Programma van het 2e Gemeente-Concert, te geven door de Muziek ver. „Winnubst", op Vrijdag 80 Mei 1919, in de muziektent bij het station, van 8 tot half 10 uur. 1. Vers PAvenir, marcheS. Vlessing. 2. Ouverture „Die beiden Blinden"Mehul. 8. Nuage Roses, valse Boston Berger. 4. AbendgebetKrug. 5. Après la Victoire, marche triomphale Foucher. 6. Fantaisie sur 1'opóra „Maritane"Walace. 7. Halstersche Festival, marschv. d. Glas. Nos. 1 en 4 voor piano. Verkrijgbaar Nationale Muziek winkel, Kanaal weg. B(j ongunstig weder zal het Concert plaats hebben op Maandag 2 Juni 1919. PLAATSELIJK NiEUWS. BloemoewedstrQd A 8. 0. Het blijkt, dat nog niet allen het in ons blad van Donderdag gepu bliceerde omtrent een door A. G. O. te organiseeren bloemenwedstrijd hebben gelezen. Althans, de aanvraag om kaarten, zooals die per advertentie ia bekend gemaakt, heeft tot nog toe niet veel succes opgeleverd. Daarom willen wij nier nogmaals uiteenzet ten wat het plan van A. G. O. be doelde. In verschillende kleinere plaatsen bestaat eene vereeniging, genaamd „Floralia". Deze stelt voor goedkoo- pen prijs jaarlijks bleemzaden en planten beschikbaar, en de deelnemers verplichten zich die plantjes inden loop van het jaar op te kweeken. Jaarlijks wordt dan eene tentoon stelling van .die aldus gekweekte plantjes gehouden, en de fraaiste inzendingen worden bekroond. In plaatsen, waar die vereeniging be staat, heeft zij altijd veel succes; velen zijn er, en uitteraard zijn het bijna steeds kinderen, die er aan meedoen, die aldus hun liefde en en zorg voor de kinderen van Flora tonnen. En wie dan ook zoo'n ten toonstelling wel eens heeft meege maakt, is getroffen door de groote zorg, die aan het opkweoken en verzorgen der bloemen besteed is. "Welnu, iets dergelijks organiseert thans A. G. O. Bij verschillende be stuursleden, wier namen in de courant zijn gepubliceerd, kan men, tegen taling van 35 cent een bewijs van deelname ontvangen. Dit bewijs wordt dan een paar dagen later bij een bloemist ingewisseld tegen drie potjes met planten en 2 pakjes zaad, voldoende voor een pot elk. Begin September zullen dan deze plantjes worden tentoongesteld, waarbij ook prijzen worden beschikbaar gesteld, niet alleeen voor de potjes maar ook voor de mooiste bouquet kunst- en veldbloemen. Gezien het zeer sympathieke doel van deze onderneming: aankweeken van liefde voor bloemen, is het zeer te hopen, dat zij door veler deelname mogelijk wordt gemaakt. De prijs van 35 cent is beneden den kostprijs van A. G. O., zoodat deze vereeniging er nog wat op toelegt om het maar mogelijk te maken, dat zeer velen gebruik maken van deze gelegenheid. 0. K. K. Door de Hoofdafdeeling (Mannen) van bovengenoemde Vereeniging werd j.1. Zondag de le afstandmarsch in dit seizoen gehouden. De tocht werd te 6 uur 's mor gens aanvaard en ging over Bree- zand naar Anna Paulowna (Kleine Sluis), vandaar, na een rust van min., door de Oostpolder naar Wie- ringerwaard en verder naar Oude- sluis, waar men te 10.10 uur aan kwam. De geheele tocht was 25 K.M., en werd in 4 uur 10 min. afgelegd, ter wijl alle deelnemers (17) hem uit stekend hebben medegemaakt. Met den trein van 11.80 kwamen allen hier weder terug. De leidiüg was in handen van den heer J. F. van Loo, de controle in die van den heer T. Kemp. 3* Periodiek» Zeilwedstrijd. L.l. Vrijdag kwamen er gelukkig eenige zeilliefbebbers meer opdagen. De fantasietuigklasse bad nu 5 deel nemers in plaats van 2; de B, en B,-klasse 6 deelnemers en dé Bs klasse 5 deelnemers. De baan was weer dezelfde. Het tij was vloed tot 3 uur, daarna eb. Zeer weinig wind. Daar de startlijn te vol was bij de eerste start van fantasietuig samen met B4, zal vermoedelijk de volgende Vrijdag elk afzobderlijk starten, hetgeen nader op de aankondigingsbriefkaart bekend zal worden gemaakt. We krijgen dan starten in 3 partijen, De uitslag zooals deze nu is laten weer volgen I. Fantasietuig. Luit. t. z. 2e kl. Dulfer 4 punten idem Heek man 4 p.adelborst M R. van den Burg 4' p. (zelfde sloep, ver schillende stuurman)luit. t. z. 2e kl. Zimmerman 3 p.bootsman Koek p idem Kemper. 1 p.idem Ardonne 1 p luit. t. z. 2e kl. Brujjn Teng- bergen 1 p. II. B! en B9. Modeltuig. Opperschipper LaDgerak 8 punten dem Cornelius 7 p.; korpl.konst.de Wolf 1 p, IH. Bj. Modeltuig. Opperschipper Kraay 12 punten korpl.konst. Myotaardt 3 p schipper Breed veld 3 p.mar. le kl. Alphe- naar 2 p. Niet vergetoel Door een elders wonend persoon was aan deze gemeente nog plaatse lijke inkomstenbelasting verschuldigd over de jaren 1910, 1911,1912, 1914, 1915, 1916, 1917 en 1918 tot een bedrag van ruim f900.