DE OORLOG. Beperkte dienstregeling op de Hollandsche Spoor, PLAATSELIJK NIEUWS. Stedelijke Muziektent. Be bouw van de stedefljko muziek tent ln het plantsoen tegenover het station is de laatste paar weken snel opgeschoten, en dezer dagen is de laatste hand eraan gelegd. Het is een mooi stuk werk zooals het daar staat en strekt den Helder tot eer. Wh kunnen hiermede voor den dag komen. Ook de plaats ie gunstig ge kozen tuaachen het groen der hoornen en heesters komt het gebouw schil- delachtig uit, zonder dat het zich opdringt en ook zonder dat bet storend werkt op het geheel. Het plan ie Zaterdagmiddag de tent intewijden met een concert van het Stedelijk Muziekcorps. Het programma hiervoor zullen wy dezer dagen pu- bliceeren. Bes avonds zal door het stafmuziekkorps der Kon. Marine, onder directie van den heer A. L. Hazebroek een concert worden ge geven. Bit is do burgery aange boden door de marine autoriteiten. Naar wy vernemen ia het programma met bizonder veel zorg samengesteld. Bit concert is dan tevens een soort inwyding van de feestelijkheden, die des anderen daaga beginnen. Wij nemen deze gelegenheid waar een beroep op het publiek te doen om mede te werken aan de hand having van de stilte gedurende de muziek. Als nu ieder voor zich mede werkt, zal men langzamerhand er aan gewennen gedurendo de muziek stil te zijn. Wy kunnen hieraan nog wel toevoegen, dat het concert der stafmuziok bedoeld is als eene proef noming. Slaagt die proefneming, dan zal men vermoedeiyk geregeld open lucht concerten der stafmuziek krij gen. Maar slaagt de proefneming niet, wordt hét publiek te luidruchtig en te lastig, dan zal men wel geen verdere concerten van de staf meer te hooren krygen. Be beer H. A. Maas, alhier, is geslaagd voor het eind examen der Electrotechoische school te Amster dam, diploma A. Onze plaatsgenoot, de heer A. Slingervoet Ramondt, scheikundig Ingenieur, leeraar aan hot Kon. In stituut der Marine, Is onlangs benoemd tot buitengewoon lid van den Octrooi- raad. Vanirltoht ziekten. Wy maken belangstellenden op merkzaam op de lezingen die over de beitryding der voneriscbe ziekten door den officier van gezondheid J. E. Houcoop, zullen worden gehouden in «Tivoli" op Donderdag, Vrydag en Maandag aanstaande, dei avonds te 8 uur. E«n Jubileum. Donderdag 18 Juli a.s. zal Mej M. Metzelaar-Benkor Huneman den dag herdenken, waarop zy zich vóór 2B jaar in deze gemeente als vroedvrouw vestigde. Urgantlsraad. Verpleegster«Cursus Op een andere plaats in dit blad treffen we een advortentie aan van de afdeellng Helder van den Urgen- tieraad. Een enkol woord van opwekking mag genoeg zyn om de aandacht te vestigen op het werk, dat de Urgentieraad onderneemt. Wö schreven 't btj een vorige ge legenheid alde tijd kan komen dat er dringend gebrek is aan verple- gingspersonaei. En dat kweekt men niet in een paar weken op. Goed onderlegde, practlech ont wikkelds verpleegsters zyn Doodig, en de gelegenheid om dit te worden staat weer open. 'tla nooit. weg. 't Komt altyd te pas, ook als men zelf een huisgezin sticht. Het ia zoo ge- makkeiyk meegenomen, die kennie. Daarom vragen wy aan de vrouwen en meisjes van den Helder: geeft u op tot het volgen van onzen Cursus voor hulp verpleegster. Man kan zich ook voor andere diensten opgeven, b.v. voor de post, voor administratie of voor de huis houding. Wilt ge meer inlichtingen, vervoeg u dau by de dames-bestuur deren, op de dagen van inschryving, dat Is op Woensdag en Bondardsg a.s. van 10—12 en van 2—5 uur,ln de voorzaal van Casino. Spisssclis griep. Aan boord van Hr. Ms. «Noord brabant" te Yliseingen zijn de com mandant en 35 schepelingen door de Spaaniche griep aangetast. Be Spaansche griep is op tal van plaatsen in ons land uitgebroken, vooral in bet Oosten van ons land. Hier ter plaatse zyn thans ook vele gevallen geconstateerd, zoowel onder de burgerbevolking ali onder de militaire. van een rechtsche meerderheid in dit geval niet ten volle kunnen getrok ken worden. Geenszins is hiermede due gezegd, dat een rechtsch kabinet niet de op lossing van dese crisis vormen zal. Evenwel zal de formatie wel uit de- handen van mgr. Nolens in die van een anderen staatsman overgaan." Be Tgd meldt Hoe vereerend deze opdracht