ELDERSCHECOURANT DE VONDELING TU1N-C0NCERT DE OORLOG. Hotel „BELLEVUE". ZONDAG a.s. No. 4969 DINSDAG 6 AUGUSTUS 1918 46* JAARGANG Uitgever i C. DB BOER Jr.. Heldor. - Oplaag 6800 e». '4bonaement»prl|ei In de eted II.—, por poot 11.65, Bollenland 12.26. - Lob»» ex. 8 oonl. Advertentlên por regel 10 oant 20 oorlogetoeeleg. Op pagina 4 van dit blad Is opgenomen s 1. DE DISTRIBUTIE to Haldol. CallanUoog. Zijpa. i, Anna Paulowna. i. .i Tsxal. 2. Fouilloton, enz. FEUILLETON. Oe Duitschers trekken over de Aisne terug. Parijs, 4 Aug., 's middags. Officieel. Aan bet geheelo gevechtefront is de toestand onveranderd. Ia den loop van den nacht vielen or geen gebeurtenissen to melden. Londen, 4 Aug. Officieel. Onze pa trouilles bereikten de Ancre tusschen Bernancourt en Hamel en zyn op deze linie in contact met den vgand. Londen, 4 Aug. Officieel. Be vijand is in verwarring tot achter do Voele* linie terugg8droven. Sedert den 18en Juli hebben wy in den loop van de operaties 8400 ge- vangeneu gemaakt en 183 kanonnen veroverd. Berlijn, 4 Aug., 's middags. Officieel, legergroep van prins Rupprecht. Bes nachts leefde de arülleria'oe- dryvigheid op en nam ten Zuidoosten vaü Yperon sn aan weerskanten van tyd tot tydg roote hevigheid aan. Aan weerskanten van Albert namen wy zonder drang van den vijand onze teu Westen van de Ancre staande posten naar den Ocsteltfken oever terug. In succes7olle voorterrelngevechten ten Zuiden van de Luce en ten Zuid westen vau Montdidier maakten wö gevangenen. Wy zyn aan ds Aisne (ten Noorden en Oosten van Soiasons) en aan de Yesle in gevechtacontact met den vyand. Parijs, 4 Aug. Ba bladen melden, dat de Buitschors groote troepenmach ten en massa's artillerie naar den anderen kaot van de Aisne brengen en de bruggen over de rivier laten springen. Parys, 3 Augustus. Officieel avond- bericht: VandaaghebbendePranschen, de Buitsche achterhoeden terugdrin gend, hun zege vierenden opmarach op een front van 50 K.M. ongeveer in de richting an de Ve»l8 voorgezet. Op hun linkervleugel staan de Franschen langs den Zuldeiykan oever van de Aisno en de Veile vau Soia sons af tot aan Fismee, waarvan ds Amerikanen do buitenwijken bezet houden. Ten O. van Fismei hebben de Franschen de algemeen'» linie van een punt ton N. van Courville, Brana- court, Courcelle, ChampigDy bereikt. Be Franache cavalerie is langs de spooriyn van Soissona naar Rei ma aan verkenningswerk. Op bepaalde punten bedraagt de vooruitgang dör Franschen sinds gisteren 10 K.M. Meer dan 50 dorpen z'yn op dien dag alleen bevrijd. Londen, 3 Aug. Be geallieerds troepen zQn Soisuons opnieuw binnen gerukt. Gisteren waren de BuKschera in vollen aftocht langs het front van 40 K.M. tusschen do Ardre en de Ourcq en ook langs den gehoélon loop van de Crise. Fransche troepen zyn de Crisa overgetrokken en de Duitschers moeten nu tot aau de Vesle terug trekken, zoo niet naar de Aitne zelve. Boze nieuwe terugtocht blijkt het gevolg vau het werk, datBonderdag verricht ia toen de Fransche en En geliche troepen de hoogten asn de Ourcq bestormden, en ook van den aanhoudenden druk van de Franschen en Amerikanen in het centrum en van Frauichan en Eogelschen op den rechtervleugel, waar eok vorderingen zijn gemaakt tsn Noorden van den wegBormaus-Roims. In deze streek is de linie 4800 M. vooruit gobracht .naar de algemeene lijn. Yezelly- Lhery en zijn Gneux en Thillols bezet. In het centrum is vooruitgang ge maakt op een breed front tusschen AtcySte Reatitue tot aan het Böle- bosch. B.i Maine zak is feitelijk recht ge maakt en de fl rok van de gerlliserden bij Rsims verlicht. Het Buitsche l#gerbei icht mist den moed om den terugtocht te erkennen, gisterenmiddag meldde het dat „de vijand zyn vergotfecbo aanvallen voortzette" en 'a avonds dat or „lossere gevechtS3-anraking met den vyand" waa. Het scblint, dat de Buitsche aan voerders het te druk hadden om ban troepen tegenover don opmarsch van de geallieerden weg te krijgen. Zq bedachten dus de modedeeling, dat zy vo'gens het plan er zegovierend van door gingen. Opgemerkt dient to worden, dat de Buitschers 201 divisies aan het Westelijke front hebben, waarvan ongeveer 100 tweederangsfroepen zfin, die niet dengen om aan een groot .offensief deel to