Laatste berichten. 400.000 Mk. gestolen. Den lOen Januari j.L werden te Aken ten nadeele der Duitsche overgavecommis8ie 400.000 Mk. ge stolen. Kort daarop werden drie der daders, een daglooner met zijn vrouw om zoon, te Kerkrade (Ne der!.) gearresteerd en uitgeleverd. Zij hadden nog 172.000 M. in hun bezit. De vierde dader- was niet te vinden, doch is nu eindelijk te Kohlscheid gearresteerd. Van het gestolene was echter niets meer over. Nog steeds de kapitein van Kiipenlck. Ecnigen tijd geleden hebben we gemeld, dat de garnizoenskas te Duisburg met 8000 Mark was ge stolen en. zooals gewoonlijk, de daders onbekend waren. Nu is uit gekomen, dat een 28-jarige mus ketier, Urbancky, een ongeletterd persoon, die zelfs het eenvoudigste Duitsch niet zonder fouten kon schrijven, zich met behulp van val- sche papieren zes weken lang als officier heeft uitgegeven en toen plotseling met bedoelde kas is ver dwenen. Bij het vervoer der brand kast werd bij door zijn broer een smid geholpen. De pseudo luitenant, die in dien korten tijd ook nog met eenc dame uit Duis burg trouwde, heeft zijne vrouw „laten zitten" en is nu naar men zegt kapitein bij den genèralen staf te Polen! INGEZONDEN. De economische positie van den Helder. Geachte Redactie,. Zoudt ge mij voor het volgende een kleine plaatsruimte in uw blad willen afstaan? Bij voorbaat zeg ik U daarvoor mijn welgemeenden dank. Uw verslag omtrent de vergade ring van de Economische Commis sie hier ter plaatse, werd door mij met zeer veel belangstelling gele zen, met belangstelling, omdat men van ieder Heldersch ingezetene, en vooral van een geboren Heldersche, zooals ik de eer heb te zijn, mag verwachten, dat hij met belangstel ling uitziet naar de resultaten van het pogen, om den Helder te bren gen op hooger economisch peil. Al lezende moest ik bij mij zelf de opmerking maken, dat de resul taten van den arbeid niet zeer groot waren. Ik wil niet beoordee- len, waar dit aan geweten moet worden, allicht zou men mij toevoe gen, het spreekwoord „de beste stuurlui staan aan wal" en boven dien wil ik niet onvriendelijk zijn tegenover wien dan ook. Toch zi het mij geoorloofd, een paar op merkingen te maken, opmerkin gen, die mij bij het lezen van het verslag voor den geest kwamen. Ten le. komt mij voor, dat de com missie het te groot in 't hoofd had. Het maken van een nieuwe haven: het stichten van een badhotel; het zijn volgens mij zeer schoone za ken, welke men evenwel maar niet zoo voor elkaar zet. Ten 2e. ben ik het geheel eens, dat de heeren des kundigen, die zitting hebben in de economische commissie daar niet zijn, om te zwijgen, maar dat die daar wel degelijk tot taak hebben, hetzij nieuwe dingen voor te stel len, of de voorstellen van anderen te verbeteren, of te critiseeren. Toch loopt zoo menige zaak anders, dan ze had kunnen gaan. Ik ge loof in hoofdzaak hierdoor, dat de personen, die het onderhavige ge val hebben te behandelen niet ge noegzaam mee leven en denken met de voorstellen van anderen. Als ik zeg, dat die commissie naar te groote dingen streeft, dan bedoel ik daar niet mee te zeggen, dat het door mij zal worden afge keurd, wanneer er in onze gemeen te groote dingen tot stand kwamen maar dan bedoel, ik alleen te zeg gen, dat er meer kans. is, dat men een kleine zaak laat groeien, dat men dus klein V~i-nt, dan dat men opeens zoo groot voor den dag komt, dat het op niets uitloopt. Ten 3e. zou ik er op willen wij zen, en dat in het zelfde verband dat men door het streven naar groote dingen allicht de kleine ver geet, kleine, die volgens mij voor den bloei eener gemeente van zoo'n groote beteekenis zijn. Er is bij bedoelde commissie een plan in be handeling gekomen, om de haring- visscherij (Noordzeevisacherij) van uit den Helder te doen uitoefenen, Of die plannen verwezenlijkt kun nen worden, wil ik op 't oogenblik in het midden laten. Toen ik even wel van die plannen las, dacht ik, men zal toch zeker ook wel eens nadenken en een oog houden o p de visscherij, die wij hier reeds hebben. Een visscherij die toch niet -onbelangrijk is. In 't jaar 1918 werd hier aan den gem.