Vervolg-iBanda v.d. Raadsvaroadarino DE OORLOG. PLAATSELIJK NIEUWS. Concours on Opsnluchtfssston 21 tot 28 Juli 1918. Be navolgende toezeggingen ztyn alsnog bij bet bestuur van Helder's Belang ingekomen: Medaille van de afdeeling Helder van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. Medaille van den heer Henri ter Hall, Rijswijk. Door de gymDaatiek-vereeniging Oefening kweekt Kunst zyn boven dien prijzen beschikbaar gesteld, o.a. 3 kuustvoorwepen voor de damss- wedstryden eu een medaille voor de wedstrijden der mannen. Ook Helder's Belang heeft een medaille beschikbaar gesteld. As. Donderdag vangt de verkoop der entréskaarten aan. Deze zijn dus vanaf 11 Juli verkrijgbaar iederen dag aan de onderstaande adressen: J. C. Duinker, boekhandel, Spoor straat 84H. J. P. Egaer, id., Keizer straat 16Wed. Jordans, in sigaren, Dijkstraat 12A. J. Maas, boekhandel, Kaoaalweg 78P. Spruit, id., Kanaal weg 161H. van Willigen, in sigaren, Zuidstraat 77. De toegangsprijzen zijn: gewone plaatsen 10 ct., gereserveerd gedeelte 25 ct., beiden éénmaal geldig. Reeds nu kunnen voor alle dagen de toegangsbewijzen gekocht worden. Het bestuur geeft plaatogenooten iu overweging, zooveel mogelijk de toegangsbewijzen vooraf te koopen aan bovenvermelde adressen, immers daardoor worden de loketten, die gedurende de feestdageu aan den Polderweg köinen te staan, zooveel mogelijk ontlast, waardoor gedrang wordt voorkomen. Wie dus gedurende de feestdagen op gemakkelijke wijze toegang wil hebben, koope vooraf zijn biljet, men la er nu voor in de gelegenheid. Bovendien zijn aan de bovenver melde adressen verkrijgbaar abonne mentskaarten voor f 1.50, uitsluitend goldig voor personen uit één gezin, doch voor niet moer dan één persoon tegelijk, en recht gevende tot toegang alle dagen, alzoo van 21 tot en met 28 Juli, 's namiddags en 's avonds, t$t het gereserveerde terrein. Ook het offlcUitle feestpropramma wordt aanstaande Donderdag 11 Juli in omloop gebracht, 't Is een lijvig boekdeel van 84 bladzijden, waarin alles nauwkeurig omschreven. Da bijzonderheden van alle dagen staan er in vermeld, de te volgen routes, plattegrond, aanvangsuren, mede werkende vereenigingen, enz., enz. Be prijs Is 20 ct.bij de plaatselijke boekhandel verkrijgbaar. op Dinsdag 8 Juli 1918. 1. Adres van de Heldersche Uit gevers Maatschappij, houdende ver zoek om voor de stenografische Raads- venrlagen en belagen oen verhoogd tarief te mogen berekenen. 2. Provinciaal blad no. 45 van 1918, houdende de nieuwe regeling der jaarwedden van burgemeester, secretaris en ontvanger, met voorstel van den heer L. Boon. 8. Voorstel tot toekenning eener gratificatie aan M. Strabbing, anjunct- commles ter Gemeente Secretarie. 4. Voorstel tot toekenning eener gratificatie van f800.- aan de amb tenaren aan de Gasfabriek S. Bouw man, opzichter der Distributie, T. Kemp, magazijn boekhouder, en J. Ki'tjnen, toekenaar, gezamenlijk. B. Trekken der afdeellngen voor het onderzoek van de gemeente- rekening 1917 en gemeentebegrooting 1919. 6. Voorstel inzake een nadere gasprljsregeling. 7. Verzoek van K. 8. Oosterhout, inzake verlenging van verlof, tsn behoeve van z]jn dochter C. B. Oos terhout. B. en W.' hebben aan den Raad de volgende voorstellon ingediend: Ie. Varhooglag van dan gaaprlja. Het hierbij overgelegd rapport van den Directeur en den Administrateur der Gasfabriek en Waterleiding wijst nit, dat eenige verhooging van de g&sprtjzen wederom noodzakelijk is. Voor het bepalen van de grootte dezer verhooging moet o.i. worden voortgebouwd op de grondslagen van het bestaande gedifferentieerde tarief. Bij de voortdurende schommelingen van de kolonprijzon moet strikt ge nomen de gaapiys maandelijks wor herzien. Het blijkt echter groote moeilijkheden op te leveren om daaromtrent tijdig iedere maand eene beslissing van uwe vergadering uit te lokken. Met het oog daarop achten wij het gewenscht, dat, zoolang slechts geringe wijzigingen noodig zöd, de de bepaling van den juisten prijs aan ons College, in overleg met de betrokken Commissie van Bijstand, wordt overgelaten. In overeenstemming met het ge voelen van de Commissie van Bijstand in het beheer dor Gasfabriek en Waterleiding stellen wij u derhalve voor: a. den gssprljs voor Juli te bepa len voor lichtgas op: 9 ct. p. M*. voor de eerste 15 M*.; 19 volgende 10 27 het verdere gebruik; voor industriegas op 17 ct. per M8. b. ons College te machtigen om, zoolang de kostprijs van het gas schommelt om het tegenwoordig bedrag, in overleg met de Commissie van Bijstand in het beheer der gas fabriek en Waterleiding, voor iedere maand de g&aprijzen vaat te stellen op de grondslagen van het bestaande noodtarief. Be gemeente is in de gelegen heid om voor f 6500.