COURANT Eerste Blad. Nu: 5108 ZATERuau 28 JUNI 1919 47u jaakuanS Redacteur- tlftijever C. DE SOER ^r.t Heider- - Oplaag 7000 ex. - Atoom»oroer»t»prH»i in ae a»n>o t 1.16, ner now t 1.4Q Buitenland t 40. - Lo»»e ex. 8 ei. - fcdvnantlèn per rogd 171/, ot Vaoantltofóeslag voor ambtenaren. Zal er werkelijk nog eens ee ommekeer kómen in den ontwikke lingsgang der gemeente Helder; zal de geest van vooruitgang, van durf en aanpakken, die thans in slechts enkelen wakker is, de geheele bur gerij bezielen, zoodat een ieder bin nen den kring van zijn dagelijksch werk voorwaarts streeft in plaats van te berusten in hetgeen van ouds bestond, dan moet vooral het bestuur der gemeente wakker zijn en bereid tot den arbeid, dan moet er in de gemeentebedrijven en op de gemeentelijke bureaux een fris- scbe moderne geest heerschen, dan moet men daar, bij de altijd moodi- ge zuinigheid, hét gemeentelijke bestuursapparaat ombouwen tot een snel feti goed wetkerid organisme, dat onmiddellijk op alle vragen antwoord geeft en dat een willig werktuig is in de handen der be- stuurderen, die den vooruitgang willen en nastreven. Dan moet men hebben goede ambtenaren en werklieden en men moet die goede ambtenaren en werklieden aan den dienst der ge meente weten te binden. Dan moet men, waar een plaats open valt, niet tevreden zijn met een tweede-rangs kracht, die slechts een beperkt gebied over- schouwt. Dan moet men, zooal niet de besten, dan toch goede en zeer goede krachten van elders naar Hollands noordpunt weten te trek ken en men moet hun daar een werkkring geven en een positie, die bevredigen en hen al hunne krach ten met liefde in dienst der ge meente doen stellen. Men zal hen daardoor niet steeds behouden; velen zullen op hun tijd weer naar elders trekken, maar als zij hun werk goed hebben gedaan, zal het licht vallen een opvolger te vinden, die het voortzetten kan. Vóór alles moet men dan de ma- terieele positie der ambtenaren veraangenamen en versterken. Het is waar, er is de laatste jaren in dit opzicht vrij wat geschied, maar de achterstand was dan ook groot. "Veel te veel keek men steeds naar de ambtenaren, die men had, en niet naar het ambt. Veel te veel ook toonde men in dit opzicht een overdreven zuinigheid, die op den duur toch de wijsheid moest be driegen. Zuinigheid ten koste van baar ambtenaren is voor een ge meente de allerslechtste zuinigheid, die zich denken laat. Mag al eens, bij een behoorlijke loonpolitiek, een ambtenaar of werkman bezoldigd worden boven de grens, die op grond van zijne persoonlijke verdiensten zou moe ten worden gesteld, men aanvaarde dat als de straf op de zonde, die men zelf beging, of die de voor gangers in het bestuur begingen, toen zij dien man zetten op een plaats, die door een beteren man moest worden ingenomen. Niet slechts de grootte van hun jaarwedde of loon, ook de andere voorschriften nopens hun positie en diensttijd zijn voor de ambtena ren en werklieden van veel betee- kenis. De herziening van het amb tenarenreglement een herzie ning, die zeer noodig was om dit in zijn tijd niet onverdienstelijke, maar nu verouderde stuk werk met de nieuwere opvattingen in,over eenstemming te brengen zal waarschijnlijk in dit opzicht tot verschillende verbeteringen leiden. Eén daarvan zou naar het oor deel der Commissie moeten zijn de vacantietoeslag. Burgemeester en Wethouders hebben daartegen financieele be zwaren. Wij willen deze voor het oogen blik laten rusten, maar het vraag stuk der wenschelijkheid van zulk een vacantietoeslag op zich zelf onder de oogen zien. Wij doen dit aan de hand van het kort geleden verschenen ver slag van de Staatscommissie ter voorbereiding van Algemeene Wet telijke Regelen betreffende den Rechtstoestand van ambtenaren. Het rapport van deze commissie, in de wandeling bekend als de „Commissie Dresselhuys" (naar zijn voorzitter Mr. Dresselhuys) is een stuk werk van bijzondere ver diensten. Het brengt het ontwerp van een algemeene ambtenarenwet. De kans, dat dit ontwerp betrekkelijk spoedig wet zal worden, is niet- ge ring. Eén der leden van de Staats commissie toch was de tegenwoor dige Minister van Binnenlandsch8 Zaken, en deze heeft; indértijd als raadslid te Maastricht de eerste verordening tot regeling der rechtspositie van ambtenaren, die in ons land tot stand kwam, voor gesteld. Verder hadden in dé Com missie zitting leden der Tweede Kamer van verschillende politieke richting, die zich allen in zooverre met het ontwerp hebben vereenigd dat geën hunner het noödïg' heeft geoordpeld, om gebruik te maken van het recht om in een afzonder lijke nota aan de Koningin van zijn afwijkend gevoelen te doen blijken. Het ontwerp der Commissie be vat ook een voor de ambtenaren gunstige vacantieregeling. Wij la ten de desbetreffende artikelen hier volgen: Artikel 36. 