Depöthouders. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagde voor het practijk-examen Vereeniging Leer aren in het boekhouden, de heer P. M. Asaendorp, alhier. De heer J. A. Kimmel ia te 's-Gravenhage geslaagd voor het Machinisten-examen. De gs»prUs. Voor November is de gasprys vast gesteld als volgt: voor industrieöle doeleinden, win kels, kantoren en werkplaatsen op 16 cent per M'. voor de gewone verbruikers: de eerste 15 M8 9 cent. de volgende 10 16 boven 25 25 Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier werd heden aanbesteed Het ledigen en ruimen gedurende het jaar 1919, van: a. de vuilnisbakken van de oorlogs schepen, het Marine-Hospitaal, de Hoofd- en Werfwacht, Kazerne, Bak kerij, Cantine en Provoost en van de Stoombarkassen nabij de Zeedoksluis; b. de vuilnisbakken op 's Rijks werf, zoomede een ijzeren kist voor de Schilderswerkplaats. Ingeschreven werd door D. Make laar, Helder, f2000. Door de Directie van 's Rijkswerf alhier werd heden aanbesteed: Het weghalen van Mot en Krullen van het etablissement Willemsoord, gedurende het jaar 1919. Ingeschreven werd door de volgen de heeren M' M*t M8 !trall*n J. Zwagerman, Helder, f 28.80 f 1.05. Boon, Bakker en Co., Texel, f 5.10 f0.52. J. Schenk, Helder, fl8.- f0.60. T. Goedhart, Helder, f 4.73 f0.47. G. J. Egers, Helder, f18.- f0.80. Hét dageljjksch bestuur uit den Raad van burgers en militaire» ver gaderde dese week, teneinde o. m. te beraadslagen over den weusch van verschillende zijden naar voren ge bracht, om ook te Helder een feestdag of buldebetooging ts houden Met ingenomenheid is van deze uiting kennis genomen en werd be sloten, behoudens nadere goedkeuring van een te houden vergadering en in overleg met het gemeentelijk en militair bestuur, een zoodanigen herdenkingsdag te organiseeren. Er doen zich echter ernstige be- zvfaren voor het spoedig houden van esn feestdag voor De in onze ge meente heerschende griep-epidemie is mede een belangrijke reden, om alsnog eenigen tijd te wachten. Volks verzamelingen dienen voorlooplg zoo veel mogelijk te worden tegengegaan, om een verdere verspreiding der ziekte te voorkomen. Vele ingeze tenen zullen door huiselijke omstan digheden zich niet onder de feest vierenden kunnen scharen. Onze gemeente zal dus bij andere plaatsen niet achterblijven, er dienen echter beters tijden te worden afgewacht. Aanstaande Vrijdag zal in het Mi litair Tehuis aan den Kanaal weg dit onderwerp ter sprake worden ge bracht; men leze hiervoor de in dit nummer geplaatste advertentie. De burgerij wachte dus tot een gunstiger tijdstip. Men kan er van verzekerd zijn, dat ook te Helderde noodige aandacht wordt geschonken aan datgene, wat reeds in andere plaatsen van ons land zeo spontaan tot uiting is gekomen HulsvlIJttantoosisttitisg. Juist toen de inschrijvingen voor de huisvlijttentoonstelling zouden plaats hebben, werden Yelen in beslag ge nomen door de vergaderingen tot het oprichten van burgerwachten enz. Er waren gedurende die dagen vele lokaliteiten gesloten en ook de koffle- zaal van den R. K. Volksbond, waar men zieh moest laten inschrijven. Daarom wordt er de aandacht op ge vestigd, dat Vrijdag 29 en Zaterdag 30 November wederom voor iedereen gelegenheid bestaat zich alsnog te laten inschrijven als inzender voor de a.s. huisvlijttentoonstelling. Voor verdere inlichtingen wordt verwezen naar de advertentie in dit blad. 3a Voikscentert. k. m Dinsdagavond gaf het Symphonie- orchest van het Stafmuziekkorps der Kon. Marine zijn 3e Volksconcert, waarvan de uitvoering weer schitte rend was. Hierbij bleek ons weer, op welk een hoog peil dit orkest staat. Wij hebben dan ook volop ge noten van de schoone muziek, vooral no. 8 van het programmaCoppelia- Ballet met z'n eigeoaardige Slavische volksmelodie en de Muziek-automaat en Wals, viel zeer in den smaak van 't publiek. Ook no. 7 van het program ma: Proloog van de Opera Paljas, Leoncarello (OrchJb. Ter Hall) werdt mooi vertolkt. Het daverend applaus, dat het orchest inoogste was welverdiend. Jammer was het dat de Tivoli- zaal niet zoo bezet was als anders het geval is bij deze concerten, doch dit is Yoor een groot deel te wijten aan de Spaansche griep. Vele men- schen zijn ziek, terwijl anderen weer bang *ijn voor besmetting. Laten wij hopen dat dit de volgende keeren niet bet geval behoeft te zijn, want het zou jammer zijn als de commisie, wegens te weinigdeelname, deze concerten niet zou kunnen laten doorgaan. j. a. o. b. Voor bovengenoemden