COURANT HERMAN NYPELS, No. 8079 DINSDAG) 22 APRIL 1919 47a JAARVANQ UHtmver: C. DË BOER Jr„ Heldar. - Oplaag 7000 ex. - Abonnamentapri|sj_lnjle_sta£jJ:l5Lj«rjH«t_M:40._Bult«iih»KlJ_2.40.__-_Lo»»c^^^ BUITENLAND De Vredesconferentie. Volgens de .Matin" zullen de vredesonderhandelingen met Duitsch- land tegen 10 Mei geöndigd zijn en zouden de parlementen het verdrag den 15en Mei bekrachtigen. Na de onderhandelingen met Duitschland zullen die met Duitsch- land's bondgenooten dadelyk be ginnen. Men hoopt dat de voorloopige vredesverdragen met hen tegen 15 Mei kunnen worden geteekend. De „Excelsior" zegt dat Duitsch land bij voorbaat zijn toestemming zal moeten geven aan alle beslis singen, die ten aanzien van Oosten rijk, Hongarije,■Bulgarije en Turkije zullen worden genomen. Armiiiiil Kanitaitlnopil. De „Temps" zegt dat, naar in kringen der vredesconferentie ver luidt, den Yereenigde Staten het mandaat over Armenië zal worden aangeboden. Wellicht ook over Konstantinopel. De Adriatlsche quaestia. Wilson, Lloyd George en Clemen- ceau hebben Zaterdagmorgen de be spreking van het Adriatische vraag stuk voortgezet. Volgens de „Temps" heeft men ten aanzien van Fiume 'n oplossing overwogen, waarbij Italië de stad Fiume gelegen op den rechteroever der rivier zou krijgen, beneveüs het voornaamste deel der haven. Zuid- Slavië zou de voorstad Susak krijgen met aangrenzende haven, beide gelegen op den linkeroever der rivier. De toewijzing der Dalmatische kust zou nog moeten geregeld worden. Duitschland. Ongeregeldheden te Offenbach. Volgens de Lokal Anzeiger wekte een spreker op een communistische vergadering, die Vrijdag tè Offenbach werd gehouden, de aanwezigen op, naar de infanterie-kazerne te gaan, waar de volksraad zetelde, om dezen af te zetten. Juist toen men bezig was de poort van de kazerne te forceeren, kwamen troepen naar buiten. Er ontstond een gevecht, waarbij dertien menschen gedood en vele gewond werden. De staat van beleg is voor Offenbach afgekondigd. Beieren. De Beiersche regeering heeft thans vrijwilligers opgeroepen om tegen Mttnchen op te trokken. Naar ge meld wordt zouden de gevechten niet beginnen voor de regeering 30.000 man opa de stad heeft ver zameld. De radenregeering van München heefi de Russische krijgsgevangenen in het kamp van Puchheim in vrij heid gesteld en bewapend. In München trokken Russische wachtposten naar het station op. Bij Dachan is het weer tot een gevecht gekomen. 600 man regee- ringstroepen werden aangevallen door'1500 spartacisten. De regeerings- troepen verloren ongeveer 150 man en moesten Dachan in handen der spartacisten laten. Da toestand te MOeehen. Te Berlijn werden vele berichten over gruweldaden der bolsjewiki te München ontvangen, die evenwel sterk den indruk maken van paniek verhalen. Er zouden in München reeds vele lieden doodgeschoten zijn, en de levensmiddelen, die de regeering van Hoffman voor de burgerij naar Mün chen doorlaat, worden door de Roode garde in beslaggenomen. Men'krijgt met dat al den indruk, dat het met de levensmiddelen te München nog niet kritiek gesteldis. InRosenheim moeten in de laatste dagen bloedige botsingen zijn voorgekomen tusschen Spartaciörs en de burgerij. Aanvankelijk bleven de burgers in het voordeel, doch door aanvoer van versterkingen kregen de sparta cisten weer de overhand. Daarop begon te Rosenheim een schrikbewind. Eenige burgers, die als gijselaars gevangen genomen waren, werden doodgeschoten. Des morgens probeerden de boeren uit Endorf en Wasserburg te hulp te komen, maar zij werden met bebloede koppen afgeslagen. De gebeurtenissen hebben de burgerij 12 doöden gekost en ook de spartaciérs moeten verliezen hebben geleden. Duitsch-Oosfsnrljk. Da onlustan ta Waanen. De hongerbetoogingen vanwerke- loozen en gedemobiliseerden te Weenen hadden blijkbaar een commu- nistischen achtergrond. Althans werd door de communisten getracht aan deze betoogingen een revolutionair karakter te geven. Bij de botsingen in het Stadhuis kwartier werden 3 politieagenten dood, 17 zwaar en 23 licht gewond. Yan de betoogers en voorbijgangers werden er 20 gewond. Een poging van een troep werke- loozen em de