HELKNHE CIIU1T Tweede Blad. vin Zaterdag 18 Januari 1(11. De heer.C. Adriaanse alhier kemt als no. 6 voer op door de antirev. Statenkieskringcentralen voor Zaan dam, Hoorn en Den Helder vastge stelde candidatenlijst voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten. Met ingang 1 Februari e. k. zijh benoemd tot Rtjksklerk der Directe Belastingen omz., de heeren M. J. Dekkers en J. Agema, respec tievelijk werkzaam gosteld ter Inspec tie Hüversum en Helder. Proeven met vloulbara Inoht. De heer Van de Volkere is voor onze plaats geen onbekende. Een paar malen hoorden wij hem in de Marine Cantine en wij wisten, dat zijne demonstraties steeds bij uitstek inte ressant waren. Het zijn de proeven op- zichzelf, die het bijwonen van noo'n avond interessant maken, maar het is ook de wijze waarop deze heer het doet, die het succes steeds zoo overweldigend maken. Zonder geleerd heid weet bU °P bevattelijke, smake lijke wijze u een en ander te vertellen over zijn onderwerp en kruidt dat met een benmot, een kwinkslag, droogweg verteld, zoodat hij steeds de lachers en het succes heeft. Indien er een superlatief „stampvol" was, zouden wij dat willen gebruiken ent aan te duiden hoeveel belangstelling er was voor deze lezing. "Wij weten er geen, en constateeren dan maar, dat er in Casino geladen was wat er bij mogelijkheid in ken; de menschen stonden langs en tegen de wande», waren, toen de stoelen verbruikt waren, boven op de tafeltjes gaan zitten. Kortom het was eivol. En het beste bewijs voor de capaci teiten van den spreker is wel, dat dit geheele, groote publiek muisetil de experimenten meemaakte, die op het tooneel werden gedemonstreerd. Allereerst vertelde de heer Van de Volkere in ee» korte inleiding, van de fabricage en vervoer van de eigenaardige stof, die bekend is onder den naam van vloeibare lucht; hoe men reeds in 1823 proeven nam deze vloeibaar te maken onder sterke af koeling. Het was toen de bekende onderzoeker Faraday, wieh dit met chloorgas gelukte. Kerst een eeuw later, in 1908, slaagde onze landgenoet, prof. Kamerlingh Onnes, erin het lastigste der elementen het helium, vloeibaar te maken, en daarmede het woord „permanente gassen" uit de nomenclatuur der natuurkundigen te doen verdwijnen. Want alle gassen kunnen thans vloeibaar worden ge maakt. Op geestige wijze verhaalde de heer Van de Volkere van de gevaarlijkheid van dit goedje tengevolge van lijn geweldig expansief vermogen. Hij demonstreerde dit met interessante proeven, deed ons ook zien versehil- lende reacties van vloeibare lucht op metaal, en vloeistoffen. Gewoon kwik, dat wij nooit in vasten toestand ontmoeten, wordt onder den invloed van de ontzettend lage temperatuur der vloeibare lueht vast en hard als metaal, absolute alcohol bleef als een vaste koek in het reageerbuisje zitten, en het was te verleidelijk om daaraan niet een geestigheidje te verbinden van een draagbaar borreltje, dat men in zijn vestzak kan steken en waarvan men smakelijk kan happe». Allerlei scheikundige axiofta's worden door vloeibare lucht eenvoudig opgehgvende verwantschap tusschen kwik en goud verdwijnt; de beidt aartsvijande»zoutzuur en natrium verbinden zich. Deze proef was wel de interessantste en niet weinig droeg daartoe bij de suggestie,waar onder de heer Van de Volkere zijn gehoor bracht. In de reageerbuisjes met zoutzuur, die esn paar seconden in de vloeibare lucht waren geplaatst, werdnatrium gedaan en ergeschledde niets. Toen ze vervolgens in een glas met water werden geiet duurde het niet lang of een geweldige ontploffing volgde, die de gansche zaal minuten lang in een dichte rookwolk hulde en een geweldige werking had. Sn het aardigste was nog de vooraf- gaande griezelifig om het gevaar, dat ontegenzeggelijk bestond. We móesten allemaal met de handen voor de oogea gaan zitten vanwege de rond springende scherven. Interessant was ook de proef met het poetskatoen. Om aan te toonen hoeveel zuurstof deze vloeibare lueht bevatte, bracht de heer Tan de Volkere een lap poetskatoea in de vloeibare lueht en vervolgens in de vlam eener kaars. Een groote, schitterende vlam ontstond es wij begrijpen nu, hee deze stof in de praktijk gebruikt wordt voor het opwekken van groete warmte noodig voor z.g. autogeen lasscheh. Na een korte pauze demonstreerde de heer van de Volkere nog den invloed van vloeibare lucht op, het biologisch leven; een viscbje, m de vloeistof gedompeld, kan de kou door staan, een sering brak in gruizels uiteen hij aanraking. Tenslotte liet de demonstrant ons zie» hoe onder lage temperatuur de stroomsluiting voor electrisch licht werdt opgeheven. Dit alles, smakelijk voorgedragen, deed deze lezing maken tot ee» zeer interessante, leerzame avond. Jammer was het dat de heer van jCou weiaar, die den spr. inleidde, aan het publiek eenige terechtwijzingen moest geven. Er waren n.1. voor de verschillende dames en heeren van het bestuur eenige stoelen gereserveerd, doch men had die Maar in gebruik ge nomen. En aan het einde waren er ook verscheidenen die niet wilden wachten totdat er een slotwoord gesproken was, maar reeds dadelijk wilden vertrekken. Hopen wij dat een volgend maal het publiek wat minder onbeleefd zal optreden. 