HELDERSCHECOURANT Herman Nypels! No. 6085 DINSDAG! 6 MEI 1919 4T»JAARGANG Redactgur-Ultgever i C. DB BOER Jr., Helder. - Oplaag 7000 ex. Abonnementsprijs i In da stad t 1.15, per poat f 1.40, Buitenland 1 2.40. - Lotae ex. 3 ot. Advortonttén per regel 171/, ot. BUITENLAND. De Vredesonderhandelingen. Oostenrflksche vredes- gedelegeerden uitgenoodlgd. Naar de „Vossische Zeitung" uit Ween en verneemt heeft de opper ste raad der Entente besloten de Oostenrijksche gedelegeerden uit te noodigen, zich, voorzien van vol machten, Maandag 12 Mei te St.Germain en Laye aan te mel den, teneinde de vredesvoorwaar den met de geallieerden te onder zoeken. Besluiten van den Raad van Drie. De raad van Drie heeft in zijn zitting van Vrijdag een besluit ge nomen over den status van het kanaal van Kiel. De vaart op het kanaal zal het eigendom blijven van Duitschland, doch zij zal aan een servituut onder internationaal toezicht onderhevig zijn. Aan de beraadslaging over het vraagstuk der Duitsche kabels hebben verscheiden admiraals deel genomen, o.a. admiraal de Bon, chef van den Franschen admiralen staf. De stelling, waarbij de kabels als oorlogsbuit worden beschouwd, en dengenen, welke er zich van hebben meester gemaakt, rechtens toekomen, heeft ten slotte gezege vierd. De Duitschers hadden vóór den oorlog een onderzeesch telegraaf- net ingericht, dat opmerkelijk goed was georganiseerd voor den dienst op hun koloniën en voor hun han del. Er waren niet minder dan 15 kabels: Emden—Vigo; Emden— Br est; Einden—Tenerif; Emden Azoren (twee kabels); Azoren— New-York (twee kabels); Tenerif Monrovia; Monrovia—Pernambu- co; LoneDuala; Konstantinopel Konstanza; ChefuKiau-tsjau Shanghai; YapShanghai; Yap Guam; YapMenado. Ten aanzien van Luxemburg heeft dc raad een hesluit genomen, waarbij dit land al zijn banden met Duitschland verbreken moet. Kiautsjau. Naar uit Parijs gemeld wordt, is de kwestie van Kiautsjau op voor Japan bevredigende wijze opge lost. Japan krijgt de vroegere rech ten van Duitschland op Sjantoeng, doch belooft zoo spoedig mogelijk de souvereiniteit over Sjantoeng weer aan China over te dragen. In alle gevallen behoudt Japan bij deze oplossing de economische rechten welke Duitschland uit oefende en het recht om de haven van Tsainghon te gebruiken. Ver der komen de spoorweg en de rijke mijnen van Sjantung aan Japan. Aan China zou toezegging zijn gedaan, dat de Japansche troepen zoo spoedig mogelijk uit Sjantoeng worden teruggetrokken en dat de Sjantoeng-spoorweg door Ohinee- sche politie zal worden beschermd. België en de vredesconferentie. De behandeling die België ter Vredesconferentie van de groote mogendheden ondervindt, heeft in België diepe teleurstelling gewekt en de pers geeft dan ook zonder uitzondering uiting aan de diepe verontwaardiging, die trouwens de geheele bevolking heeft aange grepen. Het feit, dat de Belgen slechts te elfder ure, samen met Honduras of Haïti, inzage van het vredes- tractaat zullen krijgen, verwekt misschien nog grootere veront waardiging na den heldenmoed door België betoond, dan het sma delijk afwijzen van de financieele eischen. Met nadruk brengen de bladen de vele beloften, namelijk de plech tige verzekering te Sainte Adresse afgelegd, alsook het punt van Wil- sons program, dat België volkomen schadeloos gesteld zal worden, in herinnering. Sommige bladen spre ken schande over het feit, dat nu ook de Entente op Duitschlands voetstappen plechtig aangegane beloften gaat beschouwen als vod- - jes papier, want in den grond komt België gehavend en ten bloede verscheurd met leege handen thuis. Wat België zal krijgen, is ten aanzien van de geweldige lasten, die het land door den oorlog en vaak op aandringen der alliés op FEUILLETON. DE STAMBOOM VAN Mr. BROOKLEY D00B M. V. SNOEK. 