NI VA TA O PASTA Profiteert H. H. Rookers DAMES, MARINE. Verkoop Verkoop Straatklinkers J. P. J. SCHULMAIJER, „HELDRIA", T. van Zuylen, Energievormer voor Kinderen, Zenuwzwakksn en Herstellenden PRINSES HELNIKOFF MA AMD «G 17 MAART 1919, des middags 12 uur, ten Raedhulzs dur gemeente TEXEL van te leveren Leermiddelen ioor het Ondmijt in de nuttige handwerken, benoodigd voor de Openbare Lagere Scholen in die Voorwaarden zijn te bekomen ten Gemeentehuize i t 0.25 per stuk. Openbare Verkooping bij de DIRECTIE der MARINEWERF te WILLEMSOORD, op D'NSOAOden 18dcn MAART 1810, des voormid dags ten 11 uur, van: het afgevoerde Pantger, schip „Kortenaer". De verkoopvoorwaarden liggen ter lezing bij het Departement van Marine te Willemsoord, het Marine-Etablisse ment te Amsterdam, alsmedö bij de Provinciale Besturen en ter Secre- tarieön der gemeenten Rotterdam en Dordrecht. Voor zoover de voorraad strekt, zijn die voorwaarden gratis te ver krijgen ter Griffie van 's Rijkswerf te Willemsoord. De inschrijvingen op gezegelde, biljetten van 50 cent recht, door den inschrijver onierteekend en op duide lijke wijze bevattend# den naam en de woonplaats van den inschrijver, zoomede de geboden som in letter schrift, moeten vóór het uur der verkooping franco bezorgd zyn in de bus, geplaatst in het Directiegëbouw van 's Rijkswerf te Willemsoord. De waarborgsom moet worden gestort uiterlijk des namiddags ten 4 uur op den dag den verkoopdag voorafgaande. De „KORTENAER" kan door ge gadigden bezichtigd worden gedurende de zes werkdagen, onmiddellijk dern verkoopdag voorafgaande, des voor- middags van 10 12 en des namiddags van 2-4 uur. Zij melden zich daartoe aan ten bureele van den Chef der Afdeeling Industrie van 'sRijkawerf. van onzen geforceofdan uitverkoop. Door aankoop van een partij prima sigaren van le klasse fabrikanten, zijn wij in staat voor deze prijzen deze le klasse soorten te leveren. No. 1 Sigaren van 30 cent per stuk voor 20 cent. No. 2 25 17»/» No. 3 22'/, n 15 No. 4 „20 12»/, No. 5 15 10 tevens goedkoopere soorten vanaf 5, 6, 7, 8 en 9 cent per stuk. Neemt tevens proef van onze goedkoope kort© en lange RQO<<-_©n PRUIM- tabaksoorten, fijn kort 25 cent, midden grof kort 40 cent, grof kort 50, zeer grof 60, extra grof 70 cent. Krul, Portorieo, Heerenbaai, Shag, lange rooktabaksoorten 80 en 90 cent, ongesauste en zware pruimtabak 30 cent, extra zware fl.— alle» per ons. Winkeliers korting. Zendingen naar buitèn, sigaren minstens per 100, tabaksoorten minstens 1 kilo ongefran- keerd rembours. STUIVER, 33 PI. Ketklaan ingang MMi b'd MiUnrlaao, Amsterdam Zaterdag 29 Maart 1919, 'e morgens 10 uur, in de Schouwburgzaal „Tl VOLI", ta Haldar, van: Meubelen, Huisraad en Inboedel, wagons vertrek van Mevrouw BEECKMAN, wegens likwiditii vin de iirnee lleitir, Maandag 10 Maart 1919 's morgens 10 uur, aan bet pakhuis a/d. BA8SIN8RACHT 85 van: een groote partt nieuwe en gebruikte ansjovis- en haringvaten, kisten, mandèn, 20 diverse kookketels, tafels, banken, bascule, handkar, brandhout enz. Vóór den verkoop te bezichtigen. Oeurw. W. BIERSTEKER. tengevolge «en overlijden en vertrek, op Donderdag 13 Maart191B 's middags 1 uur, in het lokaal „Tl VOLI" te Helder i diverse inboedel? en meubilaire goederfn en een partij nieuwe wollen dekens, Te bezichtigen 's morgens van 10 tot 12 uur. Deurw. W. BIERSTEKER. ruime sortenilng, tot dlreete Uiering voorhanden, vanaf ge trokken en mond- tot da beste vlakke soorten, in voraohil- lend prijzen. Firme W.f. STOEL