HELDE» COURANT Tweede Blad. HERMANNYPELS, Heldersche Meubeltransport- eo Advertentiën. AFWEZIG W. J.BAKKER, een groote partij nieuw en gebruikt Timmerhout van ZATERDAG 19 APRIL 1919 Op- en ondergang van Zen an Maaa en tijd van hoogwater (Texel). (Zomsitljd.) JLprIL opondoropoodorv.ia.ma- Zondig 30 m. I.-m. 887 66» 8 8 11 EO 0.16 Maindig 31 1,19 9.88 6.81 8B 0.35 0 60 SlnafUg 33 1.60 .10.86 649 89 1.- 1-6 Woinid. 38 2.22 .11,46 647 811 1-80 180 Pondud. 34 2 19 1.0 68 6 46 9.18 8 26 9 86 VrttdkC 36 UB. 318 6 88 8 16 8.46 8.6 Xittrdig 23 387 881 681 817 6.10 6.36 DE WEEK. 15 April Toeii op 8 April j.1. president Fock de leiding der Kamer tijdelijk aan mr. Kooien overgaf om het woord te kunnen voeren over de Indische Begrooting, werd de vraag gesteld, of men een „da cape" zou beleven van wat vijf-en-dertig jaar geleden gebeurde, dat namelijk (gelijk met wijlen Otto van Rees geschiedde) de Kamer-praeses geroepen zou wer den het hooge ambt van Landvoogd te gaan bekleeden, van onder koning op den troon te Buitenzorg. Men zal zich herinneren, hoe mr. Fock zeer scherpe kritiek eefende op de heuding der Indische Regeering, speciaal tegenover den Indischen Volksraad. In zijn prachtige rede. die applaus aan de Kamer ontlokte en waar de vrij-liberaal mr. Dresselhuys zoo warme hulde aan bracht, heeft miDister Idenburg op 8 April j.1. Geuv.-Generaal Van Limburg Stirum en diens beleid verdedigd. De minister van Koloniën schetste graaf Tan Stirum als een krachtig talentvol man, die aan niemands leiband loopt, maar zelfstandig zijn beslissingen neemt. Oek de houding, door den Landvoogd tegenover den Volksraad gekozen, bleek bij Exc. Idenburg instemming te vinden. Thans duikt het gerucht op, dat mr. Fock toch wel degelijk bestemd is om opvolger to worden van graaf Van Stirum op den weldra „vacant" komenden troon te Buitenzorg. Offici- euse tegenspraak kwam dit gerucht logenstraffen. Maar 't zou niet de «erste maal zijn, dat gebeurtenissen, waarvan aan het betrokken departe ment „niets bekend" was in het begin der week, toch in den loop Uier week, of iets later, plaats had den 't Was gelijk reeds gezegd een kranige, frissche rede, waarmee minister Idenburg de sprekers te- woord stond, die aan de Algemeene Beschouwingen over het Indisch budget hadden deelgenomen. De ken nis van Indische toestanden,waarvan de heer Idenburg blijk gaf, was werkelijk verbijsterend. By geen af- deeling of artikel had Z. Exc. hetzij de achter hem zittende adviseurs, hetzy de „stukken" te raadplegen. Zulk een universeels en tevens grondige kennis heeft men nog niet bij een raadsman der kroon aan schouwd. 't Mag zonder overdrijving werden gezegd en geeft den indruk weer, door minister Idenburg op de gebeele Kamer gemaakt. Den Hen April is de Tweede Kamer eindelijk op Paasch-recès gegaaa. Tot 0 Mei. Met dien verstande echter, dat den 24en April afdeelingsonderzoek zal plaats hebben van zeer belangrijke ontwerpen, pas bij de Kamer inge komen, o.a. het ontwerp-Arbeidswet, brengend een zeer belangrijke beperking van den werktijd voor arbeiders van beiderlei kunne en van lederen leeftijd, verbod van nacht arbeid in fabrieken of werkplaatsen van velerlei soortook van bakkers- nachtarbeid, en ook vfcr-gaande voor schriften tot beperking van den Zondagsarbeid en den arbeid op Zaterdag-middag. De Tweede Kamer hunkerde naar recèa en dat mag geen verbazing wekken. Van 15 Januari was het Lagerhuis aan één stuk in 't getouw en de tegenwoordige zittingen, van een tot zes ure, soms nog later, durend, zijn ook door dien langen duur buitengewoon afmattend. Toen de Indische Begrooting-191t dan eindelyk voor den Senaat rijp was gemaakt, restte nog maar heel weinig „animo" voor't verdere van de agenda. De Begrootingen va» Suriname en Curatjao waren wondervlug afgedaan. Sn 't laatste uurtje véór het recès is toen besteed, op Vrijdag II April, aan het amend.