PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Tromp". Hr. Ms. „Tromp" is 11 Juni van Gibraltar vertrokken na twee dagen aldaar kolen te hebben geladen. - By Kon. besluit is aan de adjunct-commiezen bij 'a Rijkswerven J. S. Bedet en D. Leljen, geplaatst bij 's Rijks werf te Willemsoord, verlof uit den dienst bij 's Rijks werven verleend, en zijn benoemd tot adjunct-commies bij 's Rijks wer ven, de klerken by 's Rijks werven H. W. Spoon, geplaatst te Hellevoet- sluis, en W. Hoogvliet, geplaatst by het marine-établissement te Amster dam. De heer L. Bandsma, adjunct commies ter Secretarie alhier, ia be vorderd tot commies van de afdeeling Onderwy's en Verkiezingen. - De Keuringaraad zal alhier 18, 19 en 20 Juni ziiting houden in „Casino". Aanbostidi'i. Gisteren werd onderhands aanbe steed voor rekening der N. V. Brood fabriek „De Volharding", het ver bouwen van perceel Koningstraat 42. Laagste inschrijvers waren de hee- ren Ox en Kikkert, alhier, voor f 8089.- aan wie het werk is gegund. Mei ingang van 14 Juni zullen des Zaterdagsmiddags van 4 tot 5 uur de zomerconcerten van de kapel der Kon. Marine in het park achter het Paleis weder voor de abonnés gegeven worden. HandalsJagsebaol. Het Bestuur der Algemeene Helder- sche Winkeliersvereniging bericht, dat de opening dor driejarige Han- delsdagsehool zal plaats vinden op 2 September a.s. Het programma van onderwys, eischen van toelating, schoolgeld en tijdstip van aanmelding zullen binnen kort nader worden bekend gemaakt, De inrichting der school en van het onderwys zyn geheel overeen komstig de Handelsdagscholen In andere gemeenten. 5a pariodlaka ztilwadstrljd L.l. Vrijdag was het by'na bladstil, Een weinig interessante wedatryd was er het gevolg van. In de eerste klasse kwam no. 1 aan de Atjeb- sloep, no. 2 die van het Wachtschip en no. 3 de sloep gestuurd door bootsman Koek. In de Bj en B, klasse kwam no. 1 aan korpl.konst. De Wolf, no. 2 sergt.seiner Peeman, no. S opperscbipper Langerak. In de Bs klasse no 1 opperschipper Kraay, no. 2 schipper Breedvelt en no. korpl.konst. Mynhardt. De uitslag is nu: KlasBe fantasietuig: Luit. t. z. 2e kl. Heckman 11 p, Ramshorat 6 de Bruyn Tengbergen 6 Z immerman 4 Bootsman Koek 6 Ardonne 4 Klasse Bi en B, modeltuig Opperschipper Langerak 14 p. Cornelius 9 Sergt.seiner Peeman 6 Korpl.konst. De Wolf 8 Klasse Bj modeltuig: Opperschipper Kraay 20 p. Schipper Breedvelt 10 Korpl.konst. Mynhardt 5 Marinier le kl. Alphenaar 6 Bootsman Willemse 1 {Kwartiermeester v. Rust 1 JJe laatste periodieke zeilwedstryd zal gehouden worden op Donderdag 28 Juni. Varklazlag. In het huidige nummer komt een oproep van den burgemeester voor tot deelneming aan de verkiezing voor één lid van den gemeenteraad in het eerste kiesdistrict, ontstaan door het overiyden van den heer L. F. Over de Linden. Nog altyd bestaat deze vacature in den Raad, en ter voorziening hierin moet nog eene verkiezing plaats hebben onder het o u d e stel sel. Vandaar deze oproep. Vermoe- deiyk zal men, daar het hier een bloote formalltoit betreft (want ook deze gekozene zou toch weer hebben moeten aftreden), de kwestie aldus oplossen, door een der thans geko zen nieuwe raadsleden, by onder linge overeenkomst en enkele can- didaatstelling in de plaats van den heer Over de Linden gekozen te ver klaren, zoodat bedoeld raadslid dan nog vóór September zitting zal mo gen nemen in den raad. BINNENLAND. Maderlind «n Ba'gIN. In it B.lgi.cli. Kinnr. „Havas-Reuter" seint uit Brussel d.d. 11 Juni: In de Kamer gaf de minister van buitenlandsche zaken een beknopt overzicht van de onderhandelingen te Parijs betrekking hebbend op de Nederlandsch-BelgiBche quaestie. Na te hebben verklaard, dat Belgis de herziening der verdragen van 1839 nastreeft met het oog op-zyn eco nomische ontwikkeling en zyn vei ligheid, dat het streeft naar een volledige onafhankeiykheid der ver bindingen van Antwerpen met de zee en het achterland en dat het zyn verdediging op de Schelde en de Maas wil waarborgen, zette Hymans uiteen, dat het besluit van den Raad van Vier op alle punten tegemoet kwam aan de Belgische eischen en dat dit besluit de onder handelingen beheerscht. Nederland werd uitgenoodigd, gedelegeerden te zenden om het NederlandBche stand punt ten aanzien van de herziening uiteen te zetten. De uitnoodiging werd aangenomen en daarop is eenige t,yd verloopen, daar de geallieerde gevolmachtigden al hun aandacht besteedden aan de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland. Hymans deelde verder mee, dat hij in een bijzondere conferentie van de vyf ministers van buitenlandsche zaken de door hem verdedigde stellin gen