CASINO. HEDEN Laalsti leasavond van dezen winter. Heldersche Besluurdershond. Klompenbons. Virderinp ten laste der er. Ambachtsschool voor Heldsr en Omstreken. A. J. DE VRIES, PLAATSELIJK NIEUWS. Bemnanterudiiirklazing. Dinsdag had alhier de candidaat- stelling plaats voor leden van den Gemeenteraad. Bij den Burgemeester werden lijsten ingeleverd van de volgende partijen en candidaten. KIESKRING L Vrijzinnig Democraten. 1 W. Biersteker, 2 D. H. Grunwald, 3 G. de Ven, 4 F. v. d. Ploeg, 5 J. Blom, 6 L. v. Loo, 7 Mevr. van der Hulst—Heeroma, 8 S. Coltof, 2 A. Krijnen, 10 H. Schol. Liberale XJnie 1 E. J. Bok, 2 L. Wiersma, 8 W. H. Burgers, 4 J. H. L. Trousselet Christelijk-Historische Party. 1 J. Spruit, 2 G. A. Niessink, 3J. J. Slikker, 4 W. H. Tielrooy. Anli-Revol. Party. 1 C. Adriaanse, 2 j. v. d. Veer, 3 J. Vonk, 4 J. Bommel, 6 J. Plaats man, 6 W. F. Kramer, 7 F. de Vries. Oppositie-partij 1 J. J. Schoeffelenberger, 2. G. Roskam. S.D.A.P. 1 A. W. Michels, D. C. A. de Zwart, 8 B. Zondervan 4 J. Borkert, 5 D. Schreuder, 6. C. Heijblok, 7 S. Kui per, 8 D. de Zee, 9 R. Boogaard, 10 J. Zwieten de Blom, 11 H. F. van Baaren. Roomsch-Kath. Partij. 1 W. C. van Breda, 2 H. P. Baak, 3 R. N. van Os, 4. D. J. Snel, 5 P. A. Smits, 6. F. Letachert, 7 C.Dito, 8 M. A. Kolster, 9 J. A. Zoetelief. Christen-Dem. partij. 1 J. H. Staalman, 2 G. Bos, 3 C. Beimers, 4 M. de Waard, 5 P. A. Leijdeckers, 8 P. Agema, 7 W. Bruul, 8 O. Riekwel. KIESKRING H. Vrijzinnig-Demêcraten. 1 D. H. Grunwald, 2 G. de Ven, 3 F. van der Ploeg, 4 W. Poll, 5 J. Blom, 6 P. de Geus 7 L. F. van Loo, 8 Mevr. van Vliet—Wickel, 9 J. van Baerle, 10 P. Korff, 11 A, K. Kokelaar. Liberale Unie, Dezelfde candidaten als in L Anti-Revol. Party. Dezelfde candidaten als in L Christen-Dem. Party. Dezelfde candidaten als in I. S.D.A.P. 1 A. W. Michels, 2 D. C. A. de Zwart, 3 B. Zondervan, 4 J. Borkert, 5 D. Schreuder, 6 C. Heiblok, 7 S. Kuiper, 8 D. de Zee, 9. H. Roovers, 10 A. G. A. Verstegen, 11 P. Tuk. Roomsch-Kath. Partij. Dezelfde candidaten als in L Oppositie-Party. Dezelfde candidaten als in I. Ohrist.-Eistorische Partij. Dezelfde candidaten als in I. KIESKRING HL Vrijzinnig-Democraten. 1 W. Biersteker, 2 Mevr. A. Onne- kes-Kossen, 3 W. Poll, 4 P. de Geus, 5 J. Blom, 6 L. F. van Loo, 7 J. van Baerle, 8 P. Korff, 9 H. Schol, 10 A. K. Kokelaar, 11 S. Coltof. Liberale Unie. Dezelfde candidaten als in I en II. Anti-Rev. Party Dezelfde candidaten als in I en II. Christ.-Historische Partij. Dezelfde candidaten als in IenlL S.D.A.P. Dezelfde candidaten als in I. Christen-Dem. Party. Dezelfde candidaten als in IenlI. Oppasitie-Partij. Dezelfde candidaten als in JenII. Roomsch-Kath. Partij. Dezelfde candidaten als in I en II. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. M. L. Saunders, thans leeraar aan de H. B. S. te Kampen, is be noemd tot lid van de 2e commissie tot het afnemen der eind-examens H. B. S. in Noord-Holland. Naar wij vernemen zal alhier binnenkort een lezingwerden ge houden door den heer Thiessen over de gruwelen van het Bolsjewisme. De heer Thiessen is zendeling, geboortig uit de Oekraine, doch van Hollandsche afkomst. Hy heeft de ellende te Sint Petersburg medege maakt, werd geruimen tyd deor de Roode Garde gevangen gehouden. Zijn voordrachten moeten zeer boeiend zijn en hebben overal in den lande veel succes. Eenigen tijd geleden trad de heer Thiessen hier ook reeds op. Uilig over „Om Hult". Zooals wij reeds mededeelden, was op initiatief van de Vereeniging „A. G. O." en in samenwerking met het departement Helder der Maat schappij tot Nut van 't AlgemeeD, de directrice van de Amsterdamsché stichting „Ons Huis" uitgenoo- digd eene lezing te houden over den arbeid van deze instelling. Die lezing bad gisterenavond plaats voor een aantal belangstellenden, en ofschoon zij, zooals de heer Van Couwelaar zeide, niet een gewone „A. G. O." avond was, was zij niettemin een van de