Emiel Hullebroeck HOIJTVERKflOPIRG Advertentiën. Hedenavond 8 uur: LAATSTE AVOND Een muzik. wandeling door den N.-l. Archipel. De mooiste, nieuw gecompon. liederen. Liederen naar keuze. Groote Leendert Baars BEMEEHTERAAD VAM HELDER. Vergadering van Dinsdag 25 Fabmarl. Afwezig met kennisgeving deneer Spangenberg. Verder de heer®: De Zwart en Zander. Bij den aanvang deelt de.. Vco o r- z i 11 e r mede, weike v maatregélen genomen zijn ter bestrijding van de vlektyphus, waarvan zich ook hier ter stede helaas enk<"__ voorgedaan hebben. De bewaarschool aan de Laan werd ingericht tot noodhospitaal, een officier van ge zondheid werd aangesteld oi uit te brengen inzake dègei gezinnen. De genomen maatregelen hebben het aantal ziektegevallen beperkt tot de enkele, die ben geconstateerd waren. Eei ten is overledeD, de andi het goed en zijn beterei observatie genomen gezinnen kunnen binnenkort worden ontslagen. Ter" verpleging z^jn een paar pleegzusters van elders overgekomen, ter wfjl voor het hospitaal ander personeel aangesteld. Voor de in observ genomen personen is etèn uit Centrale Keuken beschikbaar gesteld, een grooter rantsoen dan gewoonlijk, Hun werd IJ ons vleesch verstrekt, en een dubbel boterrantsoen, terwijl ook versnaperingen werden verstrekt. Mdt een en ander was een bedrag gemoeid van f 2000. Aan de orde is: Ir-gakomm stukken en madedaellngen, 1. Dankbetuiging van de Commissie, belast met de behartiging der belan gen van alle klerken in dienst der gemeente voor de gewijzigde s^lariB- 2. Berichten van aapneming der benoemingen van: a. J. Stammes, als onderwijzer in de gymnastiek aan school ro. 8 b. J. Kamman, als secretaris der gemeente. 3. Goedkeuring op de raadsbesluiten van:, 28 Dec. 1918 tot verlaging van het bedrag der door den gemeente-ontvan ger gestelde zekerheid; 28 Dec. 1918 tot aankoop van grond voor den bouw van "de briketten fabriek 7 Jan. 1919 tot het aangaan eener tijdelijke geldleening gróót f 300,(00; 7 Jan. 1919 tot vaststelling der Be suppl. gemeente-begrooting, dienst 1918. 4. Beslissing van Staten op het bezwaarschrift val E. Wolterbeek Muller tegen zijn aan slag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1917» Alle voor kennisgeving aange nomen. 5. Adres van het hoofdbestuur van den IJsbond Hollands Noorderkwar tier houdende verzoek om toekenning eener jaarlljksche subsidie. 6. Adres van de vereeniging voor Volkstuinhouders betreffende het ver- leenen eener uitkeering aan de huur ders van volkstuinen die deze als grasland in huur van de gemeente ontvangen. Beide gerenvoyeerd naar B. enW. ten fine van prae advies. 7. Sehrijven van het Burgerlijk Arm bestuur houdende verzoek om goed keuring der voorgestelde af- en over schrijvingen van posten op de be grooting van het Burgerlijk Armbe stuur dienst 1918. Burgemeester en Wethouders stel len voor de gevraagde goedkeuring te verleenen. Aangenomen. 8. In verband met het feit dat doer het Gemeente-bestuuur van 'sGraven- /ïago is toegestaan dat G. A. van Poelje aldaar 1 Maart a.s. in fuictie treedt, stellen Burgemeester e» Wet houders voor zijn eervol ontslag al> Secretaris dezer gemeente jte doen ingaan 1 Maart 1919 in plaats van 16 Februari 1919. Aangenomen. Suppl. Begrootlng 1819. Herstemming over de le suppl. begrooting dienst ..1910, (art, 60 9.%r méentewet.) Aangenomen met 9 tegen 5 men Vóór de heeren De G van der Veer, Verfaille,Jvan Poll, Grunwald, de Vi De heer Biersteker ming. AandesUn. Voorstel om voor 5 aandeel} groot f 1000.deel te nei het maatschappelijk kapitaal groot f 1000.000. - voor de oprichting van een handels-.en voorlichtinj voor Gemeentelijke gasbed: Straatnamen. Voorstel tot het geven van namen oeg, aan nieuw ,a&] Aangenomen. Belastingkohieren. Ter vaststelling wordt aangeboden het 8e schoolgeldkohier, dienst 1919 (f89.20). Aangenomen. Verhuring gymnastieklokaal. Voorstel tot vaststelling der alge- meene voorwaarden, waarop het gymnastieklokaal aan den Polderweg in huur kan worden afgestaan. (Held. Cour. 20 Febr.) Aangenomen. Toelage Qamabnfc-Ontvanger. Voorstel betreffende hetverloegL eener toelage aan den""Gemeente ontvanger. Aangenomen. Stembureaux. Voorstel tot vaststelling der stem bureaux voor leden der Tweede Ka mer, Provinciale Staten en Gemeente raad en van de hoofdstemburëaux voor de verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Aangenomen. Penaloanea. Voorstel tot wijzi dening tot regeling en wachtgelden der gemeente-ambte naren en hunne weduwen en wfezgn. Duurtatosalag. Voorstel betreffende van een dnurl ambtenaren en -1 Held. Ct. 20 Febr. Hierop z(jn een tweetal amende menten ingekomen. Het eene is van den heer Adriaanse strekkend om een duurtetóeslag van i 150.