De uitgifte Kiompenbons eigen terrein werden 5 punten ver speeld, terwijl Balk slechts viermaal gepasseerd werd, waarvan tweemaal door H. S. V., die nu hekkesluiter ia. Over het algemeen dus een redelijk resultaat, hoewel het beter had kunnen zijn. In het seizoen 1916/1917 ward de 2e plaats bezet, uit 10 wedstrijden werden toen 13 punten behaald, maar Z.F.C., die no. 1 was, had er 18. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 23 Maart. N. V. B. Ie klasse B. W.F.C. - Fefienoord u o 2e klasse B. Z.V.V. D.E.C. 1-1 E.D.O. - Schoten0—1 8e klasse. F. H.F.C. H.B.C. 5-0 H.S.V. - Kinheim (laatstgenoem de niet opgekomen). 0-1 1-1 0-1 G. K.F.C. - Purmerstefin West-Fr islaS.C. A Reserve 2e klasse. Z.F.C.II-V.V.A. II Heéarlandaoas Elftaloemmiatle. Zondag hield de Ned. Elftalcom missie een vergadering in Amsterdam. Besproken werd de samenstelling van een elftal, dat tegen Zweden zal uitkomen. Tot een definitief be sluit kwam de commissie nog niet. In een volgende vergadering 6 April zal het elftal worden vast gesteld. Tot zoolang nog geduld dus. PLAATSELIJK NIEUWS. Voor de Gemeenteraadsverkie zing zijn door de Anti-Revolutionaire kiesvereenigingen te Helder en Koe gras de volgende candidaten gesteld C. Adriaause, aftredend, Jac. van der Veer, aftredepd,.J. Vonk, J. Bom mel, J. Plaatsman, W. T. Kramer on F. de Vries. Op 19 en 20 Maart slaagden te Utrecht voor het examen Nuttige Handwerken, de dames: G. Colpa, G. Spaander, E. Schild, A. Kersten en B. Ploog, leerlingen der R. N. L. alhier. De heef H. F. van den Berk hof, directeur van de gem. reiniging, staat ala no. 2 op de voordracht voor deze functie bfi de gem. Dordrecht. Cbr. Zaagveraaalgtag „Halleluja". Wij vestigen de aandacht op de advertentie in dit nummer, waarbij de Chr. Zangvereeniging voor Ge mengd koor „Halleluja" eene open bare uitvoering aankondigt op Woens dag 26 Maart a.s., des avonds half acht in de Geref. Kerk, Spoorstraat. Het Chr. Kinderkoor „De Harpe Daviis" zal zfine medewerking ver- Het batig saldo van de opbrengst is bestemd voor het „Tehuis voor ouden van dagen". Zlokoafoads „Halpt Elkaadar". Zaterdagavond hield bovengenoemd fonds haar gewone S maandeltjksche vergadering. De president, de heer P. Goudswaard, opent met een woord van welkom en hoopt op een gezellig samenzijn in deze vergadering. Vol gens de presentielijst waren 101 leden aanwezig. De notulen der voor gaande vergadering worden voorge lezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag van den penning meester over het tijdvak van 23 Nov. 1918 tot 1 Maart 1919 ontleenen we het volgende: Ontvangsten (met inbegrip der lijsten) f770.28i. Uitgaven f 719.60, alzooeen voordeelig saldo van f60.78J. De bezittingen bedroegen ap 28 Nov. 1918 1668.50 waarbij voordeelig saldo op 1 Maart 1919 i f60.78| geeft in totaal f 719.28J. De reservekas had in dat tijdsver loop een ontvangst van f 20.25 met een uitgaaf vanf 2. -geeft een batig saldo van f 18.25. De reservekas be droeg op 23 Nov. 1918 f40.69 waarbij voordeelig saldo op 1 Maart 1919 18.25 geeft in totaal f 68.91. De president vraagt 2 leden om de boeken en bescheiden van den penningmeester na ta zien. laar niemand zich vrijwillig opgeeft ver zoekt deze de Heeren Bruning en de Zee zich hiervoor beschikbaar te stellen, wat door beiden wordt aan genomen. Na nog eenige huishoudelijk* zaken behandeld te hebben sluit de president deze vergadering. dan zfi trekt de wereld door, van oost naar west en van zuid naar noord, wie beter dan zü propageert het doel dat zij beoogt? Het ia zoo juist, wat in schoone, want dichterlijke, taal, in fraaie allite raties, verteld wordt in het door de Roto gravure-maatschappij te Leiden, keurig-gedrukte boekje met plaatjes: de klnematographie heeft den eersten stryd om het bestaan overleefd, zij heeft haar mogelijkheden ontdekt, zij heeft vereeniging gevonden met wetenschap, met kunst, met de hoogere gedachte Immers, hier huwt zich aan de schoonheid der beelden de hoogheid der gedachte; hier is het „brallend brok rhetoriek" - een koninkrijk voor deze alliteratie! geworden tot een symphonie van schoone ge- dachte-muziek, en deze broederschap van het ideeele doortrekt de wereld en propageert, verheft, veredelt, ver- reint en brengt tot nadenken. Laten wij, wereldwijzen, onze cy nische hoofden schudden over. zoo veel idealisme, zooveel naief geloofrustig en onverwoestbaar gaat de wereld haar gang, en, op de slagvelden van de oude bloeit een nieuwe wereld, met nieuwe en schooner, want* rijper gedachten: pax aeterna! Moeten