ook moge wezen voor de Katholieke party in bet algemeen, en den voorzitter der Katholieke Kamerclub in het byzonder, het zou voorbar'g wezen, om er nu reeds stellige conclusies uit te trekken over de wyze, waarop de crisis zal worden opgelost. Een naar aanleiding vau deze op dracht reeds gegeven stellige ver onderstelling in een rechtsch blad dan ook slechts verwarrend kunnen werken. Voor het oogenblik is bet eenig stellige dat aan mgr. dr. Nolens op dracht is gegeven en dat dr. A. Kuyper om gezondheidsredenen ln het buiten land vertoeft, terwyi de heer Iden burg, die evenals sommige andere antirevolutionairen niet ln alle deelen accoord gaat met het bekende «Standaard" artikel, met mgr. Nelens voeling hield, evenals jhr. mr. De Savornin Lohman e. a. Be H&agsche correspondent van de «Stand." meldt: Naar in welingelichte kringen verzekerd wordt, bestaat volstrekt geen zekerheid dat de heer Nolens de opdracht tot Kabinetsformatie aanvaarden zal. Wel schynt zeker te zyn, dat, als hy baar aanvaardt, hy zelf geen zitting zal nemen In het Kabinet. Neemt hy de opdracht 'niet aan, dan wordt het niet onmogeiyk geacht, dat alsnog de boeren Lohman of Iden- burg als formateur ln aanmorklng komen. De „Kieuw-Amsterdam". Het stoomschip «Nieuw-Amster dam" -wordt hedenavond half elf te Rotterdam verwacht. Naar wy vernemen is hst s.s. «Nieuw Amsterdam" gisteravond uur het lichtschip Boggersbank (Zuid) gepasseord. Prov. States vee Noerdhollaed Be desbetreffende commissie advi seert tot ongewyzlgde aanneming van bet voorstel van Ged. Staten Inzake de subsidleering van de N.V. Texel's Eigen Stoomboot onderneming. Zy ■telt evenwel voor van Gedeputeerde Staten de toozegging te vT&gen, dat zy, na afsluiting van het boekjaar 1918, een onderzoek zullen instellen naar betgeen verder zoowol door het Ryk als door de betrokken gemeeDten ln het belang der onderneming ver richt en eventueel ook door verder belanghebbenden zal gedaan worden, en dat zy, ln verband rqet het tekort dat alsdan mocht overbiyven, naar een vorm zullen zoeken waarin een voorstel tot eventueele verdere tege moetkoming by de Prov. Staten kan worden aanbangig gemaakt. Teruggave der labeslaggeneneii BINNENLAND. Mgr. Nolent kabinetsformateur. Men meldde ons uit Don Haag Zaïe.dig heeft H. M. de Koningin aan mgr. dr. W. H. Nolens, lid der Tweede Kamer der Staten Generaal, opdracht gegeven tot samenstelling van een nieaw ministerie. Bo «Maasbode" teekent bierby bet volgende aan «Bit bericht strookt geheel met hetgeen wy van den beginne af heb ben aangenomen als elscb van de politieke omstandigheden, geschapen door den uitslag van de verkiezingen en met hetgeen wy van den'.beginne als te verwachten hebben voorgesteld. Wy hebben reden om, evenals wy reeds aanstonds hebben aangegeven, aan te nemen, dat dit aanbod van formatie van eon kabinet, hoezeer ook in overeenstemming met de ver houdingen der drie rechtsche partyen, niet rechtstreeks tot een rechtsch kabi net voeren zal. Omstandigheden van politieken aard zullen na dit aanbod, hetwelk om zyn politieke boteskenls ons, Katholieken, ten zeerste voldoen kan, hoogstwaarschyniyk voeren tot oen rechtsch kabinet, ovenwei gevormd door een leidende persooniykheid uit een andere der rechtsche partyen. Wy kuDnen hieraan toevoegen, dat wy verwachten, dat deze loop van zaken meer ln het byzonder gegrond zal wezen op het feit, dat de rechter- zyde niet méér dan 50 zetels heeft verworveu, zoodat alle consequenties 'Naar aanleiding van de te hervatten economische onderhandelingen tus- achen Nederland eu do geassocieerden, deelt mon ons van welingelichte zqde made, dat, nu Amerika zyn eigen vloot mot den dag ziet aangroeien en de grootste scheepvaartmoeiiykhedeu te boven ie, te Washington de moge- lflkheid overwogen wordt, binnen afziecbaren tyd ons een gedeelte der gsrequlreerde vloot terug te geven. Het spreekt vanzelf, dat onder d9ze omstandigheden er geen vrees behoeft to bssioan, dat Nederlandsche schepen, die tb&ns nog naar overzeesche havens vertrekken, door de geasso cieerden vastgehouden of gercqulrserd zullen worden. («Telegraaf'.) Ed. H. Hijmans. t Be heer Ed. H. Nymaue, oud directeur van de Algemeene Vissche- rymaatschappy te IJmuiden, wonende te Haarlem, is Zondagmorgen by het oversteken van de spoorbaan aan de Muntersla&n onder Heemstede door den trein gegrepen en gedood. Barnalsn. Wy vernemen, dat binnenkort ook de garnalen in distributie zullen worden opgenomen. Be garnalen doppen zullen zooveel mogeiyk wor den verzameld en voor veevoeder worden bestemd, voornameiyk voor v&rkensmestery, teneinde deu vet- nood te beperken. Waar ia «laren zlja «n da raat. Worden rondom Ameterd&m de eieren aangeboden tegen byna het dubbele der maximumpryzen, dat it niet overal het geval. In Oss (N.