-afslag verhandeld ruim 1.700.000—, waarvan niet alleen de gemeente 1 in haar kas zaj vloeien, maar waardoor heel vee ingezetenen een bestaan vinden, Wat zien wij nu met die visscherij gebeuren? Wij hebben hier op 't oogenblik 15 motorbotters en 50 zeilbotters; deze vaartuigen hier te houden en te zorgen, dat er meerderekomen, is naar mijn bescheiden meening een allereerste eisch. Wat gebeurt er nu? Niet een der motorbotters komt hier meer aan onzen afslag markten, terwijl het onomstootelijk vaststaat, dat ver schillende vaartuigen, die hier niet thuis behooren en die wanneer de gelegenheid goed was, hier zouden markten (dit bleek vorig jaar), hoe langer hoe meer weg zullen blijven. Wat zijn nu de oorzaken daarvan en welke is de taak van de Econo mische Commissie? De oorzaken zijn vele, ik zal er enkele noemen: Een motorbotter heeft, als hij 's Maandags naar zee gaat, noodig zoo ongeveer 1500 pond ijs. Een zeilbotter zoo pl.m. 500 pond. Nu zou men zoo denken, dat er door den handel aan den Helder voor gezorgd was, dat dit mogelijk was, maar neen, dat is niet zoo. Da schipper mag al heel blij zijn, als hjj de helft van hetgeen hij moet jebruiken, kan inslaan. Gevolg is cus, dat hij met minderwaardige visch aan het eind van de week aan de markt komt en dat dus de besomming belangrijk minder is, dan die van zijn collega's, die b.v. te IJ muiden markten. De motor botters (voor zeilbotters ié het. ook niet licht doenlijk), markten dan ook niet te Helder, maar gaan alle naar IJmuiden. De voordeden, daaraan verbonden, zijn de vol gende: Te Helder kan hij geen voldoen de ijs krijgen, te IJmuiden zoo veel hij wil. Te Helder kost het ijs 1.30 per 100 pond, te IJmuiden 0.90 per 100 pond. Te Helder is hij verplicht on deugdelijke visch ter markt te brengen, te IJmuiden komt. hij met i;oed verzorgde visch aan de markt. Te Helder moet hij 's Maandags dikwijls een heelen dag blijven lig gen, omdat men te Helder weiger achtig was, om op het verzoek van de „Afd. Helder v/d Algemeenen Kustvisschersbond" in te gaan, om betreffende de verandering inzake nachtarbeid voor de visschers voor dien eenen nacht een uitzonde ringsbepaling te maken. Met ge volg, dat. zoo zij naar zee willen, zij verplicht zijn, brood van Zater dag mee te nemen, (hetgeen, zooals ieder kan begrijpen, in de helft van de week -niet meer te genieten is) of af te wachten tot zij 's Maandags versch brood kunnen krijgen. Meermalen gebeurt het, dat hel met- het getij zoo uit komt, dat zy eerst 's avonds uit kunnen varen. Te IJmuiden hebben zij hpt voor deel, dat zij 's morgens zoo vroeg als zij dit noodig hebben, zich van versch brood kunnen voorzien. Ma terialen en benoodigdheden voor hun visscherij kunnen zij te IJmui den beter en voordeëliger be trekken. Welke taak is nu weggelegd voor de economische commissie? Eer stens te zorgen, dat de ijsfabriek, die hier is, desnoods met gom. steun, op behoorlijke capaciteiten wordt gebracht; ten tweede, dat men de visschers hier zooveel mo gelijk ter wille is en het billijke van hun verzoeken onder de aandacht van den Raad der gemeente brengt, Zoo opbouwende, zal niet al leen de handel en de visscherij hier niet minder worden, maar zal zy bloeien en vooruit gaan. En het is heelemaal niet te ontimistisch voor gesteld, wanneer ik beweer, dat door het nemen van goede maatre gelen, het in 't- geheel niet vreemd zou zijn, dat hier volgend jaar in plaats van 15, 50 stoombotters uit voeren. Van harte hoop ik, dat de Econo mische Commissie en dat- in 't be lang van de plaats onzer inwoning hier haar werkterrein ziet. Achtend, Uw dw. dn. C. BOT. PLAATSELIJK NIEUWS. Het Spuikanaal. Aan Ged. Staten van Noord-Hol- land is het volgende request in zake het graven van het Spuika naal verzonden. Geven met verscliuldigdcn eer bied te kennen, dat zij, als nieuw- gekozen Raadsleden voor de ge meente Helder, het als hun eerste plicht beschouwen, uwe aandacht te verzoeken voor het navolgende: 1. dat .sinds korten tijd eene aanvang is gemaakt met het gra ven van het Spuikanaal, ten dienste van het Heldersche kanaal; 2. dat deze werkzaamheden ge schieden in eigen beheer en zeker niet in het belang der financieele draagkracht der gemeente; 3. dat het adressanten noodza kelijk voorkomt, dat werk alsnog te doen ophouden, op grond der financieele uitgave en den finan- cieelen toestand der gemeente; 4. dat zij het als onverantwoor delijk achten, een dergelijk werk uit te doen voeren in eenen tijd als thans en waarvan niet de minste zekerheid bestaat voor verbete ring, gezien de verschillende der gelijke uitgevoerde spuikanalbn in andere groote steden van ons land, welke allen mislukten; 6. dat, mocht- uwe beslissing in dezen zijn, toch met de werk zaamheden voort te gaan, zij liet van groote financieele beteekenis achten, dat werk dan publiek te doen uitbesteden. Reden waarom zij zich tot U wenden, met het verzoek, aan de betrokken autoriteiten der gem. Helder, kennis te willen geven van dit verzoek en hun voor te stellen, op andere wijze thans geschiedt, met bovenge noemd werk voort te doen gaan. 