GEMEENTERAAD VAN HELDEN. Laatste berichten. laatste berichten. PLAATSELIJK NIEUWS. In de zitting van heden komen alsnog in behandeling: 1. Een rapport van den directeur der gasfabriek en waterleiding inzake de verlichting van Julianadorp. 2. Een rapport van den directeur van het Levensmiddelenbedrijf betref fende den opslag, enz. van aard appelen. Da aconomisoha ontwUkailag van onza gemeente. B. en W. stellen aan den Raad voor het volgend schrijven te richten tot Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat schrijven van 29 Mei '18 ver zochten Burgemeester en Wethouders dezer gemeente aan den ambtsvoor ganger van Uwe Excellentie een onderhoud ten einde Zijne mede werking te vragen voor verschillende maatregelen, welke aan deeconomi sche ontwikkeling van onze gemeente bevorderlijk zouden kunnen zijn. Op verzoek van den Minister gaven zij daarop bij brief van 15 Juni 1918 een korte uiteenzetting van de zaken, waarop bij die bespreking meer in het bijzonder de aandacht gevestigd zou zljjn. Een afschrift van dien brief voegen wy hierbij. Wij veroorloven ons thans bij we Excellentie nader op deze aangelegen heid terug te komen. Waar de Regeering de laatste jaren groots maatregelen onderneemt of steunt, waarvan bepaalde gemeenten (Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht, Delfzijl) in de eerste plaats de vruch ten plukken, schijnt er reden voor hoop, dat zij ook aan onze gemeente haar aandacht wijden zal. Hiervoor pleiten, afgescheiden van het plaatse lijk belang, waarop we hier niet verder ingaan, verschillende overwegingen van meer algemeenen aard. Wij wijzen er in de eerete plaats op, dat, toen de gemeente Helder als voorhaven van Amsterdam tot bloei begon te komen, de Landsregeering de door graving van Holland op zfjn Sma'st bevorderd en gesteund heeft, een maatregel, die, door de vrees voor concurrentie van de opkomende voor haven ingegeven, metterdaad aan den kortBtondigen bloeitijd van die voor haven een eind heeft gemaakt. Daarna heeft de ontwikkeling van IJmuiden de aandacht en zorg der Regeering gehad, maar niet één maatregel is genomen om den achteruitgang van Helder tegen te gaan. Dat niettemin op dien tijd van grootste malaise weer een, z(j het zeer langzame, gestadige vooruitgang is gevolgd, is zeker niet aan de rechtstreeksche zorgen der Regeering te danken geweest. De ontwikkeling van het Marine- etablissement heeft daar ongetwijfeld veel toe bijgedragen. Dit is echter een réden, waarom er in dezen tyd, ofschoon wij voor onmiddellfjken achteruitgang niet bevreesd zijn, alle aanleiding bestaat om naar maat regelen uit te zien, waardoor voor komen kan worden, dat een sterke vermindering der beteekenia van Helder als Marine-station een onmid dellfjken, storenden invloed op den bloei der plaats zou hebben. Afgescheiden van alle andere over wegingen, welke steun van zulke maatregelen door de Regeering zou den kunnen rechtvaardigen, zou ongetwijfeld het verkwijnen van een centrum van ongeveer 30.000 inwo ners uit nationaal-economisch oog punt bezien te betreuren zfjn. In hun bovenaangehaald schrijven wezen Burgemeester en Wethouders op verschillende maatregelen, die wenschelijk en mogelijk zouden kunnen zyn. Wij wenschen daarop thans niet in bijzonderheden in te gaan. Echter zouden wij met eenigen nadruk de aandacht van Uwe Excel lentie willen vestigen op de nood zakelijkheid, dat bö de uitvoering der plannen tot droogmaking der Zuiderzee tiet bestaan van Helder niet a.h.w. genegeerd wordt. Deze plaats ligt zóó dicht bfl het punt, waar de spoorbaan over den afsluitdijk den tegenwoordigen vasten wal zal bereiken, dat het o. 1. niet te rechtvaardigen zou zfjn, wanneer niet eenerzyds van haar nabijheid tijdens de uitvoering van het werk werd partfj getrokken, anderzijds, od dit is de hoofdzaak, de stad niet werd opgenomen in het spoorwegverkeer over den afsluitdijk, dat zich na de droogmaking ongetwijfeld ontwikke len zal. Helder met zijn uitnemende ijsvrije haven kan voor een deel der nieuwe inpoldering, wellicht voor Friesland en Groningen, de natuur lijke stapelplaats van in- enuitvoer- haven worden. Mogelijk zou zelfs voor een deel van Noord-Duitschland de verbinding met Engeland vla Helder van beteekenia kunnen worden. Wfj willen ook hierop niet verder ingaan. Uwe Excellentie beschikt over de middelen om, beter dan wij dat kunnen, te doen nagaan, in hoe verre voor deze verwachtingen eenige grond bestaat. Waar wfj vooral op willen wijzen, het zij nog eens herhaald, is, dat zich thans een gelegenheid voordoet, waar door eenigermate kan worden goed gemaakt, dat vroegere regeeringen zich aan de