HELDERSCHE COURANT Heeren- Fietsjekkers CQLTOF.Kanaalweg f 18.50. Heeren-Fantasie OVERHEMDEN, No. B009 DONDERDAG) 7 NOVEMBER 1918 46e JAARQANQ Uitgaver: C. PB BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. AbonnementsprijsIn da stad f 1.10, per post t 1.35, Buitenland I 2.35. Losse ex. 3 cent Advertentlën per regel 15 oent. Op pagina 4 van dit blad is opgenomen i 1. Twietfa Kamer. 2. Sport. 3. ingezondsn. 4. Feuilleton, enz. DE OORLOG. De voorwaarden voor een wapenstilstand. Londen, 5 Nov. Lloyd George dealde in hat Lagerhuis mede, dat de opperste oorlogsraad het antwoord heeft overwogen, aan Wilson te geren betreffende de Duitsche wapen- stilstandsvoorstellen en dat hy om trent de voorwaarden tot een vol komen overeenstemming is gekomen. Deze voorwaarden zijn aan Wilson medegedeeld, met het verzoek, om aan de Duitsche regeering te kennen te geven, dat, indien z(j de voor waarden wenscht te vernemen tot een wapenstilstand, waarin de ge allieerden zouden kunnen treden, zij zich op de gebruikelijke manier tot Foch kan wenden. Indien dit geschiedt, zoo is besloten om op de conferentie vertegenwoor digers der Britscbe marine aan Foch toe t« voegen. Wat ook hetantwoord zijn zal, de geassocieerde mogend heden wachten den uitslag met volkomen vertrouwen af. De geallieerden «tellen zich, be houden» eenige aanvulling, op bat standpunt van presldant Wiiion. Da vrijheid der zea. Schadeloeestelllngen. Washington, 6 Nov. President Wilson heeft Dinsdagavond een mededeeling aas de Duitsche regee ring gezonden, waarin hij zegt, van de geallieerde regeeringen een me morandum te hebben ontvangen met opmerkingen aangaande Wilson'e Ëorrespondentie met Duitschland. In dit memorandum verklaren de geallieerde regeeringen zich bereid vrede te sluiten op de voorwaarden, medegedeeld in de verschillende boodschappen van President Wilsos, onder de volgende nadere aanduiding: De geallieerden moeten zich vol ledig» vrijheid voorbehouden aan gaande de opvatting van het vraagstuk van de vrijheid der zeefln en Duitsch land moet schadevergoeding geven ▼oer alle schade, aan de geallieerde burgerbevolking en aan haar eigendom te land, tor zee en in do lucht voroorzeakt. Proeidont Wilson deolt mede, dat hy het met de laatste paragraaf eeae ie. Da Duitacha delagatla naar het front vertrekken. Berlijn, Nov. Officieel. De Duitsche delegatie tot sluiting van een wapen stilstand en ter inleiding van vredes onderhandelingen is hedenmiddag van Berlijn naar het Westen vertrokken. De Duitsche afvaardiging bestaat uit generaal Gründei, militaire gede legeerde op de flaagsche vredescon ferentie, den Toormaügen Duitschen militairen attaché in Parijs, von Winterfeld, alsmede admiraal Meiner •n den vroegeren staatssecretaris van binnenlandsche zaken, von Hiatee. Hongarije en de wipanstilitand. Boedapest, 4 November. De Hon- gaarsche minister van oorlog heeft naar aanleiding van den wapenstil stand verklaard, dat de demarcatie lijn ook de nationale Hongaarsche grens zal zijn. Waarschijnlijk zullen Fransche en Engelsche troepen naar Hongarije komen. Zouden ze komen dan komen ze niet als vijanden. Ze zullen dan maar kort blijven, in geen geval kan de bezetting lang duren. De vreemde troepen komen tot ons als vrienden, niet als over winnaars, niet het Hongaareche volk, maar het verrotte regeerstelsel is overwonnen. Boedapest, 4 Nov. Op het oogen- blik worden nog maar twee ryks- Duitscbe militaire ambten te Boeda pest waargenomen en wel dat van stationskommandant en het zgn. controle-kom mando, welke de ep- dracht hebben, de van het Balkan- front terugkeerende Duitsche sol daten naar hun land terug te voeren. Behalve deze doortrekkende Duitsche manschappen zijn er in Hongarije g»en Duitsche soldaten meer. Volgens een Engelsch bericht weigeren de Hongaren zes divisies van generaal Mackensen door hun land te laten trekken. Vrijlating dar Balgiacha gavanganan in Duitachland. Berlijn, 6 Nov. Er is last gegeven, tot vrijlating der