COURANT Herman Nypels. Eerste Blad. B B VOGELVRIJ NO. 6105 ZATEROA6 21 JUNI 1919 47a JAAKUANQ 700@ «x. - ftbonnemantaprl]» i (n de Blad ff 1.15, per poet I 1.40, Buitenland f 2.40. - Lo»»c ex. 8 ot. Adwrtaritlëh per regel 17*/, ot. Redacteur-tëltacvg»'» C. 96 BOER Jr.. Helder. Oplaag Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Juni. 22 op: onder op: onder v.m.: n.m. m. 1.~ a. 2.52 4.38 9.25 2.55 3 5 23 1.16 4.12 4.39 9.25 3.55 4.15 24 1.47 5.34 439 9.25 5.10 5 30 25 2.25 6.50 4.39 9.25 6.20 6.40 26 3.16 7.58 4.40 9.24 7.20 7.45 27 28 4.16 8.63 4.41 9.24 8.20 8.45 6.28 9.36 4.42 9.24 9.15 9.45 De nieuwe leening. Op het oogenblik, dat wij dit schrij ven, is het besluit voor de nieuwö leening reeds genomen. Beschouwin gen daarover missen dus in zekeren zin actualiteit. Toch bestaat er o.i. aanleiding om het genomen besluit eenigszins nader te bekijken ten einde, zoo mogelijk; ook daardoor het inzicht in den gel- delijken toestand van onze gemeente te verbeteren. Het is de eerste maal, dat onze gemeente een leening van een mil^ lioen sluit. Deze leening is dus een record leening. Sommigen mogen dit een verontrustend verschijnsel ach ten wie den ontwikkelingsgang van het moderne gemeentewezen eenigsf zins nauwkeurig hebben gevolgd', weten, dat algemeen de bedragen; welke de gemeenten moeten leenen; steeds grooter worden. Zij zien daar in ook geen bezwaar. Wanneer de taak der gemeente op economisch gebied zich uitbreidt, heeft zij daar- jor kapitaal noodig. En, evenmin 's eenige particuliere onderneming van beteekenis, kan zij zich dat op andere wijze verschaffen dan door te leenen. Wanneer de scheiding tusschen uitgaven, waarvoor wèl, en uitgaven, waarvoor niet geleend mag worden, slechts juist wordt getroffen, is het in het algemeen gesproken een even heuglijk feit, wanneer een gemeente het kapitaal, waarmede zij werkt, moet vergrooten, als het dat is voor de aandeelhouders eener naamlooze vennootschap, wanneer de gang van zaken vergrooting van het bedrijfskapitaal eischt. Alleen is het in beide gevallen; zoowel bij de gemeente, als bij de vennootschap, noodig, dat de kapitaal behoeften met kunsrmatig worden opgevoerd. Het moet werkelijke ont wikkeling zijn, die zich in de be hoefte aan grooter kapitaal openbaart. Is het dat niet; schaft b.v. een pan- ticuliere onderneming nieuwe machi nes aan, terwijl de oude nog zeer goed zijn en niet belangrijk minder economisch werken dan de nieuwe richt een gemeente haar bedrijven in op veel grooter voet, dan met het oog op haar huidige en toekomstige productie noodig is, dan deugt het gevoerde beleid niet. Wij moeten dus in de eerste plaats zien, of de samenstelling van het te leenen millioen ons eenig licht ver schaffen kan omtrent het gevoerde beleid. Volgens het voorstel van Burgè meester en Wethouders is het bedrag der leening op de volgende wijze samengesteld kosten van schoolbouw f 5690. id. v. schoolmeubelon 2200.- aankoop van 5 huisjes. 4785.88 aankoop huis voor de Zeevaartschool. 5942.63- aankoop huizen voor den openbaren dienst 43862.50 aankoop gymnastieklo kaal6740.12$ uitgaven voor het grond bedrijf 227817.70$ uitgaven voor de water leiding51676.87$ uitgaven voor de gas fabriek. „462499 96$ stichting muziektent 4330.25 gronden buiten h. grond bedrijf 810.16 rioleering Polderweg 12000.— Aandeelen Gemeentel. Credietbank1640.— Uitbreidingen reiniging 3400.— Voorschot vakschool v. meisjes6500.— Brikettenfabriek 150000.— Totaalf 999895.61 FEUILLETON. DOOB DAVID HENNESSEY. 