5 Februari komt de spreker terug. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat de eerstvolgende lezing zal zlji van prof. Boekt, over „Symbioso tusschen plant en dier". Symbiose noemt men de samenleving tusschen twee organisch verschillende wezens en hieromtrent zijn interessante waar nemingen gedaan, zoodat deze lezing ongetwijfeld weder interessant zal Loop der bevolking te Heider over 1918. M. V. M. V. 16177 14343 Yermeerdering door geboorte 382 319 vestigingl) 2847 1232 3179 1551 19356 15894 Vermindering door overfijden. 208 166 vertreka) 3668 1347 3876 151» Bevolking op 31 December 1918. - - 15480 14381 M. V. Bevolking op 31 December 1917 16184 14343 30527 31 1918 15480 14381 29861 Totale vermindering 704 -38 666 Hiervan in militaire gebouwen en schepen M. 1640 2243 2106 19 Totaal 1641 2243 2125 worden. Verder worden nog aange kondigd van den heer Sayes eene lezing over Zuid-Duitsche sageD, van mevrouw Boldingh—Goemans eene letterkundige lezing, waarschijnlijk over „Pallieter", het prachtige werk van Felix Timmermaas, een boek levensvreugde, terwijl waar schijnlijk pref. Van Hamel zal komen spreken over de onafhankelijkheid van Nederland. Er is dus nog heel wat te wachten, en wij vertrouwen, dat ook voor deze onderwerpen groote belangstel ling zal zijn. Personeel Rijkswerven. Eenige leden van het Comité der samenwerkende organisaties inzake de herziening der loonen en rechts positie van het personeel der mari ne werve», te weten de heeren H. P. F. A. Smits, v. d. Velde en L. van Loo werden Donderdagnamid dag in audiëntie ontvangen bij den Minister van Marine. De bespreking liep over het besluit van den minister aangaande het toekennen eener loonsverhooging van 2# en 25% ingaande 1 Juli 1918, hetgeen niet overeenkomt met het advies der voor het personeel inge stelde LooDcommissie, welke gead viseerd had de verhooging te doen ingaan op 1 Jan. 1918. Door de bestuurders werd de wensch geuit dat door Zijne Excellentie het percentage hoogor zo» worden ge steld in verband met den steeds stijgenden nood onder het personeel en werd verwezen naar het maand blad, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek October 1918. Eveneens werd gevraagd om spoe dige invoering van de 8 urendag en de 45-urige arbeidsweek en werd aange drongen op algeheele afschaffing van overwerk. Ten slotte werd de medewerking van Ztjne Excellentie ingeroepen, op dat een verbeterde pensioenregeling zal tot st^nd komen. Op bespoediging zal worden aangedrongen bij de pensioencommissie. De Minister schonk aan alles zijn volle aandacht, verzocht schriftelijke toezonding der besproken punten, die alsdan doorgezonden zullen worden aan de Looncommissie. Iveneens verzocht de Minister bestuurders, dat dezelfde punten zou den worden besproken met den Mi nister van Arbeid. Dit laatste heeft heden Zaterdag- merge» plaats gehad, en werden ook daar dezelfde punte» uitvoerig naar voren gebracht. CiBpsratiave Arbaidsrs-Varbruiks varseniging „Vooruit". Naar „de Vonk" meldt, is velleden woek Zondag definitief besloten tot oprichting van een arbeiders-coöpe ratie te Helder. Het filiaal van de coöperatie „Vooruit", te Zuidscharwoude, werd door de af deeling overgenomen. De winkel en bakkerij zijn reeds voor de afd. Helder in werking. Statuair is bepaald, dat 60 pet. van de winst aan de leden komt, naar mate van hun verbruik. Het bestuur bestaat uit: A. G.A. Verstegen, voorzitter; C. Heijblok, secretaris; D. Schreuder, penning meester; D. de Zee, 2e voorzitter* mevr. Ketner—de Jong, 2e secr. Door do afdeoling Helder van den Nederlandschen Aannemersbond is onderstaand adres aan don Raad der gemeente Helder verzonden De afdeeling Helder van den Ned. Aannemersbond verzoekt beleefd, mot bet oog op werkeloosheid in de bouwvakken, het daar heon te willen leiden, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot aanbesteding van werkzaamheden die daarvoor in aanmerking kunnen komen, en de plannen ter uitvoering te willen