jend antwoord hebben gekregen, an zouden de aanwezigen eu .neerderen met hen - Zaterdag in optocht naar het raadhuis gaan. Demonstratie voor brp«dsl In de '„Held. rjrt." van Dom atoud cene adverteutie,-waarin-, dó. Heldereche huievrouwen een oproep deden om des Vrydagsmorgens te half elf op het Koningsplein byei komen en vandaar in oplpcbt het Raadhuis te trekken en van den Burgemeester te trachten Ue tqtcog- ging te krijgen voor een" betere kolen voorzieuing. Des morgens waren dan ook ver scheidene vrouwen op de plaats van het rend£Zvous aanwezig. Dat het or niet meer waren komt door het vroege uur, want om elf uur's mor gens ia een huismoeder iu den Helder met haar pot bezig. „Ik ben maar gauw even weggeloopen, meneer,' zeide een van die huismoeders, „mijn sehort nog voor en gauw oen doek omgeslagen." Door de politie waren maatregelen genomen voor hand having van de ordo, want een aantal omstanders en vooral veel kinderen profiteerden van deze heerlijke ge legenheid om mee de straat op te trekken. Een zestal vrouwen werden bü den burgemeester toegelaten. In afwach ting van haar terugkomst posteerde zich een dichte menigte voor het Raadhuis, door de pelitie óp behoor lijken afstand gelaten. De trouwloopei was uitgelegd, en een jong paartje dat in het huwelijksbootje wibio stappen, moest daartoe eerst de gol veD dezer kokende en bruischende meo- schensee do :re wemmou. Maar 'tgrn g er gemoedelijk toe, en zelfs de politie kon het niet over zioh verkrijgen een barsch gezicht te zetten. Er waren eeuige politiesoldaten ter verster king gerequireerd. Er werd braaf gemopperd onder de aanwezigen. Gemopperd tegen de brandstofvoorziening niet aleen, maar ook, en niet weinig, tegen het gaB en de afsnijdingen. Wij hebben daar op een andeie plaats in dit blad reeds het onze van gezegd, en gullen dus niet verder op die zaak ingaan. De burgemeester zegde dun vrouwen toe de kwestie van de brandstoffen voor ziening in de vergadering van dien avond ter sprake te zullen brengen en men trok in troepjes weder huis waarts. Hipr en daar bleef een plukje vrouwen napraten en haar gemoed luchten aan ieder dfe t maar wilde aanhooren. Hr Mt. Ztvsn ProvteciB». Bij het departement van marine is bericht ontvangen, dat Hr. Ms. Zeven Provinciën, onder bevel van kapitein ter zee L. P. W. van der Wal, te San Prancisco is aangekomen. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. J. B. Zits, slaagde 4 Decem her j.1. te San Prancisco voor 2e stuurman groote vaart [Amerika]. De heer A. J. P. Reyntjes, alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een openbare school voor m.u.l.o. te Rotterdam. Gistermiddag te ongeveer 5 uur geraakte een watervliegtuig der Marine onklaar en moest in het Mars diep dalen. Des avonds werd het door een sleepboot opgepikt en naar de Mok gesleept. Gistermiddag werd van de vuur toren alhier op de zuidpunt van Texel een grooten brand waargenomen. Uit hst Polhlorsppirt. Nadat aan het bureau aan het Westplein kennis was gegeven, dat van eene woning aan den Strooweg, waarin men wist dat de bewoners afwezig waren, de voordeur open stond, begaf een ageiit van politie zich derwaarts en bevond dat de deuren van de woning en de boet, die met een hangslot gesloten waren geweest, met geweld opengebroken en de laden van een kast uitgetrok ken waren. Hij kon evenwel niet constateeren of er iets vermist tj'erd, daar de bewoners eerst over eenfgé dagen terugkomen. De deuren wer den weder met spijkers dichtge slagen. Door den eigenaar van een in de Trompstraat staande boet is aan gift» gedaan dat men des nachts na verbreking van het hangslot daaruit heeft ontvreemd een tiemtuig, die- nende tot opschuiving van hooi en twee hooibinteu, gezamelijk eene waarde vertegenwoordigende van pl.m. f 80.-. Woensdagavond waren do bewoners van een perceel in de Emmastraat van 81.'