IIIÜTVESKOOPINB Notaris BAAS PIANO'S en ORGELS. - Hoesten -a Wegens Sterfgeval. WQENSDAfi 26 FEBRUARI 1119, Groote D. VAN LEEUWEN, MARINE SPORTVEREENIGING. FRAENKEL êüTo, Tandarts. DRUKWERK C. DE BOER J» Fa. P. Th. YPMA, BON ANOR „ONIX", Bericht aan allen. Goede en goedkoops Rook- en Pruimtabak en Sigaren f 65 per mille, 6V2 cent per stuk, ANGA-SIROOP. GEMEENTERAAD VU TEXEL. zal op des avonds 7 uur, in „CASINO" publiek verkoopen: de volgende perceelen te HELDER: 1. Het huls en srt aan deOost- slootstraat no. 6, groot 72 centiaren. 2. Het huls en erf aao.Jd&Qest- slootstraat no. 8, naast bet vórige perceel, groot 68 centiaren. 3. Het huis en erf aan deOost- slootstraat no. 10, naaBt het vorige perceel, groot 64 centiaren. 4. Het huis en erf aan deOost- slootstraat no. 12, naast het vorige perceel, groot 65 centiaren. Combinatiën 1 en 2 8 en 4 1 tot en met 4. 5. Het huls en erf aan de Achter! binnenhaven no. 59, groot 48 centi aren. 6. Het huis en erf aan de Achter binnenhaven no. 60, naast het vorige pejceel, groot 48 centiaren. 7. Het huls en erf aan de Achter- binnenhaven ne. 61, naast het vorige perceel, groot 48 centiaren. 8. Het- huls en srf aan de Achter binnenhaven no. «2, naast het vorige perceel, groot 48 centiaren. Combinatiën 5 en 6 7 en 8 5 tot en met t. 9. Het hsnrsnhuls en erf aan de Binnenhaven »o. 81, groot 1 are 44 centaren. Verhuurd voor f875.— per jaar. 10. Het huls en srf aan de Bin- nenbaven no. 24, groot 50 centiaren, 11. Het huls aan de Smidstraat no. 82, greot 18 centiaren. 12. Het perceel bouwterrein aan de Middenstraat, greet 1 are centiaren. Eigendom van mej. de Wed. P. de Bruin. 18. Het huls in tweeën bewoond en srf aan de leWroonstraafc no. tl en 83, groot 1 are 33 centiaren. 14. Het huls en srf aan de 2e Vreonstraat no. 78, groot 98«centiaren, 15. Het huls en srf achter het vorige perceel no. 80a. groot centiaren. 16. Het huls en srf naait het vorige perceel no. 80b, groot 47 centiaren. Combinatie 14, 15 en 16. 17. Het huls en erf aan de Achter gracht Westzijde no. 82, hoek Nieuwe Kerkplein, groot 57 centiaren. Te bezichtigen 2 dagen vóór en op den varkoopdag van 2—4 uur. Inlichtingen worden verstrekt ten kantore van genoemden notaris IAAS te Helder. op Vrijdag 28 Februari 1919, •s morgens tien uur aan het WESTPLEIN te HELDER, van een groote voorraad Brand- en Timmerhout, dealen, palen, baddlags, enz. a»z. Allee afkomstig ven militaire werken. Vooraf te bezichtigen. Teurw. W. B ERSTEKER GEVESTIGD als Aanspreker De Nuijterstraat 9. Zich bij voorkomende „iegen- heid beleefd aanbevelend. ta houden In dn Leestaal MARINE-CANTINE, ip WOENSDAG 26 FEBRUARI, 's avonds 7 uur. AGENDA: 1. Besprekingen over bet afgeloopen jaar. 2. Verkiezing Secretaris. 8. Centrale Commissie. 4. Rondvraag en Sluiting. Namens het Bestuur, de Voorzitter, TH. P. STAM. Belangrijk bericht. uit AMSTERDAM, houfin ieferen Woensdag vsn 12-4 ner, Spreekuur In DEN HELDER, KEIZERSTRAAT 28, tegen onderstaand tarief: Pijnloos trekken tsn tand el kies 11. Konsliebinen vanaf f 25 - perheel pbil, Villingen etcnnal 11.-, Militair» furmlndard tarlvl. All.tandhaulkuudigv op.ntlS» goheel pijnloos duur hitman tandarts. VAN ALLERLEI AARD WOBDT SAARNE 6EUVERD 000R Opgericht 1842. Langestraat 69 - ALKMAAR. Ruim» keuze WIJ vergoeden uwe reiskosten bij aankoop van ean Inatrumept tan onzsnt. KENNISMAKING „AMOR" gedurende JAARBEURS 1919 geldig van 24 Febr. tot 8 Maart 1919 voor 2 Flacons van f 1.60 voor f 1.