reeds, dat Vrijdagavond door het tooneelgezelschap van den heer B#rg- kegge eene opvoering zou worden gegeven van het bekende blijspel „dokter Klaus" van 1'Arrongeeven-* als den vorigen avond was ook thans j de zaal tjokvol en de aanweaig#* genoten van dit aantrekkelijke, nog onlangs te Amsterdam weder ejfce- voerd blijspel. Zaterdag was de dag der kinderen denk eens aan, J. Heddes was er met zijn lichtbeelden-explicatie, en verschillende beroemde komieken vermaakten met hun grollen de kleinen, die uitbundige pret hadden. Helaas was Jan Klaasen met gebreken been te bed gegaan, maar de pret was er niet minder om, want Tim en Tom en de twee Hatsjineezen wisten hen heel aangenaam bezig te houden. De kindervoorstellingen werden Zondagmiddag voortgezet met goo cheltoeren doer Willem van Houten, beroemd goochelaar en illusionist, die des avonds om 8 uur een gast- voorstelling gaf veor de leden en verdere genoodigden en daarmede de rij der feestelijkheden sloot. Heden is opgericht een Ver- eeniging van Administratief Personeel werkzaam bij 's Rijkswerf te Willems oord. Het Secretariaat hier tan iB gevestigd Janzenstraat No. 3. Te Rotterdam slaagde voor radiotelegrafist 2e kl. de heer M. L. de Vos, 3e officier ter Koepvaardij, alhier. Vartlaziag Prariatiala Slatin. Op de daor de L. U. vastgestelde candidatenlijst voor de kieskringen Helder, Haarlem en Velsen is de heer E. J. Bok alhier no. 2 geplaatst. Ba Haldarsoha Taaaaalvaraaal|isg „T.A.V.E.N.U.", zal hare tweede uitvoering van dit seizoen geven op Zaterdag 25 Jan. a.s. Opgevoerd zal worden „Pomarius", blijspel in 5 bedrijven van Mr. C. P. v. Rossem, met welk stuk zij Donderdag 20 Februari a.s. op den wedstrijd te Alkmaar, uitgeschreven door de Rederijkerskamer „Bilder- dljk" aldaar, denkt uit te kome*. Burgarkriag „Harstal*". Se burgerkring „Harmenie" had Zaterdagavond in „Tivoli" eene feest vierende jaarvergadering belegd,, die volgens het programma om 8 uur aanvangen zou. Het was echter een paar minuten voor 0 alvoreis de president, de heer D. Deorakamp, de bijeenkomst opende met een woerd van welkom aan de aanwezigen en woorden van dank aan de uitvee- renden van den avond. Daarna werd met de verdere af werking van het programma een aanvang gemaakt; opgevoerd werd een farce in twee tafereelen, bewerkt naar een novelle van Hark Twain, en getiteld „De Landbeuw", weekblad voor Chicago,' terwijl na de pauze - een aantal voordrachten ep het programma stonden, waarbij de heer Jan Bijl, bekend komiek, medewerking verleende. len en ander strekte zeer tet vermaak van de aanwezigen. Een gezellig bal besloot den avond. Salréa leerlingen der R. N. L De leerlingen der Rgks Normaal- lessen, vulgo van de Nor, beden gisterenavond aan een uitgelezen schare bezeekers en bezoeksters een seirée aan. Ca si se zwom in de mes- schenvolte en er was een luidruchtig heid als in ees kippenhok vol eier- leggende hoenders. En de versche en pittige eitjes van deze jonge henne tjes, met Attisch zout der rijpende kennis opgediend, werden smakelijk geserveerd bij crequante broodjes of gedegen kadetjes. Baar was het halfzachte eitje, als hors d'oeuvre opgedieadde Harehe des Etudiants, Helderscke Normaal- schoolraarsch, compositie van den heer Leewens, uitgevoerd door een orkestje van strijkinstrumenten, piano en orgel, daar was de smakelijke struis van de feesteieren, welkomstgroet van H. Zijp, muziek van A. J. L., den talrijken aanwezigen toegezon gen; daar was alweder het orkestje om Bach-Qounod's „Ave Maria" te vertolken, vervolgens landel's prach tige „Largo", en langs de levensladder van de Nor stonden al de leerlingen der eerste klasse geschaard in vlekke- ioos-witte kleedjes en bakten bet spiegelei-met ham, dat overheerlijk siste op een aangename vóls. En daar was, zoowaar «ijs Duin- ker, karakterkomiek ea l>oer-op- klompen, die moppen tapte van het onvervalsehe water en de jongelui deed schateren van lachen. Baar was „een knap stel", bestaande uit drie meiskes en drie jongens, die een tooneelstukje opvoerden lm 44* be drijf, daar wasach, wat was er niet? Het was grootsch van veelzijdigheid, boeiend van afwisseling, bekorend van jeugd en fantasie. Het was de bloem des vaderlandB op z'n best. Tot een operette in 1 bedrijf toe stond op het veelzijdige programma, en het was slechts om plaats te maken voor een nieuwe heerlijkheid, het bal, dat ein delijk aan het programma een einde kwam. Aan het slot werd door den direc teur der „Nor", den heer Tjalsma, onder een van hartelijke waardeering