zich in Duitschland bevindende Belgische burgergevan genen op grond van de voer Belgie afgekondigde amnestie. Uit Rualand. Het Joodsche correspondentiebureau in den Haag verneemt uit Berlyn De bolsjewistische beweging neemt in Litauen en Polen op schrikbarende wijze toe. Indien de Duitschers het land verlaten zonder dat het onmid dellijk door geallieerde troepen wordt bezet, zal anarchie het gevolg zijn. Bijzonder hachelijk is de toestand der Joodsche bevolking. Indien de bol^je- wiki vrijheid van handelen krijgt, zullen verschrikkelijke pogroms vol gen. De Joodsche pers uit de hoop, dat de entente de bevolking niet zonder bescherming aan de terreur der bolsje- wiki zal overlaten. Duitschland en da Bolsjawiskischi rageerir.g. Berlijn, 5 November. De Duitsche. regeering heeft van de Russische waarborgen geeischt, dat hare orga nen in het vervolg geen revoluti onaire agitatie en propaganda tegen de staatsinrichtingen in Duitschland zullen voeren en dat voor den moord op den gezant graaf Mirbach alsnog voldoening zal worden gegeven. Tot de Russische regeering is het verzoek gericht, tot deze eischen vervuld zijn, hare officieels vertegenwoordigers uit Duitschland terug te trekken. Ook zyn de Duitsche offlcieele ver tegenwoordigers in Rusland terugge roepen. en bericht uit Berlijn meldt, dat in den avond van I November de ■it Moskou komende koerier Yan de diplomatieke vertegenwoordiging der Sovjet-regeering aan hetstation-Frie- drichstrasze te Berlijn aankwam. Bij het uitladen der bagage werd een dei- kisten door een stoot beschadigd, zoodat de zich daar in bevindende papieren op den grond vielen. Deze papieren waren, naar aan het licht kwam, in het Duitsch gedrukte vlug schriften, waarin de Duitsche arbeiders en soldaten tot een bloedige omwen teling werden aangespoord. Een dei- vlugschriften, dat door de Spartacus- groep was onderteekend, bevatte een oproep tot de revolutie, terwijl een ander nadere aanduidingen gaf voor den strijd en tot sluipmoord en schrik bewind opwekte. Op een verzoek aan de stations autoriteiten werd al de bagage van den koerier in een afgesloten en bewaakte ruimte in veiligheid ge bracht. Ket ministerie van buiten- landsche zaken werd van de aange legenheid in kennis gesteld, teneinde een onderzoek en een verdere behan deling mogelijk te maken. Bulgarije gaan republiek? Boedapest, 4 Nov. De Bulgaarsche gezant heeft van den Bulgaarschen minister-president bericht ontvangen, dat in Bulgarije geen verandering in denstaatsYorm heeft plaats gevonden. Koning Boris heeft Bulgarije niet verlaten. Da algamaane toestand. Ds opperste oorlogsraad der ge allieerden te Yersailles is tot overeen stemming gekomen omtrent de voor waarden, welke aan Duitschland voor een wapenstilstand zullen worden gesteld. Zy zijn thans aan president Wilson medegedeeld, wien tevens ▼erzoehti9 Duitschland te doen weten, dat het op de gebruikelijke wijze zich tot maarschalk Foch kan wen den om de voorwaarden te vernemen. En president Wilson heeft aan dit verzoek alreeds voldaan. Dat wil dus zeggen, dat het Duitsche opperbevel parlementairs zal moeten zenden naar het hoofdkwartier der geallieer den. Dat men ook voor de beëindiging van dezen geweldigen wereldoorlog zoo vasthoudt aan de oude militaire regelen, bewijst wel dat het militaris me, wat er in dezen oorlog ook ver anderd moge zyn, zich zelf toch nog steeds volkomen gelijk blijft. Voor een natie als de Duitsche, zelf tot dusver in militaire traditiön groot gebracht, zal het voldoen aan de ouden militairen vorm waarschijnlijk wel niet al te zwaar vallen. Het komt trouwens ook niet op den vorm aan, waarin de wapen stilstandsvoorwaarden den Duitschers zullen worden bekend gemaakt, maar op den inhoud dier- voorwaarden. En dat deze niet malsch zullen zijn, mag worden opgemaakt, uit hetgeen mi nister Clemenceau gisteren in de Fransche Kamer heeft meegede De heer Clemenceau verklaarde, dat de geest, waarin de wapenstilstands voorwaarden voor