—. De Gemeente-ontvanger, die ge zorgd had dat deze schuld niet ver jaarde, mocht dezer dagen dit bedrag innen. De organist R. G. Crevecoeur geeft dezen zomer een zevental orgel-con certen in de Westerkerk te Enkhuizen, waarvoor verschillende solisten hunne medewerking reeds hebben toegezegd. Het eerste concert zal op Hemel vaafts dag plaats hebben met medewerking van Joh. Pala, violist, alhier, terwijl op den tweeden Pinksterdag Jac. Ph. Caro (bas) z\jn medewerking verleent. Oe Bank vae Wlsseliek. Aan het jaarverslag ontleenen wij het volgende: Het bedrijf nam een aanvang op Juli 1918 ter voortzetting van de zaken der firma D. A. Wisselink te Alkmaar, terwijl gelijktijdig een bij kantoor te Den Helder werd geopend ter overname van het bediIjf der Heldersche Bank aldaar. De beide bedrijven, werden, te rekenen vanaf Januari 1918, aan de Vennootschap overgedragen. De bedrijfsresultaten over het eerste boekjaar waren zeer bevredigend. De bruto-winst bedraagt f 152.101. Tegen over deze gunstige bruto uitkomsten van het bedrijf staan evenwel belang rijke onkosten, die voornamelijk door uitbreiding van personeel, door salaris- verhoogingen en door de talrijke benoodigde nieuwe drukwerken zeer hoog waren. Op de balans per 31 Dec. komen o.a. voordebiteuren f 3 254.008. Van dit bedrag was verleend tegen pro messen f 1.109 847, in rekening cou rant f 2 144.161. Effecten f 99.284. Gestelde garanties f 1.335.174 Wissel- engagemeuten f 1.425,505. Hieronder is begrepen het in portefeulle zijnde discoDtopapier, doch niet de promessen in portefeuille. Kapitaal f 500.000. Reservefonds f 76000. Geeft aan bij de oprichting gevormde reservefonds. Uit de winst over het afgeloopen jaar zal een bedrag van f 10.200 aan dit fonds/ worden toegevoegd. Deposito'i 183 344. Het bedrag der h deposito geplaatste gelden, voornamelijk der 4 °/0 jaarsdeposito's, wijst eene regel matige stijging aan. Crediteuren 1.219 725. Tegen de direct opvraag bare gelden tezamen circa f 2.633.000. stonden onze beschikbare middelen als volgtkassa, coupans en bankiers- saldi circa f 320.000, discontopapier promessen in portefeuille circa .408.000. disponibel tegen effecten circa f 1043 000. Tezamen f 2 771.000. Volgens de winst- en verliesreke ning bedraagt de winstuit provisie f 56 513, uit rente f 96 588. Tezamen f 152.101. De netto-winst bedraagt f 67.106, waarui 7J°/0 zal worden uitgekeerd. U'T OOST INOIË. De uitbarsting vae dee Kloet. Uit Soerabaja, dd. 22 Mei, wordt aan het „Hbl." gemeld: Alleen in het district Strengst zijn bij de uitbarsting van den Kloet zestien duizend inlanders gedood. Blijkens nader uit Indiö ontvangen bericht van 24 dezer is bij de uit barsting van den vulkaan „Kloet'" de beer Boekhout niet omgekomen, zooals eerst gemeld was, doch zwaar gewond, evenals de heeren Smits en Jakmeuet De verwoeste sawahs worden ge- schSt op 8000 tegals 12 000 bouw. Op 23 dezer werd verhoogde wer king van den Kloet, alsook hoogen stand van de Brantas gemeld, BINNFNl AND. klant kwijt. Hetgeen dan ook bij verschillende zaken het geval was. Daartegenover laten de voorstanders der burgerwacht zich natuurlijk ook niet onbetuigd. Een groote werk gever is al aangevangen om de arbeiders, die tegenstanders van de burgerwacht zijn, te boycotten. Het gevolg was dat de afd. van de S.D.A.P. ontkende dat het plan om een „zwarte lijBt" in te stellen door haar genomen was. Het besluit hiertoe werd even wel op een openbare gemeenschap pelijke vergadering van de S.D.A.P. en communisten genomen. Broote bosehbrand op do Veluwa. Op een terrein, gelegen tusschen Tongeren en Epe is Zaterdag een brand ontstaan onder de uitgebreide dennen aanplantingen, die in een minimum van tijd ontzaglijke af metingen aangenomen heeft. De brand is begonnen met een heidebrand langs bet fietspad Ton geren—Gortel. Als oorzaak wordt ven het spelen van jongens met een brandglas. Snel plantte het vuur zich voort in noordelijke en westelijke richting, om over te slaan op de landgoederen „Het Soerel" en „Weina". De bosschen van het land goed „Tongeren" bleven gespaard. Daarvan verbrandde slechts acht H.A. beide. Daar het vuur steeds in hevigheid toenam en er te weinig hulp kwam opdagen, werden tegen 12 uur te de brandklok geluid. Om één uur dacht men bet vuur meester te zftn, doch om twee uur laaide het met vernieuwde kracht op, veel heftiger dan te