Dl strijd giüindlgd. B\j Bergen (Mons) hebben de Engel- Bchen in dezen oorlog hun eersten tegenslag geleden, bij Bergen hebben zij hun laatste succes bevochten. Het was het kleine expeditleleger dat in 1914 bij Bergen voor de over macht moest wjjken, thans waren het de Duitschers, die voor de entente overmacht terug moesten. Op zee is die overmaGht vam het begin van den oorlog werkzaam geweest, te land is het de grootste moeilijkheid geweest, de overmacht te organiseeren, tot eenheid te brengen. Toen Maandag de wapenen werden neergelegd, had den de Belgen Gent bezet. De Britten hadden Ath bereikt, en vandaar naar het Zuiden liep de linie ten Oosten van Bergen, dwars door het oude slagveld bij Bergen van 1914. Rocroi lag binnen de linie der geallieerden. Italiaansche troepen waren daar opgerukt, vandaar ging de linie naar Charleville, waar vroeger het groote Duitsche hoofdkwartier gelegen heeft. Vandaar ging de linie naar de Maas, die in de nabijheid van Donchery reeds was overschreden, en vervolgens naar Stenay, Juvignv en Danville, van waar af de linie nog niet ver anderd was. Als men eenige weken geleden van den wapenstilstand sprak, dan dacht men daarbij aan een gebeurtenis, die heel Nederland van vreugde zou vervullen, daar Nederland slechts bij den vrede belang heeft. Nu is er slechts io enkele plaatsen wat vreugdebetoon geweest. Over het algemeen is men hier te lande blijk baar van meening, dat, niettegen staande de verhooging van het brood rantsoen, distributie van rijst en gedeeltelijke demobilisatie, voor uit bundigheid geen handeling bestaat. Men weet wel welke verschrikkingen voorbij zijn, maar nog niet welke nu zullen beginnen. In dergelijke gevallen zegt de voorzichtige aard der Hollan ders: afwachten. („N. R. Ct.") D* ontruiming van Balgli. De volgende beslissingen zijn ge nomen langs Belgische en ge allieerde zijde: De geallieerden zullen in 't geweer blijven ih hun huidige poBitie ge durende drie dagen. Van den derden dag af zullen zij geregeld 16 K.M. vooruitrukken per dag. De Öuitschers moeten dus 16 K.M. per dag ontruimen. Men kan dus verwachten dat de Belgen Zondag voor hun konings feest te Brussel en te Antwerpen zullen zijn. Vijandigs houding der Elzastart tigin de Duitsche troepen. Parijs, 13 Nov. Het Duitsche opperbevel deed in het begin van den namiddag aan het opperbevel der geallieerden een radio-telegram toe komen van den volgenden inhoud: De Pransche bevolking van Elzas- Lotharingen neemt op zekere punten een vijandige houding aan tegenover de Duitsche troepen. Om betreurens waardige botsingen te vermijden verzoek ik de Fransche Regeering, de bevolking van Elzas-Lotkaringen radio-telegrafisch tot kalmte aan te manen. Een aanvulling van hat wapsn- stilatindsvardrag. Berlijn, 13 Nov. De Duitsche wa penstilstandslegatie ontving de vol gende aanvulling van het verdrag: met het oog op de nieuwe gebeur tenissen wordt aan de voorwaarden van den wapenstilstand ter zee toe gevoegd: Indien de vaartuigen niet binnen de aangegeven termijnen zjjn overgegeven, zullen de regeeringen der geallieerden en van de Veree- nigde Staten het recht hebben, Hel- goland te bezetten, om hun overgave te waarborgen. Berlijn, 13 Nov. Bij art. 23 der voorwaarden omtrent interneering van Duitsche oorlogsschepen in on zijdige of geallieerde havens heeft Engeland voorshands de volgende oorlogsschepen met name aangeduid: Bayern, Koenig, Grosser Kurfuerst, Kronprinz Wilhelm, Markgraf, Fried- rich der Grosse, Koenig Albert, Kaiserln, Kaiser, Prinz regent Luit- pold, Hindenburg, Derflinger,Seydlitz, Moltke, van der Tann, Bruramer, Bremse, Koeln, Dreiden, Emden, Frankfurt, Wiesbaden mitsgaders 50 van de allernieuwste torpedojagers. Voor den 18en 's ochtends vijf uur moeten ze zijn afgevaren. De bestem ming is nog onbekend. De schepen moeten een ingekrompen bemanning en mogen geen munitie aan boord hebben. Uit Engaland. Londen, 12 Nov. Het Lagerhuis heeft het voorstel om 700 mlllioen pond crediet toe te staan aange nomen. Bij het debat deelde Addison, de minister van reconstructie mede, dat de waarde van de overgebleven oor- logsvoorraden geschat wordt op 500.000.000. Bij de indiening van het crediet deelde Bonar Law o.a. mede „Wij kunnen niet rekenen op een onmiddellijke aanzienlijke daling van het uit te keeren loon en de demo bilisatie zal ook onkosten mede brengen. Voor de marine) zullen de uitgaven verminderd worden, zoodra dit veilig kan geschieden, om alles te gebruiken voor