Duitschland zyn opgesteld, dezelfde is als die, waarin de voorwaarden voor Bulgarijè. Tur- kye en Oostenryk zyn opgesteld. Dat zegt zeker genoeg. De voor waarien, aan de drie bondgenooteh van Duitschland gesteld, beteekenden hun volkomen machteloosheid en de aanneming er van levert hen geheel en al uit aan het welbehagen van de overwinnaars. Nu de aan Duitsch land te stellen voorwaarden-in den- zelfden geest zyn, weet men dus al by voorbaat, dat de Entente de volkomen onderwerping van Duitsch land eischt President Wilson heeft van de geallieerden de mededeeling ontvan gen, dat ze bereid zyn, dat een vrede op den grondslag van zijn program behalve wat de vrye zee betreft en metde toevoeving dat Duitschland voor de aan de burgers der geal lieerde land»» toegevoegde schade vergoeding moet geven. En Wilson heeft nu de voorwaarden voor den wapenstilstand goedgekeurd. Wat was te verwachten. President Wilson zal immers van de besprekingen te Versailles wel op de hoogte zyn gehouden en door den Amerikaan- schen vertegenwoordiger, kolonel House, zyn invloed, voor zoover hy dezen kon en wilde oefenen, hebben doen gevoelen. Wij zullen dus nu wel spoedig weten wat de overwinnaars in den oorlog van Duitschland zullen ver langen. Zal Duitschland zich willen schik ken, moeten schikken? De militaire toestand wordt onge twijfeld voor de Duitschers steeds bacheiyker. Zy hebben ten gevolge van den krachtigeo druk van den vijand al weder moeten besluiten tot een terugtocht op groot» schaal. Het Duitsche- legerbericht vermeldt dit aldus: „Op het slagfront tusschen Schelde en Oise hebben wy ons van den vijand losgemaakt. De bewegingen zijn volgens het opgemaakte plan verloopen." Maar uit de berichten van geallieerde zijde blijkt, dat dit losmaken van den vijand met groote verliezen, aan materieel, maar ook aan gevangenen, is gepaard gegaan. Het Duitsche legerbericht van Dins dagavond zwygt over den nog veel belangrijker terugtocht van de Duit sche troepen in de streek tusschen Aisne en Maas. Hier gaat de terugtocht snel, dat van Engelsche zyde wordt gemeld, dat de geallieerden op enkele plaatsen de voeliDg met de vijandelyke hoofdmacht hebben verloren. Het welslagen van het offensief dei- geallieerden hier is, gelyk we gisteren opmerkten, voor de Duitschers het allergevaariykst. De opmarsch van de Amerikanen en Franschen bedreigt hier den spoorweg Sédan—Mont- médy—Longuyon welken de Ameri kanen al bedenkelyk dicht naderen. En de vermeestering van dezen belangrijken verbindingsweg met het Duitsche front ten westen van de Maas, zou de Duitsche liniën in het westen in zeer benarde positie brengen en tot verdere en belangrijke terug legging nopen. De toestand is op het oogenblik in breede trekken aldus. Het bezette gebied van Frankrijk is al grootendeels ontruimd, de geallieerden naderen steeds meer de Belgische grens. En het bezette gebied van Belgie zal weldra grootendeels moeten worden opgegeven, nu de geallieerde legers door het vooruitbrengen van hun liniöu in het Maasgebied en hun opmarsch in de richting Sedan Montmédy de positie aan het noord westelijk front der Duitschers onhoud baar maken. Het Duitsche centrum, dat voor den geweldigen druk Yan de Fransch-Britsche legers moet wyken, verkeert in een zeer benarde positie, omdat de Ardennen al een by- zonder ongunstigen terugtochtsweg aanbieden zoodat het terugtrekken der Duitsche centrum-legers zal moeten geschieden in noordoosteiyke richting en de terugtochtsweg dezer legers dus samen zal vallen met dien van de legers aan den noordelijken vleugel. Aldie geweldige legermachten zullen trechtergewijs dus samen- stroomen naar den nauwen uitgang, dien de streek van Luik tusschen de Ardennen en onze Limburgsche grens biedt.Eenopeenhoopingdiedebewegin- gen most vertragen en belemmeren by verdere succesrijk» actie dei- geallieerden tot ernstige gevaren Yoor de Duitsche legers aanleiding zal geven. Rooskleurig is dus de militaire toestand voor de Duitschers