«■- t- MARINEJCANTINE. BAL GEMEENTE1AAD VIN 1ELDEI. op Dintdtg, dan 25 Februari 1819, daa avonda 7 uur, (aanvang 7& aar). Onder meer komen de volgende onderwerpen in behandeling: Aandeelen. Voorstel om voor 5 aandeelen, elk groot flOOO.—deel te nemen ha het maatschappelijk kapitaal, groet f 1000.000.— voor do oprichting van een bandels- en voorlichtingscentrale voor Gemeentelijke gasbedrijven. Bilsttlng-Kohlaren- Ter vaststelling wordt aangeboden het 8e schoolgeldkohier dienst 1919 (f 89.20). Verhuring gymnastieklokaal. Voorstel tot vaststelling der alge meens voorwaarden waarop het gym nastieklokaal aan den Polderweg in huur kan worden afgestaan. Toslaga gvm.-ontvangir. Voorstel betreffende het verleenen eener toelage aan den Gem.-Ontvanger. Pemlotnen. Voorstel tot wijziging der verorde ning tot regeling van pensioenenen wachtgelden der gem.-ambtenaren én hunne weduwen en weezen. Duurtetosslag Voorstel betreffende het verleenen van een duurteto'eslag aan gemeente ambtenaren en werklieden. Aunkoop woningen. Voorstel tot aankoop van de wo ningen P. Quantstraat 5, 7 en 9 voor f2600.— vrij op naam. Betrekking. Voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzeek van den admini strateur der bedrijven om ontheffing van het verbod tot het bekleeden van bezoldigde nevenbetrekkingen. Pensloene-bljdragen. Voorstel om afwyzend te beschik ken op het adres van het Bestuur der afd. Heidér van den Bond van Nederl. onderwijzers, om de ver schuldigde pensioensbijdragen gedu rende den tijd dat zy onder de wapenen zijn geweest voer rekening der ge meente te nemen. Subildla Klndarvoedlog. Voorstel om aan de Vereenifing „Kindervoeding" een subsidie toe te kennen van f1500.—. Sluitingsuur. Voorstel em afwijzend te beschik ken op de adressen van W. lienaar c. s. en het Bestuur van de afd. Kelder van den Ned. Bond van sigaren- winkeliersverenigingen, om het slui tingsuur voor hun winkels op een later tijdstip te bepalen dan 7 uur. Credlat Politie. Voorstel tot het verleenen van een credlet van f 10100.- voor uitbreiding van het politiekorps. Virburiig gyaiastiekiasl. Door B. en W. is by den raad een ontwerp ingediend^waarbij de voor waarden worden vastgesteld, waarop de gymnastiekschool, in de Emma- straat, door vereenigingen en bij zondere personen kan worden ge bruikt. De buur zal 50 cent per uur be dragen. D« sohturige werkdag bij da Palltla. De kosten van de invoering van den achturlgen werkdag bfl het politiekorps alhier, worden geraamd op eirca f 13000.— per jaar. Dakleoze gaziaaai. B. en W. stellen voor drie huiqjes in de Pieter Quantstraat, voor f 9900. te zamen, aan te koopen, ten einde daarin gezinnen onder dak te brengea, in wier huisvesting op andere wgze bezwaarlijk kan worden voorzie*. Toekaantng dourtetaaalag fiaoeaete Ambteaarea an Werklladaa. B. en W. hebben aan den *»ad het volgende schrijven gericht Bij uw besluit van 23 December j.1. werd om praeadries in handen van ons College gesteld een adres van de plaatselijke afdeeling va* den Nederlandschen Bond van Werklieden in openbare diensten en bedrijven, houdend het verzoek de loonen der werklieden en daarmede geiyk- gestelden alle met een bedrag van f4.— per week te verhoogen. Onder dagteekening van 341 ber d.a.v. is ingekomen een adres van de gezamenlijke ambtenaren- e> werkliedenverenigingen, waarbij wordt verzocht aan alle ambtenaren en werklieden der gemeente een duurteteeslag uit te keeren, bestaande in een maand salaris met een alge meen minimum van f 150.-. Wij hebben beide adressen te zamen in overweging genomen en daarover het advies ingewonnen van de com missie van Bijstand in het beheer der Gasfabriek en Waterleiding, omdat het grootst aantal werklieden der gemeente aan deze bedrijven verbonden is. De Commissie geeft in overweging reeds voor den dienst van 1919 de wedden en loenen van de ambtenaren en werklieden der gemeente te her zien en meer in overeenstemming te brengen met do tegenwoordige prijzen der eerste levensbehoeften. Wij hebben tegen dit advies over wegende bezwaren. Toegevende, dat sedert de met ingang van 1 Januari 1918 ingevoerde algemeene salaris herziening de prijsstijging van vele levensbehoeftenwoninghuur, klee ding en levensmiddelen, is voortge gaan en dat sedert in andere ge meenten jaarwedden- en loonregelin gen zijn tot stand gekomen, welke bedragen