HELDERSCHECOURANT Tweede Blad. HERMANNYPELS, No. 5066 ZATERDAG 22 MAART 18(9 *7m JAARGANG Uitgever: C. DË BOER Jr., Helder. - Oplaao 7000 ex. - Abonnementsprijs; In de stad f 1.10, per post f 1.35. Buitenland f 2,35. Losse ex. 3 cent. AdvertentlAnperregel 15 cent. Op- en ondergang van Zen en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Hoog- M*an Zon w„t#I Maait, op: onder: op:ond«:T.M.:n«. Zondag 38 m. O «lm. 8 60 6 68 817 11.60 Maandag 31 .191. 942 666 6 19 0 6 O.W Diasdag 35 „8.16.10.43 6.6* 621 0 46 1.6 Woaoid 56 S6Ï.1160 6 60 6 28 1.60 3 20 Dondsrd. 97 13 6 48 6 86 >16 846 Vrijdag "23 8.49 3.19 6.44 C 58 4 46 6 6 Sataxdag 29 418 889 6 41 681 6.66 6,10 Bericht. Aan da abonné's blnnan de gemaente wordt bekend gemaakt, dat da kwltantlën voor het 1e kw. 18)9 (I Jan.-31 Meart) dezer dagan worden aangabodan, mat hat verzoek deze direct bij aanbieding te willen voldoen. DE WEEK. 18 Maart. Wij hebben gehad de Algemeene Beschouwingen, in de Eerste Kamer, over de Staatsbegrooting-1919, inde helt van Maart van hat loopende jaar, en er is zeer zeker veel interes sants by ontboezemd. Het gerucht, dat dr. Kuyper, de oud-leider van de anti-revolutionaire party, zou spreken, deed op Woensdag 12 Maart de tribunes in den Senaat volstroomen. De 81-jarige „grand old man" heeft ook nu op suggestieve wijze gespro ken, zijn rede was schoon en pittig van vorm. Hij waarschuwde tegen het deelnemen door Nederland, - vóór den vrede, van den Vol kerenbond. Uit het antwoord van dan premier bleek, dat onze Regeering begrypt het gevaar, waaraan wij ons zouden blootstellen door tegenover de Volkerenbond-plannen een „ableh- nende", onverzoenlijke houding aan te nemen, schoon wij dan erkennen, dat voor de kleine staten de zaak nog gansch anders moet worden dan zij nu nog staat. De kern van h6t senaforiaal Be- grootings-debat was de verdediging door minister De Vries van zyn financieels plannen. Voor de theore tische en academische bespiegelingen van de heeren Kuyper, De Vos van Steenwljk, Van Emden en anderen verwy'B ik naar de verslagen. Zeker is, dat wie komt uit de woelige atmosfeer van het Lagerhuis in de rustig-atatige van den Senaat, een gevoel van behageiyke verkwikking zal ervaren. Minister De Vries was zeer geluk kig, oneindig beter dan in de Tweede Kamer by de verdediging van zijn belasting-plannen. Ik veroorloof mij een enkel citaat uit zijn rede van Donderdag IA Maart te citeeren, waar Z Exc. verdedigde de invoering van indirecte belastingen. „De vraag" aldus de minister van Financiën, - „of indirecte belastingen zullen worden ingevoerd, heeft slechts academische waarde omdat wy als „communis opinio" kunnen vaststellen, dat de directe belastingen het niet meer kunnen opbrengen. En is dan juist het verwijt, dat tot mij is gericht, als zouden mijn plannen geen rekening houden met de draagkracht en als zouden de arbeiders te zwaar worden belast? Haal ik, als alle plannen doorgaan, te veel uit de zakken der arbeider» Vergis ik m(j niet, dan staat de zaak zoo190 miilioen moet aan nieuwe belastingen worden gevonden, 85 miilioen uit de Inkomsten- en Vermogensbelastingen; daarvan be talen de arbeiders niets. Vier-en «en half miilioen uit beursbelasting en quitantie, de arbeiders betalen daaraan niet mee. Twee-en-een-half miilioen uit de personeele belasting, - dat gaat buiten de arbeiders om. Gedistilleerd f 1.750.000.-. Als de arbeider daaraan meebetaalt, ls hij onverstandig. Uit de plaatakaarten- belasting komt 2 miilioen. Laat ik aannemen, dat de arbeiders in deze belasting mede betalen een half miilioen. De successie-rechten zullen 15 miilioen opbrengen. Een arbeider laat in den regel geen groot vermogen ha. Dus wordt zyn nalaten schap hiermöe niet bezwaard.Weelde- artikelen tien miilioen, dat gaat buiten den arbeider om, fiscale herziening van het tarief 135 miilioen. Ik meen te mogen zeggen, dat dit zoo goed als geheel buiten de arbeiders zal omgaan, maar ik neem toch aan" - aldus verder Exc. De Vries - „dat zy er een miilioen in mede zullen betalen." Tabak, sigaren, sigaretten, enz. - van de 20 miilioen reken ik dat de arbeider tien miilioen zal meebe talen Van de cacao, die ik uittrek op 1 miilioen, neem ik aan, dat de arbeider de helft zal meebetalen. In de verschillende belastingen, wegen belasting, enz., neem ik aan dat de arbeiders2 miilioen zullen bijbrengen, en in thee en koffie, die ik uittrek op 20 miilioen, dat zy mee zullen betalen. Ik kom dan inderdaad met dezelfde conclusié als de heer Coiyn - dat nameiyk van de 196 miilioen de arbeiders zullen betalen 35 miili oen. Niet eens, zooals de heer Colön het uitdrukte, de arbeider zal er in meebetalen naar evenredigheid veel minder dan de andere burgers. Maar laten wy voor een oogenblik aannemen, dat hy evenveel bydraagt als ieder ander burger, dan nog komt dat neer op ongeveer f5.