wij den inhoud vertellen van dit onpretentieuse filmspel?Nadat avond aan avond het publiek zich voor de Witte verdrongen heeft, en avond aan avond een tot den nok gevuld huis de film afgedraaid heeft, telkens en telkens weer?Moeten wij eene aanbeveling schrijven om dit stuk vooral te gaan zien, terwijl wfi weten, dat ieder, die zichzelf respecteert, een bezoek zal gaan brengen aan de. Witte, voor de avonden, dat zij deze film nog draait? Onze woorden zijn ljdel en broos en vergankelijk. Toch, om meer dan een reden ver dient deze film een woord van waar deering. Allereerst om het ideeelede wereldvrede-idée. Maar ook om de compositie, den opzet, de uitwerking. Moeite noch kosten zijn gespaard om dit filmwerk zoo grootsch mogelijk te doen zijnlegioenen van figuranten zijn geëngageerd om grootsche scèoes in elkaar te zettenschitterende intérieurs geënsceneerd om de ko ninklijke omgeving zoo getrouw mogelijk weer te geven. Ea met minutieuse zorg is gewerkt aan mise en-scène; niets is vergeten, noch de sierlijke révérence van Bianca noch ook de onbeweeglijke wacht bl 's ouden konings lijk. En een volledige opname van een marconihut aan boord van de „Pax Aeterna", waar heen alle, let wel, alle regeeringen hun radiogrammen zenden van sym pathie met het denkbeeld van .een wereldcongres voor den vrede. Waar lijk, de regisseur vau dit werk is een knappe vent. Laten wfi niet vergeten het orkestje onder leiding van Ernst Hangard met zijn suggestieve, artistieke muziek, die helaas door de steeds wisselende filmbeelden wat teveel naar den ach tergrond wordt verdrongen. Noch ook de fraaie versiering van groen en bloemen in den gevel, en de hall, of de Roode Kruis-vlag, wapperend van de pui. Want zeiden wij nog niet, dat de Witte met deze film haar zesjarig bestaan viert? Groeide ooit een veelbelovende baby schooner uit de lange kleeren en de vuile luiers op dan onze Witte? Zfi is de jaren der „brallende brokken rhetoriek" een koninkrijk voorwaar, voor deze alliteratie! voorbij. Zoo trekke dan deze week nog de Pax Aeterna vele honderdenEn propageere haar woord vol idealisme en hoogheid, wars van onreine ge dachte, van dwaze romantiek, van opwindenden prikkel I Ingezonden mededeellng. s tot nader bericht UITGESTELD. OE COMMISSIE. „Pax Aeteroa". Es war einmal ein Köaig, Sein Herz war schwer, sain [Haupt war grau Ach nean, mfin koning atlarf niet aan een jonge echtgenoate, dia bfi zich gekozen had. Mfin koning, Ole Olsen's koning, ging slechts ten on der aan een ideaal. En afin opvolger, Zijne Majesteit Aloxis, zal eveneens te gronde gaan aan zfin idealen. Arme idealen! Arme koningen, arme manscbheid! Of moeten wfi zeggen: gelukkige menschheid, die uit de zwartste duisternis van 's levens bel omhoog rfist, steeds weer, naar het blinkende ideaal van een droom beeld! Rfike menschheid, die diep in uw binnenste misschien de kiem van het goede verborgen houdt, maar ze ziet verstikken en te loor gaan onder het onkruid van den akker. Onsterfelfik idealisme I Wfi, die gerfipt zfin in het leven en geslagen door het lot, mogen missehien min der ontvankelijk zfin geworden voor idealisme, uit ons rfizen de jongeren op, die hooghouden opnieuw de blinkende vaan, die opnieuw, met jeugdig élan en jeugdig vuur den strfid aanbinden tegen den onkwets- baren, onverwrikbaren vfiand. En wfi, die moe zfin van het leven, van eruditie en strfid, wfi warmen ons aan dien gloed, die oprfist als een roode zon in den mist van ons bestaan. Pax aeterna. Ziehier het ideaal verpersoonlijkt op de filmde lavende trilbeelden zullen vartellen van wereld vrede en menschenmin, van het Beid umschluogen, Millionenwaar Schiller, dia ook een idealist waa, van zong. De film dienstbaar gemaakt aan een idealisme; is er, voor aen film, dankbaarder taak? Wie moer BINNENLAND. Do Schilde. Het Laatste Nieuws, het Brussel- sche blad, waarvan J. Hoste de bestuurder-eigenaar is, schrfift onder het opschrift: „de loodsen vragen naar daden", het volgende: Ja, over de Schelde wordt geweldig gebabbeld. En velen praten er maar op los. 