HELDERSCHECOURANT dobbel goedkoop. PRINSES MELMKOFF Onze LtvensffliddelenvoorzieninB. Riaistirs- in Kliirmakers-fourniturin. 8t lefdtrsch Meubeltransport en Sleepooderneming Ne. 0O28 ZATERDAG 21 DECEMBER l»18 JAANUAN6 Uitgever: C. BW Jx., Helder. Oplaag 7000 ex. AbonnementsprijsIn de stad f 1.10, per post I 1.35, Buitenland 2.35. Losse ex. 3 cent Ad verten tién per regel 15 oent. Op- an ondargaag vaa Zoi Maat ea tijd vaa hoogwatar (Texel). (Wintertijd.) H.»n Zon Deo. op: ooder: oy: ondat: T.m.:n m. Zondig «1 f.44m l018 813 8 «110 115 Maandag SS 1068 10 47 8.18 S.44 11.40 11.40 Dlnadag 24 11.4 8.1S 8 48 0.80 Wointd. 26 m.01 11.32 813 47 0.35 1.10 Dondard. 84 1.8 1141 8.18 8.48 1.10 80 Ttijdag 37 2.13 a. 0.8 8.11 8.49 8.6 8 60 Zatardag 28 8.19 0.28 8X1 8.13 8.6 8(6 BUITENLAND SpinJ». Eau Duitich-Spiameh coafliet. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft de Spaansche regeering mede gedeeld, dat de gezant van Duitsch- land prins Ratibor, de legatie-secre taris von Stohrer, de militair-attaché majoor Kalle, de marine-attaché luit.- kap. Steffan en de marine-„inten- danturrat" Grimm geen „personae gratae" meer zijn. Zij koeren daarom binnenkort naar Duitschland terug. De eerste secretaris vaa het gezant schap, legatieraad graaf Bassewitz, blijft als zaakgelastigde te Madrid. Oalustan t« Barealoaa. Te Barcelona zijn volgens Fransche bladen ernstige gevechten geleverd tusschen socialisten met republikeinen en de politie. Een persoon werd gedood, zes ernstig gewond. Ook te Bilbao kwam het tot botsingen met de politie. Belgll. Huyimans over da Stockholm- aonfareatla. Naar Havas uit Brussel seint heeft de algemeene raad van de arbeiders party Camille Huysmans gehoord over diens houding ten opzichte van de Stockholm-conferentie. De uiteen zetting werd vaak onderbroken door vrij levendige interrupties.Yandevelde verzocht aan Huysmans om te er kennen, dat hij ongeiyk had gehad, hetgeen deze hardnekkig weigerde. Engeland. Ba arbeiderspartij en dia Volkenbond. Londen, 19 Bec. De arbeidersparty zal den 2en Januari een groote betooging in de Albort Hall houden ten gunste eener onmiddeliyke op richting van een volkenbond, als deel uitmakend van het vredesverdrag. De partij is voornemens den öen Januari president Wilson een adres aan te bieden, wanneer deze in Londen toeft. Dultsohiand Het Congres dar Araolradan. Da bQasnroeplag dar Conatituaata. Donderdag kwam op het Congres der Arsolraden de quaestie van de „Nationale vergadering bf regeoring van Raden" aan de orde. Met ongeveer der stemmen ver klaarde het Congres zich vóór de bijeenroeping der nationale vergade ring en tegen de radenregeering. Met groote meerderheid werd even eens besloten de verkiezingen op 19 Januari te houden. Da ultlavarlag dar Duitscha vlast. Cherburg, 19 Dec. Opnieuw zy'n vijf Duitsche duikbooten, waaronder de „Deutschland", in Cherburg aan gekomen. Warklooshaid ts Barllja. Beriyn, 19 Dec. Het „Berl. Tagebl." zegt dat de werkeloosheid in Beriyn zeer toeneemt. Bij de stedelljke!arbeids- beurs meldden zich 3100 werkloozen aan. Vooral in de metaal- en hout nijverheid is de werkloosheid groot. Men schat het tatale aantal werk- i te Berlijn op 70.000. BINNENLANO. Nederland an Belgll. Stemming voor ruiling met Duitsch gebied. Na tien dagen gezwegen te hebben, hervat de Fransche pers de discussie over de Limburgsche kwestie en stelt zich op het Belgische standpunt, dat het Nederlandsche grondgebied ge respecteerd zal worden in dien zin, dat voor de voor Belgis onmisbare grenswijzigingen schadeloosstelling FEUILLETON. DOOB LOUIS TRACY. 