No. 6012 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1818 46B JAARGANG heldersche courant Uitgever: C. DE BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad t 1.10, per poet I 1.35, Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent De revolutie in Duitschland. De revolutie heeft zich thans over zoo goed als geheel Duitschland uit gebreid. In bijna alle staten is de regeeriDg vervangen, en blijkens de mededeeling van den kanselier Ebert is Duitschland in een groote republiek herschapen. Tot nu toe zijn alle veranderingen voltrokken zonder dat er geweld bij te pas behoefde te komen, enkele ongeregeldheden te Berlijn en te Hanno ver buiten beschouwing gelaten. In hoofdzaak is dit blijkbaar te dan ken aan de houding van den Soldaten- raad te Berlijn die zich met de grootste kracht tegen verstoring van de orde verzet. Bijzonder teekenend voor de in Berlyn en bijna in geheel Duitschland heerschende stemming zoo wordt uit Berlijn dd. 12 Nov. gemeld is het volgende uitvoerig verslag van de „Vossitche Ztg." over de groote vergadering in het circus Busch, die beslissend is geweest voor de thans heerschends richting. Bij de soldaten, die den toestand beheerschen, openbaarde zich een sterke tegenkanting tegen de Spar- tacus-grbep, en het beginsel van orde lijkheid heeft door hun krachtig daarvoer party trekken, een beslis sende overwinning behaald. Het blad schrijft: Maandagmiddag om 5 uur heeft in het circus Busch een algemeene vergadering plaatsgehad van den raad van arbeiders en soldaten, de meer- derheidssocialisten en de onafhan kelijke socialisten. De deelnemers aan de vergadering waren gekozen in de fabrieken en uit de soldaten om een comité van actie te vormen. Vóór werd overgegaan tot de behandeling Yan de agenda, zeide de Rijkskanselier Ebert: Al wat verdeelt moet worden uitgesteld. Wanneer wij niet eens gezind zijn, wordt de volksvoeding allerverschrikkelijkst in gevaar ge steld. Wij moeten er voor zorgen, dat ons terugkeerend leger brood en werk vindt. De wapenstilstandsvoorwaar den, die de kapitalisten en imperia listen van de entente epleggen, zijn afschuwelijk zwaar, maar wij moeten ze aannemen om eindelijk aan het bloedvergieten een eind te maken. Ebert deelt hierop onder donderen den bijval van de meeste vergaderden mede, dat 'smiddags tussGhen de beide socialistische partijen de her- eeniging was tot stand gekomen. Burgerlijken zouden in de politieke leiding niet worden opgenomen. De toespraak van Ebert werd door den radicalen vleugel herhaaldelijk met rumoerige betoogingen onder broken. Na Ebert sprak Haast, die beves tigde, dat de vereeniging tusschen de onafhankelijke en meerderheids socialisten was tot stand gekomen. Nu kreeg Liebknecht het woord, die naar den vorm kalm, maar wat de zaak zelf betreft, met buitengewone scherpte Ebert en diens regeering aanviel en waarschuwde voor de gevaren, die blijkbaar de revolutie uit haar eigen gelederen-bedreigden. Hij wees er op, dat buiten Berlyn in vele gevallen officieren door de soldaten in de soldalenraden waren gekozen. HU bezwoer de soldaten de macht aan zichzelf te houden. De rede van Liebknecht werd door de vergadering met lulde kreten van „Eensgezindheid 1 Eensgezindheid!" onderbroken. Hierna werdovergegaan tot be handeling der agenda, welke de strekking had, dat er een comité van actie zou worden gekozen door de leden der vergadering, welk comité zoolang de zaken zou leiden, tot te BerlUn de algem. Duitsche arbeiders- en soldatenraad zal zijnbUeengekomen Barth begon met voor te stellen, dat het door de vergadering gekozen bureau ook het hoofd zou wezen van het comité van actie. Uit den boezem der vergadering werd echter onmid dellijk opgekomen voor stemming voor ieder afzonderlijk. Eerst moesten de arbeiders, daarna de soldaten worden aangewezen. Een soldaat hield een pakkende toespraak, waarin hij als het doel van de soldaten eensgezindheid, rust, orde en vrede aanwees. Liebknecht drong er met klem op aan, dat ook Rosa Luxemburg in het comité van actie zitting zou hebben. Onder deze besprekingen was de vergadering steeds rumoeriger ge worden de opwinding steeg nog