Bond hield 'Zondag 24 November de Heer Th. C. W. v. Mierlo een lezing met het onderwerp: „Een reis door 't heelal", veor een geheel gevulde zaal in 't militair tehuis in de Spoorstraat. Precies half acht opende de voor zitster de vergadering. Zij deelde mede dat de Jong. Geh. Out. Bond vaak wordt aangezien voor een uit sluitenden geheel-onthoudersbond. Dit echter is onjuist. J.G.O.B. wil naast geheel-onthouding ook de algemeene ontwikkeling van zijn leden, en dat is zeer zeker een niet gering deel van zijn strijd. Hy wil zyn leden ontwikkelen op allerlei gebied, zoowel wetenschappelijk, maatschappelijk als geestelijk, opdat wanneer de leden 't werkelijke leven ingaan, zij zich zelf een richting kunnen kiezen, en niet zooals zoovele menscben niet de groote massa meeloopen. Wij willen zelfstandig denken. Hierna kreeg de heer van Mierlo het woord, die in beknopten vorm een overzicht gaf van den bouw van het heelal en een een eenigszins nadere beschouwing van ons zonne stelsel. Lozing van dan hsir i. E. W. DuIJs. Voor een tot achteraan gevulde „Tivoli"-zaal heeft de heer J. E. W. Duijs gisterenavond eene rede ge houden over den politieken toestand. Bijna drie uren heeft de heer Duijs gesproken en al dien tijd is er, bij manier van spreken (want de mili tairen, die aan boord of in de kazerne moesten zijn en weggingen vóór het einde, tellen niet mede) niet één den spr. ontrouw geworden. Op humoriBtisehe wijze heeft de spr. zjjn gehoor weten te boeien; af en toe was het applaus zóó geweldig, dat een achter de kachel liggende hond eenige malen wakkerschrok en luid blaffend de zaal invloog. En bij elk gezegde had4de heer Duijs een gedocumenteerd bewijsmateriaal. Van een dergelijke, door honderden voorbeelden geïllustreerde, en met anecdoten gelardeerde speech in beknopt bestek ook maar een flauwe echo te geven, het is schier on doenlijk. Nadat de heer J, Borkert de bij eenkomst had geopend, besprak de heer Duijs alleereerst de gebeurte nissen der laatste weken, ge beurtenissen, die uiteraard niet on gemerkt aan ons land voorbijgaan en haar invloed daarop uitoefenen. En het Nederlandsche proletariaat zou wel mal moeten zijn als het er niet trachtte munt uit te slaan. Hier en daar was al gisting ont staan 'Harskamp en elders) en de bourgeoisie begon bang te worden. En wat in jaren niet kon worden bereikt, het kon nu plotseling; allerlei beloften kwamen los. Het is waar, in z(jn Kamerrede is Troelstra verder gegaan dan tactisch geoor loofd was, maar wijs mij één dei- leiders van andere partijen, die zoo openlijk zijn fout erkend heeft. En men durfde hem notabene lafaard schelden, terwyl de bourgeoisie zelf eene week van ontzettenden angst heeft doergemaakt Want nog in de Memorie van Antwoord van 9 November verklaarde de regeering van allerlei sociale hervormingen niets te moeten hebben, en ziedaar! 3 dagen later, 12 November, hield Troelstra zijn befaamde rede en we konden alles krijgen. Letterlijk alles. Ze aten uit de hand. Alleen hier in den Helder waren ze niet bang; die maatregelen van dat weghalen van grendels uit kanonnen e. d. geschiedden maar voor de mop. Al hadden wij niets anders bereikt dan de pret voor die week van angst, die wij der bourgeoisie- bezorgd heb ben, dan loonde het nog de moeite. Nu roepen ze alle machten bijeen, omdat ze voelen, dat ze zich be lachelijk aangesteld hebben. En van dé Koningin maken ze een Sequah, een wonderdokter, die rbeumatiek geneest en het heele land doortrekt met hen. Nu trachten ze, nu ze wat op adem komen, de arbeiders met dreigementen aan zich te koppelen. Reeds werd de Regeering in de Tweede Kamer aangespoord al die beloften ma&r in te slikken. Onze moties werden verworpen en Yoortgezweept door de soc.-dem. kwam de unie-lib. Rink met groote sociale hervormin gen. Evenals by onze moties waren het de democraten A. P. Staalman en Wijk (weermacht) die tegenstem den laatstgenoemde stemde vóór de motie-Rink. Spr. behandelt nog hot leenings- ontwerp, de beschikbaarstelling der militaire voorraden (Staalman en Wflk waren er weder tegen), ten slotte de inbeslagname van clandes tiene voorraden. We kregen een Yoerloopige toe zegging van de regeering ten opzichte van onze eischen. Zelfs de Eerste Kamer wilde iemand als prof. Visser van IJzendoorn wel opruimen. Thans staan we aan den vooravond van den nationalen biddag. Op deze manier wordt schandelijk misbruik gemaakt van God's naam. God's naam wordt door Pharizeéers ver laagd tot een politiek