COURANT Herman Nypels. No. 5106 DINSDAG 24 JUNI 1919 47e JAARGANG Radacfur-UitgeverC. DE BOER Jr., Helder. - Oplaag 7000 ex. - Abonnementsprijs; In de stad f 1.15, per post f 1.40. Buitenland f 2.40. - Losse ex. 3 ct. - Adverfntiên per regel 17', ot. Aan onze abenné's buiten ie gemeente wordt beleefT verzocht 't verschuldigde abonnementsgeld Heldorsohe Cou rant, Zondagsblad en Modeblad 2de kwartaal 1919 te willen over maken per postwissel of aan post zegels vóór 25 Juni a.s., zullen de anders daarover per postkwitantie worden beschikt met verhooging van dispositiekosten. Aangezien, door de verhoogde in cassotarieven aan de post, thans met 10 cents verhooging inplaats van moet worden beschikt, raden wij onzen abonné's, in hun eigen belang aan, ons het bedrag zoo spoedig mogelijk toetezenden. Postwissels voor dat dool behoeven slechts met een zegel van 2V» cent te worden beplakt. De abonnementsgelden van ons blad en zijne premie uitgaven zijn Holdsrsoho Courant: franco por post f 1.40, Buitonland f 2.40 Zondagsblad: franco por post f 0.80, Buitenland f 0.90 Modoblad: franco por post f 1.05, Buitenland f 1.30 Inning abnj»ainantsgtli!en. Aan onze abonné's binnen de ge meente wordt bekend gemaakt, dat over het abonnamontsgold 2e kwartaal (1 April—80 Juni) dezer dagen zal worden beschikt. Wy verzoeken de kwitantie bij eerste aanbieding te willen voldoen. Administratie Heldersche Courant. Aan ia geabonnaarden In da gamaanta. WIJ verzoeken tui geabon neerde, dia tol boden do aan- geboden abennamants-kwllantia niet bobbon voldnnn, dit alsnog bij da eerstvolgende aanbieding te willen deen. Bljnlet-voldoonlng wordt de bezorging gestaakt. BUITENLAND. Hat Vradasaardrag. Na tal van conferenties en lang durige beraadslagingen is men er in geslaagd de oplossing van een regeeringscrisis te vinden door de samenstelling van een kabinet uit Centrumleden en Meerderheidssocia listen. Lang heeft men getracht ook leden der Democratische party in de regeering op te nemen, doch alle pogingen leden schipbreuk. De demo craten wilden slechts onder bepaalde voorwaarden tot teekening van het verdrag overgaan en bleken te dezer zake niet tot een compromis bereid. Zy wenschten dat aan de Entente een nota zou worden gericht, waarin werd medegedeeld, dat alleen onder teekend zal worden indien de vol gende wyzigingen werden aange bracht 1. Danzig en West-Pruisen zullen twee jaar onder toezicht van den Volkerenbond staan. 2. Een algemeene revisie van het vredesverdrag na twee jaar. 3. Het bedrag der schadeloos stelling zal binnen den door de Entente gestelden termijn door een onpartijdige commissie vastgesteld worden. 4. Van 1 Februari 1920 af kan Duitschland aanspraak maken op opneming in den Volkerenbond. 5. Duitschland weigert de erkenning van schuld. 6. De uitlevering van verantwoordelyke personen weigert het eveneens. Verder worden een volksstemming in Kehl, bijzondere bepalingen voor de Rijnprovincie en bijzondere bepa lingen voor de Rijnscheepvaart ge- öischt. De leider der regeeringspartijen meende dat aan deze eischen niet kon worden voldaan. Zy vreesden terecht, dat een dergelijk antwoord op de „definitieve" voorstellen der Entente dezelfde uitwerking zou hebben als eene weigering. Dus werd een ministerie gevormd uit het Cen trum en de Meerderheids-socialisten. De samenstelling is nu als volgt: B a u e r, voorzitter van den minis terraad Hermann Mueller, Buiten- landsche Zaken; Dr. D a v i d, Bmnenlandsche Zaken Erzberger, Finantiön en plaats vervangend voorzitter van den mi nisterraad W i s s e 11, Oeconomische aange legenheden S c h 1 i c k e, Arbeid May er, Schatkist; Giesberts, Posterijen Dr. Bel 1, Verkeer en tljdelyk be last met Koloniën; N o s k e, Oorlog S c h m i d t, Voedingswezen. Voor een portefeuille van justitie is niemand gevonden. Onder de nieuwe ministers is één Beier en één Würtem berger. Aan het begin van de zitting der Nat. Vergadering op Zondag j.1. hield minister-president Bauer een rede, waarin hij uiteenzette dat het vorige ministerie was afgetreden, omdat geen eenstemmigheid bestond over de vraag of het vredesverdrag al dan niet moest worden onderteekend. Hij wees op