behandeling wordt verworpen met 36 tegen 20 stemmen. Het amende- ment-Heljkoop om terugwerkende kracht aan de regeling te verleenen tot 11 November 1918, den dag van den wapenstilstand, wordt ingetrok ken na een verklaring van minister V3n IJsselstein, difl; hy zal onder zoeken of er iets kan worden gedaan voor de slachtoffers van ongevallen tijdens den oorlog, die geen oorlogs ongevallen waren. Het wetsontwerp wordt z.h.s. aan genomen. Aan de orde komt de wet op de keuring van waren. De heer A. Staalman (M.P.) juicht de indiening van het ontwerp, dat aan het geheele land keurings diensten zal verschaffen, toe. Hij mist echter waarborgen, dat niet zij worden gestraft die straf verdienen. De heer van Beresteyn(v.d.) juicht het ontwerp toe. Hij vraagt inlichtingen over de kostenverdeeling voor de gemeenten. De heer Reymer (r.k.) wenscht een nauwkeurige omschrijving van de onderlinge verhouding der meenten uit een district. De heer Schaper (s.d.) had liever een rijkskeuring gezien. De heer VandeBilt (r.k.) dringt aan op maatregelen tegen bedriege- lijke aankondiging van waren. Minister A a 1 b e r s e licht het stelsel van het ontwerp nader toe. Hij wijst er daarbij op, dat de uitvoering wel aan de gemeentenis opgedragen, doch dat het rijk ook een groote zeggingschap heeft. Tot de goede samenwerking der gemeen ten onderling zullen Gedeputeerde Staten veel kunnen bijdragen. Het amendement-Schaper (bijdrage van ,het Rijk in de kosten van het handelswarentoezicht) wordt verwor pen met 36 tegen 20 stemmen. Het amendement-Rutgers (ontlas ting van de laboratoriumgemeenten) wordt verworpen met 31 tegen stemmen. Door den heer Schaper werd verder een amendement ingediend, strek kende om te voorkomen dat waren en artikelen onder fantasienamen worden verkocht. Anders zegt de vervalscher: ik verkocht geen cho colade, maar chocolatine. Daarom wenscht spreker, dat b(j algemeenen maatregel waren en artikelen niet dan met toestemming van den minister en onder door dezen te stellen voor waarden mogen worden aangeduid met namen, waaruit de aard en de samenstelling niet voldoende blijken. Dit amendement werd door den minister overgenomen. De heer v. d. Waerde pleitte voor toezicht op de melkinrichtingen. De vergadering werd hierna ver daagd tot Dinsdagmiddag. Aankoop terreinen, enz. voor het Grondbedrijf. Gronden gekocht van J. Spruit55993.94 Gronden gekocht van wed. P. de Bruin c.s. 9518.72 Gronden gekocht van J. Zwagerman. 10826.04 Gronden gekocht van J. J. Heijdenrljk 9000.— Gronden gekocht van Alg. Weeshuis 20395.71 Gronden gekocht van wed. Heijting 3487.11 Voorgest. aank. v. P. Smit41000.- Yoorgest. aank. R.K. Par. Armb22300.— Voorgest. aank. v. J. de Beurs13600.— Voorgest. aank. van B. Burgers19300.— PLAATSELIJK NIEUWS. te schrijven be dragen op de waarde der jronden in het Grond- >edrljf. Dienstjaar 1918 1919 t Kapitaal van de Wa terleiding. Zinker door het Held. kanaal Uitbreidingen in 1918, waarvoor nog niet ge leend is Leiding naar de Kooy, na aftr. bijdrage Marine f 205416.52 7401.18* 15000.- Uitgaven Schoolbouw. Bijbouw lokaal, gang en privaten aan de school te Huisduinen f Idem aan de school te Julianadorp Uitgaven 8500.- Af: 25 pet. Rijks bijdrage van f 18000.- f 4500.- Buitengew. subsidie f7810.- f 18000.- Schoolmeubelen. Meubelen voor scholen 1 en 2 Aankoop arbeiders woningen. 2 huizen Breestraat 11 en 13f 3 huizen P. Quant straat Aankoop huis v/d Zee vaartschool. Huis Ankerpark f 5942.63 Aankoop panden voor publieken dienst. Het voormalige insti tuut „Schwabenheim" Huis Weststraat 43 Aankoop gymnastiek lokaal. Gymaastiekloka&l der Nutsapaarbank - Bij K.B. is benoemd tot belasting ontvanger te Helder W. Doedens. thans te Geertruidenberg. B\j bescb. v. d. Min. van Marine, is a. d. klerk bij 's Rijks werven G. H. Eggink, geplaatst te Willemsoord, met 15 April, op verz. t z. r. pL in een anderen tak van 'sRijks dienst, eerv. ontslag verleend. Raidsvtrgidtring. Voor hedenmiddag is een spoed- eischende vergadering van den Raad uitgeschreven, waarin ter tafel komt een voorstel betreffende het aangaan van geldleeningen. In verband met het bovenstaande hebben B. en W. het volgende schrij ven aan den raad gericht Na het sluiten der leening 1918 is het bedrag der vlottende schulden van de gemeente weer zoodanig opgeloopen, dat het sluiten eener nieuwe vaste leening wenscheljjk wordt. Waarschijnlijk zouden u reeds in het laatst van het vorig jaar daartoe strekkende voorstellen hebben bereikt, ware het niet, dat door de uitgifte der nieuwe Staatsleening de mogelijkheid tot plaatsing van een leening tot een eenigszins be duidend bedrag op aannemelijks voorwaarden buitengesloten scheen. Thans schijnt verder uitstel niet raadzaam. Het bedrag der vlottende schulden zal, met inbegrip der crisis- -chulden en van de uitgave ter uit- ■ring van verschillende besluiten 119ien laatsten tijd weldra een I Tweernt f 1.818.000.