HELDER8CHE. COURANT Eerste Blad. GEMEENTERAAD VAK HELDER, No. 5018 DONOEROAQ 28 NOVEMBER 1»18 46e jAAKUANfi ëifewer: C. frg BOW K Heldor. Oplaag 7000 wc. Abonnement» prtysIn de stad I 9.10, per pest f 1.35, Buitenland f 2.35. Losse ex. 3 cent AdvertentlAn per regel 16 oent. van Dinsdag 26 November 1918. (Vervolg van het Tweed» Blad). Be heer Michels spreekt een enkel woord over de amendementen inzake de verhooging der huishuur. Spr. zal daar niet vóórstemmen. Elke poging om het verschil tusschen ge huwde en ongehuwde onderwijzers grooter ,te maken, ia uit den booze. Dan moet het maar gevonden wer den op het aalaris. In verband met vroegere oischen, ook van den Bond van Nèderl. Onderwijzers, schijnt het goed het verschil maar op te heffen. Efn veorstel, dat indertijd voor alle onderwijzers werd ingediend door het N. O. G. werd bestreden door B. en "W. op grond van art. 43 der wet. Deze wet geeft den gemeenten recht, de salarissen, afgescheiden van de minima, te regelen, en spr. meent, dat die verhoogingen niet van den pensioensgrondslag mogen -worden afgetrokken. Het pogen om die ver schillen grooter te maken isverfeei- lijk, voor den ongehuwden onderwij zer is het tegenwoordig zelfe moei lijker om onderdak te krijgen dan voor den gehuwden. Wat is er dus tegen ook aan ongehuwden f50 ver goeding te geven Het kost minder dan het voorstel-GrunwaJd. Spr. doet een voorstel in dezen geest. De heer d e V e n licht nader toe, dat het voorstel van f50 cntstend uit den wenseh om toch wat te doen. Spr. vindt de houding van het Col lege tamelijk royaal en het is jasa mer dat men tracht nog verder te gaan. De heer Biersteker beant woordt den heer Van Breda. Deze heer heeft zich laten foppen de doer hem genoemde cijfers gelden pas als dé voorstellen der Bevredigingscoin- missie ten volle zijn entwikkeld. De opleiding van de onderwijzers is dan ook geheel anders. Het is dus onjuist die cijfers bier thans te noemen. De heer Van Breda heeft voor gelezen, dat het cijfers zijn van de Commissie van voorbereiding voor het R.K. Onderwys in het bisdem Haarlem, en deze zullen toch wel tot leiddraad strekken voer de Bevredigings-commissie: De bizondere scholen in het Bisdom Haarlem zyn bovendien beter gesalarieerd dan de openbare, ifan den heer Grunwald antwoordt spr., steeds de belangen van het onderwijs te hebben voorge staan. Het finaatieele spook is wel wat zwart voorgesteld. De heer Michels wil gelijkstelling, maar zoo lang de 25 jarige leeftijd blijft, is er toch ongelijkheid. Een gezin heeft toch in ieder geval greoter lasten dan een ongehuwde. De heer De Zwart is een der regeeringsgetrouwen. Hedenavond komen de beide uiterste opvattingen in botsing. Da vorige regeling had een zeer voorloopig karakter. De ambtenaren ontvangen een behoor lijken toeslag. Het stelde spr. teleur, dat de heer Grunwald zeo vasthield aan de huishuur. Deze motivesrtdit met de abnormale tijdsomstandig heden. Maar die gelden toch ook voor de ambtenaren, en daarvoor wordt geene verhooging voorgesteld. Dat do wet thans f50.— meer geeft, is goed om het kwaad niet te vergroe ten. Met genoegen heeft spr. gezien, dat nu een vrij flinke verhooging gegeven is, meer dan de onderwijzers hadden verwacht. Spr. zal alles af wijzen wat langs andere wegen afbreuk doet aan deze regeling. En dat zou voor den gehuwden onder- wijser het geval zijn. Ten opziehte van tijdelijke [onder wazen wordt vergeten, dat men zoo veel mogelyk dient te trachten naar bestrijding van bet tijdelijke. Zooals de zaak thans is geregeld heeft de gemeente geen belang bij het hand haven van tijdelijke krachten en schaadt zij zichzelf. Den heer Michels zal spr. niet steunen, wat thans .be reikt is, had nist bereikt kunnen worden als wij met nevenbetrek kingen rekening houden. De heer Van der Ploeg kreeg aanvankelijk den indruk, dat het voorstel van den heer Grunwald eene verbetering was. Toen spr. de stukken gedrukt voor zich zag, bleek hem dit- niet zoo te zijn. Toen spr. in de comm.-sie zat, is het salaris bekeken los van de persoon of den staat. Welk een protesten deed het z.g. „fokwetje" indertijd niet opgaan! Het was onbillijk dat de ongehuwden achterstonden bij de gehuwden, en ook de vrijzinnig-democraten willen gelijkstelling. I De heer Grunwald beantwoordt de sprekers. Wegens den noodtoe stand heeft spr. gemeend de huis huurvergoeding op f 150.