24). Met een paar woorden bracht ik Huib op de hoogte. En wat juf frouw Mary betreft, bij intuïtie scheen zij te begrijpen dat er iets bijzonders gaande was, waarvan zij later wel de verklaring zou vernemen. Toen ik voorgaf iets vergeten te hebben en naar een excuus zocht om mjjn plotseling afscheid goed te praten, zeide zij: „Als U dringende bezigheid hebt, ga dan gerust uw gang. Ik zal het wel bij mr. Brookley ver antwoorden. En wat er te vertel len is, mij dunkt, dat kan meneer van Breukelen ook wel op zich nemen!" In minder dan geen tijd was ik weg, en stond ik op straat. Te wachten op dokter Schmidt! XVI. Waoliten duurt langl Ik wachtte wel een tien minuten, maar in mijne verbeelding moet het veel en veel langer geweest zijn. Wanneer je ergens zoolang kunt gaan zitten om op je gemak uit zqn schouders heeft moeten nemen, louter een spotternij. Veel hoort men de meening uiten, dat de en tente door het land arm te houden het onder haar macht en voogd! houden wil, terwijl daarentegen „Le Peuple" laat verstaan, dat, zoo de alliés België in den steek laten, na zoovele plechtige beloften, het dan heil zal moeten zoeken waar heil gevonden Jcan worden. Zaterdag heeft de minister-pre sident aan de pers medegedeeld, dat de toestand buitengewoon ern stig was. Vooral in verband met do aangeboden schadevergoeding. Ten aanzien van de dagbladbe- richten betreffende de aan België aangeboden voorwaarden, die niet in overeenstemming zijn met het geen men hoopte en geloofde met recht van de geallieerden te kun nen verwachten, wordt het volgen de meegedeeld: De 27= milliard, die de Raad van Drie aan België toewijst van de eerste betaling van 25 milliard. door de Duitschers te voldoen, zul len niet onmiddellijk worden toe gestaan, maar zullen zich uitstrek ken over een periode van twee jaar. Ten aanzien van de teruggave door Duitschland van de zes mil liard mark, die de rijksbank in haar kluizen bewaart, bepaalt het ver drag niet den voet van terugbe taling. Herhaaldelijk is reeds de minis terraad onder voorzitterschap van den koning bijeengekomen. Naar de Nation Beige verneemt, ver trok Vandervelde naar Parijs met oen imperatief mandaat van den koning aan de delegatie, om geen vrede te teekenen, welke de econo mische toekomst en militaire vei ligheid van België niet waarborgt. De ministerraad heeft besloten alle economische en territoriale eischen onverkort te handhaven. Een be drag van 2Vs milliard wordt te ge ring geacht voor het herstel van België. Zaterdag zou de raad van Drie over de middelen hebben beraad slaagd ten aanzien van het hervat ten der betrekkingen tusschen de conferentie en Italië. Zulks zou vóór het midden der volgende week z(jn geschied. In de Parjjsche pers betreurt men de lijdelijke houding van de beide partijen, terwijl een enkel gebaar van Parijs of Rome een einde aan het misverstand zou maken. In de Echo de Paris schrijft Hutin dat de raad van Drie giste ren definitief den territorialen vorm van Duitschland hebben aan genomen. Volgens de vastgestelde bepalingen moeten de Duitschers er van af zien om de macht van het voormalig Duitsche keizerrijk te herstellen door hun grenzen in midden- en oost-Europa uit te brei den. Oostenrijk zal, onder de be scherming van den volkenbond, een neutrale republiek worden, welke het is verboden met Duitsch land een verbond te sluiten of zich daarbij in te lijven. De raad van Drie heeft ten slotte het hoofdstuk aangenomen betref fende den staatsvorm van Elzas- Lotharingen, waarbij Frankrijk in liet bezit van alle spoorwegen wordt gesteld. DUITSCHLAND. De strijd om Miinchen. Uit Neurenberg werd Zaterdag gemeld: De straatgevechten in München, die volgens Vrijdag ontvangen be richten ook gedurende den nacht met onverminderde hevigheid voortduurden, zijn Zaterdagmorgen voortgezet. Ónze troepen maken vorderingen. Onze verliezen zijn gering. Afzonderlijke roode scherp schutters schieten