— te .verleenen aan alle ambtenaren en werklieden (ook de z.g. los-vaste), benevens een kindertoeslag van f B.~ per kind beneden 16 jaar. Van den heer Biersteker een amendement om f'160 duurtetóeslag te verleenen aan eiken gehuwden werkman, f 75.— voor een ongehuwden, aan eiken gehuwden ambtenaar een duurte tóeslag van 10 °/0 van de eerste f 1000, 8 van de tweede en 6 °/p van de overige f 1000.- van zijn inkomen, benevens voor elk kind f26.—. Voor ongehuwden worden deze laatste cijfers resp. 5, 4 en 3%. Een en andar boven het op 1 Januari 1919 genoden jaarloon. De heer Adriaanse licht zjjn amendement Dader toe. In het voor stel van B. en W. is veel sympathieks, er blijkt de goede wil uit van het college. Het verschil zit alleen in de toepassing. De argumenten van B. en W. acht spr. niet steekhoudend. In het voorstel-Biersteker ligt dezelfde [rondslag als in het onze, n.1. een .hÖerê wijze van toepassing. Spr. meent, dat het van meer beteekenis is, dat bij de toekenning van een duurtetóeslag de grootte van het gezin in aanmerking wordt genomen. Wat B. en W. willen is echter z.i. minder juist. Spr. vult zijn amendement nog aan met een regeling voor kinderen. De heer Biersteker onder schrijft voor een groot deel hetgeen de heer Adriaanse heeft gezegd. Jammer, dat we niet meer tijd hadden, dan hadden de stukken gedrukt kun- Sen worden en wij ze beter bestu- eeren. Het is een verblijdend teeken, dat tegen de grondgedachte van het voorstel geen enkele stem is gehoord uit den Raad. Spr. bepleit de juist heid om bij de bepaling van een duurtetóeslag rekening te houden met de grootte van een gezin. Een duurtetóeslag is geen loon, het is alleen een tegemoetkoming aan de behoefte in een gezin ontstaan ten gevolge der duurte. Vandaar dus, dat men rekening dient te houden met de samenstelling van het gezip, het aantal kinderen, enz. Dat spr. het percentage voor de hoogere loonen lager bracht dan voor de lagere, is alleszins logischde hoogere salarissen hebben meer draagkracht. Spr. meent, dat in zijn voorstel meer met de billijkheid rekening is gehouden dan in dat van den heer Adriaanse. De heer Zondervan had aan vankelijk ook de bedoeling een amen dement voor te stellen. Misschien is >t thans niet meer noodig en kunnen jj volstaan met eén van de beide idere te steunen. Waarop zijn baseerd en hoe is men tot ag gekomen? vraagt spr. De bedragen van verleden jaar zijn. onvoldoende. Spr. kan met het voor stel B. en W. niet meegaan. Ver schillende plaatsen geven een mini mumloon van f20.— terwijl het hier, nog op f16.— staat, men kan dus niet zeggen dat de menschen beloond worden naar de prestatie Spr. deelt niet de bezwaren van B. en W. en meent, dat er alle aanleiding is voor, een nieuw voorstel. Het voorstel van B. en W. gaat spr. niet ver genoeg, voor de losse werklieden is de gemaakte regeling onvoldoende. Vallen deze indezelfde rechten als de anderen, vraagt spr. Er z(jn er, die 6, 7 jaar in gemeente dienst werkzaam zijn en thans nog niet de rechten van los-vaste werk lieden bezitten. Voorzitter: Omdat ze niet, willen. De heer Zonder van: Ter wille van het loon misschien, maar het is billik hen ook in deze regeling te betrekken. In het voorstel-Adriaanse staat dit, zoodat spr. daarmede accoord gaat. Wij willen voorloopig niet verder «an dan den gevraagden looneisch tadhaven. De heer Grunwald: De grond toon van de woorden van debestry ders der voorstellen van B. en W. Is zoodanig, dat men algemeen sym pathiek staat tegenover die voor- llen. Het doet spr. genoegen, dat de heer Biersteker niet zoover is gegaan van ook de losse werklieden ;in zjjn voorstel te betrekken. B. en W. 