toekennen, die niét onbe duidend hooger zijn dan de bier aan vaarde, achten wy niettemin een rationeele salarisherziening, zdókert na de verige, practisch niet wel uit voerbaar. Wel heeft het den schijn, alsof aan de opwaartsche beweging van vele prijzen een eind komt of reeda ia gekomendit neemt intusschen niet weg, dat bijkans alle prijsverhoudin gen een zoo groote mate van onze kerheid vertoonen, dat het onmogelijk is te voorzien in welke mate een salarisregeling, die thans tot stand zou worden gebracht, ia de naaste toekomst nog aan redelijke eischen zou voldoen. Doen zich geen onverwachte, diep ingrijpende gebeurtenissen voor, dan zullen wellicht nog vóór den aan vang van het volgende jaar vele prijzen een zoo groote mate van vastheid vertoonen, dat met meer dere zekerheid dan thanB over hetgeen de eerstvolgende jaren zullen brengen, geoordeeld worden kan. Het zaldkn wellioht de tijd zijn om een salaris- regeling, welke niet reeds bij haar invoering verouderd zal wezen, in voorbereiding te nemen. Mocht thans wederom tot instelling eener salaris-commissie worden be sloten daargelaten of deze bijna demissionaire Raad het aangevangen werk nog tot een einde zou kunnen brengen, en of, waar naast de vaste Raadscommissiön de arbeid der Com missie voor de herziening der rechts positie-regelingen op den beschik baren tyd van verschillende Raads leden beBlag legt, in de eerstvolgende maanden een voldoend getal leden van den Raad voor het lidmaatschap van zulk een Commissie besohikbaar zou zijn dan zou toch de vast stellen nieuwe salarisregeling allicht, in navolging van hetgeen in 1918 Is geschied, tot de instelling der Commissie moeten terugwerken. Bij haar invoering zouden dan de amb tenaren ook een bedrag inééns ont vangen, hetwelk, bij een ander rechts kundig karakter, voor hen ongeveer dezelfde waardeals eenduurtetoeslag, gelijk gevraagd wordt, zou hebben. De salarisregeling van Ï918 on veranderd te handhaven en verder niets te doen, mogen wy niet voorstellen. Het valt niet te ontkennen, dat ondanks de salaris- verhooging van het vorig jaar vele werklieden en ambtenaren in groote zorgen verkeereD, niet het minst door de thans ongekend hooge prijzen van kleeding en schoeisel en, vooral waar tot aanvulling van het schrale kolen- rantsoen hout gestookt moet worden, van brandstoffen. Een toeslag voor eenmaal kan daaraan tegemoet komen. Deor daar toe te besluiten kan worden voldaan aan de billijke wenschen van het oogenblik, terwijl de vrijheid van beweging wordt gewonnen om de salarisherziening zoo die wenschelijk blijkt, tegen een tijdstip in de toekomst zonder overhaasting tot stand te Tegen een salarisverhooging, waar voor binnen de grenzen der begroo- tiDg geen middelen zijn aan te wijzen, in den loop van een dienstjaar zouden wij veorts zeer overwegende bezwa ren hebben. De kosten van een toe slag voor éénmaal, om de medege deelde redenen thans toegekend, zouden zonder bezwaar als crisis- uitgave ten laste van den buitengewo nen dienst gebracht kunnen worden. Om al deze redenen geven wli thans aan het toekennen van een duurtetoeslag voor ééns boven loens- verhooging de voorkeur. Het komt ons voor, dat, indien deze op de in het adres aangege ven wijze met de salarissen in ver band wordt gebracht, de bedragen daarvan ook op de meest billijke wijze verband zullen houden met den levensstandaard der verschil lende groepen van ambtenaren en werklieden. Slechts achten wij het gevraagde minimum van f 160.—, dat voor vele werklieden gelijk staat met pl.m. 9 weken loon, te hoog. Het zou o. i. voldoende zyn dit minimum te stellen op f 100.—. Geschiedt dit, dan zullen de kosten van den maat regel volgens onderstaand ontwerp besluit ongeveer f 24.000 bedragen Op grond van het bovenstaande ■tellen wij u voor: I. aan alle ambtenaren en werk lieden, die op 1 Januari 1919, hetzij krachtens vaste aanstelling, hetzij krachtens tijdelijke, als proef voor een vaste, aanstelling in dienst der gemeente waren (de werklieden, die, ofichoon niet van een vaste aan stelling voorzien, steeds op denzelf- den voet als de vaste werklieden behandeld worden, daaronder begre pen), veor zooverre zij over 1918 niet uit anderen hoofde duurtetoe slag hebben genoten en zij hun hoofdbron van bestaan in den ge meentedienst vinden, een duurte toeslag toe te kennen, bedragende: a. f 100.