getuigendetoespraak aan den heer Leewens, leider van het vocaal- instrumentale deel, een fraaie krans overhandigd. Bsttir am|caligsn. Donderdagmiddag omstreeks 1 urn- waren ter heogte van de Zuider gronden eenige botters vissckende. Plotseling stak eem hevige storm op en werden ze uit elkander gedreven, Toen de wind was gaan liggen en de botters elkander weder opzochten bleek de »U K 114 verdwenen te zijn. Men vermoedt, dat dit vaartuig op de Zuidergronden is omgeslagen en de bemanning, bestaande uitjwhipper De Vries, diens zoon en een knecht, is verdronken. Inbraak. Zondagavond, vermoedelijk tusschen 7 en 8 uur heeften brutale inbraak plaats gehad in dé perceelen Binnen haven 108 en 104, waarvan do be woners tijdelijk afwezig warei. Een groote partij linnengoederen, dekens en andere zaken heeft men op een hooggeladen handkar weggevoerd. De daders zijn iBg niet bekend. De dieven hebben zich blijkbaar vooraf op de hoogte gesteld, doordien zij te voren aan de huizen iets te koop aanboden. BINNENLAND. Oazant ta Boakarast. Bij Kon. besluit van 18 dezer is di-. Hendrik P. N. Muller benoemd tot Harer Majesteit's minister-resi dent met den persoonlijken titel van buitengewoon gezant on gevolmach tigd minister te Boekarest. Limburg aa da Schalda. De Kamer van Koophandel te Ant werpen heeft den Belgischen minister van, Bultenlandsch# Zaken eischen doen toekomen: lo. betreffende de annexatie van de enclave Maastricht, ten einde voorgoed de vaart tusschen Antwerpen en het Luikerland van elke vreemde belem mering vrij te maken; t. dat Holland Belgis het recht zal garandeeren, eventueel van Lim- bürgs grondgebied gebruik te maken voor bovengenoemde vaart en 3o. tot definitieve oplossing be treffende de vrije vaart op de Schelde, eea Belgische rivier, die voor geen enkele Nederlandsche haven een le vensbehoefte is Terneuzen is slechts een voorhaven van Gent en waar ever Belg ie de absolute heerschappij moet hebben om alle werken te kun nen uitvoeren, die betrekking hebben op de handhaving van de diepte en de veiligheid ten behoeve van scheepvaart. Onze graaavoorzloning. Met de „Tarbinia", bruto 3164 ton, van de firma Ruys Zn., werd van New-Orleans een lading graan te Rotterdam aangevoerd. Het stooi schip „Minerva", van dé Kon. Ned. Stoomboot Mij., vertrok 12 dezer van New-York naar Amsterdam met 1650 ton tarwe en 1603 ton meel. Ragaaringsbloatn aa raiaariagamaal. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat met ingang van 27 Jan. a.s. zal worden verstaan onder re- geeringsbleem een mengsel van 50 kg. Amer. bloem en 50 kg. bloem, verkroge* door uitmaling op 12 van een mengsel van 60 kg. buiten- landsche tarwe, 15 kg. inlandsche rogge en onder regeeringsmeel buitenlandsche tarwe, 80 */o inlandsche tarwe, 30 inlandsche rogge, 10 erwten/boonen, 10 °/0 gedroegde aardappelen/of poeder, o:' 20 °/0 buitenlannsche tarwe, 30 inlandsche tarwe, 40 #/o inlandsche regge, 10 °/0 gedroogde aardappelen/of poeder. De inkoopsprijs van regeeringsmeel voor de Gemeenten wordt verlaagd van f 89.76 ep f36.70 per 100 kg. Patrolann. Met Ned. stoomschip „American" is Maandagmiddag uit New York te Rotterdam aangekomen met een lading van 1660 tons petroleum, 800 tons benzine en 1870 tons gasolie. Aanvoer uit Amirlka. Het a.s. „Hollandia", van de Kon. Heil. Lloyd, is Zondag van New York te Amsterdam aangekomen. Met dit schip werden aangevoerd 3000 vaten geraffineerde katoenpitten- olie, die tot margarine verwerkt zullen worden. Ktlon uit Amerika. Het stoomschip „Andijk" van de Holland—Amerika Lijn, is 17 dezer met eeh lading kolen vertrekken uit Newport News naar Rotterdam. Vrijgelaten schopon. Door het vrijlaten van de indertijd deor de Britsche regeering in beslag genomen Nederlandsche sehepen »komen 19 der voornaamste roede- rijen in 't bezit van totaal 42 stoomers, metende 105.809 bruto ton. Stflomtraliirs van IJmuldta bun keren in Engnland. In een gisteren te IJmuiden ge houden vergadering van de British Coal Iasport Comp. is meegedeeld, dat 40 van de bij de Company aan gesloten stoomtreilers aan de Oost kust van Engeland kolen kunnen bunkeren voor de uitoefening van het bedrijf, zoolang de kolenvoorzie- ning te IJmuiden onvoldoende is. De visch wordt te IJmuiden ge markt, waarna de treilers opnieuw in Engeland kunnen bunkeren. On rnvolutin. De mededeeling betreffende het „uitbreken der revolutie" [zie de eerste pagina van dit blad] ontleenden wij aan „De Telegraaf. Wy verzuim den dit daarbij te vermelden. De andere bladen hebben niets