Stiftkazerne binnen te dringen ten einde zich daar van wapens te voorzien werd verijdeld. Vrijdagnacht werd het gebouw van de Marineafdeeling in het ministerie van oorlog leeggeplunderd. Het parlementsgebouw is in staat van verdediging gebracht. Yolksweer en burgerwacht hebben ook de open bare gebouwen van Weenen bezet. Daar echter de burgerwacht op enkele bataljons na niet als betrouwbaar kan worden beschouwd is het gevaar nog niet voorby. In de kazernes wordt propaganda gemaakt voor een com munistische actie. Vrijdag heeft de Weensché politie m Hotel Continental een leider der .Hongaarsche communisten, Ernoe Steiner, en vijf zijner landgenooten, de voornaamste aanstichters der Weensche ongeregeldheden, in hechte nis genomen. Er werden fondsen, geld, sieraden, ter waarde van verscheiden miljoenen kronen, een koffer met nieuwe kleedingstukken, levensmidde len en communistische literatuur in beslag genomen. Rusland. Da toestand in Riga. In Riga heerscht tengevolge van den vreeselijken hongersnood, vol komen anarchie. Mannelijke en vrou welijke proletariërs voeren e? de heerschappij. Uitgehongerde mensche- lijke wezens vallen op straat neer en sterven. Slechte spyzen worden met belachelijke geldsommen betaald. De bourgeoisie wordt stelselmatig doodgehongerd. De welgestelde bur gers worden zonder onderscheid van ouderdom of geslacht in barakken op de eilanden van de Duna onder gebracht en zijn aan den vry zekeren dood prijsgegeven. Da bolejawlstlacha troapaa. Medegedeeld wordt, dat een sovje- tistische infanterie-divisie en caval- lerie-divisie, twee artillerie-brigades en twee reserve regimenten te Vin- nitra tegen de sovjet-autoriteiten in opstand 2ijn gekomen. Het buiten- gewene revolutionaire comité werd gevangengenomen,waarnade mannen zich by de troepen van Petliura voegden. len geheele bolsjewistische divisie heeft zich zonder strijd aan de bewindstroepen te Korastér over gegeven. Veresnigfo Staten. Spanniag tusschaa da V. S en Japaa. De Mornihg Post verneemt uit Washington: Het bericht, dat aan den Japanschen gezant burggraaf Ishii verlof is gegeven en dat hy de volgende maand naar Tokio te rugkeert, wordt in sommige kringen opgevat als een aanwyzing van Japan's misnoegen over de jongste gebëurtenissen. Ofschoon dit waar- schijnlyk overdreven is, is het niet temin waar, dat er eenige spanning is in de betrekkingen tusschen de twee landen. Toen Japan den eisch indiende van rassengelijkheid werd hier een onaangename indruk gewekt omdat het scheen alsof Japan met et een geschil met de V. S. had opgeworpen. Japan wist natuurlijk wat de Ame- rikaansche meening is en dat Ame rika^ in de onmogelykheid verkeerde om het beginsel der rassengeiykheid te aanvaarden of om er in toe te stemmen dat den Japanners hetzelf de recht yan onbeperkte toelating tot de Yereenigde Staten zou wor den toegestaan, dat het voorrecht van Europeanen. Het scheen alsof Japan met opzet poogde oneenlgheid te stichten. De gang van zaken in Korea heeft er niet toe bygedragen om de wry- ving te verminderen. Het beroep der inboorlingen op de Amerikaan- sche missionnarissenom'huneischen inzake zelfbeschikking en onafhan- keiykheid te steunen, heeft een deel der Japansche pers tegen Amerika in het harnas gejaagd. Yoerts ia er wrijving tusschen de Japansche en A*erikaansche troe pen in Siberië. Volgens de Japansche berichten hebben de Amerikanen geweigerd hen te helpen toen zy aangevallen werden door het roode leger, hetgeen tengevolge had, dat een Japansche troepen-afdeeling zoo goed als geheel werd vernietigd. Roemenië. Volgens het Hongaarsche Corr. bureau hebben de arbeiders in hiel Zevenbergen het werk neergelegd. Ia sommige steden heeft het prole tariaat zich zelfs bewapend en valt het de tegen het roode leger vech tendé Roemeenschë troepen in den rug. Egypte. Volgens een Havas-telegram uit Alexandrië d.d. Donderdag, is daar bericht ontvangen uit Kaïro, dat de staat va> zaken daar slecht is. Het gepeupel trekt - in benden door de straten; en men vreest, dat de Grieken en Armeniërs zullen worden vermoord. Reeds zyn honderden ge vallen van doodslag of verwonding voorgekomen. Korte Barfohtaa. Te Weenen