— en onder enkele, nader omschreven voor waarden aan te koopen het gym nastieklokaal aan de Bmmastraat, deel uitmakende van het Gebouw der Spaarbank der Mq. tot Nut van 't Algemeen. Het komt B. W. voor, dat, waar in de toekomst de gemeente ook op het gebied der lichamelijke opvoe ding haar workzaamheden zal moe ten uitbreiden, deze aankoop ge wenscht is. Bovendien kan het lokaal op deze plaats steeds ook voor andere doeleinden dienen, zooals bet reeds thans voor stemlokaal ls aangewezen. Ia overeenstemming met het ad vies der Commissie van Bijstand in bet beheer van het gemeente-onder- wijs stellen w]j u derhalve voor tot dezen aankoop over te gaan, door te nemen het volgende besluit aan te koopen voor f 6500.— het gymnaetieklokaal, deel uitmakende van de .Spaarbank der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" alhier, onder de volgende bepalingen: alle aanwezige, aan de eigenaresse van bet gebouw toebehoorende toe stellen en leermiddelen voor het gymnastiekonderwijs zijn onder d3n koop begrepen. Tusschen het ontslag van den vorigen en het aanvaarden zijner betrekking door den tegeuwoordigen adjunct-directeur der Gasfabriek en Waterleiding ten vorigen jare is een tyd van 41/» maand verloopen. Of schoon in de eerste plaats do direc teur der bedrijven hierdoor tijdelijk met werkzaamheden overbelast la geweest, komt bet B. en W. in overeenstemming mot het advies der Commissie van Bijstand, niet onbillijk •voor, om den ambtenaren wier werk in dier. tijd mede verzwaard is, daar voor ais blijk van wa&rdcering een zeker bedrag toe te kennen. Bedoelde ambtenaren zijn de op zichter der distributie 8. Bouwman, de magazijn-boekhouder T. Kemp en do teekonaar in lossen dienst J. Krljnen. B. en W. stellen u derhalve voor hun te zamen eene gratificatie toe te kennen van driehonderd gulden, te verdoelen in verhouding tot hunne bezoldigingen. B. en W. hebben de eer uwe ver gadering voor te stellen aan den adjunct commies ter Secretarie M. Strabbing e&ne gratificatie toe te kennen van honderd gulden, als be wijs van waardoeriug voor de wyze, waarop hij, voo»- een zeer groot deel buiten den gewonen kantoortijd, zoo wel by het opmaken der kiezersiy«t volgens de nieuwe voorschriften, als bij de regeling der verkiezing zijn taak heeft vervuld. Onderstaand adres ia door het Bureau voor Arbeidersrecht, afdeeling van den Helderschen Bestuurdersbond aan den Raad gezonden Ondergeteekenden, optredende resp. ais Voorzitter en 2de Secretaris van den .Helderschen Bestuurdersbond", omvattende ruim 700 leden, kennis genomen hebbende van het ingediende voorttel dor Soc. Dam. Raadsfractie, betreffende bek in te voeren rijka rantsoen voor gasverbruik, en de boete over de maand Mei niet van toepassing te verklaren, betuigen hierdoor aan dit voorstel hunne voilo instemming en dringen er bQ Uwen Raad ten sterkits op aan deze voor etellen onveranderd aan te nemen. Met verschuldigde Hoogachting, Voor den H. B. B., 0. Hïijblok, Voorzitter. C. Fasol, 2de Secretaris, Voor het eind-examen der Handolsdagschool te Alkmaar slaagde onze plaatsgenoot, de heer B. W. Tielrooy. Da heer J. Noot, agent van politie alhier, is dezer dagon bevorderd tot brigadier. Tot agent van politie alhier is aangesteld de heer P. Peters, van Amsterdam, werkzaam als bureel- ambtenaar aldaar. Arbeidsbeurs. Do Gemeente Arbeidsbeurs gaf over d6 maand Juni de volgend# resultaten. Aanvragen vse werkgevers kwamen in om: 4 timmerlieden, 2 schilders, 1 telefoonwerker, 3 kantoorbedienden, 1 voerman gemeentereiniging, 1 letter zetter, 3 losse werkliedeD. Totaal15 personen. Aanbiedingen kwamen in van2 timmerlieden, 1 telefoon werker, 19 kantoorbedienden, waarvan 3 beneden 18 jaar, 4 voerlieden, 1 letterzetter, 1 vlechter, S stokers, 1 machinist, 8 amidbankworkera, 15 losse werk lieden. Totaal: 50 personen, waarvan 8 beneden 18 jaar. Geplaatst werden2 timmerlieden, 1 telefoonwerker, 1 voerman gemeente reiniging, 1 letterzetter, 8 kantoor bedienden, 3 losse werklieden. Totaal: 11 personen. Varplagiagsparaonaal Urgentieraad, afd. Helder. Be afd. Helder van den Nederland- echen Urgentleraad constateert met genoegen, dat reeda 24 dames zyn opgeleid voor hnlpverpleegster, en wol voor alle diensten. Een aardig gotal, 24, maar 't moes ten er meer, 't moesten er 100 zijn. Want niet alleen, dat 't voor zich zelf oen grooio voldosning is te weten, dat men op de hoogte is van den verplegingsdienst, maar ook, mocht ooit het noodlottig uur aanbreken, dan kan men onschatbare diensten bewijzen. 