20). „Ik ben tot de overtuiging ge komen dat ik niet geschikt ben voor de hooge positie die gij mij aanbiedt," - ging zy voort, haar toorn be dwingende, maar sprekende op een bijna onmerk baren sarcastischen toon. „Ermyntrude, ge zult toch zoo dwaas niet zyn. Wat kinderachtige geest bezielt u? Reeds maanden lang heb ik in u mijn aanstaande echt- genoote gezien. Wat heb ik gedaan, dat gy alle betrekking met my af breekt? Is het omdat ik u vroeg overhaast met my te trouwen?" Die bedaarde redelyke vraag ver bitterde haar. Niet zij was hier de schuldige, maar hijZy had nimmer getoond of gezegd dat zij hem lief had, en onzinnig was het yan hem, haar van onstandvastigheid te be schuldigen. Te jong om te vatten dat hy haar, door zoo te spreken, tot een onvoorzichtig bewy's van onstandvastigheid wilde prikkelen, vergat Ermyntrude in baar toorn alle voorzichtigheid. Zij rukte haar arm los uit de hand die deze ge grepen had by haar „Neen", en keek hem met oogen die vuur schoten aan, zeggende: zal gegeven worden door afstand van gebied, dat vroeger aan Nederland toebehoorde. De „Matin" licht dit standpunt toe met de mededeeling, dat de compensaties aan Holland gevonden zullen worden in de grens gebieden langs den Ry'n of de Eems. (Telegr.) Hat Castrata Paasai-Buraau. Het Volk verneemt, dat de lang zaamheid, waarmee het door mi nister van Karnebeek ingestelde Centrale Passen-Bureau de zaken afdoet, tot een gespannen verhouding met Duitschland heeft geleid. Het is nu al zoover gekomen, dat de Duit sche consulaten in ons land, althans het Amsterdamsch consulaat, voor- loopig elk viaum op een Hollandsche pas weigeren, zoolang men in Den Haag alle verleening van passen of pas visums ophoudt en er nagenoeg geen enkele verleent. De verhouding is ook nog verscherpt, doordat men in Den Haag geweigerd heeft, een der hoogste ambtenaren van het Amsterdamsch consulaat te ont vangen, toen die over deze zaak een onderhoud aanvroeg. Da „Zaaland". Hst „Hbl." verneemt uit Vlissingen dat by de maatschappy „Zeeland" thans van de Engelsche regeering de toestemming tot hervatting van den dienst is ingekomen naar Gra- vesand. Omtrent het aantal reizen, dat wekeiyks mag gemaakt worden, is nog geen beslissing genomen. Brood voer rostaurants a. d. De minister van landbouw heeft tot de gemeentebesturen de navol gende circulaire gericht: Ik heb de eer u mede te deelen,. dat ik, ter tegemoetkoming aan de' moeilijkheden, welke restaurants e.d. ondervonden bij de verstrekking van maaltyden, heb goedgevonden, en zulks met het oog op de gewyzigde omstandigheden, het verbod van af levering van brood ten gebruike bij warme en koude schotels in te trekken. Broodkssrt. Be directeur van het Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de brood kaart van het 80ste tijdvak geldig is van 28 Dec. tot en met 31 Bec. Koffie. De minister van landbouw heeft bepaald Gedurende het tydvak aanvangende op 1 Januari 1919 en eindigende op 16 Januari 1919, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden af geleverd op bon No. 44 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tydvak aanvangende op 16 Januari 1919 en eindigende op 31 Januari 1919, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden af geleverd op bon No. 45 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Da kelsaaoed. De onmiddellijke gevolgen van den kolennood zullen hierin bestaan - schryft het Hbld. dat de industrie, met uitzondering van die takken, welke verband houden met de levens middelenproductie, over Januari voor- loopig geen kolen zal ontvangen. Voorts zal het personenvervoer per spoorweg grooter beperkingen worden opgelegd dan tot dusver gedurende de crisis het geval is geweest. Ten slotte zal er een zeer scherpe rantsoeneering van gas en electriciteit worden deorgevoerd. De kolennood in Engeland schy'nt zoo groot te zijn, dat het niet mogelijk is alle schepen, die ter beschikking staan, voldoende van bunkerkolen te vaorzien. In verband daarmede zijn de Engelsche havens overvuld met vaartuigen, die men bij gebrek aan bunkerkolen niet gebruiken kan. De jelsche regeering scby'nt dan ook niet te weten, wat zij moet uitrichten met de schepen onder vreemde rlag, waarop zy tegen betaling van hooge vrachtgelden de hand heeft gelegd. Een der reederljen te Amsterdam heeft dan ook bericht ontvangen, dat een harer gerequireerde schepen op korten termijn weer tot haar beschik king wordt gesteld en zeer waar schijnlijk zullen aldus noodgedwongen nog meer Nederlandsche schepen worden vrijgegeven. Komen hierdoor de reederyen weer „Hoe durft gy my vragen onmid- deliyk met u te