-Br.) werden de vorige week de eieren vorkocht aan particulieren 10 en 11 cent per stuk. Ze werden dan verder meegenomen naar 's Hertogen bosch, Tilburg, Breda enz., want met een 100 of 200 «witjes" komt men gomakkeiyk er door. In Hoenderloo gingen de vorige week de eieren zelfs voor 819 cent per stuk. Be boeren bedanken er eenvoudig voor de;eieren aan de markten te brengen, eu ver- koopen ze liever zoo uit de hand. Bovendien worden veel eieren ter pl&atsa ingelegd en naar elders clandestien vervoerd. Vele burge meesters doen net of er geen vuiltje aau de lucht Is. Op het land eet men dan ook boter, eieren, rookvleesch en worst volop en zonder bone voor boter. Vaak zelfs wordt de broodkaart niet gevraagd. Ia vele pensions te Valkenburg en omstreken veracbynt eiken dag vleescb op tafel, en ln tal van hotels in Limburg en Brabant vond ik rook- en ander vleescb op de ontbyttafel. Graan uit Amarika. De «Konnemerland" is deze week binnengekomen met 3000 ton mals. Be «Java", «Stella" en «Hollandia" hebben, met korte tuascbenpoozen binnen een kleine spanne tyds 14.000 ton grondstof voor de broodbereiding aangevoerd en de «Nieu w Ameterdam" zal de roeds aanwezige voorraden nog met een 10000 ton vermeerderen. Ban zal een aanzieniyk deel, nagenoeg 25 van de door de Geassocieerden toegezegde 100.000 ton in Nederland geïmporteerd zyn. Twee schepen liggen intusschen aan de overzijde gereed om met volle lading terug te keeren; de mogeiykheid, dat het verkeer met Amerika met een zeven achttal ruilschepen kan worden uitgebreid, UJkt niet langer een fictie. Be kans, dat binnen enkele maanden het volle quantum, ons beloofd, ter beschikking van deu Nederlandschen consument zal staan, stygt. Er is alle reden, dezen heugeiyken gang van zaken even in herinnering te brengen. Slechts enkele maanden geleden heeft de vriendschappeiyke verhouding tusschen de Ver. Staten en Engeland eaner- on onze Regoering anderzyds een zware proef te door staan gehad. Be inbeslagneming onzer vaartuigen maakte opeens een over eenkomst, waarby in ruil voor scheeps- ruimte aanroeren van onontbeeriyke levensbehoeften toegezegd waren, il lusoir. Be toestand, die toen ontstond, vertoonde slechts duistere perspec tieven: aan aanvoer van overzee, die reeds verzekerd geschenen had leek niet meer te denkon. Zoo al geen breuk ontstaan was, het contact tusschen de Geassocieerden en Neder land was verbroken en elochts ten koste onzer waardigheid op Initiatief der Nederlandsche Regeeriug te her etellen. Onder dergeiyke omstandigheden staan offlcieele vertegenwoordigers der natie machteloosgelukkig heeft het ons niet aan mannen ontbroken, die het zich tot taak gerekend hebben, het pad tot herstel der vriendschappe- ïyke verstandhouding te effenen. Dat zich de toestand gunstigerlaataanzlen dan kort geleden, dat met den aanvoer van graan al ie dat dan ook slechts een voorloopige maatrsgel een aanvang is gemaakt, mag voor een deel worden toegeschreven in het byzonder aan het optreden van den man, wien uit den aard zijner by- zondere betrekkingen als president van de N. O. T. door de vertegen woordigera der Geassocieerden een willig oor woidt geleend. Da heer Van Aalst is door zyn bemiddeling ook ditmaal een zeer kostbare steun geweest voor onze Regeering. Er treedt nu eenmaal weinig aan het licht van hetgeen op het glibberig terrein der diplomatie geschiedtdit mag geen reden zyn om, nu het eerste Amerikaanse!» graan goed en wel in Nederland is aangekomen, de verdiensten vau deu man, die dit voor een deel eijn werk noemen kan, niet met een kort woord te gedenken Drlt dames verdrosken. (Zie le pag.) Het verhoor van den verdachte. Be verdachte J. A. Buloing is