HELDERSCHECOURANT Inning abonnementsgelden. MAISON DEKKER-SCHUIJI MODELHOEDEN No. 6101 DONDERDAG 12 JUNI 1619 47o JAARGANG RaiUctaur-Ultoovfi c. PB BOER Jr„ HoWor. - Opl«»fl 7000 Abonoemantmprll» i In 4» wad I 1.16. por po»< I 1.40. Buitenland 1 2.40. Lom» 3 ol. - Ad»orleoll«n per regol 17';, ol. Aan onze abonnéte buiten de gemeente wordt beleefd verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Meldar«ohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2de kwartaal 1919 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 25 Juni a.o., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde trt- bassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van 6 moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat doel behoeven slechts met een zegel van 2% cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en zijne premie uitgaven zijn Heldersche Courant: franco por post f 1.35, Buitonland f 2.36 Zondagsblad: franco por post f 0.60, Buitenland f 0.80 Modeblad: franco por pust f 0.95, Buitenland f 1.20 Aan onze abonné's binnen de ge meente wordt bekend gemaakt, dat over het abonnsmantsgald 2e kwartaal (1 April-30 Juni) dezer dagen zal worden beschikt. Wij verzoeken de kwitantie bij eerste aanbieding te willon voldoen. Administratie Heldersche Gowant. BUITENLAND. Hit Vrtdasvardrag. De (Amerik.) „World" schrijft: Alhoèwel het bij een anderen naam wordt genoemd en het niet officieel wordt erkend, blijft het feit bestaan dat er een substantieele herziening van het Duitsche vredesverdrag zal plaats hebben, en dat verscheiden punten, waarop de Duitschers nadruk hebben gelegd, een vorm zullen krijgen, die er op berekend is ze toegankelijker voor den verslagen vijand te maken. Alhoewel het werkelijke en onmiddellijke gevaar voor een ernstige crisis aldus is geweken, moet men bedenken, dat de argumenten in deze aangelegen heid niet hebben afgedaan en dat het geschil tusschen pro- en anti revisionisten nog steeds bestaat. De „Sun" zegt dat ten aanzien van de vaststelling van het bedrag der schadevergoeding, de Franschen op een minimum van 50 milliard staan, de Britten voorstanders van 40 milliard zijn, terwijl de Ameri kanen niet geneigd zijn boven de 30 te gaan. Tégen bet Vredesverdrag- In een beschouwing over den huidigen stand der onderhandelingen zegt de N. Rott. Ct. o.a. Te Parijs blijft men druk doende ,niet het retoucheeren van het vre- destractaat met Doitschland, ter verwijdering van de verschillende schoonheidsgebreken in de proef, waartegen de Duitsche onderhande laars bezwaar hebben gemaakt De officieuze spreekbuizen van deFran- sche regeering verzekeren nog altijd dat het slechts kleine wijzigingen zijn, waarvoor men zich zal laten vinden, maar na alles wat daar intusschen over bekend is geworden, mag men aannemen, dat zij den grimmigen aanblik van het oor spronkelijke toch a&nmerkelijk'zulleh verzachten. De Duitsche politiek om te dreigen met een nietonderteekening van het tractaat, vindt intusschen steeds nieuwen steun in opmerkelijke uitingen van de openbare meening van Engeland, waarvoor Lloyd George niet doof kan blijven. Naast hef manifest van de arbeiderspartij in het Engelsche Lagerhuis en het bestuur van de partij trekt het verzet van invloedrijke conservatieve kringen, die in de Observer hun hun orgaan hebben, de aandacht. En daarbij komt nu weer een memorie van prptest tegen de schending van de beginselen waarvoor de geallieer den heeten gevochten te hebben, uitgaande van de „Heads of Colleges" en andere academische personen van gezag in Oxford, die in de binnen- landBche politiek meerendeelB in het conservatieve kamp staan. Men meldt dat een memorie van gelijke strekking wordt voorbereid onder de studenten van de Oxfordsche univer siteit, die in het begin van den oorlog door vrijwillige opvatting van da wapens in zoo grooten getale hun vaderland te hulp zijn gekomen en met sterk gedunde gelederen de afgebroken studie hervat hebben. Zij zullen, naar verluidt, verklaren dat zij geenszins hun leven gewaagd hebben voor de doeleinden, die in het tractaat zijn neergelegd, maar voor heel andere. De studenten van Cambridge zullen het voorbeeld vol gen en zoodoende zal de protest beweging nog in kracht toenemen. Het verzet in de Yereenigde Sta