De „Libre Belgique", van belang wegens zijn relaties met den minister president, heeft een artikel over de Hollandseh-Belgische polimiek, waar in deze nog eens in haar geheel wordt nagegaan. Er wordt o.m. dit in gezegdBelgen en Hollanders, laat ons onze kalmte bewaren. Indien de diplomatie in Den Haag met meer waakzaamheid was opgetreden, indien te Brussel alle omstandigheden dui delijker waren uiteengezet, zou de indruk minder pijnlijk zijn geweest. Aangezien er geen sprake kan zlju van een politiek van geweld, de bedoelingen van Belgié rechtvaardig en redelijk zijn, en die van Nederland welwillend, moet de elementaire wijs heid van beide kanten er op uit zijn, zich wederzijds te sparen en niet zich tegen elkaar op te hitsen. Eerst de regeeringen en dan de pers, en wanneer niettemin door een dezei betreurenswaardige onvoorzichtighe den worden begaan, zal het volk verstandig doen er zich van te ver zekeren, voor het vuur vat, of men hem niet een brief van den twaalf den voor een -yan den negenden voor zet en of alle feiten hem nauwkeurig zijn voorgelegd, want het zijn de volkeren, die de kosten der misver standen betalen. De correspondent van de „N.R. Ct." te Brussel meldt De socialistische „L'euble" beant woordt een oproep van het Neder- landache -dagblad „Her, Volk", om zich tegen de -plannen tot annexatie te verzetten, met de verzekering, dat de Belgische wer k lieden pari ij Diet onverschillig zal blijven vooi elke aanranding van het recht dei volken en der personen. Het vrije beschikkingsrecht der volkeu zal haai heilig blijven en alle geschtlleu moe ten door overeenkomst worden op gelost. D« doortocht oy*r L mbury sn da Scheldt. Brussel, 21 Dec. Havas meent te kunnen mededeelen, dat de Britsche regeering aan de Nederlandsche het voornemen te kennen heeft gegeven om voor de ravitailleering van het Britsche leger, dat Rijnland bezet, gebruik te maken van de Schelde en Nederlandsch Limburg. PLAATSEL JK EUWS. Hr. M«. „Zt«o« PrcInciB»." Volgens een bij het Dep. v. Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. „Zeveu Provinciöu" van Yokohama vertrok- ter voortzetting van de reis naar Nederland. J F. Jacquet. 1 Januari a.s. is het 25 jaar'geleden dat J. F. Jacques, Hoofdcommies ter Contröle Gemeentebelastingen in dienst trad als agent van politie. Den 1 Februari 1910 werd hy door den Raad dezer Gemeente benoemd tot Hoofdcommies tor Contröle Gem. belasting. Dovkiro dagen. Het zijn wel donkere dagen voor Kerstmis, die traditioneele „donkere dagen" van Kerstmis 1918. Want onze ga3voorziening dreigt spaak te loopen. Eigenlijk zijn wij nooit geheel uit de gasellende losgeraakt in deze oorlogsjaren; den Helder verkeerde in zeer ongunstige positie, meermalen hebben wij dit aangetoond. Nu, met het invoeren van de rijksregeling, dachten we er te zijn, eu nu dreigt de geheele gasvoorziening stop te worden gezet. De laatste dagen was het gas voortdurend slechter gewor den de straatverlichting is meer dan treurig, en de winkels en particu lieren zitten thans ook nagenoeg in het donker. Met kunst en vliegwerk konden wij echter ons bedrijf nog in stand houden. Wel stond af en toe de motor stil, maar met eenig gewurm eu gezwoeg ging het dan wel weer. Maar Maandagmorgen hokte het. Wat ook beproefd werd, de motor was niet in beweging te krijgen. Met gevolg dat ons bedrijf deQ heelen dag stop gezet moest wordeD. Het onderhanden zijnde werk, voor hot meerendeel bestemd voor bet op vertrek liggende stoomschip „Prins der Nederlandon", kon niet worden gereed gemaakt. Tegen 8 uur 'savonds werd de gastoevoer weer wat ruimer. Som mige motoren, waaronder ook de bioscoopmotoren, konden toen weder draaien. Uit de ontvangst van dit nummer zal den lezer wel blijken dat het ons voor heden gelukt is deze te doen verschijnen. Hoe het volgende da gen gaan zal, kan niemand zeggen wij hangen geheel af van tijdigen kolenaanvoer. Dat de Kerstdagen donker zullen zijn in den meest let terlijken zin des woords, staat wel vast. De directie van '«Rijkswerf was zoo welwillend ons aanstonds te helpen met een locomobiel, die, naar w|j hopen, met. opoffering van de weiDige brandstof, ons voor ver warming verstrekt, ons door de misère zal heen helpen. Het Comité uit de burgerij, heeft gisteren bet volgende telegram aan het Ri.ikskoleribureau verzonden „Industrie en winkelstand te Helder ondervinden nadeeligste gevolgen van buitengewoon slechte gaslevering. Alle bedi Ij ven «taan «til. wegen en particulier* woningan zya in vol slagen duisternis. Bij gera:a aan elec- triache stroom is Helder uitsluitend op gas aangewezen. Wij verzoeken dringend onmiddelijk maatregelen