HlLÖESSCHE G90SANT dobbel goedkoop. Tweede Blad. Be Heldersehe Meubeltransport en Sleependerneming va-, Zaterdag 23 November 'II Gemeenteraad. OnderwlJz«rs-salarIts»n. Bij adres van 19 April j.1. hebben de afdeeling Helder van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap, de afdeeling Helder van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en de Roomsch-Kathol. Onderwijzersbond zich tot dén Raad gewend met het verzoek de regeling der jaarwedden van het personeel der oponbare lagere scholen te willen herzien. Intusschen hadden bij schrijven van 11 April te voren de gezamen lijke hoofden der openbare lagere scholen in deze gemeente zich reeds tot B. en W. gericht naar aanleiding van het gering aantal geschikte man nelijke sollicitanten, hetwelk zich bij achtereenvolgende vacaturen aan bood. B. en W. hebben in laatstgenoemd schrijven in de eerste plaats aanlei ding gevonden om er bij het bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten op aan te dringen, bij den minister van Oorlog stappen te doen, ten einde te verkrijgen, dat aan on derwijzers op ruimer schaal dan te voren verlof tot het waaraemen hunner betrekking verleend zou wor den. Ofschoon het bestuur der Ver eeniging aan ons verzoek heeft vol daan, is ons van eenigen maatregel, in den door ons gewenschten zin niets gebleken. Naar aanleiding van beide stukken noodigden B. en W. de Commissie van Bijstand in het beheer van het gemeente-onderwijs uit, hun nopens eene eventueele herziening der onder- wijzersjaarwedden van advies të dienen. De commissie heeft deze zaak aan stonds in studio genomen, met be langhebbenden overleg gepleegd en hun onder dagteekening van 13 Sep tember j.1. een rapport aangeboden. Ofschoon in de voorstellen der commissie niet wordt voldaan aan hetgeen door de betrokkenen in hun bovenbedoeld adres was gevraagd, meenen B. en W. toch, dat een op dezen grondslag opgebouwde regeling een zoo aanmerkelijke vooruitgang zal beteekeneni vergeleken met de bestaande verordening, dat zij in ruimen kring bevrediging zal wekken. Ofschoon niet alle leden het ge voelen der Commissie van Bijstand op alle punten deelden, heeft toch de-grootst mogelijke meerderheid van het College gemeend met de voor stellen der commissie te moeten meegaan. Ben der leden heeft zich het recht voorbehouden, om ten aan zien van bepaalde punten van zijn afwijkend gevoelen te doen blijken. Het advies der Commissie van Bijstand, waarmede het College van B. en W. zich vereenigd heeft, komt hierop neer, dat de jaarwedden der hoofden van scholen worden verhoogd tot f1700—f2800, die der onderwij zers van f800—f 1700. Volgens de geldende verordening bedroegen die salarisgrenzen voor 1918 onderschei denlijk f 1800-f 1900 en f C50-f 1800, terwijl zij met ingang van 1 Januari 1919 automatisch tot f1400-f2000 en f 6S0-f 1450 verhoogd zouden ztjn. Voor het overige zijn in de ver schillende bestanddeelen van het in totaal aan het onderwijzersambt ver bonden inkomen geen veranderingen aangebracht. De Commissie van Bij stand heeft zich geplaatst op bet reeds door B. ën W. bij hunne voor stellen, welke hebben geleid tot vast stelling der geldends verordening, ingenomen standpunt, dat een ver betering der bezoldigingen gevonden moet worden, zooveel mogelijk door de eigenlijke jaarwedde te verhoogen, terwijl de verschillende nevenuitkee- ringen, welke bij gelijken arbeid on gelijkheid vau bezoldiging in het leven roepen, niet hooger moeten worden gesteld dan het onderwijs- belang onder bepaalde omstandighe» den eischt. Ten aanzièn van de gehuwde on derwijzeres geeft de commissie een wijz ging in overweging, welke prin cipieel sterk afwijkt van het stelsel der geldende verordeningzij wenscht het z.g. zwangerschapsverlof te ver- leenen met behoud van wedde en niet, zooals tot dusverre, onder ge deeltelijke inhouding der wedde. Of schoon de overwegingen, waarop deze verandering steunt, niet door alle leden van het College van B. en W. worden gedeeld, wenschen ook zij, die te dezen opzichte een afwij kend standpunt innemen, zich bij het advies der commissie neerteleggen. In artikel 17 der geldende veror dening stelde de c.ommissie geen wijzigingen voor. Dit artikel bevat waarborgen tegen het anders dan op deugdelijke gron den-inhouden der periodieke wedde» verhoogingen. Zooals het luidt zou het echter slechts dan practisch zijn, wanneer al deze verhoogingen-op den eersten Januari ingingen. Nu reeds de geldende verordening bepaalt, dat de verhoogingen ingaan op den eersten dag der maand, vol gende op die, waarin het vereisoht getal dienstjaren