1. Tonzif-het dienstbelangzicfi Ineen pjpaald geval daar tegen verzet, heeft ieder ambtenaar') recht op eenjaarlijk- scüe vacantie, die ten minste veertien 0 Het ontwerp -inaakt geen onder scheid tusschen ambtenaren en werk lieden. werkdagen bedraagt en overigens wordt geregeld door het lichaam, in welks dienst hij is. Heeft een ambtenaar in een bepaald kalenderjaar zijn vacantie geheel of ten deele niet kunnen genie ten, op grond van ziekte of op grond dat het dienstbelang zich ertegen ver zette, dan beeft hij het volgend kalen derjaar boven zijn gewone vacantie nog recht op hetgeen ten yorigen jaro niet word genoten, tot een maximum van veertien werkdagen. 2. Het recht op vacantie bestaat niet zoolang de ambtenaar nog niet geduren de vier maanden in openbaren dienst is werkzaam geweest. Het bestaat mede niet voor die betrekkingen, welke het publielcreehtelyk lichaam, in welks dienst de ambtenaar is, uitdrukkelijk heel t vermeld. Die vermelding kan alleen betrefion betrekkingen, waarvoor op grond van het feit, dat zij voor'haar vei vulling niet den vollen tyd van den ambtenaar vragen of dat zij slechts go- durende een deel van het jaar door don ambtenaar worden vervuld, in redelijk heid oen jaarlyksche vacantie niet kan vvordeu gevorderd. 3. De ambtenaar is bevoegd te vor deren, dat de vacantie, waarop hy recht heeft, hem worde gegeven in tijdvakken van niet minder daiji zeven dagen. Artikel 37. De am btenaar, die tijdens de vacantie, waarop bij recht heeft, bepaalde voor voelen derft die aan de betrekking zijn verbonden en in de akte van aanstelling zijn vermeld, ontvangt deswege een vergoeding volgens regelen, vastgesteld door het lichaam, in welks dienst hy is. Artikel 38. De ambtonaar heeft over den tyd, waarop liy recht heeft opeen jaarlyksche tacantio en zulk een vacantie geniet, aanspraak op een toelage boven zijn bezoldiging, volgens een algemeene regeling, vastgesteld door het lichaam in welks dienst hy is. 2. Bij de regeling wordt in acht ge riomen dat geen toelage, over de gebeele jaarlyksche vacantie berekend, kleiner zy dan éêri vijftigste van de bezoldiging in geld, die de ambtenaar op 1 Januari van het kalenderjaar genoot, noch kleiner dan dertig gulden voor de ge- lleele jaarlyksche vacantie. De regeling kan de bepaling inbonden dat de toelage uitsluitend of slechts tot het volle bedrag wordt genoten over vacantietijdvakken diealtbans vier achtereenvolgende dagen bedragen. De regeling der vacantie wordt in de- t'oelichting op het ontwerp zeer uitvoerig verdedigd. Wy nemon daar het volgende uit over: Het ontwerp ziet er niet slechts een belang in van den ambtenaar maar ook van hetopenbaargezag.datzyn dienaren jaarlykseen behoorlijke vacantie krygen. Niet het minst by het dikwyls weinig gevarieerde werk in publiekon dienst, vvaarby bovendien niet het eigenbelang als prikkel van krachtsinspanning werkt, ontstaat zoo gemakkelijk het voortwer ken in een sleur, die in hot publiek belang uitermate schadelijk is, niet minder dan voor de toekomst van den btenaar zeiven. Een tegenwicht daar tegen kan worden gevonden in de jaar lyksche vacantie, mits die vacantie niet te veel wordt versnipperd en een be hoorlijke ontspanning in den vrijen tijd uaogelyk zij De eigenlijke vacantietoeslag wordt in het Verslag met de vol gende woorden verdedigd: „Die vacantietoeslag is iets, dat „thans hier en daar wordt gegeven, „doch dat het ontwerp algemeen „wil gemaakt zien. „Men kan gemakkelijk zeggen, „dat de vacantie tot ontspanning „moet dierien, maar wie waarborgt „dat dit het geval zal zijn voor die „vele ambtenaren, die in hun ge- „wone wedde nauwelijks het on derhoud viitdéh voor zich en hun „gezin en wier gewone inkomen „niet toelaat, in hun vacantie iets „bijzonders'te doen? Wil die waar borg werkelijk 'bestaan, dan is een „speciale maatregel n-oodig, be staande In een bijzonderen