te nemen aan dezen noodtoestand een •inde maken." Zie*«nfonds „Helpt Elkandnr". Zaterdagavond hield bovenge noemde vereeniging hare halfjaar- lyksche algemeene vergadering in het lokaal van den heer Minneboo. De president, de heer Goudswaard, opende de vergadering. Uit de presentielijst bleek dat 109 leden aanwezig waren. Hierna werden de; notulen der vorige vergadering gelezen door' den secretaris, den heer Coppens, welke onveranderd werden goedgekeurd. Daarna volgde het finan cieel verslag van den penningmeester, den heer Roggeveen, over het afge- loopen halfjaar. tlalfjaanljksch verslag van af 26 Mal tot 23 Nov. 1918. Was het driemaandelyksch verslag in September niet heel gunstig, zelfs zoo dat op de algemeene vergadering op voorstel van het bestuur werd besloten om de contributie doorloopend op 15 cent per week te brengen, thans is tengevolge van de griep epidemie de toestand er niet op ver beterd. Belangrijke bedragen moesten wekelijks aan ziekengeld worden uitgekeerd. Gelukkig echter is de toestand de paar laatste weken heel wat verbeterd, zoodat wij de hoop mogen koesteren dat de grootste crisis voorbij is. In het afgeloopen halfjaar waren de uitgaven f 1369.18, terwijl de ontvangst in dat tijdperk f 834.10$ Dedroeg, zoodat er een nadeelig slot was van f 635.07$. De kas die op 25 Mei het saldo van f 1203.57$ bevatte, bevatte op 23 November na aftrek van het nadeelig saldo de som van f 668.50. De reservekas had aan ontvangsten f 188.42$, eu aan uitgaven f 185.04, zoodat deze een Yoordeelig slot had van f 3.38$. De kas was op 25 Mei groot f 37.27$, vermeerderd met het voor deelig saldo op 23 November f 40.66 Eeu buitengewone gift van 10gul den werd tot ondtrsteuning der kas outvaijgen, van iemand die onbekend weuschte te blijven. Het aantal coutribueerende leden was op 25 Mei 241, weik getal op 23 November hetzelfde was, in mili tairen dienst waren nog elf leden. Do veieeuiging wordt gesteund door 122 douateurs eu 3 donatrices, waaraan het voor een groot deel is te danken dat de vereeniging nog steeds aan al haar verplichtingen beelt kunnen voldoen. De commissie tot het nazien der boeken^ en bescheiden van den pen ningmeester, bestaande uit de heeren üeuris en Oort, verklaart alles in uitstekende orde te heiben bevonden, waarna de president den penning meester namens de vereenigiog dank zegt voor het gehouden beheer. De voorzitter biengt nu ter sprake de achteruitgang der kas, door de griep-epidemie, en brengt een voor stel iu van het bestuur, om bij de 'douateurs der vereeniging en andere gegoede iugezetenen dezer gemeente- een lijst te preseuteeren tot stijving der kas, daar deze gedaald is bene den de in het reglement voorge schreven grens en het bestuur ver plicht is hiertegen maatregelen te nemen. Nog komt een voorstel in van den heer Valkenburg, om de contributie, die reeds met 50 verhoogd is, nu op 20 cent per week te brengen. Deze beide voorstellen worden in stemming gebracht, waaruit wordt besloten het voorstel van het bestuur aan te nemtn, waarna zich enkele leden aanmelden om met de commis sarissen de lijsten te presenteeren. Aan de orde is verkiezing van een commissaris, in plaats van den over leden commissaris, den heer P. C. Zegel, wiens werkzaamheden met een enkel woord door den president worden herdacht. Als candidaten voor deze vacature waren gesteld de leden G. J. de Wit en J. v. d. Belt, waarna stemming volgde, waarbij eerstge noemde 20 en laatstgenoemde 86 stemmen bekwam, alzoo gekozen de heer J. v. d. Belt. Na de rondvraag, welke geen bij zonderheden opleverde, sluit de presi dent, onder dankzegging voor de goede orde, de vergadering, tevens daukzeggende aan donatrices en donateurs voor den steun weer dit jaar van hen ondervonden. „Hslder's Mannenkoor". Naar wij vernemen, geeft „Helder's Mannenkoor" zijn eerste concert op Woeüsdug 8 Jaouari a.s. Aan dit concert zullen medewerken mej. Co Nienbuis (sopraan) Delft, en de heeren N. Boucbier (tenor) en Joh. Brands (piano), alhier. Deze late datum is veroorzaakt door omstandigheden buiten haar wil. De directie van „Casino" verzoekt ons het volgende plaatsen Tw«« Wo*zei. Da Fabrlek*b«»S. Met de Kerstdagen worden in „Casino" door het Nederlandsch Tooneelgezelschap twee echte volks stukken opgavoerd. Op Woensdag (le Kerstdag) het bekende drama van d'EDnery: „Twee Weezen" en op Donderdag (2e Kerstdag) het mooie werk van Arthur JonesDe Fabrieks baas". Deze beide stukken staan nog steeds zeer in den gunst van het tooueelmitinend publiek en trekken uog overal volle zalen om hun boeiende inhoud. Ook in Amsterdam worden ze momenteel weer opgevoerd, n.1. „De