wordt bereikt, scheen het aanbeveling te verdienen van deze herziening der verordening gebruik te maken, om ook de redactie van art. 17 te herzien. Volgens berekening zullen de ge zamenlijke onderwyzers-jaarwedden ingevolge deze voorstellen voor 1919 f 20.462.92^ meer bedragen dan de som, welke bij het in werking treden der in de geldende verordening voor 1919 en 1920 opgenomen salaris schalen vereischt zou zijn, en f 33797.92^ meer dan het bedrag, dat noodig zou geweest zijn, indies ook in 1919 de jaarwedden op de voor 1918 geldende bedragen gesteld waren geweeet. Met deze -meerdere uitgave is re kening gehouden bij het opmaken der ontwerp-begrooting voor 1919. B. en W. merken op, dat dié be grooting alleen sluitend gemaakt kon worden door de plaatselijke directe belasting naar het inkomen uit te trekken op een bedrag van f 800.000 en door eene uitkeering uit de op brengst der oorlogswinstbelasting te tweede ramen van f 110.000. Het behoeft dus geen betoog, dat, naar de meening van B. en W. afge zien van de hierboven aangekondigde voorstellen der minderheid deze voorstellen inderdaad het uiterste geven, wat met het oog op den gel- delijken toestand onzer gemeente verantwoord mag worden geacht. Op grond van het bovenstaande geven B. en W. den Raad in over weging een desbetreffende verorde ning vast te stellen. Valkstuintjes. In verband met de vele aanvragen om volkstuintjes en ter voldoening aan een circulaire van Z. Excellentie, den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel van 5 September j.1., waarbij de gemeentebesturen in het belang van de Volksvoeding wordt in overweging gegeven em den aanleg van volkstuintjes te bevorderen, is door B. en W. in overleg met de Commissie van Bijstand voor het Grondbedrijf onderzocht welke gron den het gevoeglljkst voor dit doel bestemd zouden kunnen worden. Als resultaat van ons onderzoek deelen B. en "^7. u mede, dat, buiten de reeds als zoodanig bestemde gronden (het z.g. Oude Beltterfein en het terrein bij het pompstation dei- waterleiding) de perceelen weiland en tuingrond gelegen in den Helder- schen polder, kadastraal bekend Sectie E 86, 88, 89, 90, 1216, 3854, 30 en 4039 en een gedeelte van Sectie D 3453 geschikt zijn voor den aanleg van volkstuintjes. Het is uit den aard dér zaak vrijwel ondoenlijk, dat door den Raad omtrent de verhuring van elk dezer perceeltjes afzonderlijk wordt beslist. Het komt B. en W. daarom wenschelijk vcor, dat evenals met betrekking tot de reeds verhuurde tuintjes is geschied zoowel de aanwijzing der huurders als de nauwkeurige vaststelling van het door ieder verschuldigd bedrag als uitvoering der algemeen e regeling aan het College worden overgelaten. In vergelijking met hetgeen veorde andere tuintjes wordt betaald, schijnt een gemiddelde huurprijs van 4J cent per M*. billijk. B. en W. stellen voor in dien zin te besluiten. Directeur Zeevaartschool. De heer Th. C. W. van Mierlo verzoekt hem, evenals het vorige jaar, weder te willen toestaan, dat door hem, naast zijn betrekking van Directeur der Zeevaartschool, gedu rende het cursusjaar 1918 1919 wordt waargënemen de betrekking van Directeur der Handelsavond school. B. en W. stellen voor aan adressant de gevraagde vergunning te ver- leenen. Aankoop gtbeuw. De gemeente is in de gelegenheid om voor f 2150. vermeerderd met de kosten van overdracht, aan te koopen het gebouw der vroegere naaischool „Tabitha" aan de Oost- slootstraat. Aangezien dit gebouw voor ver schillende doeleinden kan worden gebruikt en bovendien de prijs weinig afwijkt van de indertijd getaxeerde waarde, komt het B. en W. gewenscht voor tot dezen aankoop over te gaan. B. en W. stellen derhalve voor een desbetreffend besluit te nemen. Bauwen schuilplaatsan enz. B. en W. stellen voor het College te machtigen met den Staat dei- Nederlanden Departement van Oorlog een overeenkomst aan te gaan, waarbij vergunning wordt ver leend om in het aan dé gemeente toebehoorende duinterrein der ge meente Waterleiding, te maken drie schuilplaatsen van gewapend beton en een mitrailleur-opstelling met ingang van gewapend beton. Zulks onder bepaalde voorwaarden. Di Wagenstilstand en ds Vredusondarhandeiing. Da ultlivtrini dar Ouitscha trleot. Na den Koning aan boord gehad te hebben, is do Engolsche vloot Woensdagavond den Duitschen oor logsschepen tegemoet gestoomd, die 'Zich, na de eerste uitlevering van twintig duikbooten op Woensdag,Don derdag zoudap overge ven.In het geheel moeten behalve alle bruikbare duik booten de andere, niet bruikbare zullen ondor toezicht van de gealli eerden onttakeld worden