COURANT 0l Ha. 6021 DONDERDAG 5 DECEMBER 1818 46b JAARGANG Vtfee 7000 mtmMmtaprij»; In de ated f 1.10, per ptmt f 1.35, Belton In^f f 2.35. Loam ex. 3 oent regel 15 cent. Os wapenstilstand. Parijs, 3 Dec. Officieel Amerikaanach bericht. Het derde leger heeft zijn opmarsch in Duitschland voortgezet en heeft de linie Krewinkel-Metterlch- Rie wenich-Morscheid- Hir achfelderhef bereikt en de stad Trier bezet. Berlijn, 3 Dec. De avondbladen melden, dat Foeh het verkeer over de grens tusschen Elzas-Lotharingen en aangrenzende landen heeft ge stremd met inbegrip van het gebied om Saarbruecken en Saarlouis. Daar mee wordt een groot stuk der Pruisische Rijnprovincie klakkeloos aan Elzas-Lotha- ringen gehecht. De „Voss. Ztg." merkt dienaan gaande op: de grenssluiting is in lijnrechten strijd met de duidelijke - voorwaarden van den wapenstilstand, volgens welke Elzas-Lotharingen als bestanddeel van Duitschland wordt erkend. De maatregel heeft onover zienbare gevolgen. Het verkeer naar Duitschland is afgesnoerd, met name kunnen geen steenkolen meer uit het Saargebied naar Duitschland en worden vervoerd. Post en telegraaf- verkeer wordt belemmerd. Men kan dien enkel als voorbode van de door de Franschen beoogde inlijving op vatten. De Duitsche wapenstilstands commissie heeft aanstonds met klem geprotesteerd. Da ovariava van da Dultscha vloot. Admiraal Beatty heeft aan boord van den kruiser „Lton" een toespraak, gehouden tot deputaties van het eerste kruisers-eskader vóór het ver trek ter eseorteering van de Buitache slagschepen, waarin hij zijn meening zeide over de overgave van de Duit sche marine. Ik heb altijd verklaard, zeide hij o.a., dat de slagvloot moest uitvaren en de greote vloot moest ontmoeten ik was geen valsche profeet: zij zijn uitgevaren en nu zijn ze binnen (luid gelach), hebben ze in den zak (gelach). Admiraal Beatty vond het gruwelijk gezicht, die groote slag schepen als een kudde schapen eeu lichten Engelschen kruiser te zien volgen. Hy achtte echter het vernederend einde van de Duitsche vloot een behoorlijk slot voor een vijand, die zoozeer geteond heeft alle ridderlijkheid te missen. De canferentie te Londen. Londen, 3 Dec. De volgende offici eels mededeeling werd hedenavond bekend gemaakt De conferenties tusschen de regee ringen van Frankrijk, Italië en Groot- Brittanniö, welke onder voorsitter- schap van Lloyd George gedurende de twee laatste dagen zijn gehouden, werden hedenavond beëindigd. Aan wezig waren de eerste ministers van Frankrijk, Italiö en Engeland. Ba_l- four, Sonnino, Foch, en de chef van den imperialen gener&len staf. Ook werden vergaderingen gehou den tusschen de geallieerde vertegen woordigers en het imperiale oorlega- kabinet, waarbij de eerste ministers van Canada, Australië, Nieuw Zeeland, als ook generaal Smuts, en andere Engelsche en Dominion ministers aanwezig waren. Kolonel House (Amerika) was door ziekte verhinderd aan deze cenferentie deel te nemen. Terwijl het stilzwijgen moet wor den bewaard betreffende de conferen ties van de geallieerde vertegenwoor digers wegens het feit, dat door de ziekte van kolonel House Amerika niet vertegenwoordigd was, ataat het vaat dat men tot volkomen overeen stemming is gekomen en instemt met de politiek door Lloyd George en de rechterlijke ambtenaren van de kroon openlijk voorgestaan, betref fende het standpunt, om Duitschland zoo ver als maar eenigszins mogelijk is te doen boeten voor zijn misdaden tegenover de menscheid en waarbij geëischt wordt, dat diegenen|die,[hetzij hoog of laag geplaatst zyn, verant woordelijk zijn, voor het gerecht zul len worden gebracht en voor zoover mogelijk gestraft. De Londensche conferentie zal on getwijfeld van verreikonden invloed zijn op de vredesconferentie. Woensdagavond zqn Foch, Clemen- ceau, Orlando en Sonio weder uit Londen vertrokken. Londen, 4 Dec. De Times meldt, dat de conferentie der geallieerden beraadslaagd heeft over den duur van den wapenstilstand die vermoede- l(jk verlengd zal worden. Parijs zal het tooneel van de alge- gemeene vredesconferentie zijn, die waarschijnlijk einde Januari bjjeen zal komen. Redt van President Vilten. President Wilson heeft, alvorens zijn reis naar Europa aau te vangen ter deelneming aan de vredeseongres- sen, een