belangrijkste en meest inte ressante lezingen, die wij meemaak ten. De spreekster voerde ons, aan de hand van tallooze lichtbeelden, een sprookjeswereld binnen. Voor enkele uren waren wy weg uit de sfeer van bet dageiyksctae sleurleven, •n werden wy gevoerd in een ver rukkelijk tooveriand. Weg uit de dageUjksche sfeer? Integendeel, we zaten er middenin. Midden in het reöele leven waren we, en de menschen, die we zagen, waren geen sprookjesmenschen, maar wezens van vleescb en bloed. Maar toch was het een ideale wereld, die wereld, of liever dat wereldje van „Ons Huis". Ideaal, en het mooie, het hartverheffende ervan is juist, dat dit ideale bestaat, dat daar in dat groote gebouw aan de Rozenstraat te Amsterdam werkelijk een atmos feer is geschapen van reöel droom leven, dat er een ideaal verwerke lijkt is. „Ons Huis" te Amsterdam? Wie kent niet den naam, wie heeft niet vangrijken arbeid hadden wij, hadden velen met ons geen idee. Wat is, wat wü „Ons Huis?" Ontstaan uit het initiatief van een nobel-voelend, helaas jonggestorven Engelschman Arnold Toynbee, is het uit Londen overgewaaid naar hier en langzamer hand geworden tot wat het thans is sociale arbeid van groote beteekenis. >rof. Van der Vlugt, mr. Kerdijk, lelene Mercier zijn de groote baan brekers geweest voor deze strooming. Wat wil „Ons Huis"? Het is moeilijk zijn taak scherp te omlijnen, omdat het zich op zoovelerlei gebied beweegt. Met één woord zou men bet aldus kunnen omschrijven„Qns Huis" wil de geestelijke en zedelijke verheffing van bet volk. „Ons Huis" gaat uit van het standpunt, dat elk normaal gevormd mensch een gelijken bodem biedt voor zijn geestelijken opbouw. Niet, dat elk individu ge lijkelijk ontvankoiyk is. Integendeel. Maar ieder moet een gelijke kans krijgen om de in hem aanwezige vat baarheid (al of niet groot) voor hoo- gere ontwikkeling te kunnen ont dooien. Dat die kans thans niet >estaat is een onrecht, en voor zoover jOns Huis" daartoe de macht heeft, bestrijdt het dit onrecht en tracht het de beleaameringen voor ieders geestelijke ontwikkeling weg te nemen. Het onderwijs geeft voor den - den rijke - een groote kans op ontwikkeling; voor den den arme een geringeCarlysle ide, dat telkenmale, wanneer een voor hoogere dingen ontvankelijke geest in onwetendheid en armoede moest blijven, een treurspel werd opgevoerd. Welnu, „Ons Huis" tracht dit drama te voorkomen„Ons Huis" wil, voor zoover dit in zijn macht ligt, ieders kans op geestesontwik keling geiykmaken. Dat is het ideöele standpunt. Er is ook een zuiver praktische kant aan. de zaak. Vooral in dezen tijd van geestelfike verwildering is die van groot belang. Veel maatschap- peiyk kwaad is te wijten aan on wetendheid, gebrek aan inzicht in maatschappelijke vraagstukken, enz. Dat alles wil O.H. gevenhet tracht bezigheid te vinden voor ledige uren, belangstelling te wekken voor tal van zaken. Nu we allerwegen den verkorten arbeidsdag tegemoet zien, klemt het temeer te weten hoe arbeider zijn meerdere vrije tijd zal doorbrengen. Het Amsterdamsche bestuur heeft de groote beteekenis van het „Ons Huis"-werk ingezien en steunt dit op krachtige wijze. Doordat het op zuivere ba9is 'geves tigd is, is een vriendschappelijke samenwerking verkregen. O. H. is op godsdienstig en politiek terrein vol komen neutraal. D. w. z. zijn neutra liteit is positief, niet angstvallig een zich van alles onthoudenmaar het laat ieder vrij. Verder wordt voor alles wat onderwezen wordt, kleinigheid betaald. Daardoor wordt het cachet van philantropie ontnomen aan het werk; door de kleine dragen van één cent af heeft de bezoeker, de cursist de zekerheid, dat hij voor zijn ontwikkeling betaalt. Slechts dit geeft een zuivere ver houding. A*n de hand van een groote en fraaie serie lichtbeelden verduidelijkte spr. den arbeid van O.H. We woon den een vertelavond by voor kinderen, waar steeds druk bezoek Alle schoolscbheid is er verre; den