G.F.L0UWERSE Prins Hendriklaan no. 9. HELDERSCHE COURANT sede Blad. w B a w D.B. JOCHEMS, Aforhuisd VOGELVRIJ VAN ZATERDAG 28 JUNI 1919. Op- en ondppgano van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). ^(ZomartUd.) Zondag ..Maandag Dinsdag iDonderdag .Vrijdag Zaterdag Maan Zon Hoogwater Juni. op: onder op: onder v.m.: n.m.: 29 m. 6 45 a. 10.10 4.43 9.24 10.0 10.35 30 8.3 10.37 4.44 9.24 10.45 11.20 Juli. 1 9.19 11.0 4.44 9.24 11.30 0.5 2 10.32 11.20 4.44 9.24 0.10 0.45 8 11.42 11.40 4.44 9.24 0.45 1.0 4 a. 0.51 11.59 4.45 9.23 1.25 1.25 5 1.58 m. 0.20 4.46 9.22 2.10 2.10 BUITENLAND. HET VREDESVERDRAG. De Duitsche delegatie. Uit Berlijn wordt gemeld: Her- mann Müller, de minister van bui- tenlandscbe, zaken, en dr. Bell, de1 minister van verkeerswezen, tevens belast met het afdoen der koloniale zaken, hebben zich op het eenstem mig verzoek van de rijksregeering bereid verklaard om als gevolmach tigden te Versailles het vredesver drag te teekenen. Zjj hebben gemeend, dat zij zich, gezien den vreeselijk zwaar druk- kenden nood van het volk en de onbetwistbare noodzakelijkheid om eindelijk tot den vrede te geraken, aan deze laatste en voor henzelf het zwaarst wegende opoffering niet mochten onttrekken. Volgens te Parijs ontvangen be richten zou ook de minister, der posterijen, Giesberts, deel uitma ken van de delegatie. De opperste geallieerde raad heeft de teekening bepaald op Za terdagmiddag drie uur. De geloofs brieven van de Duitsche delega tie zullen 's ochtends onderzocht worden. Een Duitsch journalist te Versailles gearresteerd. De vertegenwoordigervan de Deutsche Tageszeitung" te Ver sailles, Wilhelm Scheuermann, werd Woensdagmiddag te zes uur, toen hij in het Hotel'Vatel terug keerde^, door «enige-agenten van den veiligheidsdienst in opdracht van den .krijgsraad te Parijs, zpn- i der nadere opgave van redenen, •gearresteerd. De Duitsche delega tie, die op het-standpunt staak dat de zich in het gevolg van de dele gatie hier bevindende journalisten onder bescherming der exterrito rialiteit staan, in het bijzondes om dat hun namen voor het vertrek der delegatie naar Versailles aan de Fransche rêgeering werden meegedeeld, heeft in een nota te gen de arrestatie geprotesteerd. Na mededeeling van den Fran- schen minister van buitenlandsche zaken, dat uit deze arrestatie moei lijkheden konden voortkomen, is de journalist echter weder vrijge laten. Engeland en Frankrijk bieden Italië vergoedingen in Afrika aan. 'Pittoni, (de nieuwe Italiaansche minister van buitenlandsche zaken) heeft in den Senaat verklaard, dat de regeering met kracht zou bljj-.j ven aandringen op de toepassing,, van het tractaat van Londen. Zij zou de toestemming van de bondgenooten traohten te verkrij-, gen, om den tekst van het vewlrag aan het Parlement mee te deelen De compensatie in Afrika, die Engeland heeft aangeboden, is be vredigend, het aanbod van Frank rijk dient evenwel te worden ver groot. Een nota, van Clemenceau. In een- nota aan de DuitscHe delegatie zegt Clemenceau, dat h$t tot zinken brengen van de Duit sche vloot bij Scapa Flow een schending is van art. 23 en 31 van den wapenstilstand, een daad van kwade trouw en reeds bij voorbaat een opzettelijke- schending der vredesvoorwaarden. Het verbranden der Fransche vlaggen te Berlijn is een dergelijke inbreuk op de vredesvoorwaarden. De geallieerden zullen daarvoor, zoodra het onderzoek .is geëindigd, vergelding eisehen, o.a. het doep terechtstaan van de verantwoorde lijke personen voor krijgsraden. Een eventueele herhaling van zulke daden zou van zeer nadeeli- gen invloed zijn op de toekomstige toepassing van liet vredesverdrag. RUSLAND. Het bolsjewisme in Siberië. De „Times" verneemt uit Hel- singfors: Een jong Russisch offi cier, die berichten van generaal Koltsjak aan generaal Joedonitsj overbracht, is