HELDEtffl MINT Tweede Blad. ZOMER-UÏTVtRKOOP Uitknippen en bewaren Dienstregeling op de Hollandsche Spoor Heldersche Miubsltrsnsport- sn VAN ZATERDAG 5 JULI 1(19. Raadsoverzlcht. Achttien edelachtbare hoofden iu één zak! begrijpt u wat dat zeggen wil, lieve lézer? Achttien hooiden! Dat is geen kleinigheid. En het moet gezegd, dat deze hercules- arbeid aan den heer Biersteker is gelukt. O, het kostte moeite. Het Kostte zelfs veel moeite. Het was een reuzeii tour de force, waarbij al de aderen op zijn voorhoofd zwollen, zijn biceps en tot stich ting van den heer Stammes, leeraar in de gymnastiek alhier voegen wij er dadelijk bij: zyn twee hoofdige armspier opzwol tot on gekende dikte. En telkens waren er weerbarstelingen, die weder uit den door den heer Biersteker op gehouden zak hun hoofd opsta- Ken. iSu eens was het de heer Zon dervan, die zich met schouders en armen omhoog werkte, met een papiertje zwaaide en riep: ,,'k heb een paar amendementen, 'k heb een paar amendementen!' Waarop de heer de Geus aanstonds reageer de en met Potgieteriaansohen zwier uitriep: „Doe weg dat hoofd en schuil die arm terzijl" Een ander maal was het de heer Baak, die zei: ,4k mag dat wel wat meneer Biersteker wil." Maar hij was niet zoo goed of hij ging „als zoodanig" telkens weer met zyn hoofd uit den zak. Toen kwam plotseling de heer Grunwald. „Goeie morgen", zei deze heer, „ik ben er óók nog. ik zit op de brandkast en niet dan over mijn lijk zult gij aan de dub beltjes komen." Minder mooi was het, dat de heer Baak, voor zoover hy dan nog boven den zak uit kwam, zyn mede-stervelingen uit maakte voor apen. Nou ja, de heer Baak zeide wel niet tegen de heeren Grunwald en anderen: Je lui zijn apen". Maar hy sprak van de liefde dezer aanvallige dieren die hun jongen dikwijls aan hun boezem dooddrukken en vergeleek daarbij de liefde van den heer Grunwald voor den arbeider. In de praktijk komt dat dus op het zelfde neer en u zal me toestem men, dat het niet bijster vriendelijk was. Enfin, de heer Grunwald zelf was ook niet voor de poes en zeide Je bent zelf een aap. Want jij wil maar geven aan den arbeider en ik heb zoometeen geen centen meer en wat dan? .wat dan? Ik vraag u, heeren, wat dan?" En het hoofd uit den zak, dien de heer Biersteker nog altijd openhield (de heeren mochten anders eens stik ken), wiegde angstwekkend heen en weer. „Dan gaan we op de flesch" piepte een benauwd stem metje van heel onder uit den zak. „Op de flesch", riep de heer Grun wald, „op de flesch I De heemel sta ons bij, dit is een mi slijk teecken". (Dit is, geachte lezer, een aanha ling uit de „Gijsbreght van Aem- stel" van den vorst onzer dichters, Joost van den Vondel). „Ik wil niet op de flesch", riep het hoofd, „dan liever dood". Hier houdt de lezer stil en peinst Wat wil hjj toch, die raadsoverzichtschrijver? Heeft de warmte hem bevangen, dat hij zulke rare vergelijkingen maakt? Wat is er aan de hand? Wy zul len u maar eens uit den droom helpen en u de zaak uitleggen. Er wordt, sinds de November-ge- beurtenissen, een en ander voor „het volk" (om nu maar eens het woord van onzen wethouder te ge bruiken) gedaan. Onder de vele schoone en nuttige dingen behoort ook een vacantiétoeslag, die B. en W. van plan waren te geven. Te recht wordt geredeneerd: wat baat het of wy een vacantie zonder meer geven? De meeste arbeiders kun nen er tegenwoordig, met die dure treintarieven en de ontzettende prijzen van letterlijk alles, toch niet van op reis gaan. Een tege moetkoming is dus gewenscht. Maarmaarnu was deze zaak langs den legalen weg gegaan en we weten allemaal, dat die lega le weg nu juist niet de kortste is. Zoodat de Commissie voor de her ziening van het Werklieden- en Ambtenarenreglement, bij wie deze zaak in regeling was, haar taak nog niet gereed had. Ora nu toch de menschen te helpen, hadden B. en W. een afzonderlijke regeling ontworpen, die hierop neerkwam, dat over 1919 aan de ambtenaren 18 en aan de werklieden 1*2 werk dagen verlof werd gegeven, be nevens een vacantietoeslag van 50 boven hun salaris, gedurende dén vacantietijd. Hiermede was, naar de berekening van B. en W., een bedrag gemoeid van 6500. Tot zoover was alles