den bouw van handelschepen. Wij en de andere geallieerden zullen levensmiddelen naar Europa moeten voeren, hetgeen meer uitgaven beteekent, maar geen blijvende schuld voor het land. „De uitgaven gedurende 98 dagen tot 19 Oct. waren geschat op 6.986.000 per dag, zij bedroegen 6.898.000 per dag. De uitgaven gedurende 202 dagen tot 10 Oct. waren geschat op 1.411.000.009, zij bedroegen 1.351.000.000. „De leeningen aan de geallieerden tot 19 Oct. bedroegen 1465 millioen, die aan de dominions tot denzelfden datum 218J millioen. In 't geheel is 568 millioen geleend aan Rusland, 425 millioen aan Frankrijk, 345 mil lioen aan Italiö, 127 millioen aan de andere kleine Btaten. „Wat de staatsschuld betreft, be hoeven wij niet bevreesd te zijn. Wij kunnen redelijkerwijze aannemen, dat onze buitenlandscheatsatsschuld aan het eind van den oorlog niet meer zal bedragen dan óón milliard." ren reda »»n Lloyd Qaorga. Londen, 13 Nov. Lloyd George heeft een toespraak gehouden tot de liberale parlementsleden. In den loop van zfin rede zeide hij, dat de vredesonderhandelingenmoetenleiden tot een principieel rechtvaardige regeling. Wij moeten ons onwrikbaar verzetten tegen alle pogingen om de regeeringen te doen afwijken van de strikte beginselen van het recht. Lloyd George betuigde verder zijn vertrouwen in den volkenbond, die thans meer noodzakelijk is dan ooit. Hij wees er op dat de toestanden, die voor den oorlog op den Balkan bestonden, thans heerschen in twee derden van Europa. Een groot aantal kleine naties ie geboren of herboren, en die zullen de bescherming noodig hebben van den volkenbond. Wij zullen ter vredesconferentie gaan om aan dien volkenbond de realiteit te verzekeren. Fan Groot-Ser.il. Parijs, 12 Nov. De „Petit Parisien" verneemt uit Genève: Hetdokument, waarin de stichting wordt vastgelegd van een nieuwen staat van ServiSrs, Kroaten en Slovenen is Zondagavond geteekenddoorde vertegenwoordigers van de ServiBche regeering en ver tegenwoordigers van den nationalen raad van Lagreb. De nieuwe staat zal 13 millioen zielen omvatten. Te Serajewo is een raad van het Bosnische volk ingesteld. De Servische regeering, tijdelijk te Visegrad ge vestigd, heeft op zijn verzoek dadelijk troepen gezonden, welke Vrijdag te Serajewo zijn aangekomen. De regee ring, samengesteld uit negen perso nen, heeft dadelijk aansluiting van Bosnië en Herzegowina bij Joego slavië geproclameerd. Dalmatig voor do Zuid-Slaven? Weenen, 12 Nov. Uit Laibach wordt gemeld, dat gisteren de koning van Italië te Triest vertoefde.-Minis- ter Barzilai verklaarde in een rede, dat Italië niet zooveel Zuid-Slaven zou kunnen opnemen, weshalve de Italianen Dalmatië aan den Zuid- Slavischen staat zouden afstaan, maar Istrië voor zichzelve zouden opeischen. PLAATSELIJK NIEUWS. Ordeverstoringen. Wij vestigen de aandacht van onze ingezetenen op onderstaande procla maties van den Stelling-Commandant en dringen ten zeerste aan op aller medewerking voor de handha ving van orde in onze stad, die gelukkig tot heden haar kalmte bewaarde. 1) Commandement der Marine. Willemsoord, 13 November 1918. Aan de Commandeerende Officieren van Hr. Ms. Schepen enz. en Com mandanten van Onderdeelen, met opdracht het bovenstaande ter kennis te brengen van de onder hunne bedfien dienenden. Naar aanleiding van geheel onjuiste berichten in de Stelling van den Helder verspreid, deel ik mede, ook in aansluiting van de gegeve» re- geeringaverklaringen, dat ik alle ver storing der openbare orde in komende dagen, iedere aanranding van het militair gezag met alle kracht zal onderdrukken en onze op de volks meerderheid steunende Regeering zal hamdhaven. Ik dring er bij U op aan, ter voor koming van groote rampen, geen gehoor te geven aan onverantwoorde lijke en misdadige oproepingen, die U tot verstoring der orde zouden willen brengen. Uit verschillende besprekingen is mij gebleken, dat het gezag steunt, op een groote meerderheid. Reden tot ongerustheid is er dus niet. Mocht dit onverhoopt noodig zijn, dan roep ik U aller medewerking en ateun in ter handhaving van orde en gezag. De Schout bij Nacht, Commandant der Marine, iget.) ALBARDA. 