HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. Advertentiën. De Verwoester. 5069 zaterdag 29 maart isi9 (R8AN0 Uitgever: C. DË BOER Jr., Helder. Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad f 1.10, per post t 1.35. Buitenland t 2.35. Losse ex. 3 ct. Advertentlën per regel 15 ot 10% Oerlogstoealag. Bericht. Aan onze abonné's op het Nieuwe Modeblad maken wij bekend, dat de abonnementsprijs met Ingang van 1 April met 10 cents per kwartaal wordt ver hoogd en dan Is: Binnen de gemeente. f 0.9S franco per post t 1.0B per kwartaal Op- en ondergang van Zon en Maan an tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Miatt. op: ODdar: op: ondar: v.m n aa, Zoad.g SO m Maandag 31 Apill. Dlntdag 25 Woanad. 26 ïlondard. 27 Vrijdag 23 Zstardag 28 7 32 6.85 686 8.26 885 917 683 686 910 820 10 88 6 83 6 37 9.60 10 10 1160 6 80 6 88 1C86 1066 628 689 11 16 11.40 DE WEEK. 25 Maart. De Tweede Kamer heeft, is de vorige week opgemerkt na de afdoeniüg van de Marinebegrooting gehandeld gelijk bijvoorbeeld een zorgzaam huisvader betaamt en past. Nadat veertig millioen twee ton waren toegestaan voor hoofdstuk VI, is het Lagerhuis onmiddellijk over gegaan tot het zoeken naar middelen om het enorme, formi dabele, schrik wekkende gat, dat in de schatkist is ontstaan, te stoppen. Eerst nog iets over het Marinedebat. Aan meegaandheid, zin tot samen werking en toenadering, ontbrak het den minister van Marine-ad interim, Exc. Ruys de Beerenbrouck, stellig niet. Wel verklaarde de premier over wegend bezwaar te hebben tegen de motie-Hugenholtz (opheffiDg der vloot) zoowel als tegen die van mr. Oud (voorshands staken van af- en aan bouw) maar de helling van de .Ce lebes", een van het drietal op stapel gezette kruisers, werd door den minister voorloopig beschikbaar ge steld voor een te bouwen koopvaardij schip. En toen de moties-Hugenholtz en Oud verworpen waren, werd 's ministers stemming buitengewoon mild. Een amendement-Hugenholtz, de strekking hebbend om niet over te gaan tot den bouw van een Mari niers-kazerne te Rotterdam, overleed al vóór de geboorte, doordien de minister onverwijld tegemoet kwam aan den wensch van de Marine specialiteit der soc. democratische fraetie. Van dejongsteParlements-week, die de verrassing bracht van het weer in de zitting verschijnen, na ruim vier maanden afwezigheid van mr. Troelstra, die door het vooruitzicht van het Paasch-congres derS.D.A.P. weer gacschelijk hersteld scheen te zijn en wiens terugkeer door de collega's schijnbaar niet werd opge merkt valt nog aan te teekenen, dat zeer lang bespiegeld werd over de eerste belasting ontwerpen van minister De Vries, die in openbare behandeling kwamen: de wijziging van Inkomsten-, Vermogens- en Verdedigings-belastingen. Bij deze discussiön is tot dusver (toen de Parlementsweek Vrijdag j.1.21 Maart eindigde, stonden nog de h.b. Kooien en Treub op de sprekerslijst) gebleken, dat' het dënkbéeld van een heffing- in eens óok in de Rechtsehe gelederen grooten aanhang vindt. Mannen als de afgevaardigden De Monté VerLoren en De Wykerslooth bepleitten de heffing van misschien wel een half milliard der IJ milliard Crisis-schuld. Ook mr. De Geer had geen princi pieel bezwaar tegen het denkbeeld der heffing-in eens. HU hief de leuze aan, thans voor ons allen moetende gelden: Harder werken en sober leven Misschien verstaat minister De Vries de kunst om vele, krachtig- lljkende argumenten, tegen zijn systeem bijgebracht,teontzenuwen?... Qp dit oogenbljk schijnt de kans groot, dat Z. Exc. van Financiën fiksche scheuten water in z'n wijn zal moeten doenbij groote hardnekkigheid voor de pijnlijke keuze zal worden gesteld tusschen „se soumettre ousedémet- tre"IntusBchen, verrassingen zijn ook op dit gebied niet uitgesloten. Inmiddels heeft de minister van Landbouw wèer het bagatel van honderd millioen gulden aangevraagd, teneinde de levensmiddelen-voorzie ning althans tot Mei op peil te houden, Wt) weten nu, 'dat schoon door het departement van minister Van IJsielsteijn gestaag wordt gewerkt aan het verver-losmaken vap handel en nijverheid uit de banden der distributie wij toch, althans wat de kolen en het