prachtig. Maar nu kwam de heer Zondervan, en zeide: en de politie dan? Doel die niet mee? En nog eenige an dere dingen stelde deze heer voor te veranderen. En toen bleek uit de discussies al spoedig, dat de Commissie zelve het eigenlijk niet precies eens was en ook, dat het voorstel van B. en W. wel een beet je haastig in elkaar was gezet. Goeie raad was duur. Men voelde, dat de arbeider niet wachten kon, geen dag en geen nacht. Maar omgekeerd kon men toch ook deze voorstellen niet aannemen, omdat daaraan allerlei gebreken kleefden. En de heer Adriaanse gaf blijk van roerende sympathie met het principe zonder nochtans de vrij heid te kunnen vinden voor de voorstellen te stemmen; de Voor zitter deed desgelijks, doch stemde tegen, enz. Totdat de heer Baak opsprong en sprak van „apen liefde", die aldus betoond werd. „Jullie hoeven je liefde niet zoo te demonstreer en, geef ons de cen ten maar", riep deze heer. Het was op dit waarlijk kritieke oogenblik (de heer Biersteker had zijn eenheidszak al open en er zaten al eepige hoofden in) dat de heer Grunwald met tranen in de oogen en bewogen stem getuigde, dat hij maar voor de centen te zorgen had, en dat, als de boel op de flesch ging, hij genoodzaakt zou wezen cyaankali in te nemen ten einde eervol te kunnen sneven. En wie weet waar het nog toe geko men zou zyn, als niet de heer Bier steker plotseling mezza voce was •beginnen te zingen: „La ci dareinm la mano, La mi dirai di si". Dit is Italiaansch, én beteekent, overgezet zijnde, zooveel als „kom aan mijn hart, mijn leven, kom in mijn zak bij mij". Nou, en da; deden ze toen. Successievelijk ver dwenen de twintig hoofden in den wijden zak, het recalcitrante vaa den heer Zondervan, het ideeëie van den heer Adriaanse, het prin- cipieele van Men heer de Geus. En haastig knoopte de Voorzitter den zak dicht, want onderin zaten de heeren Boon en Verfaille, en rie pen luidkeels „wy willen d'r uit", en bovenop beukte de heer Grun wald, terwijl ook de heer de Geus er uog uit trachtte te komen. „Zie zoo, die zit!" Toen werd een met fraaie loopende hand door den heer Biersteker gecalligraf eerde op dracht er aangehangen, en daarop stond: wy zullen aan de Commissie voor de rechtspositie opdragen zoo spoedig mogelijk te komen met een voorstel om voor dit jaar een vacantietoeslag te geven. De publieke tribune, die tot barstens toe voi was de gemeen te zal tot uitbreiding moeten over gaan hiervan liep leeg. De meu schen vroegen aan den bode wan neer ze nu konden disponeeren over hun vacantietoeslag. Zulk on dankbaar volk toch! We moesten allemaal weg we gens een comité-generaal. De hee ren gingen namelijk de plaats be palen voor de nieuw te stichten school. Die komt in de van Galen straat zooals we later hoorden. Toen we weer terug mochten ko men, kregen we de kwestie van de burgerwacht. Ha, die burger wacht! De heeren Spangenberg en Zondervan gingen er geweldig tegen te keer. Wat moeten we met dat ding? 't Kan bovendien niet eens goedschiks, door de gemeente worden gesubsidieerd, want de Minister zelf heeft in zijn antwoord op een desbetreffende vraag ge zegd, dat naar zijne meening aller eerst aan particulieren bijdragen moest worden verzocht. En dit was, volgens uitdrukkelijke navrage van den heer Spangenberg, niet geschied. Dan juist zou het insti tuut, zeide de burgemeester, eeu, klasse-karakter dragen, niet als de gemeente het subsidieerde. En er werd zwaar principieel geboomd en alle gemoedelijkheid was uit des Voorzitters toon verdwenen. Het hielp niet of de heer Zondervan als argument tegen de burger wacht een beroep deed op de woor den destijds door den heer Oud gesproken, die zich, in een verga dering hier, verklaarde tegen de instelling der burgerwachten niet alleen, maai- constateerde, dat ze het volk in twee partijen verdeelen en den burgeroorlog bevorderen (vergadering van 31 Maart 1919 in „Tivoli" gehouden), de heeren lapten deze woorden van hun eigen voorganger thans aan hun laars. Zoo vrijzinnig zijn wij nu, riepen ze, dat we onze eigen ideeën daar in volgen. Nu had natuurlijk de heer de Geus groot gelijk toen hij uitriep, dat die burgerwacht niet gerichl was tegen een bepaald deel der