* tot li1/» uur afwezig en bemerkten bij hunne thuiskomst, dat er bij hen door verbleking van een achterraam was ingebroken en dat een bedrag van flöO én eon gouden dameshorloge vermist werden. Ten nadeele van een hotelhouder in do Spoorstraat zijn uit zijne in richting v(jf flesscheu half om half ontvreemd. Van 24 cM. granaten van hot fort Zeefront zijn dezer dagen zes koperen buisgatvoeringen met schokbuizen ontvreemd. Door overklimming e?vervolgers door opschuivirg van een raam heeft meu zich des nachts aan de achter zijde toegang weten te verschaffen tot een in de Spoorstraat gelegen winkel "en heeft men daaruit een manchestor broek, een hoeren pak <>u een autojekker ontvreemd en buiten van een drooglijn twee paar zwarte dameskousen en een paar grijze hee rensokken. K<aderborsteliiege- an Vaeiatia- koioniat. Donderdagavond hield de afdeeliog Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings-en Vacautie- kolonies eeno algemeene vergadering in „Hotel Beilevue". Nadat de Voorzitter, de heer Dr. A. Qrunwald de niet tairijk bezochte vergadering net een woord van welkom had geopend, weiden de notulen der vorige algemeene verga dering door den secretaris, den beur T. van Heusden, gelezen en vervol gens goedgekeurd. Door den secretaris werd hetjaar- veralag ever bot jaar 1018 uitgebracht, Aan dit tiende jaarverslag outleenen wij het volgendeHet vorig jaar is het met de uitzending van kinderen misgeloopen. Verschillende oorzaken werkten biertoe aamen. En door gebleken on wil bij de aanvragers om iets bij te dragen èn opgave van kinderen, die niet in aanmerking konden komen voorts tfe ongelukkige reisgelegenheid, de duurte in verband niet de uitrus ting, de voedselschaarecbte, terwijl bovendien iu het laatst van het jaar, (toen 't uitzicht aanmerkelijk beter werd, zich de griepepidemie kwam opwerpen als een slagboom, waren wel de voornaamste dier oo:zaken, welke de in wording zijnde plannen beletten ze door te voeren. In 1918 is dus geen kind uitgezouden. De plan Den van 't laatst van 1918 hoopt het bestuur evenwel in dit jaar te doen verwezelyken, want aan ge brek ten aanzien van goeden wil of ijver heeft het niet gelegen. Met de inkomsten wordt het Iets beter, wijl de gemeente Be vereeni- ging begint te steunen, vooiloopig voor de winterverpleging, wat naar het bestuur hoopt, uitgebreid zal worden, hetgeen voor de vereeniging bard noodig ie. De rekening en Verantwoording van de penningmeesteresse Mej. Blau- boer werd nagezien en in orde be vonden. De aftredende bestuursleden Mevr. de Boer—Jongkees, Mevr. Ketner-De JoDgh en Mej. Blauboer werden bij acclamatie herbenoemd. De keuze van eeti afgevaardigde naar de te houden algemeene ver gadering werd aan het bestuur over- Uit de door den secretaris gedane mededeellngen bleek voorts, dat de uitzending van een !6tal kinderen ter hand genomen zal worden, waar van er dan 11 naar Egmond, 8 naar De Steeg en 2 naar Nunspeet ge- zoüden zullen worden. Mét 'waardeering werd voorts mel ding gemaakt, dat de tooneelvereeni ging „T.A.V.E.N.U." bereid gevonden is voor de vereeniging binnenkort een .liefdadigheidsvoorstelling te geven. Nieis meer aan de orde zijnde sloot de Voorzitter .onder, dankbetuiging vóór de opkomst de vergaderiug. Het Comité ter herdenking van het 25-Jarig beslaan der Afd. Helder van den Ned. R.K. Volksbond, ver- zood op den Jubileumdag onderstaande telegrammen. Aan Zijne Heiligheid Ifcraedictus XV, Rome. De afdeeïing Helder van den Ned R.K. Volksbond, op haar zilveren feest bjjeen, betuigt Uwe Heiligheid hare eerbiedige hulde eu vraagt Uwen vaderlijken zegen. Namens het Feestcomité, F. Nypels, Voorzitter. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. De afdeeïing Helder van den Ned. R. KVolksbond, op haar zil veren feest bijeen, betuigt Uwe Majesteit eer biedige hulde en zal handhaven haar bondsdevies: „Voor God en Kerk, Vorstin en Vaderland." Namens het Feestcomité F. Nypels, Voorzitter. Aan Zijne Doorluchtige Hoogwaardigheid Monseigneur A. J. Caliier, Bisschop van Haarlem. De afdeeïing Helder van den Ned. R IT. Volksbond, op haar zilveren feest bijéén, betuigt Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid hare eerbiedige hulde en gestadige gehoorzaamheid. Namens het Feestcomité, F. Nypels, Voorzitter. Zij ontvingen hierop onderstaande telegrafische antwoorden Monseigneur van de Wetering, Aartsbisschop, Utrecht, Holland. De afdeeïing Helder vau den Ned. R.K. Volksbond, het 25-jarig Jubileum vierend, heeft door F. Nypels, Voor zitter van het Feestcomité, aan den H. Vader hare eerbiedige hulde be toonden vraagt den puuselijkcn zegen. Z.H. heeft die eerbiedige hulde aan vaard en belast Uwe Doorluchtige Hoogwaardigheid aan de leden en hunne familie der afd. Helder van den Ned. R.K. Volksbond den pause- lljkon zegen mede te deelen. Kardinaal Casparri. F. Nypels, Nieuwediep. Hare Majesteit draagt, mij op de afdeeïing Helder van den Ned. R.K. Volksbond geluk te weDschen met haar zilveren feest en U allen hoogst- derzelver dank te betuigen