toen Barth, nadat een meerderheidssocialist het woord had gevoerd, verlangde dat slechts onafhankeiyken in het comité van actie zouden worden gekozen. Ebert verklaarde wat hemzelf aan ging af te zien. Thans kwam een soldaat aan het woord, die in een gematigd doch beslist betoog uiteenzette, dat hy en zjjn kameraden onvoorwaardelijk ge lijke rechten eischten voor alle in de vergadering vertegenwoordigde richtingen. Mocht de party der onaf- hankelijken niet toegeven, dan zouden de soldaten op zichzelf aan het werk gaan, een opperbevel in het leven roepen en alleen verder handelen. Na verdero redevoeringen van Liebknecht, Barth en Müller, die herhaaldelijk door booze toeroepen en betoogingen van afzonderlijke groepen werden in de rede gevallen, verklaarde zich ook Behrfelde een daags te voren uit de gevangenis l>evrijde kapitein van het leger voor eensgezindheid en stelde voor, het comité van actie als volgt samen to stellen: tien arbeiders afgevaar digden, waarvan vijf onafhankelyken en vyf meerderheidssocialisten, en tien soldaten-gedelegeerden. Dit voor stel werd met stormachtigen bijval ontvangen. Barth stelde thans echter voor, de vergadering te verdagen doch daar tegen ontstond hevig protest. Nu verklaarde Barth dat het bureau het inmiddels onderling was eens ge worden men wilde negen onaf hankelyken en twee meerderheids socialisten kiezen. Door de tegenstanders van de radicale groepen, en speciaal door de soldaten, werd dit voorstel met luide kreten: „Eensgezindheid! Eer zindheid 1" geweigerd. Thans gaf Barth toe cn verklaarde, dat men op den voorgestelden grond- j 10 arbeiders, en wel 5 van elke groep zou kiezen, en verder 10 ^sol daten. Uit Berlijn werd dd. 12 November gemeld: De revolutionaire beweging begint zich allengs tot een hecht organisme te ontwikkelen. Het ge rucht gaat dat de byeenroeping van de nationale vergadering thans beklonken zaak is; ook de onaf- hankelyke sociaaldemocraten moeten er zich mee vereenigd hebben. Biykbaar heerscht algemeen het verlangen, geordende en rechtszekere toestanden te scheppen en daarna de meerderheid des volks te laten be slissen over de verdere politiek. Te Berlijn. De Raad van arbeiders en soldaten heeft Maandag het bestuur van de stad overgenomen. De voorzitters van de stedelijke colleges stelden zich ter beschikking, om de orde te bewaren en de levensmiddelenvoor ziening alsmede de stedelijke be drijven, in gang te houden. Dinsdag was het in de stad weer volkomen rustig. Het werk werd hervat. De menigte is van de straat verdwenen. De verkeersbeperking 'a avonds na 8 uur, is opgeheven. Oldenburg-Anhalt-Dotmold De hertog van Oldenburg heeft voor zich en zijn dynastie afstand van den troon gedaan. De vorst van Lippe on de regent van Anhalt deden eveneens afstand. De laatste voor den Hertog, de dy nastie en zich zelf. Uit Thuringen. Uit Namen wordt gemeld, dat de sdciaal-democraten van Thuringen tot plan hebben den staat Groot- Thuringen met een revolutionaire gtfradwet in te richten. Eltas-Lothiiringen. iln Elzas Lotharingen is een natio nale raad gevormd. Uit Essen. ;De /Weser Ztg." (het blad der fiuma Krupp) meldt over den toestand in) Essen, dat alles nog vry rustig is, hoewel men voor onlusten bevreesd isi Toch rekent men op een meerder heid van goedgezinden. De roode vlag: hangt overal uit. Over den toestand bij Krupp zegt het blad, dat de directie het voornemen moet koesteren zoo Spoedig mogelyk 60,000 arbeiders te ontslaan. In de eerste plaats alle buitenlanders, verder allen, die buiten Essen woonachtig zyn en ten slotte alle hulp-dienstplichtigen en vrouwen en meisjes. Zaterdag waren ongeveer 20.000arbeiders vry willig vertrokken. Niar verder wordt vernomen, zal gedeelte van Krupp's fabrieken worden ingericht voor de fabricatie van landbouwmachines en andere landbouwwerktuigen, weefgetouwen en machinerieön voor textiel- en andere fabrieken, locomotieven en allerlei spoorwegmateriaal, ijzerwaren voor huishoudelijk gebruik, enz. Of hierbij de fabrieken op dezelfde hoogte zullen biyven staan, Yalt niet te zeggen, meldt het blad. Op 't oogenblik ligt nagenoeg het geheele bedryf stil. Oe