burgerij, of het moest zijn het revo lutionaire. En in dit verband sprak hij over de tweeslachtige houding der S. D. A. P., die niet den moed had het mes in de wonde te zetten. De partij heeft deze verwijten ai vaak moeten slikken, niet het minst van revolutionaire zijde. En dat iu de bedoelde adressen de voorstelling gewekt wordt, alsof de burgerwacht speciaal tegen ë-ze menschen gericht is, m.a.w. dat men die burgerwacht als persoon lijke vijand beschouwt,is een uitvloeisel van die tweeslachtig heid, van dat niet rond ervoor dur ven uitkomen. In de eenheidsmotie heeft men later zijn standpunt na der belichaamd. Het derde punt, dat discussie veroorzaakte, was de loonregeling voor den sloopingsarbeid van de „Adolf van Nassau". Deze men schen, meerendeels werkeloozen. en dus niet-vaklieden naar de heer Bok verklaarde zitten er van allerlei soort onder, zelfs bakkers verdienen 44 cent per uur. Nu vroeg de Bond van Bouwvakarbei ders 47 cent, en, daar in de bouw vakken de 9-urige, en op de werf de achturige werkdag bestaat, aan vulling van het loon tot 52 cent per uur. Hoewel er natuurlijk voor een verhooging van loon altijd te pleiten is zoolang de loonen nog niet op voldoend peil staan, was in dit geval het argument van deri heer Bok nogal sterk. Deze zeide, dat de sloopingsarbeid zichzelf be druipen moest; de gemeente be hoeft dit werk niet productief te maken, maar mag er toch niet bij leggen. En dat zou wel het geval zijn indien men de loonen opvoer de. Bovendien zijn het hier werke loozen, die anders heelemaal niets zouden hebben en dus zeer blij zyn met dit werk. En met 15 stemmen tegen 3 de heer Baak stemd. met de soc.-dem. mede werd dan ook het verzoek om loonsverhoo- ging van de hand gewezen. De aan het slot der agenda vol gende stemming voor directeur der gemeen teremirring bracht eigenaardige verrassingen. Geheel buiten de voordracht om namelijk werden stemmen op den heer Dok ter, opzichter van gemeentewer ken, uitgebracht, en zelfs bracht deze het nog tot eene herstemming met een der candidaten, doch werd tenslotte met slechts één stem vel schil niet gekozen. Bij de rondvraag kwam weder de brikettenfabriek op de proppen. Uit de discussies bleek, dat wij in' den aanstaanden winter zullen wor den opgeknapt met de helft van ons rantsoen aan briketten. En dat niet alleen, maar evenals met de Aardappelen het geval was, waar wij verplicht werden, om klei-aard- appelen te krijgen, ook de zaud- aardappelen te nemen, zal men de bevolking op dezelfde manier van brandstol' voorzien: geen briket ten, geen anthraciet. Dat kunstje heeft men afgezien. Of de nieuw: raad hierin nog verandering zal kunnen brengen, wij vreezen er voor: wy staan nu eenmaal in den Haag te boek als een gemeente met een eigen brikettenafbriek. Laat ons maar geen zorgen vóór den tijd maken. In deze vergadering werd reeds een schrijven voorgelezen waarin de heer Michels afscheid nam van de raadsleden en door den Voor zitter met eeriige vriendelijke woor den werd „uitgeluid". Wij behoe ven na hetgeen wij reeds schreven, daar niet verder op terug te komen. BUITENLAND. Duitschland. Da aïauwa klauroa. De Nationale vergadering heeft het compromisvoorstel van de soc. dem. en het centrum aangenomen. De rijkskleuren zijn dus zwart rood en goud en de handelsvlag zwart, wit rood met die kleuren in den bovenhoek aan den stok. Er werden 211 stemmen voor, 89 tegen en 1 blanco uitgebracht. Het voorstel van de recbtsche partijen (zwart, wit, rood) werd met 190 tegen 110 stem; men en 5 onthoudingen verworpen. De beide socialistische partijen, een deel van het centrum en de minder heid der democraten. Het voorstel der onafhankelijken (rood) kreeg alleen de stemmen der voorstellers. Sovjet Gotha. Uit Berlijn wordt aan het „Hbl." gemeld De landsvergadering te Gotha, die zich eerst vier weken geleden een stemmig voor aansluiting aax. Groot- Thurin'gen verklaard heeft, koos naar in een particulier telegram uit Gotha aan de „Boersencourier" gemeld wordt, een uit onafhankelijken be- regeering en ontwierp een grondwet, waarbij een zuiver raden systeem ingevoerd wordt. De belang rijkste bepalingen uit dit ontwerp luidenhet staatsgezag bevindt zich