brood betreft, nog voorloopig niet tot de toestanden van voor Aug. '14 zullen terugkeeren. In het brood moet nog aardappelpoeder gemengd en de„ broodkaarten"kunnen nog niet afgeschaft. En wat de kolen betreft, waar de spoorwegen 60.000 ton brandstof per maand behoeven, ia van uitbreiding van den treinendienst nog geen sprake. Wèl worden - en dat al zeer spoedigde tarieven voor het spoorweg-verkeer hooger.1) Gelijk trouwens, ook en niet minst door de eischen tot loonsver- hooging, het leven steeds duurder wordt. De heer Wijnkoop, de chef communist, heeft bij de belasting discussie in de Tweede Kamer aanbevolen o.a. het annuleeren van de Staatsschuld en het heffen van een „impöt unique", waarbij inkomens - tot dertig gulden per week vrij zullen zijn en voorts een progressie zal worden ingevoerd, waarbij de voor- heen-gelukkige bezitters van groote inkomens onverwijld tot „paupers" zullen worden gemaakt. In afwachting der toepassing van dit anarchistisch recept zullen wy moeten trachten de zware lasten, nu op ons allen druk kend, met blijmoedigheid, beleid en geestkracht te torsen. Wij zijn den Zuiderzee-raad rijk geworden, onder presidum van oud-minister Lely en met senator H. Colijn tot vice-praeses. De Staats commissie voor dramatische kunst is er, en hare samenstelling wekt niet gansch onbegiljpelljke kritiek. Terwijl inmiddels de Nederlandsehe Opera, op Haagschen bodem overge plant, zich onder leiding van den heer W. van Korlaar stelde en thans afwacht, of minister De Visser de subsidie, door majoor Van Twist slechts tijdelijk gestuit, weer zal aanhangig maken. Dat'taan energie om ondernemingen „gaande te hou den" in Patria niet ontbreekt, blijkt uit het besluit van den Utrecht- schen Raad om op het Vreeburg in de oude Bisschopsstad vaste Jaar beurs-gebouwen te stichten. En dat ondanks het wat getal bezoekers betreft, - niet juist aanmoedigend verloop van de Jaar beu: s-1919. Het leven - zei ik straks - wordt al-duurder en wie leest, dat de distributiekosteu over de eerste tien weken van dit jaar vijftig millioen kostten, zal zich een flauw denkbeeld kunnen vormen van de lasten, nu door de gemeenschap ondanks het tusschen oorlog en vrede zweven" - te dragen. Maar de auto's en motorfietsen razen in dolle vaart langs straten en wegen. De met reuzeschreden voort gaande ontwikkeling van de vlieg sport - ex-generalissimus Snijders wordt voorzitter vau het algemeen bestuur der Internationale Tentoon stelling van Aviatiek, dezen zomer te Amsterdam te houden zal het wegen-en straten-verkeer allengs ont lasten. Wat ook wel zeer dringend noodig is. Want by het vrij-komen van „grondstoffen" voor auto's e. t. q. is opnieuw gebleken, dat bepalingen in gemeentelijke politie reglementen enz. tegen overmatige snelheid bij het publiek verkeer aan de vermaarde wassen-neuzen gelijk zijn De lente is ingetreden, de officieele van den kalender, wel te verstaan, maar 't heeft er veel van, of wy een derde winter-'19 zullen moeten verduren. De zomertijd, de wettelijke, begint den 7den April en duurt tot 29 September. Met angst vragen wij ons af, of wanneer die begint, het contrast met de wintersche kilheid nog zal zijn De jongste dagen hebben enkele .personalia" gebracht van beteekenis. De ex-keizerlijke banneling te Ame- rongen ontving te zijner vertroosting uit Duitschland een adres van hulde, 37 deelen beslaande. De waarschijn lijkheid dat zijn* uitlevering niet aan Nederland zal worden gevraagdmen onze Regeering slechts zal verzoeken tegen de vlucht van Wilhelm von Hohenzollern te waken, 't zal er zeker toe hebben bijgebracht, het jed van den vluchteling tot kalmte te stemmen. Onder de „personalia" der jongste igen behoort ook het eere-doctoraat in de Staatswetenschap, als hulde door de Leidsche Universiteit den staatsraad prof Oppenheim aange boden. Over de „jongste criminaliteit" zwijg ik ook nu. Toch niet geheel. Men heeft gepoogd het 450 K G. zware beeld „De houweeler" te kapen uit den tuin van het Vredespaleis Onvoldoende bewaking, zelfs daar Maar Brussel en Genè /e diügen naar het zetel van den Volkerenbond worden, En het arme Carnegie-paleis? Spoedig zal ook dit „raadsel" worden