boodschap gericht aan het Congres, ^aaraan wij het volgende ontleenen De president wees op de buitenge wone prestatie van de Amerikaansche natie om op een dergelijke sthaal in het groot troepen met hun aanhang door zoo'n gevaarlijk gebied te ver voeren. De ruggesteun bestond daarin, dat de industrie en productie van dit land op een meer volmaakte en volgens een nog doeltreffender stelsel dan ;een der andere groete mogend heden kon doen, was georganiseerd. Hy bracht hulde aan de officieren en mannen, die aldus hun plicht deden. Maar ook zij, die thuis bleven, deden hun plicht, in fabrieken, op hoeven, in mijnen, overal waamaterialen voor de industrie verkregen werden of bewerkt. Ook aan de vrouwen bracht de president hulde, aan het vernuft, waarmede ze hare laak op vatten en vervulde*, haar organisa torische bekwaamheden, haar samen werking en dia. 'pline, en de grondig heid waarmee ze alles ondernamen. Be minste hulde, die wij haar kunnen brengen, is haar tot gelijke te maken van de mannen,wat de politieke rechten betreft. Deze groote dagen van een voltooide daad zouden droevig bederven worden, indien wij deze daad van rechtvaardigheid nalieten. Over den toestand van het oógenblik sprekend, zeide de president: Wtj zullen in dezen vrede orde en organisatie brengen, niet alleen voor ons zeiven, maar ook voor de andere volken der wereld, voorzooverre z(j zeiven ons zullen toestaan, hun van dienst te zijn. Wy streven naar inter nationale rechtvaardigheid, niet alleen naar onze eigen beveiliging. Voor zooverre onze binnenlandsche zaken betreft, is het vraagstuk van onzen terugkeer tot den vrede een vraagstuk van economisch en indus trieel herstel. Dit vraagstuk is voor ons minder ernstig dan het wel eens zou kunnen biyken te zyn voor de naties, die de ontwrichting en de verliezen, door den oorlog veroor zaakt, langer verduurd hebben dan wy. Bovendien wacht ons volk niet af, bestuurd en voorgegaan te worden. Het kent z(jn werk, weet hoe het onder elke omstandigheid moet han delen en heeft zelfvertrouwen. Elke leiband, die wy het zouden wille* aanleggen, zou Bpoedig aanleiding geve* tot hopelooze verwarring, om dat het' zich er niet aan zoude storen en zyn eigen weg zoude gaan. Al wat wy kunnen doen als zyn wetgevende en uitvoerende dienaren, is het uitwerken van overgangs maatregelen. Zoolang de oorlog voortduurde, hebben wy tal van lichamen ge schapen om de industrieën van 't land'te leiden, om, in 't kort, elk stuk materiaal en alle energie van het te* oorlog getogen land in gemeenschappeiyk belang aan te wenden en ons tot één werktuig te maken ter volbrenging van de groote Maar op het oogenblik, dat de wapenstilstand gesloten was, legden wy het harnas af. Grondstoffen, welke de regeering had vastgehouden uit vrees, dat er niet genoeg zou zijn voor de oorlogsindustrieën, zyn weder in omloop gebracht. Groote fabrieken, welker geheole omzet dooi de regeoring was overgenomen, kunnen het werk, dat z(j voor den oorleg verrichtten, hervatten, 't Is aiet mogelijk geweest zoo spoedig de contröle over de levensmiddelen en de scheepsrulmte te laten varen, omdat de wereld nog gevoed moet worden. Het is verrassend hoe snel de terugkeer naar het leven op voet van vrede in de drie weken sinds het beëindigen van den stryd heeft »laats gehad. Die terugkeer zou niet beter geleid kunnen worden dan hy ziehzelven leidt. De Amerikaansche zakenman wordt gekenmerkt door een snel initiatief. De gewene en normale loop van het particuliere initiatief zal echter niet onmiddeliyk werk kunnen .ver schaffen aan al de mannen van onze terugkeerende legers. Het is van belang, dat de openbare werken spoedig hervat worden, opdat arbeidsplannen voor ongeschoolde krachten kunnen worden opgemaakt, eooals by de ontginning of woeste gronden en onze natuurlijke hulp bronnen. In 't bijzonder vestig ik uw aan- op de door den minister van Binnen landsche Daken ontworpen plannen betreffende de uitbuiting der on vruchtbare moerassen en gronden, waar hout kan geteeld en gehakt worden, indien de staten bereid zyn ongeveer 300.000.000 acres voor be bouwing af te staan. Is 't my niet veroorloofd een by- zonder woord te wyden aan de nooden van België en Noord-Frankrijk? Nog jaren lang zal geen bedrag