— te moe ten brengen en de wet te volgen door de toelage te verhoogen. Tijde lijke-krachten zouden de gemeente schade doen. Ja, het onderwijs, niet finantieel. De redeneering van den heer Van der P^oeg begrijpt spr. niet. Spr. is steeds voorstander ge weest van salaris verhooging, ook voor werklieden en ambtenaren. Huishuur is niet besproken. Aan een adres van ambtenaren om toelage is niet gevolg gegeven, omdat als het noodig was de gemeente dit wel zou doen, en het ook deed. Het verwijt valt dus op den heer Van der Ploeg terug. s De discussies worden gesleten. In temming komt allereerst het amen- flemen t-Grünwald op art 1 der nieuws verordening (huishuurvergoeding van f 300, op f 400.wordt verworpen. Vóór de heeren Spruit, Grunwald en van Breda. Art. 1 (ongewijzigd) wordt nu aan genomen. Art. 2. Amendemsnt-Grunwald om zoowel vaste als tijdelijke dienstjaren te doen meetellen, wordt verworpen. Vóér de heeren Poll, Michels, Grun wald en Van Breda. Het ongewijzigd artikel wordt vervolgens aangenomen. Art. 3. Hiervoor wordt het bedrag voor verhooging tot f 200.— door B. en W. geamendeerd; de laatste alinea vervalt. Art. 4 en 5 aangenomen. Art. 6. Amendement-Grunwald om vergoeding huishuur te verhoogen tot f 150.—, werdt verworpen. Vóór de heeren Poll, Spruit, Grunwald en Van Breda. Het amendement-Michels: om de clausules „gehuwd" alsmede den leeftijdsgrens te schrappen, wordt verworpen. Vóór de heeren Miehels, Spangenberg, Van der Ploeg en Poll. Art. 6 wordt ongewijzigd aange nomen. Art. 7. De clausule „verplichte hoofdacte" werdt er uit genomen en het art. vervolgens aangenomen. Art. 8 id. De heer De Zwart vraagt ef voor de Fraasche cursus de regeling ook herzien wordt. De heer De Ven zegt, dat deze zaak niet in deze verordening thuishoort. De Commissie zal hieromtrent be- slissen. De artt. 9, 10, 11, 12, 18 en 14 worden aangenomen. De heer Adri- anse zal tegenstemmen, doch verder geen betoog houden over dit laatste artikel (regeling voor de ge huwde onderwijzeres). In stemming gebracht, zijn er drie leden, die tegen dit artikel stemmen, t.w. de heeren Adriaanse, Spruit en Van Breda. De overige artikelen worden eveneens aangenomen, en vervolgene met algemsene stemmen de geheels ver ordening. De heer D e V e n dankt den Raad voor de onveranderde aanneming der verordeniag, en de Commissie vaa Bestand voer haar hulp bij de samen stelling. Onderhoud graven. Voorstel om met den heer C. D. Zur Muhlen een overeenkomst aan te gaan betreffende het onderhoud van enkele g»yen. Aangenemon. «asfeferisk. Voorstel tet wijziging der oven- inrichting aan de Gasfabriek. Held. Crt. 26 Nov. De heer Biersteker kan het begrijpen, dat niemand bet eerst het woord vraagt over dit enderwerp. En toch zal bij ieder wel de gedachte voorzittenmoeten wij nu zoo maar f 250,000 voteeren, zonder dat we iets van de zaak af weten? "Wat krijgen we daarveor? Een nieuwe oveninrichting, volgens nieuw sys teem. Spr. is huivsrig om veel over deze zaak te zeggen, daar hij er geen verstand van heeft. Spr. had echter gaarne) mssrdere toeliehting gezien, en vreest, dat door de aanneming van dit voorstel de kwestie omtrent verplaatsing eventueel van de gas fabriek tevens wordt beslist. Ook is het van belang indien later de fabriek anders zeu werden ingericht. Spr. zeu gaarne een velledig rapport willen hebben over de zaak. Zoelang we dat niet hebben, loopen we door aanneming van dit voerstel op eene beslissing vooruit. Of men moet zeggenwij beslissen niet, maar be steden die 2£ ton en zetten baar later op rekening. Spr. acht zich niet verantwoord om zoe'n belangrijk be drag te voteeren zoolang hg niet van de noodzakelij kbeid overtuigd is. Spr. geeft toe, dat de tegenwoordige werk wijze aan ds gasfabriek uit den tijd is, en dat een economischer manier eiscb is. Maar dan geve men ons een vol ledig overzicht ever alles wat hier omtrent noodig is. Do Voorzitter antwoordt, dat het College advies gevraagd heeft aan do Commissie. Niettegenstaande de gestelde vragen, adviseert de Com missie onmiddellijk tot de bedoelde veranderingen over te gaaD, daar de zaak dringt. Wil de Raad de conse- quentie aanvaarden dit niet te doen, dan blijve de verantwoording daarvan voor den Raad. "We kunnen dan spoedig voor het geval komen