voren, terwbl ook de bosschen van het kroondomein van den Prins in gevaar kwamen. Om twee uur werden ook te Nun- speet de brandklokken geluid, In den loop van den middag ver trokken 200 militairen uit Oldebroek om doD brand te helpen blusschen. Tegen acht uur was bet vuur echter nog niet gedoofd en plantte bet zich, boewei minder heftig, gestadig voort in de richting Vierhouten. Naar de „Tel" me'dt, zijn naar schatting verbrand circa 600 H.A. zoowel oude als jonge dennen, grooten- deelsop terreinen van de landgoederen „Nieuw Soerel", toebehoorende aan het staatsboEchbeheer en „Weina" van den heer Bavinck ten üate, ter wijl voorts heel wat jonge voert- plantingen onder Eirtel verloren zijn gegaaD. De omgeving levert een trooste- loozen aanblik op. De jonge dennen z(jn geheel verteerd, de oudere steken neg ^.fier de toppen, die ten deele groen' zijn gebleven, omhoog maar zijn aan den voet toch ook vergaan en zullen eveneens moeten sterven. Er is onnoemelijke schade aangericht en het werk van jaren is in enkele uren ongedaan gemaakt, Zoover het oog reikt ziet men niets dan een kale troostelooze zwarte vlakte, waaruit hier en daar nog rookwolken opstijgen. Zaterdagavond tusschen 9 uur half tien is men het vuur meester geworden en wel door het z.g. vóór- branden, d.w.z. het isoleeren en in brand steken van bepaalde terrein gedeelten om den vlammen, wanneer zü tot de plaatsen in kwestie waren gevorderd, geen verder voedsel meer te geven. Absoluut ODjuist is dan ook de mededeeling, als zou de aanwezigheid van een moeras den brand gestuit hebben. Persoonlijke ongelukkeu zijn, voor zoover bekend, niet voorgekomen. Nieuwe branden, ook in Brabant, worden gemeld. Ook tusschen Ermelo en Putten heeft Zondagavond een bosehbrand gewoed op „Nieuwe Groenenbeek" toebehoorende aan den heer Hage- doorn, waar een groote partij jonge dennen een prooi der vlammen werd. Bultoegowuon marnecredlet, Ingediend is een wetsontwerp tot nadere aanvulling en verhooging van bet Vide hoofdstuk der ataatsbegroo- ting voor het dienstjaar 1919 (buiten gewoon krediet}. Het wetsontwerp strekt lo. tot in voering van een nieuw artikel „Sub sidién aan ziekenfondsen" en 2o. tot toevoeging eener 4de afdeeling aan de begrooting tot kwijting van uit gaven, voortvloeiende uit de buiten gewone omstandigheden, enz." Als gevo'g van de gi iep-epidemie die in 1918 en 1919 heerschte, konden verschillende ziekenfondsen, waarbij marine werklieden zich hadden aan gesloten, ondanks verhooging van contributie, niet meer voldoen aaD de geldelijke verplichtingen, welke de fondsen op zich hadden genomen, en wendden enkelen zich uit dien hoofde om steun tot de regeering welke steun was verleend uit den post van onvoorziene uitgaven. Daarvoor wordt aangevraagd f 293.000. Verder zijn o.m. meer noodig f 50 000 voor vergoeding kostwin nerschap en anderen steun; kosten van voeding f 345.000; huur van vaartuigen en buitengewone uitgaven voor personeel van de kustwacht f 200.000; meerdere reparatiekosten van schepen na mobilisatie gedurende 4 jarenwaaronder ketel voorzieningen f 800.000; meerdere kosten steen kolen f 1.000.000; vervangen van het door een mijnongeluk verloren stoom- loodstransportvaartuig Frans Naere- bout (2e gedeelte) f 176.000extra kosten marinestation te Vlissingen f 125000. In totaal wordt f 2.900.000 aange vraagd. Eee dreigement. Door den Gorinchemachen Bestuur- dersbond, 12 vakbonden met totaal 1186 georganiseerde leden vertegen woordigende, is aan een deel van de leden der Burgerwacht de zaken- menschen een schrijven gericht met de vraag of zij al dan niet hun lidmaatschap van de burgerwacht blijven handhaven, want in de ver- vaderiDg van den Bond op 19. Mei J.1. is besloten met al de hem ten dienste staande middelen stelling te nemen tegen de leden dér Gorincb. burgerwacht (voorn, de zakenm.) en bij niet beantwoording der vraag ze als lid der burgerwacht te be schouwen! Een bedreiging dus, bedank voor de burgerwacht of ge zjjt ons als waardoor een afstand van 2500 K.M. kon worden afgelegd. EeD telegram uit Casablanca meldt, dat Roget in omtrek van Kenitra op een afstand van 30 K.M. van Rabat en en van 2200 K.M. van Parijs is ge daald. Deze tocht is als tocht zonder daling een record en overtreft zelfs de vlucht van het Amerikaansche vliegtuig van New-Foundland naar de Azoren. Zondagmiddag omstreeks half vier ontstond bosehbrand in de uitge strekte dennenbosschen van het land goed „Hemelzicht" van de freules Criellaret. Door de droogte