casino. Cabaret en WIM en PIM THE VOLUM BROS BE FABRIEKSBAAS. BAL HtLQERSCHE C0US1NT CASPAHARDER Mw. RENÉ en AUGUST ran 't Circus Carré Na afloop BAL TWEE WEEZEN. Muziek voor den Dans ZONDAG: Eenig! Eenig! Nieuwe moppen! Entree: Stalles 60 ct, Ie Rang 60 ct., ?e Rang 40 ct., Verwacht net de KERSTDAGEN: ril ZATERDAG 21 OEC. 1918 Tweede Blad. Steenkool uit Amerika. Het „Hbl." schrijft over den kolen- aanvoer uit Amerika: Het bericht, dat de Ver. Staten uitvoervergunning naar Nederland verleend hebben voor 100 000 ton steenkool is om méér dan een reden verblijdend. In de eerste plaats zal deze quantiteit in belangrijke mate tegemoet kunnen komen in het heersctiend kolengebrek - waarover straks nader maar fevens kan het niet anders dan aangenaam zijn, dat het juist de „half-vrije" schepen zijo, die het eerste deel van den aanvoer zullen bewerkstelligen. De „Jason", „Cornelis", „Amsteldfik", „Serrah" en „Djebres", die in verband met de besluiten der geassocieerden geacht konden worden niet te zijn geanga- rieerd, zijn niettemin in hun bewe gingen belemmerd en hebben sinds dien, zooals wij opmerkten, een onderwerp van eindelooze onderhan delingen uitgemaakt. Het schijnt, dat nog niet vaststaat, wat in de toekomst met deze schepen gebeuren zal, maar vast staat, dat de Ver. Staten ze, ter leniging van het kolengebrek, althans op dit zeer ernstig oogenblik geheel te onzer beschikking hebben geèteld. Zoo spoedig mogelijk zullen ook nog de „Noord", de „Noorddijk" en de „Farmsum" uit de Ver. Staten met kolen vertrekken: de acht schepen bijeen kunnen 35.000 ton steenkolen meebrengen. Er is nog sprake van geweest, de „Nieuw-Amsterdam" ten deele ook met kolen te laden, doch daarvan is afgezien, mede wijl de drie genoemde schepen reeds aan den dienst van het graanvervoer moeten worden onttrokken. Wli spraken daar van een zeer ernstig oogenblik. Het woord hachelijk is niet te sterk. Er is geen quaesue, van, dat de toegezegde 50.000 ton steenkool uit Engeland in Deeember geleverd kunnen worden, en het is zeer de vraag, of ze in Januari komen zullen. Wij zullen dus in Januari (de moeilijkste maand, uiteraard) aangewezen zijn op de zeer vermin derde eigen productie, een zeer aan zienlijke stijging der behoeften. Dras tische maatregelen wij hebben ze reeds aangekoudigd zullen niet uitblijven. Want de Amerikaansche hulp, hoe welkom ook, komt thans te laat. In het allergunstigste geval kan de 85.000 ton, waarvan wjj spraken, midden Januari in Neder land aankomen. Deze hoeveelheid zal dus eerst einde Januari, misschien Februari, practisch van invloed zijn op de voorz.ening. En daarenboven moet men niet vergeten, dat 35.000 ton op de totaal behoefte, die zelfs bij de tegenwoordige rantsoeneering omstreeks 450.000 ton beloopt, nog geen 10 beteekenen. Er is dus allerminst reden, om nu ook maar onmiddellijk te gelooven aan een oplossing der moeilijkheden, hoe dankbaar Nederland, wjj herhalen het nog eeD8, overigens zijn mag voor de betoonde hulp. De mogelijkheid bestaat nog, dat er kolen zullen worden aangevoerd uit het door de geassocieerden be zette gebied in Duitschland. Het schijnt, dat zich op den linker Rijn oever groote voorraden bevinden en ook woi dt daar in de mijnen geregeld doorgewerkt. De vraag is natuurlijk, in welke mate de geassocieerden zel- ven gebruik wenschen te maken van het koleugebied. Men mag wel aan nemen, dat Belgiö de eigen behoeften dekt of spoedig dekken zalmen schat de productie thans op 60°/o der normale. Bovendien hebben de Duit- schersenorme kolen voorraden achter gelaten. Hoe echter de toestand in Noord Frankrijk is, kan minder scherp worden beoordeeld. Hoe dat zij slechte indien de ge associeerden ons toestaan Duitsche kolen te doen halen, zal het mogelijk zijn, in Januari tot weinig ingrijpende beperkingen over te gaan. Ook dan zullen bezuinigingsmaatregelen noo- dig zijn, maar stellig niet van zoo onge hoord ernstig karakter als thans het geval is. Komt er geen invoer uit het be zette gebied, dan bereide men zich voor op een Januari-maand, die ons heugen zal. Hedenmiddag zullen de stoomsche pen „Ambon" en „Java" van de Mij. „Nederland" ran Arasterdam naar N. Amerika vertrekken om kolen te halen. Nedarland