Groote Uitverkoop PHYLLIS HOFSTAD-TOONEEL Maandagmorgen 9 uur van Damesmantels, Costuums, Blouses, Overhemden, Rokken enz. van Heerenulsters, Overjassen, Oliejassen, Costuums, Jekkers enz. bij: Advertentiën. EVANBELISATJEj^PALMSTRAAI. Vereenioing v-Yrguwaiikiasrecht. cursus in Eemientipolitiik MelkrantsoBBBBriRg. MAATSCHAPPIJ TOT BEÏOSDERIIIGjeTOOttKUHST. SOLISTEN-CONCERT OONDERDAG H'DECEMSER i.s, Mej. AHNIE H00LB00M, Mij. CDRRIE NB BATENBURG. dm lier TOOB DE BOOBB, Op bon No. 50 2 ons Rijst Op bon No. 51 Half ons Havermout Op bon No. 52 1 ons Gort Op bon No. 53 2 ons groene Erwten Op bon No. 54 1 ons bruine Boonen 0|^ bon No. 55 Half pond Suiker Op bon No. 56 1 ons Kaas Op bon No. 57 Half stuk Huishoudzeep, Vredes Bal Masqué Commissie voor Kunstavonden. 2e KUNSTAVOND op 8 UUR - IN „CASINO". in 3 bedrijven v. Mr. C. P. VAB ROSSEM EHTREEle Rang f 2.-, 2e Rang II.-, eigenlijk fout wordt geacht in dit geval, moeten wij van de Regeering één ding weten en daar draait alle» ©m „Handelde Schout-by-nacht Albarda zelfstandig of in opdracht der Regeering? Zoo ja, luidde die opdracht zoo, dat hij zich door middel der Yereenigingen een oordeel over de betrouwbaarheid der vloot- bemanniag moest vormen?" Ook als hij handelde in opdracht, maar vrijheid had omtrent de wijee, waarop hij daaraan wilde voldoen, gaat de Regéering nog Vrijuit. Maar als hem van Regeeringszijde is opgedragen overleg met de besturen der bonden te plegen du I, dl fout al klj di rafoarlai bagoaaaa. Dan maakt zij met den heer Albarda een slachtoffer, om haar eigen mis vatting in deze" te verdoezelen, Want dm handelde Schout-bij -Nacht Albarda goed door dit overleg met bondsbesturen op te vatten, het behoord en is) het volkomen ver klaarbaar, dat hij dit pijnlijk onder werp, dat absoluut in een dergelijke bijeenkomst niet paste, zoo ongeluk kig heeft ingeleid. 'En in dat geval heeft de Regeering haar fout door dit ontslag nog slechts vergroot en verschijnt dit niet minder dan als een aanslag op de democratie. Immers men wil dan geen verkeer tusschen bevelhebber en besturen, zooals dat alleen voor die besturen mogelijk is. Een yerkeer waarbij beide partijen over dezelfde rechten van 't woord beschikken. En dan siert 't den heer Albarda dat hij, hier wellicht een betere meening hebbende, daarin niet toegaf. Welke fout er dus is èn door wie gepleegd-, kan alleen door de Regeering worden opgehelderd, door mede te deelen of, en zoo ja, welke opdracht aan dien vlagofficier is gegev Mocht de geheele zaak niet uitge gaan zijn van den heer Albarda zelf, dan staat de Regeering natuurlijk sterker en is deze vlagofficier het slachtoffer van zijn, in dit geval te humane, opvattingen. Het mindere personeel zal hem er niet minder om eeren, integendeel. Wij hopen, dat de Volksvertegen woordiging geen genoegen zal nemen met dit Ministrieele antwoord, doch gelegenheid heeft de Regeering een nadere verklaring te vragen. Voor de normale ontwikkeling van het Vereenigingswezen hangt er te veel van af. Dankend voor de ruimte teekent Hoogachtend, A. W. Michbls, Adm. v. d. Bi v. M. M. P. De „Open brief aan het Nederland- sche volk" namens het Hoofdbestuur van den Algemeenen Bond v. Onder officieren der Koninklijke Marine en van het Korps Mariniers, voorkomende in Uw blad van 12 December j.1. geeft mij aanleiding tot het volgende Niet tegenwoordig geweest zijnde b| een of beide der bedoelde eonfe- renties van genoemde Besturen met den toenmaligen Vlootvoogd alhier, heb ik van de feiten slechts kennis kunnen nemen door