kinderen worden boeiende verhaaltjes verteld en het is wel te zien hoe zij er „in" zijn. We betraden de boeken- uitleen; bet is aardig, maar al op twee jaar beginnen de kleuters te leenen. Geen leesboeken natuurlijk, maar mooie prenteboeken, zooals ze anders nooit zouden zien, natuurlijk moeten vader of moeder die voor die heele kleinen halen. Dat geeft een band tusscben henen O. H., en daardoor ontstaan weer andere relaties. O. H. heeft clubjes avonden van jongens en meisjes; houden zich bezig met handarbeid en onder de band leest de juffrouw wat voor. Of bet fijn is? Dat moet u juffrouw v. Asperen maar eens ▼ragen! Dol zijn ze er op! In Mei gebeurt iets heel moois Op zekeren dag, als de zon prachtig omhoogrljst aan den hemel en de knoppen losgetooverd heeft uit de omhulsels der kelk, dan trekken, vroeg in den morgen, een aantal jongens en meisjes naar buiten om bloemen te plukken, O, ze doen het voorzichtig en zorgvuldig; ze weten wel, dat ze de bloemen niet ruw mogen uitrukken. Met handenvol komen ze thuis; boterbloemen en margrieten en alles wat je Meimaand langs slooten en wegen vindt, en dat is niet gering. Met handenvol worden ze op de groote 7-nai gebracht, met handenvol worden ze opgetast langs wanden en randen, in slingers en festoenen hangen ze daar, den heelen dag te prijken in al hun frischheid en kleurigheid. En 's avonds dan worden er spelle tjes gedaan, verteld, gefuifd, wezen lijk en waariyk gefuifd, en alles ter eer* van de Meimaand, de blijde voorbode van den zomer. Zegt unu maar of dit niet heerlijke pofizie is, daar midden in het hartje van oud- Amsterdam Och, we zouden nog zooveel kun nen vertellen 1 Zoo heel veel, zoo ver bijsterend veel. Maar de plaatsruimte weet u. Ons Huis heeft een sociëteit, een heusche sociëteit voor volwassen jongens, met kranten, tydschriften en spelen. Zeg me niet, dat het niet fijn is. Er wordt lees-en schrijfonder- richt gegeven aan volwassenen, die daartoe den wensch te kennen geven. Er bestaat een „uitzetclub" voor meisjes. Zy krijgen op gemakkelijke afbetalingsvoorwaarden in den loop van een paar jaren een degelijk, zelf vervaardigd uitzet. Er is een cursus voor huisversiering; en zijn moeder- avonden voor aanstaande moeders (cursus kinderverzorging, kleertjes naaien etc.)er is een groote vrouwen- club, een debatingclub voor mannen allerlei cursussen worden er gegeven op alle mogelijk gebied. Er is een zangkoor met eigen strijkje. Het is alleen bedoeld als ontspanningvoor genieten van waarlijke kunst worden door eerste kunstenaars avonden ge geven. Wedstryden worden er ge organiseerd in het kweeken van als loon een dagje naar Haarlem. Onder de auspiciën en met steun van de vereeniging „'t Koggeschip" wordt bevorderd bloementeelt voor raam- en balkonversiering. Neen, zeg niet, dat het niet mooi, niet hartverheffend is. En dan het buitenwerk I Het werk, dat geschiedt buiten het Amsterdam sche gebouw. De vacantieschool, ont zaglijke heerlijkheid voor Amsterdam sche bleeksnuiten, die drie weken lang, drie weken op terreinen van bet voormalige Tolhuis, overkant van het IJ, öf op Frankendaal (Water graafsmeer) kunnen spelen en stoeien, melk drinken en eten Kijk epns naar het glundere snuit van den belhamel, den jongen, die reusachtige bof heeft de bel te mogen luiden voor de „lunch" of, elke drie kwartier, voor de omwis seling der verschillende groepen. En let eens op die wandelclub; van hun poovere zakduitjes hebben ze warempel, botje bij botje, een tent in mekaar getooverd, en zeg me niet, dat het niet ontzagwekkend is als daar zes glundere jongensge zichten door het linnen heen gluren. Ei, en de reisclub, midden op de Veluwe kampeerend, na eene wan deling van uit Arnhem langs den prachtigen wandelweg, en op weg naar Zeist. Een jaar lang hebben ze gepot en nu nemen ze het ervan I Tenslotte het prachtige vacantie- huis, boven op de Lunterschen berg, met een vergezicht, voor een Am sterdammer