vacan tietoeslag. Daarmede is, het valt .,niet te ontkennen, een tamelijk „groot bedrag gemoeid, in het fi- „nantiëel verslag, dat bij deze toe- „licliting is gevoegd, nader gespe cificeerd. Maar dat bedrag is goed „besteed, wanneer het er toe kan „medewerken dat de ambtenaar tel- „Uen jare opgefrischt naar lichaam ui geest zijn taak weder begint. )e toelage wordt aan alle ambte naren toegekend, onverschillig of „zij hooger of lager zijn geplaatst, ,0f zij gehuwd zijn of niet. Het .eerstbedoelde onderscheid is niet „gemaakt, daar uitsluiting van de. „noogere ambtenaren onbillijk zou „zijn, wijl hier niet het verschil „beslist tusschen hoog en laag, „maar tusschen vermogend en niet „vermogend, welke beide geenszins „behoeven samen te vallen. Boven dien, waar zou in billijkheid de „grens moeten worden getrokken? „Voorts zijn ook de ongehuwden „niet uitgesloten. Ook zij vinden in „hun wedde veelal niet het middel „oin zich in hun vacantie te verpoo- „zen, afgezien dan nog van het „fèit dat ook zij kostwinner kunnen „zijn. Alleen zal er reden zijn om „vbor hen een lager bedrag te be halen dan voor de gehuwden. De „règeling van de bedragen wordt „aan teder publiek lichaam zelf „oVergelaten." Het komt ons voor, dat hier de argumenten ten gunste van een vacantietoeslag volledig en juist zijn weergegeven. Afgezien van het financieele be zwaar zullen daar waarschijnlijk nog twee" argumenten- t e g e n wor den aangevoerd. In de eerste plaats zal men het feit, dat een algemeene regeling op koinst schijnt te zijn, aangrijpen als een welkome uitvlucht om zich aan het maken van een plaatselijke re geling te onttrekken. Dit bezwaar raakt al dadelijk het beginsel van den vacantietoeslag niet. Bovendien kan men met even veel, zoo niet meer, recht precies het tegenovergestelde beweren. Indien- de gemeente toch binnen enkéle jaren verplicht zal worden om' te doen, wat thans wordt aan bevolen, dan levert het uitstel voor haar een zoo onbetêekèhend voor deel op, dat het volstrekt ongemo tiveerd schijnt, daarom na te laten, wat men in beginsel wenschelijk acht. Het tweede bezwaar hebben wij in zoo verschillende bewoordingen hooren voordragen, dat het ons wenschelijk voorkomt, daarover iets meer te zeggen. Het doet vooral opgeld, wanneer loonsverhoogingen of duurtebijsla- gen aan dc orde zijn. Het luidt dan ongeveer als volgt: „Waar moet dat been, als wij zoo voort gaan? De ambtenaren zijn toch al zoo bevoorrecht. Al dat geld moet worden opgebracht dooi de burgerij en die moet toch ook maar zien rond te komen. Die moet wel de tering naar de nering zet ten. Niemand (hier gaat de spreker gewoonlijk in den eersten persoon over) verhoogt ons inkomen, als wij zeggen er niet mee te kunnen rondkomen; niemand geeft ons duurtebijslagen" (niemand geeft ons een vacantietoeslag, zal er straks nog aan worden toegevoegd). Dit argument, zoo schoon als het klinkt, is in zijn wezen absoluut valsch. Het negeert in de eerste plaats het feit, dat het maar geen vriendelijlcheidje, doch mor-eele plicht is, wanneer staat, provin cie en gemeente goed zorgen voor de materieele belangen van hen, die duurzaam aan hun dienst zijn verbonden. Het verliest in de tweede plaats uit het oog, dat bij regeling van be zoldiging, rechtspositie enz. van ambtenaren en werklieden er naar gestreefd moet worden deze zóó te maken, dat ook werkelijk goede krachten, menschen van wil sla-acht en ijver, zich aan den publieken dienst verbinden. De publieke diénst heeft tegenover het vrije be drijf zooveel nadoelen voor hem, die zich daaraan verbindt, dat, als niet bezoldiging, rechtspositie en pensioenregeling zeer aantrekke lijk zijn, staat, provincie en ge meente als regel met tweede of derde rangs krachten zullen moe ten werken. Het aantal van hen, die terwille van de eer een slecht bezoldigd publiek ambt kunnen verkiezen boven een lucratieve par ticuliere betrekkin^ wordt hoe lan-, ger hoe kleiner. Het argument ziet voorts voorbij, dat als regel de publieke diensten niet voorgaan, maar volgen bij de regeling van al de bier be doelde onderwerpen. Er zijn uit zonderingen, maar meestentijds zijn de werkelijk goede particuliere ondernemingen het publiek gezag vooruit, ook bij de regeling' van loonen e.d. Het argument is ook nog onjuist', omdat als regel de in vloed van maatregelen als de hier bedoelde op