HELDERSCHE COURANT HERMAN~NYPELS, Hij rijfin illi miiilijki irickiti, tok bsnemstiriilin. Hillincbt MaabiltriBspirt- n SUepeadirnBiniag. F. C. v. d. HAMEN, Spuistraat 8. No. 5074 DONDERDAG 10 APRIL 1819 4»o JAARGANG Uitgover: C. DË BOER Jr., Helder. Oplaaa 7000 ex. Abonnementsprijs: In de stad I 1.15, per post f 1.40. Buitenland f 2.40. Losse ex. 3 oent. - Adviientlê» per regel 171/., oent. Db Administratie van dit blad Is bij den Postcheque en Girodienst aangesloten onder no. 16080. De Drukkerij Is bij denzelf den dienst aangesloten onder no. 16066. BUITENLAND. Oa vradesoodsrhandelingen. Vertraging In de vredes onderhandelingen. Uit Parijs wordt d.d. 8 April ge meld Zooals te voorzien was, begint men reeds terug te komen op het overdreven optimisme van de laatste dagen in zake den vermoedelijken datum, waarop de vrede geteekend zal worden en er zich rekenschap van te geven, dat het niet zoo snel zal gaan. Daarvoor bestaan twee re denen verschil van inzicht betref fende de blijvende bezetting van den linkeroever van den Rijn en de wensch te voldoen aan het verlangen van Italië door tegelijkertijd in het ver drag de regeliDg van de Adriatische quaestie op te nemen. De oppositie die van zekere zyde in zake de be zetting van de oevers van den Ryn wordt gevoerd, vindt zyn grond in de vrees, dat de lasten te zwaar zullen blijken. Niet de finantieele lasten, die voor rekening van Duitsch- land zullen komen, maar de militaire. Men schat n.1. het aantal manschap pen, noodig voor de bezetting van het Rijngebied, op 200.000. Deze legermacht zou Frankrijk alleen moeten stellen, want Eugeland en Amerika zouden geen deel nemen aan de bezetting. Deze schatting wordt jveliswaar door de deskundigen overdreven geacht. Zij betoogen dat men zou kunnen volstaan met een bewaking van de strategische punten en de knooppunten van verkeer en dus slechts een geringe legermacht zou noodig hebben. Men is hier echter van een tegen overgestelde meening en acht het noodig werkelijk zulk een groote legermacht aan den Rijn op de been te houden om Duitschland te ver plichten zijn beloften "na te komen. Wat de Italiaansche en Oostersche quaesties betreft schijnt men thans van meening te zyn dat de vrede te Vefsailles niet geteekend kan worden, voordat regelingen zijn ge troffen omtrent de grenzen van Italië, de grenzen der Balkanstaten, het lot van het Turksche rijk enz. Blijft men dus op dit standpunt staan, dan zal het vredesverdrag dit alles bevatten, hetgeen natuurlijk de on- derteebening zal vertragen. De geruchten, dat Wilson uit Parijs zou willen vertrekken en alles in den steek laten, zijn natuurlijk on zinnig; hij schijnt overtuigd, dat de zaak vlug in haai werk moet gaan en heeft, teneinde dit te kennen te geven, bevel gegeven flat de „George Washington'' zich reeds 11 April in plaats van li April naar Brest moet Da schadevergoedingen. Volgens de „Petit Parisien" hebben de flnancieele deskundigen aan wie was opgedragen vaste berekenings grondslagen vast te stellen hun onder zoek nog niet ten einde gebracht. De Raad van Vier heeft de be sprekingen over de vergoedingen nog niet voortgezet. Het in beginsel aangenomen ontwerp bevat in de eerste plaats een opsomming van de schadeloosstellingen, die DuitschlandI zal moeten geven. Volgens alle; waarschijnlijkheid zullen de pen-1 sioenen, deor dè Staten, die ze be talen, op rekening van de centrale staten worden gebracht. Later zal men het bedrag ramen van de terug te vorderen sommen, zoodra men de noodige gegevens heeft. Men moet voor dien tyd de prijzen weten van de materialen en de kosten van den arbeid. Op het oogenblik zou het nog moeilijk te zeggen zijn hoeveel millioenen de herbouw van deze of gene stad eischt. Het is waarschijnlijk, dat voorloopig een bedrag van 20 of 25 milliard onmiddellijk van Duitschland zal worden geöischt en dat dit betaald kan worden in gemuut geld, grond stoffen of arbeid. Het zal volgens vast te stellen regels onder de ge allieerden verdeeld worden. Het overige zou de regeering te Berlijn kunnen afdoen in annuïteiten. Verder geeft de „Petit Journal' nog de volgende algemeeue aandui ding De bevredigende indruk, die Maandag gewekt was in alle kringen der conferentie, is gisteren nog ver sterkt. Het probleem van de ver goedingen zal nog in vier vijf zit