nemen. Van de ove rige 2ljn 72 diviiiea gebruikt in don stryd aan de Marne en 8 ervan z|jn tweemaal in het vuur gebracht. Bit dost vermoeden, dat de vijand niet in staat zal zyn om een nieuw offen sief op groote schaal te boproaven vc-or de recruten van de lichting 1920 barchikbaar zyn, wat in Soptember of October hot geval zal zyn. Os strijd in ds lucht. Londen, 2 Augustus. Uit hetovor- ziebt van den stryd in de lucht over de afgeloopen week biykt, dat or door de Eogelscbe vliegers aan het Westelijk front alleen 70 vysn- delijko vliegtuigen vernietigd, en 11 in on bestuurbaren toestand tot dalen gedwongen zfin. In hetzelfde tijds verloop werden 27 Britsche machi nes als vermist opgegeven. Bat deze cijfers niet ongewoon zyn, biykt uit het feit, dat in de laatste vier weken 324 vijandelijke vliegtuigsn W8rden vernietigd terwyi in dezelfde periode 116 Britsche machines wor den vermist. Aan alle-fronten te zsmen verloten onze vijanden in de afgeloopen we9k 100 vliegtuigen, terwyi er slechts 29 Britsche machi nes vermist worden. Dat onze onophoudelijke luchtaan vallen op de Buitsche steden groote schade toebrengen, is niet alleen te zien aan de genomen fotografieën, maar valt ook af te leiden uit de krampachtige pogingen van den vy and om ze te belemmeren. Boor aan andere vitale punten machines te onttrokken, welke daar eigeniyk broodnoodig zyn, kan de vijand voor e»n oogenblik de numerieke meer derheid bereiken, zocals dit in de afgeloopen week by Saarbiücken het geval was, waar wij na een ver goeden Juchtstrfid 7 vliegtuigen ver loren. Bit belette onzen vliegers ech ter liet denzelfdcn dag hun aanval op Saarb. doken te hvrhaleu. Zy wierpen by deze gelegenheid met goed gevclg al hunne medegenomen bommen, niettegenstaande cL krach tige aanvallen v«n Buitsche ver- kennlngsvliegers, en keerden allen ongsdeerd terug. Het is duidelijk dat het reeds boren Buitschland's krach ten gaat om zijne gereebtseskaders op sterkte te houden en tevens zyne kwetsbare punten te beschermen. Deze moeiiykhedea zullen nog moer toenemen naarmate de kracht der geallieerde luchtstrijdkrachten zich meer doet gevoelen. B« Britsche vliesers strekken hun tochten steeds verder uit, zoodat de angst, welke in Buitschlaud vcor da voortdurende aanvallen op de munitie centra wordt gevoeld, zeer goed verklaarbaar is. Beze aanvallen brengen niet alleen groote militaire schade toe, maar noodzaken de Buitschers ook steeds meer machines voor dc verdediging dir bedreigde centra af te zonderen. Dt Balgen uit hun laatste heekje verdreven. Gaandeweg is het kleine hoekje van onbezet Bslgiö, onbewoonbaar geworden. Be voortdurende bombar domenten uit de lncht, maken het leven der civielen onmogciyk'. On meedoogenloos, drupten en rtgenden de bommen op Poperingho en de omstreken van Kemmel. Grooter werden steeds da eiachen van mili tairen, die meebrachten dat alle over bodige personen uit de gevechts26ne werden verwijderd. Zoo moesten dus tienduizenden Westvlaamsche gezinnen hun huis en haard in den brand laten. Geluk kig voor die arme oorlog sslachtoffers DOOR PAUL TRENT. 32). „Bat wil ik zelfs toegoven. Maar ik was heel joag. Om nu nog over dingen te gaan redeneeren, die zoo lang geleden zijn, is doelloos en nutteloos. Als politicus b«n ik geacht en gedord en niemand kan me ervan boschuldlgen, dat ik ooit eenig verraad jegens myu vrienden gepleegd heb. Ik meen het uit den grond van myn bart, Strand, dat ik veel sympathie voor je hob en t»r wille van jou ben ik vanavond hier. Je wordt niet ge kozen en zonder mijn hulp zal je de grootste moeite bobben een ander district te vinden, dat je candidaat wil stellen. Onafhankelijke mannen zija niet gewenscht, den hemel zö dank. Bus kom je niet meer In het Parlement en dan la je toekomst vergooid. Verklaar je je daarentegen bereid, met myn inzichten mee te gaan, dan zal ik je voeruifc helpen met al de middelen, die me ten dienste staan." „Ik weiger", zeide John kortaf. „Ik zal u nooit ais myn leider erkennen. Ik kan uw politiek karakter niet van uw privaat karakter scheiden. Ia myn oogoa is u verachtelijk." „Strand, die woorden zullen je later vonden ze de comités van het Ame kaansche Roode Kruis ook hier weer op hun weg, dio alle hulp boden, die