belangen van deze plaats, die toch tot de grootere gemeenten behoort, vrijwel niets lieten gelegen liggen, waardoor Helder uit zijn ge- isoleerde ligging kan worden verlost, en waardoor aan de stad de gelegen heid tot verdere ontwikkeling, niet uitsluitend als Marinestation, kan worden geschonken. Aangezien het geen wij wenschen slechts relatief geringe kosten met zich brengen kan en de maatregel wellicht met oog op de verzorging der werklieden enz. in het belang van het werk kan zijn, vertrouwen wij, dat Uwe Excel lentie hieraan wel haar ernstige aandacht zal willen wijden. minder afhankelijk te maken van het duurzaam voortbestaan der woordige maritieme inrichtin gen, de instemming van Uwe Ex cellentie zal hebben. Door een, uit nationaal-economisch oogpunt bezien, ongetwijfeld nood zakelijk werk van groote en vrucht bare gevolgen, het graven van het Noordzeekanaal, is de gemeente Hel der destijds in een toestand van verval geraakt. Niettemin is zij ge leidelijk tot een centrum van rond 80.0000 zielen aangegroeid. Het gemeentebestuur heeft zich thans op het standpunt gesteld dat het plicht is ervoor te zorgen, dat de welstand van een plaats van dergelijke beteekenis niet voor het overgroote deel afhankelijk blijft van de duurzame vestiging der Marine directie en van 's-Rijks Werf in deze Ook het gemeentebelang in engeren zin brengt mede, dat naar verheffing der stad als handels- of industrie plaats als centrum eener landbouw streek of in ander opzicht gestreefd moet worden. De op grond van deze overwegingen ingestelde „Commissie voor de econo mische ontwikkeling der gemeente" heeft, zooals wij Uwer Excellentie bereids mededeelden, in de eerste plaats haar aandacht gevestigd op de mogelijkheid van ontwikkeling van Huisduinen als badplaats. Zal dit plan slagen, dan is niet slechts de medewerking van Uwe Excellentie en van haar ambtgenoot vanFinan- ciön noodig voor de erfpachtsuitgifte van duinterreineu, maar moet ook in ander opzicht, in het bijzonder bij de regeling en verbetering van het treinverkeer in normale tijden, op de medewerking der Regeering ge rekend kunnen worden. W(j denken hierbij niet alleen aan een goeden treinenloop, maar vooral ook aan verdubbeling van het spoor op het Noordelijk deel van den spoorweg Amsterdam-Helder en aaD: zooal niet geheele verplaatsing van het station, dan toch verandering van het rangeerterrein en goe" emplacement, waardoor het mogelijk zou worden de terreinen ongeveer ten Noorden van het stationsgebouw aan de gemeente af te staan. Yan de twee hier bedoelde maat regelen zou de eerste in zijn volgen ongetwijfeld van groote en verstrekkende beteekenis kunnen zijn, zoowel voor het personen-, voor het goederenverkeerde laatste is, in de hier aangegeven beperkte uitvoering, o.i. strikt noodzakelijk om een betere verbinding te krijgen tusschen het Oostelijk en Westelijk deel der stad; haar algemeene teekenis is echter gering in verge lijking met die van de andere. Een ander punt van groote betee kenis, waarvoor de Commissie de aandacht van Uwe Excellentie zou willen vragen is dit, dat bij de uit werking der plannen tot droogmaking der Zuiderzee met de aanwezigheid van een bevolkingscentrum van 30.000 zielen in het Noorden van Noord- Holland rekening wordt gehouden. Het komt haar in bescheidenheid voor, dat de ligging van Helder in menig opzicht zoodanig is, dat het er op aangewezen is om markt en stapelplaats, wellicht uit- en invoer haven te worden van het droog te maken gebied. Die droogmaking zou een gelegenheid bieden om a. h. w. aan Helder een achterland te her geven in de plaats van het achterland, dat de stad verloor toen handel en scheepvaart 2ich van het Nieuwediep naar IJmuiden verplaatsten. Wij vertrouwen Uwer Excellentie hiermede voldoende te hebben aan gegeven, in welke richting zich de plannen en denkbeelden bewegen, welke de Commissie voor verbetering van de economische positie dei- Gemeente gaarne aan Uwe Excel lentie persoonlijk zou willen voor dragen. Bij Kon. Besluit is benoemd tot ontvanger van het derde kantoor der dir. belastingen te Amsterdam, de heer J. J. van Pienbroek, thans ont vanger alhier. Te 's-Gravenhage slaagde voor het machinistendiploma B, de heer C. Bruntink, alhier. Va« vlctis I Al heeft onze haven niet in het centrum gelegen van den wereld brand, al zijn gelukkig vrijwel alle groote gebeurtenissen aan ons voor bijgegaan en hebben wij ze uit de verte als belangstellende toeschou wers meegemaakt, er zyn toch enkele fasen uit de groote botsing, waarvan wij getuigen waren, welks trillingen ook onzen grond beroerd hebben. Wij zullen nooit vergeten de aan komst