tingen van den Raad van Vier be handeld moeten worden. Het zou niet onmogelijk zijn, dat het verdrag betreffende den voor- loopigen vrede niet alleen voor Duitschland, maar ook voor zijn bondgenooten, Oostenrijk-Hongarije, Bulgarije en Turkije, zal gelden. Is dat het geval, dan kan onmiddellijk na de ratificatie van hét verdrag een besluit worden afgekondigd, waarbij wordt bepaald dat de vijandelijkheden zijn gestaakt. De „Matin" schrijft over hetzelfde onderwerp: Deze conceptie van de voorloopi ge vredesvoorwaarden brengt nieuwe vertraging mede. Wij hebben echter van welingelichte personen vernomen, dat de conferentie met de vijandelijke gedelegeerden binnen 14 dagen of drie weken te Versailles zullen beginnen. Da earsta bijeenkomst van daa volkerenbond. Volgens een Radio bericht meldt de „Now-York Tribune" uit Parijs, dat de Volkerenbond wellicht in October in de V.S. zal bijeenkomen. Met denkbeeld is geopperd, om de plechtige openingszitting te Washing ton te houden, dit denkbeeld wordt voorgestaan door de Engelsehe en AmerikaanBche gedelegeerden. Quitichlaod. Te Maagdenburg is de toestand zeer gespannen. Maandagmorgen is de Rijksminister van Justitie, Lands berg, door oproermakers aangehouden, die daarmede de vrijlating van den gevangen genomen leider der onaf- hankelijken wilden afdwingen. Het gelukte evenwel aan de politie, de auto waarmede de minister onder sterke bewaking naar Brunswyk zou worden overgebracht, aan te houden. Voor Maagdenburg is thans de staat van beleg afgekondigd, terwijl een voldoende troepenmacht op weg naar de stad is om de orde te handhaven. Baieren. Het feit dat de sovjet-republiek in München en verschillende andere plaatsen is uitgeroepen, wil nog geenszins zeggen dat Beieren op slag in een communistische republiek veranderd is Integendeel. Niet alleen de secialiatische groepen, zijn het ens, doch ook de Beiersche be volking is verdeeld. Zooals men weet is de sovjet-republiek door de meer- derheidssocial isten geproclameerd waarschijnlijk om de onafhankelyken en spartacisten vóór te zijn. Dit heeft echter tot gevolg gehad dat de beide laatste groepen wantrouwend tegen over de nieuwe regeering staan. Van onafhankelijken verklaarden alleen die van München zich vóór de Raden republiek. VolgoDS een telefonisch bericht uit Berfijn aan het Hbl. heeft Zuid- Beieren met München zich zonder de oude aanvoerders voor de raden republiek verklaard. Noord-Beieren met Neurenberg daarentegen, waar heen de oude aanvoerders gevlucht zijn, protesteert zoo luid het kan tegen de Radenrepubliek. De stad Neurenberg is volkomen in staat van verdediging gebracht. De boerenraden van Midden-Fran- ken hebben verklaard, dat zij het ministerie-Heffmann blfiven steunen dat zij met alle middelen, die hun ten dienste staan, zich verzetten zullen tegen de Radenrepubliek. Te München trok Maandagmiddag nog een optocht door de straten, waarvan do deelnemers borden droe gen met het opschrift: „Vóór den Landdag en tegen de Radenregee- ring." Zij, die tegen de sovjetregeering spreken, worden door de Roode Garde van de straat verwijderd. Men hoort, vólgens het „Berl. Tageblatt", op straat ook propaganda maken voor een proteststaking der burgerij. DeMünchener couranten verschijnen weer, doch onder preventieve censuur. Zy zfjn verplicht, de manifesten en mededeelingen van de revolutionairen af te drukken. Met de socialisatie van de pers zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt. De zetel der oude regeering is naar Bamberg verplaatst. De regeeringen van Wurtemberg, Baden en Hessen erkennen alleen het ministerie-Hoff mann als de rechtmatige regeering. Ook de Rijksregeering volgt deze gedragslijn, aangezien deze regeering steunt op den uitgesproken wil van de meerderheid van het volk. E#ïl>te. Langzamerhand komen meer by- zonderheden los over de onlusten in Igypte.' Een groep vluchtelingen uit Minia, die te Kaïro aan zy'n gekomeD, melden dat half Maart de verbinding van die plaats met Kaïro afgesneden was en dat men het besluit had genomen, alle Ecigelschen te vermoorden. Het complot werd echter verijdeld, door dat alle Engelschen in een huis ver zameld werden. De noodige maatregelen zyn ge nomen, om de Europeanen zoo spoedig mogelijk uit de onrustige provincies weg te voeren. Men ver wachtte den 25sten