Zon dagavond naar het politiebureau LeldscbepleiD to Amsterdam overge bracht, waar hom een scherp verhoor is afgenomen. Ia verband mot het feit, dat zyn lichaam verschillende krabben eu schrammen vertoonde, heeft ook de politiedeskundige Van Ledden Hulsebosch een onderzoek ingesteld. Tal vau bijzonderheden doen zich voor, die in verbaud met het ongeluk staan en die verdacht schynen. Zon dagmorgon zyn de verongelukten per tram naar Mulderberg gegaan, terwyi de verdachte zich op een gehuurde flets naar Muiderberg heeft begeven. Op den aanlegsteiger waar hy de boot buurde, schynt hy zich zeer zenuwachtig gedragen te hebben. Be boot was een zeer zeewaardige sloep, die acht personen kon bevatten. Be twee oudate dames zyn achterin gaan zitten, de verdachte zat op de roei bank, terwyl b' jongste meisje plaats nam in de piek. Zij hebben daar zeer rustig gezeten en in verband daarmede is het zoo onverklaarbaar, dat het ongeluk kon plaats grypen, te meer daar de verdachte ateeds tegen de golven op geroeid zou hebben. De beer Bulsin g verklaart nog dat het ongeluk ln een ondeelbaar oogen blik plaats had. Be boot raakte vol water en de dames hebben nog ge tracht met hun hoeden het water uit de boot te scheppen. In het water moet mevrouw Forst zich nog een paar maal aan hem vastgeklampt hebben. Be verdachte was een goed roeier en zwemmer. Da heer L. Bulsing, de eenig over levende van het ongeluk op de Zuider zee, is gistermiddag op vrye vosten gesteld nadat gebleken in dat hem geou enkele blaam kan troffen.'fc Was op herhaald aandringen van mevrouw- Forst dat de heer Bulsing verder roeide dau aanvankeiyk in zyn voor nemen lag. By het terugkeeren bad men den wind tegen en is het onheil gebeurd. „Spaansche grisp". Be Centrale Gezondheidsraad deelt ons het volgende mede Met het oog op do mogeiykheid der verspreiding, ook in ons land, van de ziekte, die aangeduid wordt als «Spaansche griep", komt bet den Centralen Gezondheidsraad ge wensebt voor te herinneren aan een tweetal welbekende en hoogst nuttige wen ken, in het belang der volksgezond heid. Hst spreekt wel van zelf, dat andere maatregelen niet mogen wor den verzuimd, alsreinheid op lichaam, kleeding od woning, het inroepen van geneeskundige hulpby ziekte en derfeiyke meer, maar daar naast is het noodig het volgende in acht te nemen 1. Laat by dag en nacht steeds zooveel mogeiyk, overal, versche lucht ln de woning toe. Laat leder naar vermogen mede werken om voortdurende, flinke lucht- verversching ook tot stand te bren gen in allerlei plaatsen en inrichtin gen, waar vele meuschon by een komen, alsscholen, kantoren, werkplaatsen, fabrieken, winkels, weeshuizen, ka zernes, vervsrschingslokalen, booten, trams, treinen, enz. Weest niet beducht voor flink wat versche lucht en bedenkt, dat eene krachtige lnchtververeching de smet stof veidryven kan, die anders in e«n lokaal biyft hangen en mogeiyk de besmetting overbrengt. 2o. Laat, zooveel van u afhangt, geen stof worden opgejaagd ln huis en in al de inrichtingen en plaatsen, hierboven genoemd. Stof verontreinigt en prikkelt oogen, neus en keel en kan in een tyd van besmetteiyke ziekte dubbel nadeelfg zyn. Broog opvegen van den vloer ia voor een deel enkel stof opjagen. Het meest afdoende is ongetwyfold het gebrnik van een stof zutgtoestel, als men daar de beschikking over heeft, of krygen kan. Voor het overige dient opgenomen te worden liefst met vochtige dweilen en doe ken, of anders, na besprenkeling met water; daarby zyn deuren en ramen open te zetten. Waar de ziekte reeds «enigs uit breiding mocht verkregen hebben is het gewonscht het besmettlngsge vaar van persoon op persoon zoo moge- iy k te ontgaan,door aanraking, ook met de licht ongeatelden te vermyden, voor zoover plicht eu werkkring niet anders eischen. Juiet door ben, die in het begin eener besmetteiyke ziekte zyn en slechts weinig den indruk van on gesteldheid geven, kan de besmet ting worden overgebracht, indien zy in kantoren, scholen, werkplaatsen enz. met anderen in aanraking zyn. Zy, die toezicht over deze inrich lingon hebben, doen wel hiermede te rekenen, en zulke half-zieken lie ver Daar huls te laten gaan. Be Spaansche ziekte heeft onder de arbeiders uit Lonneker, te Essen