- per hoofd en per jaar, dat is ongeveer een dubbeltje per week Waarop Exc. De Vries liet volgen dat 't den arbeider een eer moest zyn, waar hy toch mede-zeggen schap heeft in de gemeenschap dit luttele bedrag by te dragen tot de lasten van de gemeenschap. Zooals ik zei, deze rede van den minister van Financien maakte voor- treffeiyken indruk. Heeft in den Se naat applaus ontlokt op de bankjes van Rechts zoowel als van Links. Van de Senatoria'e bespiegelingen, de vorige week gehouden, stip ik nog aan het omzichtige, doch stevige woord, door den premier gesproken in verband met het „Belgische geval". Wy weten nu met zekerheid (en de Londenscbe correspondent van „Nieuwe Ct." heeft 't nog eens „uit de beste bron" mogen bevestigen) de Belgisch-annexionistische eischen zyn te Parijs afgewezen. Men glim lacht er om't Is nu toch wel genoegzaam gebleken, dat noch Zuid Limburg noch Zeeuwsch-Vlaanderen zich van Patria willen afscheiden, 't Is een voortreffeiyke gedachte, de films, in beeld brengend de eutjiu- siaste hulde, aan onze Landsmoeder In die streken pas gebracht, in den vreemde te verspreiden. Ook wat de Volkerenbond-plannen betreft, bleef de premier binnen de grenzen der omzicntigheid. Nederland zal meedoen, maar blijft uitzien naar verbetering van het „bestek", dat gemaakt is. Binnenlandsche Zaken en Justitie zyn nu voor de Koninklyke signatuur ryp gemaakt. Ik teeken aan, dat een regularisatie" inzake de lijkver branding op komst is, die rekening houdt met de verschillende bezwaren van Rechtschen en Linkschen aard, - met uitzondering dan van sommige fanatieke onverzoenlyken misschien. En wat betreft de positie van den rampzaligen Von Hohenzollern, den ex-Keizer, nog steeds als vluchteling te Amerongen vertoevend, t~ heeft minister Heemskerk den 14en Maart j.1. verklaard dat Nederland zich by eventueele aanvraag tot uitleve ring, zal plaatsen op het stand punt van traktaat, wet en recht. Wat ieder, die 't met de waardig heid van den Staat goed meent, zal toejuichen. De Tweede Kamer, by gebrek aan ministers, reeds Woensdagmiddag uiteen gegaan, heeft de wyzigingen van het Reglement van Orde goed gekeurd, waardoor de macht des voorzitters tegenover zekere roerige elementen is vergroot en de weg is geopend (als de heeren gelieven mee te werken, van veel nut!) tot be spoediging der afdoening van zaken. En ook is goedgekeurd het voorstel- Troelstra c. (bij ontstentenis van den leider door den heer Schaper verdedigd», waardoor eene vaste mrlementaire commissie voor buiten- andsche zaken in het leven wordt geroepen. Ook is goedgekeurd de verhooging ▼an de uitkeering krachtens de Invaliditeitswet van f2.— en f3.— tot f 8.— en f 5.- per week. Maar by het ontwerp tot wyziging van de Ongevallenwet, het maximum dagloon, in aanmerking komend, willende brengen van f 4. op f 6. heeft gezegevierd het sociaal-demo cratisch amendement-Heijkoop, dat maximum brengend op acht gulden. Tegen het advies van minister Aalberse.die de Kamer in overweging gaf om de zaak te laten rusten tot generale wyziging van de Onge vallenwet. En ook tegen het advies van dr. Nolens, den leider van de katholieke Kamerfractie. Op 28 Febr. j.1. werd weet men de motie- Bomans aangenomen, in de Tweede Kamer, tegen den nadrukkelyken raad in van mgr. Nolens. En op 11 Maart deed zich soortgelyk verschyn- sel voor, wijzend op een al-meer invretend schisma, al-ernstiger drei gende scheuring in de katholieke De soc. democratische fractie heeft zich in haar jongste vergadering uitge sproken voor de heffing-ineens van groote vermogens en inkomens, ter dekking Yan de reusachtige tekorten, in de crisistijden ontstaan. Zeker is, dat de Schatkist enorme „gaten" vertoont. Een der jongste middelen om die te stoppen is de verhooging der zegelbelasting, het „plakzegeltje" op 10 cents brengend, en waardoor vier miilioen meer (ellendige futiliteit in deze dagen I) in de' Rijkskas zou worden