- hebben '"'"40HTU V.1 000.000.-komt daarvan o.i. «oor consolideering in aanmerking. De volgende opgave ver meldt de uitgaven, waardoor dat bedrag wordt samengesteld. Omschrijving der Bedrag der Verstrekking van ka pitaal in plaats van de aan de gasfabriek uitgek reserve Kap. v. d. Gasfabriek. Uitbreidingen in 1917, waarvoor nog niet ge leend is Bouw verticaalkamer- ovens Stichting muziektent Gronden buiten het Grondbedrijf. Grond der school te Huisduinen Grond a. d. Binnenh. Rioleering Polderw. 400000.- 4330.25 500. 310.16 Aandeelen Gem. Cre- dietbank Beschry ving oud e aan deelen 810.16 12000 - 620.- f 1640.- 3400.- 25862.50 18000.- f 6740.12* Kapit. v. d. Reiniging. Geraamde uitbreiding 1919 Verleend voorschot. Voor de exploitatie der vakschool voor meisyes f 6500. Bouw brikettenfabriek 150000.— Te zamen beloopen deze uitgaven een bedrag van f299.895.61. Een be drag van rond fl.000.000v- zal dus te leenen zijn. Voorloopig door vlottende schuld gedekt, blijven dan de volgende be dragen: Tekort Levensmiddelen bedrijf 1917 Tekort Levensmiddelen- bedrijf 1918 Verstrekking van goed- koope cokes 1917 NadeeL saldo gemeente- rekening 1915 Idem 1917 (zie 5e suppl. begrooting 1918) Kosten warmwater voorziening 1917. Idem 1918 Gelden verstrekt aan het Steuncomité 1918/19 Voor rekening der ge meente blijven de kosten van de Centrale Keuken Bouw Exploitatie 1917,1918 en 1919 Duurtetoeslag voor eenmaal (Raadsbesluit d.d. 25 Febr. 1919; Crisisuitgaven v. 1919 150000. Graven van'hetSpui- kanaal 100000. f 85000.- 160000.- 21887.32* 9000.- 43360.59* 531.92 7500.- 6000.- 18883.88' 24000.- Totaal f617945.705 of rond f 618000.-. Nadat wij ter zake besprekingen en correspondenties met verschillen de officieele personen en bankinstel lingen hadden gevoerd, heeft het Departement van Waterstaat zich bereid verklaard om uit de beschik bare fondsen van den post cheque- en girodienst zoowel het bedrag der vaste leenitg ad f 1.000.000, alsdat der tijdelijke- of kasgeldleening ad f 618.000, ter leen te verstrekken, de vaste leening naar een koers van 98% en tegen een rente van 57g en de tijdelijke leening tegen een rente van 6°/o en voorts op voor waarde, dat van eerstgenoemde leening minstens de helft in 10 jaren en de wederhelft in 30 jaren en dat de tijdelijke- of kasgeldleening binnen één jaar zal moeten worden afgelost. Zoowel op grond der ervaringen, die wfj bij onze pogingen om het be- noodigde kapitaal ter leen te ver krijgen, hebben opgedaan, als met het oog op de voorwaarden, waarop in den laatsten tijd door andere ge meenten geld is geleend, komen ons de voorgestelde koers en rentetype niet onbillijk voor, terwijl de gemeente o. L aan de voorwaarden van aflossing wel zal kunnen voldoen. De aflossingstermijnen zijn door ons voorgesteld in vdrband met de finan- cieele aangelegenheden der gemeente, zoowel als met den duur der ver schillende werken. B. en W. stellen daarom den Raad voor een geldleening aan te gaan, groot nominaal f 1.000.000.-, tegen een koers van 98V« eD eene rente van 5% onder de volgende voor waarden: de verschuldigde rente zal worden betaald in twee termijnen, verschijnende den 30 Juni en den 81 December van elk jaar; De rente vangt aan op den dag waarop het bedrag is gestort. b. de leening zal worden afgelost in veertig jaren en wel in elk der jaren 1920—1929 minstens f 55000.— 1980-1934 36000. 1935 19000.- 1936-1989 14000.- 1940-1964 11000.- 1955-1959 6000.- verschijnende de eerste termijn op 30 Juni 1920; gedurende de eerste vijf jaren mag niet meer dan f 55000.