te staan, dat we geen gas genoeg kunnen produceersn. Het kapitaal, dat er thans wordt ingestoken, komt er uit vóór we tot nsogelijken nieuwbouw be sluiten. Als het gebeuren moet, moet het dadelijk gebeuren. We moeten het volgend zomer klaar zijn. De heer Biersteker: Het is voor een leek moeilijk daar iets tegen te zeggen. Dit neemt echter niet weg, dat ik huiverig ben een dergelijk bedrag te voteeren. Zonder iets tekort te willen doen aan de capaciteit van den deskundige, heeft de Raad toch hot recht zich de zaak eveneens deskundig uiteen te laten zetten. Ook deskundigen zijn het niet altijd met elkander eens. We hebben gezien aan het op zichzelf uitstekende rapport-Halbcrtsma in zake de waterleiding, dat het een geluk is gewesst, aat ds Raad daar op niet is ingegaan GerospDat weten ws nog niet 1 Do heer Biersteker: In ieder geval is het nog een open vraag. Spr. wil echter de overtuiging hebben, dat het gevraagde noodig is. En uit de huidige uiteenzetting krijgt spr. die niet. De eenige plausibele grond is, dat de reservon uitgeput zijn. Maar is daarvoor een dergelijke hoogere uitgave noodig? Bovendien hébben wij geen waarborg er met die som af te zijn, het kan «ven- goed f 400.000 worden. Is het dan niet beter voort te subkelen als tot nog toe desnoods met eene gasrant- soeneering De Voorzitter zal zich ever zijn bezwaren heeszetten, indien de Raad de verantwoordelijkheid van dit betoog aandurft. Kan echter, vraagt IHool gesohenk. Prachtigs HuistbOOmpjeS, vol begiooid met roods bsssen, aan sieraad In eiken tuin, en waarvan man vear Kerstfeeatvlering takken kan af- snijdin voor huiselijk gebruik. Aanbevelend, Sempaiflsrsus, Koningstraat 18, Talefoon 141. beton en een Huisduinen. nitrailleuropatelling Held. Crt. 23 Nov. spr., de bouw der nieuwe fabriek niet «enige jaren uitgesteld worden Dit had in 1914 al moeten gebeuren. Als we straks tot normaal gasver bruik komen, kan de fabriek dat niet leveren, en een nieuwe fabriek stampt men niet zóó maar uit den grond. Dat de capaciteit onvoldoende is, teent de Commissie toch aan. De heer Biersteker vindt het moeilijk te beslissen. Welken invloed zal de electrificati© op het gasver bruik hebben? De voorzitter: Wanneer krij gen we die? En bovendien, de direc teur van het Prov. Electrisch bedrijf adviseert zelf om tot bedoelde ver andering over te gaan. De heer Biersteker: De vraag is of die nieuwe oveninrlcktmg bin nen denzelfden ;tfd gereed is als electrificatie. De voorzitter: De heer Smit Kleine adviseert tot verbouwing. Spr. leest voor uit het betreffend rapport, waaruit biykt, dat de minimum aan een eenigszins veilig bedrijf te stellen reserve niet meer aanwesig is. De heer Adriaanse verkeert in hetzelfde geval yan den heer Bier steker. Ook spr. heeft den moed niet te beslissen. Het betreft hier een moeilijk vraagstuk, msn kan hst niet losmaken van dat der electrificatie. Het heeft ook spr. aan voldoenden tijd ontbroken een dergelijk rappört te bestudeeren. Het heeft wel ter lezing gelegen en is ook door spr. wel gelezen, maar als leek kon het niet door spr. wordsn bestudeerd. Kan de zaak niet verdaagd worden? vraagt spr. en wijst op enkele kwes ties, als het percentage van stijging, dat veel lager is dan het rapport aangeeft. De heer Iruiwild veelt voor de bezwaren van beide heeren. Maar eok het College is leek, en juist daarom heeft het gemeend zich op de breedst mogelijke wijze te moeten doen voorlichten. De commissie is onpartijdig samengesteld en spr. heeft er in de Staten op gewezen, dat naar hare meening de gasfabriek achteruit zou gaan bij de invoering van elec trisch bedrijf. Met name zeu dat bier geschieden, waar de exploitatie zoo duur is. Door den Commissaris der Koningin is aan spr. toen een boekje overhandigd, waaruit bljjkt, dat trots electriflcatie het bedrijf der gasfabriek steeds toeneemt. JLaten we de zaak aanhouden en nog een deskundig rapport doen opstellen, mogelijk ko men de heeren even wijs terug, maar zijn zs gerustgesteld. Rantsoeneeren wegens gebrek aan capaciteit is toch ook geen maatregel, die aanbeveling verdient. Ds Voorzitter ziet in uitstel geen heil. We zijn op dit terrein alle maal leeken. In het rapport staat, dat in overweging wordt gegeven nog eens een Engelsch systeem na te gaan. In een dag of vssrtisn kon dit echter niet geschieden. Het