PLAATSELIJK NIEUWS. Zal door het bestuur nader worden j de zaak afgekomen. Spr. komt tegen besproken. Jdit „woordenspel" op; de toeslag Bij het te Amsterdam gehouden examen slaagde voor het Handels diploma schoonschrijven onze plaats- genooto mej. A. Dijkshoorn, leerlinge der Handelsavondschool. „Hsldar't Belang". Woensdagavond hield Helder's Be lang een algemeens vergadering in Hotel Bellevue. De voorzitter, de heer Biersteker, opende deze vergadering en zette uiteen, waarom deze nu gehouden is. Door het vertrek van den heer Kroeb, moet in deze vacature worden voorzien. Tevens heeft het bestuur het noodig geoordeeld om, waar dikwijls eenige bestuursleden verhinderd zijn, het bestuur met 2 leden uit te breiden. Wij hebben thans 4 k 500 leden en zien hier slechts enkelen ter ver gadering, een blijk dat ze volkomen vertrouwen stellen in de leiding. Ook kunnen in deze vergadering eens nieuwe gedachten naar voren komen. Hiermee is deze vergadering geopend èn k$>mt de bestuursverkie zing aan de orde. Het bestuur had de volgende aanbeveling: A. ten Klooster, J. G. van der Lee, P. Puin- broek, J. de Vries en H. van Willigen, waarvan gekozen werden de heeren A. ten Klooster, J. de Vries en H. v. Willigen, met respectievelijk 8, 8 en 7 stemmen. De heer Puinbroek_ ver kreeg 3 stemmen. De heer ten ter die ter vergadering was, nam de benoeming aan. De heer Joh. Bakker doet nu reke ning en verantwoording. De ontvang sten bedroegen f 1121.36, de uitgaven f697U2, zoodat er een batig saldo is van f424.24. De heer Bakker deelt mede dat de reparatie aan de banken in de hon derden zou loopen en de kas is niet van dien aard, dat hieraan veel geld kan worden besteed. Het sportterrein heeft thans winst opgeleverd, doordat men schapen heeft laten grazen en deze later voor goeden prijs heeft kunnen verkoopen. De bezwaren die hieraan echter verbonden zyn, houden ons tegen thans hiermee weer te beginnen. De heer Tijssen laat thans zijn paarden daar grazen en zorgt tevens voor het maaien van het veld. Eventueele schade aan het terrein toegebracht, is voor rekening van den heer Tijssen. De voorzitter deelt mee, dat. de boeken in de beste orde zijn bevonden en brengt den penning meester dank voor zyn beheer. Wij zijn nu genaderd aan de algemeene besprekingen. De voorzitter vraagt, of er soms aanwezigen zijn die nieuwe gedachten hebben, welke weg door H. B. moet worden bewandeld, tot bloei der gemeente. Wij hebben mede gewerkt aau de totstand-koming van de Economische Commissie, waarin eenige bestuursleden zitting hebben, zoodat wij met die commissie voort durend in contact z|jn. De vraag rfjat nu, kan den Helder, evenals in andere plaatsen geschied, een vredesfeest Yieren De heer Bakker leest nu een schrijven van de Heldersche Winke liersvereniging voor waarin gevraagd wordt een Oranjefeest te houden, doch daar dit ligt op den weg van H.B., zegge i zij gaarne hunne medewerking aan een dergelijk feest toe. De heer de Jong wil alle jaren een 8 daags feest, omdat de kermis is afgeschaft. De entreé's door de huurders eerst bekend te laten maken omdat deze op het vorige feest schrikbarend hoog waren. De heer Nijpels zegt, dat de ca- roussel met lage prijzen te vol werd, zoodat de boel daar haast werd afgebroken. Daarom heeft die eige naar zijn prijzen verhoogd, wat echter niet veel gaf. De heer Plasmeijer wil bij groote drukte de entréa desnoods op f 1.— gesteld zien, doch dan het meer gevraagde in de kas van H.B. te storten. De heer Biersteker: Moeten we nu op dezelfde wijze een feest houden of op eon- andere manier. De raad heeft hierover in afkeu rende zin gesproken. Moeten we nu toch feest vieren of ons laten leiden door overwegingen het niet te doen. Dit is de taak die wij moeten be spreken. We kunnen nog niet zeggen wat we doen, die plannen zullen nog moeten worden uitgewerkt. Spr. is wel voor een feest. Niet om een ker- mis in andere gedaante te zien, maar om de menschen op behoorlijke manier ontspanning te geven. De heer Plasmeijer deelt iets mee over de 3 Octoberfeesten in Leiden, welke altijd goed van stapel loopen. De heer Napels: Als we nagaan, de moeite welke verleden jaar is gedaan en dit dan nog eens te her halen. Neen. We hebben f 2600. overgehouden en aan liefdadige instellingen geschonken en dan wordt er nog gesproken dat we een kermis organiseerden. Spr. wil geen kermis doch een volksfeest. En dit jaar is aangewezen om eens feest te vieren Helder's Belang is voor economische zaken, maar dit heeft de Econ. Comm. grootendeels overgenomen. Verleden jaar hadden we een caroussel enz., nu b.v. een Etalagewedstrijd, ver siering van straten, gondelvaart en vuurwerk. Of een gedenknaald ont hullen in het plantsoen. Spr. wil aan zooiets wel meewerken. De heer van Baerle vraagt of H.B. feest kan vieren zonder in contact