opgelost. Ma. Antonio. !j Inmiddels weer tegengesproken. Red. „H. Crt." BINNENLAND. Verklaringen van minister Ruys de Beerenbrouck. De Londensche correspondent van de Nieuwe Courant heeft voor de Manchester Guardian een onderhoud met minister Ruys de Beeren- jrouck. Het verslag daarvan ontlee- nen we aan de Nieuwe Ct. Onze premier sprak met den journalist over het vraagstuk van den gewezen Duitschen keizer. Hij legde er den nadruk op, dat noch de Koningin, noch de regeering iets wist van 's keizers voornemen naar Nederland te vluchten. Tot heden toe hebben wij van de geallieerden nog geen officieele mede- deeling ontvangen over het toekom stig lot van den ex keizer. Als z(j ons vragen om zijn uitlevering, dan zal onze houding worden bepaald door de Nederlandsehe wet en de bestaande verdragen. W(j beschouwen deze quaestie van het standpunt van het recht. Eeuwenlang is Nederland een asyl geweest voor menschen, die om verschillende redenen hun land moesten verlaten. Wij hebben die nooit afgewezen en wij passen ditzelfde beginsel toe op den ex keizer. Denkt u niet, vroeg de journalist, dat dit een uitzonderlijk geval is, dat bijzondere maatregelen vraagt? „Ik gevoel vryheid te zeggen, dat in later jaren zal worden erkend, dat Nederland de heele wereld uitnemenden dienst heeft ge( door den keizer asyl te verleenen en daardoor gelegenheid te geven, dat de geschillen, gerezen door zijn troonsafstand, langzamerhand zich verzachtten." En als de geallieerden zijn uitleve ring niet vrageD, zal men hem dan veroorlooven in Nederland te blijven „Het is moeiffjk die vraag te be antwoorden. Als de ex keizer er de voorkeur aan had gegeven naar elders te gaan, zou hij ons heel wat moeite hebben bespaard, en al3 hij later, door omstandigheden daartoe geleid, zou besluiten ons te verlaten, dan zouden wij alleen verheugd kunnen zijn over een zoodanige oplossing. Wij hebben hem nooit gevraagd naar ons land te komen, maar nu hij hier is, is het onze taak er voor te zorgen, dat hij zoo_ ustig en onschadelijk (harmiess) als mogelijk blijft in zijn afzondering. Natuurlijk zou de zaak een ander aspect krijgen, als z(jn tegenwoor dig beid een gevaar zou worden voor den Staat." De journalist vroeg preciseering. Indien de geallieerden nu eens be sloten tot „represailles" tegen Neder land, omdat het den gewezen keizer niet wilde uitleveren? Het antwoord was „Ik kan mij moeilijk voorstellen, dat de geallieerden dezen koers zou den inslaan. Stellig, ik begryp vol komen, hoe verbitterd de gevoelens zijn van het volk in Frankrijk, ip België, in Engeland tegen dezen man, die voor millioenen de incarnatie is van alle kwaad. Ik ben niet in het minst verbaasd, dat zy hem gestraft wenschen te zien. Maar aan den anderen kant staat, dat over 't geheel zijn vijanden niet wisten wat met hem aan te vangen, als hy in hun handen zou vallen. Z(j verlangen niet, dat hij in de historie een martelaar wordt. Er zal verandering komen in de oorlogsmentaliteit van het volk. Dit zal langzamerhand terugkeeren tot voornamer gevoelens en dan zal het keizervraagstuk in gezonder geest worden behandeld." Over de Belgische quaéstie ook sprak de heer Ruys de Beerenbrouck „Wat BelgiS's aanspraken betreft, Nederland zal nooit een vierkanten meter van zyn gebied afstaan, om de eenvoudige reden, dat op eiken vierkanten meter menschen leven, die weigeren van Nederland te worden afgescheiden. De bezoeken van de Koningin aan Zeouwsch Vlaanderen en Limburg hebben voldoende aan getoond, dat de bevolking er niet over denkt een andere nationaliteit te aanvaarden.Ik ken de gevoelens van het volk. Het is Nederlandsch en wenscht Nederlandsehe te blijven en niets anders. Wat de Scheldequaestie betreft, als de zeehandel van Belgis materieel verbeteringen eischt van de rivier, zal de Nederlandsehe regeering ver heugd zijn, die aan te brengen. Maar ik weet niet, of de toestand van de rivier in de toekomst een wijziging zal ondergaan." Ten slotte vestigde de minister- iresident er de aandacht op, dat loewel de economische positie van ons land verbeterd was er nog vele duizenden werkloos waren, omdat de fabrieken wegens gebrek aan grond