Bü Colfof, 141 Kanaalweg 142, grooten Liquidatie-Uitverkoop! Maandagmorgen 9 uur voortzetting van den Ziel Zondag de étalages I Bon' nade por adr geschiedt, wil spr. dit verplichtend stellen. Nu weer zyn voor de briket- tentabriek menschen gevraagd aan de beurs en namen zijn opgegeven. Hoewel wy in connectie stonden met de Brandetoffencommisaie, plaatste deze toch nog eene advertentie om personeel. Een schrijven aan de Brandstoffencom missie hierover ge richt, werd beantwoord in lijnrechten strijd met de bedoeling. Spr. leest dit schrijven voor. De heer De Geus protesteert tegen de wijze waarop de heer Zondervan deze zaak behandelt door het voorlezen van correspondentie door spr, in zijn kwaliteit van voor zitter der Brandetoffeneommissie ge voerd, geeft echter vergunning tot het voorlezen van de brieven. De heer Zondervan toont uit de brievem aan, dat blijkt, dat de Cemmissie niet uitsluitend wilde zijn aangewezen op sollicitanten uit de arbeidersbeurs. Juist waar het hier een gemeentelijke instelling is, hadden deze menschen over de beurs ge plaatst moeten worden, te meer waar ze allen nagenoeg bij de beurs staan ingeschreven. De heer De Geus zegt, dat van negeeren der arbeidsbeurs geen sprake is. Uitdrukkelijk zat bij de commissie de bedoeling voor om geschoold technisch personeel te hebben voor deze brikettenfabriek, en wij vonden het niet verantwoord dat alleen van de beurs te betrekken. Wij hebben wel lijsten van de beurs gevraagd. Wanneer een instelling als de arbeidsbeurs kunstmatig zou moeten worden in stand gehouden, is elke gulden, dien men daaraan uitgeeft, weggeworpen geld. Er is lang niet altijd geschikt personeel aan de beurs ingeschreven, en het verwijt van den heer Zonder van .is niet gemotiveerd. De heer Adriaanse is van meening, dat de 'zaken verward werden. De arbeidsbeurs is eene door de gemeente in het leven geroepen instelling en niettegenstaande dit wordt zij gepasseerd b{j behoefte aan arbeidskrachten. Dit wekt den indruk alsof de gemeente haar tegenwerkt. Honderden menschen worden door de beure geplaatst bij particulieren en de gemeente passeert haar. Dat is een scheeve verhouding. Welken indruk moet het plaatsen van zoo'n advertentie wel geven De beurs neemt steeds in omvang toe, meer en meer wordt er gebruik van maaktalleen de gemeente passeert haar. De hoofden van dienst hebben al eenige malen eene aanschrijving gehad van haar bemiddeling gebruik te maken, negeeren haar echter. De heer De Geus: Het is toch van belang, dat men een zoo ruim mogelijke keus hebbe, en het verwijt aan de Brandetoffeneommissie is allerminst op zijn plaats. Be heer Zondervan haalt <en bewijs aan, dat de beurs wordt gegeerd. Er was bij de gemeente >toorperaeneel noodig. Telefonisr' 1 dit aan de arbeidersbon* ge- 'd en door de .pWaiies over het •\e land Huilen twee daj^ Lllr ntc - opgegeven. Toch nam f .adstoffencommlssie er een uit de gemeente. De heer de Zwart weerspreekt de bewering van den heer Zonder van. Juist de Brandstoffencommissie heeft steeds via de beurs personeel geplaatst. Wat dien kantoorbediende betreft, op korten termijn moest iemand werden ontslagen, die elders een betere betrekking kon krijgen, en nu kenden wfj er een uit de plaats krijgen, die onmiddellijk de functie kon overnemen. In zoo'n ge val wacht men toch niet op hetgeen men van de beurs krijgt? Er moet dan toch nog naar de solicitanten onderzoek worden gedaan ook. Op het oogenblik loopt weer een aan vraag over de beurs. Ten opzichte van het personeel der Brikettenfa briek zou spr. in overweging willen II geven,dat de Arbeidsbeurs eens wat meer toelichting gaf over zijn sollicitanten. Dit zou zeer in het belang der arbeiders zijn. Op de wfjze zooals thanB geschiedt, kan niet worden doorgegaan, de leiding is verkeerd. Er dient een directeur aan het hoofd te staan, die meer tijd beschikbaar heeft. De tegenwoor dige titularis is overbeladen met