't Welk doende, J. J. Schoeffelenberger, Architect, J. H. Staalman, C. Bot. Helder, 27 Juni 1919. Het request gaat vergezeld van de volgende memorie van toe lichting: 't- Komt ondergeteekenden, bij hunne benoeming als Raadslid, noodzakelijk voor, hun aandacht te schenken aan die onderwer pen, welke voor onze gemeente van groot belang zijn, te meer met het oog op den financieelen stand der gemeente. Eén daarvan is zeer zeker het graven van het spuikanaal. Toen in den Raad het voorstel werd aangenomen, verontwaardigden zich daarover het overgroote deel der burgerij en niet ten onrechte. Niemand, zelfs niet de ont werper (tevens Raadslid), kon eenigszins er voor instaan, dat door het aangenomen plan, eenige verbetering zou worden bereikt. 't Is toch niet te rechtvaardigen, wanneer men een som van één honderd duizend gulden, durft voteeren (welk bedrag in- tusschen verdubbeld zal moeten worden), voor een w.erk, waarvan men niet de minste verzekering heeft, (lat het slaagt. Zelfs achten ondergeteekenden liet niet tot de onmogelijkheid, dat door het gra- en van het spuikanaal, de z.g. Fortgrachten, waarmede voor noemd spuikanaal in verbinding wordt gebracht, verontrei nigd zullen worden. Wanneer men eenig resultaat wil bereiken, dient men de onder ste lagen van het water te ver- verschen en daarbij het riolenstel- sel te verbeteren. Het primitieve van laatstge noemde is een der oorzaken, waar door het kanaal is verontreinigd. Verbetering is alleen mogelijk, door het toepassen van een Hevel- sluis. Een dergelijke sluis werd in 1912 door eerstondergeteekende ontworpen, waarvan de kosten des tijds dertig duizend gul den zouden hebben bedragen, doch door B. en W., zonder gegronde reden, onaannemelijk werd ge acht. Hierop verder in te gaan. zal thans weinig nut hebben. Doch 't is thans wel onze plicht, alsnog te wijzen op datgene, wat nog te ondervangen is en waardoor de uitgaven belangrijk zullen vermin deren bij eene eventueele voort gang der werkzaamheden. Voorop stellen wij: intrekking van het geheele plan. Zoo dit niet uwe goedkeuring kan wegdragen, dan directe stopzetting der werkzaam heden. Zooals dat werk thans in eigen beheer geschiedt, kan het niet an ders, of de geraamde kosten zul len langen na niet voldoende zijn, dit werk te volbrengen. Vandaar dan ook, dat daar, waar onderge teekenden spreken van de uitga ven te willen zien verminderen, zij hiermede op het oog hebben: e e ii e publieke a a n b e s t e- d i n g d e i' werkzaamheden. Een dergelijk waterwerk behoort te worden uitgevoerd door specia liteiten op dat gebied en eerst daarvan is men verzekerd door ene aanbesteding. De weinig nog aangekochte be- noodigde materialen kunnen zoo noodig in het bestek worden op genomen en door de aannemers tegen den kostenden prijs worden overgenomen. Ook kan in dat be stek (1e bepaling worden opgeno men, dat het werk zal moeten wor den uitgevoerd, zooveel mogelijk, met plaatselijke werklieden. Laatstgenoemde, met het oog op de werkeloosheid. Hoe liet zij, ondergeteekenden verzoeken u beleefd doch drin gend, een en ander te willen over wegen in het belang der gemeente Helder. 't Welk doende, J. J. Schoeffelenberger, Architect. Helder, 27 Juni 1919. P.S. Wij wensehen vooral uw aandacht te vestigen, dat alleen de pl.m. 35.000 M3. grond, welke ver werkt zal moeten worden en niet meer als 1.50 per M3. mag kos ten, op de wijze zooals thans ge schiedt, zeker S per M3. kost. Alleen het grondwerk dus zal ruim 'l-i ton meer kosten, door on kundig werken, reden waarom wij spoedig ingrijpen noodig achten. Als boven. De beide andere onderteekena ren van het request hebben daar bij nog gevoegd de volgende: Nota. Eerste en tweede ondergeteeken den, instemmende met de conclusie van bijgaand adres met memorie van toelichting, inzake verver- sching Heldersche kanaal, veroor loven zich daar aan toe te voe gen, de ondervolgende argu menten: Ten eerste werden zij door ver schillende deskundigen ingelicht, •dat genoemd kanaalplan, waarvoor door den ouden Raad is toegestaan f 100.000.zeker zal kosten ƒ300.000.