stoffen niet konden worden aangezet. De premier wees er in dit verband op, dat men zich in het buitenland goede voorstelling maakte van de ontberingen, waaronder ons volk had geleden en dat de uitvoer naar Duitschland geboden was door de noodzakelijkheid van daar steenkolen en ijzer en andere grondstoffen te krijgen, die wij elders niet konden krijgen. Het is onwaar en onrechtvaardig te zeggen, dat heel Nederland pro- Duitsch was gedurende den oorlog. Wij hebben stellig pro-Duitschers in ods midden, maar wij hebben ook ontelbare pro-Belgen, pro Franschen, pro Eogelschen of eenvoudig pro- ententemenschen. Wij hebben felle critiek en heftige klachten moeten hooren van beide partijen, en dit heeft ons doen inzien, dat de eenige houding, die wy konden aannemen, was, in de eerste plaats pro-Neder- landsch te ,zyn." Minister Ven Karnebeek over dan Volkerenbond en de Schelde. De Londensche correspondent van het „Hbl." meldt: De „Manchester Guardian" publi ceert een onderhoud van een corres pondent met minister Yan Karnebeek. De minister zeide, dat de Volkerenbond nieuwe horizonten opende voor de menschhoid. Het ontwerp, dat aan de vredesconferentie werd voorge had echter niet beantwoord aan de verwachtingen, die bij ons waren gewekt, aldus de minister, en wij moeten ons neerleggen by het denk beeld, dat het in den beginne geen volledige voldoening zal geven. Maar bestaat de bond eenmaal, dan zal er iheid zijn hem te volmaken. Naar de meening der Nederlandsehe regeering moet de geest van critiek' niet onze sympahie voor het denk beeld onderdrukken. Nederland zal zich afzijdig houden van een onvol maakt organisme, doch bereid ge vonden worden het te verbeteren. Ten aanzien van de Schelde ver klaarde de minister, dat de vr(je door tocht van oorlogsschepen in oorlogs tijd een zeer delicate zaak was, wegens de vele gevaren, welke er voor Neder land uit zouden kunnen voortvloeien. Vergeten moest niet worden, dat de Schelde steeds vrij was voor koop vaardijschepen, zelfs in oorlogstijd. De huidige positie van de Schelde verschaft aan België meer voordeelen dan de gewone positie van inter- nationalé rivieren. Belgie heeft bij zondere voorrechten ten aanzien van boeion, bakens en loodsdienst; het heeft een gelijk aandeel in de contröle op de rivier. Tengevolge van de huidige positie is Antwerpen in staat geweest zich aanzienlijk te ontwikke len, vooral nadat in 1863 het tolgeld werd afgeschaft. Schepen met den grootsten diepgang kunnen de rivier opstoomen. Do Nederlandsehe regeering reid iedere materieele verbetering te overwegen, die noodig mocht zijn voor de belangen van Belgie, doch de vrije doortocht van oorlogsschepen in oorlogstijd is een geheel andere quaestie. Het blijft een open vraag Ingezonden mededeeling. HERMANNYPELS, HELDER. OAMES-KLE EOERMAKERM. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Chique coupe. Engelsche stoffen. Billijk In prlja. of de huidige positie, waarbij de Schelde voor oorlogsschepen gesloten wordt, niet verreweg de beste is voor België. By het begin van den oorlog schijnen zoowel de Belgische als de Britsche regeering het volkomen eens te zijn geweest met de Nederlandsehe theorie en haar toepassing in de praktijk. Een Schelde, open voor oorlogsschepen in oorlogstijd zou zeer ernstige gevaren opleveren voor Nederland in haar gevolgen. Het is duidelijk, dat wanneer een volkerenbond bestaat, dit vraagstuk geheel ander karakter zou krij gen. Boter. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat de bon 88 week van de melange B supra- en normaal- margarinekaarten voor het derde tydvak geldig is tot en met 31 Maart 1919. Zout. De Minister van Landbouw heeft met ingang van hedeu ingetrokken den maximum-kleinhandelsprijs voor zout. Het aardappelenranttoen verhoogd. De minister van landbouw heeft bepaald, dat het rantsoen aardappelen rer hoofd van de bevolking, kinderen jeneden den leeftijd van 46n jaar niet meegerekend," wordt verhoogd tot 5 K.G. per we k, respectievelijk 20 KG. per maand. Tab»k. Da „Insulinde" zal 8592, de „Rind- jani" 42S4 pakken tabak meenemeD. („N. Rott. Ct.") Maximumprijzen vermicelli aa macaroni. De Minister van