Duit- sche systeem was goed en spr. is voor dit systeem. De zaak dringt en we moeten beslissen. De toetand in Duitschland is thans ook verward. De heer Biersteker komt op tegen de voorstelling va* den heer Grunwald als zou spr. tegenwerping den indruk willen vestigen, dat het Cellege lichtvaardig gehandeld heeft. Het tegendeel ls waarspr. begrijpt volkomen, dat eok B. en W. niet dan na aarzeling tot dit voorstel zijn ge- komen, afgaande op de rapporten. Maar wie geeft ons zekerheid, vraagt spr., dat het bedrag niet zal moeten worden verhoogd Spr. geeft toe, dat het bedrijf economischer kan werken met verticale kamers, maar men dient toch rekening te houden met de electriflcatie. Kan de zaak niet worden uitgesteld? vraagt spr., en de Raad voorlichting kragen .van de heeren Visser of Smit Kleine. De Voorzitter wijst nogmaals de verantwoordelijkheid voor uitstel af. We moeten thans afwerken, want de begrooting is nu aan de beurt. De heer Adriaanse: Als het College zelf voorzichtig is, is het alleszins natuurlijk, dat eok de Raad dat is. Zeu de Voorzitter willen, dat wij Mem blindelings volgden? Het voorstel van verdaging is toch niet onbillijkar komen hedenavond allerlei groete kwesties aan de orde. De heer Biersteker: De be grooting is toch al te laat, en komt er op veertien dagen later of vroeger niet meer aan. Hierover wordt nog van gedachten gewisseld. Tenslotte wordt het voor- stel-Bieratekerde zaak verdagen en nadere toelichtingen van deskundigen afwachten, verworpen met 9 tegen 8stemmen. Vóór de heeren Boon, Spruit, Van der Veer, Verfaille, Bier steker, Zander, Poll en Adriaanse. Het voorstel van B. en W. wordt daarna onveranderd aangenomen. Tegen de heeren Boon, ,'Verfaille, Biersteker, blanco da heeren Yan der Veer en Adriaanse. Aartkosp huls. Voorstel tot aankeop van het ge bouw aan de Oostslootstraat. waarin vroeger „Tabitha" gevestigd was, Aangenomsn. Held. Crt. 23 Nov. Sohullplastcan. Voorstel om met den Staat, Depar tement van Oorlog, een overeenkomst aan te gaan betreffende het maken van drie schuilplaateen van gewapend De heer De Zwart vraagt ef hetgeen bier most geschieden soms reeds een feit is, zoodat de Raad eenvoudig voor esn feit staat Zoo niet, dan wil spr. ds zaak aanhouden in verband met de uitlatingen des ministers, dat alle dergelijke werk zaamheden stopgezet zullen worden. De Voorzitter meent, dat een protest in de Tweede Kamer thuis boort en niet in den Raad. De staat van beleg bestaat echter nog, zoodat dergelijke werken nog kunnen worden gemaakt. De heer De Zwart meent, dat we al voor een voldongen feit staan. Het gaat niet aan dit maar te laten passeeren, zonder dat de gemeente eenige zeggenschap in deze zaak heeft. Ook bij den bouw van een vliegkamp te Koegras is indertijd iets dergelijks gebeurd; nu doet men weer zooiets. De stellingen sijn al gemaakt. De Voorzitter: Daaraan is niets te doen. De heer De Zwart: Maar wjj kunnen toch niet onze rechten laten verwaarleezen Wij kunnen toch niet altijd maar blijven berusten in wat geacht wordt in het belang van den staat te zijn. Wij moeten ons daar tegen verzetten. De Voorzitter: Dan moet dit punt werden aangehouden. Men kan zich natuurlijk verzetten, doch dat wordt een verzet tsgen het staats gezag. De heer Bokt Waarom is er dan een yoerstel, meneer de Voorzitter, als we ons er toch niet tegen verzetten kunnen De Voorzitter: Het voorstel is om den toestand ook na den staat van beleg te bestendigen. Vindt de Raad dat niet goed, dan moet het Rijk er de werken weer uithalen. De heer De Geus: Het gaat voor ons alleen om de vraag of de werken hinderlijk zjjn voor de gemeente als zoodanig. Wij kunnen geen demon stratie houden tegenga noodzakelijk heid van zekere dingen. En de ge meente heeft er geen nadeel van, integendeel. De heer De Zwart: De kwestie is dus of de gemeente Helder een deel harer duinen afstaat voor een mitrailleursteliing. Het is duidelijk, dat wy in geen enkel opzicht deze terreinen daarvoor disponibel wen- schen te stellen. Wil men ons met den machtigen arm dwingen, dan zullen wij ons daar natuurlijk bij neer moeten leggen, maar zoolang do zaak van ons afhangt, zullen wij er ons tegen vernetten. De heer Verfaille zou het beter vinden indien aan de gemeente geen recogaitie, maar huur voor deze zaak betaald werd. De Voorzitter zegt, dat dit niet gaat, daar wjj dan met het Rijk in gedrang komen. Het voorstel wordt vervolgens aangenemen, met de stemmen der heeren Spangenberg, De Zwart en Michels tegen. 