rantsoeneert die hoeveelheid over de winkels, voor Zaterdagavondverlich ting. Hst bioscoop-personeel krflgt daardoor een vrfle dag, de winkeliers komt het ten goede en het gasverbruik wordt er niet meer door. Zi6t het voor elkaar te krijgen, bestuur der H. W. V. Achtend, J. J. SCHOEPFELENBEBGEB.* PLAATSELIJK NIEUWS. Aan de Techn. Hoogeachool te Delft is geslaagd voor hot propaedou- tlsch examen scheikundig ingenieur Mej. M. Hoogerduljn van hier. - By het op 12 Juni gehouden examen van den Nederl. Bond voor Ziekenverpleging afdeeling Alkmaar, slaagden voor diploma ziekenverpl. Zuster B. Huljes, en voor diploma braamvrouwenverpl. de Zusters C. Buy vetter en T.Kiyn, allen opgeleid ln het Gem. Ziekenhui» te Helder. Ista Gemeente-concert te geven door de Muziekvereniging «Winnubst", directeur Jb. ter Hall, op Vrijdag 14 Juni, op 't Dijkje, 'a avonds 8 uur. PROGRAMMA: L .Voor't Vaderland", marsch. flam. Vlesalng, 3. Ouverture „Bona Fortuna". Canlves- 8. „Kuages Bobos", valse Boston. Ruü. Berger. (L KanUtsie sur 1'opéra .Marltano". Walace. 6. A, Limburg rniin Vaderland. B. Do Gilde vlokt. C. Holland ons. 6. Onvoxture „Nouveau Seigneur da Villege". Ketsen. 7. Fantalsle „Fleur de Bols". Perck. 8. „Le Ohef de corps", maruoh. Bury. Da Brandstoffankaartan. Hen maakt ons van verschillende zijde attent op het onpraktische van den maatregel om de brandstoffen- kaarten voor bet a.s. winterseizoen, die in ruil voor de vroeger uitgereikte legltimatiekaarton moeten worden gehaald aan het brandstoffenbureau, alleen verkrijgbaar te stellen op uren, dat niemand weg kan of hij moet van zijn werk verzuimen. Het bureau is geopend van 9 tot 12 en 2 tot 4 uur. Nu zijn de hulsvrouweli ver plicht haar werk in den stook te laten, iemand te trachten te vinden om op de kinderen te passen, en dan kunnen zij in de rij gaan staan. Waarom niet het brandstoffenbureau ook op de uren tnsscben 12 en half twee open gesteld vraagt men ons. Bit is toch op alle offlcieele bureaux en kantoren aldue geregeld, post, belasting, tele graaf. Inderdaad, de klagers hebben gelijk, en wij ziju van oordeel, dat men het hot publiek niet lastiger moest maken dan strikt noodzakelijk is. Zoo prettig ls tegenwoordig b9t leven al niet, en dit ls zuiver een kwestie van eene andere regeling. Volkszang. De plaatselijke afdeeling tot Ver edeling van don Volkszang zit niet stil. Op haar verzoek had het Ste delijk Muziekkorps Zaterdagavond eenige lloderen uit den bundel ln haar programma opgenomen en nu zal Vrijdag a.s. de muziekvereniging Winnubst by haar concert op hot Dykje wederom eenige bekende lie deren doen hooren, t.w. «Limburg myn Vaderland", «Be Gilde Viert" en «Holland Ons". Maar laten wy van onze zyde dan ook de schuchterheid afleggen, die den Hollander den naam bezorgt niet te zingen of hy moet onder den invloed van Je woet wel wat" zyn, Be Invloed van muziek alleen moet voldoende zyn om ons wakker te maken en luidkeels te doen mede- zingen. Doch zing nu niet by bet eerste nummer: «Eikenhout ls eiken hout, eikenhout is hout"; dit zou wellicht kunnen worden opgevat als een toespeling op het vele hout, dat langs de grachten heeft gestaan. Be tekstboekjes zullen tydens de uitvoering te koop worden aange boden door padvinders. J. 0. Riotlfloatli. Be heer Coltof verzoekt ons een abuis te> herstellen, dat wy in ons verslag van de winkeliersvereniging hebben gemaakt, waar wy schreven, dat deze heer een étalage-verlichting voor den Zaterdagavond bepleitte. Bedoeld was een winkelverlichting, zooals de welwillende lezer wel be grepen heeft, met Inachtneming na- tuuriyk van het rantsoen. Men kent echter het standpunt van de gemeente, dat, om de grootere winkels die gas hebben, niet te be voordeelen boven de kleinere, die geen verlichting hebben, de regeling aldus instelde. Overigens wijzen wy op het artikel in dit nummer vau den heer Schoeffelenberger, die eene an ders oplossing aan de band doet. Uit hst Polltls-rspport. Door de politie ls proces verbaal opgemaakt tegen den bakker L., wegens het vorkoopen van te licht brood; tegen den winkelier J. K., wegens het te duur verkoopen van vet; tegen den winkel tor G. W., wegens het te duur verkoopen van harde zeep en tegen den vischventer J. K., wegens het te duur verkoopen van visch. Zaterdagmiddag is op telegra fisch verzoek van de Marechaussee te Hoensbrook door de politie in de Molenstraat alhier een werkman aangehouden als verdacht van. dief stal. Hy is dien namiddag nog naar Amsterdam overgebracht en aan de politie ald&r voor verder transport naar Hoensbroek overgegeven. Eenige avonden