'z(jn steeds vrijgevig geweest, maar er is eene categorie werklieden, die niet Bereid waren in vasten dienst der gemeente te komen. Zij kregen als los werkman meer loon, enz. Nu jaat het niét aan hen in deze rege- ihg te betrekken, want daanried zou m,en het hen gemakkelijk maken los werkman te blijven en toch tc proflteeren van de voordeelen van de voordeelen van de vaste. De bedragen van de heeren Bier steker en Adriaanse zijn gelijk, beiden willen f 150 geven. B. en W. meenen al royaal te zijn geweest en zijn zoover gegaan als eenigszins mogelijk was. Laten de heeren zich tevreden stellen met wat B. en W. geven willen en verder de voorstellen der Commissie afwachten. Thans is ook een premievrlj pensioen aangenomen, belangrijke toeslag op zichzelf vórmt. Met den kindertoeslag kunnen B. en W. medegaan indien het bedrag gebracht wordt op f 100 grondsalaris. Indien de heer Adriaanse met het voorstel-Biersteker mede- gaat, willen B. en W. op hun beurt een kindertoeslag van f 25 per kind ~aven. Het verschil tusschen beide -jeren is slechts gering en betreft den leeftijd der kinderen. De heer Zondervan sprak van de prijsstijgin- maar spr. meent, dat binnen niet te langen tijd eene daling zal intreden. En wat de instelling betreft van eene salariscommissie, men kan die toch van dezen, nagenoeg op sterven liggenden raad, niet meer verwachten. De heer D e G e u s geeft nog eenige nadere toelichting op het voorstel B. en W. Men meende, dat voor f 2500 Ïeen toeslag niet zoo dringend noodig Fas. De gedachtengang in hetvoor- tej-Biersteker belichaamd, om n.1. ór de hoogere inkomens een de- cssle toe te passen, lacht spr. toe. en W. dienen rekening te houden ,et de draagkracht der gemeente. Is naar middelen moeten worden _izocht om al deze kosten te betalen, lebben B. en W. niet zoo de mede werking van den Raad. De heer Zondervan zeide, dat er verscheidene gemeenten waren, die hoogere minima hébben; vergeet de heer Zonder van hier niet de 8-urige werkdag? De heer Biersteker heeft geen bezwaar tegemoet te komen aan de wenschen van de overige heeren. Al verandert het bedrag in f 100.-, toch is de kindertoeslag oorzaak, dat het bedrag van f 100.— belangrijk meer wordt. Spr. wil zijn voorstel dus in dien geest veranderen. De Voorzitter zegt, dat zoo juist van de heeren Michels en eenige andere leden voorstellen zijn ge komen om de discussies te verdageD en de amendementen te doen drukken, De Voorz. verzet zich daartegen, men kan van het College geen andere voorstellen verwachten. En wat de groote gezinnen betreft, die tobben altijd. Met dit voorstel worden ver wachtingen gewekt, die niet ver wezenlijkt kunnen worden. Laat men de zaak dus niet uitstellen. De heer Michels was ook niet voor uitstel, maar spr. kwam tijdens de discussies binnen en ziet geen kans de amendementen te beoer- deelen. Het gaat bij spr. nog niet zoozeer om de kosten, dan wel om de gevolgen voor de werklieden. Spr. heeft bijv. bezwaar onderscheid te maken tusschen gehuwden en onge huwden. De heer Adriaanse: De heer Biersteker kan de leeftijdgrens van de kinderen zeer goed op 16 jaar brengen. Het eenige verschil tusschen hem en mij is dat h(j den toeslag over 1919 en ik over 1918 wil geven. Men kan echter geen duurtetóeslag bij vooruitbetaling uitkeeren, deze hoort op 1918, niet op 1919. Voor 19 moeten we afwachten wat de toekomst zal brengen. Men weetniet half welken noodstand er heerscht in sommige gezinnen. Hierover wordt nog nader van ge dachten gewisseld. De heer Bi steker meent, dat het verschil niet zoo groot is, de toeslag wordt in één termijn uitbetaald voor een achter stand, die voorbij is. Wat belet ons over een J jaar of 1 jaar nogmaals te komen? De leeftijdsgrens vindt spr. niet zoo'n bezwaar, 14 jaar heeft hij gezet met het oog op de leerplicht wet. De heer Baak bepleit 6en -toe slag van f 150 De enorme stijging is in Ju'i 1918 gekomen. Spr. noem verschillende! plaatsen waar pas