COURANT VOGELVRIJ Herman Nypels No. 5097 DINSDAG 3 JUNI 1919 4V« JAARGANG Radaofur-UHnwr: C. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 7000 ex. Abonnementopril»; In de »t»d I 1.15, per post I 1.40. Buitenland I 2.40;__-_Uow_^x;_3^t_:_Aj»>rt»gjltn_p«r reaal I7~ BUITENLAND. Het Vredesverdrag. Da Duitaoha tegenvoorstellen. Omtrent de Duitsche tegenvoor stellen zijn nog eenige byzonderheden bekend gewórden, waarvan wy het voornaamste hieronder laten volgen. Opgemerkt wordt, dat Duitscbland van a'len handel met het buitenland wordt buitengesloten. Hierdoor en door opheffing der Duitsche rechten en aanspraken wordt ook de kans op reconstructie weggenomen. In dit verband acht Duitscbland ook den eisch tot uitlevering van de handelsvloot onaanne melijk, Deze moet in Duitsche handen blijven. Wel is men bereid de verplichting tot het bouwen van handelsschepen voor de geallieerden op zich te nemen. Met betrekking tot de schade loosstelling wordt opgemerkt, dat de verplichting hiertoe slechts ten opzichte van Belgié en Noord- Frankrijk bestaat. Tegenover de an dere geallieerden bestaat deze ver plichting niet, aangezien deze landen niet door Duitschland werden aan gevallen. Verder wordt het beginsel van wederkeerigheid gehandhaafd, zoodat Duitschland weigert onder de schade vergoeding ook de directe oorlogs kosten op te nemen. Daar Duitschland in ieder opzicht weerloos is, zijn waarborgen onnoodig. Duitschland verklaart zich bereid, in verhouding tot zyn prestatievermogen een bepaald percentage van het totaal der inkomsten van het Duitsche rijk en van de afzonderlijke staten in annuïteitsn te betalen. Tot het herstel moeten ook alle gebieden bijdragen, wolke door het vredesverdrag van Duitschland worden afgescheiden. Ten opzichte van de k o 1 e n 1 e v e- r i n g verklaart Duitschland zich bereid, gedurende de eerstvolgende 10 jaar in de eerste 5 jaar 20 millioen, in de andere 5 jaar 8 millioen ton jaarlijks te leveren. Ook de eisch aangaande de Che mische industrie wordt aanvaard, mits in mondelinge besprekingen nadere bijzonderheden kunnen worden FEUILLETON. Een afwijzend standpunt wordt in genomen ten opzichte van de voor geschreven afstand van spoorweg materiaal aan Polen en de ver plichting nieuwe spoorwegen te bou wen volgens door de geallieerden te geven voorschriften. De bepalingen aangaande het ge bruik der waterwegen in Duitsch land, acht de Duitsehe regeering onvereenigbaar met de souvereiniteit van het Rijk en ook onuitvoerbaar. Het bestuur over deze waterwegen komt echter alleen aan de oeverstaten toe. Wel kan het verkeer op alle rivieren voor alle staten worden opengesteld. De waarborgen door de Entente geöiacht voor dit nakomen der ver plichtingen, n.1. het bezet houden van verschillende gebieden noemt de Duitsche regeering eveneens on aannemelijk. De mogelijkheid van een Duitschen aanval is uitgesloten. De bezetting zou de vervulling van de verplichtingen tot herstel bemoei lijken, zoo niet onmogelijk maken. Duitschland verwacht derhalve ont ruiming van het bezette gebied, op het laatst zes maanden na de onder- teekening van het verdrag. Ten slotte verklaart het memoran dum, dat den geallieerden als waar borg werkzamer middelen daa'dwang en geweld geboden worden. Door dea wil des volks werd Duitschland de mocratie en republiek. Een terugkeer tot de grondwettelijke toestanden, waaronder de wil van het Duitsche volk genegeerd zou kunnen worden, is uitgesloten. Het nieuwe Duitsch land is overtuigd, het vertrouwen te verdienen en kan derhalve opne ming in den Volkerenbond verlangen. Duitschland's lidmaatschap van den Volkerenbond is reeds op zich zelf alleen de meest hechte waarborg, dat iedere Duitsche regeering trouw zal bftjven aan het verdrag en nog aanmerkelijk grooter zal de inner lijke en uiterlijke waarde van dezen waarborg zijn, wanneer de over winnaars bereid zyn, Duitscbland bij het herstel van zijn economisch leven te helpen. Wat de arbeiderskwestie betreft, verklaart het memorandum: Een vrede, die de gelijkgerechtigd heid der arbeiders niet brengt, kan niet blijvend zijn. Duitschland stelt derhalve in overeenstemming met de arbeiders van alle landen opnieuw voor een conferentie der arbeiders