der schipbreukelingen van de „Noordam", die, na een nacht vol spanning, een veilige haven vonden aan deze noordpuntwij hebben be manningen van getorpedeerde booten in ons midden gehad en hun wonden verpleegdwij hebben, helaas, slacht offers van den krijg in onze gastvrije aarde begraven. Ook. vreemde oorlogs bodems interneerden wfj. En thans, nu de oorlog is afge- loopen, de vijandelijkheden gestaakt, is het tijdstip aangebroken, dat over het lot dezer vreemde bodems moest worden beslist. En het is wel te be grijpen, dat inzake de Duitsche oor logsschepen Engeland heeft te be slissen wat daarmede moest ge- ,;Simson" zich genoeglijk met de aan den wal staande Nederlandsche Jantjes, waarvan er enkele hunne kennis van de Duitsche taal lucht ten. Men verkeerde blijkbaar niet erg onder den indruk van de ge beurtenissen. Trouwens, men heeft zich al maanden lang aan de nieuwe toestanden kunnen aanpassen. Niettemin, wie zal zeggen wat er in het hart omging van officieren en bemanning, die thans voor de allerlaatste reis deden op dit vreese- lljkste aller wapenen? Uiterlijk was het niets bizonders, toen een Duitsch matroos in alle stilte de touwtjes lospeuterde waaraan de zwarte ade laar hing te wapperen, het dundoek er af haalde en aan een kameraad overreikte. Uiterlijk leek het een heel gewoon ding, dat deze jonge man die vlag aannam, bekeek, op vouwde en opborg. Maar voor hem die weet welk symbool deze vlag vertegenwoordigt, die weet welke beteekenis bij onze eigen marine gehecht wordt aan de z.g. „vli parade", was dit simpele feit, dat. in stilte binnenhalen van de vlag, een gebeurtenis van groote tragiek. Men moge denken over den oorlog zooals men wil, en speciaal in deze zeeplaats zijn er maar weinigen, die tijdens den oorlog uitgesproken pro-Duitsch waren, - na den diepen val van het Duitsche keizerlijk is het feit van de vernedering, die dit trotsche volk is aangedaan, ontegen zeggelijk zeer tragisch, te meer, daar hier de uitlevering door de Duitschers zelf moest geschieden. Wij benijdden dan ook geenszins den jongen man, die het bevel voerde over de duikboot op haar laatste reis. Te kwart voor drie stoomde eerst de onderzeöer op, gevolgd door de sleepbooten, die broederlijk saamverbonden, met bekwaam zee manschap hun nauwe ligplaats wis ten uit te komen en zich toen bij de wachtende voegden om tezamen op te stoomen,1 begeleid tot buiten gaats, door een Nederlandsche tor pedoboot. Geen saluutschoten, geen vroolljke muziek, geen uitbundigheid van vlag vertoon stil, kleintjes, vernederd, lag daar de grijze griezelige boot tus schen de twee verweerde onooglijke schepen: oorlogstropee, die straks wellicht wordt opgeborgen in een gruwelkamer om aan het nageslacht te toonen de beschaving der twin tigste eeuw. Vje victisWee den overwonnene Afschrift van den brief van 15 Juni 1918. ïn antwoord op nevenvermeld sssferaj:LU'5& üsr <r. Toxopeua. J. Fliekk. en T. Sctte MVAJ.I.ENT. Koek «'oeg^Xn ser, i. G. Welboren geb. ferh|«„g aer 9. Heracbel geb. YiOt Een der Duitsche onderzeeërs, te Alkmaar geïnterneerd, zou Vrijdag middag aan de Engelsche marine worden overgegeven. Daartoe waren 2 Duitsche sleepbooten uit Engeland gekomen, de „Simson" en de „Gladi ator". Ze zagen er, in hun verveloos en verweerd pakje, onooglijk uit, hadden echter begrijpelijkerwijs nogal wat bekijks. Op hun boeg stond in Duitsch en Engelsch bet woord „wa penstilstand" geschilderd. De niet zeer groote onderzeeér lag aan den buitenkant. Het convooi stond onder leiding van een Engelsch navigatie-offleier zoowel aan boord van den onderzeeër als van de beide sleepbooten was een Duitsche bemanning. De on- voerde de Duitsche oor- EmUI Huilabroeck. Na gedurende 4 jaar hier te lande te hebben verbleven hij maakte in dien tusschentijd ook een reis naar ons Indié - gaat de Vlaamsche zanger ons verlaten. Hij keert terug naar zijn Vlaanderland alwaar hem grooter werk wacht, ongetwijfeld ook in verband met de annexatie plannen. Men weet dat Hullebroeck met ons is en zijn stukken in de „Rotterdammer", waarin hij met geheel Vlaanderen Nederland ver dedigt, zijn zeer opgemerkt. De zanger geeft ons op 27 dezer een speciaal programma. Benevens zijn eigen mooie liederen krijgen wij ook de Indische, wellicht ook een Zuid-Afrikaansch van laatste com- B1WNENLANQ. In afwachting van het vertrek, onderhield de bemanning van de Zonder twijfel zullen velen zich naar het „Casino"-gebouw opmaken om nog eens te genieten van de echt-Vlaamsche kunst van dezen zanger. Da Heldaricha padvinders. Zaterdagavond gaven de Helder- sche padvinders ter herdenking van het achtjarig bestaan hunner afdee- ling