tien linie-schepen, zes linie-kruisers, acht lichte kruisers en vijftig van de beste torpedojagers aan de geallieerden overgegeven en geïnterneerd worden. Beatty heeft er in toegestemd, voor- loopig van een bezetting van de Oostzee-vestingen af te zien, maar de mljnvelden voor de vestingen moeten opgeruimd worden en de schepen van de geallieerden zullen eerlang in de Oostzee verschijnen, om het net van de blokkade, dat Duitschland omsluit, ook aan dien kant toe te halen. Dan zullen er in het geheel geen Duitsche schepen meer kunnen uitloopen. Donderdag gaven zich te Harwich 19, van het tweede twintig-tal, Duitsche duikbooten over. De twintig ste was op een mijn geloopen en gezonken. Woensdag is de derde groep duik booten, 21 stuks, uit de haven van Helgoland uitgeloopen om zich over te geven. De vierde groep zal 22 Nov. met het escorteschip Alexan- dra Wörmann" volgen. Op verzoek der Engelschen zijn de schepen van eenige dagen proviand voor do be manningen voorzien. De Duitsche oorlogsschepen die Donderdag werden uitgeleverd waren negen slagschepen, vijf slagkruisers, zeven lichte kruisers en vijftig torpedojagers, dus één slagschip, één slagkruiser en één lichte kruiser minder dan was overeengekomen. Er werd echter medegedeeld, dat deze later zullen worden uitgeleverd. Een lichte kruiser was in de Noordzee op een mijn geloopen en gezonken. De groote vloot escorteerde de Duitschers naar de monding van de Forth, waar zij gedurende den nacht zullen bljjven om dan naar Scapa te vertrekken. Uit Londen wordt over de uitle vering der duikbooten nog het vol gende gemeld Strakke' beleefdheid van den kant van de Engelschen en verkropte ge melijkheid van den kant van de Duitschers kenmerkten de overgave van de duikbooten j.1. Woensdag. De plechtigheid was vooral opmer kelijk wegens de stilte, die heerschte. Admiraal Tyrrwhit had 'elko betoo ging verboden, wanneer de duikboo ten voorbij zouden varen, en ook volstrekt bevolen, dat er geen ver broedering mocht plaats hebben. Bijgevolg kwamen de Engelschen vijf mijlen van Felixstowe flegmatiek aan boord van de duikbooten. De Britsche officieren deden vragen over den toestand van de vaartuigen. De Britsche bemanningen posteerden zich daarna op het achterschip, de Duitschers op het voorschip, eu djë booten voeren vervolgens naar Har wich. Duizenden toeschouwers aan de oevers van de Stour volgden de officieele koelheid na door een min achtende stilte te bewaren, toen de optocht de rivier opvoer naar de aam legplaatsen aan de kade van Parkes- ton. De Duitschers mochten niet aan wal gaan en werden onmiddellijk aan boord van den torpedojager overge bracht, die hen aan het buitengaats wachtende Duitsche transportschip overgaf. Da ontruiming van hot bezette gebied. Bij den opmarsch in de richting van dea Rijn zijn de 4P*erikaaen de Duitsche grens van 1914 overge trokken en ook in Luxemburg binnen gerukt. het tweede onzijdige land dat nu van de Duitsche invallers bevrijd wordt en zijn onafhankelijk heid terug krijgt. Engelsche cavalerie is Donderdag op haren tocht naar de Duitsche grens dwars over het Waterloo-veld gereden. Een groot aantal kanonnen werden Woensdag op verschillende punten van het front in groepen overge nomen door Engelsche officieren, die aan de Duitschers daarvoor geschre ven bewijzen van ontvangst gaven. Pogingen tot verzachting dar wapanstllstiadsvoarwaardan. In de moeilijko kwestie van de uitlevering van het Duitsche spoor- wegmaterieel heeft hec Duitsche Itgerbestuur een. schikking voorge steld, om het verlangde aantal van 5000 locomotieven en 150.000 wagons vol te maken. Het stelt voor 3000 bruikbare locomotieven in het bezette gebied in het Westen over te geven. Meer kunnen er niet gemist worden, als Duitschland niet met een econo mische ramp bedreigd wil worden. Maar er kunnen nog 2000 locomo tieven bijgevoegd wordea, die op het oogeublikin Turkije, Bulgarije, Servie, Roemenie en Oostenrrjk-Hongarije zijn en ten deele reeds ten behoeve van de geallieerden dienst doen. Uit dezelfde streken kunnen dan nog 70.000 wagons geleverd worden. Generaal von Winterfeldt, voorzit ter der bestendige wapenstilstands commissie te Spa, heeft Woensdag van maarschalk Foch gehoord, dat de eischen van den I8en nopens de militaire voorwaarde» van den wa penstilstand niet voor inwilliging vatbaar zijn. Daarop heeft Winterfeldt een.protest afgegeven, waarin staat Met deze weigering blijven dus voorwaarden van kracht, gelijk wel nog nooit werden opgelegd. Een modern leger van meer dan 3.000.000 man met zijn ingewikkelde technische uitrusting moet iu