van uit schuil plaatsen op laffe wijze op onze manschappen. Zelfs opgehitste ge wapende vrouwen nemen aan de gevechten deel. Op vele plaatsen boden de Spartacisten hevigen tegenstand. Het draadlooze station te München werd door de tweede te kijken, dan is het nog wat anders. Maar als je post moet vat ten op straat, tot je de aandacht begint te trekken van een winke lier die in de deur staat, van een werkman die bij zijn karwijtje zit uit te rusten, van een politieagent die loopt te slenteren, dan is het wachten al buitengewoon onaan genaam. Geen winkelraam vlakbij om er voor te gaan staan en quasi de étalage te bekijken, geen bank om erop uit te rusten! Heen en weer wandelen was zelfs bezwaarlijk, wilde ik de entrée van het hotel niet uit het oog verliezen en misschien mijn man missen. Zoodat ik mij een air moest geven van onbelangrijkheid, als of ik iemands terugkomst stond af te wachten, die daar een bood schap had in de buurt. Maar met dat al had ik een gevoel alsof ieder het mij aan moest zien, dat ik daar stond te spionneeren. Eindelijk gelukkig, daar kwam hq het hótel uit! Zoo onbevangen mogelijk keek ik eens in het rond, haalde mijn horloge uit, en speurde nog eens naar alle kanten. En toen met zoo iets als: „ik geef het op; dat duurt mij te lang!" zette ik er kalm den stap iin, op een afstand achter dok ter Schmidt aan. Hij liep geluk kig 'niet hard, door zijne corpu lentie, en ik kon hem gemakkelijk volgen zonder dat ik in het oog liep. divisie van de garde-infanterie bezet. De communistische leiders Egel- hofer en Landauer zijn gearres teerd. Men zal met hen handelen, zooals zij met onze gijzelaars heb ben gedaan die zij Woensdag en Donderdag in het Leopoldgymna- sium neergeschoten en gruwelijk verminkt hebben, hetgeen thans officieel wordt bevestigd. De na men konden, ten gevolge van de verminking der lijken, niet wor den vastgesteld. De verbittering van de bevolking is tot het uiterste gestegen. Egelhofer is gefusilleerd. Onze troepen zijn thans de bin nenstad genaderd. Met de zuive ring van het stadsgedeelte ten Zui den van het hoofdstation, waar nog tegenstand wordt geboden, is be gonnen. Volgens een mededeeling van den militairen dokter Haun- stein zijn bij de gevechten geval len: generaal Nagel, een zoon van generaal Schoffel en een zoon van luitenant-kolonel Tannstein. Een draadloos bericht van het oppercommando Oven aan het korps Lüttnitz te Berlijn luidt: Volgens vastgesteld plan zijn de regeeringstroepen Miinchen van alle zijden binnengerukt. De vijand bood op verscheidene punten he vigen tegenstand. In het kazerne kwartier en ten Zuiden van het hoofdstation wordt nog gestreden. Wij hebben matige verliezen ge leden. München is thans vast in han den der regeeringstroepen. De staat van beleg is afgekondigd. De schoonmaak in Westïalen. Uit Gevelsberg (Westfalen) wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat regeeringstroepen deelen van het Westfaalsche corps Lichtschlag, Gevelsberg, Hage en Haspe zijn binnengerukt. Over Gevelsberg en Hagen is de staat van beleg afge kondigd. Alle vergaderingen en bijeenkomsten op 1 Mei werden verboden. Na tien uur 's avonds mag niemand zich op straat bevin den. Wapenen die in particulier bezit zijn, moeten worden afge geven. De Duitsche financiën. Minister Dernburg heeft in een de voor de Kamer van Koop handel te Berlijn betoogd, dat Duitschland wat de eischen der geallieerden op schadevergoeding aangaat, enkel zijn werkkracht heeft en dat er dus gewerkt moet worden om waarden te voorschijn te brengen. Daarna gal' hij eenige cijfers van de begrooting. Leger, marine en koloniën komen daarop met ongeveer twee miljard voor. Voor de verzorging van menschen, die door den oorlog hebben geleden, wordt maar 1 0.000.000 uitgetrokken, maar m>.t het oog op aanspraken, die later zullen loskomen, kan men