verwacht men, dat Duitschland de vredesvoorwaarden, veor zoover zy niet overeenkomen met de 14 punten van Wilson, oiaan- nemelyk zal verklaren. De inlandsche ambtenaren in Egypte weigeren den arbeid te her vatten, tenzy aan zekere voorwaar den wordt voldaan. üernburg wórdt Duitsch minister van financiën en president 'van het ryksministerie. De Zuid-Afrikaansche nationa listische delegatie is te Plymouth aangekomen. Dé geallieerden' behaalden een succes in Moérmanland. De staking in de Bériynsche ïnetaalnyverheid Is opgeheven. De Entente eischt van Oosten- ryk maatregelen tegen de commu nisten en het afbreken van alle be trekkingen met Rusland en Hongarye. Bela Kün protesteert tégen de verdenking dér Weenër pers, als zou de Hongaarsche regeering de hand hebben gehad in ae onlusten té Weenen. Frankryk weigert te treden in Hoovers voorstel inzake de Russische voedselvoorziening. BINNENLAND. Dt jlriquirnrd. ach.pin. Van ds door Amerika aan ons teruggegeven gerequireerde Neder- landsche schepen, zyn de „Celebes" te Amsterdam en de „Samarinda" Rotterdam aangekomen. Binnen kort worden nog meerdere schepen hier te lande terugverwacht. Kfofoardappalea. Met ingang van 22 April wordt de kleinhandelsprijs voor kleiaard- appelen teruggebracht op 7 cent per K.G. Zachta kaas. De Minister van Landbouw, Ny ver heid en Handel heeft met ingang van Zaterdag ingetrokken de be lingen met betrekking tot het vervoer en aflevering van zachte kaas, zoo mede die betreffende de voor zachte kaas geldende maximumpryzen, waar door de handel in dit voedingsmiddel geheel is vrygelaten. Kaas 20 De Ministsr van Landbouw, Nyver- heid su Handel heeft den Gemeente besturen medegedeeld dat de beschik bare voorraden kaas 20 -f- het thans mogeiyk maken ook dit artikel boven het gewone kaasrantsoen beschikbaar te stellen. Da 1 Meidag. Een hoofdartikel in „Het Volk": „Onze 1 Meidag, een dag van stryd en verzet", geteekend door het be stuur van de S.D.A.P. en van het N.V.Y.,besluit met een oproèp, waarin wordt gezegd: De hoofdbesturen van de by het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen aangesloten organisaties hebben besloten, aan de viering van den komenden 1 Meidag dat karakter van stryd en verzet te geven, door het doen neerleggen van' den arbeid in die plaatsen en in die bedryven, waar door deze daad de wil en do kracht van het Nederlandsche prole tariaat tot uiting komen. Da Roomscb-Kathollaka vakbawagiag la Nederland. Jl. Woensdag zyn, naar „DeTyd" meldt, te Utrecht bijeengekomen de gevolmachtigden van de vier groepen van Roomsch-Katholieke Vakbonden in Nederland, waarin de werkgevers en werknemers vereenigd zyn. Zy hebben het volgende manifest De R. K. Vakbeweging stelt zich op hét standpunt van de solidariteit van werkgevers en werknemers in het bedryfsleven. Teneinde het denkbeeld van die solidariteit te verwezeniyken, heeft de R. K. Vakbeweging een Roomsch- Katholieken Centralen Raad van Be dryven gevormd. De taak van den R. K. Centralen Raad van Bedryven is in het geheele Nederlandsche bedrijfsleven den stoot te geven tot collectieve arbeidsover eenkomsten en andere bedryfsrege- lingen, waardoor de rechtspositie en de economische positie der werkne mers zoo krachtig mogeiyk worden en het bedryfsleven zoo hecht mo gelijk wordt gegrondvest. De R. K. Oentrale Raad van Be drijven wordt als volgt ingericht Het bestuur bestaat uit twaalf personen. Twee worden aangewezen door den Ned. R. K. Middenstandsbond, twee door de Alg. R. K. Werkgeversver- •eniging, twee door den Ned. Boe renbond en zes door het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Verder bestaat de R. K. Centrale Raad uit een aantal R. K. Bedrijfs- raden. In elk bedryf wordt een R. K. Bedryfsraad gevormd. Elke Bedryfsraad bestaat uit acht afgevaardigden, van wie vier worden gekozen deor den R. K. Vakbond van werknemers en vier deor de geza menlijke R. K. Werknemers-vakbon den in het bepaalde bedryf. Tot de taak van eiken R. K. Be dryfsraad behoort het ontwerpen van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bedrijf, waarin de Bedryfs raad wordt gevestigd. Geen ent werp voor een collectieve arbeidsovereenkomst wordt met an dere organisaties van werkgevers of werknemers bespreken, voordat het Behandeld is door den Bedrljfsraad met het bestuur van den Centralen Raad. In de maand Juni van dit jaar wordt het eerste congres van den R.