niet. („Hdbl.") Van hat Wastalijk iront. Broota successen der geallieerden. Oi Duitschers trekken over een breed tront tarug. Parys, 5 November. Officieel avondberichtLangs geheel het Fransche front, van het Sambrekanaal af tot aan de Argonne is de terugtocht beweging der Duitschers vandaag doorgegaan. Op sommige punten heeft ze een diepte van 10 K.M. bereikt. De vrachten plukkende van den heeten slag, den vorigen dag daardoor geleverd voor den overtocht van het Sambrekanaal, heeft het tiende Fransche leger de zes Duitsche divisies volkomen verslagen,die daartegenover stonden en heeft het hun 4000 gevangenen zoomede 60 kanonnen ontnomen. Het maakte zich al by het begin van Guise meester. Zyn vooruitgang is onverpoosd voortgezet. De Franschen hebben tegen het vallen van den avond het terrein vlak bij Barzy, Esquehelles, la Vaquerie, Crupilly, Malzy, Romery, beoosten Wilge-Faty en Colomfay, St. Richau- moDt en Housset bereikt, waarby ze in alle dorpen een talrijke burgerbe volking bevrijdden. Verder rechts houden de Franschen la Neuville—Housset, Marle, den weg van Marle naar Montcornet, tot be oosten la Neuville-Bosmant, Ebouleau, Bussy-les-Pierpont en Diry-le-gros bezet. In de streek ten N.W. van Chateau Porcien zijn de felle gevechten der- laatste dagen eveneens geëindigd met een algemeen terugdringen van de Duitschers. De Fransche linie loopt ten W. van Chaudron en St. Fergeux. Herpy, Condé-lez-Herpy en Chateau Porcien zyn in Fransche handen. De Franschen hebben voet gekregen op de hoogten ten W. van den weg van Seraincourt naar Ecly. Eenige hunner afdeelingen wisten de Aisne by Nanteuil-en-Argonne over te komen. De Fransche troepen hebben by verrassing den overtocht over het Ardenner kanaal, alsmede van de Aisne in de richting vanMontgonen le Ch»sne schitterend voltrokken. Z» Ingezonden mededeeling. Herman Nypels, T»l»f. Intero. 140, Spoorstraat 41. Heeren Ondergoederen, halt- on hooi wol. Overhemden. - Handschoenen, Billijke prijzen. hebben die twee plaatsen verre achter aich gelaten. De Franschen hebben Pouvergny i Sauvelle bereikt, alsmede den zoom van het bosch. van Mont—Dieu. Londen, 6 Nov. Officieel ochtend- bericht. De versterkte stad LeQueanoy, welke onze troepen volkomen om singeld hadden, is gistermiddag in onze handen gevallen, te samen met het geheele garnizoen van meer dan 1000 man. In het vak zuideiyk en noordeiyk van Le Quenosy hadden de 37e en 62e divisie gisteren een zwaren strijd te voeren, waarby beide divisies talrijke gevangenen maakten. Na den krachtigeu tegenstand by Louvignies en Orsinval te hebben bevochten, drongen de divisies snel in de flank van de Nieuw-Zeelandsche troepen oostelijk van Le Quesnoy op en kwamen met hen tot een diepte van drie tot vier mijl vooruit, waarby zy de dorpen Jolimets, Lerond, Quesnes, Fraisnoy en La Petit Marais vermeesterden. Gisteravond maakten onze troepen verdere vorderingen in het Mormal- bosch en beoosten Valenciennes, en beoosten het dorp Eth. Londen, 6 Nov. Middagbericht. Wij brachten tusschen de Sambre en de Schelde een zware nederlaag toe aan Duitsche divisies en doorbraken daardoor de Duitsche verdedigingslinie op een front van 30 mijlen, zoodat de Duitschers op het geheele slagfront terugwyken. "Wy trokken door het Mormalbdbch en bereikten de algemeene linie Barzy Grandfart-Berlarmort-Fresnes. Vorderingen der Amerikanen. 'Londen, 6 Nov. Officieel Ameri- kaansch bericht: Vanochtend heeft het eerste leger den aanval hervat. In weerwil van vertwijfelden tegen stand dwongen onze troepen by Brieulle8 en Cléry-le-Petit den over gang over de Maas af. Ze ontplooien zich nu op zwaar beboscht en zeer lastig terrein op de hoogsten beoosten de rivier tusschen de genoemde punten Op het heele front verzet de vijand zicli tegen onzen vooruitgang met zwaar artillerie- en machinegeweer- vuur, maar niettemin schieten we •itatekend op. Uit het Amerikaauache hoofdkwar tier in Frankrijk wordt gemeld: Bij hun aanval aan de Maas en