uiteenzette. De Schelde is, zoo had hy betoogd, in werkeiykheid een Belgische rivier, daar zy slechts de Belgische belangen dient en de voor spoed van Antwerpen en het land ervan afhangt. Er moet aan gedacht worden, dat Belgis in de toekomst deze rivier moet kunnen admini- streeren en inrichten en er alle werken moet kunnen verrichten in het belang van de welvaart. Belgis eischt de vrije beschikking over de rivier zoowel in tyd van oorlog als In tijd van vrede en de toekenning en uit oefening van souvereiniteit over de Schelde, de zy rivieren en het kanaal van Terneuzen. Antwerpen is ook onafhankelijk van zijn verbindingen met het ach terland van den Rijn en het Maas- bekken," welke verbindingen een hin derpaal vinden in Limburg, dat door de verdragen van 1839 van België werd afgescheiden. De economische stelling van Belgie beBtaat hierin, dat Belgie in het. Westen en het Oosten moet bevrijd worden van de afhankeiykheid, waar aan het verdrag van 1839 het ten opzichte van Nederland afhankelijk heeft gemaakt. Sprekend over het standpunt dei- nationale verdediging, zeide Hymans te hopen, dat de vrede in Europa een duurzame rechtsorde zal stichten, doch er blyven wellicht kiemen van ;evaar. Belgie nu is het gevoelige, rwetsbare punt van- West-Europa. Wilson heeft gezegd, dat de Fransche grens de grens der vrijheid is. De grens van Belgie is daarvan het verlengstuk. Hymans voegde er aan toe, dat de sluiting der Schelde door Nederland Antwerpen van alle hulp van buiten afsnijdt. Belgie moet steu nen op den geheelen loop der rivier. Wat de grens met Nederlandsch Limburg betreft, een Duitsch leger, dat door Nederlandsch Limburg zou trekken, zou het Belgische leger van zjjn basis afsnyden. De doortocht van het Duitsche leger na den wapen stilstand vormt een gevaarlyk prece dent waartegen moet worden gewaakt. Hymans beweerde niet een oplossing voor te schryven, maar stelde twee vragen, met het verzoek ze te onder werpen aan de bestudeering door een commissie uit de conferentie en for muleerde vervolgens de wenschen van Belgié in een reeks voorstellen, die hy verzocht te onderwerpen aan de commissie van vertegenwoordigers der vyf groote mogendheden, Belgiö en Nederland, gelijk is uiteengezet door minister Van Karnebeek in de Nederlandsche Kamer. Na de verklaring van den minister zeide de socialist Destrée, dat dit niet het oogenblik was om over de gedane mededeelingen te debatteeren, doch tal van onderwerpen moeten de aandacht der Kamer trekken. Wy hebben het recht en den plicht een onderzoek in te stellen naar den wil der bevolking. Minister Hymans vroeg formeel aan de Kamer bet debat, niet te openen; in de Nederlandsche Kamer was geen debat, het zou onze be langen praejudieieeren, wanneer men hier ging debatteeren. De minister verklaarde zich ter beschikking te stellen van de commissies voor de buitenlandsche zaken uit Kamer en Senaat. De Katholiek Helleputte zeide, dat, als Nederland de volledige toepassing der verdragen van 1839 vraagt, het niet uit het oog moet verliezen, dat het deze vaak geschonden heeft. Woeste was het met Hymans eens. Destrée zeide, dat men geen ge heime diplomatie moet voeren, nu men spreekt van de vryheid der vol keren. De pers spreekt en wy moeten zwygen. Wy willen het systeem van Londen en Parijs niet. Minister Hy mans zeide, dat het hem toch on- mogeiyk was meer te zeggen. Het debat werd hierop gesloten. Zeeuwsch-Vlaanderen moeten optre den; de Conventie gaf België het voorbeeld van deze snelle bevrijding van de rivier. De zaak zou in enkele uren geregeld zyn geweest. Men moet terugkeeren tot het stelsel van het stellen van het feit iDplaats van het vraagstuk. Het voornaamste iB op dit oogenblik voor Belgiö, dat het in commercieelen zinbaasover deSchelde is. Welnu, laat het zich niet geneeren laat het baggermachines en loods- vaartuigen zenden, laat het zonder verwijl de werken vernietigen, die Nederland heeft aangelegd om de watermassa te verminderen; Clinge blokkeeren, enz. De groote mogend heden zullen Belgie geiyk geven en Nederland, het Nederlandsche volk zal het niet tot een conflict laten komen. Dit is een gedurfde politiek. Was het Belgische volk op 4 Augustus 1914 bang van een Belgi sche politiek? Tot zoover de zegsman van den correspondent te Parijs der Nation Beige. Deze laatste acht den „gedurf- den" raad van zijn zegsman inge geven door de wijsheid zelf. (N. R. Ct.) Bis lagatlipiriOMil tg Patrograd. Naar een Engelsch blad uit Stock holm verneemt, is het personeel van de Nederlandsche en Noorsche legaties te Petrograd na een huis zoeking gevangen genomen. Varkaaivlaasch uit Nederland voor Duitsohlaad. Naar de „Vorwavts" mededeelt is het aan het Ryksdepartement voor de levensmiddelenverzorging gelukt in Nederland groote voorraden varkens- vleesch aan te koopen. Ongeveer 10.000 centenaars liggen reeds aan het abattoir te Berlijn opgeslagen en zullen in den loop der komende week gedistribueerd worden. Beter brood. Naar het Haagsche Corresponden tiebureau uit betrouwbare bron ver neemt, zal het der Regeering moge lijk zyn tegen half Juli de samen stelling van het meel en de bloem belangryk te verbeteren, hetgeen uit den aard der zaak aan de qualiteit van het brood ten goede zal komen, zulks in verband met het feit, dat dan de voorraden inlandsche tarwe zullen zyn opgeruimd. De inlandsche tarwe toch, welke de Regeering door den nood gedwongen in deze laatste maanden moest gebruiken, gaat bl warm weder in qualiteit aehterui'; en heeft dus op de tegenwoordige samenstelling van meel en bloem een ongunstigen invloed, waaruit de klachten, die thdns hier en daar worden vernomen, worden verklaard, Ntdarlandars omgakomaa. De redacteur van de „Maasbode' te Brussel meldt d.d. 10 dezer De „Lloyd Royal Beige" deelt mede, dat de stoomschepen „Syrië' en „Hastier" zooals reeds door ons is vermeld, als verloren moeten worden beschouwd. De laatste Nederland gebouwd, deed haar eerste reis van Antwerpen naar Barcelona. Bij de ramp van de „Syrië" zyn de volgende Nederlanders omgeko men: J. Stael, J. van Dijbe, E. Ro- drigo, A. Glerium, A. Yreeken, Dick Woudsma, A. Pieterson, J. wymae- len, H. Demmers, P. Castel, J. van Arenthals, G. van der Mijden, J. Bos, J. Rogh, J. van Duiken, B. van Some ren en H. Fronssen. Met de „Hastier" zyn de volgende Hollanders omgekomen: de officier J. A. Stenger, Chris Visser, H Wustrom en H. Daale. Een byzondere berichtgever van het Persbureau Vaz Dias deelt mede, dat tengevolge van het diplomatiek échec, dat minister Hymans in ver band met de kwestie Holland—België heeft geleden, hy hoogst waarschijn- lyk zyn ontslag-aanvrage zal indie nen. In haar nummer van Dinsdag be vat de Nation Beige naar aanleiding van wat zy noemt het Belgische „diplomatieke échec" nog weer een correspondentie uit Parys, die zelfs in dit aunexionistischgezinde blad opmerkelijk is. De correspondent van de Nation zegt daarin, dat er voor België slechtB twee manieren zyn om het verloren terrein terug te winnen „De eerste bestaat hierin, dat Belgie, geiyk het tet dusver ge daan heeft, zich plaatst op den grond slag van het voorloopige vredesver drag en de herziening van de tractaten van 1889 eischt, d.w.z. algeheele her ziening, met nauwkeurig omschreven territoriale terugvorderingen, berus tend op de economische verwantschap tusschen Zeeland en Vlaanderen, op de onloochenbare wenschen van de meerderheid der Limburgers." De tweede manier om het verloren terrein terug tekry'gen is „gedurfder". De correspondent van de „Nation Beige" heeft haar niet zelf bedacht. Zij is hem aan de hand gedaan „door iemand die zeer dicht by de vredes conferentie staat en die bovendien Nederland volkomen kent." Volgens dezen zegsman van den correspon dent, moet Belgie niet langer de onderhandelingen met Nederland voeren onder het hooge toezicht der groote mogendheden; het moet deze verdachte onderhandelingen weigeren. Het moet de groote mogendheden doen opmerken, dat het van haar niets verkregen heeft in een kwestie waar het goed recht van België duidelyk was. Het moet den volken bond danken voor zyn goede hulp en verklaren, dat het de zaak alleen met Nederland zal regelen. Maar, merkte de correspondent van de „Nation Beige" op, de groote mogendheden zullen niet toelaten, dat er een conflict ontstaat. Het gaat niet om een conflict, antwoordde de zegsman van den correspondent. De tractaten van 1839 zyn afgeschaft; laat België bezit nemen van zyn rechten. Het had dit moeten doen bij den terugtocht van de Duitschers, den vyand moeten nazetten, die met zyn buit door het „afgestane" Limburg terug trok, en dan zou die provincie tot 't moeder land teruggekeerd zyn zonder dat iemand had durven protesteeren. Op dezelfde manier had België in Os marinitri te Rottardsm tirug. De terugkomst utt Amsterdam van de mariniers onder bevel van kapitein V. F. M. IJsel de Schepper is Dinsdag door het publiek te Rotterdam met groote instemming begroet. By aankomst aan het station D. P., omstreeks half twaalf in den voor middag, was het op het Stationsplein zwart van menschen en deed de Staf- muziek van het landstormkorps Rot terdam, op het perron opgesteld, zich hooren. Ter ontvangst waren op het perron aanwezig de garnizoenscom mandant luitenaBt-koIonel der mari niers J. A. van Toorenburg, de af- deelingscommandant