2) Oproeping. In verband met het beeluit van de Regeering, heden by proclamatie aan het volk verkondigd, om in het belang van de rechten en vrijheden van het gansche volk het gezag en orde te handhaven, indien een minder heid mocht trachten naar het gezag te grijpen, is heden, ter versterking van dé, na de gedeeltelijke demobi lisatie, nog beschikbare militaire macht, o.a. de Vrijwillige Landstorm, afdeeling den Helder, onder de wapenen geroepen. Aan alle welgezinde burgers wordt, in het belang van het Noderlaadsche volk, een oproep gedaan, zich by dien kern aan te sluiten. Hun, die genegen zijn dezen plicht te vervullen, wordt verzocht zich met spoed aan te melden op het plaatsbureau alhier, ten einde een vrijwillige verbintenis bjj den Land storm aan te gaan. De aanmelding kan ten allen tijde geschieden. Den Helder, 13 Nov. 1918. De Commandant der Marine tevens Commandant der Stelling van den Helder, ALBARDA. Deze week slaagden voor de gymnastiekakte j de dames M. Rijke- boer, S. Maas, B. van der Ploeg, C. van Zoonen ea S. Zuiderhoudt. Naar wj vernemen, zal de kapitein plaatselijk adjudant Jos. M. Haak Zaterdag a.s. den dag herdenken waarop hj vóór dertig jaar tot officier werd benoemd. E«n oonfarantls Dinsdagmiddag had op uitnoodiging van den Stelling-Commandant op de Directie eene conferentie plaats met deze autoriteit en de besturen van de Bonden van Militairen. Besproken werd de algemeens toestand, en Z.Exc. deed een beroep op de besturen, om mede te werken tot 't handhaven der goede orde in de stelling. Door de besturen werden nog ver schillende grieven naar voren ge bracht, die de geest van het personeel bederven, i Z.Exc. zegde toe, altijd tot overleg met de besturen bereid te zjn. Os demobilisatie. Het Heldersehe Drankweercomitó verzoekt ons het volgende onder de aandacht te brengen van ieder, wien het mocht aangaan Nu de demobilisatie voor de troepen is afgekondigd, is door het gemeente bestuur van den Helder aanstonds een verbod uitgevaardigd tot sluiting der café's voor de dagen, dat de demobilisatie duurt. Er zullen echter, in de omgeving van den Helder, plaatsen zijn waar een dergelijk sluitingsverbod niet is afgekondigd. Voor tal van gemobiliseerden bestaat alzoo de gelegenheid in die plaatsen drank te gebruiken, en welke, in de brooddronken en opgewonden stem- van het „afzwaaien", de gevolgen daarvan zullen zijn, laat zich gemak kelijk raden. Het drankweercomitó doet een ernstig beroep op heeren caféhouders buiten deze gemeente, die niet ver plicht zijn gedurende de dagen dei- demobilisatie te sluiten, om aan huis waarts keerende troepen geen sterken drank of bier te schenken. Niet alleen bewijzen zij den jengens daarmede zelf een dienst, maar ook en vooral zullen zij aldus medewerken de orde en de rust te handhaven, die vooral in deze moeielijke dagen zoo noodig zijn. De toch al opgewonden gemoederen van do soldaten, die zoo lang het kazerneleven hebben moeten meemaken, zijn meer dan ooit vatbaar voor den prikkel van den alcohol, en allerlei excessen, thans gevaarlijker dan ooit, kunnen daarvan het gevolg zijn. Laat allen dus medehelpen ook burgers I door geen drank aan onze huistoe-keerende jongens te schenken 2o Voikiconcert. Hoewel het aantal bezoekers voor het tweede Volksconcert niet zóó groot was als den eersten keer, vermoedelijk zal hieraan de Griep wel schuld hebben was het toch alles zins bevredigend en de groote Tivoli- zaal goed bezet. Daar hetzelfde programma van de vorige week werd gegeven, meenen wj te kunnen volstaan met deze enkele vermelding. De Volksconcerten blijken zich meer en meer in te burgeren en hoe langer hoe meer in den spraak te vallen. Ook nii was het de heer Pala wiens vioolconcert ten zeerste in den smaak viel, hetgeen bleek uit het hartelijk en langaangehoudetf- applaus, dat dezen heer te beurt viel. De meesten hadden den wenk tijdiger te komen ter harte genomen, en waren vroeg in de zaal aanwezig. Te Amsterdam slaagden' voor •iet examen vrije- en ordeoefeningen de dames H. E. v. d. Ploeg en C. A. van Zoonen, beiden alhier. BIHHEHLAHD. Economltcha overeenkomst met de gsassoclaarden. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer deelde Minister Ruys de Beerenbrouck mede, dat, naar mededeelingen van de conferentie te Londen ontvangen, behoudens nadere goedkeuring van de Regeering der Vereenifde Staten, welke werdt gevraagd door de Regeeringen te Londen en Parijs, Nederland zal kunnen rekenen op 375.000 ton broodgraan, inclusief rijst, 80.000 ton oliën en vetten, 45.000 ton ehilisal- peter, 40.000 ton phosphaten, 25.000 ton pyriet en 800.000 ton mais voor veevoeder. Voor verdere ^zonderheden be treffende deze verklaring verwijzen we naar het verslag der Kamerzitting, dat ook in andere opzichten zeer belangrijk is. Da aconomiiche ondarhandalingvn. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde Dinsdag in de Kamer, dat de economische onderhandelingen een gunstig verloop hebben. Als contra-praestatie voor een ruimer aanvoer van levensmiddelen enz. zullen wj wellicht gedurende vijf jaar aan de geallieerden een crediet moeten geven van 150 millioen rentende 6 Vrouwenkiesrecht en nieuwe verkieziagen. De tijdelijke voorzitter van den ministerraad heeft Woensdagmiddag in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering prijs stelde op een spoedige uitspraak van het Nederland- sche volk en wenschte dat betont werp- Marchant tot invoering van vrouwen kiesrecht spoedig zal worden behan deld. Wachtposten geplaatst. Om op alle gebeurtelijkheden voorbereid te zijn, zijn gisteren in openbare gebouwen en instellingen, met name ook departementsgebou wen, te den Haag militaire wacht posten geplaatst. Oa Vrijw. Landstorm opgeroepen. Gisteren is de Vrijwillige Land storm opgeroepen. Naar aanleiding hiervan bericht het Corr. Bureau dat zulks geenerlei verband houdt met een blijvend onder de wapenen houden van dien landstorm, doch het hier niet anders betreft dan een. maatregel van inwendigen aard. Ds 8-uriga arbeidsdag. Naar de directie der artillerie-in richting aan het Persbureau V. D. mededeelde, zal te beginnen a.s. Maandag de werkdag van Maandag tot Vrijdag vastgesteld worden op 8 uur en 5 uur Zaterdags. De verdiensten zullen ongeveer gelijk staan aan die thans genoten worden. 400.000 paar achoaaan beschikbaar. Naar gisteren in de Tweede Kamer door minister Ruys de Beerenbrouck is meegedeeld, stelt de minister van Landbouw 400.000 paar militaire schoenen beschikbaar tegen f8 per paar, Steenkolen. Naar wij vernemen is order gegeven 10,000 ton briketten en steenkolen uit marine-voorraden ter beschikking te stellen van deRijkskolendistributie. Een stal onderklaeding en een paar schotnen. Naar wij vernemen is door den Minister van Oorlog bepaald, dat aan den militaire (korporaals en soldaten) die met onbepaald (klein) verlof vertrekken, van hun uitrusting, in eigendom een stel onderkleeren en een paar schoenen zullen worden gelaten, ten einde hen in den bestaan- den kleedingnood tegemoet te komen. Oa demobilisatie. Men meldt aan het „Handelsblad" uit Den Haag: Er zijn tal van militairen, hoofd zakelijk katholieke arbeiders, welke zich hebben aangemeld om onder de wapen» te blijven. Ook hebben velen zich voor den vrljwilligen landstorm opgegeven. De vltscharlj. Bij de militaire autoriteiten te IJmuiden is thans officieel bericht ontvangen, dat aan de stoomtrawlers ia onbeperkt aantal expeditie kan worden verleend. Eenige schepen, die nog kolen in hebben, zullen reeds binnen een paar dagen .in zee steken. Ook aan de late haring- visscherij zullen nbg eenige stoom- vaartuigen deel nemen. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt ons mede, dat blijkens bericht van Hr. Ms. gezapt te Londen, de Nederlandsche visschersvaartuigen gewaarschuwd wordeD zich niet binnen de door de Britsche Regee ring onveilig verklaarde zöne te begeven, aangezien deze nog steeds gehandhaafd blijft. Onze scheepvaart, De Holland-Amerika lijn zal, zoo dra de omstandigheden zulks toelaten, haar transatlantische diensten weder opnemen. De Rotterdam - Londen Stoomvaart- Mij. zal haar dienst op Londen weder hervatten, te beginnen met het stoomschip „Import", dat thans in lading ligt voor Londen. Engelsche geïnterneerde*. Wij vernemen, dat Vrijdag 1500 en Zondag 3000 man van de Engel- sche geïnterneerde krijgsgevangenen in den Haag naar Engeland zullen terugkeeren. Het Grensverkeer. Een V. D.-bericht meldt uit Maas tricht Op het oogenblik is hier alle grensverkeer weer door de Holland- sche militaire macht opgeheven. Eedennacht arriveerde het 13e regïm. ter versterking aan de grenzen. Zoolang de grens open was, werd Maastricht overstroomd en de winkels bestormd. Men verwacht hier nog duizenden krijgsgevangenen en men •spreekt ook van verscheidene andere ex-vorsten, die naar Nederland zullen vluchten. De stad is geheel in feestdos als bij een groot nationaal feest. Verdeeldheid onder da SDAP? De Haagsche correspondent van de „Telegraaf" meldt o.a.: Op gezag van betrouwbare inlich tingen kunnen wij tevens meedeelen, dat in de soc.