te komen met de gemeente. De voorzitter: H.B. neemt het initiatief. Kan men zich hiermede vereenigen Dan kunnen vereenigin- gen en particulieren worden uitge- noodigd hun medewerking te ver- leenen. De heer de Jong vindt een ge denknaald een mooi idee. Kan de gemeente hieraan niet meewerken? De voorzitterDit kan in die ver gadering worden besproken. Hierover wordt nog even van gedachten ge wisseld. In een volgende vergadering zullen nadere plannen worden bekendge maakt. Nog is ingekomen een schreven van de Alkmaarsche Handelsvereeni- ging om trein 432 welke 's morgens 7.29 van den Helder vertrekt, 7.14 te laten vertrekken, aankomst te Amsterdam 9 uur, zoodat men nog verbinding dan met het Zuiden heeft. Gevraagd hieraan steun te verleenen. De heer de Jong vraagt of er kans bestaat dat de urinoirs verbeterd worden. Het zijn thans stankver spreiders. Laat de gemeente, evenals in andere plaatsen, een waterleiding maken. Er wordt veel uitgegeven voor het Heldersche kanaal. Kan ook hier iets voor worden uitgegeven? Zal in bestuursvergadering wordeu besproken. De heer de Jong vraagt een scbrij ven te richten aan het hoofd van de School met den Bijbel, om de jeugd aan te manen de bankon in het plantsoen niet te vernielen. Zal worden overwogen. De voorzitterHet ligt niet alleen aan de kindeion, ook ouderen en vooral militairen werken hieraan Het is (onze plicht echter, kinderen in te prenten.Ontzie de plantsoenen." De heer Plasmeijer. Het repareeren der banken kost veel geld, kan de gemeente hiervoor geen subsidie geven De voorzitter deelt mee, dat één maal subsidie is gegeveD, maar als wij weer verzoeken, het wel zal worden toegestaan. De heer Plasmeijer vraagt de leden van het H.B. overal vrije toegang te geven. Hierover ontstaat een leven dige discussie. Het zal nader worden besproken. De heer v. Baerle vraagt of de biljetten van huizenveilingen, weike thans op de luiken geplakt worden, niet op borden kunnen bevestigd worden en aan den muur gespijkerd. De biljetten blijven geruimen tijd ua de veiling nog op de muren zitten Zal aan denotarisson worden gevraagd, De voorzitter sluit hierna de ver gadering. Nad. Bond van Werklieden in Openbare Dieniten en Bedrljfsn. Door de afdeeling Helder vanboven genoemden Bond was Dinsdagavond eene opeDbare vergadering uitgeschre ven in „Tivoli", welke goed bezocht was, en waarop be bouds voorzitter N. van Hinte zou spreken over de loonactie terwijl de bonds-secretaris, F. van Meurs, de beginselen dei moderne organisatie uiteen zou zet ten. Behalve de Burgemeester der gemeente, de heer Houwing, waren van de nieuwe raadsleden een paar heeren aanwezig. Verschillende ande ren hadden bericht van verhindering gezonden. Nadat de Voorzitter der afdeeling, den aanwezigen het welkom had toe geroepen verkreeg allereerst het woord de heer van Hinte. Spr. bepsalt zich alleen tot de werklieden, de ambte naren zijn in een andere organisatie vereenigd, en evenals zoo vaak, moeten ook thans de werklieden weder het spit afbijten, Dit is nu zoo erg niet, maar ook de ambte naren profiteoren van onze actie, dus mogen wij verwachten, dat zij onze organisatie in de hand werker. In 't kort bespreekt spr. de volgen van den crisistijd en de loon stijgingen, die daarvan de oorzaak waren. En successievelijk gaven de gemeenten toe, de eene meer, de andere minder, dat hing af van de gemeentebesturen. Zaandam stond in dit opzicht vooraan,'daar is op het oogenblik voor een ongeschoold ar beider een weekloon van f 27. - eu eerstdaags wordt dat f30.—. Zoo gelukkig zfjn we hier nietwe willen geenszins beweren, dat het gemeente bestuur niet een willig oor heeft ge had voor onze eischen, maar de plan nen van B. en W. gingen niet zoo vor als in Zaandam. Spr. heeft dezen middag een onder houd met Burgemeester en Wethou ders gehad en daarbij zijn hem wel eenige plannen medegedeeld om trent de nieuwe loonsverhooging. Nu door de huidige regeering allerlei distributiemaatregelen zijn ingetrok ken, en de artikelen geleidelijk in den vrijen handel komen, zijn de gevolgen, die bij het sluiten van den wapenstilstand gekoesterd werden omtrent prijsdalingen niet verwezen lijkt. We zijn t.e dien opzichte over geleverd aan de willekeur van ver- eenigingen van fabrikaaten, grossiers e.d., die er wel voor zorgen, dat alles duur blijft. De tijdens den oorlog op gerichte vereenigingen van belang hebbenden, die tevens strekten om de regeering te adviseeron bij prijs stellingen, zijn geenszins verdwenen, maar weten thans zichzelf uitstekend advies te geven. De regeerirg wil de vóóroorlogsche toestanden t er ug. maar zij vergeet, dat. wij die niet weer kunnen krijgen. Vóór den oorlog toch hadden wij een sterke concurrentie, die thans verdwenen is, waardoor de mogelijkheid bestaat dat de verbrui kers worden gebrandschat