-K. Centralen Raad van Bedrijven gehoudön,' waarop de volgende grond slagen voor de collectieve arbeids overeenkomsten behandeld zullen worden 1. Geen werknemer kan zonder geldige reden uit zyn dienstbetrek king worden ontslagen. 2. De geldigheid van reden van een ontslag en alle geschillen tus schen werkgever ,en werknemer worden uitsluitend behandeld door rechtscolleges in het bedryf gevormd, in welke rechtscolleges evenveel werkgevers als werknemers zitting hebben. 8. De werknemer heeft recht op arbeid in dien zin, dat de werknemer niet mag worden ontslagen voordat de werknemers, korter dan hy in die>Btbetrekking, zijn ontslagen. 4. De organisatiën der werknemers worden door de organisatiën der werkgevers geraadpleegd ten aanzien van de prijsregelingen en de overige bedryfspolitiek in verband met de arbeidsvoorwaarden. 5. In de eolleetieve arbeidsover eenkomst wordt het minimum-loon voor de volslagen werknemers ge regeld. De Bedrljfsraden doen voorstellen voor bepaalde minimum-loonen voor de volslagen werknemers aan het Bestuur van den Centralen Baad. Dit Bestuur leidt daaruit af een Ingezondanmededeeling. HELDER. OAMES-KLEEDERNIAKERIJ. Mantelcostumes, Mantels, Rokken, uitsluitend naar maat. Chique coupe. Eegeieche stoffen. Billl|k In prijs. algemeen minimum-loon, dat tot maatstaf kan dienen bij de onder scheidene collectieve arbeidsovereen komsten, daarbjj rekening houdende met de uiteenloopende economische toestanden van verschillende gedeel ten des lands. Het minimum-loon voor de met volslagen werknemers wordt in ver band met het minimum-loon voor de volslagen werknemers op gelyke wyze geregeld. 6. Het minimum-loon van den volslagen werknemer wordt genoten door de werknemers, die naar het oordeel van den Bedrljfraad als vol slagen moet worden aangemerkt en in ieder geval door de werknemers van vyfentwintig jarigen leeftijd. 7. Ten nadeele van het minimum loen mag niet worden afgeweken van het bepaalde in de artt. 1688c en d van het Burgeriyk Wetboek. (Wet op het Arbeidscontract). 8. Er wordt een regeling ge troffen, waarbij door de gezamenlijke werkgevers aan de werknemers met groote gezinnen een toeslag op het minimum-loon wordt verzekerd. Elke Bedryfsraad doet voorstellen omtrent de uitwerking van dit be ginsel in de byzondere Collectie Arbeidsovereenkomst. 9. De bepaling van het verplicht lidmaatschap der vakvereenigingen wordt opgenomen, tenzij het aantal georganiseerden te gering is om de ongeorganiseerden tot het lidmaat schap te noodzaken. 10. De arbeid der gehuwde vrouw in fabrieken en werkplaatsen wordt verboden. 11. In de collectieve arbeids overeenkomsten, die hiervoor in aan merking komen, worden regelingen vastgesteld voor, een billijke praesta- tie van de volslagen werknemers. 12. Elke collectieve arbeidsover eenkomst, die hiervoor in aanmer king komt, bevat een leerling-rege ling, waarby een goede vakopleiding gewaarborgd wordt. De voorbereiding van het Congres is opgedragen aan een commissie van zes personen. Indien de Chfisteiyke en andere niet-Katholieke Vakbeweging tot het vormen van Centrale Raden van Bedrijven overgaat, die de lynen van dit Manifest volgen, zal de R.K. Centrale Raad van Bedryven met deze lichamen samenwerking zoeken voor de verbreiding van de econo mische organisatie over het geheele bedryfsleven. De R. K. ©entrale Raad van Be dryven tracht ten spoedigste te komen tot de publiekrechtelyke organisatie van het bedryfsleven in Nederland. Hy tracht de bedryven te maken tot organen van den Nèder- landschen Staat, die GronnwetteMjk en door een Bedrij venwet de bevoegd heden erlangen tot het vervaardigen van bedryfs- en arbeidsregelingen en tot het uitoefenen van bedrijfs- en arbeidsrechtspraak. Door de Besturen van de „R.K. Vereeniging van Ned. Drukkers patroons" en den „R.K. Graflschen Bond", de organisatie van de patroons en van de werklieden in de Typo grafie, is op uitnoodiging van eerst- genoemden, reeds