omtrent deze opzienbarende zaak medegedeeld. Wij vernamen dat de redacties van alle groote bladen in overleg met de autoriteiten - het besluit hadden genomen, geen melding te maken van hetgeen wellicht stond te gebeuren. „De Telegraaf heeft zich waarschijnlijk niet aan die af spraak willen houden. Registratie vreemdelingen, Be Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aangedrongen op strenge controle door de politie op de invul ling van de 'nachtverbiyfregisters in hötels en logementen. Voorts wenscht de Minister, dat in de grootere gemeenten onverwijld een speciale vreemdelingendienst aan het bureau van politie zal worden ingesteld. Onvnlllghnid op hot platteland, Be territoriaal bevelhebber van Overysel enz., heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij burgemeesters der gemeenten, waar wapenen en munitie moeten werden ingeleverd, de bevoegdheid wordt gegeven aan inwoners, die daarvoor volgens hunne meening alleszins ia aanmerking komen, alle wapenen en munitie terug te geven met het oog op de toenemende oaveiligheid op het platteland. De verordening treedt 18 Jan. ia werking. Vliktypbus, In de Kamp te Haarlem, een wijk, waar veel volkslogementen zijn, ko men 12 gevallen van vlektyphus voor. Kr zijn uitgebreide maatregelen ter bestrijding genomenverschillende personen zyn in obseWatie. BUITENLAND. Da wapenstilstand. Eon Dultsch protest. Tijdens de enderhandelingen te Trier werd een Duitsche protest nota voorgelezen in verband met den eisch van uitlevering der nog niet afgewerkte duikbooten, waarbij erop gewezen werd, dat volgens ver klaring van admiraal Wemyss art. 22 slecht3 waarborgen moest geven tegen herleving van den duikbooten- oorlog, doch dat door toepassing van het artikel op nieuwgebouwde^ duik booten Duitschland gedwongen werd duikboeten te maken voer zijn tegen standers en dat vernieling van niet afgewerkte duikbooten een inbreuk zou zijn op het particulier van de werven. Duitschland is bereid bijna gereedzijnde duikbooten te demon- teeren en de machines eruit te ver wijderen, maar het protesteert tegen de voorgenomen geweldpleging en moet het aan de geallieerden over laten om zelf te zorgen voor de af haling van de onafgewerkte en niet voor de vaart gereed zijnde duik booten. De Vredesconferentie. Dn optalngsrsd* van Ptincmé. Zaterdagmiddag werd de vrede: conferentie door president Poincaré geopend met een rede, waarin hij in eerste plaats de gedelegeerden be groette en zijn dank er voor betuigde, dat zij Parijs als zetel van de confe rentie gekozen hebben als een hulde blijk aan het land, dat meer dan alle andere, het leed van den oorlog heeft gedragen. De interventie van de Vereenigde Staten, zeide Poincaré, was iets meer en iets grooters dan een groote politieke en militaire gebeurtenis. Het was het hoogste vonnis, dat door het hooggestemde geweten van een vrij volk en zijn Yoornaamsten bèwinds- man geveld werd over de enorme verantwoordelijkheid in den vreese- lijken strijd, die de menschheid teisterde. In het licht van de waarheden, waarvan Wilson zich op nobele wijze de tolk heeft gemaakt, vervolgde Poincaié,zljjt gfi voornemens uw missie te vervullen. Gij zult derhalve niets zoeken dan recht, recht in zake territoriale, financieele en economi sche problemen. Gü zult er natuurlijk maar streven, de materieele en moreele bestaans middelen te verzekeren voor alle volkeren, die voor het eerst of weder om tot staten worden gemaakt, wier vrijheid reeds gesanctioneerd is of op het punt is dat te worden. Terwijl gij aldus zooveel mogelijk harmonie in de wereld zult brengen, zult gij, overeenkomstig het veertien de, algemeen doer de groote gealli eerden aangenomen voorstel, een algemeenen volkerenbond oprichten, die de hoogste waarborg zal zijn tegen nieuwe aanslagen op het reeht der volkeren. Op dezen zelfden dag, 48 jaar ge leden werd het Duitsche rijk door het leger van den everweldiger ih het kasteel te Versailles geprocla meerd. Het werd gewijd door den diefstal van twee Fransche provincies. Aldus was het van den aanvang af gebrandmerkt en deor zijn stichters in onrecht geschapen, eindigde het in schande. Gij zijt vergaderd, em het onrecht te herstellen, dat het gesticht heeft, en om herhaling er van te voor komen. Gij hebt de toekomst der wereld in handen. Ik laat u alleen voor uw ernstige besprekingen, mijne heeren, en ik verklaar de conferentie van Parijs voor geopend. Van beteekenis in de rede van Peincaré is de mededeeling omtrent de stichting van den volkenbond, die de