be spoedigen. Gerookte mosselen. Van de Taxelsche rookerij der firma Boon, Bakker Co., ontvingen wij ter keuring een doosje gerookte mossolen. Het gebouw voor den visschhandel dezer firma, met zouterij en rookerij, gebeeL volgens de eischen des tyds ingericht, is 10 Januari j.1. geopend en gevestigd nabij de have» te Oudeschild. Het is een smakelijk en vooral voedzaam gerechtde mosselsmaak, die velen tegenstaat, is verdwenen en de smaak van gerookte ▼isch geworden.»De ens gezonden mosselen waren groot en smakelijk, zoodat wij in alle epziehten dit ge recht kunnen aanbevolen. BINNENLAND Bezuiniging op hot broodraetsoee, Naar Het Volk meidt, wordt door de betrokken autoriteiten overwogen, of en in hoeverre het wenschelijk ia, door vermindering van het aantaf uit te reiken aanvullingsbroodkaarten een bezuiniging op het brood verbruik to verkrijgen. Overeenkomstig de gedachte regeling zouden o.a. ook krankzinnigen niet meer voor oen aanvullingsbroodkaart in aanmerking komen. Vsorlooplg geen spoordienst- beperking. Naar door de directie der spoor wegmaatschappijen wordt medege. deeld, zal voorloopig geen sprake zijn va» beperking van den treindienst, zulks in verband met de eenigszins verbetorde kolenpositie. Wethoudersaalarissen. In verband met de jongste beslis sing van den Raad onzer gemeente, laten wij hieronder eep besluit van den Alkmaarschen Raad hier omtrent volgen. Een voorstel van B. en W. van Alkmaar, om de sala rissen der wethouders van f750 op f 1500 te brengen, werd met 7 tegen 6 stemmen verworpen. Op voorstel van een der raadsleden werd het salaris vastgesteld op f 1000.-- Vlsschsrsgarettf. Het Bureau voor Mededeeliugen inzake de Voedselvoorziening meldt: Aan de visschers wordt wederom gelegenheid gegeven tot het bestel len van katoenen garens voor hun behcefte in de maanden Februari en Maart. Aangezien nog geen goedkoepere grondstoffen ter beschikking gesteld konden worden van de viascherij, blijven de prijzen gehandhaafd en bedragen dus: f 10 per K.G. voor garennummers 30/12 en hoc_ f 10.10 per K.G. voorgarennummers f 10.20 per K.G. voer garen nummer 30/6 en f 12 per K.G. voor garennummer 45/6. De garennummers boven 30/32 zullen wederom in beperkte hoeveel heid verkrijgbaar zijn. Zeoveel moge- lijk zal echter daar voer in de plaats vlasgare» gebruikt moete» worden dat in goede kwaliteit bij de gewone handelaars in visscherijbonoodigd- heden vrij verkrijgbaar gesteld wordt tegen de deor de regeering vastge^ stelde maximumprijzen. De visschers moeten vóór 31 Januari a.s. aan hun gewonen handelaar el' aan hun Visscherljvereeniging, indien zij door middel van hun vereeniging be trekken [mits de handelaar of de vereeniging is ingeschreven bij het Rijkskantoor voor Visscherljbenoo- digdheden], opgeven, hoeveel kilo katoengaren en van welk nummer z\j wenschen te bestellen voor hun behoefte in de maanden Februari en Maart en onder nauwkeurige op gave, voor welk doel zij dit garen wenschen te gebruiken [herstellen, breien, opsimmen, enz.]. Bij de he stelling moeten de visschers tevens hun vaartuignummer en lettertee- kens opgeven. Vardachta vreomdalingan. In aansluiting aan het bericht omtrent regeringsmaatregelen-tegen Kussen, wier verblijf hier te lande gevaar voor onze Teiligheid kan opleveren en de uitbreiding en ver scherping der maatregelen tot ver dachte vreemdelingen van andere nationaliteit, kan nog nader mede gedeeld worden, dat Donderdag reeds als voorzorgsmaatregel door de H sche politie, op last van de bevoegde hoogere autoriteiten, verschillende in Den Haag verblijf houdende vreem delingen, die verdacht worden met politieke doeleinden in Nederland te vertoeven, zijn gearresteerd. Mun zal gedurende des eersten tijd een bepaalde verblijfplaats in ons land worden aangewezen. Stoomv. Maatsch. Zeeland. De Stoemv. Maatsch. Zeeland voornemens den dienst Woensdag a.s. met het s.s. ^Zeeland" te her vatten. Het ligt in de bedoeling des Woensdags en Zondags van Tiissin- gen te varen. Da gawazdn BuiUche keizer. De correspondent van de N. Rott. Ct. te Parijs meldt: De kwestie van den gewezen Duitschen keizer zal waarschyjj^ijk bij den aanvang;der intergeallieerde conferentie ter sprake komen, en w[j meenen te weten, dat de rechts kundige commissie van advies zich ernstig met het vraagstuk heeft bezig gehouden. Volgens het Journal komt het vraagstuk, naar' de meening van voortreffelijke rechtsgeleerden, van wie er sommigen van de commissie van advies deel uitmaken, op het volgende neer. Kan Wilhelm n ver volgd worden als de voornaamste bewerker van de vele misdaden, dio er sedert