ZOON, Al<maer. sllesu verkrijgbaar bij SPOORSTRAAT 90. HERSTILPLAATS «oor allo soorten Machines, Automobielen en Motoren. Metaaldraaierij - Smederij. HAARHERSTELLER. Beproefd middel tegen het oltvsiier. en tot bevordering van denhergroei van 't hoofdhaar, blijkt steeds hst beste.' Por Haoon 60 o»nt Alléén verkrijgbaar by ColBswr. INGEZONDEN. i Februari 1919. Russen vanaf <B y &pof/ie/ters en n SDrogisten CtPnhem HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Helder brengen ter openbare kennis, dat ter Secretarie dezer gemeente in des voormiddags 9 tot des na middags 2 uur ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van C. BOS, alhier, om vergunning tot uitbreiding ,van de bakkerij aan de Weststraat no. 48, kadastraal bekend in Sectie D no 1759, door het plaatsen van een héeteluchtoven, dat op Dinsdag, den 18 Maart 1919, des namiddags ten 2 uur, ten Raad- huize gelegenheid zal worden gegeven om daartegen bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, dat, zoowel de verzoeker als zij, die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tijdstip, op de Secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen, on volgens de bestaande juris- fcie, niet tot beroep ingevolge iinderwet gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn ver schenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Helder, 4 Maart 1919. dat, volg prudentie, i de Hinder* WEET GIJ dat de Sanguinose zulk een voor treffelijk middel is? Voor allen die zwak en moede zijn; die lusteloos en zonder energie; die gedurig vermoeid zyn of lyden aan pijn in het hootd, in den rug of de lendendie te moe zyn om te eten, of te zwak om te slapen, is de Sanguinose een opwek kend en versterkend middel, waarvan de uitwerking snel en verrassend is. WACHT U VOOR NAMAAK. VAN DAM Co., De Riemerstraat 2c/4. Den Ha ag. 'SaDguinose kost per flescb f2.25; 6 fl.f 12.50; 12 fl. f24.-. Verkrijgbaar bijApoth.en Drogisten Te Helder bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93te Texel, Den Burg, J. BuisOosterend, G. Dros Obdeschild, Jóh. Dros'. Fédora'e Deplla- teur, vernietigt on middellijk 't overtol lige haar op aan* gezicht, handen, enz. Onschadelijk zelfs voor de teerste huid. Vraagt uw kapper, prijs f 1.60. Helder, 5 M. de R.1 Beleefd verzoekt ondergeteel en wel voor de derde maal, eenige ruimte in Uw blad, om nogmaals de aandacht te vestigen op 't onbil lijke in de gasprljsberekening, tegen over degenen, die door een groot gezin, genoodzaakt zijn tot een proe* gebruik. In een uwer vorige nummers toch wordt het publiek de mededeeling gedaan, dat de gasprijs, over de maand Februari zal bedragen voor de eerste 15 M8., 9ct. perM8.; tweede 10 M8., 21 ct. per M3. M*s. meer 35ct.perM8., zoodat degene, die genoodzaakt ia, door de grootheid van z'n gezin tot een zooveel grooter gebruik, dan die met een klein gezin, de meters, die hij overeenkomstig de rantsoeneering meer ontvangt, tegen f 0.35 moet betalen. Op deze onbillijkheid wordt nu voor de derde maal gewezen. De vorige maal heb ik een vergelijk gemaakt met de rantsoeneering van gas tegenover de aardappelen, aangetoond, dat als de minister deed gelijk de heeren bier, een groot gezin volkomen ten onder zou worden ge bracht. Thans wil ik wijzen op verschil tusschen een gezin van 2 personen en een van 10 personen in den prijs per Ms. Een gezin van 2 personen mag volgens de Rijksregeling, b.v. in een van de zomermaanden gebruiken 18 M8. kookgas, 4 M8. naar aantal personen en 5 