— Handteefeeoltiic en Adieu - EEN PERSOON KAN SLECHTS VAN EEN BON GEBRUIK MAKEN Van der Meulen's afkomstig van de CHEMISCH MEDiSCHE MAATSCHAPPIJ „Aurora" te Watargraafs- meer, is het mlddol dat no gebruik van 3 bulsjas leder lijder aan QAL-en NIERSTEEN volkomen geneest. Beslist onschadelijk en zonder pijn. Prijs per buisje f 2 50. Verkrijgbaar te Den Helder, bijG. M.Geltjsteen, Drogisterij „De Adelaar", Spoorstraat 29. De Wortelboer's Pillen van JACQBA MARIA WORTELBOER bezitten evenals de Wortelboer's Kruiden een heilzame werking. De Wortelboer's Pillen wekken den eetlust op, bevorderen de spijsvertering, verdrijven gal, slijm, koorts en hoofdpijn, zuiveren het bloed, maken maag en ingewanden schoon en versterken dezelve en verdrijven de vuile opgehoopte stoffen uit het lichaam. Do Wertelhoer's Pillen zyn overal verkrijgbaar h 60 cent per doos. Wortelboer's Kruiden 60 cent per pakje. Verkrijgbaar te Helder bij; A. ten Klooster, C. Westerbaan, H. W. Zegel, G. Haagen, W. Conljn Firma E. C. Bais, L. Buter, G. M. Gelijsteen en G. de Leeuw; Burg (Texel): T. Buis; Cooksdorp: C. Alderliesto; Eierland: K. Dalenberg; Oosterendj Wed. J. C. Vonk; Oudeschild: W. J. Veen; Koog: R. J, Daalder; Wieringen: D. Bokkinga; Anna Paulowna: Wed. P. NeuvelBehagenO. Burger, J. Rotgans, D. Wit en Centraal Drogisterij. Verder by vel© Apethpkers, allo Drogist*® en vele andere Winkeliers verkrijgbaar. langs stokjes <Senorl!as) 5 cent per stak, fijn kort f 0.25, midden grof kart f f 0.40, grof f 0 50, zeer grof f 0.60, partorloo f 0.80, pruimtabak f 0.80 per ons, ahag (heerenbaai) f 0.80 on f 0 80, dlvara» ahagiaortsn f 0 80, f 0.90 an f t. •Hos per ons. Lot op hot adres B. STUIVER, PI. Korkl. 33 M. Mlddonhian. (Ing. Fruilhuie) Amsterdam. Zendingen naar bulten onder rembours van mlneUns 1 K.0. en verkoudheid! Neem bij beglnnenden hoest en verkoudheid voor U zelf en Uwe kinderen ANGA:£0NB0NS. Deze helpen' spoedig en gij roor- komt dan dat de hoest en koude zich op de borst vastzetten. l Doos 50 en 90 ct. Gebruik echter bij verouderden hoest, bronchitis, ouderdoms- hoest, borst- en luchtpijpaandoe ningen,slaapstorenden hoestprik- kel, alsmede voor Uwe kinderen bij kinkhoest, slijmhoest en vast zittenden hoest Deze siroop zuivert de longen van slijmen, welke zich in dodbpara luchtwegen hebben vastgezet, werkt zeer verzachtend, hoest- stillend, slljmoplossend en be spoedigt de genezing. Per flacon f 1 50, 3 11. f 4.25. Bij Apoth. en Drogisten. Te Helder, by': G. HAAGEN, Kanaalweg 147. VBRHUISD van BftEESTRAAT 36 naar VLAMINGSTRAAT 64 tegenover de school, nog steeds geef ik de hoogste waarde voor: Lompon, Touw,IJzor, Koper, Lood, Zink, Tin, enz. Koop ook heolo- on gedeolto Inboedels, alsook gedragen Kleedlngstukken, enz. Laat zich ook aan huis ontbieden. C. BAK, Vlamingstraat 64. DE DISTRIBUTIE. 0« leveaatnlddelaRbeaa. Vanaf Maandag 24 Februari tot en met Zaterdag 1 Maart a.s., zal bij den gewonen handelaar per persoon worden verkrijgbaar, gesteld Op bon No. 130: 1 ons Rijst 14 cent per pond, (3 cent per ons). Op bon No. 131: 1 stukje Kleizeep a 10 cent per stukje (per persoon). Op bon No. 1321 ons Huishoufijam a 11 cent per ons. Op bon No. 1331 ons bruine Boonen 11 cent per pond. Op bon No. 1342 ons groene Erwten k' 11 cent per pond. Op bon No. 135: li ons Kaas tegen de geldende maximumprijzen. Op bon No. 136i pond Suiker tegen de geldende maximumprijzen. Op bon No. 137: 1 ons Kalizeepa 3 cent per stukje van 1 ons. (Erra rantssen tegen Vlektyphus). Op bon No. 1382 ons Amerikaansch Spek, k 20 ct. psr ons. Op bon No. 139, (zoolang 4e voor raad strekt): ons Nootmuscaat, a 27i cent per i ons, verkrijgbaar bij de winkeliers vermeld in de annonce van Zaterdag 22 Februari. Kinderkaart: Op bon No. 24half pond Kinder meel. Op bon No. 251 ons Boekweitmeel. Op bon No. 26: half pond Suiker. Op bon No. 27: 1 ons Kalizeep. Op da Oranjakaart v. Marlne-Sohapallngan. Op bon No. 16: half pond Suiker. 