-Nolens, strekkend om leden der Kamer in de gelegenheid te stellen op Staatskosten „studie reisjes" naar de Oest te maken. Br. ■cheurer had uitgerekend, dat die „aardigheid" den Staat op een halve ton per jaar zou te staan komen. Voor het prestige der Kamer is 't zeker gelukkig, dat de meerderheid het amendement afwees. „Indische specialiteiten" bezit de Kamer bijna niet meer. Maar dat de „pleizier- reisjes" naar Indië, zooals de heer Van Doorn ze noemde, welke om schrijving de sympathie zoowel van dr. Scheurer als van den heer 'Teenstra bleek te hebben er in eenigazins beduidende mate toe zou den hebben bijgedragen om zelfs „Indische speeialiteitjes" te vormen: niemand zal 't in ernst gelooven. Den den Mei hervat het Lagerhuis dus z(jn openbare zittingen en men kan er zeker van wezen, dat de zitting 1018—'19 tot ver in den zomer zal voortduren. De cepiawet- gevenden arbeid ia in waarheid over stelpend groot! Den Öen Mei zal de Kamer weder om staan tegenover een „kompleet" kabinet. Opvolger van adm. Naudin ten Cate, hoofd van het Marine-de partement, is geworden de 33-jarige Amsterdamsche advocaat, de anti revolutionair mr. H. Btjleveld. Van dit nieuwe lid in den Raad der Kroon weet men, dat wijlen *ijn vader was het oud-Kamerlid Byieveld, een zeer bekende en geëerde figuur in Gere- formeerde kringen. Hij zelf, ie oud-associé van mr. De Vries, de tegenweordigen minister van Finan- clén wordt geroemd als een kun dig jurist. Ongetwijfeld was er veer mr. By- leveld moed noodig om de zware taak van burger-minister van Marine in de tegenweordige omstandigheden te aanvaarden hoe schitterend de promotie ook is, door hem gemaakt. Het Kamerlid Oud heeft ervoor ge zorgd, dat minister Bijleveld al dade lijk bij zijn optreden een motie vond, Z. Exc. uitnoodigend om zijn inzich ten met betrekking tot de personeel- kwestie te openbaren. Hij wordt al dus „in medias ros" van wat bij Marine in de hevigste mate steeds verschil van gevoelens wekte. Veel zal voor den jeugdigen „homo novus" aan de groene tafel afhangen van de wfize, waarop hij zich door dat eerste „samentreffen" zal weten heen te slaan I De verkiezingen voor Provinciale Staten zijn achter den rug en Rechts is aan de winnende hand gebleven. Volgens het E.V.-stelsel zou de Se naat moeten bestaan uit 28 rechts, 6 liberalen, 4 vrijzinnig-democraten, 10 sociaal-democraten, 1 communist, en 1 Econ. Bonder. Voor vier jaren is de Reehtsehe meerderheid behou den. Dat Zuid-Holland, zij 't dan slechts met twee stemmen meerder heid, Rechts bleef, wekte in kerkelijke kringen, waar men zeker beducht was geweest voor het wellicht „om slaan" der meerderheid in die pro vincie, - bijzondere vreugde. Maar ook overigens kon Rechts tevreden zijn over den uitslag. Terwijl de soc. democraten vooral in Noord-Holland gevoelige klappen kregen en de com munisten te Amsterdam 4519 stem men behaalden, tegen 14058 op 3 Juli 1918. Wethouder Vliegen gewaagt in „Het Volk" van „den diepen val der bolsjewiki". De heer Troelstra heeft aan den vooravond van het Paasch- congres zijner partij de methoden van het bolsjewisme in een gesprek met een hem interviewenden publi cist „volstrekt verwerpelijk" ge noemd. Hij voegde erbij, dat die me thoden „door haar uitbuiting en on derdrukking van andersdenkende ele menten" de bolsjewiki „geen steun laten dan de Roode Garde", terwijl zich zelf dwingt „steeds meer toevlucht te nemen tot geweld." Deze woorden, door den leider van de S.D.A.P. gesproken, zullen menig een, die zich mr. Troelstra reeds verbroederd voorstelden met heer Wijnkoop, een geruststelling zijn. Op de vraag, welke houding de Neder- landsche soc.-democraten ten opzichte van de „onvermijdelijkerevolutionaire strooming" moet aannemen, ant woordde de heer Troelstra: „Het de taak der sociaal-democratie voor Nederland, de consequenties der Europeesche revolutie te trekken, zonder ons volk de ellende van het ilsjewisme te doen ondergaan." Deze laatste ontboezeming is weer ietwat „vaag" en laat speelruimte voor verschillende uitlegging. Trouwens, wij leven in een tijd van voortdurende onzekerheid, van afwachten en spanning. De toestand is in overeenstemming met de grilligheid van deze Aprilmaand, die - in de kalmte der Stille Week met angst doet afvragen, hoe 't zal zijn als straks de Paaschdagen aanbrekende tochten naar de bollen velden worden ondernomen, waarvan reeds is voorspeld, dat ze nog drukker zullen z(jn dan in de dagen van vóór den oorlog 't geval was. Overal on zekerheid. Geruchten over stakings plannen komen en gaan. Het plan om met een 24 uren-strike te „demon* ■treeren" vond bü het R.