- per jaar worden afgelost, doch heeft de gemeente overigens het recht om op de aangegeven tijdstippen grootere bedragen af te lossen dan onder b. is bepaald. Salarisragsllng onderwijzen. In verband met de niet goedkeuring door Ged. Staten dezer provincie van Verordening, regelende de jaar wedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen in deze ge meente, is, ter uitvoering van het besluit van den Raad. door B. en W. adres aan H. M. de Koningin gericht, waarin medegedeeld wordt, dat de Raad principieel tegen het verleenen van toelagen als bedoeld is gekant, daar de onderwijzers, gelijk ieder ander, zooveel mogelijk in hun eigenlijke wedde de volle belooning voor hun werk moeten vinden en dat verschillen, die met bekwaamheid, geschiktheid of dienst tijd geen verband houden, tot minimum moeten worden beperkt; dat overigens, voor zoov eenmaal dit stelsel door de Wet is aanvaard, naar het oordeel van den Raad ten onrechte door Gedeputeerde Staten verband wordt gelegd tusschen de hoegrootheid van het bedrag der tegemoetkoming en dat van de werkelijke huishuur; dat toch aan het door de Onderwijs wet gebruikte woord „tegemoet koming" èn taalkundig èn feitelijk geen andere beteekenis kan worden gehecht dan een g e d e e 11 e 1 ij k e vergoeding van de werkelijk voor het aangegeven doel uitgeschreven som; dat met de toekenning van een tegemoetkoming van f60.— 'sjaars aan dezen eisch in elk opzicht voldaan. Subsidie plaatselijke burgerwacht. Door B. en W. wordt aan den Raad voorgesteld aan den Burgemeester voor 1919 een crediet te verschaffen van ten hoogste f 800.— ten einde daaruit de kosten von de Burgerwacht, die niet ten laste van het Rijk kunnen worden gebracht, te bestrijden, en tevens eene verordening vas te stellen waarin de diensten van die burger wacht ter handhaving van de open bare orde door den Burgemeester kunnen worden gevorderd. De botter „H. D. 10", schipper J. Kramer, is Donderdag ter hoogte van Terschelling op een mijn geloopen en gezonken. De schipperen de knecht Van Woort zijn daarbij omgekomen. Het lijk van eerstgenoemde werd reeds in het Schuitengat opgevischt. Door de Vrouwenafdeeling Helder" van Ons Belang, Vereeniging van onderofficieren der Landmacht, zijn op eene vergadering d.d. 11 Juni een drietal moties aangenomen, strekkend le. om haar dank uit te spreken tegenden afgevaardigde van het verbond tot Democratiseering der Weermacht voor het aanhangig ma ken en verdedigen van de voor hen zoo belangrijke zaak van gelijkstelling der pensioneering der weduwen on weezen met die der burgerlijke amb tenaren 2e. om hare teleurstelling uit te spreken over de niet aanneming van het adres der vereeniging inzake de duurtebljslagregeling; 3e. om het Hoofdbestuur te ver zoeken alsnog krachtige pogingen te willen aanwenden, teneinde de jaarwedde van alle onderofficieren met minstens f 400. te verhoogen, zijnde dit bedrag ongeveer gelijk te stellen met de waarde van de sedert 1 Juni j.1. niet meer verstrekte levensmiddelen. Achturigs .wsrkdig politie. Heden is bij het politiecorps de achturige arbeidsdag ingevoerd. Daar voor was eene uitbreiding van het corps met 9 agenten noodig. Het aantal brigadiers werd tevens van 6 op 9 gebracht; tot brigadier werden bevorderd de agenten A. van Riel, J. P. Hoving, gestationeerd te Julianadorp en A Raven. Kol. Mirin Jachtclub. De jaarlijksche zeilwedstrijden van de Ken. Marine-Jachtclub zullen wor den gehouden op Vrijdag II en Zater dag 12 Juli a.s. ter reede Texel. Duurtsbljslag gtp. Rljkswarkliidsi. Het bestuur der federatie van Rijkswerklieden heeft op een door haar gericht verzoek aan den Min. van Marine, om ook aan de j.1. 1 April geponsionneerde werklieden der Marinewerven een voorschot toe te kennen op een eventueel toe te kennen duurtebijslag, op den Hen Juni bericht ontvangen, dat den hier boven bedoelde gepensionneerden (beambten en werklieden) een bedrag van f 25 zal worden toegekend, en de betrokkenen zich daarvoor kunnen wenden tot de griffiers der werven. Haidclsavoidsohosl, Donderdagavond had in de Zee vaartschool ten overstaan van het bestuur der H. W. V. en een drietal leden van de Commissie van Toezicht op het M O., te weten de dames Grunwald en De Ven en ds. Poort, van den oud-arr. schoolopziener, den heer I. Korver, en in tegenwoordig heid van het personeel der school, het vijfde eind-examen plaats van bovengenoemde school. B. en W. der gemeente hadden bericht van ver hindering gezonden. Aan het eind-examen namen 13 candidaten deel, te weten: de dames J. M. Dito, M. C. Hartman, J. J. Dol- stra, G. Visser, A. M. D. Sturk, A. Dijkshoorn en M. van Meerten, en de heeren