met een bedrag van 4.250.000.000 rekening houden. De oorlogsuitga ven moeten op 185 miljard worden geraamd. Zonder met de aflossing rekening te houden, heeft men daarvoor jaarlijks 9248 millioeu mark neer te tellen. Zoodoende komt men op een totaal aan belas tingen per jaar van 23 milliard. Ter dekking heeft men tot nu toe voor ongeveer zeven milliard bs- lastingontwerpen opgesteld. De be lastingen zullen dus voortaan in vermogen en inkomsten een fik- schen hap doen. Dernburg bere kent, dat van groote inkomsten en vermogens 60 tot 70 procent den fiscus ten offer kunnen vallen. De tegenstanders zouden kunnen zeggen: haal eenvoudig door de voornaamste uitgaven een streep. Zullen de Duitschers eenvoudig de vier en een kwart milliard mark, die ze aan de invalieden hebben te betalen, schrappen? Doe dan, zal men zeggen, de rentebetaling op de oorlogsleeningen te niet. Vele bezitters van oorlogsleening ge bruiken de rente evenwel om het levensonderhoud te bekostigen. Een groot deel daarvan is boven dien in het bezit van inrichtingen van openbaar belang. Ze is het laatste anker voor het heele oeco- nomische leven. Dus kunnen de Duitschers daar van niets laten vallen: 23 milliard mark staat evenwel met bijna het Ingezonden mededeeling. STEEDS HET NIEUWSTE^ I IN ALLE PRIJZENjggjëê HELDER Bij het telegraafkantoor stond hij stil, keek de straat eens af, en stapte naar binnen. Of hij notitie van mij genomen had? dacht ik. Ik versnelde onmiddellijk den pas, maar kwam toch te laat nog om hem op de vingers te kunnen zien. Hij ging juist met het for mulier van den lessenaar naar het loket; en ik volgde, alsof ik daar eene inlichting te vragen had. Een klein succes leverde dit toch nog op: al kon ik er niets van lezen, in een glimp zag ik dat het tele gram maar uit een paar woorden bestond, terwijl hij het den ambte naar toeschoof. „Vijftig cents 1" zeide deze, terwijl hij twee kwart jes teruggaf. „Nogal duur voor die vijf woorden!" dacht ik, terwijl dokter Schmidt zijn geld opstreek en plaats voor mij maakte. Op eens had ik eene ingeving. „Kunt U mij ook zeggen, meneer begon ik, mijne vraag rekkende tot dokter Schmidt buiten gehoor zou zijn. Maar hij talmde nog even, zoodat ik ver volgde: „of telegrammen naar Yokohama verzonden worden langs den landweg, en of er nog verschil in prijs is?" Dit moest even nagezien wor den, en gelukkig stapte de dokter nu op. En toen mijn vraag beant woord was, vervolgde ik: „Dank U well En nu nog iets. Ik zou graag weten wat een telegram naar Engeland kost, per .woord." heele inkomen van alle Pruisen, die meer dan 3000 mark verdienen, gelijk. Als de tegenstanders den Duitschers aanzienlijke valuta-kre dieten toestaan en tijd tot werken laten, kunnen ze dé verplichtingen aangaande het weder op pooten zetten van het oeconomische leven nakomen. RUSLAND. De strijd tegen de holsjewiki. Generaal Ironside meldt, dat bij Archangel hevige aanvallen van den vijand begonnen. Aan hel Dwina-front beschoten op 1 Mei bolsjewistische kanonneerbooten de Britsche stellingen. Geen verlie zen. Het Britsche vuur dwong hen tot den terugtocht. Aan het Vaga- front werden op 2 Mei krachtige aanvallen overal afgeslagen met groote verliezen voor den vijand. Het verhongerende Riga. Een lezer zendt aan de N. R. Ct. een brief van een familielid, die tot voor enkele maanden in Riga woonde en thans in Duitschland vertoeft. Wij ontleenen er het vol gende aan: Toen de bolsjewiki Riga ver overden, bestond de bevolking uit een 200.000 zielen, o.av.'een groot aantal vrouwen en kinderen, die onder de moeilijke omstandigheden welke in December 1.1. heerschten, niet weggevoerd hadden kunnen worden. Volgens de berichten, tot den 20sten Maart uit Riga ontvan gen, had de daar uitgeroepen bols- ewistische regeering tot dien tijd de inwoners vrij draaglijk behan deld. Spoedig na de