-K. Vak bureau geen instemming. In andere ;roepen blijft de stakingslust bestaan. )at het geheele personeel van „Mast", te Amsterdam, de schorten en ser vetten erbij neerlegde, is wèl een bewijs, dat er ook „roering" komt in de gelederen van het café- en hotel personeel. Tot de mln-opwekkende „nova" der jongste dagen moet gerekend het (door staking ln de mijnen) tijdelijk stopzetten van den kolenaanvoer uit Duitschland, alsook] het besluit, om Genève aan te wijzen als zetel van den Volkerenbond. Arm Vredes- >aleis 1Wat moet ervan worden Benzaam en verlaten staat het groote gebouw, schenking van Carnegie, daar. 't Zal een „gedenkteeken" blijven van de geringe sympathie, op het Parijsche Vredescongres aange troffen tot het eeren van Nederland als plek op aarde, waar de arbitrage idee 't eerst „officieel" in bespreking kwam... Op conferentién, die be sloten werden doorden wereld oorlog. Eigenlijk is het Haagsche Vredespaleis een bittere ironie op de schoone theorie van het „Vrede op aarde De heer CoUjn is met de andere leden der Nederlandsche luchtvaart commissie (de heeren Westerveld en Stieltjes) uit Londen naar Patria teruggevlogen in 1 uur 50minuten; behouden, „sain et sauf in het marine-vliegkamp te Schel!inger- woude, geland. De luchtvaartplannen staan er uitstekend voor. Hopen en vertrouwen wij dat de nieuwe tijden, die aanbreken, ons door ontwikkeling van vele nieuwe dingen tot bespoediging van het verkeer op aarde, al-meer zullen brengen toenadering tusschen de volkenhet vergeten, uitwisschen van eudere en jongere veeten. Mis schien zal langs dien weg nog meer worden bereikt dan de Volkerenbond vermag I Mn. Antonio. BINNENLAND. Mailboot»» uit Nod.-ladii. Naar wij vernemen zjjn by de Stoomvaart Maatschappy„Nederland° en de Rotterdamsche Lloyd berichten ingekomen, dat de volgende mail booten, op de data voor de namen gemeld, uit Batavia via Suez naar Nederland zullen vertrekken: 18 April „Prino der Nederlanden", 80 April „Tambora". 14 Mei „J. Pz. Coen". II Mei „Grotius* en „Sindoro 28 Mei „Wilis". „Do Aantal" vorgaao. De firaa P. A. van Es k Co. te Rotterdam, reedera van het sinds 2 April vermiste stoomschip „Amstel", berlehten uit Zweden telegrafisch de mededeeling ontvangen te hebben, dat op 5 April by Korahaven Marstrand twee reddingsboeien benevens eenig Ingezonden mededeeling. HELDER. DAMES-KLEEDERMAKERIJ. Mantelcostumss, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Ghlqm coups. Engaliohs ifotfun, Billijk In prlje. wrakhout, alles gemerkt „Amstel", is aangespoeld, waardoor alle hoop op een behouden aankomst der op varenden is opgegeven. Do S.D.A.P. on do wethoudorizatolo. Het Partijbestuur der S.D.A.P. besloot in zijn Zaterdag gehouden vergadering de volgende motie ter behandeling bij het gemeenteprogram op het a.s. congres in te dienen in zake het aanvaarden van wethouders zetels. „Het congres, overwegende, dat na de a.s. Raads verkiezingen in een groot aantal ge meenten zich voor de sociaal-demo cratische raadsfracties de vraag zal voordoen, of het gewenscht is zich beschikbaar te stellen voor deelne ming aan het dagelyksch bestuur der gemeente, overwegende, dat het wenschel(jk is bij de beantwoording van deze vraag in de verschillende gemeenten een overeenkomstige gedragslijn te volgen, spreekt als zijn oordeel utt, dat, waar gee» sociaal-democratische meerderheid is verkregen, alleen dan tot bekleeden van het wethouders ambt moet worden overgegean, in dien voldoende vaststaat, dat mede daardoor de verwezenlijking van be langrijke punten van ons gemeente program wordt verzekerd, stelt vast, dat nergens een wet houderszetel zal worden aanvaard, zender dat vooraf door de Partijaf- deeling of -federatie de wenscheiyk- heid der aanvaarding is uitgesproken, verklaart, dat het in het belang van gelijkheid van optreden wen- schelijk ïs, onder mededeeling van de verkregen waarborgen, die tot deel neming aan het dagelijksch bestuur kunnen doen besluiten, het advies van het Partijbestuur in te winnen alvorens in de 'afdeeling of federatie een beslissing te nemen. Ondorwijtorosalarisaon. Het aanvangssalaris der onderwij zers wordt in het gewijzigd ontwerp- De Visser op f 1000 gebracht in eene gemeente eerste klasse. Invallditaitsvarzakariag. In verband met de aanstaande inwerking treding der Invaliditeits verzekering heeft de minister van arbeid de besturen van de vijf vak- «entralen en van vijf algemeene werkliedenbonden uitgeneodigd met hem op Dinsdag 29 dezer, des na middags 2 uur, aan zyn departement een bespreking to voeren over de door die organisaties te verleenen modewerking by de aanmelding der verzekeringsplichtige arbeiders voor de genoemde verzekering en in het