de moeiiyke taak van de nieuwe regeering om deze onrecht vaardige vrede te moeten onderteeke nen, doch dat zy dit doen in het bewustzijn dat het plicht was om te redden wat nog te redden viel. Verder zeide Bauer o.a.Dat de Duit- sche democratische party gemeend heeft, deelname aan de regeering niet in overeenstemming te kunnen brengen met de houding der meerder heid harer leden, betreurend wy ten zeerste. Onze democratische collega's in de vroegere regeering waren loyale, waardevolle medewerkers in den strijd voor een nieuwen staatsvorm en een nieuw levend staatsidee. De regeering, waarvan ik de eer heb voorzitter te zyn, bestaat uit centrum en sociaal-democraten. Het program van het nieuwe kabinet zal hetzelfde blijven als dat van de regeering-Scheidemann. Over het vredesverdrag sprekende zeide de minister-president nog Hoe ieder van ons ook tegenover de vraag staatéén zijn wij allen in de krachtige veroordeeling van het vredesverdrag, dat wij onder onge- hoorden dwang moeten teekenen. Maandagavond zal de oorlog op nieuw beginnen, wanneer niet ons „ja" wordt gegeven. De opmarsch, waarvoor ieder moordwerktuig gereed staat, zal beginnen tegen het weer- looze volk, dat slechts twee geboden kent: herstel in het buitenland en verzekering van de vrijheid in het binnenland. In dit uur van beslissing over leven en dood, onder de bedreiging van den opmarsch, protesteer ik voor de laatste maal, in een vry Duitschland, tegen dezen hoon van het zelfbeschikkings recht, tegen de vernietiging van het Duitsche volk, tegen deze nieuwe bedreiging van den wereldvrede. Wie kan zich nog democraat oi sociaal-democraat noemen, zonder zijn stem tegen deze uitbuiting te ver heffen? Wie kan zich nog pacifist noemen, zonder tot het laatste tegen dit verdrag te strijden? Geenonder- teekening is in staat dit pretest, dat wy voor de geheele toekomst laten gelden, zyn kracht te ontnemen. De uitingen van de voormannen uit de Nationale Vergadering laten geen twijfel, dat de minderheid de toekomst van ons volk door de onderteekening ernstiger in gevaar acht, dan door weigering. Weigeren zou echter het verdrag niet uit de wereld helpen. Een „neen" zou slechts een kort uitstel van ons „ja" zyn. Onze tegenstand is gebroken. Een middel tot afweer bestaat niet. Het verdrag zelf geeft ons echter een houvast, dat wy ons niet laten ont nemen. Dit is de besliste toezegging der Entente in het memorandum van 16 Juni, dat herziening van het verdrag van tyd tot tyd kan plaats hebben en dat het verdrag aan de nieuwe verhoudingen kan worden aangepast. Dat is een der weinige woorden, die in het verdrag werkeiyk een geest van vrede ademen. Namens de regeering verklaar ik, dat zy, rekening houdend met al deze omstandigheden en met voor behoud betreffende de ratificeering door de Nationale Vergadering, be sloten heeft, het veidrag te doen onderteekenen, dat zij deze volmacht geeft, terwijl zy den vyand onom wonden verklaart: geen volk en geen der geallieerde en geassocieerde mogendheden kunnen van het Duit sche volk eischen een vrede uit innerlyke overtuiging goed te keuren, waarbij, zonder dat de bevolking is gehoord, levende leden van het ryk worden afgescheiden, de Duitsche souvereiniteit voortdurend wordt ge-, schonden en het Duitsche volk ondragelijke economische en financi- eele lasten worden opgelegd. Als zij toch onder voorbehoud onderteekent, wijst zij er op, dat zy voor het geweld wijkt. Duitschland verklaart zich bereid te teskenin onder bepaalde voorwaarden. Naar de rede van den minister president werd het voorstel Schulz Groeber: „De Nationale Vergadering gaat accoord met de onderteekening van het vredesverdrag", by hoofdelyke stemming met 237 tegen 138 stemmen en 6 blanco's aangenomen. Een motie van vertrouwen in de regeering werd met 236 tegen 89 stemmen en 68 blanco's aangenomen. Direct na de aanneming door de nationale vergadering is een nota als antwoord op de laatste voorstel len der geallieerden naar Parys ver zonden. In deze nota wordt gezegd: De regeering van de Duitsche re publiek is door het ultimatum dat 23 Juni afloopt voor de beslissing gesteld het vredesverdrag te onder teekenen of de