Fabrieksbaas" door het gezelschap van Louis de Vries en „Twee Weezen" door het Brondgeest-gezelschap. We twijfelen geenszins of ook hier zullen deze volksstukken met de Kerst dagen weer veel publiek trekken. Beide voorstellingen z(jn schitterend gemonteerd. Voor verdere bijzonder heden zie men de advertentie in dit blad. Uit het Politie-Rapport. Door de Genie is aaDgifte gedaan, dat ten nadeele van het Rijk 30 stuks planken zijn ontvreemd, die naby den windwijzer lagen. Zij zijn 2.10 M. lang, 7 c.M. breed en »/4 c.M. dik. Bij een der compagnieën Vesting artillerie alhier is de vermissing ge constateerd van 57 beddezakken, 95 kusseuzakken, 133 wollen- en 11 molton dekens. Uit een gra&npakhuis aan de Bin nenhaven woraen sedert eenige dagen 40 gonje graanzakken vermist, waar op de namen „Vlam" of „P. Vlam" voorkomen. Verder z(jn in de laatste dagen ontvreemd uit het fort Zeefront een Rijks heereni ij wiel, 7709 genummerd op het frame en 77 op het balhoofd en het achterspatbord en voorzien van het gewone rood, wit en blauwe merkuit een vlet, liggende in de Binnenhaven, 2 panschoppen, de eene op den steel gemerkt met de letters J. P. en de andere met een kruis ten nadeele van een matroos, aan boord van Hr. Ms. Emma, een dunne gouden schakelketting van een hor loge in het midden een schuifje met de letters J. F., aan beide einden van de ketting een doublé ring, ter wijl er mede aan bevestigd is een medaillon waarin een portret; en ten nadeele van een marinier uit de officierengamellehut aan boord van het Wachtschip, een zilveren remontoir heerenhorloge met dito ketting. Het horloge is gemerkt „Pilyecker Ancre Ainheim" en ge nummerd S2995—0800. BINNEN* AND. Ean uitaoooigiag aan pres dmt W'lson. (Officieel). In antwoord op eene telegraphisch doo/ de Koningin tot den President der Vereenigde Staten en Mis. Wilson gerichteuitnoodigiDg heeft Hare Majesteit op 3 December 1918 het volgende telegram uit Washington ontvangemUwe Majesteit zeer welwillende en vriendelijke uit- uoodigiug tot Mrs. Wilson en mij gericht om gedurende ons verblijf in Europa een bezoek aan Nederland te brengen, heeft bij on» beiden het meest oprechte gevoel vau erkente lijkheid gewekt. Het is thans nog onmogelijk te voorzien in hoeverre wij, als wij in Europa zijn aange komen, daartoe over vrijen tijd zullen kunnen beschikken, maar wij zullen uw hartelijk aanbod van gastvrijheid in gedachte houden en de vrijheid nemen, als U zulks niet onhoffqjijk acht, U te laten weten of het ons mogelijk zal z(jn ons het genoegen te veroorloven, dat U ans aanbiedt. Gelieve van Mrs. Wilson en m(j de verzekering van onze meest eer biedige vriendschap te aanvaarden, (get.) Woodrow Wilson. Da Nadarlaaétcha gezant ta Paking. Reuter «eint d.d. heden uit Londen, dat, blijkens een telegram van 17 ■lezer uit Sjanghai aan de „Moroing Post", de Nederlandsche gezant den dag tevoren, op last van zijn regeering, uit Peking was vertrokken. Var«o«ding voar da „Statendam." Op 24 Juli 1.1. werd ten Noorden van Ierland het nieuwe Nederlandsche s.s. „Statendam", der Holland-Ame rika- Hju (32,000 br. tons), dat onder den naam „Justicia" onder Engelsche vlag voer, getorpedeerd en tot zinken gebracht. Daar vervanging van dit schip in de eerstvolgende jaren niet mogelijk zal zlju, heeft de Engelsche regeering naar de „Maasbode" meldt, aange boden, het materiaal te leveren voor den bouw in Nederland van vier vrachtstoomschepen van 8 h 10,000 tons ieder, waarbij echter werd be paald, dat buitendien nog vier derge lijke schepen voor Engelsche rekening in Nederland zullen.gebouwd worden, het materiaal eveneens door Enge land ta leveren. De Holland-Amerika lijn heeft dit voorstel geaccepteerd. Part lala groalwatshsrzlanlng. B(j koninklijk besluit is een Staats commissie ingesteld, aan welke wordt opgedragen de voorbereiding eener partiöele herziening van de Grondwet. Daarin zijn benoemd tot lid en voor zitter de minister van Binnenlandsche Zakentot algemeen secretaris met adviseerende stem mr. J. B. Kan, secretaris-generaal in algemeenen dienst; tot leden mr. A. Anema, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdamjhr. mr. D. J. de Geer, lid van de Tweede Kamer; mr. J. Kappeijne van de Cappello, lid der Eerste Kamermr. J. Lim burg, lid van de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland; J. H. A.Schaper, lid der Tweede Kamer; mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State en tot adjunct-secretaris mr. I. J. Bloem, te Leiden, Da ni«uwB 5 pCt. Staatslening. Blijkens de advertentie in ons nom- mer van heden wordt op 3 en 4 Januari 1919 ten kantore van den agent van het Ministerie van Finan ciën te Amsterdam, bij alle betaal meesters en by de ontvangers der directe belastingen de inschrijving opengesteld op de 6 pCt. vrijwillige geldleening van den Staat der Neder landen tot een bedrag van f350 millioen, verdeeld in schuldbewijzen aan toonder van f1000.