't Zal toch niet noodig zijn, zegt men. Wy hopen het vurig. Maar 't kan noodig zijn, nog altijd is het gevaar niet geweken, en dan kan men het niet meer gaan lseren. Ea het zou toch een eeuwige scDande ziju voor ons land om, nu we zooveel tyd hadden, niet gereed te z(jn. Welnu, vrouwen en meisjes uit alle standen, die dit leestals er eerst daags weer oen oproep komt voor den nieuwen opleidingscursus als verpleegster, geeft u dan ep in grooten getale. In den eoraten tyd zjjn het slechts enkele uren per week, die ge beschik baar moet houden. Later komt ge dan in de praktijk. En mochten wij, wat wy van harte hopon, niet in den oorlog betrokken worden, dan hebben wij toch iets geleerd, wat altijd in het leven te pas komt. Wat geleerd is, is nooit verloren. Urgentleraad, afd. Helder. Huldiging k. P. Stsalmin. Men verzocht ons het volgende te plaatsen. Op overweldigende wijze is Zaterdag avond het opDieuw gekozen Kamerlid de heer A. P. Staalman, in zijn oude woonplaats den Helder gehuldigd. Be heer Staalmanwerd met Mevrouw door het Bestuur per open landauer van den trein gebaald. Zeer velen hadden zich voor den nitgeng van het station verzameld. Om half acht waren de beide zalen van het Tehuis voor Militairen stamp vol. Bij het binnentreden van den nieuw gekozene zong de menigte hem afcaadde toeDat 's Heeren zegen op U daal. Het was een machtig, indrukwek kend moment. Da voorzitter vau de afdeeling hield een peroratie, tintelend van verheugenis, dat eindelijk weer de overwinniug waarvoor zoovele malen du gevochten was, woer be haald is. Toen werd door de ganiche ver- idering uit vollo borst aangeheven 3 strijdzang van de Christen-Demo craten: .Staat Christen-DemocratoD, naar 't Woord van Gods gericht" enz. (Deze strijdzang is verkrijgbaar bö den Party-Secretaris, P. P. Hartendorf, Pietar Kiwstraafc 48 Haarlem). Gblukwenschen werden achtereen volgens uitgesproken door den secre taris van de Held. Viesch.Vereenlging, door den voorzitter van de VereenigiDg van Gepen sloneerdendoor het Bestuur van de werfvereeniging .Onderling Belang" en door verschillende groepen vau arbeiders en particulieren. Een schat van bloemen werd aangeboden, waaronder een koloesale bloemen mand, eon waar prachtstuk, bijna niet te dragen, door de trouwe vrienden van 's Rijkswerf. Baarna werd een korte feestrede gehouden door den hoor Hartendorf, die aanspoorde steeds moedig voort te gaan. We hebban recht op meer, Staten en raadzetels komen ons toe eu daartoo moeten wy allen doen wat wij kunnen. Toen was het woord aan den heer Staalman om zyn harteljjken dank te betuigen aan de kiezers van den Helder aan zyn kiezers, want of schoon gekozen nu voor 'I goheele land. Ben Helder zal ik biyven be schouwen als 91 y n District, daar heeft m\jn politieke bakermat gestaan. Niet te vergeefs zult gy mij uw ver trouwen hebben geschonken,dat verzeker ik u. Toen, na het zingen van het bekende psalm versGeloofd zij God met diepst ontzag, huldigde de heer Hartendoif de ruim tachtig jarige moeder van den heer Staalman, die mede aanwezig was. De heer Staalman sloot daarna zelf met dankgebed dit sympathieke samenzyn. Toen was het oogenbllk gekomen om den heer Staalman persooniyk geluk te wecschen. Byna een file zonder eind vormde zich en de harteiykste wenschen werden geuit. Oude vrouwen byna niet mser in staat te loopen, liepen de tranen over de wangen. 't Was een schitterende huldiging en een machtige aansporing voor do voorstanders van de Cbr. Democratie om onvermoeid en onversaagd voort te gaan zoo als de strijdzang zegt: ,By 't Ideaal volhardend geretkeud in Gods Woord". Economischs Bond. Onder voorzitterschap van den heer J. C. Becker, leeraar der Zeevaart school alhier, had Dinsdagavond de aangekondigde vergadering van den E. B. plaats. Het doel was om te komen tot definitieve oprichting van een afdeeling alhier. De voorzitter opende met een har- teiyk woord van welkom, zette het doel dezer vergadering uiteen, en bracht duidelijk naar voren dat de E. B. de organisatie is, waarbij ieder niet in do partypolitiek verstarde zich gemakkelijk zal kunnen aan sluiten, daar de E. B., wars van partijpolitiek, tracht te streven voor bet algemeen belang, hetgeen samen moet brengen. De Heer Honing, voorziter der afd. Alkmaar, voor dit doel over gekomen, gaf een overzicht over het ontstaan van den E. B. en hoewel ten volle waardeerende hetgeen do pelitieke partijen met het oog op de wetgeving tot stend hebben gebracht, is hetgeen bereikt wordt dikwyis partijdig, soms zelfs niet in het al gemeen belang, terwyi de