een loonregeling is ingevoerd en ook reeds weder een toeslag wordt gegeven. Almelo geeft een min. van f 18.50, max. f20., Amsterdam voor onge schoolde arbeiders.min. f24.30, Arn hem, min. f 18.12. met kindertoeslag max. f20.32 met fd., Assen f 18.50/ f20., Baarn f20./f22 50. Dordrecht f21.25/f 22.05, enz. Dit zijn officieele cijfers der regeering. Er blijkt uit, dat den Helder nog ten achter staat, en als de loonen voor de zg. losse werklieden beter geregeld waren, zouden ze hier wel blijven als vast. De heer Grunwald weerspreekt hetgeen de heer Adriaanse aanvoerde als zouden de loonen te kort zijn. De regeling van 1918 was destijds ruim voldoende. Door een toeslag gaan B. en W. thans zoover moge lijk. Maar B. en W. wenschen rek* ning te houden met het feit, dat de gemeente beschikt over de gelden van personen, die niet meer, maar minder salaris hebben dan de hier bedoelde. B. en W. kunnen niet ver der gaan dan ze deden. Laat de heer Biersteker zijn amendement houden op 14 jaar en de heer Adriaanse zich daarmede vereenigen. Dan kan de zaak beslist worden. De heer Zonder van bepleit de belangen van de losse werklieden. Er zijn er niet minder dan 16 aan do gasfabriek, die niet in de termen vallen en daaronder zijn er, die wel vast wilden worden, maar dit niet konden. Aan de reiniging zijn er een 10-tal. Het College schijnt in 't geheel niette weten, dat die menschen bestaan. Het loon verschil is thans niet zoo groot, vandaar dat ze los Spr. wil ze minstens de helft geven van de anderen. In stemming komt thans eerst het voorstel om een duurtetóeslag van f150.— te geven (B. en W. stelden voor f 100.—). Dit wordt aangenomen met 9 tegen 8 stemmen. Tegen de heeren De Geus, Boon, De Ven, Verfaille, Grunwald, Biersteker, Krij- nan en Bok. Over de rest van de voorstellen ontstaat nieuwe discussiesmen kan het niet eens worden. De heer Michels dient een sub amendement in /om den ongehuwden een toeslag van f 100.— te gevenhet wordt met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Tegen de heeren Da Geus, Boon, Verfaille, Poll, Grunwald, De Ven, Biersteker, Krynen en Bok. Het amendement- Biersteker: f 75.— voor de onge huwden, wordt aangenomen. Tegen de heeren Baak en Grunwald (vóór onder protest de heer Spruit, «ie nog wilde praten over dit voorstel, doch ge dwongen werd te stemmen). De heer Baak, die slechts tegen stemde om den leeftijd, verklaart nader zich als voorstemmer te willen zien genoteerd. Een ander amende- ment-Michels om de losse werklieden de helft van dit bedrag uit te keeren ze een jaar in dienst der gemeente zijn geweest, wordt verworpen. Vóór de heeren Michels, Zondervan en Baak. Aankoop woningen. Voorstel tot aankoop van de wonin gen P. Quantstraat 5,7 en 9 voor f 2600 vrij op naam. Aangenomen. Held. Ct. 20 Febr. Instructie. Voorstel tot wyzigiDg van art. 8, al. 2 der Instructie voor den Directeur van den Keuringsdienst van vee en vleesch. Aangenomen. Bijbetrekking. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van den administrateur der bedrijven om ontheffing van het verbod tot het bekleeden van bezol digde nevenbetrekkingen. De heer Adriaanse kan zich niet met dit voorstel vereenigen. Spr. vindt het wel wat klein dat een dergelijk voorstel aan den Raad wordt voorgelegd. Tal van ambtenaren nemen nevenbetrekkingen waar, en bovendien zijn deze waarvan hier sprake is, reeds tal van jaren door dezen ambtenaar vervuld. Eenderde betrekkiDg heeft hij reeds dadelijk Spr. vindt het wel wat gezocht dezen ambtenaar thans de verdere uitoefening te beletten. Iets anders ware het als hij den Raad vroeg een nieuwe functie te mogen aan vaarden; spr. zou er dan over zwijgen. De heer Z o n d e r v a n wil de ak in een besloten vergadering nader bespreken. Hiertegen maakt wethouder de Geus bezwaar. Het betreft hier zaak van algemeen belang en voor een gesloten zitting bestaat geen enkel motief. Bovendien is het ver zoek aan den Raad gericht. De heer Vdriaanse vindt de houding van iet D.B. kleinzielig; 7 jaar terug werd de verordening gemaakt, en een van de voorgestelde veranderin gen is door den