-deraocratische Kamer fractie geen eenstemmigheid bestaat ten aanzien van de te volgen gedrags lijn. Er zijn leden, die van een staats greep door middel van geweld niet willen weten. In gaval van ravolutla. Het Haagsche Correspondentiebur. meldt: Men meldt ons van zeer betrouw bare zijde: Naar het gerucht gaat is van zijde der verbonden mogend heden op de mogelijkheid gezinspeeld, dat, mocht hier te lande een revolutie uitbreken, de troepen der entente zich genoodzaakt zullen zien in te grij pen. Zelfs zou gelijk in de proclamatie der regeering is vermeld, de aanvoer van levensmiddelen worden stopgezet. Militairs steun voor ds Rugeerlng De Bond tot behartiging der mili taire belangen, de R,-K. Militaire Vereenigingen en de Prot. Cbr. Mil. Bonden hebben een oproep tot het leger verspreid om de Regeering te steunen. Hst broodrastsoen. De Min. van Landbouw heeft tot de burgemeesters eene circulaire gericht naar aanleiding van de sa menstelling van Regeeringsbloem en Regeeringsmeel en de vergrooting van het broodrantsoen, dat met in gang van 16 Nov. wordt verhoogd tot 280 gram per dag. De Minister zegt in deze circulaire voorts dat wanneer de gunstige vooruitzichten blijven zooals zij thans zijn, met ingang 5 Dec. e.k. het tijdvak waarvoor de broodkaarten geldig zullen zjjn op 9 dagen zal worden gesteld, zoodat van dien datum af het broodrantsoen op 311 gram zal worden gebracht. Eene nadere mededeeling daarom trent zal nog aan de burgemeesters worden toegezonden. („St.-Ct.") Aardappelen. Naar de „Telegr." verneemt, heeft de minister van landbouw,-nijverheid en handel aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat de beschikbare ge gevens omtrent de aanwezige voor raden aardappelen in het licht stellen, dat daarmede zoo zuinig mogelijk moet worden onigegaan en dat zoo gelijk mogelijk over de. bevolking moet worden verdeeld. Uit verschillende ingekomen berich ten blijkt, dat in vele gemeenten, vooral te plattelande, niet dienover eenkomstig wordt gehandeld. Fraudu leus vervoer van aardappelen vindt aldus de minister nog veelvuldig plaats. Aan de gemeentenbesuren is nadrukkelijk verzocht met alle ten dienste staande middelen daartegen te waken. De malkvoorzianiag. De voorziening der stedelijke be volking met consumptiemelk in den komenden winter maakt op groote schaal den aanvoer van z.g.n. Regee- rlngsmelk noodig. Voor een zeer belangrijk deel zal deze melk afkom stig zjjn van boter- en kaasfabrleken, die gewoon waren de neven-producten weder aan den leverancier terug te geven. Wanneer nu, hetzij de melk, hetzij de nevenproducten (tapte- en karne melk) ten behoeve der melkvoorzie- ning moeten afgestaan worden, leidt zulks niet slechts tot stilstand der fabrieken, maar Yindt tevens een ernstige ontwrichting plaats van het bedrijf van den veehouder, die vooral bij de huidige voedselschaarschte dringend behoefte heeft aan deze nevenproducten voor de voeding en den opfok van zijn Yee. De organisaties der producenten zijn bereid, ten behoeve der algemeene volksvoeding zich ook dit offer van bedrljfsontvrrichting te getroosten, mits slechts vaststaat, dat de door hen te leveren melk, taptemelk of karnemelk ook inderdaad voor de algemeene distributie noodig is. Zij drongen er te dien einde met recht op aan, dat de gemeentebesturen alle bruikbare middelen te baat nemen, teneinde zooveel mogelijk te voor komen, dat melk frauduleus wordt verhandeld en buiten de rantsoenee ring om wordt verkocht. Z(j wezen er in dit verhand op, dat in tal van steden melk clandestien zou worden verhandeld boven maximumprijs en buiten de rantsoeneering en dat deze fraude niet officieel ter kertnis van het Gemeentebestuur komt, door dat de fraudeerende handelaar een voudig geen bijslag declareert. Het is te vreezen, dat, indien niet aanstonds wordt ingegrepen, dezen wipter veel melk in den sluikhandel zal verdwijnen. Mocht dit werkelijk het geval zijn, dan zal zulks onver mijdelijk leiden tot Volslagen melk- nood in de steden. Immers de orga nisaties der producenten kunnen op de medewerking hunner ledbn geen staat maken wanneer deze zien, dat melk in den sluikhandel verdwijnt, terwijl zij zelf met inachtneming der gestelde regelen en prijzen voor de consumptie melk zouden moeten leveren, die zij dringend in het eigen bedrijf behoeven. Het gevaar dreigt dan, dat de producenten eenvoudig weigeren hunne melk af te staan en deze in het eigen bedrijf gaan aan wenden. Uit dezen hoofde is het noodza kelijk, dat ten spoedigste elke sluik handel in melk wordt tegengegaan. De rantsoeneeringsbepalingen zullen dus streng -gehandhaafd moeten worden. Ieder handelaar, die beweert z.g. vrije melk te