voor huldebetuiging. Versluijs, Adjudant. F. Nypels, Voorzitter Feestcomité R.K. Volksbond, Helder. De jubileerende afdeeïing nogmaals onze gelukwenschen eu zogen aan hare Jedon. Bisschop van Haarlem, BINITNUND. Onze Scheepvaaii. De Koninklijke West-Indische Mail dienst heeft het voornemen tegen 6 Februari het stoomschip „Sruyve- sant', en in de tweede helft van Maart het stoomschip „Commewyne" vau Amsterdam naar West-Indiö te expo- dieeren. De Kon. Ned. Stoomboot Mij- zal begin der volgende maand met het si oomschip „Irene" de vaart van Amsterdam naarHSpanje en met het stoomschip „Uranus" dis naar Italië heropenen, terwijl het stoomschip „Medea" in het laatst van Februari uit Amsterdam naar Griekenlanden Turkije zal vértrekken. De „Noordam" en de „Tebieao". Blijkens een Aneta-telegram is de „Noordam" verleden week Vrijdag middag te Gibraltar aangekomen, doch kon zij des avonds geen kolen innemen. Wegens den Engelsehen Zaterdag was dit ook den volgenden dag onmogelijk, evenmin als Zondag. Het Sbblp vertrok Maandagochtend. De „Tabanan" behoefde niet te bunkeren en vertrok dus Zaterdag avond, onmiddelijk.ua eeu Oübcteeke- netd ongeval, veroorzaakt doordat, tengevolge van den harden wind, de „Noordam" driftig was geworden «n in de richting van de „Tabaaan" ging. Beide schepen stooten tweemaal licht tegen elkander. De „Noordam" werd niet beschadigd. De stoomschepen „Tabanan" en „Noordam" werden resp. gisteren en heden te Falmouth verwacht IJmuléor trailers te Fleadwood. De twee Maasstroomen, van deo heer De Nobel, zijn te Fleetwood aangekomen om van daar te gaan visschén. Maar er is weer een kink in den kabel gekomen, volgens de Visscherlj-Courant. De Fleetwooder havenwerkers nl. weigerende schepen te bunkeren en besloten te blijven weigeien, omdat en zoolang ex-keizer Wilhelm nog in Nederland te gast blijft. Kolen git Eagoland. Het minisferie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede BlijkeDB bericht van Hr. Ms. gezant schap te Londen heeft de Brirsche regeering medegedeeld, dat zij tot einde Februari, bereid is den uitvoer naar Nederland toe te staan van zestig duizend ton steenkool, nl. 10.000 tons van uit Methil, benevens 85.000 ton stoomkool en 16.000 ton gaskool van de Tyne. In deze hoe veelheden is begrepen de bunkerkool, welke aap Nederlandsche schepen zal worden verstrekt. Tbee. [Officieel.] Het ligt in het voorne men van den minister van landbouw om, onmiddellijk na afloop van de thans reeds aangekondigde distributie van- thee, welke op 7 Februari a.s. aayangt, een proef te nemen met heRtol vau den geheel vrijen handel. De datum, met ingang van welken in den loop van Februari maximum- pi jjs en distributiercgeling voor zoo ver thee betreft, zullen worden op geheven, zal nader worden bekend gemaakt. Naar de N. Rolt. Ct. verneemt is, de N.O.T., in verband met de voor genomen proef tot herstel van den geheel vryen. handel in thee en de daarmede samenhangende aanstaande opheffing van den maximum-prijs, thans weder in staat consenten te verleenen voor don aanvoer van thee uit Engeland. Voo veer steenkolen. De Nederlandsch-Belgische gedele geerden, die zullen overwegen op welke voorwaarden Nederland den uitvoer van melkkoeien naar België zou kunnen toestaan, zijn tot het resul taat gekomen, dat tegenover den uitvoer uit Nederland van elke koe de invoer moet staan van 100 ton steenkolen, af te halen in Luik. Vandaag wordt de quaestie over wogen van een prijs, welke bij bena dering zal zijn te betalen voor aan te koopen beest. De vaart op West*lndil De Koninklijke West-Indiscbe Mail dienst te Amsterdam is voornemens half Maart a.s. het stoomschip „Comraewyne," naar West-Indië te laten vertrekken. Petroleum voor ilchtloozo gezinnen. Half Februari zal weder petroleum aan lichtlooze gezinnen worden toe gewezen. Het bericht, dat petfoleum binnen kort in den vrijen handel zou komen, blykt onjuist te zijn. Margarteo. Volgens het Centrum is er uitzicht, dat binnenkort de handel in margarine vrjj zal worden. Slaehtvet vrij. Naar het „Vad." verneemt spoedig het besluit te vorwachten, waarbij het slaehtvet wordt vrijge geven. Een van de groote voordeeien aan clandeetienen verkoop verbonden, omdat thans het vet tegen vasten prijs aan de regeering moet worden geleverd, zal daardoor vervallen. Poitverkoor mot Ned. I«d 8, De directeur generaal P. en T. voor ziet de mogelijkheid op een indirecte luchtpostverbinding mot Ned. Iuaiö, daar