onder de gegeven omstandigheden noodzabeiyk was. Allereerst werden de verdrevenen gobracht naar Louvrieri, als eerste etappe hunner ballingschap. Hier worden do vluchtelingen gesorteerd, naar hun beroep on geschiktheid. Men is er toch op uit, zooveel mo gelijk ieder in een hem of haar pas send midden of beroep ta plaatsen. Be zieken, kinderen en ouden worden met de meeste zorgzaamheid omringd. Het comité te Lonvrivrs heeft zich dan oók steeds beijverd den armen verjaagden ter wille te zyn. Een officieel Belgisch comité be moeit er zich mse om ieder aan passenden arbeid te helpen; en de practische Amerikanen dragen het hunne er toe by om ieder afdoend te helpen. Ba verschillende plaatsen in het midden en zuiden van Frank- ryk zyn to voren door de hulpcomi tés bezocht en aangewezen. Zoo wor den vel6 der vluchtelingen gezonden naar Nies, Cannes, M&iaeille, Tou- louse, Lourdes, Nimes, Montpellier, Cette enz. Velen worden by voorkeur in die plaatsen ondergebracht, waar ze vroeger reeds werkzaam waren. In den landzouw vooral vinden velen hunner een passende piaats. En zeer dankbaar zyn de vluchtelingen door veld- en tuinarbeid in eigen en ande rer onderhoud te kunnon voorzien. Goede landbouwers als de Wc3t- Ylamingen zijn, vormen ze een zeer gewaardeerde arbeidskracht in Frank rijk. Beze vluchtelingen zyn dan ook zeer gezien, en overal bereidt de Fransche bevolking bun een hartelijke ontvangst. Reeds nu laat zich voorzien dat heel wat families zich blijvend in Frankryk zullen vestigen, te meer, daar het door bon verlaten eigen land, voor jaren onbruikbaar is voor landbouwdoeleinden. Het land is dermate doorploegd door granaten en bommen, dat er geen ploeg door te dryven is. Jaren lang zal de genie den grond moeten zuiveren. De oorlogsgoesel zal nog lang na het laatste schot slachtoffers eischen. Da Volkerenbond van Lloyd George. Be rede, die de Engeliche eerste- minister gehouden heeft voor oen deputatie van industrieelen, is beden- keiyk, wyl een der invloedrydste der Entente staatslieden openlijk verkon digt te willen stryden tot een voor Duitschland onteerende on vernisti- gonde vrede kan verkregen worden. Zij is tevens een hoogst ernstig tseken van de verwildering, die de oorlog -ook in den geest van dez6n in zoo veel opzichten msrkwaardigen enbe wonderenswaardigon man heeft ge bracht. Een verwildering, die maakt, dat de vroegere democnat Lloyd George, de vroegere overtuigde en eerlyke bestrijder van het Engeliche Jingoïema, thans in vollen ernst een volkerenbond" vordedigt, waarin Ün tegenwoordige „Entente volkeren bond" biyft bestaan. Een volkeren bond, dio tot resultaat zou hebben de beer Lloyd George heeft het let- teriyk zoo gezegd - dat „het eco nomisch lot der wereld in handen zal zijn van de geallieerde mogendheden". Meent de heer Lloyi George nu wcrkelyk, dat een werkeiyke volke renbond, een gelijkgerechtigde bond van alle volkeren dsr aarde mogefijk zal zyn, als het economisch lot van dto volkeren in handen zal zijn van de heeren Lloyd George on Clomen- ceau? Be heer Lloyd George heeft ook ieids gezegd hoe dio macht over het economisch lot van ons en ande ren gebruikt zal worden. En die uitspraak is het, die wy in het by- zonder zoo bedenkeiyk achten en waarop wij nog even de aandacht willen vestigen. Eerst zal aan de industrieën van het Eogelsche impe rium bescherming worden verleend. Door beschermende rechten alleen? Wy weten het niet «en macht die „htt economisch lot van alle volkeren in handen" heeft kan mis schien wel andere middelen vinden. Eu dan zegt de heer Lloyd George: wy moeten zorgen voor ons zelve en voor onze dominions en wy moeten de landen „nist vergeten" dio aan onze zyde gestreden heb berouwen", zeide Southwold, die de uiterste zelféeheersching noodig had om zyn wosde te bedwingen over deze beleediging. „Ik zou liever voor altijd van een politieke loopbaan afzien, dan myn succes te danken te hebban aan u u, een vrouwen ver Ioider, een lage bedrieger, die „Zwyg!" riep Southwold. „Het verbaast me, dat u uw hoofd zoo hcyig durft te houden, terwyi u weet, dat John zweeg plotseling en ging naar de deur, vyant er werd geklopt. Het was Cr&nston, die verontschuldigend zeide „Myibeer Cobden was hier. Ik zeide