hebben, kan deze alleen langs den weg van fraude verkregen hebben en de handelaar pleegt in tal van gevallen zelfs dubbele fraude, doordien de vrije melk niets anders is dan met water of met taptemelk vervalschte melk. Ernstig ongeluk. Men meldt ons uit Ylissingen: Aan boord van den mfinveger Hellevoetsluis, die bezig was met het opruimen van mijnen, is een pistool in oen mijn gesprongen. Gedood zijn de officier van gezond heid Van Buren en de matroos Sanders. Zwaar gewond zijn de luite nant ter zee Ter Mijtelen, de schipper Van der Ham en de matroos Sierveld. Ernstige gebeurtenissen te Amsterdam. De groote meeting van de revolu- tionnaire socialisten in de Beurs voor den Diamanthandel is gisteravond opbetreurenswaardigegebeurtenissen uitgeloopen, waarbij eenige dooden en gewonden zijn gevallen. De vergadering in het Beursgebouw was zeer druk bezocht. In het begin der vergadering deelde de heer "Wijnkoop mee, dat de secr. van den pas 's middags gevormden soldatenraad"gearresteerd was.en in de Oranje Nassaukazerne gevangen gezel zou zijn. Bij informatie ter plaatse bleek, dat hiervan geen woord waar was, maar het verzinsel liet niet na, op de toch al opgezweepte en verhitte massa den bedoelden indruk te maken. Er ontstond een woest tumult. Van de vergadering kwam weinig meer. Na een kwartier begon zij leeg te loopen en in dichte massa's trok het volk toen door de Sarphiastraat in de richting van de kazernes. Op de kamers van de kazerne waren de geconsigneerde cavalaristen aan het zingen en in een blijkbaar vroolijke stemming, omdat de mo bilisatie weldra ook voor hen tot het verleden zou behooren. De menigte op straat begon hun voor het gesloten hek toe teschree- wen, dat zjj de kazerne moeten ver laten en zich bij haar aansluiten, waarop sommige cavaleristen voor de open ramen haar minder vrien delijke dingen gingen toeroepen. Dit duurde misschien tien minuten, toen plotseling eenige scherpe-salvo's weerklonken. Naar alle kanten stormden de verschrikte massa's in panischen angst uiteen en niet lang duurde het, of in het politieposthuis yan de Muiderpoort werd een doode, een man met een schot door het hoofd, door onstelde en hevig opgewonden menschen binnengedragen. Inmiddels had de volksmenigte zich weer verzameld en was onder geschreeuw eu getier tot dicht bij de infanteriekazerne doorgedrongen. Maar hier verscheen plotseling de geheele wacht, versterkt met mare chaussee en met gereld geweer, met de .bajonet op, buiten d» poort. Op nieuw stoof de massa naar weers kanten uiteen. Een oogenblik tevoren hadden er nog eenige schoten geknald uit. de richting van de cavalerie. Voor zoover wij konden nagaan, hebben zich hier echter verder geen ernstige gebeurtenissen voorgedaan. Bereden marechaussee was versche nen ter versterking van de politie en was den toestand volkomen meester. Een stoet vormde zich echter, die met roode vlaggen naar den Dam trok. In de Jodenbreestraat wilde men een postwagen aanhouden en dien dwars over de straat zetten, maar daartegen verzetten zich som mige betoogers en het is dan ook niet gebeurd. Op den Dam en in de omgeving daarvan is het daarna den geheelen avond zeer woelig geweest. Sprekers klommen in lantaarnpalen en verzamelden massa's menschen om zich heen, wie zij in heftige, opzweepende taal het gebeurde voor de cavalerio-kazerne mededeelden. Hetzelfde gebeurde op het Beursplein. Tot na middernacht bewoog zich een talrijke menigte op den Dam. Behalve de doode in het politie posthuis Muiderpoort, zjjn twee doo den, beiden mannen, in het militair hospitaal binnengebracht, en voorts twee zwaargewonden, van wie óén een schot in de buik had. In een naburige apotheek is voorts iemand met een schot in het been verbonden in het Onze Lieve Vrouwegasthuis zijn twee gewonden verbonden, een met een schot in het been en. een met een schot in den arm. Eindelijk zijn in het Binnengasthuis een vrouw binnengebracht met een schot in den rug en drie dooden. Een der betoogers loste voor de cavalerie-kazerne onmiddellijk een schot. Een cavalerist werd aan den arm "getroffen. Cavaleristen antwoor den met een salvo scherp. Hierbij zijn drie personen gedood en zeven min of meer gewond, onder .wie twee vrouwen! Een der gedooden was met een bjjl gewapend. De toestand ta Rotterdam. Gistermiddag arriveerden uit Bergen op Zoom en uit Limburg 4000 infanteristen met mitrailleurs. Zij zijn in scholen ondergebracht. Hedenmorgen 11 uur "werd het vrijwillig landstormcorps „Rotterdam I" gemobiliseerd. Ook zijn hier huzaren en wielrijders aangekomen. De regeeringsgebouwen als stadhuis en telegraafkantoor worden streng be waakt. In het stadhuis liggen 250 soldaten. Aan het personeel van regeeringsgebouwen zijn toegangs bewijzen verstrekt. Patrouilles trekken door de straten. Een en ander wekt tallooze nieuw»gierigen. Dit machts vertoon vermeerdert de onrust. On geregeldheden kwamen tot dusver niet voor. UIT 00ST-IN0IË. Men seint uit Batavia aan de N. Rott. Crt. Het Bat. Nwsbl. zet uiteen, dat er een crisis in de levensmid delenvoorziening dreigt. De Philippfinen en Zuid-China lijden aan een tekort; in Saigon is de oogst mislukt. Van Bangkok is niets te krijgen Rangoon is voor den uitvoer van rijst gesloten omdat er een tekort in Madras is. De aanhoudende droogte maakt het onmogelijk op Java een nieuwen rijstoogst uit te zaaien. TWEEDE KAMER. Zitting van Woen$d«g 13 Nov. Aan de orde zijn de militaire interpellaties. De heer Smeenk (a.r.) verklaart dat christelijke en katholieke arbei ders tegenover de sociaal-democraten zullen staan b(j deze reactie tegen de voortschrijdende constitutioneele ontwikkeling. De economische onder- handel lingen. De tijdelijke voorzitter van den ministerrraad deelt mede, dat behoudens goedkeuring van de regeering te Washington Neder land gedurende 1 jaar de beschikking krijgt over 375,000 ton broodgraan inclusief rijst, 80.000 ton olie en vetten, 45.000 ton Chili-salpeter, 40^00 ton phosphant, 25.000 ton pyriet, 800.000 ton mais voor vee voeder, als de economisch overeen komst tot stand komt, waarop alle kans bestaat. Nederland zal verder medewerken aan de totstandkoming van inter nationale commissies voor een billijke verdeeling van de wereldvoorraden en tegen prijs opdrijving. Maatregelen waarvan de beginaelen ook op de scheepvaart betrekking zullen hebben worden getroffen om de overeenkomst uit te voeren. Verder deelt spreker mede, dat 400,000 paar milit ai r e schoenen worden beschik baar gesteld tegen f8 per paar. De regeering en de poli tieke eischen. De regeering zal langs wettel|jken weg hervormingen invoeren en wie van den wettelijken weg wil afwij ken, vindt de regeering op zijn weg. (Bravo' s). De wenschen van het katholieke vakbureau hebben grootendeels de instemming van de regeering. De regeering stelt verder prijs op een spoedige uitspi'aak van het Nederlandsche volk en wenscht, dat het ontwerp- Marchant tot invoering van het vrouwenkiesrecht spoedigzal worden behandeld. De heer Rink (u.-l.) verklaart, dat het program der S. D. A. P. in het algemeen de instemming heeft der unie-liberalen. Evenwel moeten de verlangde hervormingen langs wet telijken weg worden verkregen. Spr. acht het oogenblik gekomen, om een einde te maken aan de ver schillen tusschen de vrijzinnige frac ties. Hij dient een motie in, waarin onmiddellijke behandeling en invoe ring van groote democratische her vormingen op sociaal en wetgevend gebied worden gevraagd. De heer W ij n k o o p (S. D. P.) eischt afzetting van den burgemees ter van Amsterdam, die met geweld optreedt tegen de demonstraties. Spr. betoogt, dat de S. D. A. P. de omwenteling tegenhoudt. Het program der S. D. A. P. is slap. De Koningin moet heengaan, voor zij wordt weggejaagd. De geheele macht moet uitsluitend in handen van arbeiders, soldaten en boeren komen, waartoe de revolutie moet worden ontketend. Spr. waarschuwt de regeer ing tegen geweld, Spr. grijpt het voor»tel der regee. ring aan om het wetsvoorstel' Marchant spoedig te behandelen" Maar wil men er niet langs wette lijken weg komen, dan volgen wij den onwettigen. De regeering koopt op den steun van de vrouwen dei- rechterzijde. Geen rust kan de wereld voortbewegen, maar beweging. Spr. doel is de gansche macht, afzetting van de regeering en haar bureau cratie. De vakvereenigingen uit de s.d.a.p. geboren, steunen het oude stelsel. Met een beroep op rust en orde bedriegt men het volk. Spr. vraagt aan de s.d.a.p.staat gij de bourgeoisie bij of de revolutie? Als de beweging in Holland loskomt zoo als wij het wenschen, zal de bour geoisie misschien de leiding leggen in banden van Troelstra, zooals de Duit»che bourgeoisie tegenover Ebert deed. De s.d.a.p. willen overwegenden invloed der arbeidersklasse. Wij echter willen allen invloed der arbeidende klasse in den loop vanzaken. Spr. zegt tot de soldaten: houdt je wapens bjjje om ze te gebruiken als de re giering geweid wil gebrui ken tegenje broers of zus ter en