Maart nog een stoomboot met de laatste Europeanen uit Boven-Egypte. - Te Assioet heeft het kleine garni zoen de stad verscheidene dagen moeten verdedigen, toen kwamen er hulptroepen uit Kaïro. Be stad heeft echter veel van plunderaars te lyden gehad. Uit Kaïro werd d.d. 3 April ge meld Bij opstootjes in de stad werden een Engelschman en een Griek ge dood. Troepen herstelden de orde, waarbij naar verluidt zes menschen gedood en een aantal gewond werden. China an Japan. Volgens radiotelegraflsch bericht uit de Vereenigde Staten trachten de Chineezen te worden bevrijd van de hun door Japan opgedrongen verdragen. Die verdragen en de veel besproken 21 eischen, door Japan aan China gesteld, moeten door de vredesconferentie worden geannu leerd. Zy waren [door Japan aan China voorgelegd onder bedreiging met oorlog. Vliagdlaaaten over de Noordzee. Sir Frederick Sykes, de regelaar van het burgeriyke vliegwezen in Engeland, heeft, Daar Reuter meldt, aan een maaltyd te Londen een overzicht gegeven van de plannen voor vliegdiensten over de Noordzee. Hirst, president-commissaris van de Blackburn vliegtuigmaatschappij, zeide dat binnenkort een luchtvaart- maatschappy met den dienst tusschen Full en Denemarken, Nederland en Rusland zal beginnen. Een vliegende onderzeeër. Biykens een Radio-bericht uit Washington had Alexander Graham Bell, als uitvinder van de telephoon, toen de wapenstilstand verleden-jaar werd gesloten, juist een onderzeeër geconstrueerd, die zich uit het water op kan heffen en sneller vooruitkomt aan eenig ander type van deze vaar tuigen. Het principe van voortbe weging is volgens dit bericht dat van vliegmachines. Alle proefnemin gen werden in 't diepst geheim ge daan; vertegenwoordigers van het Canadeesche gouvernement woonden echter verleden jaar zomer het af- loopen van een proefboot bij. Db stakingen In West-Duitsehland. In het Ruhrgebied duren de stakin gen voort. De toestand is verscherpt doordat in verschillende bedryventot sympathie-stakingen werd overge gaan. Bij de firma Krupp wilden de christelyke arbeiders het werk her vatten, hetgeen de stakers wisten te beletten door het uitzetten van sterke posten aan de toegangen der fabriek. Buizenden arbeidswilligen trachten door deze afzettiDg heen te komen. Het kwam herhaaldelijk tot hevige botsingen, maar de doorbraak gelukte uiet. Na uren vergeefsche pogingen trokken de arbeidswilligen weer af. Ongelukken zy'n er niet by voorge komen, naar het schynt. De regeering heeft ter bescherming van het nijverheidsgebied geheel een legerkorps bijeengetrokken. Naar het heet zullen regeeringstroepen de mijn- vakken bezetten om zeker te zijn, dat het noodzakelyke werk (tot in stand houding van de mijnen) wordt verricht, dat de stakers van den lOden dezer af niet meer wilden deen. Nsc/erland, België en Duitschland. De Engelsehe Daily Mail ontving van den correspondent van dit blad te Parys het zonderlinge bericht, dat de commissie voor de regeling van de grenzen van de centrale ryken heeft voorgesteld, in het vredestrac taat de volgende bepaling op te nemen De geassocieerde regeeringen zul len, indien Nederland daartoe binnen een jaar na het totstandkomen van het vredestractaat het verzoek doet, het volkeren verbond uitnoodigen een commissie te benoemen voor de her ziening van de Nederlandsch-Duitsche grens aan den mond van de Eems, waardoor Nederland door Nederland- sche wateren vryen toegang tot Delfzijl zal krijgen. Duitschland zal afstand doen van alle rechten op Kleef, Meurs (Mörs), Gelder (Geldern), Kemppn, Rees en Borken, en de geassocieerde regeeringen zullen aan Nederland zooveel van dat gebied overdragen als dit land wenscht en het volkerenverbond goedkeurt, waar na het overige aan Duitschland teruggegeven zal worden. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Londen ontleende aan een der Eogelsche bladen het volgende, uit Parijs afkomstige, bericht. Het schijnt dat men nu den by- zonderen toestand van België zal erkennen, en er is reden om te ho pen, dat alle beloften, die Engelsehe ministers aangaande België's lot hebben gegeven, na den oorlog niet geheel genegeerd zullen worden. De territoriale eischen van België zijn in gunstige overweging genomen, en als men zich gedraagt naar de verslagen van de verschillende com missies zal van Duitschland in het vredestractaat verlangd wordeu, dat. liet België's rechten op Onzydig Mo resnet zal erkennen evenals op Pruisisch Moresnet. De gekartelde randen van de Bel gische grens meer naar het Zuiden zufien ook recht gemaakt worden doordat Duitschland ten gunste van België afstand zal moeten doen van zyn rechten op de geheele districten Eupen en Malmedy, waar de bevol king grootendeels Waalsch is. Inde vredesprelïminairen zal waaischyn- lljk een bepaling opgenomen worden betreffende de erkenning van de wenschen van de bevolking van het aldus door België verworven gebied, welke wenschen aan het volkeren- verbond zullen worden voorgelegd. De Belgische territoriale eischen zijn voor een groot deel afhankelijk van de herziening van de tractaten van 1839, en metJMeze zal naar alle waar- schtjniykheid in het vredestractaat met Buitschland geen rekening wor den gehouden. Deze herziening zal vermoedelijk overgelaten worden aan een rechtstreeksche minnefijke rege ling tusschen de betrokken landen. De Belgen hebben niet het geringste verlangen om Hollandsch gebied in te lijven, maar verlangen ten zeerste tot een schikking in der minne te komen, die België's positie ten op zichte van de Schelde zal verbeteren en tegeiyk Holland in staat zal stellen, zyn grens te verbeteren. De commissies hebben deze eischen overwogen en verschillende aanbe velingen zijn gedaan, om de Neder- landsche en Belgische belangen in dit opzicht te waarborgen. Er zijn nu natuurlijk verschillende manieren om dit te doen en het proces ge- makkeiyker te maken, o.a. door een mededeeling in het vredesverdrag dat de geallieerden, als Holland dit wenscht, bereid zyn de verbetering van de grens tusschen Duitschland en Nederland aan den Eems te over wegen, en op dezelfde wijze zou ae Duitsehe inspringende hoek in Neder- landseh gebied langs den Ryn ver kleind kunnen worden onder de aus piciën van het volkerenverbond en zeu van Duitschland in het vredes verdrag verlangd kunnen worden af stand te doen van zyn rechten in de districten Kleef en Gelder en het aan het volkerenverbond overgelaten kunnen worden het gebied terug te geven, dat voor de nieuwe Neder- landsche grens niet als noodig be schouwd wordt. Het is nog niet uit te maken, Ingazondan mededeeling. HELDER. DAMES-KLEEDERMAKERIJ. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Chique coupe. Eagsische staffin. Billijk In prl| welke waarde aar. dit bericht moet worden gehecht, al zal men goed doen te bedenken dat het slechts de Daily Mail" is die het publiceert. Zoo men weet bestaat er inderdaad een quaestie van de Eemsmonding. De onderhandelingen daarover met Duitschland werden door den oorlog afgebroken, doch het lag in het voornemen van de regeering deze, na het herstel van den vrede, voort te zetten. Merkwaardig is de mededeeling, dat Nederland Duitsch gebied zou kunnen verkrygen, indien het dit wenschte. Te Parijs zou men dus aan het bestaan van dergelyke wen schen bij de Nederlandsche regeering moeten gelooven. Tenzij het bedoeld is als een proefballon in verband met door de Belgische regeering ter sprake gebrachte grenswyzigingen. BINNENLAND. Door Amerika opgevorderde schepen. De stoomschepen M%dioen en Deli, indertyd voor de Amerikaansche regeering opgevorderd, zyn in de haven van Rotterdam teruggekeerd. De Rotterdamsche Lloyd neemt ze nu weer over. Omtrent de teruglevering van de in Amerika in beslag genomen schepen verneemt het Haagscbe Correspondentiebureau, dat de voor stellen van Amerika tbans op de mogelykheid wfi'zen, dat het over- groote deei der schepen geleidelijk in de maanden Mei ea Juni In Rotterdam, en Amsterdam zal wor- teruggeleverd, waardoor de re paraties, enz. die bij de teruglevering te verwachten zyn, ook aan de NederlandBche reparatie-inrichtingen zullen ten goede komen. Ten opzichte van de nog te maken regelingen, wenscht de Amerikaansche regeering nader in Londen te onderhandelen, in verband waarmede twee leden der commissie, de heeren A. Gips en D. Hudig LJzn., vermoedelijk nog deze week, resp. van Parys en uit ons land, naar Londen zullen vertrekken. Oa Siatesverklazlxg in Noord-Hollatd. Volgens berekening van het Cen traal stembureau zijn by de stem ming voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten in Noord- Holland uitgebracht 227.370 stem men, waarvan op de S.D.A.P. 60.233, Vrijz.