hem, dat u bezoek had en hy wenscht te wetsn hoe lang u nog belet heeft." Strand keerde zich om uaar South wold. „Be vriend, dien u verraden heeft, is hier. Zal ik hem zeggen welk voorstel u me gedaan heeft? Zal ik zyn raad vragen?" Southwold antwoordde niet, maar zyn gelaatspieren trokken zenuw achtig. „lurft u hem onder de oogen te komen?" vroeg Strand met by tonde minachting. „Het is een vergissing van me geweest bier te komen", zeide'South wold kalm, zonder verder een enkel woord op Jolin's uitdaging te ant woorden. „Zal ik York Bobde» roepen?" „Bat li niet noodig. Strand, je stelt je aan als een kind." „Cranston, zeg aan mijnheer Cobden. dat ik over son paar minuten by hem kom", zeide John, en toen wendde hy zich tot den premier. „Het moet u niet verbazen, dat ik verbitterd tegen u ben, als u bedenkt, dat u het leven heeft verwoest van den man, dio eens uw vriend was.' „Ik heb niet getracht mezelf te verdedigen en dat dat zal ik ook tegenover jou niet doen. Goeden avond." John volgde hem tot aan de trap en ging toen naar boven, niet bsgry- pende, waarom Cobden hem op zulk een laat uur nog wenechte te zien. „Ik ben er achter gekomen, dat juffrouw Maaon Joyce e#n mooi aan bod heeft gedaan en me dunkt, dat zy dut dadeiyk aan moet nemen", zeide Cobden, toen John binnenkwam. „Wil u liever van haar af zyn", vroeg John kalm. „Dat Is onzin natuurlijk. Ik denk aan de toekomet van het kind." „Bat zal niet noodig zyn, zoolang ik leef." „Je kent Joyce niet jy bent wel de laatste persoon, van wien ze hulp aan zou nemen. Zy voelt zich nu afhankelijk van nfij, wat heol dom van haar ie, want zy verdient door 't geen ze hier doet, veel meer dan haar koet. Ze ie altyd bezig." „Maar waarom wil u haar dan wogeturen?" „Om haar een prettiger leven te bezorgen. Be Temple is voor eep jong en mooi meiije zoo iets van gevangenis." bij gunstig weder van 8.30 tot 10.30 uur. ben en die recht zulien hebben op den steun van Groot Brittanniö by botscheppen van de toestanden noodig voor hun industrieel en nationaal leven Baartoe zal dus dis macht over het ocouomisch lot der wereld ge bruikt worden! Het ia z&ak voor ons, voor Nederland en voor andere neutralen, om daarmede rekening te houden. Om te ovcrleggen'of ook economische aaneensluiting van beu, dio docr de machthebbers over het economisch lot der wereld worden buitengesloten, noodig kan zyn. Er is een lichtpunt. Tsn eerste is do hoer Lioyd George niet de Engeliche natie. Evenmin als die andere radicale democraat, die im perialist en apostel van bescher mende rechten, de heer Joseph Cöamborlain, de werkelijke denk beelden van het Engeliche volk uitte. BINNENLAND. Botirkaart. Be minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat de bon 9ie week van de boter, melange A en B en margarine kaarten voor het eerste tydvak geldig ie van 4 tot en met 13 dezer. (St.ct.) Vaa aaar Duitsohlaad. In verschillende bladen wordt mede gedeeld, dat binnenkort uitvoer van melk- en kalikoeten zal plaats hebben. Waarschyniyk is dit inderdaad, zoo een ecconomische overeenkomst met Buitschland tot stand komt. Maar op dit oogepblik is er van een dergeiyken export geen sprake. □s Hospitaalschapen. Middelburg, 3 Aug. Naar wy ver nemen worden thans ook de mail- booten „Oranje Nassau" on „Prins Hendrik", van de Maatschappij Zee land in gereedheid gebracht voor het vervoer van krijgsgevangenen. Boze booten liggen te Ylissingen. Vepakking chocolade enz. Be CentraleGezondheidsraad meldt Nu door den ooriog het voor ver pakking van chocolade, suikerwerken, enz. gebruikelijke bladtiD (stanlol) gaat ontDreken, beeft men getracht in plaats daarvan bladzink als ver- jakkingsmateria&l te gebruiken. Het s echter gebleken, dat dit bladzink voor het beoogde doel niet bruikbaar is. Al zeer spoedig tocht vormt zich, door de inwerking van de lucht, aan oppervlakte een laag van wilt» zinkvorbindingen en wel in d» eerste plaats van zinkoxyde, welke stof voor den mensch nist ongevaarlijk is. Yooral ia bet bedenkeiyk te achten, dat drze stof ia het kinderlijk lichaam komt en juist kinderen zyn groote verbruiken van de hier bedoelde artikelen. Verpakking in votvry pa pier is ongevaarlijk en evenzeer voldoende. Alleen is d»ze wijze van verpakking iets