onderteekening te weigeren. Het Duitsche volk wil niet de voortzetting van den bloe- digen oorlog. Het wil oprecht een duurzame vrede. In verband met de hartstochtelijke betoogingen van de bevolking in de gebieden, die in het oosten afgestaan moeten worden, voelt de regeering zich verplicht de vevantwoordelijkheid voor eventueels moeilijkheden, die zouden kunnen voortspruiten uit den tegenstand van deze. bewoners tegen hun scheiding van Duitschland. van zich te werpen. De regeering is echter bereid de eischen der geallieerden te onder teekenen onder het volgend voor behoud. Het Duitsche volk verwacht de teruggave van alle Duitsche ge vangenen van 1 Juli af. De regee ring verplicht zich de vredesvoor waarden te vervullen, zy moet echter bekennen, dat deze voorwaarden boven Duitschlands kracht gaan. Zij moet dientengevolge de verant woordelijkheid van de hand wijzen voor de gevolgen waaraan Duitsch land zal kunDen blootgesteld wor den indien, ook by de grootste krachtsinspanning, biykt dat de voor waarden niet nageleefd kunnen wor den. Vervolgens wordt verklaard, dat Duitschland art. S21 van het Vredes verdrag, waarin van Duitschland de verklaring wordt verlangd, dat het alléén de schuld aan den oorlog draagt, niet aanneemt. Overigens worden de artt. 227 tot 230 voor onaannemelijk verklaard, welke n.l. de uitlevering van Duit- schers behandelen. De Nota brengt tot uitdrukking dat de grondbeginselen, die in de 14 punten van Wilson zyn neerge legd, in het Vredesverdrag niet zijn Nota wijst verder op de eeuwige en onverkoopbare rechten van elk volk, op de mogelijkheid om te leven, De verwachting wordt uitgesproken; dat de vijandelijke regeeringen de volgende verklaring zullen erkennen als een wezenlijk bestanddeel van het verdrag. Binnen twee jaar na de onderteekening van het verdrag zullen de geallieerde en geassocieerde regee ringen het tegenwoordige verdrag ter reaisie voorleggen aan den Hoogen Raad der mogendheden, te benoemen krachtens artikel 4 van de bepalingen over den volkenbond. Voor dezen Hoogen Raad moeten de Duitsche gevolmachtigden dezelfde rechten en voor rechten genieten als de verte genwoordigers van de andere con- tracteerende mogendheden van het tegenwoordige verdrag. Deze Raad moet beslissen over de voorwaarden van het tegenwoordige verdrag die inbreuk maken op het zelfbeschik kingsrecht van het Duitsche volk en die de vrye economische ontwikkeling van Duitschland op de basis van ge- lyke rechten, belemmeren. Ten slotte wordt opgemerkt, dat Duitschland niet uil innerlijke over tuiging in dit verdrag toestemt, om dat het ondragelijxe en onvervulbare voorwaarden bevat. Duitschland on derteekend het Vredesverdrag niet vrijwillig, maar wijkt alleen voor het Het antwoord der geallieerden. Gaan dlscussias maar to«galatan. Parys, 22 Juni. Clemenceau,Wilson, Lloyd George zondenZondagavond het volgende antwoord op de Duitsche nota, die des avonds zeven uur door hen was ontvangen: De geallieerde en geassocieerde mogendheden hebben de nota van de Duitsche delegatie van heden over wogen en achten het met het oog op den korten tijd die nog overbiyft nun plicht onmiddellijk te antwoor den, daar van den tyd, waarover de Duitsche regeering beschikt voor een definitieve beslissing over de onder teekening van het verdrag nog geen 24 uur overblyven. De geallieerde en geassocieerde regeeringen hebben aan alle vertoogen die tot dusver vdoor de Duitsche re geering ten aanzien van het verdrag zyn gezonden volledige aandacht ge wijd en hebben deze met volkomen oprechtheid beantwoord. Zy hebben zulke tegemoetkomingen gedaan als zy rechtmatig achten en de tegen woordige nota van de Duitsche dele gatie brengt geen argumenten of overwegingen, die al niet reeds zyn onderzocht. De geallieerde en geassocieerde mogendheden achten zich dus ver plicht te zeggen, dat de tyd voor discussie verstreken is. Zij kunnen geen beperking of voorbehoud aan vaarden of erkennen en moeten van de Duitsche vertegenwoordigers een ondubbelzinnig besluit eischen of zij voornemens zyn te teekenen en het geheele verdrag te aanvaarden of voornemens zijn niet te teekenen en het verdrag niet te aanvaarden geiyk