—. Ten tweede, achten zij het billijk, dat waar de nieuwe Raad een zoo beduidend bedrag voor genoemd plan zal hebben te voteeren, deze Raad ook zal hebben te beoordee- len, of, en zoo ja, op welke wijze met dat werk zal worden voortge gaan. Hoogachtend hebben zij de eer te zijn van uw College de dw. dienaren: J. H. Staalman, Ben. lid van den Raad. C. Bot, Ben. lid van den Raad. Helder, 27 Juni 1919. Gemeenteraad De Raad dezer gemeente vergader I Donderdagavond 7 uur (aanvang 7£ u.) ter behandeling o.a. van de volgende Ingezonden mededtsrllng. Onza Zomeropruiming fredt 00'opfcnfnid aan om voor weinig q»I<> SOÜdë kleeding ta fcaopun. Herman Nypels, Hallier. Onderzoek dor geloofsbrieven van het nieuw gekozen raadslid C. Bot. Ingekomen stukken. Voorstel inzake de subsidieering der Burgerwacht. Voorstel om aan de aannemers de Ruiter en Kamsteeg een toeslag op hun aannemingssom inzake de uit breidingswerken aan de priae d'eau der waterleiding te verleenen!! van f 3000.-. Voorstel tot het aaukoopeo van perceelen grond nabij het Tuindorp. Voorstel inzake het uitbreiden van het aantal vacautiedagen en het verleenen van een vacantietoeslag. Voorstel om aan de Ver. „Hoofd cursus" alhier het haar verleende jaarlijksch subsidie van f300 voor het cursusjaar 1918/19 te verhoogen met f 100.— Bepaling plaats nieuw te bouwen school. Voorstel om afwijzend te beschik ken op het adres van de afd. Helder van den Centralen Bond van Bouw vakarbeiders, inzake het uitbetalen van loon aan bouwvakarbeiders, werkzaam aan het sloopon van de „Adolf van Nassau". Voorstel om aan Burgemeoster en Wethouders machtiging te verleenen tot den publieken verkoop van i* inventaris der centrale keuken. Benoeming directeur gomeente- reiniging en pensioenen. Adras Bouwvakarbaiderr. De afdeeliog Helder van* den Cen tralen Bond vau Bouwvakarbeiders heeft, zich bij schrijven van IS Juni j.1. tot den Raad gewend met het verzoek om te bepalen, dat, aan de arbeiders beiast niet het sioopings- werk van de „Adolf van Nassau", een uurloon zal worden gegarandeerd, dat overeenkomt met het uurloon, hetwelk krachtens het Qplleccitf Contract m de Bouwvakken voor soortgelijken arbeid aan werklieden in die bedrijven wordt uitgekeerd. Naar aanleiding van een gelijk ver zoek, dat kort geleden tot B.'en W. wei d gericht, hebben zij er op gewezen, dat sloopingsarbeid als boven bedoeld, eau bijzonder karakter draagt en een vergelijking met at beid, welke inde bouwvakken voorkomt, onmogelijk maakt. Op grond hiervan meen en zij thans te kunnen volstaan met ook den Raad te wijzen op den bljzonderen aard van aezeu arbeid, die naar het hun voorkomt, met de tegenwoordige ioonen voldoende is betaald. (Thans bedraagt het uurloon 44 cent; ge vraagd wordt 52 cent per uur). Zij stellen derhalve voor op het adres afwijzend te beschikken. Varfeoep inventaris Central» Keoken. In de raadsvergadering van den 25sten Maart, j.1. werd besloten tot stopzetting van de Centrale Keuken op grond van de omstandigheid, dat Zij niet langer iu een wezenlijke be hoefte van de oevolking kon voorzien. Iiuussehen werd omdat gebouw en inventaris geen bepaalde beslissing genomen, omtrenr, de ecooomische voorschriften destijds nog onzeker waren voor de ingezetenen, zoodat het in ieder geval gewonschi, werd geacht nog eenigen tijd de beschikking over de Keuken te houden ten einde haar zoo noodig weer in gebruik ie stellen. Het wii B. en W. echter voorkomen, dat sedert korten tijd het, vertrouwen gewettigd is, dat de bevolking voor de verdere toekomst weer beter in eigen behoeften zal kunnen voorzien, zoodat daarmede de noodzakelijkheid ophoudt tot het langer beschikbaar houden van deze crisis-instelling. Vau dat vertrouwen gaven zij reeds blijk toen zij kort geleden aan den Raad vooi stelden om de Keuken aan het Bestuur van du Heldersche Melkceu- trale te verhuren. Nu de nieuwe huurder to'., iu gebruikneming van de Keuken is overgegaan moest nood wendig en zonder uitstel een oplossing worden gevonden omtrent de vraag wat met. den inventaris moest schicden. Op grond nu van het boven staande en mede met het oog op het foit, dat geen geschikte gelegenheid was te vinden tot berging van den inventaris, meenden B. en W. in den geest der raadsleden te han delen, door tot gedeeltelijken verkoop over te gaan. De- Commissie van Bijstand iu het Beheer van de Pu blieke "Werken stelt thans voor te bevorderen, dat ook het resteerende deel van den inventaris public-k worde verkocht. Bij K. B. is mot 1 Juli a/d. mach. a/b. van 's Rijks lichtschip „Haaks" C. de Waard eerv. ontslag