door de fabrikanten. Er is nog een schadelijke omstandig heid, nl. deze, dat de arbeiders altijd achteraan komen. Men krijgt eerst de prijsstijging, daarna pas de loonsverhooging, die meeEtal niet voldoende is ook. Hoe ongelukkig de positie van een arbeider is ten op zichte van zijn dagelijksche behoeften, we weten het allen. De linnenkast der huisvrouw ziet er treurig uit; alles is vrijwel verdwenen en van nieuw aankoopen is thans geen sprake. Die achterstand is er, ook hier,-en naar onze meening is het gemeente bestuur verplicht de loonen te ver beteren. Er is in het aan den gemeenteraad verzonden adres geen bedrag genoemd, omdat het beter is af te wachten of het gemeentebestuur eene loonsver hooging zal geven. Toen dit adres is besproken in het college, was er een niet al te welwillende houding en dezerzijds moest drang worden uitgeoefend om van den burgemeester de toezegging te verkrijgen, dat het met spoed zou worden behandeld. Wij kregen toezegging voor een onderhoud en hebben verschillende dingen genoemd. Wü hebben gewezen op de voor stellen der Staatscommissie en ge vraagd om een noodregeling, in afwachting van de definitieve. De minimumloonen hier zijn f 16.— tot f 19.-, f 18.- tot f 21.-, f 19.- tot f 22.— met een tseslag van f 3 per week. Toen in den Raad gevraagd werd over welk jaar die toeslag strekte, 1918 of 1919, meende de heer Biersteker te moeten uitroepen natuurlijk over 1919Dan was hij er af en over 1918 goedkoop van1 werd gegeven om het groot tekort te dekken, dat onstaan was. Spr. ingt or op aan, dat uo gemeente de regeling van do provincie ove-r- neme, f 14 tot f 17 met een toeslag van f 7 per week, waarboven thans wordt. voorgesteld een bedrag ineens ■au f 800 f 1 P9t' week voor leder kind beneden de 16 jaar. Vergeleken met andere plaatsen iu Noord-Holland komt den Helder achteraan. Het blijft maar zoo doorgaau; de loons- verhoogingen worden opgeslokt door de prijsstijgingen enz., het is een kringetje waarin wij ronddraaien. Ais hel al te bar wordt, zal het Rijk tor socialisering moeten overgaan. De salariscommissie voor burger lijke ambtenaren, waarvan spr. lid is, heeft dezer dagen vergaderd om opnieuw do loonen. ouder de oogen zien. Zli stelde vast voor een erkman van 21 jaar een aanvangs- loon van f 1200 (f 24 per week), benevens twee jaarlijksche verhoo gingen van f 100, zoodat hij op zijn 28ste jaar heeft f 1400. En wij hebben aan B. eu W. voorgesteld dit loon aldus te bepalen met terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1912. Wij vroegen den Burgemeester naar de plannon vau het College. De Burgemeester antwoordde, dat wij een open deur intrapten, want er bostond bij het college plan over de beelo linie de loonen te verhoogen. Evenwel, de deur was niet hcele maal open, want in Mei bestond dat plan nog niet. Een bedrag kon de burge meester niet noemen. Spr. doet een ernstig beroep op hot college om deze eischen in over weging te nemen en als het even kan in den nood te voorzien. Want do nood is hoog gestegen. Maar laat het dan, vraagt spr., een loonsver hooging zijn die ons voldoet, en niet een, waarvoor we over een paar maanden weer moeten aankloppen om meer. Spr. behandelt thans de in den vorigen raad uitgestelde voorstellen inzake den vacantietoeslag. Eeu toe slag van 50% van het loon is on billijk jegens de lage loonen, terwijl do hoogóre weer onbillijk worden bevoorrecht Beter is een bedrag dar, voor allen gelijk is, of een bedrag, dat voor de hoogere inkomens kleiner is dan voor de lagere. De heer Grunwald heeft gezegd niet te weten hoe hij aan het gold moest kom*n. Zelfs werd in een der plaatselijke Wanen het sterk uitge drukt alsof deze heer z»ide „niet dan over mijn lijk" enz. Zoo kwaad meent de heer Grunwald het niet, want voor ac Burgerwacht was hij dadelijk gereed om gelden te voteer en. Juist is, dat het er met de finaniiön aller bedroe vondst uitziet. En voor den Helder heeft het moeile genoeg ge kost weer wat geld los te krijgen. De finantieele vraag is dus vau be- teekenis, en spr. kan zich voorstellen, dat de hoer Grunwald er over pikert hoe aan geld te komen. Maar is het redelijk een billijke loonsverhooging afhankelijk te stellen vandenfiuan- tieelen toeotand eener gemeente En dan antwoordt spr. ontkennend. Men moet do gelden dan rnaar op do een of andere wijze trachten te vinden. De loonen moeten golljk worden aau die in particulieren bediljven, en in vredesnaam moeten^ de belastingen opgevoerd worden Sm het niet anders kan, of de gemeente moet actie gaan voeren.tegen het Rijk. Waarom zouden de gemeentebe sturen niet gezamenlijk eene actie kunnen voereu tegen het Rijk? De hulp uit de O.W. belasting is maar ten halve geweest. Spr. zal over dit punt niet verder uitweiden, stelt echter den algemeenen eisch: help spoedig en goed, op