organisaties byeen .te roepen, welker besluiten zoowel wat het-materieele arbeidersrecht als de internationale arbeidersorganisatie aangaat, in het vredesverdrag worden opgenomen, en daarmede tot internationaal recht worden verheven. Ook over de positie van den ex- keizer laat de Duitsche regeeriDg zich uit. Dienaangaande zegt zijDe Duitsche regeering kan Biet toestaan, dat de Duitsche keizer voor een bijzonder gerechtshof wordt gedaagd en niet volgens de principes van het recht, maar volgens die der politiek vervolgd zal worden. De Duitsche regeering verklaart, er niet mede in te stemmen, dat aan Nederland een verzoek tot uitlevering van den keizer wordt gedaan. Ook kan Duitschland niet de verplichting op zich nemen om die personen, die beschuldigd worden van vergrijpen tegen de oorlogswetten, uit te leveren. Vsrzfit tegen hst Vredesverdrag. Na het protest der Engelsche en Fransche socialisten hebben thans ook de leden van de socialistische groep van de Italiaansche zich tegen het ontwerpverdrag uitgesproken. Zij zal zich in het parlement krachtig tegen het vredesontwerp van Ver- sailles verzetten wanneer dit ter bekrachtiging zal worden aangeboden. Ze boopt daarby op den steun van de socialisten uit alle landen en verwacht, dat de socialistische volks vertegenwoordigers zich tot een gemeenschappelijk internationaal op treden tegen het ontwerp zullen aaneensluiten. Het bericht is uit Duitsche bron afkomstig en dit maakt wel eenig voorbehoud noodzakelijk. Os oodcrteakeslng va» hst vsrdrag. Volgens de „Echo de Paris" zou het antwoord op de Duitsche tegen voorstellen vóór 7 Juni worden over handigd. Bijna alle eischen zouden worden verworpen. De fagsrbeperkleg. Naar uit Parijs gemeld wordt, zullen de bepalingen omtrent de beperking der bewapening nietalleen betrekking hebben op Oostenrijk en Hongarije, maar eveneens op de staten, geboren uit de liquidatie van het Habsburgsche rijk- Zoo zouden de Polen hun leger moeten terugbrengen tot 80.000 man, deRoemenen en Tajecho-Slowaken tot •O.OOV, de Zuid-Slaven tot 40.000. De Adrlatische quasstie. Volgens de „N. Y. Sun" is de toe stand ten aanzien van Adriatische queastie zeer ernstig, dit: in strijd met de berichten omtrent een op handen zijnde oplossing. DAVID HENNESSET. „Ik wou,dat hij ons wat everSydney en zichzelf vertelde. Ik zal hem eens vragen aan welke scholen hij les gegeven heeft en of hij al lang in de kolonie is. Het spyfc mij dat hij niet bij ons zijn intrek neemt - hij zou dan 's avonds Jim en Pat nog wat les hebben kunnen geven maar wij wonen te ver af. Hy lykt me iemand met een prettig humeur en van een goede opvoeding." Toen zuchtte de goede vrouw, denkende aan het ruwe werk en het onbeschaafde van haar omgeving, en een oogenblik vergeleek zy die met haar jongemeisjestijd in het prettig huis van haar ouders in Herefordshire. Mrs. Jim Carey stond hij de buren in een goed blaadje. Zij had haar man staande geheuden en haar hel der doorzicht en haar scherpzinnig-' heid hadden er veel toe bijgedragen om hem te doen slagen, zoodat hij nu een vry welgesteld man was. Hij had magistraat kunnen zijn en dwangarbeiders tot zijn beschikking kunnen hebben, maar Mrs. Carey had haar man en bijna al haar buren weten te overreden in het district „Petropavlosk" verscheen met drie andere kruisers voor de kust van iDgermanland, ten Westen van Krasmjanorka en beschoten de kust. Zeven Britsche oorlogsschepen kwa men opdagen en na een gevecht van 50 minuten week de bolsjewistische vloot naar Kroonstad. RoimaniS en de OekreTne. Terwijl de Poolsche troepen tegen de Oekraïae oprukken, heeft Roeme nië aan de regeering van de Oekraïne een ultimatüm gericht, waarin zij de bezetting van het Oekrajiensch gebied van Kolomea en Stauislau aankondigen. De regeering der Qefera- jine echter besloot den strijd tot het uiterste te voeren. □e staking ts Lima. Te Lima is de staking weder ge ëindigd. Winkels en andere zaken zyn weer geopend. Deze staking eu de daarbij voor gekomen ongeregeldheden die door enkele opruiers op touw waren gezet, hebben meer dan 50 menschen het leven gekost. 