13). Wat er gebeurd zou zijn, is inoei1- lijk te zeggen; de meisjes gilden en de jongero jongens huilden door elkaar heen, toen Betsy over de bank vóór haar sprong en zich tusschen haar woedenden broeder en den onderwijzer in wierp. „Ga naar buiten en kalmeer daar wat, jou driftkop 1" riep zij uit. „Geef dien kwajongen zijn jas," schreeuwde zij tegen Tót Gardiner, die deze opraapte en over de hoofden der kinderen naar hem toewierp. „En nu eruit, of anders zal ik het aan vader vertellen en dan kan jé van hem een pak ransel krijgen, groote dwaas. Denk je heuscb, dat Mr. Bennett je'hierna nog wat wil leeren En je kunt nog niet fatsoenlijk lezen of schrijven, groote, verwaande domoor." Bob kalmeerde oogenblikkeltjk en keek zijn zuster bedeesd aan. „De school uit, de school uit!" schreeuwde zij, naar de deur wijzende. „Denk je, dat ik wil, dat een broer van me den meester beleedigt en slaat. Ga thuis aan moeder vertellen hoe lummelachtig je je gedragen hebt 1" Wanneer men dit rijtje uitgaven voor zich ziet, zijn daaronder na tuurlijk enkele, ten aanzien waarvan de lezer zeggen kan: „Indien ik lid van den Raad was geweest, had ik daartoe nietmedege werkt." Of, „indien ik lid van den Raad was geweest, had ik getracht deze uitgave nog wat naar de toekomst te verschuiven." Zoo is daar allereerst de briketten fabriek. Toen de beslissing over den bouw genomen moest worden, waren de gevoelens reeds zeer verdeeld. Geestdrift ervoor gevoelde zoo goed als niemand, maar de meerderheid meende ten slotte de verantwoorde lijkheid voor een afwijzend votum niet op zich te mogen nemen. De oorlog is geöindigd op een oogenblik, dat nog wel niemand dat verwachtte, en zoo hoeft het nu den schijn, alsof die fabriek beter niet gebouwd was. De toekomst zou nog wel eens andero dingen te zien kunnen geven, dan men thans verwacht, maar voor het oogeublik zal waarschijnlijk in onzo gemeente het getal van hen, die de stichting der fabriek betreuren, grooter zijn dan dat van hen, die de gemeente gelukwenschen met het bezit van dit moderne bedrijf. Indien men op deze wijze ieder van bovenstaande posten gaat be kaken en zoo een oordeel tracht te vormen over de flnancieele politiek, die uit het leeningsbosluit spreekt, komt men er niet. De stichting van de brikettenfabriek was een vrijwel op zich zelf staand feit, maar overigens hangen do ver schillende bestuursdaden, die den achtergrond vormen van het leenings bosluit, zoozeer met andere beslis singen, zelfs van jaren gelsden samen, dat een dergelijke wijze van behan deling zou leidon tot een in bijzonder heden afdalende critiek op het bestuur der gemeente over een vrij langt reeks van jaren, waaraan het groote bezwaar zou kleven, dat zij begon, daar waar zij eindigen moest. Een verwijzing naar een andere pose van het leeningsbesluit kan dienen om onze bedoeling te ver duidelijken. Onder de ruim f 460.000. die worden aangevraagd voor de gasfa briek, is ongeveer f 400.000.— be grepen voor den bouw der verticaal ovens in de gasfabriek. "Wanneer neen deze uitgave volledig wil beoordoelen, is het niet voldoende, dat men weet, dat volgens het oordeel van de geraadpleegde deskundigen deze uit gave thans noodzakelijk was. Men heeft dan tevens te onderzoeken, of niet bij een ander beleid had kunnen worden voorkomen, dat die nood zakelijkheid zich juist op ditoogenblik zou voordoen; of niet gezorgd bad moeten worden, dat het bedrijf over de noodige reserves beschikte om esn deel dezer uitgave te bestrijden; in welke mate eventueel de uitkomsten van het bedrijf en de geheele finan- cieele toestand der gemeente deze reserveering hadden mogelijk ge maakt, enz. Het resultaat is, dat men vrijwel de geheele gestie van het gasbedrijf sedert de overname daarvan door de gemeente onder de oogen zou moeten zien. ~>p overeonkomstige wijze zou iedere andero post uit het leenings besluit tot een terugblik over een bepaald onderdeel der gemeente politiek aanleiding kunnen geven. Men zou daarbij echter allerminst op volledigheid kunnen rekenen, en men zou ook geen de minste zekerheid hebben, dat men de feiten, wat hun onderlinge beteekenis aangaat, in het juiste verband zou te zien krijgen. Indien men tot een eenigszins nau wkeurig oordeel o ver het bestuurs beleid gedurende zekere per iode komen wil, moet men beginnen met zoo „Ik wil niet, dat hij Tot slaat," zeide Bob gemelijk, terwijl hy naar