pamphletje. Moeten de Christelijke kerken God dankea, dat ons land buiten den oorlog is gebleven Wat moeten ze dan in Beigle doen, dat door dien oorlog vertrapt en verwoest is Onze party is niet anti godsdienstig. Wy eischen eerbied voor onze overtuiging en zjjn dien eerbied ook verschuldigd aan andersdenkenden. Maar als men den godsdienst misbruikt, doen wy net als de Christus zeiven, die de Pharizeeörs ujt den tempel ranselde. Wat hebben de Christelijke kerken gedaan om don oorlog to voorkomen Zyn zy niet jaar in jaar uit de grootste oorlogsstokers geweest, en hebben ze ons, die den oorleg wilden trachten te weren, niet gesmaad? Hebben zy het recht God te danken, dat wij buiten den oorlog zyn geble ven, terwyi door hun doemwaardige actie de oorlog entstaan is? Maar daarom gaat het tenslotte niet;hun oefening is een politiek zaakie. Tegelykertyd is die dag van mor gen een oranjefeest. Wy zyn een ropublikeinache party, al is dat niet in ons program opgenomenwij wil len niet de kapitalistische republiek zooals in Frankryk, maar de socia listische. En wy zoeken den stryd niet, zullen den handschoen echter oprapen als men hem ons teewerpt. Eu dan komt, dat ls zeker, oranje er slechter af dan wy. Hoe denkt do bourgeoisie zelve over oranje „Saamgeweven met ons volk" heet het. Maar elke onderwy- zer, kan u leeren welke brave jongens die Oranjes waren. Calvfc'n, de grond legger van het Calvinisme, is zelf notabene republikein, (dr. Kuyper in een boek over Calvyn, blz. 11), Jacob Cats, Bilderdyk, zy allen lieten zich smalend over het koningschap uit, En de Katholieken Moeten dfe voor Oranje demonstreeren, terwyi een Balthazar Gerards Willem I ver moordde? Heel de geschiedenis door staat de katholieke kerk op voet van vyandschap met de Oranjes. Men leze wat pater Goedhart schryft In een boekje van 1891 dateereed. Onze koningin zou een voerbeeld zyn van democratie. Men leze de schandelyke wijze waarop het konink- kiyk^ersoneel van Oranje Nassau- oord behandeld werd in 1907, of de levensbeschryving van Perio in de Holl. Revue. Men herinnere zich hoe dr. Kuyper er de koningin voorspande om 27 Sept. 1903 in hare troonrede te spreken over de spoorwegstaking van „misdadige woeling." Uitte de democratie van de Ko ningin zich in dat jaar? De walge- lyke stakingsbreker, pater Weyers, kreeg voor zyn weerstandakas f25.— van de Koningin! Mr. J. G. Sybrandy, waschecht anti-revolutionair, hoopte in een debat, dat de Koningin een pop mocht zijn, zooals de boeren op het veld gebruiken ter afschrikking (Neder-Veluwe 10 Maart 1904). Pater Kooien heeft zich van de week versproken door tegen zijn jongens te zeggen, dat zy naar Rotterdam moesten ter bescherming van de brandkast. De Koningin zou zich niet met 'slands zaken bemoeien. Waarom dan zooveel drukte om haar in de actie te betrekken Spr. wijst op de reactionaire invloeden Yan de Ko ningin in 1901 by de legerwetten, by het jongste ontslag van den opper bevelhebber, enz. (Dit laatste is door ex-minister Treub zelf in de Kamer verteld). Hoe wordt de Koningin door haar eigen kranten beoordeeld? De „Echo" gaf een verslag van haar hooge klee- renrekeningde a.-r. „Rotterdammer" haastte zich een grappig verhaal van haar eetlust ever te nemen uit een Amerikaansch blad. Volgens prof. Knappert kent zy van het volk alleen gerokte en witgedaste heeren of hooge militairen (Hervorming, 3 Nov. 1897). Walgelyk is het, zooals de kranten thans volstaan. In liegen dat ze doen In 1911 schreef de hoefijzer-corres pondent van het „Handelsblad" in de „Semarangsche Locomotief' een ar tikel over de tanende populariteit dei- Koningin. In Nederland zou zoo iets wel niet bekend worden, zei de schr. De N. Gron. Crt.", ee.n anti-revolu tionair blad, gaf een verslag van een bal, waarop de Koningin niet eens geweest, was! Thans zien we de paarden afspan nen van te voren ingestudeerd kunstje. Of dacht men, dat dit anders toegelaten werd Neen, de arbeidersklasse moet zich niet laten verblinden door al deze uiterlijkheden. Doorzetten moet zij wy hebben de bezittende, klasse in onzen greep en moeten' haar niet weer loslaten. De Christoiyke arbeiders worden tegen ons opgezweept. Straks plukken zy zelf mede de vruchten van ons werk. Men komt op voor orde en recht. Neen, dat doen wijzy ver dedigen wanorde en onrecht. Is het recht als daar duizenden ouden van dagen nog moeten wachten op staats pensioen, op betere levensvoorwaar den, op zooveel dat hen nog ontbreekt? Reeds in 1888 schreef dr. Kuyper: de arbeidersklasse kry'gt niets zoolang zy zich stilhoudt. Laat deze week gegrift staan in de hoofden der arbeiders. Wy hebben nu gezien, dat de bezittende klasse alleen iets doet uit angst. Dan is er voer ons ook maar één dingnog grooter machtsontplooiing, opdat die angBt nog grooter worde Met een kort woord sloot de heer Verstegen. Hy wees op de vergadering van Vrydag a.s., waarin besloten wordt omtrent een feestviering. Gaat men daartoe over, dan zullen ook wy demonstreeren voor onze 15 eischen. Wy zullen de oranjebetoogers niets in den weg leggen, vertrouwen op den democratischen zin van ons gemeentebestuur om ook ons de gelegenheid te geven voor onze ge voelens uit te komeu. Laat u niet wijsmaken, dat al die oranjedrnkte de onverdeelde instemming heeft van ieder. Spr. sprak een marine-officier, die hem zeide, dat een manifestatie tegen de koningin als thans plaats had, eigenlijk strafbaar was. En een paar christenen weigerden deel uit te maken van de burgerwacht. Recht vaardige christenen hebben voor de1 eeriyke, rondborstige wyze, waarop Troelstra erkende een feut te hebben gemaakt, het grootste respect. Had den wy maar zoo'n leiderzeiden ze. Met een woord van dank aan spr. en publiek sloot spr. deze byeenkomst. „Koning Kool." Zondag a.s. wordt in „Tivoli" op gevoerd „Koning Kool", een drama uit het mynwerkersleven. De strijd tusschen arbeid en kapitaal wordt in dit drama scherp gesteld. Met groot succes is het maanden achtereen in het ltozentheater te Amsterdam opgevoerd. De groote pers was een parig in haar lof over de uitvoering en inhoud van dit byzonder drama. Ook hier wordt het door de eerste krachten opgevoerd. Namen als Maresco Marisini, Herre de Vos, Parser, Bella Kaart enz., waarborgen eene goede uitvoering, terwijl de prijzen zeer laag zyn gesteld. Voor verdere byzonderheden ver- wyzen wij naar de annonce, voor komende in dit blad. Arrandisaaaiaats-Rnohtbaak te Alkmaar. Diefstal van boter, cacao en verschillende sieraden. De 25-jarige straatmaker C. L., wonende te Helder, thans gedeti neerd, stond terecht terzake van het feit dat hy ep 22 Octeber uit de woning van den landbouwer J. Glas te Zijpe heeft weggenomen een hoeveelheid boter en cacao, alsmede een aantal gouden en zilveren siera den toebeheorende aan de dienstbode Cornelia Dekker. Beklaagde, reeds in 1914 door de rechtbank te Alkmaar wegens 3 vermogensdelicten veroordeeld tpt 6 maanden gevangenisstraf, erkent het feit. Hy was destijds zonder werk. Kisch 5 maanden gevangenisstraf. Beleediging. B. J. M. B., huisvrouw van J. K. alhier, had zich schuldig gemaakt aan beleediging van den sergeant van D. dien zy van oneeriykheid» beschuldigde. Eisch f25.- boete subs. 10 dagen hechtenis. BINNEN'AND. De vaart op M»8 en oeze voedselvoorziening. Naar N. I. P. A. uit bevoegde bron verneemt ziet liet er naar uit dat de Regeering genoodzaakt zal zyn eenige van de hier liggende schepen van Indische lynen alvorens naar Indie kunnen gaan om pro ducten van daar aan te voeren eerst voor één reis althans te vorderen om graan en verdere voorraden die terstond noodig zyn, uit Amerika te halen. De besprekingen dienaangaande zijn nog niet geheel afgeloopen. Nader verneemt N. I. P. A. nog uit scheeps vaartkringen dat inderdaad reeds eenige schepen door de regeering zijn gerequireerd. Zoo zal het s.s. „Batoe" van de Maatschappy „Neder land" weder geheel gelost moeten worden. Het s.s. „Boeton" echter zal, indien voldoende bunkerkolen kunnen worden verkregen, naar Indie vertrekken. Het „Handelsblad" kan het boven staande uit de beste bron bevestigen en er aan toevoegen dat lioogst- waarschijnlyk niet alleen de „Batoe" door de regeering zal worden ge requireerd voor het halen van graan uit Amerika, doch ook de „Java" en de „Ameon". Terugke r der Belgische geïnter neerden. Maandag 2 December a.s. zal wor den begonnon met de repatrieering der geïnterneerde Belgische mili tairen. Per dag zullen, onder ge leide van Belgische officieren, twee treinen vertrekken die elk duizend man naar België overbrengen. Da „Noot-dam". Het Nieuwsbureau „Aneta" meldt uit Batavia d.d. 19 Nov. dat de „Noordam" 10 December naar Neder land zal vertrekken. Uitvoer uit Engeland. Reuter seint uit Londen Be directeur van het „War Trade departement" maakt bekend, dat de uitvoerhandel naar Nederland na ver kregen vergunning kan worden her vat. Zyn departement is bereid aan vragen voor „licences" te ontvangen Deze verklaring is echter niet van toepassing op