200 stakers werden gewond. Da Liberty suto-racas. Zaterdag werden te Indianapolis (Vereen. Staten) de groote auto-races over 500 mijl gehouden. In de eerste 250 mijl werden reeds drie rijders gedood, terwijl er een ernstig gewond werd. De wagen van Louis Lerocq sloeg om en de bestuurder met zijn mecha- nicien Randini kwamen jammerlijk door verbranding om het leven. Ook Arthur Thurraan, wiens wagen over den kop sloeg, werd op slag gedood, terwijl zijn mechanicien ernstige verwondingen bekwam.1 Jean Chassagne vloog met zijn Sunbeam tegen een muur op eu ontsnapte ternauwernood aan den dood. Veertien wagens waren ge noodzaakt zich terug te trekken. Ontploffing. Volgens berichten uit Brussel had- ded tengevolge van een brand in de fabriek van ontploffingsmiddelen te Haeren, bij Brussel, hadden twee ontzettende ontploffingen plaats, waar bij 6 personen gedood, 70 zwaar en 150 licht gewond werden. 10 men schen worden vermist. De brand brak uit in een bijgebouw. Door de hevigheid van de losbarsting vielen verscheidene fabrieken en huizen in de omgeving in.puin, o.a. de depots voor de versehill ende takken van dienst van het Nationale Comité, waardoor groote hoeveelheden koop waren vernield werden. De gebouwen van de militaire ge vangenis te Vilvoorde, eveneens in de omgeving gelegen, die door troepen bezet waren en levensmiddelen en wapens bevatten, vlogen des nachts in brand. Er is voor verscheidene millioenen schade aangericht. Korts berichten De Ectente heeft Duitschland vertrok men Zaterdag naar Plymouth waar het toestel 's middags aankwam. In het relaas betreffende de reis van de „N. C. IV" wordt gemeld, dat voortdurend met een snelheid van 82 mijlen per uur gevlogen werd. De vliegers werden gehinderd door mist, en nu en dan regen, vooral in de buurt van Brest. Com mandant Read verklaarde, dat bij zeer tevreden was over z(jn machine en over de wyze waarop de motor gewerkt had gedurende den geheelen overtocht. Luitenant Hinton, een der bestuur ders, deelde mede, dat de grootste hoogte, welke tusschen Ferrol en Plymouth bereikt was, duizend voet bedroeg, maar bij de nadering van Plymouth steeg de machine tot om streeks 1800 voet. Meestentijds werd er op zeer geringe boogie, tusscben 50 en 100 voet gevlogen, terwijl het Kanaal werd overgestoken op een hoogte van 200 voet. iuuou ayuuo uyiuadju5' i/w jj i. wuiwvuimu.. President Wilson is, volgens het 1 opnieuw gelast ziju troepen in Let- blad, ertoe gebracht om aan de Ita lianen een volksstemming toe te staan in dat deel van het Oosten- rijksche gebied, dat hij hun weigert te geven. Hy heeft er in toegestemd, dat de Oostenrijksche Alpen de oos telijke grens van Italië zullen vormen, doch op voorwaarde, dat een volks stemming zal beslissen over de toekomst van alle gebieden ten Oos ten dier lijn, welke de Italianen verlangen. Hongarija. Volgens verschillende berichten zou het einde der Bolsjewistische regeering in Hongarije thans toch naderen. De gemeenschap tusschen Weenen en Boedapest is verbroken, doch uit de schaarsche berichten valt op te maken dat behalve de burgerij, ook een groot deel der arbeiders zich tegen de Bolsjewisti sche gewelddaden gaat verzetten. Troepen artillerie en cavalerie zijn naar de contra-revolutionairen over geloopen. Rusland. De strijd tegen de Bolsjewiki maakt overal goeden voortgang. Petersburg wordt steeds meer be dreigd. In de Oekraine werden ver schillende plaatsen op hen veroverd. Zaterdagmorgen probeerden zy hun geluk ter zee. De pantserkruiser geen dwangarbeiders te nemen. „Het is al moeilijk genosg vooreen vrouw land en Litauen te laten blijven. In Mexico is door de revolutio nairen een nieuwe president uitge roepen. De nieuwe Duitsche grondwet zal binnenkort bij de Nat. Verg. in behandeling komen. De Entente gelast het terug trekken der Servisch-Sioweensche troepen uit Karinthië. Stakende arbeiders uit Benrath bij Dusseldoif zijn door de Engelschen naar België eu Frankrijk gedepor teerd. Blijkens berichten uit Boedapest heeft op het station te Bender een spoorwegongeluk plaats gshad, waar bij 18 spoorwagens verpletterd zijn. Er zijn twee dooden en veertig ge wonden, voor het grootste gedeelte Fransche en Eogelsche officieren. LttChtlfMTt. Vrijdagmiddag is de Amerikaansche machine N. C. 4 van Lissabon ver trokken om den tocht naar Plymouth voort te