geleden ten om streeks 71/* ure ontdekte een winke lier achter de toonbank in zyn winkel aan de Spoorstraat een jongen van omstreeks 11 jaar, die aan de politie werd overgeleverd en aan deze be kende de lade te hebben willen lich ten. Be jongen, J. K. geheeton, wonende in de le Vroonstraat alhier, werd voorloopig aan zyne ouders teruggeven. Een paar dagen later deed e&n rijwielhandelaar in de Spoor straat aangifte dat een ry wiel uit de werkplaats achter zyne woning was verdwenen. By het onderzoek bleek het dat diezelfde jongen, die inmiddels ds ouderlijke woning had verlaten, waarscbyniyk dit rywiel had ont vreemd. Gistervoormiddag werd hy dan ook door den veldwachter van Ouder Amstel met het bewuste rywiel uit die plaats, waar hy om onder stand had gevraagd, op het bureau aan het Westplein alhier terugge bracht. Proces vei baal wordt van een en ander opgemaakt. By eene vechtparty op j.1. Zondag avond ln de Middenstraat tusschen een werkman en een stokor van de marine, bracht de eerste den la&tsten eene niet ernstige wonde met een mes op het hoofd toe. De oorzaak van den twist was, dat do werkman, die zyn gescheiden vrouw met zyn zoontje zag wandelen, het kind van de straat wilde wegvoeren, hetgeen de stoker, die met de vrouw liep, hem belette. Procesverbaal is opgemaakt. Van een erf aan de Tulpstraat zyn des nachts een vrouwenhemd, een kinderjurkje en twee luiers ontvreemd. Aardappsloaks. Het recept voor aardappelcake, dat wy onlangs gaven, is nog al in den smaak gevallen naar wy vornemen. Nu zyn er echter geen eieren voor te krygon, en ook citroenolie wordt schaarech. Sommigen, die zs krygen kunnen, nomen eendeneieren, maar dat is nog al kostbaar, want die kostten, naar wy hoorden, 20 cent per stuk. Van een deskundige vernamen wy, dat de cake even smakeiyk wordt als men in plaats vau eieren en citroen- olie een ons kaas 20 -j- neemt, en die óf raspt óf in kleine Btukj es anydt. Cltroenolie komt in dergeiyke cakes niet voldoende tot haar recht. Men kan ook vettere kaas nemen, maar dan wordt bet gerecht natuurlijk weer duurder. en bleef, zooals de heer Spangenberg het noemde, bloedgeld. Toen waren wa nagenoeg aan het eind, en stonden te ruim half elf weer op straat in de zomersche stilte en rust. BINNENLAND. Raadsovorzlcht. De kweatle van de Ambachtsschool heeft nu eindelijk haar beslag ge kregen. In een vorige zitting werd de beslissing omtrent de overname door de gemeente van de bestaande school aan de Laan met alle scbul den aangehouden, daar de meorder- beld eerst eens wat definitievers omtrent de plannen voor de nieuwe school wilde weten. Toen werd goed gevonden, dat de inspecteur, de heer De Groot, geraadpleegd zou worden alvorens de zaak opnieuw in behan deling kwam. Dinsdagavond nu was iu een lang durige geheime vergadering inspec teur de Groot aan het woord om de voor- en nadoelen van particuliere en gemeentelyke exploitatie uiteen te zetten. En toen eindeiyk de open bare zitting geopend werd, waren geen van beide pai tyen nog een stap nader tot elkander gekomen. Weer waren het de sociaal-democratische fractie en de heer Bok, die betoogden, dat alles goed en wel was, dat du. de gemeente misschien de Ambachts school wei kon overnemen, maar dat zy toch eerst eens weten moest welke de nieuwe plannen waren. En weer was het de Ambachtsschool by monde van den heer Grunwa'd, die zeidewe kunnen toch geen plannen maken alvorens we weten of we de oude school verkocht hebben I En we«r waren het de sociaal democra tische fractie en de heer Bok, die vroegenwaarom niet en weer was het de heor Grunwald, die antwoordde daarom niet, en misschien was men nog lang zoo bezig gebleven, als niet de heer Micbels bet standpunt wat populairder had voorgesteld. £yk eens, Z6ide deze heer, wy zyn niet tegen do overname van de oude Ambachtsschool, heelemaal niet, maar we moeten wat zekerheid hebben, weet u. Beze particuliere exploitatie is mot handen eu voeten aan den Raad gebonden, en nu mag toch voor het minst de Raad wel een inzicht hebben in haar plannen. Ik heb nooit iets van een plan gezien... Ze zyn er wel, werd geroepen. Beotfinogoiyk, ging de heer Michels voort, maar dan toch zeker zorgvuldig verborgen. Ik althans heb ze nooit gezien. Be Vereeniging heeft ons al stuk voor stuk allerlei plannen weten te ontfutselen, nu pas weer een verhoogd subsidie van f14000.