en den sterken N. O. wind had de brand spoedig een grooten omvang aange nomen. Daar hulp van alle kanten kwam opdagen, slaagde men er in, vóór den avond inviel, den brand te overmeesteren. Men kon echter niet verhinderen dat een kolossale opper vlakte, zoowel met klei De als met zware dennen werd vernield. Men slaagde er in, de in de nabijheid staande boerenwoningen, die groot gevaar liepen, te behouden, ofschoon men daarbij zeer veel met gebrek aan water te kampen had. Op de plek, waar de braDd ontstond, waren eenigen tijd te voren arbeiders uit Rijssen aan het werk geweest. De oorzaak van den brand ligt echter vooralsnog in het duister. Volgens het Hbld. is de officieele schatting zeshonderd bunders te hoog gebleken. In totaal zijn er niet meer dan 250 bunders verbrand. Brooeten In de Betuwe, In de Betuwe wordt bijzonder naar regen verlangd, omdat men hoopt, dt\t daardoor een einde zal komen aan de rupsenplaag, die op vele plaatsen verontrustend woedt. De jonge groenten en de beetwor telen lijden sterk onder de droogte, de andere veldgewassen ook al bet in mindere mate. Men gelooft niet, dat het meiker sen gewas beantwoorden zal aan den rijken bloei. Luchtvaart. Cormer Lockler, een voormalig vlieginstructeur in het Amerikaan acbe leger, boven een vliegveld in Texas een stout stukje uitgehaald door op een hoogte vau 2500 vt. over te klimmen van één vliegtu'g in een ander. Het waren beide Eric- sontweedekkers. Uit de bovenste der twee liet de bestuurder, de voor malige luit. Elliot, een touw benge len. Locker deed een sprong, greep bet touw en klom bfi Elliot binnen boord. PirIJt-Merekko zoeder deling, Parijs, 24 Mei. De Fiansche luite nant-vlieger Roget i8 Zaterdagochtend om vijf uur van het vliegveld te Villacoubly op een tweedekker ver trokken om van Parijs naar Marokko te vliegen, zoDder daling. Het toe stel voerde 1240 liter benzine mee, I doodvonnis onderteekenen? 8U1TENLAND Wijzigingen ie da economische olieben. Parijs, 24 Mei. Barush heeft van daag aan president Wilson verdere voorstellen gedaan tot wijziging van de economische eischen in betDuit- sche vredesverdrag. Waarschijnlijk zullen deze in het begin van de vol gecde week worden be.bandeld. Toch zal er, naar men meent, nog een lange weg bewandeld moeten wor den, alvorens men tot de Duitsche tegenvoorstellen nadert. Naar verstaan wordt gegeven zullen de concessies, waartoe men bereid is, betrekking hebben op de wijze van betaling dan dat zij eene ver mindering van het te betalen bedrag beoogen. Volgens de leden van de economische commissie zouden dooi de voorgestelde concessies de oor spronkelijke voorwaerden, die de Amerikauon aanvankelijk hadden voorgesteld, weer hersteld worden. Destijds waren da Amerikanen in hopelooze minderheid. Sedert echter de Duitschers begonnen zijn met over de voorwaarden te be raadslagen, hebben de Fransche staathuishoudkundigen hunne zichten geheel gewijzigd en gelooven thans, dat de Amerikaansche op vatting noodzakelijk tot haar recht moet komen. De uitslag, die men verwacht van de wijzigingen, welke men thans overweegt, is, dat de Duitschers dan het verdrag zullen aanvaarden. Do Saarquaastie, Parijs, 20 Mei. In eea lange nota verklaart graaf Rantzau, dat het Duitschland onmogelijk zal zijn, 15 jaren de kolenmijnen van het Saarbekken voor goud terug te koopen, Hij doet verscheidene andere vormen aan de hand voor het herstel van Fiankiijke vernielde kolenmijnen. In zlju antwoord zegt Clemenceau, dat deze bijzondere vorm gekozen is omdat men voelde, dat de ver nieling der Fransche mijnen op voor beeldige wijze moest worden goed gemaakt. De geallieerd6D zijn echter bereid er hun goedkeuring aan te hechten, indien Duitschland deze betalingen uit zijn activa of inkomsten als pre ferent zou beschouwen, doch indien het geld niet betaald is een jaar nadat het verschuldigd is, zal de commissie voor herstel zoo noodig de middelen vinden door het desbetreffende deel der mijnen te liquideeren. Het „Petit Journal" geeft een toe lichting bij de concessie der gealli eerden aan DuitBchland inzake bet Saargebied. Het werd in strijd met de beginselen der Entente geacht, dat bevolkingen, die werden uirge- noodigd over haar eigen lot te beslissen tegen haar wil zouden kunnen ge annexeerd worden als compensatie voor een niet betaalde schuld. Uitlatlegen van Reeizau. Berlijn, 26 Mei. In een onderhoud gisteren te Versailles met een be richtgever van de Vorwarts gehouden, antwoordde graaf Rantzau op de vraag, wat h(j