in Argonne hebben de Amerikanen, in verbinding met de Franschen, op hun rechtervleugel, aanzienlijke en uiterst belangrijke vorderingen gemaakt in de richting van de wanhopig verde- steden Mezières, Sedan en Longyon, met elkaar verbonden dooi de voornaamste spoorlijn achter het Duitsche front. Buzanzy, dat op 2 November veroverd werd, was een spoorwegbasis voorde Duitsche legers, die in deze streek werkzaam waren. De Amerikanen trekken over de Maas Londen, 6 November. Het 1ste leger is de Maas ten Zuiden van Dun overgestoken onder hevig kanonvuur, dat de bruggen her- haaldeiyk vernielde, en baande zich 9trijdend een weg naar de toppen der hoogten van den Oostelijken oever, waarby de krachtige tegen stand van den vyand gebroken werd en twee hoogten benevens het Bosch van Chatillon werden veroverd. Des middags veroverden wij Dun en drongen een eind verder door. Een ander korps bereikte de rivier by Cesse en Duzy, veroverde het bosch van Jaulnay en de stad Beaumont, en trokken nog 2 mijlen daar voorbij. "Wy staan thans op 5 mijlen van den spoorweg Sedan Metz. Een derde korps op den linker vleugel rukte voorwaarts door de bosschen voorby Stenay. Ten westen van de Maas werden wederom 51 kanonnen veroverd.«In luchtgevech ten werden 17 vyandeiyke vliegma chines neergeschoten. Wij missen 7. De voeling met de hoofdmacht van den vyand ging verloren. Duitsch legerbericht. Berlijn, 5 November. Door een achterwaartsche verlegging van het Duitsche front in Vlaanderen tusschen Aisne en Maas, zijn de Duitsche linies opnieuw verkort en versterkt. In Vlaanderen werd door verlegging achter de Schelde en het Schelde kanaal het Duitsche waterfront, dat nu van Valenciennes tot aan Nederlandsche grens reikt, opnieuw een heel eind verlengd. Alle pogingen der Engelschen om de Schelde over te steken, werden tot nu toe verijdeld. De Duitsche frontverplaatsing tus schen Aisne en Maas stelde de Amerikanen niet in de gelegenheid, van hun bres in onze linies 1 Nov. taktisch verder party te trekken. Ze werd zoo bekwaam volvoerd, dat de vyand ze niet kon storen. De door verlegging daar alleen bewerkte verkorting bedraagt K.M. De laatste groote slag van Foch van 1 November beteekent dus over het algemeen een flink succes voor de Duitsche wapenen en aanvoering. Berlijn, 6 Nov. Op het slagveld tusschen Schelde en Oise hebben wy ons van den tegenstander losgemaakt. Ook tusschen Oise en Maas hebbe» wy omvangrijke be wegingen uitgevoerd. De vijand heeft ten "Westen van de Aisne de algemeene linie Marle—Dizy le Gros - Ecly bereikt. Beoosten de Aisne staan wij ten noorden van Le Chesne en ten westen van Beaumont met hem in gevechtscontact. Sterke aan vallen by Beaumont en Létanne zijn Bezuiden Dun zyn de Amerikanen over de Maas gestoken. Het 7e Saksische regiment jagers heeft den in het midden van 't gevechtsfront tegen Fontaine opdringenden vyand teruggeworpen en het bosch van Epinoy heroverd. De gevechten zyn op den kam van de oosteiyke Maas heuvels tot een einde gekomen. Op den oostelijker, oever van de Maas hebben wy nieuwe aanvallen der Amerikanen op de hoogten beoosten Sivry en in het bosch van Etray afgeslagen. Zullen de Duitsehere Antwerpen verdedigen? Een medewerker schrift aan het Handelsblad" De laatste dagen zwierf ik langs de Zeeuwsch-Brabantsche grens. Op dien zwerftocht had ik gelegenheid met kader van het Duitsche leger te spreken. Nu is 't opmerkelijk zooveel spraakzamer als de Duitschers sedert korten tyd zyn geworden. Ik vroeg hun dan wat zij dachten van een uiterste verdediging van Ant werpen en voegde erbij, dat ik dit vooral vroeg met het oog op den stroom van vluchtelingen, dien ons land dan weer te wachten had. Op myn vraag volgden twee wedervragen. Of ik Antwerpen kende Of ik het fortenstelsel rond Antwerpen kende? Op beide vragen kon ik toestemmend antwoorden. „Welnu!" klonk 't, „dan weet u ook meteen, dat Antwerpen voor ieder die er in zit en niet be- Bchikt over het land van Waes, een muizenval