Landbouw heeft Je volgende maximumprijzen vast gesteld le. voor vermicelli en vermicelli- figuren, verpakt of onverpakt: in den kleinhandel f 0.80 per 1 K.G., f 0.08 per 0.1 K.G. 2e. voor macaroni en macaroni- horens en coquilles. onverpakt: in den kleinhandel f 1.41 per 1 K.G. of f 0.16 per 0.1 K.G. b. in origineel verpakking: f 0.83 per i K.G. Duurtebijslag pensioenen. De heer Ketelaar heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan de ambtenaren een voorschot op den duurtebijslag voor 1919 zal worden verstrekt? Zoo ja, is de minister dan ook bereid, het verleenen van een dergelijk voorschot op den duurtebijslag voor gepensionneerden en op wachtgeld gestelden te verleenen? Oa actia dar typografen. Woensdagmiddag hebben de drie samenwerkende drukkerspatroons bonden een vergadering belegd in het Gebouw van den Werkenden Stand te Amsterdam, waar het voorstel der gezamenlijke besturen inzake den loonbeslag behandeld werd. De ver gadering was door een 400 tal afge vaardigden, vertegenwoordigende on geveer 1000 patroons, bezocht. Het voorstel van de gezamenlijke besturen hield in, dat de bijslag voor de gezellen der eerste loonklaase zal worden verhoogd van f3.50 tot f7, voor die der tweede loonklaase van f 3 tot f 4, en voor de leerlingen van fl tot f2. Voorts werd besloten na 1 Augustus den 8','j-urigen arbeids dag in te voeren. Uit enkele provincies, onder aan voering van Zeeland, was krachtig verzet. Den avond tevoren was door deze oppositie een vergadering ge houden, die in den vorm van een motie, van de algemeens vergadering der patroonsbonden vroeg, het be stuursvoorstel niet aan te nemen en waarin zij meedeelden, dat besloten was, „mocht onverhoopt het voorstel van het algemeen hoofdbestuur een meerderheid verkrijgen, zy hoe ongaarne overigens ook het initiatief zullen nemen tot het op richten van een afzonderleken Bond van Provinciale Drukkers." Het vei zet richtte zich vooral tegen de patroons uit de groote steden en met name tegen de Amsterdammers. Van Katholieke zoowel als van christelyke en neutrale zijde werd deze oppositie bestreden en na een langdurig debat - de vergadering duurde van twee tot zeven uur werden met de vereischte twee derde van het aantal stemmen, de bestuurs voorstellen aangenomen. Naar ons van patroonszijde wordt meegedeeld, hebben de hoofdbesturen der arbeidersorganisaties de verzeke ring gegeven, dat tot het einde van het collectieve contract, zijnde 31 Dec. a.s., geen actie zal worden gevoerd, Ter vergadering zijn ook de tarieven der drukwerken verhoogd. Do ataklsg der mataalbawarkars. In een vergadering van de samen werkende metaalbewerkersbonden te Haarlem is een motie aangenomen, waarin wordt betreurd, dat deze onderhandelingen niet hebben geleid tot wederzljdsche bevrediging en be sloten het hoofdbestuur op te dragen, op het juist geëigende oogenblik ook te Haarlem den stryd te beginnen voor doorvoering van de redelijke eischen door de organisaties der arbeiders in de metaalindustrie aan een Metaalbond gesteld. Da militairs groet. Naar men aan de „Msb." bericht, zal de Minister van Oorlog binnenkort nieuwe voorschriften vaststellen, waarbij wordt tegemoet gekomen aan eenige thans bestaande bezwaren tegen den militairen groet. Duurtebijslag. Aan duurtebijslag over het jaar 1919 wordt aan de vrijwillig dienende gehuwde militairen der Landmacht, toegekend het verschil tusschen de 50% jaarwedde oude regeling en de verhooging jaarwedde nieuwe regeling. Verder aan kinderbijslag vijftig gulden voor ietJer kind. Moblisatla-VrIJwiliigara. Van de z.g. mobilisatie vrijwilligers in den rang van adjudant-onderofficier en sergeant-majoor is niemand tot een definitieve verbintenis toegelaten, zulks waarschijnlijk in verband met het feit, dat daardoor anders de bevor deringskansen van het beroepskader aanmerkelijk zouden verminderen. Deze mobilisatie-vrijwilligers zullen dus op 1 April a.s. den militairen dienst moeten verlaten. BUITENLAND, Oa Vredesconferentie. Da Volkenbond. Parijs, 26 Maart. A'le twijfel, dat van het verdrag betreffende den vol kenbond melding moet worden ge maakt in het vredestraktaat, is gister avond opgeheven