luitenant-kolo nel der mariniers C. P. van Borselen, luitenant-kolonel A. van Buren, com mandant van het landstormkorps Rotterdam met zyn adjudant le luite nant Stennekes en de hoofdcommis saris de heer A. H. Sirks. Overal langs den weg was de be langstelling van bet publiek groot. Door Eifilaid vrljgagivai. De stoomtrawler IJ.M- l66(Otono) is volgens eene by de reederij t,e IJmuiden ontvangen bericht door de Britsche Regeering vrygegeven. Eene bemanning zal dezer dagen naar Engeland vertrekken om het schip naar IJmuiden over te brengen. De Otono werd in het begin van het vorig jaar door Britsche marine schepen aangehouden en naar Har- wich opgebracht. slaat blykbaar ten deele op den binnen- landschen toestand in Frankryk, maar hy verzuimt dien met nadere bij zonderheden toe te lichten. Hy bepaalt er zich toe te zeggen, dat Clemenceau een slechte pers heeft, dat men hem aansprakelijk stelt voor verordenin gen van'zijn ondergeschikten enz., maar noemt geen feiten, die ons meer houvast geven. Het eenige wat wij langs een anderen weg vernemen is, dat stakers bij Parys een paar tramrijtuigen omgeworpen en in brand gestoken hebben. In een telegram van den Parijschen correspondent van de Times wordt de aandacht gevestigd op het „merkwaardige" feit, dat de „stakingsbeweging gepaard gaat met betoogingen van soldaten, wat naar men zich herinnert, ook het geval was toen Parijs de laatste maal aan een staking ten prooi was, in 1917". De bordjes zyn nu inmiddels, naar de correspondent erkent, verhangen. In den beginne hebben de Duitschers er den geallieerden een bitter ver- wyt van gemaakt, dat zij zoo weinig haast gemaakt hadden met aan de wereld, die naar het einde snakte, den innig begeerden vrede te geven. Nu leest men daarentegen in het telegram van de Baily Telegraph dat de Duitschers „terdege de voor- deelen inzien, die ze op dit oogenblik in de wacht kunnen sleepen door den noodlottigen dag der ondertee- kening met goed gevolg uit te stellen." Geen geringer toestand van ont nuchtering heerscht op het oogenblik in Belgie, waar men met een zwaar hoofd uit de inlijvingsdroomen ont waakt is. Een heugiyk teeken voor de verbetering in de betrekkingen tusschen Nederland en België is de wisseling van telegrammen tusschen koning Albert en koningin Wilhel- mina. Het woord van dank dat nu ten laatste uit den mond van den koning is gekomen voor alles wat ons land voor de Belgische ballingen gedaan heeft, zal hier te lande stellig vriendelijken weerklank vindeD, en door te verklaren dat dit de „herin nering" oproept aan „een betoon van wederkeerig vertrouwen en sympa thie," waarin beide volkeren „elkaar ontmoeten," heeft onze Koningin politiek aangegeven waarvan onze minister van buitenlandsche zaken te Parijs reeds het alles overwegende belang op den voorgrond had gesteld. N. R. Ct. Dl vredesvoorwaarden voor Oostenrijk. Het hoofd der Oostenr. delegatie te St. Germain heeft in antwoord op de overhandigde (gedeelteiyke) vre desvoorwaarden van Clemenceau een nota overhandigd waarin de positie van Oostenrijk uiteengezet wordt, De eerste algemeene indruk die vredesvoorwaarden op de delegatie maakte, wordt als volgt weergegeven: Het resultaat van deze voorwaarden. n.1. de verbrokkeling van Duitsch- Oostenrijk en de vernietiging van zyn economisch leven, kan niet beantwoorden aan de bedoelingen der mogendheden, die thans het lot der velken in handen hebben en de verantwoordelykheid daarvoor dragen Deze voorwaarden schijnen veeleer zoo vastgesteld te zyn, ten deele omdat inen one niet gehoord heeft, ten deele omdat men van toepassing heeft verklaard op de in de plaats van Oostenryk-Hongarye ontstane landen, wat daarop niet van toepas sing kan zyn. Het is ons niet bekend of het den mogendheden duidelyk is, dat deze verbrokkeling en econo mische vernietiging van ons land, in de bedoeling mocht heb- BUITENLAND. Da algemeens toestand. De Amerikaansche Senaat, waar van de meerderheid republikeinsch is, biyft tegen president Wilson re- belleeren. De senatoren hebben nu ieder een afschrift van het geheim gehouden ontwerp van het vredes- traetaat ontvangen, dat verder als Congresverslag openbaar is gemaakt, zoodat ieder Amerikaan er nu kennis van kan nemen. Met een bang hart zal Wilson zich afvrageD, hoe het later met de ratificatie van het ver drag zal gaan, dat echter in geen geval in zijn tegenwoordigen vorm ter bekrachtiging zal ingediend wor den. De Parijsche correspondent van de „Daily Telegraph" heeft in een telegram nadruk gelegd op de ern stige moeiiykheden, waarmee op het oogenblik Wilson en Clemenceau kampen en daarbij de mogelijkheid geopperd, dat er voor Orlando niet