de hoogte der belastin gen uiterst gering is. Men voere hier niet tegen aan, dat dan toch dè loonsverhoogingen en duurtetoe- slagen uit den crisistijd een ge- düchten invloed hebben gehad, want juist deze uitgaven hebben in de meeste gevallen hun druk op de belastingbetalenden eerst doen ge voelen, nadat de oorlogswinsten reeds geruimen tijd onbelemmerd binnengekomen waren. Het is het bittere, kleine argu ment van den afgunstige, die van anderer positie slechts de voordee- len wegen laat en de lasten daar van niet kent of ze negeert. HET VREDESVERDRAG. Behalve het vredesverdrag zul len ue Duitschers nog twee docu menten moeten teekenen, n.1. de conventie betreffende het Rijnge bied en het aanvullende protocol van 21 Juni,1 dat bij het verdrag is gevoegd. Ten aanzien van de conventie irizake het Rijngebied heeft von Haniel een nota aan den president dér conferentie gericht, waarin ge vraagd wordt wanneer de bespre kingen daarvoor zouden kunnen beginnen. Het antwoord was, dat de conventie, door de geallieerde regeeringen vastgesteld, definitief was, dat er dus geen gelegenheid was om er over te beraadslagen en dat zij tegelijk met het verdrag zou moeten worden geteekeöd. De blokkade wordf niet opgeheven. Londen, 27 Juni. Naar Reuter's Agentschap verneemt zal het vre desverdrag waarschijnlijk nog in geen drie dagen of in geen maand van kracht worden. Deze vertra ging is een gevolg van de bepa ling, dat de verdragen moeten wor den geratificeerd door de parle menten van de betrokken landen. De huidige oorlogsmaatregelen, met inbegrip van de blokkade, zul len dus voortduren, gedurende den tijd "tusschen de onderteekening en de ratificatie van het verdrag. DUITSCHLA ND. Uit Berlijn werd d.d. 27 Juni aan de N. Rott. Ct. gemeld: Het gevaar voor een militaire prOnunciamiento schijnt voorbij. Generaal Hoffmann, de bekende man van den vuistslag van Brest Litowsk ten gunste van het x-eebt van den overwinnaar, die zich thans echter niet naar den over winnaar schikken wilde, heeft ont slag gekregen. Generaal Lottow Vorbeck en andere ontevreden ge neraals hebben weer ander werk. Vanochtend zijn de regeeringstroe- pen in Hamburg en Altona binnen gerukt. Zooveel te ernstiger zijn de hon geroproeren, die telkens weer in den vorm van plunderingen uitbre ken. Te Berlijn komt het maar niet tot rust. Gisteravond werd er weer geplunderd en geschoten, al zijn deze ongeregeldheden hier tot nog toe meer omvangrijk dan gevaar- Tijk geweest. Te Landsberg aaji de Warthe zijn grootscheepsche plunderingen van regeeringsmagazijnen voorge komen, waartegen aanwezige troe pen machteloos bleken. Ook te Frankfort aan de Oder is het tooneel geweest van dergelijke ongeregeldheden. Het ernstigste is natuurlijk de toestand te Hamburg, te meer omdat dit de voornaamste liaven voor den invoer van levens middelen is. Wel ontkennen de on afhankelijke socialisten dat al deze bewegingen een politieken achter grond hebben; maar ten eerste is onvermijdelijk dat radicale elemen ten in de troebelen-worden meege sleurd en dan is de bewering van de onafhankelijken maar zeer ge deeltelijk juist. Men moet echter eveneens voorzichtig zijn met de bekendma kingen van de regeering, die aan die relletjes en iedere economische staking een politieke kleur ziet te geven en daarbij nooit voor mislei ding terugschrikt. Maar ik wist zelf reeds sedert eenige weken uit goed-ingelichte communistische bron,Mat een groote beweging in voorbereiding was. Het is misschien niet heelemaal juist op het oogenblik scherpe par- tijgrenzen te trekken in het radi cale kamp. Er is einder de com munisten op het oogenblik een groep, die na de ervaringen van München van geen overrompe lingspogingen weten wil en deze nutteloos en gevaarlijk noemt, evenals de officieels leiders der onafhankelijken. De* onrustvleugel der communisten echter werkt hard om door stakingen en mili taire rebellie de dictatuur van het proletariaat te veroveren. Juist deze dagen en de volgende week zijn de kritieke periode daar voor. Bijzonder zenuwachtig is men in leidende kringen van onafhan kelijke socialisten. Reeds twee we ken geleden vreesde men daar dat het den agents nrovocateurs ge lukken zal het volk op te zweepen, te meer daar veel communisten daarvoor zeer toegankelijk waren. In werkelijkheid waren het meestal communistische desperado's, die