de dagbladen en ben dus in deze niet competent tot beoordeelen. Intusschen voel ik mij gedrongen mijn persoonlek ge voelen over de Onderofficieren onzer Marine weer te geven, eene meening die gegrond is op de ondervindingen gedurende een vrij langen diensttijd. De onderofficieren over het algemeen heb ik steeds, vooral in latere jaren naar mate ik beter kon beoordeelen^ leeren kennen als ijverig, kundig en vooral plichtsgetrouw. Voornamelijk ook deze eigenschap was mij immer eene aansporing hen als een deugde lijke kern onzer Vloot te beschouwen en ik zou dan ook niet aarzelen in moeilijke oogenblikken, waarin het gezag bovenal gehandhaafd moest worden op hen te rekenen. U beleefd dankende voor de ver leende plaatsruimte. Hoogachtend, De Kapitein-Luit. ter zee, F. K. Weber. PLAATSELIJK NIEUWS. Ruyterstraat no. 51, naast het vorige perceel, groot 87 centiaren. Y. Stom- pedissel f 1875 18. Het heerenhuis en erf aan de Binnenhaven no. 41, groot 2 aren 33 centiaren. C. Dito qq. f 53Ï0. Tviada Kunstavond. Omtrent de opvoering van het blijspel „Phyllis" van mr. C. P. van Rossem, dat voor Woensdag a.s. is aangekondigd ais tweede kunstavond, schrijft de „Nj Rott. Crt.": „Else Mauhs was de negentienjarige en zij was precies wat zy wezen moest. Ook het spel der anderen prezen wij reedsDitmaal zij alleen nog Ko Arnoldi genoemd. In korten tijd zagen wij dezen nog jongen auteur reeds driemaal als een man van gevorderden leeftijd. Geen der creaties lijkt op de andere: telkens weder j eeft Arnoldi iets heel anders dan c.en vorigen keer. Weinig acteurs typeeren zoo goed. De regie was bij Louis Ohrispljn Jr. in goede handen." „De Telegraaf" schreef„Else Mauhs kau in een stuk als dit haar talent ten volle toonen. Behoeven wij te zeggen, dat zij het boeiend en aantrekkelijk deed? Er wordt veel van haar geöischt, maar zij geeft dat ganBch en goed. Ook de rol van Cor Ruysch is niet gemakkelijk, maar zijn frissche talent weet de moeilijk heden te overwinnen. Ohrispljn, die voor een uitnemende regie heeft gezorgd, was sober doch vol gevoel en zuiverheid als de teleurgestelde verloofde. Tot de besten behoorde al weer Ko Arnoldi." Het „Nieuwsblad van het Noorden' liet zich eveneens seer gunstig over het spel der artisten uit; „Else Mauhs wist overal den juisten toon, het juiste gebaar te vinden,in elk moment wist ze aan de figuur het juiste relief te geven en het geheele verloop van het gebeuren werd door haar op achitterende wijze ontwikkeld. Loulou is een prachtflguur, dankbaar in de hoogste mate, maar heelemaal geen charge. En mevr. Ranucci—Beekman heeft hier een creatie gegeven, die men nooit vsrgeet," enz. „Blaak an Bruin", Morgen(Zondag) treedt in Tivoli op „Het Vrije Tooneel", onder leiding van H. Sjoers, met het successtuk van Maresco Marisini, „Blank en Bruin", spel van rassenhaat. „Het Vrije Tooneel" heeft hier zijn sporen reeds verdiend met de uitstekend .gde opvoeringen van „Poma- rius" en „De grootste Zonde". Zoodat eene verdere aanbeveling niet noodig is, te meer waar „Blank en Bruin'' het successtuk van „Het Vrije Too neel" is. Wie dus Zondagavond naar Tivoli gaat is verzekerd geen humbug maar een uitstekend verzorgde too- neelvoorstelling te zien. Uit hst Politie-Rspport. Door twee zee-officieren zijn aan de Buitenhaven de twee bekende jongens D. en B. van der V. aange houden, die een mandje steenkolen vervoerden, dat zij van 's Rijkswerf bleken ontvreemd te hebben. Tegen de jongens is nogmaals proces-ver baal opgemaakt. Voor het café Stipriaan aan het Groot