minder aieriyk. Maar het mooie aanzien van de waar mag niet verkregen worden ten koste van de gezondheid der gebruikers. Ba raad, overtuigd dat het publiek, wanneer bet wordt ingelicht, zal begrijpen dat de eenvoudige, onaan zienlijke verpakking allerminst oen bewya is van mindere kwaliteit, waarschuwt met nadruk tegen het koopen of laten koopen door kinderen van in bladzink (zoogenaamd in zilver) verpakte chocolada, suikerwerken en andore eetwaren, aangezien deze verpakking eene voor de gezondheid der gebruikers gevaarlijke is en dringt er by bet publiek op aan, om by het koopen van deze artikelen zich niet te laten afschrikken door desenvou dige verpakking, maar ze by voorkeur van den winkelier te v erlangen, verpakt in vetvrij papier of op andere voor de volksgezondheid onschadeiyke wyze. Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Gelyk roods vroeger werd mede gedoeld, ia er naar gestreafd het rooien van vervroegde wintersoorten aardappelen zoolang mogeiyk op te houden. Baartoe werd iu tegen stelling met bet vorige jaar, toen reeds op 8 Juli het vervoer werd vrygelaten de aanvoer naar de veilingen beperkt tot d» hoeveelheden, die noodig waren voor de directe consumptie. Het gevolg is geweest, dat zeer weinig aardappelen behoef den te worden uitgevoerd en de latera soorten tot nu toe konden worden gespaard. Op dit oogenblik zijn de vroego aardappelen zoo goed als op on moeten de vervroegdo Eigenhei mers en Borgars aan de beurt komen, die In andere jaren reeds eerder worden gerooid, maar nu zoo veel mogeiyk zyn opgehouden. Het biykt echter dat, gelyk reeds werd gevreesd, het langdurige koude droge weer en de schaarsche bemesting juist by deze droge weersgesteldheid van nog ongunstiger bsteskenis van zeer sterken invloed zijn geweest op bet gewas, zoodat dan ook in Friesland het boschot niet minder dan 1/3 lager wordt geraamd dan het vorige jaar. Ook uit Gelderland en van Flak- kea komen berichten in, dat de op brengst der vervroegde Eigenheimers zeer tegenvalt. Be oogst is minder en de vrucht is kleiner van stuk. Gelukkig dat deze soorten althans eane hoogere voedingswaarde bezitten dan de vroegere aardappelen. Met bet oog op den minderen oogst is het noodig gebleken hot rantsoen te bepalen 4 k.g. por hoofd. Baarby zulien in den eersten tyd zich moei lijkheden kunnen voordoen in de aflevering. Immers tot nu toe werden de aardappelen door do tuinders aan gevoerd naar de veilingen, thans echter moeten de boeren rooien en hun aardappelen afleveren, en de mogelfikheid ia niet buitengesloten, dat men, met dit goedé weer, zich eorat gaat bezighouden met het bin nenhalen van rogge en haver en de aardappelen nog ln den grond laat. Het gevolg kan zyn stoornis in den aanvoer, zoodat op een bopaald. oogenblik, hoewel er natuuriyk naar wordt gestreefd steeds voldoenden voorraad te hebben, niet genoeg aardappelen beschikbaar zijn, om aan alle aanvragen der gemeenten ten volle te kunnen voldoen. Alsdan zal de beschikbare hoeveelheid percents gewijze moeten worden omgeslagen. Het vervoerverbod blijft inmiddels nog van kracht. Er mag dus alleen met conaint worden vervoerd. Wer den de aardappelen nu reeds vrij gegevsn, dan zou er veel onryp goed worden gerooid, waardoor do winter voorraad in gevaar zou komen. Bit zou to bcdenktiyker zyn, omdat bet zich laat aanzien, dat in de komende maanden aan ds grootere vraag naar aardappelen moeilijker voldaan zal kunnen worden dan by den gunstigen oogst van het afgeloopen jaar bet geval waa. Albart Hahn t. To Watergraafsmeer, waar hy s:nds vele jaren met zyn gezin woonde, is Zaterdagmiddig op 42 jarigen leeftijd overleden de bekende teekenaar en caricaturiat Albert Hahn. Toen in 1901 door het S.B.A.P.