den 8sten April j.1. te Utrecht, een byeenkomst ge houden, waarin werdo vereengekomen alle vraagstukken betreffenden den Arbeid in dat vak voortaan geza- meniyk te bespreken, en omtrent alle regelingen, met name van de nieuwe Collectieve Arbeids-Overeen- komst, welke dit jaar moet worden gesloten, gezameniyk overleg te plegen. In de Typografie, die steeds voor- aangaat, is dus reeds de eerste Be dryfsraad gesticht. Burgomesstof ter Laan sa da Burgarwaoht. Onlangs deed een bericht de ronde, dat burgemeester Ter Laan te Zaan dam, geheel vrijwillig do commissie voor de burgerwacht had uitgenoodigd en haar zijn volle medewerking had toegezegd. Woensdagavond heeft de heer K. Prins in don gemeenteraad een interpellatie gehouden. Hy had verwacht dat de burge meester als sec.-democraat zich niet op dat standpunt zou hebben ge plaatst, omdat de burgerwachten alleen ingesteld zijn om by verschil lende bewegingen ook by stakingen te dienen ter bescherming van de gebouwen en de ondernemers. Dat de burgemeester de toezegging heeft gedaan om van de burgerwachten gebruik te zullen maken, heeft onder de geheelë S. D. A. P. aan de Zaan streek een onaangenamen indruk verwekt. Burgemeester Ter Laan antwoordde hierop, dat de burgerwacht geheel buiten hem om zonder zyn mede weten is opgericht. Eerst daarna heeft hy de leden der commissie ingevolge denwenschder regeering, uitgenoodigd tot een besprekiDg, niettegenstaande hij zelf, om de verhouding der partijen in de ge meente niet noodeloos te verscherpen, de oprichting ongewenscht achtte, van welk standpunt hy reeds eerder (16 Juli, dus lang voor de zoogen. revolutiewoek en ook in Januari) tegenover de regeering had doen blyken. Naar zyn oordeel zou een burgerwaeht eer aanleiding geven tot verstoring der rust dan tot be vordering. Wat het gebruik maken van de burgerwacht betreft, meende hij, dat er wel degeüjk omstandigheden kun nen zyn, dat van de dienBten der burgerwacht gebruik zou gemaakt kunnen worden, wanneer de politie niet voldoende zou zijn, byv. by plunderingen van goudsmidswinkels e.d., maar zeker niet bij stakingen. Trouwens de burgerwacht staat onder bevelen „van den burgemeester en het is niet voorgeschreven dat er gebruik van moet gemaakt worden. De moeiiykheid zit in den oor sprong, omdat de burgerwacht is gevormd uit bepaalde partyen en in hoofdzaak gericht tegen een bepaalde party. De interpellant hoopte dat de burgemeester toch zoo weinig moge- iyk van dit instituut gebruik zou maken, omdat hy de personen der burgerwacht niet vertrouwt en dezen alle relletjes op rekening der soc.- democraten zullen schuiven. De heer Ter Laan antwoordde dat de soc.-democraten dan goed zullen doen ook van die burgerwacht lid te worden of om er zelf ook een op te richten, wat volstrekt niet ver boden is. In elk geval kunnen de soe.-democraten volkomen gerust zyn. Da uniformaa. Daar de invoering van de nieuwe (grijze) uniform niet die eenvoudig heid en geiykvormigheid heeft ge bracht als wel gewenscht zou zyn, is op last van den Minister van Oor log een nieuw voorschrift „Uniform van de Landmacht" ontworpen en ter beoordeeling toegezonden aan de korpe commandanten. Het rapport daarover wordt uiterlijk 20 Mei a.s. door tusschenkemst van de inspecteurs der verschillende wa pens by den minister ingewacht. Uit het ontwerp stippen wy het volgende aanDe groote tenue ver valt. De veldkleeding blijft gehand haafd van ongeveer hetzelfde model als de thans bestaande doch biezen, die als versiersel dienen, vervallen. De wandelsabel behoeft alleen by plechtige \ceremonieele) gelegenheden te worden gedragen of wel in dienst. Buiten dienst wordt geen wapen ge dragen. De onderscheidingsteekenen blyven ongeveer dezelfde. Voorts wordt een zwarte uniform ingevoerd om desverkiezende te dragen. Deze is voor opperoffleieren ongeveer als de thans bestaande, voor de bereden wapens en den Generalen Staf als voren, doch de broek zwart en zon der biezen, voor de onbereden wapens een kleedingstuk ongeveer evereen- komende met de tegenwoordige zwar te tuniek (doch zonder schootnaden) en een zwarte broek zonder biezen. De oudmodel zwarte kleeding (uniform van 