HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. DE OORLOG. No. 5011 DINSDAG 12 NOVEMBER 1918 AS* JAARGANG Ullpoveri O. Dfi BOER Jr., Holdor. - Oplaag 7000 ox. - AbonnementsprijsIn da stad t 1.10, per post f 1.35, Buil.nland 1 2.35. Lo»w e«. 3 oanl - AdvartantlSn por regel 15 cent. De revolutie in Duitschland. (Vervolg van het eerste Wad.) Straatgevechten ta Berlijn. Berlijn, 10 November. Te Berlijn ie het Zaterdagnacht in de Unter den Linden meermalen tot gevechten tusschen troepen van den A. en raad en aanhangers Van het koning' schap gekomen. De strijd duurde in den loop van den Zondagochtend voort. Tegen kwart voor uegen 's ochtends begon het vuren opnieuw. HetVictoria café en het Bauer café schijnen nog door offleierên, kadetten en „Jagend- wehi" bezet te worden gehouden. Ook in de bibliotheek, het Tuighuis en het Oude Museum hadden do koninggezinde officieren zich Ver schanst. Toen opnieuw uit een dezer ge bouwen eenige schoten vielen, werd door de troepen van den A. en S. raad by de Opera en vóór 't Paleis het vuur geopend. Het duurde 40 minuten. Tegen den raiddag was de tegen stand bijna geheel gebroken. Of de strijd menschenlevens heeft geaischt is nog onbekend. Ook de omtrek van het station aan de Priedricbstrasse was in den afgeloopen nacht het tooneel van levendige gevechten. Ook hier zijn officieren de aanvallers geweest. Zondagochtend omsingelden groote troepen soldaten het gebouwencom plex- Aschinger-Centralhotel-station Priedriohstrasse. Van de koepels dei- beide laatste gebouwen werd plotse ling machinegeweervuürgeopend, dat de soldaten van bun verdekte stel lingen uit beantwoordden. Het gevecht duurde ongeveer 20 minuten. Niemand werd gewond. De soldaten drongen toen de gebouwen binnen en namen vijf officieren ge vangen wier schuld echter nog niet vaststaat. Tegen half elf was het geweervuur verstomd. Overal werd wacht gehou den. Men gelooft dat in de onderaard- sche gangen zioh nog 20 officieren schuil houden. De soldaten kregen strenge opdracht niet meer te schieten. Men hoopt de aanranders door scherpe bewaking van de ondoorgrondsche gangen te pakken te krijgen. Kon bericht van Maandag meldt echter dat de toöstand Weer normaal-ia. De beweging in Duitschland heett zich nog over verschillende steden, o.a. Dantzig, Koningsbergen en Mann- heim uitgebreid. Ook op Helgoland is de soldatenraad meester van den toestand. Het Hbl. verneemt dat het té Berlijn1' thans rustig is. Telefonische en telegrafische verbindingen zyn nog mogelijk. Gistermorgen is het personenver keer uit Bentheim in de richting Berlfin hervat. Ook vanavond zal de trein BentheimBerlijn vertrokken Da revolutie breidt zich nog uit. Berlijn, 11 November. De Duitsche vrijheidsbeweging blijft in de weste lijke deelen des rijks om zich heen grijpen. Ook in het O. is er ontwikkeling. Uit Brandenburg melden o.a. Trebbin, Perleberg, Jueterborg, uit Sleeswyk onlangs Glogau, Gleiwitz, Benthem en Opperlu de samenstelling van zulke raden. Ook het kolenbekken van beven Silezié heeft zich aange sloten. Er zijn soldatenraden gevormd te Jaroschin, Schmiedeberg, Goerlitz, Glogau, Liegnitz, Sprottau, Bentschen, Kosten, Posen, Mecklenburg, Hoechst, Bromberg, Graudenz. Overal wordt met de garnizoenscommandanten onderhandeld. De arbeiders- en soldatenraad van Berlijn deelt mee, dat meer dan 10.000 spoorwegarbeiders en beambten heden in het circus Busch en op andere plaatsen bijeenkwamen en eenatióm- mig het volgend besluit nam'enDe Duitsche spoorweglieden verklaren, met alle kracht voor het in'gang houden van het verkeer te willen zorgen. Indien er zich contra revolutionaire bewegingen mochten voordoen, zal het verkeer dadelijk gestaakt worden. Do ropubliok in Dultuhland, Uit Berfijn wordt d.d. 11 Nóv. aan de „N. Rott. Crt." gemeld: In het paleis van den rijkskanse lier, waar Ebert thans zetelt, werd mij medegedeeld, dat thans de Duitsche centrale republiek tot stand gebracht i»t die het geheele gebied van het rijk omvat. Do kooing van Sakton afgozot. Berlijn, 10 November. Ds „Vor- waérts" verneemt uit DresdenDe Saksische koning is afgezet. De revolutionaire a. en s.