8-uri|sn arbeidsdag. Voorstel betreffende de invoering vaa den 8urigen arbeidsdag voor alle gemeentewerklieden, den aanleg van het Spuikanaal en den finan- cieelen nood der gemeente. („Held. Crt."), 21 Nev.) De heer Biersteker heeft straks al uiting gegeven aan zijne bewos- dering voor de wijze van werken van het College. Speciaal gold dit woord voor dit voorstel. Spr. is hierdoor aangenaam getroffenen heeft met bysender genoegen gezien, dat de teekenen des tijds aldus door B. en W. worden begrepen. Er zijn door dit College al meer democra tische voorstellen gedaan, maar dit is al bijzonder aangenaam aan spr. Hier bestaat geen revolutionair drij ven, tnaar los daarvan een ingaan op een economisch drijven. Ik hoor roepen„'t kost ons een hoop geld" maar ik durf de consequenties daar van aanvaarden. Het is nog de vraag of door de gewijzigde economische omstandigheden de finantieele positie der gemeente ook niet sal verbete ren. Dit als algemeene beschouwin gen op het voorstel. Spr. wenschte nog eenige nadere inlichtingen, en vraagt of B. en W. nu straks de zaak van de afschaffing van den nachtarbeid ook onder de oogen willen zien. Een tweede punt, dat* spr. wenicht te behandelen, is het werk aan het spuikanaal, ook al om te voorzien in de werkeloosheid. Hieronder zijn ook kunstwerken zou het niet beter zijn, daarvan afzonderlijke aanbeste ding te houden instede ook die in eigen exploitatie te nemen? In de derde plaats vraagt spr. of door B. en W. al overleg gepleegd met het bestuur van Volkshuie vesting, speciaal voor de vergoeding voor den uitgegraven grond. Het is toch niet de bedoeling dien grond cadeau te geven? Ten vierde. Met graagte zal de Raad opnieuw aandrang bij geering oefenen ter zake van de betere financieele regeling. Het is hier niet de plaats om te bespreken op welke wijze dit moet geschieden. Nog altijd is sr de dwaze bepaling in art. 24S gemeentewet betreffende de beperking der progressie van de gemeente-belasting Dwaao vooral, omdat de gewijzigde tijdsomstandig heden het noodig kunnen maken die bepalingen straks te horzien. De consequentie zal moeten worden doorgevoerd, dat straks bij herziening der gemeentelijke iskomstenbelasting belangrijke aftrek voor levensonder houd noodig is. Ook zou spr. er op wil len wijztn, dat gemeenten als de onze altijd achterop zijn, doordat zij geen belangrijke inkomstes hebben,.terwijl een gelijkmatiger verdeeling van de iskomens spr. oek gewenscht voor kwam. De heer Michels wenscht zijner zijds ook een enkel woord te zeggen. Spr. sluit zich vas harte aan bQ het geen de heer Biersteker tot het College meende te moeten zeggen, waardoor voorstellen van de fractie z|jn voor komen. Onze voorstellen kwamen achterna omdat w[| niet wisten, dat deze zouden komen. Het doet er natuurlijk absoluut niet toe wie de verbeteringen in het let van de arbei- ber brengt, als ze maar komen. Een andere vraag io of ze zonder het revolutiegevaar zouden zijn gekomen. In ieder geval is het toch de arbei dersklasse in het buitenland geweest, die de huidige voorstellen mogelijk gemaakt heeft. Er blijkt alweer uit en dat geldt ook voor onze eigen arbeiderspartij dat wij den drang der arbeidersklasse niet kunnen ont beren. In de toelichting worden meer goede dingen gezegddingen, die vroeger niet gezegd werden. In ieder geval is geblekeD, dat «enige beroering in Nederland noodig was. Ieder re geerder ziet nu eenmaal gaarne een geleidelijke lijn in zijn werk, en het is al mooi als hij plotseling het laatste nog te loopen eindje overspringt. De zaak is eehter met de invoering van den 8-urigen werkdag en de regeling der rechtspositie niet klaar. Het streven der arbeidersklasse is niet anders dan hst bezitten van een grooter aandeel in de maatschappelijke productie, waarin zij zoo'n aandeel heeft. De productie moet dus worden opgevoerd, en om dat te kunnen doen moet zij ook geestelijk worden om hoog gevoerd. Spr. dringt in dit ver band aan op snelle en afdoende op lossing vsn het onderwijsvraagstuk. De 8-urige werkdag kan iu een paar dagen worden ingevoerd; waarom niet ook het 7e en 8e leerjaar? Wat zal worden besloten