een uitvoering in het Militair Tehuis. De bovenzaal was geheel met langstellenden gevuld. Dadelijk bij het binnenkomen der met vlaggen versierde zaal werden wij door de padvinders bestormd om program ma's, brochures enz. te koopen. Alien deden hun best om zooveel mogelijk aan den man te kunnen brengen. Geopend werd met een pittigen opgewekten marscb. Daarna aantre den van de geheele troep. De muziek zette het Wilhelmus in wat door alle aanwezigen staande werd aangehoord. De padvinders lieten ook zien dat ze kunnen voordragen. Door een van hen werden eenige leuke voordrach ten gedaan. Het Marionetten-theater was heel leuk, waarin door man en vrouw eerst over distributie onpoli tiek wordt gesproken, maar die dan een praatje gaan houden over het nut van de padvinderij. Het applaus bewees dat dit stukje wel in den smaak viel, Nu kwam de clou van den avond n.1. het tooneelstukje getiteld „Uit den troep gegooid". De heer Slinger voet Ramondt, leider der Heldersche padvinders, zet uiteen waarom het feest gevierd wordt en geeft een korte verklaring van het tooneel stukje. Een padvinder is sinds ge- ruimen tijd niet op de oefeningen geweest en gaat meer op in telegrafie. Zijn vrienden trachten hem te bewe gen weer op de oefeningen te komen, daar hij anders uit den troep gegooid wordt. Hfi besluit mee te gaan, maar als het uur van aantreden daar is, zit hij zoo verdiept in zijn telegrafie dat hij zijn plicht vergeet. Dan zien we hem 's nachts bij een hevig onweer telegrafeeren en neemt hij het sein S.O.S. op. Nauwelijks is dit geschiedt of de bliksem slaat in en wordt hij getroffen. Het 4e tafereel stelt de vergadering van de troepsraad voor waarin be sloten wordt de ontrouwe padvinder te ontslaan. Als ze dan hooren wat er met hem is gebeurd nemen ze hem weer aan. Het was een stukje v£2 0°ht padvindersleven. Verder hoorden we nog een voor dracht, optreden 7?h Ben Ali Hassan Helderopoulos Oosterscu toovenaar enz. Het was een echt gezellige De belangstellenden hebben zich goed geamuseerd en de Heldersche pad vinders zullen rhet genoegen op hun uitvoering terug zien. Lu'zen en vlskiyphus In de advertentie der Gezond heidscommissie, onder bovenstaand opschrift verschenen in ons blad van Zaterdag j.1., wordt gesproken van een wassching der haren met Klaver zaad aftreksel. Dit moet zijn een af treksel van Staverzaad. ^bderhnd Bslgë, Uit Brussel'wordt gemeld: De Belgische regeering heeft de Nederlandsche regeering nog niet geantwoord. Naar men mededeelt, moet zij vóór alles met de geallieerden overleg plegen. Belgischa pBrsstemmon. Uit het te Antwerpen verschijnende Vaderland" „De Nederlandsche pers misleidt sedert eenige dagen zijn publiek over de ware beteekeniB die aan Belgié's vraag moet worden gehecht. Zij wil het doen voorkomen alsof de Belgen het broederlijk onthaal in 1914 willen vergelden door de zwartste ondank baarheid. Alsof het Belgische volk van een onaantastbaar recht vrijwillig zou moeten afstand doen, omdat het in uren van nood een gastvrijheid heeft, genoten waar drie kwart der bevolking dan nog dubbel en dik voor heeft betaald I" Onderscheiding troor Van Vollenhoven. Aan den heer Van Vollenhoven, Nederlandsch minister-resident te Brussel, is de onderscheiding van groot-officier der Kroonorde verleend, wegens de diensten, welke hij aan de'Belgische bevolking tijdens de-be zetting heeft bewezen. Iedereen hier verheugt zich over deze zeer verdiende onderscheiding. Een aan de onderscheiding toege voegde mededeeling van den Belgi schen minister van buitenlandsche zaken wijst op het feit, dat de onderscheiding aan v. Vollenhoven tijdens diens missie is verleend, terwijl het de gewoonte is buiten landsche diplomaten pas bij hun vertrek te decoreeren. De toekenniDg van een hoogere onderscheiding dan die, welke in den regel aan diplo maten van denzelfden rang als v. Vollenhoven worden verleend, toont, hoezeer de Belgische regeering de werkzaamheid van den minister resident ten gunste der Belgische bevolking op prijs stelt. Looflsvfirhoogleg Rijkswerkltiden. Naar vanwege de samenwerkende .organisaties wordt medegedeeld had den Vrijdagmiddag de vertegenwoor digers uit de Centrale Bonden van Rtjkswerküeden een conferentie met den Minister van Oorlog. Ter sprake werd gebracht, dat de achterstand van de loonen, ommin stens te voldoen aan het onderhoud van de gezinnen, groot was en diens volgens een verhooging van het loon ook nog over 1918 gewenscht is. De organisaties verzochten een verhoo ging van f 5 per week van af 1 Juli 1918. De Minister was bereid f 2 per week te geven, doch zoo, dat de loonen verkregen door overwerk worden