hier aangekomen. Hij kwam regelrecht door het centrum der Bolsjewistische linies van Oost Kazan. De tocht door Kazan naar Moskou en Petrograd nam een maand in beslag en geschiedde zonder ongeval, alhoewel hij in voortdurend levensgevaar verkeer de, totdat de Finsche grens werd bereikt. Hij gaat nu over Archan- gel naar generaal Koltsjak terug. Hij deelt mee dat er in Siberië een sterke nationalebeweging gaande is, die is voortgesproten uit de nieuwe betoekenis van het ■eigendom, sedert generaal Koltsjak heeft afgekondigd dat hek land in het bezit van de tegenwoordige eigenaars moet blijven totdat de wetgevende vergadering het ge- heele vraagstuk nopens- het land bezit; zal regelen. De boeren wensehen.-alleen de bekrachtiging van hun recht op bezit, hetzij op eerlijke of oneer lijke wijze verkregen. Hun afkeer van het bolsjewisme is buitenge woon groot. Iedereen, waarvan be wezen is, dat hjjji bolsjewist is, wordt onmiddellijk gedood. Het is onmo gelijk om de boeren in bedwang te houden. Wanneer ze een verma ning krijgen, antwoorden zij: hij stal mijn eigendom eri daarom doodde ik hem. Zeegevecht. De „Morning Post" verneemt uit Stockholm: De Finsche generale staf meldt, dat er gedurende den nacht van 21 op 22 Juni een ge vecht is geleverd tusschen Britsche en Bolsjewistische schepen. Toen vier Bolsjewistische kruisers van het Novik-typc en ..twee visschers- vaartuigen in aanraking kwamen met de Britsche vloot, zes kilome ter van af den vuurtoren van Styr- suddy openden de Britten, een zwaar vüur, dat door de Russen werd be antwoord. Nadat de beschieting een half uur had geduurd, vluchtten de Bolsjewistische schepen naar Kroonstad. DUITSCHLAND. De/omlusten in Hamburg. De onlusten in Hamburg blijken, naar Wolff verneemt, slechts een onderdeel te zijn van een gro'otsch opgezet plan om over heel Duitsch- land opstanden te verwekken. Te Hamburg hebben de «leiders zich echter de teugels te vroeg uit han den laten-glippen. Noch de bevol king van Hamburg, noch de leden van de commissie van twaalf weten precies wat het doel is der bewe ging. De eigenlijke leiders houden zich schuil. Hamburg is zoodoen de ten offer gevallen aan een poli tiek opzet. Er moeten tot ^usvec 40 dooden en een daarmee overeenkom mend aanzienlijk getal gewonden zijn vastgesteld. Een complot in Beieren. De „Münsterischer Anzeiger verneemt uit München van den 24en dat daar een nieuw complot ontdekt werd tot het uitroepen van de radenrepubliek in Augsburg n München. Elf deelnemers, onder wie de beeldhouwer Mühlbauer- Liszl, een intieme .vriend van Eis- ner, en do- ingenieur Held hadden zich -reeds gevestigd in plaatsen tusschen München en. Augsburg. Hongeropstootjes. «-In-Frankfort a. d. Oder en Lands berg a. d. Warthe hadden Woens dag in verband met. den heerschen- den levensmiddelennood ernstig; ongeregeldheden plaats. Te Lands berg werden levensmiddelendepots tb taal leeggeplunderd; te Frankfort ondergingen een groot aantal win kels, warenhuizen en restaurants hetzelfde lot. ENGELAND. Het Engelsche arbeiderscongres. Het congres der Bfitsche arbei derspartij heeft met algemeene., stemmen een door Rarnsag Mac Do- nald ingediende resolutie aangeno men, waarin wordt aangedrongen op een spoedige- toelating- van Duitscbland tot den volkenbond, de onverwijlde herziening van de be palingen in het verdrag, die niet overeenkomstig de voorwaarden zijn waarop de wapenstilstand is gesloten. Het congres heeft protest aan- ■geteekend tegen het optreden deiv Britsche regeering, die Longuet en Frossard heeft belet het congres bij te wonen. Er werd besloten een -telegram tot Lloyd George te richten met verzoek om uitsluitsel. VEREENIGDE STATEN. Het Amerikaansche leger. Uit Washington wordt gemeld, dat zich 70.000 vrijwilligers heb ben aangemeld voor den dienst in Europa, welk aantal voldoende is ter