door de autoritaire verklaring van verantwoordelijke Engelsche zijde, dat in het traktaat melding moet worden gemaakt van den bond. Daaruit volgt dus dat het verdrag in het vredestraktaat ter kennis van.de Duitsche gedelegeerden moet worden gebracht. Oo commissie voor de htvens anz. De commissie voor het internatio nale beheer van havens, water- en spoorwegen kwam Donderdag in het ministerie van openbare werken by- een. Jhr. van Eysinga, hoogleeraar te Leiden, aette voor haar het stand punt der Nederlandsehe regeering ten aanzien van het scheepvaartverkeer op den Rijn uiteen. Claveüle deelde vervolgens aan de commissie het proces-verbaal mede, dat denzelfden morgen geteekend was door de belanghebbende mogend heden, met het doel rechtstreeksche verbinding te scheppen tusschen Engeland, Frankrijk, Italië en het Oosten, door spoorwegen (niet loopende door het gebied der centrale rijken. Met dit doel zal een luxe- trein, de Simplon-Orient-express, loopen tusschen Parijs en het Oosten via Lausanne, den Simplon, MilaaD, Venetië, Triest, Laibach, Agram en Vinkorce, waar hy zich zal splitsen in een gedeelte naar Boekarest, Con- stanza en Odessa en een gedeelte naar Belgrado, Konstantinopel en Athene. Deze trein zal te Parijs aansluiting hebben op den trein Londen-Calais- Parys en te Milaan met den sneltrein Bordeaux-Lyon-Turljn-Milaan. Een deel van het program zal van 15 April af worden uitgevoerd, het andere deel van 1 Mei af. De commissie zette vervolgens de behandeling voort ove* de artikelen, in het vredesverdrag op te nemen ten aanzien van het beheer der havens, die onder het internationaal beheer zouden geplaatst worden. ItadS e» Zuid-Sla *19. De „Manchester Guardian" ver neemt, dat het vraagstuk van Fiuine een iets gunstiger vooruitzicht biedt. Ofschoon zij krachtig Fiume blijven eischen, zijn de Italianen bereid ieder practisch voorstel te aanvaarden, dat aan de Zuid-Slaven het vrije gebruik van de haven van Fiume zou ver zekeren. Zy komen aan de eischen dezer laatsten tegemoet door het aanbieden van fiuancieelen steun en technische hulp bij den aaoleg van een nieuwe Zuid-Slavische haven te Gravosa (bij Ragusa) of Buccariiten Z.O. van Fiume). Het aanbod is in gediend bij de vredesconferentie, die binnen enkele dagen moet beslissen over de;e en andere netelige quaesties De Italiaan8che gezant te Londen is Donderdag naar Parys vertrokken; zijn aanwezigheid werd gewenscht doo,r de Italiaansche vredesdelegatie. Dit wordt beschouwd als een teeken, dat de onderhandelingen over bepaling der nieuwe grenzen van Italië in een beslissend stadium zijn gekomen. Duitschland ds vrodesoader handelingen. Uit Beriyn wordt gemeld: Naar aanleiding van het bericht in de buitenlandsche bladen, volgens het welk Lloyd George en Pichon zouden hebben medegedeeld, dat de vredes conferentie zich niet met onderhan delingen met de Duitsche gedele geerden zal inlaten en dat de Duitschers er genoegen mee moeten nemen het hun door de geassocieerde regeeringen voorgelegde vredesver drag-ontwerp of aan te nemen of te verwerpen, had de voorzitter der Duitsche wapenstilatandscommissie, Erzberger, den 19en Maart in Spa inlichtingen gevraagd of de gemelde uitlatingen met de feiten overeen stemmen. Den 26en Maart heeft maarschalk Foch het volgende telegrafische antwoord gezondende heeren Lloyd George en Pichon hebben nooit de yerklaringen afgelegd,die hun worden toegeschreven en die tot de op 19 Maart door den voorzitter der Duitsche wapenstilstandscommissie gestelde vraag aanleiding hebben gegeven. Hongarije. De revolutie. De revolutionaire regeeringsraad heeft een verordening openbaar ge maakt volgens welke de raden-repu bliek alle ny verheids-, myn- en ver- keersbedrijven, waarvan het aantal arbeiders den 22en Maart 1919 twin tig man overschreed, onder contröle der arbeiders- en wettelijke leiding plaatst. De aldus overgenomen be drijven worden door een door het volkscommissariaat voor sociale pro ductie benoemden commissaris geleid. Ontstaat er tusschen|denjarbeidersraad van het bedryf en den productie commissaris in een of andere kwestie meeningsverschil, dan heeft de arbei dersraad zich tot het