Noord-Hollandsch kanaal is een heerenrijwiel ten nadeele van een soldaat ontvreemd en ten nadeele van een bewoner der 2e Vroonstraat een heerenrijwiel van vóór de ge meentelijke arbeidersbeurs aan den Kanaalweg. Ten nadeele van een bewoner der Achterstraat zijn uit de poort naast zijne woning eenige vrouwenonder goederen ontvreemd en een blauw met rood gekleurde vloermat en ten nadeele van eene bewoonster van diezelfde straat is, terwijl zij eenigen tfid uit hare woning afwezig was, de muntgasmeter opengebroken en een bedrag van f 0.721/* daaruit weg genomen. Door den commandant van een der compagnieën Vesting-Artillerie aangifte gedaan dat van een milicien van zijn compagnie zijn ontvreemd: ondergoed, twee paar schoenen, een handdoek, een knipmes en een werk pak en door den commandant van batterij Wierhoofd, dat uit een kamer aldaar twee wollen dekens en een lange zeekijker zijn weggenemen. Britvin toor Hr. Ms. „Zsvan ProvinciBn". De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat op 13 en 20 Dec. via Engeland brieven malen zullen worden verzonden aan Hr. Ms. pantserschip „De Zeven Provinciën" te San Francisco. Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in deze brievenmalen wenschen opgenomen te zien, behooren dezelve voldoende gefrankeerd te worden en voorzien van twee elkander snijdende lijnen over het geheele adres, loopenden van den eenen hoek naar den anderen. Valtiha iHrarbaaa. Naar wij vernemen zijn op het oogenblik, alhier, een aantal valsche zilverbons in omloop van f 1 en f 2.50. Aan het hoekcijfer, alsmede het serie nummer is de valschheid onmidde- Hjk te herkennen; ook ontbreekt het watermerk. Men zij dus op zijn hoede I Aflaap dar openbara varkoeplag van huizen en erven, gehouden op Woensdag 11 December 1918 in Casino, ten overstaan van den notaris C. J. Baas. 1—2. Het huis met bovenwoning en erf aan de Achterbinnenhaven no. 80, groot 85 centiaren en het huis met bovenwoning en erf aan de Achterbinnenhaven no. 81, naast het vorige perceel, groot 85 centiaren. J. van Praag f 1850. 3—4. Het huis en erf aan het Molenerf no. 4 (nabij de Laan), groot 86 centiaren en het huis en erf met steeg |aan het Molenerf no. 5, naast het vorige perceel, groot 2 aren 5 centiaren. P. Bos qq. f 2409. 6. Het huis, waarin veestalling voor 12 koeien met hooiberging, wagenboet' en erf aan de Walvisch- straat no. 86, groot 3 aren 27 centi aren. C. en J. Bruin f 8540. 12. Het woon-', en winkelhuis en erf aan de Oostslootstraat no. 38, groot 75 centiaren. G. Meeldijk f 1080. 16. Het huis en erf aan de De BINNENLAND. De Scbaldi. De Brusselsche correspondent van het V. D. Bureau seint: Bij' informatie, naar aanleiding van het bericht van „La Métropole" be treffende de verklaring van minis ter Hymans over de Scheldekwestie, werd mij van bevoegde zijde er op gewezen, dat het hier slechts een interpretatie betreft van „La Métro pole" van de woorden, die de Mi nister tot eenige journalisten heeft gesproken en waarbij hij zich aan gaande de buitenlandsche kwesties aan de troonrede refereerde. Rschtspositla marinspersonoel. De minister van marine heel commissie ingesteld met de opdracht le. te onderzoeken, in hoeverre de regeling-van den rechtstoestand (met uitzondering van de onderwerpen, waarin de Pensioenwet voor de zee macht 1902 voorziet, doch overigens in den ruimsten zin) van het mili taire personeel der zeemacht (offl- eierén, onderofleieren en manschap pen) verbetering behoeft, zoomede op welke wijze bij wet of besluit de noodig te achten