Nederland met eeu zijlijn ver bonden wordt aan de lyn Engeland- Britscb-Iudiê. Terpentijn. Het verbod van aflevering en ver voer van terpentijn is opgeheven. Carb'd Het verbod op de aflevering en het vervoer van calcium carbid is nog Bléchta geldig voor 50 K.G. en hooger. De Nederi»nd*ehe Opera D^Tweede Kamer heeft Woensdag middag het amendement-Duymaer van Twist met 42 tegen 40 stemmen aangenomende Nederlandsche Opera krijgt dus geen Rijks-subsidie, fiaee buitaalsntfors in h«t N.d-Kd. Ug«r Uit Weenen wordt aan de „Nieuwe Ct." gemeld Het Nederlandsohe gezantschap te Weenen maakt bekend, dat volgens een van de Ned. regesring ontvangen mededeeling geen buitenlanders in hef Nedei landsch Indische leger wor den opgenomen. Deze bekendmaking is gepubliceerd, omdat officieren en manschappcu vaa het vroegere Ooatenrijksch Hongaarsche leger in massa verzoeken hebben Ingediend om in het Nederlandsch-Indische koloniale leger te worden opgenomen. Korte berichten. De „Prov. Gron. Ct." deelt mede dat als de dader van een te Groningen gepleegden rijwieldiefstal is aangehouden een korporaal, gedeta cheerd bij het Departement van Oor log en lid van de commissie tot onderzoek van de ongeregeldheden in de Harskamp. De zanguitvoering voor den ex-keizer, ter gelegenheid van diens verjaardag, gaat niet door. Het „Volk" vermeldt, dat gis termiddag bij don secretaris van de afdoellng Enschudo der S.D.A.P. huis zoeking gedaan is. Er werd, niets A beslag genomen. BUTLNLANO Do Vredosoonferontio De houding tegaaover Rusland Het was bekend, dat ter vredee- eoDferentie groot verschil van mee- aing bestond betreffende de tegenover Rusland te volgen politiek. Frankrijk drong steeds aan op militaire inter ventie, waartegen de andere mogend heden zich steeds verzetten. De laatsten hebben ten slotte hun zin gekregen. Voorlooplg ia dus ingrijpen der wer keiijke mogendheden uitgesloten. Om tot een vergelijk te komen was door president Wilson een voor stel geformuleerd, dat voor beide zjjden aannemelijk, was. In het kort komt het op het volgende neer De geallieerden erkennen het abso lute recht van het Russische volk om zijn eigen zaken te regelen zonder voorschrift, of aanwijzing van buiten af. Zij weDschen Rusland niet op eenigcrlei wijze te exploiteeren of te gebruiken. Zy erkennen de revolutie zonder eemg voorbehoud en zullen op geen enkele wiize en onder geenerlei om standigheden een tegenrevolutie of of poging daartoe steunen. Het is niet hun wenach of voornemen, om een der georganiseerde groepen, die strijden om de heersehappy en de leiding in Rusland, tegen de andere te begunstigen of tc steunen. Hun eenig en oprecht doel is, te doen wat ze kunnen om Ruslaud den vrede te brengen en tevens een ge legenheid om den weg te vinden uit de tegenwoordige moeilijkheden. De geassocieerde mogendheden, de plechtige en verantwoordelijke •taak hebben aanvaard om den vrede in Europa en de wereld te herstellen, zijn diep dooi gedrongen van het feit, dat geen vrede kan heerschen in Europa en de wereld, zoolang deze niet heersebt in Rusland. Zij noodigen daarom alle georga niseerde groepen, welke op ditoogen- blik ergens in Siberiö of binnen de grenzen van Europeesch Rusland, zooals deze waren vóór den pas ge- öindigden oorlog (Finland uitgezon derd), politiek gezag of miiitaire'con- tiöle uitoefenen of trachten uit te oefenen, uit) om elk ten hoogste drie afgevaai digden te zenden naar de Prinsen-Eilanden in de Zee van Mar- mora, om daar te confereeren met vertegenwoordigers der geassocieerde mogendheden, mits er intusschon een wapenstilstand worde gesloten tus- schen de uitgenoodigde partyen. Tegen 15 Febr. worden de verte genwoordigers ter aangewezen plaatse verwacht. De Bolsjewiki komen dus niet ter vredesconferentie, doch dit is ook het eenigp dat in overeenstemming met Frankrijks wenschen is beslist. Be grijpelijk is het datdeFranache bladen mut dit besluit maar weinig ingeno men zijn. De meesten- noemen het een ondoordachte en onverstandige daad. Merkwaardig is hiertegenover het- geefi de „Times" ten opzichte van dit besluit schrijft. Het blad zegt o. m.: Laat men het thans bereikte ver gelijk niet verkeerd opvatten wel iswaar is het succes twijfelachtig, maar zelfs als het mocht mislukken zal het eenig nut hebben gehad. De mogendheden, die aan de conferentie te Parijs deelnemen zouden het stellig over geen ander voorstel eens zijn geworden. Er is nooit sprake van