HELDEISCHE COURANT Tweede Blad. van Donderdag 14 November'18 TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 November. De belangstelling voor deze ver gadering is buitengewoon groot. Tribunes en loges zijn gevuld en er heerscht een buitengewone spanning. De beer W ij n k o o p vraagt en verkrijgt het woord. Hij stelt voor het militair debat te schorsen en over te gaan tot debat inzake de houding der regeering jegens den ex-keizer Wilhelm, over de houding van burgemeester Tellegen inzake de demonstraties en over den ge- heelen toestand in ons land. Ver schillende leden, waaronder de heer Marchant en de heer Troelstra, vinden onmiddellijke bespreking niet noodig, zoodat na eenig debat besloten wordt deze onderwerpen op te nemen in de interpellatie inzake het militaire beleid, die thans wordt behandeld. De Minister van Oorlog beantwoordt nog enkele sprekers. Hij heeft geen bezwaar de Harskamp commissie aan te vullen met ver tegenwoordigers van militaire vak bonden. Straffeloosheid kan de mi nister niet waarborgen, omdat de rechter heeft mee te spreken. Er is echter een legerorder uitgevaardigd om clementie te gebruiken. Ook is een order uitge vaardigd om den verkoop van sterken drank in het leger te verbieden. Verpachting van de cantines zal niet meer plaats hebben. De Minister noemt een zevental maatregelen op ter verbetering van de toestanden in het leger: een betere verhouding tusschen officieren en ondergeschik ten, betere waarborgen, dat den gestraften soldaat recht wordt gedaan in geval van beroep beter procedure van straffen, waarop de soldaat invloed heeft, commissie van toezicht op de materieele verzorging van den soldaat, waarin onderofficieren en soldaten vertegenwoordigd zullen zijn, beter overleg, betere geestelijke verzorging, enz. Hiervoor zal de medewerking der officieren worden- ingeroepen. De Minister doet daarna de mededeeling over de demobilisatie, zooals die reeds is vermeld. Hierna komt Minister R u ij s aan het woord. Hij wijst er op, dat de gebeurtenissen thans zoo ont zaggelijk snel zich afspelen, dat vooral hij, die leiding moet geven aan de regeering, den indruk van rust moet geven, en als het soms schijnt, dat hij een zig-zagkoers volgt, is de schuld daarvan de snelle loop dei- gebeurtenissen. De Minister deelt nu mede, dat, hoewel het den Minister bekend was, dat er tusschen den vorigen Minister van Oorlog en generaal Snijders verschil van inzicht bestond, de Min. daarin geen reden zag dien generaal aanstonds te ontslaan. Er-zal geen nieuwe opper bevelhebber worden benoemd, allerlei maatregelen zijn genomen om den toestand in evenwicht te houden en alles zal worden gedaan om de orde te handhaven. Voor den oorlog, zegt spr,, bleef ons land gelukkig gespaard, en nu zal ook zoo spoedig mogelijk alles worden gedaan om den economischen nood van het volk te verlichten. Op 15 Nov. zal het rantsoen brood 280 gram worden en eerlang zelfs 300 gram, met verbeterde qualiteit. Reeds zijn schepen onderweg om graan te halen, ook vet en koloniale producten worden aangevoerd. De- onderhande lingen in Londen hebben een gunstig verloop en zullen do beschikking geven over' zeer belangrijke hoeveel heden grondstoffen' en levensmid delen. Als contra-prestatie zal gedurende 5 jaar een crediet van 150 millioen gulden tegen 5 pet. aan de geasso cieerden moeten worden gegeven. De minister zegt, dat iedere orde verstoring den arbeid der overheid zal belemmeren. Ordeverstoring op dit oogenblik z-ou alle onder handelingen in gevaar brengen, zou binnen- en buitenlandsch vervoer verhinderen en leiden tot ontred dering van het bedrijfsleven tot hongersnood. (Zeer juist Daarentegen zou samenwerking tusschen