komst der bols jewiki trad echter hongersnood in, daar alle levensmiddelen, die van het platteland werden aangevoerd, in beslag werden genomen. De bolsjewiki requireerden tal van woningen en lieten het aan de bewoners over ergens anders hun heil te zoeken; de bevolking moest voorts geld, lcleeren en linnengoed boven een vastgestelde, zeer kleine norm afgeven, lntusschen werd de schijn van een wettelijk bestuur bewaard ofschoon de bevolking blootstond aan de grofste wille keur, die zich vooral uitte in tal- looze arrestaties, waarvoor niet de minste reden bestond. Na de herovering van Mitan ver anderde de toestand echter binneu enkele dagen volkomen. De bols jewistische commissarissen vlucht ten als hazen uit Riga en toen was het hek heelemaal van den dam. De onontwikkelde volksmassa, die gepaaid was met beloften van ge luk en rijkdom, ontstak in wilde woede, toen zij zich in al haar ver wachtingen bedrogen zag. Het ge peupel sloeg aan het plunderen en bedreef toen er weinig of niets meer te rooven was, de ergste gruweldaden. De toestand is thans volslagen hopeloos, daar in de stad nage noeg niets meer wordt ingevoerd en de naaste omgeving ook reeds is leeggeplunderd. Lijken van ver hongerde menschen liggen in de straten, lieden uit vroeger welva rende kringen zoeken in vuilnis naar iets eetbaars. Ratten, die in het begin van April 4 roebel per stuk opbrachten en voor een lek kernij doorgaan, zijn zelfs niet meer te krijgen. Toen de ellende „Tien cents per woord, met een minimum van vijftig cents." Zoo werd dan mijn vermoeden bewaarheid! Dokter Schmidt moest naar Londen geseind hebben. Eu aan wien, dat was nauwelijks meer twijfelachtig, dacht mij, na het geen ik wist van zijne relatie met prins Lorch. Buiten gekomen, was ik den dokter kwijt. Maar even doorloo- pende, kreeg ik hem nog juist in het oog, en zag hem in het station verdwijnen. Ik als een haas weer achter hem aan, maar in de vesti bule, weg was hjj weer. Veel tijd tot overleg had ik niet; was hij de koffiekamer in, of rechts, door de wachtkamer niet-rooken? Op goed geluk af dau maar niet- rooken! Ongelukkigerwijs had ik juist verkeerd geraden. Want in de wachtkamer was hij niet meer, en toen ik bij den uitgang den controleur vroeg of dokter Schmidt zooeven het perron op was ge gaan, moest ik eerst nog een heele persoonsbeschrijving geven, eer ik te weten kwam dat ik verkeerd was. Ik terug dus, het land in dat een paar kostbare minuten aldus ver loren gegaan waren. In de koffie kamer trof ik hem vanzelf óók niet meer, maar in zooverre was ik daar gelukkiger: ik bleek er op het goede spoor te zijn. Zeer zeker kende de controleur den „dikken dokter"; die was er zooeven juist uitgegaan! van dag tot dag erger vormen aannam, werd besloten, ten einde de stad te ontvolken en tegelijker tijd het bolsjewistische doel: de in- tellectueelen uit te roeien, sneller te bereiken, de betere standen op de buiten de stad in de Duna ge legen eilanden in barakken te in terneeren. Het bevel daartoe wer." den 26en Maart gegeven en reeds den volgenden dag werd met de uitvoering begonnen. Niemand van de tallooze ongelukkigen, die op de eilanden tot den hongerdood ziju veroordeeld, mocht meer kleeren meenemen dan hij aan het lijf bad en in het geheel geen geld. Zoo zijn duizenden mannen, vrouwen en kinderen aan den dood in den afgrijselyksten vorm over geleverd. Het lot van de 3000 men schen,-die in Riga zijn doodgescho ten, is nog benijdenswaard verge leken bij dat van deze rampzaligen. Het protest van den Deenschen consul tegen deze gruweldaden heeft niets geholpen, evenmin de draadlooze protesten van den Duit- schen commandant in Mitau. Naar schatting wonen in de stra ten, welker bewoners zijn aange wezen om naar de eilanden te wor den overgebracht, 70.000 menschen van verschillende nationaliteit. Het is mogelijk dat