de deur ging. „Kwajongen," was alles, wat het verontwaardigde meisje hem ant woordde, terwijl hij de deur uitsloop. Dit alles had minder tyd gekost dan noodig is om het te vertellen, en de kinderen, bang geworden voor dezen onver wachten loop van zaken, waren weer naar hun plaatsen ge gaan. Jack stond tegenover Betsy en scheen het eerste oogenblik even van streek door het gebeurde als de overigen. Hfj wist niet, wat hjj zeggen pf doen moestmaar Betsy, met de snelle intuïtie van een vrouw, wist wat haar te doen stond." „Mag ik den kinderen wat zeggen, Mr. Bennett?" vroeg zij. Jack kniktè toestemmend, daar hy geen woord kon uitbrengen, en Betsy Carey pakte de koe bij de horens. „Jongens en meisjes," zeide zij, „Mr. Bennett heeft mij tot monitor aangesteld, en ik moet eerlijk be kennen, dat ik een-heel slechte moni tor ben geweest. Wat er vandaag gebeurd ie, is een schande voor ons, voor onze ouders en voor het heele district. We konden geen betef* en •vriendelijker meester hebben dan Mr. Bennett, en we kunnen hem dan ook geen verontschuldiging ge- 'noeg vragen. Ik weet zeker, datfflöt •ardlner er evenveel spijt van heeft als" ik, en mijn broer ook, wanneer ik straks thuis kom en zijn vader vertel, hoe hij zich vanmorgen ge dragen heeft. Ik denk, dat hij van nauwkeurig mogelijk vaat te stellen, hoe de toestand der gemeente, eco nomisch, financieel en politiek, op een bepaald tijdstip was, m. a. weikon toestand de bestuurders op een bepaald oogenblik aantroffen. Vandaar uitgaande kan men dan vaststellen, in hoeverre de bestuurders inderdaad hebben gedaan, wat naar redelijk inzicht door het befcng der gemeente geboden werd; kan men komen tot een oordeel over hun beleid. Een geldleeDingsbesluit echter blijft in de eerste plaats een financieel stuk en moet als zoodanig bekeken worden. Het kan ons bijzonderheden leeren omtrent den financieelen toe stand der gemeente, het kan daarbij tot beschouwingen omtrent bepaalde onderdeelen van het bestuursbeleid aanleiding geven; voor een beschou wing over het bestuursbeleid in het algemeen vormt het geen geschikt uitgangspunt. Wij keeren tot het staatje der te leenen bedragen terug. Wanneer wij de kosten der briketten fabriek buiten beschouwing laten, bedragen de uitgaven voor de be drijven, waarvoor thans geleend moet worden, f 745394.54$ (f 227S17.70$ voor het grondbedrijf; f 51676.87$ voor de waterleiding; f 462499.96$ voor de gasfabriek en f 3400.— voor de reiniging). Gasfabriek en waterleiding moeten onder normale omstandigheden haar eigen lasten kunnen dragenhet verlies op het grondbedrijf (zie ons vorig artikel) komt ten laste van den buitengewonen dienst; slechts de reiniging werkt ook onder nor male omstandigheden met een ver lies, dat ten laste van den gewonen dienst moet worden gebracht. Onder deze f 745394.54$ is dus slechts f 3400.— begrepen, waarvan rente en aflossingen uit den gewonen dienst der gemeentebegrooting, een voudigheidshal ve kunnen wij zeggen uit de opbrengst der belastingen, bestreden moeten worden. De uitgaven voor de gasfabriek en de waterleiding houden met belang rijke vergrooting van den afzet der bedrijven verband en mogen dus op zich zelf ook niet tot prijsverhooging aanleiding geven. Normale bedrljfs-, uitbreidingen moeten door het bedrijf bekostigd kunnen worden zonder prijsverhooging; moeten in het alge meen zelfs eer tot verhooging aan leiding geven. Het is van het grootste belang, dat men bij de beoordeel ing der bedrijven niet aan de normale bedrljfsuitbreidingen wijt, wat van de veranderde economische verhoudin gen het gevolg is. Door de uitgaven voor de bedrijven en den bouw der brikettenfabriek is te zamen f 895394.54$ of het over- groote deel der geldleen) ng verklaard. Bij de aanvaarden rentevoet vraagt de resteerendo f100.000 alleen voor rente een uitgave van ruim f5500. Met het oog op den algemeenen staat der gemeentefinancièn is dat van hoegenaamd geen beteekenis. De gegevens