in handen van het volk. De uitvoe rende macht wordt door lands-, arbeiders- en boerenraden uitgeoefend. De leiding der regeeringsaangelegen- heden berust bij dc arbeiders- en boerenraden en bij den raad van volksgevolmachtigden, bestaande uit drie leden, gekozen door arbeiders- en boerenraden. Voorts weidt bepaald omtrent de wetgevende macht dat het volksreferendum de hoogste instantie vormt. Natuurlijk zal er scheiding komen tusschen kerk en school en wordt het godsdienstonder wijs afgeschaft, leerplicht ingevoerd en zullen er geen bijzondere scholen mogen komen. Dt gevolgen va* da onlusten ta Hamburg. De Hamburgsche correspondent van het „Hbl." schrijft: Nu alles voorloopig weer rustig is, kan men eens overzien welke schade er is aangericht en hoe wreed alles in zyn werk is gegaan. Wanneer men niet beter wist, zou men denken in de Middeleeuwen te leven. Niet minder dan 62 menschen heeft dit oproer het leven gekost en er vielen 116 zwaar gewonden van wie nog een aantal in levensgevaar verkeert. De Raadhuismarkt en aangrenzende straten bewijzen duidelijk hoevtel kruit er verschoten is. Geen raam is heel gebleven, overal stukgeschoten vensteis en muren. Het Raadhuis »10 heeft als schietschijf gediend, honderden kogelgaten zijn aan de gevels zichtbaar en voor honderd duizenden aan schade is er toege bracht. Met de Bahrenfelder troepen is men omgegaan alsof het dieren waren. Nadat de spartaciateuaanvoerder mot een witte vlag het'teeken totonder- üandelen had gegeven, en een wapen stilstand intrad, zetten de Bahren felder soldaten hun geweren te zamen, waarop een bewapende menigte van buiten af in het Raadhuis binnen drong. De weerlooze sojdaten waren nu overgeleverd aan deze indringers, die onmiddellijk begonnen te schieten, niettegenstaande de aanvoerder nog aan het vethandelen was, en ge garandeerd had dat er niets zou ge beuren. Degenen, die niet direct in waren, werden met geweer kolven geslagen, getrapt en tenslotte beroofd. Enkelen, die gevlucht waren, werden nagezeten en in het water geworpen en daarna zoolang schoten tot zij zonken. Zelfs de ge wonden werden niet met rust gelaten. Een soldaat lag reeds bewusteloos in een verbandkamer, waarop een binnendringende man hem uit zijn revolver nog een schot toebracht. Een officier op wien men verschil lende keeren gemikt had, en die niet getroffen was, kreeg men plotseling te pakken, en sloeg hem met de kolven zoolang tegen het onderlijf, dat hij ineenzakte, kortom, op on- menscheiyke wijze werden deze arme soldaten mishandeld. Welke gevolgen het openen der gevangenis had bleek nog denzelfden nacht. In het Raadhuis werd uit de staatskas Mk. 39,000 gestolen, buiten dien alles wat van eenige waarde was, zelfs de zilveren inktkoker van den president. Alle kasten werden nagekeken en kleedingstukken van het personeel, waaronder vele uni formen, meegenomen. In de verschil lende villa's in de stad was het niet betermet revolvers in de hand drong men binnen. Men moeBt goud, zilver en juweelen, alles wat waarde had, afgeven, wilde men zich niet laten doodschieten. Op enkele plaatsen zijn bedragen tot M. 80,000 gestolen. In de verschillende winkels, waarvan de ramen geheel of gedeeltelijk stuk geschoten waren, werd de gebeele inhoud medegenomen. In het ge rechtshof heeft men van de meeste lederstoelen de, zitting uitgesneden en alle akten verbrand, zoodat het voorloopig niet mogelijk is zitting te houden. Overal is op een beestachtige manier huisgehouden. Ingczond' n modedf-slirg. I. GRUNWALD KANAALWEG 71 «n 74 KEIZERSTRAAT 108A Onlusten in Qortmund. Een Wolff-bericntuitMünster meldt, dat er volgens de bladen Donderdag in Dortmund bloedigebotsiDgenplaat, hadden, waarin de Spartacisten de hand hebben gebad. Tal van winkels wei den geplunderd en in bijna de geheele zakenwijk werden de ruiten stuk geslagen. De veiligheidswacht werd ontboden en moest met macbiue- geweien -in actie komen. De Sparta cisten verdedigden zich wanhopig en deden herhaaldelijk stormaanvallen, welke afgeslagen werden. Ds VofwSrts tivir den vrede. Ook de „Yorwaria" koestert thans revanche-gedachten. Het blad schreef Donderdag o.a.