verl. Voor het. volledig praktijk diploma boekhouden, handelsrekenen, handelsrecht en statistiek van de vereeniging van leeraren in de han delswetenschappen te Amsterdam, slaagden de dames: A. Dienaar, A. M. F. "Winter en de heeren S. Bos, I H. Dallinga, J. Euweu, H. de Jong, W. H. van Meurs, J. de Mos, P. Noorden, A. van Pelt, E. B. Ritico, A. Uithol en B. Zan, allen leerlingen van den heer A. C. van der voor het praktijk diploma handels correspondentie slaagde de heer F, Wouters. Met ingang van 1 Juli is de heer S. J. Bruin, klerk op 's Rijks werf alhier, benoemd tot ad mimet: a- tief ambtenaar bij den Raad vau Arbeid te Alkmaar. InspaciaurMarisa-SioQmvasrtdiofjat, Onlangs is reeds gemeld, dat- de hoofdofficier-machinist le ki. -J. H, Gijzen voornemens is, den dienst te verlaten. Thans vernemen we, dat hy als inspecteur van den Marine stoomvaartdienst zal worden opge volgd door den hoofdoff.-mach. 2e kl. J. de Winde, die in Oost-Indiö inspec teur van genoemden dienst is en in 't a s. najaar repatrieert. In diens plaats komt de hoofdofficier mach. 2e kl. G. A Gall, die thans geplaatst- is bij 't Commauaement der Marine te Middelburg en 2 Augustus a.s. per S3. „Rembrandt," vau de Mij. Neder land, naar Oost-Indiö zal vertrekken. Holland'» Noordas. In het nummer van 27 Juni geeft de redactie van Holland's Noorden kennis, dat de uitgave van het blad met 1 Juli zal worden gestaakt. Kamsr van Koophanoal. De Kamer van Koophandel ver. gadert a.s. Vrijdag iu het Raadhuis. Stukken, die vergadering betreffende gelieve men vooraf in te zenden bi. den Voorzitter, Hoofdgracht 40, bij den Secretaris, Dljkstraat 32a, of bij een der leden. De botter U.K. 78, schipper Jb. Wooröt heeft alhier aangebracht het iijk van den schippersknecht Woordt een der opvarenden van de HD 10, die eenige weken geleden nabij Ter schelling door een mljnontploffing is vergaan. Alhier is opgericht de Christe lijke Reciteer- en Debatingclub „Elo- quentia." Secretariaat A. Coppens, le Wilhelminadwarsstraat 14, alwaar op schriftelijke aanvragen gaarne in lichtingen worden verstrekt. Behoudens nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog zullen de zomeroefcomgeu van den xadér- Hndstorm uit jaar gehouden worden iu het Gooi, vau 21 Juii tot 9 Aug 1919. De deelne uiers zuilen ondergebracht worden in de Legerplaats bij Lateu. 2:&kaafaiius „HwM Elkander", Zaterdagavond hieid net zieken fonds „fcielpi Elkander" zjjne had- j.iarhjusciie vergadering in net Alg. Mil. Tennis (Spoorstraat). Aanwezig waren lil ieüen. Na voorlezing van ae notulen der vergadenug van 22 Maait j.1., welke zonder op- en aanmerking werden goedgekeurd, bracht de penning meester, de heer Roggeveen, verslag uit over het halfjaar vj,ls 24 November toi. 7 Juni. Door allerlei maatregelen, die tengevolge van de buitengewone tijdsomstandigheden noodig waren, WcS de toestand der kas slechter ;e wordenechter hoopt men, nu zich augzamerhaud de toestand weder verbeterd, de schade te kunnon in halen. Van 24 November tot 7 Juni waren de ontvangstee f 1381.86 en do uit gaven f i207.ll, zoodat er een voor- ilcelig saldo was vah f 174.75. Dit, gevoegd bij het oo 23 Nov. 1918 aanwezige kassaluo vau f 668.50, maakt aizoo een voordeeiig saldo op 7 Juni van 1' 843.25. De reservekas had een ontvangst van f 41. een uitgaaf van f 4-. voordeeiig saldo van f 37.- en bedroeg op 7 Juni f 77.66. Het ledental bedroeg op 7 Juni j.1 245 (1 lid in diensri. Deze rekening en verantwoording wordt, nadat, de destijds benoemde commissie tot verificatie bij monde van den heer Bruning, tot goed keuring had geadviseerd, onder dank- iggmg goedgekeurd. Besproken werd thans eene wijzi ging van art. 19 inzake de aan- wljzïDg van dragers bij sterfgevallen. Daar het dikwijls zeer moeilijk is de reglementair daarvoor aangewezen dragers bijeen te krijgen, stelt hbt bestuur voor in plaats van hen bij rooster aan te wijzen tegen ver goeding van 50 ct., oen bedrag van f 12.50 uit te keeren aan de ver wanten, die aan zelf voor dragers kunnen zorgen. Verschillende leden meenen; dat f 12.50 onvoldoende isde heer Geurts stelt voor f20.