van Burgemeester en Wethouders (wij komen daarop hier onder terug) laten niet toe te bepalen, met welk bedrag wegens aflossingen deze som nog vermeerderd worden moet. Van overwegende beteekenis kan dat niet zijn. Bovendien zullen ook van deze f 100.000 rente en aflossing nog niet geheel ten laste van den gewonen dienst komen. Het staat thans vast, dat de centrale boekhouding naar het huis aan de Weststraat gaat. Dit beteekent, dat alle bedrijven, wier administratie door de centrale boek houding gevoerd zal worden, een deer van de kosten van huisvesting van dit bedrijf zullen moeten dragen. De arbeidsbeurs gaat ook naar het huis aan de Weststraat. Men heeft in den Raad beweerd, dat de bours distributiebeurs worden zal. Geschiedt dit metterdaad, dan zal misschien een gedeelte, al is het niet veel, van de kosten dezer inrichting aan de gemeente worden vergoed. Het voor schot aan de Vakschool voor meisjes moet geheel, met de rente, worden terugbetaald.Doorhaar subsidie draagt de gemeente wel zelf ongeveer de helft van die terugbetaling, maar de rest wordt haar toch vergoed. In de uitgaven voor de Zeevaartschool, dus ook die W6gens rente en aflossing voor het aangekochte gebouw, wordt ruim de helft door rijk en provincie school gejaagd zal worden, omdat hij den meester [heeft willen slaan en dan heeft hij zijn verdiende loon, ook al is hij mijn broer. Als Mr. Bennett geweest was als andere meestérs, waar ik wel eens over heb hooren praten, dan zou hij Mick Cassidy en een hoop anderen al lang afgeranseld hebben, en de school commissie zou hem gelijk gegeven hebben, daar kan je van op aan. Ik wil ook Mrs. Lord voor het gebeurde verontschuldiging vragen en ik hoop, dat zij er niet verder aan zal denken, en wij zullen zorgen, dat Mercy niet meer lastig gevallen wordt. Ik kan me niet begrijpen wat voor een booze geest zich van de school heeft meester gemaakt, en ik schaam mij zóó, dat ik niet weet wat ik zeggen moet We zijn nog zoo dom en onopger voed, dat ik hoop dat Mr. Bennett het door de vingers zal zien en ons wil blijven les geven, zoodat wij kunnen leeren hoe wo ons gedragen moeten." Betsy had het half huilend gezegd nu kon zij zich niet langer inhouden en ging naar buiten, om haar tranen te verbergen. Nog nooit in zijo leven had Sala- tbiel zoo'n proef doorstaan. Hli ging voor de nu weer rustige kinderen staan en zeide eenvoudig: „Ik dank Miss Carey zeer. Ik kan vandaag geen les meer geven, en ik zal van middag met de schoolcommissie spreken. Jullie kunt allemaal naar huis gaan." Nog nooit was de school zoo kalm gedragen. Het bedrag, dal terzake van deze „groote" leening op de gewone uit gaven der gemeente zal moeten wor den gelegd, is dus van zoo geringe beteekenis, dat veilig mag worden geconstateerd, dat de gemeente door deze leening financieel niet in on gunstiger positie is gebracht dan te voren. Er is zeker alle reden om over dit resultaat tevreden te zijn. In de eerste plaats omdat, zooals uit het voorstel van Burgemeester en Wethouders blijkt, nog f617945.70$ aan vlottende schulden loppen blijft. Hieronder is begrepen f 100.000 we gens gedeeltelijke kosten van het spuikanaal en f 150.000 wegens crisis uitgaven over 1919. Ook het (waar schijnlijk voor een deel nog op raming berustende) tekort van het levens- middelenbedrijf over 1918 is daarin opgenomen. Gezien de cijfers over de vorige jaren is er wel reden om te verwachten, dat de raming der crisisuitgaven voor 1919 (waaronder een eventueel tekort van 1918 be grepen zal kunnen worden, niet al te krap is. Vallen straks de cijfers niet zeer tegen, dan zullen derhalve de ongedekte crisisuitgaven over de vijf oorlogsjaren voor onze gemeente rond f500.000.