ten op ziehte van het politiecorps? vraagt spr. XUn die hieronder begrepen of komt daarvoor eene andere regeling? De heer Biersteker wil ineens don aftrek voor noedsakelijk levensonder houd verhoogen. Spr. heeft zich daar over verwonderd, want ten vorigen jare, toen dit door spr. was voorge steld, stemde de heer Biersteker tegen. Is dat geen revolutie in 's heeren Bierstekers gedachten gang? vraagtyspr. Ik constateer alleen feiten, die thans verwezenlijkt werden, nadat wij er jaren en jaren voor hebben gestreden. Spr. zal eindigen om voor de begrooting ook nog wat over te laten. De heer De Ven beantwoordt de vraag inzake de afschaffing van nachtarbeid. Spr. kon door groote drukte iu zaken zich met deze kwestie niet bemoeien. ZIJ -worden thans zoo spoedig mogelijk aan de orde gesteld. Het zeveude leerjaar staat allang op het program, doch er waren geen lokaliteiten beschikbaar. Er zal echter thans wel toe overgegaan moeten worden. De heer Adriaanse sluit zich namens zijne politieke vrienden aan b]j hetgeen de hoer Biersteker zei. Da heer Biersteker zal niet ingaan op hetgeen de heer Michela zei. Die politieke beschouwingen hooren thuis bij de begrooting en dan zal spr. er wel op terug komen. Gebleken is, dat tot verheuging van allen, die niet in het zog varen der aoeiaal-democraten, men tot eensge zindheid is gekomen. Die verdere opvatting omtrent den drang der arbeidersklasse enz. geeft hij dan cadeau. In deze vooratellen .is tot uiting gekomen wat in andere landen woelt en gist. De voorzitter danktdeheeren voor de tot hem gerichte woerden en hoopt, dat men steeds tot zulke overeenstemming sal komen. Ten opzichte van de opmerking inzake de kunstwerken in het kanaal antwoordt hü, dat aanvankelijk bij bet College ook het plan voorzat die afzonderlijk te doen aanbesteden. Tenslotte is het gezwicht voor de argumenten van den heer Krijnen, die betoogde, dat het niet wel doenlijk was dit afzon derlijk te doen. Ten opzichte van de ophooging der terreinen is met Volks huisvesting geen definitief «verleg gepleegd. Wel is er over gesproken. Degeen, die de terreinen in gebruik neemt, moet de ophooging betalen. De 8-urige werkdag bij de politie kan tegemoet worden gezien. Er is echter een tekort aan personeel, en er wordt neg overwogen hoe men dit zal aanvangenmet een drie ploegen- stelsel of door tegemoetkomingen. Wat betreft den drang waaronder dit alles geschiedt: de voorzitter meent, dat wij zijn de resultante van de omstandigheden, en daar thans het oogenblik gekomen is te doen wat geschieden moest. Na nog eenige opmerkingen wor den de voorstellen bij acclamatie aangenomen. 8smseirtsv»rken. Voorstel tot wijziging der salaris verordening 1918 in verband met de vaste aanstelling van een opzichter- teekenaar. Bij acclamatie aangenomen. Volkslulot jas. Voorstel tot het verhuren van gronden in den Helderschen Polder als yolkstuintjes. Al» boven. Held. Crt. 23 Nov Benoeming. Directeur en directrice van het Weeshui». Aanbevolen worden: Willem Hendrik Plaggemara en zljue echtgenoot» Sijbrigjo Sybesma. t Als boven. Belastingkohieren. Ter vaststelling werd aangeboden het 8e en 9e kohier van schoolgeld heffing, dienst 1918, (f2059,75 en f 6.60.) Als boven. Rondvraag. BU de rondvraag vestigt de heer van der Veer de aandacht op het groote-afval, dat steeds in de vuilnisbakken terecht komt. In deze tijden van voedsel- schaarschte is dit jammer. De Voorzitter zal hier nog eens de aandacht op vestigen. De heer Adriaanse had nog verwacht een voerstel inzake ver hoogde credieteu voor de briketten fabriek. Tweemaal ia over deze zaak in besloten kring gesproken en men hoort in de gemeente allerlei gesprek ken hierover. Het ware thans wen- scbelijk de zaak eens in het open baar te behandelen, meent spr. De Voorzitter antwoordt, dat dit onderwerp per ongeluk niet op de agenda is gekomen, en er nu een volgende maal op komt. Daarna wordt de openbar# ver gadering gesloten en gaat de Raad in Comité ter behandeling van re clames plaatselijk# belasting. BINNENLAND. Esn verklaring vaa da Koalngln. H. M. de Koningin heeft mot groote waardeering kennis genomen van de plannen, welke ontstaan zijs om H. M. blijken van aanhankelijkheid te geven. H. M. stelt er prijs op, de aandacht van het Nederlandsche volk er op te vestigen, dat niets haar grooter