—f500.— en f 100. met coupons betaalbaar 1 Juni en 1 Dec. De leening is aflosbaar pari. Te beginnen met het jaar 1920 wordt telken jare op I Juni een aantal schuldbekentenissen, bij loting aan gewezen, afgelost ten minste 0.83 ten honderd van de geheele, krachtens de Leenwet 1918 in het leven ge roepen, 5 pCt. schuld. De geheele leening zal binnen 40 jaren zijn afgelost. De eerste Btorting moet geschieden op 7 Februari en wel 40 pCt. van het te storten bedrag en op 7 Maart, 7 April en 7 Mei telkens 20 pCt. EveDals bij de vorige leeningen, kunnen ook thans weer de stukken bij de Nederlandsche Bank worden beleend. Indien op de vrijwillige leeDing niet ten minste f800 millioen wordt ingeschreven en toegewezen, wordt een S1/, p(5t. gedwongen leening h pari uitgeschreven, waarin de ver mogens van minstens f25000.— moeten inschrijven voor 0 50 pCt. oploopende tot 4 pCt. voor vermogens van één millioen gulden en hooger. Oe ichaépirulmt«. Kaas op «paadlga vrijlating van da nautrals schsepsruimte. Londen, 23 Dec. Macklay, de scheep vaartcontroleur liet zich in een inter view met de „Daily Mail" zeer opti mistisch uit over de toekomst der Britsche scheepvaart. Hy verklaarde o.a. Een groot» vloot is naar Australiö vertrokken om graan en andere levensmiddelen te halen.Binnenzeer korten tijd tullen uoij de neutrale schepen die nu voor ons varèn, vrij geven. Zij worden thans gebruikt tegen prijzen die hooger zyn dan waarschijnlijk ln de open markt kunnen worden verkregen. Graan uit Zuld-AmaMka. Uit Washington wordt gemeld: Een aantal Nederlandsche schepen, gezamenlijk 50.000 ton groot, die in Amerikaansche havens liggen te wachten op graanladingen, maar deze tengevolge van de opstopping der spoorwegen niet koüden innemen, hebben thans vergunning gekregen om kolen te bunkeren voor reizen naar Z.-Amerika. Zij vervoeren han delsartikelen naar Braz.lië, Argen tinië en Uruguay en laden daar graan voor Nederland. Da broodkaart. Het Hbld. meldt, dat het in het voornemen ligt de vermindering van het broodrantsoen reeds op 1 Januari bij het begin van de nieuwe brood kaart-periode, te doen ingaan. Huisbrand. De ongunstige kolenpositie zal naar alle waarschijnlijkheid niet verhinde ren, in Januari antraciet ten behoeve van de huisbrand te leveren. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat men één „eenheid" turf zal ontvan gen, maar dan zal toch in ieder gevat een tweede „eenheid" in kolen wor den verstrekt. Er is zorg voor gedra gen, dat hoe de omstandigheden ook zijn mogen, de bons der brandstof- kaarten inwisselbaar zullen worden gesteld. Vlsaschlooza dsgsn. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft, met het a.s. Kerstfeest en den Nieuwsjaarsdag besloten, den eersten vleeschloozen dag in de twee volgenden weken over te slaan, zoodat in de twee eerstvolgende weken slechts de Vrijdag als vleeschlooze dag in aanmerking komt. VUatchprijzen. In verband met het vrijlaten van den handel in rundvee stegen Vrijdag op de veemarkt te Leeuwarden de pryzen belangrijkenkele handelaren kochten in het groot op; er werden hooge prijzen besteed zelfs van 11000 tot f1150. Zeep. De minister van landbouw heeft krachtens art. 1 der Distributiewet 1916 aangewezen het artikel harde kalizeep en van de desbetreffende lyst af te voeren het artikel zachte zeep en vastgesteld een maximum- kleinhandelprys van f 0.06 per stuk van 200 gram en f 0.03 per stuk van 100 gram. Aliasn 3klas raiziti. Naar het „Vaderland" verneemt wordt overwogen de treinen uit enkel derde klasse-rijtuigen te laten bestaan. Het gevolg hiervan zal zijn, dat met een zelfde aantal rijtuigen een grooter aantal passagiers kan worden vervoerd, omdat een derde klasrijtuig meer zitplaatsen heeft dan een rijtuig met coupé's eerste- en tweede-klasse. Volgens de „Telegraaf" zal tot het afschaffen van de eerste of tweede klasse niet worden over gegaan. Voorloopig zal men zich be palen tot het beperken van de dienst regeling, welke beperkingen men waarschijnlijk eerst einde Januari zal invoeren. De treindienst op Zon dag zal niet worden stopgezet, maar ongeveer in dezelfde mate worden beperkt als de dienst op werkdagen. Het zal het stieven zijn, zoo min mogelijk het zakenverkeer te belemmeren. Duurtatoailag Personae! Zeemacht. Bij Koninklijk besluit zijn de na volgende bepalingen vastgesteld vuor uitbetaling van