van de gemeenschap af te nemen. Be prfis kan echter nader overwogen worden. Wie het schoonmaken zoo belangrijk vindt, dat zij daarvoor meent gas aan de gemeenschap te moeten onttrekken, moei dan de ge volgen daarvan maar diragen. De heer Zander merkt op, dat er thans minder gas verstrekt wordt. Als deze hoeveelheden overschreden worden, wat dan? Be Voorzitter: De menschen zfin toch gewaarschuwd, dat geen toeslag gegeven weid. U zal nog wel voor andere verrassingen komen te aftaan. We krfigen nu bruinkolen om gas uit te stoken, en niemand onzer, ook de directeur der gasfabriek niet, weet, of er wel gas uit gestookt kan worden. heer Zander: Maar de men schen hebben 10 Mei pas bericht ge kregen, dat geen toeslag gegeveD werd. Laat men dit dan aan het begin der maand zeggen. Spr. bespreekt thans de verstrekking van vleesch voor zieken. Ia daar gelegenheid voor? De Voorzitter: Be dokterscom- mlsaie beslist daarover. De heer Boon merkt op. dat aan vragen aan deze comminsie gedaan tot geen resultaat leidden. Men kreeg geen vleescb. Be heer Zander zegt dat zfine vraag juist strekte om hierover wat naders te vernemen. Spr. boorde van den slager iu Alkmaar, die tf.it vleescb aflevert, dat in zfin winkel vaak halve beesten hangen te rotten, ter wijl hfi het vleescb niet aan gewone burgers verkoopen mag. Be Voorzitter zal de zaak onderzoekou. Als de dokterscommis sie vleesch voorschrijft, moet dat ge leverd worden. De opeubare vergadering wordt hierna gesloten en de Raad gaat op nieuw in comité generaal ter vast stelling van reclames hoofd, omslag. BINNENLAND. Onze schaapvaart. Er is nog geen overeenstemming bereikt in zake de regeling der ver strekking van vrijgeleiden aan Neder- landsche zeeschepen. Hangende de onderhandelingen zfin pogingen aan gewend om aan de drie tot uitvaren gereed liggende vaartuigen, die in ruil voor onze graanschepen naar de Ver. Staten zouden vertrekken, vrfi- geleiden te doen uitreiken, doch de Buitsche regeering stelt zich op het standpunt dat, du voorstellen voor algemeene regeling zfin gedaan, geen uitzonderingsvrfigeloideo kunnen ver- ■trekt worden. Be .Nieuw-Amster dam" valt, gelfik wfi al hebben be richt, buiten het z.g. Marine-Abkom- men. Hot oponthoud vaa dat schip had met deze quaestte niets uit staande. (H.blad.) Os „Vuloanua" saar Wast-IndiV. Het persbureau Vas Blaz verneemt uit Washington: Be Amerikaanache regeering heeft vergunning gegeven tot do reis van het stoomschip .Vu'tcanui" van Oura cao naar de La PlsAa-rivier en terug naar Paramaribo en. er in toegestemd, dat het alle noodige bunkerfaciliteUen zal worden verleend. Het schip zal te Buenos-Aires het noodige graan innemen, ten behoeve van de Neder landache West-Indische Koloniën. Hat corvooI naar ladiB. (Officieel). Naar aanleiding van ar tikelen in de pers, welke blfik geven van eon onjuist inzicht iu zake het omstreeks balf Juni uit te zenden convooi, deelt het departement van marine hst volgende mede: 16 Februari vertrok Hr. Ms. patri- serachip .Hertog Hendrik" uaar Ooat- Iodiö ter aflossing var materieel en pemonoel van bet Nederlandachs es kader in die gewesten. Bo reis zou wordeu gemaakt door hut Panama kanaal en de kolenvoorraad zou o. a. iu eenige havens vau de Vereenigde Staten vau Amerika worden aange vuld. Zooale bekend is, werd dezs bodem bewesten de Far Oer door een zwaren storm beloopon, waardoor zooveel averfi werd gemaakt, dat terugkeer naar Nederland vóór herstelling nood zakelijk was. Intusachen had den 21en Maart de beslaglegging op een groot deel van onze handelsvloot plaats. Na deze gebeurtenis werd