zetten. Op weg daarheen moest men tweemaal dalen. De eerste keer bij de monding van de Mon- dego rivier, tengevolge van krachtigen wind en een lekken radiator. De tweede maal te Ferrol. Vandaar De onderwijzer lachte met de anderen mede; maar Mrs. Carey om vijf docüters op te voeden," plachtergerde zich om haar man, want zij zij te zeggen. En hoe ruw en hard vochtig Jim ook was, hij was het met haar eens. „En hoe vindt u de school, die wij gebouwd hebben vroeg Mrs. Carey eindelyk. „Heel geriefelijk en goed gelegen," antwoordde de onderwijzer. bad haar gast goed opgenomen, toen hem die vraag gedaan werd, en zij dacht, dat bij het onaangenaam vond. Hoe het zij, de lach scheen de terug- houdenheid van den onderwijzer geheel gebroken te hebben en bracht ze allen op een meer vriendscbappe- lijken voeten toen door Madge een BINNENLAND, Nederland en BalgïS Volgens de Tel. zullen de onder handelingen tusschen Nederland en Belgiö, over de herziening van het tractaat van 1839, rechtstreeks wor den gevoerd. De besprekingen worden wel via Parijs gevoerd, maar de beslissing zal in Den Haag vallen. Da gsrequlraarda schspas. Volgens de Parijsche editie van de New York Herald zullen alle gere- quireerde Nederlandsche schepen, tot een totaal van 67, die zich nog in den dienst der Vereenigde Staten bevinden, terug worden gegeven aan hun eigenaars in de Nederlandsche havens, aan het eind van hun tegen woordige reizen Daar Europa met levensmiddelen voor de Reliefcom- missie. Alleen de vrachtschepen, de Rijndam en de Hollandia, die voor transporten dienen, zullen misschien nog niet worden teruggegeven. De Binnenscheepvaart. Naar de „Visschery Crt." als zeker verneemt, zal er weder vrijheid ko men in de binnenscheepvaart. De beurtregeling zal vervallen, ie der zal dien schipper mogen aanne men welke hem het beste past. Er zullen echter minimumprijzen worden vastgesteld en wel ten be drage van 60% van het tegen woor- d'g geldend tarief. De niauwe spoorwigdUnstregelisg. De invoering van de nieuwe spoor- wegdienstregeling is thans 4einitief vastgesteld op 30 Juni. (H.bl.) Hst aardappelrantsoen Met ingang van i Juni zal het aardappelrantsoen per hoofd van de bevolking, kinderen beneden den leef tijd van één jaar niet medegerekend, verhoogd worden tot 6 K.G. per week. Hondsrdsta $t>boortedag van Multatuli. In 1920 zal höt 100 jaar geleden zijn, dat Multatuli, de groote strijder voor het recht van den Javaan, ge boren werd. De Vereeniging „Het Multatuli-Museum" heeft het plan opgevat dien geboortedag te her denken. Besloten werd een gedenk- teeken op te richten, een uitgave in Ned.-Indiö van in het Maleisch en Javaansch vertaalde werken tot stand te brengen, alsmede een uitgave in Nederland van eenige der voornaam ste werken met toelichting en bloem lezing. Hiervoor is natuurlijk veel geld noodig en eeue commissie tot inza meling van gelden werd dan ook bereids benoemd. Het bestuur doet een beroep op ieder, die bewonderaar is van Multatuli, om zitting te willen nemen in een plaatselijk comité, dat tot taak heeft op propagandistische wijze de hoofden en harten van het Nederlandsche voik voorde huldiging van Multatuli's nagedachtenis wakker te maken. Tot die taak van plaatse lijke comitó's zal dan ook behooren het organiseeren van Multatuli-lezin- gen, -voordrachten etc. De flaantieele baten kunnen dan eventueel aan de kas van het comité ten goede komen. Belangstellenden kunnen op aan vraag esne circulaire, waarin een en aDder nader omschreven is, bekomen bij den secretaris, den heer J. 6. Götze, Veerstraat 86, Amsterdam. PLAA1SELIJK N>£U«S. Hr. M«. ZeelaRtt. Blykens hier te lande ontvangen bericht is Hr. Ms. Zeeland, onder bevel van kapitein luiteiant ter zee Schreuders, te Curagao aangekomen. Alles wel aan boord. Gemeenteraad- Voor de raadszitting van heden avond is een vervolgagenda ver schenen, waarop o.a. de volgende punten voorkomen Besluit van Ged. Staten waarbjj goedkeuring wordt onthouden aan het Raadsbesluit vau 29 April 1.1. tot vaststelling der verordening tot regeling van de jaarwedden der onder wijzers aan de o.l. srholen. Burgemeester en wethouders stellen voor van het besluit van Ged. St. in beroep te gaan bij de Kroon. Voorstel tot