geforceerde mar- schen in ongunstig jaargetij langs dikwijls slechte en bergachtige wegen over den Rijn in volle orde worden teruggevoerd. De burgerbevolking in die gebieden mag niet worden lastig gevallen. Tevens worden den legers gewel dige aantallen middelen van vervoer ontnomen en moeten duizenden ge vangenen ordelijk en in onberispe lijke toestand worden overgedragen. Ieder onpartijdig en ervaren offieier moge uitmaken, of zoo iets in het algemeen ook maaj." mogelijk is. Nu men dus niet van verzachting van die voorwaarden wil weten, of schoon de militaire en politieke toe stand, die tot het opstellen daarvan leidde, sinds de onderteekening van het verdrag grondig veranderd is. kan men enkel enderstellen, dat het in de bedoeling-der geallieerde aan voering ligt, nog tijdens den wapen stilstand een leger totaal te ontbin den en te vernietigen, dat 50 maanden lang tegen een overmachtigen tegen stander pal heeft gestaan en waarvan het front bij het Btaken van de vijandelijkheden niet doorbroken was. Duizenden dapperen, die zicht kwij tend van hun plicht voor hun vader land streden, -zullen door uitputting in de forceerde marschen aan den weg blijven liggen of nog kort vóór het betreden van het vaderland in gevangenschap raken. Beantwoord dit aan den geest van den wapenstilstand, die toch staking vaai de vijandelijkheden en een vrede van verzoening en rechtvaardigheid beoogt te bewerkstelligen. Of is zoo'n afdwingen van onmogelijke voor waarde niet een nuttelooze voort zetting van de vijandelijkheden in een bijzonder onverbiddelijke vorm? Herhaaldelijk is uiteengezet, dat het Duitsche volk met anarchie en hongersnood zal worden bedreigt, als men aan die voorwaarden vast houdt. Men schijnt er volstrekt niet op te hebben gelet. Derhalve blijft het mij alleen over, nog eens te verklaren, dat Duitschland ook voor taan alles zal doen wat binnen menschelijk vermogen is, om de voorwaarden allerzorgvuldigst na te komen. Voor de geregelde vervulling daar van kan het echter niet borg blijven en het wijst dan ook alle verant woordelijkheid voor de gevolgen, die zich ten slotte in heel "West-Europa zullen doen gevoelen, af. De uitwisseling derkrljgsgevanflenen. Blijkens do Duitsche voorstellen betreffende de repatrieoring van krijgs- Ingezondem medsdttoltng. Broota wagen en lage prijs. Adres: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. en burgerlijke gevangenon, zullen ■32.000 man de Engelsche linios op don linkor Rijnoever overschrijden. Verder worden 4500 man naar Zwit serland gezonden. Ruim 50.000 zullen naar de Oostzeehavens worden ge bracht, om vandaar uit per schip naar hun land terug to keeren. Via Rotterdam zullen 46.000 man en in totaal zullen overbovenge- neemde havens 570.000 man terug- keeren. Langs denzelfden weg wilden de Duitschers ook 1.200.000 Russen «aar hun land terug zenden,, doch maar schalk Foch zou er op aangedrongen hebben dat zij over de oostgrens van Duitschland gebracht werden. Ds voeding van Duitschland. Londen, 20 November. Het levens middelenministerie deelt mede dat de voedselraad van de geallieerden niets afweet van een mededeeling in een telegram uit Berlijn aau Ber- lingake Tidende volgens hetwelk de geallieerden met de Duitschers „schik kingen hebben getroffen,- krachtens welke Duitschland maandelijks 75.000 ton vet, 150.000 ton vleesch en 230.000 ten mais zal ontvangen. Een dergelijke toewijzing is niet aan den voedselraad voorgelegd en men zal niet toelaten dat voorraden naar Duitschland gezonden worden, voor de raad zich vergewist heeft van de toestanden in dat land. (Zie verder 1ste blad.) BUITENLAND. De hegemonia ter ze». Washington, 20 November. Naar is bekend gemaakt voorziet het Ame- rikaansche vlootprograin voor de volgende drie jaar in den bouw van tien super-dreadnoughts, zes slag kruisers en 140 andere (oorlogs) schepen. Lenden, 21 Nov. De New-Yorksche pers en de politici schudden nog steeds het hoofd over Wilson's besluit om Europa te bezoeken; maar het publiekdat 's presidenten moed be wondert, zal de resultaten afwachten en geniet voorloopig van de sensatie, dat de Republikeinea een motie hebben ingediend, waarbij voor den Senaat de hervatting wordt geéischt van hun wetgevende bevoegdheden. Men verwacht een spoedig debat over de veertien punten, waarbij een gemeenschappelijken aanval zal wor den ondernomen op de buitenlandsche politiek van den president. Een en ander wordt echter wat gecompliceerd door zijn a.s. afwezigheid. De groote belangrijkheid van 'spresi- denten besluit om naar Europa te gaan, wordt algemeen erkend. Hij gaat naar