dacht van den wensch der onafhankelijken, dat de vrede tot eiken prijs zou worden geteekend, dat bij zich maar al te goed het smachten naar den eindelijken terug keer van den vrede bij de arbeidende klasse kon begrijpen. Deze toch heeft gedurende de laatste jaren van den oorlog ontzettend geleden, Hij zou dan ook niets nalaten van wat in zijn macht ligt om dit ver langen te bevredigeü, en hij was naar Versailles gekomen met het vaste voornemen om te verdedigen en te redden wat van den vroegeren welstand en het vroegere geluk van het Duitsche volk nog over is. Maar ook de laatste rest zou, zoo vervolgde de minister, door de ons overhandigde vredesvoorwaarden vernietigd wor den. Nu is het de vraag of door onderteekening te weigeren niet eerder deze redding te bereiken is dan door onderwerping zooals de onafhankelijken dat verlangen. Tot het laatst toe zou hij strijden om te beproeven langs den weg van onderhandelingen het lot van de arbeiders in Duitschland te verbeteren. *Maar de Duitsche gedelegeerden zou den juist gebeel tegen de belangen van de Duitsche arbeidersklasse handelen als zy voorwaarden order- teekenden, die niet anders dan voortgezettan hongersnood en werk loosheid beteek enen. In zijn laatste nota van antwoord heeft Clemonceaii bestreden dat de gevolgen van de vredesvoorwaarden zulk een catastrophe voor het Duit scbe volk zouden meebrengen als wij hot in ons antwoord voorstellen. Hij sprak herhaaldelijk van sterke oveidrljving. Naar mijne meeniog is het on juist, te vtêl gewicht aan deze be wering te hechten. Ontkennen is nog geen bewijzen. Door de uit spraak van Clemenceau wordt niets bewezen. Trouwens de juistheid van hetgeen wij staande houden, wordt ook aan de andere zijde wel erkend. De rechtsche Action Franqaise heeft nog voor de afzending van onze nota met leedvermaak gecon stateerd, dat de vrede de Duitschers voor ten minste 50 jaar tot slaven zou maken, en toen de tekst van onze nota over de economische ge volgen van de vredesvoorwaarden voor Duitschland nog niet was ge publiceerd, schreef reeds het liberale Engelsche blad Daily News, dat alles, wat in deze nota stond, met de feiten strookte, dus ook de verklaring, dat deze voorwaarden de vernietiging van millioenen Duitschers tenge volge zouden hebben. Zou ik dan onder de pressie van mfin misleide volksgenooten dit Op de vraag of hij niet meende, dat de betoogingen van de onaf hankelijken vaor de onderteekening toch succes zullen hebben, antwoord de de graaf: in alle geval niet zoo veel succes, dat ik mijn vast besluit zal prijsgeven, niet te onderteekenen, wat Daar de overtuigmg van mij en alle deskundigen gelijk zou staan met de vernietiging van ons volk. Maar dit succes hebben zij toch gehad: en de minister wees op ver schillend opengeslagen Parljsche bladen, waarin met vette letters de vertaling stond van de uitlatingen der onafhankelijken bij de betooging in de Lustgarten. Deze betoogingen hebben de positie van de Duitsche delegatie, die toch al niet gemakkelijk was, nog aanmerkelijk neteliger ge maakt. Ten slotte ondervraagd over de uitlating van Haase, dat het verdrag toch maar een vod papier zou zijn, dat door de wereldrevolutie zou worden verscheurd, en daarom moest worden onderteekend, heeft de minis ter geantwoord: Ik meende nu juist naar Versailles te zijn gekomen, om mee te werken aan het begin van een nieuw tijdperfc in de geschiedenis, waarin de vodjes papier niet meer zouden voorkomen, en men alleen zulke onderteekeniDgeu zou neer zetten, waarop men van beide zijden zou kunnen vertrouwen. De hoop op de genezing van de internationale moraal heb ik niet opgegeven. Nooit zal ik mijn ondaj-teekening zetten onder een stuk, dat ik als een „scrap of paper" be schouw". Frankrijk. De roode vlag op Freesche oorlogsschepen. Het blad van den afgevaardigde Brizon „La Vague" publiceert een brief van een Fransch matroos uit Sebastopol van 22 April '19. Volgens dezen brief ontruimen de Fransche troepen Rusland, omdat op de Fran sche oorlogsschepen „France", Jus- tice", Vergnac", Mirabeau" eu enkele andere voor Sebastopol liggende schepen muiterij is uitgebroken. Op 21 April zongen de equipages de Internationale en heschen roode vlag. Verlofgangers kozen de zijde der bolsjewibi en trokken door de straten der stad. Het kwam tot schietpartijen, waar bij dooden en gewonden vielen. Toen de matrozen de ontruiming van Rusland eischten, gaf de admiraal de verzekering, dat Rusland binnen twee weken ontruimd zou zijn. De