't Is toCh niet door de ver spreiding van onjuistheden, door het wekken van misverstand, dat men de Schelde-kweatie oplossen zal. Senator Coppieters heeft aan een dagbladschrijver eenïge zonderlinge verklaringen afgelegd, die. hier en daar overgenomen zfin. Ze komen hierop neer, dat Nederland de Schelde verwaarloosde en zich door tijdroo- vende onderhandelingen tegen alle Belgische plannen voor verbetering der scheepvaart verzette. Nederland kantte zich tegen verbetering in de verlichting, afbakening, enz. Immers, bevordering der scheepvaart op Ant werpen is nadeelig voor Rotterdam. In zeemanskringen wekte deze verklaring opzien. Zoo iets vertelt Coppieters in een tfid, dat juist de Belgische loodsen verontwaardigd zfin over de nalatigheid van Belgische overheden. Niet door den toestand te verbloemen, krfigt men verbete ringen. Als Coppieters beschuldigingen aanvoeren wil, dat hfi die eerst en vooral tot eigen overheden richte. Nederland verwaarloosde dus vol gens hem de Schelde. Weet Coppieters dan niet; hoe vreemde kapiteins over den Belgischen loodsdienat kloegen! Niet over de loodsen, die ze als wakker© behendige kerels roemen. Maar de Belgische loods dienst voor den Scheldedienst staat nu machteloos, omdat hfi over geen stoomkotters beschikt, wat reeds sedert 1919 gevraagd werd. De Nederlandera hebben reeds lang stoom. Niet de Nederlanders werkten plannen tot verbetering tegen, doch dat deden Belgische overheden, welke eenvoudig allerlei voorstellen van helderziende loodBen in de scheur mand deden te recht komen. De Nederlanders zorgden voor een moderne verlichting en hun vuur van Westkappel is een der beste van Europa. De Belgische loodsen klagen, dat de Nederlandsche kollega's veel meer waardeering van hun oversten ou dervinden dan zfi van hun Belgische. De Nederlandsche vuurschepen zijn bfi de onze vergeleken salons, zei ons een Belgische loods. door hem voor een half jaar was gehuurd, opnieuw voor drie maanden ingehuurd. BUITENLAND. Toen de West-Hinder in den grond jeloopen werd, gingen Belgische jazen een Nederlandsch lichtschip bekijken. Ze vonden het veel te schoon en te weelderig. De Belgen konden het wol met minder doen! Dat zijn andere stemmen dan die van senator Coppieters, en we deelen ze mee, niet alleen ter wille van de waarheid, maar vooral ook ter wille van onze eigen scheepvaart. Er kon heel wat minder over de Schelde gebabbeld en heel wat meer voor gedaan worden door onze be sturen. Da „Rambrandt". De „Rembrandt" is gisteravond zeven uur te IJmuiden binnenge- loopen. Dit is het eerste stoomschip vau de Mij. „Nederland", dat door het Suez-kanaal hier te lande is aange komen. Schapen terug. Bij de reederfien is bericht inge komen, dat door de Amerikaansche regeering de schepen „Nickerie" van de Kon. West-Ind. Maildienst en Adonis" van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij omstreeks half April te New-York tar beschikking worden gesteld van hun eigenaars. Calclum-carbid aa kaarssn. De minister van Landbouw heeft met l April ingetrokken de verbods bepalingen op de aflevering en het vervoer van calcium-carbid, de distri butieregelingen en de maximum prijzen van dit artikel. Yoorts zijn met 1 April opgeheven de beperkende bepalingen ten aan zien van den verkoop en de afleve ring, het vervoer en den prijs van kaarsen en de grondstoffen tot het vervaardigen" van deze artikelen. Da broodrantsoenee'lsg. Nog geen opheffing te verwachten. De minister yan Landbouw enz. heeft aan de gemeentebesturen gedeeld, dat van eene beèjndigiDg der br'oodrantsoeneering voo/alsnog geen 'sprake is. Al mogen de ver wachtingen ten aanzien van den graunaanvoer zich gunstiger laten aanzien. Hieruit mag nog geenszins worden opgemaakt, dat de rantsoe- neeiing van brood en beschuit bin nen zeer korten tijd tot het verledene zal behooren. Zoolang die rantsoe neering niet is opgeheven, zal het den bakkers ten strengste verboden zfin brood of beschuit te verkoopen zonder in ontvangstneming van bons. (8t. Ct.) Gaaa nieuws verhooging der spoorwegtarieven. De mededeellng in de Memorie van Antwoord op de Waterstaatsbegroo- ttng, dat het te verwachten is, dat de loonsverhooging van het spoorweg personeel, die met 1 April ingaat, een der voorname oorzaken zal blijken te zfin, welke tot verhooging van de spoorwegtarieven moet leiden, wekt den indruk, dat er een nieuwe tariefs- verhooging ophanden is. Dit is echter, naar het „N. v. d. D." meldt, niet het geval. In verband met de hoogere exploitatiekosten, hebben de Neder landsche spoorwegen besloten de tarieven zoo vast te stellen, dat ze in het algemeen zullen komen op het tegenwoordig niveau. De moge lijkheid bestaat, dat voor enkele trajecten de tarieven iets lager wor den, waar echter tegenover staat, dat het nieuwe, vaste tarief sommige reizen een weinig duurder maakt, doch het laatste is niet van overwe gend belang. Vrijwel kan alzoo aan genomen worden, dat er van eene nieuwe verhooJing geen sprake is. Ten gerieve vau het publiek wordt nog