het ten slotte is geformuleerd. Na de onderteekening moeten de geallieerde en geassocieerde mogend heden Duitschland verantwoordelijk houden voor de uiivoering Yan elke bepaling van het verdrag. Da Dultscha para. Uit Berlijn werd d.d. 22 Juni aan het „Hbl." gemeld: Van welke richting de bladen ook zyn mogen, in de geheele Duitsche pers komt er steeds één gedachte boven, waaraan in een artikel: „De dag der treure" in den „Berliner Lokal Anzeiger" door dr. Mühling het krachtigst uitdrukking verleend wordt, een gedachte, die ook met de gevoelens der menschen, die men zoo spreekt volkomen strookt: „Er moest heden in het Duitsche rijk geen enkel huis zyn, waarop geen vlag, geen zwart-wit-roode vlag half stok woei, en iedere keer wanneer deze dag in het jaar wederkeert, moesten steeds weer opnieuw de zwartomfloerste rouwvlaggen ge- heschen worden. Duitschland's lot is hedenyoor drie geslachten bezegeld." Deze gedachte is op het oogenblik de grondtoon van elk gesprek over de gebeurtenissen van Zondag. Engeland. Do Britacha vloot slagvaardig. De slagschepen „Orion", „Conque- ror" en „Thunderer" hebben Zater dagavond Plymouth verlaten met be stemming naar Rosyth. Eveneens hebben bizondere treinen met marine detachementen voor de schepen in de noordeiyke havens Plymouth ver laten. Duitscha oorlogsschspan gazotkan. By onderteekening zouden de Duit sche oorlogsschepen, die te Scapa Flow zijn geïnterneerd, definitief in handen der geallieerden overgaan, die er dan de verdere bestemming van zouden vaststellen. De Duitsche bemanningen, die zon der bewaking aan boord van deze schepen vertoefden, zijn op deze ba slissing vooruit geloopen en hebben een groot aantal schepen doen zinken o.a.alle slagschepen en slagkruisers, met uitzondering van de „Baden". Verder zijn gezonken 6 lichte kruisers. Drie van deze schepen werden door sleepbooten op strand gezet. Dit kon ook met een 20-tal torpedojagers ge schieden. De rest werd eveneens tot zinken gebracht. De Duitsche schout-bljnacht en de meeste Duitschers van de gezonken schepen zijn onder bewaking aan boord van Britsche schepen. Op een aantal Duitschers, die weigerden de Ingezonden mededoeling. in verschillende prijzen. Elegante coupe. hun gegeven bevelen op te volgen, is geschoten. Een klein aantal Duit schers werd gedood of gewond. De Duitsche schout-by-nacht Von Reuter heeft, naar Reuter meldt, de volledige verantwoordeiykheid aan vaard voor het in den grond boren der Duitsche schepen, op grond hier van, dat de ex-keizer in 1914 bevel had geheven, dat de schepen nimmer in vyandelijke handen mochten vallen. De Duitsche oorlogsvloot te Scapa Flow bestond uit de slagkruisers Seydlitz, Hindenburg, Dei fïlinger, Moltke en von der Tann, de slag schepen Friedrich der Grosse, König Albert, Kaiser, Kronprinz "Wilhelm, Kaiserin, Bayern, Markgraf, Prinz Regent Luitpold, Grosser Kurfürst en Baden (dit laatstgenoemde slag schip is niet gezonken), de lichte kruisers Karlsruhe, Frankfurt, Em- den, Nürnberg, Brummer, Köln en Bremen. Van deze schepen zyn er vijf gezonken. Volgens Engelsche berichten zijn er drie dryvende ge houden. Duitsche torpedobootjagers waren er te Scapa Flow vijftig, allen van de nieuw«te typen. Van die vyftig zijn er 28 gezonken. Zooals men weet zijn alle slag schepen en slagkruisers, op één na, Staklngin. Zatermiddag is in de katoenspin nerijen van Laucashire de algemeene stakiDg begonnen. Meer dan 300.000 arbeiders zyn hierbij betrokken. De onderhandelingen om tot een vergelijk te komen, zyn volkomen mislukt. Van den minister van Arbeid is een mededeeling ontvangen, waarin voorgesteld wordt, de geheele kwestie aan arbitrage te onderwerpen. Da caasuur opgthavan. Uit Londen wordt aan het Hbl. gemeldt dat de geheele censuur fei telijk ten einde is gekomen en censoren kennis gekregt dat hun werk ophoudt. D« pogroms ia Polan. Parys, 20 Juni. Naar aanleiding van de verzoeken dienaangaande be sloot president Wilson een commis sie te benoemen om eén onderzoek in te stellen naar de pogroms in Polen. Russisch slagschip gsforpedtard. Helsiugfors, 19 Juni. De Finsche generale staf meldt dat een Engelsch slagschip den 18en dezer het