heer Adriaanse des tijds verdedigd en wordt thans door hem bestreden. De heeren Adriaanse en van Breda waren toen van mee- ning, dat het niet gewenscht was dat een gemeente ambtenaar concur reerde met een particulier. Nog meer veranderingen werden toen aange bracht. Het ging absoluut niet om den persoon, alleen om het principe. De verordening beeft het mogelijk gemaakt van de bepaling af te wijken, vandaar dat zij thans wordt toege past. Als het gevraagd wordt, wordt steeds vergunniug verleend, maar deze ambtenaar heeft mets gevraagd. Wij dienen te weten welke lijn in deze gevolgd wordt. De heer Poll merkt op, dat er wel eenig verschil bestaat. De ambte naar bekleedde de nevenbetrekkingen reeds bij z(jn in functie treden. Dan had men hem niet moeten aceep- teeren. Tenslotte wordt de kwestie aan gehouden tot een volgende vergade ring. Voorwanden Waterlevering. Voorstel tot wijziging der voor waarden van waterlevering uit de gemeentelijke waterleiding. (Art. 11 en 13.) De heer van Breda meent, dat huurders van ïecognitieleidingen die voor 10 jaar gehuurd hebben en dat men te hunnen opzichte dus deze wijziging niet kan toepassen. Hierover ontstaat nadere discussie, aangezien de heer de Ven meent, dat het nieuwe tarief wel kan worden toegepast. Het gewijzigde voorstel wordt aangenomen. Tegen stemmen (je heeren Grun wald, de Geus en de Ven. Gratificatie. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie groot f 100.- aan R. Zwaan. Aangenomen. Beheer Woningen. Voorstel om aan het Bestuur der Vereeniging voor Volkshuisvesting Helder in onderhoud en beheer over te dragen enkele bij de gemeente in eigendom gekomen woningen. Aangenomen. Pansioens-bljdragen. Voorstel om afwijzend te beschik ken op het adres van het Bestuur der afd. Helder van den Bond van Nederl. Onderw., om de verschuldigde pensioensbijdragen gedurende den tijd dat zij onder de wapenen zijn geweest, voor rokening der gemeente te nemeD. (Held. Ct. van 29Febr.) Aangenomen. Subsidie Kindervoeding. Voorstel om aan de Vereeniging „Kindervoeding" een subsidie toe te kennen van f1500. (Held. Crt. 22 Febr.) Aangenomen. Bouwverordening. Voorstel tot vaststelling eener Verordening tot wijziging der Ver ordening op het bouwen en op de bewoning. (Held. Crt. 22 Febr.) Aangenomen na een discussie tusschen den heer Spruit en den Voorzitter inzake het bouwen van een regenbak. De heer Spruit meende, dat de voorgestelde wijze van bouwen niet afdoende was in gevallen van langdurige droogte, en dat men bouwen moest ingevolge de voorschriften der Gezondheids commissie. De Voorzitter toonde aan,dat gebouwd is overeenkomstig de ver ordening, en dat een dergelijke regen bak tevens een stimulans is voor aansluiting aan de waterleiding. De heer Spruit stemt tegen, de heer Van der Veer blanco. Oraiificatla. Voorstel tot het verleenen eener gratificatie aan H. I. van Woudenberg voor 1919 van f125.—. Aangenomen. Sluitingsuur. Voorstel om afwijzend te beschik ken op de adressen van W. Dienaar c.s. en het bestuur van deafdeeling Helder van den Nederl. Bend van sigarenwinkeliersvereenigingen, om het sluitingsuur voor hun winkels op een later tydstip te bepalen dan 7 uur. (Held. Crt. 22 Febr.) Aangenomen, nadat de Voor zitter heeft medegedeeld, dat met 1 Maart het sluitingsuur op 8 uur zal worden gebracht wegens het lengen der dagen. Zaterdags wordt het dan 10 uur. Credlst politie. Voorstel tot het verleenen van een crediet van f 10800.— voor uitbreiding van het politiekorps. Held. Crt. 20 Febr. De heer Zondervan kan zich met het voorstel vereenigen, bepleit echter nogmaals de invoering van den 8-urigen werkdag. De Voorzitter zegt, dat dit voorstel in overleg met de politie is opgemaakt. Men vond geen motief tot nog meerder kosten, de uitbreiding van het corps is zoo alleszins vol doende. Aangenomen. Aan de/orde ig thans de vervolg- agenda. Ingekomen stukken, mededeellngen. 1. Adres van de Afd. Helder van den R.-K. Bond voor groote gezinnen, houdende verzoek om voor overtre dingen van het gasverbruik gedurende Januari 1919 niet over te gaan tot het heffen van boete en afsnijden van den gasmeter, met adhaesiebe- tuiging van de Afd. Helder van den Ned. R.