1900) mag worden af gedragen tot 1 Januari 1920, de thans in gebruik zynde kleeding (uniform van 1912) tot 1 Januari 1922. Be halve de overkleeding mag men niet gebruik maken van stukken van de eene uniform om by de andere af te dragen. Het ZMUwsoha geschenk voor Pniuos Juliana. Het geschenk aan H. K. H. Prin ses Juliana op haar tienden ver jaar door de Zeeuwsche vrouwen en kinderen aan te bieden, zal bestaan uit: twee zakdoekjes van Sluische kant, een gouden armband van Zeeuw sche knoopjes, ,een gouden halsket tinkje versierd mot Zeeuwsche knoop jes; een gouden broche met het Zeeuwsche wapen, Zeeuwsche blouse- knoopjes in goudeen gouden knipje, een zilveren bonbonière. Dit alles vervat in een antiek kinderlatafeltje waarvan de laadjes bekleed zyn met roodbruin fluweel. En eindelijk zullen de namen en wapens van alle ge meenten, evenals de namen van de leidsters der inzamelingen opgeno men worden in een fljn lederen album, dat versierd zal worden met afbeeldsels in kleuren der Zeeuwsche kleederdrachten en met verschillende aquarellen van monumenten, histo rische gebeurtenissen en landschap pen uit Zeeland. Ook komen er aardige kinderlyke gedichtjes in voor. Weer zeven bommen gevonden. Waarschyniyk tengevolge van de groote ruchtbaarheid, gegeven aan het ontdekken van bommen by Hof man, Haarlemmerweg 108 te Am sterdam, en de daarmee gepaard gaande opwekking om vooral de politie spoedig in te lichten als men meent dat een gevaarlijke buur zich met bommenfabricage onledig houdt, ontving de Amsterdamsche Centrale recherche te Amsterdam tal van brieven. Onder de anonieme epistels was er een, waarin de aandacht werd gevestigd op de steenhouwerij van den heer Scholtz, Prinseneiland 14. De anonieme briefschryver deelde mee dat eenigen tijd geleden, toen deze steenhouwery nog gedreven werd door zekeren Georges, in een schuurtje op het terrein een aantal bommen waren ingegraven. De centrale recherche heeft de zaak nader onderzocht en Zaterdagmiddag half twee, werd door justitie en po litie een bezoek aan de steenhouwe rij gebracht en werd daarby weder om een belangrijke ontdekking ge daan. Rechercheurs en Hembrugpersoneel ontdekten, na den grond in het on middellijk aan het Prinseneiland ge legen schuurtje te hebben omgespit, niet minder dan zeven afgewerkte bommen, biykbaar vervaardigd naar het recept van „De praktische anar chist". Een tweetal kleine, ter grootte van ronde balfponds chocoladebusjes dan een drietal minstens dubbel zoo groot en van respectabelen omvang, één van het kaliber der grootste Hofmanbom, een drieponds groente bus, en de grootste van de gevonden verzameling, van het vierpondsbus- kaliber. Het zevental werd met groote voorzichtigheid van den hardBteenen stoeprand waarop het voorloopig was geplaatst, naar de inmiddels gere quireerde en in de Prinseneilands gracht achter de steenhouwery ge- meerde politieboot overgebracht, op een vloermatje gezet en voorloopig elders opgeborgen. In den loop van week zullen de gevaariyke projec tielen aan de Hem burg dezefde be werking ondergaan als die van den Haarlemmerweg. Le bewoners van de volkryke buurt waar ze werden gevonden, zya door deze vondst voor een groot gevaar bewaard, om het personeel der steen houwerij niet te vergeten, dat in werkelijkheid, eenigen tyd heeft ge arbeid op oei vulkaan. Intusschen is nog niet bekend wie de bommen vervaardigde en ze daar heeft opgeborgen. Het onderzoek wordt voortgezet. Zuinigheid met fondsgelden. Men schrijft aan de „N. C.": Een ryksarbeider van Waterstaat, die naar de plaats zijner inwoning werd verplaatst kreeg voor de ver huizing van zya eenvoudig inboe- deltje ruim f 600 vergoed. Zou het, als het zóó gaat, niet practischer zyn, dat men evenals in Indië by het vertrek vendutie liet houden en elders komende meubels aanschaffen liet en het verschil by- paste Varduistarlng. In heb bericht over de arrestatie van den gewezen sectetaris der ge meente Hoogkerk, dat we in het vorige Nr. hadden ontleend aan de N. Rott. Ct., slaat, dat bedoelde per soon thans redacteur der Nieuwe Courant was. Dit blad deelt thans mee, dat hy in geen enkele relatie Hoegenaamd tot de Nieuwe Ct. in