beste waarborg zal zijn tegen nieuwe aanvallen op de rechten der volken en waarvan, gelijk nadrukke lijk werd verzekerd, in de toekomst geen land zou worden uitgesloten. Ook Duitschland zal dus tot den volkenbond worden toegelaten, echter blijkbaar niet onmiddellijk. De vol kenbond zal worden georganiseerd door „de natiën, die zich opofferden bij de verdediging van het recht" en van deze zal hij „zijn statuten en grondbeginselen ontvangen". Er zal dus een volkenbond tot stand komen, gelijk de leidende mogendheden der geallieerden zich dien denken waarbij zich dan de kleinere geallieerden in de neutraien zullen kunnen aansluiten en waarhij ten slotte ook Duitsehlani en zijn bondgenooten of wat er van die bondgenooten over is, zich zullen kunnen aansluiten, indien ze aan de voorwaarden deer de heerschende mogendheden gesteld, hebben voldaan. Aldus schijnt het standpunt van president Wilson die in het gezin Het „Handelsblad" schrijft: Op IS Januari 1871 werd in de Spiegelzaal van het Paleis te Ver sailles ep plechtige wijze het Duit sche Keizerrijk eeproilameerd. Acht en veertig jarerf later, op 18 Januari 1919, kwam te Parijs, in het minis terie van buitenlandsche zaken, de conferentie bijeen van de vertegen woordigers der tegen Duitschland verbonden mogendheden, bijeenge roepen ter vaststelling van de voor waarden voor den vrede, die aan het eens zoo machtige Rijk zullen worden In een halve eeuw tijds zulk een grootsche opkemst, zulk een gewel dige val. Een „onzinnige buitenland sche politiek heeft het Bismarksehe Duitschland vernietigd", aldus con cludeert First Lichnowsky, de ge wezen Duitsche gezant te Lenden, een der weinigen, die de fouten van het ancien regime inzag en tegen de politiek harer machthebbers waar schuwde toen het aog tijd voor waarschuwen was. Met een uitvoerige rede heeft de president der Fransche republiek, de heer Poincaré, Zaterdag de conferen tie der geallieerden geopead, en het is zeker volkomen verklaarbaar, dat in deze rede duidelijk de weerklank werd vernomen van de vreugde over de behaalde overwinning, die Frank rijk weder heeft gebracht aan de spits der natiën en die de nederlaag van 1871 volkomen heeft uitgewischt. Het is een hooggestemde redevoe ring waarmee president Poincaré de vertegenwoordigers van de bondge nooten in den gemeenschappelijken strijd verwelkomde. Gerechtigheid en rechtvaardigheid, dus beloofde hy, zouden de grondslagen zijn van den arbeid der conferentie, gelijk gerech tigheid en rechtvaardigheid, naar hij uiteenzette, eveneens de bondgenooten hadden geleid toen zij den strijd op vatten. Wij behoeven overigens van de openingsrede van president Poincaré niet veel meer te zeggen. Het komt niet aan op min of meer schoons redevoeringen, maar op het practische werk dat de conferentie zal tot stand brengen en eerst daaruit zal bunnen blijken, of alle deelnemers der con ferentie waarlijk bezield zijn door de I geestdrift voor recht en rechtvaardig heid, waarvan president Poincaré getuigde; of waarlijk de dróomen van verovering en imperialisme zijn verbannen... niet alleen bij den vijand; of waarlijk alleen rechtvaar digheid -*zal worden betracht by de oplossing van de territoriale, financi eele en economische vraagstukken. meerderheid tegen Spartacus gewend. Als de verkiezingen twee maanden geleden hadden plaats gehad, zou men zeker hebben kunnen zijn van een geweldige sociaal-democratische meerderheid. De gebeurtenissen van den laatsten tijd hebben noch de onaf hankelijken, noch de sociaaldemocraten gebaat, en er heeft klaarblijkelijk een krach tige verschuiving naar rechts plaats gegrepen. Sedert menscheaheugenis is er niet zooveel geestdrift voor een verkiezing geweest. Over den zetel der Nationale ver gadering wordt nog beraadslaagd. Het is niet onwaarschijnlijk dat Weimar daartoe zal worden gekozen. van den volkenbond geen lyke combinaties en ententes meer, wilde, met dat van Clemenceau, die •ndanks den volkenbond van de politiek der bondgenootschappen geen afstand wilde doen, te moeten worden verzoend. En Clemenceau schijnt dan, te oer- deelen naar Foincaré's woorden, meer de overwinnaar dan president Wilson. Maar we hebben nu nog niets anders dan redevoeringen, dan woor den voor ons. Wachten we de daden der confe rentie- af. Cltmnncnnu president. Op voorstel van president Wilson, is Clemenceau, de Fransche minister president, met algemeene stemmen benoemd tot voorzitter der vredes conferentie. Wilson zeide op deze wijze hulde te willen brengen aan Frankrijk, zoowel