— hebben bedragen. Wij achten dij uitkomst niet on bevredigend, al zal de dekking van dit bedrag nog wel moeite kosten. Voor de verstrekking der vaste, zoowel als der tijdelijke leening ia de medewerking .vokiegen van het departement van Waterstaat. De gelden worden verstrekt uit de beschikbare fondsen van den post cheque- en girodienst, wat de vaste leening aangaat onder voorwaarde, dat minstens de helft in 10 jaren en de wederhelft in 30 jaren zal worden afgelost. Burgemeester en Wethou ders zijn dus niet, vrij geweest in de regeling der aflossingen, maar hebben inwilliging van de wenschen van den geldschieter aan den Raad moeten voorstellen. Waarschijnlijk is dit de aanleiding, dat in hun voorstel niet nader wordt uiteengezet, hoe men aan de regeling der aflossingen is gekomen, maar wordt volstaan met de mededeeling, dat de aflossings termijnen worden voorgesteld „in verband mét de flnancieele aange legenheden der gemeente, zoowel als met den duur der verschillende werken." Dit beteekent een terugkomen op den bij de twee vorige leeningen ingeslagen weg, dat wij ernstig betreuren. Voor een goed inzicht in de leeningspolitiek der gemeente achten wij het volstrekt onmisbaar, dat men inzicht hebbe in de verdeeling der aflossingen van de gesloten leeningen over d:. verschillende onderwerpen, waarvoor geleend werd. W!j kunnen ons voorstellen, dat de gewenschte regeling der aflossingen met zich zal brengen, dat de gemeente over een aantal jaren zwaarder zal worden belast, dan Burgemeester en Wethouders met het oog op den waarschijnlijken levensduur der ver schillende leeningsobjecten noodig of wenschelijk seheen. Dit was een reden te m6er geweest om het gewenschte overzicht te verstrekken. Er had dan uit kunnen blijken, in hoeverre voor ieder onderdeel de aflossingen meer bedroegen dan noodzakelijk en redelijk was, en dus ook in hoeverre, in na volging van de voor het grondbedrijf getroffen regeling, een deel der niet in het belang der gemeente, doch ter wille van de wenschen van den geldschieter betaalde aflossingen we derom uit buitengewone middelen bestreden zou kunnen worden. ïen goede administratie van de leerlingen der gemeente:is steeds een eerste eisch voor een goed financieel beheer. Dubbel klemt dit, wanneer een gemeente onder omstandigheden als zich thans b(j ons voordeden, een leening moet sluiten bij een toekomst, die geen onzer, hoe optimistisch zijn stemming ook moge zijn, beps rooskleurig zou durven noemen. BINNENLAND NadarfalW »n de Duitscha kolanvoorzianieg. Reuter meldt uit Parijs De Nederlandsche re ge e ring heeft een mededeeling aan de Vredes- uitgegaan. Een voor een, groot en klein, gingen de jongens en meisjes weg, Mrs. Lord en Mercy incluis. In gedachten verzonken ging Jack, toen de laatste weg was, ook de deur uit. Op het plein vond hij Betsy met d6n teugel van haar ponny over haar arm. „Mr. Bennett," zeide zij; „het spijt me toch zoo, ik hoop, dat u het door de vingers wilt zien we begonnen juist zooveel vau u to houden I" Nauwelijks had zij het gezegd, of zij sprong op Loiterer, en vloog al3 een pijl uit een boog weg. Jack was weer alleen. Hij sloot de deur van het nu ver laten schoollokaal, keek de laatste leerlingen en Betsy van den heuvel af na en ging toen naar zijn eigen woning. „Een kraan van een meid 1" mom pelde hij, „maar het is duidelijk, dat ik geen orde kan houden." Hij voelde zich wanhopig en ter neergeslagen. „Het geluk is nooit met me," zeide hij bitter, „en het zal me niets verwonderen, als uit deze beroerdigheid nog andere voort komen." Toen Betsy naar huis reed, ont moette zij een vreemdeling, oogen- schijnlyk een reizend gezel, die op een boomstam aan den weg zat te rookenop het eerste gezicht beviel hij haar in het geheel niet, maar hij Stond op, om haar aan te spreken, toen zij voorbijreed. „Zoudt u mij misschien den weg Ingezonden mededeeling. in verschillende prijzen. Elegante coupe. conferentie gericht, waarin zij, na er op te hebben gewezen dat Nederland voor de kolenvoorziening feitelijk af hankelijk van Duitschland is, formeel aan de conferentie vraagt dat Neder- land'a belangen in de definitieve overeenkomst betreffende het Duit- sche kolenvraagstuk