is." Myn zegslieden, onder wie een artillerie-officier, meenden dan ook, dat de Duitschers Antwerpen zouden loslaten. Wel is 't mogelyk, dat men al vechtende met de achter hoede tegen de voorhoede der Entente- legers, langs de Brabantsche grens op Luik terugtrekt. Reeds nu merkte ik verschijnselen op, die erop wyzen dat de Duitsche troepen zich los maken van de grensstrook langs ons land. Yan betrouwbare zyde vernam ik, dat de Duitschers al wat op zwaar materiaal lijkt, wegvoeren. De Duitsche posten, met wie ik sprak, hoopten vurig het Kerstfeest thuis te kunnen vieren. Sprekende over de mogelykheid van revolutie in Duitschland, zeide men my: „Bij ons gaat alles met stille trom." Mijn zegslieden, onder wie er velen zijn die tot de vakvereenigingen behooren, meenden dat de reactionnaire mach ten, ziende dat ze by uiterst verzet niets te hopen hadden, zich wel zullen schikken in den nieuwen toestand. „En wanneer het blijkt, dat de keizer een beletsel is om met de andere landen overeen te komen, dan moet hy maar gaan," was het bescheid op een vraag over dit punt. Men kan in alles bemerken, dat de straffe lyn er niet meer in zit. De Duitsche soldaten voelen de behoefte en geven daaraan toe, zich meer vrijelijk te uiten. Do Italianen In Albanië an Montenegro. Rome, 4 November. De Italianen hebben in Alba ie de havenstad Dulcigno en in Montenegro de haven stad Antivari bezet. Mariniers van diefstal beschuldigd. Te Soerabaja werden zeven mariniers gevangen gezet, beschuldigd van dief stal in de maand October van het vorige jaar, van een bedrag van 60.000 dollars uit het gebouw van de Duitsche ambassade te Peking. De hier bedoelde mariniers maakten biykbaar deel utt van de wacht van het Nederlandsch gezantschap te Peking, dat met de vertegenwoordi ging der Duitsche belangen in China werd belast. BINNENLAND. Militair oproer to Kiel. Hamburg, 6 Nov. Het „Hamburger Fremdenblatt" verneemt uit Kiel, dat de Rijksdagafgevaardigden Haase en Ledebour telegrafisch naar Kiel zijn ontboden. Op het slagschip „Kaiser" verdedigden de officieren met de revolver in de hand de Duitsche oorlogsvlag. Zij werden echter dooi de manschappen overweldigd, welke de oorlogsvlag naar beneden haalden en de Roode Vlag heschen. Twee officieren, o. w. de comman dant, werden gedood en verscheidenen gewond. Van vier infanterie-com- pagnieön, welke dien nacht te Kiel aankwamen, hebben zich terstond drie by de beweging aangesloten. De vierde werd ontwapend. Gedurende den nacht kwam cavalerie aan uit Wansbeck. Zij werd op een uur afstand van Kiel door de marinemanschappen met machinegeweren ontvangen en gedwongen terug te keeren. De soldatenraad besloot, dat alle officieren in de positie, die zij nu bekleeden, zullen gehandhaafd blijven, maar zy moeten zich voegen naar de bevelen van den soldatenraad. Het bevel, den officieren de kokarde af te nemen, werd des middags weer herroepen, dank zy de bemiddeling van den arbeidsraad en uitdrukkelijk werd er op gewezen, dat men onder alle omstandigheden den officieren een menschwaardige behandeling ten deel moest dienen te laten vallen. De gouverneur-admiraal Souchon werd Maandagavond naar het station gebracht en daar eenige uren vast gehouden, daar men vermoedde, dat nog meer troepen van buiten zouden komen. De lexpnsmiddelencontrole ia in handen van den Soldatenraad. Op verschillende plaatsen van de stad staan machinegeweren. In Cuxhaven en Wilhelmshafen is alles rustig. Een later bericht uit Berlyn meldt, dat het oproer zoo goed als bedwongen i». UIT OOST-INDlE. Weltevreden, 16 Oct. De Bataafsche boorde een nieuwe oliebron aan by Palembang en wel op de nieuwe concessie, die onlangs is gekocht, welke bron twee mihoen liter dagehjks spuit. Tengevolge van onachtzaamheid is de bron momenteel ontvlamd, doch men verwacht, dat het vuur weldra ml zlju gebluscht. Oa Opperbevelhebber vraagt oelsleg. De Minister van Oorlog heeft gisteren in de Tweede Kamer mede- gedoeld, dat de