het begin van de vijande lijkheden begaan zijn, gegeven zijnde, dat hij er voor verantwoordelijk zou zijn, daar de bevelen er too van hem kwamen. Een misdaad in 't bijzonder is er, die de vroegere Duitscho keizer niet kan ontkennen en wol de eerste misdaad van den oorlog, d. vr. z. de schending van het Belgische grond gebied. Is het mogelijk Wilhelm II voor het gerecht te doen verschijnen om er persoonlijk voor deze mis daden verantwoord! »g af te leggen De rechtsgeleerden, aan wie deze vraag gesteld is, hebben or bevesti gend op geantwoord. Wat nu de uitlevering van den ge wezen Duitschen keizer betreft,Neder land zal, als mede-onderteekenaar der internationale conventies, zich nie verzetten tegen de uitlevering van dengene, die deze overeenkomsten geschonden heeft. Bovendien, wan neer, zooals men verwachten mag, de bond van naties gevormd wordt, dan zal deze een internatonaal ge rechtshof in het leven roepen en Nederland, dat stellig tot den bond yan naties zal toetreden, zal zich niet kunnen verzetten tegen de verschij ning van den ex-keizer voor een rechtscollege, waarin hetzelf vertegen woordigd ia. Knoiltrijen mat ImRsmiddtltnboas. De politie te Amsterdam is, een uitgebreide knoeierij met levens middelenbons, waarbij een koopman, wiukellers en meisjes van het distri butiebureau betrokken zijn, op het spoor gekomen. Na een langdurige instructie en verhoor van verschil lende verdachten door den inspecteur van politie, den heer J. Reijinga, is thans de hoofddader, de koopman S., ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Be zaak heeft zich als volgt voor gedragen Zooals bekend is, dient de winke lier op het distributiebureau couverten in, waarop vermeld staat het aantal bons, dat hij voor regeeringskruide- nierswaren ontvangen heeft. Naar gelang de hoeveelheid van deze op gave, ontvangt de winkelier dan weer zijn nieuwe waren. Nu is gebleken, dat de hoofdver dachte jeugdige ambtenaren en amb- tenaresjes van het bureau op de Keizersgracht bij de Utrechtsche- straat, omkocht, en zoo gedaan wist te krijgen, dat dezen tusschen de reeds gecontroleerde enveloppen andere schoven, die geen bons be vatten, doch wel een valsche opgave van het debiet van den winkelier. Het gevolg hiervan was, dat de winkelier dus niet alleen zijn bons hield, en niet inleverde, doch telkens een grooter hoeveelheid levensmid delen kreeg clan waarop hij volgens de distributie recht had. De hoofdpersoon in dit geknoei i9 gearresteerd, andere verdachten ook van het distributie-personeel zijn verhoord. Of dezen vervolgd zullen worden zal door den officier van justitie uitgemaakt moeten worden, De winkeliers die zich met dezo knoeierijen inlieten zullen vermoede lijk administratief gestraft worden. Gebleken is, dat bedragen van f 700 en f 800 aan de jonge distri- butieboambten gegeven werden om hun medewerking tot het geknoei te krijgen. Loenragailog Spoorwegpersoneel, De verschillende besturen der spoor weg-organisaties hebben met de direc ties der Ned. Spoorwegmaatschappijen een bespreking gehouden over de ont worpen loonregeling. Het resultaat van deze bespreking is verre beneden de verwachting gebloven, eD heeft algemeene teleurstelling bij het per soneel verwekt. Men zal zich thans tet den Minister wendende bestu ren gaven den raad aan het personeel kalm te blijven. de politiek, ten opzichte van Rus land te volgen. En echter weten alle buitenland3che correspondenten hier. dat de Ver. Staten en Engeland er tegen zijn troepen te zenden naar Rusland. Zoo wordt het Fransche volk, ook nu de oorlog al gedaan is, in onwetendheid gehouden over aller belangrijkste loepende kwesties in verband met de vredesconferentie: en het schijnt dat de Fransche staats lieden dit stelsel trachten te be- ste»digen. De Amerikaansche delegatie,'die heden de correspondenten ontving, achtte zich niet bevoegd om iets te jen, dat voor publicatie bestemd was, zoolang de eerste-ministers en Wilson niet tot een besluit waren gekomen omtrent het stelsel van publicatie dat zou worden aangeno men. De Britsche en Amerikaansche correspondenten werken samenen er is kans dat Wilson en Lloyd George hun zin zullen krijgen, maar het zal hun moeite kosten, om hun collega's te overtuigen, die sterk gekant zijn voor de oude methoden. 