vaststelling der al- gemeene voorwaarden, waarop het gemeente-sportterrein nabij het Tuin dorp beschikbaar kan worden gesteld aan vereenigingen, die zich de be oefening der sport ten doel stellen. Voorstel tot het richten van een adres aan H. M. de Koniogin, in zake de oprichting van een Hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier. Oprichting Hooghaemraadiohap „Hollied'e Noorderkwartier." In verband met het feit dat. de Provinciale Staten in bun vergadering van den 21sten Mei j.1. hebben be sloten tot oprichting van een Hoog heemraadschap „Noordhollands Noor derkwartier", stellen B. en W. den raad voor het hieronder afgedrukte bezwaarschrift tot de Kroon te richten, ten einde te voorkomen, dat op het betrekkelijke besluit de Koninklijke goedkeuring worde verleend. Aan Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. Geven met verschuldigden eerbied te kennen: Burgemeester en Wethouders van Helder, handelénde ter uitvoering van het besluit van den Raad dezer gemeente van 3 Juni 1919 dat de Provinciale Staten van Noord-Holland op grond vau de hun bij art. 138 der Provinciale Wet verleende bevoegdheid zijn overgegaan tot de oprichting van een nieuw waterschap, genaamd Hoogheemraad? schap „Noord-ELollands Noorderkwar tier"; dat de overwegingen waarop de •"Gedeputeerde Staten de in hun ter z;ake gedaan voorstel ontworpen lasten verdeeling hebben doen steunen, en waarmede de Provinciale Staten zich hebben vereeni'gd, - den Raad ondeugdelyk voorkomen; Redenen waarom zij, onder ver wijzing naar de hierbij gevoegde Memorie van Toelichting,Uwer Majes teit eerbiedig verzoeken om Hare goedkeuring aan het besluit van de Provinciale Staten van Noord Holland van 21 Mei j.1tot oprichiing van het Hoogheemraadschap „Noord- Hollands Noorderkwartier" te ont houden, althans Hare beslissing op te schorten, totdat zy zal hebben kennis genomen van de bezwaren, die ongeiwyfeld van verschillende zijden zullen worden ingebracht. Hetwelk doende, enz. In de memorie van toelichting wordt hieromtrent gezegd: Bij de uiteenzetting van zijn be zwaren meent de Raad buiten be schouwing te moeten laten de vraag of inderdaad aanleiding bestaat om tot oprichting van het Hoogheem raadschap over te gaan. Aangenomen echter dat dit wel het geval is, dan komen hem de overwegingen,waarop de gekozen begrenzingen van waterschap steunen, onjuist voor. Deze overwegingen zijn toch in het kort samen te vatten in deze be woordingen, dat het nieuwe water schap zal omvatten 3l die landen, welke gemeenschappelijke en gelijk soortige belangen hebben bij de instandhouding der boven het IJ aanwezige zee- 6n binnen water kee ringen. Dit nu moet krachtig worden bestreden. Immers, het wil den Raad voor komen, dat, zooal kon aangetoond, dbt b.v. de gemeente Helder gelijke belangen te dezen aanzien heeft als willekeurige gemeente in het zuidelijk deel van Noord-Holland,b.v. Amsterdam of Haarlem, in elk geval niet is vol te houden de bewering, dat baar belangen nauwer by deze aangelegenheid zijn betrokken dan die van de genoemde gemeenten. Niettemin zal het kostenaandeel dat op Amsterdam wordt gelegd, relatief aanzienlijk minder bedragen dan dat j van Helder. De gemeente Helder toch draagt nietalleen, gelijk Amsterdam, bij in de 4% koaten, die ten laste der Provincie en eventueel van het Rijk zullen bomen, maar bovendien 60 die binnen de grenzen van het nieuwe waterschap moeten worden opgebracht. In cijfers uitgedrukt (de kosten worden gevormd door de rente en iflossïng van een destijds door de Provincie aangegane leening van ruim f 20.000.000), zal door het Hoogheem raadschap in het eerste jaar direct 819.000.— moeten worden opge bracht, maar bovendien haar aandeel som van f 541.000.