Ms. lichtgas: totaal 87 M8.; een gezin van 10 personen: 18 M8. kookgas, 20 M8 naar aantal personen en 5 M3. lichtgas: totaal 43 Ms. Hiermede hebben beiden naar be hoefte, 't kleine gezin betaalt alzoo 15 Ms. a 9 cent f 1.35 10 B 21 f2.10 35 f 0.70 Koop een doosje UA-TABLETTEN voor de kinderen. Alle kinderen zijn verzot op LIA-tabletten. LIA-tablet- ten kunnen niet alleen geen kwaad, omdat ze absoluut vrij zijn van opium, morfine, codeice, etc., maar ze hel pen uitstekend tegen heest, verkoudheid, keslplje en ze kunnen een verkoud heid, zoowel bij kinderen als volwassenen, voorkomen. Alle drogisten en apothekers verkoopen LI A-tabletten f 0.75 per doos. Verkrijgbaar te Den Hel der: E. C. Bais; C. Buys; A. ten KloosterH. W. Zegel, Kanaalweg; J. de Kok, Mid denstraat 2. Wieringen: T. Takes Johzn.; M. Gorter. -tabletten totaal f 0.15 per M8. 't groote gezin 15 Ms. a 9 cent 10 21 f4.15 27 deze bewering is waar. Eer hadden wij een verwijt verwacht over de volkomen negatie van dezen tak van dienst, niettegenstaande ook wij als belastingbetalers zullen moeten bij dragen in dezen verliespost. De reden hiervan is, dat van af het begin de opzet van het bedrijf eene mislukking voorspelde. Gevoeg lijk kon onzerzijds derhalve het oordeel worden overgelaten aan hèn, die binnen korten tijd geroepen zijn dit uit te spreken over hen die ver antwoordelijk zijn geweest voor de weggeworpen gelden, bij een toch al zoo berooiden staat waarin onze gemeente-financien verkeeren. Wat het rot betreft, wil ik alleen constateeren dat dit door den direc teur. niet vast te stellen is. Wel heb ik gehoord van een die het weten kan, dat door den controleur het geschat werd in het meelpakhuis aan de Westgracht op ca.30°/0, wat daar nog al mede was gevallen, daar de toestand daar hét minst erg was. Willen de heeren Raadsleden pre cies weten (waar zy, zou ik denken, recht op hebben)'hoeveel de juiste kosten van rot en werkloon hebben bedragen, dan ware er niet beter dan ^e verzoeken dat onder leiding van den heer Administrateur der Gemeente-bedrijven een staat der ontvangen en uitgegeven aarpappelen werd gemaakt, met de op dit bedrijf gevallen loonen. Zy zullen dan zeer respectabele cijfers te zien krijgen. Wil men dan eene vergelijking met het vorig jaar, dan liggen ©nze cijfers die bij het balansmaken door een accountant zijn vastgesteld ter publicatie en vergelijking beschikbaar. Een en ander kan bij eene goede administratie, als verwacht mag worden dat op het Levensmiddelen- bedrijf is ingevoerd, niet veel tijd koBten. De aanwezige voorraden zul len spoedig genoeg opraken, temeer wanneer de traditioneele Maartsche zomerdagen komen, want deze hou den in zoo'n zwak product grootere opruiming dan de magen der inwoners. U dankende voor de verleende plaatsruimte. Met de meeste hoogachting, J. Luidinqa. W. A. Swaters. Alleen de Koog was niet bewerkt geworden. Voor een derde zuster was een oproep gedaan, doch slechts één sollici tante had zich aangemeld en nog wel een niet-gediplomeerde. Thans was aan het gemeentebestuur een 3e zuster gevraagd, waarop nog geen besluit is genomen. Het aantal bezoeken aan zieken door de beide zusters had in 1918 bedragen 3795 tegen 3296 in 1917. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Daarna was aan de orde de ver kiezing van een vijfde bestuurslid. De heer Jb. Mooy Mz., met 20 stem men by eerste stemming gekozeD, verklaarde zijne benoeming aan te Als nu kreeg de beer P. Vos het woord over de oprichting eener rederijkerskamer. Hij meent, dat het gewenscht is, dat naast het Nut een Volgde het financieel' verslag-als dergelijke kamer wordt opgericht. volgt Inkomsten. Saldo op 1 Jan '18 Nagekomen contributies Verpleeggelden Subsidie gem. Texel ^Verschillende giften Contributies 'Boeten f 261,34 f 73,- f 50,84* f 250,- f 106,88* f2933,62* f 319,62* f 12,50 Totaal f4006,82. Uitgaven. Salarissen f1650 Toeslagen f 200 Premies lijfrenten f 200 Vergoeding rijwielen f 160 f 2160=12150,— Premies „Het Anker" f Porto-en verzendingskosten f 46,40 8,21 52.90 32,57 12.91 308,55 10, 150, UIT OEN OMTREK. f 1.35 f2.10 20 36 f6.30 totaal f9.75 43 f 0.22*/* per M8. Nu wordt in een volgend nummer van Uw blad medegedeeld, dat de globale prijs is 21 cent per M8., zoodat 't gezin van 10 personen nog 1'/.. cent per Ms meer betaalt, dan een fabriek of onderneming, die misschien duizenden guldens per jaar in haar bedryf verdient. Maar nog scherper wordt 't verschil tusschen 't kleiDe en 't groote gezin, daar 't groote maar even 71/, cent per M8 meer betaalt dan eerstgenoemde. Is dit nu niet verschrikkelijk M. de R., als men in aanmerking neemt, dat in de meeste gevallen, juist zij ook de slechtst gefortuneerden zijn Hoe vele ouders van groote ge zinnen zullen er niet zijn, die geen raad weten een paar schoenen, par don I een paar klompen voor een hunner kinderen te koopen, en toch ook hun eten moeten koopen, terwijl eerstgenoemde zonder kinderen een inkomen kan hebben van 4 a f 6000 per jaar. Voor een progressieve berekening naar 't inkomen voelen de heeren blikbaar niets, maar dit is een pro gressieve berekening naar 't verbruik en zeer zeker veel onbillijker, dan naar 't inkomen. M. d. R.Zal nu ook dit schrijven door de heeren als kennisgeving zonder meer worden aangenomen en zullen zij de zaak maar laten zooals zij is? of zullen we spoedig 't einde van zulk een wanverhouding mogen verwachten We zullen er 't beste maar van hopen. Met dank voor de' UEd. dw. dn., v. Z. Geachte Heer Redacteur. Zaterdag, na eene tijdelijke afwe zigheid, namen wij kennis van Uw raadsveralag, waarin de heer directeur van het Levensmiddelenbedrijf zich beklaagt over eene „hetze" van de zijde der aardappel-grossiers. Het kan ook schier niet anders, of iemand. die in zoo'n hevige mate aan deze kwaal lijdt moet deze ook in anderen veronderstellen. Evenwel, juist het tegendeel van Texel, 3 Maart. In een goed bezochte vergadering van landbouwarbeiders te Eierland werd met algemeene stemmen be sloten om den arbeid te staken. Het ledental van deze afdeeling van den L. T. B. bedraagt ruim 100. De oorzaak is een loonkwestie van ruim f 50 per jaar. Men heeft het werk reeds neergelegd en de land bouwers doen moeite werklieden van elders te krijgen. De arbeiders uit Eierland komen dan in een netelige positie, daar zij huizen in woningen van de werkgevers. Deze woDingen zijn geen huurweningen, maar bet loon inbegrepen, zoodat men geen recht beeft er in te blijven. Gisteren zijn tot de Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend 16 nieuwe leden toegetreden en be vestigd door Ds. R. S. Kuperus. t Was. thans voor de laatste maal, dat ge noemde leeraar, dia naar Den Hoorn vertrekt, in zijne tegenwoordige Ge meente de doop en de bevestiging toediende. In de 29 jaren, die hij aan deze gemeente verbonden was, bracht hij 467 leden aan. Texel, 5 Maart. Voor de schooljeugd op de ver schillende dorpen, treedt thans de bekende goochelaar, zich noemende prof. Mullens, op. De grootste attrac tie voor 