aan geld, by wjjze van schadevergoeding, in slaat zyn deze volken te behoeden voor de hopelooze verliezen, welke zy geleden hebben. Zy moeten niet blootgesteld wor den aan de kansen van den scherpen wedyver om grondstoffen en indust- rieele faciliteite*, welke thans gaat heérsche*. Ik hoop dus, dat het Con gres niet ongeneigd zal zijn, zoo noodig, aan de regeering het recht te schenken voorkeur van ex port en aanvoer te verleenen aan die volken, die zeo gelukkig zyn ge weest mee te werken aan de bevrij ding van de Duitsche terreur en het niet alleen te laten in hun worsteling op een meedeogenlooze concurrentie- markt. De druk der belastingen moet zoo veel mogelyk van het zakenleven worden afgewend als een gezond financieel stelsel veroorlooft en hun, die de groote industrlën leidea, moet verteld worden wat de regeering in de eerstvolgende jaren van hen ver wacht. Hieromtrent mag geen on zekerheid biyven bestaanalvorens deze onzekerheid verdwenen is, be hoeft men niet van een succesvolle hervatting der zaken te spreken. Indien de oorlog had voortgeduurd, dan zou het noodig geweest zyn minstens 8 billioen door middel van belaatlngen over 1918 te heffenmaar de oerlog is geëindigd en het bedrag kan tot zes billioen verminderd wor den. Het is nog noodig onze stryd- kraehten aan gene zyde van de zee te handhaven. Een groot deel ervan moet tijdens de bezettinga- periode in Europa blijvende rest zal naar huis gebracht en in de eerstvolgeide maanden gedemobili seerd worde*. Ik houd my er van overtuigd, dat het Congres het vlootprogram, dat reeds voor den oorlog was opgemaakt, zal uitvoeren. De president besprak vervolgens zijne Europeasche reis, die noodig was om de voornaamste punten van het vredescongres met de geallieerden te bespreken. Evenals de centralen hebben ook zij de basis van den door den president omschreven vrede aan vaard. Ik zal, aldus zeide de president, in nauw contact met u zyn en gy zult alles weten wat ik doe. Ik ben diep doordrongen van de verantwoor delijke positie als dienaar des lande, aldus eindigde de president. Een speciale telegraaf kabel blijft voor den president beschikbaar. Een telegram uit Brest geeft nu als zeker, dat Wilson in den middag van den 12den Dec. daar voet aan wal zal zetten. Hem zal militair# eer bewezen worden. Pichon, Leygues en Tardieu zullen hem uit naam der regeering ontvangen. Den volgenden ochtend komt de trein met den pre sident te Parijs. Men weet, dat een groot, niet offi cieel gevolg Wilson naar Europa ver gezelt. De Origaba is al naar Brest vertrokken met 500 Amerikaansche journalisten,benevensfllm fotografen. Allen gaan naar Versailles. Ds schade la België. Een draadloos bericht uit Frankrijk behelst, dat blykens een eerste onder zoek der centrale n|jverheidtcommis- sie van België de schade, door de krijgsverrichtingen alsmede het weg voeren van gereedschap, machines en grondstoffen aan de Belgische indu strie berokkend, op 6,560,000,000 frank wordt geschat. BUITENLAND. Daitsehland. Oproerigs teoaeelen. Men meldt van de grens: Dezer dagen meldden we het ver branden der roode vlaggen in de stad Hamrn (Westf.) doer van het front terugkeerende troepen, welke daad met greote instemming der bevolking voltrokken werd. Thans echter hebben duizenden mynwerkers uit heel den omtrek te Hamm een reusachtige be tooging gehouden en op alle andere epenbare gebouwen opnieuw de roode vlag geheschen. De bevolking zag alles ïydelijk maar met weerzin aan. De arsolraad, die zijn taak weer heeft opgevat, wijst er thans de bevolking op, dat elk „vergrijp" tegen de roode vlag ten strengste gestraft zal wor den. Te Wanne (Westf.) bereikte een van het front terugkeerend garde bataljon het station, waar de wacht van den a. en s. raad op post stond. Een gardist velde een der wacht hebbende soldaten neer, waarop een scherp gevecht met machinegeweren en andere wapenen ontstond. Aan weerszijden vielen etteiyke slacht offers, doch de gardisten bleven mees ter van het terrein. Zy bestormden het ambtsgebouw, waar de a. en s. raad vergaderde, en joeg hen uiteen. De roode vlaggen werden verbrand. Etfrst nadat de gardisten waren ver der getrokken, keerde de a. en s. raad terug. Hy spoort nu in een pro clamatie de bevolking tot kalmte aan. De