om bij te knielen. Neen, spreek me niet van het Ons Huis-werk als niet ontroerend. In verschillende andere stads wijken is men reeds, door gebrek aan woningruimte, nog op primitieve schaal, begonnen met filialen van het groote gebouw in de Rozenstraat. Ook daarvan vertoonde mej. van de Velde kiekjes. En overal, overal belangstelling, medewerking, toe wijding. Ach, er is nog wel wat moois in de wereld 1 Of het mogelijk zal wezen iets dergelijks, op bescheidener schaal natuurlijk, voor den Helder te be ginnen, we zeiden reeds dat het in het bestuur van de A.G.O. een punt van overweging uitmaakt. Veel zal afhangen van steun, daad werkelijken, financieelen steun. Laat ons ten deze optimistisch zijn; dat is tegenover mej. van As- peren van de Velde ook plicht. BINNENLAND. Ein burgar minister van marine. Het Haagsche Correspondentie bureau meldt dat zeer binnenkort de benoeming is te verwachten van mr. H. Byieveld Jr., advocaat en procureur te Amsterdam, tot Minister van Marine. Mr. Hendrik Byieveld, geboren 31 Juli 1885, zoon van het anti-revolu tionair Kamerlid voor Amsterdam IX, wyien den heer H. Byieveld, genoot, na zyn promotie tot doctor in de rechtswetenschap, zijn prak tische opleiding op het advocaten kantoor van mr. S. de Vries Czn.. thans minister van financien, met wien hij zich later associeerde. Marinabsgrooticg. Gisteren is in de Eerste Kamer de Marine-begrooting aangenomen. Alleen de heeren van Embden (v.d. en van Kol (s.d.a.p.) stemden tegen De heer van Embden had betoogd dat de marine in oorlogstijd zonder nut en in tijden van binnenlandsche troebelen slechts gevaar opleverde. Hij had een motie ingediend om den bouw van de drie kruisers te staken, welke motie met 20 tegen 10 stem men wad verworpen. Vóór deze motie stemden de unie-lib. en vrijz.-dem. benevens de heer van Kol. Dt nieuwe Arbeidswet. De nieuwe Arbeidswet zal.hoogst waarschijnlijk nog deze week bij de Tweede Kamer worden ingediend, Veevotder. De minister van landbouw maakt bekend, dat veevoederartikelen, welke in de maand April worden toege- gewezen, tegen de navolgende prijzen door de regeering zullen worden afgeleverd: Lynkoeken f 37.50Inl. haver f 23 Inl. gerst f21. Deze artikelen moeten door de regeringscommissarissen worden ge leverd boord- of spoorvry voor de opslagplaats, exclusief zak. Da bollsnValden. Men meldt uit Hillegom: Het mooie voorjaarsweer heeft den bloei der hyacinten zeer bespoedigd Overal ziet men reeds velden in verschillende tinten gekleurd. Eau goeds dag. Voor hen die staatspensioen ge nieten, was het gisteren een goede dag. Zy kregen voor het eerst f uitbetaald in plaats van f f daarenboven nog f 13 toeslag veor de weken vanaf 1 Januari, aangezien de verhooging geacht wordt op dien datum te zyn ingegaan. gehoord over althans enkele der daden Maar van den gansehea om-1 bloembollen, en de bekroonden mogen BUITENLAND. alle betrokkenen het destyds eens waren dat zij den grondslag voor den vrede moesten vormen, uit het oog heeft doen verliezen. Wilson wil een rechtvaardigen, sterken vrede met Duitschland, maar niet een vrede, die Middel-Europa tot anarchie drijft. Als samenvatting van den toestand kan men zeggen, Wilson is bezig zyn collega's aan het verstand te brengen, dat een grabbel-politiek onhoudbaar is, en dat de vrede spoedig tot stand kan komen, als het een rechtvaardige en eervolle vrede is. Het radio-telegrafische nieuws uit de Vereen igde Staten heeft nog eenige byzonderheden over de crisis in P ar ij s. Op „hoog gezag" enhierschynt de Amerikaansche vredes-delegatie zelf te zijn bedoeld - wordt te ver- :aan gegeven, dat Wilson een irect of indirect ultima- u m heeft ingediend, van de strek king, dat bij geen concessies meer zal doen. Het ontbieden van het schip, door Wilson, wordt uitgelegd als een bedreiging, dat hy zal terug- keeren indien er moeilijkheden ont staan. Du varaatwoordalljkheid van Wilhelm II. Volgens het „Petit