totdat uw minimum- eischen zijn ingewilligd. De heer Treub constateert, dat we thans te maken hebben met de vraag of er aanleiding is in de om standigheden hier te lande om de revolutionaire beweging uit Duitsch- land naar hier over te brengen. Men kan niet voorspellen dat deze toestand gehandhaafd blijven zal. En een gebeuren als in Duitschland kan hier niet voorkomen, omdat het in Duitschland betrof een politieke revolutie. De revolutie daar was om datgene te verkrijgen wat wij sinds 1848 al hebben, en waaraan nog slechts het vrouwenkiesrecht ont breekt. Waarom z(jn er in het westen geen revolutionaire bewegingen Omdat de democratie zich daar heeft kunnen ontwikkelen. In Zwitserland, ook een democratie, i3 een volstrekt bolsjewistische revolutie aan den gang. Voor ons land gaat het niet oa» fundamenteele veranderingen in onze staatsinstellingen, alleen achten de socialisten het thans den tijd om, met behoud van het bestaande regeerstelsel, het regeerkasteel te bezetten. De heer Troelstra stelde zich voor naar den premier te gaan en te zeggen: weest u zoo goed uw plaats té verlaten, en hij gelooft, dat deze ministers eenvoudig zullen opstaan. Dat is een voorstelling van zaken made in Germanyl De overgroote meerderheid der bevolking heeft andere wenschen dan een revolutie, eu zou het plichtsverzuim achten als de regeering eenvoudig plaats maakte. Gelukkig is voor een revolutie geen gevaar-, zij zou ook niet steunen op een arbeidersmeerderheid.De revolutie komt dus hierop neer, dat een kleine minderheid een meerderheid wil t'yranniseeren De heer J. ter Laan: Dat heeft het kapitalisme de arbeiders jarenlang gedaan] De heer Treub, voortgaande Een revelutie komt hier niet daa door geweld. Als er dus bloed vloeit, komt dat voor rekening der socialisten, terwijl bovendien de heer Troelstra niet zal kunnen voorkomen, dat de leiding, vóór hij halverwege is, aan Wijnkoop overgaat. Wat beteekent het algemeen kies recht als men de stemmen niet telt, maar weegt? De heer Wijnkoop wil revolutie om de revolutie, maar de heer Troelstra is in zichzelf verdeeld. Met citaten uit Duitsche schrijvers toont «pr. aan, dat er nog groot ver schil is tusschen de politieke en de maatschappelijke verwezenlijking van het socialisme, en betoogt voorts, dat staatssocialisme voor ons land in strijd zou zijn met de zoolang ge- heerscht hebbende vrijheidsidee. Spr. behandelt vervolgens de andere eischen. Afschaffing van de Eerste Kamer, daar is spr. niet tegen. De 8-urig» arbeidsdag zal 6r wel komen. De vakvereenigingen moeten alge meen worden erkend, bestrijding van den woningnood zal geen strijd ont moeten,'tegen de naasting van spoor wegen zal spr. nooit zijn. Wat wij van de regeering noodig hebben is rustige kracht en sterke maatregelen. De Voorzitter deelt mede,dat de heer Kruyt ter bekorting van de debatten zijn motie heeft bekort. De heer Marchant gelooft, dat nog nooit een revolutie zoo weten schappelijk van tevoren is overwogen. Hij toont aan, dat de heer Troelstra twee fundamenteele fouten heeft gemaakt in zjjn redevoering: de s. d. a. p. is gelijk aan de Nederland sche arbeiders en Duitschland ie gelijk aan Nederland. Hij vergeet, dat in Duitschland een bloedschuld op de regeering lag en de revolutie daar van onderen opkwam. Denkt gij, vraagt de heer Marchant aan mr. Troelstra, dat uw door geweld veroverde heerschappij zou blijven? Denkt gij, dat driekwart van ons volk zich aan u en de uwen zal oderwerpenEr zal uit uw beweging niets anders voortvloeien dan ellende. Wij laten ons niet tyranniseeren. Mijnheer Troelstra ik smeek u niets, ik vraag u niets, gij zult de zaak met uw eigen geweten moeten uit maken, maar gij laadt een vreesefijke verantwoordelijkheid op u. En buiten uw S. D. A. P. zult gij slechts tegenstanders vinden. Gij strijdt altijd tegen imperialisme, maar wat Jgij thans doet is ook imperia lisme. De afgevaardigde erkent, dat de democratische beweging bem ook iets positiefs te zeggen heeft en dat hij verschillende gevraagde hervor mingen onderschrijft. Ingoede samen werking kan er veel goeds worden, bereikt, mits de gang van zaken niet door tyrannie van de minder heid worde verstoord. De rechterzijde is tot veel bereid. Laat ons langs wettigen weg binnenhalen wat er geoogst kan worden. Tegen Kamerontbinding na invoering van algemeen vrouwenkiesrecht heeft spr. géén bezwaar. Over afschaffing der Eerste Kamer valt te praten,

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2