8UITEHLAHB Ua vredssconfcrentiB. Lyon, 16 Januari. Voor de»„New- York Evening Post" is het volgende uit Parijs geseind: President Wilson heeft aan de Fransche, Italiaansche en Jifyansche vredesgedelegeerden meegedeeld, dat het hem onmogelijk is, in te stemmen met hun voorstel, dat er over de beraadslagingen der vredesconferentie slechts één com muniqué per dag zal worden uitge geven, terwijl dan aan de per» zou worden verboden er iets meer omtrent te publiceeren. Wilson verklaarde duidelijk, dat hij aan het Amerikaansche volk had beloofd, dat de debatten openbaar zouden wezéh, en hoewel hij besefte dat de informeele voorloopige bespre' kingen noodzakelijkerwijs gehuim moesten wezen, wilde men tot over eenstemming komen, zoo kon hij toch de opvatting niet aanvaarden, dat aan de pers beperkingen moesten worden opgelegd in hot opsporen van wat er was gebeurd en gezegd. Het standpunt van de Engelschon is ongeveer hetzelfde als het c De geheele positie is op het laatste oogenblik gewijzigd door een proef- besluit ton gunste van een gehoime diplomatie. 9 Dit is de eerste botsing tusschen de mannen van de oude en die van de niouwo school. Het Amerikaansche volk, dat zich Frankrijk voorstelt in do gestalte der roemrijke soldaten, die or voor hebben gevochte», en van de mannén en vrouwen die or voor hebben geleden, is misschien niet op de hoogte van de oogmerken der [Fransche] reactionaire staats lieden, wier eenige kans om zichzelf in de politiek te handhaven is het volk van de wereld er toe te krijgen om toe te stemmen in esn censuur, die thans voor hun eigen [de Fran sche] bladen geldt. Dit zou in de praktijk hierop neerkomen, dat d( Fransche woordvoerders [ter confe rentie] in staat zouden zyn om al wat hun behaagde voor te dragen aan hun collega's, onder voorgeven, dat dit de openbare meening van Frankrijk was, terwijl die openbare meening zelf zich niet zou kunne» uiten, hetzij ervoor, hetzij ertegen Zoo zijn sommige Fransche lei ders zeer bogeerig om het gebied van den linker-Rijnoever te verkrij gen, van welk gebied Amerikaan sche beoordeelaars zoo dikwijls heb ben betoogd, dat Frankrijk het nooit zou willen habben, ©ok al was het genoemd in de befaamde ge hein: verdragen, die deor de Mussen wlre gepubliceerd. Desniettemin wordt op het oogeDblik een actieve campagne gevoerd die hetzelfde beoogt; en men gelooft dat een formeel voorstel van die strekking ter vredesconferentie zal werden gedaan. Mocht een dergelijk feit door de openbare meening van Frankrijk aan discussie worden onderworpen, dan zouden buitenlandsche staatslieden do gelegenheid krijgen om 'te erva ren, of deze annexationistisclie plan nen wordon goedgekeurd door het, Fransche volk. Misschien het ernstigste punt va* geschil dat op het oogenblik aan de orde is, is dat der openbtre diplo matie. Wilson en Lloyd George ge voelen zich absoluut gebonden door hun belofton om hun volken inge licht te houden. De Italianen steunen de Franschen in hun politiek van iheime methoden. Maai- indien het Italiaansche volk, dat oader de censuur loeft, op do hoogte ware van do houding van zijn regeering, dan zou er (inltaliöj verzet zijn. Do moeilijkheid is, dat onder de bestaande censuur, het in dio landen den schijn hoeft, dat ge nomen besluiten unaniem zijn ge nomen. Zoo wordt b.v. door sommige Fransche bladen, die de regeering steunen, een oneerlijke poging gedaan het zóó voor te stellen, als zouden alle geallieerden het eens zijn over Over het algemeen", zoo heoft Clemenceau in de Kamer gezegd, heeft het beginsel aangaande de publiciteit (men lezedo niet-publici- teit) van de werkzaamheden der conferentie de grootste instemming gevonden." Wat beteokent: „over het alge meen Volgens een draadloos opge vangen telegram van de* Parijschen correspondent der New-York Sun aan zijn blad beteekont dit, dat alleen Frankrijk en Italië ervoor waren. Niet alleen heeft Wilson zooals al bekend geworden was zich tegen het vermoorden van de eerste zijner 14 vredesvoorwaarden verzet, maar hij zal het er evenmin bij laten blijven als Engeland dat zal doen, welke mogendheid het in dezen met Wilson eens schijnt te zijn. Be Amérikaansche corresponden ten, nu zij van dichtbij kennis maken met het in Frankrijk tijdens en ook na den oorlog toegepaste procédé, willen nu blijkbaar zorgen, dat dit in Amerika zal bekend worden. De regeering spruit een aantal berichten in de pers en houdt andore eruit. Vervolgens wijst zij op het resultaat daarvan als „de openbare meening". Dit procédé is het, waar Clemenceau altijd zoo tegen op gekomen is, voor dat hij zelf minister-president was, Ook de buitenlandsche corresponden ten in Frankrijk zijn er tijdens don oorlog de dupe van geweest. Dat blijkt ten opzichte van de Ameri- kanea niet moer het geval te zijn, esn omstandigheid, waarvan de tegen woordige Fransche regeering nog don grootsten last krijgen kan. Het is voor haar van belang