werk in een anderen tak van dienst. De heer ftrunwald repliceert inzake het verwijt aan de hoofden Yan dienst als zouden die geen ge bruik maken van de beurs. Steeds 2 wordt bun op deze instelling gewezen, doch waar zooals by de reiniging slechts één man van de beurs kon worden geplaatst, daar moest men r~ wel elders gaan zoeken. Spr. is het I met den heer de Zwart eens, dat o de directeur der beurs zyn volle f perseonaan deze zaak moet kunnen geven. Na nog eenige gedachtenwisseling wordt door den Voorzitter de teezegging gedaan dat deze zaak opnieuw aan de orde zal worden gesteld by de behandelieg van het vraagstuk der districts-arbeidsbeurs. er. Wegens het late uur - het is vai byna middernacht wordt de ver gadering opnieuw verdaagd. T Spu. Zitting van Donderdagavond. Afwezig de heeren Zander en Baak. 1 vacature. Overlijden L. F. Over de Linden. Bericht is ingekomen van het over lijden van den heer L. F. Over de Linden. De Voorzitter wydt woorden van waardeering aan dezen heer, die sedert een reeks van jaren lid was van den Raad [sinds 1883] en lange jaren wethouder dezer ge meente. Al die jaren is by steeds werkzaam geweest in het belang van de gemeente. Niettegenstaande in de laatste jaren zyn ouderdom hem parteu speelde, is hy tot het laatst toe werkzaam gebleven voor de ge meente, en het is onze plicht dank baar te ziin voor hetgeen hij verricht heeft. Spr. verzoekt den leden zich een oogenblik van hun zetels te verheffen als Btille hulde aan de nagedachtenis van den overledene. Voortgegaan wordt met de be handeling der begrooting. Men is genaderd tot Voigno.209. Kosten Huurcommissie. De heer Spruit vraagt inlichtingen hieromtrent. Zal het resultaat op leveren indien de huurders zich by onbillijke verhoogingen tot de politie wenden, zooals de beantwoording van B. en W. aangeeft? De Voorzitter zegt, dat dit zeer zeker resultaat zal hebben. De heer Spruit vraagt of in het omgekeerde geval, n.1. dat een huur prijs verhooging wordt afgewezen, zooals ook geschiedt, iets dergelijks eveneens kan plaats vinden? De Voorzitter antwoordt, dat in dezen den gewonen weg dient te worden gevolgd. No. 210 [Duurtetoeslag gemeente ambtenaren] De heer Zondervan dringt aan eën post hiervoor pro memorie op de begrooting te plaatsen op grond van de steeds verslechte rende omstandigheden en het duurder worden der levensomstandigheden. .^De Voorzitter vindt dit niet noodig. Kan eventueel by suppletoire begrooting .worden gevonden. Er wordt met spoed aan gewerkt. Bij volgno. 217 [Centrale Keuken] vraagt de heer Van Breda om een specificatie aan welke personen porties worden verstrekt. Spr. is van meening, dat meergegoeden wel wat meer kunnen betalen. Zy toch maken voor een groot deol van de keuken gebruik. De Voorzitter licht in, dat het Kon. Nat. Steuncomité destijds de uitdrukkeiyke bepaling maakte, dat de prijs voor ieder geiyk moest zyn, en in dat geval het Steuncomité een groot deel der kosten vergoedt. De heer De Gus merkt ne*op, dat een maatregel als de frcjr Van Breda bedoelt, bever-icii een groot» administratieve rompslomp zou mee brengen .v-xu ieder persoon zou men óp* net inkomen meeten vaststellen, jin de gegoeden zouden aanstonds hun verbruik verminderen, zoodat de winst illusoir zou blijken te zyn. Bovendien gaat de omzet met reutensthreden naar beneden, Door het heerschende brandstofge brek wordt thans nog eenig gebruik gemaakt van de keuken, maar als dat er niet was, zouden andere maat regelen moeten worden overwogen Ten opzichte van volgn. 