Frankrijk, doch zal ook andere landen bezoeken, w.o. Ênge land. Drie hoofdzaken moeten worden geregeld, d.1. de volkenbond, de vrijheid der zee en de behandeling van Duitschland. Deze hebben alle betrekking op een nog belangrijker vraag, of n.1. de Yereenigde Staten en Engeland voor taan met elkaar zullen leven als warme vrienden of scherpe mede dingers. Wilson wenscht de vriendschap, maar de mededinging is nog een denkbaar alternatief. Wil men dat alle Amerikanen de goede gezindheid van alle Britsche volken zullen beantwoorden, dan moet er Home Rule komen, al zien de Amerikanen niet in, waarom Ulster op afzonderlijke wijze zou worden behandeld. Ook zou een verzoenden oprecht Democratisch Duitschland Engeland helpen aan de goede gezind- heid van 8.000.000 Duitsch-Ameri- kanen. Onze beste bezitting, heden ten dage, is de (milde) behandeling van de Boeren door Campbell-Bannerman. In de derde plaats wordt de volkenbond verwelkomd als een internationalen vorm waarin de Britsch-Amerikaansche solidariteit kan tot uiting worden gebracht zonder dat eenig deel der bevolking hier of elders er zich aan stoot. Wat het vraagstuk van de vrijheid der zee aangaat, pleit de regeerings- gezinde pers voor een hervatting der tueschen Engeland en de Ver. Staten aanhangige diplomathielce onderhan delingen, die zoo plotseling waren afgebroken doordien de V. St. met Duitschland in oorlog geraakten. Indien men de persuitlatingen hier over te rechtstreeks opvatte, zouden zij (in Engeland) kwaad bloed zetten doch in deze zaak, evenals in andere zaken,'moeten de V. St. zich tot Enge land wenden met een onpartijdig ge baar, teneinde geen voedsel te geven aan mogelijke jaloesiefin, gewekt door het verwonderlijke Britsche prestige onder de volken. De vloten van Eng el and en de Ver. Staten beheer- schen thans het lot van vrede of oorlog. Het heele vraagstuk zal zijn opgelost, indien die vloten onderworpen zijn aan een verbond der menschhtid. Duitschland. De Duitsche Rljksregeerlng heeft de regeeringen van do vrije Duitsche staten telegrafisch tot een conferentie tegen Maandag uitgenoo- digd in de congreszaal der rijkskan selarij teneinde omtrent den politieken toestand te overleggen, rapport uit to brengen over de tot dusver door de rijksregeering getroffen maat regelen en van gedachten te wisselen over de toekomstige samenwerking tusschen het rijksbestuur en de regeeringen der staten afzonderlijk. De Constituante. Volgens een bericht uit Berlijn heeft de regeering uit tal van deelen des Rijks alsmede uit de kwartieren der Duitsche troepen in het voormalige bezette gebied, telegrafische betui gingen ontvangen, waaruit blijkt dat de A.- en S.-raden op het standpunt staan, dat de verkiezingen voor de Constituante zoe spoedig mogelijk gehouden moeten worden en elke vorm van dictatuur moet worden bestreden en voorkomen. De vrijzinnige volkspartij en een aanzienlijk deel van de nationaal liberalen hebben zich met de onder teekenaars van een demoeratisehen oproep van 16 dezer op d§ beginselen van dien oproep vereanigd. Daarmee is een groote demokratische party in het leven geroepen. Zij zal den naam dragen Duitsche demokratische partij. De onafhankelljken verzetten zich tegen den koers, die door de Regee ring te Berlijn wordt gevolgd. Het onafhankelijke blad „Leïpziger Volks- zeitung" beschuldigt Scheidemann, Ebert en Landsberg koren op den contra-revolutionairen molen gedra gen en het proletariaat verraden te hebben. Het blad legt Scheidemann het zwijgen op en noemt Ebert „nog een wauwelaar". Do Dufttohe vlag. Eenige Duitsche bladen bespreken de kwestie van de Duitsche vlag, die brandend wordt wegens de vlaggen- tóoi voor de terugkeerende troepen. De zwart-wit-roode vlag is afgeschaft, ofschoon degeen, die er gebruik van maakt, door niemand wordt lastig gevallen. De openbare gebouwen dragen alle de roode vlag, doch deze komt als internationaal en nauwelijks als nationaal kenteeken in aanmer king. Er is tusschen het departement van buitenlandsche zaken en marine overeengekomen, dat de Duitsche oorlogsschepen op zee de oude oor- logs vlag met rooden wimpel zullen voeren. Lodewijk van Beieren. De voormalige koning Lodewijk van Beieren heeft, nadat de a. en s. r. hem zijn terugkeer iu Beieren had toegestaan, met zijn familie het kasteel Wildenwart aan het Chiem- meer betrokken. Uit de Donau landen. Da Franschen in Bo»dap«st. Zurich, 21 Nov. Uit Boedapest wordt gemeld dat Zondag 11,000 man Fransche troepen, waaronder kolonialen, in Boedapest zyn aange komen. De Italianen in iensbruek. Weenen, 20 Nov. Volgens berich ten aan het