en Belgitt. Van Belgische zijde werd onze regeering verweten, dat toegestaan was, dat Duitsche troepen b(j hun doortocht door Limhurg veel vee en goederen, van Belgen afkomstig, mee voerden, In verband hiermede schrijft men aan het „Handelsblad": Dat de Hollandsche soldaten aan de brug te Roosteren niet zooveel in hun vermogen was, deden om de Duitschers niet alleen hun wapens, maar ook de kennelijk op wederrech telijke wijze uit Belgiö meegenomen goederen te doen inleverqn, moet ten storkste worden ontkend. Schrijver dezes was bij 't begin van den door tocht een geheelen dag aan den Ne- derlaodschen kant, vlak bij de brug, getuige van het doortrekken der Duitschers, en zoo zag hy, dat b.v. alle van Belgische burgers afkom stige rijwielen (door kleur en vorm te onderscheiden van de Duitsche legerrijwielen) door de Nederlanders in beslag werden genomen. Toen bij een paar dagen later te Maeseijck (in Belgiö dus) was en zich daar onder de Duitsche troepen bewoog, kreeg hij dan ook herhaaldelijk van de Duitsche soldaten de opmerking te hooren, dat ze, eer ze de brug pas seerden, nog maar zooveel mogelijk alles te gelde maakten, daar de Hol landers anders toch alles „annek- tierten". En 't gevolg van die opvat ting onder de Duitschers is geweest, dat vele Maeseijckenaren zich voor weinig meer dan een zwart gezicht van fonkelnieuwe rijwielen hebben kunnen voorzien. GEMENQO NIEUWS. Groott vliegtuigen. De „Times" wraakt in een artikel over de toekomst van het vliegwezen de onderstelling dat luchtschepen een fiasco zijn. geweest. Geen vlieg tuigen hebben nog 16 dagen lang kunnen kruisen zonder aanvulling van voorraad, maar men zal in Engelang aan een luchtschip beginnen dat daartoe in staat zal zijn. Het nieuwe luchtschip zal viermaal zoo groot zijn als de Duitsche L 70, de Goliath van zijn type. De lengte zal 1100 voet, de snelheid 95 mijl (152 K.M.) in het uur bedragen. Het zal in een stuk 20.000 mijl kunnen afleggen en passagiers, bagage, be manning, proviand, koopwaren kun nen meevoeren tot een gewicht van 200.000 K.G. Deze „10 millioen"- schepen zullen voorzien zijn van kajuiten, salons, rookkamers, öneen daktuin, waarheen een lift voert. Dit schip is echter enkel nog maar ontworpen. Op het ooeenblik bouwt men een Britsch luchtschip van bijna „2 millioen" (gallons?) gas-inhoud met een lengte van bijna 700 voet en een snelheid van 71 mijl (pl.m. 114 K.M.) in het uur, dat negen dagen in de lucht kan blyven en 94i0 mijlen af kruisen. Oa verwoestingen van da grlap. De geneeskundige medewerker Van de „Times" schat, dat er over de heele wereld in de afgeloopen 12 weken 6 millioen menschen aan griep en longontsteking zijn bezweken. In alle landen heeft het zakenleven door de epidemie geleden en zijn ontzag lijke verliezen aan productiekracht eu door den handel geleden. Men heeft geschat, dat de oorlog in 4J jaar 20 millioen menschenlevens heeft gekostin dienzelfden tijd zou de griep in haar epidemische tempo 108 millioen gedood hebben 1 De be zoeken van de Gotha's aan Londen waren maar een zomersch buitje in vergelijking met den zondvloed van kiemen, die Londen nu bestookt. De vliegeraanvallen kostten Londen en kele honderden levens, de griep kostte het meer dan 10 000. Nooit sedert den Zwarten Dood heeft zulk een plaag de wereld ge teisterd, nooit is een plaag met stoi- cijnscher kalmte opgenomen. In En- gelsch-Indiö zijn alleen 3 millioen sterfgevallen voorgekomen. In Kaap stad bleven 2000 kinderen onverzorgd achter. In Australië werden openbare diensten ontredderd. Amerika en Ca nada werden vreeselijk geteisterd. In Ontario stierven alleen 108 dokters op 5000 menschen tot November. Een groot aantel Amerikaansche In dianen is bezweken. In Barcelona heeft de sterfte 1200 menschen daags bedragen. Frankrijk, Duitschland, Oosteurijk hebben eveneens hun tol aan de ziekte betaald. Nog altijd verkeert men in twijfel, of niet het een of andere niet ont dekte organisme bij de ziekte in het spel is. Als de wereld de noodige middelen had bezeten om de plaag te bestrijden, dan had men 6 millioen menschenlevens kuDnen Dehouden. De behoefte aan een nieuw toezicht op de openbare gezondheidsmaatre gelen is nooit duidelijker aangetoond. Olefstal