-K. Volksbond. B. en W. stellen voor op dit ver zoek afwyzend te beschikken Bij acclamatie besloten. 2. Adres van de afd. Helder van den Bond van Vakschoolleerareu en leeraressen houdende verzoek om herziening der jaarwedden van de leeraren aan de Burger Avondschool. Adres als voren, houdende ver zoek om de pensioenpremie voor rekening der gemeente te nemen. Gerenvoyeerd naar B. en W. om "4, Dankbetuiging van het Hel- dersch Drankweer Comité voor de verleende subsidie voor 1919 van f 100. 5. Bericht van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Helder, dat tot Voorzitter en Vice-Voorzitter zijn benoemd de heeren M. A. Kolster en W. H. Burgers. 6. Adres van de afdeeling Helder van de sigarenwinkeliers-vereeniging inzake de#7 uur sluiting. Voor kennisgeving aangenomen, 7. Ter lezing zijn gelegd stukken inzake herziening der Gemeentewet. De heer Michels vestigt er de aandacht op, dat op de vergadering, die Zaterdag te Amsterdam wordt gehouden van de Vereen, van Neder- landsche gemeenten, de zaak betreffen de art. 28/24 gemeentewet eens kan worden besproken. Hierop zal worden gelet. Subsidia. Voorstel tot het verleenen van een subsidie groot f 5060. aan het plaatselijk steuncomité. Held. Ct. 22 Febr. Aangenomen. Huren land. Voorstel tot het huren van 8 H.A, land van de N.V. Landbouwmaat- schappij voor f 1000. - per jaar. Aangenomen. Economischs ontwikkeling der gemeente Voorstel tot het richten van adres aan den Minister van Water staat betreffende de economische ontwikkeling der gemeente. Pensioengrondslagen directeur en directrice algemeen weeshuis. Voorstel om overeenkomstig het schrfiven van het Bestuur van het Algemeen Weeshuis de pensioen grondslagen van* den directeur en de directrice van het Algemeen Wees huis voorloopig vast te stellen op resp. f 1600.— en f 1200.—van deD vorigen directeur en de vorige direc trice resp. op f 1200.- en f 1000.- Bstaling post onvoorziono uitgavan. Voorstel tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven der ge meente-begrooting dienst 1918 van f 32.60. Alle drie bij acclamatieaangenomen. Eveneens het volgende Goedkeuring wordt gevraagd om het aan den heer W. Biersteker in erfpacht verleend gedeelte duinterrein (Raadsbesluit 25 Juli 1918) te be schouwen als in erfpacht te zijn afgestaan aan de heeren W. Bier steker en J. de Vries. De Voorzitter deelt mede, dat ten opzichte van de laatste geldlee ning Ged. Staten eenig bezwaar hebben gemaakt inzake de redactie van dit besluit. Besloten wordt het als aangegeven te wijzigen. Benoemingen. Benoeming van 4 leden der Com missie tot Wering van Schoolverzuim. 1. L. Rumpff, aftr. lid. 2. J. Graaf. 1. G. Marinus, aftr. lid. 2. F. Boon. 1. J. K. Labout, aftr. lid. 2. J. C. Duinker. 1...K. de Vries, aftr. lid. 2. W. Bierenbroodspot. Herkozen de aftredende leden, Onderwijzeres aan de O. L. School no. 5. 1. Mej. A. H. van Aken, onderw. te Helder. Mej. J. van Wijk, onderw. te Wieringerwaard. 3. Mej. J. Blok, onderw. te Helder. Benoemd Mej. van Aken. Alsnog is ter visie gelegd: I. een rapport van den Directeur der Gasfabriek en Waterleiding in zake de verlichting van Julianadorp H. een rapport van den Directeur van het Levensmiddelenbedrijf be treffende den opslag enz. van aard appelen. Aan het einde van de agenda ge komen, wenscht de Voo-rzitter aandacht te vestigen op het feit, dat de huidige raadsvergadering de laatste is, die door den tegenwoor- digen secretaris, mr. G. A. van Poelje, wordt bijgewoond. Het zal den gan- schen Raad wel zijn gegaan als spr., dat men nl. met leedwezen vernomen heeft de benoeming van den heer van Poelje in zijn nieuwe functie als referendaris aan de gemeente-secre tarie te 's-Gravenhage. Spr. hadden heer van Poelje gaarne langer hier gehouden. Was spr. destijds, bij de benoeming van mr. van Poelje, over tuigd, dat men in hem een man zou, vinden, die aan de eischen zou voldoen, welke Yoor gemeentesecre taris werden gesteld, bij het scheiden wil spr. wel zeggen, dat de verwachtingen door den heer