regeering en volk dien toe stand voorkomen en een normalen toestand allengs weer in het leven roepen. (Gemompel bij de socialisten). Gebeurtenissen in het buitenland werken hier na, maar de regeering doet een krachtig beroep op het heele volk, om zich vast aaneen te sluiten en Behouder aan schouder met de overheid de orde te handhaven. Rechten en vrijheden van ons volk zijn van oudsher groot en vele ge weest. Voor de eischen van den nieuwen tijd mag niemand ongevoelig zijn, maar gewelddadigheden in welken vorm ook, kunnen en zullen daarbij niet anders dan storend werken en zullen het ook onmogelijk maken, dat de volkeren hier b ij een komen om over den volkeren bond te spreken. De regeering doet een beroep op het parlement tot eendrachtige sa menwerking. Bedriegt tiiet alles, dan is het oorlogsgevaar voorbij. Onze militairen zullen straks naar huis terugkeeren. Zij hebben den dank van het vaderland verdiend. (Bravo's) Diepe stilte heerschte onder het op langzamen en ernstigen toon uit spreken dezer rede. Daarna krijgt de heer Ter Laan het woord. De hervormingen, door den Minister beloofd, zijn niet meer voldoende, zegt hij. Er is een nieuwe geest ont staan De soldaten Worden nu be dankt, nadat ze vier jaar lang gene gerd en gedonderd zijn. Het parlement dient te bepalen hoever de regee ring moet gaan. Gedeeltelijke demobilisatie is niet meer voldoende, nu het oorlogsge vaar verdwenen is en spr. stelt een motie voor om onmiddellijk de lichtingen naar huis te zenden, de dienstweigeraars inbegrepen, met afdoende regeling voor dewerkloozen. Deze motie licht spr. breedvoerig toe. Hij verwijt den rechtschen leden, de hoeren Bomans en Van der Voort van Zijp, dat ze steeds alle verbete ringen hebben tegengewerkt, hoewel ze deden alsof ze steeds in de goede richting werkten. H(j geeft daarvan allerlei voorbeelden. Rode van Mr. Troelitra. De heer Troelstra spreekt naar aanleiding van de rede van Minister Ruys, en begint met de klacht, dat de minister verzuimd heeft hem te antwoorden op zijn vragen inzake de houding der Koningin jegens den opperbevelhebber in het vorig tijdperk. De afgevaardigde vindt't zeer vreerad dat de minister hierover geen woord heeft gezegd. Is de minister het eens met het staatsrechtelijke bezwaar van den heer De Geer? Inderdaad heeft de heerDe Geer academisch gelijk, maar hèt is nu geen tijd voor academische wijsheid. We zien om ons heen een uittocht van grootere en kleinere potentaatjes. Allerlei kronen wankelen. Welnu, dan willen wy eens informeeren of de kroon onverantwoordelijk is op getreden, en als wij dat willen, moet men ons niet afschepen met staats rechtelijke bezwaren. Het volk wil niet. dat buiten hem om geheimzinnige krachten werken. Aan iederen ge heimzin nigen invloed moet een eind worden gemaakt en daarom moeten we weten of zulk een kracht inderdaad bestond. Als de Koningin inderdaad generaal Snijders heeft gehandhaafd tegen den wil der regeering in, dan is dit een zeer ernstige zaak. De heer Marchant: Voor den minister. De heer Troelstra: Neen man heer Marchant voor het volk en de Koningin, want dan is het een conflict tusschen regeering en Kroon. De heer W ij n k o o pZeer juist! De heer T r o e 1 s"t r aDat optre den van de koningin bewijst, dat er een militaristische invloed van haar omgeving uitgaat, dezelfde invloed die de slechte legerleiding op zijn geweten heeft. De heer Troelstra betoogt verder, hoe in 1901, met de militiewet-Eland zich een dergelijk geval heeft voor gedaan. Toen kon men spr. nog met het formeele bezwaar afschepen. Thans is het een andere tijd, en spreker wenscht antwoord op zijn yraag. De houding van de regetring blijkend uit de rede van den minis ter is