Rijksdag. Aan het oorspronkeiyk voornemen om den Ryksdag byeen te roepen om direct te worden ontbonden, is geen gevolg gegeven. Blijkens een bericht uit Berlijn, ging deze zitting, die op gisteren was vastgesteld, niet door. Hat treinvsikaer. Biykens te Berlijn uit alle deelon van het Rijk ontvangen berichten, wordt het spoorwegverkeer langza merhand hervat, zoodat men nog slechts met tydelyke stoornis op be paalde trajecten te doen heeft. Gaan verandaring In da diplo matieke vertegenwoordiging. De nieuwe Duitsche regeering zal voorloopig geen wijziging brengen in de bezetting der buiteniandsche di plomatieke posten. Uil Hannoaer. Hannover, 12 November. Aan het station in de Kochstrasse in de voorstad Linden is het gisternacht tot heftige schietpartyen gekomen tusschen de veiligheidspatrouilles en een rooverbende die met geweren en machinegeweren uitgerust was en de beschikking had over twee auto's. De veiligheidspatrouille heeft 84 personen aangehouden, van wio de drie voornaamste misdadigers doodgeschoten zijn. Oa soldaten keeran van het front terug. De burgemeester van Keulen deelde mede, dat de soldaten in grooten getale van het front terugkeeren cn dat de demobilisatie op de aller slechtste manier scheen in te treden. Alle partyen, de werkgevers, de autoriteiten en de arbeiders moes ten zich veroenigen om het gevaar meester te worden. Keizer Karl. Keizer Karl heeft afstand gedaan Tan elk aandeel aan de staatszaken De „Voss. Ztg." meldt uit Weenen Keizer Karl heeft met zyn familie SchOnbrunn in een automobiel ver laten. Vermoedelijk begeeft hy zich" naar Zwitserland. De voorwaarden voor den Wapenstilstand. Een biroep op Wilson. Theodor Wolff schrijft in het Berl. Tagebl.De Entente heeft het Duitsche volk ongekend harde en wroede voorwaarden opgelegd,die de voedings crisis, welke tot dusver nog door krachtig en handig ingrijpen kon worden gelenigd, ten zeerste zullen verscherpen. Het Duitsche volk had zich by het vooruitzicht, vestingen, kanonnen en schepen te moeten uitleveren, neergelegd, daar het zich na alles wat het gepresteerd heeft door zulke dwangmaatregelen niet onteerd voelt. Maar nu eischt men van ons afstand van een groot deel van ons spoorwegmaterieel, dat voor den aanvoer en de verdeeling van de levensmiddelen onontbeerlijk is. Ba- vendien verlangt men van het door de lange blokkade uitgehongerde Duitschland, dat het vU'andelyke troepen zal onderhouden. Men laat ons slechts 14 dagen tijd om legers van vele millioenen naar Duitschland terug te vervoeren en te herbergen. Zulke voorwaarden kunnen wij niet beschouwen als voorloopers van een latere verzoening, evenmin kunnen wy er noodzakelijke militaire maat regelen in zien, doch slechts een bewijs van een voorbeeldelooze on- menscheiykheid. Men weet in het buitenland hoe het thans in Duitschland gesteld is, men weet welke verwarring en nooden er heerschen. Toen de staatslieden en jeneraals der Entente te Parijs de ijst hunner eischen opmaakten en Clemenceau er byvoegde wat Lloyd George vergeten mocht hebben, wa3 Wilhelm II nog niet afgetreden. Thans is echter die veel te lang uitgestelde stap gedaan; niets is van het oude regime meer over, de laatste steen is gevallen en alle slagen der Entente treffen nog slechts het Duitsche volk. Zal Wilson ook thans nog toelaten, dat men dit volk alle verschrikk ingen van honger en el lende aandoet? Een beroep op de lotermtlonale. Beriy'n, 12 November. De vertegen woordigers van do twee soc.-dem. partijen hebben door bemiddeling van het Duitsche gezantschap te Stockholm tot Branting, lid van den Zweedschen Rijksdag, het volgende telegram gericht: Waarde partljgenooten 1 De nieuwe soc.-dem. Duitsche regeering heeft de wapenstilstandsvoorwaarden dor Entente aangenomen, opdat het bloedvergieten geen uur meer zou duren. Wij socialisten van de twee tot dusver gescheiden, doch thans tot het vredeswerk verbonden soc.