denduurtebijslag 1918 voor personeel der Zeemacht I. Het niet uitbetaalde gedeelte van den duurtebijslag over het jaar 1918 zal aan de hierop rechthebbende mili tairen der zeemacht of hunne ge zinnen alsnog worden uitgekeerd. II. Militairen der zeemacht die over het jaar 1918 geen duurtebijslag ge nieten, behouden den hun bij de in voering der nieuwe bezoldigingsrege ling eventueel toegekenden toeslag op bunDe bezoldiging, totdat het recht daarop komt te vervallen ingevolge slotbepalingen der voorloopigenieuwe regeling van de bezoldiging van het personeel der zeemacht, vastgesteld bij Kon. besluit Yan 30 Juli 1918. III. Behoudens het hlervoren onder II bepaalde, vervallen met terugreke ning vanaf 1 April 1918, alle inge volge de desbetreffende bepaling in de voorloopige regeling van de be zoldiging, genoten wordende toesla gen voor zooveel deze gelijk zijn aan of minder bedragen dan het eigen yke bedrag van den toegekenden duurte bijslag over 1918 al of niet gedeeld door 365, naar gelang de betrokkenen dagsoldij of een jaarlyksch trakte ment genieten. Zij die een toeslag genieten, welke evenbedoelde grens te boven gaat, behouden dat meerdere ala toeslag. IV. Toeslagen welke na de uitvoe ring van het vorenstaande genoten worden, ook die, genoten door hen, die geen duurtebyslag ontvingen behooren Diet als deel van het trak tement of de soldij te worden be schouwd en blijven dus buiten be schouwing bij de berekening van ia- houdingen wegens straf, de bepaling van het bedrag der contributie voor het weduwen- en weezenfonds enz. Vragen van Kamarladen. Op vragen van den heer van der Voort van Zijp betreffende het bij de demobilisatie builen dienst gestelde materieel der marine, luidt het ant woord van den minister van marine Uit den dienst zyn gesteldhet pantserschip Kortenaer, het pantser- dekschip Noordbrabant, 5 kanonneer- booten, 10 mynenleggers, 21 torpedo booten, 11 bewakingsvaartuigen, waar van de vaartuigen behoorende tot den dienst van andare departementen en behoorende aan particulieren zoo spoedig mogelijk worden teruggegeven nadat zy in den oorspronkelijken toestand zijn teruggebracht. Bovendien zullen nog een 23-tal sleepbooten en andere vaartuigen, die thans nog voor bewakings- en trans portdiensten, alsmede voor toezicht bij het vervoer, van vluchtelingen worden gehruikt, zoodra zij gemist kunnen worden, uit dienst worden gesteld en aan bun oorspronkelijke be stemming teruggegeven. Voorloopig worden van de oorlogs schepen het pantaerschip Kortenaer en het wachtschip Adolf van Nassau voor verkoop in aanmerking gebracht een onderzoek naar den toestand der uit dienst gestelde pantserdekschepen, mede in verband met de noodzakelijk heid voor den dienst, is gaande. Het ligt in de bedoeling om de overige uit dienst gestelde oorlogs vaartuigen, zooals de onderzeebooten, torpedobooten, mynenleggers enz. aan te houden, en wel om daarover te kunnen beschikken by een eventueel® volgende mobilisatie der strijdkrach ten. Van deze schepen en vaartuigen zal een gedeelte voor dat doel in conservatie worden gehouden, terwijl de overige zullen worden gebruikt voor vredeadiensten, opleidingen en oefeningen. Daar deze oefeningen in hoofdzaak des zomers plaats hebben, wordt in normale jaren het daarvoor noodige materieel n het voorjaar in dienst gesteld, en tegen den winter gedeelte lijk weder opgelegd, zoodat des win ters slechts een klein gedeelte in dienst is. Oj» deze gewone vredes regeling is voor dezen winter gerekend. Welk materieel a.s. zomer in dienst gesteld zal worden is thans nog niet aan te geven. Postzak vermist, Twee dagen geleden is uit Gorin- chem over Qeldermalsen—Utrecht naar Amsterdan een postzak met waardevolle stukken verzonden deze postzak is niet terecht gekomen. Valschhaid ia geschrifte. Het Gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den president-commis saris van het bestuur van den door den Alkmaarschen boerenbond opge richte veevoederfabriek, wegens ver duistering, overeenkomstig den eisch van den advocaat-generaal, tot ge vangenisstraf voor den t|jd van één jaar, met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. BUITENLAND. Engelsche wenes-voorwaerden. Naar de „Daily Eypress" verneemt zijn zeer belangryke besluiten geno men in eene vergadering van het oorlogskabinet, waar de voorwaarden, die ter vredesconferentie voorgesteld zullen worden, werden besproken. De politiek van het kabinet zal er op gericht zijo, er op de vredesconferen tie op aan te dringen, dat de Duitsche koloniën niet teruggegeven zullen worden. Over deze kwestie, was het geheele kabinet eenzelfde meening toegedaan. Ten opzichte