tegen het vredestractaat en de te* Parijs toegepaste methodes heeft nü al geleid tot een besluit van den Amerikaanschen Senaat om het vredestractaat openbaar te maken. Ook in dit opzicht heeft dus de Duitsche politiek van verzet tegen de verheimelijking van de voorwaar den succes gehad. De vrijzinnig denkende Amerikanen hebben dezelf de opvatting over het tractaat als hun politieke geestverwanten in Engeland. Het moge waar zijn, dat de republikeinsche meerderheid in den Senaat het tractaat vooral aan valt óm partijoogmerken, maar de party van verzet aan de zijde der geallieerden wordt toch grootelyks versterkt door de instemming van een sterke minderheid van mannen van beteekenis aan weerskanten van den Oceaan en den toenemender! wrevel van de arbeidersklasse. Da Amarikainschs Senaat li Int vradaivardrag. President Wilson heeft aan den Senaat geseind dat het in hooge mate ongewenscht is dén tekst van het vredesverdrag mee te deelen, terwijl het nog in behandeling is en dus aan wijziging blootstaat. Hij drong er bij den Senaat op aan een diepgaand onderzoek in te stellen naar de wijze, waarop particuliere personen, zich afdrukken van het verdrag hadden kunnen verschaffen. Senator Borah heeft echter Maandag aan den senaat het beweerde exem plaar van het vredesverdrag over- mndigd, welk exemplaar door een dagbladcorrespondent naar de V. St. was mee genomen. De Senaat heeft met 47 tegen 24 stemmen besloten dat het zal worden gedrukt als openbaar stuk. Eaa tegenspraak. De „Daily News" meldt uit Parijs, volledige machtiging te bezitten om tegen te spreken, dat presidentWilson ooit de hem toegeschreven bewoor dingen heeft gebruikt, nl. dat hij het vredesverdrag volkomen in overeen stemming met zijn 14 punten heeft genoemdnoch dat hij ooit, hetzij in het openbaar of in particuliere ge sprekken woorden heeft gesproken, die daarop gelijken. Dit te -beweren, wil in werkelijkheid slechts 2eggeD, dat de president zich aan leugen achtigheid zou hebben schuldig ge maakt. Hat antwoord aan Duitiohland. De beraadslagingen van de Vier over het antwoord aan Duitsehland schijnen niet snel te vorderen. De bladen schrijven dat toe aan de meeningsverschillen betreffende de aan de Duitschers toe te stane con cessies, die den langdurigen arbeid van deze maanden ongedaan zouden maken. Zij trachten enkele bijzonder heden te geven, hetgeen de censor echter belet. Niettemin wordt ver zekerd, dat het cijfer der schadever goeding ten minste het dubbele zal zijn van het Duitsche voorstel. Men steltten deze verschillende oplossingen voor, waar tusschen de Vier zullen kiezen. Wilson zal blijven tot de onder- teekening of totdat het zeker is dat de Duitschers niet zullen teekenen. Dan zal hij zoo spoedig mogelijk ver trekken. Dn Volkarenbond. Het comité van organisatie van den Volkenbond heeft'Maandagmiddag in hotel Crillon te Parijs zijn tweede zitting gehouden onder voorzitter schap van Pichon. Eric Drummont, de secretari9-generaal, legde een memorie over, betrekking hebbende op de organisatie van den bond. Een algemeene discussie volgde, aan het einde waarvan een resolutie werd aangenomen, houdende dat het een essentieele voorwaarde voor den bond is bij voortduring zoo spoedig mogelijk op de hoogte te worden gehouden van alle belangrijke politieke, econo mische, financieele, sociale en andere onderwerpen uit alle deelen der wereld. Elke Staat bij den bond aangesloten moet bijgevolg het internationale secretariaat elke desbetreffende inlich ting verstrekken. Voorts heeft het comité de wenschelijkheid overwogen eenige op volkenrechtelijk gebied vermaarde juristén uit te noodigen van advies te dienen in zake de vestiging van een permanent inter nationaal gerechtshof dat volgens een der artikelen van het verdrag gesticht moet worden. Duitsehland sn dn Volkarenbond. De „Daily Express" verneemt uit Parijs dd. Maandag: Indien, zooals vrijwel zeker is, Duitsehland in het aanstaande najaar bij de vergadering te Washington tot het volkeren- verbond toegelaten zal worden, zou het bezettingsleger onmiddellijk terug getrokken worden, in plaats van vijftien jaar in Duitsehland te blijven. Dit feit is van ontzaggelijk groot belang uit een oogpunt van de nijverheid en Lloyd George en Wilson er sterke