- bestuur voor het op te richten „Zon dagsblad", dat als byvoegsel van „Het Volk" zou dienen, een teekenair werd gevraagd, behoorde Albert Hahn tot do sollicitanten. B« door hem ingezonden teekening beantwoordde zoozeer aan de bedoelingen, dat men onmiddellijk besloot hem aan het blad te verbindtn. Bat de keuze een voor- treffeiyke ie geweest, zal ieder getui gen, die eerst in hst „Zondagsblad" en sinds 1907 in „Be Notenkraker" Habn's werk heeft gevolgd. Gedurende 17 jaren hesft hy, elke week opnieuw, meer of minder urgente politieke qu&eaties in bet beeld ge bracht, bezien van het standpunt der S.B.A.P., die in dezen lichameiyk zwakke een harer vurigste en messt propagandistische strijders verliest. Diefstal van brood- in vetkaartin. Nader is gebleken, dat 2000 brood kaarten en 2200 vetkaarten, welke in het bezit gevonden werden van de twee te Zaandam aangihouden jonge mannen, afkomstig zyn van Krom menie, waar in den nacht van Bon- derdag op Vrijdag ingebroken ia in het distribuliebureau. B» aangehoudenen, die Vrijdag ver schillends malonta Krommenie gezien zyn, ontkennen schter iets van d» inbraak af to weten en houden vol de kaarten onder een brug gevonden te hebben. Opgepast I Wy lezen in het Maandblad tegsn de Vervalschinesn -In ons vorig nummer behandelden wy de schadeiyke grondstoffen voor limonades en atcoholvrye dranken an meldden het feit, dat een zoo giftige stof als zuringzuur voor limonades gebruikt was geworden. Wy moeten nu een nieuwe kooaiery op dit gebied «sign&leeron, en wel de vorvalsching van een in de llmonadeindustrie veel gebiuikt zuur - vooral by afwezig heid van citroenzuur - n.1. van wymteenzuur. De stof werd voor niet mindor dan f65 p. Ko. aangeboden en bleek voor een zeer belangryk deel uit zwavelzure en zure zwavel zure alcali verbindingen en water te bestaan. Niet alieen dat de kooper financieel bedrogen -wordt op dazo wijze, doch ook het llmonadedrinkend publiek - natuuriyk zeer talryk in den zomertyd zoude de onaangename en schade- ïyka gevolgen van deze vorvalsching goduebt aan den ïyve ondervindon. Men koope derhalve van dio firma's die de noodige garantie voor„ de zuiverheid hunner waar verschaffen, en hun naam op de etiketten niet behoeven te verbergen. Faillissement Hathay-ErdmanR. In verband met het geruchtma kende faillissement Hetbey Erd- mann werden deze week te Nyme- gen de particuliere bezittingen van den heer Hetbey, die te Ubb&rgen zyn schitterend verbiyf had in z(Jn dagen van weelde, publiek verkocht. De belangstelling voor dezen ver koop was zooals wy verwachten, ztldzaam groot. Hondorden togen daags, nsen dagen vóór de verkoo fiing naar de zalen van „Burger ust", waar de garderobe luxe artikelen der familie Hethoy stonden te kyk gesteld in een etalage, welke herinneringen opriep aan de konink- lyke modemagazijnen der Euro- peesche hoofdsteden. Bs toeloop van dc betalende toeschouwers, ook elders uit den lande gekomen, was zóó groot, dat de politie op een gegeven oogenblik aanwezig moest zyn, om de orde te horstellen. En op den dag van den vsrkoop der levensmiddelen uit don faillieten boedel Hethey, was de belangstel ling nog grooter sn de lust om wat te krijgen grenzenioos. Men besteedde farcy pryzen. Heift u er met haar over ge sproken?" „Juffrouw Mason vertelde me van haar aanbod, en ik zeide dat aan Joyce, toen wo terugkwamen", ant woordde Cobden zenuwachtig. „En verbeeld je, toen barstte zy in tranen uit." .Ik denk dat zy zich verbeeldde, dat zy u tot last is. En dat is zfj immers niet?" „Ik weet, wat je denkt maar je vergist ja. Zelfs al was zy niet hior, dan zou ik toch nooit weer tot myn vroegere gewoonte terugkeeren. Boor haar hier zyn heeft ze mo iets ge leerd „Ik dacht er niet over, dat te zeggen, vader. Maar stuur haar niet weg. We zouden haar beiden missen." .Nu, tte behoeven in elk geval niet dadeiyk te beslissen. A propos, wien badt je zoo juist by je?" vroeg Cobden. „Geiald Southwold." Cobden richtte zich met een lichten schok van vorbazlng overeind en keek John bezorgd aan. „Je hebt toch niet naar hem ge luisterd, hoop ik. Natuuriyk wilde hy je overhalen om je weer by zyn party te voegen?" „Wat ik natuurlijk weigerde. Ik heb hem verteld, dat ik alles wist over Miriam - en ik heb hem myn opinie over zyn gedrag onomwonden gezegd." „Ik weet niet of je daar wel ver standig aan gedaan hebt", antwoordde Cobden peinzend. - „Nu, goeden nacht myn jongen." Spoorweg-ongeluk. Drie dooden en vijf gewonden. Ia den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft te Vork, tusschen KesteTen en Nymegen, een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad, dat verscheidene slachtoffers heeft gtéischt. Twee goe derentreinen van de Hollandscbe Spoor respectle veiyk komende