minder onaangenaamheden in het vat liggen, als het vergeiyb over Fiume, dat den nationalen trots van de Ita lianen een knak zal geven, in Italië bekend zal worden. De correspondent spreekt van een toestand, die „verontrustend" is. Dat ben gelegen, in zyn gevolgen niet tot dat land beperkt zal biyven, Het bankroet van ons economisch leven zou den ondergang van elke staatsrechtelijke overheid in deze, in het hartje van Europa gelegen streken, de oplossing van het staats begrip en de vorming van een poli- tieken en socialen chaos met zich sleepen, waarin onvermydeiyk de naaste buren zouden worden mee getrokken en welks eindelyke ge volgen onafzienbaar zyn. Wy mogen er voorwaar geentvrijfel voor openlaten, dat de huidige Duitsch OostenrykBche regeering, die zes maanden lang met de grootste in spanning de orde naar binnen en den vrede naar buiten bewaard heeft, voor de gevolgen van zulke vredes voorwaarden de verantwoordelykheid niet op zich kan nemen. Frankrijk. Da stakingia. Er zijn ongetwijfeld twee stroo mingen op te merken in de staking beweging. De eene is zuiver mate rieel, de ander uitsluitend politiek. De C. G. T. heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt, dat 'de tegenwoordige sta- kingep beperkt mpeten biyven tot de materieele eischen: achturendag, verhooging der loonen. Op een vergadering der cheminots daarentegen is een mptie aangeno men, welke die eischen in het ge heel niet noemt en slechts politieke vorderingen bevat: men keurt daarin de houding goed der soldaten en matrozen, die weigerden hunne mede werking te verleenen aan eenige vijandeiyke politiek tegenover de Russische, Hongaarsche en Duitscbe Bolsjewiki; de motie spreekt zich vervolgens uit ten gunste van directe actie, om het vervaer per trein te beletten van troepen, oorlogsmate- rieel en levensmiddelen teneinde „de regeeringsondernemingen tegen de stakers, tegen de volkeren in revo lutie en tegen de dienstweigerende militairen" te belemmeren. Uit de tegenwoordige houding van dë C. G. T. vloeit nochtans allor- minst voort, dat zy heeft afgezien van krachtdadiger actie. Integen deel. Zij verklaart zeer duidelyk, dat zy de groote beweging voorbereidt, welke leiden moet tot de verwezen lijking der sociale politieke eischen, o. a. bevattende amnestie, demobili satie, en het staken van elke mili taire interventie in het buitenland. Alleen wil de C. G. T. zich het tydstip van die actie voorbehouden, waar- schynlyk mede in verband met haar pogingen om ook het boerenprole- tariaat in die actie te betrekken. Naar een Reuter-bericht meldt, hebben stakers gisterenavond in Courbevoie, in de Parijsche banlieu, de passagiers van twee tramwagens doen uitstappen, waarna zij de wa gens omverwierpen en in brand staken, waarna zy zich uit de voeten maakten. Gustave Hervé schryft inde.Vic- toire" o.a.: Door hun tegenwoordige stakingen zyn de mynwerkers van het Noorderdepartement bezig de Republiek den ernstigsten slag toe te brengen, welke zij in langen tyd ontvangen heeft. Op het oogenblik, dat de zegevierende republiek een rechtvaardigen rechtsvrede dicteert aan de aanvallers, die 1,600,000 der onzen hebben gedood en tien van onze departementen hebben ver woest, gaat deze arbeidersklasse, als door waanzin bezeten, stakingen houden, welke, nu, de zoo duur ge kochte overwinning dreigen te sabo- teeren. De republikeinache en soc. bourgeoisie staat verstomd. Meü zou haast denken, dat onze Parysche arbeidersklasse ons voor de vierde maal wil laten genieten van een sabelregime 1 Ouitschland. Hat boek vaa von Bathmaaa-Hollwag. De ex-R^kskanselier von Beth- mann—Hollweg zegt in zyn opmer kingen over den wereldoorlog (over welk boek, dat eerstdaags by Rei mar Hobbing verschynen zal, wij in ons vorig nummer reeds een en ander mededeelden), nopens den Kroonraad op den 5 Juli 1914, dien de legende als de bakermat van den oorlog wil beschouwen: Den Ben Juli 1914 gaf graaf Szoegueny na het ontbyt aan de keizerlyke tafel den keizer een eigenhandigen brief van keizer Frans Jozef met een memorandum van zyn regeering. Dit memorandum bevatte een uitgebreid program voor de politiek op den Balkan, waarvan de bedoeling was zich met krachtige diplomatieke middelen tegen de Rus sische plannen te verweren. Tegen over het vyandelljke Servië en in plaats van het onbetrouwbaar Roemenie wilde deze politiek steu nen op Bulgarye en Turkye. Het doel was om een Balkanbond te vormen, die Servië zou insluiten en onder het toezicht zou staan van midden-Europeesche ryken. De ge beurtenis in Serajewo werd aange voerd als een bewijs, dat de kloof tusschen Hongarije en Servië onover brugbaar was geworden. De brief