voorstanders van. De Amerikanen hier zyn overtuigd, dat de Senaat het tractaat zal bekrach tigen, maar de algemeene ratificatie zal misschien te laat komen, om de by eenkomst te Washington in October mogelijk te maken. Met de waarde van de Duitsche koloniën is rekening gehouden by de schatting van de schadeloosstelling, die van Duitseh land gevraagd zal worden, en ik verneem dat die waarde getaxeerd is op 5 milliard, wat precies de som is die bun land volgens de Duitsche gedelegeerden aan de ge allieerden kan betalen. Db Zuid-Afrikaansehn deputatie. Londen, 10 Juni. De onafhankelijke dëputatie uit Zuid-Afrjka, onder wie Hertzog, is den 5en Juni te Parys door Lloyd George ontvangen. De deputatie verklaarde, dat haar voor naamste doel was het herstel der vroegere Zuid-Afrikaansche republie ken op den nationalen grondslag, die vóór den Boerenoorlog bestond. Lloyd George zette uiteen, dat de Zuid-Afrikaansche Unie berustte op een fundamenteele overeenkomst tusschen de Britsche en Nederland- sche elementen en niet door het eene element kon worden ontbonden zonder toestemming van het andere. Enge> land kon geenerlei actie goedkeuren, die ontbinding der Unie beteekende. Schadavargoadiag aan Amarlkaansoba burgara. daan dat.de-eischen der Amerikaan- sche burgers ten opzichte van de Duitschers, wat betreft de schade, welke zy hebben opgeloopen door den duikbootoorlog en het optreden der Duitschers tegen Amerikaansch eigen dom in Duitsehland, bijkans een milliard dollars bedragen. De eischen, uit den duikbootoorlog alleen voort spruitend, bedragen 600 millioen. Engeland. Da kolanvaorzlaning. In het Engelsche Lagerhuis heeft 8ir Aucland Geddes medegedeeld dat het met de kolen voorziening ernstig is gesteld. De kolenproductie wordt voor de komende twaalf maanden, van Juli af, dus na de invoering van den korteren arbeidstyd, geschat op 214 k 217 millioen ton, terwijl voor den oorlog, in 1913, de jaarproduktie 287 millioen ton bedroeg. Het binnen- landsche kolen verbruik, dat in 1913 nog 210 millioen ton bedroeg, daalde in 1918 tot 196 millioen ton. De export van kolen was in 1913 ongeveer 72 millioen ton, in 1917 slechts 34 millioen ton. Ten einde nu te zorgen dat er voor het binnen- landsche verbruik en voor het bunke ren van schepen voldoende kolenvoor- raden zyn, zullen de tegenwoordige verbruiksbeperkingen moeten worden gehandhaafd - al zal voor kleinere verbruikers wellicht eenige verlichting mogelijk zyn en zal ook de uitvoer van kolen dienen te worden beperkt en dat wel tot 23 millioen ton per jaar. Uit de statistieken, die o.a. ook aan de Coal Commission zijn mee gedeeld en door deze gepubliceerd, biykt dat ook de produktie per arbeider gerekend is verminderd. Dat is zeer zeker een ernstige zaak, de „Times", die een artikeltje wijdt aan de ver mindering van de kolenproductie legt hierop dan ook zeer den nadruk. De kolenindustrie zal met verlies werken en sir Auckland Geddes be cijfert dit verlies voor het komende jaar op 46 millioen p.sfc. Dat wil dus zeggen dat de prijs van de kolen zal moeten stygen of dat de schatkist zal moeten bijspringen zooals bij het broodsubsidie en dus de kosten door den belastingbetaler zullen moe ten worden gedragen. De münwerker8leider Hartsorn zegt dan ook in een artikel in de „South Wales Daily News" dat het voor de arbeiders onmogeiyk is duur zaam hun economische positie te verbeteren als de productie voort durend daalt. „Dat is", zegt hij, „een economische waarheid zelfs onder een socialistisch systeem." Italië. Stakingen. Er zyn omvangrijke stakingen in Italié uitgebroken. Te Rome staken het trampersoneel en de kellners, te Biella de wevers en spinners, een 60,000 man. Te Napels is te elfder ure een staking van metaalbewerkers voerkomen, door inwilliging van hun looneischen. Het aftreden van prins Colonna als burgemeester van Rome is te wijten aan ontevredenheid onder de ge meentewerklieden en beambten, wier sterk verhoogde loonen ternauwer nood uit de gemeentekas betaald kunnen worden. Deze loonen zijn van 13,000,000 lire in 1913 tot 42,000,000 in dit jaar gestegen, terwijl de ontvangsten der gemeente slechts 54,000,000 bedragen. Te Milaan dreigt het koffiehuis- personeel met een staking. Da staklagan in Frankrijk. De „Homme Libre", het