0 B 171 ons Huishoudjam. 18: 1 ons Kaas. 19: 1 ons Kalizeep. 29: 1 stukje Kleizeep. Kaaraankaart. Op bon No. 1: 1 pak Kaarsen it f 0.64 per pak. Malk kan worden verkregen op bon 115 tot 121, van de Melkbonboekjes. Van de Melkkaarten zijn geldig de bons 40 tot 46. 323: 18: Taxel, Van 24 Febr. tot en met 2 Maart 3., is by de winkeliers te Texel verkrijgbaar op elke gele bon no. 10: een half >ond peulvruchten, ifaximumprijzen van peulvruchten: groene erwten en bruine boonen ct. per k.g., 11 ct. per pond. capucijners 54 ct. .per k.g., 27 ct. per pond. op elke witte bon gemerkt S 32: een half pond suiker, 30 ct. p. pond. op groene bon no. 26: (met en zonder GL) 1 ons rijst. Prijs f 0.14 per pand. Gedurende het tijdvak van 17 Febr. tot en met 2 Maart is verkrijgbaar: op elke groene bon no. 23 (met en zonder GL) één ons gort öf indien voorradig 1 ons havermout; Gort 13 ct. p. pond, 2£ ct. p. ons. Havermout 16 3£ Gedurende het tijdvak van 17 Febr. tot en met 16 Maart: op groene bon no. 25, ons sago of pakmeel. Sago 30 cent per pond. Pakmeel 13 cent per half pond. Van 1 tot en met 15 Maart is ver krijgbaar op elke bon 48 der thee en koffie- kaart 0.05 K.G. koffie. Prijs f 1.40 per pond. Callaatsoog. In de week van 23 Febr. 1 Maart wordt bij de winkeliers verkrijg baar gesteld, tegen afgifte van: bon no. 32121/, ons suiker 1 ons rijst; ons kindermeel, peulvruchtenkaart 5 ons groene erwten no. 27 van het brandstoffenboekje 1 pak kaarsen; no. 28 van het brandstoffenboekje 1 pakje puddingpoeder 12 en no. 7 der kaaskaarten: 2 ons kaas, 30 plus; no. 16 van bet Kindersuikerboekje ons Suiker; Bons voor 21/, ons havermout en voor 2£ ons tapiocameel, alleen voor zieken, zwakken en kinderen, ter Secretarie verkrijgbaar. - Aona Paulowna. In de komende weken van 17 Fe bruari tot en met 2 Maart 1919, zijn bij den gewonen winkelier ver krijgbaar op bon no. 171 pak kaarsen per gezin op bon no. 183 ons jam op bon no. 19: 2 ons kalizeep; op bon no. 202£ ods kaas 20 of 40 op bon no. 212£ ons rijst op bon no. 22: 2J ons gort; op bon no. 23: 7£ ons bruine boonen, (alleen op witte boekjes).; op bonno. 24 en op de lichamen der aanv.wittebroodkaartjes der 86e week voor kinderen beneden 1 jaar 1 pond suiker; op bon 9 der kinderzeepkaart ons kalizeep. op bon no. 3 der kindermeelkaart kindermeel. Petroleumkaarten zijn den hande laars ter uitreiking verstrekt; ©p bon 13 en 14 dier kaarten is te zamen 4 Liter petroleum verkrijgbaar tegen f 0.25 per Liter. IQ». In het tijdvak van 24 Febr. tet e& met 1 Maart 1919, is verkrjjgbaar op 2 bonnen no. 199: 1 pakje A.J.P' puddingpoeder (zoolang de voor raad strekt.) bon no. 200: 1 reep chocolade (zoo lang de voorr. strekt.] 