die van een zorgzame huismoeder, die bang is voor haar porseleinkast. Wy hebben geen mi nister-president noodig om ons te vertellen, dat het wenschelijk is, dat de orde gehandhaafd blijft. De vraag is maarwat wil de regeering doen om de orde te handhaven? Welke plannen heeft zij om tegemoet te komen aan de eiBchen der arbeiders? De regeering heeft slechts toezegging gedaan van economische maatrege len, die zullen worden genomen, en volstrekt niet van eenige concessies. Spr. critiseert verder de rede van den Minister. Als w\j thans namens het volk spreken van revolutie, is dat geen honger-revolutie, maar bewust BocialiBtisch willen,- omdat het volk weet; dat het zelf den grondslag zal moeten leggen voor hetgeen het verlangt. Het buitenland bewijst, dat alleen de politieke partij der arbeidersklasse redding kan bren gen. En zoudt gij nu denken, zegt spr., dat de indruk van alles wat daar thans gebeurt, hier te lande kan worden uitgewischt met een beroep op orde en wat brood en olie meer? Neen, met een dergel ij ke tirade zijn wij niet tevreden te stellen. Wij zouden het his torisch oogenblik verzui- wanneer wij niet beseften, dat thans onze tijd geko men is. De heer Troelstra somt dan verschillende wenschen der sociaal democraten op, en deelt mede, dat hij thans verlangt, zooals reeds vroeger is medegedeeld: een ministerie onder socialistische leiding. De goede krachten der bourgeoisie kunnen wij gebruiken, maar moeten hen dwingen in onze richting te gaan. De komende regeering heeft veel geld noodig, daarom moeten we komen tot onteigening van het g r o o t-k a p i t a 1 i s m e. Spr. gaat uitvoerig op het econo misch liberalisme in, en concludeert, dat het huidige regeeringsstelsel door en door verrot is. De regeering kan niet op het leger noch op de politie vertrouwen, en een regeering, die in een dergelijke positie verkeert, heeft niet het recht geweld tegen ons te gebruiken. Blijft zij aan het bewind, dan komt er anarchie. Alleen de sociaal-demacratie kan ons door de stroomen van dezen tijd leiden. Wij willen Nederland omhoog brengen en voeren naar «en goeden vrede. De staatsmacht kan veroverd worden zonder geweld, en spr. hoopt, dat de regeering dit zal inzien en zal begrijpen, dat thans de oplossing moet komen, die wij wenschen. De vergadering wordt hierop ver daagd. (Zie verder Eerste Blad) INGEZONOEN. Bulten ?*rautwoor(l«l(]kh«ld dar R»d*cti». (Van niet geplaatste stukken wordt d» oopy niet teruggegeven.) Huiivlijttentoonstelling. Als algemeen voorzitter van het feest-comitö ter herdenking van het 25-jarig bestaan van den Ned. R.K. "Volksbond afd. Helder, worden mij de meest verschillende vragen over de huisvlyttentoonstelling gedaan; als antwoord hierop het volgende: dat de huisvlijttentoonstelling is opengesteld voor iedereen; dat de tentoonstelling alle artikelen van huisvlijt omvat; dat geen inleggeld wordt geheven dat iedereen kan mededingen naar de uitgeloofde prijzen; dat ook inzendingen ter opluistering gaarne zullen worden aanvaard dat de ingezonden huisvlijtartikelen het eigendom blijven van de inzen- der(s)(sters) dat voor zoover doenlijk, alle in zendingen tegen brandschade zijn verzekerd dat er een controle voor de ten toongestelde voorwerpen aanwezig is dat een speciaal comité de huisvlijt tentoonstelling regelt en gaarne be reid is alle verlangde inlichtingen te geven. De huisvlijttentoonstellings-adver- tentie geplaatst in dit blad, vermeldt de tijd van aangifte en de namen van het speciale comité. U geachte redactie dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik, hoogachtend, P. Nypels. De ex-keizer In ons land. Graaf Bentinck te- Amerongen heeft zijn kasteel niet uit eigen beweging