— uittotrekkende heer Be Zee wil het voorstel liever aanhouden en trachten bij andere vereenigingen (de dragersvereeniging „Ons Belang" weigerde een contract aaa te gaan) tot een overeenkomst te komen. Dit voorstel wordt door het bestuur overgenomen. Daarna woidt dc vergadering ge sloten. Zeepost. De directeur van het postkantooi Amsterdam ureugt ter kennis, dat brievenmalen zuilen worden verzon den met het stoomschip „Tambora", van de Rotterdamsche Lloyd, op 5 Juli a.s. De laatste ouslichting ten post kantore alhier is vastgesteld op 4 Juli 5 uur 's middags, terwijl aangetee- kenae stukken kunnen worden aan geboden tot 3 uur 's middags vul dien dag; groote partijen drukwerken aanmerkelijk vroeger. Op deze zen ding is het zeeposttarief van toe passing. Postpakketten voor deze verzending kunnen worden aangeboden tot 4 Juli 12 uur 'a middags en moeten verge zeld zijn van certificaten van oor sprong geviseerd door de N.O.T. Laatst» runde. Zaterdagmorgen heeft Hr. Ms „Adolf van Nassau" - d.w.z. wat er nog van over is na maanden sloopingsarbeid zijn laatste reis gemaakt. Het oude karkas, niet meer dan de fuudamenten waren ervan over, bloedde uit duizend wonden. Ruwe sloopershanden hadden hun meedoogenloos werk verricht; had den balken van geweldigen omvang doorgezaagd, bouten afgeknapt, mas ten geveld. En tallen kant staken de stompen omhoog als een aanklacht tegen de menschen, die dit wreede werk ondernamen. Na maanden lang velen werke- loozen arbeid te hebben verschaft, na in veler woningen een lustig vuurtje te hebben ontstoken, is de afbraak van het oude schip thans zoover gevorderd, dat deze niet meer op het water kan geschieden. Dit overschot moest daarom worden ver haald naar het Nieuwe Dok op 's Rijks werf en dit geschiedde Zaterdagmor gen, Daar ligt het nu, in afwachting, dat do verdere slooping haar voort gang kan hebben. Ongelooflijk is het welke massa's hout er van zoo'n oud schip afkomen. Den geheelen winter heeft men er de bevolkirg van voorzien, timmer lieden hebben de beste en gaafste stukken aangekocht voor timmer hout en nog liggen er op de werf stapels on stapels van dit hout te wachten op een nieuwe distributie. En dat. niet alleen, maar als men zoo eens ziet wat er nog voor hout aan dit laatste restant zit, dan lijkt het schier ongelooflijk, dat er zooveel hout aan verwerkt is. En hoede deskundigen, die den sloopingsarbeid leiden, zyn vol lof over de soliede en technisch meesterlijke wijze van bouw. Men kan, dit werk ziende, begrijpen, hoe het vak van „scheeps timmerman" vroeger meer een vak van bekwaamheid, van waarlfjke vakkundigheid wasdaD tegenwoordig, nu men met allerlei hulpmiddelen der moderne techniek toch niet meer dat soliede werk maakt. En ook be grijpen wij, dit werk ziende, hoe iemand zich vroeger den fleren titel „meester"-timmerman gaf.Deze thans nog door een enkel werkman gevoer de benaming, heeft thans haar be teekenis geheel verloren en dient alleen nog om te laten weten, dat de man in kwestie patroon is. Maar meester"-timmerliedenach, wij hebbewthans onze moderne fabrieken met haar werktuigen. Het aan de „Adolf van Nassau" verwerkte eiken- en ander hout is voor het grootste deel nog nagenoeg gaaf. Tengevolge van de inwerking van het zeewater worden de blokken, eenmaal doorgezaagd, weldra blauw aan den buitenkant. Blijven ze bloot gesteld aan de buitenlucht, dan is dit hout weldra vergaan, maar voor timmerwerk, dat onder den grond zir, drempels van woningen e.d., is heT uitstekend. Ook tal van gave placken, binten en balken zijn er afaekomec, en begrijpelijkerwijze door timmerlieden ingepikt. Wij vernamen zelfs van iemand, die van wat. aan gekocht hout een keurige boekenkast liet maken. Verschillende schroeven, moeren en ander Ijzerwerk dat daarvoor in aanmerking kwam, heeft men afge- staanaan het zeevaartkundig museum. Ook de Zeevaartschool te Helder heeft er nog studiemateriaal onder gevon den. Onder in de ruimen vond men onder de ballast een groote verzame ling kogels. Ze liggen op't oogenblik bij het oud-roest op 's Rijks wei f, doch voor een verzamelaar is hu r nog wel eeii snufje te halen. Ze zijn er van allerlei groottevan de kleinste af, zoo groot als een knikker, tot de allergrootste toe die een anderhalve centimeter middellijn hebben. De werklui dachten tusschen deze ballast nog wel wat scnatten te zullen vinden, maar dat viel niet mee. Een enkele rijksdaalder, een paar kwartjes, wat centen, ook Fransch geld, dat was alles. Nu ligt de karkas van het oude en elegartu fregat, dat eenmaal onder onze vlag de zeeèn bevoer, armzalig en verlaten in het dok. Verlaten welis waar niet. Een duikboot ligt bli haar. Maar die duikboot, het moderne oor logswapen, ligt daar om te worden hersteld en straks opnieuw de golven te doorklieven, terwijl de karkas der Adolf van