volkscommis- saritaat voor sociale productie te wenden, welks beslissing bindend is. Uit Weenen wordt gemeld, dat de telegiammen van de sovjetregeering te Moskou over een bolsjewistische revolutie in Oost Galicië niet op waar heid berusten. Militaire maatregelen dar Eateate Uit Beriyn wordt gemeld Tusschen de regeeriogen te Praag en te Agram en de Entente zyn maatregelen overeengekomen betref fende het optreden tegen Boedapest. Tusschen Fj^me en Boecharest ayn 80,000 man Fransehe troepen in opmarsch. Amerikaansche en Engel sche troepen volgen. De morgenbladen te Agram melden uit Belgrado, dat de Donauflotille in de richting Boedapest is opgestoomd. Polen. Bolsjewisme In Pelen? Uit Beuthen in Silezië wordt be richt, dat het bolsjewisme in Polen sterk toeneemt. De hoofdzetel is de industrieplaats Lodz, waar de werk loosheid zeer groot is. Binnen enkele weken wordt daar een groote op stand verwacht. De Duitsche Spar- tacisteu houden aan de Poolsch- Silezische grens voortdurend bespre kingen met de bolsjewisten, ter voor bereiding van een gezamenlijk mili tair optreden. Ingezonden mededeellfg. WIJ Karhuizen binnen en builen de gemeente Tel en met Alkmaer over den weg, speciale prijzen. HilJirstbi Miubeltransport- en SliipBRdernemino. Vertegenwoordiger: P.C.v.d.HAAGEN, spuistraat 8. Ouilschlend. In de nationale vergadering heeft graaf Posadowski namens de Duit sche nationale party een verklaring afgelegd, waarin wordt gezegd: Wy staan naast de regeering, om krachtig te protesteeren tegen de grenzelooze eischen der entente. Wy zijn er van overtuigd dat onze vyanden niet alleen besloten zyn, verwarring te stichten, doch tevens om den ont- zettenden toestand, waarin het Duit sche ryk door de revolutie is geraakt, uit te buiten. Spartacua. De Spartaciêrs hebben Woensdag eenige in de haven te Maagdenburg liggende schepen met levensmidde len, die voor de grensbewaking be stemd waren, bestormd en leeg geplunderd. De te hulp geroepen militairen werden met schoten ont vangen, waarop de troepen ook van hun wapenen gebruik maakten. Aan beide zijden vielen dooden en ge wonden. Den troepen gelukte het tenslotte de haven te zuiveren, Staking la hat Ruhrgeblad. ¥it Essen wordt gemeld, dat er in het gebied van de Ruhr weer 23.200 mijnwerkers staakten. Het mljnbestuur heeft er zich voorlaten vinden, 1 April a.s. den 7'/g urigen werkdag in te voeren. De nieuwe stakingsbeweging komt blijkbaar uit Spartacische agitatie voort. wordt, wordt zonder gemopper be taald, ent het is best mogeiyk, ja zelfs zeer waarschyoiyk, datdeprys van 19 ct. voor velen absoluut ge6n beletsel zal zijn tot bezuiniging. Hopen wy dus maar op ieders mede werking. Overigens deelen wy niet de vrees van den heer Adriaanse, dat het gasbedryf hierdoor verloopen zou. Dat op het oogenblik verschillende bedrijven en particulieren zich van een andere bedrijfskracht trachten te voorzien, ia het gevolg van de onoor deelkundige toepassing der boeten, die voor sommige bedryventotin de duizenden loopen. Maar zoodra de toestand weder normaal is zal het gasbedryf wel weer opbloeien, ook al zou het in de electriflcatie een mededinger krijgen. De heer Spangen berg deed nog eene poging voor de lagere inkomens eene vermindering van den gasprys te krygen, maar deze poging leed schipbreuk, evenals andere van die heeren. De ongehuwde ambtenaren, aan wie een duurtetoeslag van f 75.— was toegekend, deden een poging dien op minstens f 100.— te brengen. Deze bescheiden poging faalde echter; en de heer Biersteker gaf ze nog een uitbrander na. Ook het personeel van het LevenBmiddelenbedryf kan niet in de termen vallenjammer genoeg, want dit criaispersoneel (evenals dat van Keuken trouwens) heeft wel iets extra's verdiend. Hopen wy, dat de gemeente zich straks by de liquidatie, niet onbetuigd aal laten. Wij gaan dus nu, zooals de burge meester het uitdrukte, de ruimte in de crisis is voerby, de toestand nor maliseert zich. Hoe merkwaardig gauw zullen we ons weer aan de nieuwe toestanden aanpassen 1 Raadsoverzloht. Weg Centrale Keuken, weg warm- watervoorziening, weg ook gasdis tributie! Zou er wel één zyn onder ons, die ze niet met vreugde