onder het volk in het geheim ijverden. Nu publiceert het partijbestuur der onafhankelijken vanochtend 'een oproep aan het arbeidende volk van Duitschland, die een heele bladzijde in de Freiheit beslaat en waarin zoowel tegen stakingen als tegen ongeregeldheden officieel wordt gewaarschuwd. De beweging is®qarmede echter niet meer te stoppen. Zij verliest er alleen door aan gevaarlijkheid. Desniettemin komen stellig moei lijke weken voor Duitschland. De regeering neemt intusschen draconische maatregelen. Zij heeft nu het stakingsrecht voor de spoor wegbeambten opgeheven. Strenge maatregelen. Minister Noske heeft het volgen de bevel uitgevaardigd in verband met den opstand te Hamburg en de relletjes te Berlijn: lo. Opstanden moeten met alle middelen zoo snel mogelijk onder drukt worden, indien noodig met .rücksichtlos" gebruik maken van de wapens. 2o. Bij stakingen in bedrijven, die het algemeeu belang dienen, kan met militaire machtsmiddelen het werk voortgezet worden. De vrij heid vaxi werken moet overal be schermd worden. 3o. Bij stakingen op de spoorwe gen moeten noodzakelijke transpor ten geschieden als het niet anders kan inct geweld van wapenen. Ik behoud mij het recht voor tegen stakers het verscherpte standrecht te proclameeren. Oost-Duitschland. Uit Koningsbergen wordt aan de Vossisclie Zeitung geseind: De Duitseh Nationale Partij in Ko ningsbergen heeft in een vergade ring in de beurs de volgende motie aangenomen voor generaal Hoff mann en nog eenige andere gene raals: „Vele duizenden Oost Pruisische burgers en burgeressen leggen eenstemmig de gelofte af, daar zij, door den erbarmelijken vrede van de regeering verraden en versja cherd en daarom geheel op zichzelf aangewezen zijn, met alle krachten de vijandelijke aanvallen der Polen te bestrijden en de geliefde ooste lijke provincies te zullen bescher men. De vijand moet komen. Het Oosten is gereed om hem te ont vangen. De correspondent seint verder: Deze motie schijnt een begin te zijn voor een poging van een r eeks on verantwoordelijke -lieden om het oosten van het rijk los te maken. Korte berichten. Polen krijgt vergunning de rust in oostelijk Galicië gewapender hand te herstellen. Generaal Denikien behaalde voordeelen aan het DoneJz-front. Hamburg is door de tr oepen der rijksweer bezet, die volgens een later bericht de stad eve nwel weer zouden hebben verlaten. Ernstige ongeregeldh' ;den kwa men voor In de Berlijnscl ae voorste den. De spoorwegstaking- heeft zich uitgebreid. De Beiersche regeerin g verklaart zich tegen een afzonder lijk vredes verdrag en tegen afscheiding van Duitschland. LUCHTVAART. De tocht van de R 34. Washington, 27 Jxuii. Luitenant kolonel F. W. Lucas isefnt uit Mi- neola dat alles voor de ontvangst van het Engelsche luchtschip R. 34 in gereedheid is gebracht. De R. 34 wordt in de tweede helft van de volgende week verwacht. Er is een terrein voor 500.000 toeschouwers vrijgehouden om de aankomst van het luchtschip te kunnen bijwonen. BINNENLAND. Nodarland en Beiglë. Men meldt uit Brussel aan de „N. Rott. Ct.: De Soir meldt, dat het vraagstuk van de herziening van de tractaten van 1839 Donderdag een nieuwe stap voorwaarts heeft gedaan. Volgens het blad zou de raad van de viif ministers van buiten Jandsche zaken van Frankrijk, Engeland, de Ver. Staten, Italiö en Japan zich ver eenigd hebben met de zienswijze van Hyrnans, den Belgischen ministei van buitenlandsche zaken, die be toogd had, dat de vraagstukken vaD de Schelde en Limburg, die in 1839 door de mogendheden geregeld zijn, ëen Europeesch karakter bewaard hebben. De raad van vijf verklaarde bevoegd te zijn om uitspraak te doen over de rapporten, die zullen worden uitgebracht door een inter nationale commissie van veertien leden, die benoemd zal worden. Minister Van Karnebeek had op nieuw uiteengezet, dat het geschil tusschen Brussel en den Haag direct geregeld moest worden. Da Dultscba ex-Kroonprins. In Fransche en Belgische bladen deed het bericht de ronde dat de ex-kroonprins Wieringen had verlaten en naar Duitschland gevlucht was. Reeds werden er heele beschouwingen aan vas gek noopt. De prins bevind zich echter nog op Wieringen. Do zilvarboas van f 1.