Nassau" wenden wij het gelaat af en zwijgen wij. Zoo vergaat de roem en de glorie dezer aarde, zoo wijkt het oude voor den modernen tijd. Wij sloopen en bouwen op. Va» (.agoudsii üu>za. Het „Weekbiad van Luien en Blaricum" schiljjt: Bon drietal jongen» van 11 lot 13 jaar van gegoedun huize onder Blancmn hebben zich den laatsten tijd tn-r- haalde malen aan diefstal scnuloig gemaakt. Door een luiden droom van een der knapen, die een dienstbode heeft afgeluisterd, zijn de misdrijven aan 'c licht gekomen. De laaisie aitf- stal is den vorigen Zondag gepleegd bij een mevrouw t« Blancuui, waai de boefjes tioui'" het uitsnijden vau een ruitje met een diamant naar bin nen zijn gekomen. De gestolen voor werpen hebben de jeugdige diefjes verborgen in een kuil in de heide, waar de politie met een kar de artikelen in Desiag ge nomen heeft. In het hol werden ge vonden: ten roi mieloon draad, zil veren- en gouden sieraden, horloges, een bedrag van f 40, zilveren lepeltjes, enz. De knapen hadden een platte grond geteekend waar de voorwer pen verborgen waren. De knapen waren in het bedrijf van inbraak leeds zoover gevorderd, dat zij brandkasten trachtten tefor- ceeren. Het iezcn van verkeerde boenen moet tot dez6 aaden geleid hebben. binnenland. 08 ax-kalzer. In het Engelsche Lagerhuis vroeg Bottomley of er stappen waren ge daan in vereeniging met de Neder- landsch» autoriteiten om een ont snapping van den ex-keizer te voor komen. Harmsworth antwoordde, dat de geallieerde regeeringen door naar vertegenwoordigers te 's-Gravenhage tegenover de Nederlandsche regee ring de noodzakelijkheid hebben be toogd om voldoende maatregelen te nemen voor het geval van eeu ver trok van den ex-keizer uit Neder land. (Toejuichingen.) In antwoord op een andere vraag verklaarde Harmsworth dat met de Nederland sche regeering geen onderhandelin gen waren aangeknoopt inzake de uitlevering van den keizer. Men meldt ons uit Amerongen: Er gaan geruchten in Amerongen, dat de Keizer zal vertrekken. Er is een ongewone stemnrirg op het kas teel. Steunregeling iiohting 1918, Naar wij vernemen heeft de regeering besloten voor de dienst plichtigen van de lichting 1918, die op 1 Augustus en waaracbtlnlijk op 1 October a.s. met verlof zullen vertrekken, een steunregeling te treffen. Bekendmaking van deze regeling is binnenkortte verwachten. Belasting op do vsrmogonvormoordarbg. „Het Volk" meent te weton, dat minister De Vries het plan heeft laten varen van een, op gezette tijden te herhalen, belasting van 30 pet. van de vermogens vermeerdering van de laatste jaren. Volgens het blad schijnt de minister thans de meening te zullen deelen van hen, die de heffing in eens voor staan. GEMëNBO nieuws. Da ax-Kroonprina. De „ontvluchting" van don ex- kroonprins van Buitschland brengt menig hoofd op hol. Zoo was 't ook 't geval met den commissaris van de Hoornsche gemeente-politie, den heer Dokter, 't Scheen dat aie heer in Hoorn iets van een voorbereiding van de ontvluchting had vernomen. Met twee gemeente-veldwachters en 2 particuliere personen ging hij Zater dagnacht van Hoorn naar de van Ewijcksluis, requireerde een visch- schuit voor den overtocht en siond Zondagmorgen 4 uur al met zijn gezelschap voor de burgemeesters woning, om den heer Peereboom uit zijn slaap te wekken. Aan den bur gemeester maakte hij zich bekend en deelde het doel van zijn reis mee en vroeg om assistentie om de vlucht van den kroonprins te beletten. Bur gemeester wist niet wat hij er van denken zou, sloeg geen geloof aan 't verhaal, ging naar binnen en liet het gezelschap staan. Dc commissaris was woedend en dreigde den burgemeester dat de ge volgen van de ontvluchting, zoo die geschied of in voorbereiding i voor zijne rekening kwamen. Het gezelschap huurde de auto van den heer Jb. Bruul en ging 't eiland ter verkenning overzag niets, vond niets en vertrok om 5 uur weer van hier. Burgemeester Peereboom, niet te vreden over de historie, ging alvorens by zich ter ruste begaf, per auto naar de woning van den kroonprins en overtuigde zich daar dat de prins heerlijk onder de wollen dekens lag te slapen. Nader vernamen wij, dat het zeischap onderweg Medemblik ook ter verkenning had aangedaan en aldaar de geheels havenkade in op schudding bracht. Door aan auto ovarradaa. Op den Haag weg, ter hoogte van 'de Delftsche Machinefabriek Reine- veld nabij Delft, zijn Zondagavond de dames W. en B. uit Delft over reden door Automobiel H 4465, toe- behoorende