— en dat ia toch op den duur onbe hoorlijk. Wat is er toch togen om ons Inzage te geven van de plannen? Waarom is het noodlg? begon de heer Grnnwald weder, en met ge rechtvaardigde verontwaardiging zei hy, dat de vereeniging er nooit aan gedacht had iets te ontfutselen, nooit. Nou ja, zeide de heer Mlchols, 'zoo heb ik het ook niet bedoeld. Enfin, de heer Krjjnen was de redder in den nood en kwam met motie om de school over te nomen indien de plannen voor de nieuwe zouden zyn goedgekeurd. Eureka, riepen ze toen allemaal, dat is juist, hetgeen ook wy willen! heele oppositie vond het goed, en de ambachtsschool-party vond het goed, allemaal vonden ze de oplossing reusachtig. Z(j was beter dan de motie der s. d. a. p. Alleon de heer Bok, die zich telkenmale fel tegen de overname gekant bad, wilde er nog toegevoegd hebben, dat niet alleen de plannen, maar ook de be grooting door den Raad moest worden goedgekeurd. Nou, nou, mopperde de beer Grunwald, wat vertrouw je ons slecht. Maar de motie werd, aldus ge- adendeerd aangenomen. Vooraf hadden we nog dc formali teit van de beëedigiog van den heer Zonder van, die eerst drie kwartier had moeten wachten en toen zyn oude plaatsje van vroeger weer terug kreeg. Je stoel ia nog warm, glunderde de heer Michels. Na do zaak Ambachtsschool kwam de interpellatie Spangenberg. De lezer kan de geschiedenis uitvoerig in het raadsverslag vindeninderdaad is dlb je val, waar van een gezin f 1.— joete geheven werd enkel omdat de kwitantie een uur te laat betaald werd, nog al grof. Be heer Spangen berg slingerde zyn geweldig geluid de ruimte van de raadzaal in; het was alsof er een orkaan was losge barsten over de onschuldige hoofden der raadsleden en der tribune-men- schen. ZOo geweldig was de lucht druk van dezen 48 centimetor, dat de kalk van het plafond afschilferde, de gloeikousjes barstten, de tribune in elkaar zakteHet was enorm en de Raad was er ganscheiyk be duusd vau. Ds Voorzitter zegde een onderzoek toe, en de heer de Gens trachtte nog wat recht te praten, maar het was Hat ooavaoi naar IndlB. Naar wy vernomen, is het nieuwe vrachtschip „Böcgkalis", van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, Yoor een reis naar Indië en •terug, verzekerd voor f 5 millioon. Met de reeds genoemde bedragen voor de «Noordam" on «Tabanan" beloopt de verzekering een totaal bedrag van f 18 millioen. Da „Nlauw-Amatardam". Het passagiersschip «Nieuw-Am- sterdam" wordt morgen in Amerika verwacht. Vermoedelijk zal het schip Halifax aanloopen, daar nog geen bericht is ingekomen omtrent her opening der haven van New York. Da Hollandla. Volgons een hier te lande ontvangen bericht zal het van Buenos Aires to Amsterdam verwachte graanschip Hollaudia waaischyniyk 19 dezer van Halifax vertrekken. Koffis. Op bon 82 zal tusschen 1 en 15 Juli, en op bon 83 zal tusschen 16 en 81 Juli een ons koffie worden verstrekt. Da niauwa aardappalan. Naar aan «Het Volk" verzekerd wordt heeft de Minister van Landb. besloten den verkoop van nieuwe aardappelen niet over te laten aan den vryon handel, maar te dictri- bueeren en op bons verkrygbaar te stellen. Er kan, volgens het blad, dadeiyk een ruime oogst en goede qualiteit worden verwacht. Naderlandaeh graan In Amerika 24 millioen gulden verlies. Zooais men weet, is het niet moge ïyk geweest het door de Nederland- sche regeering in 1917 ih Amerika aangekochte graan (tot een bedrag van circa 42 millioen gulden), te verschepen. Be Amerikaanache re geering weigerde toendertyd de uit voervergunning te verleenen, waar door oaz8 regeering genoodzaakt was de partyen graan weer te verkoopen. Deze transactie heeft, zooals minister Loudon thans, in antwoord op door den heer Sibinga Mulder gestelde vragen, naar scaatting,; een' verlies opgeleverd van 24 millioeri gulden. Dat verlies is grootendeels ontstaan door kosten van opslag, verwerken en afleveren, alsmede voor liggelden der schepen. Standbeeld Johan de Wiftt. Gisteren is op de Plaats te 's Gra venhage het standbeeld van Johan de Wit onthuld. Eleotriech licht te Schagen. In Behagen heeft men een motor van 35 P.K. aangeschaft, ten einde tydeiyk op bescheiden schaal te voor zien ln het verschaffen van electriich licht aan do ingezetenen. Het is op deze wyte mogeiyk ieder huis aldoor van voldoende licht te voorzien. In den grond gnboord. Gisteravond is de sleepboot,Witte Zee" te IJmuiden aangekomen met de overlevenden en drie lyken van den logger «Helena", die Zondag morgen door een duikboot zonder waarschuwing in den grond is ge boord. Toen de bemanning reeds in de scbeepsboot was, zyn drie man door één schot gedood. Een poit-ehocqua ven f17.500 verduliterd. Gisterenmorgen werd uit Amster dam naar Amersfoort overgebracht een zeer chique gekleed heer, dis in Amsterdam had geïnd een postcheque ter waarde van f 