—, die ten laste der geheele Provincie en even tueel van het Rijk zal komen. De druk, die als gevolg hiervan op schuldplichtige eigendommen bin nen het Hoogheemraadschap worden gelegd, is derhalve hoogst bezwarend en onbillijk tevens. Vertrouwd mag worden, dat, wat de onbillijkheid betreft, deze van verschillende zijden nader onderüwer Majesteits aandacht zal worden ge bracht, zoodat hier volstaan kan worden met deze in het algemeen aan te stippen. Maar ook zy nog met nadruk gewezen op het feit, dat veor de gemeente Helder en allereerst voor Huisduinen geldt, dat het n.1. de kosten van het Hoogheemraad schap niet in de eerste plaats belang zal hebben, nu de verdediging der kust door bet Rijk geschiedt en derhalve niet door het Hoogheem raadschap zal worden overgenomen. Feestvergadering dar S. D. A. P. Aldus was, alom in de gemeente, kond gedaan van eene feestelijke vergadering, door de s.d a.p. uitge schreven ter herdenking van de overwinning by de jongste gemeente raadsverkiezingen. Fuestelijke ver gadering, teneinde, zooals de voor zitter, de heer Verstegen, mede deelde, in ruimeren kring eens over te doen wat bereids, op den avond zelf der verkiezingen, in engeren kring was gevierdde goede uitslag der verkiezingen, waardoor de fractie tot 7 leden versterkt was. Ruim één derde der kiezers heeft als zijn wil uitgesproken te worden geregeerd in socialistische richting, en van zoo veel beteekenis is deze uitspraak, omdat nu door de s.d. de richting zal moeten worden aangegeven der gpmeentelijbe politiek. Geschiedt dat niet, dan zal zij tot onvruchtbaar werk worden gedoemd, tot groote teleurstelling voor het overige twee derde der bevolking. Feestvergadering alzoo, waarbij de heer Kupers, tweede secretaris van het N.V.V., als spreker zou optreden, zaugvereeniging en het muziek gezelschap resp. onder leiding van heeren Rusting en Van den Bogaerde medewerking verleenden. Te acht uur schalden de marschen en strijdliederen de goed-gevulde zaal van „Tivoli" in. En de zangers, ge schoold en onder goede leiding, zongen menig treffend lied, zoodat het eerst om 9 uur was, dat de spreker hét woord kreeg. We beleven, sinds den wapenstil stand, groote tijden, aldus begon spr. Over de geheele wereld valt waar te nemen eene verschuiving in der machtsvei houdingen naar links. De arbeidersklasse is ontwaakt en aller- wege in opstand. In Duitschland, in Oostenrijk, is het oudo stelsel ineen gestort en hebben de arbeiders het roer in handen genomen. Overal echter rommelt het nog en het ge vaar is niet denkbeeldig, dat door de oneenigh«id van de ententelanden ten opzichte van de verdeeling van den buit, het bolsjewisme ook onze grenzen Z3l overschrijden. In niet alleen de centrale ryken komen er slecht af; ook de neutralen zullen de naweeön voelen. Op het oogen blik worden te Versailles en Parijs de kiemen gelegd voor een nieuw'en wereldoorlog. Het staat echter wel vast, dat de arbeidersklasse eene slachting als thans 4j jaar in Europa heeft gewoed, niet weder zal toelaten. Spr. geeft enkele cyfers over den „Maar toch wel een beetje afge- j groote pudding met een schaal room legen, vindt u niet, meester?" zelde J binnengebracht werd, was Mr. Bebnett de dikke Jim, zyn kopje nog eens latende vullen. „Neen, dat kan ik niet zeggen," zeide de onderwijzer. „Het was toch beter, als het ding wat meer dezen kant uit stond," bleef Poddy volhouden. „Ik had het dichter bij den zuidkant van de beek willen zetten, zoodat ge bij de Mit- chell's uw intrek hadt kunnen nemen. Je mag mijn vrouw wel dankbaar vroolijk aan het praten met zyn aanstaande leerlingen en hun ouders. „U hebt zelrer al op verschillende plaatsen in de kolonie les gegeven vroeg "Mrs. Carey. De onderwijzer weifelde een oogen blik, voor hij antwoordde. „Neen, niet. in eon districts- of stadsschool in Nieuw Zuid-Wales, Mrs. Carey 1" „Ik dacht, dat ik gehoord had, dat er een afdak voor de paarden dat u in Maitland of Patrick's Plain is. ïk bracht met mijn ossen de op een school geweest was zeide steenen voor do school aan, en toen j de goede oude vrouw wat verlegen, er wat over waren, heb ik de jongens „Ik ken die plaatsen wel," ant- een bijbouw laten maken. Ik zie, dat woordde Bennett kalm, je een best paaid hebt. Kerels jij hebben meestal geen volbloeden als je een vreemdeling was en geen onderwijzer, dan zou ik vast ge- looven, dat je er niet eerlyk aan gekomen bent." De heele familie lachte hierom als om een aardige grap. „Stel je voor," fluisterde Alice Madge in, „een onder wijzer, die ergens niet eerlijk aan komt." en ik heb daar ies gegeven ook, maar niet op een der stadsscholen." „O," viel Jim hem in de rede, „dan ben je zeker meester op een der strafstations