katoenen en wollen goederen, waaromtrent een afzonder- ïyke mededeeling zal worden gedaan. Uitvoer uit Amerika. Reuter seint uit Washington: ©e „War Trade Board" kondigt de on middel] yke opheffing aan der be perkende bep^ugen op den uitvoer van vele honderaen artikelen, waar onder verschillen de metaallegeerio- gen, sommige soorten ijzer en staal, verder machinerieën, werktuigen, lo comotieven, chemicaliën, bewerkt rubber, spoorweg- en bouwmaterialen. Da Ouitsche traepen door Limburg, ©e Daily Chronicle schryft Be Nederlandsche regeering, wier vriendelijkheden tegenover Duitsch- land gedurende den oorlog wij ge tracht hebben welwillend te beoor- deelen, heeft er nu weer aan toege voegd, dat Duitsche troepen op hun terugtocht, uit België door (Neder- landsch) Limburg mogen trekken. De omstandigheden, waaronder deze inbreuk op de onzydigheid ge- sahiedt, zijn nog niet duidelijk, maar zóó gezien, is een zeer ernstige over weging daarvan gerechtvaardigd. Deze strook van Limburg is een territoriale onregelmatigheid, ont staan krachtens het tractaat van 1839 door het conflict van nayver tusschen de groote mogendheden en door de gezindheid van de meeste dier mogendheden ten gunste van den toenmaligen Koning van Neder land. Niemand wenacht dezen toestand nu te verstoren, zoolang Nederland trouw blijft aan zijn internationale verplichtingen, uit het bezit van die landstreek voortvloeiende. Wanneer echter plichten van zoo groot belang worden ter zijde gesteld, is het on- rnogelyk, niet ernstig te onderzoeken wat daaruit voortvloeit. On nx- keizer. Reuter ssint uit Londen d.d. 26 Nov. Onze correspondent in Belgié seinde gisterenIk verneem uit betrouw bare bron, dat de door de Fransche regeering geconsulteerde rechtsge leerde adviseurs na een gedachten- wisseling tot het besluit gekomen zijn, dat Nederland den ex-keizer moet uitleveren en dat hij, daar hy geen formeele afstandsverklaring heeft afgelegd, niet kan worden be schouwd als een particulier persoon en dus geen aanspraak kan maken op de wijkplaats in Nederland. De geallieerden overwegen de vraag, om formeel een collectieven stap te doen ten eipde zyn uitlevering te verkrijgen. Dn üaitschn nx-knïzarin. Volgens de „Telegr." zou de ge wezen Duitsche keizerin vanochtend 7 uur te Zevonaar verwacht worden. Dn Kroosprita op Wiarlngen. Men schryft ons van Wieringen Omtrent het verblyf van den ex- Kroonprins van Duitschland diene 't volgendeDe barbier van de prins iseen Belgisch deserteur en zyn waschvrouw een Belgische mada me beiden hier woonachtig. Twee, zou men zeggen, groote byzonder heden. De barbier is een gemoedelijke kerel, en de waschvrouw een goede vrouw. Toen de prins vernam dat hy door een Belg geschoren zou worden, was hy eerst toch wel wat zenuwachtig. De prins heeft zich zyn snor ook laten afscheren, zoodat hy een glad gezicht heeft. Ook't gevolg van den Piias wordt doordien barbier geschoren. De prins gevoelt zich overigens op 't eiland goed, thuis en maakt nog al eens een wandeling naar de zeekant. Vandaag vernamen wy, had de prins een paar'klompen gekocht in een winkel om er mee op de soms vuile wegen te loopen. Dit zyn zeker allen wel zeldzaamheden(?) „De Toekom*4". Naar het „Vad." verneemt, zal de „Toekomst" ophouden te verschijnen, Het perceel, waarin de bureaux ge vestigd waren, staat te huur. Brltxche Marinasehspan ta IJmuiden. Te IJmuiden liggen thans zes Britsche mijnenvegers, welke door het moederschip „Curlew" van de noodige leeftocht worden voorzien. De schepen zullen, naar we ver nemen, weer zee kiezen als de mist opgetrokken is teneinde met het opruimen der mynen in de Noordzee voort te gaan. De zes Britsche mijnenvegers, welke dezer dagen te IJmuiden binnenliepen om proviand over te nemen van.den aloaar liggenden Britachen kruiser Curlew, zyn gisteren opnieuw naar de Noordzee vertrokken om met 1 et opruimen der mijnen voort te gaa.,. Een aanvaring. Men meldt uit IJmuiden dat de Britsche mijnenveger „Redoubt" Dinsdagavond by een dikken mist, buitengaats den botter „Nico en Leendert" uit Katwijk overstoomd heeft. De schipper Jacob van Duijn en de twee andere opvarenden wer den gered. KanlsklIJk besoek aan Rotterdam. Gisteren heeft Rotterdam II.M. de Koningin, vergezeld van Prins Hen drik en Prinses Juliana, een geest driftige ontvangst bereid. De Konin gin-Moeder was des middags reeds aangekomen. By de, aankomst werd de konink lijke familie door den burgemeester ontvangen, waarna men naar het stadhuis reed, langs