betrekking stond. Wel schijnt hy tegenover de justitie het tegendeel te hebben beweerd. Wesr «sa kinderlijkje gevonden. Wederom is onder Princenhage, thans op een akker, op den Doelen een kinderiykje gevonden, dateven- als de vyf ïykjes, die in het Lies- oosch zyn aangetroffen, slechts en kele decimeters onder den grond lag. Door de justitie van Breda wordt een onderzoek ingesteld. Omtrent de herkomst der vorige vyf lijkjes is nog steeds mots bekend. E«n moderne Blauwbaard. De liefhebbers te Parys van sen sationeels rechtzaken hebben tegen woordig de keuzei Vindt men de zaak-Humbert wat vervelend worden door den langen duur, welnu, dan iB er alweer een ander zaakje, wellicht tenslotte voor het Parysche publiek, dat smult aan zulke „affaires", nog wel zoo piquant. Een zekere Laudru, alias Prunier, Perrès, Durand, Desjardins, Dupont, enz., een 50-jarige zonderling, die behalve verschillende oplichteryon ook eenige ernstige misdrijven op zijn kerfstok heeft, wordt vervolgd wegens moord op... vier vriendinnenl Laudru stamt uit een eerbare familie, is dokter in de letteren en tevens een bekwame werktuigkundige. Hy heeft reeds twee vonnissen wegens oplichting. Toen hy in 1914 in vryheid werd gesteld, ging hy met zyn vrouw, zyn twee zoons en twee dochters te Clichy wonen, onder den naam van Fremiet. Maar telkens verdween hij, om zoo nu en dan thuis eens te komen kijken. Wat hy in die vier- en-een-half jaar heeft uitgevoerd, tracht de justitie nu uit te vinden. Laudru werd verleden week aan gehouden in een woning aan den eoulevard Rochechouart, waar hy onder den naam van Julien Guillet met een zekere juffrouw Fernancje Segret leefde. Zij schrok terug, toen zij vernam voor wien haar vriend werd gehouden, maar gaf toch de beste inlichtingen over zyn optreden tegenover haar. De aanleiding tot Laudru's aan houding is de volgende: In 1916 huurde hy onder den naam van Dupont te Gambais een villa, waar hy eiken Zondag met een vrouw kwam doorbrengen, maar telkens met een andere. Op 16 Maart diende een zekere Moreau, te Parys, een klacht ia bij de justitie, dat zijn zuster, mevrouw Pelat, verdwenen was en te Gambais op een villa zou wonen met een zekeren Cuchet du Fremyaire. Al spoedig bleekrdat deze Cuchet nie mand anders was dan de z.g. Dupont. Tevens vernam de justitie, dat de autoriteiten te Gambais reeds ver schillende brieven hadden ontvangen over de verdwyning van de dames Colomb-Moreau en de Buisson-Lacoste, wonende te Gambais met den heer Cuchet du Fremyaire. Dech te Gam bais kende men alleen Dupont en geen Cuchet du Fremyaire, zoodat de autoriteiten de zaak niet verder onderzocht hadden. De justite kreeg ook bericht van de verdwyning van een vierde vrouw, die te Gambais altyd met twee honden uitging. In de villa Yan Dupont werd huiszoeking gedaan en dit leidde tot do ontdekking van bloedsporen op den muur van de keuken, van flesch- ies met onbekende vochten en van een koffer, toebehoorend aan een der verdwenen vrouwen, mevrouw Pelat-Moreau. In -den tuin vond men de iyken van drie honden, waarvan twee aan de verdwenen onbekende behoorde. Laudru is echter door al die ont dekkingen niet van zijn stuk gebracht, Wat van zyn vriendinnen is gewor den, weet by niet! De bloedvlekken in de keuken van een geslacht konyn. De doode honden behoorden wel aan een zijner vriendinnen, maar haar naam is hij vergeten. De flescbjes bevatten stoffen, welke hy by het photografeeren gebruikt. Mevr. Laudru isteClicby gevonden. Moeder endochters hebben tydens den oorlog in een munitiefabriek gewerkt. Een der zoons was soldaat, de ander werkte vaak in een auto garage, welke zyn vader had gehuurd in de rue Morice te Clichy. In die garage heeft een huiszoeking plaats gehad, waarby een bebloed koord met een loopende lus is gevonden. De auto heeft waarschijnlyk herhaaldeiyk dienst gedaan om de slachtoffers ver van de plaats te brengen, waar zy vermoord waren. Men heeft tot dusverre vier domi cilies van Laudru ontdekt, waar hy onder verschillende namen bekend was en waar by steeds de nieuws gierigheid opwekte door zijn ver- daehte wyze van doen. Tydens een nieuw onderzoek in de woning van den