gebracht. De tyden zyn duur, voor ons all^n, erkende minister De! Vries in zyn jongste rede, voor den Senaat gehouden. Niemand zal 't durven betwisten. De eisch naar loonsverhooging wordt allerwegen aangeheven. Inde Hoofdstad werd het tramtarief ver hoogd. In de Hofstad gist 't onder het trampersoneel. Over de beweging onder de metaalbewerkers behoef ik den aandachtigen lezer der dagbladen niets te zeggen. Dingen, die in vroeger dagen Jan Publiek beroerden als de gruw zame roofmoord in het landeiyke Beesd - behooren nu tot de alle- daagsche droevigheden, waaraan men evenmin veel aandacht schenkt als aan de eindelooze reeks van inbraken, diefstallen, oplichteryen. Tot op welke hoogte, in welke mate de vergiftiging van het bol wisme schuld is aan de algemeene verwildering, - 't zal eerst later kunnen worden uitgemaakt. Wanneer de arme, gemartelde wereld te langen leste zal verlost zyn van de crisis, die vergeleken is, ook wel, met wat voorspeld was aan verderfeiyke en schrikwekkende ge volgen van het passeerenj door de onheilbrengende staart der geheim zinnige komeet Mb. Antonio. BINNENLAND. Da door Amarlka opgevorderde «chipte. Ojntrent de onderhandelingen in zake de teruggave der door Amerika opgevorderde schepen wordt gemeldt, dat het dezerzijds gedane voorstel door Amerika niet is aanvaard, en er thans een nieuw voorstel naar Amerika is geseind en de commissio yan Nederlandsche reeders, welke voor deze aangelegenheid te Londen met Amerikaansche gedelegeerden heeft onderhandeld, zich thans ver- moedeiyk naar Amerika zal moeten begeven ter afdoening van deze aan gelegenheid. Eorsto Kamer. In de Donderdag gehouden zitting is zonder stemming aangenomen de verhooging van ouderdomsrente van f2 op f3 en voor gehuwden van f3 op f5. Bisohikbearstolilng vin Levensmiddelen. Een wetsontwerp is ingediend tot aanvulling eu verhooging der Land- bouw-begrooting voor 1919, voor beschikbaarstelling van levensmid delen. Naar de meening van den Minister van Landbouw verdient het alle aan- bevèling in de periode van den over gang van abnormale naar normale verhoudingen behoedzaam voorwaarts te gaan, allereerst lettende op de eischen van het oogenblik, om daarna, zoodra een eenigszins meer stabiele toestand i3 ingetreden, vast te stellen langs welke lijn de levensmiddelen- voorziening in de toekomst zich zal moeten begeven. De Minister is nu van oordeel, dat de eerste vier maanden dezes jaars zich wat de algemeene verhoudingen aangaat nog geheel aansluiten by die van het vorige jaar; tijdens deze periode acht hy mitsdien eene ver andering van distributiebeleid onge- wenschr. Zoowel systeem als prijzen zullen tydens deze periode geen wij ziging ondergaan en zoo is de Mi nister dan ook byv. in afwyking van het ter gelegenheid van de in terpellatie-Schaper verklaarde niet voornemens gedurende de aangegeven periode verandering te brengen in de pryzen van het wittebrèod, ook al is intusschen reeds lang het saldo van het Ryksgraanbureau, waaruit de kosten van de goedkoope wittebroods- voorziening-zouden worden bestreden, uitgeput.Te eer is de Min.tot het nemen van deze beslisting overgegaan, omdat uit den aard der zaak de winter voor de mingegoeden een moeilijk tydperk vormt, waarin elke prljsverhooging onevenredig zwaar drukt. Eerst met ingang van Mei zal naar de meening van den Minister mogelyk zyn vast te stellen langs welke banen de levensmiddelenvoorziening zich in de toekomst zal hebben te bewegen; dan toch zal, naar het zich laat aanzien, van tal van artikelen 'n groote voorraad aanwezig kunnen zyn, die het mogelijk maakt met het rantsoeneeringsstelsel te eindigen alsdan zal ook bij het proces der levensmiddelen voorziening voor tal van artikelen de handel in al zyn geledingen weer kunnen wor den ingeschakeld, terwyi de ruimere werkgelegenheid het mogelijk zal maken de loonen allengs geleideiyk aan de zich ontwikkelende bedryfs- omstandigheden te doen aanpassen. Uit dezen hoofde bezit de post waarby gelden voor de levensmidde lenvoorziening gedurende de eerste vier maanden dezes jaars worden aangevraagd bovenal het karakter van een stelpost; voor het maken van gevolgtrekkingen in verband met de algemeene levensmiddelenpolitiek van den Minister biedt zij- mitsdien geen gelegenheid. De kosten der levensmiddelenvoor ziening gedurende de aangegeven periode op den huidigen voet bedragen naar raming