«Hetgeen ons op dit oogenblik bij de gedachte aan d6n definitie ven vrede het diepat treft, het lot van onze broeders in het Westen, Oo3ten en Noorden. Wanneer de vrede zal zijn geratificeerd, gelden voor Duitschland nieuwe landgrenzen. Uitgebreide gebieden van het iftui tscbe rijk, en daaronder zonder twijfel Duitscbe grond, worden door vreemde troepen bezet en van het moederland gescheiden. Niet het terrein verlies stemt ons treurig. Het geluk van een volk hangt ten slotte niet alleen af van het aantal vierkante kilometers, die het zljD toebedeeld. Maar de menschen op deze grond, bloed van ons bloed, oroeders op het gebied van taal en cultuur, leden onzer volksfamilie, die van on» worden afgescheurd en ge bracht ouder vreemde heerschappij, onder achterlijk bestuur en inferieure beschaving, zonder dat zij de macht hebben zich daartegen te verzetten, die Vormen voor ons een verlies van ongewone beteekenis, dat wij nooit te boven zullen komen. Men moge ons onze schepen ontnemen, onze kolonién rooven, jmen moge ons de leugens omtrent onze schuld laten onderteekenen, onze welvaart ver nietigen, ons materieel nadeel toe brengen, dit alles te zamen weegt, niet zoo zwaar en zal veel gemakke- 1 ijker kunnen worden vergeten. Zelfs in de Ententeianaen zfin talrijke en luide stemmen opgegaan tegen de overweldiging van millioe- nen Duitsche landskinderen en zuiver Duitsche gebieden, die d6u vrede slechts beschouwen als een voor- ioopigen toestand en een latenten, stilzwjjgenden oorlogstoestand De stem des bloeds laat zich niet verloochenen en net tydperk der irredenta, dat volgens du hoogdra vende verklaringen van Wilsonmet dezen vrede definitief -zou worden afgesloten, is nog niet geëindigd. Ieder opmerkzaam beschouwer kent den gemoedstoestand der over weldigde en onderdrukte bevolkingen, die als een ernstig gevaar voor den vrede moet Worden beschouwd. Tot dusver bestond er geen Duitsche irredenta. Van de volgende week af zal zij er zijn. En alle schoone ge loften en alle goede wil om den vrede en de eendracht in de wereld te handhaven, zullen stranden op den sterken natuurlijken drang naar gerechtigheid bij de overweLdigde bevolking en haar stamverwanten. Hoezeer wij verlangen naar de ratificatie van het vredesverdrag en de formeele beëindiging van den oorlog, wy kunnen niet geiooven, dat de vrede standhoudt. Onrecht eu geweld kunnen slechts zóó lang worden verdragen als de macht, waarop zfi berusten, blijft bestaan. Wij wachten met vurig verlangen op den dag, waarop die macht zal ineenstorten. Engeland. Hst vredesverdrag In het Lagerhuis. Londen, 3 Juli. Li zfin rede in het Lagerhuis verdedigde Lloyd George de bepalingen van het vredesverdrag, waarbij hy den nadruk legde op Duitschlands schuld. Het verdrag had ten doel Duitschland te dwingen om zoo ver als mogelijk was terug te geven, te herstellen en te vergoeden eu zulk een voorbeeld te stellen, dat het eerzuchtigen heerschers en een eerzuchtig volk den moed zou ont nemen, te pogen zulk een laagheid te hérhalen. Dat was geen wraak en Lloyd George tartte ieder één enkele bepaling aan te wijzen, die niet in overstemming was met de hoogste eischen van rechtvaardigheid „fairplay". Sprekende over de positie van Frankrijk/ legde hfi den nadruk op de noodzakelijk om dit land te be veiligen tegen niet uitgelokte aan vallen. Als de volkerenbond één oorlog voorkwam, had hij reeds daardoor recht van bestaan. Lloyd George verdedigde de tijde lijke uitsluiting van Duitschland van den volkerenbond, doch als Duitsch land toonde, dat het gelouterd was door het vuur van den oorlog, en besefte dat zijn politiek van de laat- 150 jaar een ernstige fout was geweest, dan zou het geschikt zijn om lid van den bond te worden. Langdurig stond Lloyd George stil\ bij het mandatenstelsei en de arbèidsovereenkomst. Hij legde den nadruk op de rol, die het Britsehe rijk in den oorlog speelde door 7.700.000 man bij te dragon tot de troepen der geallieerden en verliezen Ingezonden mcrtcideeling. Xoni' kHjk-.