1 van het nieuwe bon boekje: 1 ons kaas. 2: 2J ons suiker. Kindersuikerk. no. 402j ons suiker, Aardappelbon no. 18: 4 Kg. aardapp. Erwtenk. no. 17: 2 ons gr. erwten. Boonenkaart no. 13: 2 ons w. boone®. werp, dat stellig de aandacht verdient, maar toch niet alle aandacht mag absorbeeren)een derde (mr. Mar- cbant) breekt bij voorkeur af en critiseert alles dood; de beide „speci aliteiten" der rechterzijde eindelijk, meenen, dat niets zoozeer noodig is als stichtelijke preeken en minder smakelijk bijvoegsel een oratori sche lawaaisaus. Heusch, het wordt tijd, dat onze politieke partijen bij de keuze van candidaten eens in de kringen der landoffleieren, marine- menschen, Indische gasten inspectie houden. Ook industrieelen en koop lieden zouden in de Tweede Kamer welkom zijn; in tegenstelling met de landbouwers merkt men ook van hen in onze Tweede Kamer weinig. In de Eerste Kamer treft men ze el aan: daar zyn ook knappe In dische specialiteiten, maar als straks wellicht de gansche senaat verdwijnt, zullen o*k de Stork's, Van Nierop's, Colijn's en Cremer's heengaan. Id de Kamer van honderd dienen hunne evenknieën te zitten; desnoods geven wij er gaarne een paar onderwijzers voor prijs, hoeveel beteekenis wij eok aan hunne maatschappelijke functie toekennen. Is het niet teekenend, dat b.v. in een fractie als de sociaal-democrati sche op 22 leden niet minder dan 6 ex-onderwij zers en 2 ex-leeraars zitting hebben? UIT DEN OMTREK. Andara mannan noodig. Steeds meer zegt de „Nieuwe Rott. Ct." wordt de Kamer verzamelplaats van beroepspolitici en onderwijzers. Daarnaast zijn er ook nog steeds vele meesters in de rechten (die trouwens bij den wet- gevonden arbeid nuttig werk kunnen verrichten) en ettelijke predikanten bevoegde specialiteiten op het gebied van oorlog, marine en kolo niën (om ons nu maar hiertoe te bepalen) treft men er echter schier niet meer aan. Sinds mr. Fock op de voorzittersplaats geïmmobiliseerd is ontbreken de Indische specialitei ten geheel; de heeren Scheurer en De Muralt waren eenige jaren, air. van Doorn was eenige maanden in Nederlandsch-Indië, maar dat is dan ook al. Behoeft het te verwonderen, dat in de afdeelingen reeds de vraag geopperd is, of bij dit beklagenswaar dig gebrek aan deskundigen in ons parlement de kolonie zelf niet eenige mannen zou moeten afvaardigen. Bij de grondwetsherziening zal vermoe delijk ook dit punt ter sprake komen. Marinedeskundigen ontbreken al evenzeer; het bleek op betreurens waardige wyze bij het jongste marine debat, dat trouwens ook voor onze koloniën van groote beteekenis was en dus evenzeer leed onder het gemis van mannen, die Indiö uit eigen aanschouwing kennen. En wat van onze oorlogs-specialiteiten te zegt De weermachts-democraat Wijk, door de onderofficieren de Kamer binnen geloodst, noemde er t w e ede heer Duymaer van Twist en mr. Marchant, hetgeen hem een vinnige interruptie van den vergeten heer Ter Laan op den hals haalde, die in zaken van defensie aller tweebeenige klachten bus is en in die hoedanigheid vroeger ook menigmaal den heer Wijk ten dienste stond. Goed, wij nemen den heer TerLaan er ook nog bij en den heer Wijk zelf, die op een allervervelendste manier voorleest, en ook nog mr. Bomans, die een blauwen Maandag reserve-officier geweest ia. Dat zfin dan de heeren, die de plaatsen hebben ingenomen van mannen gelyk de Roo van Alderwerelt en - in een latere periode Thomson. Twee van de vyf spreken bijkans alleen over personeelbelangen (onder- Texel, 24 Febr. In den loop der vorige week ver handelden de garnalenvisschers hier aan den afslag 14400 K.G. gekookte garnalen. De laagste prijs was 18, de hoogste 19 cent per K.G. Ook werden geveild 10 