bolsje wistische slagschip Slava heeft ge torpedeerd. De Slava ia onntiddelijk BINNENUMO. Nederland bu BaigiB. Als het zoo doorgaat, gaat het verkeerd... voor de Belgen zegt het Hbld. Het schijnt of zij 't er op hebben gezet iedereen zich tegen te maken, en ondanks de vele lessen, de teleurstellingen, die hunne onver- dragelljke houding hun reeds in Parijs heeft gebracht, maar niet wyzer willen worden. Het is een openbaar geheim, dat zij al hunne bondgenoo- ten, die toch hunne vrienden waren, tegen zich hebben ingenomen, niet zoo zeer door hetgeen zij hebben gevraagd maar vooral door de wijze waarop zij hunne eischen hebben willen doen geldenhet is uit een soort van plichtsbesef, niet meer uit vriendschap, dat de geallieerden zich nog verder over hen bekommeren. Hunne houding ten opzichte van ons land teekent hun karakter. Het Hbld. gaat dan na hoe de Belgen hun eischen steeds achter hielden en deze eerst ter conferentie publiceerden, en merkt op dat de Nederlandsche minister steeds een welwillende houding aannam. Doch deze welwillendheid had niet het miaste gevolgschouderophalend werden de in het uitzicht gestelde concessies als van geringe waarde ter zyde gesteld en tot op het einde toe de territoriale eischen gehand haafd en de steun der mogendheden ervoor ingeroepen. Zoo scheidde men ter conferentie. Geen woord van waardeering voor wat Nederland voor Belgiö wil doen, geen woord ter erkenning van het goede recht en den plicht der Neder landsche Regeering voor de ongerepte handhaving van ons grondgebied op te komen, geen gebaar om de hand te grypen, die ondanks alles in goede en welgezinde vriendschap werd ge boden. De beslissing der mogendheden viel uit ten gunste van Nederland, daar zij Nederland uitnoodigden nadere onderhandelingen met Belgiö aan te knoopen, doch zonder voorbehoud de reserves der Nederlandsche regeering aanvaardden. Daarna zegt het „Hlbld." verder gingen beide ministers naar huis. De Nederlandsche verklaart, dat hy, ondanks de door Belgiö aangenomen houding en ondanks, dat niemand hem rechtens daartoe kan dwingen, op den aangegeven voet wil doorgaan om te onderzoeken, wat in het belang van Belgiö kan worden gedaan. Waarom? Omdat hy prys stelt op goede verhoudingen tusschen de beide kleine nabuurstaten, die zooveel met elkander gemeen hebben. De Belgi sche minister, die de beslissing der mogendheden heeft ingeroepen en daardoor aan hare uitspraak gebonden is, doet, alsof die uitspraak er niet is, verklaart te volharden bij zijn vroegere eischen, spreekt smadelyk over de Nederlandsche welwillend heid, daarin door spotlachen uit de Kamer gesteund. En de annexionis- tische campagne in het land gaat haast nog krachtiger voort dan voor heen en benut iedere gelegenheid, waaronder de komst van Wilson. om zich te doen gelden. Zoo staat de rekening tusschen Nederland en Belgiö. Aan alles komt een einde, ook aan het geduld en de welwillendheid van het Nederlandsche volk. Wanneer dan de Belgen meenen door intriges by de groote Mogendheden het eens verloren spel te kunnen winnen, dat zy dan hun gang gaan, wy zullen onzerzyds doen wat wy kunnen om ons daartegen te beschermen en wy verzekeren hun, dat zij hun doel niet zullen bereiken. Maar dat het dan ook uit zij met de welwillend heid onzerzyds, met ons beroep op gemeenschappelyk overleg, waarde van goede verstandhoudingen tus schen de beide volken. Zoo iets kan niet by voortduring van één kant komen, dan wordt het, ondanks de beste bedoelingen, onwaar en onop recht. Wanneer de Belgische regeering en het Belgische volk, want een deel van het Belgische volk draagt mede schuld, niet spoedig geheel van tak- tiek veranderen en de hand grypen, die hun van Nederlandsche zyde bij herhaling is toegestoken, dan zien wy aankomen, dat het Nederlandsche volk, dat tot nu toe de welwillende houding van Minister Ar. Karnebeek heeft toegejuicht, zal eischen, dat men zich niet'aan nieuwe vernede ringen zal blootstellen en ieder verder overleg zal afbreken. Dan gaan wij niet weer naar Parijs, onderhandelen niet verder, laten Belgiö, zooals het biykbaar wenscht, met zijn intriges, op de verkrachting van onze souve reiniteit