politieke twisten de vlugge afdoening van de wetgeving zeer belemmeren, soms zelfs verhinderen. Veel hoop dat bet algemeen belang boven het party belang zal worden gesteld is er niet. Een helder overzicht van doel, streven en organisatie van den E. B., welke niet dan noodgedwongen ais politieke party wil optreden (organi satie is hoofddoel) volgde. Bo orga nisatie is geheel anders dan die per politieke partyen. Waar by deze laatsten slechte gedurende do stem- busstryd de kamerleden voeling hou den met de kiezers, en na de stem ming het werk der kiezers feitelijk eindigt, wil de E. B. juist Da de verkiezing het werk der kiezers laten beginnen. Be organisatie o.a. in be roeps- en in bedryftgroepen (in den ruimston zin des woords) zoowel van werkgevers als werknemers welke allen diiekt of indirekt in het Hoofd bestuur vertegenwoordigd zullen zyn, waarborgt goede voorlichting van bet Hoofdbestuur en de met het H. B. in connectie staande kamerleden. Ook zal de E. B. productievernieti- gonda arbeidsgeschillen,door algemeen overleg van de ln één Bond samen werkende werkgevers en werknemers, verminderen. Be heer Honing eindigde met een woord van opwekking om toe te treden als lid van den E. B., opdat de organi satie, waarmede ieder niet bevoor oordeelde kan sympathiseeren, tot haar recht komen. Ba hoer Bakker hierna het woord voerende bracht scherp naar voren hoe de zeelieden nog ernstig lijden onder de stembuspolitiek, waardoor de wetgeving betreffende hunne rechte positie allertreurigst is. Ter Illustratie werd erop gewezen dat het Wetboek van Koophandel haarfijn regelt hoe da verhouding van eon zeeman tot zyn wetgever is, wanneer hy slaaf wordt gemaakt door Barbarijnacho zoeroovers, doch men er niets in vindt wat slaat op de Stoomvaart. In dn ongevallenverzekering zyn de zee lieden niet opgenomen, hoewel met bet oog op verongelukken en bedrijfs ongevallen dit toch één der gevaar- ïykete beroepen ia. Ook ie by de invoering van bet nieuwe kieastelsel den buitengaats ztjnda zee- en vis- scherlieden de uitoefening yan hun stemrecht niet gewaarborgd. By de gelegenheid tot het stellen van vragen kwam o.a. de vraag binnen .Brengt hst lidmaatschap van den E. B. stombueverplichtingen mede V" De heer Honing beantwoordde deze vraag over hat algemeen ontkennend en veegde hieraan toe dat te Alkmaar iemand, welke deze opvatting niet deelde verzocht was zyn toetreding tot na 3 Juli uit te stellen. Hierna werd overgegaan in eene Huishoudeiyke vergadering en het Bestuur benoemd. Bit bestuur zal aanbiyven totdat het Huiahoudeiyk Reglement der Afd. is aangonomeu. Het voorloopig Bestuur bestaat uit: J. C. Beckor, leeraar aan de Zoe vaart- school alhior, Voorzitter; Mevr. Dr. A. Krieger-van VleutenL. J. Büller, Off. v. Gezondheid le klasse; G. J. Timman, Architect; J. M. de Vos, 2e off. Groote VaartJ. A. R. Löbler, Sgt. GenieJ. W. K. Tfll, Lt. ter zee 2e kl., Secretaris-Penningmeester. - By Kon. besl. van 5 Juli ia, met ingang van 1 September 1918, aan D. Inklaar, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als leeraar aan de Rykshoogere burgerschool te Helder. BINNENLAND. Da Kabinetscrisis. Be Koningin heeft gisteren in audiëntie ontvangen de heeren C. van der Voort van Zyp, mgr. dr. W. H. Nolecs onden minister van staat jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, allen loden van de Tweede Kamor d3r Staten-Generaal. Onzekerheid. „Be Telegraaf" meldt: Naar wy uit parlementaire kringen vernemen, staat er omtrent do op lossing van de kabinetscrisis nog niets vast en speciaal niet in zake de vraag of er een ministerie uit de rechtorztjde zal optreden. Wel kunnen wy mededeelen, dat een zuiver rechts ministerie onwaar- schynlyk wordt geacht. Niettemin ia er onder de vooraan staande mannen van links een sterke Deiging, om het daarheen te dry ven. Be meest linksche staatslieden willen de rechterzyde thans wel met het bewind opknappen, maar onder de mannon van rechts zelf ia er r- geiyk men trouwens reeds heeft kunnen conotatoeren verdeeldheid. Hat feit, dat de Koningin heden de parlementaire leiders dor drie reebt- sche partijen heeft ontvangen, wyst er op, dat zy reeds adviezen, om een rechte ministerie te doen vormen, heeft gekregen en zich nu van de geneigdheid der rechterzyd6 daarom trent wenschte te verzekeren. Aan bekwame mannen, om eon kabinet te vormen, ontbreekt het de rechterzyde op het oogenbllk stellig niet. Het is alleen maar de vraag, of zy het in politleken zin zal durven wagen. Een parlementaire meerder heid heeft zy niet en daarom rust op haar geen constitutioneele ver plichting. Jhr. Loudon