verbeteringen zouden zijn aan te brengen, teneinde bezwaren, dien rechtstoestand of on derdooien daarvan betreffende, af doende op te heffen2e. van het resultaat van haar onder le omschre ven arbeid aan den minister schrif telijk verslag uit te brengen en daar- tevens aan te bieden een of meer ontwerpen van wet of besluit met bijbehoorende memoriön van toe lichting, ter regeling van den rechts toestand van voormeld personeel. In die commissie zijn benoemd, tot lid en voorzitterde hoofdoffi cier van administratie der eerste klasse N. J. J. van Rijn van Alke- Zondag na I twee uur gesloten Zondag na I twee uur gesloten I made, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht; tot lid en secretaris: de officier van admini stratie 2de klasse J. J. G. Jas te Santpoorttot ledenmr. L. M. Rollin Couquerque, administrateur bij het departement van koloniën, te 'sGra- eC. van der Voort van Zijp, lid van de Tweede Kamer te 's-Gra- e; mi1, dr. J. H. van Zanten, voorzitter van den Bond ter ver krijging van een wettelijke regeling van den rechtstoestand der burger lijke ambtenaren te Amsterdam; de gepension. kapitein ter zee R. Wol- terbeek, directeur van het weduwen- en weezenfonds der militaire officieren de zeemacht, te 's-Gravenhage de gepensioneerde kapitein ter zee W. B. L. Boom te Hilversumluit. kol. der mariniers C. P. van Borselen te Vlissingen; de off. van gez. 1ste klas L. H. F. Breedvelt te Helder; de officier-machinist 1ste klas J. Staal te Helder; luit. ter zee 2e kl. S. W. F. Hendrikse te Helder, als vertegenwoordiger der Alge Vereeniging van mande-officieren schrijver-maj. K. Prins te Helder, als vertegenwoordiger van den Alg. Bond van onderofficieren der Kon, Marine en het korps Mariniers; D. C. A. de Zwart; te Helder, als ver tegenwoordiger van den Bond van korporaals der Koninklijke Marine; A. W. Michels te Helder, als ver tegenwoordiger van den Bond voor Minder Marinepersoneelde machine drijver-majoor W. de Zwijger te Hel der, als vertegenwoordiger van den Bond van onderofficieren-machine- dryver en -stoker Voorwaarts by de Marinesergeant-torpedomaker P. van der Meer te Helder, als vertegenwoor diger van de Torpedomakersvereeni- ging Ons Vakbelang; sergeant-mon teur P. J. Paap te Helder, als ver tegenwoordiger van den Bond Yan Monteurs der Koninkiyke Marine sergeant-konstabel M. Visser, te Hel- levoetsluis; kwartiermeester J. F. Pabst te Vlissingen; de itoker lste klas R. S. Sanderink te Helder. Voorts is bepaalda. dat de com missie, wanneer dit voor het vol brengen van haar taak noodig mocht biyken, zich zal verdoelen in sub- commissiënb. dat de commissie en de uit haar midden gevormde sub- commisie de vrijheid hebben, zoo danige personen te hooren als zyin het belang harer werkzaamheden noodig oordeelen c. dat de commis sie en de uit haar midden gevormde sub-commissiën zullen vergaderen te 's Gravenhage in een lokaal van het departement van marine, tenzy ver gadering op andere plaatBen door den voorzitter wordt noodig geacht; d. dat de commissie de vrijheid heeft omtrent onderwerpen, den rechtstoe stand van het voormelde militaire daar per andere gelegenheid verzonden naar Curagao en vervolgens per Juno naar Paramaribo. Eet laatste stukje Yan de reis (Curatjao-Paramaribo) heeft aan vracht en assurantie byna f 6000 gekost, Men behoeft dus niet te vragen wat de totale kosten van de geld zending van af Nederland zullen zijn. of nadere re"geling naar haar oordeel afzonderlyk kan geschieden en byzon- der spoedeischend is, desgewenscht reeds dadelijk