daarvan nog een groot aantal gered kan worden, indien dadelijk hulp wordt ge boden. Elk uur eischt offers, de tijd dringt dus. Wanneer Riga een reusachtig graf voor 60 tot 70.000 menschen mocht worden, dan treft de zware verantwoordelijkheid daarvoor de geheele beschaafde wereld, die niet tijdig heeft inge grepen om aan dezen gruwel een einde te maken. FRANKRIJK. De 1 Meirelletjes te Parijs. Te Parijs werden op den 1 Mei dag 34 vrouwen en 76 mannen ge arresteerd. Zfj_ zullen voor de krijgsraden terecht staan, en ver volgd worden wegens geweldple ging en verzet jegens de politie en aansporing der militairen tot ongehoorzaamheid. Onder de gearresteerden bevin den zich vele Russen, Spanjaarden, Belgen en Noren, en verscheidene zijn recidivist. De prefectuur van politie maakt bekend, dat op den 1 Meidag 428 agenten gewond zijn, waarvan 12 ernstig. De soldaten waren niet voorzien van scherpe, patronen en de agenten droegen dien dag hun revolver niet. Een aanslag op Clemenceau verijdeld. In de nabijheid van Clemen- ceau's woning te Parijs werd een individu van negentien jaar gear resteerd. Men vond 'n kleinen dolk en anarchistische brochures op hem. Hij gaf toe, dat hij het voor nemen had, Clemenceau te treffen. Landru. Bij de voortgezette opgravingen in den tuin van het villaatje, dat Landru met de verdwenen vrou wen te Gambais bewoond heeft, zijn nog meer stukken mensche- lijk gebeente en heel wat tanden gevonden. De opvatting wint veld, dat Landru de lijken van zijn slachtoffers in de villa te Gambais heeft verbrand en de overblijfse len op verschillende plaatsen in den tuin begraven. Korte berichten. - De Duitsche metaalbewerkers- bond verlangt met het oog op de erge werkloosheid de invoering van den vieruursdag. De loonder ving tengevolge daarvan zou door de middelen der werkloozenonder- steuning moeten worden gedekt. - Een geweldige brand heeft te Brighton Beach, een badplaats van New-York, drie blokken huizen, w. o. het casino, in de asch gelegd en in minder dan één uur voor 760.000 dollar schade aangericht. Ook werden Manhattan Beach en Coney Island bedreigd. - De leden der Duitsche Nat. Vergadering moeten zich van 7 Mei af gereed houden voor een bijeen roeping. - Over de toekomst van Luxem burg zal door een volksstemming worden beslist. - „Zou je mü ook kunnen zeg gen waar hij heen gegaan is?" vroeg ik. Het was een van die geschikte controleurs die altijd een opge wekt praatje hebben, en dank zij kleine geschenken de vriend schap onderhouden met de „vaste klantjes", reizigers die nogal vaak hunne contróle te passeeren heb ben. Zij kennen Jan-en-alleman, en weten je precies te vertellen wanneer en hoe laat en waarheen die of die gewoonlijk gaat en met welken trein hjj vermoedelijk terug te wachten is. 't Is jammer dat perrroncon- troleurs zoo zelden hunne me moires schrijven. Zij zouden van heel wat menschelijk lief en leed kunnen verhalen. En zij zouden kunnen vertellen van zwakheid van groote menschen of die er voor doorgaan, van intriges, van afspraken, en van ontmoetingen die een blijden, maar van andere ook die een droeven indruk wek ken. Er worden heel wat ver wachtingen geboren in zoo'n sta tionswachtkamer, en ook heel wat illusies vinden er hun einde. Er worden relaties aangeknoopt, za ken afgesloten, en brieven ge schreven, van zakelijken en van meer intiemen aard. In een sta tionswachtkamer is er meer dan elders nog gelegenheid tot het zamelen van menschenkennis; en die stuk voor stuk de reizigers eens opneemt, die scherp is van Ingezonden mededeeling. De vredesconferentie is voor nemens van Oostenrijk een neu trale republiek te maken onder de auspiciën van den volkerenbond en de aansluiting bij Duitschland te beletten. - De Duitscb-Oostenrijksche re geering protesteert krachtig tegen de annexatie van Zuid-Tirol door Italië. BINNENLAND. Nederland