Journal" is de Raad van Vier het niet eens over de verantwoordelijkheid van Wilhelm II. Engeland en Fraukryk zouden de juridische schuld van den ex-keizer willen erkennen, terwijl Amerika meent dat er geen recht tot vervol ging is. Een ander bericht meldt, dat de Raad van Vier van oordeel is, dat de ex-keizer voor de gewone recht bank terecht moet staan. Duitschland. Hat Radencongras ta Berlijn. Berlijn, 9 April. De toestand wordt steeds chaotischer in het heele rijk. De politiek wordt rechtstreeks in en door de massa uitgevochten en de parlementen hebben nog maar zeer geringe beteekenis. Dit geilt ook voor het Radencongres, dat gisteren op den eersten dag een volslagen onbeteekenenden indruk maakte.Bjjna alles wat men hoorde, was partijge- kijf of zelfgenoegzaam dilettanten- gepraat. De leiders met politiek besef en verantwoordelijkheidsgevoel in d* revolutionaire groepen hou den zich angstvallig op den achtergrond om niet door verstandige opmerkingen het vertrouwen van nigte te verliezen. In het politieke leven van Duitschland schynt thans politiek futurisme de toonaan gevende richting. Intusschen dreigt het volk te ver hongeren. De op zich zelf zoo be- minneiyke Bohémiens zijn ten opzich te van de staatsbelangen natuuriyk niet minder zorgeloos dan zy het vroeger ten opzichte van zichzelf waren. Intusschen wordt gemeld, dat de eerste schepen die levensmiddelen hebben gebracht met ballast hebben moeten uitvaren, omdat er niet zoo veel koopwaar voor uitvoer gereed was. Er waren zelfs geen kolen ge noeg om te bunkeren. Dat belet echter niet dat de stakingen worden voortgezet. Deze gaan thans zelfs met sabotage gepaard, die den arbeid voor langen tijd onmogeiyk maakt. Vanochtend werd er op het Raden congres gewezen op het gevaar dat er ontstaat doordat de mynwerkers de mynen onder water laten loopen, Van onafhankeiyk-socialistische zijde heeft niemand den moed daar tegen te waarschuwen. De onafhan- kelyke leiders klampen zich zoo vast aan hun op zichzelf begrijpeiyke haat tegen de socialisten in de regeering, dat zij geen vinger kunnen uitsteken om de dingen te verhinderen, die zij zelf als een ramp beschouwen, Erger nog is het bij de commu nisten. Het lid van hun party, verantwoordelijk was voor de waar schuwing tegen de plunderingen te Frankfort in de vorige week, is door zyn medebestuursleden verloochend, Het is niet te loochenen, dat de regeering op het oogenblik steunt op militairisten van het oude soort. Maar het ia nu in Duitschland zoo ver gekomen, dat men slechts de keus heeft tusschen een geordende geweldheerschappy van boven en de algemeene sabotage en dwiDgelandy van beneden af naar Russisch voor beeld. Het is dus geen wonder, dat hier op het oogenblik een tameiyk wanhopige stemming heerscht. De oneeuigheid in de drie groepen maakt de basis, waarop de regeering rust, zelfs zeer onzeker. Vandaag hebben de meerderheids socialisten te Munchen besloten een commissie te benoemen, die moet probeeren of een samenwerking van de drie groepen nog te verkrijgen is. Blijkt dit niet mogelijk, dan zou den de meerderheids socialisten alle medewerking aan de regeering wei geren. Men meent, dat op een slagen van de commissie al heel weinig ras is. Van andere zijde wordt gemeld, dat de meerderheids-socialisten pogin gen doen om een compromis tus scben de raden-regeering en de oude regeering te Bamberg tot stand te brengen. Van verschillende kanten hoort men van een boycot van commu nistische steden door de boerenzon- der dat er eigeniyk stellige berichten zyn. Würzburg, 8 April. De arsolraden van het tweede Beiersche legercorps hebben zich met 4/5 meerderheid tégen de de Raden-republiek en vóór de vrijheid <3er pers uitgesproken Verschillende berichten. Te Saksen zijn de arbeiders in het kolengebied en in de Zwickauer metaalnijverheid tot staking over- De Vredesconferentie. Het ataadpunt ven Wilson. Een Excbange-telegram uit Parys zegt: Ondanks