blad van Clemenceau, schryft, naar aanleiding van den toestand der stakingen: „De beweging ten gunste van de hervatting van den arbeid, wint overal veld, te Parijs zoowel als in de provincie. Inderdaad is de crisis welke wy hebben doorgemaakt en nu nog doormaken, niets dan een mislukte poging tot de internationale betooging, die meer politiek dan beroepmatig is. De arbeidersbonden van .Frankrijk, Engeland en Italië hebben het besluit genomen tot een groote collectieve betooging. Ter elfder ure gaf de Labour Party te kennen, dat zij niet bereid was, deze betooging te steunen. Deze manoeuvre verklaart ook de treuzelingen van de C. G. T. en de aarzelingen en weifelingen die zich thans voordoen. De extremisten vooral trachtten de beweging tot staan te brengen, die zonder gron dig gezamenlijk overleg begonnen, en tot mislukking gedoemd is. Korte bariehtea. Te Winnipeg (Canada) is onge veer een derde deel der stakers weder aan het werk gegaan. De legatie van Esthland te Stockholm deelt mede, dat de Consti- tueerende Vergadering van Revalde grondwet aannam, waarby de repu bliek wordt geproclameerd. De Fransche gezant te Belgrado deelde aan de regeering aldaar mede, dat het koninkrijk der Ser ven, Kroaten en Slovenen officieel door de Fransche regeering is erkend. BINNENLAND. Nederland sn België. Een dankbetuiging van Koning Albirt. Officieel. Het Departement van Buitenlandsche Zaken deelt het volgende mede Hare Majesteit de Koningin ontving van Z. M. den Koning der Belgen het volgende telegram d.d. 7 dezer: „Op het oogenblik, dat de omstan digheden aan de laatste Belgen, die door Nederland zoo hartelijk zijn opgenomen gedurende de smartelijke jaren van den oorlog, het mogelijk gemaakt hebben naar hun vaderland terug te keeren, richt ik, als tolk van de erkentelijkheid der natie, tot Uwe Majesteit hartelijken dank. België zal nooit kunnen vergetende gastvrye toevlucht, die zyne kinderen op Nederlandschen bodem hebben gevonden, noch de onvermoeide pogingen in het werk gesteld om hunne ballingschap en hun lijden te verzachten. Ik bied Uwe Majesteit en het Nederlandsche Volk de uit drukking aan van de gevoelens van het dankbare België. (w. g.) ALBEET." De Koningin heeft daarop met het volgende telegram geantwoord: „Ik dank Uwe Majesteit voor de uitdrukking van de gevoelens van het dankbare België, welke zij mij en het Nederlandsche Volk aanbiedt. Door de gastvrijheid te gedenken, die m(in land zich gelukkig geacht heeft zonder beperking aan de na burige en bevriende natie te kunnen aanbieden, roept Uwe Majesteit de herinnering op aan een betoon van wederkeerig vertrouwen en sympa thie, waarin onze beide volkeren elkaar ontmoeten. Als tolk van mijn volk spreek ik den wensch uit dat de betrekkingen tusschen België en Nederland zich in den geest van die herinnering zullen voortzetten. (w. g.) WILHELIONA." Belasting varmogansvaraaerdaring. Uit goede bron kunnen wy be vestigen, dat de opbrengst van de voorgenomon belasting op de ver mogensvermeerdering geraamd wordt op 200 millioen. De opbrengst zal strekken tot delging van een deel der crisisschuld. Het ligt in de bedoeling de heffing om de drie jaar te herhalen. Voorts vernemen wij, dat-een ge deelte der vermogensvermeerdering onbelast zal blijven in het belang der kleine spaarders. Dit bedrag is uit den aard der zaak echter niet hoog. Da financieels moaiiljkhadan dar Bamaantan. Op vragen van den heer Duys betreffende de oorzaken van het niet slagen van eenige gemeentelijke leeningen en omtrent de wijze, waar op van rijkswege in zake het ver strekken van gelden aan gemeenten hulp ware te verleeneD, hebben de ministers van binnenlandsche zaken en financiën geantwoord Het is den ondergeteekenden be kend, dat eenige gemeenten niet zyn geslaagd in het plaatsen van een definitieve leening. In een dag blad bericht werd intus schen omtrent Wageningen gemeld, dat het niet tot deze gemeenten be hoorde. Hetzelfde schreven burge meester en wethouders van Gouda aan ondergeteekenden omtrent hun gemeente. De ondergeteekenden meenen zich te moeten onthouden van het uit spreken van een meening over de vraag, aan welke oorzaken het mis lukken van bedoelde leeningen valt te wyten. Zij zijn bereid zooveel mogelijk medewerking te verleenen, ten