trouwen, terwyl uw vrouw nog leeft 1" Zyn woeste blik beantwoordde haar toorn. Hij was te driftig om, opgewonden zijnde, een uitvlucht te verzinnen of het beweerde te ont kennon. „Wio heeft u dat gezegd?" vroeg hy i heesche stem. „Dat zult gy van my nimmer hooren 1 Maar is het niet waar Zijt gij niet met Olga Sassulitcb gehuwd? Hokt gy haar niet wreed verlaten? my beleedigt ge door aanbieding van een huwelijk dat in Engeland nimmer erkend kan worden." Er kwam iets op in zyn keel dat dreigde hem te doen stikken. Een oogenblik maakte Ermyntrude zich ongerust. Inderdaad, hij stikte in zijne woede. Zij wendde zich om, willende weggaan. Maar hij greep haar zóó klemmend dat zij niet los kon komen, tenzy ze gillend om hulp riep,wat een ongewenscht schandaal zou geven. Zoo hield hij haar een tijdlang vast, tot hy eindelijk kon ademhalen en spreken. ..Het spyt mij dat dit gebeurd is," zeide hy zacht. „Ik zou liever dood vallen dan u pyn doen. De wanhoop mijner lielde wekte deze overspanning. Neem deze veront schuldiging van mij aan." De nederige houding, na zyne eerste uLbarsting, was zóó berouwvol en t.effend dat tranen by haar op welden. Had zy hem onrecht aange- Ingezonden mededeeling. Herman Nypels, Telef. Intere. 140, Spoorstraat 41. Hearen Ondergoederen, halt- an haal wol. Overhemden.' - Handschoenen. Billijke prijzen. in het bezit van haar schepen, anderzijds krijgen zij de tot dusvei\ betaalde hooge huurcijfers te derven, terwyl het de vraag is, of zy nu van hun eigendom weer het gebruik kunnen maken, dat zij willen, bij het beataande brandstoffengebrek. Aldus doet zich het zonderlinge verschynsel voor, dat door den kolennood de altyd gedane voorspel lingen omtrent ontzaglijke behoefte aan ruimte na dea oorlog te schande worden gemaakt en men niet eens kan gebruiken, hetgeen van de wereldvloot is overgebleven. Da staaakolan uit Amerika. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt mede: De Vereenigde Staten hebben de Nederlandsche sche pen Jason", „Cornelis", „Amsteldijk", „Stella", „Djebris" vergunning ver leend terstond met ladingen steen kolen naar Nederland te vertrekken. UIT 00ST-IH0IË. Men seint uit Weltevreden De s.s. „Grotius", „Oranje" en „Wilis" worden gereed gemaakt om uit te varen. 'olgens N. I. P. A. staat het geens zins vast, dat deze schepen naar Nederland zullen gaan de „Grotius" zal naar San Fran cisco vertrekken. Sneevliet, die verbannen is, vertrekt per s.s. „Noordam" uit Indie. Hij heeft onder verklaring zich rustig te zullen houden verzocht, tot het vertrek van het stoomschip op vrije voeten te mogen blijven. Door den Minister van L., N. en H. is aan de Burgemeesters een circulaire gericht, waarin de Minister mededeelt, dat, nu de vrijwillige aan bieding van runderen sinds eenigen tijd onvoldoende is om aan de gemeen ten 2 ons vleesch per hoofd weke lijks te verschaffen, de Minister zich voorstelt om by wijze van proef de distributie-maatregelen in te trek ken. De burgemeesters worden ge machtigd in hunne gemeente onthef fing te geven van het slachtverbod, behoudens enkele voorwaarden. De Minister vertrouwt, dat de veehouders zelf zullen vaststellen welk deel in aanmerking komt voor aflevering aan de slagers en dat dientengevolge ook een juiste verhouding tusschen de vleescbprijzen en de marktwaarde van het vee zal ontstaan. De maxi- mumpryzen en het vervoerverbod zyn "entengevolge opgeheven. De Minister wijst er voorts op, dat de toestemmingen voor slachtingen met matigheid moeten worden ver leend, omdat anders weer een abso luut slachtverbod zal worden uitge vaardigd. In een nadere circulaire worden met ingang van 23 December a.s., twee vleeschlooze dagen in gesteld, t. w de Dinsdag en de Vrydag, op welke dagen het dus verboden zal zijn vleesch in eenigen vorm (waar onder begrepen vleesch van wild en gevogelte) in winkels en in restau rants en daarmede gelijk te stellen inrichtingen (centrale keukens hier onder begrepen) onbereid of bereid af te leveren of te doen Da aardappalveorzienlng. Door hat Ryks Centraal Admini stratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen is aan de burgemees ters verzocht, met het oog op do a.s. feestdagen, en teneinde zooveel mo- goiyk partij te trekken van do hui dige gunstige weergesteldheid de aardappelbestellingen voor de maand Januari ten spoedigste aan de regee- geeringscommissarissen op te goven, tenzij de betrokkeh gemeente door „opslag" van de periodiek# voorzie- daan Was hy bolasterd en verkeerd begrepen „Ik geloof toch dat wy niet by elkaar passen," zeide zij zacht. „Ik hoorde dat gij binnen zeer korten tijd hoogstens na enkele maan den weer vrij zult zyn. In dien tijd zult gij mij leeren vergeten. Dan zult gy in uw eigen land eene vrouw vindon die beter bK u past dan ik. eene geboren Prinses." Zij was zoo zenuwachtig dat zy den snellen blik van zijne verrassing niet merkte. En werkelyk, zijn ant woord maakte eene vriendelijke ver houding wol mogelijk. „Ik wil niet by u aandringen om mij den naam te noemen van hem die u over ;mijn vroeger huwelijk sprak," zeide hij, zyn zelfbeheer- sching plotseling herwinnende. „On getwijfeld zyt ge het vroegere huwelijk van mij, na ons gesprek van gisteren avond te weten gekomen." Hy wachtte een oogenblik, als op antwoórd, maar zy zeide niets. Hebt gij het aan Lord Valletort en aan uw broer verteld?" vroeg hy. „Neen. Ik meende dat wy het beter onder ons konden afhandelen. Ik was ook niet van plan heden zoo beslist my uit te laten. Daar besloten was dat we naar Engeland zouden teruggaan, meende ik het u te schrijven. Tot myno verdediging kwam het mij nu over de lippen." Hy glimlachte verdrietig maar beleefd. „Ik dank u voor uwe geheim houding," - zeide hij. - „Het eenige ning is uitgesloten. Het ligt n.1. in de bedoeling van genoemd Rijksbureau, om te trachten de voor Januari benoodigde aardap pelen ten spoedigste in de gemeenten aanwezig te doen zyn. Voorts is medegedeeld, dat met ingang van 27 Januari 1919 een aan vang gemaakt moot worden met het distribueeren van den zesweekschen reservevoorraad, met welken voor raad de gemeenten dan tot en met 9 Maart d. a. v. zullen kunnen toe komen. Alléén wanneer de toevoer der 'aardappelen voor Januari onverhoopt, door vorst of anderszins stagnatie mocht ondervinden, mag de reserve- voorraad eerder dan 27 Januari wor den aangesproken. Toch zal dan periodieke bestelling, zoodra die stag natie ophoudt, in haar geheel worden uitgevoerd, zoodat in ieder geval de bestelling voor Januari, te zamen met de zesweeksche reserve, voldoen de zal zijn, om gedurende 10 weken (tot en met 9 Maart) het vastgestel de rantsoen uit te geven. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op hoofdstuk X, Landbouw, der Staatsbegrooting voor 1919 ont- leenen wij het volgende: De maximum-prijs voor klei-aard appelen zal worden verlaagd, zoodra de zand-aardappelen verlaagd zijn. Het ligt in de bedoeling van den minister de distributieregelingen, die voor een behoorlijke verzorging der bevolking niet dringgnd noodig zijn allengs op te heffen; alsdan zullen tevens de door den Staat gestichte organen worden ontbonden, terwijl aan de voor de crisis aangestelde ambtenaren ontslag zal worden ver leend. Voor zooverre op dit oogenblik bij de zeer snelle veranderingen, die als het ware eiken dag intreden, te overzien valt, zal, wat de eerste levensbehoeften betreft, de brood-, brandstoffen- en vetvoorsiening nog geruimen tijd aan banden moeten gelegd worden. Met betrekking tot de vooruit zichten van voldoende verstrekking van vet, brood en andere eerste levensbehoeften kan het volgende worden opgemerkt: De aanvoer van broodkoren van overzee en de uit eigen oogst ver kregen hoeveelheid zullen zeer waar- schijniyk eene broodvoorziening van 311 gram per dag, ook in het vol gende jaar mogelijk maken. Verhoo ging van het rantsoen in grootere hoeveelheid is evenwel uitgesloten. Zoodra de eerste zendingen vet uit het buitenland z(in aangekomen, is do minister voornemens de periode van den vetbon, die thans op 9 dagen is gesteld, te verkorten. Voor eetbare doeleinden biyven beschikbaar 50.000 ton uit de ge- importeerde vetten, alsmede de eigen productie, die hoofdzakelijk bestaat uit