gericht, alleen. Belgie zie dan maar, of het eene betere gelegen heid dan deze kan vinden om met zijn onwaardig dry ven succes te behalen. Di Ultlavtrleg van dan ax-kaiztr. De „Westphalische Ztg." meldt: Volgens een bericht van De Tele- grafenunion uit Genève meldt de Echo de Paris, dat op zyn vroegst denjlsten Juli het reeds geformuleerde verzoek aan Holland tot uitlevering van Keizer Wilhelm zal worden ver zonden. Yan de inwilliging van dit verzoek zal, volgens dit blad, de toelating tot den Volkenbond afhan gen. Keizer Wilhelm zal als staats gevangene der geallieerden naar Pa rys gebracht worden tot het Gerechts hof der geallieerden een nadere be slissing genomen heeft. Rljkskolandlstributit. Exploitanten van bruinkoolgroeven in Zuid-Limburg hebben zich tot den minister van Landbouw gewend met het verzoek geen gevolg te willen geven aan de pogingen, welke door belanghebbenden by den buitenland schen kolenhandel worden aangewend, om spoedig tot opheffing van de rijkskolendistributie te geraken. Naast sterke verhooging van den kolenprys, vreezen bedoelde exploi tanten van een zoodanigen maatregel ernstige benadeeling hunner belangen, óók wijl in den laatsten tyd de afzet van bruinkool hier te lande reeds aanzieniyk is verminderd. Van bevoegde zyde wordt aan het Ned. Correspondentiebureau mede- „Na ampele overweging is besloten de rykskoleDdistributie te handhaven. Opheffing zou onder de huidige om standigheden zeker prijssty'ging der huisbrandkolen ten gevolge hebben. „In het belang eener behoorlyke bevoorrading wordt het noodzakelyk geacht, by voldoende bergruimte thanB reeds wintervoorraad in te slaan daar prysverlaging is uitge sloten. „Turf zal vanaf 1 Juli in de vrijen handel verkrijgbaar zyn en door de verneners tegen de hun door het rijk gegarandeerde pryzen worden ver kocht." Onzi kolinpoiitit. De „Tel." meldt, dat te Amsterdam door een combinatie van vooraan staande mannen op handelsgebied, door welker bemiddeling reeds een groot kwantum kolen naar Nederland was ingevoerd, en waarvoor onlangs de heer Lüsken, de vroegere leider van de brandstoffenbureaux aan het Rokin aldaar, naar Belgiö vertrok, een steenkolenmaatschappy is opge richt met een kapitaal van twee millioen «ruiden. De maatschappij heeft haar eigen vloot voor transport en heeft de hand gelegd op de voornaamste Belgische mijnen. Als directeuren treden op de heeren Lüsken en Regout. Naar aanleiding van het bericht, dat Nederland te Parys stappen had gedaan inzake onze steenkool voor ziening uit Duitschland, heeft het Ned. Corr.-Bureau inlichtingen ge vraagd aan het ministerie van buiten- landsche zaken. Men deelde daar mede, dat bij de studie van het ontwerp-vredesverdrag was gebleken, dat over de steenkool productie van Duitschland zoodanig was beschikt, dat voor uitvoer naar Nederland geen hoeveelheden beschik baar zouden zijn. Aangezien by vroegere besprekin gen met de geassocieerden gebleken was, dat het geenszins in hun be doeling lag Nederland van steenkool toevoer uit Duitschland af te snijden, zijn de betrokken geassocieerde auto riteiten op de gevolgen van de be palingen van het vredesverdrag ge wezen en is haar verzocht zoodanige wyzigingen aan te brengen, dat de mogelijkheid van invoer van steenkool uit Duitschland biyft bestaan. Vrijwillige Oudardomsvarzikering. Ingediend is een wetsontwerp be treffende vry willige ouderdomsverze kering. Hierin wordt o.a. het volgende be paald Alle personen van 16 Jaar of ouder, doch beneden den leeftijd van 36 jaar, die zelf of wier echtgenoot niet Daar een hooger inkomen dan van f2000 zyn aangeslagen in de Ryksinkomsten- belasting, zijn bevoegd zich bij de Ryksverzekeringsbank de uitkeerlng te verzekeren van eene wekelijlcsche rente, ingaande op den dag waarop het 65e levensjaar is bereikt, van naar keuze 3, 4, 5 of 6 gulden. De kosten dezer renten worden door de verzekerden betaald in dier voege, dat de te betalen premie afhankelyk is gesteld van den leeftijd, waarop de verzekering werd gesloten. De administratiekosten dezer verzekering worden door het Ryk gedragen. Verder omvat de verzekering behalve de ouderdomsrente eene uitkeering van f 100 by