die voorwaarde kunnen ook wij con amore onzen plicht doen. Tweede spr. was de heer van Meurs. Deze besprak de vraag: waarom modern georganiseerd De grondslag en werkwijze van den Bond ia: ver betering van den economischen moreelen toestand van het gemeente personeel. Door de jaren heen is ge bleken welken ia vloed de Bond heefc op het maatschappelijk leven. Toen in November de revolutionaire woe lingen ontstonden, was de moderne organisatie niet bereid daaraan mode te doen. Sterk kwam toen het ver schil tusschen ons en andere rich tingen, zooals bijvoorbeeld de onaf hankelijke, te voorschijn. Echter, het is wel typeer end, dat, ondanks alle verschil in theorie, de praktijk voor alle hetzelfde is. Nooit treden zij op andere wijze op dan wü en van al hun mooie iheorieeén om het socia lisme uit den grond te stampen komt niets terecht. Onze wijze van werken is gebleken de meest doeltreffende te zyn. Iu den Helder is het den laatsten tijd ietwat rumoerig; van uit hei Oosten is in den Mariuebond de op positie opgekomen, en dezer dagen heeft hier het N.A S. vergaderd. Maar overal waar die oppositie opkomt, heeft de moderne organisatie den breeden grondslag gelegd, het terrein geschikt gemaakt. Dan eerst komt, parasitair de onafhankelijke beweging en aanvaardt de vruchten van onzen stlijd. Maar baar iaktiek is ten slotte dezelfde als de onze. Er zijn nog anderedé christelijke organisatie, en de -neutrale", een amphi'oie, die vleesch noch visch is. Wij meenen, dat op het terrein van de vakorganisatie geen plaats is voor christelijk on niet-christelük. Wij aanvaarden de maatschappelijke be langentegenstelling als een beslaand maatschappelük feit. Wij staan op het standpunt, dat er twee tegen strijdige belangen in de maatschappij zijn, terwijl de christelijke organisatie dat niet aanvaardt. Niettemin, - alweer doet zij precies hetzelfde in de praktijk wat ook wij doen en vaagt de tegenstelling niet weg die or is. Dit alles is.een woordenspel. Daarom weg met. de christelijke organisaties, geen vordeeldheid.In onze organisatie is plaats voor ieder, er wordt gewerkt voor lotsverbete ring, en daarmede hebben geestelijke of geloofskwesties niets te maken. De neutrale vereen iging, die hier ook opgericht is en onkele leden schijot te tellen, heeft zich mot een adres tot den Raad gewend en ons om adhaesio gevraagd. Onze secretaris heeft terecht geantwoord, dat mon niet beter kon doen dan zich aan te Ingezonden niéd.idooltag. Koninklijke Ma-isa Jachtclub. *an da i< d n wordt bskind gemaakt, dsi dh «i.ppijJCit H-idsen" tt S u. 30 ia d, me d va d3 h »en z?l lijjö-n op Vlijden v:i Zata'drg 12 Juli on iO u.16 zal uitp isn. - Pruprfimma's ?]ji ia ver kt IJ jen voor da ladon in het wachtlokaal du Mailn», Ha^onplafo. siuitèu bij onzen Bond, die al jarenlang voor loonsverbetering üvert. Ook de taktiek van den neutralen bond is aiweer dezelfde als de onze. en er is geeD enkele reden om met ndere woorden hetzelfde te doen. Door ons werken is de hèer Holtrop, do Voorzitter van den Neutralen Bond, thans iu de Staatscommissie gekomen, omdat wij den stoot gaven aan uo oprichting van die Staats- commissie en do Minister uitfceraard van alle bestaande vereenigingen en dus ook van do neutrale vertegen woordigeis wilde. Spr. wekt tenslotte op om tozien naar de resultaten door spr. bond verkregen. On :e organisatie is van een respectabele grootte en het is voor de gemeentebesturen goed met ons to onderhandelen. Ook wyst spr. grop, dat het good is met de direc teuren der bedrü ven onderhandelingen voeren. Met eene opwekking om iid te worden eindigt spr. Van de gelegenheid voor debat werd geen gebruik gemaakt en onder dankzegging voor de opkomst sloot de Voorzitter de vergadering. Versentaiiijg voor Volkshuisvesting „Helder'. Wij verwijzen naar de in dit num mer voorkomende advertentie betref fende eene vergadering op 14 Juni. Op dien dag is tevens gelegenheid tot bezichtiging van de nieuwe bouw plannen, geëxposeerd van 2-8 uur in de bovenzaal Alg. Mil. Tehui: Spoorstraat. Vérosnigifg „Tot Stvuo". Maandagavond hield de Afd. Helder vau de Vereeniging „Tot Steun", haar jaarlyksche Algemeene Vergadering. Even als andere j rreu was de opkomst dor leden bedroevend kleïo. De voorzitter, de heer ds. J. W, Dooit, opende met het gebruikelijke welkom do vergadering, waarna'de secretaris de notulen en het jaarver slag las, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. Uit. dat jaarvoislag stippen we aan, dat de of ieeïing wegens haar slechten fioancieelen toestand de voogdij over een drietal kinderen aan het hoofd bestuur heeft overgedaan, zoodat zz nu nog de voogdij over 16 pupillen u toefent. Door het verhoogde Rijks subsidie is de toestand heel wat ver béterd en konden nieuwe, voor hen heel wat voordeeliger uitbestedings contracten met de pleegouders worden afgesloten. Toch blijft vei sterking der finan ciën zeer wenschelljk. Over 't geheel maken de voogdij kinderen het heel goed. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den héér ds. J. Koster, was nagezien en accoord bevonden door do heeren ds. J. W. Poort eu IJ. Lunshof. Ze sloot met een klein batig saldo. Moge dit een volgend jaar grooter zijn. Bij de nu volgende bestuursver kiezing werd het aftredende bestuurs lid, de heer IJ. Lunshof, herkozen. Nadat nog verschillende inlichtingen waren verstrekt, sloot de voorzitter, na de gebruikelijke rondvraag. VaordrachtsoefeniRg Toonkunst. Gisterenavond had de jaarlljksche voordrachtoefening plaats van de leerlingen der muziekschool vau de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Directeur-leeraar is de heer Toon de Hoogh, terwijl mejuffï. J. J. K. Meljors en de heeron Joh. Pala en J. van Vessem, resp. leerar(es)en piano, viool eu violoncel fungeeren. Evenals andere jaren was het programma uitgebreid en veel zijdig, daar alle kinderen een proef aflegden van hun vorderingen. Voor ons valt er meestal weinig te vermeldende verschillende papa's en mama's zijn natuurlijk vol ver langen de capaciteiten van hun spruiten t.e toetsen aan die van andere kinderen, en de kinderen zelf voelen zich erg gewichtig zoo'n avond. Er is in hot ten gehooro gebrachte uitteraard veel verscheidenheid; de een knoeit en laffelt maar wat af, terwijl een ander van eenig muzikaal voelen blijken geeft in zijn voor dracht, Hedenavond wordt het programma voortgezet met sonatines, duetten, vier handige stukjes, afgewisseld door wat ernstiger werk, terwijl tot slot de dames van den cursus met eeu Rozenlied van Thuiile besluiten. Afloop d r openbare verknoping van huizen en erven, gehouden op Woensdag 9 'Julij.1., in „Casino", ten overstaan van den wd. notai is Tillema. 2. Het huis en erf aan de West straat no. 29, groot 56 centiaren kooper do heer J. P. Sweering, voor f4030.-. 4. Het huis eu erf aan de Vlaming straat no. 62, groot 94 centiaren kooper de heer C. Govers qqvoor f1303. - 5, 6 en 7. Het huis en erf aan Gravenstraat no. la, het huis en erf aan de Gravenstraat no. lb, en het huis en erf aan de Gravenstraat no. lckooper de heer T. P. Neels, voor f2110.-. 8 en 9. Het huis en erf aan Oranjestraat no. 22, groot 80 centi aren, en het huis en erf aan de Oran jestraat uo. 24, groot 8S centiaren kooper de heer P. C. Bakker qq voor f2350.—. Uit hst Politie-rapport, Iu een in de Binnenhaven liggend visschersYaartuig is dos nachts inge broken en uit het vooronder zijn ontvreemd een oliejas, 3/i K-G- kor- garen en. alle eetwaren. Bovendien aldaar baldadig huisgehouden. Kopjes z|jn stuk gegooid, lampen- glazen zijn gebroken, een hoeveelheid zout lag over don grond verspreid en een mand met .aardappelen is in de kooi van den schipper gezet. Later werd nog door deze kennis dat hij ook nog van boord 17 vaam, dik 8 c M. iu middellijn en voorzien van twee oogsplitson. Uit de kazerne vau den Onder zee dienst zijn door Marinesehepeiiugen verschillende goederen ontvreemd, als: een oliejas, broek en -pet, een aantal dekens en een staaldraad van 50 M. Deze goederen zfja opgespoord en tegen de bekend geworden daders is proces verbaal opgemaakt. Ook is procesverbaal opgemaakt tegen eenige burgers die de goederen van de militairon gekocht hebben zonder dat. dezen eene schriftelijke vergun ning daarvoor van hun commandant konden tconec. Behalve bovenbedoelde voorwerpen worden ook nog uit die kazerne vermist een model revolver, genum merd 1652, een seinpistool van een onderzeeboot en tamelijk groote hoe veelheden zeep on terpetijn. Du berechting vas dan 9x-Kciz»r. De Londensche correspondent van het „Hbld." meldt Ds parlementaire correspondent van de „Times" zegt, dat parlementsleden velo vragen blijven stellen over de berechting van den ex Keizer. Ook buiten dB muren van Westminster is veel belangstelling gewekt, maar tot dusver zijn er weinig aanwijzin gen, dat men rekening houdt met do moeilijkheden, die men elders inziet, om de berechting te Londen te doen plaats hebban. De leden der coalitie, die vijf zesden van het Huis uitmaken, hadden hun meeniDg daar over bü de algemeene verkiezingen reeds vastgesteld of die door hun kiezers laten vaststellen. Bü'na alge meen wordt dan ook de berechting van den Keizer beschouwd als de meest bindende der vele verkiezings geloften van December 1.1. Eén ding iu hst lagerhuis vast besloten te vermijden en dat is, dat men een Duitsche koninklijke martelaar zou schoppen. De raadgevers der gealli eerde regeeringen over dit onderwerp hebben dit voortdurend voor oogen gehouden bij d9 beraadslagingen, die aan do te Parijs genomen besluiten vooraf gingen en Karei I on Lodewljk XVI waren voortdurend in hun ge dachten en ook