COURANT PRINSES MELNIKOFF ENGELSCHE STOFFEN No. aose DONDERDAG 27 FEBRUARI 1M0 47e JAARGANG Uitgever 8 C. PB B*BR Jr«, Helder. - Oplaag 7000 ex. - Abonnementsprijs; In de stad t 1.10, perpo»H 1.3S, B2,^S' Lo»»> ex. 3 oent Adyeiyijfi pmr regel 16 oont. BUITENLAND. Da Vredesondarhandflingan. Over de nieuwe wapenstilstands voorwaarden zegt de „Temps" e.a.: Men weet, dat het door de militaire deskundigen voorgestelde ontwerp de militaire en maritieme ontwapening van Duitschland inhoudt. Thans is het de vraag of aan de overeenkomst clausules van territorialen en flnan- cieelen aard moeten worden toege voegd en er aldus geheel en al preliminairen van maken. Over het beginsel heerscht eenstemmigheid, maar men is het nog niet eens over den tekst bevattende de clausules van floancieelen aard. Inderdaad schynen noch de territoriale commissies noch die voor de schadevergoeding gereed te zijn met hun arbeid. De eerste kunnen waarschijnlijk hun conclusies niet geven voor het einde van de eerste helft van Maart. Onder die omstandigheden zullen de mogend heden moeten beslisten of het wenscheip is terug te keeren tot het eerste denkbeeld en Duitschland slechts een militaire conventie op te leggen, welke spoedig gereed zou kunnen zyn, dan wel of het beter is nog een of twee maanden de onder- teekening van de nieuwe overeen komst uit te stellen, maar haar dan ook volledige vredespreliminairen te doen zijn. Vsrtanfgde Staten. De oppositie tsgen het ontwerp voor don Volkenbond. In tegenstelling met de vorige berichten, werd d.d. Maandag uit New-Tork het volgende aan de „Daily Tel." gemeld „Ten spijt van al wat men leest en hoort over oppositie, zyn er de sterkste aanwijzingen, dat de Ame rikanen hetvolkenbondplan zullen aanvaarden, tenzij iemand anders een beteren waarborg voor den vrede kan aanbieden. Het is waar, dat er, opper vlakkig bezien, minder aanwijzingen zijn voor instemming dan toen de president naar Europa vertrok, maar de oppositie is meer kunstmatig dan werkelijkzij is voornamelijk te wij ten aan partij-politiek en houdt ver band met het oogmerk, invloed te oefenen op de komende verkiezingen. Voor zoover het mag worden voor speld, zal de oppositie tegen den vel- kenbond gebaseerd zijn op de hypo these, dat de overeenkomst, zooals die thans in elkaar gezet is, van direct veordee) is voor Engeland, omdat Engeland met zijn kolonila door zijn grooter aantal stemmen in den uitvoerenden raad den teestand zou beheerschen. In de Amerikaansche senaat heeft senator Lewis verklaard, dat de volkenbond geen inbreuk maakt op de Mpnroe-leeren hij deed verstaan dat een persoonlijke en politieke tegenkanting tegen Wilson verscholen zit achter de oppositie, die in het Congres geroerd wordt tegen den volkenbond. In antwoord op de beweringen van de senatoren Borah en Reed, dat n.L, de Vereenigde Staten overstemd zouden kunnen worden, in het bij zonder door Engeland en zijn kolonión, wees Lewis er op, dat er elf Ameri kaansche republieken zijn, en hij merkte daarbij op, dat de Vereenigde Staten in zake van de een of andere algemeene politiek, tezamen met de Midden- en Zuid-Amerikaaneche re publieken een meerderheid van stem men zullen hebben van negen tegen vijf (van Engeland met zijn koloniën). Een oordeel uit de fleaieleeJe wereld. In het belangwekkende maaade- lyksche bulletin van de Natienal City Bank of New-Tork vinden we enkele opmerkingen, die het ver melden waard zijn, omdat zy wjzea op een geest in zeer maohtige Amerikaansche ftnancieele kringen, welke vaak ontbrak by de staats lieden en diplomaten die te Parij* den vrede maken. Na erop gewezen te hebben, dat voor de aangerichte schade, verloren schepen en menschenlevens vergoe dingen moeten werden betaald, wordt opgemerkt dat dit niet epgaat veer de oorlogsuitgaven. Daarvan staat niets in de 14 punten van president FEUILLETON. Wilson, welke als den algemeenen grondslag van den wapenstilstand en den Yrede werden aanvaard, over schadeloosstelling met betrekking tot de oorlogsuitgaven der geallieerde landen. Natuurlijk zyn de geallieerden ge rechtigd maatregelen te nemen, om een herhaling van het gebeurde te voorkomen, doch niemand die den econemischen toestand van Duitsch land inziet, en de veranderingen be grijpt welke in Europa plaats vinden, koestert eenige vrees voor zulk een herhaling. Geen natie leed ooit zulk een neder laag, zulk een schipbreuk. Het