als aan den persoon van minister Clemenceau. On knlznriquamtin op da canfarantia. Parijs, lt Jan. Gisteren is aan de leden der conferentie een juridisch memorandum overhandigd door de professoren in de rechtsgeleerdheid Larnaude en Delapradelle, waarinde strafrechtelijke en civiele verant woordelijkheid van ex-keizer Wilhelm wordt nagegaan. De schrijvers komen tot het besluit dat de keizer als de absolute chef van het leger, afgezien van z|jn positie als staatshoofd, ver antwoordelijk is, en terecht moet staan voor een bijzonder gerechtshof, waarin alle natiën zitting hebben, die tegen Duitschland streden. De uitlevering moet worden toegestaan omdat de oorlogsmisdaden publiek rechtelijke misdaden zijn, en geen politieke misdaden. Dn sx-ktlznrhi naar Duitschland tnrug? Berlijn, 20 Januari. Uit Potsdam wnrdt vernomen, dat de keizerin den wensch heeft geuit uit Amerongen naar Duitschland terug te keeren om in den kriDg harer kinderen en klein kinderen, die in Potsdam achtsr zijn gebleven, stil en rustig haar levens avond deor t« brengen. De toestand in Duitschland. Dn vnrklnzingnn veor de Natlnnaln Vergadering. Berlijn, 19 Jay. Be verkiezingen schijnen in het geheele rijk tamelijk rustig verloopen te zijn. Noch uit Berlijn, noch uit andere steden ztjn berichten ontvangen over ernstige •ngerogeldhedèn. Dinslaken [Rijn provincie] sehjjnt de eenige uit zondering te zijn. Aldaar kwam des middags te 12 uur een demonstratie optocht van minstens duizend perso nen van de myn .Lohberg naar de stad getrokken en drong op bevel van de leiders groepsgewijs met stokken gewapend in de verkiezings- bureaux binnen en maakte zich van de stembussen en de kiezerslijsten meester. Verzet was bij gebrek aan wapens niet mogelijk. Een burgerlijke meerdarhnid. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl.' gemeld: Vóór het definitieve resul taat van de verkiezingenbekend is, en dit zal nog wel een paar dagen op zich laten wachten, kan men zich natuurlijk nog geen geed begrip' vormen van de samenstelling der constituante. Toch is het nu wel reeds mogelijk, de aandacht ts ves tigen op enkele interessante ver schijnselen. Het was te veorzien, dat verkiezingen, die in bet teeken staan van de revolutie en waaraan mogen deelnemen jonge mannen van twintig jaar af, die over het algemeen toe gankelijk zyn voor radicale invloeden, een groote winst zouden opleveren voor de socialisten. Doch hee sterk deze vooruitgang in het geheele rijk ook geweest is voer de meerderheide- socialisten, die verreweg de grootste fractie naar de constituante zullen zenden, toch zal deze stijging in stemmental niet beantwoord hebben aan de hooggespannen verwachtingen van do gematigde socialisten zelf, die hoopten, zoo niet alleen, dan toch met de onafhankelyken de absolute meerderheid in het parlement- te krijgen. Brengen de resultaten, waarop nu nog gewacht wordt, goen verrassing en men zou zich niet kunnen voorstellen, waarom zij dit zouden doen, dan staat het reeds vast dat de constituante een burgerlijke meerderheid krijgt. Van de burgerlijke partijen zullen de sterkste worden het centrum en do democratische. Wie van deze beide het grootste aantal leden zal tellen, is nog niet met zekerheid te zeggen, doch het klinkt niet onwaarschijnlijk, hetgeen men voor de verkiezingen niet ge waagd zou hebben luid uit te spreken, dat de democratische partij hot van het centrum winnen zal. Be „Vorw&rts" schrijft, dat uit de tot dusverre binnengekomen verkie zingsresultaten blijkt dat de onaf- hankelijken een bijzondere zware nederlaag lyden en dat de soc.-dem. verreweg de sterkste van alle par tijen is. De arbeidersmassa heeft zich in ieder geval met een verpletterende Het ontwerp van de grondwet voor het Duitsche rijk is Maandag bekend gemaakt. In het ontwerp werdt niet over een vice-president gesproken. De president zal voor tien jaar by directe verkiezing worden gekozen. Volgens het ontwerp zal Pruisen in verschillende republieken worden verdeeld en zal Duitsch-Oostenrijk een Duitsche bendsstaat worden. Be dood van Llebknecht en Roia Luxemburg. Uit Beriyn wordt gemeld, dat men omtrent de toedraeht van den dood van Liebknecht en Rosa Luxemburg nog steeds in het onzekere verkeert. Verschillende bladen spreken als hun meening uit dat het een gewone, met voorbedachten rade uitgevoerde moord was. Ten einde tot spoedige behandeling te komen zullen beide gevallen door afzonderlijke krijgsraden behandeld worden. Berlijn, 19 Januari. De gerechte lijke schouwing van het