- voor allen, die over eenkomstig het hierna bepaalde min der dan dit bedrag zouden ont vangen; b. behoudens het bepaalde onder a voor de ambtenaren het 1/12 ge deelte van het jaarloon, voor de werklieden viermaal het weekloon, zonder aftrek van pensioenbijdragen. II. Te bepalen, dat de toeslag zal worden uitbetaald in één termijn, op een door ons College vast te stellen ttydatip. IIL De kosten van dezen maat regel t# brengon ten laste van den buitengewonen dienst der begrooting voor het dienstjaar 1919. van den Helder nog wel iets wordt gevoeld voor de ijssport. Te dezer stede is opgericht de Afdeeling Helder van den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbe dienden „Mercurius". Goedgekeurd by Kon. Besluit van 6 Maart 1908. Het Secretariaat is gevestigd Spoor straat 55. Vakschool voor meisjes. De aandacht worde gevestigd op de advertentie van bovengenoemde inrichting, waarin wordt bekend ge maakt, dat 1 Maart de nieuwe cursus in knippen en costuumnaaien wordt aangevangen. Zy die daarvan gebruik wenschen te maken, kunnen zich dezer dagen nog bij de directrice aanmelden. Uit hat PclltU-rapport. Door een korporaal-machinedry ver is aangifte gedaan, dat uit een zak van zyn broek, welke hy aanhad, een portemonnaie is ontvreemd, in houdende een bankbiljet van f 40, no. 031184 A M en drie bankbiljetten van f25, respectievelijk genummerd 003127 B W, 095737 B N en 045133 BF. In den nacht van 7 op 8 Febr. j.1. zyn uit de weide van een land bouwer aan den Strooweg twee schapen ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in en kwam na eenige en tot de wetenschap dat er eene geheime slachtplaats was in een boet aan de Artilleriestraat. Zij vond daarin touwen en vlekken schapen wol met bloed bevlekt en op den zolder, onder zeegras, drie schapen huiden, waarvan twee met een teer vlek op het kruis, zynde het merk dat de ontvreemde schapen droegen. De huiden werden aan den eigenaar vertoond en deze herkende ze beslist als van de door hem vermiste dieren afkomstig. Als verdacht van diefstal van deze schapen, werden aangehou den de slagersknecht J. M. en de los werkman G. M. Na hun verhoor en na het opmaken van het proces verbaal zijn zij Dinsdag j.1. naar Alkmaar overgebracht en ter be schikking van de Justitie gesteld. Op verzoek van zyn compagnies commandant is in zyne woning aan de Breestraat alhier, door de politie aangehouden en naar het bureau overgebracht de milicien-soldaat van het 21e Regiment Infanterie M. B., sedert 4 Februari j.1. deserteur. Hij is door eene militaire patrouille af gehaald en naar zyn korps terug gebracht. i Door een landbouwer, wonende aan de Doggersvaart, is aangifte gedaan dat des nachts de platinapunt van den bliksemafleider van zijne boer- dery is ontvreemd. Knieafdrukken van een manchester broek zijn nog op het rieten dak zichtbaar. De buurman had den vorigen dag drie verdachte mannen op schaatsen in de nabyheid van de hofstede PLAATSELIJK NIEUWS. Naar wy vernemen zal de Offl cler van Gezondheid der lste klasse G. K. Fucbs, zeer binnenkort den zeedienst verlaten om zich te 's-Gra- venhage als particulier geneesheer to vestigen. - iy het gisteren te 's Graven hage gehouden examen slaagden voor eersten officier groete stoomvaart, de heeren B. Molenaar en W. Post, en voor machinist, diploma B, de heer C. Kramer, alhier. - De kweekelingen 2e kl. byhet Loodswezen R. List en M. Ferwerda z\jn bevorderd tot kweekeUng le kl. De matrozen by het loodswezen L. P. Dryver en J. Rykeboer zijn be vorderd tot kweekeling 2e kl. Dinsdag 18 Februari is door vele visschers van den Helder opge richt de ysclub „Onder Ons" Er zijn 135 personen toegetreden als lid. Het doel van deze ysclub is: feesten op het ys te organiseeren, alleen voor visschers woonachtig in den Helder. De vergadering was druk bezocht; er waren meer dan 100 leden aanwezig, hetgeen beschouwd mag worden alB een succes en tevens doet biyken, dat er onder de Yisschers de gaslooze uren opgeheven, en zullen voorstellen, het minimum rantsoen met 5 Ms. te verhoogen. Zeepost. Brievenmalen zqllen naar Ned.-O.