verrekend en wil de noodzakelijkheid om terugwerkende kracht te verleenen nog overwegen. De afgevaardigden der organisaties bleven evenwel betoogen, dat dit Inderdaad te weinig was en gaven een aantal voorbeelden van zeer lage loonen. Na eenig overleg was de Minister bereid om het bedrag van f 2 tot f 3 te verhoogen en dit te verleenen van af 1 Juli 1918. toestand, van industrie, handel en nijverheid. Toch is het bestuur daar- door niet afgeschrikt voor de orga nisatie dezer derde jaarbeurs. Door medewerking van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn thans verschillende buitenlandsche firma's vertegenwoordigd. Deze derde jaar beurs is 30°/0 grooter dan haar voor gangster en ruim driemaal zoo groot als de Eerste.' Met kort woord werd de instelling vervolgens door den heer Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, minister van Binnenlandsche Zaken, geopend. Ia de stad heerschte reeds vroeg be drijvigheid en druktevele bezoekers voor de Jaarbeurs kwamen aan. Korte Berichten, Te Almelo zfjn valsche kwartjes in omloop. Ze zijn van verschillende jaartallen, en zwaarder dan de echte, terwijl de kleur meer blauwachtig is. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal 3 Maart een regeeringscommissie naar Londen vertrekken, die aan de Nederlandsche regeering advies zal hebben uit te brengen omtrent haar bevindingen aldaar in zake haar onderzoeljingen, omtrent het inter nationale luchtvaartverkeer opge daan. De regeering heeft een aantal ont werpen ingediend tot verhooging der begrotingshoofdstukken, in ver band met een nieuwe steunregeliu- ling rijksambtenaren. 09 taruggaaf van onza schepen door Amerika. Een commissie is naar Londen vertrokken, teneinde aldaar met vertegenwoordigers der Amerikaan- sche regeering te onderhandelen over de teruggaaf onzer schepen. De onderhaddelingen zullen in de eerste plaats de regeling der ver goeding, benevens het tijdstip van d©n terugkeer betreffen. Een belang rijk punt van bespreking zal nog worden gevormd door de quaestie, of de schepen in Amerika worden vrijgelaten (zoodat zij eventueel met een lading levensbehoeften naar Nederland kunnen terugkeeren), dan wel of zij in Nederland zullen worden vrijgelaten en dus hun laatste reis, in dat geval van de Ver. Staten naar ons land, zullen maken met Amerikaansche producten, waarvoor hier een afzetgebied wordt gezocht. Indische mail aaagshoudon. Men deelt aan het Haagsche Cor respondentie-bureau mede, dat de brief- en pakketpost voor Ned. Oost- Indië, welke werd verzonden met het den 8en Februari jl. van Amster dam naar Batavia vertrokken stoom schip „Prins der Nederlanden", op last van de Britsche autoriteiten te Falmouth is ontscheept. Arbe'd van da gehuwds vrouw. Het „Volk" deelt mede dat Min. Aalberse aan mej. Suze Groeneweg .heeft verklaard, dat hij van zyn aanvankelijk plan om het verbod van arbeid der gehuwde vrouw in de Arbeidswet op te nemen, was terug gekomen. Tevens deelde de Minister mee dat hy alsnog in het ontwerp een bepaling zal opnemen, die inrichting voorschrijft van lokalen bij de fabrieken, waar vrouwen haar kinderen kunnen voeden, zooals door mej. Groeneweg was gevraagd. Petroleum. De Min. van Landbouw maakt bekend: dat de bons 15 en 16 van de Rijks-Petroleumdistributiekaarten (groene kaarten) geldig zullen zijn van 1 t/m. 15 Maart, en dat op elk dezer (groene bons) geleverd zal wor den 2 liter petroleum; dat dezelfde bons (bruine kaarten) gedurende den zelfden tyd geldig zullen zijn, en dat op elk dezer (bruine) bons geleverd zal worden 3 liter petroleum. Het is verboden af te leveren op bons, welker geldigheidsduur ver streken, of op bons, die nog niet geldig zijn. Derde Nederlandsche Jaarbeurs. Maandagmorgen had in de groote zaal van »Tivoli" te Utrecht de offlcieele opening plaats der Derde Nederlandsche Jaarbeurs. Verschil lende kamerleden en autoriteiten woonden de opening bij. Ook de ministers Ruys de Beerenbrouck, Heemskerk, Van IJsselstein, Van Karnebeek en de Vries waren aan wezig. In zijn openingswoord wees de Voorzitter, Mr. Dr. W. A. van Zyst, op den nog weinig moedgevenden BUITENLAND. Oe aanstaands voorioopige vrsda. Volgens een bericht uit Genève aan de „Voss. Zeit." bevatte de te Lyon verschijnende „Progrès" onder dagteekening 18 Februari de volgende mededeeling uit Parijs„Volgens een uit de allerbeste bron geputte mede deeling mag worden aangenomen, dat de tekst van de voorloopige voorwaarden voor de vredesonder handelingen ongeveer tegen 15 Maart in handen der Duitsche regeering zal zijn. De Entente zou dan aan de rljksregeering en de Nat. Verg. te Weimar ongeveer een week tyd