lijk van Liebknecht heeft heden uitgewezen, dat hij van achteren doer een schot op verren afstand gedood is. Vervolging van Elchborn. Beriyn, 20 Januari. Tegen den vroegeren hoofdcommissaris van po litie Eichhorn, wonende te Beriyn. maar thans zonder bekende verbiyf- plaats, is door den rechter van in structie bij het landgericht een bevel tot voorloopige hechtenis uitgevaar digd. Nog vlsr SpartaclBrs dood«aschot*a, Zaterdagnacht hebben vier leiders der Spartacisten, die tydens de on lusten te Spandau gearresteerd waren, een poging gedaan om ia het Tegler- bosch te ontvluchten. Het escorte vuurde, na hen gewaarschuwd te hebben, en doodde hen allen. Oaluston ta Lolpzig, Als protest tegen den moord op Rosa Luxemburg en Liebknecht zijn te Leipzig stakingen uitgebroken. Officieren werden de schouderstuk ken afgerukt. Rijtuigen werden aan gehouden en de passagiers aan een onderzoek onderworpen. Etn „boch" op don keizer. Zaterdagavond had in bet sport paleis in ie Potsdamerstrasse een vergadering van Berlynsche ambte naren plaats, waaraan ongeveer 10.000 personen deelnamen. De sociaal-democratische leider Luedo- mann wilds een redevoering houden, maar dit werd hem belet, iaar on middellijk bij het begin van zyn toespraak een militaire kapel begon te spelen, waardoor hem het spreken onmogeiyk werd gemaakt. Vervol gens bracht de vergadering een hoch op den keizer uit. republiek Rljnland-Wistfalan. Elberfeld, 20 Jan. In een verkie zingsvergadering van het centrum heeft Joest, onder grooten byval verkondigd, dat binnen 14 dagen uit den boezem van een uit alle partyen gevormd comité de republiek Ry'n- land-Westfalen zal worden uitge roepen, ien, die echter in zulk een vreese- ïyken staat van uitputting verkeeren, dat zy reeds zoo goed als dood zyn. De kinderen dreigen van honger eenvoudig als vliegen te sterven, en velen worden door blindheid bedreigd, veroorzaakt doer een vorm van schurft, die weer teweeg is gebracht door het gebrek aan voedsel. Vele kerken zyn gesloten, nu de geestelijkheid in de gevangenis is geworpen, en nu een aantal priesters vermoord is, omdat zy tegen het bewind van Trotsky gepredikt heb ben. Als straf voor senige afkeurende preeken heeft Trotsky verordonneerd, dat er geen lijkdiensten meer ge houden mogen worden. Menigmaal worden de ïyken eenvoudig geheel ontkleed in een kuil geworpen. Zijn Chineezen en Letten zyn met de meeste executies belast, waar voor zij zoo en zooveel per hoofd ontvangen. Dat gaat heel simpel in zijn werk. De: Chinees of de Let gaat naar de gereedstaande rij tor dood veroordeelden, neenat don voor aanstaande bij de linkerhand,doet een paar stappen met hem en schiet hem dan met zijn revolver een kogel door de hersens. Soms zyn de graven al van to voren gedolven, en wor den de ïyken der terochtgestelden er aanstonds ingeworpen, wel te ver staan nadat zy van al hun kleederen zyn ontdaan. Korts bariohton. Rosika Schwimmer Is als Hon- gaarsch gezant te Bern afgetreden. - Te Boedapest vond Zondag eon groote tegen-revolutie-demonstratie van officieren plaa-s, die zich ook tegen de Joden richtte. Een groote menigte wilde de café's, de dagbladbureaus, en het Nationaal Theater binnendringen. Ze werd ech ter door de politie met wapengeweld verdreven, zoodat bloedige botsingen volgden. Spanje. Onrust ta Bsrosloaa. De Spaansche minister-president, Romanones, heeft heÉpinisterio mede gedeeld, dat de onnist te Barcelona en de vyandige houding van het publiek tegenover de militairen de opheffing der grondwetteiyke waar borgen eischten. Het kabinet hechtte hieraan zijn goedkeuring. Romanones heeft den kapitein-ge neraal van Barcelona order gegeven te voorkomen, dat de militairen in de nationalistische geschillen worden verwikkeld. Naar gemeld wordt, hebben bolsje wistische agitators tegen Maandag een algemeene staking op touw gezet. De veor Dinsdag uitgeschreven bijeenkomst der Cortes zal waarachyn- ïyk worden verdaagd. De politie heeft een onverhpedschen inval gedaan in het syndicalistische hoofdkwartier te Barcelona en een aantal personen gearresteerd. De ge vangenen werden aan boord van den kruiser „Pelayo" gebracht. Ofiic. Een decreet is gepubliceerd, waarby de grondwettelijke waarbor gen worden opgeheven in de stad en in de provineie Barcelona. Monarchistischs wellingen la Portugal. Londen, 20 Jan. De bladen ver nemen uit Lissabon, dat Paria Couceiro zich te Oporto en elders aan het hoofd van een monarchisti schs samenzwering heeft gesteld en dom Manuel tot koning uitgeroepen. Naar het hoet keurde de voormalige koning in een telegram de bewe ging af. VriatilIJkt tmtandan ta Motkou. Be byzondere correspondent van de „Times" te Warschau meldt: Uitgewekenen uit Moskou, die hier zyn aangekomen, doelon medo, dat die stad de helft van haar bevolking verloren hoeft, en niéts moer is dan het geraamte eenor stad. De duisternis wordt door geen enkol lichtschijnsel verhelderd, en men moet goed oppassen op straat, want de steenon zyn overal bezaaid met krengen en nu en dan stuit de voet zelfs tegen menschelljke licha men, soms ^ken, soms ook leven- Alcm. Victrix4Schoten. 