geweest. Maar laten we nu buiten op de veranda een pijp gaan rooken." Mrs. Carey kwam ook met een stoel naar buiten en ging by de mannen zitten breien, want ze hield niet van niets doen, en toen de vaten gewasschen waren, kwamen de drie oudste meisjes ook by hen: Alice en M3dge op de trap en Betsy i op den grond aan den anderen kant van haar. vader met haar voeten in in het gras, dat om het huis groeide. Haar moeder was bezig den onder wijzer inlichtingen te geven over een zekere familie O'Grady, zij raadde hem aan daar een bezoek te brengen, dan zouden de kinderen waarschijnlijk ook wel by hem op school komen. Betsy kon, daar zy met haar rug tegen een paal zat, den onderwijzer recht in het gelaat zien. Hij rookte pijp met zilveren montuur en het meisje vond dat hy een beetje verstrooid was. „De school en de leerlingen laten hem nog al koud," dacht het meisje met een gevoel van teleurstelling. „Ik zou wel eens willen weten, waar hij over denkt." „Mr. Bennett 1" zei zij plotseling. „Wel miss Carey?" antwoordde hy glimlachend. „Ik vroeg me zelf af, waar u aan dacht, toen moeder u van deO'Gra- dies verteld had?" „Eerlyk gezegd," zeide hij na een kort stilzwijgen, „deed de naam my denken aan een woudlooper van dien naam, en daardoor kwam mij iets in de gedachte, waarover ik onder weg heb hooren praten, iets, dat verleden week pas bij Singleton ge beurd moet zijn." „Vertel eens," zeide Poddy, zyn pyp uit den mond nemend, om die nog eens testoppen, „we hooren hier nooit wat, we krijgen eens in de veertien dagen een krant van een buurman, en die is dikwijls een maand oud." Terwijl zijn vrouw aan het praten was, was bij half in. slaap geraakt, maar nu was hy één en al belang stelling. „Zeg, meisjes, jullie moest nou naar binnen gaan en Je klaar maken voor het molken," zeide Mrs. Carey met moederiyke bedachtzaamheid. „De koeien z|jn het eerste uur nog niet in den stal, moeder," merkte Alice op, die graag het nieuwtje wilde hooren. De onderwijzer bleef nog een halve minuut zwygen en zeide, toen er verder niet over het weggaan van de meisjes gesprokén werd: „Zoo erg is het niet, Mrs. Carer, er werd niemand beroofd of vermoord, maar de belhamels zullen door de bereden politie leelyk achter de broek ge zeten worden." Poddy Carey maakte een geluid van teleurstelling, alsof hy dacht, dat de geschiedenis zonder moord of berooving niet veel te beteekenen zou hebbendoch de onderwijzer vertelde verder: „U hebt allen zeker wel eens ge hoord van het hotel van Jim McBurton op den Liverpool Plains Road, paar myien buiteh Singleton? Nou, verleden week kwam op een goeden dag de bende van Jack Salathiel daar, omsingelde het hotel, vormde een jury, liet McBurton in de monster- Ingezonden mededeellng. STEEDS HET N-tEUWSTE IN ALLE PRIJZEN HELDER kamer voorkomen en oordeelde hem schuldig aan schandelyke mishande ling van zijn dwangarbeiders. Daarna geeselden zy hem onder zyn eigen uithangbord." Vertel er eens wat meer van, Mr. Bennett," zeide Betsy nieuwsgierig. Was dat die man, die om éen;kalf woudlooper werd?'' vroeg Alice. De onderwijzer kreeg een kleur en wreef met zijn zijden zakdoek over zijn gdfaat. Het zal wel van de warmte komen, dacht Mrs. Carey, en hy zal nog niet aan die vochtige hitte gewend zynmaar hy kon aan de schitterende oogen en nieuws gierige blikken der meisjes geen weerstand bieden, en hij vertelde veel meer van wat bij wist van Jack Salathiel en de geschiedenis, die zien in de vorige week by het hotel op den Liverpool Plains Road had af- peeld, dan hy van plan geweest was.: „Ik heb wel eens meer van dien McBurton gehoord," zeide Poddy Carey, toen de onderwijzer klaar was, „en hy heeft zyn verdiende loon Maar jy kan knap vertellen, meester, je zou waarachtig aeggen dat je er zelf by geweest was." „Ik heb het in de kranten gelezen," was het rustig antwoord van den onderwijzer, „de handelsreiziger, die als klerk fungeerde, is vroeger ver slaggever geweest en heeft een levendige beschrijving aan de bladen gezonden." (Wordt, vervolgd.) wereldoorlog; voor alle landen te zamen kostte die per dag 310.000 millioen gulden, dat is per uur 11 miilioen, per seconde 480 gulden. Hy kostte aan Duitschland in 10 dagen tyds evenveel