laten om een besluit te nemen, zoo dat de beslissing den 23sten Maart zou kunnen vallen. Dus bestaat er alle reden om te veronderstellen, dat aan de drukkende onzekerheid, die thans omtrent de bedoelingen der Entente ten opzichte van Duitsch- lau{J heerscht, binnen ten hoogste vijf weken een eind zal zijn gekomen1' Da ontwapening van Duitschland Parijs, 23 Febr. De bladen berich ten, dat de ontwapening waartoe Duitschland zal worden verplicht door den nieuwen wapenstilstand, den geallieerden in de gelegenheid zal stellen hun strijdkrachten'te ver minderen in de volgende verhoudin gen: Amerika zal in Europa een leger houden van 450.000 man, Engeland op het vasteland 350.000, België 100 000, Frankrijk 850.000 man. Oe Dulticha oorlogsvloot. Na in een artikel over de mari tieme politiek gewezen te hebben op de noodzakelijkheid van het bezit van een oorlogsmarine in evenre digheid met zijn kwetsbaarheid in verband ook met zijn kolonies en handelsmarine, en betoogd te hebben, dat het Fransche koloniale bezit het tweede ter wereld is, kom t de Temps' met nadruk op tegen plannen tot vernietiging van de uitgeleverde Duitsche oorlogsbodems. Dergelijke plannen kunnen slechts verbazen, schrijft het blad. Wij hoopten in de Duitsche schepen het middel te vinden om gaten in onze marine te vullen en veoral ook om tegemoet te komen aan het tekort in de sterkte ten gevolge van het feit, dat tijdens den oorlog niets is aangebouwd kunnen worden. Ter wijl toch EDgeland, met een be wonderenswaardige toewijding aan de zaak der geallieerden, zijn koop vaardjjvloot veronachtzaamde om al zyn krachten to wijden aan de ver meerdering van het aantal oorlogs schepen; terwijl Amerika, nog niet in oorlog, de verwezenlijking van een geweldig marine-program kon beginnen, welke thans wordt voort gezet en Japan stelselmatig zijn plannen voor een oorlogsvloot voort zette, moest Frankrijk afzien van eiken aanbouw, om al zijn arsenalen en particuliere werken beschikbaar te stellen voor de vervaardiging van granaten, daar Frankrijk ook ervan aan de geallieerde troepen leverde, die aan zijn zijde streden. Frankrijk heeft de afwerking van zijn op stapel staande dreadnoughts stopgezet. De Fransche vloot is geducht vermin derd; de Fransche strijdkracht ter zee berust uitsluitend op verouderde schepen. Frankrijk heeft behoefte aan oorlogsschepen en het zou met groot leedwezen vooral slagkruisers zien vernietigen, van welk type het er niet een bezit. Het Engelsche parlementslid, ma joor Davies, voorzitter van de Unie voor den Volkerenbond, meent dat het de beste weg is, de Duitsche vloot met de duikbooten niet onder toezicht en leiding van het volke ren verbond te plaatsen. Zoodoende zou zij de kern van een interna tionale politiemacht vormen, waarop men zou kunnen antwoorden, om aan de besluiten van het verbond bracht by te zetten. Da toestand te MOnchen. Berlijn, 24 Febr. Men schijnt den politieken toestand te München een weinig voorbarig als geregeld te heb ben voorgesteld. Naar aan de Vossi- sche Zeitung gemeld wordt, ziet men in „burgerlijke" kringen te München den toestand heel ernstig in. Da moordaanslagen te M uachan. Berlijn, 24 Febr. De „Vorwaerts" verneemt uit Müncheneen vooraan staand partijgenoot, overgekomen om ons te onderrichten, verschaft ons de volgende inlichtingen over den moordaanslag op Auer en andere socialistische ministers; deonafhan- belyken eri de Spartaciërs, die te München de heele pers gemuilkorfd hebben, zijn krampachtig in de weer om den moordaanslag op Auer te verdonkeremanen. De waarheid Is, dat de aanslag op Auer door volkomen onder onafhaokeiyken en Spartaci- schen invloed^ staanden zgn. „revo lutionairen arbeidersraad" is gepleegd. De dader is een lid van dien raad, genaamd- Aloys Lindner, een slager. Lindner loopt allerwego met zijn daad te koop. Niettemin is hij op vrije voeten en niemand denkt eraan, hem op te pakken. Kenschetsend is, dat Lindner vóór zijn daad door den ingang der afgevaardigden de zittings zaal is binnengekomen. De wacht van den Landdag heeft hem dus doorgelaten. Deze, door de republi- keinsche bewaking gevormd, stond trouwens met den dader in verstand houding. Ze verklaarde dadelijk ten over staan van parlementsledenafgezien van Auer zouden Timm en Bosshaup- ter er nog aan moeten gelooven. Lindner heeft, na Auer te hebben neergeschoten, naar Roashaupter uit gekeken. Toen hij hem niet bemerkte, knalde hy lukraak de zaal in, waarbij de afgevaardigde voor het centrum, Osei, werd gewond, die aan de ge volgen is overleden. Toen de daad werd gepleegd, zaten de tribunes stampvol leden en aanhangers van den revolutionairen