algemeen over hetgeen door die organisaties zou kunnen worden gedaan ton einde de betrokken arbeiders van het belang dier ver zekering to doordringen. Do zoopdiotrlbutlo eindigt 1 Mol. Nu vanaf 1 Mei a.s. de greasiers in winkeliers weder direct zeep van Ie fabrikanten kunnen betrekken, heeft het verbruikstoezicht op oliën, vetten en oliehoudende noten van de N.O.T. aan de directies van de levens- middelenbedrijven in de gemeenten, welke een overeenkomst met de N.O.T. hadden afgesloten ten behoeve van distributie van zeep medegedeeld, dat z(j hun geen toewijzingen voor zeep meer zal doen toekomen en dat de desbetreffende overeenkomsteveneens op 1 Mei a.s. komt te vervallen. Koffio. Tusschen 1 en 31 Mei wordt op bon 50 aan verbruikers één ons koffie afgeleverd. Uitvaar vom voo. De Vee- en Vleeschhandel meldt, it een Nederlandsch exporteur voor de stad Rljssel 50 stuks vee heeft Ijekocht, ee* ander Vrijdag op de Leeuwarder markt eveneens 50 stuks voor Gent. Brussel heeft ook 100 stuks aangevraagd en krijgt waar schijnlijk voorloopig voor 50 stuks vergunning. Onze regeering stelt als eiscü, dat deze dieren, welke thans als een soort proefzendingen naar het buitenland gaan, va» goede hoe danigheid a|jn en aan de gestelde eischen der aanvragers beantwoorden. Ze worden daartoe vooraf hier te laDde door veeartsen gekeurd. Han del in consenten ,meet uitgesloten zijn. Ook bij grooteren uitvoer zal slechts voor kleine kwantums con sent aan exporteurs worden verleend. By den zeer bererkten uitvoer van thans handelen de exporteurs in op dracht van de buitenlandsche ge meenten en krijgen zij consent van onze regeering. Exporteurs dienen zich dus eerst met Belgische of Fran- sche gemeenten te verstaan. Da alaoht. Naar wij van bevoegde zijde nemen kan binnenkort verwacht worden, dat de regeering het slachten van alle Boorten vee, en de handel daarvan weer geheel en al vrij zal geven. "Wij kunnen bovendien mede- deelen dat 1 Mei a.s. het vet weer geheel vrij zal komen en het desbe treffende Rykskantoor zal worden opgeheven. Mood- oo klauwzoor. Met ingang van 20 April worden de maatregelën tegen het mond- en klauwzeer grootendeels buiten toe passing gesteld. Dit geschiedt aangezien bij de tegenwoordige uitbreiding der ziekte in den komenden weidetijd van de handhaving der bestrijdingsmaatre gelen geen voldoende nut meer is te verwachten. Voo da grona. Woensdagnacht zyn nabij Dldam wederom ze» gewapende Duitechera, vermoedeiyk Bolsjewiki gearresteerd. Een smokkelaar is door kommiezen aangeschoten en in het ziekenhuis te Zevenaar opgenomen. Frauda bij bat brandstoffaabadrljf to Brada. Tydens den oorlog werd als direc teur van het brandstoffendistributie- bedryf te Breda benoemd de 46 jarige L. Kruiniger, een kantoorbediende der firma Valkenhof te Utrecht op een salaris van f 2500 per jaar. Er hing over 's mans verleden een geheimzinnig waas. De brandstoffen- commissie heeft zelfs nooit getaald zich dienaangaande eeaige inlichtin gen te verschaffen en had wat zyn verleden aangaat alleen rekening gehouden met de weinige laatste jaren. De heer Kruiniger ging niet wel willend met het publiek om en werd meer aan de speeltafel en in café'! gezien dan by zyn werk. Toen hy in eind Januari of begin Februari 1919 zich achtereenvolgens toeeigende f550 en f2200 en op den loop ging, werd hy opgespoord en preventief gezet. 16 April had hy zich voor de Arr.-Rechtbank te Breda te verantwoorden. Hier bleek, dat de vice-voorzitter der brandatoffencommissie, de heer G. J. Asselbergs, reeds zoodra hy vermoeden kreeg, dat Kruinigers financieel beheer niet in den haak was, van dezen verlangds geen kwi tanties te innen, dan door hen beiden onderteekend. Op 3 Februari haalde de portier van de gasfabriek f650, kreeg vandaar een bankbiljet van f1000 mee, dat Kruiniger in zyn vestzakje deed verwjjnen. De-IJzergietery de Etna had toe stemming gekregen van 's Ryks kolendistributiebureau om 25 ton 'ietcokes te leenen van Breda, iruiniger verkocht ze echter aan i :enoemde firma en liet deze er zoo doende voor f220® inloopen. Beklaagde bekende volmondig. 