- Indié worden verzonden per s.s. „Tambora" van de Rotterdamsche Lloyd. Het zeeposttarief is op deze zen dingen van toepassing. BUITENLAND BINNENLAND. Vadailand en BalgiB. Da milMi.g i« Bilglsch. Rig..rl.g.krl.g.., De Brusselsche correspondent van „De Telegraaf' meldt: In verband met de mededeeling van den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken in de Tweede Kamer, dat den gezant te Brussel was opdracht gegeven aan de Belgische regeering nadere in lichtingen te vragen nopens de mededeelingen, door haar te Parijs gedaan, kan ik mededeelen, dat de regeering te Brussel besloten heeft aan de Nederlandsche regeering te antwoorden, dat zy niet voornemens is iets te doen, dat de bestaande goede verstandhouding tusschen Nederland en Balgié zou kunnen schaden. Ministerlo van Marlna. By Kon. besluit van 19 dezer is, met ingang van 20 dezer: 1. op zijn verzoek, eervol entslag verleend aan den vice-admiraal W. Naudin ten Cate, als minister van Marine, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de Koningin en aan den lande bewezen 2. tydens de ontstentenis van een minister van marine het beheer van het departement van marine, ad interim, opdragen aan den minister van binnenlandsche zaken, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck. Hollovostsluis alt marine-standplaats 7 Naar aan de „Telegraaf' uit Helle- voetsluis wordt gemeld, is aldaar bericht ontvangen van den minister van Marine, dat hij op het voorstel van zyn ambtsvoorganger om de marine vandaar naar Ylissingen over te plaatsen, geen beslissing wil nemen tot het bekend is, wat door de Vredesconferentie omtrent de Schelde beslist zal worden. Nu de minister zyn ontslag heeft aangeboden, zal die beslissing wel overgelaten worden aan zijn opvolger. Oorlogsbagrootiag 1918. De Minister van Oorlog heeft op het wetsontwerp „Wijziging der Oorlogsbegrooting voor 1918" een Nota van Wyzigingen ingediend in verband met vermindering van uit gaven, die mogelijk zijn geworden door den gewyzigden toestand, welke ingetreden is nadat de tweede bui tengewone crediet-aanvrage voor 1918 zijn departement had verlaten. De verminderingen zijn in hoofd zaak van drieerlei aard. Ten deele vloeien zij rechtstreeks voort uit de sedert 14 November j.1. verminderde legersterkte, ten deele is de besparing het gevolg van het-annuleeren van aangegane verbintenissen in het stopzetten van werken en leveringen. Een derde aanleiding tot vermin dering is, dat de gelden, in 1918 voor werken en leveringen aange vraagd, niet geheel verwerkt konden worden. De totale besparing kan, naar het zich thans laat aanzien, voor 1918 op minstens 33 millioen gulden worden geraamd. Wit volgt? B. en "W. van Deventer hebben De Vredesconferentie. Parijs, 19 Febr. Onder de gedelegeer den ter vredesconferentie heerscht over het algemeen de meening, dat waarschijniyk half April of begin Mei de vertegenwoordigers der centrale ryken ter conferentie zullen worden uitgenoodigd, en dat op 1 Juni deflnitiefde vrede zal worden ge sloten. 09 Volkenbond. De „Times" verklaart de afschaf fing Yan de neutraliteit voor een van de belangrijkste kenmerken van het statuut van het verbond. Wat er ook nog aan moge worden ver anderd, dit zal er stellig wel van worden gehandhaafd. „Het is van beteekenis", schrijft het blad, „als erkenning van het beginsel waarvoor Engeland zoo hard in den oorlog heeft gevochten, dat niemand het recht heeft om onzydig te zijn en voordeel te halen uit neutraliteit in een strijd, waarin de grondslagen in de internationale samenleving bedreigd worden". Amerika byv. zal dus by een vol gende gelegenheid niet, gelijk het in dezen oorlog heeft gedaan, gedurende eenige jaren neutraal mogen blijven en dat geldt evenzeer voor staten, zooals Spanje, Nederland en de Scan dinavische landen, die gedurende den heelen oorlog hun onzydigheid hebben gehandhaafd. Het denkbeeld van de vrijheid van de zee is daardoor met een ingebusd, want alle staten zullen in zulk een toekomstigen oorlog, die dadelijk algemeen zal zijn, (of ze wil len of niet) den vijand in de eerste plaats door middel van de blokkade, de onvrijheid van de zee, moeten beoorlogen. President Wilson heeft deze begrafenis van hetgeen menschheid sedert de dagen van eene Hugo de Groot als een ideaal der vrijheid heeft voorgezweefd, een „goede mop" genoemd. (New-York Herald.) In de geschiedenis zijn dikwerf „eeuwige" verbonden gesloten, en het is waar, dat men het kramp achtigst den nadruk op de duur zaamheid van een verbond pleegt te leggen, naarmate men zich beter het gevaar bewust is, dat het gauw uit elkaar