overwogen om, zoodra de kolan- positie zulks, veroorlooft, het verkeer eenigszins uit te breiden en daarbfi weer, hoewel beperkt, een buurt verkeer in te stellen, waarvan uiter aard de tarieven lager worden dan ze nu zfin. Zomertijd. De zomertfid zal op de Nederland sche spoorwegen worde» ingevoerd in den nacht van 6 op 7 April, om 2 uur. Dan zullen alle stationsuur werken een uur worden vooruitgezet. Eau goeie vaagst. Zondagavond zfin nabfi Ulft door patrouilleerende militairen negen uit Duitschland gevluchte Bolsjewiki aangekomen en in arrest gesteld. Bfi onderzoek bleek dat zij zich niet voldoende konden legitimeeren ter- wfil enkelen hunner gewapend waren met een revolver. Bij de arrestatie trachtte een persoon te ontvluchten, doch hij werd, nadat door de mare- chaussée een schot gelost was, oveneens in bewaring gesteld. In de nabijheid van de plek waar de arrestatie geschiedde is nog e tasch met 64 patronen gevonden, Het negental wordt thans door de marecbaussóe bewaakt tot een nader onderzoek zal zfin ingesteld. Waar aan logger vermist De stalen zeillogger SCH 109, „Vrouw Maria" van de reederfi Erven P. den Duik te Sche veilingen, is na ruim vier weken nog niet terugge keerd en moet met man en muis als verloren worden beschouwd. Gisteren kwam de zeillogger M.A. 4.6 „Landbouw en Zeevaart" te IJmui den binnen met de aan den vermisten logger toebeboorende scheepsbootaan boord. Deze was drfivende gevonden zonder ernstig beschadigd te zfin, zoodat mag worden aangenomen dat geene mfinontplofflog de oorzaak van het verongelukken is. Hat tarblljf vau duu ox-kroooprinu, Naar wfi vernemen, heeft de kroon prins de pastorie, welke hem als verblijfplaats was aangewezen en De algomsan* toestand. Hongarije ia hanoaa der communiste*. Het gevaar nadert. Terwfil Rusland ten onderging, de menschen er om komen door voedselgebrek, de groot ste onrechtvaardigheden gebeuren in naam van de vrijheid van het volk, terwfil Duitschland tot aan den rand van den afgrond werd gebracht, en nog wankelt, terwijl overal de onmis kenbare teekenen van het wortel- schieten van het bolsjewismezich ver- toonen, geheel Europa bedreigend, blijven de heeren te Parfis praten en nog eens praten, over territoriale eischen, over de noodzakelijkheid Duitschlands economische en militaire macht geheel of gedeeltelijk te ver nietigen, over schadevergoedingen e.d. En zij zien blijkbaar niet, of willen het niet zien, dat, om te redden wat nog te redden is en ook zichzelve voor oudergang te vrfiwaren, maar twee dingen noodig zfin: vrede en voedsel. „Stuur een man naar Peters burg die kan beschikken over vol doende voedselvoorraden en hfi zal er baas worden en daarmede in Rusland", werd dezer dagen uit Finland geschreven. Het is de eenige afdoende bestrijding van het bolsje wisme. Militaire interventie zou niet baten enslechts met heel groote moeite kunnen plaats hebben. De mannen die den oorlog meemaak ten zullen niet licht tot een nieuwen veldtocht te bewegen zfin. Moreel en physiek zijn zij achteruit gegaan en daardoor ook zeer vatbaar gewor den voor de bolsjewistische beginselen. Toen Duitschland dreigde in bolsje wistische handen te vallen, 'scheen het alsof de Entente een oogenblik tot bezinning kwam en zich bewust werd van het dreigende gevaar, het geen de totstandkoming van de over eenkomst betreffende de levensmidde lenvoorziening tengevolge had. Doch overigens bleef alles bfi het oude. De houding ten opzichte van de Polen, die zooveel mogelfik Duitsch gebied in willen palmen, bracht de Duitsche regeering - die de grootst mogelijke moeite heeft om een ordelijken gang van zaken te handhaven tot ver zet, waarvoor zfi natuurlijk „gestraft" moet worden. Wil men dan niet zien, dat het maar o, zoo'n zwakke dam is die de bolsjewistische golf tegen houdt en zoo West Europa voor de verschrikkingen daarvan bewaart? Men weet niet welk antwoord men op die vraag moet geven, en zeker niet na het jongste besluit der Entente, waardoor Hongarfie regelrecht in de armen van het bolsjewisme werd gedreven. Zoover heeft men het eindelfik weten te brijgen. Telkens en telkens weer werden stukken van het land bezet. De Roemenen namen voorbeeld aan de Polen en trachtten zooveel mogelijk grondgebied te be zetten. Naar het protest der Hon gaarache bewoners, gegrond op het zelfbeschikkingsrecht werd niet ge- luistord Steeds verder werd de demar catielijn naar Boedapest toe ver schoven de Donau-flottielje, zoo belangrijk voor de voedselvoorziening, werd weggenomen. „De Entente heeft" - zegt de