't jonge volkjé is nog de vertooning van de poppenkast. Vooraf circuleeren inteekenlljsten bij de ouders en andere kindervrienden, zoodat de onderneming financieel gewoonlijk wel gedekt is. Door het kiescollege der Ned. Herv. Gem. te Oudescbild is tot diaken gekozen de heer C. A. Kaczor. In de vaarwaters der Waddenzee schijnt het drljffjs nog al verwarring te hebben aangericht onder de be- bakening. Er is reeds een aanvang gemaakt om een en ander weer in orde te maken. Vargadarlug „Texelsche Wijkverpleging", gehouden 8 Maart 1919, iu Café „Den Burg". De voorzitter, de heer Roeloffs riep aan de aanwezigen, ongeveer het honderdste deel der leden, het wel kom toe en hoopte op goede resul taten van de bijeenkomst. De notulen werden gelezen en goed gekeurd met dank aan den secretaris voor de keurige aanteekeningen. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental in 1918 was geklommen van 1096 tot 1501. Een prachtresultaat, waarvoor verschillende dames en de wykheeren hadden zorg gedragen. Ophaalloon f Boekhandel, courantenf Apotheek en drogisterij f Rljloonen f Zaalhuur f Hon. penningmeester f Totaal f2769,54. Inkomsten f 4006,82. Uitgaven f 2769,54. Saldo f 1287.28. De secretaris-penningmeester ont ving den dank des voorzitters voor zyn uitstekend beheer, nadat bij monde van den heer Spreeuw was gerap porteerd, dat de commissie van onder zoek geen bezwaren had voor die goedkeuring. Tot rekening-opnemers voer het volgend jaar werden aangewezen de heeren P. Graaf, Joh. Kikkert en P. Lieuwen. Volgde verkiezing van bestuurs leden. De heeren W. J. Roeloffs, W. H. Willemsen, C. A. Keijser, W. Mets Tz., Buljsing Damsté en mej, Keijser werden allen herkozen, terwyl in de tusschentijdsche vacature, ont staan door het bedanken van den heer ds. R. S. Kuperus, wegens aan staand vertrek, gekozen werd de heer Besloten werd, dat er zoo spoedig mogelijk een huishoudelijk reglement ontworpen zal worden. De samen stelling werd opgedragen aan 4e heeren C. A. Keijser, L. Mallekote en M. W. de Graaf, Mede werd besloten, om bij wijze van proef voor een jaar de verple- ;haff€ wel eens iets voor de kas beschik baar zouden stellen. Tot 1 April zullen nog verplegings- gelden gevraagd worden. Medegedeeld werd, dat nog steeds Wanneer de pogingen daartoe uit gaan van 't Nut, gelooft hij, dat het wel slagen zal. De avond met Henri Dekking is bij de meesten niet in den smaak gevallen en we moeten trachten de avonden zoo genoeglijk mogelijk te maken. De heer Jb. Mooy Mz. vraagt aan den heer Vos, of er wel dames ge noeg voor te vinden zullen zyn. De heer Ves ziet daar geen bezwaar in. Hij vindt een rederijkerskamer ge- wensohter dan een clubje dat voor drachten houden wil. De voorzitter voelt voor het goede, leerzame en ontwikkelende van een Red.kamer, doch vreest, dat wel niet altijd de geschikte personen te vinden zijn. Hij meent het verst te zullen komen met avonden van nut en ge noegen, een stuk- van de Red.kamer, voordrachten, ernst én luim, van de leden, avonden voor verschillende irsonen, dus niet uitsluitend rede- Na breedvoerige discussie geven zich' 15 personen als werkend lid eener Redtkaraer op. Bij de rondvraag vraagt de heer D. de Haan, of op Maandag 10 Maart a.s. de avond alleen voor mej. An- toinette van Dijk is, of dat ook leden iets kunnen doen. Voorzitter deelt mee, hoe het be stuur tot twee avonden is gekomen en zegt, dat mej. van Dijk inderdaad den avond zal hebben. De heer Jb. Mooij Mz. zegt, gehoord te hebben, dat gesproken