zal vallen. In den oorlog heeft men geen camouflage toegepast op voorwerpen, die geen gevaar liepen, maar in de eerste plaats op buskruitmagazijnen en alles wat verder vatbaar is om in de lucht te vliegen. Derhalve is het wel mogeiyk, dat de associatie daarom tot de ontzaglijke camouflage van den volkerenbond haar toevlucht heeft genomen, omdat zij vermoedt, dat zij zelf niet vrij van bovenge noemde explosieve vatbaarheid is. (N. R. Ct.). Een juridischs varsonlgifig. Parijs, 18 Febr. Een internationale rechtsgeleerde vereeniging bestaande uit 40 juristen uit landen, die deel van den volkenbond zullen uitmaken, is bier ter stede gsvormd. Ze zal internationale ontwerpen samen stellen, die ze aan den volkenbond zal voorleggen. De vereeniging is verzekerd van de beste ontvangst bij de regeeringen, ter vredesconferentie vertegenwoordigd. Ze telt onder haar op den voorgrond tredende leden (dr.) Loudon (oud-minister van buiten landsche zaken) voor Nederland. De waponstilstiadsvoorwaardaa. In verband met de nieuwe wapen stilstandsvoorwaarden meldt de poli tieke correspondent van de „Times" te Parijs, dat men van Duitschland zal eischen, dat het alle troepen demobiliseert, die niet noodzakeiyk zyn voor zyn bestaan op voet van vrede. Het moet aan de geallieerden al het oorlogsmateriaal uitleveren, dat niet vereischt wordt voor een beperkt leger van 25 tot 85 divisies. Ook zal er strenge controle worden uitgeoefend op Duitschlands midde len om oorlogsmateriaal voort te brengen. Verder zal men vermoede- lyk vernietiging eischen van alle werktuigen, die alleen voor den oorlog dienen. Voor de uitvoering van deze bepaling zal bezetting onder een of anderen vorm van Essen en de marine-arsenalen wel licht raadzaam worden geacht. Wat de Ylootmacht betreft, zullen de voorwaarden op dezelfde alge meene grondslagen berusten. In de eerste plaats zal Duitschland onmid dellijk de schepen moeten afstaan, die in de vroegere wapenstilstands verdragen genoemd maar nog niet uitgeleverd zijn. De geallieerden zul len daarna langs indirecten weg de vredessterkte der Duitsche vloot aangeven door de interneering van de Duitsche vloot in inbeslagneming te veranderen. Omtrent het verdere lot der schepen is nog geen besliss genomen, maar met het oog op den volkerenbond is het natuurlyk on- noodig de Duitsche schepen onder de geallieerden te verdeelen. Het is byna zeker, dat de Duitsche vloot, die ig handen der Engelschen is, als oud-roest zal worden verkocht. Eén aaeslaj op Clamsacaau. Parijs, 19 Februari. Toen Clemen- ceau hedenochtend om half, negen zijn huis in de Rue Franklin ver liet om zich naar het departement van oorlog te begeven en in zyn auto was gezeten, snelde een man op hem toe en loste acht schoten. Zes raakten het voorste gedeelte van wagen; twee drongen door de glazen deur, waarvan er één Clemen- ceau in de rechterarm bij den schou der trof. De diepe wond is geen kwetsuur van een inwendig orgaan. De politiebeambte en de militaire chauffeur zijn deeriyk gewond. Clemenceau's aanrander heet Cottin en is te Compiégne geboren. Hy is thans door den politie-commissaris ondervraagd. Toen toeschouwers op Cottin toestormden, wist de politie hem te sparen voor een geduchte aframmeling. Hnt oproer Ir hoi Ruhrgebied. De „Lokal Anzeiger" meldtVol gens regeeringsberichten is de toe stand in h6t Ruhrgebied nog weinig duidelijk. Essen is op het oogenblik het hoofdbolwerk der Spartaciérs, die daar over sterke machtsmiddelen beschikken. De regeeringstroepen zijn nog in opmarsch. Maarschalk Foch heeft het gebruik van troepen voor dit doel, binnen de neutrale zone, toegestaan. Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Elberfeld, dat regeeringstroepen Woensdagochtend drie uur het station na hevigen strijd op de Spartaciérs hebben veroverd. Rosa Luxemburg. Een berricht uit Beriyn meldt, dat men het lijk van Rosa Luxemburg vermoedelijk heeft gevonden. Het lijk werd uit het Langwehr- kanaal opgehaald. Do voidingstoastand In Praag. Londen, 19 tfebr. De „Times" ver neemt uit WeenenKolonel Summer- hayes die den voedingstoestand in Praag onderzocht, is naar Weenen teruggekeerd. Hij bezocht de hospi talen, werkhuizen en gestichten te Praag, en bevond dat de noodigè levensmiddelen en medicijnen ont braken. In een der armenhuizen stierven verleden jaar 150 van de 198 bewoners, in