'sMans verleden werd even belicht en toen bleek, dat de ex-dir«cteur destyds als koloniaal naar Indië ver trokken was en zijn kinderen een voudig in don steek had gelaten, later teruggekomen zyne kinderen nog weer eens aan hun lot had over- ïen, opgepikt was geweest als andlooper, daarna badmeester en kantoorbediende was gewordsn en vervolgens oppermachtig en wille keurig durfde regeeren over allen, die arm waren en koude leden. Het O.M., waargenomen door mr. baron E. Speyart van Woerden, eischte wegens verduistering één jaar en s maanden gevangenisstraf. Mr. Mayer uit Breda bracht te berde, dat zijn diént tot wanhoop, dat wil hier zeggen tot drinken en spelen is gebracht doordat de echt genoot van de vrouw tot wie Krui niger in betrekking gestaan had, duister verleden bekend maakte, terwyi drinkgelagen met champagne hem mede tot het grijpen naar andermans golden hebbsn geleid. Terdediger drong aan op eene voorwaardelijke veroordeeling. laval ia aoa Speelhol. Woensdagnacht heeft de politie te Amsterdam invallen gedaan in speel holen op den Zeedijk, in de Nieuwe Brugsteeg en den O.Z. Achterburgwal. In een zestal huizen van die nacht buurt werden overtredingen van de drankwet en hazardspel geconsta teerd. Twee speelholen bleken zich in druk bezoek te verheugen. Ineen trof men een twintig tal mannen vrouwen aan, in een ander een zestiental. In deze twee kwam het tot een treffen met de politie, waarby de boel kort en klein werd geslagen en harde klappen met den gummistok werden uitgedeeld. Het schijnt in de bedoeling van de politie te liggen om aldus systematisch de geheele buurt te zuiveren. Arrestaties hadden niet plaats. Diafstsl van f 10000. Een handig inbreker heeft kans gezien om tijdens de afwezigheid van den manufacturier Bolland te Zeist voor een bedrag van f 10.000 aan effecten benevens nog wat bankpa pier uit diens woning te ontvreem den. Goederen bleken niet van zyn gading te zijn, daar biervan niets wordt vermist. Ean onbetrouwbare polltia-agaat. De 25 jarige C. van Nynatten, politie agent te Breda, had aan de twee aartsboeven A. Klijs en A. van der Smissen gevraagd of er voor hem iets te verdienen viel en hun een keer of tien geschikte panden aange wezen tet inbraak, telkens als hy daar de wacht had. In den nacht van 8 op 4 Februari stal voornoemd tweetal voor f 900 aan sigaren en sigaretten uit het magazijn van Verhoeven te Breda, waarop de dienaar der wet op zijn verlangen eenige kistjes thuis kreeg. Tegen Klys werd vier jaar gevan genisstraf, tegen Van der Smissen twee en een half jaar en tegen den ontslagen politie agent Van Nynatten een jaar en zes maanden gevangenis straf geftischt. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Amsterdam slaagde voor dlplema A Stenografie Pitman, plaatsgenoote mej. H. M. J. Snieder. - Onze plaatsgenoot de heer P. Kuiper is 's Gravenhage geslaagd voor Technissh Ambtenaar Rijkswater staat. I. 0. I. T. N. Woensdagavond hield deafdeeling Helder van de „Independent Order of Good Templars Neutral" een openbare vergaderi»g, waar als spre ker optrad: de heer W. van Eist, over „Reclasseering en Tempelieren werk, terwijl de heeren: Joh. Pala, viool, Jan v. Vessem, cello en L. de Wit, piano hun welwillende medewerking verleenden. De belangstelling was zeer gering. De voorzitter, de heer P. Bot opent de vergadering met een hartelyk welkom en spreekt zyn teleurstelling uit, dat er niet meerderen zijn op gekomen. De heer v. Vessem laat nu een tweetal fraaie nummers veor cello hooren, t. w. Adagio van Daniël van Goena en Le Cygne van C. Saint Saëns welke door den heer De Wit op den vleugel werden begeleid. De heer v. Eist neemt het woord en spreekt ook zyn teleurstelling uit, dat niet meerderen zijn opgekomen. De bedoeling van de reclasseering is, gevangenen en voorwaardelijk ver oordeelden terug te geven aan de maatschappij. Spr. haalt een straf aan uit 1818, waar iemand, wegens inbraak voor de 2e maal, wordt veroordeeld tot levenslange dwangarbeid; by de le overtreding had hy 10 jaar gevange nisstraf gekregen. Men ging van de idee uit, dat het slachtoffer 10 jaar den tyd heeft gehad, om over zijn le misdaad na te denken. Er waren gelukkig ook menschen die hun lot aantrokken, b.v. het genootschap tot zedelijks verbetering van gevangenen. Dit genootschap heeft het jaren lang alleen moeten opknappen. In Amerika, Engeland en Duitschland ware» ze veel verder. Daar werd werk ver schaft, maar hier moesten ze dis gevangenen niet hebben. Soms werd iemand, die van het Genootschap kwam, aangenomen. Anderen werden gesteund, maar velen moesten wegens geldgebrek worden afgewezen. Ds voordeelen die er echter mee bereikt werden, hebben de Regeering in doen