gezant te Washington? Naar ons uit een kring, die op op diplomatiek gebied doorgaans goed op de hoogte bleek, op de meest stellige wyze wordt verzekerd, zal jhr. Loudon, minister van buiten- landsche zaken, binnenkort door de Koningin worden benoemd tot gezant te Washington. (Tel.) Dia niet terugkomen. Be Kamerleden, die niet terugkomen vrywillig of gedwongen zyn de volgondeLimburg, Koster, Be Vlam, SibiDga Mulder, Ankerman, Mendels, Smeecge (32 dienstjaren!), Knobel, Bichon van Yselmonde, Jannink, Van Gllse, Van Vliet, Eland, Bulnstee, Schimmelpennlnck, Ter Spill, Van Leeuwen, Be JoDg, Van Foresst, Hu- breebt. Van Hamel, Nieratrasz, Boisse- valn, Roodenburg, Heerea,Van Idsinga, Van da Velde, Brummelkamp, Gerrit- son, Eerdmans, Van Volienhoven, Roodhuizen, IJzerman, Jansen, Se Kantor, Brion, Van Kaalte, Patljn, Van Bast, Janssen, Beckara, Van Sasse van Usselt en Van Viy'men. Wegens zijne verkiezing tot lid van de Tweede Kamer zal mr. dr, J. Schokking te Leiden emeritaat moeten nemen als Ned. Herv. prod. Hat convool. Biyken* van Hr. Ms. .Hertog Hen drik" ontvangen bericht is het con- vooi naar Ned.-Indié den 7den dezer te 3 uur v.m. overeenkomstig het reisplan Skudesnessfjord binnenge- loopen. Londen, 8 Juli. In een hoofdartikel van de .Times" waarin de regeering wordt aangevallen wegens de .ver nederende en onbegrypelyke" houding tegenover het Nederlandsche convooi, wordt gezegddat die houding een precedent schept voor het afataan van het recht van onderzoek, dat tegen Engeland zou kunnen worden aangehaald." Het Handelsblad teekent bierby aan .Dwaze opmerkingen sjs deze kun nen niet alleen aan domheid, maar moeten ook aan kwaadwilligheid worden toegeschreven. En dat kwade wordt wellicht niet eens in de eerste plaats ons, maar de Engelsche re- gesring toegedacht." Op desbetreffende schrifteiyke vragen van den heer Knobel heeft de heer De Jocga, minister van oor log, ad interim minister van marine, het volgende antwoord gegeven: Ben 18den Juni zyn ter hoogte vau Katwyk of in de omgeving daar van voorzoovsr dezerzyda bekend, geen Engelsche kruisers oi andere Engelsche oorlogsschepen gezien. Het niet-uitvaren van het konvooi naar Indié houdt dus geen verband met de aanwezigheid aan onze kunst van een Engelech smaldeel. Het vertrek van het konvooi heeft inttisscben plaats gehad. Da „Nlauw-Anitardam". By het departement van buiten- landsche zaken ie bericht ontvangen, dat de Niéuw-Amsterdam" den 8den Jnll New-York verlaten heeft. Be .Hector" eu de .zyidyk" zullen eer lang vertrekken. Be „Nienw-Amster- dam" heeft 137 le kl., 178 2e kl. en 245 fie kl. passagiers aan boord. Naar wy vernemen, bestaat de lading uit 9954 ton meel. Aankomst van ds „Hollandia". Het stoomschip .Hollandia" is gistermiddag te 5 uur te IJmuiden binnengekomen. Na een afwezigheid vau tien maan den, of als gy 't héél precies wilt weten, tien maanden en ééa dag, is de .Hollandia", van de Lloyd weder te Amsterdam gemeerd, en groot was het aantal belangstellenden dat gisteravond hst schip en zyn opva renden te Amsterdam welkom heette. Rteds geruimen tyd voor de .Hol laudia" in zicht was, stond het pu bliek j langs de Sumatra-kade ge scbaard en voor de loodsen van de Lloyd wachtten familieleden van pas sagiers vol ongeduld het oogenbllk waarop zy hen, die van verre kwa men, de hand konden drukken. Toen tegon half tien de boot zichtbaar werd, kwam er geen einde aan het ge wuif en naarmate de .Hollandia" naderde, zag mon, dat ook aan boord die groeten werden beantwoord. Vry spoedig lag het schip voorde kade en kregen wy gelegenheid bier en daar een passagier „aan te klam pen". De reis was in elk opzicht voorspoedig geweest en leverde dus weinig stof voor interviews. Den 15den Juni had de .Hollandia", die zooals men weet 4600 ton meel aanbrengt, New York verlaten en twee dageD later bevond men zich in de haven van Halifax, waar het schip tot den 27sten Juni voor anker bleef. Over de behandeling aan boord was men buitengewoon tevreden. Er werd gesproken vau zuiver witte brood, van kip en vleescb, van sinaas appelen en tal van andere tekkernyen die wy ons alleen nog maar uit lang vervlogen tyd herinneren. Onder de passagiers van de .Hol landia", wier namon wy hieronder vermelden, bevonden zich 7 gezag voerders, 57 officieren en 20 onder officieren van de navolgende in beslag genomen Nederlandsche schepen .Koningin der Nederlanden", .Roe pat", .Rondo", .Borneo", .Bali", .Batjan" en .Celebes", allen vau de maatachappy .Nederland"; ,Ze6lan dia" en .Gooiland" van de Koninkiyke Holl&ndsche Lloyd.Pollux", „Clio" „Adonis" en „Bachus" van de Ko