van telefoondraad. Gireren heeft de Rechtbank te Am sterdam twee mannen, die zich ten nadeele van het Rijk hebben schuldig gemaakt aan diefstal van telegraaf- en telefoondraad, veroordeeld tot 1$ jaar gevangenisstraf. INGEZONOEh Balt» vtrannvooiOlljkbai* |Vu mlat iwttic »or aiat t«rnRi«g*»r'. Karstfaast a» Kerstvreugd-. Het groote feest van „Vrede op aarde" is weldra weer aangebroken. Vier achtereenvolgende jaren door vele mannen uit alle Ueelen der wereld gevierd in de loopgraven en forten, in kazernes en op oorlogs schepen, zal dit schoone feest der Christenen ditmaal weder in vollen glans en luister lichten temidden van deze donkere en sombere tijden. Het „Eere zij God in den hooge, vrede op aarde, in de menschèn een wel behagen," zal weer door het gansche heelal weerklinken als een eenparig loflied, aangeheven door millioenen christenen, die in deze dagen van ma terialisme, hetKindeke van Bethlehem nog steeds eeren als bun Koning. Ook het Leger des Heils gaat feest vieren. In vele der armste gezinnen wordt door de Heilsoldaten vreugde gebracht door het verstrekken van de allernoodigste levensbehoeften en versnaperingen; en als zfl zich van hunne plicht ten behoeve dier stak kerds gekweten hebben, worden de deuren van de Leger des Heils-zaal, Spoorgracht 38, geopend voor elk, die met de Heilsoldaten het kerst feest op eene waardige wijze wenscht te vieren. De zaal zal op smaakvolle wijze zijn versierd en twee prachtige kerst boomen zullen het geheel op luisteren. Reeds 's morgens om zes uur, den eersten Kerstdag, zal een prachtige inwijdinssdienst worden gehouden, waarin het groote zangkoor en kin deren zullen zingende tweede dienst, met het onderwerp „Kerstgedachten", vangt aan om tien uur 's morgens. Het groote zangfeest om drie uur 's middags belooft een middag van rein genot te wordenkoorzang, kwartetten en solo's zullen elkander afwisselen Des avonds half acht heeft de groote kerstdemonstratie plaats met een prachtig afwisselend programma. Den tweedpn Kerstdag is er 's mor gens tien uur een bijzondere dienst en 's avonds half acht de sluiting van het kerstfeest. De deuren van de zaal zijn steeds een half uur voor den aanvang der samenkomsten geopend met het oog op de groote toeloop, gebleken bij vorige jaren, wordt men aangeraden zich tijdig van een plaatsje te voor zien. Da verwaarioozlng. Geachte Redactie. Ondergeteekenden verzoeken U be leefd onderstaande stukje in Uw veel gelezen blad te willen opnemen, waarvoor bij voorbaat onzen welge- meenden dank. Wie kan zich een nijpenden toe stand voorstellen, welke zich afspeelt bij de menschen, gehuisvest achter de begraafplaats aan den Strooweg, alhier. Wanneer men van deze familie hoort dan gaat er een huivering door onze lichamen, bij de gedachten hoe die menschen hun leven moeten slijten. Doch goede burgers, deze menschen hebben behoefte aan tucljt, goed voedsel en èen goede verzorging. Doch aangezien dit alles bij die menschen ontbreekt, kijkt men laag op hen neer. Doch nu is de vraag voor ons, kan de Heldersche gemeente er niet voor zorgen datdeze menschen een goede verzorging krijgen? Heeft de Gezondheidsdienst al eeDs een kijkje genomen in deze sombere huis houding? Maar naar onze meening hebben de heeren wel wat anders te doen, dan te zorgen voor de ge zondheid van deze menschen. Bewijzen werden geleverd kort geleden, door het vinden van een lijk, bedekt met smerige vodden, achter de kachel Hopende dat deze regels onder de oogen der bevoegde autoriteiten komen, teekenen wij met de meeste hoogachting en dankbaar voor de plaatsing, Mil. Ph. Polak, Mil. B. Menist, Kaz. Langestraat, Helder. Programma: Hollandsche soubrette. De komische lucht-, ring en trapezewerkers. 0« onbetaalbare humorist, guitaarzangsr en moppeatepper. De kunatenmakende eiland bewoners. De onovertroffen hand- an porterrs-acrobatan. Gaat zien!! Gaat zlanll De exentrieke koorddansera an knockabouts. Tappunt san kunst an nrzlnll Prachtprogramma 11 CASINO-ORKEST. plus rechten. Kaarten bij den Heer KOKELAAR. (Ia Kerstdag.) (2e Kerstdag.) HEDENAVOND in CASINO. op den TWtEOEN KERSrOaG en op OUOFJAtRSAVOND bil J. BIJVOET, JULIANAOORP.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 5