218 (Warmwatervoorziening) vraagt de heer Biersteker een verslag van dezen dienst. Er is nog al een langryk bedrag mee gemoeid spr. zou gaarne een overzicht hebben van het deficit teneinde te kunnen be- oordeelen of deze warmwater ver strekking dit bedrag wel waard is. Hieromtrent zal een onderzoek worden ingesteld. De heer Spangenberg zou den post Levensmiddelenbedrjjf met f 6000 willen verminderen veer de Geneeskundige Commissie. Spr. heeft gisterenavond zyn motieven daar voor aangegeven. De Voorzitter meent, dat door de doktoren deze Gen. Comm. juist zeer op prys wordt gesteld. De heer Michels vindt het niet goed dezen post te schrappen. Er zou dan iets anders voor in de plaats moeten komen. Beter is het voorloopig eens af te wachten en dit voorstel intetrekken. De heer Spangenberg trekt alsnu zyn voorstel in. De heer Spruit vraagt inlich tingen omtrent een subsidie-aan vrage van de afd. „Toonkunst". Al een maand of 6, 7 geleden is deze ingediend, en nog heeft het Bestuur niets hieromtrent vernomen. Is nog in onderzoek. De heer Zondervan dringt aan in de bestekken der gemeente den 8 urigen werkdag op te nemen. De Voorzitter meent, dat beter is te wachten totdat de 8-urige werk dag is aangenomen. Dan kan het vastgelegd worden ook in de be stekken. Hiermede zyn de uitgaven afge handeld en is men genaderd tot de Ontvangsten. De heer Michels maakt bezwaar de hoogere raming vau f 4700 voor de Waterleiding goed te keuren. Het is niet gewenscht de tarieven thans te gaan verhoogen, omdat deze ver hooging weer in den vorm van een huurprys-verhooging op de huurders terugslaat. Voor het sluitend maken der begrooting is de post niet noodig, omdat do cokes-opbrengst is ver hoogd. Spr. stelt voor den post af te voeren. De heer A d r i a a n s e zal dit voorstel steunen, omdat spr. vreest, als deze verhooging aangenomen wordt, dat herziening der water leiding-tarieven zal worden verdaagd. De heer Grunwald geeft in overweging het voorstel Michels niet aan te nemen. Nog tal van uitgaven zijn te wachten, en het bedryf werkt nu al met verlies, zoodat het niet geweoscht is het dit bedrag nog te ontnemen. De heer Michels ia door 's heeren Grunwalds argumenten nog sterker overtuigd van de noodzake lijkheid van zyn voorstel. Wij mogen niet op dezen weg doorgaan. Bij invoe ring van de nieuwe tarieven is het tyd genoeg tot verhooging, maar nu eens even als het ware terloops en in 't ruwe weg 10% op de tarieven te leggen, acht spr. niet gewenscht. Die luttele f4700.hebben op het sluitend maken der begrooting toch nagenoeg geen invloed. De Voorzitter: Toen de be grooting werd opgemaakt was nog niet bekend, dat de demobilisatie zou afkomen. Het bedryf heeft zeer van de mobilisatie geprofiteerd. Dat mis sen we nu ook alweer, en bovendien zal een latere verhooging nóóit van terugwerkende kracht, kunnen zyn, zoodat we ook deze bedragen missen. De heer Grunwald waarschuwt nogmaals niet op het voorstel in te gaan. Het zou een onzalig voorstel zyn om de tarieven voor bepaalde categorieën en te verminderen voor andere te verhoogen. Ze dienen alle maal verhoogd te worden. De heer Michels: Als deze 10 worden aangenomen, komen alle huiseigenaren by de Huurcommissie om huurprysverhooging, en later, by de herziening der tarieven, nog maals. De heer De Geus betwist dit. Er zyn een massa menschen, die thans nog voor hun oude huur wonen. Het doet vreemd aan te hooren, dat de heer Zondervan afdoening van allerlei adressen bepleit, die geld zullen kosten, terwyi de heeren ons het geld ervoor onthouden. Dit is geen gezonde finantieele politiek. De bedrijven dienen zichzelf te be druipen. De heer De Zwart: Als de heer de Geuo de strekking begrepen had van wat de heer Michels wil, had by zyn gansche pbilippica tegen ons thuis kunnen houden. Wy willen geen tariefsherziening tegenhouden, vinden het echter wenscheiyk, dat zooiets geschiedt by de herzieningen niet maar zoo lukraak by de begroo- ting. Het voorstel diende alleen om de begrooting sluitend te maken en dat kan door die overdracht van posten. B. en W. kunnen dan met een tariefsherziening komen. Hierover wordt nader van gedachten gewisseld. Do heer Biersteker Yoelt ook voor tariefsherziening. We moeten geen normale tijden afwach ten, die wellicht nog in geen jaren komen. Als tijdeiyke