Napoleon werd niet. vergeten, niet alleen tijdens zijn ver blijf te St. Helena, maar ook op Elba. De „Daily News" schrijft: Het is thans duidelijk te Westminster en hot wordt van alle kanton toegege ven, dat van het plan van berechting te Londen niets is terecht gekomen, ondanks do verwachtingen van den premier en zijn volgelingen. Het was eon beroep op de populaire gevoelens, zooals die hier en daar, het laatst bij do algemeene verkiezingon, tot uiting kwamen, maar bij nader inzien i3 toch het kortstondige enthousiasme over het vooruitzicht der berechting te Londen bekoeld. In ministerieels klingen wordt de berechting nu zelfs al besproken met verlegenheid en man twijfelt er aan of daardoor do ratificatie van het vredesverdrag te Berlijn niet zou kunnen worden be lommerd. Bij de Tweede Kamer zijn inge komen drie telegrammen, houdende verzoek om een aanvrage tot uit levering van den voormaligen Duitschen koizer Wilhelm II af te wijzen van de „Yerein ehemaliger Artilleristen Perleherg", den „Deut- schen Offiziersbund", Ortsgruppe leberg en Membergen Griram namens de Ortsgruppe Dusseldorf van den „Bund zum Sctautze der persoenlichen Froiheitund des Lebens Wilhelms II" Deze telegrammen zijn voor kennis geving aangenomen. De Londensche correspondent van de „Manchester Guardian" meldt, dat hoe meer de berechting van den keizer aanstaande schijnt, hoe grooter do moeilijkheden zijn die zich voor doen en hoe kleiner de mogelijkheid daarop wordt. Er zijn deze week toekenen die er op wijzen, dat het geheele voornemen wellicht zal wor den opgegeven en men zal zicbniot behoeven to verbazen als spoedig een officieele verklaring van die strekking gegeven zal worden. Of de keizer terecht zal staan of niet, de berechting vau de duikbootcom mandanten zal met kracht worden doorgezet en wel met volkomen in stemming van Amerika. In rechtsgeleerde kringen wordt algemeen de wettelijke onmogelijk heid van een berechting van den koizer ingezien en de publieke opinie wordt overheerschend dat men, door hem een St. Helena waardig te keuren, hem zou verheffenin de oogen züner landgenooten en zijn eigen grootheidswaanzin zou bevredigen. De rechtsche Duitsche pors maakt zich ernstig ongerust over het lot van den keizer. Terwijl de uitlevering van Wilhelm II nog niet eens offi cieel van Nederland schijnt te zlj:i verlangt, brengt het Dinsdagochtend- blad van de „Deutsche ZeituDg", een reusachtig opschrift „Holland zal den keizer uitleveren", terwijl de „Abend" in niet minder groote letters ver meldt, dat Holland hem niet uitle- veron zal. Dit alles op grond van courantenberichten, die de Duitsche correspondenten uit Holland seinen. Do „Post", vroeger het orgaa* van de gewezen keizerin, publiceert een oproep van den Bond tot bescherming van het leven van Wilhelm II, welke den gewezen keizer uitnoodigt gerust naar het vaderland terug te keeren. Een verzoek van de e x-k e i z e r i n Uit Munster werd Dinsdag aan de „Telegraaf" gemeld: Naar de „Westphaiiscber Auzeiger" meldt, heeft de ex-keizerin van Duitschland een verzoek aan koningin Wilhelmina gericht om by de En- gelsche koningin en bij de Engelscbe regeoring hare interventie te ver leenen, opdat van het voorgenomen verzoek tot uitlevering des keizers zal wordeu afgezien. Korte berichten. President Wilson is te New- York aangekomen. - In Frankryk is een nationale economische raad in voorbereiding, omvattende den arbeid, hot kapitaal en de techniek. Een intergeallieerde Commissie van enquöle zal naar Fiume worden vermist, een stuk geteerd touw, lang 1 gezonden. BINNENLAND. Oe ecenamiRcbü overeenkomst met de geallieerden. Naar wy vernemen, heeft het inier- zeallieerd comité in den Haag de N.Q.T. verzocht te willen mededee- len, of ze bereid was in onderling overleg de in December 1918 met de geassocieerde rogeoringen te Londen gesloten overeenkomst te doen eindi gen op denzelfden dag, waarop de algemeene overeenkomst tusschen de geassocieerde regeeringen en de Ne- c erlanasche regeering zal eindigen. Waarschijnlijk zal hiervoor de dag worden aangenomen, waarop de re geer iügen der geassocieerde mogend heden officieel zullen zijn in kennis gesteld van de ratificatie van hot vredesverdrag door Duitschland. De N. O. T. heeft terstond geant woord zich hiermede te kunnen ver eenigen. Naar aanleiding hiervan is tegen Vrijdag a.s. een vergadering van aandeelhouders van de N. O. T. bij eengeroepen, om in verband hiermede de noodige besluiten te nemen. De nieuws broodkaarten. Met een enkel woord is reeds medegedeeld, dat minister van IJssel- steijn voornemens is, een nieuw modsl broodkaarten in «te voeren. In verband hiermede verneemt de „Tel." nog het volgende: De bedoeling, die bij dit gewijzigd systeem van broodkaarten heeft voor gezeten, is in hoofdzaak, om le. hot verkoopen van