werkzaam, reeds weder oen slacht offer gemaakt. Zaterdag overleed aldaar ten gevolge van die ziekte een 22 jarige gehuwde arbeider. Onder de arbeiders, die Zaterdag vau Eisen te Enschede arriveerden, bevond zich or een, die onderweg door de Spaansche ziekte was over vallen cn per rytuig naar zyn woning op de Braker moest worden vervoerd; terwyi Zondagmorgen een arbeider terugkwam, die zoodanig aan de ziekte leed, dat hy van het station per brancard naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Tot negen dezer waren waren in het Zwitschersche leger volgens be kendmaking van den staf 6800 ge vallen van de griep geconstateerd, waarvan 24 met doodeiyken afloop. Ook onder de burgerbevolking kómt de ziekte veel voor. Moord. Be 20-jarlge koopman eu losse werk man J. E. M. vertelde gisterna middag op den Goudacbeweg te Rotterdam aan een lorren koopman, dat hij even te voren zyn vrouw G. J. de B., ook 20 jaar, met wie by anderhalf jaar gehuwd is, iu de ech- telyke woning op een hofje aao den Goudacbeweg doodgeschoten had. Be lorienkoopman doelde dit aan een zich toevallig in de nabyheid bevindenden politieagent mede, die zich met J. E. M. D. naar diens wo ning begaf. Daar vond hy de vrouw van dien man op den dorpel van baar kamer liggen. Zy gaf geen teeben van leven meer. Onmiddeliyk werd de hulp van dr. S. P. A. Hack ingeroepen, die den dood constateerde. Do vrouw heeft een schot lu da linkerborst, dat ver- moedeiyk hel hart geraakt heeft en terstond doodelyk is geweest, verder twee verwondingen in den linkerarm en «en in bet gelaat ter linkerzyde vau de neus, mede door kogels ver oorzaakt. Haar Hik ia ter gerechte- iyke schouwing naar het ziekenhuis overgebracht. Be msn, naluuriyk dadeiyk gearre steerd, is naar bet politiebureau in de Metrmanstraat gebracht. Daar vortelde by, dat hy gisternamiddag, zooaft meer gebeurde, oneenigheid met zyn vrouw heeft gehad, dat zy al eens vau elkaar af zyo geweest en dat er nu weder twist ontstond over het eten. Zyn vrouw, met wie hy zich alleen iu de kamer bevond, hun kind van 10 maanden niet mede- gerekend, heeft teen, volgens hem, een geladen revolver, die aan een beddeplank hing, gekregen en op hem gericht. Zy liet het wapen echter op den vloer vallen, waarop hy het opraapte en op enkele paasvn afstand eenige scholen op haar loste. Nadat hy zyn vrouw had zien vallon en geen leven meer bespeurde, is by de straat opgeloopen. De politie beeft de revolver inbe- slaggenomen. Het kind van dit echt paar is voorlooplg by de buren inge nomen. De uitslag d«r verkiezingen au da 8. D. A. P. Het Volk deelt mede, dat het par ty bestuur der S. D. A. P. Zaterdag te Amsterdam vergaderde. Alle leden waren aanwezig. Ba heele vergadering was in de eerste plaats gewyd aan de politieke crisis, waarby het P.B. zich een stemmig vereenigde met de conclu sies die door Troelstra uit den toestand werden getrokken en dus klopptn met bet advies door hem aan de Koningin gegeven, dat n 1. de S.D.A.P. in den uitslag der verkiezing geen grond vindt om aan te dringen haar plaatsen in eenig ministerie aan te bieden. UIT OOST-INDIË. Men is te Soerabaja gereed gekomen met de uitbaggering voor het kanaal uit ze» tot aan het punt waar een sluis den te graven binnenboezem met de zee zal verbinden. Thans is begonnen met de opspuiting van bet terrein west van het nieuwe haven terrein met grond uit den boezem, welke het overtollig wateruit Kram bangaa en andere leidingen van weet Soerabaja zal opnemen. Op het op gespoten terrein komt een vliegveld in de boomen een opsiygterrein voor bydroplanes. Teveni is begonnen met de fuudeerlng voor de Dleuwe sluis. Aan het begin by het Wono- kromokanaal is een dikke zandlaag aangetroffen. (Bat. Nbl.). Bewesten Reims zyn hardnekkige gevechten geleverd in de streek van Reuilly—Courthiezy—Vassy ten Z. van de Marne, die de Buitachers op eenlge punten tnsschen Fossoy en Bornans hebben weten teovsrscbry- den. Een tegenaanval door de Amerlkaan- ache troepen levendig uitgevoerd, is erin geslaagd om Buitsche afdeelingen, dis ten W. van Fossy den zuldeiyken oever hadden bereikt, naar den noorde- ïyken terug te dringen. Tusschen Bormans en Relms bie den de Franscb Itallaansche troepen op de linie Ob&tillon aan