vervanging der manschappen, die uit het bezettingsleger worden ontslagen. De Senaat heeft de legerwet aan genomen, waarbij een crediet van 888 millioen dollar wordt toege staan, noodig voor het op de been houden van een leger van 400.000 man. (Het Representantenhuis had voorgesteld het leger op 300.000 man te bepalen, de secretaris van oorlog Baker liad een leger van 500.000 man gevraagd). (Zie verder le blad). BINNENLAND. Nederland e» België. De raad van de vijf ministers van buitenlandsche zaken heeft Don derdag beraadslaagd over de her ziening van de tractaten van-1839. Hij nam de rapporten van jhr. van Karaebeek en Hijmans «in ont vangst. Er zal onverwijld eenucom missie benoemd worden, om de kwestie te bestudeeren. De gewezen Duitsche Keizer. Een correspondent in Duitscb land meldt aan het Hbl., dat de Duitsche officierenbond een peti tie richtte tot de Nederiandsche re geering ondersteund door tal rijke andere adressen met het verzoek de uitlevering van den Keizer te weigeren. Men verwacht van de edelmoe digheid der Nederlanders, dat Duitscbland de laatste en diepste smaad bespaard zal blijven. Geen dankbaarheid. Het Hbl. schrijft: De „Deutsche Allgemeine Zei- tung", het officieele Duitsche re- geeringsblad, heeft geschreven, dat het Duitsche volk de Nederlander innig dankbaar zal zijn, wanneer zij het rechtsstandpunt innemen ten aanzien van de uitlevering van den Duitschen ex-keizer; een Duit sche officierenbond verzocht, de' Nederiandsche regeering de uitle vering van den ex-keizer te weige ren en doet een beroep op onze edelmoedigheid. Wij meenen, dat uit deze beide uitingen gebrek aan begrip van onzen toestand blijkt. Er kan in dezen geen quaestie zijn van dank baarheid, noch van edelmoedig heid. Dankbaar is men jegens iemand voor wat hij doet, terwijl hij liet ook laten kon; edelmoedig is hij, die-in goedheid des harten iets doet dat hem moeite kost. Daarvan is hier geen sprake. Wanneer Duitschland reden had ons dank baar te zijn ingeval wij den ex-kei zer niet uitleveren, zou de enten te aanleiding hebben ons in dat ge val te verwijten dat wij haar zin niet deden. Dat heeft zij niet, want w|j kunnen niet anders dan uitle vering weigeren, op grond van onze wetten. Maar dan heeft Duitschland ons voor de weigering niet te danken. Wij houden ons aan het recht, zooals wij heel- den oorlog gedaan hebben. Hoogstens kan Duitschland dankbaar zijn, dat ons recht is zooals het is; kan de Entente het spijtig vinden dat ons recht niet anders luidt dan het luidt. ingezonden medodeeiing. Hatal „Bellevua" - Haldar. Café-Restaurant met Tuin. lederen Zoodagavond van 8 uur tot 10'/, uur STRIJKMUZIEK, onder-leiding van den Violist PALA. Vrij entrée. Boon verhoogde eantumptie-prijzan. Het rè-een rechtsquaestie, anders niet. Houders..van Russische Staatsschuld. De heer Van Lanschot, lid van de Eerste Kamer, richtte tot den Minister van Financiën de volgen de, schriftelijke vraag: Zal de Regeering bij een even tueele internationale regeling der Russische Staatsschuld het daar heen trachten te leiden, dat Neder iandsche houders behandeld wor den op den voet der meest begun stigden? OfGieeft de Regeering in deze richting reeds stappen gedaan? De broodkaart. De broodkaart van het 101ste tijdvak loopt van 30 Juni tot en met 8 Juli. Het omgeslagen vliegtuig. Hr. Ms. torpedobooten G 7 en G 8, die Maandag van Ylissingen naar Felixtowe zyn vertrokken om het aldaar onlangs omgeslagen ma rine-watervliegtuig af te halen, zijn Donderdag te Vlissingen terugge keerd. Arbeid In „vrijen tijd". Aan den Minister van Arbeid heeft de - Nederiandsche Vereeni- ging van Electrotechnische .Werk gevers een adres gezonden, met verzoek in het ontwerp-Arbeids- wet een maatregel op te nemen, waarbij het den werlcnemers verbo den wordt in hun vrijen tijd loon arbeid voor derden te verrichten