aan den minister, een partieel verslag met bijbehoorende ontwerpen en memoriën als onder 2e van de, voorgaande opdracht be doeld in te dienen. D« broodkaart. De broodkaart van het 79ste tyd- vak loopt van 14 tot en met 22 Dec. Sehapa- au paardivlaaich. De minister van landbouw, nyver heid en handel heeft: krachtens art. 3 der Distributiewet 1916 voor de gemeenten vastgesteld een maximum-inkoopprijs voor scha- pevleesch f 1.60; voor paardevleesch van f 2, alles per K.G. slachtgewicht aan de gemeentebesturen in over weging gegeven schape- en paarde vleesch aan speciaal daarvoor aan gewezen slagers voor distributie te verstrekken tegen den prys van f 0.75 per K.G. slachtgewicht, respectievelijk f 0.60 per K.G. slachtgewicht krachtens artt. 2 en 8 der Distri butiewet 1916 vastgesteld eenmaxi- mum-kleinhandelprljs voor schape- vleesch van f 1 per K.G. met been en paardevleesch van f 1 per K.G. zonder been bepaald, dat de genoemde prijzen worden verhoogd met f 0.10 per K.G., voor zoover betreft ritueel geslacht schapevleesch bepaald, dat schapevleesch alleen zal mogen worden verkocht met been, en paardevleesch zonder been. Hooge vracht. Met de Juno is eindeiyk de lang verwachte pasmunt ontvangen In de kolonie, en wel voor een bedrag van f 190.000 aan centen, dubbeltjes, kwartjes en guldens. Het geld is met de Frisia van Neder land vervoerd naar New York, van TWEEDE KAMER. Zitting vin Donderdag 12 Doe. De algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting worden voortge zet. De heer J. ter Laan bespreekt den annexionistischen drang in België. Deze kwestie kan, meent spr., zeer goed langs scheidsrechterlyken weg worden behandeldnoch in Zeeuwsch-Vlaanderen, noch in Limburg, voelt men iets voor annexatie door België. Spr. behandelt voorts de salaris kwestie der rykBambtenaren, die onvoldoende is, en dient een motie in, waarin de regeering uitgenoodigd wordt hen onverwyid een duurte- t©eslag van f300.— te geven. Hy keurt het voornemen der regeering om de oorlogswinst-belasting in te trekken, af. Integendeel, die moet worden opgevoerd tot 50Ten opzichte van de heffing ineens moeten we weten wat de Kamer wil. Ook hieromtrent dient hy eene motie in. De heer N o 1 e n s spreekt ook over de Limburgers. Ni©t één is er, die Belgisch zou willen wordenallen schier zijn trouwe onderdanen van de Koningin. Hij protesteert tegen de buitenlandsche perscampagne, tegen annexatiedenkbeelden, en tegen mogelijke deelneming van enkele Limburgers aan een dergelijk ont- eerend bedryf. De regeering zij echter op haar hoede. Eenige dagen geleden ging de kreet door het land: Éaak niet aan de Koningin 1 Thans heet het: Raak niet aan ons grondgebied De heer Van der Voort van Z y p achtte de door den hesr Van Groenendael afgelegde verklaring onvoldoende. Hy hoopt, dat de regesring veel van haar sociale plan nen ten uitvoer zal kunnen brengen. Da heer d Geer vraagt inlich tingen omtrent de geruchten aan gaande een ministercrisis aan Buiten landsche Zaken. In den breede ant woordt hy den heer Ter Laan en den Minister van Financiën. Indirecte be lastingen hebben veel voor boven directe; maar een nadeel is, dat zy onvoldoende elasticiteit hebben en geen rekening houden met de draag kracht der betalers. Annuleering mag geen oogenblik in aanmerking komen. De heer A. P. Staalman heeft met genoegen kennis genomen van het antwoord der regeering, dat zij de overheid erkent als dienaresse Gods. Al wat democratisch en sociaal voelt en denkt, zal het hervormingspro gram van de regeering