een krankzinnigengesticht 1000 van de 1700. Hospitalen waar 480 gallons melk per dag noadig wareD, kregen er 10. De meelvoorraad strekte slechts voor 6 dagen en het meel was everal van slechte qualiteit. Korta berichten. IJsland is door Denemarken als souvereine staat erkend. Beide landen blijven onder de souvereiniteit van Koning Chrlstiaan X vereenigd. Denemarken zal de buitenlandsche belangen van IJsland behartigen. Cburchill bepleit de voorloopige instandhouding van een Britsch leger van 900.000 man. heele geste geen enkele verantwoor ding schuldig is aan het gemeente bestuur, al is het een bureau wat een gemeentelijke voorziening heeft te regelen. Maar zedemeesteres van ambte naren, neen, dat wist ik niet. Ik zal me van deze les dan ook niets aantrekken, en over openbare instellingen mijn meening blijven ~iggen, als dat noodig is. Dit recht heb ik als Nederlandsch Staatsburger en rechtgeaard Nieuwe- dieper, evengoed als de leden van de Brandstoffencommissie individueel. En ik zal het doen, ook al schermt de Brandstoffencommisie, met de neepjesmutsachtige uitdrukkingen als „kritieke dagen" „onrustige stem mingen" enz. Verstegen. TWEEPE KAMER. (Vervolg van bladz. 1.) - In de avondvergadering van Dins dag oorlogsbogrooting. Een rede van den weermachtdemo craat, W ij k, van den heer K. ter Laan, die nog eens de overbodig heid en nutteloosheid van een leger voor ons land betoogde. De heer A. P. Staalman motiveerde zijn te- leurstelüngover de houding van dezen Minister, blijkend uit de Memorie van Antwoord. Uit de motie—Bomans bleek die teleurstelling ook, meent spr Zitting van Woansdag. Bij de voortgezettte discussies over de vier moties inzake de loonregeling van het spoorwegpersoneel, wordt de motie—H. G. M. Hermans, na een zeer rumoerige en verwarde discussie aangenomen. De soc. dem. en rev, soc. stemmen tegen. Ook de motie Van de Laar, waarbij rekening wordt gehouden met het kindertal, wordt aangenomen. Be beide andere moties worden verworpen. INGEZONDE#. Da Bmndstoffendistrlbutfa. Het was te voorzien, dat de Brand stoffencommissie zich genoopt zou voelen, naar aanleiding van myn klein stukje, nog iets te zeggen. Dat dit eveawel zou geschieden, op de zeer weinig ter zake dienende manier, als waarvan haar stukje in Uw vorig nummer biyk geeft, dat had zeker niemand verwacht. Wat is gebeurd? Uwe redactie stelt een onderzeek in naar de brandstoffen voorziening in andere gemeenten van ongeveer denzelfden omvang als de onze, zij publiceert de uitkomsten en komt tot de conclusie dat enze gemeente zeer stiefmoederlijk bedeeld is. Inplaats dat de Brandstoffencom missie, met deze waarde volle gegevens gewapend, byhet Ryksdistributie- kantoor aandringt op een ruimere verstrekking aan den Helder, dis kwalificeert zij de gemeenten, die meer ontvangen hebben, door te zeggen, dat daar de eenheden worden beschikbaar gesteld, terwyi de brand stof niet aanwezig was. Daartegenover stelt dan de Brand stoffencommissie in onze gemeente haar wijze van werken door te schrijven „Onze Commissie heeft als systeem aanvaard, dat geen bons worden gel dig verklaard, waarvoor de noodige brandstoffen niet werkelijk aanwezig zijn." En, om aan te toonen dat deze woorden des pudels kern waren, onderstreept de Brandstoffencommis sie de woorden niet werkelijk aan wezig. Maar wat blijkt nu? Dat dit bezijden de waarheid is, want dat op de zesde eenheid nog ettelijke gezinnen zitten te wachten, iuist omdat de brandstof niet aan wezig was. En als deze eenvoudige waarheid de Brandstoffencommissie onder het oog wordt gebracht, dan wordt ze boos en demonstreert de verschijn selen van deze zinstorende eigenschap deor natuurlijk, malle dingen te doen. Dan gaat ze spreken van het zoe ken van „zondebokken", over „in een glazen huis wonen", over slechte aardappelen en groene erwten, en oneetbaar vet van verleden jaar. Mynheer de Redacteur dat zyn allemaal woorden als worsten, die met de zaak waarom het gaat van geen beteekenis zyn. Vermakeiyk wordt hst zelfs, als de Brandstoffencommissie een preek gaat houden over de bevoegdheid van gemeenteambtenaren om kritiek te oefenen. Heefc daarover, tegenwoordig de Brandstoffencommissie te oordeelen We leven wel in een tyd van ver rassingen, maar dat een Brandstoffen commissie het orgaan is om gemeente ambtenaren op hun plicht te wyzen, dat