departement van leger- zaken is de stad Innsbruck door Italiaansche troepen bezet. Het de partement van buitenlandsche zaken heeft tegen deze bezetting gepro testeerd. Het leger van Maokensen. In Brassa (Kroustadt) zfin onge veer 15000 man van het leger van Maokensen ten gevolge van regen, sneeuw en gebrek aan verkeersmid delen blijven steken. Hel transport wordt steeds moeilijker, daar er voortdurend nieuwe toevloed van troepen volgt. Ook bij Petrocstny bevinden zich 40,000 Duitschers. Italianen an Slewaken. Laibach, 21 Nov. In den gemeente raad heeft de burgemeester onder groote instemming gezegd, dat alleen Servie het Sloweensche gebied tegen den gevaarlijken vijand der Slowenen, den Italiaan, kan beschermen en wees hij op de noodzakelijkheid zich nauw bij Servie aan te sluiten. Rusland. Naar uit Kieff gemeld wordt, had den te Jekaterinoslaf belangrijke politieke besprekingen plaats, waar aan vertegenwoordigers van het centrum voor de staatkundige her- eeniging van Rusland uit Kieff en van het vrijwillige leger deelnamen. Het vrijwillige leger werd daarbij verklaard tot middelpunt van de ter ritoriale wedergeboorte van Rusland. Men besloot een al-Russische regee ring te vormen bij den staf van het vrijwillige leger, die voorloopig nog wordt aangeduid als bijzondere ver gadering. De ministerambten zijn reeds ver deeld, o.a. wordt de vroegere minister van buitenlandsche zaken, Sassonof, assistent van den nieuw benoemden minister van dat departement. Ook is reeds een regeeringsprogramma opgesteld, waarvan de belangrijkste punten zijn: Herstel van het her- eenigde Rusland op federatieven grondslag, met handhaviag van alle rechten van de Oekrajine op staats kundige en nationale autonomie spoedige openbaarmaking van een wet betreffende de volksvertegen woordiging en de verkiezingen hier van op democratische grondslagen. Onvoorwaardelijke invoering van maatregelen voor het herstel van het spoorwegverkeer, verbetering van de verzorging en behuizing vau het spoorwegpersoneel. Blijkbaar staat dezo beweging in verband met de in de Oekraine plaats gehad hebbende veranderingen. Het door de Duitschers aldaar in gestelde bestuur is door een Entente- gezind ministerie ^ervangen. Reeds werd gemeld, dat het hoofd van de republiek, de Hetman, door het Astrakan-leger was afgezet. Dit leger bestaat voor het grootste deel uit officieren die het Bolsjewisme hebben ontweken, en blijkbaar zal dit leger de kern worden van de groot-Russische beweging, die zich tegen het Bolsjewistische regime richt. Het zal Lenin en zijn aanhangers nu wel spoedig te warm \worden. Ten N. van den Kaukasus streed het leger van generaal Alexljef blijkbaar ondersteund door de En gelschen, nog steeds met kracht tégen de Bolsjewiki. In Rusland sloten zich reeds vele democratische elementen aaneen ten gunste van een hereeniging van het oude Rusland. Deze beweging sloot zich aan bij de monarchistische en contra-revolutieonaire stroomingen. Thans maakt de beweging gebruik van het oogenblik, dat gunstig is voor snelle actie. De geallieerden zijn door de Oostzee en de Zwarte Zee op weg naar Russische havens. De Duitsche invloed in de Oekraine is verdwenen. In Noord-Rusland, den Kaukasus en in Siberië staan de troepen der Entente gereed om het regime, dat zooveel ellende over Rus land gebracht heeft, te bestrijden. De Siberische regeering te Omsk heeft eveneens afstand gedaan ten behoeve van een voorloopige regee ring voor geheel Rusland. De een heidsbeweging wordt nu dus van twee kanten ingeleid. Volgens een bericht uit Berlijn, zou de Sovjet-regeering last gegeven heb ben het oorlogsschip „Aurora", dat aau den mond van dë Newa ligt, voortdurend onder stoom te houden. De veertien commissarissen zouden van plan zijn, ingeval van gevaar, naar Kopenhagen te vertrekken en, als het onmogelijk bleek daar te lan den, de reis naar Braziliö voort te zetten. Argentinië. Genéve, 21 Nov. Uit Buenos-Aires wordt gemeldGedurende een publiek feest ter viering van de overwinning der geallieerden is het voor de redactie van het officieus» blad de „Epoca" tot bloedige incidenten gekomen. Er zijn ongeveer 30 personen gedood of gewond. (Zie verder 1ste blad.) BINNENLAND. Da laening. De Tweede Kamer heeft Donderdag met 49 tegen 16 stemmen (die van de sociaal-democraten en revolution- nairen) aangenomen het wetsontwerp tot het aagaan van een geldleening, groot 350 millioen. Kostwinnersvergoeding' Vrijwillige Landstorm. (Officieel.) Aan de verwanten van den dienstplichtige, die van onbepaald (klein) verlof is teruggekeerd, om onder de wapenen te komen bjj den