voldoening en blijdschap kan schen ken dan getuige te zijn van en mede te werken aan al hetgeen de spoedige herleving der in de oorlogsjaren zoo zwaar beproefde volkskracht kan bevorderen. H. M. spreekt de hoop uit, dst allen, die haar een bewijs van ver knochtheid willen geven, dst zullen doen in een vorm, die aan boven genoemd deel ten goede komt. De Koningin heeft te kennen ge geven, dat het haar geheel onmogelijk is, met het oog op het zeer groote aantal verzoeken, andere plaatsen te bezoeken dan de hoofdsteden der provinciën. Esn wrklarisi onzer ragssrlsg tegen vsrwljtas In ds buitenlandse»* pers. (Officieel:) Nsar aanleiding van bo- richten in buitonlandsche dagbladen omtrent den doortocht van Duitsche troepen van België naar Duitschland door Limburg en omtrent de houding door de N«d«rland9che regeering aangenomen ten aanzien van uit Antwerpen komende Duitsche torpe doboeten en van sleepbooten, die langs de kanalen uit Belgie naar Nederland zyn gekomen, deelt bet Misisterie van Buitonlandsche Zaken het volgende mede le. Do voorwaarden van den wapen stilstand, die op 11 November in werking trad, waren zoodanig, dat met «en hervatting der vijandelijk heden niet behoefde te werden rekening gehouden. Het geïnterneerd kouden van treepen der oorlogvoeren den had derhalve geen zin meer en de vrijlating der hier te lande bevin dende geïnterneerden van beide par tijen lag veor de hand. De Regeering besloot dss te eerder daartoe over te gaan, daar de Britsche regeering liet weten, dat die vrijlating ten aanzien van de Duitsche krijgsgevangenen hier te lande by haar geen bezwaar ontmoette. Onder die omstandigheden was het doelloos Noderland anderzijds opnieuw te bezwaren on zulks op een tgdstip, waarop de hulpverleening aan greote scharen vluchtelingen uit Noord-Frankrijk en aan de te ver wachten talrijke vrijgelaten krijgsge vangenen van de Eoteate uit Duitsch- laad bij de abnormale toestanden de greotste moeilijk heden doden voor zien op het stuk van huisvesting, onderhoud en vervoer. Tegen het afwijzen vaa het verzoek dor Duitsche troepen verzett» zich het belang dsr bevolking van Noord-Belgis. Immers, volgens do ontvangen berichten wa- ren gewapende eoDflieten niet uitge sloten s tusschen de bewuste troepen en andere Duitsche troepen, waarvan onvermijdelijk die bevolking den terugslag zou ondervinden voor zich zelve en voor hun bezittingen. De Regeering besloot daarom san de bewuste troepen, die ingevolge bet wapenstilstandsverdrag Belgie binnen een bepaalden tijd meesten hebben geëvacueerd sn die noch voor inter- neering in aanmerking kwamen, noch waren terug te wjj zen, toe te staan zich ter bekorting van hun weg over Nederlandsch grondgebied naar Duitschland te begeven onder contrdle en op de voorwaarde, dat wapenen en oorlogsmateriaal in Nederland werden achtergelaten. Van dit voor nemen werd door den Minister vaa Buitenlandsche Zaken den volgenden ochtend mondeling mededeeling ge daan aan de daartoe aan het depar tement uitgenoodigde gezanten van 'de Vereenigde Btateu, van Belgis, van Frankrijk, van Groot-Britannle en van Italië. Tegen deze mededeeling werden geen bezwaren geopperd. 2e. Volgens de neutraliteits-procla- matie worden oorlogsschepen der oorlogvoereaden, die binnen het Nederlandsche rechtsgebied komen zonder dat die binnenkomst volgens de proclamatie gewettigd is, geïnter neerd. Dienovereenkomstig is gehan deld ten opzichte van de uit Antwerpen komende torpedobooten. 3e. Het is bekend, dat de Neder landsche Regeering aan uit België komende schepen de doorvaart nsar Duitschland niet toestaat, waaneer de schepen aan Belgische eigenaren zfln ontnomen. Schepen waarmede dit niet het geval is, zijn vrfl om naar Duitschland te varen. Ingezonden mededeeling. Harman Nypels, Tslit. Ifite/O. 140, Speoreiraat 41. Hmtm SMargoadMtn, half- ss besl wol. OvnrfiMKlM. - Handschoenen Billijk* prijzen. Is regssrina ss slschss dsr S. 0. A. P. De tijdelijke voorzitter van den ministerraad heeft Dinsdag een be- sprekiig aan zyn departement gehad met het comité gevormd uit het beatuur der 3. D. A. P. en der N. V. V., bestaande uit de heeren Oudegeest, Matthysec, Vliegen en Fimmen. Aan den minister werd overhan digd eea afschrift van de door het congres van de S. D. A. P. en de N. V. V. met nog eenige andere bonden Zaterdag 16 