maatregel vindt spr. de thans reorgestelde verhooging van 10 niet 200 er£> maar de be doeling mag niet zyn deze verhooging voor alle tarieven vast te loggen op 10%. De heer Grunwald dringt nog maals aan op aanneming van het voorstel. Anders werkt het bedryf met verlies. Het voorstel-Michel» komt in stem ming. "Vóór stemmen de heeren Bok, Spruit, Spangenberg, Michels, Adri- aanse, De Zwart, Van der Veer, Zondervan en Van JBreda. De stemmen staken alzoo. Dit feit veroorzaakt eenige beweging, want als er nu niets op gevonden wordt, zal in een volgende vergadering herstemd moeten worden, en kan de begrooting thans niet worden vast- Inmiddela wordt voortgegaan met de overige artikelen. By volgn. 15 (belasting op publieke vermakelijkheden) bepleit de heer Van der Ploeg hetgeen in de secties door hem ter sprake werd gebracht, nl. een tariefaverbooging van 5 Deze verhooging is bizonder onschuldig, en dagelijks wordt gebruik gemaakt van openbare ver- makeiykheden. De heer Grunwald, heewel dankbaar waar hem hier een belasting object in den schoot geworpen wordt, moet dit toch afwijzen. Een heffing van 20% als thans geschiedt, acht spr. meer dan voldoende. Het is niet alleen het uitgaande publiek, dat betaalt, maar in vel» gevallen zijn het ondernemers, op wie deze be lasting drukt. De heer Adriaanse zal het voerstel steunen. De heer Grunwald neemt het wel wat erg zwaar voor die endernemers op. Zijn bezwaren zyn niet steekhoudend, hoewel spr. meent, dat de Raad toch niet mede zal gaan met het voorstel. Na eenige discussie biykt de heer Van der Ploeg zJjn voorstel te hand haven. De heer Biersteker vindt het gevaarlyk zoo maar even zoo'a voorstel te behandelen. Men dient toch eerst de verordening te bestu- deeren. Een dergelijk beleid zou niet goed zijn. En uit dat oogpunt be schouwd, zal spr. zich tegen het voorstel verzetten. Ook op andere gronden is spr. er tegen, daar men er zaken mee treft, die deze kosten niet kunnen dragen. De heer Van der Ploeg trekt zyn voorstel, gezien den weinigen steun, dien het ondervindt, in. De heer Spangenberg vraagt inlichtingen over het premievrij pensioen, en de heer Grunwald antwoordt, dat binnenkort advies komt van de Pensioencommissie. Na nog eenige kleinere opmerkin gen en vragen by verschillende artikelen,'.isdebegrootingafgehacdeld, en wordt de vergadering geschorst ▼oor de vaststelling van het eindcijfer. Na herepening deelt de Voor zitter mede, dat B. en W. teneinde de vaststelling van de begrooting mogelijk te maken, hun voorstel intake de tariefsver hooging voor de waterleiding terugnemen, met d» toezegging in de volgende vergadering met een supple toire bef rooting hieromtrent te zullen komen. De begrooting wordt thans vast gesteld in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1.788.322.62J en een post van f 11680.60 voor onvoorzien. De Voorzitter dankt den Raad voor de waardeerende woorden tot het College gesproken en voor de aangename wijze van samenwerking, die de behandeling zoozeer heeft vergemakkelijkt. Rondvraag. De heer Poll vraagt hoe het staat met de verordening op den bakkers- nachtarbeid. Van patroons- en gezel- lenvereenigingen zijn de stukken teruggekomen, zoodat over deze zaak binnenkort vergaderd wordt. De heer Adriaanse vraagt inlichtingen over iemand, die bij de Brikettenfabriek had gesolliciteerd. Het betreft hier een vreeger gemeente werkman, die lang ziek geweest is en wien uitzichten geopend waren opnieuw in gemeontelljke betrekking te komen. Thans is de man gepas seerd, hetgeen een groote teleurstel ling voor hem is. Misschien is het moeilijk spr. vragen in het openbaar te beantwoorden, maar spr. heeft toch gemeend deze zaak in open bare ver gadering te moeten bespreken ten einde eenig licht te krijgen over dit geval. Was er voor deze handelwyze een bizondere aanleiding, vraagt spr. De heer De G eu s, Voorzitter der Brandstoffeneommissie, wil deze lichtingen