de Marne— Ouchery—Marfaux—Bouilly hardnek kig tegenstand. Beoosten Aeims is de Buitaehe aanval, die zieh van Sillery tot de Mainde-Maaslges heeft uitgestrekt, op een onwankelbare verdediging gestooten. Be Buitachers hebben hun inspan ning tegen Prunay en de streek ten N. van Prosnes en Souain vermenig vuldigd. Ze hebben echter ln weerwil van de herhaalde aanvallen aan de ge- vechtsstelling der Franschen niet kunnen tornen. Beriyn, 15 Juli. Officieel avondbe- richt: Ten Z.W. en ten O. van Reims zyn wy in deelen der Franscbe ■tellingen gedrongen. Londen, 15 Juli. (Reuter). Officieel avondbericht: De Britten hebben hun linie opnieuw een weinig in de buurt van Villers-Bretonnenx vooruitga- bracht. Het heele aantal gevangenen by de verrichting van gisteren in het hoog gelegen bosch (by Bickebosch) be draagt 828. Londen, 16 Juli. Onze operatiesin den Bicheboach-sector, op een front van 1800 M., in den ochtend van 14 dezer, waren een volkomen succes. Wy bereikten al onze oogmerken en maak ten 296 gevangenen, terwyi een aan tal machinegeweren en ander mate rieel werd buitgemaakt. Onze ver liezen waren gering. Wy hebben ten Zuiden van Villen Bretonneux onze stellingen verbeterd en er enkele gevangenen gemaakt. Ook by een aanval in de buurt van de Aflette maakten wy verschelden gevangen. Het offentlef der Duitechers In Frankrijk hervet. Ben draadloos telegram uit Enge land weet al nieuws over bet offen sief der Buitschen. Hun eerste aanval ging op een front van 80 myi van Chateau Tüierry tot zoo wat drie myi ten Z.W. van Reims ln zyn werk. In deze streek wisten de Duit- schere vooruit te dringen op één pnnt ter diepte van 5000 M. Ze hebben Chezy Bouquigny, Orcourt en Ohau muzy genomen. Volgens berichten hebben ze op eenige punten de Marne overgestoken. Be tweede aanval ls beoosten Reims op «en front van 25 myi van Prunay af tot Maisous de Champagne toe on dernomen. Op deze linie ia de aanval tot dusver in de eerste linie beteu geld. Be stryd ontwikkelt zich bevredi gend voor de geallieerden. Het meeit voor de hand liggende doel van dezen gecombineerden aanval zyn klaar- bfljkeiyk Reims en de hoogten daar omheen. Het staat nog niet vast, of dit de voornaamste aanval moet worden geacht. Het ia bekend, dat de Buitachers, op verschillende an dere punten, o.a. by Amiens, aan vallen hadden voorbereid. By hun vorige aanvallen plachten de Duit- schers hun mannen in dier voege cp te stellen, dat één divisie op elke frontmyi kwam te staan. Indien ze ook thans dermate te werk gaan, moeten ze zoo wat over 60 divisies beschikken en moet dit hun voor naamste krachtsontplooiing zyn. Het zal echter niet mogelyk z(jn om te zeggen, dat zulks het geval is, zoo lang nog nist is vastgesteld, welke groepen men tegenover zich heeft. Be aanval kwam voor de Fran schen niet onverhoeds. Haïti varklaart Duitiohland dan oorlog. New York, 15 Juli. Uit Port au Priuce wordt gemeld dat de Raad van State met algemeene stemmen de oorlogsverklaring aan Buitscbland heeft goedgekeurd. Do groote slag in Frankrijk. Parys, 15 Juli. Officieel middagbe richtNa een verwoede geechutvoor- bereiding hebben de Buitachers van ochtend van Chateau Thieny tot aan de Mainde Maeeiges aangevallen. Be Franscbe troepen weerstaan met kracht den stoot van den vyand op een front van ongeveer 80 K M. De slag is aan den gang. Parys, 15 Juli. Officieel a vondbericht Be Duitsche aanval, vanochtend tegen half vyf ontketend, heeft heel den dag aan weerskanten van Reims meteen zelfde verwoedheid voortgeduurd, lo do luoht. Londen, 13 Juli. Officieel. Tusschen den liten Juli 1917 en den SOsten Juni 1918 zyn er op het Britsche Westelijk front 2150 vtjandeffike vlieg tuigen vernield en 1083 stuurloos tot dalen gebracht. Gedurende dezelfde periode hebben onze vliegtuigen, in samenwerking met de marine, 628 vyandeiyke vliegtuigen neergeschoten. In dit tydpork werden er 1186 Britsche toeetellen vermist. Op het (Britecb) Italiaansche front hebben de Britten tusschen April en Juni van dit jaar 165 vyandeiyke vliegtuigen neergeschoten en zes stuurloos tot dalen gebracht, terwyl 18 Britsche vliegtuigen worden ver mist. Op het Macedonische front zyn tusschen Januari en Juni 21 vyande- ïyke vliegtuigen vernield en 13 