H.L. alikruiken, tegen f3,25 per H.L. Door de strandvonderij werden Vrijdag in openbare-veiling verkocht alle in den jongsten herfst aange spoelde en uit zee opgevischte goe deren. Het strandgoed bestond veor 't grootste deel uit hout. Er werden voor alles hooge prijzen besteed, zoodat een en ander f4390.35 op bracht. Een te Makkum gebouwd nieuw visschersvaartuig verloor, op de reis naar hier, den mast. Naar wij ver namen was in 't scheepje een oude mast geplaatst. Terstond moest nu een betere mast in 't worden gezet. Als een welkome bezoeker werd een sleepbeotje, dat hier een met petroleum beladen zolderschuit bin nensleepte, in de verloopen begroet. Deze petroleum was bestemd voor de tank van de A. P. C. In de Zaterdag gehouden laatste bijeenkomst van 't plaatselijke nut „Neptunus" trad met veel succes op de zangvereeniging „Eigen Oefening", onder directie van den heer M. Kik kert. Voor een stampvolle zaal werden zeer verdienstelijk een 14-tal liederen ten gehoore gebracht, afgewisseld door een zangspelletje: „Oost West, Thuis best", dat zeer leuk vertolkt werd. Zoowel met dit zangspelletje als met de koerliederen werd veel bijval ingeoogst. Een zeer geanimeerd bal besloot den uitstekend geslaagden avond. De afdeeling „Oosterend" der Vis- schersvereeniging „D. S. V." hield Zaterdagavond j.1. een goedbezechte vergadering in „Het Wapen van Amsterdam". De voorzitter, de heer C. Timmer Az., heette allen harteiyk welkom, inzonderheid den spreker, den heer B. J. Gelder, van Amsterdam en leden van het bestuur der afdeeling „Oudeschild". Hierna hield de heer Gelder zijne lezing,- waarin h(j de aanwezigen vooral waarschuwde tegen de be doelingen van de Visscherij-Inspectie, die al meer en meer perceelen in de Waddenzee in uitsluitend gebruik gaat geven en hierdoor de vrijheid van de vissehers aan banden gaat leggen. Eerst wordt gevraagd f 5. voor een pereeel, maar thans wordt er op aangestuurd, dat men ontvang sten-procenten moet betalen, en zoo men hierin niet bewilligt, vervalt alles wat men heeft uitgezaaid aan den Staat. „Men legt u", zoo zei spreker, „een keten om den hals, die op het oog van goud is, by het dragen van lood biykt te zijn en van staal is, wanneer men hem wil verbreken". Vervolgens werd gesproken over het Rijksbureau voor Visscherij-be- noodigdbeden, dat tegenwoordig den kleinen visscher dwingt, slechte waar voor veel geld te koopen, terwijl de groote reeders goede artikelen voor weinig geld kunnen verkrijgen. Betoogd werd, dat het hoog tijd is, dit bureau op te heffen. Naar aanleiding der gehouden lezing werd druk geteekend op het volgend adres: Aan Zijne Excellentie den Minister van Landbouw, N.- en H. te 's-Gravenhage. Excellentie, Ondergeteekenden, allen vissehers te Texel, gezien de hooge prijzen en de slechte kwaliteiten van de benoodigd- heden, die het Rijkskantoor voor Visscherij-benoodigdheden den vis sehers wil opdringen, gelet op hot feit, dat uit andere landen cachou, netten, katoen, enz. kan worden betrokken tegen bedui dend lagere prijzen dan het Rijks kantoor voor Visscherij-benoodigd heden maar steeds handhaaft, gelet op de omstandigheid, dat de groote reederijen buiten het Ryks- kantoor voor Visscherij-benoodigd heden hunne beneodigdheden mogen aanvoeren, maar dat dit kantoer het groote beletsel blijkt te zijn voor het visscherljbedrijf op de kusten der Zuiderzee en de binnenwateren, yragen ook veor zich, wat den grooten reeders is toegestaan, a verzoeken Uwe Excellentie daarom ten dringendste bovenge noemd Rykskantoor voor Visscherij- benoodigdheden ten spoedigste op te jffen. 