verdachte, heeft de politie brieven, portretten en doku- menten gevonden van tien vrouwen, die Achtereenvolgens de maltresse yan Laudru waren geweest. Van ieder dezer vrouwen had Laudru een speciaal dossier aangelegd. De bladen weten het een en ander mede te deelen van het verhoor door den rechter van instructie. Op diens vraag, waartoe het fijn gekeperde koord moest dienen, dat men in het kantoortje van de garage te Clichy heeft gevonden, antwoordde Laudru leukweg Wel, mynheer de rechter, men zou misschien ten uwent ook wel zoo'n koord kunnen vinden het is een touwtje zooals er zoovele zijn. En hoe komt het, dat men bij u diamanten heeft gevonden van uw vriendinnen? Omdat ik haar geld geleend had. Het zyn panden. En, zeg ons tenslotte eens, waar zich de vrouwen bevinden, die men sedert maanden vruchteloos zoekt? Weet men ooit, mynheer de rechter van instructie, waar zich de vrouwen schuil houden, die een man verlaten Laudru leefde er goed van en sobeen veel geld te verdienen. Men begrijpt, met welk een aan dacht de stryd tusschen dezen ge slepen vos en de justitie zal worden gevolgd I Reeds werd gemeld, dat de doktoren tot beperkte toerekenbaarheid heb ben geconcludeerd. Na de dames Colomb, Buisson en Cuchet (en de zoon van mevrouw Cuchet) moet er nog een naam toe gevoegd worden aan de ïyat van vrouwen, die, na zich met Landru ingelaten te hebben, spoorloos ver dwenen zyn, n.1. die 'van mevrouw Marchadier. Volgens de Parysche bla den was het een lichtzinnige vrouw. Den 13den Januari is zy uit haar woning te Parys met Landru en haar drie kleine hondjes vertrokken naar een van de door Landru bewoonde, eenzaam gelegen villa's. De kadavers van de drie honden zyn daar gevon den, maar van hun meesteres is geen spoor ontdekt. IN6EZ0M0E». Emmabloim-collectë. Op Woensdag 23 April zal de Vereeniging tot bestrijding der tuber culose in onze gemeente üaar jaar- lijksche bloemenverkoopdag houden, aan welken dag de naam van onze beminde Koningin-Moeder verbonden is. Werd die yerkoopdag in vorige jaren op den 2len April gehouden, den dag van den intocht van Hare Majesteit in Amsterdam, thans is aan de Vereenigingen vryheid gegeven in de bepaling van den dag, mits hy valt in de week waarin 21 April voorkomt. Moge de verkoop een groote bate opleveren en de kleine bydrage van velen een flinke som vormen, zooals dat in vorige jaren steeds het geval is geweest. Veel geld is noodig om het doel te bereiken dat de Vereeni ging beoogt en dat niet alleen be staat in huisbezoek en toezicht, maar ook in de verstrekking van verster kende middelen, verbetering van woning, hulp in huishouding en nog veel andere middelen om de tuber culose te bestryden. De gevolgen van den oorlog zyn ook in ons land merkbaar, de nood in vele gezinnen is hoog, draagt allen by en koopt onze bloem, uw gave zal haar doel niet missen. Het bestuur der plaatseiyke G. db Ven, Voorzitter. h. J. Boldingh, Vice-Voorzitter. W. J. Bakker, Secretaris. C. J. Baas, Notaris, Penningm. C. J. Stadig. Th. C. W. van Mierlo. G. von Fretta» Dbabbb. Geachte Redacteur I Met groote ergernis, lees ik een ingezonden stukje van den heer IJ. M. van Baaren, in Uw blad van 17 April j.1., als zouden de flelderscbe slagers een te hoogen prijs nemen voor hun vleesch, en u noemde daarin prijzen van f 1.60 tot f 1.90. 't Schynt echter dat die goede heer, alleen die advertenties leest, welke alleen aangeven de lage pry'zen, immers waarom geeft bij in zijn stukje ook niet op die advertenties van veel hoogere pryzen, voorkomen de in dat zelfde blad. Want ik ver zeker u dat te Rotterdam naast die lage pryzen, ook veel hoogere prijzen genoteerd wordeD, doch ik zeg als den heer van Haaren, alle waar is naar zijn geld. Want wie verzekert u, waarde heer, dat u voor die prys die u daar noemt werkelijk Rundvleesch krygt? of is 't u niet bekend, dat ongeveer een jaar geleden niet eens, maar zelfs meerdere keeren slageryen zyn ont dekt, waar honden geslacht werden. Misschien is 't u onverschillig of u 's middags op uw tafel een honden- soepie of een stukje van een poes op uw bord krygt, als het maar weinig kost.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1