-Dem. Bond 22 650, Lib. Unie 18.869, Vrije Liberalen 6112, R.-K. StaatB-Partlj 61.671, Öhr.-Hist. Unie 19.647, Anti Rev. Party 18.692, Com munistische Party en Socialistische Partij gecombineerd 11.586, Econo miscbe Bond 7001, Cbr.-Demoeraten 6081, Middenstandspartij 5655, Chr.- Sociale Partij 750, Nat. Bond van Prot. kiezers 473 stemmen. De alge- meene kie3deeler bedroeg 2262®/7. PaRsoenswetgaving voor officieren en onderofficieren. Op de vraag van de Kamerleden De Muralt en Duymaer van Twist betreffende het indienen van wets voorstellen tot verhooging van de pensioenen der vóór 1 April 1911 gepensionneerde officieren en der vóór 8 Mei 1913 gepexsionneerde onder officieren en minderen van de land macht en de marechaussée, deelt de minister van Oorlog in zyn antwoord mede, dat hij aan het verzoek tot spoedige indiening van zoodanige wetsvoorstellen niet kan voldoen. Tegen opneming zoowel van de eene als van de andere categorie van gepensionneerden in de thans gel dende pensioenbepalingen bestaat principieel bezwaareen bezwaar, dat nog te meer klemt, waar zich weldra de aandrang zou doen gelden om ook de nu in voorbereiding zyne her ziening der militaire pensioenen op de aldus gebeneficiserden toe te passen en - waartoe dan nog meer reden zou bestaan ook de nk de genoemde data gepensionneerden in den maat regel te begrypen. Zoowel op grond van het hier voren aangegeven principieele bezwaar als gelet op de zeer vèr strekkende flnan cieele gevolgen welke de verlangde maatregel zou kunnen medebrengen, kan de minister, na overleg met zijn ambtgenooten, geen vrijheid vinden aan hun verzoek te voldoen. Beroepscommissie ondersteuning godamobiliseerdom. Maandag is geïnstalleerd de Be roepscommissie voor ondersteuning van gedemobiliseerden, aangekondigd in de Staatscourant van 20 Maart j.1. Zy die zich bezwaard gevoelen over de beslissingen genomen krach tens een der steunregelingen voor gedemobiliseerden kunnen by die commissie in beroep komen. Het secretariaat is gevestigd Nieuwe Uitleg 12 te 's Gravenhage. Spoorwegpersoneel. In eene Dinsdag aan het Centraal- bureau der S S. te Utrecht gehouden bespreking tusschen de directie der Ned. Spoorwegen ex de Vertegen woordigers van de vyf groote per- soneelorganisaties heeft de directie o.a. medegedeeld dat de uitbetaling van de aan het personeel over het tweede kwartaal van dit jaar toege zegde twee weken extra-loon zal plaats hebben in de eerste dagen van de volgende maand. Loonictio vin hot paraoxaal der Haagsehi Tramweg-maatschappij. Het tramverkeer in de hofstad werd Maandagmiddag te 1.15 gedu rende een kwartier stop gezet. Dit geschiedde bij wyze van tydeiyke demonstratieve staking door het per soneel teneinde aldus kracht bij te zetten aan hun looneischen. Het thans gerezen conflict betreft de toezegging door de Tramdirectie van een verbeterde loonregeling, en de invoering van den 8-urigen werk dag. Over een jaar of 7 wordt de tram gemeentezaak en komt het personeel dus in gemeentedienst, en nu kwam de gemeenteraad en stelde aan de Maatschappy voorwaarden in ruil voor de vergunning tot tarief- verhooging, welke voorwaarden de H. T. M. onaannemelyk verklaarde. En de toegezegde verbeteringen in loonregeling, in verkorten arbeids- tyd, in pensioen etc., werden niet doorgevoerd. Daarom vroeg het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging machtiging aan de ledenvergaderingen om op het ge schikt geoordeelde oogenblik de maat regelen te nemen, die het noodig achtte. Het proclameerde evenwel nog niet de staking, omdat men zyn verantwoordelijkheid besefte en niet onmiddellyk tot het alleruiterste mid del zyn toevlucht wenschte te nemen, al zal het wellicht binnenkort nood zakelijk zyn, dat te doen. Besloten werd echter in volledig overleg met het afdeelingsbestuur, het tramverkeer een kwartier lang stop te zetten. Daarmee zou het per soneel demonstreeren, dat het erop Btaat, zyn rechtmatige eischen door gevoerd te zien. 