productie van boter, waarvan naar raming in het volgende jaar geen grootere hoeveelheid dan 30.000 ton verkregen zal worden. By een duur van den vetbon van dagen is per week 1.780.000 K.G. vet of boter benoodigdde vorenbe doelde hoeveelheden zullen ongeveer in staat stellen, de distributie op dezen voet te doen plaats vindon. Dex peulvruchtenoogst is dit jaar zeer gunstig uitgevallen, zoodat het rantsoen kan worden bepaald op 1 K.G. per hoofd en per vier weken, terwyl in de periode van overgang van den ouden naar den nieuwen aardappeloogst nog een extra rant soen aan peulvruchten zal kunnen worden verstrekt. Wat aardappelen aangaat hoopt de minister dat de verstrekking van het thans geldende rantooen regel matig zal kunnen blyven plaats ▼inden. Tengevolge van het beschikbaar komen van ryst uit de stelling Am sterdam is het mogelijk geworden, van dit artikel oen rantsoen te ver strekken vaa een V, Kg. per vier weken. De distributie van gort op don huidigen voet is tot don komenden nieuwen oogst gewaarborgd; de ha ver mout-distributie zal evenwel moeten worden stopgezet, aangezien voor de paarden geen haver beschikbaar is en deze dieren dit artikel in ver band met de productie en 't vervoer dat my minder aangenaam zou stemmen is een overhaast vertrok. Laat ons ton minste vrienden blij von." HOOFDSTUK X. Hoe ze dat in Rusland doen. Ermyntrude was blij dat het onder houd met den Prins zóó afgoloopen was on was van meening dat zij op zijn laatste verzoek wel kon ingaan. Op een overhaast vertrek drong zy dus niet aan, on hare houding tegen over hem bleef dezelfde als vroeger, zoodat de andere gasten niet konden vermoeden wat er voorgevallen was. Lord Carlingham was evenéens bly dat de zaak zoo geschikt was. Er waren allerlei sport-plannen ge maakt, en hij kon er nu de laatste vijf dagen nog van genietenAfge sproken werd, dat de familie over een week naar Engeland zou terug gaan, en al de anderen reisden achtereenvolgens af. Eiken morgen gingen tal van sleden onder vroolyk gerinkel der belle-tuigen en krachtig geklap der zweepen, den weg op naar Saratoff het dichstbijzijnde station. Ermyntrude bekommerde zich weinig over het weggaan van de andere dames. Prins Melnikoff nam tegenover haar een volmaakte be leefdheid in acht en overschreed die grens aldoor zóó weinig, datzy zich vleide met de gedachte dat hy do huwelijksplannen opgegeven had en haar vriend wenschte te blyven. van de eerste levensbehoeften niet kunnen missen. De Yischvangst zou weer op ruime schaal kunnen worden uitgeoefend, indien de kolenschaarschte niet de reden was, dat slechts weinig traw lers kunnen uitvaren. Toch zal, ook in verband met do groote vangsten, de distributie van visch op ruimere schaal kunnen plaats vinden, dan tot nog toe. Het melkrantsoen zal, zoolang g vetaanroer plaats vindt, en ook de toegezegde hoeveelheden veevoeder nog niet zyn ontvangen, niet kunnen worden verhoogd. In de zomermaanden, behoeft uitter- aard geen melkrantsoeneering plaats te vinden. Het ligt in de bedoeling de aan gevoerde hoeveelheden veevoeder te bezigen allereerst ten behoeve van de melkvoorziening en voorts ten behoeve van de bedry ven in de zand streken. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 19 Die. Bg den aanvang der zitting legt de heer VanGroenendael e verklaring af inzake de tegen hem ingebrachte beschuldiging als zoude hij Yóór annexatie van Hollandsch Limburg by Belgiö zijn, en vraagt een parlementaire commissie van onderzoek. De heer Nolens behaödelt de bezetting van diplomatieke posten en de kwesties der annexatie en doortocht. Hierop antwoordt de mi nister, doch een en ander geeft ons geene aanleiding er melding van te maken. Hoofdstuk III (buitenlandsche zaken) wordt aangenomen met de stemmen der revolutionaire socialisten gen. Verschillende kleine wetsontwer pen worden aangenomen, daarna Hoofdstuk V a Onderwys, Kunsten en Wetenschappen. Hieruit valt aantestippen, dat de heer Ossen- dorp in een rede liet uitkomen, dat de verplichte neutrale Staats school eigenlijk het ideaal was, al heeft hy en zijn vakvereeniging ten slotte dan