het ter vredes conferentie zoo voor te stellen, alsof hot Fransche volk op de hoogte is van de vraagstukken, die in behan deling worden genomen en het met de regeering eens is. Het Fransche volk kan echter door de eenzijdigheid, waarmee het wordt iagelicht, niet zoo bopalen, als anders het geval zou zijn, en zooals by v. in veelbooger mate in Engeland en Amerika geschiedt. Wanneer dit aan den dag treedt, zal de tegenwoordige Fransche re geering ter vredesconferentie aan zienlijk zwakker komen te staan, Trouwens, dat zij ten opzichte van het .succes van haar imperialistisch streven ter conferentie zelf niet zeker is, blijkt wel uit de haast, waarmee zij in het bezette gebied op de be slissingen van de vredesconferentie vooruit tracht te loopen. De omstan digheid, dat ook het wapenstilstands verdrag bij iedere nieuwe verlenging meer en meer op een voorloopig vredesverdrag uitloopt, d. w. z. alleen op de hardste voorwaarden, die dat zou kunnea bevatteD, is vermoedelijk ook toe te schrijven aan de omstan digheid, dat de Fransche invloed bij de onderhandelingen over den wapen stilstand overwegend is. Wat uit hoofde van den wapenstilstand alvast is verkregen, zal later niet meer behooven te worden geëischt. Stelde men echter die eischen tot de onder handelingen over het vredesverdrag uit, dan zou men misschien niet meer de instemming van de andere geas socieerden kunnen verkrijgen. [N. R. Ct.] Ou taak dar Duitscha vredas- dalegatia. Berlijn, 17 Januari. De regeering des rijks heeft in de laatste kabinets zittingen met mediwerkiDg van den staatssecretaris van buitenlandsche zaken de afvaardiging naar de vre desconferentie samengesteld. Tot leiders daarvan heeft ze graaf Broek- dorff Rantzau en Scheidemann aan- gewezon. Hun zal een staf referen ten op het gebied der diplomatie, oeconoraie en rechtspolitiek worden toegevoegd. De delegatie zal in haar samenstelling een beeld van het nieuwe Duitschland geven. Ook over de leidraden voor de re- geeringsvertegenwoordigers ter vre desconferentie is licht verspreid en overeenstemming bereikt. In de eerste plaats beseft do rijksregeeriDg de verantwoordelijkheid, die de aan vaarding van Wilaón's program haar heeft opgelegd. Gelijk za alles met nadruk zal bewerkstellingen wat tet toepassing daarvan is vereischt, en elke daarmee gepaard gaande ver plichting stiptelljk zal nakomen, moet ze aan den anderen kant de eischen van wie tot nu toe onze tegenstanders waren van de hand wijzen die dat program te buite» gaan. Ze moeten zien te bereiken, dat er onmiddellijk een op rechtvaardigheid berustende overeenkomst over den wederkeerigen invoer van grond stoffen en leeftocht tet stand kome en dat de volken ia de toekomst allengs *oo gelijkmatig mogelijk tot elkaar worden gebracht. Daartoe hoort, dat de kwestie van de arbei dersbescherming en arbeidersver zekering op den grondslag der be sluiten, door het laatste internationale congres daaromtrent getroffen deor alle betrokken staten zoo gelijkmatig mogelyk geregeld worden. Verder zullen onze vertegenwoordigers te verklaren hebben, dat Duitsch land bereid is, zich tezamen mot de andere staten te land, tor zee en in de lucht te ontwapenen en, de ter uitvoering van dit laatste vraagstuk vereischte verplichtingen met vooropstolling van wederkeerig- heid na te komen. Den afgevaardigden is opgedragen, er met klem van redenen op aan te dringeD, alle gevangengenomen Duitschers al bij het begin van de onderhandelingen naar hun haard steden te zenden. Zij zullen voorts moeten opkomon voor hot herstel van Duitschland in zijn koloniale rechten, in het kader van Wilson's program, en daarbij den nadruk leggen op de zorg van het welzijn dor inlandsche bovolkingen, als de gemeenschappelijke plicht van alle volken in de Europoesche be schavingsfeer. Bij de behandeling v/m de territé- rale vraagstukken in Europa en Voor-Azië zullen onze onderhande laars het groote beginsel van het »elfbeschikkingsrecht der volken, zoo wel ten gunste van andere volken als vair het Duitsche volk erkennen. Dit geldt in het bizonder voor het Poolsche als Elzas-Letharingsche vraagstuk. Ton §lotte is onzen vertegenwoor digers opgedragen met al hun krach ten de oprichting van een volken bond, in den geest van Wilson's voorstellen en in verbinding met internationale scheidsrechtspraak, te eischen, daar hierdoor alleen eep toe stand van duurzamen vrede gewaar borgd wordt. Os Oostenrijk-che vioot zal zich aan da Franxchne ovargovaa. Londen, 17 Jan. De blade* verne men uit Parijs, dat ter Conferentie te Venetië is besloten, dat de Oooton- rijksche vloot