- dem. partyen, doen een beroep op de proletariërs van alle landen. Wat de leiders der Entente eischen „dient ten deele niet meer alleen als waarborg tegen hervatting der vyandelykheden, die toch reeds uitgesloten is, nu het militaire gezag door de overwinning van de revolutionaire werklieden omver is geworpen. Enkele voor waarden bedreigen veeleer het bestaan van het bevrijde en vredelievende volk. De blokkade zal worden voort gezet. Duitschland moet de bezettings troepen der Entente voeden en tevens een groot deel van zyn transport middelen, locomotieven, spoorwagens en auto's uitleveren. Al deze trans portmiddelen zijn onontbeerlyk voor een ordeiyk en snel vervoer der troepen en voor de volksvoeding; hun wogneming vermeerdert de moeilijkheden der voorziening met levensmiddelen op ondraaglijke wyze, bedreigt tallooze onschuldigen, vrou wen, kinderen en zieken met den hongerdood. De dag van vrijheid en vrede mag geen dag van verderf voor millioenen worden. De verzoening en de broederlijke eendracht der volken kunnen niet verwezenlijkt worden als op het staken van den strijd met de wapenen een uithongeringsoorlog volgt. Wy doen een beroep op de partygenooten der tegen Duitschland verbonden landen om hun stemmen te vereenigen met de onze. Tot u, geachte partijgenoot Branting, richten wij het verzoek de Internationale van dit beroep te verwittigen. w.g. Eduard Bernatein, Oskar Cohn, Karl Kautsky, Hormann Molkenbuhr, Hermann Müller, Wilhelm Pfannkuch. Nieuwe nota een Duitschland aan da Var. Staten. Berlyn, 12 November. De Duitsche regeering heeft door bemiddeling van do Zwitsersche regeering aan 'de Amerikaansche regeering de vol gende nota gericht: „Nu thans de wapenstilstand gesloten is, verzoekt de Duitsche regeering aan den pre sident der Ver. Staten, het begin der vredesonderhandelingen aan de orde te stellen. Teneinde de zaak te bespoedigen stelt zij voor, zoo spoedig mogelyk aan te sturen op een voor loopig» vrede, en haar mede te deelen, op welke plaats en op welk oogenblik de onderhandelingen kunnen beginnen Wegens den dreigenden levens- middelonnood, stelt de Duitsche regeering byzonóar veel prijs op een onmiddellyk begin van de onder handelingen. (w.g.) Solf, staatssecretaris van buiten], zaken. Oa geallieerden en de toaatand In Duifschland In verband 'met den oproep van dr. Solf, heeft Clemenceau gezegd, dat Duitschland met de overgave ^leeft gewacht tot het volkomen was Ingezonden mededeeling. Herman Nypels, Telef. Intsrc. 140, Spoorstraat 41. Hearen Ondergoederen, half- en haal wol. Overhemden. - Handschoenen Billijke prijzen. uitgeput. Nu is het niet in staat zichzelf van het noodige te voorzien. Daar de toestand van Duitschland cn Oostenrijk wanhopig is, zullen wij hen zooveel mogelijk steunen omdat wy oorlog voeren voor en niet tegen de menschheid. In een Eogelsch bericht wordt er op gewezen d3t in de wapenstilstands voorwaarden vermeld wordt, dat de geallieerden en de Ver. Staten het bevoorraden van Duitschland gedu rende den wapenstilstand overwegen, indien het noodig wordt bevonden. Ouitschlind en de Ver. Staten, Een boodschap van Praaldent Wilton aan hit Congres. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft President Wilson een boodschap aan het Congres gericht, waarin hy o.a. zeide: De groote naties, die zich associeer den om het Pruisische militarisme enz. te vernietigen, zy'n thans vc-r- eenigd tot het gemeenschappelyke doel om een zoodanigen vrede tot stand te brengen, dat hy voldoen zal aan het streven van de geheele wereld naar onbaatzuchtige gerechtigheid in de (te treffen) regelingen dio gebaseerd zijn op iets veel beters en veel blij vonders dan de zelfzuchtige belan genstrijd van machtige staten. Er behoeft niet langer te worden gegist naar do doeleinden, die de overwinnaars in den zin hebben zij hebben die in den zin, niet alleen, maar ook in het hart. Het is hun erkend en gemeenschappeiyk doel, de zwakken evenzeer te voldoen en die te beschermen als de sterken, wat hun goed recht aangaat. ZQ heeft den vertegenwoordigers van de centrale rijken ervan verzekerd, dat al wat onder de omstandigheden, mogelijk was, zal worden gedaan om hen van voedsel te voorzien en tegemoet te komen aan het treurige gebrek, dat op zoo vele plaatsen tot zelfs hun leven bedreigt. Er zullen onverwijld stappen worden gedaan om deze pogingen tot hulpverleening teorga- niseeren