den geheelen weg door duizenden toegejuicht. In tegenwoordigheid van den ge meenteraad werd H.M. in de Raads zaal door den burgemeester toege sproken. Van af het balkon van het stadhuis aanschouwde H.M. vervolgens de hulde-betooging der burgerij, bestaan de uit een optocht, waaraan niet minder dan 300 vereenigingen, te zamen 20.000 personen, deelnamen. Na afloop hiervan werd weder naar het station gereden. Op den terug weg werd H. M. op de Vischmarkt, door de oudste der vischvrouwen, een 86-jarige, een bouquet rozen aangeboden. De Buruarwiehtan. Zeer binnenkorrt is te verwachten eon circulaire van den Minister van BinnenlandscheZaken, m overleg met diens ambtgenoot van Oorlog, tot de burgemeesters van de grootere ge meenten, waarbij deze worden aan gespoord vooraanstaande ingezetenen hunner gemeente op te wekken het initiatief te nemen tot vorming van burgerwachten, die in moeilijke tyden de taak der politiie kunnen verlichten. O - moderniseering van on» leger Naar wij vernemen heeft de Mi nister van Oorlog aan zijn departe ment een onderhoud gehad met den kolonel der infanterie G. C. A. Fabius. De bedoeling is zich de medewerking van dien hoofdofficier te verzekeren by het ontwerpen der voorgenomen hervorming van bet leger in modernen zin. Welke de positie van den kolonel zal worden, maakt nog een punt van nadere overweging uit. Ds broodkaarten. Naar „de Telegraaf" verneemt, moet het in 't voornemen iiggen, om voor de broodkaarten der 21e periode, dus de 81e, 82e, 83e en 84e week, weer het oude model te kiezen. Elke kaart zou alsdan weer»- 2800 gram bevatten en op iederen bon zou het daarop vermelde aantal grammen in brood verkrygbaar zyn, en niet, zoo als thans, de dubbele hoeveelheid brood. 34 000 paardan voor do diatrlbutlo Uit Leeuwarden wordt aan de Telegraaf gemeld, dat 34.000 paarden zullen worden geslacht, waarna het vleesch zal worden gedistribueerd. Erfopvolging on Legitiem» Portie. Een wetsontwerp-Treub c. s., dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, is getiteld Wijziging en aanvulling van de bepalingen van het Burgeriyk Wetboek omtrent de erfopvolging en de legitieme portie. Met is ingediend door de heeren Treub, De Buisonjé, De Groot, Ter- Hall, Abr. Staalman en Wijk f20 000 gereld. Te Amsterdam is van een juffrouw die even te voren een bankinstelling had bezocht, vermoedelijk op den Dam, uit haar tasch een portefeuille ontrold, inhoudende een bedrag van f20.000. Bovendien bevond zich in de portefeuille een rentebewijs groot f500 en een obligatie eener spoor- wegmaatschappy. UIT 00ST-IN0IË. ©e Indische regeering kondigdein den Volksraad belangrijke hervormin gen aan en besloot tot uitzetting van Sneevliet, omdat hij voortgaat sol daten en matrozen op te hitsen. De muiterij op da „Koningin Rsgontns". De zeekrijgsraad te Soerabaja heeft de zaak der schepelingen van de „Koningin Regentes", een tachtigtal, die zich schuldig gemaakt hebben aan muiterij e.d. berecht. Naar dc Java Bode verneemt, zullen degenen, die deswege gestraft zullen worden (en men meent dat er geen zijn straf ontloopen zal) hun straf moeten ondergaan op het eiland Onrust. Feitelijk behoorden de menschen opgesloten te worden in de militaire gevangenis te Tjimahi, maar daar tegen moet zich het legerbestuur verzetten, omdat bij een vorige ge legenheid eenige marine-schepelingen, die in Tjimahi hun straf ondergingen, een zeer slechten invloed op hun medegevangenen bleken uit te oefenen, in die mate, dat de krygstucht er sterk tDder leed. "Aangezien verwacht wordt, dat de op te leggen straffen zullen varieeren tusschen een en anderhalf jaar, wil men niet de kans loopen, dat zich opnieuw slechte invloeden en dan voor zoo langen tyd zullen doen gelden op de soldaten, die te Tjimahi hun straf endergaan. De Wapenstilstand. Een protest. De Duitschers protesteerden by generaal Nunent tegen de volslagen stopzetting van alle verkeer tusschen EIzas-Lotharingen en het overige Duitschland, welke toestand zich sedert drie dagen ook heeft uitge breid! tysschen het bezette gebied op den linker Rynoever on bet ove rige Duitschland. Da bezatting door da geallieerden. Havas meldt, dat Keulen zal wor den bezet door de En gelachen, Co- blenz door de Amerikanen, de Paltz, Trier en Mainz door de Franschen. Da geallieerden en d« voeding der misdemljken. Parijs, 27 Nov. Hoover de Ame- rikaansche minister voor de levens middelenvoorziening, is onmiddelyk by zyn aankomst te Parijs in ver binding getreden met de