en waarbij de opdrachtgever straf baar wordt gesteld. Mijnontploffing. De bemanning van den in IJmui- den aangekomen zeilharinglogger „Pluto" rapporteert aan een groot gevaar te zijn ontkomen. Geduren de het visschen sprong een mijn op ongeveer tien meter van het schip, waardoor de stukken op het dek van den logger terecht kwamen. Een deel van de vleet ging ver loren, doch de bemanning bleef ongedeerd. Tentoonstelling te Wormerveer. Te Wormerveer zal van 9 tot 18 Augustus a.s. een tentoonstelling van Industrie en Handel gehouden worden op initiatief van de Wor- tuerveersche Middenstands Ver- eeniging. De bedoeling is in wijden kring •bekend te:maken, van welken om vang de- groot- en de kleinindus- trie, maar vodral de groot- en de kleinhandel te Wormerveer zijn. Uit Oost-Indlë. Een Menadoneesche stoker aan -boord van den ter reede Ampenan laggenden torpedojager Jakhals naakte plotseling amok en trachtte zijn kameraden met een mes aan te vallen. De amokmaker is naar Soerabaja gebracht. (N. R. Ct.). GEMENGD NIEUWS. •Huwelijken van Amerikaansche soldaten met Franeche vr-ouwen. Paul Erio wijdt in de Journal londer den titel „idyllen uit den oorlog" een artikel aan de huwe lijken van Amerikaansche soldaten met Fransche vrouwen. Er was een tijd, zoo begint hij, dat de oude wereld op rijke erf dochters van de nieuwe wereld uit was en heel wat adellijke wapens hebben zich weer kunnen vergul den door middel van verwantschap met de koningen van de guano of van het oud ijzer. Tijdens den oorlog hebben de Amerikanen hun „revanche" ge nomen, waarbij liet geldelijk be lang geen rol schijnt te spelen. Sedert een jaar zijn ruim 5000 Amerikanen in het huwelijk ge treden met Fransche vrouwen, dat is zeker een succes voor de Fran sche vrouw. Komt dit alleen door dat de Fransche meisjes wegens het gebrek aan mannen in Frank rijk vreesden ongetrouwd te blij ven? Zwartgallige menschen bewe ren het. Maar ze weten er niet meer van dan degenen, die verzekeren, dat in de havens van vertrek de meeste van de eehtvereeniglngen weer los raken en dat een groote hoeveelheid vrouwen er door man nen, die genoeg van haar liebben, „en panne" gelaten worden. Dat is laster, zegt Erio. Deze boosaardige geruchten, die tot Parijs doorgedrongen zijn, komen hieruit voort, dat niet alle idyllen regelmatig met een huwelijk beslo ten zijn; Amerika heeft als alle an dere landen, zijn oneerlijke bedrie gers en zijn straat-Don Juan's. Ze kere vrij deerniswekkende brieven, die de generale- staven ontvangen hebben, leggen er getuigenis van af. Na met aandrang het hof ge maakt te hebben, zijn zekere vrijers plotseling verdwenen. Anderen, die vertrokken waren dhder voorwend sel, dat ze in Amerika hun papie ren in orde moesten brengen, zijn niet teruggekomen. Bij navrage door de ouders van het meisje, bleek dan, dat degenen, die met hun dochter had zullen trouwen, al getrouwd was. Soms kwamen er nog stic-htelij- lcer antwoorden, getuige dit briefje van een regimentscommandant aan een eerzame familie uit de Gi- ronde: „De soldaat Xwaarover gij mij berichten vraagt en in wien gij belang stelt, is opgehangen. Het was een bandiet, die reeds lang gezocht werd." Maar, zegt Erio, de smartelijke gevallen zijn vrij zeldzaam geble- ven. In het algemeen hebben de Amerikanen, die een vrouw geno men hebben, de stem van hun ge voel gevolgd. En naar hun gewoon te zijn ze snel van stapel geloopen. Soms zijn de Amerikanen zelf ook de dupe geweest. Juffrouwen, die door de aanwezigheid der vreemde troepen aangetrokken wa ren en van haar zedeloos gedrag een bestaan maakten, wisten soms aan onschuldige verliefde Ameri kanen wijs te maken, dat ze kui- sche jonkvrouwen waren en namen huwelijksvoorstellen aan. Haar ver lovingstijd is haar amnestie ge weest. Onder een nieuwen hemel zal haar verleden vergeten worden en misschien