als dit land, dat van de Európeesche landen aan de spits stond waar het sociale wet geving betrof, in 29 jaar tyds aan sociale wetgeving heeft uitgegeven! Behalve die materieele verliezen, die tenslotte te overkomen zyn, hebben we een mindere geboorte van 9 millioen kinderen en 26 millioen aan dooden en zwaar verminkten. Gunstige teekenen zyn, dat ook in de landen die overwinnaars bleven, een machtsverecbuiulng valt waar te nemen. In Eogeland b.v., waar het socialisme nooit bijzonder sterk was, is dit het geval. En in de andere landen hebben de arbeiders eveneens geleerd niet langer tevre den te moeten zyn met bun onder geschikte positie. De bourgeoisie heeft dit niet voorzien, andera waren zy ditDietbegojanen.En de stille wateren van Nederland tenslotte werden in de Novemberdagen ook door de revolutie beroerd, die verandering bracht in degeesten. Natuurlijk kwam de reactie ook, en de Koningin werd het land ingestuurd, de paarden wer den van baar rijtuig gespannen, de ezels er voor. Maar de regeering liet zich immers niet intimideeren.; zy was toch juist van plan met her vormingen te komen I Mede door het eptreden van de chr. en neutrale vakbeweging is de revolutievrees wat bedaard, en de reactie driester opgetreden. En de regeering kwam met het wetsont werp-inzake de crisiaschulden. Eene heffing ln eens werd atgestemd, waardoor een onevenredig deel der lasten, ep de schouders der arbeiders werdgelegd. Verschillende belastingen op genotmiddelen werden in uitzicht gesteldeen ontwerp inzake afschaffing O W. belasting in gediend.De aandeelen der Stoomvaartmaatschappyen rezen door dit alles weer. Verschillende erisismtótr-egeien werden ingetrok ken, tengevolge waarvan verschillen de artikelen nog duurder werden dan zy al waren. De bourgeoisie dacht een bres te hebben geschoten in onze gelederen, maar de bom sprong verkeerd, en na een oogenblik weifeling, bij de Statenverkiezingen, 'hebben wy ons verlies thans 'ruimschoots ingehaald. De invloed onzer partij is thans zoo groot als van geen enkele andere. En het mooiste is, dat zij die ons thans gestemd hebben, de trouwe, achttien-karaatsche soci dem. zUn op wie wy.ondank»alles kunnen rekenen. Tot dusver was onze party vertegen woordigd in 155 gemeenteraden, thans ih 398 waarvan in 6 de meerder heid werd boreikt en waarby 50 vrouwen zijn'. De 8-urendag is thans het eerste wat binnenkort tot stand zal komen, na 30-jarigen strijd. De toestanden van véór den oorlog komen natuur- lyk niet terug. Bij zoo'n ontzaglijke kapitaalvernietiging, en na een periede, waarin niet geproduceerd, alleoa maar vernield, of opgemaakt is, wat bestond, zal de duurte aan houden. Naast die duurte zal de belastingdruk zwaar biyven, en, als Duitschland -de voorwaarden der Entente zal aannemen, zal dat op ons land zyn terugslag hebben, want dan zullen duizenden hun heil by ons zoeken. De toekomst is dus niet hoopvol en de vraag of binnen het raam dezer kapitalistische maatschappy nog belangrijke verbeteringen te wachten zijn, is spr. geneigd ontken nend te beantwoorden. Daarom moet de arbeidersklasse de wapenen van haar stiyd hanteeren en doelbewust aansturen op de socialistische maat- - scbappy. Vroeger leek ons die socia listische samenleving nog zoo ver af. Thans zyn wy zoover, dat zy een punt. van practische politiek is geworden. Reeds staat men in DuitBch- land en Oostenrijk voor do vraag hoe zij zal moeten worden gevestigd. Do bourgoisie heeft er schik over en denkt: het lukt toch niet. Maar dat men nog niet weet hoe de fail liete boedel van het kapitalisme moet worden geredderd, bewijst nog Diets tegen het socialisme. Legt de entente aan Duitschland geen al te zware eischen op, dan zal de D. ar beidersklasse in staat zyn de socia liseering der productiemiddelen ter hand te nemen. Anders komt het land niet .meer tot rust Zelfs de katholieke arbeiders moeten dat er kennen. Op .den duur zullen zy't ook hier gaan inzien. Groote conflicten zullen ontstaan de .strlid tusschen kapitaal en arbeid za), zich meer en meer gaan toe spitsen-. Gedurende het le kwartaal is het N.V.V. met by na 19000 leden gegroeid! Aan den kant der werk- ml 4* iOO|a-tr»«o

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1