is waar dat het Duitsche volk de re geering in den oorlog steunde, maar er z|jn graden van verantwoorde lijkheid. De houding van het Duitsche volk is niet zender blaam, maar het gaat niet aan om een geheel volk van een land gelijk verantwoordelijk te stellen voor de politiek der regeering, en even min is het mogelijk om gedurende lange jaren met 70 rail- lioen menschen te doen te hebben, zonder rekening te houden met hunne opvattingen en hun standpunt. Wanneer de vrede in de wereld meet worden gehandhaafd dient er niet alleen te worden gelet op feiten, maar ook op de vooroordeelen, de verkeerde opvattingen en onwe tendheid der menschen, teneinde daarin verbetering te breDgen. Dit kan niet geschieden door bestraffing en allerminst door zooiets als de voortdurende onderdrukking van een natie, waardoor schuldigen en on- schuldigen even zwaar worden ge troffen, en die geen hoop laat zelfs voor de kinderen van deze en vol gende generaties. Geen geldsom als schadeloosstel ling kan opwegen tegen een politiek, welke op don vrede is gericht, want de werkelijke oorlogskosten bestaan niet in geld maar in menschelijk lijden. Aan het Duitsche volk is ge leerd dat andere natiën jaloersch waren en het op zijn welvaart hadden gemunt. Deze opvatting zou eer be vestigd worden dan gelogenstraft door een politiek, welke de ont wikkeling van het Duitsche volk belet. Elke daad van toegevendheid der overwinnaars helpt mede tot verzoening, van elke daad, die be doeld is als straf, vertraagt de ver zoening. Amerika ondervond dit na den burgeroorlog, Engeland onder vond het in Transvaal. Wilton. Yoor dat Wilson Maandag-U Boston voet aan wal zette, werd een samen spanning ontdekt om bommen te laten ontploffen op het oogenblik, dat hg het havengebied zou verlaten. In verband daarmee werden Zondag te New Tork 14 Spanjaarden en Maandag negen Spanjaarden benevens een Cubaan te Pniladelphia gearresteerd. Klaarblijkelijk is nog een tweede poging gedaan om den president te vermoorden. Een man, genaamd Andrew Ragosky, die als anarchist wordt afgeschilderd, trachtte 's presi denten vertrekken in het Copley Plaza-hotel te bereiken en werd na een gevecht op de trap in hechtenis genomen. Hy had een revolver b|j zich en erkende, .te^fbbeeren, president Wilson—w**spreken te krijgen." De president werd met overweldi gende geestdrift ontvangen, toen hij zijn eerste rede na zijn terugkeer hield. Hy kenschetste Amerika als de „hope der wereld." Indien het die hoop bedroog, zou het resultaat on denkbaar zijn. Indien we alleen den naar omstandigheden meest bevredi genden vrede teekenen, zullen we woton, dat we op de historische tafel U Yersailles niets dan een stuk papier hebben volgeschreven. De schikkingen voor den tegenwoordigen vrede kunnen alleen op generaties betrekking hebben, indien ze door do vereende strijdkrachten der be schaafde wereld worden gewaarborgd. Duitschland. Eon Hansastaat. De „Temps" dringt aan op de internationalisatie van het Kieler kanaal en wil in verband daarmede de stichting van een Hansa-staat. Deze staat moet dan het by Duitsch land blijvende deel van Sleeawijk- Holstein, het vroegere groot-hertog- door LOUIS TRAQY. 4»). hoofdstuk xira. Eene bindende verloving, een uitgestelde x ecu t ie. Toen* Frank Armstrong in het vertrek kwam waar Ermyntrude hem wachtte, was hij evenonthutat door bare houding, als door het boersche voorBtel, en de plompe verzekering van Yladimir Snasuliteh. H|j dacht dat zjj hem ontvangen zou met een vernietigenden blik en verontwaardiging over z|jn gebruik inaken van hare benarde omstandig heden. Nu echter sehreide zij, wat zij niet had gedaan toen Prins Boris haar in de kapel naar het altaar leidde. Toen beschouwde de nog zoo jonge Lady een huwelijk met een stoicynsche onverschilligheid. Wat liefde was, wist zjj niet. Maar ntt, nu weende z|j. Er was ook een te groot verschil tussohen een gedwon gen huwelijk met den prins en een ucheepgaan met kapitein Armstrong, die haar had gered. Haar te zien ween en was meer dan Frank kon dragen, en hjj, dacht zich stomp, hoe hy haar kon doen dom Oldenburg, het noordelijk deel van Hannover en het vorstendom Lauenburg omvatten, terwijl de vrije Hansasteden Hambnrg, Breinen en Lübeck de grondzuilen van den nieuwen staat moeten worden. Spartacus in Berlijn. Berlijn, 25 Februari. In den afge- loopen nacht heeft er in de couranten- wijk een korte