naar Korfoe zal stoomen waar ze zich aan den Franschen admiraal Gauchet zal overgeven even- al# de Duitsche vloot aan Beatty hoeft gedaan. Os mtlitsiras to Borllja. Aan „Het Volk" wordt d.d. 16 Jan. uit Berlijn bericht: De 'soldateska beheerscht Berlijn, Liebknocht is door soldaten doodge schoten, toen hij trachtte te vluchten en Rosa Luxemburg werd na haar gevangenneming niet door soldaten beschermd, zoedat een volksmenigte haar vermoordde. Het bureau van de Onafhankelijke Party is door dronken troepen soldaten volkomen vernield, waarvan ik mij heden door eigen aanschouwing overtuigde. De Spartakusleidster K&the Donker is gevangen genomen. De onafhanke- iljken Daumig, Richard Müller en Oscar Cohn zijn ook in hechtenis genomen, evenals, de „Freibeit"- redactenr -Stem. Officieel heerscht geen staat van beleg, maar inderdaad wel. Op alle hoekon der straten staan kanonnen on mitrailleurs. Voorbij gangers, ook wij persoonlijk, worden op bruggen gevisiteerd. Deze militaire dictatuur leidt nood wendig tot de tallooze uitspattingen togen de vrijheid en het leven der burgers. Be regeering laat bekend maken, dat zij alle militaristische misgrepen scherp zal laten onder zoeken en do schuldigen straffen. Maar het schijnt, dat de soldateska de regeering reeds over het hoofd gewassen is. Grijpt do regeering niet onmiddellijk en ton krachtigste in en onderweipt zy de militairen niet stevig aan haar wil, dan daalt zij tot do dienares der officieren af ea zou ongetwijfeld een sterke beweging uit de arbeidersklasse tegen haar groeien. Be meerderheidssocialist Brutus Molkenbuhr hield in de zitting van den Beriynschen soldatonraad een opzienbarende rede, waarin hy zeide, dat de regeering haar troepen niot meer in handen hoeft, on de bewa pening van burgers en officieren betitelde als een schaamteloosheid. De rede verwierf stormachtige bij val. Klaarblijkelijk scheidt zich een deel der meerderheid van de regee ring af. Do doea van Llobksscht «n Rota Luxemburg. Blijkens verschillende berichten zijn er in het gebeurde met Liebknecht en Rosa Luxemburg tal van verdachte omstandigheden, die de veronder stelling mogelyk maken dat de moord vooraf werd beraamd of door do soldaten werd uitgevoerd. Een streng onderzoek werd ingesteld. Het lijk van Rosa Luxemburg is nog steeds niot gevonden. Ds bëweglng In ftitaloalS. Madrid, 17 Januari. Officieel: Bij koninklijk besluit zijn de grond wet- teffjke waarborgen te Barcelona on in de provincie van dien naam ge schorst. Ds an!ii»t»n in Baonos-Ayres. Fransche bladen hebben nog aan vullende bijzonderheden over do onlusten in Buenos-Ayros. Volgens een bericht, welks dagteekening niet duidelijk is, zyn er by de onlusten, die drie dagen geduurd hebben, van 250 tot 500 menschen gedood, ter wijl het aantal gekwetsten op meer dan 1000 wordt geschat. Er bevinden zich 800 lieden in hechtenis. Daarvan zy'n vier-vijfden Russen. Er zy aan herinnerd, dat er on langs ook te Tiquique [Chili] maxi- malistische onlusten waren geweest, terwijl enkele maanden tevoren eèn complot om in Rio de Janeiró een opstand te entketenen nog op het allerlaatst werd ontdekt en verijdeld. Do draaknorko -p in de Versonigd» Staten. Now-York, 16 Jan. Zesendertig state» hefcben het voorstel tot do opneming in do constitutio van een verbodsbepaling betreffeado den ver koop van sterken draak goedgekeurd. Do voor doorvoering noodige drie vierden van het' aantal staton z[jn dus bereikt. Schoeperamp Rome, 17 Januari. Naar hot „Gior- nale d'Italia" uit Palermo verneemt, is hot Fransche stoomschip „Chaproi" mot 650 passagiers (meest Grieken, Serviërs en Russen] aa» boord, op weg naar Piraeus, in de straat van Messina op oea mijn geloopen. 150 opvarenden zyn gered; meD vreest dat or 500 zijn verdronken. - Volgens berichten uit Spanje duurt de revolutionnaire beweging ib Portugal voort. - De uit drie personen bestaande bemanning van den verlaten te IJmuiden binnengebrachten botter KW 199, Riena, is gered. Ze werd opgemerkt en overgenomen door een naar Rotterdam bestemd vrachtschip, dat haar te Maassluis heeft aan wal 3t. - Te Crimmitschau-Neukirchen is door het warmloopen van een as de groote, vier verdiepingen hoege spinnerij van Karl Böttger geheel afgebrand. Vermoedelyk zijn er tien personen by om het leven gekomen. GEMENGD NIEUWS. Korts bsrlchten. De Ierscho constitueerende ver gadering zal op 21 Januari te Dublin gehouden worden, Hot vsrmogo* dar Habsburgara sn Hoheazollaras. De „Haagache Post" meldt nader, dat de familie Hohenzellern hier te lande tegenwoordig 15 a 20 millioen mark heeft liggen, en de familie