arbeidersraad, die met handgranaten en revolvers bewapend waren, voorzitter van den arbeidersraad, riep, toen de schoten verklonken waren, van de tribune af„dat is de wraak van het proletariaat". Een duidelijk kenteeken, dat hij en zijn geestver wanten reeds van Lindner's daad en de drfjfveeren daartoe op de hoogte waren. Kenschetsend is ook, dat een hospitaalsoldaat van de republikein sche bewaking tegen den in zijn bloed badenden Auer zei„verdiend heb je het niet, dat ik je help. Ik doe het alleen als mensch". Toen Auer om cognac vroeg, weigerde de hos pitaalsoldaat dit met de gevoelvolle woorden „je bent er toch aanstonds geweest". Spartacus In hit Industrlsgeblad Berlijn, 24 Febr. Uit Essen schrijft n, volgens de „Vorw&rts" vol komen betrouwbaar dat blad, dat de Spartacisten zich schuldig maken aan gruwelijke mis daden. Vrijdagmiddag drong een bende van 200 man met geweld een mijn in Alten-Essen binnen. Zij bestormde het magazijn en stal dit leeg. Een andere bende trok de liftmanden omhoog en smeet de volgeladen steenkelenwagens omlaag. De lucht koker werd hierdoor zoo vernield, dat de mannen, die op dat oogen- blik in de mijn werkzaam waren, ten getale van 600, gevangen zaten. De tweede uitgang werd door dezen troep eveneens vernield. Volgens de directie zal het veertien dagen duren voor de werklieden bevrijd kunnen worden. De commissaris van politie, die de menigte wilde kal meer en, werd Den Haag, 25 Februari 1919. De miniBter van Marine, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, is voornemens Woensdag a.s. naar Nieuwediep te vertrekken, teneinde Donderdag al daar verschillende maritieme instel lingen te bezichtigen. De minister is vergezeld doorzijn adjudant, den luitenant ter zee le lel. Ten Broecke Hoekstra en den luite nant ter xee le kl. Diephuis, die eerlang als adjudant van den minis ter van marine zal optreden. Ean complot tegm Wilton. Londen,* 24 Febr. Volgens bericht uit New-York, deed de politie Zondag een inval in een gebouw, waarin Spaansche radicalen een bijeenkomst hielden en arresteerde 14 Spanjaar den, beschuldigd betrokken te zyn bij een samenzwering om Wilson te vermoorden. Twee Spaansche anarchisten, die verklaarden aange wezen te zyn bij Wilson's aankomst te Boston een bomaanslag op hem te plegen, waarschuwden de politie. Da aanslag op Glamescsau. Parijs, 24 Febr. Clemenceau is thans buiten gevaar. Men heeft hoop, dat hij Donderdag de conferentie weder zal kunnen presldeeren. Door zijn afwezigheid is de arbeid eenigs- zins vertraagd. Pichon heeft echter aan de buitenlandsche journalisten medegedeeld, dat het werk in de commissies goed vlot en dat de vredespreliminairen waarschijnlijk ge- teekend zullen kunnen worden voor het door Wilson aangegeven tijdstip, misschien half Mei. De bladen eischen, dat de raad zich in de eerste plaats bezig houdt met da preliminairen voor den vrede met Duitschland; daarna kunnen dan de territoriale quaesties tusschen de andere volken behandeld worden, Da Emir van Afghaalstan. Londen, 24 Febr. Uit Kaboel is bericht ontvangen van den dood van den Emir van Afghanistan. Bijzonder heden ontbreken nog, maar het schijnt dat de Emir in den vroegen ochtend is aangevallen en doodgeschoten, terwijl hij op 20 dezer in het kamp van Laghman vertoefde. Geen arres taties hebben tot dusver plaats gehad. De beweegredenen van den moord zyn nog duister. Amarikaansohs fcoUn gotdkoeper daa Engalscha. De correspondent van de „Times" seinde Vrijdag uit RomeMen meldt dat (aan Italië) uit Amerika een aanbod is gedaan voor de levering van 3 millioen ton steenkolen jaar lijks tot een prys, die lager is dan die van Britschen steenkool, met inbegrip van de vracht. Tsgaa da „drooglegging". Londen, 24 Febr. De „Times" ver neemt uit New-York: Door het ge heele land dreigen stakingen uit te breken, wanneer de „drooglegging" krachtig wordt doorgevoerd na 1 Juli. Men vermoedt, dat er ernstige on lusten in Italië zijn uitgebroken. Reizigers deelen mede, dat de repu blikeinen in Lombardije de republiek hebben uitgeroepen. QEMENQD NIEUWS. Boston, 25 Febr. In een rede voering welke President Wilson hield zeide hij dat hy geen rapport zal uitbrengen over de vorderingen der vredesconferentie. Hij verklaarde getroffen te zyn door de gematigdheid waarmee de nationale eischen worden bepleit. Londen, 25 Febr. Een amendement van de arbeiderspartij op het ontwerp inzake het instellen van een com missie, van onderzoek naar den toe stand in het steenkolenbedrijf werd met 257 tegen 48 stemmen ver worpen. Weenen, 25 Februari. De bladen maken melding van een scherpe af sluiting der Italiaansche