zullen worden beschermd. Rotterdam en Antwerpen. In een lang artikel over Belgiö's eischen wijdt de „Morning Post" uit over de schitterende zelfopoffering door Nederland ten opzichte van Belgiö gedurende den oorlog betoond. Het blad meent, dat de geest van welwillendheid h(j die gelegenheid aan den dag gelegd, de beslissing omtrent het probleem van de verdeelde souvereiniteit over Limburg gemak kelijker zal maken. Het blad zegt verder: Engeland's beslissing om Amsterdam en Rotter dam als havensteden te prefereeren boven Antwerpen bewijst dat de Britsche handelspolitiek zich niet door sentimentaliteitsoverwegingen laat beïnvloeden. Daarentegen meldt de [(Brusselsche) „Soir", dat tengevolge van onder handelingen tusschen het gemeente bestuur van Antwerpen en Sir Herbert Samuel, Engeland heeft besloten de basis te Rotterdam op te heffen en den geheelen En gelachen roaritiemen dienst te Antwerpen te concentreeren. Hst Vredomrdrag. Het volgende telegram is den 17en Juni verzonden Clemenceau, President Vredes Conferentie. Versailles. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland, in hunne jaarlijksGhe vergadering te Haarlem vereenigd, betreuren ten zeerste, dat in het Vredesverdrag bepalingen voorkómen, waardoor een groot aantal Duitsche Missionarissen het Missie-werk on mogelijk wordt gemaakt, en komen op voor het recht der Katholieke Kerk, om overal onbelemmerd het geloof te verkondigen. („Tijd") Verlichting ts Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen voor de openbare verlichting uit te breiden met 3325 lantaarns. Dan zijn er ruim tienduizend lichtpunten. Met het oog op de groote kosten (f 280.000 plus f 140.000 per jaar meer stroomverbruik) willen B. en W. het werk over 5 jaar verdeelen. naar de school kunnen zeggen vroeg hij. Betsy hield haar paard ïn en keek hem een oogenblik verbaasd aan. Zy was nog niet geheel van de agitatie van zooeven bekomen. „Wilt u naar Mr. Bennett?" vroeg zij gauw. „Ik geloof het wel, dat hij zoo heet I" zeide de man. Terwijl Betsy de noodige inlich tingen gaf, nam zy hem nauwkeu rig op. „Een kleine, blonde manvalsche grijze oogen, kleine oorbellen, ge tatoeëerde polsen, zal misschien vroeger zeeman geweest zijn. Draagt pistolen bij zich en is te paard. Zadel en teugels liggen achter den boom, het paard is waarschijnlijk bij de kreek aan het grazen. Geen kennis van Mr. Bennett, daar ben ik zeker vanhij heeft niets van hemik zou wel eens willen weten, wat hij van hem wil Niet lang daarna, toen Jack een kop thee zat te drinken, hoorde hy iemand over het schoolplein komen. Hij stond op »m te zien wie het was. „Goeden dag, kapitein Het verwonderde Jack heelemaal niethet was juist wat hij gedacht had: „Een ongeluk komt zelden alleen." „Bonjour, Dau, kom binnen en drink een kop thee en eet wat; het water kookt netl" Hij wist wat Dan kwam doen. De troep had hem uitgestuurd om hem te komen halen, en om daarin te slagen, had men nooit een geschikter oogenblik kunnen treffen. (Wordt vervolgd). Da stakiag in da Amaterdamacha havaa. Gistermorgen is de staking in de Amsterdamsche haven opgeheven. Aanvankelijk wilden de stakers aan den raad om tot opheffing over te gaan dit was het advies der be sturen van de verschillende bonden geen gehoor geven. Ten slotte gaf echter een commissie, gevormd uit de stakers buiten de organisatie- besturen om, in overweging, toch maar aan den arbeid te gaan. Echter stelden zij voor, een ultimatum van 14 dagen te stellen. Indien de scheep- vaart-vereeniging de gestelde eischen niet inwilligt, zou er 7 Juli weer gestaakt worden. Het meerendeel der stakers keurde deze houding goed. De eischen, welke eerst in den loop van de staking zijn gesteld aanvankelijk toch wist niemand, waarom men staakte houden o.a. in een dagloon van f7 ('s Zaterdags f5), minimum-weekloon van f31, voorts medezeggingsschap in de H. A. R. en aanvang van het werk om 8 uur 's morgens. AmarikaaMch uteomschip