schietpartij plaatsge had, die als een voorteeken vaneen Spartacistische overrompeling wordt beschouwd. De Berliner Zeitinga. M. deelt naar aanleiding daarvan mede dat de regeeringsgetrouwe troepen reeds sedert een paar dagen voortdurend gereed zijn om op te rukken en sterk genoeg zyn om elke poging tot een nieuw Spartacistisch schrikbewind snel en met kracht te ondérdukken. Da toastaid la Beieren. De „Vossische Zeitung" meldt dat, volgens mededeelingen, welke Beier- sche afgevaardigden in Weimar heb ben gedaan, de toestand in het bereik van het tweede en derde Beiersche legercorps, in 't bijzonder in Neuren berg als rustig en ordelijk geldt. Men neemt niet aan dat de onlusten in MQnchen naar het platteland zullen overslaan, doch gelooft in tegendeel eer dat het land duidelijk van zijn verschil van meening door het stop zetten van den toevoer naar München blijk zal geven, en dat men de raden- regeering geen lang leven kan geven, omdat het haar niet mogelijk zal z|jn München voldoende van voedsel te voorzien. Engeland. Briteche verliezen In den oorlog. Londen, 25 Febr. Bonar Law heeft in antwoord op een vraag in het Lagerhuis schriftelijk medegedeeld, dat het aantal verliezen by de vloot tengevolge van oorlogsdaden bedraagt aan dooden 2061 officieren en 20.197 man; aan gewonden 813 officieren en4081 man; aan vermisten 15offi cieren en acht man. In deze cijfers zijn niet de verliezen der koninklijke marine-diviBie, wel die van de konin klyken marine-luchtdienst begrepen en wel tot 1 April 1918, op welken datum hij by de koninklijke lucht macht werd ondergebracht. Korts berichten. De Fransche minister yan marine en de begrootingscommissie hebben zich toe besliste tegenstanders ver klaard van het denkbeeld van ver nietiging der uitgeleverde Duitsche oorlogsbodems. De centrale raad te Münschen heeft Eisner's weduwe een pensioen van 10.080 mark toe gekend. Ingezonden mededeeling. Wekelijks ontvangen wij tagnn zeer goedkoop» prijzen: voor kleadhg naar maat. In onze Confectie-Af deeling eveneens belangrijk verminderde prijzen. HERMAN NYPELS. ontkomen aan het verschrikkelijk dilemma. Trouwen met een eenvou- digen kapitein moest voor de Lady een onverdragelijk juk zijl, maar Prinses te zijn naast een ksbandigen immoreelen Prins vergiftigde heel haar leven. Maar een zwijgend getuige te z|jn vaa haar weenen, dat kon Frank allerminst. Hij moest iets doen om haar te kalmeeren. Hy vermaade zich om zeo kalm mogelijk te zeggen „Ik zou verkeerd doen met te vragen: Waarom weent gijIk begrijp het, Sassulitch heeft my ge zegd wat h|j u heeft durven voor stellen. Ermyntrude, ge moet uw best doen niet *oo wanhopig te zijn. Zeer zeker zullen wij wel iets be denken dat de moeilijkheden oplost." Sr volgde geen antwoord. Als een ongelukkige staarde zjj voor zich uit, het hoofd aldoor rustende op hare handen. Hij boog over haar heen, en streek teerhartig met de hand over heur haar, zooals men doet om een kind te troosten. „Ermyntrude," - zeide hy vleiend zacht, - „ik wil alle3 doen wat in m|jn vermogen is, maar schrei nu niet langer, misschien kunnen we uitstel krijgen. Misschien trouwt de Prin» nog wel, zooals z|j het willen, en zjjt gij verlost van een droevig' alternatief. Uw vader is rijk, en als het niet anders kan, zai ik eenige mannen van Ivan omkoopen. Wat mij betreft, ik waag er alles aan om u te verlossen." Maar Ermyntrude schreide nog meer. PLAATSELIJK NIEUWS. Landelijke arbeidsovereenkomst Bauwfakarbetdor*. Ter bespreking van het boven staande hadden de Centrale Bond van Bouwvakarbeiders en Alg. Ned. Timmerlieden Bond een vergadering belegd in het gebouw van den Bond van Mind. Mar.-Pers. De voorzitter der afd; Helder van den Centr. Bond van Bouwvakarb., de heer Krafc, epent de vergadering, zet uiteen waarom deze vergadering was belegd en geeft het woord aan den heer Lukhard, hoofdbestuurder van de Centr. Bond van Bouwvakarbeiders. Dezo vergadering, aldus spr., is bij eengeroepen om de voorwaarden van de patroons te bezien en de houding der christelyken te besprekea. De modernen moeten een collectieve arb.overeenkemst verdedigen. Eerst werden de voor waarden altijd plaatse lijk behandeld en geregeld en doer dit werken zijn de voorwaarden tame lijk vooruit gegaan. We staan echter aog ver achter bij den toestand zoo- als die in 1914 was. Het instituut voor een collectieve arbeidsovereen komst vindt meer