ongeveer f 110.000.000, waarvan 9/10 of circa f 100.000.000 voor rekening van het RJjk komen, welke som bij het nu ingediende wets ontwerp wordt aangevraagd. Broodkaart. De directeur van het Ryksbureau voor de Distributie van Graan en Meel maakt bekend, dat de brood kaart van het 90ste tydvak loopt van 23 tot en met 31 dezer. Bons dezer kaart zullen evenwel reeds op 22 dezer geldig zijn. Stauaverlaaniag voor gsdenobili- aaardan. Een dezer dagen wordt ingesteld een commissie, waarby belangheb benden scbriftelyk in beroep kunnen bomen van beslissingen, genomen naar aanleiding van een der punten 8 tot en met 12 der Steunregeling van 27 Dec. 1918, afd. Dienstplicht. Deze commissie zal heeten „Be roepscommissie ondersteuning gede- mobiliseerden" en zal gevestigd zyn te 's Gravenhage, Nieuwe Uitleg 12. Bezwaarschriften kunnen reeds thans worden ingediend. Het Koninklijk Nationaal Steun comité zal voor deze commissie één lid aanwyzen. Voorts zyn tot het aanwyzen ieder van een lid aange zocht: de Min. v. Arb. en de Min. v. Mar. en v. Oorlogde Koninklyke Nationale Vereeniging tot steun aan Miliciensde Bond van Ned. Dienst plichtigen en de R. K. Bond van Dienstplichtigen. Hat „droogleggen" van Nederland. De Staatscommissie betreffende het alcohol vraagstuk is Donderdagmiddag ten 2 ure door den voorzitter dier commissie, bet oud-Eerste Kamerlid den heer J. C. L. van der Lande, namens den Minister van Binnen landsche Zaken in een der zalen van diens Departement geïnstalleerd. Aan de oommissie is opgedragen: „Aan een onderzoek te onderwerpen do mogelykheid om, zonder de in dustrie te knakken, aan het branderij-, distilleerderij- en likeurstokersbedryf eene andere richting te geven en meer bepaaldelyk na te gaan of het ter wille van de bestryding van het alcoholisme mogelijk is, de productie van gedistilleerd, voor inwending gebruik bestemd, aanmerkeiyk te beperken, indien het kan op te heffen.'' Nationaal Vradeafeads. Aan hat Nsdarlandioha Volk. Wy mogen thans wel aannemen, Ingezonden medednellng. HELDER. DAMES-KLEEDERMAKERU. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Chique coupe. Eagolacho stoffen. Billijk In prlja. dat de vreeselijke wereldoorlog ten einde is gekomen. Ofschoon wy nog zorgvolle tyden zullen moeten doormaken, en de gevolgen van den oorlog zich nog lang zullen doen gevoelen, zyn wij toch een gelukkiger tydvak ingetre den, want allerwege kan de hand aan het werk worden geslagen om op te bouwen wat verwoest is en te herstellen wat geleden heeft, en om nieuwe toestanden te scheppen, waardoor voor alle landen, vooralle landen, voor alle natiën, ja feitelijk voor alle individuen, een betere toe komst kan aanbreken. Ons land heeft in den oorlog in een bij zonderen toestand verkeerd. Wy zyn niet onmiddellyk in den oorlog betrokken geworden, en daardoor is ons Gode zy dank onnoemeiyk veel lyden, verwoesting van menschen- levens en van landstreken, bespaard gebleven. Maar wel zat ook ons deel moeten zijn eene krachtige werkzaamheid om in verachilende richting op te bouwen zoowel in ons eigen land als in samenwerking met andere landen de strijd om het bestaan zal naden vrede voor alle volken zwaarder vrorden dan voorheen. In dien ideSelen stryd moeten wy ons sterken, zoowel geesteiyk door de bestudeering en de toepassing van de wetenschap te be vorderen, als op stoffelijke wijze door de zwakken te helpen en de sterkeren by te staan, opdat wy door uitbreiding van kennis de juiste middelen kiezen om ons land vooruit te brengen. Meer dan ooit zal er dus geld noodig zyn om al die edele doeleinden nader te komen, en daarby mag niet alle zorg op de schouders van den Staat geschoven worden, omdat in menig opzicht van het initiatief en de werk kracht van particulieren betere resul taten te verwachten zijn. Het heeft altijd tot roem van het Nederlandsche Volk gestrekt, dat het uit eigen beweging »jveel tot stand heeft gebracht op wetenschappelyk gebied en.in hulpverleening aan zieken en economisch zwakken. Allerwege in het land werden in de laatste tyden uitingen vernomen, dat thans een tijdstip by uitstek is -aangebroken om tot een daad in die richting te komen. Ondergeteekenden, meenende, dat ten aanzien van deze zaak vooral eenheid van uiting onder ons volk betracht moet worden, gevoelen zich gedrongen om hot geheele Neder- andsche Volk op te roepen tot mede werking aan een dergelijke