ten zee steunen. De heer Treub vindt het regee- ringsprogram niet zoo geruststellend als het er uitziet. Niets dient nage laten om onze bedrijven tegenover het buitenlandsche bedryf te hand haven. Maar in de regeeringsplannen worden aan de bedrijven allerlei las ten opgelegd, zonder dat men zich afvraagt of deze ze kunnen dragen. Het ouderdoms- en invaliditeitspen sioen moet geheel door het bedrijf worden betaald. Dat klinkt heel aar dig, maar beteekent een grooten last voor de industrie, speciaal voor de machinale. En wat die belastingpolitiek van den Minister betreft, in 1830 heeft men d e k o f f i e-a c c y n- zen afgeschaft omdatmen ze uit den tyd achtte. Spr. vraagt zich af of het oppervlakkig gepraat van den Minister zoo maar zal worden geslikt door de arbeiders der rechterzijde. Denkt de Minister, dat zyn plannen geen invloed zullen hebben op de industrie, die voor het buitenland werkt Weet de regeering niet, dat wy voor grondstoffen grooten- deels van het buitenland afhankelijk zijn? Het betoog van den Minister was niet antirevolutionair, maar anterevolutionair (ouderwetech, vöbr- historisch.) De mededeeling over den Duitschen keizer acht spr. voldoende; het door laten .der Duitsche troepen was niet onneutraal, maar onvoorzichtig, en dat mag men in dezen tyd niet wezen. Het gaat niet aan den buiten* landschen regeeringen roofzuchtige plannen in de schoenen te schuiven. De Regeering moet natuuriyk diligent biyven. De Regeering benoemt voor alle groote plannen een commissie, maar blyft met daden achterweg©. Wat ging het in Juli en Augustus 1914 niet snell Naden heer Treub komen de heeren Lely en Visser van IJzen- d©orn, en dan geeft de heer De Savornin Lohman een korte uiteenzetting van de beteekenis der antithese. Minister Buys de Beeren- b r o e c k doet eenige mededeelingen. Van de geassocieerde regeeringen zyn nota s ingekomen betreffende de door lating der Duitsche troepen. Zy ver schillen van elkander en zullen, met de antwoorden, later openbaar worden gemaakt. Van een crisis aan 'tDepartementvan Buiten- landscheZakenisgeen sprake. Integendeel stelt de Regeering de medewerking van dezen Minister op )rijs. De gftef, dat de Regeering de eiding uit handen geeft door het benoemen van commissies, lijkt spr. niet serieus. De Staatscommissie voor de Grondwetsherziening zal nuttig en noodzakelijk werk doen. De Regeering heeft de kroon niet verlaagd tot een propagandiste. By huiszoeking by den heer Van Groendael, krachtens art. 39 der Wet op den Staat van Oorlog en Beleg geschied, zyn geen compromitteerende papieren gevonden. Een strafbaar feit is niet geconstateerd. Het onderzoek wordt echter voortgezet. De Minister leest een schrijven voor van den heer K. ter Laan, dat deze bij zijn benoeming richtte tot de regeering. Daarin staat, dat hij boven de partyen zou staan, ook bij stakingen. In een schrijven van den heer Jansonius, benoemd tot burge meester van Leeuweradeel, wordt uit drukkelijk verklaard, dat het mee doen aan revolutionaire daden, in strijd met de wet ten des lands, voor hem on mogelijk was. Spreker en de Regeering hebben de verantwoorde lijkheid voor de benoeming van bur- meester, en is eene benoeming in strijd met deze verantwoordeiykheid, dan doet spr. haar niet. Nog deze week zullen twee wets ontwerpen de Kamer bereiken, be treffende de wijziging der Radenwet, en de credieten voor de invoering dier wet; een wyziging der Invali diteitswet zal zoo spoedig* mogeiyk volgen. De Minister protesteert tegen de uitdrukking, die de heer