H. J. Kramer, A. Leen, H. Vos, J. v. d. Wijk, C. den Hartog en C. J. M. de Vries. Aan allen werd, in een toepasselijke rede, het einddiploma door den Voorz. der H. W. V., den heer Jb. Bakker, uitgereikt. Hij wees de jongelui op den ernst der tijdenop de noodzakelijkheid van meerdere ontwikkeling, om in deze moeilijke tijden den strijd om het bestaan te kunnen voeren, en waarschuwde hen, dit diploma niet te beschouwen als het einddoel van hun studie, doch de kennis op deze school opgedaan, meer aan te merken als den grondslag, als het fundament voor verdere studie. Hij prees hen voor de betoonde lust en ijver, waar mede zij gedurende 4 jaar, dikwijls onder bijzondere moeilijke omstandig heden, de lessen hadden bijgewoond. Bovenal hadden een 4-tal jongelui uitgemunt, waarom het Bestuur had gemeend, door het uitreiken van een prijs (een vulpenhouder), aan deze vier candidaten zijn bijzondere te vredenheid te moeten betuigen. Deze 4 jongelui waren Mej. J. M. Dito (eerste prijs en de heeren H. J. Kramer en A. Leen (2de prijs) en H. Vos (3de prijs). Hierop drukte de voorzitter zijn spijt uit, dat het dag. bestuur der gemeente verhinderd was, dit eind examen bij te wonen, doch bracht het niettemin den bijzonderen dank over van het bestuur der vereeniging, voor de medewerking, den laatsten tijd in zoo groote mate van die zijde ondervonden. Dit was nog laatstelijk gebleken in de toekenning van de subsidie tot bet oprichten van de Handelsdagschool, eveneens van de H. W. V. uitgaande en waarvan de voorbereidingen reeds zoover waren getroffen, dat zij begin September van dit jaar zou worden geopend. Met nadruk wees spreker er op, dat het niet in de bedoeling lag, dat deze handelsdagschool de avondcur sus zou vervangen, dat deze laatste dus niet werd opgeheven; integen deel zou deze laatste aan een gevoelde behoefte blijven voldoen. Spr. sprak zijn beste wenschen uit voor den verderen groei en bloei ook van dezen avondcursus. Nog dankte spreker de leden der Commissie v/h. Toezicht op het M. O. voor hun tegenwoordigheid, doch niet minder voor hun betoonde be langstelling in deze onderwijsinrich ting, door in den afgeloopen winter de school meermalen met een bezoek te vereeren, iets wat door bestuur en leeraren op zeer hoogen prijs werd gesteld. Ook den heer Korver werd dank gebracht voor zijn tegen woordigheid en betoonde belang stelling. Aan het eind van zijn toegejuichte rede dankte spreker directeur en leeraren voor hun onvermoeide pogingen, om van deze inrichting te maken, wat er van te maken was, alsmede voor de vriend schappelijke geest, waarmee door bestuur en personeel de be van deze school werden behartigd. Ook de Oud-Arr. Schoolopz. sprak het bestuur en de jongelui toe, met een rede van zijn liefde voor al wat onderwijs en ontwikkeling heet. Ook hü sprak zijn beste wenschen uit voor den voortgaandea bloei van deze inrichting. De Directeur der School, de heer Van Mierlo, dankte, ook namens de Leeraren, het Bestuur voor al de moeite, zorg en inspanning die het zich nu reeds 6 jaar lang voor deze inrichting had getroost en toch niet had geschroomd, zich wederom de beslommeringen op den hals te halen, die onvermijdelijk verbonden zijn aan het stichten van een geheel nieuwe onderwijsinrichting, thans weer zoo schitterend betoond in het stichten van de Handelsdagschool. Wel moest het Bestuur overtuigd zijn van het goede recht dezer in stelling hier ter plaatse; wel moest het diep doordrongen zijn van het goede werk, dat het hiermee voor den Held. Winkeliersstand verrichtte, om zoo onverdroten op den goeden weg voort te gaan. Hierna dankte een der geslaagde leerlingen, de heer Vos, mede uit naam der overige leerlingen, het Bestuur alsmede het Personeel, voor de gelegenheid, hen door de oprich ting van deze school geschonken, om hun kennis te vermeerderen, hun ontwikkeling te bevorderen, waar door zij op hun verderen levensbaan voorzeker beter beslagen ten ijs zouden komen, dan wanneer zij dit onderwijs niet hadden kunnen ge nieten. Hiermee was het officieele gedeelte afgeloopen, waarna Bestuur en Per soneel nog gedurende geruimen tijd bijeen bleef, om in een gezellig onderhoud de belangen der school onder de oogen te zien. Omgang Handels-avondcursus 1919. Verhoogd van de 3e naar de 4e klasse, de damesP. Quant, M. S. Thieman, J. Wielinga, M. S. Janzen, P. Janzen, M. de Kok en H. Bakker en de