daad, tot het geven van een stoffelijk bewys van dankbaarheid, omdat ons land voor zöo vele rampen is gespaard ge bleven. Die giften, naar ondergetee kenden hopen uit alle d^len van ons volk byeen te brengen, zullen dan worden verzameld tot een groot fonds, Nationaal Vredes-Fonds, dat voor de komende tyden krachtig zal kunnen medewerken aan de verhef fing van de nationale kracht in ons land op wetenschappelijk en maat schappelijk gebied. Het werd niet juist geacht reeds by voorbaat de bestemming der bij eengebrachte gelden voor één of enkele bepaalde doeleinden vast te leggen, omdat in de heftig bewogen tyden, waarin wij thans leven, een goed doeleinde zoo licht door een beter achterhaald kan worden, alsook om dat de bestemming zich ten slotte eerst laat bepalen, nadat de omvang van de bijeengebrachte gelden vast staat. De beslissing over de bestemming van bet fonds zal ter gelegenertyl worden gelegd in handen van Hare Majesteit de Koningin als Hoofd van den Staat, met welke keuze Hare Majesteit zich zal willen belasten. Evenals het Algemeen Comité van dé ondergeteekenden is samengesteld uit alle gezindten, vertegenwoordi gende alle deelen onzer Nederland sche Maatschappy, zoo is ook deze oproep gericht tot alle Nederlanders. Geeft allen, tot welke party gij ook behoort, welke gezindheid gy ook zyt toegedaan, uwe bydragen, hetzy groot, hetzy klein, opdat het Natio naal Vredes-Fonds ten volle aan zyne bedoeling zal beantwoorden om een nieuwe kracht te worden tot bevordering van het geesteiyk en maatschappeiyk welzyn van ons land. Het stuk is onderteekend door Eere-Comité, Uitvoerend en Algemeen Comité. Het Eere Comité bestaat uit alle ministers, de Commissarissen der Koningin, de vice-voorzitter van den Raad van State, de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal, de President van den Hoogen Raad en de Procureur-Generaal, de voor zitter van de Alg. Rekenkamer, de wd. opperbevelhebber, de Ministers van Staat, de burgemeesters van Amsterdam, Rotterdam en de pro vinciale hoofdsteden en de oud minister Jhr. Loiidon. Voorzitter van het uitvoerend is Mr. G. Vissering, secretaris Mr. L. F. A. M. van Ogtrop, Rokin 127, Amsterdam, terwyl de oproep verder is onderteekend door een algemeen comité, waarin tal van vooraan staanden op commercieel en weten schappelyk gebied zitting hebben. Eaa Nadarlaadsoh aohlp vargaas. Een Nederlandsch vaartuig, van Grimsby naar de Tyne bestemd met een lading meel, is tusschen Sun- derland en South Shields op het strand geloopen. De bemanning, vijf koppen, is gered. Het schip dreigt volkomen wrak te worden. Eaa Dultsoha duikboot opgavlsoht. De loggers M.A. 171 en K.W. 88 kwamen Donderdagmorgen den Nieu wen Waterweg binnenzeilen met het casco van een Duitsche onderzeeboot op sleeptouw, welke op reis |naar Engeland van de sleepboot is losge broken. Braadstlchtiag. Dinsdag ontstond er brand in een der kamers van het Diaconie Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Nieuwesloot te Alkmaar. Al spoedig bleek, dat de brand ontstaan was in de zoldering. Door spoedig opgetreden hulp kon de brand tot de kamer, die geheel uitbrandde, worden be perkt. Na den brand deed de Vader van het huis aangifte, dat hij f3000 aan bankpapier vermiste. Er werd dadeiyk aan diefstal met brandstich ting gedacht en het gelukte den politie aan de dienstbodede verklaring te ontlokken, dat zy het geld ont vreemd en den brand gesticht had. Zij is in verzekerde bewaring gesteld. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij K. B. is, met 1 April, a. d. Ie schrijver by 's Ryks werf te Wil lemsoord, H. van Es, op verz., eerv. ontslag verl. Haldara's feikomst Men schrijft ons: Zooals men weet, wordt naby Apel doorn een draadlooze inrichting ge maakt, die in staat zal zyn met Ned. Oost-Indie draadlooze verbinding te onderhouden. Men weet ook, dat de groote stoot tot oprichting van het station is ge weest, dat de telegrafische gemeen schap met ons Indiê, geheel afhanke lijk was van de geallieerden. Toen voelde men aan den lyve, dat het noodzakeiyk was een eigen inrichting te hebben, die de verbin ding met ons Indié rechtstreeks ken tot stand brengen. De regeering heeft by die gelegen heid eenige millioenen beschikbaar gesteld en aan de My. „Tèlefunken" in Duitschland werd de installatie opgedragen. Er is destyds in de kranten nogal wat te doen geweest over die