gaatraad. Donderdag is op het Bornrif by Ameland gestrand het Amerikaansche stoomschip „Python", met een lading van 2400 ton meel op weg van Montreal naar Hamburg. Het schip zat gevaarlijk, doch de uit 84 koppen bestaande bemanning wilde het schip, dat op zijn eerste reis was, niet verlaten. Des middags is de „Python" door de sleepbooten „Hudson", „Neptunus" en „Terschelling" en met hulp van etn Duitsch oorlogsschip vlotgesleept en werd de reis voortgezet. Drlnkwatergabrak. Te Medemblik is het drinkwater gebrek zeer nijpend; de stads- en kerkregenbakken zijn zoo goed als uitgeput, zoodat per spoor of boot van elders water moet worden aangevoerd. Da uilbarstiag van dan Kloat. De oogst Java suiker vóór de uit barsting geschat op 20 millioen pikol zal ten gevolge van de uitbarstiDg 200,000 pikol (dus 1 minder zijn. Tot leeraar in schiemannen en praktische oefeningen aan de Zeevaartschool te Scheveningen is benoemd, de heer J. Dekker, tevens leeraar in scheepswerk en schie mannen aan de Visscherijschool te Scheveningen. - Tot directeur der Zeevaartschool te Scheveningen is benoemd, de heer C. Lieuwen, directeur der Visscherij school te Scheveningen. Luchtviart. Donderdagmorgen om 9 uur is luitenant-vliegenier Backer met den waarnemer van der Kun met het watervliegtuig V 23 van de Mok over Amsterdam en Utrecht naar Den Bosch gevlogen. De tocht duurde 1 uur en 40 minuten. Het vliegtuig kwam neer op het meertje de IJzeren Man onder Vught is Donderdagavond weder vandaar vertrokken. 8EMENGD NIEUWS. Etn sehidtpoit. Aan de Damkade te Zaandam heerschte Woensdagavond een groote bedrijvigheid, aan den wal van toe schouwers die het geval stonden te bepraten en op het water van werk lieden, die met emmers en vuilnis- blikken een dikke, geelbruine smerige olielaag stonden af te roomen om deze in vaten te vergaren. Ter hoogte van de broodfabriek „De Rüyter" der firma Verkade en Comp. was des middags een met 40.000 K.G. ongeraffineerde lijnolie geladen schuit gekanteld met het gevolg, dat het water in en de olie uit de tauk vloeide, waarna de schuit in de diepte zonk. In een oogenblik had de olie zich over de Zaan verspreid, door den wind spoedig in de richting van den Dam gedreven. Door dien op verzoek de sluisdeuren zooveel mogelijk gesloten werden gehouden, werd de olie belet verder weg te stroomen. Een groot aantal mannen en jongens was er dadelijk op uit een deel machtig te worden en van alle kanten liep men met emmers en tobben vol olie weg, tot de politie er een eind aan maakte. Op het Dampad torschten een twee tal mannen een tobbe vol van de dikke vette vloeistof toen, even voor zy hun woning bereikten, de bodem losliet en de geheele met zooveel moeite vergaarde hoeveelheid over de straat wegvloeide. Vanwege den heer P. Bon, die de olie vervoerde, werden toen een aaDtal werklieden aangesteld, om de olie van het water te scheppen en in middels aangevoerde ledige vaten, met walk werk den geheelen nacht werd voortgegaan. De waarde van deze partij on„ parafflneerde lijnolie werd op meer dan een halve ton gouds geschat. Briazalgc vondat. Een houtsprokkelaar ontdekte Woensdag in een bosch op de Hooge- Boekel, gemeente Lonneker een aan een boom hangend en in verren staat van ontbinding verkeerend lijk van een manspersoon. Be identiteit zal Ingezonden mededeeling. Hotel „Bollevue" - Heldor. Cafi-Restaurant mat tuin. lodoron Zondagavond van a'l, uur lol 10'uur. STRIJKMUZIEK, onder leiding van den Violist PALA, Vrij entróe. 6ben varboogdg eonsumpt/B-prlJzgn. wel niet kunnen worden vastgesteld, of 't mocht zijn volgens het nummer van den soldatenriem, dien het lyk om 't middel droeg. PLAATSELIJK NIEUWS. - Bij het deze week te 's Graven- hage gehouden examen slaagde voor eerste officier groote stoomvaart, de heer H. Jonkman, alhier. Aaavulllngtagaada fiaraaaataraad Ter Raadsvergadering op Maandag 23 Juni 1919, komen nog de volgende voorstellen ter tafel: Voorstel om het aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" ver leende bouw voorschot ten behoeve van den bouw van 92 woningen aan dtn Brakkpveldweg te verhoogen met f 60.000.