vrijwilligen landstorm, wordt, onge acht het tijdstip waarop verlof inging en ongeacht den duur van de dienst vervulling bij den vrijwilligen land storm, nog gedurende dertig dagen na den dag, waarop de dienstvervul ling is geëindigd, de kostwinners vergoeding uitgekeerd, voor welke die verwanten in aanmerking zijn gekomen tijdens zijn bedoelde dienst vervulling. De gewezen Duitsche keizar. Uit Londen wordt gemeld De „Evening News" verneemt, dat da geallieerde regeeringen zich onge rust maken over het verblijf van den ex-keizer in Nederland. D#geallieerden zijn, zoo zegt het blad, nog niet overtuigd, dat de keizer de betrekkin gen met de Duitsche regeering defi nitief heeft afgebroken, of dat hij niet voornemens is naar Berlijn terug te keeren, wanneer de omstandigheden gunstiger zijn. Rijkskleeding. Het Bureau voor Mededeelinten inzake de Voedselvoorziening meldt Thans is een aanvang gemaakt met de verzending van de rijksdistri- butiekleediing naar de gemeenten, wier bestellingen tot en met 18 dezer ten kantore van de Rijkakleeding- vooraiening waren binnengekomen. Dez® eerste zending omvat onge veer 65.000 ulsters (voor mannen en jongens) en ongeveer 25.000 motor- lekkers; ongeveer 450.000 hemden (voor mannen, jongens, vrouwen en meisjes); ongeveer 80.000 molton dekens en ongeveer 80.000 omslag doeken. De bestellingen kunnen met het oog op de thans gereed zijnde voor raden slechts gedeeltelijk worden uit gevoerd. Del aanmaak is in vollen gang en wordt krachtig bespoedigd. Iedere gemeente - «f zij reeds een bestelling heeft gedaan of niet heeft tot nadere aankondiging aanspraak op de haar toekomende hoeveelheden. Voor de gemeenten, welker bestel lingen ontvangen zijn, volgt nazen ding geleidelik, naarmate de aan maak vordert. Voor de gemeenten, die nog niet hebben besteld, geldt de regel, dat levering zal geschieden in strikte volgorde van den datum der bestel lingen. Het .verdient dus voor de betrokken gemeentebesturen aanbeveling de be stellingen thans ten spoedigste in te zenden, om later bij klachten van de zijde der gemeentenaren over een te kort aan goedkoope kleeding verant woord te zijn. Rijsskleedlsg tegen billijken pr|tl Na een jaar ruim van exorbitante prijsstijging in de kledingindustrie, is ejedelijk van Rijkswege een groote collectie boven- en onderkleeren ge fabriceerd, die tegen daarvoor vast gestelde prijzen verkrijgbaar zullen zijn bij eiken manufacturenhandel die voor den verkoop van deze Rijks goederen in aanmerking wènscht te komen. t Binnen eenige weken, waarschijn lijk reeds begin December, zullen deze goederen voor het publiek be schikbaar zijn en in deze dagen kunnen de winkeliers bij het ge meentebestuur orders opgeven. Voor dat zij dit deden, werden zij in de gelegenheid gesteld, de Rijksfabricaten te bezichtigen, om daarop hun keuze te bepalen. Eenige dagen geleden zijn de Hel dersehe winkeliers reeds in de ge legenheid geweest de goederen alhier te bezichtigen, en hun oordeel was unaniem, dat de kwaliteiten slecht en de prijzen belachelijk hoog waren. Dat oordeel wordt onderschreven door een vertegenwoordiger van het Handelsblad, die de „tentoonstelling" in de gemeentelijke ministerkamer te Amsterdam bezocht. Hij vat zijn oordeel over een en ander als volgt samen: Eenige manufacturiers waren bezig de goederen te keuren en nog voordat wij zélf ons konden overtuigen van de qualiteit der kleedingstukken, hoorden wij de heeren tegen elkander zeggen, dat het niet veel zaaks was. Wij hebben toen ook stuk voor stuk de artikelen bekeken, met het resultaat, dat wij den manufacturen- handelaars in vele opzichten gelijk moeten geven. De kleeren welke beschikbaar wor den gesteld, bestaan in hoofdzaak uit manshemden, mansonderbroeken, werkbroeken, werkkielen en over jassen. Voor de vrouwen zijn ver krijgbaar hemden, broeken, mantels, costuumrokken en omslagdoeken. Ook zijn er molton dekens. Wij zouden in de eerste plaats willen vragen wie de RegeeriDgden raad heeft gegeven de vrouwen broeken, die toch in hoofdzaak voor de arbeidende klasse bestemd zijn, uit dunne Cambridge te laten maken, dezelfde stof die voor de allergoed koopste zomer blouses wordt gebruikt. Wij betwijfelen, of de toekomstige draagsters van die pantalons lang pleizier zullen beleven en wfi kunnen ons moeilijk voorstellen, dat een arbeidersvrouw daarvoor f 1.80 tot f 2 zal willen betalen; zoomin als wij kunnen aannemen, dat arbeiders vrouwen zich dunne katoenen hemden zullen aanschaffen zonder eenig kantje of festonnetje, als zij voor denzelfden prijs (f 2.20 tot f 2.65) in eiken winkel een aardig