17.500. Hy beweerde do cheque welke uit het chequeboek van den majoor op het administratie- bureau was genomeu, gekregen te hobben vau iemand, dien hy niet kende. Be oppasser van den majoor, die vaak werkzaam was op het bureau, is ook in arrest gesteld. f 2700 vermist. Nader biykt, dat het verhaal uit Rotterdam, w&arby eeu schipper van f 2700 zou zyn beroofd, en later te water zou zqn gegooid (zie het bericht op de le pag.) door den schipper verzonnen is. Hy is in beschonken toestand te water gevallen, terwijl de f 2700 nog aan boord van zyn schuit aanwezig waren. Een Javiantchs prins gsbuwd. Te Eindhoven is gisteren een niet alle dagen voorkomend huweiyk voltrokken, n.l. dat tusschen mej. Job. A. MeJjör en Raden Mas Noto Sooroto, zoon vau den Javaanachen Prins van Bjokjakarta. Raden Mas Boor jo Soebrandio, broe der van den rogeorenden vorst van Soerakarta, behoorde tot de getuigen. Da bruidegom studeert te Lelden in de rechten. Sshtpbrsuksllngsn vsn ssn Duitseh watervliegtuig. Uit IJmuiden wordt gemeld Schipper OornelisRoeleveld vau den Vlaardlngschen trawllogger «Mars" landde hier twee inzittenden, een onderofficier en een korporaal, van een Duitach watervliegtuig dat met defecten motor ronddreef en na het verlaten door de geredden tot zinken gebracht werd. De schipper vertelde: Wy waren viischende op 54 gr. N.B., Westelyk van boei 5 aan den rand van het versperde gebied. In den nacht van Zondag op Maan dag zagen wy omstreeks twaalf uur in de verto, Westelyk van ons, vuur kogels afschieten uit een laag op het water dryvend schip. Eenigszins angstig, omdat wy begtepen met een marinevaartuig te doen te hebben en ook al bang om in bet verboden gebied te komen, besloten wy den dag af te wachten. Des morgens merkten wy niet met een schip doch met een In nood verkeer end vliegtuig te maken te hebbou. Wy konden het niet van ons verktygen, de menscben in nood te laton omkomen, zetten de scheepiboot te water en roeiden er heen. Het bleek dat zij reeds dertig uren hadden rondgedreven met een defecten motor zonder voldoende eten of drinkenbenzine was er nog ge noeg in den tank. Zij namen een klein revolverkanon mede in do scheep» boot en begormoh dadeiyk hun vlieg tuig te beschieten. Door bet kanon vuur vloog de benzine onmiddeliyk in brand, zoodat het vliegtuig spoedig zonk. Zy wierpen het kanon uit de Kcheopsboot in zee en gingen toen naar den logger. Baar deed men al het mogeiyke om den schipbreuke lingen het doorgestane leed te doen vergeten. By aankomst te IJmuiden namon de marine autoriteiten dadejyk een verhoor af. Ennhaidstlgartn. Naar wy vernemen, zqn dezer dageu tusschen de regeering en een groep sigarenfabrikanten de onderhandelin gen beëindigd over de invoering van een eenheidsaigaar, welke binnen niet te langen tyd, ongeveer een maand, in de sigarenwinkels zal worden ver krygbaar gesteld. De eenheidsaigaar zal door de fa brikanten aan de winkeliers verkocht moeten worden tegen f 38,— a f 40.— per mille, terwylde detailhandelprys 5 cent der stuk zal worden. Be inhoud van de eenheidsaigaar zal zyn zuivere tabak zonder surro gaten of stelen. De fabrikanten zullen zo niet dan met verlies kunnen maken. Daarte genover zullen hun echter consenten voor uitvoer worden toagesfcaau, opdat de daarop te verkrygen winst het op de eenheidssigaar geleden verlieazal kunnen dekken. De handel in duur dere soorten blijft bestaan. Ia dit verband kunnen we mee- deelen, dat een nieuwe prysverhoo ging aanstaande is. Met de invoering van de eenheids sigaar, welke vermoedelyk van Java- tabak zal worden samengesteld, wordt een vervoer verbod verwacht van m«er dan 100 eigareu, om den kettinghan del in eerihoidvcigaren tsgentegaau, /Omtrent d6 to verwachten syndi caals- of eenheidssigaren verneemt «de Maasbode" nader, dat deze sigaren zullen worden voorzien van een bou ten mondstuk. Hierdoor verkrygt men een besparing van onjjeveer 15 pet. der tabak, daar man van de ge wone sigaren zulk een hoeveelheid gowooniyk als «eindjes" of «peukjes' wegwerpt, terwijl men van de een- heidssigaren alle tabak kan oprooken, Het houten mondstuk zal tegeiyker- tfld een uitstekend middel zijn, om de eenheidaaigarea van de duurdere soorten te onderscheiden, zoodat het is uitgesloten, dat eenheids,ligaren tegen duurdere pryzen worden ver kocht. 