-f Voorstel om aan de aannemers A. de Ruiter en G. Kampsteeg een toe slag op de aannemingssom, inzake het uitvoeren van uitbreidingswerken aan de prise d' eau der gem. water leiding te verleenen van f6000.—. Voorstel inzake electriflcatie der gemeente. Voorstel tot het aankoopen van perceelen grond naby het Tuindorp. Voorstel inzake het uitbreiden van het aantal vacantiedagen en het ver leenen van een vacantietoeslag. Voorstel om aan de Ver. „Hoofd cursus" alhier het haar verleende jaariijksch subsidie van f300.— voor het cursusjaar 1918/1919 te verhoogen met f 100.-. Voorstel betreffende den beuw van een nieuwe o. 1. school. KonleklIJka Marine-Jachtclub. Door Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins, zijn fraaie prijzen uitgeloofd voor de winners van de periodieke wedstrijden, en door den gep. Schout bij-Nacht W. S. H. Baron van Asbeck, een troostprijs. De andere pryzen be staan uit zilveren en bronzen medail les, terwijl elk lid van de bemanning van de eersten prijs winnende sloepen, een bronzen medaille ontvangt. De prijzen zullen Donderdag na afloop van denlaatsten (achtsten) wed strijd worden uitgereikt. 7e Periodieke zeilwedstrijd. Vrijdagmorgen 10 uur had deze wedstrijd plaats. Er was een harde vloedstroom en westelijke wind. De baan werd met zon gezeild. Ook uit dezen wedstrijd viel veel te leeren voor de zeilers. Het sprak vanzelf dat men vanaf Bolton naar startlijn moest opwerken. Alleen maar hoe? Een elk zag in dat de zuidwal in- loopen voordeelen bood, daar de stroom daar ter plaatse minder sterk was. Maar hoever? dat was de kunst. In de klasse fantasietuig was ditmaal de No. 1 de B, van Hr. Ms. „Atjeh". Alle lof voor de wijze waarop deze sloep bestuurd werd. In de tweede klasse was ditmaal korp.-konst. de Wolf No. 1 en in de derde klasse opperschipper Kraaij, die van de 7 maal dat by mee zeilde er 6 maal als No. 1 aankwam 1 A.s. Donderdagmorgen is de laatste wedstrijd. Hieronder volgt de uitslag en kan een elk zien, hoe de volg orde berekend wordt. Klasse fantasietuig. FanUn. Goitwt Gom. luit. t.z. 2e kl. Heckman, 15 5 3.0 id. Ramshorst, 8 8 2.7 id. Zimmerman. 8 4 2.0 bootsman Ardonne, 9 6 1.8 liyt. t. z. 2e kl. déBruijnTengbergen,8 5 1.6 bootsman Koek, 11 6 1.8 Klasse en Ba modeltuig. Ponten Geatart. Qam. opperschipper Langerak, 21 7 8.0 serg.-sein. Peeman, 11 4 2.8 korp.-konst.deWolf, 12 6 2.0 opperschipper Oornelius, 11 6 1.8 Klasse Bs modeltuig, Fontan. Gestart. Gam opperschipper Kraay, 26 7 3.7 schipper Breedveld, 14 7 2.0 mar.lekl.Alphenaar, 9 8 1.5 bootsman Bootsma, 4 8 1.3 korp.-konst. Mijnhardt 7 7 1.0 Boottochtjes Schoorl, Alkmaar, ato. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, bestaat thans weder gelegenheid Zondagsche boottochtjes te maken naar Schoorl en Alkmaar. Oorspronkelijk facultatief gesteld („by voldoende deelname") is de maat schappij Zur Mühlen er tenslotte toe overgegaan weder een defloitieven dienst in te stellen, zoodatmen eiken Zondag kan gaan. CORRESPONDENTIE. Van den korp.-machinedrijver M. Nijland, aan boord Hr. Ms. „Tromp", ontvangen wij uit Gibraltar een uit voerig stuk over het vertrek van dien bodem en de liederlijke tooneelen van dronkenschap, die zich daarbij voordeden. „Het is nu de derde maal, dat ik uit ben gevaren," aldus de schr., „maar zoo liederlijk heb ik het nog niet één maal bijgewoond." En de schr. uit zijne voldoening over de wijze van optreden van den com mandant, die velen van hen, die aldus aan boord kwameD, liet aan treden en hen beeft onderhouden. Zij wisten goed voor hun rechten op te komen, aldus de commandant, maar kenden nog niet eens hun plichten. Tenslotte drukt de schr. de hoop uit, dat een andere maal der gelijke tooneelen niet meer voor zullen komen.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1