ziet vertrekken? De warmwatervoorzie ning misschien is het eenige, dat menige huisvrouw nog met weemoedig oog zal nakyken Het was zoo geriefeiyk een emmertje warm water te ontvangen, en het geluid vau de zware bellen, waarmede de „warmwaterman" zijn komst aankondigde, werd ons een vertrouw de klank. Maar al eenigen tijd geleden had het van de bestuurstafel ge mopperd, dat deze dienst zoo duur was en aan de gemeente zooveel kostte. En begrypelyk was het, nu door de dichte duisternis van onze crisistyden een glimpje komt gloren van een betere en blydere toekomst, dat deze, veel geld kostende, zaken het eerst worden opgedoekt. Minder begrypelyk was de beweeg reden van B. en W. en den Raad om den Warm waterdienst op te heffen met I April en de Keuken met 1 Mei. Zooals de heer Zondervan te recht opmerkte, is de voorziening met warm water op het oogenblik voor menige huisvrouw nog eene uitkomst. Nog 4600 emmers worden dagelyks gebruikt. En de Keuken, die voor een deel het warm water levert, zal nog tot 1 Mei in werkiDg blijven. Voor weinig kosten had men de warmwatervoorziening nog die maand kunnen in standhouden. Wij zijn dat geheel met den heer Zon dervan eens. Ook de gasrantsoenee ring zal met I April worden stop gezet. Ja, die gasrantsoeneeringzy heeft ons gryze haren bezorgdden burge meester eu zyne ambtenaren vele, zeer vele onaangename oogenblikken. En zy krijgt, nu zy gaat verdwynen, wat men gemeenzaam noemt, het heilige kruis na. Hoe zal het publiek reageeren op de nieuw verworven, lang ontbeerde vryheid? De burge meester sprak van speruren, ja zelfs van sluiting der fabriek voor een of meer dagen, indien zou blijken, dat niet voldoende werd bezuinigd. Goeie morgen dan kwamen we heele maal op de koffie! Dan was de narigheid nog veel grooter. Daarom, lieve, beste lezer, doe alsjeblieft zuinig met het gas. Trouwens, de prlja van 19 cent per meter lokt ook Diet uit tot veel gasverbruik. Maar geld is tegenwoor dig een raar artikelwat gevraagd SPORT. VOETBAL. A.s. Zondag zal H.F.C. II een wed- stryd spelen tegen een sterk Marine elftal op het terrein Ankerpark De elftallen komen als volgt uit: H. F. C. H. k'okw •o4« OalDker Vtgk 8«faMDhoT«n Kikkert Beere» JongkUcl Stenair Dol Bioeiholrea. Wolf Bartel* Bfkkala Rapat Maalpad V. 4. Vlivar Kuiper v. d. Broek fiere Jonk Me«er. Marine-Elftal. Scheidsrechter J. Augusteljn. in820n0en. Geachte Redactie! Mag ik even eene opmerking, (in den Raad van 25 dezer j.1. geuit) welke oajuiet ie, recht zetten 't Was bij de discussie ever onze beruchte (1) ga3ranteoeneering. Ik noem haar berucht^ geachte Redacteur, want de geheele leidffig in dezen, is tot heden eene saielikking geweest en geba seerd op takunde. Als bioscoopex ploitant kan ik daarover een woordje medespreken.'t geen ik waarschijnlijk straks nog doen zal. Tot heden bepaal ik my, tot hetgeen onze Burgemeester zeide, n.1. dat de Bioscoopondernemers benzine xy'n gaan gebruiken, om de gasrantsoeneering niet te overschry- den en daardoor de boeten ontloopen, en dat benzine niet goedkooper zou zyn dam gas. Dit alles berust op onwaarheid. Eene onwaarheid ter goeder trouw, naar ik aanneem. Ook de heer Krijnen beaamde, 't geen de voorzitter zeide. De heer Krynen speelt hierlm weer een mooie rol, want h(j weet beter. Weet hy het niet, dan is hy een slechte Bioscoop exploitant. Benzinegebruik is op heden goedkooper dan gasgebruik, en ik raad eiken Industrieel aan er gebruik van te maken. Voorloopig tot zoover. Achtend, J. J. schoeffelenberger, De Heer en Mevrouw BOLK PaoiGEB, geven kennis van de ge boorte hunner Dochter, HENORIKA ALIOA. Helder, 27 Maart 1919. WeBtgracht 25. JlgeDi. Nid. Geheel Ont. Bond. Afdl.ll.g HELDER. Propaganda-Uitvoering op MAANDAG 31 MAART 1919, des avonds 8 uur, in „.CAS'NO". Zaalopening half acht. Op veelvuldig verzoek nogmaals op- vosriifg ven Tesseelspal In drls bedrijven, door COR BRUIN. (Opluistering deer het Csslno-Orkost Programma's, tevens bewys van toegang, A 26 oent verkrygbaar by Bestuur en Leden, by Mej. de Wed. JORDANS, Dykstraat, den Heer KOKELAAR, Kanaalweg, en verder op de* r h. Loket.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5