der schadeloosstelling werd de mogelijkheid besproken dat de Engelsche eischen misschien eeni ge jaren moesten wachten totdat aan de meer dringende behoeften van Frankrijk en België voldaan zijn. De Engelsche ministers zijn van meening, dat het in het belang van Engeland zou zijn, wanneer Duitsch- laDd gedwongen werd tot onmiddel lijke levering van ruwe materialen voor den wederopbouw van oude en in het leven roepen van nieuwe in- dustriön. Dit wordt mogelijk gemaakt door de geweldige minerale rijk dommen van Duitschland en zou te vens onmiddellijk goede resultaten opleveren. Er werden tevens maatregelen be raamd om te voorkomen, dat de En gelsche markt met Duitsche en andere goederen, die in groote hoeveelheid voor het vervoer gereed moeten lig gen, overstroomd zou worden. Naar verluidt, wordt een scherp# controle op den invoer overwogen, waarbij de import voor een groot aantal artikelen belet zou worden. Vóór de vradescoafareetla. Londen, 23 Dec. Aan de Times werd gisteren uit Parijs gemeldEr bestaat een onmiskenbare teleur stelling in de vele kringen over het blijkbare gemis aan ernst bij de re geeringen der bondgenooten om spoe dig de voornaamste vraagstukken van den vrede in behandeling te nemen. Bijna zes weken zijn er ver- loopen sedert de wapenstilstand ge sloten is. Er zullen op zyn minst nog veertien dagen voorbij gaan vóór de bondgenooten-conferentie zijn eerste vergadering kan houden en inmiddels is in alle landen het ver langen om terug te keeren tot den staat van Yrede sterker geworden. Russischs verliezen. Yan verschillende volken werden de verliezen tijdens den oorlog al opgegeven. Ziehier de Russische, gelijk de Russische gezant te Madrid ze heeft meegedeeld op grond van offl- cieele opgaven. Doodea1.700.000 ongeneeslijk verminkten: 1.400.000; gewonden3.200.000 en gevangenen 2.500.000, tezamen9.1QQ.000. Te Brussel hebben de socialisten een grootsche betooging gehouden voor de a.s. invoering van het alge meen kiesrecht en de syndicale vrijheid. De provinciale raad van Luxem burg sprak den wensch uit tot aansluiting van het groot-hertogdom by Belgis. Te Hannover z|n voor een waarde van 18 millioen mark aan in geheime opslagplaatsen verborgen en voor den sluikhandel bestemde levensmiddelen in beslag genomen. Een Moordpool-sxpeditla. Reuter's bizondere dienst seint uit New-York: De Aeroclub deelt mede, voorne mens te zijn in Juni onder leiding van den onderzoekingsreiziger kapi tein Barlett een expeditie Daar de Noordpool uit te zenden, om deze met vliegtuigen te onderzoeken en er foto's op te nemen. De expeditie zal eveneen» de opperste luchtlaag en den bodem van het Poolbekken onderzoeken. De expeditie, welke de meest vol ledige zal zijn, die tot dusver is uitgezonden, is van Peary uitgegaan. Er Z3l bij Kaap Columbia een basis voor den vliegdienst worden ingericht, waaruit in Juli of Augustus vluchten zullen worden ondernomen naar Kaap Chelyoeskin, ia Siberië. Gedu rende hetzelfde tijdperk zal een kleinere vliegdienst gewichtige onder zoekingstochten doen van de basis by Etah uit. LANGS DE STRAAT. Het l«nd der buitenste duisternis. Hoe dikwijls, ach, hebben wij, in de vier achter ons liggende oorlogs jaren, niet geklaagd en gejammerd over wat wij ontberen moesten Wij, de verwende kinderen der twintigste eeuw, moesten ons geleidelijk allerlei dagelljksche en onmisbaar geachte dingen ontzeggenwij moesten tot in het belachelijke toe bezuinigen en ontberen, en schier dagelijks werd ons vernuft gespitst voor weer andere, strenger doorgevoerde rantsoeneerin gen. De idiootste dingen hebben wij toegepast in ons huishouden. Wij hebben restjes zeep zorgvuldig ver zameld in een doekje om op die ma nier tegemoet te komen aan den zeepnood; uit de asch onzer kachel verzamelden wij de grovere stukken, en pakten die zorgvuldig in een stuk krant ter besparing van brandstof; we hebben, tot we de kramp in onze vingers kregen, griezelige, doorweekte kranten tot ballen gekneed om daar van stookmateriaal te makenwe hebben lucifershoutjes in onze restant- jes nachtlichtjes gezet om ten minste btj het naar bed gaan ons boordje te kunnen afdoen of uw corset, lieve lezeres, los te kunnen rijgen. We hebbenach, wat hebben we niet? En wetend, dat dit alles machtiger was dan wij zeiven, hebben we ons in het onvermijdelijke geschikt. Met heldenmoed hebben we hopelooze pogingen gedaan om warm theewater op de kachel klaar te maken ;philo- sofisch hebben we de juspan op het omgekeerde deksel van den aardappel- pot, die te vuur stond, geplaatst, en het bijbelwoord: verzamelt u geen schatten op aarde, hebben we zooveel in ons vermogen was, geschonden