einde de gemeenten, die moeilijkheden als vorenbedoeld ondervinden, te helpen. Zy meenen, dat in de daarvoor in aanmerking komende gevallen voor het verleenen van zoodanige hulp gebruik kan worden gemaakt van ter belegging beschikbare gelden van Rijksinstellingen als pensioenfondsen, Rijkspostspaarbank, post-chèque en girodienst e.d. Zy hebben echter overwegend be zwaar tegen het aanvaarden van de de vierde vraag omschreven methode, welke er toe zoude leiden, dat uitsluitend het Rijk als geld schieter van de gemeenten optreedt. Reeds aanstonds achten zij die methode kwaiyk te vereenigen met de financieele zelfstandigheid der ge meenten, zooals die nit de bepalingen van Grondwet en Gemeentewet voort vloeit. Het ware voor de ongerepte handhaving van die zelfstandigheid en voor het behoud van de daaruit voortvloeiende verantwoordeiykheid niet bevorderlijk, indien het eigen krediet der gemeente werd opgeheven door samensmelting met het staats- krediet. Hierbij komt, dat de onder geteekenden het aan zeer ernstige bedenking onderhevig achten de be dragen, waarvoor de Staat een beroep op de beleggingsmarkt moet doen, aanmerkelijk te vergrooten. Deze bedragen hebben, als gevolg van de door den oorlog veroorzaakte omstan digheden, een zoodanige omvang verkregen, dat het, in belang van het staatskrediet en ten einde in afzienbaren tyd tot de afgiften van zuiver vrywillige staatsleeningen te kunnen terugkeeren, noodzakelijk is, de verdere styging van de staats schuld binnen de engst mogelijke perken te houden. Aan dezen eisch zou niet voldaan worden door de voorziening uit 's Rijks schatkist in de gemeenteiyke geldbehoeften. De hierboven geschetste bezwaren zyn, naar het oordeel der onderge teekenden, van zoo groot gewicht, dat daartegen de nadeelen, welke de heer Duys aan de thans gevolgde methode verbonden acht, bij verre niet opwegen. De ondergeteekenden meenen zich dan ook van bespreking van die nadeelen te mogen onthouden. Uitgewezen Duitschers. Het stoomschip „Cawdor Castle" is Dinsdagnamiddag te Rotterdam aangekomen met 958 Duitschers, uit West-Afrika, onder wie 350 vrouwen, 230 kinderen, 14 officieren en 70 onderofficieren en soldaten. Het meerendeel van deze Duitschers komt uit Ludritzbaai en Walvischbaai. Aardbslsn naar Engaland. Nu het vrywel uitgesloten is om, evenals in vorige jaren, de aardbeien oogst in Duitsehland te plaatsen, heb ben eenige groote exporteurs maat regelen getroffen die voor een goed deel naar Engeland te zenden. Het plan is om op een terrein nabei station Velsen de aardbeien in vaten te verpakken en dan per scheepsge legenheid naar de jamfabrieken in Engeland over te brengen. Zyn we wel ingelicht dan kunnen op deze wijze veertig wagons per dag gebruikt worden. Os melkprijs. De Minister van Landbouw heeft in overleg met het Zuivelbantoor be paald dat de prys van de consumptie- melk voor de zomermaanden zal zyn 18 cent per liter af boerdery. Esne vrijlating mst hindnrnisstn. Uit IJmuiden wordt gemeld: Zaterdag is het hier door de stoomtrawlers „Gorredyk" en „Lies- betb Betty" verlaten binnengebrachte Duitsche proefdok door de daartoe naar hier gekomen Duitsche sleep- booten „Euak", „Roland", „Loewer" en „Wendemuth" naar Harwich weggesleept. Nadat de bovengenoemde sleep- booten de noodige bunkerkolen hadden ingenomen wilden zy hun sleepwerk beginnen, hetgeen een nogal vreed zaam verloopend incident veroor- Programma van het 2de Concert,'te geven door het „Stedeiyk Muziekkorps", Directeur G. H. J. v. d. Bogaerde, op Zaterdag 14 Juni, 's avonds van 8-9.30 uur ln het Plantsoen. 1. Le Retour d'Ath, marsch - L. Langlois. 2. Marie Tudor, ouvertureLamotte. 3. Gouden Regendroppels, polka voor Piston L. Langlois. 4. Eola, Valse RomaineJoa. Kessels. 5. Maria Henriötte, ouverture L. Montagne. 6. Grande Fantaisie de 1'Opera Comique arr. G. H. J. v. d. Bogaerde. 