bevatte een korte samenvatting van het memorandum en wees erop, dat de vredelievende politiek van Oos- tenryk en Duitschland in gevaar was, als de onruststokers in Belgrado hun gang konden biyven gaan. De keizer nam de twee stukken in ontvangst met de opmerking, dat hy' pas antwoorden kon als hij met zijn rykskanselier had gesproken, 's Middags op dienzelfden Ben Juli ontving de keizer mij en onderstaats secretaris Zimmermann, die staats secretaris von Jagow, die met verlof was, verving, in het park van Pots dam. Anderen waren daar niet tegenwoordig. Nadat ik den inhoud van de documenten, die ik te voren had ingezien, had uiteengezet, zei de keizer dat hy geen twijfel kon koesteren over den ernst van den toestand, waarin de groot-Servische propaganda de Donaumonarcbie had gebracht. Het was echter niet de plicht van ons ministerie van bui tenlandsche zaken om de bondge- nooten raad te geven in wat zy te doen hadden na den misdaad van Serajewo. Dat moest Oostenryk Hon- garye zelf uitmaken. Wy moesten ons des te eerder van onmiddeliyke opmerkingen en raadgevingen ont houden, omdat wy met alle macht moesten verhinderen, dat het Oos- tenryksch-Servisch conflict een inter nationalen omvang aan zou nemen. Keizer Frans Jozef moest echter weten, dat wy ook in het uur des gevaars Oostenryk-Hongarye niet zouden verlaten. Onze eigen levens belangen eischen het behoud van het onveranderde Oostenryk. Bulga rije aan te trekken leek hem goed, maar Roemenië mocht daardoor niet voor het hoofd gestooten worden. Deze denkbeelden van den keizer kwamen overeen met de myne. Te Beriyn terug, ontving ik graaf Szoeguenji en deelde hem mee, dat de keizer niet blind was voor het gevaar, dat er school in de pan- Slavische, groot-Servische propa ganda. Ten aanzien" van Roemenie en van de pogingen om een nieuwen Balkanbond met Oostenrljk-Hongarye tot stand te brengen, zouden wy de stappen van Oostenrijk om Bulgarije voer het drievoudig verbond te win nen, steunen. In Boekarest zouden wij aansturen op een voor het ver bond gunstige richting in de Roe- meensche politiek. (Hier ontbreekt iets.) Keizer Frans Josef mocht er echter staat op maken dat de keizar overeenkomstig zijn verbondsver- plichtingen en met het oog op de oude vriendschap Oostenrijk-Honga- rije trouw ter zijde zou staan. Den 6en Juli ging de keizer op reis naar het Noorden en den 14en ant woordde hjj van de Hohenzóllern af op den brief van keizer Frans Josef in den hiervoor genoemden zin, Een kroonraad is niet gehouden. Hat mijnaagavaar. Beriyn, 10 Juni. De in zeer grooten omvang door de Duitsche ryksmarine in den laatsten tyd ter hand genomen opruimingsarbeid van mynen is nu zoo ver gevorderd, dat het volgende resultaat kan worden medegedeeld door den Engelschen mynengordel in de Noordzee is een twaalf zeemylen breede directe scheepvaartverbinding van Borkum naar Terschelling ge maakt, waarvan de loodsdienst en de betonning zoo ver zyn voorbereid, dat deze weg van 1B Juni af in gebruik kan genomen worden. Byzondere maatregelen ter bestryding van het gevaar voor drijvende mynen zyn in de Duitsche bocht getroffen, doordat een blyvende patrouilledienst op het traject Cuxhaven—Helgoland en Sylt—Helgoland ingesteld is. Virienigdi Stalen. Vridiiverdng en Volkerenbond. Washington, 10 Juni. In den Senaat diende Knox een motie in, waarin gezegd wordt, dat de Senaat niet kan meewerken aan de bepalingen van het Volkerenbondsverdrag en voorgesteld wordt, dat ten behoeve ratificatie van het vredesverdrag volkerenbondsverdrag zal worden gescheiden van het vredesverdrag, waardoor elk land zonder praejudice zyn beslissing ten aanzien van volkerenbond ter nadere over weging kan voorbereiden. De motie werd verwezen naar de commissie voor de buitenlandsche betrekkingen. De motie is, naar vernomen wordt, bedoeld als een officieele kennisgeving aan de vredes conferentie, dat de Senaat zich zal verzetten tegen ratificatie van het vredesverdrag in zyn tegenwoordigen vorm. Chili aa Japan. Naar een Reuterbericht van 6 Juni t Peking meldt, gaat een golf van vyandeiyke gevoelens tegen Japan door geheel China tengevolge van de beslissing der vredesconferentie inzake Shantoeng. Overal houden studenten vlammende redevoeringen tot de menigte. De Pekingsche politie heeft ongeveer duizend studenten jearresteerd. Chineeache winkels en tanken te Shanghai en Tientsj in zijn gesloten als protest tegen de arrestatie der studenten. Overal worden Japa- neesche waren verbrand. Da Nooraoba aooialiaton. De „Times"' meldt uit Christinia Het congres der Noorsche socialisten gisteren geëindigd. Een breuk tusschen de radicale meerderheid en de gematigde