-r. van Dresden en voorsteden heeft een oproep tot het volk gericht, waarin voorkomt: de koning is van den troon vervallen verklaard. De dynastie bestaat niet meer. De Eerste Kamer ia ontbonden. De Tweede Kamer be staat evenmin meer. De staatsminis ters, die in overleg met den verenig den revolutionairen a. en s.-r. het bestuur voorloopig in handen houden, moeten aanstonds nieuwe verkiezin gen op den grondslag van het alge meens, gelijke en rechtstreekBchb kiesrecht voor mannen en vrouwen uitschrijven. Hosson oon ropubliok. Berlijn, 11 November. De groot hertog van Hessen is voor afgezet vsrkfcöffö. Uit Baden. Te Karlsruhe is een voorloopige regeering gevormd. Deze zal de a.: Nationale vergadering laten uitmaken, of voor Baden de monarchie dan wel de republiek zal gelden. Om het even, hoe die keus uitvalt, zal Baden van het Duitsche rijk een deel blijven 'uitmaken. Het geslacht Reuss. Gera, iONov. Prftfc Hendrik XXVII van Reuss (jongste tak) heeft voor zich zelf en zijn huis afstand gedaan van den troon. Do groothertog «in Oldanburg afgozot. Berfijn, 11 No/. De a. en s. r. meldt: volgens een draadloos telegram uit Wilbelmshaven is de groothertog van OKIenburg afgezet. Hindenburg. - Kroonprins Ruprecbt. Het agentschap Wolff bevestigt uit Berlfin, dat Hindenburg, die zich in het Duitsche hoofdkwartier bevindt, op den grondslag der nieuwe regeering staat. Het voegt er aan toe, dat ook het hoofdkwartier van kroonprins Ruprecht van Beieren op zyn post is, en niet zooals een in Nederland verschijnend blad gemeld had, op de vlucht is. Duitschland en Duitsch- Oosloniijk. Berlijn, 11 Nov. De aansluiting van Duitsch Oostenrijk bij de Duitsche republiek schijnt zich thans reeds te voltrekken. De Vorwarts bevat een daarop betrekking hebbende mededeeling van Adler aan de regeering te Berlijn. Weenen, 11 Nov. De Raad van State nam een wetsontwerp aan, waarbij Duitsch-Oostenrijk tot republiek en tot bestanddeel van de Duitsche verklaard wordt. - Een oprosp der nieuwe regeering. Berlijn, 10 Nóv. de regeering pu bliceert een manifest, waarin o.a. wordt gezegd VolksgeiiootenDe dag van lieden voltooide de bevrijding des volks. De soc.-dem. partij heeft de regeering op zich genomen en aan de onaf hankelijke soe.-dem. party deelneming aan de regeering op den grondslag Tón vólkernen gelijkberechtigheid aangeboden. De nieuwe regeering zal zich voor de verkiezingen tot een constitueerende nationale vergadering orgahitséefen en daarna haar be voegdheden in handen van de nieuwe ▼olksvertegenwoordigingterugleggen (get.) Ebert, Scheidemann, Landsberg. Overeen.temming tusschen de socisal-democraten on onafhankelijke socialisten. Berlijn, 11 Nov. De onafh. soc.- dem. hebben zich bereid verklaard ia het miniaterie:Ebert zitting te nemen. De extremisten onder Liebknecht verliezen in aanhang. De eerste daad van het nieuwe kabinet is geweest de aanvaarding van de wapenstilstandsvoorwaarden. Hot compromis tusschen de sociaal-democratische groepen in Duitschland. Nauen, 11 November. Het resultaat van de onderhandelingen, die gisteren tusschen de twee socialistische par tijen 'hebben plaats gehad, hebben geleid tot overeenstemming, en wel op grond van nieuwe Voorstellen van de onafhankelijken. Daarna is de nieuwe volksregeering samengeko men. Deze bestaat uit de meerder heidssocialisten Ebeft, Scbeideman en Landsberg en de onafhankelijke socialisten Haase, Dittmann en Barth, benevens Kabinetsministers uil de burgerlyke partijen. Iedere ressortminister zal naast zich twee leden, een uit elk dei- beide sociaal-democratische partijen naast zich krijgen, die dezelfde rechten zullen hebben. De Verzoening der - sociaal democratische groepen is door het Berlijnsche volk levendig toegejuicht en door de vergadering op den lOden Novéisber van den Raad van Arbeiders en Soldaten, wahraa'h ongeveer 8000 personen deelnamen, met zeer'groote meerder heid goedgekeurd. De leiding van het pJólitieke kabinet, dat zich als „Raad Van Volkagedele- geerden" heelt geconstitueerd, wordt uitgeoefend door Ebert. en