heerenJ. Veen, J. M. Duinker, J. Bljlsma, W. Blauwkuip en B. Fels. Afgewezen 3. Verhoogd van de 2e naar de 3e klasse, de dames: E. G. Regter, M. C. H. de Roode, C. F. M. Raadgers, M. Stoker, G. Boon, G. Edens en D. Smit en de heeren: P. J. Boan, C. A. Rozekrans, C. v. d. Hagen, S. Kuiper, J. v. d. Star, P. Deijs, T. C. Govers, J. Kramer, A. Vermeulen, C. Vermeulen, G. Geus, A. J. Hoogerwerf en A. Valkhoff. Afge wezen 11. Verhoogd van de le naar de 2e klasse, de damesM. Zuiderland, N. Boon, A. Winter, T. Torré, C. Blok, J. v. Waarde, W. v. Os, M. v. Os, M. v. d. Brugge, A. Rijkers, J. J. D. Kater, B. Schut, J. Louwinger, N. Kater, Jo Jonker, T. v.Riel, C. Smelik, J. C. Brouwer en M. Gooszens en de heerenA. Vink, J. Kruiff, J. Werk hoven, S. J. v. Dam, D. J. Boom, G. de Jong, W. H. Kerstens, W. de Boer, C. Quack, D. de Langen, H. Wolters, S. Erkelens, G. Buter, M. J. Göller en S. Goes. Afgewezen 9. Brand Donderdagavond werd de Kooi- plaats, bewoond door drie gezinneu, door den bliksem getroffen en stond spoedig in lichte laaie. De brandspuit van het Marine-vliegkamp aan de Kooi, schoon spoedig ter plaatse aan wezig, was dan ook niet in staat den brand te blusschen. Er kon slechts weinig gered worden. hospitaal en een groot aantal huizen van inlanders zijn totaal verdwenen. Het aantal dooden bedraagt in de stad Blitar 154. Een Europeesche familie verloor vier kinderen; een gansche familie kwam om het leven, evenals het hoofd van de hospitaal ziekenzaal. Een dokter is zwaar ge wond. In Wlingi zyn de dorpen Soemeerredjo en Bendosewoe geheel verdwenen. Vruchtbare streken zijn plotseling in woeste terreinen ver anderd. De plantage Alaskedawoeng is geheel verwoest. BUITENLAND. UIT OOST-INDIË. De correspondent van de „N. Rott. Ct." te Soerabaja meldt De verwoesting van de stad Blitar gaat elk begrip te boven. De huizen van den regent en den assistent- resident, een bank, de gevangenis, het geheele Chineesche kwartier, het Hat antwoard aaa Duitschland. Parijs, 12 Juni. De Raad van Vier schijnen besloten uiterlijk Zaterdag het antwoord te overhandigen. Het antwoord zal in de groote lijnen de scherpte van het eerste ontwerp behouden. Zekere aanwijzingen schij nen te doen vermoeden, dat het standpunt der Duitschers ten opzichte van het verdrag is veranderd en dat de eischen van de Entente met weigering zullen beantwoord worden. Daarom zijn alle door de Entente overwogen militaire maat regelen zoover voorbereid, dat men onmiddellijk tot uitvoering kan over gaan. Orlaado koert aaar Rome terug. Parys, 13 Juni. De „Matin" meldt Orlanao is gisterenavond uit Parijs naar Rome vertrokken. In een briet aan Wilson, Lloyd George en Cle- menceau zegt hij, dat Italië, nu de Jugoslaven de regeling van het Adriatische vraagstuk, die door Wil son goedgekeurd was, verworpen hebben, strikte uitvoering van de overeenkomst van Londen verlangt. Orlaudo zal voor de onderteekening van het tractaat te Parijs terugkomen. De wijiigiagan ia bat vardrag. Londen, 13 Juni. Dr. Dillon seint uit Parijs aan de „Daily Telegraph": Volgens een gerucht zullen de kolo niale bezittingen, waaraan graaf Brockdorff-Rantzau zulk een stellig gewicht hecht, ten deele aan Duitsch land worden teruggegeven in den vorm van een mandaat, doch ik ben er zeker van dat het gerucht in dit geval ongegrond is. Voor zoover ik in staat ben te oordeelen heeft geen enkele gedelegeerde zich tot dusver ten gunste van een teruggave van koloniën aan Duitschland onder welke omstandigheden ook uitgesproken en het is feitelijk zeker dat er een her ziening van het verdrag in dien zin thans zal worden overwogen. De voorspelling, welke ik eenige dagen geleden gewaagd heb te doen, is sedert dien vierkant tegengesproken en definitieve verklaringen hebben de beweerde wijzigingen wat de koloniën betreft, gelijk zij door den geheimen raad z{jn goedgekeurd, in bijzonder heden uiteengezet, doch alhoewel er wellicht verscheiden voorstellen treffende verdere concessies kunnen worden gedaan, is niemand iets be kend van plannen tot matiging der eischen, en het oordeel der opperste rechters zal, naar vast wordt geloofd, geen bewijzen bevatten dat z(j het fundamenteele standpunt zullen wij zigen, hetwelk zij eens hebben in genomen. Eenige dagen geleden hebben de Polen er over geklaagd dat zij alleen de kosten van de wijzigingen in het verdrag moeten betalen. Polen en Italianen zijn