minderheid werd voor komen. De beslissing over het voorstel om het Sovjet-regiem in te voeren en het parlement af te schaffen werd voor een tyd van óén jaar uitgesteld. Ofschoon de solidariteit in de party bewaard bleef, zal het waarschyniyk toch spoedig tot een scheuring komen. Op het congres waren de extre misten overheerschend. Het congreB verklaarde zich eensgezind met de derde Internationale te Moscou en nam een motie aan, waarin wordt geprotesteerd tegen de blokkade van bolsjewistisch Rusland, Korta barlohtaa. De binnenlandsche toestand in Italië is zeer gespannen tengevolge van stakingen, duurte d> middelen, enz. Hoogstwaarscbijniyk zal het ple bisciet in Opper-Silezië worden toe gestaan. De Oostenryksche vredesdelegatie verklaart, dat de D.O. regeering de gevolgen van de vredesvoorwaarden niet voor hare verantwoording kan nemen. Met verzoek van Duitschland om een mandaat te krygen over zyn vroegere koloniën zal worden afge wezen. Luchtvaart. Em vattvliad-vluobL Het plan bestaat om a.s. Zaterdag eene vlucht over het vasteland van de V. S. te houden. Het uitgangspunt zal Minneapolis zyn. Deelnemers aan de vlucht zyn kapitein Roy F. Francis en luitenant E. A. Felane, beiden van den luchtdienst der V. S. Zy zullen ieder vergezeld wordén door een mecanicien. Naar schatting zal de tyd, die er noodig is om van de eene kust naar de andere te vliegen, ongeveer dertig uren bedragen. De byzonderheden van de vlucht zyn gedeelteiyk vastgesteld door de fa brikanten van de vliegtuigen, gedeel- tefijk door de regeering. De vliegers zullen alle tegemoetkoming en hulp hebben die de regeering der V. S. hun kan geven. Eagalaad-Aualralil. Londen, 11 Juni. Luitenant Kings- ford Smith is voornemens vandaag te Hounslaw op te stijgen met een Blackburn Kangaroovliegtuig, ten einde te trachten den prijs te ver overen van 10.000 pond sterling, die de Australische regeering heeft uit geloofd voor een vlucht van Londen naar Sydney. In Zwitserland is thans een ge regelde luchtpostdienst ingericht tus schen Zurich, Bern en Lausanne. Gewone en aangeteekende brieven tot een gewicht van 260 gram kunnen daarmede verzonden worden. Boven het gewone port is een bedrag van 50 centimen verschuldigd, dat door een byzonder frankeerzegel, ver- toonende de insignes van de Zwit- sereche militaire aviateurs, verant woord wordt. TWEEDE KAMER. Zitting van II Juni. Er waren by'na alleen militaire onderwerpen aan de orde. By het eene (buitengewoon credlet) werd o. a. gepleit door den heer K. ter Laan voor een sneller tempo van demo bilisatie. Minister A11 i n g von G e u s a u antwoordde dat het waarlijk niet sneller kon; zoodra de gansche lichting 1919 zou zyn geoefend, zou het restant van de lichting '18 naar huis kunnen gaan. By een volgend ontwerp was het de heer Ter Laan, die er tegen op kwam dat de menschen te vroeg naar huis worden gezonden. Wie liever biyven wilde, die moeBt, vol gens hem, althans tot 81 Dec. van dit jaar nog kunnen blyven (in plaats van tot 1 Juli}. En hy diende een amendement in waardoor dft in de wet zou worden bepaald. Doch van verschillende zyden werd dit amen- dent bestreden; de Minister wilde van het leger geen toevlucht voor werkloozen makende heer Har- chant sprak van „bestendiging van bet leger" en de heer K r u y t van „militairisme". Het amendement werd verworpen met 76 tegen 11 stemmen. Deze ontwerpen, benevens dat tot bestendiging van den vrywilligen landstorm, werden aangenomen. By de behandeling van de wyziging der Oorlogszeeonge vallen wet (die de Regeering, in afwachting van een definitieve regeling, nu vast maar pasklaar wil maken voor den vredes- tyd) bleef men steken by een amende- ment-Heykoop. SilbermanB, verdacht van medeplich tigheid aan den moord, gepleegd op den burgemeester te Beesd, voor de Tielsche rechtbank als getuige zal worden gehoord. Oatvaagar gaaefearat. De Gemeenteraad van Gendringen besloot gisteren de gemeente-ont vanger te schorsen wegens een kas tekort van bijna f 9000. Reeds geruimen tijd liepen in de gemeente geruchten omtrent een aanzienlyk tekort bij het levens- middelenbedryf. Men sprak zelfs van f 8000. Ten einde die geruchten den kop in te drukken, heeft de burge meester een accountantsonderzoek gelast, waarby inderdaad is gebleken, dat in 1916 de gemeenteontvanger op de gemeenterekening een uitgave aan het levensmiddelenbedrijf heeft geboekt van f 7B314, terwijl dit be- dryf in werkelijkheid heeft ontvangen f 66442, Een bedrag van f 8872 is dus niet verantwoord. In een conferentie die de ontvanger met B. en W. over deze zaak had, heeft de ontvanger dit bedrag aan- jezuiverd en het geld alsnog gestort n de kas