Vorw&rts „Hongarije politiek, economisch en militair geworgd." En tot wanhoop gebracht sluit het land zich nu aan bfi het bolsjewistische Rusland. Niet omdat de leidende mannen en zeker graaf Karolyi niet, tot het bolsjewisme waren bekeerd, maar omdat het gaat tegen de Entente. Zaterdag overhandigde kolonel Vix aan graaf Karolyi een nota der En tente. Hierin werd een nieuwe de marcatielijn vastgesteld tusschen Roemenie en Hongarfie. Uitgestrekte stukken Hongaarsch gebied, met eon zuiver Hongaarsche bevolking, zou den daartoe door Roemeensche en Tsjechische troepen worden bezet naar het heette om het bolsjewisti sche gevaar te keeren. Het heeft juist het tegenoverge stelde uitgewerkt. Na de overhandi ging der nota, besloot de ministerraad af te treden. Karolyi deed voorlezing van een proclamatie aan het volk, waarin hij verklaarde zelf eveneens af te treden en de staatsmacht aan het proleta riaat overdroeg. De besturen der Hongaarsche so cialistische partij en van de Hon gaarsche communistenpartfi besloten beide partijen te vereenigen onder den naam van Hongaarsche socialis tische party, welke het bestuur over het Jand overnam. Deze partfi heeft het standrecht voor het geheele land afgekondigd. In een proclamatie „aan allen' zegt de nieuwe regeering o.a, De wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht wordt door A. B.-, en S.raden uitgeoefend. De revolutionaire regeeringsraad begint onverwijld zijn werkzaamheden ter verwezenlijking van het socialisme en het communisme. Hfi heeft be sloten tot socialisatie van het groot grondbezit, de mfinen, de grootindus trie,de banken en de verkeersmiddelen. De regeeringsraad organiseert een proletariérsleger, dat de dictatuur der arbeiders en boeren tegenover de Hongaarsche kapitalisten en groot grondbezitters, de Roemeensche Bojaren en de Tsjechische bourgeoisie zal doen gelden. Hfi kondigt zfin volkomen solidariteit af met de Rus sische sovjetregeering en biedt den proletariërs van Rusland een gewa pend bondgenootschap aan. De regeering wendt zich tot de arbeiders in Engeland, Frankrijk, Italië en Amerika om steun, noodigt de arbeiders in Duitsch Oos tenrijk en Duitschland uit het voor beeld der Hongaarsche arbeiders te volgen, met Parfis definitief te breken en zich met Moskou te verbinden, een radenrepubliek in het leven te roepen en met de wapens in de hand den imperialistische veroveraars tegenstand te bieden. Het behoort zeker niet tot de onmogelijkheden dat de beweging zich zal uitbreiden, en dat wel spoedig, tot den Balkan, Italiö en Polen. Het Is zöoals de (Duitsche) „Bö; sen kurier" Z6gt: In eenige uren is het bolsje wisme toegenomen op een wfizeals het nauwelijks kon hopen, hetgeen het zijn doodsvijanden heeft te dan ken. Terwijl de Entente denkt de Tsjechen, Roemenen en Serviërs voor den strijd tegen de sovjetrepubliek met Hongaarsch land én volk te kunnen betalen, vergroot zij met één slag het bolsjewistische rijk met tien millioen menschen. Over het algemeen slaan de Duitsche bladen een scherpen toon aan. De „Post" zegt: Wanneer Europa op- niouw in bloed en vuur wordt ge dompeld, draagt de Entente daaraan schuld, die het aan grootheidswaanzin lijdende Frankrijk maar zfin gang laat gaan. De „Vorwarts" doet het al niet minder. „De onzalige geheime diplo matie der Entente zegt het blad - bedreigt geheel Europa met de ergste katastrofe en het is een schrale troost, dat Frankrijk en Engeland bfi deze katastrofe even reddeloos ver loren zullen gaan als de overblijfselen vau de centrale mogendheden. Hon garije is het waarschuwingBsein,dat denEntente-imperialisten had moeten te kennen geven, dat bet zoo niet langer gaat. Als er nog tfid is om tot bezinning komen, dan is het in elk geval hoog tijd. Het is nog tfid. De opheffing der blokkade voor de Donaulanden kwam te laat; de levensmiddelenovereen komst met Duitschland juist op tfid. Een loyale doorvoering daarvan en uitbreiding tot andere landen alleen kan het bolsjewisme stuiten en geen dagenlange conferenties over eischen wenschen van allerlei op machts uitbreiding beluste staten en staatjes. Vrede en voedsel. Daarin alleen ligt de oplossing. Latere berichten wijzen er op dat men z'ch ook te Parijs bezorgd maakt over den loop die de gebeurtenissen thans nemen. De vredesconferentie zal haar arbeid bespoedigen door zich alleen bezig te houden met de regeling der voorwaarden tusschen de oorlogvoerende partijen, en de oplossing van eeuwenoude quaesties aan den Volkerenbond overlaten, of uit stellen tot later. Vóór alles