overlijden van den verzekerde, mits door dezen een wachttyd van 166 weken was vervuld. Byzondere voorzieningen zijn ge troffen voor den overgangstijd. Het ontwerp onderscheidt daarbij tusschen de personen, die by het in werking treden der wet den 65-jarigen leeftyd hebben bereikt of overschreden en de personen die by dat in werking treden den leeftijd van 35 jaar hebben bereikt zoDder echter dien van 65 jaar te hebben overschreden. De tot de eerste groep behoorenden hebben aanspraak op eene kostelooze ouderdomsrente van f 3 per week, mi.'s zy niet reeds krachtens een der artikelen 369 en 370 der Invali diteitswet in het genot zyn der by die artikelen geregelde rente en mits niet zy zelf ot hun echtgenoot hetzy in de vermogensbelasting of in de Ryksinkomstenbelasting naar een in komen van meer dan f 1200 zyn aangeslagen, hetzy regelmatig hebben nagelaten, hoewel tot werken in staat, door het verrichten van arbeid in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien. By de groep 35 65-jarigen wordt wederom onderscheiden naar gelang die personen al of niet onder de ver plichte invaliditeits- en ouderdoms- verzekering vallen. De oudere dan 35 jaar, die nog niet den leeftyd van 65 jaar heeft bereikt, en die niet onder de verplichte verzekering valt, is bevoegd, mits hy van die bevoegd heid gebruik maakt, binnen 2 jaren na het in werking treden der wet en mits bij met naar een hooger inkomen dan van f2000 is aange slagen in de Ryksinkomstenbelasting, zich een ouderdomsrente van f 3 per week te verzekeren tegen betaliDg van de premie, welke voor den leef tyd van 34 jaar is berekend. Op hunne verzekering zal derhalve het ouder- domsfonds een tekort lyden, welk tekort door den staat zal worden gedragen. Personen tusschen den leettyd 36-65 jaar, die tevens onder de verplichte invaliditeits- en ouderdomsverzeke- ring vallen, zyn niet bevoegd zich zich eene rente te verzekeren van f3, tegen betaling van de premie, vastgesteld voor 34 jarigen. Zij zullen wel bevoegd zijn aan de Bank de voor den leeftyd van 34 jaar bepaalde premies te betalen, doch bun zal by het bereiken van den 65 jarigen leef tyd aan rente niet meer worden toe gekend dan het bedrag, dat in ver band met den leeftyd by toetreding dat de verzekering zonder staatsblj dragen door de premies wordt gedekt. Het ontwerp bepaalt verder, dat de premiebetaling eindigt by blyvende algeheele invaliditeit van den verzekerde, zonder dat daarmee de rechten uit de verzekering verloren gaan, terwyl voorts voorzieningen zijn getroffen omtrent bet gevolg van beëindiging met betrekking tot de rechten van den verzekerde. Aan de artikelen wordt o.a. nog het volgende ontleend: Hy die gebruik wil maken van de bevoegdheid zich te verzekeren, be paalt zelf het bedrag der uitkeering, welke hy zich wenscht te verzekeren. In verband met de uitkeeriDgen te verwerven ingevolge de Invaliditeits wet, is het hoogste te verzekeren rentebedrag op zes gulden vastge steld. Het artikel laat toe eene verzeke ring, aanvankelyk gesloten voor drie gulden, later te verhoogen. Bereiktde verzekerde den 65 jarigen leeftyd, dan is geene verdere premie betaling voor het rechtop uitkeering bij overlijden vereischt. De verzekerde, die geheel invalide is zal in den regel niet in staat zijn de premiebetaling voort te zetten.' Ingezonden mededeeling. Hotel-Café-Restaurant „BELLEVUE", aangenaam gelegen tegenover het Julianapark met lommerrijke tuin. CONCERT op a.s. Donderdag avond, van 8.30 10.30 uur, i onder leiding van den Eter PALA. j Firma M. J. SCHOUTEN. j Ten einde den invalide geworden J verzekerde tegemoet te komen, en I daarmede het aangaan van eene vrijwillige verzekeriog zoo aanlok kelijk mogeiyk te maken, geeft art. 19 daarom den hier bedoelde ver zekerde de bevoegdheid onthtffiog van de premiebetaling te vragen. Bij inwilliging van dat verzoek duurt de verzekering voort zonder dat de rechten uit de verzekermg verloren gaan. Ten einde ook hier echter te groote belasting van het Ouderdoms- fonds te voorkomen, wordt bepaald, dat ontheffing niet wordt verleend dan nadat de verzekering ten minste 3 jaren heeft geduurd. De gelegenheid bestaat ook voor