stuur loos tot dalen gebracht, terwyl vier Britsche toestellen worden vermist. In Egypte en Palsstina zyn tusschen Maart en Juni 26 vyandeiyke vlieg tuigen vernield en 15 stuurloos tot dalen gebracht. Er werden 10 Britsche toestellen vermist. Dl duikboot- en mljnoorlog. Londen, 13 Juli. De eerste Ameri- kaansche duikbootjager, de fiagle, is aan de autofabriek vau Henry Ford gisteren te water gelaten. In de eerst volgende dagen zullen er een dozyn van stapel loopen. Over veertien dagen zal er eiken dag een afloopen. KllhlmannHortllng. Be Buitsche Ryksdag is naar huis gegaan en van de kortstondige crisis is uIets meer te bespeuren. Be laat ste kringen, die hot overboord wer pen van Ktlblm&nn in het parlemen taire water had veroorzaakt, zyn verdwenen. Ook de meerderheids- socialisten hebben voor het oorlogs- credlet gestemd. Alleen in de pers zal men nog wel napleiten over bet vreemde verachynsel, dat men nu een staatssecretaris van buitenland- sche zaken beeft, die, welke doekjes men er ook achteraf om winde, een man is naar het hart van de Al- duitsehors en de uiterete rechterzyde, maar een rykskanselier, die met zyn verklaring over Belgie dienzelfden menschen op de ziel moet. getrapt hebben, omdat zy in geen geval de Vlaamsche kust terug willen geven. Op de jaariyksche vergadering van den Bund der Landwirte heeft een van de groots leiders bet onlange nog gezegd, dat men die kust wilde houden, om Engeland «van naby ln het trouwe vriendenoog te kunnen sien". Wat er uit de korte crisis verder is te loeren geweest, is dat een staatsseèretaris, die dingen ver kondigt welke niet naar den zin van het legerbestuur zyn, niet gehand haafd kan worden, ook al yesft de rykskanselier geen overwegende zweren tegen hem. Uit den invloed die van het groote hoofdkwartier op den koers van de algameene staatkunde blijkt geoefend te worden, meet men weer besluiten, dat Hertling zyn verklaring over België kon doen, zonder te vreezen dat hy daardoor in botsing met de generaals zou komen. Nu by naar het groote hoofdkwartier ls, behoeft hy dus zeker niet bevreesd te zyn, dat msn hem op de wyze van Von Kuehlmann de les zal lezen. Hertling ligt trouwens aan twee stevige ankers vast: aan het vertrouwen, dat hyin den op een na grootsten bonds staat, Beieren, geniet en aan het vertrouwen van de machtige party van het centrum. Be verklaring over Belgie moge ertoe bygedragen hebben, om den politieken toestand ln Buitscbland voor de schokken van een crisis te bewaren, naar buiten toe, in de verhouding tot de Entente, zal zy weinig verandering brengen. Bat biykt al uit de wyze waarop zy in de Franscbe en bet grootste gedeelte van de Eugelsche pers opgenomen wordt. Baze pers neemt aanstoot aan het woerd «onderpand", dat Hertling gebruikte, stelt op den voorgrond dat hy zwygt over bet goedmaken van het begane onrecht en verlangt ook een ondubbelzinnige verklaring over het gobied, dat Buitscbland in hst Oosten in zyn macht heeft gekregen. Als Belgie een onderpand moet vormen voor het behoud van den buit in het Oosten, kan er van een vrede niete komeu. En dat is, meenen de meeaten, toch zeker de bedoeling van den ra9n, die gezegd heeft dat hy zal vasthouden aan het verdrag van Breit Litofsk. N. Rott. Crt. Wit Amarika raadt haaft gadaan. Het Amerikaansche comité voor openbars inlichting heeft een brochure uitgegeven, waarin bizonderheden worden medegedeeld over hetgeen Amerika in bet eerste oorlogsjaar in militair opzicht tot stand heeft ge bracht. In April 1917 telde het Amerikaan- schs leger 9524 officieren en 202,510 manschappen In April 1918 bedroeg het 123 804 officieren en. 1,528,924 manschappen. Den; lOden October 1917, dus 187 dagen de oorlogsverklaring, waren de eerste Amerikaansche soldaten in de vuurlinie en in Jannari 1918 hebben zy een gedeelte van het front als permanenten sector overgenomen. By bet begin der vyandeiykheden telde het departement voor de ver vaardiging van oorlogsmateriaal 97 officieren en bedroeg de jaariyksche begrooting 14 millioen dollar. Een jaar later waren er 5000 officieren in het departement werkzaam en bedroeg het credlet 4,765,507,155 dollars. Voorts zyn in het eerste oorlogsjaar 28 millioen granaten voor het zware geschut, 427,245,000 