ter beschikking van den ex-keizer gesteld. Dit is op verzoek van onze regeering geschied. Naar uit Londen aan het „Hdbl." gemeld wordt, werden krachtige protesten geuit tegen het feit, dat Nederland den keizer gastvrijheid verleent. Algemeen verklaart men, dat hij aan de geallieerden moet worden uitgeleverd. De „Evening Standard" verklaart „De Nederlandsche regeeringis door deze Duitsche invasie in een zeer onaangename positie geraakt. Zij moet kiezen: aan den gevallen man een wijkplaats te weigeren of ver oordeeld te worden door de geheele beschaafde wereld, die wenscht, dat de afstand te Spa definitief zij. De plicht der geallieerden in hun eigen belang, in dat der men'schheid en zelfs in dat van den' nieuwen Duit; schen. staat, ligt voor de hand. Napoleons terugkeer van Elba leert ons,i dat de Nederlandsche regeering Willem van Hohenzollern moet beschouwen als een gevangene en bereid moet zijn, hem bij de onderteekening der vredesvoorwaar den uit te leveren. Maar veiliger en beter zou het zijn, ons onmiddellijk van dien man te verzekeren. Wy hopen, dat daartoe onverwijld stap pen zullen worden gedaan. De „Daily Express" zegt, dat een keizer-herstel in Holland een verza melplaats zou wezen voor Nederland sche anti-democratische machten en een centrum voor militaristische sa menzweringen, „de geallieerden moe ten de uitlevering van den keizer vragen op grond van de voor mis dadigers vigurende verdragen. Hij moet dan voor een rechtbank dei- naties gebracht worden. Niets minder zal het rechtvaardigheidsgevoel Yan dq wereld bevredigen". De (Franscho) „Matin" schrijft: Wat den aanvoerder der misdadi gers, den keizer, die met zijn wreeden en laffen zoon in he,t uur des gevaar* gevlucht is, betreft, de naties dei- entente zullen niet gedogen, dat deze een vreedzaam leven vinden zal in een naburigen Staat, en dat hij daar intriges begint, die de nabijheid dei- grens onduldbaar maakt. De gewezen Duitsche kroonprins. Uit Maastricht wordt aan de „N. R. Crt." gemeld: Dinsdagmiddag is de gewezen Duit sche kroonprins met gevolg (drie adjudanten en een tiental'flink ge wapende soldaten) in drie auto's over Yroenhoven naar Maastricht gereden. Hij heeft zich onmiddellijk begeven naar het provinciaal gouvernement en verblijft aldaar, tot instructies uit Den Haag ontvangen zijn. De gewezen kroonprins was in velduniform, droeg nog een kruis aan den hals en een lang lint van een ridderorde op de borst. Hij zag er opgewekt uit en ook blij als een drenkeling, die juist uit het water gered is. Hij gebruikte het noenmaal bij den commissaris der Koningin, waar hij ook het middagmaal zal gébruiken. Men maakt toebereidselen om hem hier te laten overnachten. Iemand van zijn gevolg zeide, dat zij Zondag niet konden vertrekken, omdat de kroonprins eerst zijn com mando wilde overdragen. Voor den tocht had men zich op alle gebeur lijkheden voorbereid. Op straat werd de Marseillaise gezongen. Militairen, marechaussee en stedelijke politie zetten de straten af. De gewezen kroonprins was verge zeld van majoor van Müldner, majoor von Muller, adjudant, ritmeester von Zobeltitz en eenige chauffeurs .en kamerdienaars. Zy kwamen van het kasteel Roumont, waar hij van de. troepen afscheid had genomen. Men wacht te Maastricht instructies af, waarheen hfj moet vertrekken. De gewezen kroonprins was in uniform. Een patrouille wielrijders heeft hem geïnterneerd. De ex-Kroonprins en zijn gevolg zijn gisternacht om 12 uur in vier auto's uit Maastricht vertrokken. Volgens een V. D.-bericht is de Kroonprins met zijn gevolg geïnter neerd op het kasteel van graaf Metternich onder Swalmen (bij Roer mond).

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 7