vergeten ze het zelf wel. In alle landen is de liefde blind. Zoo hebben een aantal Amerikaan sche soldaten successen gehad, waar de Amerikanen zelf het meest versteld van gestaan hebben. Tal rijke negers der Yereenigde Staten zijn namelijk met Fransche vrou wen in het huwelijk getreden. Dit is den Amerikanen zelf pijnlijk ge weest en zij zouden er gaarne een eind aan maken. Zij trachten ook zooveel mogelijk deze huwelijken tegen te gaan, door de Fransche vrouwen, die met Amerikaansche negers willen trouwen, er op .te wijzen in welk een positie ze zich in Amerika zullen bevinden. De „War Work Council" te New- York heeft het verslag gepubli ceerd van z|jn overzeesche afdee- ling. Daaruit blijkt, dat er nog veel werk te doen is voor de organisatie in Frankrijk. De -aandacht is thans vooral gevestigd op het onderwijs aan de buitenlandsche verloofden van Amerikaansche soldaten/ wel ker aantal tienduizend bedraagt. De Amerikaansche regeering heeft voor deze verloofden kazer nes beschikbaar gesteld te Brest, Bordeaux en St. Germain. Aan de aanstaande Amerikaansche huis vrouwen zal les worden gegeven in Engelsch, aardrijkskunde, Ameri kaansche wetten en gebruiken 'en koken. Duizend meisjes wachten të BreBt op haar overtocht naar Ame rika, waarvoor de regeering - der V. S. zorgt. Een kind met twee hoofden. Maandagavond is in een familie te Kiel (Antwerpen) een kind van het vrouwelijk geslacht ter wereld gebracht met twee hoofden, geheel volmaakt. Korte stonden na de ge boorte is het kind overleden. De moeder is zeer welvarend. De man is een soldaat en heeft vier jaren aan het- front gestaan. Dit is de eerste maal niet dat dit gezin zoo buitengewoon be deeld wordt. Juist voor het uitbre ken van den oorlog werd aan dit gezin een cadeauke gedaan van een vierling die in uitstekende ge zondheid verkeert. („Hbl. v. Antw.") Ingezonden mededeeling. Wij verhuizen binnen en buiten dn gemeente. Tot en met Alkmair over den weg, speciale prijzen. HÉersche Meubiltransport- en SliBpandBrosmiflg. Vertegenwoordiger: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. EERSTE KAMER. regeering haar geen vertrouwen kunnen stellen. Tenslotte wordt èn de interpella- tio èn hst watsontwerp verdaagd. (Zie verder le blad). Advertentiên. In de vergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal hièld de Voorzitter, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst ter gelegenheid van den vrede een herdenkingsrede. Met trots en, dankbaarheid kunnen wij, zoo zeide' spr., terugzien op hetgeen door. Koningin, Regecring en Volksver-; tegenwoordiging en natie gedu rende de vreeselijko oorlogsjaren werd verricht. De onzijdigheid nauwgezet bewaard, de noodlijden de vluchtelingen gesteund en ge herbergd, en wij hebben gedurende die jaren gewaakt en gewerkt, te land en ter zee. Laat ons op dat verleden terugzien om nieuwe la-achten voor de toekomst te put ten; streven wij naar .vreedzamè ontwikkeling, dan blijven wij het vrije onafhankelijke Nederland. Deze rede werd met applaus be groet- Den 4den Juli hopen onze ge liefde Ouders, hun 25-jarige Echt verbintenis te herdenken. Namens J. J, GERDES. H. C. W. TH. GERDES - KOEK en Kinderen (Tjimahi) Ned.-Ind. WILLEM. PUCK. BENNY. BENNY. Amstérdam, Prinsengracht 316. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag 26 Juni. Aangenomen wordt een- wets ontwerp tot beschikbaarstelling van gelden voor drinkwaterleidingen. Hierbij worden gelden 4*/a door den staat beschikbaar gesteld ten behoeve van waterleiding-aan leg. De staat treedt dus, zooals mi nister Aalberse zeide, als bankier op om het voor kleine gemeenten mogelijk te maken een betere drinkwatervoorziening te maken. Het ontwerp werd allerwege met sympathie begroet. Vooraf was een voorstel van den heer Wijn koop om zijne interpellatie betref fende de niet-toelating van