op dezelfde stelselmatige wyze, waarop zy in het geval van Belgiö waren georganiseerd. Door het gebruik van de stilliggende tonnen- maat van de centrale rijken behoort het spoedig mogelijk te zyn, de vrees voor totaal gebrok van hun gedrukte volken weg to nemen, en hun denken en krachten vry te maken voor de groote en gevaarlijke taak der poli tieke reconstructie, die hun thans aan eiken kant wacht. Honger kweekt geen hervorming, het kweekt verdwaasdheid en alle leelykehartstochten, die oen geordend leven onmogelyk maken. Uitspattingen brengen niets tot stand. Het ongelukkige Rusland heeft daarvan het bewys geleverd. Wanorde doet zichzelf onmiddellyk te niet. Wanneer uitspattingen zouden plaats hebben, en wanorde tijdelijk het hoofd zou opsteken, dan zal een dag van opbouwende actie volgen, wanneer wij helpen en niet verhinderen. Het heden en al dat het .bevat behoort aan de natiön en de volkeren die hun zelfboheerscbing bewaren en een or deiyk regeeringsstelsel handhaven. De toekomst behoort aan hen, die zich de ware vrienden der menschheid toonen. Verovering met wapenen is alleen een tydelijke verovering. De wereld veroveren deor zyn achting tc winnen is een duurzame verove ring. Ik vertrouw dat de natiön, die de discipline der vryheid hebben geleerd, en deze met zelfbeheersching in toe passing brengen, nu de wereld zullen veroveren door de macht van het voorbeeld en van vriendelyko hulp vaardigheid. De volkeren die zoojuist van onder het Juk eener willekeurige regeering zyn uitgekomen zullen nooit de schatten der vrijheid vinden, welke z(j zoeken, wanneer zij zoeken by het licht van de toorts. Zij zullen bemerken dat elk pad dat met bloed van bun eigen broeders besmeurd is, naar de wildernis leidt, en niet naar het doel van hun hoop. Zy staan nu tegenover hun eerste beproeving. Wy moeten het licht laten branden. Indien het mogelyk is, moeten wij een vrede tot stand brengen, die op rechtvaardige wyze hun plaats onder de naties bepaalt, al hun vrees voor hun buren en voor hun vroegere meesters wegneemt, en hen in staat stelt, in veiligheid en tevredenheid te leven, wanneer zy hun eigen zaken hebben geregeld. Wy voor ons stellen onze hulp te hunner beschikking op iedere manier, die in ons vermo gen is. Os vredesconferentie is Vertailles? Parijs, 12 Nov. De minister-presi denten der geallieerde landen znllen binnenkortte Versaillessamen komen om de verschillende vraagstukken onder het oog te zien die met den vrede in verband slaan. Er is groote waarschijniykheid, dat Versailles de zetel zal worden voor de vredesconferentie. Wllssn op ds vredesconferentie? Do „Temps" van 7 November, melding makend van het bericht van de New-Yorksche „Evening Sun' volgens hetwelk president Wilson voorde vredesconferentie naar Europa over zal komen, zegt, dat dit bericht door informatiön uit Londen beves tigd wordt. Nederland en de crisis. Proclamatie van de Regeering. De Regeering heeft uitgevaardigd de navolgende, door alle ministers onderteekende Regeoringsproclam'atie. In deze meer dan ooit moeitevolle tijden ziet de Regeering zich genoopt een dringend beroep te doen op de medewerking en den steun van allo medeburgers. De oorlog behoort tot het verlcdene, maar hersteld is nog allerminst de ontwrichting van het economische leven. Alleen met. inspanning van alle krachten kan het tydperk, waarvoor wij thans staan voorbygegaan zonder de meest ernstige rampen met zich te brengen. Mochten onlusten ef erger den rustigen gang van zaken be lommeren, dan moet het worden gevreesd. Het voorbeeld van Rusland is een onmiskenbare baken, Last tot d e ra o b i 1 i s e e re n voor zooveel zulks slechts eenigs- zins mogelyk is werd reeds gegeven. Zorg is gedragen dat de gewezen soidaten niet b r o o d e 1 o o s z u 1- 1 e n z ij n. De militaire voorraden worden ter beschikking van de burgers gesteld. Daardoor zullen tal van lichtloozc gezinnen in het bezit van petroleum worden gesteld. Vyfhondcrd duizend militaire schoenen komen ter beschikking. Goedkooper onder- on bovenklee- deren worden dezer dagen op groote schaal verstrekt. Het broodrantsoen wordt over eenige dagen van 200 