en België. De „Etoile Beige" publiceert een uitvoerig artikel omtrent een op lossing van het geschil tusschen Nederland en België. Het artikel betoogt de wenschelijkheid, dat de vraagstukken onderworpen zullen worden aan het oordeel van een conferentie, of aan den Volkeren bond. Er zou intussehen een mid del gevonden kunnen worden om de vraagstukken in het voordeel van beide landen op te lossen. Deze oplossing zóu bestaan uit de op richting van een economische unie tusschen België en Nederland, die zou kunnen worden aangevuld door een militair verbond, want on danks de waarborgen van den Vol kerenbond, zullen de beide landen verplicht zijn zich gereed te hou den om een altijd mogelijken aan val af te weren. Blijkens een Reuter-telegram uit Brussel, heeft de Belgische premier verklaard, dat de onder- ïandelingen tusschen Engeland, Frankrijk, België en Nederland na de onderteekening van den vrede zullen beginnen. Tot dusver, zeide de minister, heeft België zich nog niet met Ne derland in verbinding gesteld. S.s. „Holland" vermist. De firma Van Muyden Co., te Rotterdam bericht dat het s.s. „Holland", van de N. V. Algem. Rotterd. Overzee Scheepvaart- Maatschappij, aldaar, varend tus schen Rotterdam en Bordeaux, vermoedelijk een ongeval is over komen. Sedert het vertrek van Rotter dam op 15 April j.1. werd niets meer van het schip vernomen. Tot de 32 opvarenden behoorde ooit* P. Smit, machinist, van hier. Steenkolen uit België. België heeft met Nederland een overeenkomst aangegaan voor ein de Juni 200.000 ton steenkolen te zullen leveren zonder dat Neder land daarvoor eenig product heeft uit te wisselen. De Belgische re geering heeft toestemming gege ven tot dezen uitvoer om den wis selkoers te verbeteren. Broodkaart. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt bekend, dat de brood kaart van het 95ste tijdvak loopt van 7 tot en met 15 dezer. Tabaksultvoer. De Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel heeft thans den ongelimiteerden uitvoer van siga ren naar geallieerde landen toe gestaan. Voor de Centrale Rijken geldt nog steeds de beperkende bepaling van 500 millioen stuks. Tevens zal de uitvoer van ruwe tabak door de fabrikanten, mits N. O. T.-vrij, naar de geallieerde landen veroorloofd zijn, echter niet naar de Centralen. Eene exportcommissie uit de sigarennijverheid zal gegevens om trent de voor uitvoer bestemde voorradige tabakken bij de nijver heid. verzamelen, om zoowel den uitvoer van tabak als van sigaren, door middel van samenwerking te vergemakkelijken. Evenwel dient gezicht en van gehoor, hij komt een heel eind met zijne diagnose. De zorgelijke huisvader, de ver- loopen gauwdief, de arrogante kwajongen, de onbeholpen oude juffrouw, en andere typen van verschillend allooi spelen er om beurten hun rol in een steeds wis selend tooneel. Als zoo'n controleur eens vertel len wilde Maar laat ik niet afdwalen! ,,'t Spijt me meneer, ik kan het werkelijk niet zeggen: dienst- kaaTt! Er viel niets te knippen „Jongens, wat spijt me dat. Zou je me heelemaal niet kunnen zeggen, waar ik hem misschien nog zou kunnen treffen?" vroeg ik. „Toevallig heb ik er heele maal niet op gelet, meneer. Al een dag of wat zie ik den dokter hier, om zoowat denzelfden tijd. Dat moet dus zijn voor trein 104 uit den Bosch, of voor het lokaaltje naar Zeist. Het kan ook zijn voor richting Arnhem of richting den Bosch, maar dan hebt U den tijd nog „Staan.ze er nog allemaal?" Hij keek eens uit. „Zeist is al weg, maar Am- sterdam kunt U nog snappen, en Haag/Rotterdam misschien ook nog, want 104 heeft een minuut of wat vertraging gehad. Als U hard loopt Maar ik hoorde al niet meer. Op een holletje ging het den trein langs die op vertrekken stond te worden opgemerkt dat niet do geallieerden, doch juist de Centra len groote behoefte aan rookmato- riaal hebben. Uitvoer