't Is nog niet zeker, of de fabrikan ten op bsdoelde regeling zullen in gaandezer dagen hebben daarover nog besprekingen plaats. Yan bet toetreden tot deze overeenkomst zal echter afhangen, of aan de fabrikanten uitvoervergunningen zullen worden verleend. DE OORLOG. Ia het moeiiyka terrein, tusschen de Olse en de Aronde, ten Zuiden van Montdidier—Noyon, woedt de stryd buitenge woon he vig. De Buitache poging om westelyk van de Oi.se door te dringen en daardoor het boschryke en sterk verdedigde gebied van Com- piègne van twee zyden te kunnen onder vuur nemen, om de Franschen tot ontruiming er van te noodzaken, wordt krachtig voortgezet. Maar de holdhsfcige tegeustand der Franschen zich niet alleen toonend in de vol hardende verdediging van het aan gevallen terrein, doch ook in de moe digo tegenaanvallen bolot den vooruit gang der Duitsche troepen. Voet voor voot wordt het terrein verdedigd, en telkens worden punten, dio de Duitsche troepen reeds bezet hadden, door ds Franschen hernomen. De berichten over den gevoerden stryd geven daarvan een duideiyk bewys. Maandag hadden de Duitsche troepen een gedeelte van het hooge terroin, ten z.w. van Noyon kunnen bezetten; zy drongen door tot F" courfc aan de Oiae, en vandaar breidde zich hun linie westwaarts uit over Elincourt en Marquégliae, over St. Maur, Belioy, Méry, Courcelles naar Rubescuurt. In het centrum had ge neraal Von Schöler de rivier de Matz geforceerd en was zelfs tot Antheuil, benoorden fis Aronde doorgedrongen, de Franschen op de Arondo terug drijvend. In tegenaanvallen tusschen Rubes- court en St. Maur bereikten de Fran schen, ondanks den hevlgen tegen stand der Duitachers, den zuidrand van Frótoy en heroverden zy de hoogten tusschen Courcelles en Mor- temer. Tusschen Courcalleu en Méry brachten zy hun linie twee E.M. voorült. Eveneens werden Belioy en het bosch van Geulis heroverd en ds zuidrand van St. Mauer hernomen. De Duitsche» lieten meer dan duizend gevangenen en een aantal kanonnen ln handen der Franschen. De meest belangrijke legerberlchten laten wy hieronder volgen: Parys, 11 Juni. Officieel avondbe- richt: De slag heeft vandaag van Montdidier tot aan de Olse voortge duurd. an den linkerkant hebben de Fransche troepen, door aan vals wagens ondersteund, voormiddag op een front van 12 K.M. tusschen Rubescourt en Saint Maur eeu tegenaanval gedaan. Ondanks het taai verzet der Buit- schers hebben da Franschen het ge bied pal bezuiden le Fretoy bewerkt, de hoogte tusschen Courcelles en Mortemer genomen en hun linies over meer dan twee K.M. beoosten Méry vooruitgobracht. Ze hebben evenoens Belioy en het bosch van Geneis hernomen en het terrein, dat ten Z. aan Saint Maur grenst, bereikt. De Buitscbers, die zware verliezen hebben geleden, hebben meer dan een duizendtal gevangenen onverscheiden kanennen in handen van de Franschen gelaten. In het centrum zhn de Buitqcbe», die tot bezuiden do hoeve desLages en Antheuil hadden weten óp te dringen, door de;Fransche troepen tot aan gene zijde vau die punten terug gedrongen. Be Fran schen traden daaibü in samenwerking mot de afdeelingeu in de buurt op. Rechts hebben de Buitschera, hun druk aanzettend, het dal van de Matz trachten te winnen. Verscheiden verwoede aanvallen op Chevincourt zyn teruggeslagen. Bs Buitscharsi hebben in Machemont en Bethancourt weten voet te krygen, Om deze plaatsen is vinnig ge vochten. Bezuiden de Ourcq hebben de Amerikaanache troepen vanochtend op schitterende wyze het bosch van Beleau vermeesterd en 300 gevange nen gemaakt. Parya, 12 Juni. Officieel avondbe- richtTusachea Montdidier en de Olse hebben de Duitschcra vandaag op nieuw druk uitgeosfend. Aan den linkervleugel van de Franschen zyn al hun pogingen om den Franschen de winsten van giste ren te ontrukken mislukt. Be Franschen zyn in da streek van het bosch van Belioy en van St. Kaur vooruitgekomen. Za maakten opnieuw 400 gevange nen en vermeesterden verscheiden kanonnonen tal van machinegeweren, Op het front St. Maur-Antheuil geen veranderiDg. Aan den rechtervleugel der Erau- schen hebban de Buitschera hun aan vallen op de Matz hervat. Na verscheidene pogingen, die hun op zware verliezen kwamen te ataan, hebben ze voet weten te krijgen op den 'zuideiyken oever in het dorp Mélicocq en op de hoogten van la Croix-Rtcard. Ten O. van de Oiae hebben de Franschen in den nacht van eer gisteren hun terugtocht op de linie Bailly—Tracy le-Val zoomede ten W. van Nampcal onder bescherming van dekkingsafdeelingen volbracht, welke laatate hun beweging voor den vijand verborgen. By Haute-Brays hebben wy een vijaiidelyken aanval afgeslagen en gevangenen gemaakt. Ton Z, van de Aione hebben zich hardnekkige gevechten, tot bandge meen gaando, zich ontsponnen tus schen de rivier en het boach van Villers Ootterets. De Franschen hebben zich levendig verzet tegen do aanvallén des vyands, die