diep bedroefdelk dezer naties verklaart dat haar grenzen ongedekt zijn. De Duitsche delegatie zal te zamen met het antwoord der geallieerden de oproeping ontvangen om haar besluit binnen een bepaald aantal dagen ken baar te maken. Alhoewel de vijande lijke bevolking tot het uiterste ver langend is tot het normale leven terug te keeren en z(j niet bij machte is tegenover de geallieerde troepen te genstand te bieden, is het geenszins zeker, dat de Duitschers den vrede ten opzichte der Polen in acht zullen nemen. Zij beschikken nog steeds over een aanzienlijk leger aan de oostgrens. In de afgeloopen week, toen Paderewski voor den Raad van Vier tegen de vaststelling van een datum voor de vermindering der be wapening, verklaarde hij, dat de Duit schers over een leger van 350.000 man beschikken. Clemenceau ver beterde hem met de woorden: Het zijn er slechts 300.00© man, doch zelfs 300.000 goed gewapende solda ten, waarbij zich eenige andere dui zenden zouden kunnen voegen, zou den groote onrust kunnen veroorza ken alvorens zij volkomen verslagen zijn. Da atakingaa ta Frankrijk De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij de werktijd in de mijnen op acht uur wordt vastge steld. Men hoopt daarmede de mijn werkers voldoening te schenken en een algemeene staking te voorkomen. In de acht uur zijn begrepen de tijd voor het dalen in en opstijgen uit de mijn en de rijd om te eten, zoodat de werktijd zes-en-een-half uur be draagt. Da atrQd tagan da bolajtwiataa. Londen, 13 Juni. Het leger van Denikin, dat den steun genoot van Britsche tanks is in Zuid Rusland over een front van 300 mijl van 160 tot 200 mijl vooruitgekomen en heeft 15.000 gevangenen gemaakt. Het staat nu dicht by Maritsyn, het bolsjewistische centrum aan de Wolga. Japan aa Chiaa. Tokio, 11 Juni. Japansche oorlogs schepen zijn in allerijl naar Kanton gezonden. De anti Japansche bewe ging, vooral te Sjanghai, Hangkau en Kanton, dreigt zich tot een alge meene anti-vreemdelingenbeweging te ontwikkelen. De verscheping naar Chineesche havens heeft feitelijk op gehouden, tengevolge van de boycot. Britaoha duikboot varmiat. Een Britsche duikboot, die in de Oostzee werkzaam was, is sedert 4 Juni over tijd, zoodat moet worden vermoed dat ze met de geheele be manning iB vergaan. fireata braad ta Manchaatar. Londen, 13 Juni. Een brand heeft gisterennacht enorme schade aan gericht in de pakhuizen in het Traffordpark te Manchester, waarin stukgoederen, chemicaliën en bouw materialen opgestapeld waren. Om negen uur waren tien pakhuizen uitgebrand en hadden elf belangrijke schade geleden. Men schat het be drag der aangerichte verwoestingen op 100.000 pond sterling. Eoa aaavarlag. Het s.s. Redondo heeft Woensdag het vroegere Duitsche schip Graf Waldersee (13.193 ton) op weg naar Brest op 100 mijl van Sandy Hook ijeramd. De machinekamer van de Graf Waldersee liep vol water. De Graf Waldersee heeft Donder dagochtend Longbeach (Longlsland) bereikt. Verscheiden leden der be manning werden bij de aanvaring jewond. Vier honderd passagiers en eden der bemanning werden aan boord van de Patricia opgenomen. Eaa aiauwa vorm vaa da griap. Uit Stuttgart wordt aan de „Vos- sische Zeitung" gemeld dat daar een nieuwe eigenaardige vorm van de griep is opgetreden. De gevallen ken merken zich door een storing der gezichtsorganen, n.1. het dubbelzien, h het verder verloop doen zich veelal hersenstoringen voor. De koorts- verschijnselen zijn gering. Het mee- leel der gevallen is volkomen genezen. GEMENGD NIEUWS. Spoorwsg-oaga«al. Vermoedelijk door verkeerden wis selstand is Woensdagnacht te Stads kanaal een trein ontspoord. Tien personenrijtuigen en twee postrytui- gen werden zoodanig gehavend, dat ze voorloopig niet meer gebruikt kunnen worden. Een reiziger werd licht verwond. Eaa gavaarlljk kruispuat ia 't6ooi. Woensdag geraakte wederom een automobiel, die van Laren kwam, in botsing met een motorfiets, komen de van Bussum, op het kruispunt Amersfoortschen straatweg en Bre- diusweg te Naarden. De motorfiets, waarop van achteren nog een kind was gezeten, vloog over den kop, terwyi de auto tegen een lantaarn paal aanreed, welke afknapte. De materieele schade aan de beide vervoermiddelen, was wonder boven wonder de eenige. Valsoha muatar. De politie heeft Woensdagavond te 's-Gravenhage de hand gelegd op een valscben munter en diens aanhouding leidde