Schaper gebruikte, als zoude 's Min. politiek klein zyn, omdat de Regeering een ander ontwerp 8-urendag indiende dan de heer Schaper. De Regeering staat echter op het standpunt, dat van haar de leiding moet uitgaan, en het gebeurt toch wel meer, dat een Regeering een wetsontwerp in dient, terwyi een initiatief-voorstel over dezelfde materie aanhangig is. De Minister van Financiën, de heer De Vries, noemt het voor- stel-Van Ravensteyn (annuleering der staatsschuld) gepraat in de ruimte. Men kan het niet ernstig nemen, de Staat kan toch geen wetsvoorstel indienen om dit geld te stelen. Spr. heeft in de meeste gevallen prettig samen kunnen werken met de heeren Vliegen en Wibaut. Hy zal als min. van financiën zijn politiek voortzetten. Tegenover den hèer Treub betoogt spr., dat deze zelf gezegd heeft, dat er geen sprake van is, dat de be- noodigde gelden kunnen worden ge vonden uit directe belastingen alleen. Spr. houdt echter niet angstig vast aan indirecte belastingen; komt er een beter voorstel, dan zal hij het gaarne accepteeren. Maar dat is er tot nu toe nog niet. Het leven wordt duur der, de koopkracht van het geld wordt minder. Voor alle Bociale maat regelen kan men toch geen vlottende of geconsolideerde schuld opnemen M©n zal ze moeten betalen met loopen- de inkomsten. De algemeene beschouwingen zyn thans afgeloopen. By art. 1 (kosten voor het huis der Koningin) vraagt de heer Van Ravesteyn hoofds- lljke stemming. Deze zal's anderen daags worden gehouden. Verschillende kleine wetsontwer pen worden zonder stemming afge daan. Des avonds Justitie. De heer van Rappart bepleit herziening van de wet op de coöperatieve ver- eenigingen, alsmede betere bescher ming van dieren tegen mishandelin gen. De heer van Schaik is ver heugd, dat de collectieve arbeidsover eenkomst weldra zal worden gere geld en bespreekt verder de sterke toename der criminaliteit. Maatrege len zijn bereids genomen, dat beroeps misdadigers niet op vrije voeten zul len blijven. Een andere fout is echter, het onvervolgd laten'van grove mis- dryven. De achterstand bij de recht banken is groot. Als middelen ter bestrijding van criminaliteit noemt spr. aankweeking van godsdienstzin, bevordering van hygiene, verbetering yan economische misstanden en be steding van alcoholisme. Een wet- tely'k verbod van bijwoning der straf zittingen door kinderen beneden 18 jaar is dringend noodig en niet in stryd met het beginsel der openbaar heid. Het huidige gevangenisstelsel is niet menschlievend en geen mid del tot geesteiyke en zedeiyke ver betering. Het cellulair systeem is niet menschwaardig. De heer Beumer bepleit een algemeene wet betreffende de oplei ding, de organisatie en bevoegdheden der politie, en houdt een pleidooi tegen ïykverbranding. De heer Van Wynbergen vreest, dat er niet veel van de plannen der regeering terecht zal komen. Ook hy bepleit verbetering van ons straf stelsel en pleit contra lijkverbranding. De heer Snoeck Henkemans bepleit spoedige invoering van kinder rechtbanken. De heer Haazevoet houdt een betoog over het collectieve arbeids contract, de heer Ter Hall over vrijstelling van auteursrechten voor muziekvereenigingen, de heer Smeenk eveneens over het collectief contract. De heer Van de Bilt bepleit veldwachters. Wat het onderwy's van misdadige jongens betreft, dit stelt aan de op voeders, de leiders,' hooge eischen. Dan acht spr. een werktijd van 8§ uur per dag en twee dagen per week van 10 uur voor de onderwijzers aan het Rijksopvoedingsgesticht te Alk maar veel te