en meer iagang. De patroons komen hier tegen op. Spr. gaat na voor hoelang dergelijke overeenkemsten worden gesloten. Waar echter sterke afd. zlja is de plaatselijke overeenkomst beter ge regeld dan waar zwakke afd. zijn. Hierutt vloeit voort dat we niet tegen eon collectieve overeenkomst zijn. We werden sla gelijkberechtigde party erkend en zeododhde kregen „Moet ik dan ellende bron gen over allen die met mij in aanraking komen I" weeklaagde zjj. „Mijn dwaasheid wordt dan wel pijnlijk gestraft! Het kan niet aadersofook gy moet my minachten, al geloof ik ook dat gij mij zult blijven helpen." De angstige uiting harer vrees dat z|j ook zyne 'achting verloren moest hebben, had Armstrong in 't geheel niet verwacht. Maar zonder h6t te bedoelen had zij al zijn zelfbeheer- sching vernietigd. Hij zou Ermyntrude minachtenHij zou zwijgend hare zelfbeschuldiging aanhooren en niet weerspreken Yeel vermocht hij, dil kon hij niet dragen. Hij zonk ep zijne knieën naast haar neer, en sloeg zijn armen om haar heen, zich verbeeldende dat een uitgesproken liefdes-declaratie haar versterken zou in haar opvatting dat hij alleen bij haar aanhield om haar leven en het zijne te redden. „Ermyntrude, lieveling 1" zeido hij, en het leek hem alsof hij in don droom sprak. „Niets ter wereld, als alleen uwe tranen konden mijn geheim mij ontwringen! Uw klage lijk twijfelen aan m|jn hart zou ik kunnen verdragen, ik die u lief heb gehad van af het eerste oogenblik dat ik u zag Zij trilde, naar adem hijgende, maar hield de handen voor de oogen. Hij beet zich op de lippen, vast be sloten om het haar alsnog gemak kelijk te maken, indien zij zijn hulp verlangde, alleen om naar Londen we naar de kracht tan onze orga nisatie onze contracten. De chr. willen •ok een land. overeenkomst, en dat is niet onze grief, maar zij missen de kracht om de consequenties van eea dergelijke overeenkomst te dra gen. Ze kunnen in niet één plaats regeeren. Ze kunnea zich door te weinig kracht niet verdedigen en daarom den strijd niet aanvaarden. Daarom moeten zij zeo'n beweging niet op touw zetten. Ze kunnen de conseqentie niet aan zeggen wij en dat moeten wij bewijzen. Als wij hiervoor sterk genoeg waren beheef- den we deze vergadering niet te beleggen. Wat ls aanleiding voor hen zich het eerst in die zaak te mengen. In November kwam dit uit. De slechtheid van de moderne partij en de party waarmee wij optrokken. In een coll. arbeidsovereenkomst komt het klasseverschil goed uit en als de chr. dit bestrijden doen ze dat ien scheldartikel. De moderne vakken eischen een betere arbeidstijd en we hadden daarvoor dan ook onze punten op het congres te Rotterdam. Als de modernen voor den 8-urendag ;en vechten zien ze hierin geen bezwaar. Als er" ernstig voor een coll. overeenkomst wordt gewerkt wat doen jelui dan, zeggen de chr. Er is toch een hoogen raad met verplichte wettelijke arbitrage. Min. Aalberse spreekt zich hierover echter niet uit. Wanneer het ontwerp in die richting gaat, dan is het door het onverantwoordelijk optreden der christelijken. Men kan soms glimpen van strijd bij hen waarnemen, maar wordt hieraan niet gedaan. Welk antwoord moeten de modernen aan de christelijken geven.? Moderne organisaties groeien snel, maar voor zulke consequenties, waar we de pa troons en mede-erbeiders tegen ons hebben, moeten we een antwoord geven dat klinkt als een klok. Ze gaan naar hun werk en denken er niet aan hoe ze hun belangen op een grove manier verwaarloozen. De moderne vakvereen mannen moeten zich bewust zijn, willen ze niet onder den voet geloopen worden en ze doen verstandig toe te treden tot die or ganisaties, die de volle consequenties van hun optreden aanvaarden. In Zwolle en Apeldoorn sturen de pa troons de arbeidersvoorstellen terug en in andere plaatsen wachten ze dé collectieve overeenkomst af. Wij moeten de actie niet onderschatten, maar steeds sterker tegen de patroons optreden. In den Helder zyn 50 h 60 metselaars buiten de organisatie. Wat bereiken die? Niets. Wanneer voor hen iets in de landelijke over eenkomst wordt opgenomen, kunnen hierover niet meespreken. Zonder organisatie bereikt men niets meer. De regelingen zijn plaatselijk en dit moet landelijk worden. Hoe moet dit nu zijn? Er moet zijn een krachtige organisatie in het bouwbedrijf. In den Helder zijn nog. geen 80 geor ganiseerde bouwvakarbeiders. Er loopen nog wel 60 ongeorgani