-« Marino-Jachtclub. Door omstandigheden zuilen de klassen 1, 2 cn 3 op Vrijdag 11 iuli, en de klassen 7, 8 en 9 op Zaturdag 12 Juli voor marinealoepen onderling van dag vorwiattuiun, dus komen 7, 8 en 9 op II Juli en 1, 2 en 3 op 12 Juli. Dringend wordt verzocht de inschiy vingen in te zenden met of zonder formulier. ingaande 9 Juli 1919. Van den HELDER naar AMSTERDAM, Huilen, Dan Haag, Botterdam, enz. ingezonden msdedeeling. WIJ verhulzen binnen nn bulten de gemeente. Tot en met Alkmaar over den weg, speciale prijzen. Vertegenwoordiger: F. C. v. d. HAAGEN, SPUISTRAAT 8. ten getale van 3 millioen te lfidun, eu hij verklaarde, dat zonder het Britsehe ryk de oorlog binnen zes maanden mislukt zou zyn. Do rol van Engeland was een groot voor beeld van wat een groot volk, een drachtig en geïnspireerd door een gemeenschappelijk doel, bon berei ken. Hij deed een beroep op eendracht in de politiek en op een voortzetting van den geest van vaderlandslief de, die alleen den oorlog won en een werkefijken on roemrfiken triomf aan het volk kon brengen. (Luide toejuichingen). Adamson (arbeidersparty) behield ziéh een gedétailleerde critiek voor bij de tweede lezing der wetten. Hij sprak de hoop uit, dat nu het ver drag geleekehd was, het Duitsche volk zou beseffen, dat de eenige kans om langs vreedzamen en ordelijken weg zich van de oude tradities tot nieuwe te ontwikkelen gelegen was in de poging om de vredes voor waar uit te voeren. (Toejuichingen.) H(j hoopt voorts, dat als Duitschland dit deed, Duitschlands taak zou verlicht worden door het te behandelen in een geest van edelmoedige verzoe ningsgezindheid. C'arson bracht warme hulde aan de diensteu, aan de zaak der gealli eerden bewezen door Lloyd George, over wien de geschiedenis zou oor- deeleu als over den man, die meer dan eenig ander deed voor het be houd van de vrijheden der wereld. (Luide toejuichingen). Da Labour Party en bat vredes verdrag. De „Herald" zegt, sprekende over de quastie hoe de Labour Party in het Lagerhuis moet bandelen ten opzichte der ratificatie van het vredesverdrag Wij bevelen ernstig aan: verwer- piug van het verdrag door den leider der partij en het aftreden van alle Labour-afgevaardigden. Dat zal een afdoend, waardig en dramatisch protest zijn. Het zal een duidelijk oewys zyu, dat de arbeiders zich an dezen vrede afwenden. De haat zal, wanneer hij blyft voor dearbei ders iu de toekomst zorg en verlies beteebeneu en geen van de tbans nog niet geborenen zou het ooil; aan de arbeiders van deze generatie ver geven, dat zy een verdrag hadden gesteund dat nieuwe oorlogen zal veroorzaken. He' onvermijdelijke tegenstemmen beteekent aan den antiereu kant enk niets. Het verdrag is geteekend over onze hoofden en dat van het parlement heen. Engeland. Ds gsYntsrnflttrds Duitschers. Bijna elkeu dag houdt een com missie van het Engelsche ministerie van binnenlandsche zaken zitting in een houten gebouw, dat bij dat departement is opgericht, om te be sluiten over het lot van de 5000 geïnterneerde Duitschers (de «Daily Mail" blijft, ondanks den vrede die gesloten is, van «Hunnen" spreken), die in Engeland wenschen te blyven. Do overigen zijn al gerepatrieerd. Meer dan 2500 gevallen z(jn onder zocht. De :eat zal nog zoowat een maand vorderen. Ongeveer 20 Duit schers zfin uit het interneetingskamp ontslagen wegens den slechten ge zondheidstoestand van henzelv6n of vau hun in Engeland geboren vrouwen. Een lid van de commissie heeft izegd, dat men, vóór hét werk klaar was, nog' onmogelijk getallen kon meudeelea. Wij hebben reeds besloten, vervolgde hij, dat sommige Duit3chers naar Duitschland moeten gaan en dat anderen mogen blijven, mits de politie gunstig over hen rapporteert. Als een man. een in Engeland ge boren vrouw on kinderen heeft, zijn wy er niet gebrand op, om Duitschland de kinderen ten geschenke te geven, én mits de man een goeden naam heeft, wordt bij over het algemeen vrijgesteld. Dat la ook hot geval met een man, wiens zonen in het leger gediend hebben of gesneuveld z(jn. Maar. als er iets anders tegen hem in te brengén is, houdt de commissie met zulke overwegingen geen reke ning. De minister van binnenlandsche zaken heeft nog niet beslist, of de mannen, die vrijgesteld zyn, dadelijk vrijgelaten zullen worden of pas nadat de vrede door Dmtschland bekrach tigd is. In elk geval zullen eerlang een aantal met-genaturaliseerde Duit schers