matroos verklaart in zijn brief nog, dat, indien het niet ontruimd is, alle Fransche matrozen in opstand zullen komen en voor hun daden niet meer instaan. Naar de „Humanité" meldt, zyn van de 130000 gedrukte exemplaren van Brizou's blad 120 000 door de politie in beslag genomen. De „Hu manité" protesteert tegen deze schen ding van de persvrijheid. Vamnigili St.ten. Het verzet van de Republikeinen in den Senaat te Washington tegen het volkenbondplan van president Wilson neemt toe in kracht en be- teekenis. De Republikeinen trekken ten deze één lijn, onder de Demo craten z(jn ook tegenstanders van het volkenbondplan, maar houden zich voorloopig op den ach tergrond. Senator Johnson, geen Republikein maar een Progressivist, heeft zeer fel gesproken tegen politiek van Wilson. O.m. zeide hij: „Het is voor my, als Amerikaan on mogelijk om een leer te onderschr(j ven, die de Amerikanen zou ver plichten, buitenslands te interven! eeren en die in het geheim handel drijft in het bloed en het geld van honderden millioenen personen. Sherman, de Republikein, drong er op aan het vredesverdrag en het volkeubondplan van elkaar te schei den en afgezonderd te behandelen dan zou men over die beide elk op zich zelf kunnen oordeelen. Sherman verweet aan president Wilson, te zijn gezwicht voor Engeland en het land (de V. Sl.) te hebben gestort in een politiek die het kan noodzaken, mil lioenen soldaten buitenslands zenden. „De volkenbond" zoo voert hij voort verkracht Polen en besteelt China, Bovendien is de verbreking van het verdrag, dat met Italië ge sloten was in een uur van groot gevaar, een kenmerkend bewijs van kwade trouw." zich verbinden tot bijeenroeping eener constituante. De Duitsche pacifisten verzoe ken Wilson in een open brief óók de slagvelden van den uithongerings- oorlog te bezoeken, teneinde volkomen rechtvaardig te bunnen oordeelen. - De Raad van Vier heeft het behoud door Amerika van alle Duitsche schepen in Amerika ge sanctioneerd. Riga wordt snel van levens middelen voorzien. Engeland erkent de regeeringen van Tsjecho-Slowaklje, Polen en Finland. Rusland. De aaeval op St. Pet*rsburg. Het noordelijk leger nadert Gatseh- nia en volgens de laatste officieele berichten staat de voorhoede 37 mijl van Petrograd. De „Daily Telegraph" verneemt uit Kopenhagen dat talrijke voor aanstaande bolsjewisten hun zaken zoo goed mogelijk regelen en naar het zuiden vluchten en dat dem voelt dat ze aan haar lot wordt overgelaten juist nu, nu de toestand ernstiger is dan ooit te voren. Het spoorwegverkeer is volkomen in de war, hetgeen Lenin belemmert in zijn defensieve maatregelen en de burgerbevolking in haar vlucht. Het is haast onmogelijk Petrograd te verlaten. De passagiers staan op de perrons op de treinen te wachten, terwfil de beambten de bagage plun deren onder de cynische opmerking „waar ge ook naar toe gaat, dit kunt ge wel missen". Niettemin vluchten velen, vooml. naar de Fin8Cbe grens er weinig over den kende hoe zij door het cordon roode garden tusschen de "stad en de grens zullen kunnen breken. Velen worden zelfs door de Finsche garden neer geschoten daar deze niet kunnen zien of ze te doen hebben met Bols jewisten of anti-bolsjewisten. In Petrograd schieten Sinowjef en zijn defensie-comité zonder eenige vorm van proces ieder neer, die zij ver denken van sympathie met de ver schillende legers die op de stad aan rukken. Korte berichte» De Entente zal de blokkade van Hongarije opheffen, zoodra een geregelde toestand door eenige re geering kan borden gewaarborgd. De Raad van Vier zal Koltsjxk en Denikien erkennen, indien zij Zaterdagavond zijn verhaal; terwyl QEM'NGO NIEUW*. Hoe het aan de groezoe toegaat. Verleden week deelden voor de rechtbank te Middelburg twee in Belgifl wonende getuigen mede op de vraag van den rechtercommissaris hoeveel getuigeDgeld zij moesten hebben dat zij aan Belgische grenswacht f2.50 en aan de Neder- iandsche ieder f 2.50 moesten betalen om de grens te kunnen pasaeeren. Oa moord in dan Noordar-IJpoldar. De verdachte Visser heeft thans bekend met Snijders en Dirk van Leeuwen Zaterdag 10 Mei j.1. in de roeiboot te hebben gezeten. „Maar", zegt bij, „SDijders is een laaghartig, misdadig schepsel. Hü is er op uit geweest, de jongen te vermoorden en heeft het ook gedaan". Door proeven, genomen op den dijk bij het doodloopende water, waarin Dirk van Leeuwen werd verdronken, is gebleken, dat de boerenjongen, die op ongeveer 200 M. afstand werk zaam was op Zaterdagmiddag 10 