vertegen woordigers der geallieerden van het zelfde departement. Hy heeft voor gesteld dat een commissie der ge allieerden zich te Brussel zal ver eenigen om de verzoeken van Duitsch land te onderzoeken en te beslissen in hoever daaraan zal worden tege moet gekomen. De beschikbare levensmiddelen zullen om te beginnen onder de geallieerden, vervolgens onder de neutralen en ten slotte onder de vyandelijke landen worden verdeeld. Witton's reis naar Turopa. Washington, 26 Nov. Wilson stelt zich voor in verband met de opening der vredesconferentie en de voorbe reidende besprekingen circa één maand in Eurepa te blijven. Een bepaalde termijn is niet vast gesteld, maar op goed gezag wordt Medegedeeld, dat de president van plan is binnen zes weken na zyn vertrek weer naar Amerika terug te keeren. Yelgens de bladen vertrekt Wilson 3 December. Da duikboot en den oorlog. Londen, 27 November. Uit gezag hebbende bron verneemt de Times, dat de Amerikaausche delegatie ter vredesconferentie zal aandringen op volkomen uitschakeling door een internatienaalrechtelijke bepaling, van de duikboot als vernieler van koop vaardijschepen. BUITENLAND. Do toaatind In Duitvchlsnd, Het „Berliaer Tageblatt" zegt, de verschillende stakingen in Opper- Silezië en het Ruhr-bekken bespre kend Deze stakingen zijn misschien nog niet zoo gevaarlijk als de economi-*1 sche, vooral van de Berlyners, die in hun overmoed slechts een voor wendsel voor een staking hebben gezocht. Het blad wyst er op, dat de arbei ders de secialtsatie der bedrij ven dooi de regeering niet willen afwachten en zegt dan verder: Zonder een eigenmachtig ingrijpen is de toestand al ernstig genoeg, zooals blykt uit het volgende berieht in het „Berl. Tagebl." „Voor milli- oenen staat de werkloosheid voer de deur. De Duitsche ijzerindustrie is, zooals men weet, aangewezen op de levering uit de ijzermynen in EIzas- Lotharingen en Opper-Silezië. Deze beide gebieden kunnen op het oogen- blik niets leveren en van leveringen uit Zweden of Spanje is ook geen sprake, omdat de vijandelyke blok kade nog voortduurt. Er zullen der halve binnen zeer kerten tijd, volgens de berekening ongeveer tegen het midden van December, millioenen arbeiders en geëmployeerden aonder werk zyn, want het is natuuriyk onmogelijk een voorloopige regeling, waarbjj de industrie de arbeiders verder werk geven en betalen moest, ep den duur to handhaven, omdat dit zou leiden tot den ondergang der industrie. Be staatssecretaris van het depar tement Yan demobilisatie heeft tot een medewerker van de „Vorwarts" gezegd: „Het.schjjnt, dat de meeste onzer zich niet voldoende rekenschap geven van den ontzettend ernstigen toestand van onze economische posi tie. Wy wandelen langs afgronden, die ons dagelijks dreigen te verzwel gen en alleen het grootste plichts- bewustzyn, de sterkste inspanning en yzeren discipline by allen kunnen het volk redden. Gelukt het ons. niet aan het geheele volk voeding, licht, warmte, onderdak en kleeding te verzekeren en het, ondanks de ontzaglyk moeilijke toestanden, over al te voorzien van al wat het drin gend noodig heeft om te leven, dan zyn wy verloren. Dan hebben wij eerst honger, anarchie, burgeroorlog, ineenstorting van het rijk en daarna inval van meedoogenlooze vy'anden te wachten. Ieder moet werken, anders gaan wij ten gronde. In den laatsten tyd is de productie op verschillende plaatsen gedaald, dat is by de vreese- lijke gebeurtennissen begrijpelijk, maar dat mogen wy ons verder niet permitteeren. Ieder moet zyn plicht doen. Ook moeten stakingen verme den worden. Een staking kan direct tot een catastrophe leiden." Het is de vraag of deze ernstige opwekking bij de huidige stemming der Berlynsche arbeiders eenig effect zal hebben. Polaren tegen het buiteelandsoh belald van het rijk. Munchen, 26 November. Het mini sterie van buitenlandsche zaken heeft gisteravond het volgende telegram aan den Beierschen gezant te Berlijn gezonden voor 't ministerie 4van bui tenlandsche zaken daar De jongste pogingen om de oude methode van het departement van buitenlandsche zaken weder toe te passen en voor het Duitsche volk opnieuw de waarheid te verdonkere manen nopen het ministerie van buitenlandsche zaken van den volks- staat Beieren van elke aanraking met de tegenwoordige leiders van het de partement van buitenlandsche zaken af te zien. w. g. Kurt Eisner. Het ministerie van buitenlandsohe zaken te Berlijn heeft tegen de open baarmaking der Beiersche regeering over de voorgeschiedenis