brood kaarten, zoowel al3 het ongeoorloofd gebruik maken van de op onrecht matige wijze verkregon broodkaarten gen te gaan; 2e. te voorkomea, dat bons van nog niet-geldige broodkaarten door bakker wordeu aangenomen (een onregelmatigheid, die ondanks alle contröle, nog steeds veelvuldig voor komt). De in le voeren broodkaarten zullen voor wittebrood, bruinbrood en rogge brood, verschillend gekleurd zijn. Het voornemen is nu, om niet van te voren, doch eerst op het allerlaatste oogenblik bekend to maken, welke broodsoort op een bepaalde kaart verkrijgbaar zal zijn. Ook deaanwy- zing der tijdvakken komt op de broodkaarten te vervallen. Gesteld dus, dat ergens een belangrijke partij broodkaarten ontvreemd wordt, dan kan de minister b.v. den volgenden dag reeds ander gekleurde bons voor wittebrood aanwijzen. In verband met deze mogelijkheid zal de inbrekersanimo voor de tot nu toe zoo begeerde broodkaarten wel verdwijnen. Ook de contröle van rijks- en gemeentewege over de bakkersudministrat.ie zal onder het nieuwe broodkaartsysteem belangrijk worden vereenvoudigd. Iatusschen zal dit fraude-keerend stelsel weer een belangrijk offer van de schatkist vorderen, daar ongeveer tien millioen broodkaarten, volgens het oude model, voor volgende tijd vakken reeds gereed lagen. Zoo moet men b.v. met het drukken der brood- kaartb e w ij z e n (voor rondtrekkend o personen eu schippers) reeds tot het 138e tijdvak gevorderd zijn. De wittebroodkaarten zullen tot 1 April 1920 gehandhaafd worden. Vrosgo aardappelen. Door den Minister van Landbouw was tot nu toe de handel iu vroege aardappelen toegestaan. Het govolg hiervan was, daar de oogst ruim is, dat de prijzen voor de verbruikers gunstig waren. Thans is door den Minister van Landbouw een regeling getroffen, waarbij een minimumveilingspiü's voor vroege aardappelen is bepaald, en de hoeveelheden, voor welke deze minimumprijs op een veiling niet kan worden gemaakt kunnen worden uitgevoerd. Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat de prijs voor de ver bruikers vrli belangrijk hooger wordt, waarschijnlijk wol enkele centen per K.G. De burgemeester van Amsterdam heeft zich heden telegrafisch tot den Minister van Landbouw gewend met het verzoek, op dezen maatregel terug te komen. Steunrsgaling voor militairon. (Officieel). Binnenkort zal in de gemeenten bij openbare kennisgeving algemeene bekendheid worden ge geven aan de tot stand gekomen steunregeling nopens militairen, wier verblijf onder de wapenen eindigt in het tijdvak 1 Augustus—31 Decem ber ltl». Die steuuregeling geldt in hoofd zaak de dienstplichtigen en som mige categorieën vrijwilligers, die huiswaarts worden gezonden hetzij met onbepaald (klein) verlof,- hetzij met groot verlof, hetzü in verband met ontslag, hetzij wegens land stormplichligon volbrachten werke- lijken dienst. De steun wordt verleend onder de volgende vormen. 1. Een uitkeering in eens voor levensonderhoud van ten hoogste f 100 voor den militair, die wel, of van ten hoogste f 50 voor den militair, die niet als kostwinner is te beschouweD. 2. Een uitkeering van ten hoogste f 40 voor kleeding, gereedschap of verhuiskosten. S. Een uitkeering van ten hoogste f 3 per dag over een {ydvak van ten hoogste 120 dagen voor de verwanten van den tüdens zü'n verblijf onder de wapenen overleden militair. 4. Een bezoldigingsvergoeding Yoor officieren en onderofficieren van het verlofspersoneel der landmacht en van sommige andere categorieën der landmacht, alsook voor sommige categorieën officieren, onderofficieren en minderen der zeemacht. Die ver goeding loopt over ten hoogste 3 maanden na de huiswaartszending. De vergoeding wordt niet verstrekt aan hen, die reeds eenmaal een ge lijksoortige uitkeering hebben genoten. 5. Vrijheid voor den militair van de landmacht om van de meegegeven militaire uitrusting, zoo zich daar onder schoenen en ondergoed bevin den, 1 paar schoenen en I stel ondergoed voor eigen gebruik te benutten. Deze gunstige bepaling geldt niet voor hen, die bü een vorig vertrek met verlof van dit voorrecht hebben gebruik gemaakt. De uitkeer in gen, vermeld in de punten 1, 2, 3 eu 4 worden slechts verstrekt indien en voor zoover daaraau behoefte blijkt te bestaan. 7. Da uitkeerïngen, vermeld in de punten 1, 2 en 4 wor<l n niet, verstrekt teu aanzien van militairen, wier onmiddellijk aan den datum van hun huiswaartszending voorafgaand verblüf onder de wapenen korter heeft geduurd dan 8J maand bij de landmacht of 7J maand bij de zee macht. Ds steunregeling Is niet van toepassing op militairen, die bij huiswaartszending na voortgezet vrij willig verblijf onder de wapenen oen bijzondere toelage ontvangen, noch op andere militairen, die de Minister van Oorlog of van Marine van de toepassing d6r regeling verder moch ten uitsluiten. Voor nadere bijzonderheden om trent de nieuwe steunregeling wordt verwezen naar de in den aanhef bedoelde openbare kennisgeving. 