geweest de bolsjewiki te erkennen en als gelijken met. hen samen te werken op de vredesconferentie. De „Times" merkt dan op dat interventie den val van het Bolsje wisme zeker zou h9bben verhoogd. Als de bolsjewistische afgevaardig den, met vertegenwoordigers vau de andere burgerlijke Russische partijen op het Prinsen-eiland bijeenkomen en het gelukt middelen te vinden om den wil van het Russische volk te leeren kennen, is de zelfmoord van het bolsjewisme verzekerd. Indien de bolsjewiki mochten wei geren afgevaardigden naar het Prin sen-eiland te zenden, dan zullen zij daarmee zichzelf als vijanden der vrijheid van het Russische volk eu van alle volken der wereld ontmas keren en zullen de mogendheden te Parijs weten hoe zy die vrijheid moeten waarborgen. Ook in anti-Bolsjewistische Russi sche kringen heeft dit voorstel geen btj^pl gevonden. De regeeringen te ArchaDgel, Omsk, de Krim en Jeka- terinoslaw zouden reeds te kennen gegeven hebben geen vertegenwoor digers te zullen zenden. De Velkereebond. Naar uit I/onden gemeld wordt zou hedenmiddag de conferentie in een plenu ra-vergadering de voorstellen van Lloyd George betreffende den Veikeren bond bespreken. Ia verschil lende Engelsche en Amerikaansche bladen doen hieromtrent allerlei berichten de ronde. Zoo wordt uit Parijs aan de „New York World" gemeld, dat de duikboot als oorlogs middel zal worden afgeschaft. Verder meldt het blad dat Engeland- en Amerika sterk gekant zijn tegen de eischen van Frankrijk ten opzichte van den linker Rijnoever en die van Italië betreffende de oostkust van i Adriatische Zee. De „New York Sun" vernam uit Parys, dat reeds over beperking van bewapening is gesproken. Lloyd George betoogde, dat de Brit- sche vloot niet verminderd moet worden, Ciemenceau, dat Frankrijk een leger moet hebben grooter dan ooit De „Detroit News" verneemt van zyn Parljschen correspondent, dat er ter zee niet dadelijk in het groot zal worden ontwapend. De kern van den a.s. volkenbond zal het comité der vijg groote mogendheden afin, waar Duitschland zich later kan bij voegen. Naar de „Daily Mail" verneemt, werd Donderdag de kwestie betref fende de schadeloosstelling behandeld en president Wilson, naarjfl de Daily Mai! verneemt, met bet begin sel beeft ingestemd dat de vijand alle kosten der schadevergoeding moet dragen. Eveneens is beraadslaagd, op aan drang der Britsche vertegenwoor digers, over bet vraagstuk nopens de afschaffing van den dienstplicht en ae algemeene ontwapening, waarin duidelijk te kennen werd gegeven, dat de vijand vóór de geallieerden moet ontwapenen. Naar de Associated Press hoort zal in de eventueele bijeenkomst van vertegenwoordigers der geallieerden met gedelegeerden van de regeering Lenin en Trotzky op het Prinsen eiland allereerst over de terugbetaling der Russische schuld aan Frankrijk worden beraadslaagd. Frankrijk. Astie tegen Clemeaceau. De oppositioneele Parijache bladen protesteeren steeds krachtiger er tegen, dat Ciemenceau en eenlge hem geheel toegedane ministers in den naam van Frankrijk zonder mede beraadslaging van de volksvertegen woordiging de vredesonderhandelin gen voeren. Men verwijt Ciemenceau dat by het land voor voldongen feiten wil plaatsen. Om sjjn vrede te sluiten, zegt de afgevaardigde Jean Henesay in „1'Heure", heeft Ciemen ceau de openbare meening den mond gesnoerd. Hij wil alleen Frankrijk's lot regelen. Niemand, die nadenkt, zal bij hem de noodlge eigenschappen- vinden om den vrede te sluiten. „Hij is nooit een opbouwende geest ge weest." Ook in het „Journal" komt de afgevaardigde Damour op tegen de alleenheerschappij van Ciemenceau in de vredesconferentie en bij ver langt, dat de premier,.evenals Juls Favre in '71, zal worden bijgestaan door een commissie uit de Kamer. Duitschland. De uitslag dar verktozlngoo. In de Duitsche nationale vergade ring zullen de republikeinen ver lo de meerderheid zijn. De afgevaar digden van de socialisten, der demo craten en van den Beierschen boeren bond zyn principieel republikeinen. Zij hebben bij elkaar ongeveer 270 stemmen of byna van het heele parlement. Onder de Centrumleden en onder de kleine groepjes zyn ook nog veel democraten en repu blikeinen. Stakiagaa. To D a n z i g is een algemeene staking geproclameerd als protest tegen den dood van Liebknecht en Rosa Luxemburg. Te Bremen dreigen alle doktoren en apothekers met staking indien de verzorging metlevensmiddelen, kolen, gas, electriciteit