5—1 D.E.C.—Z.F.C. 1-3 3i klasse. Kinheim—H.F.C. 0-2 B.V.C.-HB. en Z.V.S.-(H.niet. opgekomen) H.8.V.—vjl.Y. 1-4 Hollandia-fS.C.A. (S.C.A. niet opgekomen) E.V.C. —Purmersteyn. Nagekomen uitslagen. 5 Januari. .S.V.—Kinheim4—1 Neerlandia—HB. en Z.Y.S. (laatst- genoemde niet opgekomen, 2 winst punten in mindering.) Vriendschappelijk. Stormvogels-Neerlandia 4-1 LANGS DE STRAAT. Z o n n e-Z o n d a g. Zoo'n verrukkelijke vooijaarsach tige Zondag als deze was 1 Stond me daar den ganschen dag hot koesteren de zonnetje aan den stralenden hemel te glanzen alsof het nooit, geen oogenblik, weg was geweest uit ons midden, alsof we niet achter ons hadden een periode van regens en van kou waarin we van de zon niets merkten. En scheen die zon niet alsof het Meimaand ware en zy haar volle kracht inzette voor den zomer dien zy inhalen moest! Kyk, het was werkelijk aardig om te zien hoe hoog de hemel was en hoe blauw op dezen zonnedag, Nu ja, er waren wolken aan dat blauw en af en toe verdween de zon er achter, maar wat deerde ons dat: de zon was er en de warmte, het licht en de vrooiykheid. Was het wonder, dat wy allemaal uit ons lood geslagon waren door zooveel lentelucht eh voorjaarsgedoe Dat de we straat opgingen, om te profiteeren van al die heerlijkheid? En niet alleen do menschen liepen met vroolyke gezichten, maar ook de vogels ware* gaasch uit hun winterrust ontwaakthet was een gesnater en gekwetter, een sjilpen en lawaaien van geweld. De nog groene weiden van de polders ron dom de stad hadden zy in gebruik genomen als hun domeineen groote boate kraai zat heel eigenwijs rond te kyken alsof de heele wereld hem toebehoorde. Boven op eea telefoon paal beheersohte een spreeuw den omtrek, en in een fortgracht zwom men twee witte zwaneaWerkelijk, het was alsof de zomer plotseling zijn intrede had gedaaa in de wereld, alsof er geen Januarimaand meer bestond, alsof ons nooit meer de zon on de blinkende weelde zou verlaten. Wio daeht, by zooveel zon- neschyn, aan natte sehoenen en leernood, aan verregende hoeden en koude voetenaan brandstoffonge brek en gasmisère? Vreedzaam en wijd lag de eeuwige zee, in de boeien geslagen der Zon- dagsche rust. Nu geen kokende bran ding, geea sombere horizonten, die in den mist wegdoezelden; helder en scherp lag de silhouet van Texel met zijn kerktorons en daken aan den noordeiyken einder. Een paar meeuwen, ware stormvogels, lieten zich op de golven deinen, die togen de thans herstelde pieren stuksloegen on In kokend schuim uiteenspatten. En op het strand waren zoowaar $1 de eerste badgasten. Thans, nu do kustwachten naar huis zyn is langs de fortenreeks, die deze noordpunt van onjs land be- heerscht, goen militair vertoon meer. Geen seinvlaggen, geen wachtposten, geen teeken meer van leven. Een enkele schildwacht slechts by de bat- tery op den hoek. En reeds straalt onze oude, getrouwe vuurtoren, als straks de duisternis invalt, al weder sedert eenige weken zyn bekend en vertrouwd licht uit. En by al deze vredesteekenen de voorjaarszon, het nieuwe leven, het jonge lichtAch, er is nog wel schoonheid op de aarde. Al lag zy, vier iaren, in de ijzeren klauwen van het militairisme gevangen, te schooner is haar verschyaing aan onze ge zichtseinder. Be korte, maar felle zonnedag is verdwenen in den schoot der eeuwig heid. Maar wij wetea: het nieuwe leven is er, het gist en broeit in de aarde, het kiemt er en spruit. In het zal komen, trots alles komt het omhoog, en de aarde'zal groen wor den een jonge, lachende bruid, om hangen met blinkenden sluier van nieuw, vurig idealismebekranst met den myrtenkrans van vlammen de, jonge illusies, en haar kleed zal bestikt zyn met goudbrokaat Maar die arme boompjes, door de lilitairen daar langs den straatweg geplant, zyn alle geknakt, gebroken, vernield. En wat er nog van staat ten doode gedoemd. Is dit sym bool SPORT. Uitslagen van Zondag 19 Januari, N. V. B. Ie klasse B. A.FC.