Haase. De besprekingen over het vergeven van de ressortportefeuilles duurt vóórt. De nieuwe regeering blijft met groote nauwgezetheid arbeiden aan de instandhouding v&h de economi sche orde. Do Duitacho vrouw» aan die in de vljandtlijka landen. Het Persbureau Vaz Dias heeft het volgende draadlooze telegram op gevangen Men wordt verzocht het volgende telegram door te gevenVan de Duitsche vrouwen óón de vrouwen in de vijandelijke landenHelp ons tegen de honger-blokklade. De Duitsfche vrouwen. Do Duitsche froapen in België Men meldt aan de ,N. Rott. Ct." d.d. 11 November: Gisteren is in het Difitsche kamp te Beverloo (Belgis) een opstand uitge broken. Verscheidene' duizenden sol daten, die zich'in het fcfemp bevonden, schaarden zich onder de roode vlag. Er vormden zich twèè partijen, één bestaande uit aanhangers van den keizer en één uit voorstander* van de republiek. De soldaten, die pertij voor den keizer hadden gekozen, werden ver slagen en vluchtten hedennacht met hun wapenen en artillerie naar de Nedeflandsche grensposten aan de grens van de Kempen tusschen Loozen en Weert, waar zij heden morgen de Nederlandsche grens overschreden en ontwapénd werden. Oproar ondar ds Ouitscherst* AntWirpen. Antwerpen, 10 Nov. Onder de Duitsche bezettingstroe pen zijn ernstige onlusten uitgebroken. De officieren die per auto door de straten reden, werden gedwongen te stoppen en de auto's te verlaten, waarna hun onderscheidingsteekenen werden afgerukt en de soldatea zelf in de auto's plaats namen. Gaven de officieren geen gevolg aan het bevel, dan liepen ze gevaar door ds soldaten doodgeschoten te worden, zooals gisteren met één officier het geval is geweest. Een bericht uit Brussel meldt., dat de bevolking tegen de Dfiitsclieï-s in opstand is. Van da grans. Duitsche wachtposten aan de Oost grens hebben overal de wapens weg geworpen, en hun posten verlaten. De grens is geheel open. In de meeste plaatsen van Hanuover en Westfalen' is de omwenteling nagenoeg vol trokken. Soldaten- en arbeidersraden hebben de leiding. Vele Duitsche officieren zijn gevlucht in de richting van de Nederlandsche grens. Alle in Duitsch land werkende munitiearbeiders móe ten onmiddellijk het land verlaten. Velen kwamen reeds o\er de grens. In eenige plaatsen zooals Schuettorf, Nördhorn, Neuenhaus zijn vergade ringen gehouden, die besloten zich niet aan de macht der revolutionairen te onderwerpen, als ze opdageh. Men vreest daar bloedige botsingen. Gisterenavond aeinde men uit 01- denzaal Het spoorwegverkeer Bentheim— Berlijn is wëer voor de eerstkomende dagen totaal stop. Er is wel verbin ding met Hamburg en Breinen. Op het slot Bentheim wappert de roode vlag. Te Anholt, waar het vorstelijk slot van den prins zu Salm-Salm langen tijd onbewoond was, is plots Zondag het hof wéér komen opdagen. Zoo zit men daar naby het Hollandsche gebied te wachten op de bomende dingen. Men seint uit Venlo: Drommen Duitschers loopen hier rond. Marechaussee en politie drijven hen terug naar Kaldenkirchen. Tot nog toe heeft alles een vreedzaam verloop. Men seint uit Kerkrade: In Aken is het rustig. De Duitsche grenswacht is getooid met roode strikken. De schilderhüizen zijn weg genomen of neergeworpen. De draad versperring tusschen Nederland en Duitschland bij Kerkrade is vernield. De communicatie met Duitschland is vrij. Zondag trokken twee eskaders vliegtuigen te zamen 26 vliegers over Duitschland in de richting van Aken. Het afweergeschut kwam in actie. Zondagmorgen vlogen twee dekkers over Kerkrade. Men meldt uit Oldenzaal: In Hannover en Westfalen hebben overal soldatenraden de macht in handen. De militairen moeten de wapens inleveren, en krijgen een rooden band om de pet; wie dit weigert, wordt als militair ontslagen en ontvangt geen soldij meer. Het spoorwegverkeer is overal in handen van de soldatenraden. Plunderen en hamstoren is op doodstraf verboden. De landbouwers moeten alle aanwe zige voorraden inleveren. Het brood rantsoen is met 40 gram verhoogd. De gevangenen, behalve de misdadi gers, zijn overal vrijgelaten, De omwenteling heeft overal