dus vrede zien te krijgen. De Fransche bladen dringen aan op krachtige maatregelen tegen het bolsjewisme. Gewapende interventie in Hongarfie, hulp aan Polen en Roe menie „om de verbroken waterdichte schotten te bestellen énDuitsch land dezen springplank te ontnemen. Of dit helpen zal? De Vredesconferentie. Bespoediging vau dun arbeid, Parijs, 23 Maart. Het algemeen verlangen om den arbeid van de conferentie te zien verhaast, geeft heden grond voor optimistische voor spellingen. Het schijnt in de bedoe ling van de conferentie te liggen af te zien van het oorspronkelijke plan om talrfike quaesties te regelen, en om zich nu te bepalen tot de vaststelling van de voorwaarden tusschen do beide oorlogvoerende partijen, aan den Volkerenbond of aan latere onderhandelingen tusschen de geallieerden de taak overlatende om de moeilfike quaesties op te lossen, welke hen alleen aangaan. Hat Volkauboudautwurp. Parijs, 23 Maart. Da commissie voor dom Volkenbond moet 35 amen dementen op het ontwerp, voorge steld door de neutralen, beuevens een door Frankrijk en een door Japan, onderzoeken. Men gelooft, dat het definitieve ontwerp zeer zal ver schillen met het oorspronkelijk, vooral wat betreft de vertegenwoor diging van de kleine naties, oorlog voerende en neutrale. Ou Peoliobu troepen ta Lamberg, Na een strijd van vijf dagen zfin de Poolsche troepen Zaterdag Lem- berg binnengerukt. Ze versloegen de Oekralners en namen verscheiden gevangenen, kanonnen en ander krijgstuig. Duitschland. Eun protuut. Berlfin, 23 Maart. Op eeu ia het sportpaleis gehouden protestverga dering tsgen de verbrokkeling van Duitschland verklaarde rijksminister Eraberger o.-a.: „De woorden van Wilson over Polen worden misbruikt. Het zou niet moeilijk zfin om, wan neer aan alle zijden goede wil heerschte, een bevredigende oplos sing te vinden, de Polen geven er echter de voorkeur aan den weg van het brutaio geweld te bewandelen. Het Du\i6che volk kan m zal een vrede, waarbij de annexatie van Ranzig, West-Pruisen en «»n deel van Silezië opgelegd wordt, niet onder teekenen. Van hetgeen dan geschie den zal laten wfi de verantwoorde lijkheid geheel en al over alleen aan de Entente. De onmiddellfike vrfilating van onze krfigs- en burgerlijke gevan genen en de onmiddellijke opheffing van de hongerblokkade zfin punten, waarvan wfi willen, dat ds Fran- schen en hunne bondgenooten ein delfik het voorbaeld, door Duitsch land in 1871 gegeven, zullen volgen, Als derden eisch stellen wij de on- verwfilde ontruiming der bezette ge bieden. Duitschland kan slechts dan aan zijn verplichtingen voldoen, wan neer het volledige bewegingsvrijheid heeft. HongaHje. Da radanrugaurlug aan hut wurk. Boedapest, 23 Maart. De raden- regeering der volksgemachtigden heeft alle particuliere theaters, caba rets en concertzalen tot openbaar eigendom verklaard. De volksgemach tigde voor onderwfis deelde dit Zater dagavond aan de directeuren en eigenaren dezer ondernemingen mede. De decors-pakhuizen, enz. werden nog denzelfden avond door ambtenaren genomen. Een door de regeering benoemde commissie zal voortaan het speel plan der theaters vaststellen. Voor de volgende twee weken zfin stukken van revolutionaire en klassieke schrfivers gekozen. Intusschen zullen Hongaarsche schrfivers in de thea ters tusschen de bedrfivendoor voor drachten houden over de beteekenis van de revolutie. Ou ux-kuizur naar Zwitserland Weenen, 24 Maart. De voormalige keizer en zijn familie zfin gister avond per extratrein naar Zwitser land vertrokken. Engeland. Da wurkuietuhuld. Het aantal personen dat werke- loozensteun ontvangt bedroeg op 7 Maart in Engeland 992.232 en moet nu, volgens de „Times" het millioen hebben overschreden. Daaronder be vinden zich ongeveer 290,000 gede mobiliseerde militairen en 495,009 vrouwen. Sedert November 1918, toen het aantal werkeloozen ongeveer 70,000 bedroeg is dit cijfer snel en regel matig gestegen, gemiddeld met ">.148 per week. Ean boUjuw.'utluchu samenzwering. Londen, 24 Maart De „Daily Ex press" verneemt, dat de Britsche autoriteiten een bolsjewistische sa menzwering hebben ontdekt. De En- gelsehe geheime dienst wist de aan komst van verscheidene bolsjewisti sche agenten te verhinderen. Frankrijk. Naar aanleiding van den eiseh van de gemeente-arbeiders en -arbeidsters van Parfis om van 1 Mei 1919 af een minimumloon van 18 frank per dag te krijgen anders dreigen ze te staken - schrfift Clément Vantel in de Journal: De 18 frank per dag zullen wel toegestaan worden. En tenslotte komt men tegenwoordig