den sovjet-gezant Rosin aan de orde te stellen tegelijk met de interpella- tie-Kruyt over het toezicht op hier te lande vertoevende vreënidelin- gen, verworpen. De Voorzitter meende, dat deze kwestie niet bij een Vreemdelingenwet thuishoort. Daarna wordt aangenomen een- wetsontwerp tot aanleg van scheep - vaartkanalen naar Twente, waarna aan de orde is het ontwerp wijzi ging vreemdelingenwet en de in- terpellatie-Kruyt, inzake de wijze waarop vreemdelingen, in het bi zonder Russen, worden uitgezet en waarop hun het binnenkomen en het verblijf in ons land wordt be moeilijkt. De heer K r u y t betoogt, dat via. Nederland een ware klopjacht heeft plaats gevonden op al wat- Russen heette. Groote willekeur viel daar bij-te constateer en. Spr. geeft daar-: van voorbeelden, terwijl omtrent de geneeskundige behandeling in de verschillende kampen vele klach ten werden gehoord van de betrok kenen. Tegen hun wil werden ze aan boord van een schip gebracht om naar Rusland te worden ver voerd. De Minister van Binnen landse h e Zaken zegt, dat als de heer Kruyt hem feiten ën per sonen noemt, hij een onderzoek zal bistellen. Hem is niets bekend van een instructie waarbij het den auto riteiten onmogelijk zou zijn bedoel :de vreemdelingen met zachtheid tet behandelen. In gelijken geest spreekt de Minister van Jus- t i t i e, die zegt, dat er voor dé "Re geering geen basis is waarop zij kan antwoord ëh. Van de door den heer Kruyt medegedeelde gevalldn weet de regeering niets af. Hierover wordt nader van ge dachten gewisseld. De heer Nolens wil de verdere behandeling ver - dagen tot de -regeering feiten heeft, en de heer Wijnkoop wil hierin wél toestemmen, doch vraagt dan te vens verdaging van het wetsont werp, dat- er mede samenhangt. De heer Kleerekoper meent, dat wpl i degelijk concrete feiten zijn ge- I noemd door den interpellant, en dat wij na het non possumus der Op den 8*n Juli a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders a. d. VUES en v. d. VLIES-BRONDSEMA, hunne 35>jarigs Echtvareenlging te herdenken. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blfjveD, is de wenBch van hun Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Helder, 28 Juni 1919. Getrouwd R. RIEMERTS en t. TROMPET, die, mede namens wederzijdsche fa milie, haft«llj* dank zeggen voor de zeer vele blijken van belangstelling, bjj hun huwelijk ondervonden. Helder, Basstraat 19. D.V. Zondag 29 Juni a.s., 'savonds 6 uur, herdenking 00-jarig bestaan dar CbriiUlüki leigil. Iitiu. „SPIllllil 1IJl". Openbare Vergadaring ii liit gihn ihi Emiiliiitii |PUIS1IUT|, met welwillende medewerking der Chr.Zingver. „Zingt den Heere". FEESTREDE vin dan Walcarw. Haar Ds. Hf P. DE PREE, van Alkmaar. GEVESTIGD ts Helder WESTSTRAAT 4, Arts, uitsluitend voor ziakton der huid en urinewegen. SPREEKUUR alla werkdagen: 1 2 en 71/»—ö'/g uur, die de praktijk van den huidarts HONCOOP, Hoofdgracht 80, heeft overgenomen. Eerst* Egmondsche Bonds-Lunohroom Hotel Restaurant tegenover de PRIN8 HENDRIK-STICHTINB. Ristiurant li carta dan gahtilin dag. Prima eoneumptle. Billijke prijzen. QARAQE. Ruim» stalling van Rijwielen. Zorgvuldige bewaring voor Rijwielen. Aanbevelend, G. S. GR OENEWOUD, Egmond aan Zee. Art»,| Te koop,.een zoo goad ila nieuw SimpUx Hserènrljwisl, met Torpedonaaf. Adres: Hoofdgracht 43. FEUILLETON. DOOR JDAYIB HENNESSET. 