7. Andalouse, Spaansche marschG. Kriens. Men zal zich herinneren, dat on- middellyk na binnenkomst van het dok het militair gezag, in deze ver tegenwoordigd door den met de behandeling der maritieme zaken belasten luitenant ter zee, dit onder zyn beheer nam doch het later weder aan den burgemeester strandvonder overdroeg. Van hoogerhand was nu opdracht gegeven dat het dok weder aan den vertegenwoordiger der Duit sche marine, een kapitein-luitenant ter zee, moest worden afgegeven teneinde het aan de Britsche regeering te kunnen uitleveren. In opdracht van zyne superieuren verschafte een onder-officier zich nu Zaterdagmiddag onder protest van den door den burgemeester-strand vonder aangestelden wachtsman toe gang tot het dok om de sleepboot kapiteins in de gelegenheid te stellen de sleeptrossen vast te maken. Juist was men daarmede bezig toen de locoburgemeester, vergezeld van twee wethouders, den loco-secretaris, den rechtskundig adviseur der ge meente en de politie op het tooneel verscheen en stopzetting van het werk eischte. De medegebrachte politieagent verhinderde het voort gaan van de werkzaamheden. Van de gelegenheid, dat het gezel schap zich weer aan land begaf, maakte de onderofficier gebruik om nadere instructies van zijne supe rieuren te vragen en in verband daarmede zich met gewapende mili tairen opnieuw toegang tot het dok te verschaffen. Bij de terugkeer van de bovengenoemde burgerlijke au toriteiten werd haar de toegang op het dok geweigerd en moesten zij door de overmacht gedwongen zich terugtrekken. Van een en ander maakte de rechtskundig adviseur een proces-verbaal op, waarin gezegd werd dat het dok met militair geweld (IJmuiden verkeert nog steeds instaat van beleg, zoodat de militaire auto riteiten het gezag uitoefenen) aan het beheer van den burgemeester-strand vonder was onttrokken. Onder leiding der militairen werd het dok vervolgens door de sleep- booten vastgemaakt en naar buiten geschut. Teneinde dit moeiiyk sleep werk niet te belemmeren was de toegang tot de haven aan binnen komende schepen tydeiyk verboden, totdat bet dok geheel buitengaats was gebracht. Eerst toen werden de roode lantaarns aan de buitenhaven weder weggenomen en het gewone scheepsverkeer hersteld. Het verkeer Berlljn-Ameterdem. De correspondent van het „Hbl." te Oldenzaal schryft: Op den avond van den eersten Pinksterdag kwam de sneltrein uit Berlijn met eenj^ertraging van 2 uur 20 min. te Bentheim aan. De vele reizigers misten daardoor de aan sluiting op Oldenzaal en verder. Te halfnegen, zoo was aangekondigd, zou een extra-trein de passagiers te Oldenzaal brengen. Stationspersoneel, douane-ambtenaren, grenscontróle, politie waren dan ook tegen dit tydstip op hun post, doch na ruim anderhalf uur wachten arriveerde de extra-trein met 'n zeer groot getal reizigers. Langer dan een uur duurde de contröle, waarna den reizigers, den een eer, den ander later onderdak kon worden verschaft. De gelegen heden, om goed logies te krijgen, breiden zich in Oldenzaal voortdurend uit, daar ook heel wat burgers de doortrekkenden in hun huizen op nemen. Er zyn echter ook steeds reizigers, die den volgenden morgen niet voor een reis per trein naar de plaats hunner bestemming afwachten en reeds denzelfden avond per auto naar het doel van hun reis, Amster dam of Den Haag, vertrekken, een tocht, die hun op eenige honderden guldens te staan komt. Het laat zich aanzien, dat, wegens den slechten toestand van het Duitsche spoorweg- materiaal, in dit internationaal ver keer nog niet spoedig verbetering zal komen een zeer groot ongerief voor de reizigers, dat bovendien nog vergroot wordt door het voorschrift der Duitsche regeer ing, dat niemand meer dan 50 Mark met een speciale vergunning mag het ook 80 Mark zijn in Duitsch geld over de grens mag meenemen. En wie nu met het oog op dien maatregel, waaraan tegenwoordig al zeer streng de hand gehouden wordt, zijn Duitsch geld bij een Duitsche bank tracht te wisselen, ondervindt, dat dit ook al zeer moeiiyk gaat en er met kunst en vliegwerk in den regel ten hpogste' 50 gulden (H. C.) te brygen is. Het gros der reizigers, voor wie geen andere wegen openstaan, ziet zich hierdoor gedupeerd. Ed zoo komt het herhaaldelijk voor, dat reizigers, die hun te veel aan Duitsch geld by de Duitsche grenscontróle moeten achter laten, niet in staat zijn te Oldenzaal hun logies te betalen of zelfs een nieuw reisbiljet te koopen. En zoo zijn er gevallen, dat reizigers gouden sieraden in pand gaven voor g dat ze voor reis- of verbiyfkosten noodzakelijk moesten gebruiken. De gevallen-»hiervan, ons bekend, betrof fen hoogst betrouwbare geldschieters, zoodat na