besloten, de .Hertog Hendrik", na gereedheid van de herstelling, rond de Kaap de Goode Hoop te zenden, vergezeld van ean eigen kolenschip. Volgens de vooraf vastgestelde vaarplannnen voor bet jaar 1918 zou Hr. Ms. .Zeeland" in de maand Juni eveneens naar Oost India vertrokken, in hoofdzaak ter aflossing van marine personeel, dat reeds over zfin tfid in kolomen vertoeft. Nu, door den ondervonden tegenspoed. Hr. Ms. .Hertog Hendrik" eerst zooveel later de reis kan aanvaarden, lag het voor de hand, belde schepen gezamenlfik uit te zenden, waardoor men met één kolenschip kan volstaan. In verband met een ketelaverfi aan boord van het oude pantserscbip .Kortenaer", waai door deze bodem tfidelfik aan den dienst der binnenlandsche verdediging mouat worden onttrokken, werd het gewonscht geacht, do .Zeeland" in het vaderland te houden en besloten, een bandulsstoomer, volgens de regelen der Vlle conventie der 2de Haagsche vredesconferentie, tot oor logBschip te transformeeren en dit schip in plaats van de .Zeeland" naar Oost-Iudiö te zenden. Waar nu een groot aantal gouver nementsambtenaren eu officieren van Indische leger sedert langen tfid op scheepsgelegenheid wachtten en het bovendien noodzakelijk was, gou vernementsgoederen, waaraan in de koloniën dringend behoefte bestaat, uit te zendon, besloot de regeering een handelastoomer te charteren c.q. te vorderen en deze, ter overvoer van bedoelde passagiers en goederen met de bovengenoemde oorlogschepen mede te zenden in convooi. De oorlogsschepen zullen dus niet anders aan boord hebben dan militair personeel en krijgsvoorraden, de koopvaardijschepen slechts gouver- nemectspassagleis met bun gezinnen en gouvernementsgoederen. Het is niet de bedoeling, onder be scherming van oorlogsschepen een handelsverkeer in te stellen, dat zonder die bescherming, door de oor logvoerenden naar hun opvattingen van handelsvrijheid der neutralen niet zou worden toegelaten. Ook zal geen mail worden medegenomen. Het behoeft echter geen betoog, dat de convooi-commandaat geen onder zoek van de goconvoyeerde schepen zou dulden. Volgens net gebruik zal hfi bfi ontmoeting met een belligerent oorlogsvaartuigen, op eventueel ver zoek van den bevelhebber, dezen in zage geven van de ladingspapieren, die onder bem berusten. Aan de be trokken mogendheden wordt trouwens vóór bet vertrek van hier mededeeling van die papieren gedaan. Zooals ook bfi het uitzenden van oorlogeschepetx in deze tijden gebrui kelijk ie, ten einde misverstanden bfi eventueele ontmoetingen te voorko men, is aan de regeeringen der oorlog voerenden van de uitzending van het convooi kennis gegeven. Behalve Hr. Ms. .Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein ter zee A. C. de Joncheere, tevens convooi com mandant, zal het convooi bestaan uit het tot hulpkruiser getransformeerde stoomschip .Tabanan", van den Rot- terdamschen Lloyd, onder bevel van kapitein ter zee A. F. Gooszen, en zeer waarschijnlijk bet stoomschip .Noordam", van de Holland-Amerika- lfin, als passagiersschip, en de .Bengkalls", van de Maatschappij Nederland, als kolenboot. De schepen zullen omstreek» balf Juni van de reeda van Texel vertrek ken en, op hun reis de door de oor logvoerenden als gevaarlijk verklaarde zeegebieden vermijdende, de reis rond de Kaap de Goede Hoop maken. De De kolenvoorraad zal uit de .Beng- kalis" zoover noodig, worden aange vuld, 't zfi in neutrale havens, 't zfi in zee buiten de territoriale wateren der oorlogvoerenden. De duur der reis wordt geschat op ongeveer 3maand. Eltran. Aan het Nederl. Correipondentio bureau ia