zien, dat het een Staatsbelang was. Men zag, dat zy die door het Genootschap werden geplaatst, een regelmatig leven gingen leiden. Toen kwam in 1910 de reclasseeringswet. Toen werd subsidie gegeven voor gevangenen ep voor hen, die dreig den met den Strafrechter in aanmer king te komen. De regeering ver goedde dan 8/5, soms zelfs alle kosten van zoo'n geval. Dit bleek niet vol doende. Het werd ingezien, dat ge werkt moest worden de veroordeel den niet in de gevangenis te brengen. In 1916 kwam een wijziging In de wet, en wel de voorwaardelijks ver- osrdeeling tot stand. Wanneer iemand voor de eerste maal onder den invloed van den drank een misdaad pleegt, kan men hem niet meer veroordeelen. Het is voor sommigen echter wel ns goed, eenigen tijd in de gevan genis door te brengen, voop anderen daarentegen werkt dat weer precies andersom. Spr. haalt hierbij eenige voorbeelden aan. Voorwaardeiyke invryheidstelling. Wanneer iemand 2/3 van zyn straf, doch minstens 0 maanden van zijn straftyd heeft uitgezeten, kau by voorwaardeiyk naar huis gaan. Zy mogen aan het religieuse en politieke leven meedoen, maar zijn nog niet geheel vrij. Zij krygen een wet mee, waaraan zy zich moeten houden ge durende den tijd van hun voorloo- pige invryheidstelling. Zy mogen ook niet van woonplaats veranderen. Byzondere bepalingen zijn gemaakt voor hen, die door drank tot misdaad zijn gebracht, zy megen niet in café's komen, mogen niet van woonplaats, werkgever of kosthuis veranderen zonder voorkennis aan dengene, on der wiens toezicht zy zijn gesteld. Iedere 3 maanden wordt overeen voorwaardeiyk vrijgestelde een rap port, uitgebracht en aan den minister van Justitie gezonden. Wanneer die bepalingen niet bestonden, kon zoo iemand heengaan waar hy wilde en dan buiten toezicht staan. De uit- gangskas moet worden afgedragen aan de Vereeniging, onder wiens toezicht hy staat. Iüdien er dan iets noodig is, kan hli daar geld krygen. Veel beloopen die uitgangskassen over het algemeen niet, want het hoogst» loon wat men verdient is 17V»cent per dag. Maar het gebeurt dikwyis, dat een ontslagen gevangene, die pl. m. 3 jaar in de gevangenis heeft doorgebracht en met een uitgangskas van f80 in de maatschappy terug keert, dit geld in één dag er door heen jaagt. Daarom reclasseeringswark opdat we ze met raad en daad ter zyde kunnen staan. Sommigen dachten met een voor- waardeiyke invryheidsstelling van alles af te zyn, maar dat gaat niet, want dan mogen ze niet worden ontslagen. Wanneer iemand voor 6 S, 7 weken voorwaardeiyk wordt veroordeeld, moet hij minstens 2 jaar onthouder zjjn. Sinds 1 .Januari 1916 zyn vele gevallen met s»cces bekroond. In den Haag is een balans •pgemaakt en van d» 60 gevallen waren er 5 die weer met den straf rechter in aanraking zijn gekomen. Dergelijke menschen worden ge dwongen geheelonthouders genoemd. Dat zyn het ook. Maar als men door drank achteruit i3 gegaan, wordt men thans gedwongen dit te laten staan en brengt dan het geld in het gezin. Wanneer een arbeider precies genoeg verdient, om te leven en dan aan den drank raakt, komt er armoede. Spr. haalt eenige voorbeelden aan. Er zyn ook gevalle» waar iemand van gedwongen geheelonthouder tot drankbestryder is gekomen. Onze bedoeling is de zedelijke verheffing van het volk en individu. Iemand, voorwaardelijk 1 deeld, moet een raadsman nemen die hem met raad en daad ter zijde staat. De resultaten hiervan zyn zeer gunstig. Wanneer iemand in dronkenschap sy'n gereedschap ver koopt, kan hy reclameer en. Hy krijgt dan gereedschap, maar onder voorwaarden. Wij moeten dus men schen hebben die zich met die arme slachtoffers willen inlaten en hen helpen. 4 jaar terug waren er onder de Kinderwetten 131 personen, die zich aan sterken drank te buiten gingen, waaronder 8 van 10 jaar. Daar is dus prachtig werk om hen te helpen. We kregen thans weer eenige stukjes muziek te hooren en welde Romanze van Svendsen en Air Varié van Yieuxtemps door de heeren Pala en de Wit, voor viool en orgel. Een nummer n.1. Andante uit de Sonate G. Moll van Sörgern ko» wegens een gebrek aan de piano niet gespeeld worden. De andere nummers werden met belangstelling aangehoord. Hierna verkreeg de heer Tan Eist weer het woord. De heer Tuk stelde over het reclasseeringswerk eenige vragen, die deor spr. werde* be- aatwoord. Spr. zette nu het tempelierenwerk uiteen. We hebben menschen die uit alle