10). Er stond dien middag wel een half dozijn paarden vastgebonden aan het schoolhek. De commiaBie hield een vergadering, en daar zij -•sympathie veelden voor den onder- wijzer,- zeiden zij hem, zonder er 'doekjes om te winden, dat hij niet verwachten kon in de school o«le •'te houden door op een fluitute spelen. Sommigen wilden, dat er een voorbeeld gesteld werd en •'•Poddy Carey, die luid zijn veront waardiging over het optreden vjm ■Mrs. Lord uitsprak, verklaarde, dat hij zijn zoon een pak ransel zou geven, dat hem nog lang zou heugen. Bob was echter nog niet it-huis gekomen. „En wat zoudt u mij aanradende doen met Tot Gardiner?" - vroeg •Jack kalm. Er volgde geen onmiddellijk ai woord. „Zij is eigenlijk al te grti -tvoor een pak slaag," zeide Nl Driver, een van de meest gematj -<len uit de commissie. „Laat haar voor straf met e •kalfsvel om haar hals voor de kteu •«taan," -reide Si!as. Ik-geloof, dat het her best» m>u zijn, indien u haar aan mij over liet,".-zeide Jack glimlachend, „zij heeft geen vader meer en is al -jaren daaar eigen gang gegaan; maai- als zij voor de klas geen excu ses maakt, wat ik niet geloof, dat zij doen zal, ben ik van plan haar, als zij morgen komt, weer weg te sturen." „En voor het geval, dat zij niet wil gaan," zeide een ander commis sielid, dat de koppigheid van Tot '«Ij ondervinding kende. „Dan zal ik haar zeggen, dat ik zelf de school en het district ver laten zal!" zeide Jack kalm. „Kom, kom meester!" liet Silas zich hooren; je zult je baantje niet zoo maar opgeven!" „Ik meen wat ik zeg," zeide Jack. „Dan ben je nog een groote-r gek dan ik dacht!" zeide Poddy' Carey ruw. „Kon je het op je vorige school zonder slaag te geven af?" infor meerde Ned Driver. De commissie wachtte op een antwoord; maar Jack scheen in gedachten verzonken en zeide niets. „Voor den duivel, meester!" riep de secretaris ten slotte uit, „je bent geleerd en knap genoeg, maar je bent niet gesneden uit het hout voor onderwijzer hier, geloof ik." „Ik geloof, dat ge gelijk hebt, Mr. Stump," was het antwoord van den onderwijzer; „ik zal het nog eenjB probeeren, en al» ik niet kan slagen zonder de kinderen te slaan, dan zal ik mijn ontslag nemen." Ten slotte kwam- men tot het be sluit, dat Silas Stump en twee an dere commissieleden een deputatie zouden vormen om den volgenden ochtend de school te bezoeken!'en die maatregelen met de leerlingen te nemen, welke hun het meest raadzaam zouden voorkomen. Zij waren het eens, dat John Bennett niet- weg mocht gaan, en Silas ried aan, dat zij zelf een voorbeeld stel len en Miek Gassidy en een of twee andere schuldigen zelf een pak slaag zouden geven. „Hij is te zachtmoedig voor een schoolmeester!" zeide SUas op een eenigszins mismoedigen toon tegen Ned Driver, toen zij samen naar huis reden. „Ik heet geen Silas, als hij niet sterk genoeg is, om twee1 jongens tegelijk af te rossen, maar toch is hij zoo bezorgd voor de! kinderen als een vaars voor haar eerste kalf." „Ik mag door den grond zakkeii,i als ik hem begrijp," antwoordde Ned; „dat litteeken op zijn voor hoofd en de flikkering in zijn oog zouden je heel wat anders doen! vermoeden. Het bewijst voor de zooveelste maal, dat je niet naar het uiterlijk moet oordeelen. Hij is sterk genoeg om een jongen stier met zijn vuist neer te slaan en toch lijkt het, dat hij bang zou zijn eea vlieg te dooden. Ik denk, dat het zijn opvoeding is. En toch zou ik 1 graag een» willen weten, hoe hij aan dat litteeken gekomen is en waar hij opgegroeid is." Des avonds werd het kalfsvel als een signaal opgehangen en Sala- thiel en Dan zaten tot diep in den nacht te praten. Er werd weinig gesproken over de school of de vergadering der commissie; Dan had te veel te vertellen over den troep en andere zaken. Hij drong er hij Salathiel op aan dadelijk met hem mede te gaan en de school de school te laten, doch Jack wilde daar niet van hooren en bleef er bij, dat het wel een veertien dagen zou duren, voor hij de zaken ge heel en al geregeld zou hebben. „In dien tussehentijd zullen wel heel wat meer jongens je komen halen," zeide Dan norsc-h. „Dat kan ik niet helpen!" ant woordde Salathiel. „Maar laten we nu verder over de school zwijgen en vertel me liever eens wat meer over hetgeen er in de laatste we ken te Sydney en op den weg naar Maitland voorgevallen