de verzekering van Fransche en Engelsche zijde dat de vredesaangelegenheden zijn opgehel derd, wordt officieus verklaard dat Wilson het daarmee niet eens is. Hij staat op het standpunt dat de vredesconferentie moet terugkeeren naar zyn veertien punten en naar de wapenstilstandsvoorwaarden, die naar zyn oordeel den laatsten tyd in den wind zijn geslagen. Met nog meer nadruk dan Maandag, wordt verzekerd dat Wilson vastbesloten is de conferentie vaarwel te zeggen tenzy de gedelegeerden het daarover spoedig eens worden. Het vervroegde vertrek van de George Washington naar Brest beteekeDt dus weliswaar niet dat Wilson stellig heengaat, maar dat hy naar huis gaat als hy dat noodig acht. Naar men zegt is Wilson van oordeel dat er ter conferentie te veel wordt gelet op plaatselijke en te weinig op de wereldbelangen en dat zorg voor eigen belangen de confe rentie de 14 punten, waaromtrent U t hot Saarbakkan. Saarbrücken, 8 April. De opperste gezaghebber in het Saar-gebied heeft bekend gemaakt dat onder het werk- iieden-personeel in de mynen van het Saar-gebied een aantal inhechte nisnemingen zyn geschiedomdat niettegenstaande het bevel (van den kant der entente) om aan het werk te gaan slechts een vijfde van de werkploegen te werk waren gekomen. Van de inhechtenisgestelden zyn er 21 tot gevangenisstraffen van twee tot vyf jaar veroordeeld. De overigen werden uitgezet naar den rechter Rijnoever. li hit Ruhrgtbiad. By Krupp waren gistermorgen vroeg alle toegangen door de regee- ringstroepen bezet, zoodat de duizen den werkwilligen niet weder mat geweld door de stakers-posten terug gedreven werden. Heden zal het werk by Krupp weer grootendeels aan den gang zijn. Te Essen is de staking der electriciteitsarbeiders ten- einde. De toestand In Beieren. Berlyn, 9 April. De berichten, die uit Beieren komen, zyn hopeloos verwarrend, allerlei stroomingen door elkaar. Te Munchen is de radenre- geering nu tenslotte alleen uit on af hankelljken samengesteld. De communisten hebben zoo hoogloo- pende ruzie met hen gekregen, dat het, naar het heet, tot handtastelyk- hedonis gekomen. Ook de meerder heids-socialisten komen blijkbaar tot eenigen inkeer. By de regeering te Bamberg is nu een groot gedeelte van den Landdag verzameld, die vandaar uit een oproep tot het Beiersche volk zal richten. Berlyn, 9 April. De moeiiykheden Yoor de radenregeering in Beieren schijnen voortdurend toe t« nemen. Burgerlijke Stand v. Helder, van 8 en 9 April 1919. ONDERTROUWDA. C. Sandyck i P. E. Meeuwsen. D. F. M. van Ryn en A. G. v. Gunst. J. Visser en B. J. Visser. M. Broersen en C. Veldman. GETROUWDW. K. Rutgers en R. F. Schnitger. BEVALLEN: M. de Wit - Ewalt,d D. Walraven—Looy, z. OVERLEDENC. Beneker, 28 j. Gisteren zyn de regeerings- troepen te Maagdenburg binnen gerukt, waarby zij slechts Hauwen tegenstand ondervonden. 's Nachts werd evenals op de cita del een aanval op het bureau van het blad Volksstimme afgeslagen. Uit Berlyn wordt gemeld dat gisteren te Brunswyk de sovjet republiek zóu worden uitgeroepen. Bevestiging van dit bericht is nog niet ontvangen. Bulgarije. Warna, de Bulgaarsche Zwarte Zeehaven, is door Britsche troepen bezet en in de stad is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een tele gram uit Athene aan de Parijsche ..Matin" is dit geschied omdat com munisten uit Sofia te Warna een bolsjewistische beweging op touw hadden gezet. De raddraaiers zijn gevangen genomen en zullen voor Britsche krijgsraden terechtstaan. Frankrijk. Cottla. Parijs, 8 April. Poincaré wijzigde op grond van een rapport van Cle- menceau, het doodvonnis tegen Cot tin (die den aanslag pleegde op Clemenceau) in tien jaar eenzame opsluiting. Korft Berichten. Odessa is door de geallieerden ontruimd. In Beieren wordt de pers ge socialiseerd en onder openbare con- tröle gesteld. Verder wordt de al- gemeene Zondagsrust ingevoerd. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige ingezonden stukken tot volgend nummer blijven liggen Volkstu'Atjft ea volle spoorweg coupés. Een inzender beklaagt zich, dat de volkstuintjes, met name die aan het einde der van Galenstraat, door de straatjeugd worden beschadigd en geeft in overweging deze terreinen af te rasteren met prikkeldraad, Een andere inzender is byna uit een overvollen coupé gevallen en vraagt of de conducteurs niet ver plicht zijn zich te verzekeren voor het vertrek van een trein, dat alle portiers goed gesloten zijn. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Door de vryz.-democratische kies- vereeniging zyn voor den aanstaande gemeenteraadsverkiezing de volgende personen candidaat gesteld: le de heer D. C. Rezelman, 2e de heer C. J. de Mazure, 3e de heer D. Stammera, 4e de heer C. Tijsen, 5e de heer J. A. Waiboer, 6e de heer G. C. van Balen-Blanken en 7e de heer V. Kaan. 8T00MVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Vondel, v*n na» Amsterdam, «nl veerde 7 April te F'lmontb. Bengit alle. v«n Rolt«>d«m naai New Yo'k, paB aetrxde 7 Ayrll LlKird. Xratratan veitr.8: Mtmv. Reniroon n Colombo. Rlouwairiv.29 Maait van Sydaoy te Manilla. Rottardamsehe Uoyd. Tamboia, uitrei*, arriveerde 81 Maart te Pad tng Madloenorri» 7 April v.New-York leR'dam. Cjab es, van Rotterdam naar Batavia, aril veerde 8 AprUte PoitSoid. Djember, van Bitavla naar New-Yoik,vertrok April van Padang Tabannn. v- Rotterdam naar Batavia, arrivé nde 7 AprU te Londen Holl. Amerika lijn. Nle w Ams'e-dam arriveerde 7 April van New York te Ra.terdam. Poeldijk arriv. 8 April van R'd m teNew-Yoik. Ztildjjk vertrok 3 AprU ven Newpoit News na Rotter dam Aodljkirilv 7 Am 11 vanR'dam teNew-York. Rotterdam, van Rotterdam bmi New-Yoik, paea. 8 April 1 u. voorm Cape Race. Meaed jjk arriv. 9 AprU van B Ayrea te R'dam. Kon. West-lnd. Maildienst Cjmmewyne. van Amtterdamnur West Iadl6, passeerde 7 April Listrd Jarc-Paelflfi Lijn. Wille vertrok 29Mtartv.8anFracclacon Java. Java Bengalen-lijn. Birma vertrok 31 M\ait van Jiva near Calcotta. Djocj i vertrok B April vin Ctlcutta mar Java. Java-CMna-Japan Lijn. T) leboet vertr.Aeril v. A'd#«s n. Boaton. Haren te Nieuwediep. 9 April. Aengekotr.en van Londen en vertrokken naar Htrllngen bet Nederl. stoomschip „Noord-Holland". MARKTBERICHTEN. Broek op Lang9ndtjk, 9 Apr 1 1919. Roode kool f 19, mlnd.re f 0 - a t 0.--atort r 0. - i f 0.-, gele tooi f 13,76. mindere f 0. r f 9.-. stort f 0. - a t 0.-, Deenschs witte f8 - minders 10.- f 0 uien (distributie) 11106. uien (grimeerden) f 8 60 a f 1033. peen f 667- tO AprU iïlB. 8 Paarden 303.- >1010.- - Vo-alec» (L— 0 - CL— 0. 800 - „HO 360 760.- 6 0.- 936- 400.- 730- 163.- 6 BUere» 16 Cïoidsioeie* (wageret 83 Heldekoalan (vette) 33 PJsksa S78 Nuchtere knlveren 983 Overhouden Bokken en (tellet Varken* ft VatrkaiaB l1 87 BiCCca 36 Xouflnen 18 Hanen 48 C.«. Boter 8160 Kipeleren 4300 Sutd* luan Den 17den April hopen onze geliefde Ouders en Grootouders, COENRAAD WILHELMUS FREDERIK COSTER en NEElTJE KUIPER, den dag te herdenken, waarop zij voor 35 Jaar In dan Echt zyn verbonden. Dat zy nog lang gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare Kinderen. M. MULDER—Costbr. J. MULDER. M. C. v. d. POL Costbb. J. N. v. d. POL. T. GERRITSEN-Costkr. F. W. GERRITSBN. A. KATER. D. COSTER. C. COSTER. JOH. COSTER. Gr. COSTER. J. COSTER. Helder, 10 April 1919. Rensteeg 4. Yoor de vele bewyzen van deel neming ontvangen by het overiyden van onzen besten Vader, Behuwd- en Grootvader betuigen wij hartelijk dank. 1884. - 1019. Donderdag 24 April hopen j onze geliefde Ouders en Groot ouders J. SCHRANDER en D. SCHRANDER-DREVEN, hunne 35-Jarige Echtveraanlging te herdenken. Hunne liefhebbende Kinderen en Kleinkinderen. Den 23sten April a. s., onze geliefde Ouders, P. GOUDSWAAROT hopen F. J. B0UD3WAARDT PRINS, hunne 45-Jarlge Echtvareanlglng te herdenken. Uit naam hunner Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 10 April 1919. De familie BOK betuigt haar hsrteiljken dank voor de vele bewyzen van belangstelling dezer dagen onder vonden. In plaats van kaarten. Ondertrouwd JACOB VISSER en MARIA JOHANNA VISSER. Receptie 13 April a.s., 3-5 uur, Hoogstraat 27. 