ninklijke Stoorabootmaatschappy .Ophir" van de Rotterdamache Lloyd „Bussum" van de Mij. .Oostzee"; .Jan van Nassau" van de Kon. West- Indische Mail, en de .Jobshavon" van Gebr. Van Uden te Rotterdam. Be „Nlenw-Amsterdam" brengt nog 700 opvarenden van in Amerika ach tergebleven schepen mede. Be état-major van de „Hollandia" bestond uit de heeren J. N. KolkmaD, gezagvoerderMaars, eerste stuur man Van Beek, eerste machinist Cb&telain, administrateur, en dr. Wi- baut, die als geneesheer de reis mee maakte. Loodienpensioenen. Be heer C. Verheul, geponsiocneerd zeeloods te Rotterdam, beeft namens een groot aantal gopensionnaerde zeeloodsen on weduwen van zee- loodsen, een adres aan de Koningin geriebt, waarin hy er op wyst, dat de terugwerkende kracht der Loods- pensioenwet 1905 slechts gaat tot 1 April 1916, tengevolge waarvan talrijke anderen worden uitgesloten van de voordeelen der nieuwe be palingen. Bo zoeloodsen vragen, zoo spoedig mogeiyk verbeteritg te bren gen in hun ban taan. Nieuwe Zllverbons van f 2.50. (Officieel.) Binnen weinige dagen zullen Ryksdaalderbons van eon nieuw type in het verkeer worden gebracht. Het uiteriyk van de nienwe bons is vastgesteld by Koninklyk bealuit van 14 Juni 1918 (Staatsblad no. 357). De reden voor dezen maatregel is gelegen in de wenschelijkheid van meer waarborgen tegen pogingen tot namaak ta verkrygen dan de tot dusver uitgegeven bons opleveren. Het zou uit den aard der zaak wenscheiyk zyn de thans in omloop zynde bons van f 2 50 op korten termyn in te trekken. Bit is echter buitengesloten als gevolg van de zeer groote behoefte van hot verkeer aan zilverbons door het dwaze en onbehooriyke vasthouden van guldens en ryksdaalders, Voorloopig moeten derhalve beide soorten bons van f 2.50 naast elkaar in het verkeer biyven totdat een ruim voldoende hoeveelheid yan de nieuwe bons gereed is. Het bovenstaande beeft geen be trekking op bons van f 1. Tenslotte zy er, ter voorkoming van misverstand, met nadruk op gewezen, dat alle thans in omloop zijnde bons, evenals de eerlang uit te geven nieuwe bons van f 2.50, wettig betaalmiddel zyn en blijven, zoodat zy op geiyken voet als tot dusver, in betaling moeten aange nomen worden. Thu vsr vllerbladae. Eeu zeer goede plaatsvervanger voor thee is het blad van de vlier- bqom. Flink gedroogd komt een aftreksel hiervan den theesiflaak zeer naby, zooals wy on» persooniyk konden overtuigen. Daar er wel menschen zyn, die don vlierboom in hun tuin hebben, meenden wy goed te doen boa hier opmerkzaam op te maken, Aardappslih. Men schryft uit Bovenkarspel: Zaterdag was aan de groentemarkt „De Tuinbouw" de aangevoerde hoe veelheid aardappelen 42 500 zak, torwyi slechts 4000 zak geplaatst kon worden. Do tuinders moesten dus 9/io van den aanvoer weer mee naar huis nemon, in de hoop, dat ze 't aanstaanden Binsdag (de markt van Maandag was reeds afgezegd) zouden kunnen kwijtraken. Bat 't zoo zou gaan, nu in 't drukst van den aardappeltyd, was wel te voorzien, daar men hier zoo goed als geheel voor export naar Bultsch- land werkt. Het is evenwel te voorzien, dat de aardappels als vcedsel weldra in ons land broodnoodig zuilen zyn en daarom werd de maatregel getroffen, om het rooien in oen langzamer tempo te doen gaan. Vandaar, dat Zaterdagavond door den omroeper word bekend gemaakt, dat men voor loopig slechts 66 van den normalen aanvoer (biykend uit de boekon der markt van hst vorige jaar) zal mogen vermarkten. Aardappelen naar Dultichlaad. Het Ned. Corr. bureau meldt ons inzake den uitvoer van Aardappelen naar Buitscbland en de daartegen over bedongen contra praestatie, dat tegenover den uitvoer van 2000 waggons aardappelen, een hoeveelheid die beantwoordt aan ruim 5 dagen consumptie hier te lande, staat de Invoer van 5000 waggons k 10 ton kolen, zoo mcgeiyk gaskolen, waar mede ongeveer voor 20 dagen in de behoefte der gasfabrieken zal kunnen worden voorzien. Worden minder aardappelen uitgevoerd, dau zullen ook evenredig minder kolen worden Ingevoerd. Geiyk bekend, mosten bovendien evenveel aardappelen be schikbaar worden gesteld voor Enge land, als naar Buitschland worden uitgevoerd, d. w. z. de behoefte van Nederland voor ongeveer anderhalven dag. Inzamalan van boombladeren, brand netels, vrouwenhaar anz. Op hoog bevel moeten de school gaande kinderen in Buitschland zich bezig houden met het verzamelen van theelood, capsules, boombladeren, brandnetels, uitgekamd vrouwenhaar en in den aanstaanden herfst van beukenoten. Zy krijgen hiervoor vry- stelling van het onderwysde in zameling moet plaat» hebben onder toezicht der onder wyzers. Be