eeu weinig is opgeschoten op de hoogvlakte bewesten Bommier Outry. Al zyn pogingen tegen Amblény en St. Pierro Aigle zijn miageloopen. Ten N. van de Aitne hebben de Franschen Montecourt genomen, de boscbjes teu N. van Eloup en het zuidelijke stuk van Bussiares. Parys, 12 Juni. Officieel middag- bericht. Tusschen Montdidier en do Oiae geeft de slag zonder «matige wijziging voortgeduurd. Link» zyn alle pogingen dor Duitschers om onze actie te beantwoorden, verydold. De Fransche troepen zyn beoosten Méry en het bosch van Genlis opnieuw opgeschoten. In verwoede aanvallen hebben ds Duitschers de Franschen op de Aronde trachten terug te wer pen. Op het front St. Maua—Loges- hoeve-Antheuil hebban de Franache troepen den stoot weerstaan, den vy- and zware verliezen toegebracht en hun stellingen gehouden. Op den rechtervleugel van de Fran schen konden de Duitschers op den zuidelijken oever van de Matz niet te voorachyn komen. De Franschen houden het Z. van Chevincourt eu van Marest-sur Matz bezet. Volgens nieuwe inlichtingen hesffc de Fran sche tegenaanval, van gisteren een machtigen aanval der Duitschers voorkomen. Do Fransche troepen stieten op sterke strydkrachten, die ze overhoop hebben geworpen. Beriyn, 11 Juni. Officieel middag- bericht. Legergroep kroonprins, In twee dagen van stryd heeft de aanval van het leger van generaal von Hutier tot h&t beoogde succes gevoerd, en ons in het bezit gesteld yan het hoogland ten Zuidwesten van Noyon. De stoot trof een op onzen aanval voorbereiden, diep geéchelonneerden vy'and in een buitengewoon sterke stelling. Desniettemin konden de Fransche divisies de onstuimige aan- valskracht vau onzo troepen niet weerstaan. Ook de, tot het uitvoeren van stelselmatige tegenaanvallen van de Fransche leger reserves werden gisteren in verbitterde gevechten teruggeslagen. Trots taaien vyandelyken tegen stand hebben zich de troepen van generaal von Schoeler deu overgang over de Matz bevochten. Na bestor ming van de hoogte van Marquégliae en van den Vignsmont drongen zy, steeds aanvallend, tot Antheuil door. Het legercorps van generaal Hofman heeft ln gestagen stryd de wirwar van vyandelyké stellingen op de hoogten ten Zuiden van Thiescourt doorstooten. Op de hellingen die Zuidwaarts in het Olsedal afdalen, drongen wij tot Ribecourt vooruit. Het aantal gevangenen steeg tot over de 10,000. Sedert den 27sten Mei heeft de legergroep van den kroon prins ongeveer 75.000 gevangenen ingeleverd. Washington, 10 Juni. Officieel Ame rikaanscb bericht: Ten N.W. van Cb&teau Thieriy hebben onze troepen, in samenwerking met de Franschen, hun stellingen verbeterd en den vyand verliezen aan dooden, gevangenen en oorlogstuig toegebracht. Gematigde bedryvigheid van de artillerie in Woflvre on aan het Marne- front; onze patrouilles zyn met succes de Marne overgetrokken en hebben de vyandeiyke stellingen verkend. Londen, 11 Juni, Een Reuter-cor- respondent by het Fransche leger seinde Maandagmiddag om twee uur Ben geheelen nacht on den gan- schen morgen heeft de slag aan het nieuwe aanvalsfront met onverzwakte woede voortgeduurd. Op de vleugel- punten wordt de vyand nog tegen- jehouden op feitelijk dezelfde linie, hoe hardnekkig en brooddronken zyn pogingen om vooruit te komen ook zyn. Renaud ls nog steeds in ons bezit. In het centrum van het aanvals front zyn de Duitschers er door het opvoeren van steeds nieuwe bataljons in geslaagd, dieper in onze linie door te dringen. Zy hebben hetboechvan Rossom bereikt, ODgcveer oen myi bezuiden Reunonu-aur-Matzen zfj oefenen druk uit in zuidelijke richting tusschen Cuvilly en Thiescourt. De stryd draagt eeu allerbloodigst karak ter. Do Franschen en de Duitachera voeren een stryd van man tegen man om de puinhoopen van elk dorp en elke hoeve, Het is ons bekend, dat de verliezen van den vyand buitengewoon zwaar zyn'. Ditmaal geschiedde de aanval niet by verrassing. De vyandeiyke troepen waren achter zyn linies aaamgetrokken, onder oud afwering» vuur, dat drie dagen vóór het gevecht begon het terrein achter het Duitsche frout had geteisterd. En gedurende do laatate 36 uur is hy in dichte drommen onafgebroken blootgesteld geweest aan het vuur van onze machinegeweren, zoowel als aan ons artillerievuur. De mededeelingen van alle geyangenen stemmen hierin overeen, dat hun verliezen schrik barend zijn geweest. De vyand droeg er door onzv toebereidselen voor den afweer en door de bedryvigheid van onze vliegtuigen boven zyn linies kennis van, dat wy hem verwachtten. Hy moet dus voorbereid zyn geweest op buitengewoon verwoede gevechten en op zware