tot 280 gram verhoogd. Qualiteit en voedingswaar de zullen verbeteren. Yet en koloniale waren worden uit Indiö spoedig verwacht. In mime mate zal afslachting van paarden en schapen ten behoeve van de vleescbvoorziening plaats vinden. De handelsvloot is op het punt van uit te varen. Een voorloopige schikking met de Geallieerden waarborgt ons de spoe dige levering o.a. van 50.000 ton tarwe, 2000 ton cacao, GOQO ton petroleum, 1000 ton benzine, 1700 ton looistoffen, 4000 ton katoen, 1000 ton wol. Uit Amerika kunnen bovendien 40.000 ton graan, uit Engeland wollen en katoenen garens cn goederen worden aangevoerd. Alle schikkingen met het buiten land worden op losse schroeven gezet als het wettige gezag wordt aangetast. Moge het gezond veratand van do overgroote meerderheid onze bevol king, en .vooral de minder bedeelden, bewaren voor de naamlooze ellende, welke haar deel zal zyn als de ge regelde gang van zaken wordt ver stoord. Yolk van Nederland, gy hebt uwe positie zelf in handen. Tegenover de aankondiging, dat eene minderheid naar de macht zal grijpen, heeft de Regeering besloten in het belang van de rechten cn vrij heden van het ganscho volk het gezag en de orde te handhaven. Oa geriefelijke demobilisatie. Het Neder!Correspondentiebureau in Den Haag meldt: Naar aanleiding van blijkbaar be staand misverstand over de bedoeling van het officieele communiqué om trent de voorgenomen gedeeltelijke demobilisatie met name nopens'de vraag, of oa. de land3tormjaarklasse 1908, die, hoewel ouder in jaren, desniettemin jonger in diensttijd is dan de lichting 1916, eveneens met onbepaald (klein) verlof zeu kunnen gaan, is ons gebleken, dat deze landstormjaarkl. inderdaad behoort, tot de vertrekkende, zoodat met het communiqué bedoeld zijn de jaarkl. 1908 tot en met 1916. Politieke eischen der partijen en vakbonden. R. K. vskorganUatle. Het bureau voor de lt. K. vak organisatie heeft een onderhoud ge had met den tijdelijken voorzitter van den ministerraad, aan wion het in een adres zyn eischen heeft over handigd. In den aanhef wordt gezegd, dat het bestuur al het mogelijke zal doen om de regeering to steunen in de handhaving van orde en gezag, doch dat liet welslagen dier poging niet weinig zal worden bevorderd, .indien tevens belangrijke hervormin gen zouden worden toegezegd. Beze hervormingen worden als volgt geformuleerd (verkort): A. Crisismaatregelen. 1. Een zoodanige regeling van de demo bilisatie, dat de oudsten in jaren, het eerst met onbepaald verlof kunnen •gaan. 2. Voortzetting van de uitkeeringen der vergoeding der gederaobiiiseerden en zulks.voor onbepaalden tijd, zoo lang zy niet op andere wyze in hun ondorhoud kunnen voorzien. 8. Invoering van een niouwe steun regeling voor alle werkloozen. 4. Versterking van den invloed der arbeidersorganisaties (nationaal, westeiyk on plaatselijk) in de regeling der distributie van voedings- enge brufksar titelen. 5. Verhooging van het broodrant soen, dat zoo spoedig mogelijk dient opgevoerd te worden tot 400 gram per dag, met vaststelling van korteren arbeidsduur voor bedrijven, die hboge eischen stellen aan hot lichamelijk weerstandsvermogen der arbeiders. 5. Verhooging van het vetrantsoen. B. Sociale Hervormingen. 1. Het toekennen van publiekrechte- lyke bevoegdheid aan de vakorgani satie. 2. Spoedige "wetteiyke regeling van het collectieve arbeidscontract. 8. Spoedige invoering van wette lijke regelingen der {verzekeringen tegen ziekte, ouderdom, invaliditeit en werkloosheid, enz. 4. Wettelijke regeling van den acht- urigen arbeidsdag. 5. Wettelyke regeling van den vrijen Zaterdagmiddag en oogenblikkelyke gebruikmaking van de bevoegdheid van art. 6 der Arbeidswet (invoering van den vryen Zaterdagmiddag voor beschermende personen.) 6. Vorbod van loonarbeid voor ge huwde vrouwen. 7. Wettelijke regeling van de huis industrie met vaststelling van mini- mum-loonen. 8. Uitbreiding v»n de Arbeiderswet tot alle jeugdige personen van 14 jaar af en herziening van de Leerplichtwet met invoering van verplicht onder wijs tot 14 jaar. Maatregelen tor voorkoming en bestrijding van beroepsziekten. 