oigenaara van boomen zyn gehouden het af plukken van boombladeren toe te staan. Het loof hooi, dat door bet drogen der bladeren wordt verkregen, ia bestemd voor de legerpaarden. Het droge loofhooi wordt betaald met 18 Mark per centenaar (100 pond), de brandnetels met 14 Mark per centenaar. Het vrouwenhaar wordt gebezigd tot het dichtmaken der onderzeebooteu. Rijkskantoor voor Suiker. Bo Mia. v. Landb. heefB met 1 Juli opgeheven de Rijkscommissie van Toezicht op de Suikervor. onder toe kenning van eervol ontslag aan voorzitter, leden en secretaris van die commissie, en onder dankbetuiging, en bepaald dat het Suikerdistributie kantoor in den vervolge zal zyn ge naamd Rykskantoor voor Suiker. In alle beschikkingen en bekend makingen zal in stede van deRyks- commissie v. Toez. op de Suikervor. en van het Suiker distributiekantoor worden gelezenRykskantoor voor Suiker. Aan dit Rykskantoor zal worden toegevoegd een Commissie van Ad vies, waarin benoemd zyn tot leden K. Waliave Boistevain Hat te Bloamandaal gevonden lijk. Eaar'em 8 Juli. Hst te Bloemen- daal gevonden lijk is inderdaad ge bleken afkomstig te zyo van een Haagacke dame. die verpleegd, is geweest in het gesticht Loosduinen. Gesneuveld. Wy vernemen dat Charles Chouil- let, zood. van den predikant by de Waalsche Gemeente te 's-Gravenhage, den 22en Mei, den datum vau zyn 20»ten verjiardag, by Reims is ge sneuveld. De duizendste. Iq het quarantaincikarpp te En schede is de duizendste uit Buitsch land ontvluchte krygsgevangene bin nengebracht. Sedert 9 Aug. 1917 is deze inrichting geopend, E.n b,Ml. Een geit, toobahoorende aan den heer Oly te Broekerschouw, is op vresselyïe wyze mishandsidzonder eerst het beest te dooden, besft men de beste bouten afgesneden. Be dader ia te Buiksloot aangehouden. Sleohte administratie. In de gemeente Noordscharwoude (N.-H.) zyn elf kiezer» niet op de klezeraiyet geplaatst, onder wie eeni- gen der oudste en meest geachte ingezetenen. Te Zaandam komen ongeveer 200 namen niet voor op de kiezerslijst. De moord to Harderwijk. Men meldt uit Hardefwyk: Na langdurig onderhoek, opgedra gen aan den commissaris van politie, den heer J. W. Felix alhier, ia ein- deiyk uitgekomen wie den Hplland- schen soldaat W. Kruidenier uit Charlois heeft vermoord. Het ia de 19 jarige Hollandeche soldaat M. P. d. K., ook uit Charlois, die by dezelfde compagoie diende en naast Kruide nier op de kamer sliep. Hy heeft thans volledige bekentenis afgelegd en verklaard uit geldvergelegenheid de daad bedreven te hebben. Een gedeelte van het bedrag heeft by aan een vriend in bewaring gegeven. Be portemonnaie met inhoud heeft hy in een bosch verstopt. Tevens verklaarde hy, dat geen Belgische geïnterneerde of wie ook anders met deze daad iets heeft uit te staan. Met een knuppel had hy den ver- slagene onverhoeds op het achter hoofd geslagen, efi, meenonde, dat hy slechts bewusteloos' was, bad by hem van zyn geld beroofd, daarop was hy zoo spoedig mogeiyk door de boscbjes verdwenen. Flataoagaluk. Gisterochtend reden in het Qaagsche Bosch twee wielrydende dames elkaar aan. Een der dames viel met het hoofd op de steenen en was onmiddeiiyk dood. Be tweede reed dadeiyk weg en bleef onbekend. Van bei Wastel|Jk front. Berlyn, 8 Juli. Omtrent een aan val, door een onzer watervliegtuigen a^n de Tbeemsmonding op twee En gelsche duikbooten ondernomen, ver nemen wy de volgende bijzonder heden Een afdeeling watervliegtuigen was den 6en namiddags van de Vlaamsche kust vertrokken om verkenningen te doen. Voor de Tbeemsmonding na men onze watervliegtuigen een En gelsche duikboot waar, dis C 25 ge merkt was. Onze vliegtuigen vielen de dnikbept met machinngeweren aan, Be zich aan delf bevindende bemanning word gedood. Bo comman dant vuurde met een karabijn op de vliegtuigen, totdat ook hy viel. Het gevecht had 35 minuten geduurd. Toen onze vliegtuigen den terug tocht aanvaardden, dreef de duikboot stuurloos in de rivier. Een tweede afdeeling vliegtuigen, die gewaar schuwd was, trof de C 25 aan, die door de E 51 op sleeptouw was ge nomen. Onmiddeiiyk werden bommen op beide vaartuigen geworpen. Het gevecht werd afgebroken toen de munitie verbruikt was. Het eskader onder Christiansen, dat dadeiyk weer naar de plaats van het gevecht was gevlogen, consta teerde, dat de C 25 biykbaar in zin kenden toestand aan de Theems dreef,0 terwyl de andere boot zwaar beschadigd door toegesnelde Engel sche torpedojagers op sleeptouw werd genomen. Onze vliegtuigen keerden ongedeerd naar hun haven terug. Parys, 8 Juli. Officieel avondbericht. Bezuiden de Aisne hebben de Frau- sche