instal latie, omdat ook niet andere maat- schappyen, op draadloos gebied, in de gelegenheid gesteld waren hare pryzen voor oprichting te noemen. Vooral de heer du Bois, naar ik meen, directeur van de My. Radio- Holland, heeft in Het Handelsblad een gedocumenteerd pleidooi gehou den voor het Deeneche, het z.g. Poulsen-sjrsteem. Uit die beschouwing is me dit by- gebleven, dat hy de kosten van op richting veel en vsel lager raamde wanneer het Poulsen in plaats van het Telefunken-systeem werd gevolgd en dat meer bedrijfszekerheid werd verkregen met het Poulsen-systeem. Hoe dat zy, daarover kan natuur- ïyk een volkomen ingewydeoordeelen. Toch wil ik trachten een argument naar voren te brengen om in ons land behalve een Telefunken-inrich ting voor groote afstand werking, ook nog te hebben een Poulsen inrichting. Waarom twee van die durs inrich tingen in ons land, zal men zeggen. Kan het Telefunken-station eigen lyk niet de geheele aarde draadloos overbruggen? Zoo ja, waarom dan meerdere testen te maken? Daartegenover stel lk dit? Zou één Inrichting in staat zyn de enorm groote correspondentie, die aanstonds de handel zal brengen, met snelheid af te doen? Ieder weet van hoe groot belang de betrekkingen zijn tusschen ons land en Indié. Massa's telegrammen zullen worden aangeboden als aan stonds alles nermaal zal zyn. Zal dan, bebalve de afdoening der correspondentie met Indié, de draad looze Inrichting by Apeldoorn boven dien nog in staat zyn correspondentie te voeren met andere werelddeelen Ik betwijfel het. Welke reusachtige betrekkingen onderhouden we ook niet met Ame rika? Is het dan zoo verwerpelyk te bewerken dat we in ons land ook nog krijgen draadlooze verbinding mot Amerika? En kan dan daarvoor het Poulsen- systeem niet wordsn gekozen? Vol gens den heer du Bois toch wordt in Amerika met succe3 met dat systeem gewerkt. Zou het niet de moeite loonen deze aangelegenheid nauwkeurig te onderzoeken en eventueel den Helder uit te kiezen voor de oprichting van dat station? Het zal hier gemabkelyk zyn een z.g. „aarde" te vinden;iets dat op hoogen zandgrond wat moeite kost. Maar, zoo zal men vragen, zal de regeering nogmaals zoo'n groote som voor oprichting voteeren? Vermoedelyk niet. Doch men spreekt, ook in de Ka mers, nogal eens van het particuliere initiatief en dan zou ik zeggen, is hier een stuk werk voor dat parti culiere initiatief. Maar, zal men zeggen, alleen de Staat mag een dergeiyke inrichting tot stand brengen. Zeker, maar de telegraafwet zegt ook, dat voor oprichting van der gelijke installaties, door anderen dan den Staat, een concessie van de Koningin noodig is. De mogelykheid voor particuliere oprichting bestaat dus. En waarom zou het niet kunnen Apeldoorn onderhoudt de corres pondentie met Indié, den Helder met Amerika en Scheveninger: met de schepen op zee. Het klinkt misschien wat al te utopistisch. Toch geloof ik, dat het idee het overwegen waard is. latlam theater Pisviseo. Inderdaad, Pisuisse kan den Helder niet vergeten. De herinnering aan vorige bezoeken is van dien aard, dat onze stad steeds weer op het pr'ogramma staat van de tournée. Meer nog: de artisten brullen om den Helder, zy weigeren verder op te treden als den Helder van hun rondreis wordt geschrapt. Was kann man dafür Men geeft toe aan hun verlangen en komt natuuriyk. Het zou ontaktisch zyn weg te biyven. Alzoo, daar waren we dan weer. Jean-Louis zelf en Jan Hemsing. met zyn onaandoeniyk droog-komiek snuit, Jenny Eibers, de lieftallige Vlaamsche, deCombes, met hun zang- en dansprogramma. En niet te vergeten Lola Cornero, de typewritster van president Wil&eo, de schattige en poezele Amerikaan sche. En het huistrio Aimand Béal, welks leden eigeniyk anders heeten en eigeniyk erg veel op Amsterdam mers ïyken. En nog anderen.... enfin, een heel gezelschap. Een uit gelezen gezelschap, de fine fleur va* de internationale cabaretkunst. Wat Jean-Louis geeft is uitgezocht, eerste rangs, gedistingeerd, beschaafd. Allereerst het huisorkestje. Achter den vleugel Armaad Béai, éie anders heet, de jonge Rentmeester als vio list, en dan nog een cellist als Dritter im Bunde. Lieve muziek, maar niet erg dankbaar als inleiding, wat lang en wat artistiek. Daarna Pisuisse als conférencier. Natuurfijk was i|n pincenez weer beslagen en natuuriyk moest het tyden doekje U kent het wel van vroeger, dames en heeren dienst