niet in openbaren raad verstrekken. Als de heer Adriaanse ze schrifteiyk aan de Br.comm. vraagt, zullen per brief inlichtingen worden verstrekt. De heer Adriaanse begrypt zeer goed, dat de Br.comm. geen verantwoording schuldig is over haar handelingen. Daarom heeft spr. de inlichtingen ook aan het College gevraagd. Spr. bepleit het goed recht zyner vraag. De heer Biersteker laakt het optreden van den heer Adriaanse, dat niet blyk geeft taktisch te zyn. Dergel yke zaken behooren in comité vergadering te worden behandeld. Overigens is spr. het niet met den heer Adriaanse eens, dat de Brand stoffencommissie geen verantwoor ding schuldig zoude zyn. Wel degeiyk is zy die schuldig aan het College. De Br.comm. moet niet denken, dat dergeiyke dingen alleen haar aangaan. De heer Adriaanse: Men krijgt steeds van de Br.comm. een ant woord, alsof zy zeggen wilhet gaat niemand aan wat wy doen. De heer De Geus zegt, dat de Br.comm. alleen verantwoording schuldig is aan B. en W. De heer Biersteker bepleit ontheffing van boete-betaling wegens te veel gasverbruik over December. De Voorzitter zegt, dat hier over gesproken is in het College en dat éit aan den Raad voorstelt de boste wegens te veel geisverbruik niet toetepasaen over November. Vanaf 1 Januari echter zal streng de hand worden gehouden aan de rantsoenseringsbepalingen. De heer Biersteker zegt, dat het ook geenszins zyne bedoeling was het publiek voor te spiegelen alsof in het geheel geen boete wordt toegepast. Juist wegens de nieuwe rantsoeneeriugsbepalingen is spr. het eens met den Voorz., dat thans streng de hand zal dienen te worden ge houden aan de regelen. De mededeeling wordt door den Raad met applaus ontvangen. Hiermede is de agenda afgehandeld en wordt de vergadering geslote». BUITENLAND. Versnoigde Staten. Chicago, 9 Jan. Vyf socialistische leiders die vervolgd werden wegens samenzwering, krachtens de wet op de spionage, zyn schuldig bevonden. Het zyn de congresleden Berger en Adolph Germer, de secretaris van de national-socialist-party William Kruse, de redacteur van den Tonug- Socialist Ticker en de redacteur van de American Socialist Louis Eugdahl. Duitschland. Da toattaad ta Barllja. Langzamerhand verbetert de positie ▼an de Regeering, doordat zy meer troepen tot haar beschikking krijgt, die door haar opgecommandeerd worden of zich vrijwillig by haar aansluiten. Volgens een bericht uit Berlyn aan de „N. Rott. Crt." probeeren de onafh. socialisten, de groep van Haase en Ledebour, tot onderhandelingen te komen. Echter achynt Liebknecht alles op de kaart der revolutie te zetten. Hy en de zynen willen blykbaar de wapenen laten heslissen. Liebknecht vindt bondgenooten in de Brunswyksche regeering, die naar Berlyn geseind heeft: „de regeering hier protesteert kraehtig tegen de afkondiging van den staat van beleg, alsmede tegen de getroffen maat regelen tot vernietiging der revolutie. Z(j zal zoo noodig alle beschikbare middelen te baat nemen om de revolutionaire arbeidersklasse te on dersteunen." Opmerkeiyk was het dat Spartacus Donderdag niet tot betoogingen heeft opgeroepen. Dit had misschien echter de bedoeling om de vrouwen thuis te laten. Daarentegen was er een groote betooging van de revolutio naire arbeiders van de Allgemeine Elektrische Gesellsohaft en de Schwartzkopff ten gunste der verbroe dering, waaruit bleek dat de ontnuch tering toeneemt. Wat den strategischen toestand betreft breidt de regeering haar treepen steeds meer over de binnen stad uit. Men moet echter voorzichtig zyn met alle overwinningsberichten, daar reeds herhaaldelijk zoogenaamd „heroverde" gebouwen nog steeds in bezit van Spartacus bleken te zyn. Daartoe behoort oek het Silezische station. Donderdagavond werd hevig ge vochten om de gebouwen van Mosse en Ullstein, waar de revolutionairen zich taai verdedigen. Uit Spandau, de greote Berfijnsche fabrieksvoorstad, wordt het volgende gemeld: Deonafhankelljkenen Spar- taciérs hebben hier de bovenhand. Nadat verscheiden met de meerder heidssocialisten meegaande leden van den soldatenraad door Spartacus waren gevangen genomen, zyn alle meerderheidssocialisten uit den raad getreden, welke thans uitsluitend uit onafhankelljken en Spartaciérs be staat. Tot bloedige gevechten ls het slechts Maandag te Spandau gekomen. Het aantal slachtoffers schynt twee doo den en zes gewonden. De groote bedry ven staan echter geheel stil. Het getal der slachtoffers tot nog toe te Berlyn schat de Deutsche Allgemeine op 200 dooden en gewon den. Be Ryksdrukkery die tenslotte zonder dat bloed vloeide, heroverd werd, heeft het werk hervat, waar door geen gebrek aan bankbiljetten kan ontstaan. Alt nieuw gevechts middel voor de straat hebben de regeerings troepen Onder de Linden vlamwerpers epgesteld. De bezetting van de Brandenbur- gerpoert is meermalen deor de revo lutionairen aangevallen. Woensdag nacht werden deze aanvallen met machinegeweren afgeslagenEr vielen 6 dooden en gewonden. Bonderdag- morgen 6 uur vielen de Spartacisten weder tevergeefs aan. Woensdag heeft de regeering greote versterkingen gekregen. Ook moeten er 6000 matrozen uit Kiel onderweg zyn, die tot de trouwe aanhangers van Noske behooren. De burgeriyke partyen roepen nu eveneens hun volgelingen op om zich in dienst der regeering te wapenen. De stu denten vormen hun eigen corps, dat Woensdag reeds vyfhonderd leden telde. Ook wordt gemeld, dat de meeste actieve- en reserve-officieren te Berlyn zich georganiseerd hebben. Zy nsmen jegens de regeering op eerewoord de verplichting op zich, haar tegen eiken aanval van welke zyde ook te verdedigen. De officieren krygen geen commandoposten in bepaalde afdeelingen, maar willen als een op zich zelf staand bataUon dienst doen. Het is de regeering oek gelukt, groote hoeveelheden wapentuig by- een te brengen, waarmede zy tallooze burgers en ontslagen soldaten, die zich aanmelden, kan uitrusten. Het Beriy'nsche garnizoen, dat tot nog toe heel weinig betrouwbaar voor de regeering was, begint nu ook de onruststokery beu te worden. Ook de matrozen, die eerst jegens Spar tacus welwillend neutraal waren, daarna tot een strengere neutraliteit overgingen, maar de regeeriDg om de gebeurtenissen van 24 December toch slecht gezind bleven, zyn met bijdraaien begonnen. Zy hebben zich ter beschikking der Beriynsche kom- mandantuur gesteld, die op de hand der rsgeering is. Het belangrykste feit is echter, dat de Beriynsche veiligheidsweer (3400 man), die tot nog toe de lijf garde van Eichhorn waB, naar de regeering is overgeloopen. Woensdag zyn de bureau's van de „Rote Fahne", het orgaan van den Spartacusbond, door de regerings troepen bezet. De revolutionairen hadden zich op de binnenplaats der drukkerij verdekt opgesteld achter papierrollen die vol machinegeweren zaten. Na korten stry'd wisten de regeeringstroepen het bolwerk te nemen en de redactiebureau's te be zotten. Volgens een bericht aan de „Frankf. Ztg." zou Hindenburg te Berlijn zyn. Men verwacht alleen van zyn aan wezigheid al een gunstigen invloed op de regeeringstrouwe troepen. Vliegers cirkelen sedert eenigen tijd boven de door Spartacus bezette ge bouwen, vooral dat van de „Vor- waerts". Ds toestand bulten Berlijn. Te Bresden zyn Donderdag ook Bolsjewistische betoogingen gehou den. De arsolraad te Leipzig besloot den arsolraden van Duitschland^ te verzoeken aan te dringen op het spoedig aftreden der regeering Ebert- Scheidemann. Dutsaldorf vraagt bescherming van BalglB. Te Dusseldorf hebben de Sparta ciérs de overhand gekregen. De tele graaf- en telefoonkantoren werden door hen bezet. Woensdagnacht namen zy stormenderhand de gevangenis en lieten 170 misdadigers rry. Ver schillende overheids personen werden in hechtenis genomen. Volgens officieel bericht uit Brussel, heeft de Duitsche overheid te Dus seldorf zich wegens de