den Haag wordt meege deeld, dat van het uitvaardigen van een vervoerverbod voor eieren zal worden afgezien en daarentegen een regeling zal worden getroffen, vol gens welke voldoende eieren tegen billijken prfis voor zieken en zwakken zullen worden beschikbaar gestold. Be handel in vortche en geconser veerde eieren zou dan waarschijnlijk overigens geheel worden vrijgelaten. Brood voor do mllitalron. Eerstdaags zal het brood voor de militairen van de navolgende grond stoffen worden gebakken: 50 pet. ongebulld tarwemeel, waarvanvan inlandscbe tarwe, 40 pet. roggemeel en 10 pet. erwten- of boonenmeel. Broodkaart. Be directeur van het Centraal Broodkantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 52ete tijdvak geldig is van 1 tot en met 7 Juni. (St.ct.) Vleesch voor zieken, gram on oacio. Boor den heer Rurgers waren 80 April de volger de vragen ingediend 1. Ie de aandacht van de Regee- rirg gevestigd op het feit dat ten platten lande voor zieken en zwakken vleesch niet beschikbaar is; en zfin maatregelen te verwachten om daarin zoo spoedig mogelfik verbetering te brengen I» het juist, dat bfi een bran derij to Schiedam bfi contróle 100.000 K G. graan te veel in voorraad bleek *6 zfin Zoo ja, waaruit is dan dit feit te verklaren, en boe is te ver klaren, dat bet niet vroeger ie ont dekt? 3. Acht de Regeering het wen- schelfik en mogelijk om naaet de distributie van koffio en tboe ook distributie van cacao te doen plaats hebben Op deze vragen heeft de Min. van Landbouw het volgende geantwoord 1. De meening, dat ten platte- lande voor zieken en daarmede gelfik te stellen zwakken geen vleesch be schikbaar zoude zfin, is niet juist. R«eda 12 April j.i. (circulaire no. 109) heeft het Rfiks-Cantraal Admini stratiekantoor voor de distributie vau Levensmiddelen aan de burgemeesters bericht, dat inzake de vleesch voor ziening voor zieken een regeling wat getroffen. Volgens deze regeling wordt vanwege gemeld kantoor aan gemeon- tea, welke minstens een hoeveelheid van 200 K G. vleesch .uit de been" 3er week noodig hebben, het daartoe >enoodigde aantal runderen, (vette kalveren daarbfi Inbegiepen) toege zonden. Gemeenten, welke een klei nere hoeveelheid vleesch behoeven uiteraard du meeate plattelands gemeenten ontvangen het benoo- digde rund en/of kalfsvleesch ,in de been" uit daarvoor aangewezen ge- moentelfike slachthuizen. Be burgemeesters hebben voor het aanvragen van rund on kalfsvleesch ten behoeve van ziekenhuizen on zieken aanvraag formulieren out van gen. Be burgemeester vullen op die formulieten in, hoeveel vleesch zfi voor de zieken ten hunnent wekelijks behoeven, en uit wolk abattoir zfi het wenschen te ontvangen. Klachten, dat deze regeling onvol doende is, hebben ondargeteekende tot dusverre niet bereikt. 2. Het is jnlst, dat bfi een der branderijen te Schiedam bfi contróle te veel graan aanwezig bleek te zfin. Deze meerdere voorraad bedraagt 60.000 K.G. Bat zulks niet vroeger ia ontdekt, vindt zfin verklaring in het volgende De branderijen te Schiedam moesten iedere week haar in de afgeloopene week ontvangen en verwerkte hoeveel heden graan verantwoorden. Tenge volge van een onjuiste verantwoor ding van de verwerkte hoeveelheden, alsmode waarschijnlijk door hst ver zwijgen van voorraden reeds van het tijdstip, waarop de distributie van graan een aanvang nam af, werd deze brand orfi in staat gesteld om een grooteren voorraad te houden, dan uit de door baar ingezonden staten bleek. In Augustus 1917 is ten opzichte van de juistheid harer opgaven twfifel gerezen. Een accountantsonderzoek heeft toen echter niet tot resultaten geleid. Ia April j.L heeft oen nieuw onderzoek plaats gevonden, waarbij de bovenbedoelde, feiten zfin gecon stateerd. 