uit Rotterdam en Nymegen, zyn te 1 uor 10 minuten, juist in het station Vork, op elkaar geloopen. De botsing was ontzettend. Onmiddellijk gedood wer den de gehuwde hoofdgeleider Haak uit Nymegen, en de arbaider remmer G. Horsting, uit Arnhsm. Zwaar gewond werden opge nomen de ongehuwde atbelder rem mer G. H. Péters, uit Arnhsm, de machinist Vau Amersfoort, uit Rot- dam, de leerling machinist Sfruy ving, uit Rotterdam, en Stoutborst. De zwaar gewonde arbeiderremmer Peters is hedenochtend te II'uur in het R. K. Ziekenhuis te Nymegen o verleden. Ds toestand van een zesde zwaar gewonde, den losremmtr Willemsen, was hedenmiddag ernstig. De materieels schade is aanzienlijk. Da locomotievon werden alleen aan den voorkant beschadigd, maar ln bet verdere voorite gedeelte van beide treinen werd een ontzagiyke verwoesting aangericht. Ds ba gagewagens en de daarachter komen de goederenwagens zyn op elkander geschoven, en eenige wagens in belde treinen werden vrywel geheel ver splinterd. Op ten punt stapelden de Ban volgenden morgen dscd John de ronde van de stemdlstricten en werd overal mot geestdrift ontvangen; maar toen het avond werd, was zyn agent verre van tevreden over den ■tand van zaken. „Ik ben bang, dat u er niet komt.' „We hebben alles gedaan, wat we konden", antwoordde Jehn vrooiyk. Op zyn weg reed hy Lady Cora voorby, die met Sylvester in haar auto zat en tot zyn verbazing groette zy. Sylvia deed ook de ronde van de stembussen met Joyce by zich. Eindelijk sloeg bet acht uur en de candidaten begaven zich naar bet stadhuis. Het gezicht van Williamson was 'n voortdurende glimlach; dat van John stond strak en ernstig, en Sylvester praatte drnk met zdn agent. Een lange, vervelende tijd volgde, waarin de stemmen geteld werden. Jobn's agent trad op hem tos en zeide „Sylvester is van de baan; 'tgaat op en neer tusschen u en Williamson nu beeft u een paar stemmen meer, dan hy weer." Er kwam een grimmige glimlach op John's gezicht, maar hy zeide geen woord. Hy had zich gestaald tegen de nederlaag. De opwinding nam loe naarmate de uitslsg nader kwam. John behoefde niet te vragen, hoe die was, toen zyn agent naar hem toe kwam en hem een strookje papier overhandigde Wiffiamion 5462Strand 5460Syl vester 2179. „Myn dank voor 't geen u gedaan heefc. Ik had me geen beteren agent kunnen wenschen". zeide John. ,'t Is een schande zoo groot als er maar een zyn kanU zou een meerderheid van een paar duizend stemmen hebben gehad, als die Syl vester er niet was geweest", zeide de agent verontwaardigd. De „Returnltg Officier" begaf zich naar het -raam dat opengeworpen was. Bi versehyning van Williamson aan de rechterhand van den „Retur- nlng officer" zeide de oppositie, wat zy wenschte te weten en toen brulden zy zich heasch, en slechts enkelen hoorden de juiste cijfers, voordat zy op een groot cbassinet verschenen. Een paar minuten later sprak Williamson en zyn woorden werden met een ovatie bsantwoord. Msar toen het Strand's beurt was om te spreken, ging er zulk een donderend hoera op, dat er geruimen tyd geen stilte te ktygen was. Eindeiyk kon hy zich verstaanbaar maken. „Nog maar kort geleden hebt ge m|J als uw afgevaardigde verkozen. Vandaag hebt go uw waardeerlng van myn diensten getoond door een mooie stemming. Ik zal niet spreken over de oorzaak, waarom ik uw afge vaardigde nu niet langer ben. Be heer Sylvester, die Heftige kreten van woede rezen aan allo kanten op en John keek naar den man. die zich als werktuig van den premier had laten gebruiken. „Zeg maar niets meer. zy zyn toch al zoo opgewonden", zeide de „Re turning Officei" tot John. Totn wagens zich op tot de hoogte van een huis. Be andere werden ais enn veertje uit de rails op het perron geworpen. Een met steenkolen gala den wagen viel omver en stortte zyn inhoud over het stationsemplacemant uit. Ook een hoeveelheid melk uit een met melkbussen geladen wagen ging verloren. In een treingc- deelte ontstond brand, doch deza was spoedig gedoofd. Wat de oorzaak van do ramp be treft: men staat hier voor een van de htl&ae roede vele spoorwegmyitc- riea. Het signaal voor den uit Rotter dam komenden .trein stond op veilig en deze reed met vollo vaart door het station Vork. Het signaal voor den trein