den verzekerde, om, indien hy weder om geneigd is tot premiebetaling eene inmiddels beëindigde verzekering te doen herleven. De indiening van de renteaanvraag wordt niet aan een termijn gebonden, zoodat 65-jarigen en ouderen, die, voorloopig de rente konden ontberen, later by verslechtering hunner eco nomische positie, alsnog de rente kunnen aanvragen. Da rente gaal echter in geval de renteaanvraag wordt gedaan, meer dan een jaar na het in werking treden dezer wet, in, op den dag, waarop de aanvrage werd ingediend. Indien een 66 jarige of oudere by het in werking treden dezer wet wegens zyn economischen toestand geen recht op rente blijkt te hebben, terwijl eenigen tyd daarna zyn eco nomischen toestand verslechtert, dan zal in zulk een geval het recht op rente biyven bestaan. (Tel.) Prov. Stataa van Noard-Hollaad. Zooals reeds gemeld werd, zyn er op uitnoodiging van de rechterzydè besprekingen gevoerd over de ver kiezingen, welke er in de zomerzitting van de Prov. Staten van Noord- Holland aan de orde komen. Van rechts gaf men te kennen, dat de ree btsche partyen behalve een sterkere vertegenwoordiging in Gedeputeerde Staten ook met medewerking der linker zijde, een zetel in de Eerste Kamer wenschten, waarbij men het oog had op de vacature-Vliegen. Over deze denkbeelden hebben de vryzin- nige partyen in de Noord Hol landsche Staten en de leden van den Econo mischen Bond beraadslaagd. Men was daar eenstemmig van oordeel, dat er geen verband gelegd mocht worden tusschen de verkiezingen van Gede puteerde Staten en die voor de Eerste Kamer. Gedeputeerde Staten vormen een bestuurscollege, waarby politieke zaken slechts bij uitzondering aan de orde komen. De Eerste Kamer daaren tegen is een zuiver politiek college, waaromtrent men, gezien de alge meene landspolitiek, met derechter- zyde geen accoord kan treffen. Het werd ook zeer onwaarscbyniyk ge acht, dat in Zuid-Holland, waar de verhouding is 42 rechts tegen 40 links, een der openvallende rechtscbe Eerste Kamerzetels ter beschikking van de linkerzijde zou worden gesteld. De vryzinnige partyen hebben als uit vloeisel van die besprekingen voor gesteld ten aanzien van de verkie zingen voor de Gedeputeerde Staten de aftredende leden, voor zoover zy als Statenleden herkozen zijn, weder om te benoemen en de vacature Zijp (U.-Lter besehikking der rechterzijde te stellen. Wordt dit voorstel aange nomen, waaromtrent de rechterzyde Maandag vergadert, dan zou het nieuwe college derhalve bestaan uit drie vryzinnigen, twee kerkeiyken en een S. D. A. P. KnoaiérlJ mét RagearlngsUlagrammaa. Naar het Haagsch Corresp.-Bureau verneemt, is gearresteerd eeü employé ten rykstelegraafkantore te 'sGra venhage, die in stryd met den ambt eed afschriften van Regeeringstele- grammen deed toekomen aan onbe voegden. Naar verluidt, zou daarby een bekende politieke figuur in ons iand zijn betrokken. De „Telegr." gaf nog de volgende byzonderheden Het werd reeds eenigen tijd ver moed, dat van zekere regeeriugstele- grammen afschriften werden geno men, met het doel deze in handen te spelen van onbevoegden. Het viel echter zeer moeilyk uit te maken, wie zich hieraan schuldig maakte. Ten slotte heeft de recherche echter gemeend de daders op het spoor te zyn en is, toen haar bleek, dat zelfs in de kringen der telegrafisten-zelf de knoeieryen bekend werden, over gegaan tot de arrestatie van een aantal ambtenaren, waarvan zy ver moedde, dat zij rechtstreeks of zijde lings bij deze zaak betrokken waren. De verdachten werden aan een langdurig verhoor onderworpen, met het gevolg dat de hoofdverdachte, een zekere V. L., benevens een twepde verdachte, beiden rykstelegraflsten, werden vastgehouden en de anderen, waaronder een vrouwelijke ambte naar, weer op vrye voeten werden Van andere zijde vernamen wij nog, dat de veel besproken politieke figuur, die by deze zaak betrokken zou zijn, een leidende rol speelt in de S. D. A. P. Bij informatie kon men ons hierover echter niot inlich ten, omdat men op het onderzoek niet wenschte en mocht vooruitloopen. Latere berichten melden, dat de verdachte reed» heeft bekend.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1