als een bunsing hebben we in ons winterholletje gesleept al wat we maar binnen konden sleepen. En bij alles wat wy goedsmoeds en met philosoflsche berusting deden, klonk de zuchtach, werd het maar vrede I Kwam er maar een puntje, een heel klein puntje van den vleugel yan den vredesengel te zien, dan zou er tenminste uitzicht zijn op spoedige verbetering. En ziedaar 1 vrij' onverwachts nog kwam de vrede, althans want wij leven nu eenmaal in het tijdperk der ersatzen - een ersatzvrede, vulgo wapenstilstand. En de kalme, nuchtere Hollanders, die zooveel jaren Eich vele en velerlei ontberingen hadden moeten getroosten, sloegen ietwat uit het lood en vingen, zoowaar, hier en daar al te fuiven aan. „Omdat ons land voor den oorlog gespaard bleef 1" Maar lacyl nu, naai- menschelijke berekening dè toestanden weder ge- leidelyk normaal zouden moeten wor den, blijkt het al heel spoedig,_dat voor ons land de misère eerst? recht schijnt te beginnen. Dat alles wat wij tot nog toe hebben doorstaan, eigenlijk niets was, een kleinigheid, vergeleken bij wat, naar alle waar schijnlijkheid, ons te wachten staat. Wij kunnen den toestand in één woord samenvatten kolennood 1 De kolennood is het aller ergste wat ons in deze lichtlooze periode treffen kon. De kolennood, waardoor het niet meer mogelyk is voldoende gas te leveren om daarmede in de allereerste behoefte te kunnen voor zien. Het gas wa» al ontzettend slecht hier, maar het is in de laatste dagen steeds erger geworden. De paar nachtlantaarns, die hier nog branddeD, waren de laatste avonden minder dan gloeiende spijkers; de straatverlichting, die toch al, al de lange en bange jaren van den oorlog door, hier zoo treurig was, bestaat thans nog maar alleen in naam. De lantaarns zijn niet meer dan gloeiende puntjes geworden, die men niet eens zoo heel ver zien kan. Het lichtgas is van dien aard geworden, dat de verlichting met één onnoozel kaarsje hadden we het maarschit terend zou zyn in vergelijking met dit schemerlicht schijnsel, dat iemand hoofdpijn bezorgt, die er in'werken moet. De calorische capaciteit van dit gas is uiteraard zeer gering. Huismoeders die aangewezen zijn ep kookgas, zitten dan ook met de handen in het haar, want het is ten eenenmale onmogelyk eten te koken of zelfs maar thee of koffiewater aan de kook te brengen. Waar moet dat heen vragen wij ons, met beklemming^ angst in het hart, af. Waar moet dat heen Want het kolenbureau in den Haag heeft niet de minste toezegging gedaan omtrent nieuwe kolenzendingen, en we zitten midden in de periode van de kortste dagenwaarlijk, de toestand is précair, wanhopig, troosteloos. En de toestand moge hier wat spoediger zijn ingetreden dan in tsen, waar men electrisch licht t, en dus nog wat heeft kunnen bezuinigen op het gasverbruik, hij is voor het geheele land inge treden of zal spoedig intreden. Neder land zit zonder kolen, en wat dit in alle consequenties beteekent het duizelt ons btj het denken eraan. Donkerder dagen dan de donkere dagen vöórKerstmisl918zalniemand onzer wel ooit beleefd hebben noch ooit weer beleven. En niemand ban zeggen hoe lang deze crisis duren zal. Als de geallieerden ons zouden willen helpen met de in de bevrijde gebieden gereedliggende hoeveel heden Elders in dit nummer vindt de lezer een overzicht van de stagnatie in ons bedrijf teweeggebracht door het ont breken van gas, alsmede van de maat regel en door de industrie hier ter stede genomen om haar bedrljvenjin gang te houden. INGEZONDEN. BnlUn v»r«ntwoord«Ujkh»ld d«r Rjdaoti*. (Vnd olat gaplaitite stukfcan wordt de oopy ntat UTOggagavau.) Lichtvaardig geschrijf, Inplaats van te zwygen nadat een beschuldiging afdoende Is weerlegd (in het „Alg. Handelsblad"), komt de heer Hartkamp waarempel nu weer in een ander blad het liedje op dezelfde wijs zingen. Met welk doel, zouden wij willen yragen, moet nu toch met alle geweld de Matrozenbond oiider den invloed der 8.D.A.P. staan? Omdat de heeren zee-officieren achter het breede lichaam dier party hun eigen fouten en tekortkomingen willen verbergen? Aan de halsstarrigheid, waarmede men in alle toonaarden dit baker sprookje blijft vertellen, moeten wij het wel aannemen. Het is ons goed. Als de heeren, die allereerst zjjn aangewezen, de Marine uit het slob te helpen, op deze wijze door willen gaan, de oor zaken te zoeken, waar ze niet zyn, het zal hen zelf de grootste teleur stellingen baren. Maar waarop grondt de heer Hartkamp nu wel een beschuldiging, die geen vakvereeniging op zich kan laten zitten? Op 't simpele feit, dat ondergetee kende lid van de S.D.A.P. is. Maar voelt deze officier nu niet, hoe poover