Opperbevelhebber van land- en zeemacht dien dag zyn ontslag heeft ingediend, nadat de minister hem kenbaar had gemaakt, dat hy, met waardeering voor zyn voortreffelijke eigenschappen als mensch en als officier, van oordeel is, dat generaal Snijders niet getoond heeft den modernen militairen geest te vatten. Nederland en Rusland. Uit Moskou wordt draadloos ge seind Na aanvankelijk de benoeming van burger Rosing tot gevolmachtigd ver tegenwoordiger van Rusland in den Den -Haag te hebben goedgekeurd, heeft de Nederlandsche regeering toans verklaard, de missie van RosiDg liever niet te ontvangen. De heer Oudendyk, de Nederlandsche gezant te Petrograd, voegt hieraan toe, dat de Nederlandsche regeering niet ge steld is op vertegenwoordiging van de Sovietrepubliek. Blijkbaar steunt Nederland het con servatieve Russische restauratieplan, d.i. het contrarevolutionaire plan ▼an de entente. Nederland heeft dus besloten met de Russische volksregeering t» breken, Ongetwyfeld is dit een voorlooper van de algemeene contrarevolutionaire samenzweringen van de entente, die de neutralen trachten te verzamelen tot een contra-revolutionair offensief legen de volksomwenteling in Rus land. Het woord is thans aan de volks massa in Nederland. Zullen zy toe laten dat Nederland wordt gebruikt voor een aanval tegen een volk» revolutie? De vluohtellsgiu neer Parfj». Uit Parys wordt gemeld dat de Fransche minister van Marifle bevel gaf om onmiddeliyk vier stoomschepen te charteren en die ter beschikking van de Fransche regeering te stellen ten behoeve van de in Nederland verblijf houdende vluchtelingen. Er zal een dagelijksche dienst tusschen Nederland en Frankrijk ge organiseerd worden. Men hoopt op die manier 1200 vluchtelingen per dag te kunnen overbrengen. Waarschijniyk zullen een Engelsche i een Fransche boot by de stoom schepen gevoegd worden, welke de Nederlandsche regeering zich gehaast heeft op zoo vriendschappeiyke wijze ter beschikking te stellen om het vervoer van de vluchtelingen naar hun eigen land te bevorderen. Omtrent het vervoer van vluchte lingen naar Noord—Frankryk deelt men ons mede, dat alle toebereidselen in Rotterdam zijn getroffen. Komt de wapenstilstand niet zeer spoedig tot stand, dan zal in het begin der volgende week het transport der Batavier booten en met Fransche schepen een aanvang nemen. In het andere geval zal de terugtocht onzer gasten via Belgie plaats hebben. Verloven. De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, naar „De Soldaten- courant" verneemt, de volgende order tot de autoriteiten der Landmacht gericht „In aansluiting aan myne Order voor de Land- en Zeemacht, dd. 81 October 1918, No. O. V. I. 139696. A. 2620, bepaal ik, dat aan de korps commandanten vryheid wordt gelaten om in het gestelde in- de 2e alinea van mijn voernoemde order niet te begrijpen personen of groepen van personen, waarvan vaststaat, dat zy trouw zijn gebleven en hebben mede gewerkt tot het bewaren of herstellen van de orde. Voorts zullen uitzonderingsverloven overeenkomstig de daarvoor geldende bepalingen worden verleend aan alle militairen, voor wie daartoe dringende aanleiding bestaat. Eindelijk zullen, ingevolge last van den Minister van Oorlog, de bijzondere verloven, welke verleend zyn of worden overeenkomstig de herhaal delijk gewijzigde O.L. 1916, B. 181, alleen dan mogen worden ingehouden, indien het betreft militairen, die zich hebben schuldig gemaakt aan onge regeldheden of onkrijgstuchtelIjkQ handelingen, of wier aanwezigheid noodzakelijk is om te kunnen onderzoeken, in hoeverre zij hieraan mede schuldig zijn. Onthouding van deze bijzondere verloven zal echter niet langer mogen worden toegepast, dan vereischt wordt voor het onderzoek of om de opgelegde krygstuchtelijke straf te ondergaan. In aanvulling op het vorenstaande bepaal ik, dat onder „onkrijgstuchte- lljke handelingen" ook moet worden verstaan: .het weigeren van of zich opzettelijk onttrekken aan medewer king tot herstel