ongeregeld heden onder Belgische bescherming geplaatst. De commissaris van politie en de burgemeester hebben de Bel gische overheid gevraagd, tusschen beide te komen. Laatstgenoemde volgt de gebeurtenissen oplettend. Ook te Münster en Muhlheim hadden ernstige ongeregeldheden plaats. Oa Bsdanacha Nationale vargadarlng. Uit Karlsruhe wordt gemeld, dat de verkiezingen voor de Badensche nationale vergadering tot de volgende uitslagen hebben geleid: 41 zetels voor het centrum, 85 voor de sociaal democraten, 24 voor de democraten, 7 voor de Duitsch-nationalen en geen voor de onafhankelyken. Da toestand in de Baltlicbe lenden. Berlyn, 9 Jan. (Eigen bericht.) De Buitsche gezant in de Baltische lan den deelt volgens de „Rundschau" mede, dat te Riga en in de overige door bolsjewiki bezette gedeelten ▼an Lyfland en Koe/land de toestand uitermate kritiek is. Na den intocht der bolsjewiki hebben plaatselyke bolsjewiki en bolsjewistische troepen onder de inlandsche bevolking, spe ciaal onder de Duitsch-Balten en DuitscherB, een Bartholomeusnacht aangericht. De Vredesconferentie. Nederland vertegenwoordigd voor da Scneldakwastla. Uit Parijs wordt aan de Tel. gemeld, dat Frankrijk zal voorstellen, dat aan de vredes-conferentie ook zullen deel nemen de neutrale staten Zwitserland en Nederland, het laatste land in ver band met de Schelde-kwestie, het eerste voor de Ryn-kwestie. Da Brlticha delagatia. Londen, 9 Jan. Volgens den parle mentairen correspondent van de „Ti mes" is de Britsche vredesdelegatie thans definitief samengesteld uit 5 leden nl. Lloyd George, Bonar Law, Balfour, en vertegenwoordigers voor de arbeiders en de dominions. De arbeiders vertegenwoordiger is nog niet gekozen. Wanneer een arbeiders lid der regeering wordt aangewezen, meet het Barnes zyn, maar anders zou J. H. Thomas (tan den bond yan spoorwegpesoneel) een populaire keuze zyn. Da Frasscha delagatia. Parijs, 9 Jan. De ministerraad be krachtigde de benoeming tot Fransche gevolmachtigden van Clemenceau, Pichon, Klotz, Tardieu en Jules Cam- bon, den voormaligen ambassadeur te Berlijn. Foch zal, als generalissimus der geallieerde legers, natuurlyk ook deel uitmaken van de delegatie. Dutosta, de gezant te Bern, zal optreden als secretaris der Fransche commissie. Londen, 9 Jan. (Reuter). In ver band met de vredesconferentie en den volkerenbond publiceeren de „Times" en de „Morning Post" twee berichten uit Parijs, die een inte ressant licht werpen op den invloed, die geoefend wordt op de vredes onderhandelingen en den wederop bouw van de wereld. Aan de „Morning Post" wordt mee gedeeld, dat de informeele conferen ties tusschen de premiers der ge allieerden vruchtbaar zy'n geweest, want men weet thans precies op welke punten de geallieerden het eens zy'n en op welke niet. Het schynt, dat de economische quaestie by den volkerenbond een volstrekt niet onbelangryke rol zal spelen in het voorstel betreffende den volkerenbond. Men gelooft na- meiyk, dat de volkerenbond het beste middel zal blijken om een compensatie van Duitschland te krygen. Het denkbeeld is geopperd, dat als de geallieerden alle grond stoffen te hunner beschikking ver zamelen en daarvoor prijzen vast stellen, waarvoor zy verkocht kunnen worden aan de geallieerde en be vriende mogendheden, zy tegelfiker- tyd hoogere pryzen kunnen vast stellen voor aankoop door Duitschland. Het veraehll in prys aal dan gebezigd worden als betaling der schadeloos stelling door Duitschland. Deze groepeering van de geasso cieerde mogendheden, dat de econo mische voorwaarden vaststelt, zou zich dan ontwikkelen tot den volke renbond. Er wordt op gewezen, dat zulk een stelsel, behalve dat het in de onmiddellijke behoeften voorziet, de krachtigste hulp zou zyn voor een internationale politiemacht, daar het een mechanisme zou vormen, in staat om tegen overtreders een financieele en economische blokkade toe te passen, die het gebruik