't Welk doende, Vervolgens [[werd met algemeene stemmen de volgende motie aan- niging „Door Eendracht tot Ver betering", bijgewoond door het Bestuur der afdeeliDg „Oudeschild", er mede bekend zijnde, dat de Zuiderzee en de Waddenzee altijd vrij geweest zijn voor den visseher- maD, spreekt zich uit tegen de Visscherij-Inspectie, die er over uit is, den vissehers de vrijheid te ont nemen en vraagt Uwe Excellentie zee vrij te laten voor ieder# visscher. Nog deed de Voorzitter verslag •ener te Amsterdam gehouden ver gadering in zake de oprichting van één kustvisschersbond, waarna be sloten werd, zich van dezen bond los te maken e® te blfiven eene af deeling van D. E. S. V. Hierna werd de vergadering ge sloten met dank aan den spreker en aan de belangstellenden. gehouden 22 Febr. 1919. Aanwezig 12 leden, afwezig met kennisgeving de heer Boon. Voorzitter, de heer Buysing Damsté, burgemeester. Na opening voorlezing der notulen, die onveranderd werden goedgekeurd, I. a. Ingekomen stukken. Be richten van verschillende personen, dat zij de benoeming tot lid der schoelcommissie hebben aangenomen [de heer W. Keyser te Waal, had bedankt], verder van de herbenoemde regenten en regentessen voor Wees huis en Armbestuur, van den heer Benmkes voor verhoogde jaarwedde en van den heer Mallekote, voor veretrekking nieuwe ambtswoning. b. Verzoek van den veearts, J. W. Roelofse, om zijne jaarwedde van f 800.—, sedert 1881, te brengen op f 500.—. By acclamatie aangenomen. Verzoek van „de Wijkverple ging", om voor rekening van de Gemeente een 3de Zuster aan te stellen, kosten f 1500.—. Gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Verzoek van „Dorpsbelang" te Oosterend, om een gedeeltelijke be strating, van bewoners van Oost, om een nieuwen weg, en van bewoners van het Schildereind te Den Burg, om bestrating. Zal later ep terug gekomen worden, e. Mededeeling Bestuur Weeshuis, dat de Weesvader overleden is. Vraagt met het oog op de kleine bevolking, de Weduwe in betrekking te willen houden. Wordt voor 6 maanden verleend. Verder vielen de volgende besluiten Tot lid der schoolcommissie werd benoemd ds. Pijnakker Hordijk, met 7 stemmen en 5 op den heer J. J. Bakker. Tot onderwijzeres aan de M.UX.O. school te Den Burg, werd benoemd mej. A. Braakenburg, thans tijdelijk, met 9 stemmen en 3 op mej. C. A. Reij. De leden en pl. leden voor de 5 stembureaux op Texel, worden be noemd, zooals ze door B. en W. werden voorgesteld. De jaarwedde van den zinkputten- reiniger te Oosterend wordt met f45 verhoogd en gebracht op f125. Op voorstel van B. en W. wordt besloten eenige schilderstukken op het Raadhuis te laten herstellen. Kosten f 600. Tegen de heer Keesom, Besloten wordt de verordening der heffing van Hoofd. Omslag op te voe ren tot een maximum van f87.000, thaas f65.000. Tot machinist by het electriciteits bedrijf wordt met 6 stemmen benoemd de heer C. de Horn, 1 stem op .den heer C. Bakker en 5 stemmen blanco, De tarieven voor aaisluiting bij het electrisch net en de verordening op het electrisch bedrijf worden vast- „De vergadering van de afdee ling „Oosterend" van de Veree- Nog wordt het kohier voor school gelden voor het le kwartaal lfilö voor alle scholen vastgesteld op f992.70. Volgde rondvraag. De heer Dros klaagt over de rio- leering op het einde