of water belemmerd wordt. Enoalind. Tal van bedrijven in Engeland worden met stakiüg bedreigd. In andere, o.a. in de steenkolenmijnen wordt reeds gestaakt. In Yorkhire staken 150.000 mijn werkers wegens een geschil óver het schaftuur. Dat zal spoedig leiden tot stilstand van verschillende Industrie en, waarbij een millioen man werk zaam zijn. In andere bedrijven wordt gestaakt wegens ontslag van werk lieden in verband met den terugkeer van gemobillseerden de Londensche machinearbeiders en electriciens (100.000 man) verlangen de 47-urige werkweek, de werklieden aan de Clyde dfeigen met staking indien ae 40-urige werkweek niet wordt ingevoerd. Portugal Volgens een bericht uit Spanje zou ook te Lissabon de monarchie zijn uitgeroepen. Rusland Niderleag der bolsjewiki. Uit Stockholm wordt aan de Ber- lijnsche blad# geseind, dat Trotzky heeft medegedeeld, dat hy gedwongen zal zijn, Petrograd zonder strijd prijs to gevou. De Bolsjewiki hebben in het noorden een groote nederlaag geleden, omdat het leger, met den generaal aan het hoofd, overgeloopen is naar den vijand. Sedert Donderdag staken 60.000 arbeiders te Petrograd. Haa de bol*J«wlkl aas geld komen De „Times" verneemt uit Omek Een plaatselijk blad publiceert de cyfers van de productie van papier geld door de bolsjewiki, overgenomen uit de bolsjewistische pors. Het geld wordt te Petrograd en Penza gedrukt, waar 14,000 arbeiders er dag en nacht mee bezig zijn, in drie ploegen. Petrograd levert 90 millieen roebel per dag, Penza 220 millioen. Ook de biljetten van voor ae revolutie en en van het Kerensky regime zijn nog in omloop. Het is algemeen bekend dat de bolsjewistische soldaten aan het Oeral-front behalve de gewone soldij. 30 roebel per uor ontvangen, wanneer zij in actie zijn, terwijl zy die aan de overwinning van Oefa deelnamen, elk 1000 roebel als bonus kregen. Het zegt veel voor het Siberische leger dat dit weerstand biedt aan de flnancieele verleidiDg. Leaia Trotzky aan bat woord. Londen, 24 Januari. De Helsing- forsche correspondent van de „Daily Mail" zendt aan zijn blad uittreksels van redevoeringen, dezer dagen door Lenin en Trotzky voor de centrale sowjet te Moskou gehouden. Hun uitlatingen kunnen worden beschouwd öf als een aanduiding dat de bolsje wiki zich weldra geheel zullen over geven öf opnieuw de wereld om den tuin trachtten te leiden. De twee leiders erkenden, dat het bolejewistisch economisch stelsel, het communisme, bankroet is. Voorna melijk in verband met de industrieele voortbrenging, de financiën en de leven8middelenvoorzieningachtten zy den tijd gekomen om de medewerking van deskundigen uit den middenstand te vragen [van wie de bolsjewiki verscheidene duizenden vermoord hebben). Een soortgelijke uitnoodiging richtten zy tot de intellectueelen, die volgens hen buiten den oorlog staan. Aangaande de buitenlandsche poli tiek zeide Trotzky, dat de sovjet- regeering onder zekere omstandig heden voorlooplg haar internationa listisch doel zou prijsgeven en de leuzeRueland voor de Russen zou aanheffen. Deze leuze beoogt slechts, den geest onder de soldaten aan te wakkeren. 700 offioloro* do«dg*sohoten. National Tidende, van Kopenhagen, heeft van een Raseiech officier van geaendkeid gebeerd, dat de boejewlki op 2 Jan. 1.1. 7 h 800 offlicieren, die uit Duitsche krijgsgevangenschap te rugkeerden, hebben doodgeschoten, enkel en alleeu omdat het officieren waren. De strijd tegen de belsjiwlki. Volgens een Reuter-bericht uit Libau zijn Noord-Estland en Lijfland thans geheel gezuiverd van bolsjewiki, dank z[j het ingrijpen der Finsche troepen. Trotzky zou bij Narwa krijgs gevangen zijn gemaakt. leternatlonailseerlng vee Koestaetfeepsl. Parijs, 23 Jan. Het schijnt niet twijfelachtig te zijn, dat op de vredes conferentie voorgesteld zal worden Konstantinopel te internationalisee- ren. De iNternet'ORile. Van Kol meldt uit Brussel aan Het Volk: Ik nam deel aan een algemeene vergadering van den Centralen Raad der Belgische Werkliedenparty, waar in ook afgevaardigden der Fransche Partij aanwezig waren. Er was een sterke strooming, die vreest voor een volslagen mislukking van een volle dig congres der Internationale. De Belgen willen spoedig een con gres der Entente-partyen te Partji bijwonen met bindend mandaat, maar zij willen nog niet aan een algemeen congres deelnemen. Datum en plaats van samenkomst daarvan zyn dus onzeker. Mr. Troelstra en de heer Wibaut zijn aangewezen