roode vlaggen wapperen weer-boven Wanne. Ministercrisis in Spanje. Madrid, 3 Dec. Do regeering heeft haar ontslag ingediend. De keniag heeft Romanones ten paleize ont boden. Naar gezegd wordt is de crisis het gevolg van meeaingsverschillen •ver de Cataleaische quaestie. Aanvaring. Londen, 2 Dec. De „Orduna" van de Cunard-lijn, van New York naar Liverpool onderweg, is aan de Z. kust van Ierland in aanvaring gekomen met de olie-tankstoomboot Konakry Zeven man van de „Kenakry "kwamen om, de „Orduna" werd slechts licht beschadigd. BMHiENLAJM). Ds ex-keizer. Reuter seint uit Londen Naar wy veraemen, is uit de be sprekingen ter conferentie te Londen pblekea, dat or eenstemmigheid jestaat over de quaestie, dat van Nederland de uitlevering van den ex-keizer en de* kroonprins moet worden geëischt in verband met |de schendingen van het volkenrecht gedurende den oorlog. Reuter seint uit Londen De geallieerde conferentie te Lon den besprekende schrijft de „Times" De formeele bekendmaking van het besluit, om aan Nederlaad de uitle vering van den keizer te verzoeken, zal aan de bevolkingen van alle ge allieerde landen de grootste voldoening schenken. Uit den datum van 's kei zers afstand blf kt, dat hij nog opper bevelhebber en keizer was, toen hij naar Nederlaad ging en dat de Ne- derlandsche zienswijze, als zou hij in hoedanigheid van particulier per soon over de grens zyn gekomen, onjuist is. De redenen, die geleid hebben tot bet teekenen van den troonsafstand acht het blad vooreerst deze, dat de tegenwoordige Duitsche regeering nog een waarborg, zy het ook een geringe, wenschte te hebben tegen een contra revolutie der militaire party, en ten tweede, dat de keizer waarschyniyk dacht, daardoor meer beveiligd te zijn tegen uitlevering. De Times meldt, dat ten aanzien van den gewezen keizer geen stappen gedaan zullen worden, voor over de zaak met de Amerikaansche regeering overleg ia gehouden. Ingezonden rnededeollng. Horman Nypels, Telef. Intero. 140, Spoorstraat 41, Heeren Ondergoederen, half- en heel vol. OvafhamStn. - Handschoenen Billijke) prljzon. Onbeuschs stemming. Men meldt van de Zuidergrens aan het Hbl. Nederlanders die hunne families in deBelgischegTSfasgemeentengaan bezoeken, wordeD daar door Belgische civiele en militaire autoriteiten zeer onheusch bejegend. Het regent scheldwoorden, soms volgen ook be dreigingen. De woede onzer zuider buren schynt voort te spruiten uit de meening, dat wij Duitschland steeds naar de oogen hebben gezien ea dit land ten nadeele van België en de Entente voortdurend ter wille zijn geweest. Onbepaald Klein Verlof. De minister van marine heeft be paald-dat aan dienstplichtigen, be- hoorende tot de zeemilitie, welke met onbepaald (klein) verlof zijn of wor den gezonden, zal worden vergund een deel van hun uitrusting ten eigen behoeve te gebruiken. Welk deel dit zal zy'n, zal hun nader worden bekend gemaakt. Da broodkaart. De broodkaart van het 78e tydvak is geldig van 5 tot en met 13 Dec BuitanfOWBon Mirinekreilet. Een ontwerp is ingediend tot ver hooging van het Yle Hoofdstuk der gtaatsbegrooting voor 1918 (buiten gewoon krediet) met f 10,893,000, om de verdere uitgaven verbonden ge weest aan het buitengewoon onder de wapenen houden van de dienst plichtigen der zeemilitie en van alle verdere maatregelen, verband hou dende met de buitengewone omstan digheden, die tot dat onder de wapens houden hebben geleid, gedurende het tweede half jaar 1918 te bunnen bestryden. In overleg met het Departement in Koloniën werden een aantal zeevliegtuigen met motoren besteld, ten behoeve van de zeemacht in Nederlandsch-Indië. Yan het hiervoor benoodigde bedrag van f 750,000 komt f 375,000 ten laste van de Indische middelen. Vcor onderhoud en herstelling van vliegtuigmaterieel zal f 500,000 noodig zijn. De aankoop en inrichting van mijnenvegers vraagt, een som van f 1,050,000. In aansluiting aan de regeerings- mededeelingen betreffende de uitzen ding van het convooi, wordt bij dit wetsontwerp de beschikking gevraagd over de fondsen tot bestrijding van de daaruit voortvloeiende uitgaven en wel, voor den huur der „Tabanan" en „Bengkalis" f918,500, voor extra verstrekkingen f 160,000, ko3ten van verzekering f 988,500, verstrekking en aanschaffing