is over tweeklassenstelsel. Op den avond van Henri Dekking zouden personen, die om half 10 kwamen, voor, en die om half 7 present waren, achter in de zaal gezeten hebben. Hij acht het goed, dat het bestuur weet, dat zoo- iets gezegd wordt. De voorzitter, wien dit praatje ook ter oor© was gekomen, licht een en ander nader toe en verklaart, niet te zullen meewerken aan een twee klassenstelsel. De heer P. Vos komt mede tegen deze praatjes op. Het is de schuld van sommige leden zelf, als ze achter in dé zaal zaten. De heer Adr. Vader meent, dat het beter ls, alleen leden, zoo noodig met hun gasten, tot de nutsavonden toe te laten. Het- heffen van een kwartje entree is dan niet noodig en de kans bestaat, dat bet Nut meer leden krygt. Voorzitter zegt, dat het reglement het heffen van entree voorschrijft. De heer Jb. Mooy Mz. wijst erop, dat op den avond van Henri Dekking stoornis verwekt werd door kinderen beneden 16 jaar. Voorzitter zegt, dat a.s. Maandag beslist geen kinderen beneden 16 jaar zullen worden toegelaten. Kinderen van 16 tot; 18 jaar hebben alleen gingsgelden af te scl Lang heeft men er over gesproken of men hiervoor iets anders in de plaats zou stellen, b.v. het aanbieden van een kaart aan herstelden. Ten slotte werd aan het Bestuur opgedragen, dit nader te overwegen terwijl de verwachting werd- uitge sproken, dat dankbare patiënten zeker toegang onder geleid©. Hieraan zal streng de hand gehouden worden. Tenslotte spreekt ds. France over de reeds in wording zynde eigen bibliotheek. Hij mocht reeds boeken ontvangen van den heer P. Vos, een goed gebruik van de linnen- wien hy daarvoor dank zegt en van kast werd gemaakt, dat de voorraad linnen nog voldoende is en dat men hiervoor nog CQntanten in voorraad heeft. De Voorzitter deelde mede, dat de salarissen der zusters gebracht zijn op f1200. De zusters hebben hier voor een schrijven van dank inge zonden. Nadat men nog even had gesproken over vlektyphus en den aankleve van dien, volgde rondvraag, die niet veel opleverde. Alleen zal men trachtten zooveel mogeiyk met lichte maan te -vergaderen. Hierna sloot de Voorzitter met de beste wenschen de vergadering. BurgarHJka Staal van- Taxal, van 22 t/m. 28 Februari 1919. ONDERTROUWD: Johan Pieter Bremer, 30 j., veehouder en Afina Nelly Eelman, 21 j., beiden alhier. Cornelia Roeper». 86 j., veehouder en Christina Dry ver, 23 j., beiden alhier. GEBORENJuliana, d.v. Jan Bakker en Geertruida Smit. Hendrik Jacob, z.v. sybrand Keijser en Nelly Roeper. OVERLEDEN: Maatje Reuvers,69 j., alhier. Callantaoog. Maandag 3 Maart hield het Dept. van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen een huishoudeiyke ver gadering in het-lokaal van don heer S. Kos. Aanwezig waren 34 van de57 leden. De Voorzitter, ds. France, opende met een woord van welkom de ver gadering en deelde mede, dat by het bestuur een verzoek was ingekomen om te geraken tot de oprichting eener roderykerskamer. de Ned. Reisvereeniging. De Kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente heeft flnaneieelen steun voor aanschaffing van beeken toegezegd. De biblio thecaris zal gaarne goede boeken in ontvangst nemen. De heer D. Hoek wijst op boeken van Justus van Maurik, die zeker zeer gewild zyn. Hierna sluiting. Bargertt|k* Stand v. Caifantsoog. Ingeschreven over Februari 1919.. GEBOREN: Elisabetb, d. v. Maarten Bakker en Cornelia Toes; Tam is. z v. Tamis Del ver en Gerritje Rampen. ONDERTROUWDJacob Greeuw, 25 jr., te Oudkarspel en Tryntje Welf, 26 jr., alhier. GEHUWDDirk Mooy, 30 jr., en Jacoba van Twuyver, 19 jr., beiden alhierPaulus Voorthuysen, 23 jr., te Helder, en Trijntje Zwaan, 21 jr., alhier. OVERLEDENAntje Bakker, 50 jr., echtgenoote van Pieter WeyArie Bakker, 65 jr., echtgenoot van Grietje van den Berg. Advertentiën walkt nè 10 uur dts mor- gsns op den dag van uitgifte dar Courant wordan bezorgd, blQvan tot hot volgond num mer liggen. FEUILLETON. door LOUIS TRACT. 