aflossing der schuld ook het pand weer in handen van den eigenaar kwam. Maar zyn ook geen andere gevallen mogelijk? En de bekende hoteliers te Oldenzaal, het mag te hunner eer wel gezegd worden, nemen herhaaldelijk het risico van een tekort op de verbiyf kosten op zich in afwachting van toegezegde restitutie. Goedkoop wittibrood. Te Bergen-op-Zoom wordt in de laatste weken uit België uitstekend wittebrood ingevoerd van beter quali- teit zelfs dan het onze en tegen den prijs van 50 ct. per K.G. Geen wonder dat de bakkers aldaar zich daarover beklagen en beproeven aan deze concurrentie een einde te maken. Toch schijnt dat niet gemakkeiyk te gaan. Dezer dagen heeft de Minister van Landbouw op hun klachten ge antwoord dat hy geen maatregelen tegen den invoer van brood uit België nemen ban. Alleen schryft Z.Exc. dat binnen afzienbaren tyd het wittebrood hier te lande waarschijniyk in quali- teit zooveel verbeteren zal dat het tenminste gelyk zal zyn aan die van het Belgische brood. INQEZQNOEN. Melkprijs in den Helder. Geachte Redactie. Gaarne zou ik gastvryheid in uw geacht blad verzoeken voor onder staand stukje; by voorbaat beleefd dank. Naar aanleiding van de bespre kingen omtrent den melkprys hier ter stede in het Raadsoverzicht van 3 Juni, in uw blad van 5 en 7 Juni, waarin de heer Biersteker verklaart, dat de melkhandel hier een winst maakt van 40 (zegge veertig pro cent), zou ik om misleiding van het publiek en daarmede vooringenomen-" heid tegen den melkhandel te voor komen, wel het dubieuze gezegde des heeren B. willen aanvullen. De veehouder ontvangt voor zyn- melk 14 cent per liter, als hy de melk by den slyter thuis bezorgt. De melkhandel ontvangt 18 cents per liter, dat is dus 4 cents bruto winst per liter of pl. m. 28 bruto winst Dat klinkt al anders dan veertig"! Van deze 28 moeten alle on kosten, als; slijtage aan materieel, inmeten der melk, risico aan bederf in de warme maanden, risico aan verwerken der overmelk by de da lende zuivelprijzen, betaald worden, om ten slotte nog een bedrag over te kunnen laten tot bestryding van de bestaauaonkosten van den slijter, welke onkosten „huishoudgeld") gedurende de crisis jaren minstens 100 verhoogd zyn. (Dit weet elke huismoeder u te vertellen). Het is altijd gevaarlijk, geachte heer B. om in 't publiek cyfers te noemen, als men leek in het vak is, doch het lag op Uw weg om eerst eens Inlichtingen in te winnen óók by den melkhandel, en niet, botweg tot het publiek uitroepen„ziet den snooden melkhandel (die O. W. maakt 1), zij maken 40% winst; ont zaglijk!" (Want U weet wel: "ke onkosten de handel heeft, daar kan en wenscht het publiek zich niet mee in te laten). Of 28% bruto winst voor de siyters voldoende, te weinig of te veel is? Het ligt niet op myn weg hierop te antwoorden. Dan: de Raad of liever de heer B. trekt alléén de me))rslijters aan de ooren. Herinnert de Raad zich misschien ook dat er in hare Gemeente ook nog twee melkinrichtingen werken, die tezamen brood geven aan twin tig personen met hunne gezinnen? Zy negeert deze wel in haar bespre kingen, tóch zyn ze er, en doen hun best. Welnu, ondergeteekende,eenigs- zins belanghebbende by één dier harteloos vergeten melkinrichtingen verklaart, dat, wdór ook de schuld ligt van den hoogen melkprijs, deze niet ligt by de siyters of inrich tingen. En voor de melkinrichtingen hier ter plaatse is 28% bruto ver dienste een droevig lage winstmarge waaraan vooral maar niet getornd moet worden, waar sinds den tyd vóór den oorlog de loonen met 100% de steenkoolpryzen met 300en de flesschenprljzen met 200% stegen om maar niet eens te spreken van gemeentelijke industriegasprijzen van 21 cent per Ms en duinwater voor schoonmaak van 30 cents per M«., gebezigd voor reinhouden en derge lijke, en dat vóór den oorlog de brutowinst per liter 3 k 8cent was. Géén wonder dat de meeste inrich tingen in ons land gedurende de oorlogsjaren met verlies werkten! Waar de veehouders óók in den Raad zyn vertegenwoordigd, begrijp ik trouwens niet, dat deze hun college niet alle noodige inlichtingen konden verschaffenzy waren dunkt me toch in de eerste plaats de personen by wie Burgemeester en de heer B. inlichtingen hadden kunnen inwinnen. Of zwegen deze vroede lieden by voorbaat en