van de orde." De Spoorbrug to Rottordam. Om halfvier Dinsdagmiddag is met behulp van de drie bokken „Titan", „Adelaar" en „Hercules" het door de „Kandelfels" van zijn peiler af gevaren draaibare gedeelte van de spoorbrug over de Koningshaven te Rotterdam op zyn plaats terugge bracht. Het blykt dat de opleggingen van de brug ernstig beschadigd zijn; de schade aan het draaistuk, dat onder water heeft gelegen, is niet groot. Gisteren werden reeds proeven genomen op de brug met onbeladen wagens, daarna met beladen wagens en vervolgens met locomotieven. Toonen deze proeven aan, dat de afwijkingen of doorbuigingen niet groot zyn, dan wordt binnen enkele dagen het verkeer over enkel spoor hervat. Daar een zyde van do brug veel heeft geleden, zal het zeker zes weken duren alvorens het normale verkeer hersteld is. Verhooging van het broodrantsoen. De regeering heeft besloten, het broodrantsoen zeer belangryk te ver- hoogen. Ofschoon men hier te lande vooralsnog aangewezen is op de binnenlandsche koronproductie, zoo noodig tijdelijk: te versterken uit de militaire voorraden, is dit besluit genomen, omdat de toeneming van schier alle beemetteiyke ziekten en in het byzonder de voortwoekering van de Spaansche griep, volgenB het eenparig gevoelen van geraadpleegde medici, erop wyzen, dat de voeding van de bevolking bij het huidige rantsoen geheel onvoldoende is. In afwachting, dat het mogelyk zal zyn binnen betrekkeiyk korten tyd van overzee broodkoren aan te voeren, is dan ook besloten, den duur van de geldigheid der broodkaarten te brengen van 7 op 6 dagen, zoodat het rantsoen van 200 gram per dag wordt verhoogd tot 260 gram. Deze verhooging zal ingaan den loden dezer. De kaasprljzse verhoogd. Naar „Het Tolk" verneemt, wordt binnen enkele dagen de distributie- prijs van volvette kaas van f 1.60 op f 4.20 of f 4.80 gebracht. Ruedvlaeechdiatrlbutle. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan do burge meesters ter kennis gebracht, onder welke voorwaarden met ingang van 18 dezer de randvleeschdistributie een aanvang zal nemen. Hij vestigt er de aandacht op, dat het voor een goede contröle van het hoogste belang is, dat by het slachten van de runderen wordt gostroefd naar centralisatie, en de minister deelt mede, dat het zijn wensch is, dat de runderen, welke bestemd zyn voor de distributie van rundvleescb. voor een combinatie van gemeenten worden geslacht in één gemeente. In verband daarmede zijn 216 centrumgemeenten aangewezen. Het aantal K.G. vleesch, dat voor ke gemeente beschikbaar zal zyn, zal worden berekend h 0.2 K.G. per week per inwoner boven den leeftijd van één jaar, en voorts wordt een beperkte hoeveelheid (tot ten hoogste 10 pet. van het rantsoen) boven het vastgestelde rantsoen toegestaan voor het verbruik in restaurants, volks gaarkeukens, centrale keukens en daarmede gelyk te stellen inrichtin gen, terwyi bovendien Voor zieken- inrichtingen en huiszieken vleesch kan worden aangevraagd tot een maximum hoeveelheid van 24 K.G. per 1000 inwoners per 4 weken. De burgemeester der centrumge meente is verplicht, al het vet, afkomstig van de ontvangen runderen, in te leveren. Voor de distributie van een weke- Hjksch rantsoen van 0.2 K.G. versch vleesch van goede qualiteit zonder been voor de burgerlijk» bevolking zullen noodig zyn 8000 runderen per week. De maximum-kleinhandelprijzen zyn vastgesteld op: f 3.50 per K.G. voor de eerste soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zyn af te leveren ten hoogste 25 pet. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van een rund, en op f 2 per K.G. veor tweede soort rundvleesch zonder been, als hoedanig zal zyn af te leveren ten minste 75 pet. van het ter uitponding verkregen rund of gedeelte van een rund. Voor ritueel geslacht rundvleesch is de prys 10 ets. per K.G. hooger. Voor hutspot, beenderen, kop- vleesch en de. z.g. afvallen zullen prijzen gelden. f 3.0S.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1