Koogerstraat. De heer De Graaf vraagt vergoeding voor de wyk commissies. De Voorzitter zegt, dat B. en W. hierover zullen spreken. De heer Kikkert wijst op den slechten toestand van enkele wegen. De heer Mets zegt, dat er nu pe troleum is gekomen en zou nu gaarne weder straatverlichting hebben. De Voorzitter zal hiervoor petro leum aanvragen. Hierna sluiting, waarna men in geheime zitting gaat tot vaststelling suppletoir kohier Hoofd. Omslag. Broezand. Vrijdagavond 21 Februari hield de atratie van zijn vriend, het Kamerlid J. Wijtman, de man, die, naar men zich herinneren zal, met z(jn maiden speech zich, om zyn rake, nuchtere opmerkingen, de sympathie van heel de Kamer verwierf. Welnu, over 1915, het beste jaar voor de boeren dus, wees des heeren Wytmaus boekhouding een winst aan van slechts 713gulden, waarvan moes ten leven man, vrouw, benevens een groote zoon en dochter. Vanwaar nu het verschijnsel, dat de producten duur zyn en de winst toch zoo gering? Spr. wijt dat aan de tusschenhandelaars, de parasieten die zich gedrongen hebben tusschen producent en consument. Zij zijn het, die maken dat de arbeid der boeren zoo weinig loonend is, terwijl toch de gebruiker hun producten zoo duur moet betalen. In Amsterdam leveD, tusschen producent en gebruiker, nog bovendien duizenden personen van de melk, terwijl groothandelaars er zelf schatten aan verdienen. Al die tusschenpersonen moeten weghier door zal de boer meer verdienen, terwyi de consument nochtans veel goedkooper terecht zal kunnen. De boeren moeten daartoe veel meer coöpereeren dan tot heden het geval is. De Groninger boer heeft daar al aardig begrip van maar in Zeeland en in Noord-Holland treft men coöperatieve zuivelfabrieken, coöperatieve aankoopvereenigingen enz. neg maar zeer sporadisch of in 't geheel niet aan. Spreker toont daarop het>oordeel aan van gemeenschappeiyken aan koop van kunstmeststoffen doortus- schenkomst van het centraal bureau te Enschedé. Chili bijv. wordt door het proefstation goedgekeurd op 15 salpaterzuur. Wordt het den boer dus zoo ge leverd, dan heeft hij niet het minste recht [van klagen, «ewooniyk bevat Chili echter 15,85%. Die 0,85% zijn dus een voordeel voor den fabrikant, terwijl dat, bij aankoop door bet cen traal bureau, een voordeel voor den boer zou zyn. Uit gemakzucht ech ter bestelt men de Chili meestal ge malen en in orgineele verpakking. Wat zou er evenwel tegen zijn om aan de maalderij die men hier toch al heeft, een molen tot het malen van kunstmest te verbinden? Yoorts wordt betoogd hoe men, in het gemengd bedrijf, zich veel meer zou kunnen bevoordeelen door den coöperatieven aankoop van vee voeder en door den gemeenschappe- lljken verkoop vooral. Het gemengd bedrijf inzonderheid leent zich tot het houden van kippen en varkens, maar kippen vooral houdt men meestal op efen zeer onverstandige en dus weinig voordeelige manier. Aangetoond wordt, hoe men, coöpe ratief, komen kan tot een voordeelige pluimveeteelt door het stichten van een eigen magazijn, een eigen eier markt, het krijgen van goede leggers enz. enz. Coöperatie alzoo en nog eens coöpe ratie is voor den boer het eenige middel, om van den tusschenhandel bevrijd te raken en zelf de winsten deelachtig te worden, waarmee tot heden de handelsparasieten strijken gaanZiedaar feitelijk in één woord de strekking van spreker's rede, die met groote aandacht gevolgd werd. Het was dan ook met instemming der vergadering, dat de