't Uur van stopzetting was met oordeel gekozen. Om den kantoor- menschen byvoorbeeld niet persoon- ïyk te dupeeren, had men niet om twaalf uur de tram stopgezet. Im mers, dan zou dit voor hen beteekend hebben een kwartiertje minder tyd om te eten of koffie te drinken, en zouden ie haastig hun maal naar binnen hebben moeten slaan. Nu, om kwart over een, geschiedde er dit, dat ze te laat op hun kantoor of bureau terugkwamen en de chef hun toch geen standje kon maken. Over het gebeurde meldt het „Volk" nog: De stopzetting van het tramverkeer gedurende een kwartier, van 1.15 u. tot 1.30 u. is op alle lynen in de geheele stad schitterend geslaagd. Het was een machtige demonstratie van den onverzettelijken wil van het personeel, em de geëischte verbete ringen doorgevoerd te krijgen. Zoodra het horloge 1.16 uur aangaf, stopte de bestuurder en ging met den conducteur van den wagen af. De hoofdbestuursleden van de Nederlandsche Vereeniging reden in automobielen langs de verschillende lynen ter contróle. Rondom vele wagens stonden be langstellenden in vele groepen ge schaard en aan de halten wachtten groote aantallen menschen. De stop zetting heeft een diepen indruk op het Haagsche publiek gemaakt. Des nachts hield het personeel eene vergadering, waarin de resul taten van de staking werden be sproken. De verwachtingen van het hoofdbestuur zyn niet beschaamd. Slechts twee bestuurders hebben niet meegedaan aan de staking. De sta- kiDg is een voorpostengevecht ge weest en zij moge een les zyn voor de autoriteiten om niet hun tyd zoek te brengen op technische kwesties. Hoewel er uit de vergadering veel verzet kwam tegen langer wachten, werd toch besloten tot de volgende week Maandag te wachten en dan weer te vergaderen. De directie der Tramwegmaatschappy heeft inmid dels een dienstorder aan het perso neel uitgereikt, waarin wordt mede gedeeld, dat thans met B. en W. overeenstemming is verkregen over de voorwaarden, waarop de tariefs- verhooging der H. T. M. kan wor den uitgevoerd. A.s. Maandag zal het gemeentebestuur over die voor waarden moeten beslissen. Indien ze worden goedgekeurd, zal volgens de beslissing van den raad van beheer een nieuwe loonregeling onmiddel lijk worden ingevoerd, terwyi daar aan terugwerkende kracht zal wor den verleend tot 1 April De 8-urige werkdag of de 48- urige werkweek zal worden inge voerd, zoodra de gemeente daartoe overgaat. Luchtvaart. Een vllagdanonatratia van Fokkar. Dinsdagmiddag hield de bekende vliegtuigöouwer en avlateur Fokker te Soesterberg een buitengewoon op vallende vliegdemonstratie. De „Telegraaf" meldt hierover het volgende: Toen wij op Soesterberg aankwa men, stond daar een groot aantal vliegmachines buiten de hangars te blinken in de warme voorjaarszon en tusschen al die apparaten veel Spyker-machines en enkele toestellen van buitenlandsch fabrikaat, waar onder we een paar kleine, witte Nieuports opmerkten bevond zich een viertal gecomoufleerde Fokker- toeBtellen, waaronder machines van het allernieuwste type. Twee dezer toestellen waren de vorige week door luit. Yersteegh ingevlogen, terwyi de bouwer zelf een der kleine één- dekkertjes, voorzien van'n 60 paards roteerenden Gnome-motor, invloog, ten aanschouwe van een groot aantal belangstellende officieren, w.o. ook de commandant van onze lucbtvaart- afdeeling, majoor H. Walaardt Sacré. Tevoren steeg Fokker op in zyn kleinen tweedekker, teneinde eens te laten zien wat met dit apparaat, kan worden bereikt. Na den aanloop, zweefde het toestel even vlak boven de heide en schoot toen op ver bluffend snelle wyze de lucht in. I Het stygvermogen van deze machine Ingezonden mededeeling. W'8 om nog nltl kont, nomo otnn groot mot ëo Vertegenwoordiger is eenvoudig ongelooflyk en toen de aviateur boven de Soesterbergsche "e begon te manoeuvreersn, stonden onze aviateurs, toch werke lijk geen vreemdelingen in de lucht, eenvoudig perplex. Soms hing het toestel als 't ware aan zyn schroef, dan zwenkte het in ongelooflyk korte bochten en wees met een dei- vleugels loodrecht naar de aarde, om daarna cirkelend naar beneden te komen met stilstaanden motor. Vlak boven de aarde zette de avia teur dan weer den motor aan, nadat op een gegeven oogenblik de Soea- terberg-menscben werkelyk even uit elkaar waren gestoven, on steeg vervolgens weer de lucht in, om dan op een hoogte van 100 meter jeling een „looping the loop" uit te voeren en een volgend oogen blik te laten zien, hoe het toestel gewoon doorvloog, terwyi de avia teur de bedienings-handles had los gelaten. Onze aviateurs waren buitengewoon enthusiast over de verrichtingen van