hoog. De beambten hebbm daar gemiddeld 10 uur per dag te arbeiden. De Minister neme maatregelen tot inperking van deze onmogeiyke werktijden. Inzake het bioscoopgevaar voor kinderen, sluit spr. zich aan by den heer Snoeck ZONDAB v.m 10 uur en 'eiv. half zes, Da. H. P. DE PREE, van Alkmaar. Dinsdagavond 8 uur Bijbellezing doar Da. T. KLOOSTERMAN. Vervolg van don door dei Hoar W. DE BOER, op MAANDAG 16 DECEMBER, 'a avond 8 uur precies, In do eetzaal van „BELLEVUE". Toegang voor lodon on nlet-leden 10 cent psr avond. HET BESTUUR. Gedurende de week van 15 21 Decombar kan de melk worden verkregen op bon 45 tot en met 51 van het MBlkbonboekJe, in de vol gende hoeveelheden: MILKBONBOEKJES van len Z porsonon 4 Liter San 4 2 11 5 en 6 ii 3 4 7 en 8 ii 1 II 9 en 10 ii lï II 11 en 12 n lï II Boven 12 personen voor. elketweo personen 1/4 Liter moer. Van de melkkaarten voor tijdeiyk in de gemeente verbiy vende personen zyn geldig de bovengenoemde bon nummers, elk voor 1/10 liter. De mrikkaarton voor zieken en kinderen blijven geldig voor do ge heels er op genoemd» hoeveelheid. De melkleveraneiers en het publiek worden er nogmaals op attent ge maakt, dat op elke bon of kaart de volle hoeveelheid melk kan en moet worden afgeleverd Eventueele klach ten diene men onmiddellijk in ten kantore van het lovensmlddoUnbidrijf, Kerkgracht. Helder, 14 December 1918. De Directeur voornoemd, A. G. A. VERSTEGEN. 'a avonds 8 uur, in „TIVOLI", ta gevei door: Sopraan, JEinddipl. Mij. t. bev. Toonk. Amsterdam; Violoncel, Einddipl. Kon. Con- serv. den Haag, Leerares Muziek school Toonkunst, Leiden; en Piano, Einddipl. Kon. Conserv. den Haag en Directeur Toon kunst den Helder. Leden van Toonkunst op vertoon van Diploma toe gang met 2 dames. Plaatsbespreking op den dag der uitvoering van 11-2 uur in „Tivoli" Voor het lidmaatschap wende men zich tot het Bestuur: Voorzitter J. DELGORGE, Hoofdgracht 73. Secretaris W. HEEROMA, Kanaalweg 26, te Heider brengt ter kennis, dat vanaf MAANDAG 18 DECEMBER tot en met ZATERDAG 21 DECEMBER a.s., bij den gewonen handelaar per persoon zal worden verkrijgbaar gesteld: h 14 cent per pond, 3 cent per ons. £10 cent per pond. ,h 13 cent per pond. a 11 cent per pond. i k II cent per pond. tegen do goldendo maximumprijzen. tegen de geldende maximumprijzen. 25 8 cent per stukje. Kinderkaart- Op bon Ho. 40 half pond Kindermeel. Op bon No. 41 half pond Suiker. Op bon No 43 stukje Huishoudzeep 25 °/0. Op di Dmjikiail 1001 Harins-Schiaslingiti Bon No. 31 ons Kass. „4: half pond Suiker. „8: stukje Huishoudzeep 25 Kaarsenkaart: •p bon No. 7: 1 pak Kasrsen k f 0.64 per pak. 8: 4 liter Petroleum 44 cent per liter, verkrijgbaar by De Automaat" Sluisdyfcstreat. Anrdnppelau kunnon worden bekomen op do bons 1 tot on mot 40 der aardnppelkaart, due tot on mot do tiende woekbon. Helder, 14 December 1918. De Directeur voornoemd, A. G. A. VERSTEGEN. op Zaterdag 4 Januari 1919 in „Tivoli". Zy, die nog niet in de gelegenheid waren hun formulier in te zenden, worden verzocht dit alsnog te doen uiterlijk voor 19 December. Het Comité: J. HUBBELING. Y. A. KUNST. J. BECK. N.V. HET Oir.: COR*. d. LUST MELSERT Het Sueees Blijspel Rigla LOUIS CHRISPiJN Jr. Optridan vanELSE MAUHS, «IEN SCHMI0T CRANS, BETS «A- NUCCI-BECKMAM, LOUIS CHRIS PIJN Jr., ART0N ROEMER, DIRK VERBEEK, C. DOMMELSHUYZEH, JAN VAN EES, snz. Plaatsbespreking op den t voor abonné's van 11—2 en voor niet-abonnó's van 12-2 uur. Niet per telefoon. Diploma's mede te brengen.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2