voorzitter in zijn sluitingswoord den wensch uitsprak, don heer Hulst nog eens terug te mogen zien. Burgerlijke Stand van Taxa), 15 tot en mot 21 Fobr. 1919. ONDERTROUWDLeendert Roeper, 27 j., veehouder e® Cornelia Bruin, 22 j., beiden alhier. GEBORENAaltje, d. v. Arie KwinkelenbergenArendinaCatharina de Boer. Cornelia Sara, d.v. Jacobus Zegers on Janneke Suzanna Kolljn. OVERLEDEN: Coraolia Eelman,5 m., d. v. Jacob Eelman en Cornelia Dogger. Julius Dittuaan, 39 j., stoker opeen stoomtrawler, schipbreukeling, te Nordenham (Oldenburg). Burgsrl, Stand Anna Paulowna, over 1 tot en met 15 Februari 1919. GEBOREN: Laurens, z. v. Jacob Bood en van Trijntje Boerman. Pou- lina, d. v. Petrus Augustinus Truy- man en van Johanna Yerhagen.5Pie- ter, z.v. Reas Waiboer en van Jante Kooij. Nan, z. v. Hendrik de Geus en van Antjo Keyzer. Anaa Brigitta Elisabeth, d. v. Nicolaas de Wit en van Elisabeth Dieuwera Viseer. ONDERTROUWD: Adrianus Hui- berts, oud 23 jaren en Johanna Mar- tina Smits, oud 22 jaren. Pieter Visser oud 27 jaren en Pietertje de coöperatieve Landbouw-, Tuinbouw- Graaf, oud 21 jaren. Aldert van Duijn, en Handelsvereniging een openbare vergadering in de zaal van den heer Jac. Borst. Be voorzitter, de heer S. Spigt, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, waarna het woord verleend werd aan den heer J. Ph. Hulst van Enschede, voor zijn onderwerp: „le voordeelen van aankoop voer het gemengde bedrijf." De heer Hulst is hier geen vreemde ling. Hij gaf den stoot de oprichting^ der coöperatie en is tot hier ook later wel als spreker voor de vereeniging opgetreden. Geroutineerd propagan dist en uitstekend woordvoerder als hij is, wist hy ook nu weer de ver gadering uitermate te boeien. By'zon- der goed raakte hij op dreef, toen hy, waarschuwend voor het gevaar van verdeeldheid, wanneer men land bouwcoöperatie en gebruikscoóperatie samenkoppelde, dit met een voor beeld illustreerde. Levendig zagen wy toen vóór ons dat typische, landelyke leven der Twentsche bevolkiag, te midden waarvan wy zelf een drietal jaren hebben doorgebracht. Maar bovenal had hy de aanwezigen, toen hij ons, in verband met de pluimvee teelt, die mevrouw schetste, echtge- noote van een grootfabrikant te En schedé, alsliefhebbery-boerin temidden van haar uitgestrekt bedryf. Toen tooonde hij zich inzonderheid als be gaafd en amusant verteller en de lach knalde aanhoudend door de zaal. Zyn rede zelf komt ia 't kort hier op neer: Tydens den oorlog het valt niet te ontkennen zyn in het boerenbedryf reusachtige winsten ge maakt, maar slechts enkelen En in geen geval door de zand boeren in het gemengd bedrijf. Spreker beroept zich daarvoor op deadmi®!- oud 86 jaren en Elizabeth Ornee, oud 83 jaren. GETROUWD: Bernard van der Hoven, oud 24 jaren en Johanna Hillegonda van IJzennoorn, oud 25 jaren. OVEBLEDENAatje van den Berg, oud 77 jaren, echtgenoote van Johan- nes Dekker. Leendert van Dijk, oud 83 jaren, weduwnaar van Adriaantje van Bavinkhoven. LANDBOUW» BOEKHOUDING. By C. BE BOER Jb., te Helder, is verschenen: LANÜ60UW-B0EKHQUDING DOOB J. DE VRIES Az., Hoofd v. School 1 en Landbonwonderwü ze* te JulUn&dorp (g»m. Halder), bestaande uit: Dagboek, Kasboeken voor ontvangsten en uitgaven, Inventariabookja en Balansboekja, benevens een op de praktijk ge grond: Prya gezameniyk f 9.00. Het voorbeeld ia ook afzonderiyk verkrijgbaar tegen den pryavan f 0.60.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4