van Poelje overtroffen zijn. Als men zooals spr. een carrière achter zich heeft, waarin, naast kennis, ook de ervaring groote rol speelt, dan heeft men meestal niet zoo veel op met het prestige van jonge menschen. Kennis, ontwikkeling enz., is allemaal heel mooi, maar in den regel acht men hem, om het zoo eens uit te drukken, nog wat onrijp. De vroegere president der Ver. Staten, Taft, zeide eens, dat de man eerst op zijn 50e jaar het hoogst stond in intellectueele ontwik keling. Bij mr. Van Poelje echter bemerkte men alras te doen te hebben met iemand van uitgebreide vakkennis, die door groote belezenheid en een volledig opgaan in zijn betrekking, zich een gerijpt en goed oordeel over gemeentezaken heeft eigen gemaakt. Zijn leeftyd begon men dientenge volge te vergeten. Zijn logische be toogtrant, zijn welversneden pen, de de door hem opgestelde stukken hebben een reputatie in den lande gekregen. De heer Van Poelje is dan ook een belangrijke factor geweest in de be stuursorganisatievan onze gemeente. Zijn heengaan is in elk opzicht een verlies. Niettemin is heg volkomen te begrepen en te billijken, dat deze ongezochte gelegenheid omzijn' positie te verbeteren niet mocht laten voorbijgaan. Spr. eindigt met den heer Yan Poelje hartelijk dank te zeggen na mens den geheelen Raad voor den grooten Ijver, waarmede hij zijn eerste klas werkkracht in dienst van de gemeente heeft gesteld, en wenscht hem in zijn volgende betrekking dezelfde voldoening en waardeering, die hem hier te beurt is gevallen. (Applaus i. De heer K r ij n e n spreekt namens den Raad een enkel woord tot af scheid. Terecht is door den Voor zitter de heer van Poelje een figuur genoemd, die w(j noode missen zullen in de gemeente. Met zijn komst is een frissche wind gaan waaien door de gemeente, een nieuwe richting is ingeslagen. Niet alleen als goed ambtenaar, ook ais humaan en wel willend mensch hebben wij den heer van Poelje leeren kennen, die steeds met de grootste welwillendheid ieder een te woord stond. Behalve dit alles heeft de heer van Poelje nog zeer belangrijke zaken verrichtspr. herinnert aan de adressen aan de Regeering inzake den financieelen toestand en nu pas weer over den economischen toestand. Vooral dit laatste is zeer belangrijk, en de Raad is daar zeer erkentelijk voor. Ook wij erkennen 's heeren van Poelje's recht op een nieuwen werk kring, hoewel wij hem noode zien vertrekken. Wij wenschen voort te bouwen op hetgeen hy gedaan heeft. Steeds zal de heer van Poelje ons in aangename herinnering blijven. De secretaris, mr. G. A. van P o-e 1 j krijgt het woord om zijn erkentelijkheid te uiten voor de tot hem gesproken woorden. Het is geen gewoonte, dat een secretaris in den Raad het woord voert, en voor spr. was er dan ook in het enkele feit van zijn afscheid geen aanleiding daartoe, ware het niet, dat aan spr. adres buitengewoon vriendelijke woorden zijn gesproken, die hem gelegenheid geven een persoonlijk woord van dank te richten tot den burgemeester, den heer Krynen en den Raad in zijn geheel. Toen spr. hier drie jaar ge leden kwam, is hem o. a. de vraag gesteld of hfi den Helder als door gangshuis wilde gebruiken voor zijn verdere carrière. Spr. heeft dit ont kend, en zijn heengaan thans staat dan ook niet in verband met een streven in die richting, maar it, eenvoudig een samenloop van om standigheden. Waar men wijst op belaDgrfike dingen, die in die drie jaar tot stand gebracht zijn, daar is het aan spr. om met dankbaarheid aan die jaren terug te denken waarin hij medegewerkt heeft aan de totstand koming. Indien spr. heeft bijgedragen tot een nieuwen geest en nieuwe inzichten in de gemeente, ware dit niet geschied indien daar niet ook van uit de gemeente een geest van vooruitgang en zelfvertrouwen was, opgekomen, een streven om van de: plaats te maken wat er van gemaakt kan worden. Spr. is steeds optimistisch geweest, ten opzichte van de toekomst van den Helder en zal dat steeds blijven, ook al zou de gansche marine wor den opgedoekt. Ten opzichte van de: economisch» toekomst dezer plaats is spr. vol moed, indien