va* steenkolen voor de uitreis en gedeeltelijke thuisreis f 670,000, totaal dus f 2,737,000. Ter vervanging van de „Frans Naerebeut" wordt voor de bouwkosten en uitrusting van steömloodstrans- portvaartuig in eersten termijn f 170,000 aangevraagd. Da nisowa wagenfabriek ta Üostinchem. In aansluiting met het bericht inzake de op te richten fabriek van spoorwegwagons in gewapend beton, meldt het Hbl. nog het vol gende In den nazomer van dit jaar kwam de civiel-ingenieur H. Sebbelee op 't idee goederenwagens van gewapend beton te fabriceeren, in de eerste plaats om aan 't wagengebrek der G. S. M. tegemoet te komen, 'in de tweede plaats omdat hij een groot en langdurig wagengebrek op alle spoor- en tramwegen in Europa ver wachtte, als gevolg Yan den oorlog. In de werkplaats der G. S. M. (waar van de heer S. directeur is) bouwde hij een betoa-goederenwagen voor 6 ton draagvermogen, zoodanig dat alleen de vrielstellen en 't truc en veerwerk van ijzer waren, terwijl onderbalken, met vloer en bovenbak geheel uit één stuk gewapend beton werd gegoten. Het resultaat was verrassend en de praktijk met den betonwagen opgedaan, door die gedurende weken en vaak overbelast, in den gewonen goederen- en personendienst te laten loopen, overtreft alle verwachtingen, len tweede wagen is de voltooiing genaderd en bezit reeds vele voor- deelen boven het eerste exemplaar. Tevens is het gelukt een constructie te ontwerpen, waardoor het mogelijk bfijkt het gewicht der betonwagen gelyk aan die van de ijzeren idem, en vrijzeker zelfs daar beneden te doen zyn. De groote stijfheid, de eenvoudige werk wyze van constructie, de totale afwezigheid van onder houdskosten, en de aanmerkelijk lagere prtys, doen den uitvinder de stellige verwachting koesteren dat in de toekomst ijzeren wagens door de beton idem zullen worden ver drongen. Nu bij de beproevingen gebleken is dat 't gewapend beton niet alleen tegen schokken en stooten kan, doch ook trillingen behooriyk kan door staan, meent de heer S. dat ook nu 't maken van tramrijtulgen en D- rijtuigen der spoorwegen en nog andere doeleinden op het gebied van rollend materiaal, dit materiaal uit nemend nuttige diensten kan ver richten. Een N. V. tot het maken van rollend materiaal in gewapend beton is opgericht, en reeds deze week zal met den bouw van de fabriek te Doetinchem, Hamburgerbroek, wor den aangevangen, inet 't doel over i lj maand een flink kwantum wagens 1 af te leveren. Voor p&tenteering is doer den heer S. natuurlijk bereids zorg gedragen. Tot directeur der vennootschap is benoemd de beer Bilderdfik, thans ingenieur bij de S. S. Fonds uit dankbaarheid. In aansluiting aan de mededeeling, aangaande dé voorgenomen vorming van een groot Nationaal Comité, dat zich ten doel zoude stellen een fonds bijeen te brengen uit dankbaarheid, dat Nederland voor de verschrik kingen van een direct betrokken zijn in den wereldoorlog gespaard bleef, kunnen wij thans het volgende mededeelen In een op 2 Dec. ten Raadhuize te Amsterdam gehouden vergadering, waarbij vertegenwoordigers uit Rot terdam, 'sGravenhage en Utrecht aanwezig waren, werd besloten tot vorming van een comité als boven bedoeld. Samenwerking met reeds te 'sGravenhage en Utrecht gevormde commissies met ongeveer gelyk doel, werd gezocht en verkregen. In het te vormen algemeen Nederlandsch comité zullen vertegenwoordigers van allo gezinéten en uit alle deelender maatschappy worden uitgenoodigd zitting te nemen, naast vertegen woordigers van Provinciale Comités, welke Provinciale Comités, na nader overleg met het centraal comité ii> het leven kunnen worden geroepen, evenals dit reeds in Zuid-Holland en Utrecht geschiedde. Aan H. M. de Koningin, als het geëerbiedigd hoofd van den staat zal worden verzocht het doel te bestem men van het fonds, dat men zich voorstelt bijeen te brengen en waar aan den naam te schenken zoude z^n „Nationaal Yredesfonds". Op verzoek der aanwezigen heeft mr. G. Vissering, president éer Neder- landsche Bank zich bereid verklaard/ voorloopig als voorzitter de eerste leiding in banden te nemen. Het ligt verder in de bedoeling om behalve het groote comité een eere- comité te doen samenstellen. UIT OOST-INDIË. Men seint uit Seerabaia aai Rott. Crt. De Spaansche griep