rangen en standen voorkomen. Daarom is onze orde zoo uitnemend WIJ Verhuizen binnen nn bullen de gemeente. Tot en mnt Alkmaar over den weg, speciale prijzen. Vertegenwoordiger: F. C. v. d, HAAGEN, SPUISTRAAT 8. arbeiders helpen de gegoeden helpen de geschikt. De arbeiders, de gegoeden. Onze orde vergadert iedere week. Daarom weten we steeds hoe het met degenen gaat, die .onder ons toezicht staan. Daarom hebben we een grooten voorsprong. Ook bewaren we allen een geheim. Dat is ons wachtwoord. We vergaderen als een groot gezin en noemen elkaar broeders zusters. Daarom hebben we een wachtwoord, opdat maar niet iedereen ïze vergadering komt binnenvallen. Onze loges zyn neutraal. Wy be handelen in hoofdzaak het alcohol vraagstuk. Onze loge bestaat al van 1892. In dien tijd zyn er natuurlijk ook afvalligen, en als er by ons iets niet in orde was, hadden ze dat al dadeiyk verteld. Als we aan men schen, die by ons om hulp komen, jen, waar ze den eersten borrel hebben gebruikt, krygen we meestal ten antwoord: „by ons thuis". Misbruik komt door het gebruik van een enkel glas. De menschen vinden allen ons werk mooi en moeten ons daarom steunen, door den drank te laten staan. Er zyn menschen, die zeggen niets meer te zullen drinken. Ze komen by anderen, die hun iets aanbieden en durven dan niet te weigeren. Als ge het werk der drankbestryders goedkeurt, moet ge ook met de drinkgewoonten breken, anders z(jt ge mede de oorzaak van die ellende. Sluit u by ons aan, opdat we op de rots der onthouding kunnen voort bouwen, dan werkt ge mee gelukte brengen aan de menschheid. De heeren Vessum en de Wit gaven nog een tweetal fraaie num mers voor cello en piano, waarna de voorzitter de vergadering met dank aan spreker en medewerkers sluit. SPORT. Voetbal. H.F.C V.S. V. Deze competitie-wedstrijd had ver leden Zondag eigenlijk gespeeld moeten worden, maar kreeg geen doorgang, omdat er geen terrein dis ponibel was. Nu wordt morgen ge speeld op Met terrein van Alcmaria Victrix te Alkmaar. De spelers ver trekken met den trein van 11.45 en arriveeren hier weer om 5.31. Waarom deze wedstrijd overgespeeld moet worden, hebben wy reeds uiteengezet in de nummers van dit blad van Zaterdag en Dinsdag j.1. De vorige maal won H.F.C. met 2-1, na een harden stryd. Gezien de huidige samenstelling van het rood witte elftal, lijkt ons een nederlaag het waarscbyniykste. V.S.V. toch is een fanatiek-spelende ploeg, en die vooral n* er alles op zal zetten om winnen. Het zal er morgen dan ook van langs gaanlaat dat voor H.F.C. een spoorslag zyn, om alle krachten in te spannen, zich geheel te geven e» de tegen party het niet cadeau doen. Tracht er desnoods een geiyk spel uit te balen, reodwitten I Wat er ook aan techniek aan uw spel moge ontbreken, vul dat aan met een extra dosis enthousiasme. Bewijs daar in Alkmaar, tegenover neutraal publiek, op welk peil het Heldersche voetbalspel staat. Mocht Y.S.Y. winnen, dan komen ze boven Neerlandia, dus zyn no. 1. Maar nog geen kampioenHet laatste woord is in deze aan de Commissie van Beroep, door H.F.C. aangevraagd en toegestaan. De uitspraak van dit lichaam is beslissend. Deze commissie alles nog eens haarfijn onder zoeken en dan pas zal het biyken of de Strafcommissie wel goed gedaan heeft om den wedstryd over te laten spelen. H.F.C. vertrekt zoo sterk mogeiyk, eok Nijman is van de party. Den 2den Paaschdag spelen de roodwitten op hun eigen terrein een wedstryd tegen een sterke combinatie van ex-spelers van H.B. en Z.V.t. Aanvang half drie. verband met de tegenwoordige brand- stoffenschajurschte U spreekt over de 6 uur-sluiting ▼an de winkeliers in de Kalverstraat. Welnu, daarvan zijn de meesten gro$8nrt e» kunnen juist daarom om 6 *ur al sluiten. Bovendien is dat een zéérwak argument daar die vraag sluitende winkels in de Kalverstraat tech zeker niet meer dan tune procent vormen van alle winkels te Amsterdam. Maar met dat al hebt ge my vol strekt niet overtuigd van de nood zakelijkheid, dat alle winkeliers om uur moeten sluiten. Wilt U of een ander om 8 uur sluitenwelnu, ik vind het best hoor, maar laat my en anderen tot 9 uur openbiyven, zoo wy daar zin in hebben. Neen, mynheer Grunwald, laat leder vry zyn te sluiten om 8 of 9 uur na verkiezing en doe nu niet of ge om 8 uur wilt sluiten terwille ▼an Uw personeel, dat gelooft het publiek evenmin als ik! En dan moet ge U heelemaal niet zoo opwinden