Fokker in zyn kleine toestel, over zijn loopings, over zyn piqueerenen men was het èr algemeen over eens, dat de bestuurder niet alleen een zeer bekwaam aviateur is, maar, dat hy tevens beschikt over een zeldzaam „moreel" in de lucht en opbrillante wyze de goede eigenschappen van zijn apparaat demonstreert. Het toestel, waarmee deze opval lende demonstratie plaats had, was voorzien van een 9 cyl. roteerenden Oberursel Lerhone motor van 110 p.k. Als bijzonderheid kunnen wy nog vermeiden, dat de vier Fokker- machines, die tbans op Soesterberg staan, voorzien van draagvlakken, geheel vervaardigd zyn van triplex- hout en de gewone verspanningen missen, waardoor de tegenstand in de lucht aanzieniyk wordt verkleind. Na afloop van de schitterend ge slaagde demonstratie had de verslag gever een onderhoud met den aviateur,. die eenige bijzonderheden over zyn toestel ex demonstraties meedeelde. „Wanneer men zyn toestel kent, is feiteiyk geen enkele hoxdlng in de lucht gevaarlijk, mits men hoogte en Bnelheid heeft. Een looping ix evengoed uit te voeren op een hoogte van 50 meter als op 300- meter; het is alleen iets minder ongevaar- lyk, omdat men rekening te houden heeft met de mogelijkheid van het weigeren van den motor." We vroegen den heer Fokker naar zyn plannen voor de toekomat. De aviateur wil in ons land blijven en heeft het voornemen, hier een flinke vliegtuigenfabriek op *te richten en zich toe te leggen op het ontwerpen en fabriceeren van nieuwe toestellen, zoowel kleine apparaten met lichte motoren als verkeersmachines, zoo groot, dat de tegenwoordige groote toestellen daarby vergeleken klein zullen schynen. „Met de afmetingen der verkeers vliegtuigen" aldus de heer Fok ker „zal het gaan als met zee schepen. Men zal hoe langer hoe grooter machines bouwen, met steeds grooter capaciteit. Maar daarnaast zal ik ook trachten kleine toestellen te ontwerpen voor kleinere beurzen; lichte sport toestelletjes met zee ge ring mogelyke motor-capaciteit." Wy hebben den heer Fokker veel succes toegewenscht met zy'n onder neming en waren toen nog getuige van een prachtige demonstratie, uit gevoerd door luit. Versteegh op een z.g. parasol-toestel, eveneens een Fokker-eendekker, waarin onze avia teur uitstekend thuis bleek te zijn. Het was een langdurige en goedge slaagde demonstratie, waarby de pirouettes en loopings en mooie boch ten niet „van de lucht" waren. Prov. Staten van Noord-Holland. Dinsdagmorgen werd de buitenge wone zitting van de Provinciale Sta ten van Noord-Holland heropend. Aan de órde wa3 een voorstel van Gedeputeerde Staten tot aaukoop van de in Noord Holland gelegen bezittingen van de Maatschappy tot Exploitatie van Waterleidingen in Nederland en een terrein duingrond onder Bergen. Voor de waterleidin gen wordt gevraagd f 2.500.000 plua 5% reate van 1 Januari 1919 af, voor den grond f 880 000. Deze voordracht werd zonder stemming aangenomen. Eveneens het voorstel inzake aan koop van grond en woningen en tot het in erfpacht aanvaarden van groni ten behoeve van het Provinciaal Electriciteitsbedryf en de suppletoire begroetingen van het Provinciaal Electriciteitsbedryf, dienst 1919 tot- een bedrag van 48,000 en voor het Provinciaal Ziekenhuis naby Sant poort, dienst 1919, tot een bedraf van f 108.860. Aangenomen werden de voorstel len tot herziening van de verblijf- kostenvergoeding der Staten/ nadat een verzoek der commissie om de verbiyfkosten van de Statenleden te brengen van f 6 op f 8 en aan de verhooging terugwerkende kracht tot 1 Januari 1.1. te verleeneü, was in gewilligd. Goedgekeurd werd een 2e suppletoire begrooting voor de provincie, dienst 191», tot een bedrag van f2,997,876.10 met vier geldleeningen van te zamen ongeveer drie millioen gulden tegen een rente van ten hoogste 5 Daarna werd de zitting verdaagd tot Dinsdag 22 April des morgens te half 12. PLAATSELIJK NIEUWS. Da put laar Kaagrae. De poet voor Koegras gaat vanaf 16 April tweemaal per dag van hier naar Koegras, en wel met den trein van 6.44 en met den trein van 11.45. Beiden worden dan nog in geheel Koegras besteld. Met den trein van 4.12 wordt bovendien een post meegegeven, die alleen Jn de kom van Koegras wordt besteld. Op aai «rak gaataaten. Qisternacht is, dwars van Callants- oog, de kusttrawler „Makreel" IJ. M. 494 op een wrak