eischt dagelijks meer slachtoffers. In ée binnenlanden 3 sterfte verschrikkelijk, in ver schillende streken wordt de bevolking gedecimeerd. In Soerabaja zijn binnen veertien dagen 92 Europeanen ge storven en sterven in de laatste twee weken 100—125 inlanders dagelijks. Soldaten en mstroie» gearresteerd Batavia, 23 Nov. 17 Europeesche soldaten en 7 matrozen, die den 2Öen November te Soerabaja gedeserteerd waren, hebben den 22sten vergaderd en besloten, een soldatenraad te vor men met verstrekkende bedoelingen. Zij kwamen 's avonds te 7 uur bijeen en bemerkten te half negen, dat het geheele gebouw door politie en sol daten omringd was. Alle vergaderden werden gearresteerd. Daar zulk een beweging zeer strafbaar is, wordt een streng onderzoek ingesteld naar dedongene, die de beweging op touw heeft gezet. Een versteends iohtyosaurus. Uit Buitenzorg werd aan de „Java Bode" gemold, dat doer den heer Veneina, civiel-gezaghebber op Timor, een fossiel is ge vonden, een versteende ichtyoaaurus, een visah-hagedis, van niet minder dan 25 M. lengte. GEMENGD NIEUWS. Dank aas do Nederlaedsehe oorlogsmatars. Mevrouw Em. Hullebroeck, dio voor ruim 9000 Vlaamsche jongens in Nederland een oorlogsmeter heeft gevonden deelt mede, dat „onze IJzer- jongens" hun familieleden hebben teruggezien, zoodat het werk der meters als afgeloopen kan worden beschouwd en zy hartelijk bedankt worden. Zy zegt ten slotte: Ik zal, wat mij betreft, steeds met groote en dankbare waardeering ge denken al de symphatie, al het mede- voelen, al de offervaardigheid van mijn duizenden medewerksters en naar Ylaanderen medenemen een blijde en liefdevolle herinnering aan m(jn stamzusters uit het vriendelijke gast vrije Noorden. Een bankgebouw verkooht. Het bankgebouw N. Doelenstraat 12—14 te Amsterdam, groot 488 Are, is in openbare veiling by opbod en afslag gekocht voor f805.500, dat is ius ruim f625 per M'. Een brutaal stukje. Maandagavond hebben twee perso nen, die voorgaven rechercheur van de politie te zijn, z.g. eeue huiszoe king gedaan bij een goudsmid aan den Haarlemmerdijk. Zij hebben een bedrag van f1300 en vier gouden ringen, met brillant bezet, medege nomen. Brandkast waggahaald. Tan de omstandigheid dat een bewoner van de Looséuinsche kade te 'sGravenhage gedurende slechts enkele uren uit huis afwexig was, hebben inbrekers gebruik gemaakt om een brandkast inhoudende een waarde van f 30.000 aan geld en effecten weg ie halen. De kast had een hoogte van 1 M. Van dit onge- loofelijk brutale stukje hebben de medebewenera van hel huis nietB bemerkt. Alleen meende achteraf een bovenbnur eenig gestommel te hebben gehoord, waaraan echter geen zondere aandacht werd gewyd. Brutala diavan. Uit de rechtzaal van het Leidsche Kantongerecht werd Maandag de klok gestolen. Dlsfatal an gros. Uit een magazyn van de firma Langezaal aan den Ouden Rijn te Leiden zy'n enlangs met behulp van een schuit Yeertig kachels gestolen. De politie heeft er nu ongeveer twin tig van weten op te sporen en is daarmede tevens de daders op het spoor gekomen. Opliahting. De politie te Leiden heeft proces verbaal opgemaakt tegen een pseudo- huiskneeht wegens oplichting. De man had in een der plaatselijke bladen een advertentie geplaatst, waarin een voorname familie wegens vertrek naar Indiö voor haar kanarie een geed tehuis zocht. Het beestje kostte niets, slechts moesten de advertentiekoaten worden vergoed. Gegadigden moesten hun brieven adresseeren onder een bepaald num mer' aan bet bureau van het blad. In dezelfde advertentie werd tevens een baboe gevraagd. Het is gebleken, dat tal van ge gadigden voor de kanarie op deze advertentie geschreven hebben. De steller dor advertentie bracht dan als huisknecht gekleed, een of twee dagen later in een kooitje de kanarie. Het baeetje, zoo zeide hij, zong het heele huis by elkaar en was zoo mak, dat het uit de hand at. De kosten der advertentie bedroegen f 2.05, waarvan by een kwitantie toonde. Later bleek dat de maa een sluwe opliohter was. Meer dan veertig menschen heeft by op deie wyze gratis aan een kanarie geholpen, die geen uitstekend zingend mannetje was, maar een pop, die geen bek opendeed en hoogstens een waarde had van twee kwartjes. By velen kreeg de „huisknecht" bovendien nog een fooitje voor de moeite. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagden voor het voorloopig machinisten-diploma, de heeren F. Selderbeek en H. de Boer, beiden alhier. Vlarda Wlnlerconeart. Op het j.1. Dinsdag gegeven vierde wintorconcert van het Stafmuziek corps Kon. Marine, was de mede werking verkregen van het dubbel Mannenkwartet „Inter Nos", direc- tenr dé lieer A. J. Leewens. Dit kwartet had vroeger, onder leiding van den heer Brands, reeds zijn sporen verdiend het puyck van soete kelen is hier tezamen gebracht, en wat zij Dinschtgavend praesteerden, grenst waarlik aan de praestaties van bereeps-zangers. Hnn zang was in alle onderdeelen geacheveerd hun stemmen vloeiden inéénnimmer was er ééne stem, die domineerde. Hun pianissinso's waren als het gefluister van een zemerwindje, niettemin tot achter in de zaal hoor baar. Waarlijk, hun zang was schitte rend, en de Italiaansche uitspraak van het Laty n verleende neg te grooter bekoring aan het geheel. Vóór de pauze zong dit kwartet Ecce quo modo moritur" van J. Handl en „Ave Maria" van Fr. Witt, na de pauze een drietal modernere liederen, n.1. van A. Opladen „Mut- tersegen", van L. van GheluneJ „de Roos", van Isr. J. Olman diens be kende „Yrflago" ('t Schipperinnetje). Het doet ons veel genoegen te kunnen melden, dat dit kwartet ep het a.s. Volksconcert van Dinsdag eveneens 7,yn welwillende mede werking zal verleenen. Dit zal een greote attractie zyn voor dit concert. Het Stafmuziekcorps gaf een vijftal nummers voor orkest. Mooi, voornaam van klank was Niels Gade's ouverture „Nacbklüuge Ossian"; bekend popu lair Leoncavallo's Paljasouverture, door den heer Hazebreek zaakkundig voor orchest gezet. Een Schotsche marech van Debussy opende het programma. Na de pauze was Anber met zyn Muette de Portici"-ouverture, en, tot slot Dvorhk's fraaie orebest-suite, die het programma vulden. Hot publiek was aiet zeer talrijk, maar het beloonde zangers on musici met hartelijk applaus. Ostwlkkelingsavosd R. K. Volksbond. Maandagavond werd door den hoer van Mierlo een ontwikgelings voor dracht gegeven in do groote zaal van den R. K. Volksbond. Een talrijk publiek aangespoord door vroegere lezingen was aanwezig. En ook deze lezing is voor de belangstellenden een werkeiyke leerzame maar ook aange name avond geweest. Gezellig en boeiend vertellend gaf 6preker een uiteenzetting van ontwikkeling der Russen en bun land, besprak de re geering der Tsaren en Tsaritsa's, deed uitvoerige mededeelingen over de verschillende volkspartijen, noemde de onuitputtelijke schatten aan delf stoffen, die slechts wachten op de arbeid van een geordende staat em dan te strekken tot heil en voordeel van den Russischen boerenarbeider en vestigde na al het medegedeelde er de aandacht op dat zoo ongunstig de toestanden in Rusland zyn, zoo gunstig zyn die in ons vrfie Nederland. Met een krachtige aansporing toeh vooral te beseffen de waarde vanen te handelen naar de Incycliek RERUM NOVARUM van den greoten Paus Leo 13, sloot de spreker onder een spontaan daverend applaus het eerste en grootste deel zijner rede. Na de pauze werden de verschillende merkwaardigheden van Rusland in lichtbeelden vertoont, terwyi een duidelyke verklaring alles uitstekend deed begrijpen. Om ruim half elf was de ontwikkeilngsavond geëindigdhet telkenmale spontaan applaus moge den heer v. Mierlo de overtuiging schenken van byzoadere waardeering. Laat de R. K. Volksbond nog vele avonden als deze organiseerende leden zullen er met graagte en in steeds grooter getale gebruik van maken. Den 3en December des avonds ten halt «s werd voor de kinderen der onderofficieren van de landmacht vereenigd in „Ons Belang", een Sint Nicolaasfeest gegeven in de bovenzaal Yan het Algem. Mil. Tehuis. Door 64 kinderen werd aan het feest deelgenomen, waardoor de zaal met kinderen en geleiders geheel ge vuld was. De heer Kruit, lid der commissie van voorbereiding opende het feest, waarna Sint Nicolaas en zijn knecht, onder luid hoera der kinderen binnenkwamen. Een lied, vervaardigd door den heer van Beek, werd door de kinderen, ter eere van den goeden Sint gezon gen, waarna de kinderen op chocolade melk, kook, nougat, chocolade enz. werden getracteerd. Een clown, tevens goed pianist, zorgde dat de goede geost er^in bleef. Nadat enkele voordrachten waren gegeven, deelde Sint Nicolaas, ge holpen door zyn knecht, de zeer mooie prijzen, persooniyk aan de kindere* uit. De president, de heer Dronkers, sloot met een toepasselyk woord, dit zeer goed geslaagde feest. 