doen, waarna de pincenea in Jean-Louis' zyzak verdwijnt es af en op gezet wordt by wgze van Spielerei. Pisuisse was geestig als altyd, orgineel, met de bekende flair die zijn optreden zoo amusant maakt en met een sympathiek woord stelde hy een jongen zanger aan ons voer, die als eerste het programma opende. Herman Tholen heeft inderdaad een sonoor barytongeluid en zong een paar Hollandsche en een Jn- gelsch liedje; dit laatste, „Foxtrott in the sky", met plastiek en dictie, die het geestige ding hetgowenscht relief gaven. Jenny Eibers was een blonde Vlaamsche, die met een lief stem metje Fransche liedjes zong en ein digde met Cath. van Hennes' „Zonne lied". De eenvoud van haar optreden bekoorde, en een harer liedje» werd mezza voee achter de sohermen be geleid door leden van het trio Béal, hetgeen het effect ervan verhoogde. Zeer mooi waren de Spaansche dansen van Anita en Mintaneaito. Wy erkennen eeriyk de artisticiteit ervan niet te kunnen beoordeelen deze zit meer in de rhythmiek en plastiek dan wel in de eigeniyke danspassen, maar wy gelooven wel, dat hun dansen in den smaak visl. Geheel ander genre gaven lesCombes, die later op den avond optradea; hun danses cbaatées waren eveneeus zeer bekoorlijk, niet het minst door de fraaie toiletjes va* het vrouwtje. Les Combes is altyd een succesnum mer van het gezelschap geweest. Pisuisse zelf droeg eenige zyner internationale liedjes voor, door Ju Hemsing begeleid op den vleugel. In dit genre is Pisuisse inderdaad nog niet overtreffen en ook nu liet zyo voordracht niet na indruk te makea op de talrijke aanwezigen. Lola Cornera echter was het, dis voor goed de vrooiykheid, de losheid bracht, door haar onnavolgbare gratie en onbetaalbare moppen, die zy met het allerschalkschste en onschuldigste gezichtje lanceert. Daarby coquetteert zy wit gaarne met haar inderdaad utter3t appetijtelyke armen, en het publiek, met name het manneiyk deel, ziet dit gecoquetteer wit gaarne, want Lola had het koud, maar des alniettemin zou zy Lola niet geweest zyn, als ze over die kou een bontje had gehangen. In wy zouden er schade bij hebben gehad. Nu konden wij het „kippevel" van Lola's blanke armen bewonderen. Ongelaofiyk zoo veel moppen als ze wist! Ze mocht ze niet allen vertellen van moneer Pisuisseook wel omdat zenu ja, een beetje ondeugend waren, maar in hoofdzaak omdat het dan te laat werd. Om diezelfde reden gaan wy ook maar niet op het chapiter door. Lola stond met een deel uit het pu bliek op vertrouweiyken voet, op zéér vertrouweiyken voet Nadat Lola vau het tooneel was verdwenen, kregen we zoowaar het beroemde straatzangerskwartet als extra-nummer. Den vorigen keer dat het gezelschap hier optrad, konden wy niet tegenwoordig zyo, zoodat dit een ganscheiyk nieuwe prestatie voor ons was. Ze was geestig en het enthousiasme was geweldig. Renig was Jan Hemsing met hst uitgestreken-ernstige gezicht achter het idioot kleine orgeltjeeenig Pisuisse als dikke oude guitaarspeler eenig de beide anderen. En het publiek applaudiseerde, brulde, schreeuwde zich beesch. En steeds maar stond de tooneelknecht het scherm op en neer te laten, op «n neer, op en neer't Was enorm en voor Den Helder ongehoord. Na de pauze een vrooiykheidje ln één bedryf, met Pisuisse als modern dichter, niet ongevoelig voor het vuige geld. En de manier, waarop voor Brakman het mes aan twee kanten snydt, was gansch niet on vermakeiyk. Mary Beekman speelde hierin met Te Nuyi de rol van het ruzieénde echtpaar. 't Was met dat al half twaalf ge worden eer we naar huis gingen. Een genoegiyke avond van kleine kunst hadden we doorgebracht, en ieder wenscht ongetwyfeld het ge zelschap van harte een „au revoir". Liefdadigheid asar Vermogee. Dinsdagavond hield de vereeniging („Liefdadigheid naar Vermogen" eene algemeene vergadering in botel Belle- vat, welke geleid werd door den waaro. Voorzitter, den heer L. Boon. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de* beer Fr. Mulder, ontleenen wy het velgende: Op 1 Januari 1918 waren in het oudeliedenhuis aanwezig 10 mannen, n.1. 4 R.K., 1 oud-kath. en 4 Ned. Herv., waarvaa er in den loop van het jaiar 1 «verleed0 vreuwen, n.1. 