troepen hedenochtend over een front van drie K.M. een aanval op de Buitache stellingen aan den zoom van het bosch van Relz en in de streek benoorden Longpont gedaan. Zy zyn 1200 meter vooruitgekomen, hebben de hoeve van Chavigny vor- meesterd, alsmede den bergkruin noordelijk en zuiaeiyk van deze boevs. Het aantal gevangenen bedraagt tot dusver 847 man, waaronder vier officieren. Da ieruglrakkands beweging der Oostenrijkers. Di Plira Delta ontruimd. Weenen, 7 Juli. Baar de Piave- delta niet zonder zware offers zou kunnen gehandhaafd worden, hebben wy onze daar staande troepen naar de dampositie op den Oosteiyken oever van den hoofdarm der rivier laten terugtrekken. De beweging werd uitgevoerd in den nacht van 6 op 7 Juli. Ten Oosten van den Monte Peitica heeft het dappere Otocacer infantorie- regimont No. 79 krachtige Italiaan- sche aanvallen in .bloedige gevechten van man tegen man afgeslagen. Rome, 6 Juli. Na een onafgebroken strijd, die 5 dagen duurde gn dia zeer hardnekkig was door de rnoel- ïykheden, welka 't terrein opleverde, ia de tegenstander volkomon naai den linkeroever van de Piave Nuovo gedreven. Be herovering van het gehoeie kustgebied tusscben de Silo en de Piave, dat door den vyand bezet was en dat hy sinds November uit allo macht poogde te behouden, bekroont schitterend de overwinning, dqor ons in den eersten grooten slag bevoch ten, terwijl hierdoor tevens do be schermingszone van Yenetié ver--; ruimd wordt. Yan 15 Juni af tot heden hebben wy 623 officieren en 23911 man ge vangen genomen; 68 kanonnen, 65 bommenwerpers, 1234 mitrailleurs, 37105 geweren, 49 vlammenwerper*., 2 ongeschonden vliegmachines, 5 millioen cartouches, vele duizenden projectielen, eon hoeveelheid sapaurs-, telefoon- en brugmateriaal on uitt ruatingsstukken zyn ons in handen gevallen. Buitendien zjjn wy weer )n 't volledig bezit geraakt van de artillerie, het materiaal en de wapenen in de vooruitgeschoven zone, welke wy in de eerste phase van den stryd hadden moeten achterlaten. Ds Ouitsche gezant te Moicoit vermoord. Zaterdqg brachten twee heeren aea Duitichen gezant te Movcou een be zoeken voraochten om een onderhoud, dat hfin door graaf Mirbach in byztjn van den legitarieraad Riezler en een in de kamor aanwezigen Buitscben officier werd toegestaan. Beide onbe kenden trokken hun revolver on schoten op den gezant, waarby zy hem licht aan hot hoofd wondden. Voordat het hun kon worden bele$; wierpen zy daarop een paAf h.apcv' granatec en redden zich 'dqor sprong uit het venqtef op de straat. Graaf Mirbach, die zwaar gekwetst werd, is zonder het bewustzyn her kregen te hebben, kort daarop over leden. Be beide anderen bleven on gedeerd. Men ia er helaas tot d^avt^ niet in geslaagd de ^bordenqaric te vindon eu te arrenteeren. Efet resultaat van het onmiddeiiyk ingesteld onderzoek leidt tot het vermoeden, dat men hier te doen heeft met in dienst der Entente staande agenten, De links-rrevolutionnairen hebben bekend, deu moord op den Dultachc.n ezant te bedreven hebban. Hunne in en schouwburg ingesloten vertegen woordigers zyn gearresteerd. In de stad zyn op verscheidene plaatsen gevechten der tegen-revolutionnairen tegen de Bolsjowiki ontbrand. Tot dusver hebben zy een gunstig verloop voor de Bolsjewiki. Alle leden het gezantschap en d$ auüere ver tegenwoordiger? der Dultsche over heid z^n ongedeerd. De oantra-revolutloneire beweging in Ruilend, Moskou, 7 Juli. Te Moskou is da staat van beleg afgekondigd. Hot gisterennacht 'door de linksche revo lutionaire aocialisten bezette telefoon- en telegraafbureau is door deboisje- wiki enxele uren later heroverd. Be in hun kwartieren door de artillerie beschoten linksche revolutionaire socialisten hebben in den loop van gisteren bsmiddelaars gezonden. Do bolsjewiki elschten onvocrva^doiykè; onderwerping. wyolutionaire'aodi.- aliaten zouden 'ook een oproeping tot alaking hebben gericht tc.t het spoorwegpersoneel. Biykbaar hebben ze echter een weigering gekregen, Geruchten dat in P-etersburg, Jaroslof en andere steden een opstand ia uitgebroken, worden door de regeering ongegrond genoemd. Be linksche revolutionaire sodalis ten hebben gisternacht een bulletin uitgegeven, waarin ze meedeelen, dat graaf von Mirbach door de terroris tische groep van linksche revoluti onaire socialisten ia gedood. Volgen? mededeeling dar regeering hebben dv tot duever gearresteerde leider# dal- revolutionaire socialisten, waaronder mevr. Spirldonova zich bevindt, be kend dat de aanslag met medeweten van de partyleiding is geplaagd, ten

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2