niet heel ver met 18 frank per dag ondanks de Vilgrain- kramen en het menu-Vilgrain. Maar wanneer een eenvoudige straatveegster van 1 Mei af 6570 fr. per jaar zal verdienen, zal het noodig worden zich ook wat te bekommeren om de leeraren, magi straten, officieren, die niet dergelijke honararia genieten. Da strijd tsgua da balajavlkl. Londen, 24 Maart. Reuter ver neemt, dat alle te Londen ontvangen berichten bevestigen, dat zoo noodig verdedigd zal worden tegeu de bolsjewiki door het garni zoen der geallieerden. Er dient niet te veel vertrouwen te worden gesteld in de draadlooze berichten der bol sjewiki, welke overdreven zfin. (Hieruit blfikt, dat Odessa nog niet door de geallieerden ontruimd is). Algamsunu utuklag la Italtë? Volgens een bericht uit Lugano aaD den „Lokalanzeiger" heeft het bestuur der socialistische partfi van Italië, Donderdag besloten tot een algemeene staking in heel Italië als protest tegen de „kapitalistische aan het volk vijandelijke en nieuwe oor logen voorbereidende" Parfische con ferentie en tot doorvoering van de dictatuur van het proletariaat. Het bestuur heeft zich de openbaarmaking van den datum der staking nog voo "behouden. Korte kurlobtaa. In Tajecho-Slowakfie wordt een gedeelte der groote grondbezittingen onder de kleine boeren verdeeld. Uit te Parijs gevonden docu menten moet blfiken, dat Duitschland en Oostenrfik sinds 11 Juli 1914 be sloten waren den moord van Serajewo te bezigen om den oorlog te beginnen. Het Fransche Sportblad „1'Auto" geeft een illustratie van 212 Curtiss- vliegmachines, type J. N., tegelijk vliegend boven San Diego (Californië), ter gelegenheid van een aldaar ge houden feest. De machines kruisten langer dan twee uren boven de stad. Twee Engelsche aviateura heb ben in volle vlucht op 1600 M. afstands met elkaar getelephoneerd. Zonder draad natuurlfik.Men verwacht binnen kort de mogelijkheid om yanuit een vliegmachine met het punt van ver trek en aankomst te kunnen spreken. Da groots Toovenaar en de worstmaohlne. Een sprookje. Vele, vele eeuwen terug woedde er, in de landen langs de Noord-en Middellandsche Zeeën en ver in Azië en Afrika, een verschrikkelfike oorlog. Menschen werden bij milli- oenen vermoord, bfi duizenden zonken kostbare schepen met hun ladingen naar den bodem der zee, en gruwe lijk was de jammer en de ellende, die allerwegen heerschte. Hongers nood was er en kou en ontbering van de ergste nooddruft. Allerwegen was men zinnende op maatregelen om in den nood te voor zien, en zoo geschiedde het, dat in zeker district, welks bewoners niet medevochten, maar niettemin wel medeleden, de oudsten tezamen kwa men om raad te slaan. En zfi be dreven vele wijze dingen, maar zij konden den nood nochtans niet le nigen. En het volk liep te hoop en jam merde „Hoe is dit, dat wfi koude lijden en gebrek eö daar is nochtans voldoende op de aarde voor allen?" Maar ziet, daar waren vele jonge en krachtige mannen, die in stede van voedsel te winnen, moesten mede helpen elkander dood te slaan. Toen zfi vier jaren lang koude en ontbering geleden hadden herhaal delijk met de hoofden tegen elkander hadden gebonsd uithoofde van de duisternis, waren zfi aan 't einde van hun woorden gekomen en raadpleeg den den Grooten Toovenaar. „Groote Toovenaar," zoo zeiden ze, „wfi lijden kou, en in de ingewanden der aarde is voldoende brandstof voor ons allen. Spreek uw wijze woorden, opdat wfi daarvan medekrfigen en onze verkleumde botten warmen." En de Groote Toovenaar antwoord de: „Hoe is dit, dat gfi kou lfi'dt en daar is ruimschoots voor ieder?Zoo gaat benen en maakt u zelf brand- Luidkeels riepen zfi „eureka!" en naarstiglfik togen zfi aan den arbeid. Zfi bouwden vernuftig werkende machinerieën met allerlei draaiende dingen. Eén ding ervan draaide naar rechts, een ander naar links, een derde naar beide zijden tegelfik. Ja, zelfs waren er dingen, die in 't ge heel niet draaiden. En allen tezamen zouden ze dienen om brandstof te maken uit allerlei afval. De Groote Toovenaar, dien zij deswegen prezen, vroeg voor al deze zaken de somma van anderhalve ton gouds, en blfimoediglijk werd hem eene beurs met goud in den schoot geworpen, onder den uitroep „Geld spielt keine Rolle!" En het was zomer geweest en najaar, Sn de winter stond te komen. Van week tot week, ja van dag tot dag werden de botten van de inge zetenen kouder, en herhaaldelijk vroegen zfi den Grooten Toovenaar „Wanneer komt uw brandstof, o Meester?" En glimlachende, woelde hij in zijn baard en zeide: „Geduld En het was avond