8U!T£HL£HD. öuitschlümd. Da ratificatie van hst vradasvartfrag. Weimar, 9 Juli. De nationale ver gadering heeft de ratificatie van het vredesverdrag met 208 tegen 115 stommen goedgekeurd. Weimar, 9 Juli. Vandaag is de Nation. Vergadering bijeengekomen. Het Huis en de tribunes waren dicht, bezet. Aan do regeeringstafel zaten dr. Hermann Müiler, Erzborger, Nosko, Bell, Schmidt, David, e. a. De opening der zitting (die op 10 uur bepaald was) wordt uitgesteld pas om kwart voor elf wordt ze door Fehrenbach geopend. Do voorzitter deelt mede, dat de Duitsche nationale volksparly de volgende motie heeft ingediend: De wetgevende nationale vergadering besluit tot ratificatie over te gaan onder hot volgende nadruk kelijk voorbehoud: le. dat vóór het vau kracht worden van arfct. 227 tot 230 door volkenrechtskundigen van naam wordt uitgemaakt of het vol gens de erkende beginselen van het volkenrecht veroorloofd, noodzakelijk of gerechtvaardigd geacht kan wor den om een gerechtshof met terug werkende kracht, in te stellen, tor berechting van vermeende vergrijpen, die vroeger zouden zijn begaan; of wel nog nimmer toegepaste straffen, te erkennen; 2o. dat in hei belang der rechtvaardigheid een neutraal gerechtshof wordt ingesteld tot het onderzoeken van de vraag betreffende de schuld aan den oorlog. De tribunes waren zeer dicht bezet. President Fehrenbach opende de zit ting om kwart voor elf. Aan de orde is de ratificatie van het vredesverdrag. De Duitsch nationale volkspartij heeft, een motie ingediend om te besluiten tot de ratificatie onder uitdrukkelijk voorbehoud nopens de artikelen 227 en 230 en met den eisch, dat het vraagstuk van de schuld voor den oorlog door een onzydig gerechtshof zal onderzocht worden. Müiler, de minister van buiten- landsche zaken, zegt: Wy handhaven voor vandaag en voor ahüd ons eens gezinde protest legen deze verdrag geworden geweldpleging, maar tevens handhaven wü ook onze belofte om het verdrag na te komen tot aan de uiterste grens van ons kunnen. Wij hebben de ratificatie bespoedigd om dat ons de opheffing van de blokkade in het vooruitzicht is gesteld. Als het woord vrede nog niet geheel en al zyn beteekenis verloren heeft moeten ook onze krygsge van genen terugkeeren. Wü danken van gan- scher harte de onzijdige landen en den Paus, die onze gevangenen ge nezing en ontspanning hebben go schonken. Wij zyn niet bü machte om te verhinderen, dat er van Duitsch land eeu stuk wordt afgescheurd, zonder dat men zich bekommert om het recht van zelfbeschikking. Wij kunnen echter de Duitschers die daarin wonen de verzekering geven, dat wij hen nimmer zullen vergeten. Wy gelooven dan ook, dat zy ons evenmin ooit zullen vergeten of ver loochenen. Voor het overige zullen wy onze Duitsche woning met in spanning van al de krachten, die on3 overgebleven zü'n, zoo inrichten, dat bij onze zusters en broeders, die van ons af zyn gescheurd, liet gevoel van nationale saamhooriglirid wakker zal blijven, totdat naar wij hopen binnen niet al te langen tyd - langs vreedzamen weg in een wezeniyken volkenbond alle nationale vraagstuk ken, waarover thans nog strijd-ge voerd wordt, eon rechtvaardige, dat wil zeggen, een op den wil des volks gebouwde oplossing hebben gevonden. (Levendige toejuichingen). Kratzig (sociaal democraat)Wy protesteeren tegen den vrede vau geweld. Nooit zullen wy er ons mee verzoenen, dat men ons vaderland in stukken scheutten een groot aantal landgenooten een vreemde heeischap- pü opdringt. Ons bondgenootschap met Oostenrijk blijft onaantasbaar in onze hoop op een eenheidsstaat. Wy protesteeren tegen het afnemen van onze koloDiëu. Wie ons volk schuldig verklaart aau den oorlog, spreekt een bewuste onwaaiheid uit. Wy zyn er van overtuigd, dat eens de dag zal aaubteken. waarop het klassegevoel van den arbeider sterker zal blyken te zyn dan het imperia lisme. Dan zal het onrecht van dezen oorlog herroepen worden. Dr. Spalm (centrum)Wij aanvaar den het vredesverdrag niet uit eigen vryen wil en innerlyke overtuiging, maar alleen uit harde noGdzakeiyk- 1. Spoedig zal blyken, dat ver scheidene van de belangrijkste punten van het vredesverdrag onuitvoerbaar zijn. Alleen al daarom is een spoedige herziening onvermydefijk noodza- keiyk. Schuecking (democraat): Wij kun nen niet voor dit wetsontwerp stemmen. Wij weten, dat het heele land achter ons staat in zijn raorcele veroordeeling van het vredesverdrag. Wij proteBteeren plechtig ten over staan van de gansche wereld tegen schennis van het recht van zelfbeschikking. Wij bouwen onze hoop op het geweten der wereld en op de herryzenis en de versterking van het rechtsgevoel.

Heldersche Courant | 1919 | | pagina 2