van wapens onnoodig zou maken. De „Times"-correspondent zegt Men begint te beseffen, dat wellicht de grootste verandering, deor den eorlog teweeg gebracht, is de vorming van een sterk gevoel, dat een nieuwe internationale structuur moet ge schapen worden op een gezonde sociale, juridische en politieke basis. Het beste bewijs hiervoor is de overeenstemming, waartoe de gealli eerden zyn gekomen in zake een nieuwen gemeenschappelyken raad voor de voedselvoorziening onder leiding van Hoover. Het succes hiervan hangt voor een groot deel af van de opofferingen, die de gealli eerden, en met name Engeland, zich willen getroosten, in het bijzonder ten aanzien van de tonnemaat ten bate van hunne minder fertuiniyke vrienden in West- en vooral Midde*" Europa. Zuinigheid dient met de tonnr g betracht te worden, daar h< waarschijnlijk is, dat de Dt schepen, die naar men hoopt s uit de Duitsche havens zullen uit zullen voorzien in de behoef scheepsruimte. Er wordt op gei dat op dezen raad, die nati verantwoordelyk zal zijn vo voedselvoorziening van neutr vyandelijke landen, voor mogelyk uit eventueele overso van den wereldvoorraad, in l rijke mate de taak rust om d dreigen met voedselonthoudii bolsjewisme uit Midden- en Europa te verdrijven en dat ge mag verloren worden. Men bovendien, dat de bemoeiinge dezen raad zich zullen uitstr over alle materialen, ncodig vo wederopbouw van Europa, textielgoederen, leder, hout en delfstoffen. BINNENLAND. De positie van dea ez-kaiz Het Engelsche gezantschap aan het Haagsch Corr.-Bureau „De Telegraaf" verspreidde langs het volgende bericht haren correspondent te 's-Graven „Naar wy vernemen is er ov< positie van den Duitschen ex-k tusschen de regeeringen van Ni land en Engeland overeenstem! verkregen". Het Britsche gezantst is gemachtigd tet de verklaring dit bericht van grond ontbloot i Niat toagelatsB In Dultichlaai Thans is de heer Wijnkoop in bezit van de offlcieele mededeeli dat hy door de Ryksregeering (Elbt Scheidemann) niet in Duitschla wordt toegelaten. Hat Intarnatiosaal coegrat. Het Nationaal Arbeidssecretaria besloot tot deelneming aan het li ternationaal Vakvereenigingscongre Als afgevaardigde wordt aangeweze de voorzitter Lansing. Cacao. Het onlangs te Lissabon aange komen s.s. „Irene" van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., zal een lading cacao innemen voor Amsterdam. Gezouten Amsrlkaaasch buikapak. De Min. v. Landbouw zal eerst daags overgaan tot de distributie van gezouten Amerikaansch buikspek, berekend naar een rantsoen van twee ons per week per hoofd, tegen den kleinhandelsprijs van f 2 perK.G. De melkoorlog ta Amstardiin. Donderdag plaats gehad hebbende conferenties hebben tot overeenstem ming geleid. Het bestuur der Ver een igiDg yan Melkveehouders zou er althans naar streven een nieuw ontworpen overeenkomst ioor de leden te doen aannemen. Heden zou dan weder met de melklevering worden begonnen. Da Nederlaed>eha Jaarbeurs Internationaal In de jongste vergadering van het Algemeen Bestuur der Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland, is een uitvoerige bespre king gewijd aan het vraagtuk van de internationaliseering der Jaarbeurs. Met overgroote meerderheid van stem men werd de navolgende conclusie aangenomen dat zoo spoedig mogelyk tot inter nationaliseering van de Nederland- sche Jaarbeurs zal moeten worden overgegaan, tenzij de politiek-econo- misc.he toestand zich dusdanig mocht ontwikkelen, dat hij de handhaving van het nationaal karakter der Beurs, althans voorloopig, nog noodzakelijk maakt. Het tijdstip, waarop tot internatio naliseering zal worden overgegaan, zal echter niet worden vastgesteld, dan nadat ter zake met de Regeering, industrie en handel overleg zal zyn gepleegd. Zoolang dus geen nader besluit genomen is, zal de jaarbeurs haar streng nationaal karakter biy ven be- htviei.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2