was me werkelijk onbekend. Wel weten we, dat de Brandstoffen commissie ten opzichte van haar CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten een ingezonden|stuk;van de Gezondheids commissie en een van de heeren Benthem en Weerden tot een volgend nummer blyven liggen. UIT OEN OMTREK. Anns Paulowna. Hoe duur de landprljzen hier ge worden zijn moge blijken uit het feit, dat zoo pas weer een stukje land verkocht is tegen 5000 gulden het bunder. Dinsdag geraakte de winkelier P. Neuvel met paard en venterswagen 'e Molenvaart. De waren natuurlijk grootendeels bedorven. Man en paard hebben echter weinig letsel bekomen. LEGERBERICHTEN. Overplaatsingen, dotachseifngen, enz. De 8>rge»nt H- Dender, van het 2« bat., 21e reg inf te den Holder, is op 17 dezer od zijn veizoei gadetacheeid bjj bet 10e »eg. van bet vrapen te Hasiltm, Do sergeant p. yen Eindhoven, v#d bet 21e reg. in'., is aangesteld tot militair hulpbew.ar- der In bet provooethul» der OiADje-Neiseu- kazerne te Amsterdam. De res. 2« lolt. M. P Olken, van bat 21e reg. inf. gedeta-heerd by bet 2e reg. van bet wepeo te Venlo. le In bet genot geiteld van onbepaald klein verlóf. De fourier J Twenhöfel li overgeplaatst bet desotbkt. der Xe inf.-biigide to Alkmaar Haar het 2!o reg v»n het wapen te dea Heider. Dacr den o. perbevelhebber van land- en zee macht la de ine^ectenr der infanterie nitgeneo dlgd asn den gamizoins commandant te Alk maar te berichten, wanneer de tbane voor bet de rot bataljon der X« inj.-brigade bestemde legeilngsra'mte te Alkmaar voir andere doel einden beschikbaar *omt. Welle bestemming diaram zil worden gegeven en of Alkmaar garnizoensplaats blijft, ia nog aiet bekend. Bü beschikking van den Min. v. Oorlog ziji beooemd tot vaandrig b(j bet 21e reg Int. de reierve rergeanlen A. Jaarsma en H Eogel, ondeiecbeideniyk van bet 6e en 7ereg van net wapen. MARINEBERiCHTEN. Kapitein luitenant ter zee W. Lam is met 7 Meert g.plaatat aan booid Hr. Me. KoolDgln Emma als serate officier, .nkepilein lullen.nt ter zte jbr H. B. K. Reodorp, mst 1 April in de directie der marin6 te Middelbars ais cbet van den staf der ziemacht. By Kon. besKit van 11 Februari Wtfl c. zUn by de Kon marlie-reserve bevorderd: de adelboreten de le kl. R J Veest en H J. Bon man tot luitenant ter zee der 2e kl an da bultrngewoon adelborst A Boesman tot adel borst der le k'. De luitenant ter z ederSekl. J. A V. Swenker wordt 24 Feeruart overgeplaatst van 7i eland naar Tsricbelllng, on 26 Februari da.v de lultonant ter zee der 2e kl. W van Molken vao Terschelling naar Wachtachlp Hetlevuetelain on da omcl r v»u administratie der 2* T Vona op ï6 Februari van TerechelliDg Waohtscblp WiUemiuoH. By Kon. besluit is, met 16 Februari aan den luitenant ter zee 2e kl L W C Kooman, den officier van sdmintatrete 2e kl. D Pothoven en deu offlcler-mach nlst öe kl. H. E K.'Ezarmin, op verzeek eervol ontilag nlt don zeedienst verleend. Bü Kon besluit ie aan den luitenant trr zee 2e kl. R Verdonck en dtD officier van adminis tratie 2e kl C Bausr, wegens ongeschiktheid voor de veidere waarneming van den militairen dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, met 16 Maart eervol ontslag nlt den zeedienst ver loot d ondor toekenning van pansioau. Officier van administratie 2e kl C. J. Wit ia van Amsterdam oyergeplaaUt naar Ni# awed:ep. Offlcieten macblnlat A. J. Kroon en J. F. H. Grondhout zijn bestemd voor bet eikader in Ooatladlfi. waarheen zy 24 Miait a.s. per ar Slndofo zullen vertrekken. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht. Op 24 Feoiuartoppermachinediiiver J. J. Stoops van Konlogln Emma naar Schor pioen: sergeant der marinieraC T. J.E derhorit van Marinekazerne Wllleffiiourd naar Kon Ioatitaut; idem F J. A. van dar Pol ven Kon. Inaiiteut mar Wachtschip Willemsoord idem J. J. Snor vaD Wachtzchlp Willemioord Daar Atjeh Op 3 Maart oppeikonatabel H. van Zonneveld van Heemtkerck naar Wachtschip Willemsoord STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bointo arrlv. 14 Febr. van A'dam te Norfolk. Rotterdamscho Lloyd. Meuado uitrei», vertrok 16Febr. vanSaez Kon. Holl. Lloyd. Ge'ritaiilv. 17Febr van A'dam te Ban y. vjsscherijbt richten Aangebracht te Nieawedlep. 12 Februar - Door 1 border. 