uit Nymegen stond onveilig en dit is door den machinist opge merkt. Tot tweemaal tos hoeft by bet signaal „remmen vast" gegeven. BosDieltegenstaande is de trein door gereden en had de botsing plaats. Een voorloopig onderzoek hotf- aan getoond, dat de remmen inderdaad vast stonden en een defect aan de reminrichting moet dus het ongeluk veroorzaakt hebbsn. Wonder boven wonder zyn dc seintoestellen, die zich in de oumid- deliyke nabyheid bevonden van de plek, waar de verwoesting het hevigst onbeschadigd. De afschuwelijk verminkte slachtoffers. Nadat de doktoren Scholtemn en Blanken uit Eist en dr. Moes uit Nymegen de eerste hulp aan de ge wonden, die allsn by kennis waren gebleven, hadden verleend, werdeu dezen met een hulp-brancard trein naar Nijmegen overgebracht. Pidsra (later overleden), Willemsen en Hoks- bergen werden opgenomen in het R.K. ziekenhuis, Van Amersfoort en Struy- ving in het Wilbelmina-ziekenbuis de leerling machiniat Stouthcratalieen aan het hoofd gewoond, bad geen opneming in een ziekenhuis noodig. Het ïyk van Horsting zat Zondag middag nog tusschen een drietal ineengeschoven wagom bskoeld. Ds ongelukkige was geheel verpletterd en werd op slag gedood; het hoofd werd hem gedeelteiyk afgekneld. De hoofdgeleider Haak heeft enkele seconden voor do botsing den bagage wagen willen verlatende door den schok dichtslaande deur be«ft het hoofd van den romp gescheiden. De toestand van Willemsen, die een beenbreuk en ernstige kneuzingen oekwam, was ernstig. Hoksbergen hetft een gebroken arm en een ge- kneusden voet. Van Amersfoort heeft «en lichte hoofdwonde. De machinist van den N\jmeegscben trein bleef ongedeerd. Een onderhoud met den stationschef. Wy hadden een onderhoud met den stationschef te Vork, den heer J. Dekkers, die ooggetuige is ge weest van de ramp en ons de vree- gelijke gewaarwording schetste Een dergeiyke hsvigo botsing te zion aankomen en onmachtig te zyn, daartegen iets te doen „Ik was nog laat op 't perron", zeide hy, „en hoorde beide treiDen aankomen. De Rotterdamsche trein had er een flinken gang in, maar de Nymeegscbe niet. Immers voor dezen stond het signaal op onveilig en de machinist had dit gezien. Wel •en kilomoter vóór Vork floot bij voor remmen en, het signaal nade rend, weerklonken nogmaals de drie bekende korte stooten op de fluit als last aan de remmers, om da remmen vast te zetten. Desondanks reed de trein door. Ik zag hem lang zaam, maar zeker naderen, het on geluk tegemoet, en daar de Rotter dammer met volle vaart aankwam, wist ik, dat de botsing on ver- m y d e 1 y k was. Bie oogenblikken waren ontzettend voor my. De slag was óorverdcovend. De leden van myn gezin waren reads te bed, maar schrikten wakker, evenals tal van omwonenden, en snelden toe. In alloryi zond ik iemand naar de beide genessbeeien te Eist, de dok toren Scheltema en Blanken, die ge lukkig thuis waren en kwamen aan snellen. Later verscheen ook dr. Moes uit Nijmegen. Ondanks de duisternis (het was half twee in den nacht geworden), waren da gewonden spoedig gevonden. Wil lemien en Peters waren er het ergst aas toe. Ze h&ddsn belde beenbreuken wendde by zich tot Sylvester: „Ik geloof niet, dat het verstandig is, als u tracht te spreken." Sylvester haalde zija schouders op, groette en verwijderde zich. HOOFDSTUK XXIII. Strand werd overreed om mee naar het clubgebouw te gaan, waar by nog eenige oogenblikken sprak vau eon geïmproviseerd podium qn het was reeds middernacht, toen bij naar zyn kamers terugkeerde. „Zet toch niet zoo'n ongelukkig gezicht", zeide by glimlachend tegen Cranston. - „'I Is zoo'»ongelooflijk schandaal", antwoordde Cranston, gloeiend van verontwaardiging. „Ik blijf toch een secretaris noodig hebben. Hat zal niet lang duren, of ik zit weer in 't Huis", zeide John. Toen zij voor de deur van hun kamers stonden, verscheen Cobden aan de trap een verdieping booger. „Ben volgenden keer zal 't wel beter gaan,Jobn", riep bij opgewekt naar beneden, „kom je niet nog even boven?" „Neen, vader, 't is al zoo laat." „Joyce heeft bitter zitten schreien, dwaas kind dat ze is." „Zegt u haar, dat ik er absoluut niet ongelukkig over b«D. Goeden nacht I" riep John terug. iWordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1