klei-aardappelen. Naar aanleiding van een bericht, overgenomen uit „Het Volk", dat spoedig toestemming tot uitvoer van duizenden wagons klei-aard appelen zal worden gegeven, deelt de directeur van het Rijkskantoor voor Aardappelen mede, dat dit berioht ten eenenmale onjuist is. Wèl is het waar, dat overal veel meer aardappelen voor den dag komen, dan de boeren bij de inven tarisatie hebben opgegeven, waar door het rantsoen dan ook reeds kon worden verhoogd van 4 tot 5 K.G. per week, en is het quantum klei-aardappelen zoo groot, dat de gemeenten op aanvrage het heele rantsoen in klei-aardappelen zul len kunnen ontvangen. Echter zul len géén klei-aardappelen worden mtgevoerd. Wanneer de verbou wers naar waarheid hun voorra den hadden opgegeven, dan was het niet noodig geweest dat zoo lang zand- en voenaardappelen hadden behoeven te worden ge geten. Rijwielbanden. In verband met de gewijzigde omstandigheden is thans de ver plichting voor rijwielhandelaren vervallen om aan de afdeeling Rubber (onderafdeeling Banden) van de N. O. T. goedkeuring te vragen voor den verkoop en de aflevering van rijwielbanden. WUzlglbg van de personeele belasting. Verachenen is de memorie van antwoord op het voorloopig ver slag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging van de personeel# belasting. De minis ter van financiën stelt alsnog voor, de haardsteden en rijwielen uit de belasting te verwijderen, doch daartegenover de belasting dei- huurwaarde te verhoogen van 8 tot 10 ten honderd. Voorts stelt de minister o.a. voor eenige meerdere verlichting betreffende kinderaf trek en verder aanvaardt hij als maatstaf van belasting voor motor rijtuigen de waarde in plaats van het aantal p.k. INGEZONDEN. Aan den Heer van Baerie, Ik ben u dankbaar voor uw ant woord op mijn vraag maar niet voldaan. Geachte Heer, het wascht het water van de zee niet af, dat de beschuldiging, al is het bedoeld aan de „post" als instituut, tocli het personeel hier ter plaatse raakt. Ik geef toe dat er in den lande over het postbedrijf reden tot kla gen ie. Maar hetgeen waarover uw klacht gaat, betreft een zuiver plaat selljke. De circulaires door U bedoeld zijn hisr gepost en voor hier bestemd. Zoodra deze drukwerken ten kantore komen (zoo'n groot aantal is het toeh niet?) worden ze gestempeld en worden dan in de eerstvolgende bestelling opgeno men, nadat ze vooraf in verschil lende wijken zijn gesorteerd. Daarom is het voor mij ondenk baar dat er een aantal niet op hunne adressen zijn bezorgd en blijft mfln conclusie dat de schuld niet bij de „post" mag gezocht worden; Meer zal i k er niet van zeggen, s dit nog, dat men sterker staat wanneer men vooraf ter bevoegde plaatse de zaak onderzoekt, ook dan was er van mijn kant niet tegen ingegaan. Hoogachtend, Uw dw. C. HEIJBLOK. naar Amsterdam, maar géén dok ter Schmidt! Toen dien naar den Haag en Rotterdam, maar daar in vond ik hem evenmin. Die vau 1.60 naar Arnhem en van 1.66 naar den Bosch, hij zat er ook al niet in, voorzoover ik zien kon. Als hij zich niet schuil gehouden had hier of daar, dan was er géén mo gelijkheid, dan dat hij het Zeister treintje genomen had! Ik had braaf het land. En met tegenzin sloeg ik eindelijk den weg weer in naar de stad, om Huib mijn wedervaren te vertellen. „Niets aan te doen!" troostte hij mij. „Het is bovendien nog een groote vraag, of het je iets gebaat zou hebben, als je hem nog hadt kunnen snappen. Tien kansen tegen een, dat hij ergens een pa tiënt te bezoeken heeft. Ik zou ook; niet wetén, hoe zijn reis in verband zou kunnen staan met belangen van Lorch of met juf frouw Brookley!" Dat hij'in verbinding stond met Lorch, daar was overigens geen twijfel meer aan. En ik had wel góed gezien, bleek het, dat het verzonden telegram voor dezen beBtemd moest ztfjnl (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1