geweest en morgen, weken, maanden lang. En ziet! toen de hemelbode, gezegd Helios, dat is de Zonne, hooger en hooger steeg ten firmament, toen daar de luwte der voorjaarsluchten stond te komen en de lecuwrik be reids omhoog steeg om de lente in te halen, toen geschiedde het, dal de Groote Toovenaar zeide: „Fiat! het werk is af!" En allen riepen„hoeraEn zfi staken de vlag uit en plengden den eerewijn en riepen victorie. Uitwas het met de kou en de narigheid. Maar toen de Groote Toovenaar jn mannen aan het werk zette om de draaierij te beginnen, geschiedde het dat de heele boel „sssasjt!" zei en in elkaar viel. En de Groote Toovenaar weende. En opnieuw togen ze aan het werk en als de nagende dag was voltooid was ook het werk klaar. En ander maal ving de draaierfi aan en als do Groote Toovenaar da heerlijke worsten zag, die'dampend uit zfin machine kwamen, werd hij week om het hart, En wederom huilde hij, van aan doening thans. Maar de worsten' knapten af en vielen uiteen in poeder, en opnieuw moest de draaierfi worden stopgezet. En weder was het avond geweest en morgen geweest, vele dagen lang. En steeds rees schooner en groot ei- Helios, gezegd de Zonne, omhoog aan het firmament, steeds werden meer en intenser de beenderen van het volk gekoesterd. Want de oorlog was allang over en geleidelfik werd de toestand beter. Er kwam van alierhand pioviandook steenkool werd aangevoerd. Als nochtans de Groote Toovenaar opnieuw het raderwerk aanzette, klonk het „fffften andermaal hokte het. Wederom vielen des Grooten Toovenaars tranen op het dampende product der worstmachine en sisten en verdwenen. Opnieuw togen ze aan het werk en als de negende dag was voltooid, was het werk weder klaar. Inmiddels geschiedde het, dat de menschen het voorjaar in het hoofd kregen, en kasten en laden openden om ze schoon te maken en te lucöteu. En de Zwarte Man kwam en voerde de kachel mee, die hfi in 't vet zette voor 't roesten. En de Groote Toove naar, verbaasd, riep uit met groote stem„Ai ziet, hoe dat mijn worstjes zich vermenigvuldigenhoe fraai bros en vast ze zijn, hoe heerlijk ze branden." Maar het volk, overmoedig geworden, lachte hem uit en zeide: „Och man, ga door!" En weder geschiedde het, dat de Groote Toovenaar week werd om zfin hart, en klaagde en steende uitroepende: „En mfin anderhalve ton gouds dan? Hoe krfig ik er die weer uit?" En andermaal riep het volk„Ga door man met je preten ties Sedert dien loopt de Groote Toove naar rond met een kiespijndoek over zfin wang en als de klok het uur van middernacht slaat, komt hfi steeds spoken. Luidkeels weent hij en roept uit„Geld spielt keine RolleMaai de worstjes blfiven uit zfin machine komen, dampend en bros Aldus is de geschiedenis van den Grooten Toovenaar en de worst machine, zooals mfin grootmoeder mij die vertelde. INGEZONOEN. Eaa nog korter repilakjo. Geachte Redactie De heer Snel schfint zeer lang werk te hebben gehad, om mijn bemer kingen op zfin eerste stuk te weer leggen. De post kan een mensch soms leelfik in den steek laten. Maar dat antwoord heeft dan eok het voordeel, weldoordacht te zfin en daardoor van te meer waarde, waar hfi feitelijk stuk voor stuk mijn be weringen erkennen moet. Wat is een woord? Of de hervor mingen, die de arbeidersklasse na streeft, tengevolge van revolutio naire woelingen hier of in 't buiten land worden geboren of door de voorgeschreven gewijzigde omstandig heden" van den heer Biersteker,. door de doelmatigheid van het juiste mo ment" van B. en W. of de „versnelling van den polsslag van dezen tijd", waarvan in de proclamatie der Ko ningin sprake was, laat mfi vrij koud. De heer Snel schfint aan die on derscheiding groote waarde te hech ten, maar hij is wiedes genoeg om te weten, dat waar is en waar blfift, wat ik alleen bedoelde te betoogen, zonder drang en zonder krachtigen drang der arbeidersklasse komen die hervormingen er niet. De heer Snel moest als vakveree- nigingsman liever niet trachten te loochenen, wat hfi eiken dag kan ondervinden. Dat hfi ten slotte een autoriteit als pater Raaljmakers verloochent, is wel gemakkelijk, maar bewijzen doet dit niets. Als zoo iemand dat in een geschrift als „Sociale studiën" schrfift, wil dat zeggen, dat hfi een groot deel (zoo niet de geheele machtige katho lieke beweging) achter zich weet. De heer Snel had in 1908 dan moeten opkomen tegen die arbeiden vfiandelfike beweringen, doch datJs, zoover ik weet, door niemand gedaan. Ten slotte, geachte Redactie, de

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2