grens. Voor d6 leden der Entente-commissie wordt door dit verbod geen uitzon dering gemaakt. De broodkaartsndiefstal te Dordrecht. Te Rotterdam zijn aangehouden twee Dortenaars en een sergeant uit. Delft, verdacht van den diefstal van 68,000 broodkaarten uit een spoor wagen te Dordrecht. Twee hunner hebben reeds bekend. ,Ze blijken te Rotterdam [ongeveer 30,000 kaarten van de 91e en 92e week te hebben verhandeld. Een caféhouder van den Schiedam- sche dijk is in bewaring gesteld we gens heling. De kaarten werden voor 10 cent per stuk door de dieven van de hand gedaan. Gskrulsigd Het anti revolutionaire dagblad De "Amsterdammer" gaf dezer dagen ige artikelen over „de christenen en de kunst". Daarin ziet de Redactie de vraag onder de oogen, hoe de christenen moeten staan tegenover de tooneel- kunst. En dan schrijft ze o.m. het volgende Als een dergelijke poging, kan zeker ook in aanmerking komen, hettooneel- stuk wat op 28 Febr. 2 en 4 Maart in het gebouw van den R. K. Volks bond aan den Molengracht voor het voetlicht zal worden gebracht. Het is een Bijbelsch drama, waarin de psychologie van het Joodsche volk tegenover Christus wordtuitgebeeid. Zonder den Christus zelf ten tooneele te brengen, schildert het ons het gebeuren van de dagen der goede week, zooals dat zich afspeelde in Caephas-paleis op Palmzondag, in den zaal van het Sauhedrin, waar Judas zijn meester komt verkoopen, op hét Tempelplein te Jerusalem, waar op Vrijdagnamiddag het dagelijksch wierookoffer wordt gebracht. Volgens mededeelingen is er naar gestreefd costumes en ensceneering zoo historisch mogelijk in stijl te brengen. IK6EZ0NDE". Mijnheer de Redacteur. Wij hebben ons afgevraagd of het gewenscht en nuttig zou zijn, nog verder met den heer Verstegen een polemiek te voeren over de Brand stoffen-distributie. Inderdaad lokt ons dit niet aan, omdat genoemde heer onze toeh waarlijk duidelijke uiteenzetting (zie uw blad van 18 dezer) volkomen negeert, en zich, op de bij hem ge bruikelijke wijze met vele woorden die om de zaak heendraaien ver oorlooft grapjes te maken, om aldus te pogen zijn figuur te redden. Of zulks dezen distributie directeur gelukt is, daarover oordeele de lezer. Wij constateeren alleen dat deze criticus, die slechts onkruid in ande- rer tuintjes zoekt, er niet in geslaagd is ons te weerleggen, noch zelfs om zijn ongemotiveerden en ongegronden aanval goed te praten. Inmiddels blijven wij van meening dat iemand, die een functie bekleedt als deze heer Verstegen, niet de aangewezen man is om te oordeelen over de wijze waarop andere crisis- linstellingen haar taak vervullen. Dkhrvoor zijn er andere mannen en organen voldoende, die bovendien kunnen oordeelen met kennis van zaken. Onze Commissie meent dat deze zaak onzerzijds in ons vorig artikeltje voldoende is toegelicht en wenscht hiermede het debat te sluiten. De Brandstoffen-Commissie CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten de verslagen van de uitvoering „Sere- nata", alsmede die van de vergade ringen van den Timmerliedenbond en der afd. Helder van de S.D.A.P. tot het volgend nummer blijven 1 Burgerlijke Stand v. Helder, Van 22 tot 24 Februari. BEVALLENA. Kroes de Joode, d.A. A. Bootsma—Reijnhout, d. J. Janzen-Tigchelaar, z. OVERLEDEN: M. P. Ike-Klercq, 34 j.S. Wouters-Burijnen, 77 j. VISSCHERIJBERICHTEN Aangebracht te Nieuwediep. 31 Febr Door gnrnalenvissoheiB140 K.Q gekooeie garnalen, per K.Q f 018 a f 0.31. 26 F»br. v/m 8 urr Nleta binnen. MARKTBERICHTEN Broek op LingedUk, 34 Februari 1918. Roode kool le soort f 13.20, mindere f 6.- a f 6.60, etoit f7— a 18.-, gele kool 111 DO.min dere 6 6. a f 4 60, stort f 7 a f8.—Deemche witte le eoort f7.-, mlndeie f 8 60 a f 4 60, uien, (dietrlbutle) f lOS", peen,(distributie), f6. Pnnaerand, 38 Februari 1919, - stapels Fabrlekekaaa per CO K B f 0.- 10 i f 0- ileele - Middelbare Bondeebe kaai CO f 0.« - K.Q. Boter per K B. 0.- 11 a- 290 Runderen 9S vette per K.B. I 213 f 8 - 195 melke en gelde f 860,- f76a- - Stieren 0.— .1 0 - 46 Paarden 800.- t 800.- - vette Kalveren per K.6 f 0.— f 0 - - graekalveren per etnk f 0,-,f 0.— 740 nuchtere ld. per etuk f 16 f 6J. - fok kalveren per etuk t 0. f 0- Slacbtkalveren t 0.— f 0. - 106 vette Verkene per K.B. I 2 f 3.83 41 magere ld. per etuk i 66— I 85 46 Biggen per etnk f ÏS - I 40.- - Veulen» f 0.— f 0 946 Schnpen 8J- f 180 - Overhouden f 86.— f 64.— I 0.- I 0.- t 0.- I 0 - i of a- f 0.- f 0.- etaka f 0 - I 0 - I 0.1 0- I 0.10 I 018 I 0.- f 0 - I 0.- I 0.- Qanien - Kalkoenen Zwanen Kipeleren per - Pendelaren iw - Klévltaeleren per atak ittS

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2