10. Krachtige steun, ook door ruime subsidieoring van do vereenigingen tot bestrijdiug der tuberculose. 11. Het bouwen van nood-sanatoria. 12. Krachtige maatregelen in zake woningvoorziening, vooral voor groote gezinnen. Minister R u y s deelde mede met ;roote belangstelling van dit adres e hebben keunis genomen. De wet telijke regeling van de collectieve arbeidsovoroenkomst is reeds in voorbéreiding. Ten opzichte van punt 8 wordt door de regeering reeds in den geest der verzoekers gehandeld. De min. is voorts van plan in te stellen een Hoogen Raad van Arbeid^ waarin vertegenwoordigers van ar beiders- zoowel als van werkgevers verenigingen en eenige personen van studie zitting zullen hebben. Do algeraeeno maatregel van bestuur ten opzichte van punt 5 is reed»: eenige weken in voorbereiding. Wet telijke regeling van de huisindustrie is ook reeds in voorbereiding. Inzake punt 8 wordt overleg gepleegd tU3- schendedepartementen van onderwijs en arbeid. Den woningbouw bevordert de min. zoo krachtig mogelijk. Revolutionair Socialistische alsehsn. Het Landeiyk Revolutionair Soc. Comité heeft in zyn gisternacht te Amsterdam gehoudon vergadering volgende eischen gesteld: 1. Directe aftreding van regeering en van do gemeentebesturen. Instel ling van een volksregeering op den grondslag Yan de Raden van Arbeiders en Soldaten. 2. Overgang tot de afschaffing van het privaatbezit door allo bedrijven, dia daarvoor in aanmerking komen, onder beheer derarbeldsvereenigingen te breDgen c-n de andore onder voor durende controle der vakvereeni- gingen. 3. Invoering van een maximnm- 8-urigen werkdag, als overgang naer den O-urigen arbeidsdag, zoo mogelyk door do arbeiders zelf. In de raynen directe invoering van den 6-uren dag. 4. Oogenblikkelijke vrijlating van alle dienstweigeraars, politieke ge vangenen en muiters. 5. Afschaffing van het bestaande politleregime en handhaving van de orde door de arbeidors zelf. 6e. opheffling van alle wetten, die do vrijheid van beweging van arbeiders cn soldaten belemmeren. Verovering van het recht van demonstratie; 7e. onmiddellyke demobilisatie mot behoud van wapens; 8e. afschaffing van alle indirecte belastingen en belasting uitsluitend op het kapitaal en de hooge Inko mens 9e. opheffing van de staatsschuld en verbeurdverklaring van alle oor logswinst 10e. afschaffing van het koningschap en de diplomatie; 11e. een minimum bestaan vooralle arbeiders en daarmee gel ybgestelden dus ook voor do ge-demobiliseerden beneyen3 inbeslagneming van do overtollige woningruimte ten bate van hen, die daaraan behoefte heb ben 12e. gelijkberechtigdheid van man en vrouw 18e. verbod van fabricage en verkoop van sterke dranken. De agitatie van deze eischen zal Woensdag a.s. beginnen. Advertentlin per regel 15 cent. Is, om te steunen op onze democra tische regeering; op do regeering, welke het hongerende volk meer voedsel gaf, die ons leger democrati seert, die zich niet ontziet den opper bevelhebber op te offeren in het be lang der democratio; die In alles naar openbaarheid streeft. Wij weten wel, dat onze leiders paraatzyn.dat onze belangen by hen gowaarborgd zyn. Een beroep wordt voorts gedaan op de modewerking om de orde te handhaven. H«t Nflderlindfch Verbond van Neutraio Vakverooelglngen heeft, in verband met den huidigen politieken toestand, besloten zich van elke politieke stroöming te onthouden. („Tel.") BINNENLAND. De Tribune bevat een manifest van het partijbestuur der S. D. P. gericht aan de arbeiders en soldaten van Nederland en aan de mannen en vrouwen van stad en land om soldatenraden te vormen en den arbeid neer te leggen en aldusde socialistische republiek ook in Nederland te stichten. Het blad eischt het aftreden van burgemeester Teilegen. Christelijke ee Katholieke actie. De verschillende r. k. en chr. vak bonden te Amsterdam hebben de chr. en r. k. arbeidors voor eene openbare vergadering op Vrydag opgedragen In den oproep wordt o.a. het volgende gezegd Do verschillende gebeurtenissen In omliggende landen dreigen zich voort t© planten over heel de wereld. Met welk gevolg? Wat zal daarvan het einde zyn? Wij weten het niet Wel weten wy, dat er onzerzyds reden