4 kisten klelno schol, per kist f 10 2 kisten scharren, per klat f 11- Door garnalenviischera: 600 K* gekookte garnaion. per KS 1 0 80 a 0.22 19 Febr. Door garnalenvlaschera440 k.8. ge kookte gemalen, per KG f 017 s f 0.18. 21 Februari v/m- 8 uur. Deor 33 korders: 60 kisten kleine echel, per klit f 10.—10 kleten scharren, per klit f 10 Burg«rlijk« Stand v. Heldor, Van 18 en 19 Februari. ONDERTROUWD: J. D. de Kreuk en A. Kater. P. Kramer en W. Swart. BEVALLENJ. M. Leys geb. van der Blom, z. S. Roets geb. Boerman, d. T. Swaerts geb. Tromp, z. A. H. Schrander geb. Kuiper, d. M. Die naar geb. Kraan, z. OVERDEDEN: M. Beneker geb. Leijen, 39 j. F. J. Brus geb. Ver bagen, 37 j. MARKTBERICHTEN. éfhagea, 20 Februari 1 20 Paarden I Vaalesa - Pieken Srimknlvirea 116 Hechtere knlverea Schapen Mager»! Schapen (vette) 169 Overboeders 8 Bokken en neltea 18 Varkea» (Mag.) p. «tak 49 "arken» (vette) E.» 30 Biggen 46 Konleea 26 Hanen 22 Sentca Daives Kansen Xwanea K.a. Botei 0.- 0.- 600.- 900.— 0.- 0.- 600 - .1625.— 0.- 0.- 16—j 36- »■- 0.- 80- 46- SAO 4— S.— 4 8.60 6J0 n—».- II.- 12.- a-o.— 0.- 0.- I 16 - 17,- I 0.- 0 - Donderdag 8 Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders w. STEEMAN en W. STEEMAN RIEUWERS den dag te herdenken waarop zy vóór 12l/s |»r in den Echt werden S verbonden. Dat zij nog langgespaard mogen blijven is de wensch van hunne g dankbare kinderen. J. KOSTER. H. KOSTER-Kos. J. ESSELMAN. W. ESSELMAN—Koster. R. KOSTER en Verloofde. M. STEEMAN en Kleinkinderen. Helder, 20 Februari 1919. In plaats, van kaarten. Ondertrouwd KINA BUISKOOL en J. H. VAN OER OUSSEN, Luitenant ter zee. Huweiyksinzegening 7 Maart, ten lu.30 in de Nieuwe Kerk. Geen receptie. Helder, 20 Februari 1919. Ondertrouwd JAN DIRK DE KREUK A*. ANNETTA KATER. Huwelijksvoltrekking 5 Maart 191» te den Helder. Amsterdam, ,0 den Helder, j 18 Februari 1M»- Hieimeöe vervullen wij den treurigen plicht kennis te geven, dat na een smartelijk doch ge duldig lijden is overleden, na voorzien te zijn van de Heilige Secramenten der Stervenden, onze dierbare Zuster, Behuwd zuster en Tante, MARTJE LEIJEN, Ech'genooli; van deo Heei a BENESER, in den ouderdom van 39 jaar. Amsterdam G. Leijen. L. Leijen—Selse. Helder J. Blokhoff. J. Blokhoff Leijen. A. W. v. Waardenbur». D.v.Waardenborg - Leijen. Kinderen en Behuwdkinderen. Helder, 16 Februari 1919. Artilleriestraat 14. Heden overleed te Haarlem, onze Moeder en Behuwdmoeder, Mevrouw de Weduwe W. POORTMAN, geboren TAK. Helder, 18 Februari 1919. Ankerpark 37. C. J. POORTMAN. E. M. POORTMAN- van Steeden. Algemeene kennisgeving. Hiermede vervullen wy den treurigen plicht U kennis te geven, dat onze lieve Moeder, Dochter, Zusteren Behuwdzuster, Mejuffrouw JOHANNA CLEMENTINE CATHRINE GELIJSTEEN, Wed. van den Heer A. v. Leiden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der stervenden, is overleden in den ouderdom van 48 jaar. Amsterdam, 13 Febr. 1919. Door familieomstandigheden eerst heden geplaatst. Uit aller naam. Bij dezen onzen hsrteiijken dank voor de deelneming, ons bewezen bij het overlyden van onzen dierbaren Echtgenoot en Vader. Namens de Familie, de Wed. F. EISELIN. Helder, 20 Febr. '19. ZEEVAARTSCHOOL. Aan de Zeevaartschool te Helder wordt zoo spoedig mogelijk gevraagd ften LEERAAR In de praotinche Zeevaartkunde voor 27 lesuren per week op een salaris van f1900.- tot f2300.-. Aan dezen fuctionaris zal gedurende de 5 wintermaanden mede worden opgedragen 7 lesuren aan de Vis- scherijschool tegen een ^vergoeding van f332.50 per cursus. Stukken aan het Gemeentebestuur voor 1 Maart. De Directeur der School, de Heer Th. C. W. VAN MIERLO, verstrekt desgewenscht nadere inlichtingen. ZATERDAG 22 FEBRUARI'a.t. voor Ondsroffici«r*n on hunne gtnoodigden. Optreden van den Hier BIJL. Aanvang 9 uur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis dat ter Secretarie der gemeente, van des voormiddags 9 tot des na middags 12l/s um"> ter inzage zijn nedergelegd de stukken, bedoeld in art. 5 der Hinderwet, betreffende de oprichting van een zweminrichting op 's Rijkswerf alhier, kadastraal be kend in Sectie D no. 3526 dat op Woensdag 6 Maart 1919, des voormiddags 11 uur, in het ge bouw van het Provinciaal Bestuur aan de Jansstraat te Haarlem, ten overstaan eener Commissie uit Ge deputeerde Staten, bezwaren tegen de oprichting kunnen worden inge bracht. Helder, 17 Februari 1919.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2