is." HOOFDSTUK XII. Hoe de Woudloop:ers in Maihland optraden. „Nu dan," zeide Dan, zijn pijp ■nog eens stoppend, „de politie i trachtte ons, nadat wij Mc Burton fgegeeseld hadden, op alle mogelij ke -wijzen te pakken te krijgen, doch de*~xware Tegens wischten onze sporen uit, en meer dan veer- Daar zagen we vier soldaten aan komen op de brug, blijkbaar op weg om bij den ouden McGregor op den top van Campbell's heuvel een borrel te gaan drinken. „Jongens," zei Dandy Snow, „wat zou je ervan zeggen, als we eens een paar uur als soldaten de stad ingingen?" „Ik vind er niet veel aan," ant woordde Jerry. „Ik wel" zei Dandy, „ze hebben permissie en hebben geen wapens bij zich. Laten we ze aanhouden en dan met ons vieren in hun uni form de stad ingaan!" Het was een beetje gevaarlijk, maar de grap was te aardig om ze niet uit te halen, en dus besloten we ze aan te hou den. Ze kwamen niets vermoedend naast elkaar aanslenteren en we hoorden, dat. een aan de anderen een onmogeiyk lang verhaal deed. In een bosehje verborgen wachtten we ze-aan<het eind van de brug af. Het was alsof ze den duivel op de proof 'wilden stellen, want de man, die aan het vertellen was, bleef aan het eind van de brug staan, om zijn pijp aan te steken, terwijl de anderen bleven wachten. We hoorden hem zeggen, dat de troep van Jack Salathiel zich j wel niet lang meer kalm zou houden, en wij vermoedden, dat de andere drie-tot de nieuwe arecruten behoor den, die pas uit Sydney gekomen waren. „Handeti op!" zeide Jerry talm, en toen zij zich omkeerden, waren tien dagen lang lagen we heel rus tig in ons kamp. Er was een over val op een station dicht bij Uralla, maar geen van onze jongens was •r bij, zoodat ze toen heelemaal ons spoor- bijster raakten; maar de jongens begonnen genoeg te krijgen van het niets doen; behal ve zoo nu en dan eens een vriend schappelijk bezoek in het district, hadden zij even weinig rust als een troep opgesloten brumbies. Toen we dus wisten, dat de politie weg was, kwamen wij overeen, dat er een paar van ons in Maitland wat.-nieuws zouden -trachten te we ten te komen. Met ons zessen reden we 'savonds weg; we lieten onze paarden achter in de weide achter de herberg van McGregor, en wachtten tot het donker was om de stad binnen te gaan. We hadden ons natuurlijk voor die gelegenheid verkleed, daar het geheele stadje nog vol was van de laatste gebeurtenissen. Het zou heel wat opzien verwekt hebben, indien ze op het eerste gezicht hadden kunnen zien, wie we waren. Toen we bij de lange brug óvefr het moeras kwamen, vond ik 't het beste ons te verschuilen tot het wat donkerder was, en daar we ge noeg grog en tabak bij ons baddert, maakten wij het ons makkelijk onder de brug en overlegden wat we moesten doen voor het geval er iet» bqzondera mocht gebeur©a. we" alle zes al uit het bosehje ge sprongen. We dreigden ze te zul len dooden, als ze ook maar een kik gaven, en brachten ze, zonder verder een woord te zeggen, onder de brug. „Jullie kunt je borrel wel hier drinken, jongens," zeide ik; „we zullen jullie heelemaal niets doen, als je je koest houdt,maar we wouen graag jullie uniformen voor een paar uur lecnen, om wat in de stad te gaan kuieren." „Wie zijn juhie?" vroeg de man, die aan liet- vertellen geweest was. „Héél töëvallig behooren we tot den troep van Jack Salathiel," ant woordde ik, „doe nu je bullen uit en een beetje vlug ook, anders ben je in een minimum van tijd in de hel!" Het waren flink gebouwde ke rels, maar zij trokken zonder ver dere vijven of zessen hun unifor men uit; ze zagen in, dat er niets anders opzat. We kwamen overeen, dat de jon gens wien de uniformen het best gouden passen, de grap zouden uit halen,, en dat de twee anderen een oogjè op de gevangenen zouden blijvwj houden. (Word! vervolgd.)

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5