een kalm verloop. De ex-keizer in Holland. (Vervolg van het le blad.) Aankomst te Maarn. Aan het anders zoo stille station netje te Maarn, in het hartje van de provincie Utrecht, heerschte gisterenmiddag een geweldige drukte. Van alle zijden was uit de omliggende plaatsen uit Doorn, Driebergen, Amerongen, enz., een groote menigte samengestroomd om getuige te zijn van de aankomst van den gewezen Duitschen keizer.Hier en daar bewogen zich enkele marechaussées en rijks veldwachters, die gerequireerd waren om de orde te bewaren; overigens kan de gemeentelijke Maarnschs politie het wel af. Op het perron werd, behalve journalisten, -die in grooten getale waren opgekomen, niemand anders toegelaten, dan die er niet uit hoofde van zijn ambt of betrekking moest wezen. Buiten stonden militaire en par ticuliere auto's, die de gewezen keizer en zfin gevolg naar het kasteel Amerongen zouden brengen. De ex-keizer gaat logeeren in het kasteel te Amerongen; zijn gevolg vindt logies in de hotels Lievendaal en Oranje. Precies kwart over drieén kwam de grijze keizerlijke trein, uit elf wagens bestaande, in zicht. Onmid dellijk na het binnenrijdëh werd voor den keizerlijken wagon een trapje geplaatst; de e*keizer stapte uit, trad op de heeren Bentinck en Van Lynden toe en drukte hen zeer hartelijk de hand. De eerste indruk was die eener martiale stramme figuurdaartoe werkte d6 generaals uniform, die de ex-keizer droeg, wel zeer mede. Hfi zwaaide een oogenblikje zenuw achtig niet den stok, dien hij in de rechterhand droeg, en schreed on middellijk daarna over het perron, groette links en reehts. Hij zag ei opgewekt uit; de oogen tintelden levendig. Het gelaat scheen ietwat gëbruind, de snor stond als vroeger kaarsrecht, en het hoofd werd hoog gehouden. De roode rand om at en de bonten kraag om den gaven eenige fieurs aan de loodgrijze uniform. Zijn gang was ietwat onvast, als van iemand die lang heeft gezeten en plotseling gedwongen is te loopen. Voortschrijdend steunde hij een enkele niaal op zijn stokje, maar nam daarna weer de strafte houding aan. Terstond bègaf hij zich naar de voor het uJtgangshekje gereedstaande gesloten auto, waarin hij met zijn gastheer, Graaf Bentinck, plaats nam. Men hoorde toen van verschillende kanten eenig gejuich; hier en daar werd een gejoel vernomen. Maar over het algemeen scheen men niet onsympathiek gestemd. Wel drong hier en daar het publiek op om naderbij te komen, doch de paar rijksveldwachters konden een be hoorlijk cordon onderhouden. Nadat de vier heeren van het gevolg en de Nederlandsche autoriteiten in de andere auto's hadden genomenL werd de tocht naar Amerongeu aanvaard. Met stelligheid vernamen wij, dat noch de ex keizerin, noch een der aüdere leden van de keizerlijke familie bij de overschrijding van de Nedar- lahdsche grens met den ex-keizer was meegekomen. Aan het Hdbl. wordt gemeld: Het is waarschijnlijk, dat men, in verband met het verblijf van den ex-keizer Her te lande, een regeling treffen zal, die tot op zekere hoogte overeenkomst vertoont met de inter- néeringsbepalingen. Voorloopig zal de ex-keizer te Amerongen vertoeven. Zij'n gevolg zal te Arnhem worden geïnterneerd, voor zoover het uit militairen bestaat. Op het departement van buiteniandsche zaken wordt ont kend, dat men te voren van de komst des keizers op de hoogte zou zijn geweest. Zijn aankomst moet •en volkomen verrassing heeten. Eerst Zaterdag schijnt sprake te zijn geweest van de reis, hoewel het plan daartoe reeds vroeger moet zijn ge noemd. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de reis van den heer van Heutsz in eenig verband met de reis van den ex-keizer staat. Het wordt onwaarschijnlijk geoor deeld, dat de reis van den ex-keizer als een vlucht moet worden beschouwd. Het feit, dat de keizerin, de kroonprins I en de militaire leiding in Duitschland is achtergebleven, verdient ,in dit verband de aandacht. Meer zou men moeten denken aan een staatsgreep met negatief karakter. De keizer zou door zich te verwijderen de mogelijk heid van het vormen van contra revolutionaire bewegingen wenschen te belemmeren en de gelegenheid willen geYèn, dat da toestand zich consolideert. Nu mist elke actie tegen de revolutie het door de ontwikkeling van de dingen aangewezen centrum en concentratiepunt. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de geallieer den thans eenig bezwaar zouden opperen tegen het verblijf van den keizer. Naar het persbureau Vaz Dias verneemt, zouden de voorwaarden, waaronder den keizer is toegestaan te Maarn verblijf te houden, ongeveer van gelyke waarde zijn als de gel dende interneerings-bepalingen. Deze voorwaarden zouden uit courtoisie •jegens den persoon van den voor- maligen heerscher van het Duitsche Rijk niet worden opénbaar gemaakt, maar men zou feitelijk van een interneering hier te lande van den ek-keizer kunnen spreken. Qe Duitsche keizerin. Het „Hamburger Fremdenblatt" meldt- de keizerin toeft nog in Duitschland. Ze is ernstig ziek. De kroonprinses is bij haar. Da Duitsche kroonprins. Het bericht betreffende het dood schieten van den kroonprins wordt niet bevestigd. lië, dat in Maart Wetd opgevorderd, is in den AtlantischeiïQcéaan getor pedeerd. De helft der ï>emanning, voor het meerendeel Australiërs, ook de kapitein, is omgekomen. Onbepaald klein verlof voer de Zeemilitie. De Zeemilitie lichting 1916, le ploeg gaat 14 Nov. a.s. met onbep. klein verlof. Omstreeks 21 Nov. zullen volgen jaarkl. landst. 1908 en 1909. Omstreeks 28 Nov. volgen zeemilitie lichting 1916 2e ploeg en jaarkl. landstorm 1916. Omtrent het ontslag van vrywillig dienend personeel, dat overdient, zul len binnen eenige dagen nadere beschikkingen volgen. G»desitailjke demobilisatie. 's-Gravenhage, 40 Nov. Officieel. Aangezien de algemeene oorlogstoe stand het niet meer noodzakelijk maakt, om de weermacht te houden op den voet, waarop zij zich thans bevindt, heeft de regeering besloten om geleidelijk over te gaan tot ge deeltelijke demobilisatie. De voorbereidende maatregelen daartoe zijn genomen, zoodat binnen weinige dagen met onbepaald (klein) verlof zullen worden gezonden het kader en de manschappen der lichting en jaarklasse 1916 en ouder van de onbereden wapens en voor zoeveel mogelijk ook van de bereden wapens. Zy, die vrywillig onder de wapens wenschen te blijven, zullen niet be hoeven te vertrekken. Het met verlof zenden zal zich in het belang van de goede orde over een aantal dagen moeten verdeelen. regeering stelt zich Yoor, te be vorderen, dat aan allen, die met onbepaald (klein) verlof vertrekken, de kostwinnersvergoeding voorloopig nog gedurende een maand zal kunnen worden uitbetaald. Wij vernemen, dat onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de zeemiliciens van de lichting 1916, uitgezonderd kustwachters, telegrafis ten en machinedryvers, 25 November in het genot van onbepaald klein verlof zullen worden gesteld. Voor de machinedrijvers is deze datum 22 December. Voor andere categorieën is de datum nog niet definitief vastgesteld. BINNENLAND. Meer en beter brood. Methetconvooi is heden uit Londen teruggekomen jhr. mr. A. Snouck Hurgonje, chef der directie van Eco nomische Aangelegenheden van het département van Buiteniandsche Za ken, wiens tegenwoordigheid by de Londensche onderhandelingen niet meer vereischt werd. In verband met zijn mededeelingen heeft de regeering besloten het brood rantsoen te brengen op 300 gram en dè qualiteit aanzienlyk te verbeteren. Buitengewoaa MUIsterraad. 's Gravenhage, IONov. Hedenavond wérd een buitengewone ministerraad gehouden. Hr. Mi. „Zavaó Provinciën". Volgens telegr. mededeeling van den Commandant der Zeemacht in Ned. Indiö, zal Hr. Ms. „Zeven Provinciën" omstreeks half November dé thuisreis aanvaarden. Het schip zal dezelfde havens aandoen als Hr. Ms. „Tromp" op de laatste thuisreis. De namen van de bemanning zullen telegr. worden gemeld en daarna direct bekend gemaakt worden. Da „Taamaa" getorpedeerd. Uit Soerabaja wordt geseind; De „Tasman", ^en stoomschip van fie stoomvaartlijn van Java en Austra- Bepaald is, dat de gedeeltoiyke demobilisatie zal plaats hebben in het tijdvak van 14 tot en met 19 November. De