pond ontplofbare stoffen, 240,000 machinegeweren en 2,484,000 geweren vervaardigd. Terwyl aanvankeiyk het personeel der ambulances 900 officieren, 8000 manschappen en 735 vorplegers telde, bedraagt dit thans 18,009 officieren, 106,000 manschappen en 7000 ver plegers. Torpedojagers. In de Daily Cbronicle schrijft de maritieme deskundige A. H. Pollen een en ander over de bestryding der Buitsche duikbooten door de Engel- sche vloot. Hy zegt o.a. Alles in overweging nemende, beeft het convoolsteliel bet grootste aantal schepen gered en is het de eenige verdedigingswyze die onbepaald uit gebreid kan worden. Torpedojagers zyn voor dit doel de geschiktste soort oorlogsschepen, omdat zy in staat zyn plotseling eeu zeer groote snelheid te ontwikkelen en bovendien zoo gemakkeiyk te be sturen zijn, dat men er een zeer kleinen cirkel mee kan beacbryven. De waarde van deze geschiktheid voor een plotaelingen aanloop en van de mauoeuvreer-vaardigheid dezer vaartuigen ligt nu hierin. Een onder- zetflr, welke een convooi wil aan vallen, moet beginnen met den pe riscoop boven h6t water uit te steken. Zoodra de convoieerende torpedo jager dien ziet, kan by er met een ■nelheid van een halve Engelsche mtjt por minuut heenstuiven en er dan omheen manoeuvreeren en wa- torbommen overboord gooien binnen den kring dien by bescbiyft en waar binnen de onderzeeör zich waarschyn- ïyk moet bevinden. Het is duidelijk, dat hos eerder de torpedojager zich op de plaats bevindt waar de peris coop word gezien, hoo kleiner cok de omtrek is van den kring waar de onderzteör waarscbijniyk te vinden ls, omdat deze dan minder tyd heeft gehad om te vluchten. En in verband hiermede is dus de kans ook grootsr, dat eeu der ui tge worpen water bommen hem treft. Zelfs in het geval dat de onder zeeör niet vernietigd wordt, zullen de opeenvolgend» ontploffingen der watorbommen op 100 tot 150 voet diepte hem geweldig dooreen schok ken en beschadigen, ook al zyn die niet groot genoeg om hem onbruik baar te maken en bovendien het moreel van officieren en bemanning geweldig verzwakken. Hat feit dat zulk een aanval waarscbyniyk binnen enkele minuten nadat de periscoop boven water ie gekomen, zal plaats hebben, is genoeg, om de zenuwen der bemanning veel kwaad te doen. Om al die redenen kan niet genoeg gewezen worden op het nptvanden aanbouw van «en zoo groot mogeffik aantal torpedojagers. Wraak. Be Engelsche zeemansbond van Havelock Wilson heeft besloten, we gens het in den grond boren van het hospitaaUchip Llandovery Caatle, de anti Buitsche boycott van de zeelui (weigering van vervoer vau Buitsche goederen, geen samenwerken met Buitachers aan boord van schepen enz.) met vflf jaar te verlengen. UITKNIPPEN en OPPLAKKEN I Ingegaan MAANDAG! S JUNI 1018. Vertrek van Helder 's morgens 6.46 Stopt aan alle stations tot en met Alkmaar; verder te Uitgeest en Zaandam. 11.45 Stopt aan alle stations, behalve te Schagerwaard «n Sint Pancras. middags 4.12 Gedeelteiyk sneltreinstopt niet te Schagerwaard, Sint Pancras, Hello, Castricum, Krommenie, Wormervew v t Koog-Zaandyk. 's avonds 0.47 Stopt aan alle etationv, 9.41 behalve te Schagerwaard, Sint Pancras en Hello. Bonderdags vertrekt de markttreln naar Schagen te 8 uur. Aankomst te Amsterdam 9.12 2.34 6.21 AankomKt te Haarlem 9.08 2.36 6.46 9.18 Aankomst te den Haag 10.13 3.40 7.53 10.25 Vertrek van Rotterdam 6.63 12.30 -. avond. 5.59 7.54 Vertrek van den Haag 7.32 1.09 6.34 8.32 8.42 Vertrek van Haarlem 5.35 8.44 2.20 8.09 9.30 10.40 Vertrek van Amiterdam 6.28 9.20 2.32 7.50*1 9.20 10.4O stopt aan alle stations stopt niet te Koog-Zaandyk, Krommenie, Castricum, Hei- lo, Sint Pancras en Schager waard, stopt aan alle stations Aankomst te Rotterdam 10.60 4.10 8.40 11.05 Aankemit te Helder 8.47 11.34 5.31 10.50 12.05 stopt aan alle stations, be halve te Sint Pancras en Schagerwaard, alleen op Zon-en feestdageu, 12.30 atopt alleen te Uitgeest, Alkmaar, Heer-Hugowaard, Noord Scharwoude, Schagen en Anna Paulowna, I) De veuBtldlng tui «e piaatMa vui ei of blei weidt, feeeA alieea teü-ekkiac op fret injeet Beider-AaiKerdUB T-T. Zondigt vertrekt den trein te &M uit StoaUrdam, uukomit te Helder Mgft 10.»

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2