vorltezen, die hem or toe zouden noodzaken, zyn reserves in den atrUd te werpen, zonder zich om de gevolgen te bekommeren, wilde hy vooruit komen. De nieuwe verliezen aan terrein behoeven ons niet te ontmoedigen. Be gebeurtenissen op de overige fronten wekken geen belangstelling. Er wordt nog altyd gevochten op het Italiaansch Ooatenryksche front, in Albanië, in Palestina en in Mace donië. Het is zonderling, dat de Ita lianen geen kans zien door flinkjn- grijpen mede te werken om den druk van de Centralen op het westelyk front te verminderen. Da duikboot- on mljnoorlog. BerUjn, 11 Juni. Officieel. Ia de Middellandsche Zee hebben onze duik- booten 7 stoomschepen met ongeveer 26.000 ton bruto in den grond ge boord. New York, 11 Juni. Sedert Buitsche duik booten in Amerikaan- sche wateren verschenen zyn, hebben de Amerikaansche werven moer dan vyfmaal zooveel scheepsruimte ge bouwd als by de aanvallen verloren gingen. Ds duikbooten boorden in den grond, aan stoomschepen 16.531 ton, aan zeilschepen 7800 ton. De werven voltooiden daartegenover van 25 tot 31 Mei 87.500 en van 1 tot 5 Juni 57.000 ton. Eon OostonrIJktch linieschip gozonken. Weenen, 12 Juni. De marine afdee ling van het ministerie van oorlog deelt mee: Z. M.'s schip «Szentlstvan" (21,370 ton, in 1914 van stapel galoopon) is by een nachteiyko vaart in de Adria- tische Zee getorpedeerd en gezonken, Linie-scheepsluitenar.t Marxon de Rövid machine bedryfsleider Sarnitz, cadet Anton Miller en ongeveer 80 manschappen worden vermist. De aspirant zeeofficier Josef von Serda ia dood. De rest der bemanning werd gered. Rome, 12 Juni. Een mededeeling van den marinestaf licht de Italianen in over de schitterende maritieme verrichting, waardoor aan de macht van Oostenryk ter zee een ernstigeu slag werd toegebracht en doet uit komen hoe de Italiaansche marine een onophoudeiyke werkzaamheid in de Adriatischa Zee ten toon spreidt om den vyand zooveel mogeiyk schade toe te brengen. Deze werd reeds vroeger aangevallen in de versterkte bases, waar hy zioh tegen elk offen sief veilig waande. In den nacht van 9 Juni hadden twee groote slagschepen, van het type «Viribus ünitus,', Pola verlaten en bevonden zich kort voor zonsopgang op geringen afstand van de eilanden tegenover de kust van Balmatië. Onze torpedobooten patroeljeerden in de zee, met het doel om de wacht te houden on eventueel offeusief op te treden. Een der kleinste torpedobooten onder aanvoering van kapitein Rizzo Luigi zou, in overeenstemming met de bevolen, naar haar basis terug- keeren, toen zii een verdachte roek zag opstygen. Zonder te aarzelen ging zy er op aan, wetend dat zy een sterkere vijandelijke strijdmacht zou ontmoeten, zy ontwaarde dat het twee machtige slagschepen wa ren, omringd door een escorte tor pedojagers. Twee kleine torpedobaoten dron gen door een vastberaden en koene manoeuvre door de linie van het torpedojager-escorte heen en plaatsen zich tusschen deze en de beide ache pen. Op het gunstige oogenblik schoten zy hun torpedo's af. De groote Oostenryksche schepen wer den beide getroffen. Hot sinistere gedreun van ontploffingen stelde de vqand van de tegenwoordigheid onzer eenheden op de hoogte, die er in- tusschen in slaagden zich te verwy. deren. Eenige vyandeiyke torpedo jagers openden het vuur, doch op nieuw was het fortuin ons gunstig en onze eenhouden slaagden er in om te ontkomen niet zonder dat een torpedojager, die de torpedoboot van Rizzo volgde, ernstige schade had opgeloopen. Onze schepen keerden zonder 6onige schade of verliezen naar hun basis terug. UIT DEN OMTREK. T«el, 12 Juni. Naar de markt te Purmerend wer den Maandag van hier uitgevoerd 958 lammeren. Be verzonding op Donderdag naar Leiden zal weer heel wat grooter zyn. Met 't laatst gescheurde land gaat 't over het geheel ntet voordeelig. Be landen die vroeg gescheurd en bezaaid zyn, staan er naar omstau- boden nog niet zoo slecht by. Ook het hooiland, dat vroeg ontruimd is, belooft een matige opbrengst, 't Lage land staat echter 't béat. Naar wy vernemen, zal Texel's Fanfarecorps weldra zyn gewone repetities hervatten. Sicda 't uitbreken van den oorlog werden de repetities stopgezet. Men heeft hier de concerten van ditrmmek- corps zeer gemiat. Het Fanfarecorps, dat by meer dan een concours oen medaille mocht verwei vod, wordt hier op hoogen prys gesteld. Distributie. Tot nadere aankondiging is iedere week atilzwygend een nieuwe bon van de boter- en margarinekaarten geldig. In verband met de aanvoer zal de boter en de margarine in den regel eerst gedurende de laatate dagen van de week