als gedelegeerden van do sociaal-democratische Arbei derspartij naar de Internationale Socialistisch^ Conferentie, welke 27 dezer te Bern aanvangt. De dood va* Leboudy. Uifc New-York wordt draadloos gemeld de groote jury heeft de ver oordeeling van mevrouw Jacques Lebaudy wegens het dooden van haren echtgenoot geweigerd. In de motiveering wordt verklaard, dat de aanleiding tot de daad - het gedrag van den vermoorde jegens zyn eigen dochter -- van dien aard was, dat geen rechtbank tot vervol ging kon overgaan. BEMENQO NIEUWS. Ei* collage van B en W. In staat van baachuldiglag. Volgens het „Nieuwsblad van Hel mond" zyn B. en W. van Helmond ïd geheime raadzitting in staat van beschuldiging gesteld in verband met hun beheer van het levensmiddelen- bedrijf in de jaren 1916 en 1917. Er is in Helmond indertijd al heel wat over dat bedrijf te doen geweest, juist in de jaren, dat B. en W. het zelf beheerden. Er is ten slotte een directeur voor de distributie benoemd, doch tevens werd besloten dat er een accountants rapport zou worden uitgebracht over het beheer van B. en W. Het merkwaardige is, dat de ge meenterekening, die ook het levens middelen bed rijf omvat, reeds is geedgekeurd. Het accountantsrapport moet voor B. en W. vernietigend zyn. Een verduisterende dlstrlbut'i- dtracleur. Be marechaussee uit Tilburg beeft te Haarlem den directeur van bet gemeentelijk distributie-bedrijf aldaar gearresteerd wegens verduistering van goederen van dat bedrijf. Hij werd op heeterdaad betrapt toen hy een groote partij boter liet vervoeren per auto van iemand uit Breda. De chaufiuur werd' ook gearresteerd en de auto met boter in beslag genomen. Roofmoord. Te kwart over elf Donderdagavond is in de fabriek van autokoetswerk der firma J. C. Dolk, aan de Maurits- straat 656 te Rotterdam, gevóndeD de 69-jarige .directeur der firma, de be^r J. Ji. P^M. Spaapen, met ver brijzelde hersens en badende in een plas bloed. Naast, het lijk lag een hamer, waarmede de slag waarschijnlijk is toegebracht. Verder zijn ton wen ge vonden waarmede men den heer Spaapen heeft willen binden. Hij had een prop in den mond, gemaakt van een lap. Ontvreemd is een beurs met 127, die de verslagen© in den zak had. Met de sleutels van de brandkast, van het lijk afgenomen, heeft men de kast geopend. Deze bevatte echter geen geld. UIT DEN OMTREK. Wierlngen. J.1. Maandag, tijdens laag water en dikken miat, raakten 5 Urker botters en 1 stoombotter van IJmuiden boven den Oever in de Zuiderzee aan den grond. Op den r o b b e h o e k zit er één zeer gevaarlijk eveneens één op den doedekaansboi. Een zit er op 't N i e u w 1 a n d en dan nog 2 op 't Zuid Waardje, deze zitten minder gevaarlijk, terwijl no. 6 met behulp van visschersvaartuigen heden werd vlotgetrokken Verder zal men vandaag trachten met het groote klipperschip van schipper C. Verfhille die van den robbehoek en de doedekaansboi er af te sleepen. 't Is te wenscben dat er een weinig water bij komt en 't weer zoo blijft, anders staat het er voor de visschers met hun botters slecht voor. INGE20NQEK. cnia vw4atwuor«*iSkfi»-« (Vm aUt ii»iui>u UuMjrr «jrn» tt ton Helder, 23 Jan. 1919. WelEd. Heer Redacteur! Rekenend op Uw welwillendheid, vraag ik U a.v.p. plaatsing voor het volgende H.H Bioscoop-Exlóitanten en endere Industrllelen open voor één oogenblikuwe oogenl 't Valt u misschien mooilljk, want gij duizelt nog, de bocte-kwitantle van 't gas is u misschien gepresen teerd, de schrik beving u want terwijl u telde of u wel 800 eesten bed ontvangen - luidde de boete f 500-800-900 gulden mis schien? 1 r.Gij allen doe nog één maal uwe oogen open. Gij verschaft met u allen aan bonderden menschen in deze gemeente brood en men tracht u uw boterham af te nemen. Uw bedrijven zult u weldra moeten stopzetten, want dat alles is niet te betalen. Daarom zet één advertentie in dit veel gelezen blad, komt bij elkaar - fff allen - één maal. VVeeet eens voor één maal in uw eigen en in ieders belang. Weg persoonlijke veeten. Bedenk, er is een Ned. Bond v.Bioscoop-Exploitanten, er is een Renri ter Hall in de Tweede Kamer voor uwe belangen. Beraam op één bijeenkomst plannen hoe gezamenlijk te bezuinigen, of op welke manier het mogelijk is bet dure pos, wat geen gas icae te weren. Misschien zyn er onder u nog menschen met goede lichtpunten. Maar plicht is het uwe stem te ver heffen tegen maatregelen die uw bedrijf knakken, en maatregelen zijn noodig om