er vervolgens toe dat Donder dagvoormiddag te Scheveningen een complete inventaris van een inrichting voor ;het maken van valsche munt stukken in beslag is genomen. De inrichting was zeer eenvoudig. Door middel van afdrukken in gips van guldens en kwartjes werd de vorm verkregen, waarin het metaal werd gegoten. De geldstukken werden hierna in een koperbad en daarna in een zilverbad gedompeld om de vereischte kleur te verkrijgen, waarna de verdere afwerking volgde. De aldus verkregen geldstukken vertoonden een vrij scherpen beelde naar. Het randschrift ontbreekt echter geheel, terwijl ook de klaok en gewicht niet geheel zuiver zijn. Het gewicht le iets minder dan van een echten gulden. Ofschoon de arbeid betrekkeiyk eenvoudig was, vorderde hy toch veel tyd, zoodat gedurende één nacht niet meer dan 10 geldstukken konden worden gefabriceerd. Als men boven dien weet dat het benoodigde mate riaal vrij hoog in prys was, dan is begrijpelijk dat deze geldmakery nu juist geen rijkaard kon maken. De dader is volgens zijn beweren een chemicus, die reeds eenige jaren bezig is met de uitvinding van z.g. Fransch spiegelglas, een uitvinding, waaraan hy zijn geheele kapitaal had geofferd, doch die hem tot nu geen resultaat heeft opgeleverd. Om nu verder te kunnen leven had hy zich op het maken van valsche guldens en kwartjes toegelegd. Vol gens zyn beweren was hy slechts een paar dagen hiermede bezig toen hy gearresteerd werd. Zware haidabraad ta Daldar. vermoedeiyk door vonken uit een passeerende locomotief is Donderdag een zware heidebrand uitgebroken rondom den Dolder by Utrecht. Door de groote droogte en den zwaren wind greep deze brand in een omme zien zóó ernstig om zich heen, d&t de paviljoens van het krankzinnigen gesticht der Willem Arntzheeve ern stig gevaar liepen, zoodat reeds tot de ontruiming van een der paviljoens werd overgegaan. Als een wonder keerde echter op dat oogenblik, toen de brand tot op zeer korten afstand genaderd was, de wind eenigszins en bleef het gebouwtje gespaard. Met een tehulp geroepen auto brandspuit der Utrechtsche Brand weer werd het vuur bekaiupt. Een bataljon infanterie uit Amersfoort, later versterkt door een groot aantal militairen, die toevallig op marsch- oefening in de buurt waren, bestre den het vuur -door het maken van brandscheidingen, maar ondanks dit is toch naar schatting wel een opper vlakte van 10 H.A. bosch en heide door het vuur vernield. BIJ da hand. Donderdagavond werd een paar landloopers, in het bezit van een karretje, op hun dringend verzoek door den landbouwer J. Bob te Voort huizen onderdak verschaft. Zelfs was de bewoner nog zoo beleefd, den zwervers kokend water en melk te verschaffen. Hoe teleurgesteld keek hij dan ook op, toen hy den volgen den morgen bemerkte dat er uit de loods ook een zak met schapenwol verdwenen was. Dadeiyk teog echter de dochter des huizes er perfletsop uitvolgde het spoor van het kar retje, totdat zy het tweetal, nog in het bezit der wol, aantrof te Soeren by Apeldoorn. Zonder veel .compli menten trad het onverschrokken meisje hier als eigen rechter op; nam, zeer tegen den zin der brutale dieven, de gestolen wol in beslag en bracht ze triomfanteiyk per rijwiel weer op haars vaders erf terug. Per- sooniyk optreden vond deze vrouwe- lyke detective verre gewenscht boven aangifte aan de politie, met den langdurigen rompslomp, daaraan ver bonden. Voetbal. Huishoudelijke vergadering H.f.C. Dinsdagavond 8.80 uur houdt H.F.C. in „Casino" eene huishoudeiyke ver gadering. De opkomst van alle leden en belanghebbenden is dringend ge wenscht, met het oog op de belang rijke besluiten, die genomen worden. Onder meer zal besproken worden de fusie-plannen. Algemeene vergadering H.F.C. Den avond daarop, dus Woensdag avond, wordt in dezelfde zaal en op hetzelfde uur een algemeene verga dering gehouden, waarin de genomen besluiten van den vorigen avond behandeld zullen worden en aan het oordeel der algemeene vergadering zullen worden voorgedragen. Alle sportliefhebbers worden uit- genoodigd. Ze kunnen hun meening' dan uiteen zetten. Wat de kwestie voetbal betreft, die ook behandeld zal worden, hopen we, dat de meer derheid der vergadering een zoodanig besluit zal nemen, dat in de a. s. competitie H.F.C. met een elftal in het veld zal komen, waarvan gezegd kan worden, dat nu werkeiyk de beste spelers in één club vereenigd zijn. Want daar gaat het tenslotte om en is een der redenen tot het houden van deze algemeene vergadering. Ook moet er aan gedacht worden, dat de H.F.C. „Helder" hier ter stede de eenigste club is, die aangesloten is by den N.V.B. en alzoo gerechtigd is, tot het deelnemen aan de com petitie-wedstrijden van deze bond. Zie voor meer byzonderheden de in dit nummer voorkomende adver tentie. Zondag a.s. voetbal wedstryd tus schen Concordia I—H.F.C. II. Aanvang 10 uur. Terrein Bolweg. Concordia komt uit met: Bikktr VMtteog Ike Bua Di«d«nhov#n li N Bilnkim* W.Qod# J.Augu*t|)u Vtla* Siait SPORT. INGEZONDEN. Geachte Redactie! MilkprQs ia dsa Halder. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heel- J. L. Düker, directeur-eigenaar van deStoommelk- inrichting „Jong Holland" Westgracht 31, voorkomende in uw blad van 12 Juni j.1., verzoeken wy u beleefd eenige plaatsruimte. Wij kunnen kort zyn, omdat In hetzelfde nummer voorkomt de be schikking van Z.Exc. den minister van Landbouw, waarby bepaald wordt, dat de prys der consumptiemelk af' boerdery voor de zomermaanden zal zyn 13 cent per Liter en waaruit dus biykt, dat Z.Exc. de tyrannieke houding van den Bond van melkvee houders in Nederland bij monde van baar Afd. den Helder, (volgens ge noemden directeur eigen.) goedkeurt. Wy willen er alleen nog even op wyzen, dat het nooit in onze bedoeling gelegen heeft, zooals de heer Düker zegt,een dolle stagnatie in de levering der melk in de gemeente to»—o brengen, doch integendeel de melk ter beschikking te houden van de burgery tegen den prys door ons vastgesteld van 14 ets. per L., in de gemeente geleverd, verhoogd met de onkosten aan de distributie verbonden. En dat dan de distributie eeu andere zou zyn, dan de tegenwoordige, ligt wel eenigszins voor de hand. Niemand zal toch meenen, dat de thans gevolgde wjjze om de burgerij van melk te voorzien, de goedkoopste is. Is het niet een verkeerd stelsel, dat thans in één gezin, drie of vier personen de melk bezorgen of dat een rondbrenger der melk van het eene eind der gemeente naar het andere loopt om een of meer liters melk af te leveren en zou het niet goedkooper te vinden zijn om de gemeente b.v. in wyken te verdeelen en de melk daar beschikbaar te stellen tegen kostprys verhoogd met de onkosten voor aflevering of rond- En nu willen we niet betwisten, dat de winstmarge voor de verkoo- pers te hoog is by de tegenwoordig gevolgde methode van rondbezorgen en dat het van het standpunt vat» den heer Düker bekeken misschien goed gezien kan zyn, dat twintig personen met hunne gezinnen hun brood vinden by het rondbrengen van de melk van slechts twee melkinrichtingen, doch dat dit stelsel van rondbezorgen ten slotte de melk duur maakt, ligt toch voor de hand. Dat steenkoolprijzen met 300 enflesschen met 200% gestegen zyn is bekend, doch daardoor wordt toch zeker voor de melk in flesschen, waarvan de inhoud zelden 0.8 liter te boven gaat, hooger prys per liter betaald, dan voor de los verkochte. De opmerking over de bruto winst per liter voor den oorlog van 3 k 3} cent is echter onjuist eu berust op een vergissing of op een drukfout. Deze toch bedroeg destyds 2 hoog stens 2} cent per liter en gedurende de wintermaanden vaak minder. Dat aan het brengen van de melk van den melkveehouder-producent tot den consument, veel ontbreekt is waar, doch laat dan niet burgery en melkhandel (door Z.Ed. genoegelijk te zamen genoemd), zich bet slacht offer achten van de listige quasi- gemoedelyke, weldra als machtsver toon zich ontpoppende politiek van den Bond van Melkveehouders, doch oordeelt eerst of in zyn eigen boezem alles gaat zooals het behoort. Voldoende bekend is ons, dat, waar door melkveehouders gedurende deze winter in de grootste stad van ons land de melk geleverd werd met een gehalte van ruim 8 vet. deze ten slotte een gehalte bevatte van 1.8% toen ze den consument bereikte. Wanneer de heer Düker meent een lans te moeten breken voor een lageren melkprijs, laat hy dat dan doen langs anderen weg, dan de thans door hem gevolgde, laat hy dan als directeur eigenaar van een der groot ste melkinrichtingen hier ter plaatse nietde melkveehouders, die zyn bedrijf van melk voorzien, uitmaken voor listige tyrannen, want zoo zyn we niet en zullen het in ons bedrijf wel nooit worden, doch laat hy als

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2