aan den heer L. K. te Rotterdam. Mej. W. was bijna on- middelijk dood; mej B. werd met een gebroken arm en inwendig zwaar gokwetst opgenomen. Zij werd met oen andere auto naar het ziekenhuis Bethel vervoerd. Het stuur van de auto van den heer 'K. kon niet werken tengevolge van het breken van een veer van de vooras. De auto werd door de politie in beslag genomen. - Onder de losse werklieden in deze gen een te bestaat werkloosheid. Een deputatie hunner heeft in ver band hiermede z:cb Vrijdag, 27 Juni, tot Burgemeester en Wetboudeis gewend, om door het verschaffen van werk hierin zooveel inogciys te willen voorzien. Burgemetstei en Wethou ders hebben zich daarop Zaterdag j 1. schriftelijk tot den Minister van Oorlog gewend met verzoek om zijnerzijds maatregelen te willen treffen tot spoedige uitvoering van in deze gemeente vanwege zijn De- pa: tement in voorbereiding z'ynde werken. Hamburg, 6.80 v.m. Het. binnen rukken der regeeringsiroepen heeft sedert hedenmorgen 5 uur regelmatig plaats. De regeeringstroepen zijo van zoodanige sterkte, dat aan gewapun- den tegenstand met te denken vah.. Te 6 uur hebben de troepen het Centraal station bereikt. Tot nu toe wordt de orde nergens verstoord» BUITENLAND. D* Raad van Vijf. Parjjs, 29 Juni. Het onderteekenen van den vrede mat Duitschlaad laat nog een aantal belangrijke vragen open die, ondanks bet vertrek van Wilson en Lloyd George, opgelost zullen worden. Van Maandag af zal de Raad van Vijf zijn werkzaam heden beginnen en 0.111. de kwesties oplossen van het ten uitvoer leggen van den vrede mot Duitachlauü en het vaststellen der vredesvoorwaar den, die aaa Oostenrijk, Turkije en Bulgarije zullen worden opgelegd. Van Maandag af zal de Raad van Vijf als volgt zfjn samengesteld: FrankrijkClemenceau AmerikaLan- aing, Engeland: Balfour, Italiö: Tit- toni (die Zondagmiddag te Parijs verwacht wordt), Japan: Makino, Da blokkada voorloopiy gehandhaafd. Parijs 29 Juni. Clemenceau heeft Vrijdag een brief gezonden aan do Duitsche vredesdelegatie, waarin hij meedeelt dat de wapenstilstandsover eenkomst het handhaven der blokkade voorschrlj ftzoolangdezeovere enkoms t van kracht blijft, namelijk tot de vredes-ratificaties uitgewisseld zullen zijn. Toch zijn de geallieerds en geas- socieere regeeringen bereid de blok kade op tc heffen, zoodra zfj officieel bericht hebben ontvangen over de regelmatige en volledige ratificatie van het ve drag door de Duitsche republiek. Quitscfiland. Va vQf Jaraa. De correspondent van het „Hbl." schrijft d.d. 28 Juni uit Berlijn: 28 Juni, de dag, waarop de aarts hertog van ©ostenryk en zijn gemalin in 1914 te Serajewo vermoord werden en het wereldoorlog-onweer begon op te steken. •^28 Juni, de dag. waarop een Duitsche minister, bijna zonder ge volg, vijf jaren later in Versailles verscheen, slechts met'een vulpen houder in de band, rouw en wanhoop in het hart, om het doodvonnis te teekenen van het eens zoo machtige Duitsche rijk. ^Daarginds bloemen, gejuich en eerepoorten. En hier in Duitschland uiterlijk niets. Of het zou dan moeten zijn, dat de dagbladpers er beschou wingen geefc, die vaneeien tusschen weemoed en verbitteringoi dat de „D. Ztg.", het mallotigste aller Al- Duitsche bladen, weer eens verboden is, omdat het vanochtend schreef: „wraak voor den smaad van 1919." Maar anders gebeurt er niets in DuitBChland op 28 Juni 1919. Niets? Of misschien toch wel? Er wordt getreurd in millioenen gezinnen, getreurd om dit einde. Men denke zich by ons te lande, nu de oorlog voorbij is, even in, wat het zeggen wil, nu hier vanavond in Duitschland in de huiskamer te zitten en te bedenken, dat men zijn man, zijn vader, zijn zoon heeft op geofferd, heeft laten verminken voor het leven, om d i t te bereikeneen verloren land, tot knechtschap ge doemd voor vele, vele tientallen van jaren. Een verloren toöverland. Want Duitschland van vóór den oorlog was een heerlijk land, een sprookjesland. ülk weet wel, dat de Duitscher iu het algemeen ons niet sympathiek waszijn starre ingebeeldheid, het atuurseh6 van den Pruis, zijn botte onderworpenheid aan het gezag, zijn kinderlijke eerbied voor titels, voor meerderen, voor hoogheid, zijn vol leerd spel in de hoofdrol van Mann's „Herr Untan", hetgeen wij nooit konden uitstaan. En misschien hebben wij daardoor in onze groote anti pathie het véle goede in den Duit scher wel eens al te zeer over het hoofd gezien.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2