lieten ze niet te veel uit, denkendewie veel zegt heeft ook veel te verantwoorden. lng«sondèn> mededeeting. MODES PRIJSVERMINDERING GESLOTEN 7 UUK. Neen, geachte heeren van den Ge meenteraad, het euvel van den buitensporig" hoogen melkprys moet u op de boerdery zoeken, niet by ons, melkverkoopers. Is het u dan niet bekend, dat sinds 1 Meietteiyke malen (tot wee wordens toe) geconfereerd is tusschen de be trokken party en om tot overeen stemming te geraken omtrent den prys, doch de waarlijk tyrannieke houding van den Bond van Melkvee houders in Nederland, bij monde van haar Afd. den Helder, den hoogen inkoopsprys van eerst l&J-, toen 14 cents, wist door te dryven, met be dreiging er by, dat, gaf men den heeren hun zin niet, dan „zouden zy de melk thuishouden, en zelf verkazen. Ja, zelfs een ondernemend lid (ik noem geen namen) zou zelf, gaan uitventen, al kostte het het hem ook zyn goede reputatie als ernstig en bezadigd man. Was eene dergelijke dolle stagnatie in het belang der burgerij? De listige, eerst quasi gemoede lijke, weldra als machtsvertoon zich ontpoppende politiek van den Bond van Melkveehouders met als programma: hoog houden van de zomerpryzen, de melkhandel aan den dresseerhengel houden, teneinde a.s. winter de prijzen nog meer als voor heen in zyn macht te hebben zie daar, mijnheer Biersteker, deze is de boosdoener. Gevolgverkoopprijs 18 centg. In Behagen 16 cents, in Alk maar idem. Overal ontvangen de veehouders 12 cents franco thuis, hier in den Helder 14 cente. Waarom hier hooger dan elders? Ten slotte i hoe gaarne u zelf ook verandering ten goede zou wensehen, juist omdat de melkhandel pleit voor een lageren verkoopprijs, omdat de omzet beduidend daalde tengevolge van het te hoog blyven van den-prys (dit zeg ik u uit naam van den ge- heelen Heldersche melkhandel) vooral bij verkoop aan de gezinnen der ar beiders en middenstanders; terwijl de omzet toch al aanmerkeiyk daalde door opheffing van de „ziekenmelk- bonsregeling". Zou 't niet wenscheiyk zijn als de Raad de gestes van den Minister, die zyn wenkbrauwen onheilspellend fronst en bedreigt met in te zullen grijpen (doch intusschen wijselijk achter de schermen biyft), maar niet navolgt? De minister laat door zijn houding èo burgerij èn detail handel de dupe worden, tenminste in den Helder. De consuraptiemelkers komen tegen een besten prijs van hun hoog kwantum zomermelk af, zonder eenige risico van dalende zuivelpryzen, en, vanzelf met te veel overmelk te blyven zitten, de Minister volhardt met dreigementen in de couranten, hy dóét niets en de boeren lachen om al dat geschrijf. „De Minister doet toch niets", dat is al gebleken vanaf 1 Mei, zeggen de veehouders. Jammer, dat de Minister hier dan een belachelijk figuur slaat; intusschen proflteeren de veehouders van des ministers slappe houding! En terecht meent de heer Grun- wald, die inziet dat een „ingrijpen" van den Raad óók belacheiyk dreigt te worden, dat „de zaak zich op den duur wel vanzelf regelen zal". Dit iB een verstandig woord: ze zfcl zichzelf regelen, doch dit zal wel niet vóór den herfst, by de regeling der winterpryzen zyn en ik voorspel dat het publiek dan nog héél wat duurder aan de melk zal moeten. Of de Minister dkn ernst van zyn scherts zal maken? en uit zyn schuilhoek zal komen? InmiddelB biyft burgerij en melk handel het slachtoffer en werken siyters en inrichtingen gedurende Mei en Juni, ja, misschien nog langer, grootendeels voor den veehouder- consumptiemelker, en niet, zooals het behoorde te zijn, óék voor hun eigen voordeeL Bovendien kan de melkhandel zoolang de klaagliederen der huismoeders met een geduldig en onmachtig gezicht blyven aan- hooren, volgzaam zwygen en in het gareel blyven loopen. U, Redactie, nogmaals dankend voor de plaatsruimte, hoogachtend, J. L. Dükeb, directeur-eigenaar van Stoom-melkinrichting „Jong Holland" Westgracht 81. COBBESPOMDENTIB. Den heer J. J. S. Wy geven geen gelegenheid tot repliek - zooals wij reeds eerder hebben medegedeeld - en plaatsen dus uw stuk om die reden niet. Wy gaven u gelegen heid uw standpunt uiteen te zetten, zullen dit ook aan de partyen toe staan die nog niet aan het woord zijn geweest, en sluiten dan het debat.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1