Minister van Oorlog en de Minister van Marine, Gezien het Koninklijk Besluit van 11 November 1918 no. 62, Hebben goedgevonden te bepalen, dat voorshands het kader en de manschappen van de lichtingen en jaarklassen 1916 en ouder van de onbereden wapens en voor zooveel mogelijk ook van de bereden wapens, aanvangende 14 November a s. met onbepaald (klein) verlof zullen worden gezonden. Zy, die vrywillig onder de wapenen wenschen te blijven, zullen niet be hoeven te vertrekken. De verwanten van de dienstplich tigen, die vrywillig onder de wapenen biyven, behouden voorloopig aan spraak op kostwinnerevergoeding. De verwanten van de met verlof vertrekkende dienstplichtigen, die in het genot zijn van kostwinnersver goeding, blijven vergoeding tot het toegekende bedrag genieten gedu rende dertig dagen na den dag van vertrek met verlof. 's Gravenhage, 11 November 1918. De Ministers voornoemd, (get.) Alting von Geusau. (get.) Ten Ca te. Te verwachten is dat in den ter mijn van 15—20 dezer ongeveer 100,000 man met onbepaald verlof zullen gaan. Daarvan genieten 30,000 thans ^akenverlof, terwijl, blijkens de ervaring, opgedaan by de rege- lingèli voor het klein yerlof der oudere lichtingen, aangenomen mag worden, dat .ongeveer 25 b. 80,000 van de overblijvende 70,000 steun zullen behoeven. Voor al deze personen is reeds te voren een kaartregister in gereedhsid gebracht. Elke betrokkene is in de gelegenheid geweest mede te deelen, op welke wijze hy gaarne te werk zou worden gesteld. Van zoo goed als alle kaarten zijn reeds afschriften gegeven aan de arbeidsbeurzen en-< aan de Koninklyke Nationale Ver- eeniging tot Steun aan Miliciens, de ontbrekende worden nog deze week verzonden. De arbeidsbeurzen zullen zich alle moeite geven om den betrokkenen werk te Bezorgen. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de plaatsen, die nu door geïnterneerden worden bezet, we^k aantal op ongeveer 16,000 kan worden geraamd. In de tweede plaats zijn maat regelen genomen om werken, die door het rijk of andere autoriteiten worden uitgegeven, te bespoedigen, terwyl de Minister van arbeid door een circulaire aan de gemeente besturen deze heeft uitgenoodigd zooveel mogelijk voor verruiming van werk te zorgen. Het is in het zoo of belang der werkzoekenden, zich z snel mogélyk bij de arbeidsbeurs het correspondentieschap der arbeidt bemiddeling in hün wóonplaats te doen inschryven. Voor alle personen, die slechts dén het werk kunnen opvatten, indien zij geholpen worden aan arbeids- kleeding of gereedsehap, zorgt de Koninklyke Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens. Het bureau van het Koninklyk Nationaal Steuncomité heeft gister avond een spoedvergadering ge houden, waarin werd overal in den lande demobilisatie! commissies op te richten en wel als subcommissies van de bestaande steuncomité's, of, waar deze ontbre ken, als zelfstandige commissies. De economische onderhandelingen ta Londen. (Officieel.) Het ministerie van buiteniandsche zaken.deelt mede: Volgens een telegram van de regeeringsonderhandelaars te Londen ontvangen, hebben dezen met de geassocieerde regeeringen de vol gende regeling getroffen. In afwachting van het tot stand komen van een definitieve beschik king worden de hieronder opgesomde hoeveelheden te onzer onmiddellyke beschikking gehouden: 50,000 ton tarwe, 2000 ton cacaoboonen, 66,000 ton keresine, 1000 ton benzine, 1000 ton smeerolie, 2000, tongasolie, 1700 ton natriumcarbonaat,bytende sodaen zeep, 2000 ton spyrit, per stoomschip „IJssel", 3000 ton looiatoffen, een hoeveelheid wollen garens, katoenen garens, witten en katoenen goede ren, thans aanwezig in Engeland, die later zal worden bepaald, 4000 ton katoen en 1000 ton wol. De regeering heeft in verband met de levering van deze goederen den tijdelijken zaakgelastigde te Was hington opgedragen terstond stappen te doen, opdat deze regeling onmid dellijk in werking zal kunnen treden. Onze schapen zullen uitvaren. Amsterdam, II Nov. Men verneemt uit regeeringskringen, dat de Neder landsche reeders van plan zyn oamid- dellyk uit te