3 R.K. en 4 Ifed. Herv., waarvan er 1 everleed ea 1 vrouw opnieuw werd aangenomen, zoodat het aantal ver pleegden ulitimo December 15 per sonen bedroeg. De verzorging liet niet» te wensehen over, zoodat er ook geen ehkele klacht by 't bestuur inkwam. De voeding in het gesticht vorderde een bedrag van f 1926.C01, terwyl veorts werd uitgegevenaan brand stoffen, licht en water f 629.27, aan onderhoud in.entaris en aankoop huisboudeiyke artikelen f 199.55», aan kleediDg en schoeisel f 807.11, onderhoud gebeuw f 205.48de totale uitgaven hebben bedragen f8607.81 tegenover f 3602 62' in 1917, waarin in dat jaar een bedrag van f 413.15 voor ligging begrepen was, waardoor in het afgeloopen jaar niets werd gevorderd, zoodat de verpleegkosten feiteiyk f 418.33' meer bedroegeD. len weord van daDk werd wederom gebracht aaa de dames regentessen, die het bestsur met raad en daad hebben bygestaan en in het bijzonder aan de penningmeesteresae van het geboaw mevrouw Boon-Beukenkamp. Aan rentelooss voorsehotten werd een bedrag van f 25.— verstrekt, waarvan inmjddcls reeds f 24.is terugbetash Bons voor brandstoffen en levens middelen konden in verband met de distributie niet verstrekt worden voor versterkend» middelen werd een bedrag van f 12.93 gevorderd, t#rw|l een gezin gedurende 10 weken een ondersteuning van f 2.60 per week werd verleend. Wat de ontvangsten betreft werd de interest der Russische obligatién niet aitbetaald, waardoor de in- komste* f 80.— minder bedroegen. VerbHde*d ware* evenwel de resul taten der week bassen, waarvan de opbreigst ad f 13fl«.7i» in 1917, ln 1918 etegea iet f 1148.10, alxeo meer f 121.74'. Hok de contributies, welke in lil? füt.ii bedroegen, bereikten een totaal ad f t2l.27« of f 69.87' ie«r. Onder de peetea va* baitengewono ontvaagaten dieneaafxonderlyke ver- meldiag één va* f 48.45 van twee str|deade partyen, één van f 30.-, ■ynde de opbrengst van verkoehte I toederen deer tamehenkomat vaa kapitein 1. A. van Wely en ten slotte één van f 1IOO.W, zynde bet aandeel voer de vereeniging in de netto-opbrengst vaa het in het voor gaand jaar gehouden muziekconcours en de openluchtfeesten. Yoor genoemd bedrag werd aan gekocht een aandeel Nederl. Staats schuld ea het resteerende ad f401.52 belegd in deposito by do bank van Wisoolink. Do rekening «n verantwoording sluit mot een batig saldo van f859.35', waarb| is inbegrepen het batig aaldo over ltl7 ad f 800.01». De rekening ca verantwoording werd n&gesien door eene commissie, bestaande uit de heeren C. Dito, C. •iltjeo en M. Spigt. By monde van den heer Giltjes werd emtrent een en ander verslag uitgebracht en werd alles in orde bevondea, waarom besloten wordt den pesningmeeater onder dank betuiging te dechargeeren. In bet bestuur kwam geèn ver- anderiag, dech bad de vereeniging het verlies te betreuren van haren zeer gowaarde^rden en yverigea secretaris, den heer H. de Ridder. Het bestuur bestond op ultimo Decembor uit de dames-regentessen mevr. Imaeta-Sael, presidente, mevr. Boon-Beukonkamp, secretaresse-pen- ningmoMteresse, mevr. Oortgysen, mevr. de loer-Jon«kees, mevr. Bok- Juehter, mevr. Kasteiyn-Meyers en de boerea T. Imid, president, L. looa, vioapresidentF. Mulder, le penningmeester, W. Lammer», 2e penntaf meester, H. Grunwald en K. de Trieo. leritdleeeteofeelefl. Op llatdag 25 Maart a.s. ten 2 uur a.m. zal de reserve-veldprediker, Ds. Heels, voor het geheele garnizoen te den Helder eene Godsdienstoefening ia het Christeiyk Militair Tehuis aan den Kanaal weg houden. IN8FZ0NOEN Geachte Redacteur. Vergun my nog even aan den heer W. A «waters myn oprechten dank te betuigen, voor het feit dat dezen heer my zoo zorgvol heeft gespaard. Immers was volgens hem het stuk, door den heer LuidiDga geschreven, te persooniyk, door den heer S. is het dan zeker meer zaakryk gemaakt. Wie nu het ingezonden stuk in uw blad van 18 Maart^heeft gelezen zal toch de verzuehtllg moeten uiten „Zou de heer I. wel weten wat „saken" zyn. Mijnheer de Redaeteur! Veel on- derwy# is door my niet gecoteD. Wat .woorden alsrespectabel, ac countant, traditioneel, abcurd of po lemiek beteekenen, weet ik niet, ik denk (de heer L. zal niet kwaad worde* als ik het zeg) de heer L. ook niet, maar »an myn schooljeugd af, kan ix nog dit spreekwoord: „Veeg eerst je eigen straatje schoon en k||k dan naar een ander." U mynheer de Redacteur dankend voor de „wyze", waarop u my twee maal hebt uiteen laten zetten, wanneer men kan zoggen! de zaak is „mis lukt" em tevens „het geld is weg geworpen", verbiyf ik Hoogachtend, 0. 1

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5