vrijgelaten worden, om hun beroepen of zaketi, meerendeels in de Londensche City weor uit te oefenen, Het zijn grootendeels agenten of bedienden van agenten van Duitsche firma's. De Duitsche vloot. De Daily Mail had gemeld, dat een commissie van Engelsche admiraals zich bezig houdt met het lot van de acht pantserschepen en acht kruisers, die Duitscbland nog moet uitleveren eu dat Eogeland en de Ver. Staten die schepen willen vernielen, dat Italië en Japan daar eveneens toe over hellen, z{] het onder zekere reserve, doch da't Frankrijk wil dat de schepen onder de geallieerden verdeeld worden De commissie zou het ook gehad hebben over de vergoeding voor Scapa Flow, waaromtrent nog geen beslissing is genomen. De Temps vraagt naar aanleiding van dit bericht ietwat spijtig of de geest van ver nieling besmettelijk is en hoe men de daad van Scapa Flow wil veroor- deelen, wanneer men die zelf na zal volgen. BelgiS. Volgens een officieele statistiek zijn 350,000Belgen, die voor de Dujtschers gevlucht waren, in het land terug gekeerd. Er zijn in Frankrijk en Holland nog 50,000 lieden achterge bleven wier woningen verwoest zijn. VERTREK van: Rotterdam Den Haag Haarlem Amsterdam Hembrug Zaandam Koog-Zaandijk Wormerveer Krommenie Uitgeest Castricum Heiloo Alkmaar St. Pancras Heer-Hugowaard Noord-Scharwoude Zijdewind Schagerwaard. Oudesluis Anna Paulowna Breezand Koegras. AANKOMST te: Helder VERTREK van: Helder Koegras Breezind Anna Paulowna Oudesluis Scbagen7.14 Schagerwaard. Zijdewind Noord-Scharwoude Heer-Hugowaard St. Pancras Alkmaar Heiloo Castricum Uitgeest Krommenie Wormerveer Koog-Zaandijk Zaandam Hembrug AANKOMST te: Amsterdam. Haarlem Den Haag Rotterdam Zondags Alleen Zondags niet Zondag3 niet 7.29 10.24 12.20 4.11 6.64 stopt stopt stopt stopt stopt stopt stopt stopt 6.49 10.47 12.42 4.27 7.16 stopt stopt stopt stopt stopt 7.14 7.56 11.08 1.- 4.46 7.36 X stopt atopt X stopt stopt stopt stopt stopt 7.36 11.28 1.20 5.05 7.54 7.47 8.12 '11.40 1.80 5.16 8.06 stopt 5.03 7.57 8.35 12.16 2.- 5.48 8.26 2.09 8.84 z 2.20 8.45 8.46 32.40 2.38 6.- 9.19 2.48 9.29 2.66 9.36 3.02 9.48 9.01 12.66 3.11 6.18 9.62 - stopt 9.14 1.07 3.28 6.26 10.06 9.17 2.26 8.20 6.47 11.10 10.19 8.21 4.28 7.49 - 10.69 3.54 5.1Ö 8.28 Stopt op tijdig verzoek. Stopt aldaar op Zon- en Feestdagen. Van Rotterdam, Dm Haag. Haarlan. AMSTERDAM, nu„ naar dan HELDER. Zondags Zondags niet niet 7.21* 9.49 1.14 8.01 10.29 1.44 6.81 9.00 11.28 2.67 6.26 9.17 12.28 3.06 stopt 5.47 9.33 12.40 8.21 5.58 3.29 6.04 9.48 3.86 6.11 3.48 6.28 9.67 12.62 8.57 6.85 4.06 6.44 4.17 7.09 10.28 1.82 4.87 atopt stopt stopt 7.23 10.84 1.48 4.51 7.33 10.44 .2-- 5.03 stopt stopt; stopt stopt stopt stopt stopt 11.02 y 2.28 6.26 stopt stopt stopt stopt 8.16 11.19 2.47 6.42 stopt stopt stopt stopt stopt stopt stopt stopt Zondags ii let alsdan alleen tot Alkmaar Alleen Zondags 4.18 6.22 9.18 6.02* 7.02 9.49 6.14 8.10 11.09 6.08] J8.30 10.46 1 6.26 8.46 - 6.84 - - 6.42 - - 6.50 j7.09 9.07 11.29 7.18 ,z k7.30 tz §7.50 9.88 11.50 (8.08 9.46 - 8.16 - - stopt 8.89 10.05 12.14 stopt 8.68 - - stopt stopt 8.36 11.39 3.07 6.02 8.18 10.29 12.36 Zondag» alleen van af den Haag. t Over Haarlem. z Stopt aldaar op Zon- en Feestdagen. Programma van bet 3e Gemeente-Concert, te geven door de Muziekver. „Winnubst" op Maandag 7 Juli 1919, in de muziektent b(J het station, van half 9 tot 10 uur. Souvenir de Kolhorn, MarschJ. ter Hall. Ouverture „Le Nouveu Seigneur du Village"Boieldieu. Valse bleue Margis. Fantaisie 'de 1'Opéra „Martha"Flotow. Chanson RusseSmith. Ouverture „Die beide Blinden"Mehul. Volksliederen, MarschJ. ter Hall. Bij ongunstig weder zal het Concert tot nader datum worden uitgesteld. Veraenigdt Staten. De „New-York Times" bad dezer „agen een opmerkelijk bericht over den politiekeD toestand in de V. St., waarbij in het oog dient te worden gehouden, dat dit ulad zelf een over tuigd pleitbezorger is van den Vol kerenbond. De „N.