do gemeente voortgaat in de richting, die zfi de laatste jaren heeft ^ingeslagen, en door den Raad is gewild. Want zon der den raad ware er niets van ge komen. Spr. wenscht den Helder, in het bizonier den Burgemeester, den Raad en do verschillende ambtenaren, wier steun spr, in zoo hooge mate mocht ontvangen, tot in lengte van dagen het beste! (Applaus). Rondvraag. De heer Spruit vraagt inlich tingen aangaande de woning Bree- straat, die onbewoonbaar verklaard is en toch bewoond wordt. Zal in de volgende vergadering worden be antwoord. Van den heer Zo njdervan zy'n een aantal vragen ingekomen betref fende de gasrantsoeneering der bios copen. Uit het antwoord van den voorzitter biykt, dat de bios copen alle ernstig de gasrantsoenee ring hadden overschreden, en dien tengevolge de meter werd wegge haald. Eene regeling werd getroffen om het bedryf in stand te houden. De bioscoop Kanaalweg heeft tydeiyk met een locomobiel gedraaid. Toen de directie overtuigd werd dat zij de gemaakte afspraak, niet na kwam, liet zy dit na. Vergunning ingevolge de hinderwet werd voor neer tijdeiyke installatie niet gevraagd, maar oogluikend toegelaten. Na deze veertien dagen wordt geen afwyking van de hinderwet meer toegelaten. De heer Zondervan dankt voor de bereidwilligheid, waarmede de Voorzitter deze vragen heeft be antwoord. Spr. meende het goed deze vragen in het openbaar te stellen en een antwoord uittelokken, omdat er thans geruchten gaan, dat de rant soeneering weder overschreden wordt. De Voorzitter antwoordt, dat men dit pas over drie maanden kan constateeren. De heer Biersteker vraagt of geen inkrimping kan worden over wogen van het personeel van het Distributiebedryf, alsook welke maat regelen worden genomen in het belang van dat personeel. In een circulaire van den Minister wordt hierover gesproken. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak al lang wordt overwogen. Op het oogenblik kan men nog nie mand aan het Distributiebedrijf mis sen. Vermoedeiyk zal worden voor gesteld de keuken met 1 Mei te sluiten. De heer Zondervan bespreekt het rapport van den directeur van het Levensmiddelenbedryf inzake de aardappelen. De Directeur vraagt daar in een onderzoek teneinde de van de zyde der grossiers tegen het bedryf gevoerde hetze den kop in te drukken. 3r zyu veel zieken onder deaardapj pelen. De Voorzitter antwoordt, dat de groote aardappel vereeniging steeds controle uitoefent en tot de conclusie kwam, dat ze goed geborgen zy'n. Er zyn veel minder rotte dan verleden jaar. De heer Zondervan spreekt tegen, dat er weinig rotte zouden zy'n. De Voorzitter antwoordt, dat 'de kwestie ging over de behandeling, |en die ia thans goed. Hierna sluiting. „CASINO". door Toegang: Ie Rang f 1.00, 2e Rang f0.50. KAARTverkoop an plaattbaspreking vanaf Dinsdag In h&t Sigarenmagazijn v. d. Haar KOKELAAR an 'a avands a. d. zaal. op Vrijdag 28 Februari 1919, '•morgens tien uur aan het WESTPLEIN ta HELDER, ven een groote voorraad Brand- en Timmerhout, alsdeelen, palen, baddltgs, enz. e»z. Alle» alkaraitig van militaire werken. Voeraf ta bezichtigen. Deurw. W. BIERSTEKER. V» il wit ig dm lup dii juin Til Ml tu muschM ii nlMt Bikini film': hwkmlallir Til T gun Int niul ii undacht Intl. Si ilkiit. lil damii Sul iiMtn, Uiuw Iini tui HinindTin gaal. Bdioarl giluUIg lol I iiiliiii. FiSm tut kuwiut lil twaii Verkrijgbaar te Ben Heldar, by H.B. BREEUWER, Kalzarstr., W. LAMMERS, Zuidstr. 75, L. SCHOONHOVEN, Spoorstr., I. WEITSMA, Spoorstr. 99, Th. VAN ZUILEN, Spooritraa'. Kennisgeving I Ondergeteekenden, Aannemers van begrafenissen, berichten hiermede hun plaatsgenooten, dat zy door verhooging der kosten van rijtuigen, lijkkisten, drukwerken en grafrechten, genood zaakt zijn hun tarieven hiermede in overeenstemming te brengen. Achtend, J. J. BUT, B/eewat»r«tr«at 57. 0. VAN LEEUWEN, Da Ruijtaratraat 0. stelt zich beschikbaar Yoor het •pitten, aanleggen en bezaaien van tuinen en andere werk zaamheden. Alle soorten vroege an late Pootaard- appelsB ta koop. Adres: Strooweg 6, Helder.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4