Yaren. Het wachten is slechts op het besluit van onze regeering, die toestemming hiertoe heeft te geven. Men verwacht in scheepvaartkringen, dat spoedig de scheepvaart hervat zal kunnen worden. Da Duitsche Impart. De Duitsche import in Nederland zoowel die van kolen als van yzer, kali enz., staat volkomen stil. Bij de Duitsche autoriteit bestond het voornemen onmiddellijk na het sluiten van den wapenstilstand het uitvoerverbod voor de prodneten der Schwerindustrieopteheffen, behoudens enkele uitzonderingen. Het ia intus- schen de vraag of de ontwikkeling der gebeurtenissen uitvoering van dit voornemen niet zal belemmeren. Terugkeer vaa krljgigavaaganen. Gisterochtend is een bijeenkomst van ministers gehouden. Daarin heeft het vraagstuk der herberging eir voeding der in Duitsch land ver blijvende krijgsgevangenen der geallieerde landen het onderwerp van een uitvoerige bespreking uitgemaakt. Deze krijgsgevangenen zyn uit hun gevangenschap in de kampen in West-Duitschland ontslagen. Zy begeven zich in de richting van de Nederlandsche grens en zullen, in ons lénd aangekomen, geleidelyk naar hun vaderland worden doorgezonden. De regeering heeft nu in voorbereiding de instelling van een commissie, die hun terugkeer naar hun vaderland beoogt te regelen. Met het oog op de in een gedeelte van ons land sterk heerschende Spaansche griep, dienen krachtige maatregelen te worden genomen. Zoowel in het belang van die menschen (waarvan een honderd duizendtal wordt verwacht) zelve als in het hygiënisch belang van ons land. Maar medeleven nut da aaldataa. Uit Millingen werd aan „Het Volk" gemeld, dat door den commandant van de. daar gelegerde Infanterie, per compagnie een soldatenraad was ingesteld. Latere mededeelingen wezen uit dat dit bericht althans wat de be naming - waaraan men tegenwoordig een bepaalde beteekenis hecht - aan ging, onjuist was. De feiten kwamen hierop neer dat door den majoor de Bruljn was vastgesteld dat iedere compagnie een 4-tal afgevaardigden zou kiezendie geregeld in contact zouden kunnen staan met den com mandant, waardoor eventueele wen schen en grieven kenbaar gemaakt en besproken kunnen worden. Zondag a.s. zou de eerste byeen- komst plaats hebben. Een aoldatearaad opgericht. Egmond aan Zee, 11 Nov. De be manning van post 15, de militaire kustwacht, heeft een soldatenraad opgericht en verschillende groepen aangezocht tot medewerking. „Alkm. Crt.' Een repubilkeinacha partij. Naar het persbureau V.D. meldt is in een Zondag te Utrecht gehouden bijeenkomst besloten tot oprichting van een Rupublikeinsche Partij. Aan den Ministerraad werd een telegram verzonden om by de Koningin aan te dringen tot invoering van een republikeinschen regeeringsvorm in verband met de wereldgebeurtenissen. Van dit telegram is een afschrift gezonden aan de Presidenten van Frankrijk, Zwitserland en Amerika. In het hoofdbestuur zyn gekozen de heeren H. A. Haentjens, arts te De venter en W. Lubberink, journalist te Zwolle. Stoomschip vergaan. Het stoomschip „Sedney", hetwelk met een lading stokvisch en haring voor de gemeente Amsterdam onder weg was van Bergen (Noorwegen) □aar Amsterdam, is by Udsireopde rotsen geloopen. Er zouden, volgens te Amsterdam binnengekomen be richten, slechts eenige opvarenden gered zijn. Voor de volkavoedlag. De gemeente Groningen heeft, naar de „Prov. Gr. Ct." meldt, een groote boot, de „Titan", gecharterd om in het belang van de volksvoeding een lading van 6000 ton haring te halen uit Noorwegen. De „Titan" is uit Amsterdam naar Aalsund vertrokken. De bedoeling is de haring voor on geveer 12 at. per stuk verkrijgbaar te stellen. Met deze haringaffaire zyn een paar ton gouds gemoeid. Da wapamlilsUnd van La Franc Port. Parys, 10 Nov. De plaats waar dt onderhandelingen over den wapenstil stand gevoerd worden is het kasteel Yan Franc Port. (De eenige plaats van den naam Franc Port, dien wij hebben kunnen vinden, is Le Franc Port, in het departement van de Oise, ongeveer 6 K.M. ten Oosten van Com piègne. Het komt ons waarschijnlyk voor, dat dit plaatsje bedoeld is en dat de wapenstilstand