ook de pacificatie aan vaard. Hij wilde dan ook vooralsnog niets weten van gelijkmaking der salarissen vóór art. 192 ten volle wordt uitgevoerd. Avonds Justitie, waarbij de heer Kruyt denkbeelden opperde over herziening van het Strafstelsel, en de heer Hermans de wreed heden ervan schetste. PLAATSELIJK NIEUWS. Tweede Kunstavoad. Als tweede der serie kunstavonden werd gisterenavond door het Hofstad- tooneel eene opvoering gegeven van mr. Van Rossem's geestig blyspel „Phyllis". Het succes was, zoo moge lijk nog grooter dan de eerste keer, en de Casino-zaal totaal vol. Zelfs zaten sommigen langs de zijwanden der zaal. De vertolking van dit blyspel een der beste tooneelwerken van den laatsten tyd was in alle opzichten superieur. De dankbare rol der heldin, door den schrijver met zooveel vrou: wenkennis geteekend, werd door Else Mauhs schitterend vertolkt. Zou er wel éen zyn, die het deze actrice verbetert Phyllis is het jonge, on evenwichtige meisje, dat geslingerd wordt tusschen uitbundige dwaas heden en een verlangen naar wat anders, een echten hartstocht, een warm gevoel. In haar onderbewust zijn het fattige studentje zegt het zoo juist is een verlangen naar liefde aanwezig, maar het sluimert nog in de onbewustheid van haar groeiend zieleleven. Dit jonge, wan kelende meisje, dat nog aarzelend tegenover het leven staat, dat nog zoekt en tastend haar weg vindt, vermeit zich in wat flirt en brengt daardoor de harten van vele jongelui in gloed. En angstig staat zy straks voor de waarheid, de heerlijke waar heid, dat zy eigenlijk vam Karei, oom Karei houdt Hoe prachtig wist Else Mauhs deze gevoelens te vertolkenWelk een schitterend, natuurlyk spel gaf zy ons gansch den avond langVan tal van kleine momentjes, elk voor zich genre-stukjes, deed z(j ons genieten. Trouwens, het gansche stuk is er Te meer echter werd zy zich be wust, dat zij wel naar Bannofka was gekomen om bekend te worden met de bevolking van 's Prinsen gebied, maar van het land en van de be woners niet meer gezien had dan die er per spoor doorgevlogen waren. Eens en ook slechts eenmaal had de Prins dat punt te berde gebracht, vertellende van de uitgestrektheid der provincie die hy had te regeeren, van de moeiiykheden die dat op leverde, van de rechtspraken onder zijn toezicht, van de massa civiele ambtenaren en militairen die hem ten dienste stonden, en de nu en dan voorkomende oproerigheden, waartegen hy moest optraden met overwegende gestrengheid. Maar toen hij zag dat die toelichtingen haar meer verschrikten dan interesseerden, besloot hij zijn gesprek met te zeggen dat al die drukte niet voorkwam te Bannofka, dat veraf lag en eene rustige stad op zichzelve was. Op den vyfdem der acht dagen waren ze slechts met hun achten aan tafel en vier er van waren verafwonende gasten, namelijk een militaire ingenieur met zijne vrouw, en de generaal Von Schenk met mevrouw. Zij-waren gekomen voor een gewoon winter-kampementj en hadden een massa Kozakken tot hun en handhaving der orde. (Wordt vervolgd). vol van, dankbare rol vooreen tooneel- speelster van deze gaven. Al dadelijk zijn wij er, in het eerste hedrljf, middenin. Haar samenspel met baar ouders, de onweerstaanbare naïeveteit, haar aanstekelyke lach, het zyn even zoovele nooit te vergeten oogenhlik- ken. Haar onschuldig gecoquetteer met oom Karei is verrukkeiyk, haar flirt verleidelyk, haar verdriet diep- echt en groot. Kortom, mevr. Mauhs moet de Phyllis-flguur begrepen heb ben, zooals de auteur zich die uitdacht. Mevrouw Ranucci—Beekman stond als de Vlaamsche pseudo madame Van den Broecke, haar kunstzuster, in geheel ander genre, waardig ter zijde. Met het breede accent der Vlaamschen klapte ze den ganschen avond Vlomsch lyk of dat ze d'r geboren en getogen vreur. En haar ietwat gewaagde verhaaltjes werden met esprit en verve verteld. Mevrouw Mien Schmidt Crans had rol van de oude mevrouw Berner. Zy was waardig en ernstig, en haar man, Anton Roemer, paste zich daarby, als iemand, die wel vaneen grapje houdt en voor de mooie Loulou gansch niet onverschillig is, aan. De ondeugende oom Karei voad in