van het levensmiddelen- bedrijf. Financieel heeft de gemeente dus geen nadeel. In de gemeente houdt deze zaak de gemoederen nogal bezig, hetgeen begrijpelyk is, als men weet, dat de ontvanger zyn ambt sedert 1881 waarneemt en niet onbemiddeld is. AIb voorloopige maatregel heeft de Raad den ontvanger thans voor een maand geschorst. Eaa pieudo-iaipactiur. Woensdagmorgen had een 15-jarig meisje te Amsterdam een aangetee- kenden brief van het hoofdpostkan toor gehaald, toen ze werd aange sproken door een als heer gekleed persoon. Deze stelde zich voor als inspecteur van politie en gelastte haar den brief af te geven. Het meisje, dat den man niet vertrouwde, weigerde, waarop de inspecteur haar verzocht dan mee te gaan naar het hoofdbureau van politie aan den Ach terburgwal. Daar de man zeer nersch deed, volgde zy hem angstig. In het hoofd bureau gekomen, liep hy een paar gangen door, zei, dat hij den brief moest hebben en verzocht haai- te wachten. Hy verwyderde zich met den brief, maar het meisje, dat wan trouwen koesterde, volgde h'em. Toen zy zag, dat de inspecteur het gebouw door de poort wilde verlaten, riep ze den agent portier, die den man na zette. Onderweg wierp hy den brief weg. Maar de inspecteur was niet opgewassen tegen de lange beenen van den agent en was spoedig ge grepen. Bij het verhoor bleek hy niemund anders te zyn dan een berucht indi vidu, dat bekend staat om zyn vin- dingrykheid op 't gebied van oplich- tery. Een plaatsje in de cellen werd voor hem ingeruimd. Ean radding. Toen Maandagavond te den Briel de booten vertrokken met de muziek gezelschappen aan boord, viel van een motorschuit een der opvarenden te water eu zonk dadelijk als een baksteen weg. Op 't zelfde oogononx was een reddingsboel in 't wateren roeibootjes zyn er in Den Briel altijd voor de hand, zoodat er een dadelijk ter plaatse was. Maar ook in dezelfde seconde sprong een van die Brielsche waterratten, Marcus Post- ma, die met vrouw en kinderwagen aan 't wandelen was, te water en dook naar den drenkeling, die hij in minder dan geen tijd te pakken had en geheel bewusteloos boven bracht. Met behulp van 't roeibootje ging het snel naar den oever, waar ser geant Postma, broer van den kloeken redder, al dadelyk de noodige maat regelen toepaste tot een medicus hem verving en weldra kwam er leven in den jongeman, die nu weer met zyn gezelschap vervoerd kon worden. Het bleek, dat het jongemensch aan toevallen leed, daardoor overboord geslagen was en zoo in eens verdween. Zonder de kloeke houding van Marcus Postma was hy zeker verdronken. maEZONDEN. 8EMENBD NIEUWS. Da moord to Booad. De Duitsche regeering heef» niet toegestaan, dat Johann Keiler alias Twoo parsonaa op dón fiets. Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik U plaatsruimte voor het onderstaande: In den laatsten tyd zyn in geheel ons land de bekende mandenstoeltjes achter op een flets in gebruik, welke het aan ouders en kinderen mogelyk maken van het buitenzyn te genieten. Voor Den Helder is dit verkeers middel zelfs onontbeeriyk geworden, sinds de opheffing van de tram verbinding met Huisduinen het aan moeders met kleinere kinderen vrij wel onmogeiyk maakt om af en toe eens naar het strand te gaan. Temeer is zulks te betreurèn, waar in onze gemeente de gelegenheid tot ontspan ning toch al zoo gering is. Helaas verbiedt art. 64 der Ge- meenteiyke Polltie-Verordèning hej, vervoer van 'meer personen per rywiel „dan waarvoor het blijkens zyn constructie is bestemd" en wordt deze zinsnede zóó streng opgevat, dat bekeuring en boetp niet uitbiyyen, ook al is de constructie van een rijwiel door pen betrouwbare rywiel- zaak zoodanig gewyzigd, dat deze aan alle te verlangen veiligheid voldoet. Men beschouwt niet de gewyzigde, maar de oorspronkelyke constructie. Aangezien de bewuste Gem.-Verord. in 1908 door den Raad werd vast gesteld, toen constructlewyzenalsdoor my bedeeld nog nergens in gebruik waren, en zy uitgevaardigd werd ter voorkoming van de vele gevaarlijke experimenten van opgeschoten jon gens, zonder de bedoeling daarmede tevens rustige en bedachtzame bur gers hun spaarzame zomerontspan- ningen te vergallenaangezien verder de huidige gemeenteraad waarschyn iyk evenmin als dit met alle betrokken tegenwoordige autoriteiten het geval is (naar my uit persooniyke gesprek ken bleek) nog bezwaar zal maken tegen' een vervoer van kinderen per rywiel als boven bedoeld, mits de gewyzigde rywielconstructie soliede zy, is het m. i. thans, nu weder vele aanhoudingen en bekeuringen het gevolg xyn van het bestaan van art. 64, de juiste tyd om aan den Raad

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2