3. Ten aanzien van do distributie van cacao kan worden opgamorkt dat de voorraden, voor zoover deze aan de Regeering bekend zfio, te gering zfin om daartoe over te kunnen gaan. Zachts zeep. Naar het .Hbl." meldt zal de distributie van zachte zeep binnenkort bfi gebrek aan grondstoffen gestaakt moeten worden. Hat verhandelen vaa zilveren muat- apacla. De Minister van Landbouw heeft d.d. 29 dezor tot de burgomsesteri de navolgende circulaire gericht: Bfi beschikking van 4 Mei j I., no. 19307, afd. Crisiszaken, bureau Nijver heid, werd door mfi eau maximum prijs van zilver in eiken vorm van f 109.76 per K.G. ffin zilver vastge steld, waaronder derhalve ook zilve ren munten, zoowel Nederlandsche als vreemde, begrepim zfiu. Aangezien deze prfis vifiwel over eenkomt met de werkelijke zilver waarde van onza rijksdaalders en guldens (ook halve guldens), kunnen deze munten niet tot hoogerec prfis dan de nominale waarde worden verhandeld, zonder dat men den maximumprijs overschrijdt. Ten einde het opkoopen van Neder landsche specie en ook van vreemde tegen te hooge prfizen tegsn te gaan, zal ik het op prfia stellen, indien door u in deze gevallen het noodige zal worden verricht, opdat tegen de overtredora, op grond van art. 12 der Distributie wet, proces-verbaal zal worden opgemaakt en de specie zal wordon iu beslag genomen. Voor zoover tot opmaking van een procee ve: baal in bepaalde omstandig heden geen voldoende termen aan wezig zfin, kunt u zich door dezen gemachtigd rekenen van aanwezige specie opgave te vorderen op grond van art. 9, late lid, der Distributie wet 1916, en tot Inbezitneming op grond van het 2de lid van dat artikel over te gaan. Voor dit geval wordt u tevens gemachtigd schatters aan te wfizen. In verband met den ge stelden maximumprijs voor zilver zal die schatting niet hooger kunnen zfin dan de reéle geldswaarde; n gelieve die waarde in zilverbons nit to betalen en het zilver tor beschik king to stellen van de Nederlandsche Bank, welke u van elke inbezitntmibg in kennis gelieve te stollen. Verborgen schattin. Woensdagnacht is aangehouden op het emplacement van het station Be'ftsche Poort te Rotterdam een spoorwagon, die met een lading mnst was verzonden uit Noord Krayurt bfi Goes en was bestemd voor Alpbon aan den Rfin. Da wagon was slechts gedeeltelfik met mest gevuld. Onder de mest lag verborgen5 H.L. gerst, 8 H.L. haver, 10 H.L. tarwe on 6 H.L. bruins boonen. Ongeregeldheden te Zendvoort. Nadat Woensdagavond een depu tatie van arbeidersvrouwen a*>n de woning van den burgemeester te Zandvoort door dezen verwezen was naar bet raadhuis, ontstonden relletj waarbfi opgeschoten jongons betrok ken waren. Van den kruidenier Roest werd de verkoop van margarine ge- élscht, die hfi verklaarde niet in voor raad te hebben. Bfi hem - en t,«gtn middernacht ook in den kruideniers winkel van Jesae en in den banket- winkel van Vooren in de Kerkstraat - werden de éatlageruiten verbrijzeld. De toegang tot het circus, de opslag plaats der distributie, word geforceerd. Politie en militaire macht herstelden de orde. Door de laatete werd In de lucht geschoten. De burgemeester bad op het raadhuis erwten, boonen en vet toegezsgd. Vanmorgen was alles rustig. Bo winkels worden door militairen be waakt. De militaire macht heeft het bureau betrokken. Da oatwerp-begroetlng 1918. Naar d.d. 18 Mei uit Batavia wordt geseind, is hst ontwerp-begrooting voor 1919 openbaar gemaakt. Op den