3a Volksvoorstelling. Opera „Troubadour". Voor de derde volksvoorstelling heeft do directie van Casino het Ned. Opera-ensemble geëngageerd tot het geven van een opera-voorstelling. Dit geselsehap, hier roods voldoende be kend, zal a.s. Zondag de opera Troubadour" geven met de bekende operazangeres mevr. Engelen Sewing als gast. Omtrent de voorstelling schryft o.a. de „Dordtsche Crt.": Het is voor dit ensemble een succosaTond geweest, hetgeen leder duideiyk zal wordon, wanneer we hierby mededeelen, dat er meermalen by open doek is geapplaudiseerd en dat aan hot slot van dien arend de solisten geestdriftig sjjn teruggeroe pen, tot vier-, vyfmaal toe. En dat zegt wat voor Dordtl Zeer goed was Mastenbroek alB Troubadour; h(j heeft een sympathiek, hoewel aoms in de hoogte even ge knepen, tenorgeuid, waaraan een uitnemende actie gepaard gaat. De heer Oostra (graaf de Luna) beschikt over een mooie bariton, die alleen zoo nu en dan wat te veel binnensmonds zingt. Zijn gebaren waren waardig. De costumes waren friscb, smaak vol en goed gesoigneerd ook aan do verlichting was de noodige zorg besteed, terwijl verschillende fraaie tooneelen ons getroffen hebben. Naar wQ vernemen geeft de zang- en reciteervereeniging „Har monie" onder directie van den heer P. Pieters, a.s. Zaterdag 7 December een uitvoering In de scnouwburgzaal „Casino", met welwillende mede werking van den heer M. M. Polak, piano. Uit bat Polltia-Rapport. e winkeliersters van d8 Binnen haven deed aangifte, dat men haar een reclamepapier Yan de maatschappij de Tydgeest", hetwelk veel overeen komt met een bankbiljet van f 10.— vertoont, hiervoor in betaling had gegeven. Zy kon zich evenwel niet herinneren van wien zy het had ontvangen. Uit een pakhuis in de Hoogstraat zyn des nachts door inklimming door een gebroken ruit 25 pakken draad nagels, elk 5 K.G. zwaar, ontvreemd. In de laatste dagen worden uit winkels koperen gewichten vermist. Vermoedeiyk maken jongens zich aan deze diefstallen schuldig. Door don Jongen A. B., die zich reeds herhaaldelijk aan kleine dief stallen schuldig maakte, is van een melkwagen, die een oogenblik onbe heerd in de Weezenstraat stond, een pakje melange B ontvreemd. Proces verbaal ia opgemaakt. Tegen de jongens M. K., v. d. W. en R. is proces-verbaal opgemaakt wegens het dobbelen met centen op den openbaren weg. In den avond van Vrijdag j.1. ten omstreeks 93/4 ure zag een agent van politie in de Breewaterstraat twee mannon wegsluipen, toen zij hem zagen. Vermoedende dat zy in de buurt hun slag wilden slaan, telefo neerde de agent naar de bureaux om hulp om de straten af te zetten. Dit geschiedde en even later zagen de agenten dat de mannen telkens van den hoek dor straat naar den sigaren winkel van Beimers en terugliepen. Op een gegeven oogenblik wilden zy zich door de brandsteeg tüeschen de Californiestraat on de Weezen straat uit de voeten maken. Een van hen werd in die steeg door de agenten gegrepen en de andere, die de steeg weder uitvluchtte, werd in de Cali forniestraat aangehouden. Bij fouil- leeriog aan het bureau bleken zy in het bezit te zijn van een vrij groot aantal doozen sigaretten en twee ponds pakken tabak. By ondersoek bleek het winkelraam van Beimers, waarachter doozen sigaretten, sigaren en tabak zjjn uit gestald, een weinig opgeschoveH te zijn. De aangehoudenen bekenden dan ook zich door opschuiving van dat raam aan het op hen bevondene meester gemaakt te hebben. Zy bleken te zyn de alhier wonende 25- en 22-jarige werklieden C.yanT. en J. K. Proces-verbaal is opgemaakt. Arrandiaaemanti-Rachlbaak ta Alkmaar. Uitspraken van 26 Nov. Machiel Emanuel v. d. N., werk man te Helder, belediging en vernie ling, f 10 boete subs. 20 dagen hecht. Berendina Johanna Maria B., huis houdster te Helder, smaad, f 7 boete subs. 7 dagen gev. IDiederich Wilhelm W., minderjarig, zonder beroep, te Helder, diefstal, ter beschikking der regeering ge3teld.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1