Habsburg 100 110 millioen kronen. Het geheele roerend vermogen vah den Duitschen keizer, voor zoover dat uit effecten bestaat, is in den loop van Juli 1914 uit Londen, waar hij het sedert jaren voorzichtigheids halve at all events had weggeborgen, overgebracht naar Amsterdam. De zorg voor het bedisselen daar van was opgedragen aan zijn zwager, den multimilionairen vorst Von Schaumburg, die gedurende dc ge heele maand Juli heeft gelogeerd, deels 369 Keizersgracht te Amster dam, deels 'buiten aan de Vecht by dp-heeren Erdmann en Hethey, zyn zakenvrienden sedert lang, die zijn incognito prachtig hebben weten te bewaren. Toen dé oorleg werd ver klaard, had de keizer voor zich en zyn geheele familie een reusachtig kapitaal, g ootendeels door verhuizing uit Engeland, in ons land in veilig heid geb acht. Gatveretlkkmg. In oen woning aan het Noordei ode te 's Gravenhage is gisterochtend door gasverstikking dood op haar bed gevonden een 19 jarig meisje. Eèn gaskraan met zoogenaamde dag en nachtbrander was geopend ge bleven en het gasvlammetje is ver moedelijk door don verlaagden gasdruk in dèn afgeloopen nacht uitgegaan, waarna bij den verhoogden druk in den vroegen ochtend het gas in de kamer waar het meisje sliep is binnen gestroomd. Vaizet va» militairen. Toen Woensdagavond te Middel burg een inspecteur en een agent van politie een ruzie tusschen militairen militairen onderling wilden beëindi gen en herhaaldelijk de soldaten aan zegden zich naar de kazerne te be geven, weigerden deze daaraan te voldoenj waardoor de politie mannen zfch genoodzaakt zagen van sabels en revolvers gebruik te maken. Er vielen zeer harde klappen, wtoarop de soldaten naar de kazerne vlucht ten, doch spoedig kwamen enkelen weer naar buiten en vielen er scherpe schoten, zoowel binnen als buiten het gebouwgelukkig werd niemand geraakt. Door krachtig optreden van de officieren werden de woestelingen bedwongen en ook de politie kreeg versterking. Militaire autoriteitenen politie stellen een scherp onderzoek in naar de verzetplegers en naar hem, die zyn collega's van scherpe patronen voorzag. BrutaU inbraak. Gisternacht heeft wederom een brutale en belangrijke inbraak plaats gehad in een perceel aan de Dunne Bierkade te 'B-Gravenhage.-Niettegen- staande de eigenaar de deur van de woning met een yale slot, een Engelach nachtslot en twee grendels had ge sloten, heeft men ttch nog kans ge zien de deur te openen, nl. doer het indrukken van een ruit, welke naast de deur was aangebracht; om licht i» de vestibule te laten. Yan daaruit heeft men waarschynlijk met lange hake* de deur ontgrendeld en ont sloten. Terwijl de eigenaar met zyn gezin boven sliep, hebben de inbre kér(s) beneden alles overhoop gehaald en hetgeen van hun gading was meegenomen, o.$. een kleine som gelds en verder verschillende gouden en zilveren voorwerpen, ter gezamen lijke waarde van plm. f25.000. Van de daders tot nog toe geen spoor. Dubbsl» moordaanslag. In een woning aan de Kabelgas te Nijmegen is Woensdagmiddag de 85-jarige W. Bergman door zyn kostganger Rysinger met een mes levensgevaarlijk aan den hals ver wond. Bergman's vrouw werden de peezen van vier vingers doorge sneden. De dader is gearresteerd de slachtoffers zyn naai- het R.-K. ziekenhuis overgebracht. Uit bat Politlorapport. Door een groentenhandelaar is aan gifte gedaan dat van zyn groenten- wagen een blikken trommeltje is ontvreemd, hetwelk aardappelbons inhield, tezamen goed voor 1200 K.G. aardappelen. Door de politie zijn in den winkel van een rljwielha»delaaar aan den Kanaalweg de bekende jongens B. en de B. aangehouden, die zich aan diefstal van een zaklantaarn haddon schuldig gemaakt en door den winke lier waren betrapt en opgesloten. Door een brigadier van politie zijn 24 zakken aardappelen, die geborgen waren in een aan de Fabrieksgracht gelegen vaartuig, in beslaggenomen. De man, die ze vervoerd had, een zekere G. V., metselaar, wonende te Zype, gaf voor niet te wete» veor wien de aardappelen bestemd waren én evenmin wie de afzender was. Proces-verbaal is opgemaakt. Uit de munitiebergplaats van het Galgen velé te Huisduinen zijn zeven ledige roodkoperen buskruitkisten ontvreemd, van het voorwerk van het fort „Dirks Adtyiraal' twee bruine 'zeilen van circa 5 M*. opper vlakte, elk ter waarde van 160 en uit een horstelplaats van het fort .Erfprins" 17 Ryksbuiténbanden van fywielen, gemerkt „Vredestein" en aan den kant voorzien van het merk Artillerie-instelling Delft", terwyi aan de binneuzyde het stempel voor komt „no. 8-11-18".

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5