~. De zilverbons van één gulden worden zooveel mogelijk aan de circulatie onttrokkende Nederland- sche Bank geeft ze niet meer uit. De bedoeling van dezen maatregel is het aan de circulatie onttrokken zilvergeld weer te doen uitgeven. Dc Arbeidswet. Omtrent de Arbeidswet is eindver slag uitgebracht. De heer Dresselhuijs heeft met den heer Visser van IJzendoorn een amendement ingediend om, in het belang der productie en rekening houdende met de buitenlandscht concurrentie, bü de beperking van den arbeidsduur in het algemeen niet verder te gaan dan tot acht en een half uur per dag en acht en veertig uur per week. Zij meenen dat zuIk een regeliDg voor de arbeiders niet bezwaarlijk behoeft te worden geacht. De heer Schaper heeft een reeks amendementen ingediend, aan de toelichting waarop we het volgende ontleenen Artikel 9. De bedoeling is, kinder arbeid tot 14 jaren in ieder geval terstond te verbieden, terwijl na twee jaren een arbeidsverbod tot 15 jaar wenschelijk wordt geacht. In dien tijd zal de Leerplichtwet moetei worden herzien en een uitbreiding der scholen voorbereid. Artikel 12. De bedoeling is te be vorderen, dat het (voor jeugdige per sonen) gewenschte onderwijs zooveel mogelijk worde gegeven in de uren, waarin volgens het ontwerp, de jeug dige personen arbeid zouden moeten verrichten. Artikel 14. De bedoeling is voor alle arbeiders de Zondagsrust als regel verplichtend te stellen, zoodal bij de toepassing der wet zich de regeering van de uitzonderingen op dien regel nauwgezet rekenschap zaï moeten geven. Artikel 16. De 8-urige arbeidsdag zij ook voor de arbeiders buiten fa brieken, tnz. regel. Het bepaalde in het tweede lid geeft altijd nog gele genheid van dezen regel af te wijken voor bepaalde gevallen, waarin dit beslist niet anders mogelijk zou zyn. Artikelen 19 en 20. Deze amende menten bedoelen het aantal overuren, waartoe vergunning zal mogen wo' - den vervuld, belangrijk in te krim pen terwyl tevens meer gelijkheid onder de verschillende arbeidersgroe pen, ten aanzien van de overuren wordt gebracht. Artikel 25. De bepaling omtrent den leeftijd voor het begrip Jeugdig persoon" woidt ten deele illusoir gemaakt, indien toch telkens aan personen beneden dien leeftijd gele genheid wordt gegeven om onder abnormale omstandigheden arbeid te verrichten. Een ander amendement op dit artikel heeft de bedoeling om bij toepassing van het tweepluegen- stelsel slechts een 7-urigen arbeids dag toe te staan, terwijl een derde amendement den arbeidsduur voor bewakingsdiensten iD geen geval lan ger wil stellen dan 10 uren per dag. Artikel 26. De minister zal tel kens in geen geval voor eeu tijdvak van meer dan 6 maauden" één uur per dag en 5 uur per week langer arbeid mogen laten verrichten in fabriek en werkplaats dan volgens het bepaalde in artikel 24. Deed de minister de toezeggiDg, zulk een vergunning telkens in de Staats courant te publiceeren, dan zouden de vakvereenigingen en de volks vertegenwoordiging geregeld kunnen controleeren, hetgeen op dit gebied wordt getolereerd. Artikel 28. Met de aanneming van dit amendement zou worden bereikt, dat de overuren voor mannen en vrouwen gelijk zijn en dat die over uren voor mannen zeer worden ver minderd. Artikel 49. Het is gewenscht, dat jeugdige personen na 6 uur in winkels niet meer arbeiden. Dat voor vrouwen niethetzelfde wordt voorgezet, spruit voort uit de vrees, dat bij aanneming van zulk een voorstel de vrouwen als winkelpersoneel minder gewild zouden zijn dan de mannen. Artikel 47. Des nachts van 10 tot 8 uur moet althans de winkelbediende' in ieder geval vrij zija, ook op bui tengewoon drukke dagen, als den Zateidag enz. Bovendien dient den winkelbediende dertien uren onafge broken rust te worden gewaarborgd. De bedoeling van twee andere amendementen is, -ook voor den winkelbediende den 8-urigen werkdag als norm vast te stellen, waartoe desnoods een tweeploegenstelsel kan worden iD gevoerd. Dan kan ook een 36-urige ruattjjd per etmaal worden gewaarborgd. Art. 62. Voor jeugdige personen mag in geen geval een arbtids- duur van langer dan 8 uren wor den toegestaan, en zeker niet iu de slechte atmosfeer van de koffie- nuizen en hotels. Voorts kan toege geven worden aan den dringenden wensch der koffiehuisbedienden om den 8 urendag als norm in de wei voor te schrijven. Artikel 64. Het komt den voorstel lers volslagen onjuist voor de ver pleegsters en verplegers, die louter uit toewijding hun werk verrichten, van de bescherming