seerd rond. We zullen niet de schuld geven aan de Chr. organisatie maar de kracht hangt af van de moderne organisatie. Er zijn hier bouwvak arbeiders die zelf werk aannemen en bun medearbeiders in dienst nemen. Daarvan zijn we niet gediend. Door organisatorisch optreden zullen we iet» bereiken en ze zullen dan ook inzien dat ze aan den verkeerden kant staan. De positie is voor ons niet makkelijk maar onze kans is nog niet verkeken. Wanneer we ala machtige organisatie komen worden we als gelijkberechtigde partij erkend en daarom is het yan de Chr. onver antwoordelijk zulk een avontuur te wagen. Wij kunnen, hiertegen maat regelen nemen en iedere bouwvak arbeider neme zijn beBluit. Met een opwekking om lid van de moderne organisatie te worden eindigt spr. De 2e spreker de heer Hariot van de Timmerl. bond zegt het z|jn taak is de eigenaardige houding van de Chr. én Katholieken te belichten. Deze geschiedenis is niet los te maken van de November gebeurte nissen. Wemeeten zien of de pogingen door de Chr. gedaan juist zijn'. Bespreekt nu de toestand hee" die door den oorlog geworden is. Het bleek dat door de modernen steeds het juiste pad bewandeld ia. Spr. gaat thans over tot een bespreking van het internationale congres te Bern. De lasten van den oorlog mogen niet op de schouders der arbeiders gelegd worden en dit wordt helaas maar weer gedaan. Wij hebben ons niet vastgehouden aan de 8 urendag omdat het onmoge lijk was van een arbeidstijd zooals door sommigen van 14 uur op 8 uur te komen maar dit moet geleidelijk geschieden. Het N.V.V. heeft veel voor ons gedaan. In 1914 had onze centrale 82000 leden en thans zijn we de 200.000 gepasseerd. Wij zijn in 2 jaar gegroeid met wat de Chr. en Katholieken in 1908 samen hadden. Toen de Novembergeschiedenis in ons land kwam konden zij zich wa penen om orde en rust te handhaven en trachten zij daaruit munt te slaan. Nadat de revolutie in Duitschland een voldongen feit was stelden ook wy onze eischen. Onze 15 eischen werden druk besproken en ze konden er niet met beloften afkomen. Er moest iets gebeuren. Spr. gaat thans de November- gebeurtenissen na. De Katholieken kwamen ook met eischen doch de Chr. bleven slapen. De Chr. verweten de Katholieken hun eischen omdat ze een regeering naar hun hand had den. In November hebben de arbei ders gezegd wat ze wilden. Alle be loften werden gedaan maar toen de reactie kwam werden de beloften ingetrokken. De timmerlieden hadden loonactie op touw gezet en pol sten de aannemers hoe die er over dachten. Toen de Chr. zagen wat wij wilden gingen zy met de Katholie ken naar den aannemersbond en be spraken een landelijke overeenkomst. Wy zagen toen met geraffineerde tegenstanders te doen te hebben en namen hen dat ook zeer kwalijk. Hoe was hun standpunt. Daar de mo derne org. altijd een bijwagen van de 8.D.A.P. was mochten ze niet mee werken. Ze zeiden dat de modernen achter hun rug om besprekingen hielden met de patroons. Dat is een grove leugen. Dat deden zij. Spr. gaat de correspondentie vaa Kath. en Chr. met de aannemers na en verklaard dat z|j de modernen een strop bezorgden. Wanneer door de patroon» voor waarden worden gesteld, waarschu wen we hen, dat we ons niet laten slachten. Daarom hebben w|j de arbeider» noodig en het i» treurig te zien, dat er in den Helder nog zooveel ongeorganiseerden rondloo- pen. We meeten dus op huisbezoek maar niet op de manier van andere bonden, die, als ze de arbeider niet kunnen krijgen, het bij zijn vrouw en kinderen probeeren. Wij steken onze politiek niet ender stoelen of banken, maar kijken wie het beste onze belangen behartigd. Willen we des onze macht ontplooien, moet ieder propagandist zijn in eigen belang. Hierna eindigde spreker. De heer C. Goes van de Kath. Bond ging over de beschuldigingen aan het adres van z|jn organisatie in debat, wat tot een breede diecusj sie tusschen debater en beide spie kers aanleiding gaf. Door de heeren Groot en Geurts werden vragen gesteld die door de sprekers beantwoord werden. Nadat aoor den heer de Zee, voor zitter van de Timmerl. Bond was aangedrongen zich in de Bonden te organiseeren, werd de vergadering doer den heer Kraft, met dank voor de opkomst gesloten. Openbar* vergadering SD.A.P. Maandagavond was door de afdee- ling Helder der soc. dem. arb. partij eene openbare vergadering belegd, waar als sprekers optraden mej. T. Blaauboer, candidate voor en de heer A. W. -Michels, lid van de Prov. Staten. De zaal was matig bezet. Namens den Voorzitter werd de vergadering geopend door den heer J. Borkert, die in zijne inleiding verklaarde, dat de vergadering belegd was aan den vooravond van de te kunnen ontsnappen. Daarom ver volgde bij „Ik weet maar al te goed, dat mijn liefde hopeloos is. Toon ik, in vroegere tijden mij ternauwernood veroorloofde u te ^ien en te hooren had ik ten minste do kracht om weg te gaan met mijn in myn hart verborgen geheim. Nu is uw smart mij te machtig geworden." Hoe het kwam, wie zal het zeggen, maar Ermyntrude's hoofd rustte nu op Frank's schouder.