20 April Weststraat 24. Huwelijksvoltrekking 24 April a.s. Helder, 9 April 1919. Inplaats van kaarten. Ondertrouwd: DIRK FRANCISCUS MARINUS VAN RIJN en ADRIANA DERARDINA VAN QUNST. Den Helder, 9 April 1919. Wachtstraat 49. Gravenstraat 26. Huweiyksvoltrekking: 24 April a.s. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en O ver grootmoeder, MARIJTJE DITO, Wed. Laubentiu* Esbach, na voorzien te zyn vandeH.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van ruim 92 jaar. Uit aller naam, S. ESBACH. Helder, 8 April 1919. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht, U kennis te geven van het overiyden onzer innig geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mej. de Wad. L. ROSBEVEEN, geb BAKKER, in den ouderdom van byna 69 jaar. A. M. KUNST- Roggeveen, J P. KUNST, C. ROGGEVEEN, M.A. ROGGEVEEN- Mosterd, M. DROOG - Roggeveen, S. DROOG, J. NOORDEN- Roggeveen, A NOORDEN, Helder, 8 April 1919. Helder. Schagen. Chicago (U.S.A.) Heden overleed onze lieve Echt genoot, Vader. Behuwd- en Groot vader GEERT. F. BEIBOER. in den ouderdom van ruim 66 jaar. Driesum, 7 April 1919. De diepbedroefden, C. BIIBOER-meier. F. BEIBOER. A. BEI BOER- Blankman en Kinderen. BEIBOER. BEIBOER-Bleeker. BEIBOER. BLOEM8MA. Helde:, del J 1 f R. I i. J S, I R. 1 Heden overleed in 't Elizabetbs- gesticht alhier, onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, lm. de Wid P. UURBHUS gsb. IBURG. in den ouderdom van 73 jaar. P. UURBANUS, Semarang. H. UURBANUS Pz. 1 G. UURBANUS- [Doesburg. de Ruiter, J. C. UURBANUS, Den Haag. Doesburg, 7 April 1919. Namens allen, Helder, 8 April. J. C. WOUTERS. Hierbij betuigen wy onzen hart8« lijkan dank aan den WelEd. Zeergel. Heer W. J. Bakker, Familie, Vrien den en Buren, voor de deelneming tydens de ziekte en het overiyden van onze geliefde Dochter, Zuster en Verloofde bewezen. Namens de Familie, G. C. VEER. W. F. WOGNUM. Do Ha*.' MATHOL verzonkt wegsns vertrek inzending van rekeningcm vóór 16 dezer. A. G. - TIVOLI. Zaterdagmiddag 12 April, 1-2 en 21/,-SVt uur. Voor kinderen. ANTOINETTE VAN DIJK. Liedjes met een praatje. Mat piano- on luit-bogelolding. Kaartverkoop op da Scholen. A. G. O. DINSDAG 15 APRIL, Aanvang 8 uur. TIVOLI. Prof. STOMPS. Een reis door de Sahara met lichtbeelden. Entréo 10 cents. Kaartverkoop als gewoon. Bestuurders. De JeersergederteQ heelt plsets op morgen Vrijdag tl April). en niet V Mei, zooals de conto- cetle aangeeft. Allen dus present. HET BESTUUR. Alie toeilagboas moetan vóór 30 April a.s. warden iagewiateld, na dien datum zijn za niet maar geldig. Namens da Commissie: C. AORUANSE, Voorzitter. B. ZONDER/AN, Secretaris. Burgemeester en Wdlboudtrs van Helder herinneren by deze belang hebbenden dat de vorderingen tan laat* der g9meant8 over het dlensijaar 1918, vóór dan 1 Juli 1919 moeten zyn ingeleverd.. By gebreke daarvan zyn de vorde ringen volgens de wet veijaard. Helder, 9 April 1919. De Rekening en Verantwoording over 1918, benevens d« concept- begrooting voor 1920 liggen vanaf hodon ter inzage in de Bestuurs kamer der sohool vaa 10 -12 en van 2-4 uur. De Penningmeester, R. KASTELIJN. GEMEENTE-KLOKKENIST. Zy, die voor bovengenoemde be trekking, waaraan verbonden is een jaarwedde van f 250.—, in aanmer king wenschen te komen, gelieven hun verzoekschrift, niet op zegel, by bet Gemeentebestuur van Helder in te zenden vóór 19 April a s. Omtrent de verplichtingen van den klokkenist worden inlichtingen ter Gemeente-Secretarie verstrekt. Helder, 10 April 1919. Brandewijn Jsnever Gestookte Citroen Cognao, enz. enz. W.dar ontvang.n Kruidenwijn f 1.10 per flesch Telef. 192. SPOORSTR.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2