-W.F.C2-1 2e klasse B. E.D.O.-R.C.H2—R INDEZONDEN. ÖbIIm Y«»ntwoormHJkb«H Nar RaDaclU- (Vaa «lat geplcatit* alakkan wnrNt «e tcny Hiat lar*irscKov«a). Uitzending voor Wlntervsrplsglng. Twintig kinderen moeten worden uitgezonden tot herstel, waarvan enkelen voor minstens een paar maan den. De vacantie-kolonies, wel bekend, zorgen voor allerlei, maar zyn niet by machte alles te doen. Dankbaar ztjn zy dan ook voor den steun van Ryk en Gemeente, die voor belang- ryke bijdragen tegemoet komen in de kosten. Doch daardoor zijn we hier ter plaatse nog niet in staat zoo'n groot aantal uit te zenden. Be ouders zelf moeten zich daarvoor be langrijke opofferingen getroosten, wat zy dan ook doen, naarmate z£kunnen Evenwel ieder, die in zyn gezin weet, waarvoor men komt te staan bij aan schaffing van nieuw en herstel van 'taog bruikbare, kan nagaan, dat, ondanks goede wil en inspanning, overleg en zuinigheid, in zulke ge vallen als gereedmaken voor lang durige afwezigheid, heel wat komt kyken on mistroostigheid het geluk dreigt te versluieren, dat begon te gloren by de gedachte, dat de kwij nende lievelingen weldra mogelijk hua stralende gezondheid zouden herwinnen. Hier moet geholpen worden! Ge holpen met geld en met kleeding! Hoevelen, wel in staat jaarlijks een bedrag van een gulden of meer af te staan aan de rereeniging, om haar 't ww-ken mogelijk te maken, zien wy helaas nog niet op onze ledenlyst. Komt toch tot ons! Veor 't buiten landsche kindook voor de vluchte lingen is flink geofferd en zouden onze eigen kinderen binnen onze eigen grenzen zich moeten voort- sleepen in kommer en ondergaan in ellende 1 Wordt lid en draagt jaarlijks by voor 't werken, dat onder leiding van artsen en hygiënisten wordt verricht. Nu de druk der tyden is vermin derd, ja, mogelyk ondanks dien druk velen ook nog wel beduidend vooruit gegaan zyn, geeft nu eens een vreugde-gaveeen beduidende schen king in eens. Zoo iets is zoo zeldzaam in onze stad van iawoning. Volgt hierin nu ook eens andere gemeenten na, waar do afdoelingen van het Centraal Genootschap af en to# verblyd worden met giften, die de totale kosten rostitueeren voor enkele kinderen, soms voor een heele groep gemaakt. En dan. Allerwege annonceert men opruiming. Ruimt eens wat op ten bate van onze kleeding-reserve, 't Zal uw winst niet beduidend schaden, als gij voor kinderen van 6—14 jaren eens wat artikelen ons ter beschikking stelt, waaraan juist groot gebrek is, zooals ondergoed, en vooral kousen en pantoffeltjes. Over een paar weken moeten wij alles geregeld hebben voor't vertrek van deze groep, waarop nog wel enkoio andore groepen zuilen moeten volgen in den loop van het jaar, want do nood der tyden, wadi-onder vooral te kort aan voeding, kleeding en verwarming, heeft heel wat jonge levens doen kwynen. Zy moeten gered, in de eerste plaats voor hen zelf en ook voor 't in stand houden, zoo mogelyk omhoog voeren van de volkskracht. Vier jaren hebben we tot de tanden gewapend gestaan om den geesel van den oorlog buiten onze landpalen te houden. Zullen we nu verslappen, futloos toezien, dat lal van jonge levens worden weggesleept door dien onverbiddeiyken verdelger, die onze kinderen vooral in de schooljaren besluipt. Stelt toch onze verwachtingen niet te leur, helpt mede om onze Helder- sche kinderen herstel van gezondheid mogelyk te maken. Tot het geven van inlichtingen, het in ontvangst nemen van goederen of geld voor de uitzending, alsmede voor opgave van lidmaatschap stelt elk der bestuursleden zich gaarne beschikbaar. Het Bestuur van de afdeeling Helder van het Centraal Genoot schap voor Kinder-herstellings- en Vacantiekolonies A. Grünwald, Voorzitter, Prins Mendriklaan 17. H. Roukens, Keizerstraat. Mej. T. Blaauboeb, Penningm., Bree waterstraat 21. Mevr. M de Boer-Jonoseks, Koningstraat. Mevr. B. A. Kxtner—de Jong, Dykstraat. Mevr. S. Sprdit—Govebs, Hoofdgracht. T. vak Heusden, Secretaris, Polderweg 57. VI8SCHERIJBERICHTEN A*ng«t)r»cht U Nlo*w«diep. LS Jau. Do«r 8»idÜ«»nvlMCh«ia60 mandjtt f.itdllnan, «er mandje #80 a f t 76. Door botvloacbarn460 KG bot, par K.G. Door earnaianvtsïchorB 1E0 K.G. oagakookta twoaiwTvw s-e. rou.fo.— 20 Jan. Door bolvis«eH#is840 K 6. bot, par K-S- f IXff t L14 Door X galvliacher: I kUtea sullen, per kist riBW. 81 Jan. Y/m 8 upr. Nlate blnnan. Burgerlijke Stand v. Helder, van 18 tot 20 Januari 1919. BEVALLEN: M. E. Dirks-Leng- haus, z.j. van Riel-Kwast, z. OVERLEDENJ. Smit, 90 jaar J. Krttz, 80 jast.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2