Louis Chrispijn Jr., een vertolker, die de moeielyke rol van liefhebben den oom moest veranderen in die van toekomstigen echtgenoot en dit met de neodige reserve deed. Frits van Sweecken en George Straterus werden gespeeld door Dirk Verbeek en Jan van Ees. De een een ietwat fatterig studentje, de ander een wat statiger figuur: beiden op hun beurt slachtoffers der booze Phyllis. Als wy Johan, den bediende (C. Dommelshuizen) nog noemen, wiens bescheiden optreden nochtans kleur gaf aan het derde bedrijf, is daarmede onze opsomming voltooid. Wy hebben bij vorige gelegenheden eds voldoend# over het stuk zelve gezegd dan dat wij hier thans nog over uit behoeven te weiden. Evenals „Pygmalion" en meer tooneelwerken van den laatsten tyd eindigt dit blyspel met eene vraag, de vraag of Phyllis tenslotte haar waren Jozef nog krygt. Maar voor den toeschouwer is die vraag, in het eerste bedryf al, opgelost. Het stuk is, zooals wij zeiden, knap geschreven, en sprankelt van geest. De dialogen zyn schitterend; de opzet en ontwikkeling.is logisch. Ietwat pyniyk doet bet laatste bedryf, waar de knoop wordt afgewikkeld, aandie situatie was wel héól erg voor de oude lui. Maar Phyllis' hart heeft daar gespróken en de booze woorden, die zij zeide, overschreeuwd, en dat is de hoofdzaak. De talrijke aanwezigen hebben van dezen avond oprecht genooten. Aan mevrouw Mauhs werden bloemen namens de commissie aangeboden. Solistaa-coaeBrt Tooakuatt. Het eerste Toonkunst-concert in dezen winter, dat door omstandig heden vertrek van gedemobiliseer- den, etc., waardoor vele goede krachten vervielen moest worden beperkt tot een solisten-concert, had Donderdagavond in „Tivoli" plaats. Voor dit concert hadden de dames Annie Hoolboom, sopraan, eind diploma Maatsch. t. b. der Toonkunst, Amsterdam, en Corrie van Baten burg, violoncel, einddiploma Koninkl. Conservatorium den Haag, leerares Violoncel Muziekschool der Maat schappy te Leiden, hare medewerking verleend. De directeur der afdeeling Helder, van Toonkunst, de heer Toon de Hoogh, einddiploma Kon. Conser vatorium, den Haag, verleende mede werking als accompagnateur en solo pianist, terwijl tevens de darnes- zaugklasse het programma afwis selde. Mejuffrouw Hoolboom begon al dadeiyk met een hors d'oeuvre, een afwijking van het programma, waar voor, in het tweede gedeelte, een ander nummer verviel. Behalve deze, zong zy voor de pauze niet minder dan vyf liederen, alle op Duitschen tekst, en op muziek van Richard Strauss en Joh. Bramhs. Ofschoon haar stemmateriaal over't algemeen niet kwaad was, leek ons haar mu zikaliteit nog al aanvechtbaar. Zonder veel buiging en hartstocht zong zij haar programma af, en mejuffrouw Hoolboom zal zeer zeker goed doen haar uitspraak, in het bt '.onder van het Duitsch, eens grondig te bestudeeren, want dit leek naar niets. Men kon wanen een Engelsche zangeres te hooren zingen in het Duitsch. Ook haar Fransch was niet soupel, niet elegant. Veel beter bekoorde de celliste. Deze dame bezat een vaste, flinke streek, en haalde uit haar instrument alles wat er uit te halen was. Mis» schien boeide het eerste nummer, symphonische variaties van Broóll- man door zijn modern karakter niet zoo zeer het groote publiek, men wist niettemin het spel en de voordracht te waardeeren. Na de pauze speelde zy een paar kleinere nummers, waarby al haar goede eigenschappen nog eens weer uit kwamen. Heel goed was het tweestemmig vrouwenkoor met zyn Kerstcantate. Er komen zeer mooie gedeelten in dit korte stukje voor, en over 't al gemeen werd uitstekend gezongen. Mejuffrouw T. de Boer zong hierin de sopraansolo. De pianobegeleiding van den heer De Hoogh zouden wy hier en daar wat zachter willen heb ben gehad. Deze laatste opmerking geldt ook voor den solist De Hoogh, die de Mondschein Sonate vertolkte, doch daarby wat veel met de pedaal werkte en het delicatissamente volgens de aanwijzing van Beethoven in het adagio sostenuto o.i. niet voldoende in acht nam. Een tweetal nummers: Ballade op. 10 Joh. Brahms, Scherzo bes mineur van Fr.Chopin, besloten zyn programma. Ingelanden madedaeliag. Speciale