gewonen dienst wordt het re kort geraamd op 86 millioen gulden, ter- wfil de buitengewone uitgaven op 66 millioen gulden zfin geraamd. Voor uitbreiding der vloot wordt 10 millioen gulden gevraagd. Er wordt eau verlaging aangekon digd van bet tarief bfi de pandhuizen. Verhooging van de inkomsten- eu oorlogiwinstbslaeting en een uitvoer recht op minerale oliöu en oliepro ducten moeten dienen om de uitgaven voor de vloot uitbreiding te bestrfiden. OOST-INDIË. GEMENGD NIEUWS. Houten kurken. Het gebrek aan kurk heeft ertoe geleid, dat bordpapier en andere stoffon ter vervanging vau kurken op de fljsscben gebruikt zfin. Een Be:- Ifineche onderneming brengt tbans houten kurken op de markt, die zeer scofiuen te voldoen. Als grondstof daarvoor dient het hout van berken, elzen, linden en populieren, waarbfi door een bfizoudeie bewerking da elasticiteit van het hout wordt ver hoogd. Beze houten stoppen zfin bol, waardoor zfi vast tegen de wanden der flesschen wordeu gedrukt. Bu elasticiteit is zoo groot, dat bfi hei inkurken mot de hand of door middel van de machine bet glas geen gevaar loopt te breken. Voor hot uittrekken dient een afzonderlijk iuattumeuL De nieuw# kurken moeten zelf» geschikt zfin voor het afsluiten van flasschen met geneesmiddelen, ouden wijn, enz., waarvan de kracht niet verloren m&g gaan. Bsroovigg. 14 Mei werd te Haarlem eon 17- Jarigen kantoorbediende der Algom. Scheepsbouw Mfi. f 6000 ontstolen. In verband hiermede werden door de Schotensche politie drie Amster dammers gearresteerd. De beroofde beeft thans echter bekend, dat bfi onder don invloed van een berucht Haarlemsch individu met het Amsler- damsche trio in aanraking is goko men en zich heeft laten verleiden om zich quasi te laten berooven. Be drie personen - broeders kwrmen to Haarlem en zouden hem onder het viaduct aan de Friescba varkenamarbt berooven, nadat bfi f6000 van de Haarlemsche Bank had gehaaid. On der het viaduct was het echter te druk om het plan uit te voeron en daarom troonde een der drie den jon gen in een urinoir, waar hfi hem een portefeuille met f 2400 ontnam. Later ging bet drietal bem weer achterna en werd hfi op denSpaarndammerwtg door een hevigen slag bewusteloos geslagen. De daders ontnamen den kantoorbediende cu nog een zak met f3600, waarna zfi met den buit naar Amsterdam tramden. De drie gebroe ders zfin aan de justitie overgeleverd en naar het Huls vau Bewaring over gebracht. Het trio drie beruchte Amsterdamsche inbrokett - ontkent de daad gepleegd te hebben. Behalve de bekentenis van den kantoorbe diende, die op vrfie voeten is, staan tegenover deontkentenls vei schillende aanwfizicgen, o. a. dat de drie gebroe ders op het tijdstip der berooringte Haarlem zfin geweest. Be porsoon, diu den kantoorbediende met bet Am sterdamsche trio in kennis bracht, ontkent eveneens. Da moord to Woonoo. Onlangs hebben wfi gemeld, dat in het groote bótel .Bristol", to Weeaen, de gezelschapsjuffrouw der echtge- noote van den directeur der Triester Bank werd vermoord. De daders rfin thans gevat. Het zfin Emmo Davidi, son familielid van baron Vrvant*, den directeur vau de Triester Bank, on Kurt Franke, de portier van het hotel. Davidi had het plan, om Mar ie Earl uit den weg to ruimen, na zich met haar hulp van de geldkist van barones Vivante te hebben meestergemaakt, reeds esn halfjaar geleden aan Franke medegedeeld en deze hoeft hakend, dat zfi zelfeeen generale repetitie van hun misdaad hebben gehouden. Als Vivante en zfin vronw uit wa ren, zou lavidi juffrouw Earl over-

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1