erger te voorkomag. Hopende dat ieder gttrettens zal be grijpen wat ik bedoel - zal ook ik als het mij vergund is, de Tavenu Bioscoop-vertegenwoordigen. Mijnheer de Redacteur ik dank u beleefd voorde verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Alb. Boslkns. W/sidssrdlg. Geachte Redactie. Wanneer ik mij tot U richt, met het vriendelijk verzoek tot plaatsing van het navolgende, dan doe ik zulks, op aanhoudend verzoek, van slacht offers der gasdistributie. Ik voldoe daaraan gaarne, om bet mes eens in die stinkende gas wonde om tedraaien. Ik zal er tevens den lezer op wijzen, dat wanneer ik met mijne penne- vruchten in het vervolg tot U kom, dezen niet meer in het teeken staan, als waren zij van een lid der afd. Helder van de S.D.A. Partij, want alazoodanig zou ik in uw courant moeten zwijgen. Waarom deze publi ceering? Dit acht ik noodig, zonder nadere uitlegging voorloopig. Mijn critiek, waarvoor ik ten alle tijde in uw blad, zoo ruimschoots gast vrijheid genoot, mijnen dank, ten spijt der grootste meerderheid der afd. „Helder" van de S.D.A.P. Terzake. Wanneer ik harde woorden ga ge bruiken over de snoode daad, die op velen onzer inwoners thans weer wordt toegepast, geachte Redacteur, doe ik dat eveneens met eene machte- looze woede, die menja mis schien wel revolutionair pleegt te noemen. Ik laat het aan het oordeel van U over, wat revolutionairder is, mijn critiek, of de daad waarover mijn critiek gaat. Men heeft mij wel eens toegevoegd, mij het zwijgen op te willen leggen. Ja, dat mankeert er nog aan, om de stem der critici te kunnen smoren en men stond geheel machteloos, tegenover de wandaden, van een groepje parasieten, die ik de minderheid belief te noemen. Men koketteert van burgerlijke zijde, op dweeperige wijze, bij het houden der algemeene beschouwingen in onzen Gemeenteraad, over de Nov. revolu tie, men koketteert met louter party- belangetjes, men zwiept de werk kracht van B. en W. huizenhoog, door het luchtruim, en verwaarloost de belangen van hen, waarvoor men bij verkiezingen zegt, zooveel te voelen. Huichelarij, dweepery en ydelheid, vieren hoogtij in Helder's Raadzaal en men zou het vertikken zich op te werpen, voor hen, die steen en been klagen, over de lamlendigheid onzer vroede vaderen en telf de oor zaak zyn dat ariy daar zitten. Breng ik u in verrukking Neen toch, hoop ik. Daarvoor is mijn klacht te ernstig. Want het gaat over de snoode wijze, waarop ons gemeentebestuur thans optreedt, zy, die in verwarmde lokalen verblijven op het secretarie, ay, die hun eigen salarissen zoo gaarne ver dubbeld zagen, zij, die thans by een 160 tal ingezetenen, den gasaanvoer durfden laten afsnijden. Eenige dier slachtoffers ppraken mij er over, zy hadden noch brandstoffen, noch gas. Ja, zy hadden immers te veel gas verbruikt' en moesten nu boeten op gevaar af van koude en ellende om- tekomen. Hebben zij die zulks toe passen ook geen brandstoffen of gas aanvoer meer? Hadden zy by het slachtverbod ook geen vleesch Leugen, leugen en nogmaals leugen! En ik zou bet met hen, die allerlei verschillende gasprijzen en rantaoe- neeringea darstellen, wel eens op een procedure willen laten aankomen, als ik maar steun kon vinden by anderen, of het geoorloofd is, een vyf-voudige boete toetepassen, voor hetgeen men niet heeft gehad. Als ik suiker koop blief ik geen zand en als ik gas geleverd kryg van de Gemeente als verkoopster, blief ik geen rommel waaruit geen gas ge produceerd kan worden. En zoo staat het er voor. Met 1 M* gas doet men veel minder, ais voorheen met M.1 en toch betaalt men voorja voor gas. Als men ziet wat men aange voerd krygt, dan is het niets anders als z.g. daka, waarmede men wegen ophoogt. Iopiaats van mei het een en ander eenigszins rekening te hou den, draait men de duimschroeven nog al maar strakker aan, men be kommert er zich niet over, of daar al een moeder met haar vaak jeug dige kinderen, in de koude zitten te kleumen, of zy voor den kostwin ner en het verdere gezin het eten klaar kan stoken (en dat kan men ;een eens op dat rotgas) dat alles aat hen kondmaar met eigen verwarmd lichaam. Ook de Industri- eelen zyn andermaal ongekende hooge boeten opgelegd, waarvoor ik de volgende oplossing ter hand stel. Sluit uwe zaken, zendt uw personeel naar B. en W. des Zaterdags om hun salarissen, want 't is ongehoord en niet optediepen. J. J. ScHOFFBLBJfBKKOIR

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2