opgemaakt hemd kunnen koopen. Trouwens van méér dan één kant werd ons verzekerd, dat tal van manufacturiers alleen een kleine order aan het RIjkskleedingbureau hebben gegeven om de re'geeringsgoederen in hunne étalage te kunnen leggen naast de eigen koepwaar, die dan haar superioriteit zal bewijzen. De manshemden, gemaakt van ongebleekte katoen, zijn van solider qualiteit. Een groote fout is echter, dat de mouwen te kort, op drie kwart lengte werden geknipt, en dat het heele model wel wat erg schraal werd genomen. Men heeft voorts geklaagd over de qualiteit van de ulsters, waarvoor een grauwe katoenachtige stof werd gebruikt, die allesbehalve een solieden indruk maakt. Bovendien laat van sommige modellen de coupe te wen schen over. De winkeliers betwijfelen of deze jassen, die in maat 48 f 27.50 kosten en waarvan het kleinste over jasje tegen f 10.75 geprysd zal worden, veel aftrek zullen vinden. De jassen zijn alle ongevoerd, zoodat de wind vrij spel heeft door de poreuse stof; alleen zit in de mouwen het allergoedkoopste katoe nen voerinkje. De damesmantels zien er iets beter uitde costuumrokken zfin van een dunne harde cheviot gemaakt. De )edkoopste regeeringsrok zal f 10 jsten, de mantels omstreeks f 25. Alleen de moltondekens, verkrijg baar voor f 2.25, dezelfde prijs waar voor omslagdoëïen te krijgen zijn, leken ons billijk voor dezen tijd. Wij gelooven niet, dat de Regeering van hare kleerendistributie veel pleizier zal hebben. En wij vragen ons af waarom het Rijk abnormaal hooge prijzen berekent voor deze allereenvoudigste artikelen, die spe ciaal in de steden, waar de groote confectiemagazijnen, ook in het goed koope genre zooveel verscheidenheid brengen, de concurrentie met het particulier bedrijf in geen enkel op zicht kunnen doorstaan. Had de Regeering zich niet beter kunnen laten voorlichten Schriftelijke vragen van Kamerleden. De heer Kolthek heeft de volgende vragen aan den minister van binnen- landsche zaken gerichte Acht de minister, ten einde tege moet te komen aan den bestaanden nood in zeer veel gezinnen van overheidspersoneel thans nog niet den tijd gekomen, om gehoor te geven aan de dringende verzoeken van organisaties van overheidsper soneel met betrekking tot den ver hoogden duurtebijslag 1918, of een bedrag in eens? Zoo neen, wat is dan het motief waarop het uitblijven van een be slissing steunt? De heer Van Ravesteyn heeft de volgende vraag tot den minister van binnenlandsche zaken gericht: Is het den minister bekend, dat de vorige week aan den heer Michels, voorzitter van den matrozenbond te Helder, een telegram is toegezonden, waaronder een derde valschelijk den naam van het Kamerlid Wijnkoop heeft geplaatst,|met|bet|kennelïjk doel van misleiding en provocatie? Is de minister bereid een onder zoek te doen instellen naar dit straf baar feit en zou mogelijk, het resul taat aan de Kamer mee te deelen? De heer Schokking heeft tot den minister van financiën de volgende vragen gericht: 1. Is het juist, dat de ambtenaren in dienst Yan het rijk nog niets hebben ontvangen van de hun uit het rapport van de Commissie S t o r k voortvloeiende toegekende verhooging van salaris? 2. Zoo ja, is de minister dan be reid, afgescheiden van de vraag, of het aan ieder uit te keeren juiste bedrag reeds is vastgesteld, te be vorderen, dat ten spoedigste een voorschot wordt gegeven op dat bedrag Mr. Troelstra an de revolutie. De voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Diamantbewerkers- bond, de heer Henri Polak, bespreekt in het verschenen weekblad van den bond mr. Troolstra's houding tegen over de revolutie. Hij schrijft onder meer„Geen grooter gevaar is er haast voor de arbeidersbeweging dan individualisme bij hare leiders. Haar veiligheid is slechts gelegen in de meest volkomen democratie, die o. a. vordert, dat niet alleen de leden zich strikt houden aan de genomen besluiten, doch dat ook en vooral hare leiders dat doen. De catastrophe, die bijna over haar gekomen is, valt dan ook aan niets anders te wijten dan aan het gebrek aan democratisch voelen bij Troelstra en enkele anderen. Troelstra heeft in vroeger jaren terecht Gorter, me vrouw Holst, Wijnkoop en anderen hun individualisme verweten. Zijn optreden van verleden wtek was echter niet» anders dan zuiver in dividualistisch. In zijn rondborstige erkentenis van mistasten op den tweeden dag van het congres heeft hij dé&rover echter gezwegen, stellig niet opzettelijk, doch blijkbaar omdat hy niet gevoelde, dat daarin de voor naamste fout gezocht moet worden.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5