dus in de geschiedenis zal heeten: de wapen stilstand van Le Franc Port). Da opmarsch In Balgiï. Londen, 11 November. Officieel ochtendbericht. Vanochtend hebben de Canadeesche troepen van het eerste leger onder generaal Home even vóói het aanbreken van den dag Bergen genomen. Britach oorlogsschip getorpedeerd. Londen, 11 November. De admirali teit maakt bekend*- Het Britsche oorlogsschip „Britannia" is 9 dezer aan den weateiyken ingang van de straat van Gibraltar getorpedeerd en gezonken.; 89 officieren en 673 man werden gered. Fngelsch oorlogsschip getorpsdeerd. Londen, 11 Nov. De Admiraliteit bericht: Het Engelsche oorlogsschip „Britannia" is den 9en Nov. aan den westelijken ingang van de Straat Yan Gibraltar getorpedeerd. Negenendertig officieren en 678 man werden gered. PLAATSELIJK NIEUWS. Vl»each voor zieken, etc. Door den Minister Yan Landbouw, Nijverheid en Handel zyn ter zakc- van de verstrekking van Vleesch, benoodigd voor zieken, verpleegd iu ziekenhuizen, sanatoria e. d., nadere maatregelen genomen. In verband met het verschil in opvatting der geneeskundigen loopen in de eerste plaats de door de gemeen tebesturen aangevraagde hoeveelhe den zeer uiteen, terwijl in de tweede plaats tal van gemeenten voor dit doel veel meer vleesch gebruiken, dan in de tegenwoordige omstandigheden verantwoord mag worden geacht, indien men als regel aanneemt, te willen geven wat noodig is, en niet meer. Op grond van verschillende onder zoekingen is thans door het Geneea- dig Bureau vastgesteld, dat een veelheid vleesch van 24 K.G. per 1000 inwoners voor 4 weken in den regel toereikend is om de zieken en ziekelijke zwakken te helpen. Deze hoeveelheid zal dus als norm worden aangenomen. Mocht intus- schen een ongunstig ziektecyfer in bepaalde gemeente een ruimer toewyzing wenscheiyk maken, dan kan een grootere hoeveelheid worden aangevraagd. Over het algemeen komen vóór toewijzing van vleesch in aanmerking suikerzieken, herstellenden na onder gane heelkundige kunstbewerking en sommige tuberculose-zieken. De toewyzing geschiedt uitsluitend op een geneeskundige verklaring. Aan een thuis verpleegden zieke kan per week van 8 tot ten hoogste 6 ons worden verstrekt (5 en 6 ons voornamelijk aan suikerzieken). Aan zieken, verpleegd in zieken huizen, sanatoria en andere inrich tingen, waar zieken worden opgeno men, blyft voorloopig op advies van het Geneeskundig Bureau gemiddeld 4 ons voor elk toegewezen. Bcalotaa. Wegens het heerschen der Griep is de hoofdcursus van Maandag af tot nader geBloten. „Faust". We leven in een tijdperk van ersatz. Voor zoover we brood hebben smeren we er kunsthoning op inplaats van namaakboter of te wel margarine: wie trek heeft in thee ziet zich genoodzaakt die van lindebloesem of wat anders, hem tegen een civiel prijsje door handelaren aan de hand gedaan, te zetten op gas, dat gestookt wordt uit bruinkolen. En zoo kunnen wij nog doorgaan, znllen den lezer echter sparen. Maar waarom zouden we het ook niet eens met ersatz-opera's probeeron? Zoo'n ersatz-opera is eigenlijk precies een boterham metkunsthoning. Je handen kleven van de zoetigheid, 't goedje smaakt naar honing, en enfin, je doet het er mee, al kryg je dan geen vettigheid in je maag. Hier liep een Faust te ysberen in een lange pruik, die ongeveer zijn halve gezicht verborg. Mephisto had zijn rooden mantel in den modder gewen teld Siebel was tegelijkertyd Martha, en Gretchen, „'t meisje, zoo schoon en zoet," (de eenmaal beroemde mevrouw Engelen-Sewing), deed wanhopige pogingen om niet uit haai nauwsluitend Mieder te springen. Het orkest werd bescheideniyk gevormd door een vleugel, een viool, een cello, •en contrabas en een harmonium. Mephisto had een geweldigen bas; dit omvangryke orgaan dreunde zyn klanken over de zaal en veroorzaakte uitbundig enthousiasme by het vrij talryke publiek van jantjes en „mannen" u begrypt, nietwaar, dat we daar onze soldaatjes mee bedoelen. Voor het tooneeltje in het tweede bedrijf had men een zestal figuranten gehuurd, overigens werden

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5