Onze seheepveart. In* regeeringskringen acht men een spoedige hervatting der scheepvaart, in verband met de nieuwe toestanden, ontstaan door den wapenstilstand, vry zeker. Natuuriyk zullen de maat- schappyen, die niet zonder toestem ming dor regeering mogen laten uit varen, gebonden zy'n aan zeer beper kende bepalingen, haar door de auto riteiten op to leggen. De resultaten van de economische onderhandelingen zullen eerst dienen to worden afgewacht voor en aleer men in staat zal zjjn to bepalen welke schepen zullen uitvaren on welke reizen zullen worden gemaakt, vooral omdat daarvan zal afhangen, wat kan worden uit- en ingovoerd. Naar wy vernemen, zal de Holl. Stoomboot My. binnenkort don dienst hervatte» o.m. op Fowey,#Hull en ander» Engelsche havens. Da trnilarvaart. Hior te lande zyn teruggekeerd de heeren Veltkarap, onderdirecteur van de Nedorlandsch» Uitvoer Maatschap- PU voor de afdeoling Visscheryzaken en mr. D. H. Andreae, die fn opdracht der Export Centrale in Engeland met de gedelegeerden van de geassocieerde regeeringen een overeenkomst tot stand hebben gebracht, waarby toe gestaan wordt, dat onze stopgezette treilervaart weer zal kunnen plaats hebben'. Naar Duitschland zal slechts eun zeer beperkte hoeveelheid visch mogen worden uitgevoerd. Waarschyn- lijk zal heden reeds het uitveerverbod worden opgeheven. De Engelsche regeering heeft reeds toegestaan, dat de zes IJrauider treilers, van welke wegens het varen van contrabande voor het prijxenhof te Londen de veroordeeling was aan gevraagd, zullen worden vrygelaten. Voor twee dezer schopen, die door de Engelsche regeering reeds waren gerequlsitioneerd, zal aan do reed era een voldoende huur worden toegekend. Voor 40 stoomtreilers en stoom- beugere zullen terstond steenkolen worden beschikbaar gestold. De sleep- boottreilere worden als voorheen ge regeld voorzien. Krijgsgevangenen. Sinds Dinsdagmorgen kwamen te Roermond velo hondorden Russen, Pranschen en Engelschen aan uit Duitsche interneeringskampen. Daar alle andere groote localiteiten door vluchtelingen uit Belgiö en Noord- Prankryk in gebruik zyn genomen, werden ze voorloopig in do burger school onder dak gebracht. Het Britache consulaat te R'dam heeft bericht ontvangen dat 100.000 uit de krijgsgevangenschap ontslagen Engelschen gereed staan uit Duitsch land over Rotterdam naar hun vaderland terug te keeren. Dinsdagavond arriveerden te Zeve naar per trein, als gewoon passagier, twee Fransche officieren, komende van Friedricbsfeld. Het zijn de eersten dor bevrijde gevangenon. Zy ver klaarden, dat ruim 800.000 krijgs gevangenen óp weg zyn naar Nederland, dio al zingende do wegen in Duitschland vullen. Beter- en Margarinekaartcn. De minister van landbouw, nijver heid en handel maakt bekend, dat de bon 6de week van de boter-, melange A- en B- en margarinkaarton •voor het tweede tydvak goldlg is van 12 tot en met 21 dozer. Margarine. Naar wy vernemen, zal ongoveer de helft van den voorraad grondstoffen ter fabricage van margarine, liggende in do stelling van Amsterdam, ter beschikking worden gesteld. Baadaren gakooht voer uitvoer na dan onrlog. De minister van landbouw, nyver heid en handel maakt bekend, dat het zijn aandacht heeft getrokken, dat bij advertenties in de groote dagbladen verschillende goederen,* boofdzakeiyk levensmiddelen, te koop wordeir gevraagd, met de bedoeling, die in Nederland te doen opslaan, om na den oorlog uit te voeren. De minister voornoemd wcnscht er met nadruk de aandacht van belanghebbenden op tc vestigen, dat geenszins in uitzicht kan worden gesteld, of en wanneer uitvoerver gunningen voor zoodanige voorraden zullen worden .verleend, doch spreekt in tegendeel de verwachting uit, dat, gezien de zeer abnormale omstan digheden, deze goederen voor binnen- landsche behoefte noodig zullen kunnen biyken en dan tot inbezit neming daarvan krachtens do bepa lingen der Distributiewct, zal worden overgegaan, waarbij geen rekodlng zal kunnen worden gehouden met de prijzen, die voor die goederen, met het oog op uitvoer na den oorlog, zullen zyn of worden betaald,

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1