Mei, te ongeveer vijf uur, wel degelijk heeft kunnen onderscheiden of de persoon op den dijk in zljü overhemd stond, dan wel een colbertje aan had. Snijders, die zijn jas aan den schuit jesverhuurder in pand had gegeven, heeft verklaard op den dijk te zfin gekomen toen Visser den moord pleegde. Door de getuigenis van den boerenjongen wordt dit vrijwel be vestigd. Op het bureau Pietershal heeft Visser getracht een arrestant, die Zondag vrij kwam en in een cel zat grenzende aan de zijne, tot het vol- „Zeg jongen, bewijs me een grooten dienst. Ga direct naar mijn zuster, Rusten burgerstraat 447, en verzoek haar uit mijn naam te willen ver klaren, dat ik op 10 Mei te vijf uur 's middags ben thuis gekomen, nogal in de olie, en tot acht uur thuis ben gebleven. Dat zal, als ik vrij kom, je schaft niet zijn." Een rechercheur heeft dit gesprek afgeluisterd en aan den commissaris overgebracht. Gistermorgen zijn de beide ver dachten, de 33 jarige stoffeerder Willem Visser en de 19-jarige kan toorbediende Dirk Snijders, per cel wagen van het bureau Pieteishal naar het buis van bswariDg aan Weteringschans gebracht. Commissaris Heeroma heeft Zater dag tot laat in den nacht Visser aan een gestreng verhoor onder worpen. Daarbij waren aanwezig de schei kundige der politie, de heer C. J. van Ledden Hulsebosch, de zenuw arts dr. J. C. L. Godefroy en een pleegzuster. Om da polsen van Visser waren gummi verbanden in water gezwach teld, verder was aan zijn pols contact met een electrische batterij, die weer op een ander toestel werkte, waar door zijn polsslag en zijn gemoeds toestand gedurende het verhoor kon worden waargenomen. Daarbij is herhaaldelijk opgemerkt, hoe kalm de verdachte schijnbaar ook was, dat hij op bepaalde «ogen blikken innerlijk als 't ware ineen kromp van angst. Het kookte ook in hem van vrees toen de commissaris den regel her haalde van het verbaal: „Ik ontken Dirk van Leeuwen opzettelijk van het leven te hebben beroofd door zijn hoofd zóó lang onder water te houden tot de levensgeesten waren geweken." Op dat moment sloeg het instrument geweldig aan, al bleef Visser uitwendig ook de verpersoon lijkte kalmte. Hij overwoog zijn antwoorden en als hem iets werd gevraagd dat hfi maar half vertrouwde, bleef hij het antwoord schuldig, slechts toegevende en uitleggende op zijn manier, wat niet meer te ontkennen is. Zoo bevestigde hij den lOen '8 morgens omstreeks half elf te zijn geweest op het Thorbeckeplein. Snijders had hem verzocht daar te komen hij vroeg niet waarom hem dat verzoek werd gedaanhij had tóch niets te doen en kwam wel even, Snijders, die zoo «'«gemeene jongen, zegt hij met afgrijzen in zijn stem, had hem verzocht een valsche kwitantie te gaan innen. Dat doe ik niet! had hij veront waardigd geantwoord. Met een ver- wensching aan zijn adres op de lippen heeft Snijders hem daarop verlaten, Hij, de kantoorbediende, zou 't dan zelve wel doen Ja, in de roeiboot had hij, Visser, óók gezeten, aldus z(jn antwoord toen hem uit de verschillende getuigen verklaringen bleek dat ontkennen van dit feit niet meer mogelijk was. „Sofiders heeft mij" zegt hij, „uit- genoodigd 's middags een uurtje te roeien. Ik ben in de boot gestapt, behalve Dirk Snijders zat er ook een kleine jongen in. Nauwelijks was ik gezeten of Snijders kwam naar mij toe, zeggende: „die jongen weet te veel van de kwitantie, hij staat me in de weg, ik ga hem verz..pen." Foei 1 zei ik, wat een slecht voor nemen, nee, met zoo iemand wil ik niet meevaren, zet me maar af. Hij heeft m(j toen aan de De Ruyterkade aan wal gezet en voegde mij toe: „Ik was daar straks wat overspannen en zal't natuurlijk niet doen". Ik ging weg, dacht er niet verder over na. Den anderen dag zei Snijders, in een gesprek 'onder vier oogen: „Ik heb het tóch gedaan". „Neen heeren," vervolgde Visser zijne handen toonde, „aan handen kleeft géén bloed". De politie is ervan overtuigd dat b kerel liegt alsof het gedrukt is. Uit andere getuigenverklaringen .J gebleken dat h(j zich vroeger herhaaldelijk op zijn bekwaamheid :n het liegen had beroepen, fllj had lit geleerd in de tooneeivereeniging: „Jacob van Lennep" te Haarlem, waar bij jarenlang tot de werkende leden behoorde. Het 100-millioee dolar kind. De Times verneemt uit New York, dat Viuston Walsh McLean, een jongen van tien jaar, die, toen hij geboren werd, bekend ouder den naam van het „honderd millioen dollars kind", Zondag overreden en gedood is door een auto, terwijl hij een weg overstak voor zijn