door de wet uit te sluiten. Artikel 65. Het hier gedane voor stel geeft den minister gelegenheid de invoering van den 8-urendag voor verplegend personeel twee jaren uit te stellen, om nieuw personeel te doen aankweeken. Juist bij geringere afleiding zullen meer meisjes en cuannen den verpleegdienst begeereD. Bovendien behoort de bepaling, dat m geen geval de beperking van den arbeidsduur verder dan tot 8 uren per dag mag gaan, met het oog b.v. op de krankzinnigengestichten, te vervallen. Hst Brood, Op een desbetreffend verzoek van het Gemeentebestuur heeft het Rijks- graanbureau geantwoord, dat met 1 Juli a.s. de qualiteit van het regee- nngsmeel aanmerkelijk zal verbete ren. Het is niet mogelijk dit vóó. dien datum te doen, daar de voor dt bereiding van dit meel benoodigdt grondstoffen nog aan de verschillende molenaars en meelfabrikanten moeten worden verstrekt. Het hoogovanbedrljf. De directie der N.V. Koninklijke Nederlandeche Hoogovens en Staal fabrieken deelt mede, dat de geruch een, als zou tot opschorting van de plannen tot oprichting van hei uoogovenbedrljf c.a. zijn besloten, zonder grond zijn. Drie maaschen vardrenkaa. Gisteravond omstreeks halfzeveD heeft aan het strand te Scheveningen eeh droevig ongeval plaats gehad, waarbij drie menschen het leven aebben verloren. Een zwemmer iu net gemeentelijk volkszeebad bao zich te ver in zee gewaagd, waarbij oij toen zeer waarschijnlijk hei slachtoffer is geworden van den trek in het water, welken zich daar ter plaatse dikwijls voordoet. Toen dii aan het strand bemerkt werd, gal aet badpersoneel teekenen, dat hij onmiddellijk terug moest keeren, waaraan de zwemmer echter geeu gevolg gaf. Onmiddellijk daarop weio de boot uitgezet en met drie man schappen van het badpersoneel be mand. Midden in de vrij sterke branding «Joeg deze boot om. Een der mannen gelukte het, zich aan het omgeslagei vaartuig vast te klampen, waardoui hij zijn leven redde; de twee anderen neven echter af en werden doorö* zee verzwolgen. Althans, zij noch de zwemmer werden teruggezien. Ingezonden medadeelln». Koninklijke Marine-Jachtclub. Zaterdag 12 Juli. 7 uur nam., Wedstrijd-dieer voor laden mei hunne dames en genoodigden. 15.- per couvert zonder wijn. Opgave van dtelnume vour Donder dag 10 Juli bij den kastelein van dt Marvneclub. PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ms. „Koningin Rngnntoa". Hr. Ms. pantserschip „Koningin Regentes", dat zich ouder bevel van Kapitein ter zee C. Fock op de thuis i eis naar Nedei land bevindt, is blijkens Dij het departement van marin» ontvangen bericht 18 dezer van Colombo vertrokken. Bij K. B. is met 1 Juli benoemo töt teekenaar le kl. bij 's Rijks weri te Willemsoord, om werkz, gesteld te worden b. d. marinelucntyaartd. F. de'Groot. Mej. A. Brouwer, onderwijzeres aan de Mulo-school alhier, is als zoodaDig benoemd te den Haag. Bij 't op 23, 24 on 25 dezer te s-Hage gehouden examen voor offi cier machiust 2e klasse zijn geslaago de off.-machinist 2e kl. M. van der Hart (alzoo voor den tegen woordigen raDg) en de off. machinisten 3é klasse F. B. Crane en F. Damave, allen alhier. 't Examen wordt met 2 candidaten voortgezet. Hedenmorgen ia het overschot van de in slooping zijnde „Adolf van Nassau" naar het Nieuwe Dok op 's Rijkswerf overgebracht om verder gesloopt te worden. Bakkers-actif. In de op Woensdag 25 Juni door de afdeeling den Helder van den Algemeenen Nederlandsc'hen Bond van Arbeidersisters) in het bakkers, chocolade- en suikerwerkersbedrijf gehouden goedbezochte ledenverga dering, is na uitvoerige bespreking de volgende motie aangenomen en aan het Bondsbestuur toegezonden Motie. „De vergadering vaD bakkersge zellen, koek- en banketbakkers, brood bezorgers en aanverwante vakge- nooten, gehoord de bespreking over de nood zakelijkheid van een arbeidsovereen komst met veel verbeteide loonen en verdere arbeidsvoorwaarden, van oordeel, dat bovendien naar groote landelijke gelijkvormigheid der arbeidsvoorwaarden moet worden ge streefd, van oordeel tevens, datdeeischen tijdig ter kennis van de werkgevers- oiganisaties dienen te worden ge bracht en het Bondsbestuur daarvoor zijn maatregelen neme, besluit een sterke actie te gaan ontwikkelen voor de invoering van een overeenkomst, waarin zal worden omschreven, dat een minimum-loon zal worden betaald vanvoor bak kersgezellen, koek en baDketbakkers- bedienden f25. voor broodbezor gers van f3.