| In z|jn span ning begreep hij niet dat hy haar innig tegen zich aanklemde, zooals een die buiten zich zelf is van blij heid zou doen, en evenmin scheen het haar onaangenaam te zijn. Ik beken het u nu," - zeide hij opgewonden, „opdat gij zoudt weten „Ik weet alleen," fluisterde zij, „dat het beter was geweest zelf met mij te komen praten, dan Sassulitch voor u te laten pleiten." Zij had haar hoofd naar hem op geheven. Haar mooie oogen, waarin de tranen nog parelden, keken ver trouwelijk in de zyne. Tezelfdertijd bloosde zij tot achter de ooren en over geheel haar hal». Onder zulke omstandigheden als de zyne is het begrijpelijk dat een man over heinin gen vliegt, waarover hij kalm^ljnde niet zou durven springen. Met een hoorbaren hartslag staarde Frank haar een oogenblik aan. „Ermyntruder- kreet hij, „Mag ik werkelijk gelooven dat gij mij liefhebt?" candidaatstelling voor de Prov. Staten. Meestal is de geestdrift voor deze verkiezingen beneden het vriespunt. Voor een deel is hiervan de oorzaak, dat men van het werk der Prov. Staten zoo weinig naar buiten ge waarwordt en ook omdat de invloed zoo weinig merkbaar is op de arbei ders-wetgeving. Toch vormen deze verkiezingen een aanloop voor die voor de Tweede Kamer. Spr. wekte vervolgens op tot blijvende propa ganda. Reeds hebben de veel ge smade Novemberdagen onze partij ruim 10000 nieuwe leden bezorgd en 1200 abonné's op „Het Volk'" Zoo moeten wy blijven voortgaan. Allereerst verkreeg mej. Blaauboer het woord voor hare rede. Aangezien deze in hoofdzaak dezelfde was als uitgesproken de vorige week in „Casino" tijdens de bijeenkomst der Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, kunnen w|J volstaan met de hoofd lijnen van haar betoog aan te geven en verder naar genoemde rede te Spr. releveerde tde veranderde ideeen inzake vrouwenkiesrecht, voor een belangrijk deel ontstaan uit den vergaderden raaatschappelyken toe stand. Langzaam is het besef van de waarde, van den vrouwenarbeid, niet alleen in fabriek maar ook in gezin, tot de vrouw doorgedrongen langzaam zijn ze gaan inzien dat een economische macht noodig is om wat te bereiken. Met allerlei ingrijpende wetten maken ze trouwens kennis: de distributiewet, de leer plichtwet, het vakonderwijs, het in- ptituut van schoolarts, de dienstplicht etc., dat alles breDgt haar met do maatschappelijke instellingen.in aan raking en zy begrijpen dat zij nog veel verbeteren kunnen. Spr. herinnerde thans aan de November-gebeurtenisesn, die de oor zaak waren dat thans het wetsont- werp-Marchant aan de orde wordt gesteld. Man coquetteert thans om 't hardst met ons. Nu is dat zoo erg niet; wij vrouwen zijn het gewoon dat men ons het hof maakt. Al vroeg, dikwijls op ons 16de jaar, begint men daarmee. Maar laten we ons dan nog wel eens inpalmen, als je. vijfentwintig jaar bent geweest, gaat dat zoo gauw niet meer. Dan vraag je je aanbidder eerst: wat presteer je, wat kun je me bieden? En als je dan ziet hoe zy in 't huishouden van den staat bezig zijn met stoffer en blik, hoe ze probeeren rten vuilen boel op te vegen, dan blijkt het dat ze er eigenlijk niets van kennen. Dat Is geen vegen wat ze doende boel moet eens van de plaats, en in alle hoeken en gaten moet eens flink de stoffer gehaald worden. En onze eigen mannen z|jo al met dat werk begonnen. Daarom sluit u by hen aan! En gij behoeft niet te wachten op uw kiesrecht; thans reeds kunt ge u bij de party, b|j de vrouwenclubs aansluiten. Met een krachtige opwekking sloot spr. bare réde. De heer Michel» lette kortelings de beteekenis der Prov. Staten en hun arbeid uiteen. Die arbeid werdt onderschat en dit is wel de schuld van de Prov. Staten zelf, die de ver ouderde opvatting blijven huldigen: hoe minder we