-Y. Times" schrift: „Met onverwachte snelheid ia de Republikeinsche oppositie tegen de volkenbondsovereenkomst beginnen tekristalliseeren, zoodra het telegra fische bericht was afgekomen, (jat Duitschland het vredesverdrag had onderteekend, en nadat ook de Bood schap van den President was ont vangen, waarin de hoop wordt uit gesproken, dat het verdrag zal worden geratificeerd in de volle, oprechte verwachting, dat zijn bepalingen zul len worden ten uitvoer gelegd. De Boodschap heeft tot uitwerking gehad, dat de oppositioneele elemen ten onder de tegenstanders van het verbond zich nauwer hebben aaneen gesloten. In plaats van op de weife lende senatoren een invloed te oefe non in de richting ten gunste van een ratificatie, schijnt het beroep van den President een tegengestelde uitwerking te hebben gehad. Terwijl de tegenstanders van den volkenbond het, vóór Duitschland teekende, naar erkeud werd, oneens waren, welke politiek moest worden gevolgd bij de bestrijding van de volkenbonds- overeenkomst, schijnen zij nu voor het eerst tot een soort algemeene overeenstemming te geraken. Iedere Republikeinsche senator, die door den N.-Y. Times-medewerker werd geïnterviewd, zeide met beslistheid, te meenen, dat, indien het vergelijk werd aangenomen, het zou dienen te worden begeleid door een toe lichtende resolutie, waarin afkeuring wordt betuigd over die gedeelten, waartegen bezwaar bestaat. Zelfs senator Mc. Cumber, een van de Republikeinsche leden van de Senaats commissie voor de buitenlandscbe aangelegenheden, die tot nu toe de aanneming had bepleit van de volken- bondsovereenkomst, heeft thana ver klaard, dat hij bet noodzakelijk acht, dat de Senaat toelichtende resoluties aanneemt, waarin voorbehoud wordt gemaakt omtrent zekere punten in verband met de Overeenkomst." Italië. De houding tegenover de Entente. Blijkens berichten uit Parijs neemt in Italié de ontevredenheid toe. Ten eerste omdat het tegengewerkt wordt in zijn nationale aanspraken ten aan zien der Adriatische Zee, en voorts wegen 8 het Fransch-Britsch-Ameri- kaaosche bondgenootschap, hetwelk buiten een machtige combinatie laat. Alhoewel Nitti den teleurgestel- den Orlando is opgevolgd en hoewel de Italiaansche nationalisten het Giolittaansche kabinet, zooalsz(j Nit- ti'a ministerie noemen, geenszins goedgezind zijn, heeft Nitti verkla ringen afgelegd over de buiten- landsche politiek, die de meest veei- eischende Italianen zouden moeten geruststellen. De Romeinsche correspondent van het „Journal" zond Donderdag een ernstig telegram aan zijn blad, waarin by zegt, dat de ontevredenheid in Italië ten opzichte van Frankrijk al gemeen is. Men heeft hem verzekerd, dat Frankrijk „nog eenige weken heeft om berouw te toonen, waarna" het te laat zal zijn. De Latljnsche Entente zal dan hebben geleefd; de scheiding zal worden voltrokken." 0 Ziehier de redenenNa den wapen stilstand heeft Italië van de gealli eerden opdracht gekregen de uitge leverde Oostenrijksche vloot in ont vangst te nemen, doch ten slotte waren het de Fransche schepen, die deze vloot, welke volgens een later.» intergeallieerd besluit de Zuid-Slavi sche vlag voerde, naar Korfoe hebben begeleid. Van dien dag af werden de Fransch Italiaansche betrekkingen in het gebied der Adriatische Zee ge spannen, en in Italië groeide bet ge voelen aan dat de Adriatische Zee een watervlak is waar de Franschen niets te maken hebben. Voorts wil Italië Fiume, Smyrna en de vrije band in Abbessynie, en het ziet Fiume in handen van de Kroaten en Smyrna in handen der Grieken overgaan. Nitti verklaarde dan ook aan den correspondent „Ge moet onze belangen precies zoo als de uwe beschouwen. Tachtig millioen Franschen en Italianen moe ten weerstand bieden aan drie groo- te groepen: het Slavisme, het Ger manisme en de Angel-Saksische we reld. Indien wjj ons afscheiden, zou den wij vernietigd worden. Frankrijk moet dus kiezen. Indien het 't La- tijnsche ras met de Angel-Saksers verraadt, behoudt Italië zich het recht voor het ook te bedriegen." In dit verband is het van belang melding te maken van de berichten uit Rome, volgens reizigers in Italië aangekomen, om aanzienlijke aan biedingen te doen voor goederen tot prezen, die ver beneden den markt prijs zijn, on het is zeker dat de eco nomische en politieke misverstanden met Frankryk ten deele de oorzaak 1 van dit Germaansche overwicht zijn.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 5