61). Tot driemalen toe werd de ma noeuvre herhaald, alleen met dit verschil, dat er geen enkel schot viel. Ivan en zijl volgelingen wachtten hun tyd af. In de duistere gangen kon men alle geluiden van uit de verte hooren. Toen het zich verdedigende volk zag, wat onverklaarbaar was, dat hun vijand alle gangen in de mynwerken kende, wat een familie-geheim was, werden er woorden gemompeld van angst, zoo veelbeteekenend op de lippen van alle verdrukte stammen. „Verraad 1" zeide men, maar niet een week achteruit. „Moed, vrienden I" - riep de reus achtige Ivan. „Zy kunnen de volgende barrière niet nemen. Ga eerst achteruit, als ik het sein geef. Daar vinden zij hun graf;" Toen de voorhoede ramden vjjand in de vierde geheime gang van de zeven, die in de myn bestonden, gekomen was, braakte de duisternis vuur en vlam. De verwarring was volkomen, zy die niet dood waren neergevallen ef stervend leunden tegen de ruwe wanden, sprongen vooruit. Al spoedig vormden vriend en vijand een mêlée van worstelenden, die vaak in den blinde om zich heen sloegen. Wat men de Russen ook moge nawyzen, niemand kan ze van laf heid beschuldigen, en hier in de ondergrondsche mijn werd gestreden met eene niets sparende woede en zelfopoffering, die een helden-slag mocht heeten. Men streed alsof het een persoonlijke zaak gold. Vechten den klemden elkaar in hun armen en rolden over elkaar naar den afgrond van de myn, kwaadaardig tierend en rukkend en trachtend doodelijk te verwonden. Zoo verwoed werd er gevochten dat maar weioi- >n naar de waarschuwing van Ivan gen naa boorden „Terug, broeders I" brulde hij. „Terug, zeg ik I" Maar Prins Melnikoff, die zelf een half dozyn oproerigen neergeslagen had, hoorde de hem bekende stem, en riep tot degenen die achter hem waren. „Volg my, wat het ook koste I" Alleen door zyn kracht, en door de y zing wekkende slagen van een koperen breekijzer, dat hij als wapen gebruikte, baande hy zich een weg naar Ivan, wiens reuzen-gestalte te nauwernood te onderscheiden was bij de flauwe belichting van een neer gevallen toorts. Onverschillig of het overeen kwam met zyn rang en zich niet bekommerende over verwonding, riep hy tot zijne Kozakken „Vooruit, kameraden! Zij vluchten!" Ivan hoorde die woorden, en bleef staan. Hy zag een groot aantal sol daten naderen, dwars door rook en damp. Wederom volgde hij zyne vluchtende makkers, en Melnikoff ging hem achterna. Toen hij dat gewaar werd, bleef de groote Rus staan, en met een lach, gelykende op het gebulk van een stier, bukte hij en stak met een lucifer iets aan. Zyn felle tegenstander, die nog enkele meters van hem af was, greep zijn revolver én schoot. Te geiy'ker- tijd kroop een oplaaiende vlam over den grond. Een verschribkelyke ont ploffing volgde en een groot gedeelte van den tunnel stortte in, velen begravende onder den chaos van rots stukken en onherstelbaar den voort gang van den aanval versperrende. Prins Melnikoff was ongewond. Bijna alleen, stond hy omringd door puin, als een gevangene van de rebellen HOOFDSTUK XXV. Het Huweiyk. Verblind en half