aanbiedingen. Firma I. IrUnvald, Kalzsritr 108. Sroota wagan in lage prlj». Adres: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. Tot slot werden een viertal kleinere liedjes van Hollandsche componisten gezongen, waarmee het vlot afge werkte, veelzijdige programma werd beëindigd. Het bezoek wasnietover- druk. Opaabara Leestaal. In de maand November werd' de leeszaal bezocht door 2389 bezoekers. In October door 3559. De demobilisatie deed èn het aantal der bezoekers en dat der leden aanmerkelijk dalen, doch we verwachten dat de vaste ingezetenen zich daarentegen in steeds grooter getale als lid gaan aanmelden, nu de weg naar de leeszaal en bibliotheek velen niet vreemd meer ie. Reeds deze maand kunnen nieuwe leden worden ingeschreven .voer het jaar 1919. De normale contributie bedraagt 1 per mille, met een mini mum van f 0.50 voor personen met een belaetbaar inkomen van f 500 of minder, en een minimum van f 1 voor anderen. De leeszaal en uitleening zullen op de beide Kerstdagen, Oudejaarsavond en Nieuwjaarsdag gesloten zyn. In plaats van Woensdag 25 December en 1 Januari kunnen dan de kinde ren ep Dinsdag 24 en 31 December van 2-4 uur hun boeken ruilen, de volwaasenen van 4-7 uur. Uitgeleend werden in November: 281 studieboeken, 676 romans, 1094 nutsboeken voor volwasssnen en 1200 kinderboeken. 3251 werken te zamen. Nieuw aangekocht werden de vol gende werken: H a g e r s. Kaartsysteem Bnel- rekenen. Ralph Waldo Frlne. In har monie met het oneindige. Raai te. Romantiek in het kinderleven. Bee n.Oud-Testamentische pioniers. Wundt. Leerboek der zielkunde. Douwes. Bewustzynsverschynse- len en paedagogiek. Heymans. De honigby. Her bert. Overzicht van zyn stelsel. Knobel. Do beroepsconsul. Ten geschenk# ontvingen wy: DeGroot, Leopold Rljkens. Ned. letterk., 2 dln. Tielrooy. Maurice Barrès. Be sant. Is de theosofie anti- christeiyk. Id. Het levensraadsel en hoe de theosofie dit oplost. Id. De theosofie en hare leeringen. Hoegsma. De wet van oorzaak en gevolg en de wet der weder be lichaming. La Franco; revue scientiflque et littéraire, nos. 1-S. Jaarverslag van den hoofdingenieur der mynen 1917. 8EMENG0 NIEUWS. Hadarliadsofco werklieden la Duitschland. Op grond van de door de soldaten- raden genomen beslissingen, zullen alle Nederlandsche beambten en werk lieden, in Duitschland werkzaam, door hun werkgevers ontslagen moeten worden. Nu de werkgevers niet algemeen en spoedig genoeg daartoe overgaai, worden zy bezocht door oen daarvoor benoemde com missie. Zelfs ambtenaren, die meer dan 25 dienstjaren hebben, zullen ten gevolge daarvan gedaan krygen. Da gearraetaerdo kattlnghaadalsar. By het onderzoek, ingesteld in de pakhuizen van den te Deventer aan gehouden kettinghandelaar, werd de hand gelegd op 60 balen suiker, dui zenden reepen chocolade, tientallen kisten cacao, 19 vaten honig, 36 vaten bakpasta, 18 kisten puddingpoeder, 18 kisten en 6 vaten melkpoeder, 10 vaten gecondenseerde melkvoorts op groote voorraden kaneel, boter, speceryen, stroop, lym, zeep, slaolie, drops, sucade en oranjeappels. D>afAt*l van diatributiabsss. len werkvrouw van het distribu tiebureau te Rotterdam beeft duizen den distributiebons voor vleesch, visch, brood enz. gestolen uit een kast, die zy met behulp van een valschen sleutel opende. D® handel echijot gefloreerd te hebben, want by een huiszoeking vond men een bedrag van f 11.000 aan bankpapier in hare woning, welk geld zij verkregen bad door de bons aan winkeliers te verkoopen. De vrouw is gearresteerd, evenals een medeplichtige, die zich aan het zelfde misdrijf schuldig maakte. Moordaastlag. Dinsdagmiddag kregen te Naarden twee beschonken soldaten twist met een kastelein. Op straat gekomen, wist een der militairen onverhoeds aan een daar op post staanden schild wacht ztyn met scherp geladen ge weer te oatrukkea, legde aan op den kastelein en schoot. Gelukkig strui kelde de kastelsin op het oogenblik dat het schot afging en viel voor over, zoodat het schot geen doel trof. Beide soldaten zyn in arrest gesteld.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 1