en Zondag 17 November te Rotterdam genomen besluiten. De heer Vliegen lichtte met een enkel woord de eischen toe, die ge steld zijn. Hij wees daarbij in de eerst» plaats ep de noodzakelijkheid om de zorg voor de gedemobiliseer de» uit te breiden. De politieke pun ten zouden uit de aard der zaak nader in de volksvertegenwoordiging ter sprake komen. De socialiseenng van de bedrijven werd nader aange drongen. Staatspensionneering werd op de bekende gronden verdedigd. De in trekking van de stakiügaweti&n werd bepleit. Weliswaar had men in de praetyk er weinig last van onder vonden, maar het rechtsbewustzijn van de arbeidende klasse wordt er door gekwetst. Van het Berner-pro- gram vestigde de heer Vliegen in het bljsonder de aandacht op den acht-urendag. De heer Vliegen uitte de hoop, dat de regeering er rekening mee zou houden, dat hieruit spreekt het belang vaa een groot deel van het volk en dst dit eok voor de toekomst in aanmerking sal genomen worden. De minister antwoordde dat aan het stuk de neodige aandacht zou schenken en dat de toelichting van de verschillende punten, vsn welke trouwens «en aantal eok voor komt ep de programma's van andere pelitieke partijen, sfcn belangstelling wekte. Als sou blijken, dat verschil lende der geuite wenschen spoedig verweseniykt kunnen worden, zou dit den minister zeer verheugen. Bit hst Partijbestuur van ds S.D A.P. Hst partijbestuur vergaderde Zater dag en Maandag. Mr. Troelatra was met kennisgeving afwesig. Uitvoerige besprekingen over de voorgeschiedenis van het Rotter- damsche congres en de daaruit ge schapen situati* hadden plaats. De vergadering bevestigde unaniem de mededeelingea, door den partij voorzitter gedaan op het Rotter- damsche congres, .behelzende dat het plan van aktie als door Troelstra in zijne Rotterdamsche rede werd ont wikkeld, in twee gecombineerde ver gaderingen der besturen van partij en N. Y. V. was afgewezen en het P. B. daarvoor dus geen verant woordelijkheid kan aanvaarden. Eveneens werd bevestigd dat de secretaris Matthijeen, toen hij san eenige sfdeelingen seinde om de rede van Troelatra te verspreiden, daarbij gehandeld heeft buiten voor kennis van het P. B. of zijn voor zitter, soodat deze handeling moet worden beschouwd als eene eigen machtige daad van den secretaris. Op grond van te zijner kennis gebrachte of in de vergadering af gelegde verklaringen meent het P. B. te kunnen vertrouwen dat zaken van gelijken aard zich in de toe komst niet meer zullen voordoen. Bs heer Cremer ts New-York. Reuter eeint utt New-York: De Nederlandschen gezant Cremer ia hier aangekomen- Hij verklaarde, dat de hier ont vangen berichten over de revolutie in Nederland overdreven waren, en dat de bevolking te veel van de Koningin hield om oproer te maken. Met nadruk sprak by over de groote behoefte aan schepen voor het vervoer van levensmiddelen naar Nederland. In afwachting van de teruggave der gerequireerde Nederlandsche schepen zyn een aantal officieren en radiotelegrafisten uit Nederland hier aangekomen. De datum voorde terug gave is nog niet vastgesteld. Os kolsetanvosr uit Duitsohfmd. In verband met troepenvervoer in Duitschland staat de steenkolenaan- voer naar ons land weer stop. Kuiss vsor Industrie. Naar het „Vad." verneemt, zal, ten einde de fabrieken in de gelegenheid te stellen zooveel mogelijk gedemo- bileerd personeel weder aan te nemen, ever December het kolenrantsoen met 5 tot 30 °/D worden verhoogd. In de eerste plaats zullen fabrieken op vaediagsgebied, zooals broodfa brieken. suikerraffinaderijen, aard appeldrogerijen, aardappelmeelfabrie ken, zuivelfabrieken en dergelijke, van meer en betere brandstoffen worden voorzien. Vervolgens die be drijven welke over veel personeel en voldoende grondstoffen beschikken en waarin dus een ruimere toevoer van brandstoffen belangrijke uitbrei ding der werkzaamheden ten gevolge zal hebben, zooals Ijzergieterijen, steenfabrieken, papierfabrieken, ha venwerken en dergelijkedoch ook andere bedrijven zullen niet onbe langrijk in hun rantsoen worden ver hoogd. Deze verhooging is voerloopig vastgesteld voor December en zal kunnen worden gehandhaafd, waar schijnlijk nog vermeerderd, Indien de buitenlandsche regeeriogen zich houden aan de met hen gesloten contracten.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1