ouder- lijkhuis, in een voorstad van Was hington. Hij was de zoon van Edward sale McLean en zou later de ver mogens van zijn twee grootvaders, John McLean, eigenaar van de cou rant Euquirer te Cincmnati, en Tno- mas F. Walsh, den mqnkoning in Colorado, geörfd hebben. Ofschoon de jongen van den dag van zijn geboorte af door bewakers omringd was, om te verhinderen dat hij ontvoerd werd door meuschen, die op het losgeld belust waren, zelfs zjjn kinderwagen was van boven beschermd met een stalen netwerk is het waarschijnlijk de schuld van zijn oppassers geweest, dat hij het leven verloren heeft, daar jongen juist aan de bewaking ontsnapt was, om een paar minuten vrijheid te genieten, toen een Ford auto hem overreed. Toen de joDgen geboren werd, zond koning Leopold van Belgie, die met zijn grootvader Thomas Walsh samen zaken gedaan had, hem een wieg van rozenhout en goud ten geschenke. Het o verlijden van dezen miliionairs- zoon wordt nu in verband gebracht met een eigenaardig feit, dat schoon het aan bijgeloof moet toegeschreven worden, toch druk besproken wordt. De moeder van den jongen was eigenares van den beroemden Hope"- diamant, die naar de volksoverlevering wil, ongeluk over zijn bezitter brengt. De heer Mac Lean koebt het juweel voor 36.000 pond sterling en guf het in 1911 ten geschenke aan z(jn vrouw. Ofschoon mevrouw Lean een uit stekende gezondheid genoot, deed zij korten tijd nadien een longont steking op, die haar ten grave voerde. De bovenmenschelijke pogingen van de vermaardste specialisten waren niet bij machte haar te redden. Onlangs de moeder en nu het kind. Het samentreffen mag wel zonderling heeten. Van waar komt de noodlottige „Hope" diamant? De „Hope" werd medegebracht uit het Oosten door een groot reiziger, genaamd Ta vernier, wiens zaken een slechten keer genomen hadden. Lo- dewyk ZIV kocht het juweel en gaf het beurtelings ten geschenke aan mevrouw de Maintenon en aan Marie Leczinska die beiden by den vorst in ongenade geraakten. Marie An- toinette die de „Hope" boven al haar andere juweelen verkoos, stierf op het schavot. Tijdens de Revolutie werd de kost bare steen gestolen en toen men hem terug vond was hij tot op de helft van zijn oorspronkelijke af metingen verkleind door den Amster- damschen juwelier Fals. De zoon van Fals stal de diamant en pleegde zelfmoord. Alvorens te stei ven gaf bij den steen aan een Franschinan, genaamd Beaulieu, die van gebrek omkwam, zonder er in gelukt te zijn het noodlottige juweel te ver- koopen. In 1830 kocht lord Hopo den steen voor 1800 pond sterling. Hij was de eenige over wie de diamant geen onheil bracht. Lord Hope verkocht den steen aan een Russische prinses, die hem ter leen gaf aan een Fransche toon eelspeelster. De eerste maal toen deze tooneelspeelster het juweel droeg werd zij gedood. De volgende bezitter van den steen werd krankzinnig en een ander per soon die hem kocht, viel met zijn vrouw in een afgrond. De „Hope" ging vervolgens over in de handen van den Sultan Abaul Hamid, die hem aan den rijken Perzischen koopman Halib verkocht. Halib verdronk op de reede van Singupore. De heer Mac Léan die den steen daarna in bezit kieeg, kocht hem op voorwaarde dat bij tegen ju weelen van dezelfde waarden zou verwisseld worden, indien er binnen de zes maanden na den aankoop iemand in zlju familie stierf. Toen twee zijner dienstboden en daarna zijn moeder gestorven waren, weigerde de heer Mac Lean de eerste storting van 8000 pond sterling te doeu. Dat had een proces ten gevolge, maar de heer Mac Lean behield het juweel. („Tol.") UIT OEN OMTREK. Anna Paulowna. Beroepen bij de Ned-Herv. Gemeen te alhier de Wel.Eerwaarde heer Le G<-aa, Predikant te Egmond aan den Hoef. Texel, 26 Mei. In de verloopen week werden door de garnalenvisschers alhier aan den afslag verkocht, 5400 Kg. gekookte garnalen. De prijs van ongezouten garnalen was 15 ct. en van gezouten 20 ct. per K.g. Op het voetbalterrein, nabij den Burg,had gisteren iemand het ongeluk een arm te breken. Ter markt waren heden aangevoerd 6671 lammeren. De handel, aan vankelijk wat stug, werd later iets levendiger. Men besteedde van f 17 tot f 21 50 per stuk. Een knaapje, in de verloopen week in een boom geklommen om een vogelnestje uit te halen, geraakte met den arm In de boomopening beklemd. Men moest met ladder en zaag den jongen te hulp komen, om hem te bevrijden, 't Lesje zal wel niet van invloed zijn op 't verstoren van nesten.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2