geloopen en ge- sonken. De bemanning, beslaande uit 6 koppen werd hief aangebracht door de H.D. 180. Dubbal-Maamkwartat „latar Nat". Het dubbel-mannenkwartet „Inter Noa", onder leiding van zyn directeur A. J. Leewens, heeft terecht een goeden naam. De leden zyn allen geschooldé zangers, die by verschil lende gelegenheden hun sporen reeds verdiend hebben. Men mocht dus op een goede uitvoering rekenen van dit kwartet, temeer, waar de leidiyg van den heer Leewens waarborg waa voor de artisticiteit van hetgeen ten gehoore zou worden gebracht. Bovendien bad het kwartet zich de medewerking verschaft van mejuffr. Jeanne Lttrsen, alt uit Wormerveer. Ook deze dame was reeds eerder opgetreden by gelegenheid van een der winterconcerten der Marine-kapel. Al dadeiyk maakte het kwartet een xitsteksnde entrëe met het _£ece quomodo moritur" van Handl ën Witt's „Ave Maria". Inzet, stem ming, toon, alles was hier zuiver en geacheveerd. De pianissimo's behaerseht, de forto's krachtig en kleurrijk. De heer Leewens heeft voor het Latyn de Italiaansehe uit spraak gevolgd, hetgeen de wellui dendheid verhoogt van bet geheel. Mixder gelukkig was het kwartet in Tan Gbeluwe's „De Roos". By dit nummer kampten de zangers met technische moeilijkhedeneen volgend maal zal men goed doen een kwart toontje lager te zetten, want de tenoren hadden moeite hun party te halen. Schitterend daar entegen was het volgende„Mutter- ■egen" vax Opladen. Het was alsof men hier revanche namde zang klonk zeer zuiver, en de pianissimo's waren praehtig. De Duitsehe uitspraak vry goed. Na de pauze zong het kwartet een tweetal concoxrsnummers, die op den kwartetwedstrijd te Alkmaar op den Tweeden. Paaschdag zullen worden gezongen. Zoo'n „generale repetitie" is wel eens goed, daar men dan de tekortkomingen nog hoort en nog eens flink eraan kan repeteeren. Want „Tota Pulohra" van Jac. Al zit er nog niet in alle opzichten „in" en met name de inzet liep mis. Bovendien heeft het nummer nu eenmaal de verplichte trxditloneele moeiiykheden van een concours-nummer. Hepen wy maar, dat mex Tweeden Paaschdag geluk kiger is. Beter was Lasso's „Lands- knechtetAndchen" met zyn geestig refreintje, waarin de bassen zoo prachtig kleurrijk uitkwamen. Met een tweetal Hollandsche nummers: Isr. J. Olman's geestig „Schipperin- netje" en Roeske's „Lied aan het gangspil" werd besloten. Mejuffrouw Lürsen zong ter af wisseling- voor en na de pauze een negen-tal nummers. Ofschoon wat ruw, is haar geluid krachtig en om vangrijk. -Allereerst zong zfi een drie-tal nummers, in het Fransch. Zy keerde de volgorde van het pro gramma om en bereikte daardoor een climax in haar voordracht, die ook werd uitgedrukt in woorden en muziek. Want het ietwat banale Novembre van Paul Bourget (wy bedoelen de woorden) werd opgevolgd door het veel inniger, doorleefder van Paul Verlaine, le pauvre Lilian, die van uit de zwarte traliën zijner ge vangenis deze wanhoopsklacht naar den blauwen hemel uitzond. Reynaldo Habn he6ft deze stemming van den gevangen dichter zeer goed begrepen en in zyn Mon Dieu, mon DIeualle wanhoop gelegd. Door de zangeres werd dit zeer schoon vertolkt, waar door zy ontroerde en boeide. De groote stijging kwam echter In het „Viatlque" (laatst oliesel) van Cba- minade: pure vergeestelijking en verheeriyking van het geloof. Hierop concentreerde zy haar kracht en bewees te beschikken over tempera ment en passie. In een drie-tal Duitsehe liederen kwam haar voor dracht goed uit, speciaal in de Waldes- einsamkeit en het suggestieve Wal- desgesprich van Schumann. Het lieve bekende Wiegeliedje van Brahms „tuten Abend, gut' Nacht" bad de rei geopexd. Na de pauze zong mejuffrouw Lürsen In het HollandBch een fijn liedje vax Reddingius op een fijn wyeje van Mortelmans, een aardig melodietje van Bern. Zweers, en alweer met een climax in haarzaüg, een slotnummer van Kor Kuiler, daarna het applaus zóo geweldig werd, dat zy dit laatate moest her halen. Het bezoek was, in .weerwil van het feit, dat pas twee populaire con certen plaatsgehad hadden, zeer vol doende, en een volle zaal luisterde aandachtig en geboeid. Levendige toejuichingen bewezen hoezeer het gehoorde in den smaak viel. Aan mejuffrouw Lürsen werden aan den aanvang bloeman overhandigd.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1