zeggen, des te ver dienstelijker maken we on». Het eigenlijke werk doen de Gedeputeer den w|j verleenen slechts onz» sanctie daarop en volstaan daarmede. Toch is dit ODjuist en ten bewijze van de belangrijkheid van den arbeid der Prov. Staten deelt spr. eenige cijfers mee uit de jongste begrooting. Aan belasting wordt bijv. door d» inwoners bijna 1 millioen gulden op gebracht, behalve de opcenten van verschillende rijksbelastingen. Alleen aan salarissen voor ambtenaren wordt 2 ton besteed. Hier ligt dus voor de leden een taak in de bezor ging aan dit talryke personeel vaó een behoorlijke rechtspositie, etc. Voor verschillende groote werken, door de provincie uitgevoerd, zyn belangrijke sommen noodig (krank zinnigenverpleging, etc.) En er kan nog zooveel meer ge beuren, indien het College daarvoor de geschikte krachten bezit. De be hoorlijke verzorging van licht, ver warming, vuilafvoer, speciaal ten plattelande bijvoorbeeld, is een reu», achtige taaktoezicht op beheer van dijken en waterschappen niet minder. Eerstdaags bereiken het College voor' „Had gy eerder gesproken, gy zoudt het allang geweten hebben.'" Zoo gebeurde het, dat Natushba die ondanks haar eigen leed haar plicht als gastvrouw niet vergat, toevallig de kamer binnenkwam, en zag hoe zij elkaar omhelsden sen wisselden. Haastig trok zij zich terug. jGlj zyt goed geslaagd," zeide zij bitter gestemd tegen Saasulitch. „daar binnen zijn er twee, die niet sullen vluchten als de geeste lijke komt." Saasulitch, in 't geheel niet ver wonderd dat zijn huwelijks-ontwerp reeds zéóYeel succes had gehad, ver zekerde Ivan dat het tweede bedrijf van het blijspel ook zou gelukken, „Ga dan zelfden geestelijke halen, en laat ze trouwen," was het norsche antwoord. En toen de Ru» Ermyntrude's vader en broeder on aangenaam verraste met de mede- deeling dat zij al- getrouwd was, zeide h|j dat te goeder trouw, voor zich zelf overtuigd zijnde dat het huwelijk al twee uren geleden vol trokken was. Toch was het niet gebeurd. Toen de eerste roes der zaligheid voorbij was, zeide Frank tegen Er myntrude dat zulk een intens min- neud paar als z|j, moest eten, wilden ze in het leven blijven. Natushka had hen bespied, maakte een leven dat wel twintig paar verloofden zou hebben doen opspringen, toen zij met de koffie n?derde en binnen kwam. Een romantisch samenzijn verliest z|jn gloed, wanneer de maag haar rechten laat golden, ofschoon zy niet konden nalaten, telkens naar elkaar te kijken. Ofschoon iedere oogopslag en aanraking hen deed trillen van zaligheid, aten zij de eenvoudige spijzen met een eetlust die van ge zondheid getuigde. Daarna schikten zij zich, om eens ernstig te praten over het huwelijks-voorstel. Zy deden het ernstig, zoolang Natushka in het vertrek wasTenslotte riep hij Saasulitch, en bewees hem waar om een geheim huwelijk, zooals van hem verlangd was, door hen niet gesloten kon worden. Z(j moeiten zoowel aan de toekomst denken, als aan de voor de hand liggende belangen. De maatschappe lijke positie van zijne fiancèa vor derde dat de gebruikelijke vormen in acht werden genomen. Hun huwelijk kon alleen gesloten worden in Engeland en in de Engelsche Kerk. Toch wilden ze de vrienden, die zooveel voor hen hadden gedaan, naar vermogen helpen. Zy wilden onder getuigen zich door dea gees- telijke laten verloven. Be Rus ging op het voorstel in. De Luthersche geesteiyke werd geroepen, en ala een bruidspaar werden zij, in tegen woordigheid van Vladimir Sassulitch door den geestelijke verloofd ea ge zegend. Bij die ver binteais hadden zy de belofte gedaan te zullen trou wen, zoodra de ouders, die niet tegenwoordig waren, kun teeztem- stellen ter voorziening in de verdee ling van de tijdens den watersnood gemaakte onkosten over de verschil lende gemeenten en polders. Dit bedrag is zeer belangrijk, 20 millioen gulden is aaa herstel besteed, per Jaar 2 millioen aan rente en aflossing eischond. Gedurende twee zittingen van de Prov. Staten wordt een groote reeks voordrachten afgehandeld. Maar dit alles ls nog niet de be langrijkste taak van de Prov. Staten. Na den oorlog kwam allerwege een revolutionaire geest tot uiting. Het gevolg was, dat ook wij onze „operette-revolutie" hadden. Niette min heeft die revolutie iets beteekend voor ons. Wat dit was, het werd nog het best gekenschetst door den conducteur, die spr. op zijn reis in Zeeland sprak. Sprekende