verkrygbaar zyn. INGEZONDEN. Geachte Redactie. Volgens het veralae der vergadering van de Helde»che Winkelieravereeni- ging sprak da heer Adriaanse «De bioscopen nemen eiken avond een groot deel der bevolking op, die dan geen gas zolve gebruiken." Dat is al meer gezegd en toch geheel bezyden de waarheid. De bioscopen spelen van 6 tot 10 uur. En vóór 10 uur steekt toch nie mand tegenwoordig licht op I Men overtuige zich eiken avond in da 3 a 4 zomermaanden. Alzoo vervalt ook 'fc eenige argu- mant voor 't open houden der bios copen terwyl de burgerq zich zelfs warm drinken moet ontzeggen. Beheer Adriaanae zei. ook: ,er ia by de gasverdeeliog gestreefd naar een werkelyke democratische ver deeling". Wat ja democratisch noemt. Hoor eens evenBe ryksregeling is gunstiger vooral voor groote gezin nen. Eo dat is noodig. Dia geefl: meen ik 20 M8. plus 2 M8. voor eiken be woner. Onze regeling geeft heel wat minder. 't Is onrechtvaardig (en ondemo cratisch ook) een groot gazin niet wat meer te geven. Voor een heel groote pot heeft men toch meer gas noodig dan voor eon kleine. En ook voor de waschl Nog iets democratisch I Voor een geiser krijgt men 3 M1 ga», maar als je veel kindoren hebt, die toch ook mqeten gewasschen worden kryg joniets. Voor een groot gezin niets meer om te wasschen dan voor een klein gezin. Noen, geachte redacteur, ge zult me moeten tocgeveD, er moet meer om de groote gezinnen gedacht wor den en minder om de bioscopen. Al eet je geheel van de keuken dan nog kom je by een groot gezin lang niet toe met je gas. Je moetje althans veel maer bekrimpen dan iemand met een klein gezin en iemand met oen geiser. Dankend voor de plaatsruimte. Uw Abonné. Burgerlijke Stand v. Helder, van 11 en 12 Juui 1918. ONDERTROUWD: P.H.G.H.Gode en G. J. de Bunje. P. J. ter Burg en M. Hubrogten. GETROUWS: J. J. de Konink en M. F. van Hovssen. BEVALLENN. E. Kremer—Sper- ling, d. A. J. Robben—Quakaas, a, A. Sasburg-de Vries, z. A. de Rid der— Arendsen, z. OVERLEDENB. H. Dirks, 16mnd. MARINEBBRICHTER. an boord Tan Hr. Ma. pantseraehip Hertog Hendrik zijn geplaatst de adelboritenH. R J. W. baron Taela Tan Amerongen, J. Reynleree, E. H. ten Bioeke, H. S. Drost, H. M. O. van Eok Dnymaar van Twist, J. C. d'fingelbronnor, H. T. Ho*man, G. H. Oh. A. de Lalve, J- Kuyper en G. B. Salm ,- aan boord van Hr. Ms, hnlpkxuisor Tabanan de adelborsten: E. J.BorgeBioa, A. J. Ramondt, P. Borel. K. G. Bron, H. D. Llndnor, H. T, de Monlln, T. Voa, H. Th. Albarda, J. J. L. Willinge •n J. Th. Bonntrman. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 13 Jnnl 1918: aergeanttorpedo- maker P. van der Moer van Hr. Me. Havik naar Hr. Me. Koningin Emma; ldom P. Hoendordos van Hr. Ms. Koningin Emma naar Hr. Ms. Havik. Op 16 Juli 1918: eergeantgesohutmaker B. J. A.M. Buach van Marinekazerne Amsterdam naar Hr. Me. Wachtschip Willemsoordidem J. J. Mulder van Marinekazerne Amsterdam naar Hr. Ms. HoUand; Idem L. J. O. Pootjes van Hr. Ms. Holland naar Hr. Ms. Wachtschip Willemsoord. In do directie der marine te Willemsoord is do kleins gouden medaille voor 8« jarigen dienst toegekend aan: opperechlpper J. KraalJ. oppor- torpedomaker A. Bakker, zlekenverplegersma- joor P. Leljnse en A. van der Schelle, botteliers- majoor J. L. Hachmann en S. P. Haakenhout, torpedletmajoor J. M. Walter, adjndantonder- officier der mariniers L, J. H. Teijgoler, sorgeant "I"'esntkok Q. P. GolatoUn. VIESCHKRMBBRiCBTSHN. Aangebracht te Nleuwedlop ii- <uu miuaeiioi 200 kleine tongen, per stuk l 0.25 a f 0.- urbotten, per atnk f 0.— a f 100 roggen p. at. f 1.26 a 10.—00 kisten achelvlech, p. kie R f i 00 kisten kleine echelvisch, pi Irfa» f(VI Vl.,... .„.„„lr L-800 middeltongen, per stuk r 0.60 a f 0.60 100 kleine toDgon, per atnk f 0.264 tarbotten, Pir atnk f9,- 18.—80 roggen, per atuk 136: 4 kisten zotsohol, per kist 160— a f 0 kisten nobel visch, per kist f a t 0 klaten kleins scheivlsch, per kist l lid kisten kleine schol, per kist f R6090 kisten scharren, per kist f 1Ü - a f 16—, Door trekkers: S30 tal haring, per tal t 660 af 7.70; M tal geep, per tal f 66.60 a f 67.60; 62000 ansjovis, per 1000 f 736 a f 8.26. MARKTBERICHTEN. Schaf an, 18 Jnnl 1918. 86 Geldekoelen (vilt 16 Kalfkoelen Vaarten Pinken 167 Sohapen (vetfe) 23 Overhouden 801 Lammeren - Bokken «n Geiten - Vatkans (mag.) p. stok - Varkens (vitte) f. KG. 0— 0.- 000— 460— 0— 0.- 146.- 26Ö.- 0,- Q— S-: £i 100 Biggen Konijnen Duiven 100 stuks (L- 0— p. lOOstnks. 1860 19 6Q Handslj Magere geldekoelen, kalfkoelen eu ea onohtare kalveren

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2