— tot f5.— verhooging; voor overige arbeiders en jeugdige personen naar rato; voor een meester knecht, ovenist of deegmaker f3.— boven het loon voor de bakkersge zellen een arbeidsduur van 45 uren per week, een vacantie van 8 achter eenvolgende dagen met flO.— als toeslag en uitbetaling van drie maan den vol loon bij ziekte en gaat over tot de orde van den dag". Laatit* pariodiaka zaïlwadstrljd. In de courant van Donderdagavond atond hierover reeds een verslag. Volledigheidshalve laten we hieronder de totale uitslag volgen. Donderdag 26 Juni kwam in de klasse fantasie- ruig no. 1 aan bootsman Ardonne en rio. 2 met weinig verschil in tijd luit. t. zee Zimmerman. De sloep van luit. t.z. Ramshorat, die niet spoedig genoeg wou vallen, geraakte in gevaarlijke positie op de dfjk, evenals nog 2 andere sloepen. In de 2e klasse kwamno. 1 aan korpl.konst. de Wolf en no. 2 opperschipper Langerak. In de derde klasse was schipper Breed velt no. 1 en no. 2 was sei gt.konst. Mijnhardt. Klasse Fantasietuig Luit. t. zee 2e kl. Heckman 16 p., gestart 5, gem. 3.00, le prys tpr\ja d. M. de Koningin;; idem Zimmer man 11 p., gestart 5, gem. 2.20, 2e prijsbootsman Ardonne 13 p., gestart q, gem. 2.17, 3e prijsluit t. zee 2e kl. Ramshorst 8 p., gestart 4, gem. 2.00bootsman Koek 12 p., gestart 7, gem. 1.70 (troostprijs)luit. t. zee 2e kl. de Bruijn Tengbergen 8 p., gestart 5, gem. 1.60. Klasse Bx en Bt modeltuig. Opperschipper Langerak 24 p., ge start 8, gem. 3.00, le prijs (prijs Z. K. H, Prins Hendrik)sergt.sainer Beeman 13 p., gestart 5 gem. 2.60, 2e' prijskorp.konst. de Wolf 16 p., iestart 7, gem. 2.30, 3e prijsopper- ichipper Cornelius 12 p., gestart 7, <iem. 1.70; korp. d. m. Hupgeveen, qiatr. le kl Klop, matr. le kl. Duburk. Klasse Ba modeltuig. Opperschipper Kraaij 28 p,, gestart 3, gem. 3,60, le prys; schipper 3r eed velt 18 p., gestart 8, gem. 2.25, 2p prijs; mar. le kl. Alphenaar 10 p., gestart 7, gpm. 1.43, 3e prijs en prijs H. M. de Koninginserg.-konst. ü^ijnhardt 10 "p.,gestart 8, gem. 1,25. Da Haidarscha Padnadars. Aan de Heldersche padvinders viel j.1. Donderdag de hooge eer te beurt ce worden geïnspecteerd door hun Koninklijken Beschermheer, Prins Tendnk der Nederlanden. Z. K. H. «vas Woensdagavond aan, boord van le f Brandaris" binnengeloopen in de haven, had onmiddellijk den hop man der afdeeling laien roepen en lezen den wensen te kennen gegeven, .net den Helderschen troep ken Dis ce maken. In allerijl (het was al b(j icgenen) weid nu door middel van aet pad vinders-spoedoproepsyateem édereen gewaarscnuwd, den volgen- Jen morgen om 8 uur present te zijn op het sportveld, der Marinewerf. En Uonderdagmorgen weid Z. K. H., die 'joh in pad vinder suoifoi ui naa ge- itükeD, door den hopmau van de „Brandaris" afgehaald en geleid naar ien aanlegsteiger bij de „Aijrh" waar ie padviiidersrioep „Sint Joris" met den roeiscbout en de oemanniug van Ter stevige boys gereed lag Met flicsche slagen werd het slanke vaar tuig geroeid naar de werf, alwaar L. K. H. aan wal stapte en op het ipoitveld den tioep die met vaandel 'U troepvlag opgesteld stond, inspec teerde en met allen kennis maakte. CeveDS werd door Z. K. H. als troep patroon benoemd de kapitein ter zee M. Wijt en de mededeeling. gedaan, iat Burgemeester Houwing toegezegd bad, zorg te dragen voor een beter troeplokaal. Nadat een donderend driewerf aoera was uitgebracht, op den Prins, nam deze afscheid en maakte zich gereed, de zeilwedstrijden opvde ree bij te wonen. Door het ontvangen hooge bezoek hebben onze padvinders een moreelen por in de ribben" ontvangenmogen zij nu ook weldra flinken materieelsn steun ondervinden! Donderdagavond werd te Huis duinen eene vereeniging opgericht met het doel om de belangen van het dorp, ook- als badplaats te behartigen, en bij betrokken autoriteiten de noodige stappen te doen, die tot verbetering van vele dingen kunnen leiden. Tot bestuur van de vereeni ging, die „Huisduinen's Belang" heet, werden gekozen de heeren J. W. Zuljderhoudt, G. A. Niessink, A. E. van Griethuijzen, A. Eekhoff en Th. Terra. Overwogen .Wordt om aaqde ver- eenigihg' -tëveroinden een otadér- afdeeling, die coöperatief die ver- bruiksartikelen inkoopt, waarvan

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 1