verstikt door het stof en den damp der ontploffing, wankelde Prins Boris voort. Zyn eenige gedachte was nu, hoe hy op zijn beurt dien kerel verpletteren zou. Toch begreep hy, dat er voor het oogenblik geen kans was om den strijd te kunnen voortzetten, want het was stik donker geworden. Maar er was meer dat dit belette. Indien hij en de moedige Kozakken, die genoeg ter zyde hadden gestaan om buiten de val-lyn der rots-blok ken te wezen, ook niet wilden stikken, dan was het hoog noodig dat zij eene minder bezwangerde atmosfeer trachtten te bereiken. Meermalen struikelend, en stootend tegen de rotspunten aan den wand, elkaar volgend op het geluid, kwa men zij eindefijk waar de lucht merkeiyk zuiverder was. Maar ook hier werden zy niet met rust gelaten. Aan het hoofd zijner getrouwen die bijtijds achteruit waren gegaan, en versterkt mot hen die geposteerd waren voor den uitersten toegang tot de kamers in de rots, liep Ivan met een fakkel zoekende naar den.Prins, die naar hy veronderstelde, aan de ontploffing was ontkomen. Toen hy hem zag, naar lucht snak kend, maar in hopeloozen toestand, bespotte hij hem niet, zooals van hein verwacht had kunnen worden. „Zooals ge ziet, Boris," zeide hÜ> - »gy strydt tegen wat het noodlot bepaalde. Natuurlijk zljt gij verslagen." Altyd nog door wraakzucht be- heerscht, hief Melnikoff den revolver op, dien hij in zyn linkerhand hield. Ongezien, van wege de duisternis, stond een van Ivan's getrouwen met een ouderwetsch pistool op de wacht. Ziende de hand-beweging van den Prins, schoot de man, om zyn chef te redden. En goed had hy gemikt, want de Prins kreeg den kogel ter hoogte van zyn'borst, en sloeg tegen den grond. Ivan, niet achtende op het gevaar dat hem dreigde van wege de woedende Kozakken, sprong op den gewonde toe, beurde hem in zyne sterke armen op, en liep met zyn last, byna even zwaar als hy zelf, weg alsof hy een stroo-garf droeg. Er was iets in zyn manier van doen, dat de Kozakken betooverde en deed zwijgen*-Ivan óp de hieleirvol- gond, zonder aam-vechten te denken, mengden zy zich onder de oproer lingen te zamen gingen zij de trap op naar de vertrekken waar Ivan Stephanovitch zyn tegenstander op den grond legde, dicht by een-vuur haard. „Breng een licht!" beval hy. Den bontel mantel en de nauw. sluitende uniform van den Prins losmakende, zag-hli een klein rond voorwerp er uit rollen. Het was een metalen foudraal, biykbaar ingedrukt doer een buitengewoon bard voor werp. Nader bekeken;- bleek het dat de Prins er zyn leven aan-te danken had. De voor hem bestemde kogel was er tegen aan gestegen, en de opaal de merkwaardige iwlam- mende edele steen met bet triangu laire kenmerk, was verbryzeld. De stoot van den ricocheteerenden kogel had den Prins bedwelmd, den adem onderbrekende die hem by de ontploffing overgebleven was. Duide- Üjk was het dat lucht en een dronk water hem weer op de been zouden helpen. In de kamer van Ermyntrude lag Olga Sassulitch op een rustbed, den dood naby, haar achtjarig zoontje naast haar gezeten. De eerste tyding van den stryd, bracht tevens het gerucht dat Prins Melnikoff dood was. Dat nieuws deed allen plotseling zwijgen. Maar de stervende jonge vrouw, wier levenskracht wegzonk en opklom met de onregelmatigheid van de laatste uren, richtte zich by dat gerucht krachtig op, en kreet „DoodNeem Dat kan God niet willen. Sterven ls verlouslng. Boris Melnikoff moet biyren leven om te dijden." - (Wordt vt!

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 4