van den oorlog geprotesteerd. Spanja„ Londen, 26 November. De „Morning Post" meldt uit Madrid: Ofschoon in geheel Spanje een zekere onrust blijft heerschen en Lerroux doorgaat met het aankondigen van de uitroeping der republiek, hebben de republikein- sche partijen in de afgeloopen week het prestige verloren. De conserva tieve partyen kwamen overeen om de regeering te steunen bij het hand haven der orde. ©e publieke opinie en het leger verklaren zich ten sterk ste tegen de bolsjewisten, op wier activiteit de republikeinen thans vertrouwen. Parahing, csndidaat voar het presidentschap. Columbus (Ohio), 25 November. In Ohio is de campagne formeel geopend veor de verkiezing van generaal Penshing tot president der Vereenigde Staten in 1920, tesamen met stich ting van een „Pershing-republikein- schen-bond." Da virllezsn der Eegsltcha vloot. Londen, 27 Nov. De admiraliteit geeft de volgende Inlichtingen over de verliezen van de vloot van het begin van den oorlog tot 11 Nov. 191g. (Bij de verliezen zijn ook begrepen die van het vliegkorps der vloot tot 80 Juni 1918, toen het koninklijke vliegkorps werd ingesteld.) Officierengesneuveld en aan wonden of andere oorzaken overladen 2466, gewond 805, vermist, geïnter neerd en krygsgevangenen 222, ge zamenlijk dus 3508. Manschappengesneuveld enz. 30898, gewond 4372, vermist enz 955, gezameniyk dus 36258. Totaal generaal 39766. Bovendien hebben 14661 officieren en manschappen van hulpkruisers, hulpschepen, koopvaarders enz. bij de uitoefening van hun gewono bezigheden het leven verloren, ten gevolge van vijandelijke actie; 3295 zijn gevangen genomen en vertoeven als krygsgevangenen in vijandelyke landen. Da grootste brievenmail. De grootste brievenmail uit dé Ver. Staten voor de Amerikaansche treepen in Frankryk is verzonden met het Fransche stoomschip „Ro- chambeau". Dik vaartuig vervoert niet minder dan 54,000,000 brieven. nieuwe uitgaven. De Bedryfurrijheid van Assuran tie, Handel, Scheepvaart ea Indu strie, beschouwd in verband o.a. met de Rapporten der Staatscommissie voor de Monopoliseering van het Brand verzekeringsbedrijf, alsmede in verband met de Kamerdebatten en de houding van „De Telegraaf" doer A. F. Breedenbeek, Brand- assurantie-technicus. Intern. Uitg. Venn. „Messis", agent H. L. J. Kuypers, Sloterdijk by Amsterdam. Nuaan de uitgave „Staatsmonopolie der Brandverzekering in Nederland" van denzelfden auteur een gunstig onthaal bereid is en bijna de geheele Nederlandsche pers deze uitgave gunstig beoordeeld heeft, verheugt het schr., naar hy in zyn voorwoord zegt, dat hy in een tweetal pas ver schenen voorloopige rapporten- dei- Staatscommissie bewyzen te over kan vinden op den goeden weg te zyn. In deze brochure houdt schr. zich meer in 't bizonder bezig met de kwestie der bedrijfsvrijheid, ter aan vulling van hetgeen in zyn vroegere brochure hierover is betoogd en vooral ter weerlegging van enkele bladen, die het staatssocialistisch gevaar niet genoegzaam inzagen. Tevens stelt de schr. hier in het licht de z.i. al te groote partydigheid van het dagblad „De Telegraaf' by zyne beoordeelingen van de verschillende brochures, die van den kant der belanghebbenden in het assurantievak verschenen zyn. Berichten ontvangen tijdens het afdrukken van dit blad. Zevenaar, 28 Nov. De ex-keizerin van Duitschland is hedenmorgen te 7.15 alhier aangekomen. De trein bestond uit 1 slaapwagen, 2 perso nenwagens en 1 bagagewagen. Op het perron waren eenige auto riteiten aanwezig. De ex-keizerin vertoonde zich niet. De trein vertrok om 7.22 naar Maam, waar de ex- keizerin per auto naar Amerongen gaat. Amsterdam, 28 Nov. Naar wy ver nemen hebben zich voor het stoom schip „Prins der Nederlanden", dat 28 Dec. rechtstreeks naar Oost In die vertrek», 5Q0U passagiers aangemeld. Er is maar plaats voor ongeveer 300. In de navolgende 13 Depóts ia on» blad geregeld verkrijgbaar: Wed. H. v. d. WAL-Smidt, West, gracht 89. BOMHOFF, Koningdwarsstraat 16, J. BROUWER, Schagenstraat 9. J. DE WIT, Vyzeistraat 28. J. DE GOEIJ, Jonkerstraat 43. R. JONGKEES, Paardenstraat 24. J. KIKKERT, Cornelis Ditostraat 34. BRES—Otto, Spoorgracht 86. Wed. C. RAN, Basstraat 38. LA FONTIJNE, Oostslootstraat 20. LJ. STOLL, Molenstraat 172. MINNEBO, Vischstraat 36. TUSSEN, Polderweg 36. By de Boekhandelaren: N.V. Boekhandel v/h. A. J. MAAS, Kanaalweg. P. SPRUIT, Molenplein. J. C. DUINKER, Spoorstraat. H. J. P. EGNER, Keizerstraat.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2