als een ander (en ik ben lang de eenigste niet) het niet op Btaanden voet met U eens is. Alle baanbrekers der beschaving hebben tegenwerking ondervonden, zoo ook gy I Dat is nu eenmaal het lot van hoogstaande mannen! En wordt nu maar weder goed op me, hoor 1 Mocht ge soms den heer Bernh. Meyer spreken en dat denk ik wel, ech, vertel dan Z.Ed. uit myn naam dat ik er geen oogenblik aan denk het zyn en anderer per soneel te misgunnen om eerder naar huis te gaan. Iutegendeel, als ik zelf personeel had liet ik ze ook om 8 uur heengaan of eerder (waarom doet gij dat niet vry willig, wieMelethetUf), doch bljjf dan zelf tot 9 uur in mijn zaak. En waar nu de heer Mey»r vertelt dat Minister AalberBe heeft bepaald dat in een winkel niet langer dan 10 uur per dag mag worden gewerkt en dit wet wordt; welnu, laat die zich dan heelemaal niet dik maken en de zaak kalm afwachten. Na vriendeiyke groeten, F. L. K. Nei/TS. Mynheer de Redacteur! S.v.p. nog een klein woordje aan den heer J. M. Janse. Ten eerste jok ik niet, want de 8 uur-sluiting bestond verleden jaar niet onder de winkeliers. En als nu de manufacturiers dit verleden jaar gedaan hebben, dan is dit slechts een gedeelte van ie winkeliers in den Helder, dus was volstrekt geen alge meen» 8 uur-sluiting. Ten tweed# houd ik vel, by onder vinding sprekend, wèl schade te hebben gehad van de tydelijke 8 uur-sluiting en Men ook geen manu facturier, zooals de heer Janse schryft (die al heelemaal ie kluts kwyt schynt te zyn), en ten derde houd ik vol dat de meeste winkeliers geen perseneel hebben. Laat de heer Janse alle winkeliers nagaan, natuuriyk ook de kleinere die tellen toch zeker ook mee, en dan informeeren wie personeel heeft en wie niet, dan zal by zien dat ik geiyk heb en hy in 't vervolg eerst moet loeren nadenken voor hy iemand van leugens beschuldigt. Nogmaals, de zaak iraait hierom, en dit aan ie onderteekenaars van alle ingszonden stukken, die mg nu allen aanvallen, ie winkeliers in manu/aeturen (waarschynlyk de meeste) willen om 8 uur sluiten, dat vini ik best, laat de heeren hun gang gaan en ook hun personeel gun ik het van harte, doch mij, die geen manufacturier ben, moet men niet willen dwingen om dan ook om 8 uur te sluiten als ik er geen zin in heb en bovendien geen personeel nahoud. In dit geldt eok voor alle andere winkeliers. Laat ieder vrij zijn l Myn beleefde dank, mynheer de Redacteur, voor de plaatsing, Uw dw. dnr. F. L. K. NEI.tts. IN8EZ0NDEN. tot in net Dondordag 24 April Arts, Kanaal weg Da praotljk zal worden waarganoman door de doktoran LOUWERSE en QRONWALD. Aan den heer Levy Grunwald. Waarde Levy. Wat waart ge boos 1 Sta my daar om tee zoo gemoedelijk mogelyk tot je te spreken om je een weinig te kalmeeren. Ik begrijp wel, het is het jonge bloed, dat zoo by U opbruischt en geiyk het vuur in een' vulkaan zicM met kracht een uitweg baant; ja, gelijk een schot met zwaar geschut van de „Harssens". (Omdat ik aan de Hoofdgracht gewoond heb, heb ik dit meermalen van dichtbij ge hoord Maar jongon, ge doet toch ver keerd je zoo op te winden omdat ik het nu niet met je eens ben over die 8 uur-sluiting, door U zoo warm aanbevolen en op grond hiervan door my genoemd„de 8 uur-sluiting van den heer Levy Grunwald." Snap je het nu? Uw antwoord is ver by sterend geestig, dat is waar. Hebt ge dat nu heelemaal alléén gemaakt? Wel, wel; ge zyt bolletje, hoor! En dan die kalverachtig# opmer king over de winkeliers in de Kalver straat; jongen, die was leuk hoor 1 Ik meende werkeiyk een oegenblik, dat ik een kalf hoorde loeien, zóó natuurlijk deedt ge datl En dan over die Jan Spelt 1 Eenig geestig hoor! Ik kreeg, toen ik dkt las zoo'n idéé, dat U zich in myn ingezonden stukje geprikt hadt aan een speld van my, maar hoe het zy, het was werkeiyk ontzettend geestig. En over die ystyd(houdt zeker Paasehfeest! Lager des Heils (Spoorgraoht 38). ZONDAQ a.s. (late Paasohdag) bezoek van StnfkapltalnF. J. BRUYNS van Amsterdam, 'sMorgens 10 uur: Bijzondere Helll|lngt-eonferenlle. 'sMiddags half vier: Qroote Opsnluohtonsstlng op de Vischmarkt. 's Avonds aoht uur: „De Peasoh-demonetratle". Bezoekt de BLOEMENVELDEN aan de Kooi. Vóór de verkooplng van IS APRIL 1819 In „TIVOU" zal aldaar verkaoht worden: als: planken, leggers, platen, delen, latten, deuren, kozynen, kippegaas, enz., enz. Bairw. W. BIERSTEKER.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5