over de moties-van de Laar en Hermans voor het spoorwegpersoneel, zeide die con ducteur „Troelstra moest nog maar eens een revolutierede houden, dat zou beter helpen dan al die papieren moties". Zoo is het, de groote beteekenis zal zijn als deze Staten-verkiezingen zouden staan in het teeken der roodo overwinning. Want al die beloften van November, men moge verder over de revolutie denken zooals men wil, zyn afgelegd onder den drang van het gevaar. Yoor geen tiende deel zijn ze verwezeniykt. Daarom moet, ook van de Prov. Staten, "de invloed der sociaal-demo cratie worden versterkt ter waar schuwing aan de regeering, dat zjj voorzichtig moet zijn en haar beloften moet inlossen. Want als de regeering daar geen kans toe ziet, is de toestand nog niet zoodanig, dat het rustig zal big ven in ons land. Allerlei partyen komen met demo cratische moties. De heer Oud wilde opschorting van aanbouw der schepen, de heer Bomans ging nog een stap verder en wilde met één motie de heele marine afschaffen (by moest haar op order van zyn grooten broer weer intrekken), enz., alles op drang van onze party. Terwyl in Belgiö, dat zao ontzaglijke ellende leidt, thans de invoering van alg. kiesrecht wordt tegengehouden door den katho liek Woeate, doet de katholiek Bomans hier zoo ultra-radicaal. Daar moet, dat voelt men wel, een sterke drang achter zitten. Laat ons zorgen dat die drang niet vermindert, maar versterkt wordt. Diezelfde regeering, met een zoo vooruitstrevend progiarnma, werd brutaler naarmate het revolutiegevaar verminderde: minister Ruya ging burgemeesters aan den tand voelen over hun vermeende revolutionaire neigingen. Maar tegenover den wer- kelyk revolutionaiien burgemeester Coiyn, die openlijk verklaarde de regeeriDgsmaatregelen inzake de melkdistributie wie* te zullen nakomen, deed de minister nietsI WJj moeten voor een dergelijke regeering op onze hoede zijn. Spr. wees thana nog op de regee- ringsproclamatie en .op de houding van de Eerate Kamer, die in haar antweord deed uitkomen, dat de Koningin in die proclamatie eigeniyk wel wat te ver gegaan was. Over 't algemeen heeft de s.d. fractie In de itaten niet te klagen over onvoldoend meegaan met odzo voorstellen. Trouwens, er zyn 22 soc.-dem. leden. Als wy te eeniger tyd hier eene eleetrische voorziening krygen, ie dat te danken vooral aan onze partygenooten Wibaut en Van der Waerden, die met hun zaak kundige adviezen de Prov. Staten den weg weien dien zy in dezen badden te gaan. En tenslotte zyn dingen ala deze belangrliker dan loonsverkeogingen, waarvoor andere leden ook wel zorgen. Daarom, stemt In April, ook voor de Prov Itaten, rood! Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. De zangver- eeniging onder leiding van den heer Rusting luisterde met eenige nnm- mem de byeenkomst op. Helleriahe Maadellneclub „lereeata". De Heldersche Mandolineclub ligt op apegapen. Dit te constateeren zij onze eerste en droefste plicht Het as de voorzitter, de heer Robertson, ie het Zaterdagavond van af het podium verkondigde in zijn openings speech. By de oprichting, in 1911, aldus deze heer, hoopten we dat de club met de andere plaatseiyke ver- «enigingen zou wedy veren in Casino. Helaas es hat nicht sollen sein en zlja dagen zyn thans geteld. De spreker deed een beroep op aller medewerking om haar nieuw leven in te blazenalle mandolinespelers en -sp»elstera werden uitgenoodigd mins hadden gegeven. Die toevoeging aan de verlovings-acte was door Frank verzonnen. Hy wilde niet dat Len hem zou kunnen beschuldigen de ouders gedwongen te hebben, wat kwaadwilligen al licht zouden rond bazuinen. Sassulitch trok de schouders op voer die clausule. De kerkelijke ver loving was ia rijn oogen zoo goed als een huwelijk, en hy zou aan Ivan zeggen dat het huwelyk een feit vraa. Zyn eenige zorg was, de Engelsehen, met wier komst te Banaef.ka zooveel troebelen waren ontstaan, zoo gauw mogelijk te doen weggaan. Hij zou Prins Boris wel te woord staan op zyn eigen manier. De Moravische predikant, die zyn vryheid van doen te danken had aaa de bescherming van SaBBulitch, want Russen maken korte metten met Nonconformisten beloofde over die kerkelijke verloving niette zullen spreken, en Armstrong zelf verzekerde Sassulitch, dat by zich tegenover Ivan niet zou uitlaten over het onderscheid tusschen ver loving ea trouwen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1