een dergelijke be wljsvoeriD g is en welke consequenties daaruit voortvloeien Als dus ondergeteekende eens vrijzinnig democraat was of eenige andere politieke partij was toegedaan, en hij had ook dan een even wel versneden pen mitsgaders de noodige andere buitengewone eigenschappen- Zou in dat geval, vragen wij, de Matrozenbond dan ook onder den invloed van den Yrljz. Dem. bond staan Of geldt zulks alleen en uitsluitend voor een leider die lid van de S.D.A.P. is? Wel verplicht, maar de heeren doen dan toch zelf mee een invloed aan één persoon toe te kennen, van een omvang, dat het heusch geen wonder zou zijn, dat hij van verwaandheid te water liep. Waarvoor nu bij ondergeteekende echter geen gevaar is, omdat hij zulk geschrijf, dat nu al jaren duurt, op de juiste waarde weet te schatten. Ja, zegt mijnheer Hartkamp, als de leden van den Bond allemaal uit intellectueelen bestonden, was dia invloed van Michels niet zoo erg, maar nu wel. We zouden zoo zeggen, is mynheer Hartkamp een vreemdeling in Jeru zalem en weet hij niet, dat de laatste vier jaar juist door dienzelfden Michels een stryd tegen een groot deel zijner eigen leden wordt gevoerd, waarvan de bitterheid alleen wordt geëvenaard door de langdurigheid? Erg meêloopen doen die leden dus niet en dat was vroeger, toen de Marine zijn beBte personeel nog niet had vergooid, nog veel minder het geval, al uitte die str(jd zich toen wat gematigder. Die wil aantoonen, dat de Bond onder den invloed van de S.D.A.P. staat moet dit kunnen bewijzen uit de officieel genomen besluiten en uit de handelingen van dien Bond en niet, of de leider toevallig lid is «lier partij. Waar mynheer Hartkamp dit heeft verzuimd, heeft hij «eer lichtvaardig geoordeeldiets dat een ontwikkeld man te minder is te vergeven. Hoogachtend, A. W. Michils. Helder, 23 Dec. 1948. UIT DEN OMTREK. Anna Pauiowna. s Zaterdagavond, 21 Dec., vergaderde de Middenstandsvereeniging in 't lokaal van den heer C. Slikker. Tegenwoordig 18 leden. De voorzitter, de heer J. Stins, opende met een welkom de vergade ring, de secretaris, de heer N. Nap, las de notulen, die onveranderd werden goedgekeurd. Voorzitter deelde mede, wat 't Bestuur heeft gedaan, om te trachten in een gedeelte van de gemeente electrisch licht te verkrijgen. De po gingen zyn mislukt door de zeer hooge kosten. Ingekomen is: le. Een prospectus van de Alge meene Nederlandsche Centrale Mid- denstandscredietbank. De bedoeling is 't kapitaal uit te breiden door eene leening te sluiten van f500.000.—in aandeelen van 100 gld., 250 gld., 500 gld. en 1000 gld. rente 6 koers 100 2e, Eenschryven van't„Meeuwsen- fonds", waarin wordt medegedeeld dat pogingen aangewend worden, geld te verzamelen, ter ondersteuning van hulpbehoevende Middenstanders. Voor kennisgeving aangenomen. 3e. Een schrijven van den Minister van Arbeid, met 't verzoek aan de werkgevers om by behoefte aan werkkrachten zich te wenden tot de arbeidsbeurs. 4e. De mededeeling dat 24 Maart 1919 te Utrecht de jaarbeurs geopend zal worden, met verzoek om mede werking. De heer A. Wiggers leest uitvoerig# verslagen van 't congres en van de vergadering Yan den Raad van Advies, waarvoor hij den dank van den voorzitter ontvangt. In bespreking wordt gebracht of de vereeniging zich zal aansluiten by 't Bureau van Advies te Alkmaar. Voor elk lid der vereeniging moet 40 ct. worden afgedragen, 't Bureau geeft rechtskundig en administratief advies. Na bespreking wordt op voorstel van den heer Wiggers be sloten zich voorloopig voor 1 jaar aan te sluiten, 't Bestuur stelt voor de contributie te verhoogen tet f 2.50, mede doordat voor elk lid 50 ct. aan 't Hoofdbestuur moet worden afge dragen. De heer A. N. Kossen stelt voor de contributie te verhoogen tot f3.-, opdat de vereeniging over wat ruimer kas zal kunnen beschikken. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen, 't Bestuur stelt voor vervroegde winkelsluiting, b.v. 's avonds te 7 of 8 uur, door schaarschte van licht. De heer Kossen gevoelt er meer voor des Zondags den geheelen dag te sluiten. Op voorstel van den heer O. Kaan wordt besloten in de volgende vergadering geheele Zondagssluiting te bespreken. Met algemeene stemmen wordt be sloten de heeren A. Wissekerke en P. Verver als leden toe te laten. Bij de rondvraag brengt een der aan wezigen ter sprake, dat sommige inwoners 's avonds hun licht over den weg laten schijnen, waardoor de paarden schichtig worden. Onge lukken z(jn hiervan 't gevolg. Be sloten werd den burgemeester te verzoeken de politie-verordening ln dit opzicht strenger toe te passen. Hierna sluiting.

Heldersche Courant | 1918 | | pagina 2